Haarlems Dagblad „Een nieuwe slag om Engeland" zal totale nationale inspanning eisen Australië wil met Amerika arbitreren in Indonesië Komende Gebeurtenissen Brits-Amerikaanse conferentie in het verschiet over de zorgelijke positie van Engeland Vacantiegangers Vier Nederlandse doden na de wapenstilstand Weerbericht 62e Jaargang No. 18703 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admln. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendapleln 37. TeL 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: F ibert Peereboom Donderdag 7 Augustus 1917 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem tN ZIJN JONGSTE REDE heeft Winston Churchill opnieuw gepleit voor een Verenigd Europa „ten Westen van het IJzeren Gordijn" en ten aanzien van de toekomst heeft hij opgemerkt: „Wij wen sen degenen, die ten Oosten van dat gor dijn wonen, dat is neergelaten van Stettin aan de Oostzee tot Triest aan de Aziatische Zee, niet het minste kwaad. Wij hebben het gordijn niet gemaakt en onze voor- spoed en ons geluk zullen toenemen met de hunne. Moge de zon schijnen aan weers zijden van het IJzeren Gordijn. Als de zonneschijn ooit gelijk mocht zijn aan beide zijden, zal het er niet meer wezen. Het zal verdwijnen gelijk mist in de vroege morgen, wegsmeltend in het warme licht, van gelukkige dagen en opgewekte vriend schap. Ik vertrouw dat deze gedachten fei ten zullen worden en niet slechts dromen. Dit is de weg waarlangs wij in binnen- en buitenland volhardend moeten voort gaan, zonder kwade gedachten jegens an deren en met hoop voor allen". Hier blijkt weer eens uit hoe lyrisch Winston soms kan worden en wij kunnen erom glimlachen, maar hij voert zulke taal niet zonder bedoeling en de nuchterste be schouwing is niet altijd de beste. Het ha pert nu wel heel erg aan zonneschijn aan weerszijden van het Gordijn; de Russen sloven zich uit om het zo hermetisch mo gelijk te sluiten en van enige overeen stemming tussen West en Oost schijnt minder dan ooit sprake. Maar tijden gaan snel en veranderen snel. Evenmin als aan Churchill, die de zeventig ruim is gepas seerd zal de toekomst zijn aan Stalin,, die de zeventig nadert. Wie deze dictator me nen te moeten zien als een nieuwe Alexan der. Napoleon of zelfs Dzjengis Chan, die de wereld veroveren wil, vergeten dat die heersers, in de hoogtij van hun drieste on dernemingen, jonge mannen waren. Zij vergeten ook dat ten Oosten van het IJze ren Gordijn de grootste verwoestingen van de oorlog en de uitputting van een enorm verlies aan arbeidskrachten liggen en dat het vele jaren zal vorderen, eer dit alles hersteld en overwonnen is. Wij moeten niet wanhopen aan de toekomst, al kunnen wij de ernst van de situatie niet over het hoofd zien. Het heeft meer zin en meer doel. ten Westen van het Gordijn alle krachten ten goede te doen werken en daartoe behoort onafwijsbaar de schepping van een Verenigd Europa. De Manchester Guardian, in een beschou wing naar aanleiding van Churchills rede, heelt opgemerkt „dat hoe minder „klaar gemaakt" zulk een plan als dat voor Ver enigd Europa is, hoe beter. Een vers-tan- diger gekozen weg om het te bereiken is die van de Parijse Conferentie over het Plan-Marshall. Komende maanden zullen bewijzen of de vrije volken van Europa kunnen samenwerken in de practische taak, hun gezamenlijke redding te bewerkstel ligen. Als zij falen zal de Europese ge dachte voorlopig dood zijn". Dat is een beschouwing, die velen in de Westelijke landen zullen onderschrijven. In de eerste periode van de actie voor een Verenigd Europa kwam men van verschil lende zijden met uitgewerkte plannen aandragen, die onmiddellijk, zelfs binnen de grenzen van één land, tegenstellingen en disputen ontketenden. De plannenma kers achtten eikaars uitgewerkte denk beelden of te beperkt, of te vérstrekkend, te bekrompen of te utopisch, te angstig- voorzichtig of te roekeloos. Het baat nooit, wetten te formuleren eer de tijd voor for mulering rijp is. Zij moeten ontstaan uit de drang der feiten. Anders wekken zij slechts academisch dispuut. Veel beter is, met het einddoel voor ogen, een begin te maken en daarop voort te bouwen. Het valt te betreuren dat dit niet eerder ge schied is en dat twee kostbare jaren ver strijken moesten, eer voldoende bezinning na de oorlogsroes was ontstaan om tot da den te komen. Maar het baat niet daarover te klagen. In elk geval noopt het, met de dreiging van een Europese economische ineenstorting voor ogen, tot spoed. Dat de Parijse Conferentie reeds het plan voor een tolunie tussen de zestien betrokken landen heeft doen ontstaan, in vervolg op en als verdere uitbreiding van de toluaie- in-wording tussen België, Nederland en Luxemburg, is moedgevend. En in het naaste verschiet ligt de noodzakelijke ver dere ontwikkeling van het Duitse vraag stuk. waarbij in de eerste plaats de ver eniging van de Franse, Amerikaanse en Engelse zones van Duitsland, in het ver volg de hervatting van hun productie ten bate van Europa en tenslotte de aaneen sluiting van West-Duitsland bij een Ver enigd Europa aan de orde zouden moeten komen. Deze vooruitzichten bieden de enige kans op een werkelijk Europees herstel en tevens op toekomstige samenwerking met een Duitsland, dat zich naar de Unie zal heb ben te schikken, van toekomstige verove ringsplannen zal moeten afzien en de (democratie van het Westen zal leren begrij pen door erin opgenomen te worden. Hoe moeilijk die weg ook lijkt, men zal de Duitsers alleen voor zich kunnen winnen en hen tot blijvende samenwerking kunnen bewegen door hen naar zich toe te halen en niet door zich tegenover hen te stellen. Met, bezettingslegers, zelfs als die de grootst denkbare tact zouden toepassen, zal men nooit een stap verder komen in de opvoe ding van een volk. Ieder volk, al heeft het nog zoveel ellende veroorzaakt en al is een aantal van zijn leden zich van zijn schuld bewust, verzet zich instinctmatig tegen bezettingslegers. De akelige eigenschap van zoveel Duitsers, om zich onderdanig en kruiperig jegens sterkeren en brutaal jegens zwakkeren te gedragen, kan daarbij alleen misleidend werken. Men moet het Duitse volk niet in de positie van sterkeren of zwakkeren maar in die van gelijken brengen. Het welslagen van een West-Europese samenwerking zou op dit volk en trou wens op de gehele wereld diepe indruk maken. Het zou een ware triomf en een vernieuwing van de Westerse democratie betekenen en de afdoende weerlegging vor men van Hitiers betoog, dat die democratie had afgedaan. Het is hier eerder gezegd en ik herhaal het: de enige wijze om tegen standers te overtuigen en te slagen is, ook bij de democratie, dat men het met zijn middelen beter kan en beter doet. De komende maanden zullen inderdaad jvan de grootste betekenis, ja: van beslis sende betekenis voor West-Europa en daarmee ook voor ons land kunnen zijn. R. P. ATTLEE ONTVOUWT CRISISPROGRAMMA De Britse eerste minister Clement Attlee heeft gisteren in het Lagerhuis zijn met spanning verwachte verklaring over de Britse economische toestand afgelegd, er, daarbij zijn programma van nieuwe bezuinigingsmaaregelen ontvouwd. De toestand, waarin Engeland met betiekking tot zijn betalingsbalans verkeert, werd door Attlee in schrille kleuren geschilderd Hij kondigde aan, dat binnenkort met toestemming van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken een Brits-Amerikaanse conferentie zal worden gehouden, die de Britse dollarpositie en mogelijkheid tot vereenvoudi ging der leningsvoorwaarden tot onderwerp zal hebben. Attlee deed tenslotte een beroep op alle Engelsen om de „nieuwe slag om Engeland" met een gezamenlijke krachtsinspanning te winnen, zoals enkele jaren geleden de eerste slag om Engeland tegen de Duitse bedreiging door de nationale opofferingen in een glorievolle zege werd omgezet. Geen paniekstemming Attlee keerde zich nadrukkelijk tegen de uitlatingen van Winston Churchill, die in een rede van enkele dagen geleden de La- bourregering had beschuldigd van „verspil ling". Attlee zeide, dat Churchill in die rede enkele opmerkingen had gemaakt, die Engeland schade zouden kunnen berokke nen. Hij verklaarde dat hij verder niet op de „nogal uitbundige" uitlatingen van de oppositieleider zou antwoorden. Attlee gaf vervolgens een algemeen overzicht van de gebeurtenissen, die geleid hebben tot de huidige Britse economische positie. Tegen het eind van 1946 had de Britse export het peil van 111 procent bereikt ten opzichte van 1938. „De productie is opgevoerd en een ongekend aantal arbeidskrachten zijn De Britse premier Attlee. tewerk gesteld", aldus Attlee, „doch er zijn vele moeilijkheden en teleurstellingen ge weest. Sommige arbeiders hebben niet be grepen, dat korte werkdagen en hogere lonen gepaard moesten gaan met grotere inspanning. In de afgelopen twee jaren zijn de prestaties echter van dien aard ge weest dat het land er trots op kan zijn. Het langzame herstel van Europa en de grote verplichtingen in het buitenland hebben Groot-Brittanniës herstel tegengewerkt en konden ook niet onder controle gebracht worden. Het totale nadelige saldo van de betalingsbalans 400 millioen pond ster ling in 1946 is in de eerste helft van dit jaar gestegen tot iets meer dan het jaar lijkse gemiddelde van 700 millioen pond sterling. Voor het jaar 1946 bedroeg ons totaal tekort aan dollars minder dan 350 millioen pond sterling, zelfs indien de Ca nadese dollars worden meegerekend. Voor de eerste zes maanden van 1947 bedroeg ons tekort aan Amerikaanse dollars 405 millioen pond sterling. Er is evenwel een verschil tussen een ernstige stemming en een paniekstemming. In Amerika hebben wij 250 millioen pond sterling van ons crediet uitstaan en in Canada 125 millioen pond sterling, terwijl wij nog een reserve van 600 millioen pond sterling bezitten". Ten aanzien van de op handen zijnde Brits-Amerikaanse conferentie zeide de Britse premier, dat deze bespreking de huidige discussies te Parijs over het plan- Marshall niet zal doorkruisen. Groot-Brit- tannïë kan noch wil zijn plannen baseren op de veronderstelling, dat het plan- Marshall tot verdere hulp van Amerika zal leiden. Bezuinigingsmaatregelen Hierna maakte Attlee de maatregelen bekend, die de regering dacht te nemen om de economische toestand het hoofd te bie den. Als een van de belangrijkste dingen noemde hij de verdere ontwikkeling der binnenlandse hulpbronnen. „Wij moeten zoveel mogelijk van deze hulpbronnen aanwenden voor de wederopbouw en de ontplooiing van de voornaamste in dustrieën, de export van goederen en de productie van datgene, waardoor wij onze import kunnen beperken. De productie van niet direct noodzakelijke artikelen moet stopgezet worden. In de tweede plaats moet de totale productie zodanig opge voerd worden, dat Groot-Brittannië in de kortst mogelijke tijd op eigen benen kan staan. Ten derde moet voortgegaan wor den met plannen ter uitbreiding van de productie in de koloniën van het impe rium", aldus Attlee. „De minimum-productie van steenkool voor de volgende zes maanden van Sep tember tot April is vastgesteld op 4 mil lioen ton diepgedolven steenkool per week en voor de dagbouw zoveel als maar mo gelijk is. Verder zal het vracht- en passa giersvervoer per trein beperkt worden ten gunste van het vervoer van kolen. Wat de landbouw betreft, zal voor een waarde van 100 millioen pond sterling aan levensmid delen moeten worden geproduceerd. Minder voor defensie Vervolgens sprak Attlee over voorstel len tot beperking van uitgaven. Momen teel had Groot-Brittannië ongeveer 500.000 mannen en vrouwen in dienst bij de strijdkrachten overzee. De regering verwachtte tegen het eind van December 1947 133.000 militairen, die overzee dienst doen, uit het leger genomen te hebben. Te gen eind Maart 1948 zou het totaal aantal „afgezwaaiden" meer dan 200.000 moeten bedragen. Bovendien bestaan er plannen om voor het eind van dit jaar 34.000 man troepen, die met tot het Verenigd Ko ninkrijk behoren, naar huis te sturen. De totale sterkte van de gewapende strijd macht. die oorspronkelijk tegen Maart van 1948 1.037.000 man had moeten omvatten, zou dan tot 1.007.000 man teruggebracht zijn. In verband met deze beperking van de strijdmacht is een grondig onderzoek ingesteld naar de Britse defensie-politiek in de toekomst. De beperking van de import zal, aldus deelde Attlee mede, de Amerikaanse films, luxe-artikelen, hout en levensmiddelen treffen. Voor restaurants en hotels zullen onmiddellijk versoberingsmaatregelen gaan. Met ingang van 1 October zullen de, pondsterling-toewijzingen voor reizen naar I het buitenland drastisch verlaagd worden, j Inplaats van 75 pond per jaar zal men er 35 1 per 14 maanden krijgen. Attlee deed toe- I spelingen op de mogelijkheid dat het le- vensmiddelenrantsoen verlaagd zou moe- ten worden tengevolge van de verlaagde invoer. „De voornaamste oorzaken van de hui dige economische positie van Groot-Brit tannië zijn", zo zeide Attlee, „gelegen bui ten het bereik van welke regering dan ook. De regering had zonder twijfel, even als andere regeringen, enkele fouten ge maakt. Een conservatieve regering zou ook fouten gemaakt hebben. Er is geen sprake van een coalitie-regering. Wij zijn thans gewikkeld in een slag om Groot-Brittan nië, die niet door enkelen kan worden ge wonnen. Dit vereist de gezamenlijke in spanning van de gehele natie. Ik ben vol vertrouwen, dat de natie dit zal willen doen, zodat wij nogmaals zullen overwin nen", zo besloot Attlee zijn rede. Ernstig treinongeluk in Tsjecho-Slowakije Zestien doden, vijf-en-veertig gewonden Oost-Indonesisch premier naar Amerika Aneta verneemt uit Makassar, dat de mi nister-president van Oost-Indonesië. Nad- jamoeddin, via Batavia naar Amerika zal vertrekken. Hij zal waarschijnlijk vergezeld worden door de ministers van Binnenlandse Za ken en van Voorlichting. De reis naar Ame rika, welke op uitnodiging van de Ameri kaanse regering wordt ondernomen, zal waarschijnlijk zeer spoedig plaats vinden. De ministers zullen Zaterdag a.s. naar Ba tavia vertrekken. Het is mogelijk, dat de ministers zich per vliegtuig via Nederland naar de V. S. zullen begeven. Voorts is het niet uitgesloten dat Sultan Hamid II van West-Bomeo volko men op eigen initiatief eveneens naar Ame rika zal reizen. Polen vraagt mededogen Polen heeft de Amerikaanse regering verzocht terug te komen op het besluit om Polen af te voeren van de lijst van Europese landen, die gezamenlijk een be drag van 350 millioen dollar zullen ontvan gen. De Poolse ambassadeur in de V. S. heeft op een persconferentie verklaard, dat. hoewel de voedseltoestand in Polen na dc opheffing van de Unrra verbeterd is, tot Juli van het volgend jaar 800.000 ton graan zal moeten worden ingevoerd. Griekse guerillastrijders veroordeeld Van de onlangs in Macedonië gevangen genomen guerillastrijders zijn er door krijgsraden te Koziana en Seres 43 ter dood veroordeeld. Drie vrouwen kregen levenslang. MR. J. S. KORTEWEG OVERLEDEN. Te "sCravenhage :s plotseling overleden mr. J. S. Kotteweg. administrateur bij het Departe ment van Justitie en hoofd van het gevangenis wezen. De thans ontslapene studeerde rechten te Groningen. Mr. Korieweg vertegenwoordigde de Neder landse regering op verscheidene buitenlandse congressen op het gebied van strafrecht en vangenistyezen. Hel woord is aan.... Coleridge: Goede en slechte mensen zijn dat altijd minder dan het lijkt. De kanovaarders, die op het Landgoed Elsivoutie Overvcen hebben deelgenomen aan een sterkamp van de Nederlandse Kanobond, troffen het niet met het weer. Als echte kampeerders stoorden zij zich niet aan de regen, want zij hadden gezorgd, dat het water niet in hun tenten kon komen. Radio Praag meldt, dat minstens zestien personen om het leven zijn gekomen door de ontsporing van een sneltrein op weg van Praag naar Banski. Vijfenveertig personen werden gewond. Het ongeluk gebeurde Dinsdagavond. Men vreest, dat nog meer personen onder de wrakstukken bedolven liggen. Het ongeluk is te wijten aan het feit. dat de trein het station van Sekul nabij Kuty (in de provincie Bratislawa) zonder vaart te minderen binnenreed. De trein ontspoor, de toen op de wissels en de machine sloeg over de kop. De machinist en de stoker zijn gearresteerd. Diefstal van electromotor Woensdagavond te omstreeks tien uur hebben twee agenten op de Oude Weg te Haarlem een 23-jarige fabrieksarbeider aangehouden, die op zijn rijwiel een electromotor vervoerde. Hij be kende het apparaat bij een chemische fabriek in de Waarderpolder ontvreemd te hebben. Republiek eisf telegrafisch van de Veiligheidsraad bevel tot terugtrekking der Nederlandse troepen In een officiële radiomededeeling heeft de Australische regering aan de twee par tijen van het Indonesische geschil aange boden. tezamen met de Verenigde Staten te arbitreren. De Australische regering is van mening, dat de Veiligheidsraad arbi trage en niet bemiddeling heeft voorgesteld zodat het doen van een bindende uitspraak met de wens van de Veiligheidsraad zou stroken, eerder dan een bemiddelingspo ging. Volgens radio-Djokja heeft de re- publikeinschc premier Sjarifoeddin de verwachting uitgesproken, dat zijn rege ring een dergelijke arbitrage gaarne zal aanvaarden. Sjarifoeddin wenst de arbitra gecommissie echter uitgebreid te zien met India. Engeland, de Philippijnen en Siam. Als in feite afwijzend antwoord op het Amerikaanse bemiddelingsaanbod heeft dc republikeinse regering aan Amerika verzocht, de Veiligheidsraad en de Neder landse regering te beïnvloeden tot het zen den van een internationale arbitrage commissie naar Indonesië. Marshall, de Amerikaansche minister van Buitenlandschè Zaken, heeft op een persconferentie te Washington verklaard, dat Amerika bereid is een bemiddeltrtgs- commissie naar Indonesië te zenden, in dien beide partijen daarmee hun instem ming hebben betoond. Batavia heeft gisteren medegedeeld, dat de Amerikaanse consul-generaal, Walter Foote, het Amerikaanse aanbod van goede diensten officieel via radio Batavia aan de republikeinsche regering te Djogja heeft medegedeeld. De voorzitter van de Veiligheidsraad heeft bekend gemaakt, dat hij een tele gram heeft ontvangen van Sjarifoeddin, de republikeinsche premier, waarin deze de staking der vijandelijkheden van republi keinse zijde mededeelt. Het telegram zegt bovendien „Op grond van de ervaring is men ern stig bezorgd, dat men geen garantie heeft, dat de wapenstilstand niet eenzijdig dooi de Nederlanders geschonden zal worden, indien de staking der vijandelijkheden niet blijvend volledig gecontroleerd wordt door een derde neutrale partij. De republikein se regering dringt erop aan zo spoedig mo gelijk een commissie van vertegenwoor digers uit verschillende landen door de Veiligheidsraad te benoemen, naar Indone sië te zenden om het nakomen van de order tot het staken der vijandelijkheden te waarborgen. Het Nederlandse bevel tot het staken der vijandelijkheden moet onvoorwaarde lijk tevens inhouden het staken van de acties van de Nederlandsche burgerlijke en militaire autoriteiten tegen de Indonesi sche bevolking, en moet gevolgd worden door het terugtrekken .der Nederlandse troepen tot tenminste achter de demar catielijnen van October." Chinees profest tegen wandaden in Indonesië De Chinese consul-generaal te Batavia, Tsjiang Tsjia Toeng. heeft in een radio toespraak zijn grote teleurstelling uitge sproken over de houding van de republi keinen tegenover de. Chinezen. Hij ver klaarde dat. in tegenstelling t-ot republi keinse beweringen, de Chinezen nergens partij hebben gekozen voor de Nederlan ders. „De onderdanen van de republiek", aldus de consul-generaal. ..schenen alle haat over te dragen op de Chinezen, toen zij de vlag van China op de huizen van de Chinezen zagen"- Hij raadde vervolgens de Chinese vereniging te Djokja aan om te trachten de republikeinse regering tot het inzicht te brengen, dat zij in dit op zicht beneden de maat van een beschaafd volk bleef. Het te Batavia verschijnende Chinese blad „Sin Po" heeft in een hoofdartikel de aandacht gevestigd op de „barbaarse da den" van republikeinse soldaten op Java tegen de Chinese bevolking en heeft ge- eist dat de Chinese delegatie in de Veilig heidsraad aan de delegaties^-an Australië en India de volgende vraag zal voorleg gen: „Waarom wensen de Indonesiërs on afhankelijkheid als zij niet in staat zijn zich te gedragen als een beschaafd volk en de onderdanen van andere landen te respecteren en beschermen gelijk andere beschaafde naties?" Indien de republiek niet het fundament van een staat bezit, kunnen wij haar niet als onafhankelijk erkennen, zegt het blad. Het zegt tenslotte dat de Chinese regering moet weigeren Sjahrir in Nanking te ontvangen. Mej. E. w. M. Kroonstulver te Haarlem is te Amsterdam geslaagd voor het examen Engels L. O. die er prijs op stellen de courant na gezonden te krijgen, worden verzocht hun tijdelijke adresverandering enige dagen van te voren op te geven. DE ADMINISTRATIE Dakota kwam op de tliee De bewoners van de Plough-Lane, in dc omgeving van het Londense vliegveld Croydon, werden dezer dagen in hun voor bereidingen voor de thee opgeschrikt door een zware schok, gevolgd door een hevig lawaai. Naar buiten kijkend zagen zij een levensgrote tweemotorige Dakota door de bossages aan de overkant van de weg heen breken en op de straatwegvlak voor de trottoirband, tot stilstand komen. De machine, die op proefvlucht was ge weest doch- wegens defect aan een der motoren ontijdig had moeten landen, stak haar neus zeer nieuwsgierig hoog over de haag van 't voortuintje van perceel no dertien. Er waren geen persoonlijke onge lukken. Evacuatiezetel der republiek op Sumatra Dr. Sjarifoeddin heeft heden bekend ge maakt, dat de voorbereidingen gereed zijn om de wettelijke autoriteit van de repu bliek ten alle tijde over te brengen naar Boekittinggi, 96 kilometer ten Noordoos ten van Padang op Sumatra, waar vice- president dr. Hatta zijn hoofdkwartier heeft gevestigd. Spaans balling-kabinet afgetreden De Spaanse regering in ballingschap be leeft een crisis. Nadat de communistische leden van het kabinet hun ontslag hadden genomen, is de gehele regering afgetreden. Communiqué over moorden op Sumatra De Nederlandse militaire autoriteiten in Batavia blijven ook na de wapenstilstand nog voortgaan met het uitgeven van een dagelijks communiqué over de toestand in de gebieden waarover de politiële actie zich heeft uitgestrekt. In een bekendma king van heden wordt gezegd, dat de Ne derlandse verliezen sinds de wapenstil stand vier man aan doden en 17 aan ge wonden bedragen, terwijl een man ver mist wordt. Het communiqué maakt ver der melding van beschietingen op Java en Sumatra van Nederlandse patrouilles en au tos. Een later communiqué vertelt van een aantal gruweldaden door de TNI op Suma tra's Westkust, waarvan een Zwitserse fa milie, een Roemeen en drie Nederlandse vrouwen het slachtoffer werden. Bij Soe- roegadang werd een aantal graven ont dekt van vermoorde personen van allerlei landaard, tezamen tweehonderd. Ook ver haalt het communiqué, dat bij Indaroeng Gromyko krijgt reprimande Balkankwestie in de Veiligheidsraad Gromyko de Russische gedelegeerde in de Veiligheidsraad, trachtte gisteren tij dens het voortgezette debat over de Bal kankwestie de Griek Dendra-mis te ver hinderen, het woord te nemen om opnieuw de buren van de Balkan te beschuldigen van agressie en inmenging. De voorzitter gaf de Rus een reprimande voor- deze on parlementaire geste, waarna de Griek een korte rede hield, waarin hij de weigering van Rusland en zijn satellieten om een permanente onderzoekcommissie op de Balkan te vestigen, „duidelijk en voor iedereen begrijpelijk" noemde. Hij. drong aan op een snelle beslissing van de Veilig heidsraad en spoedige practische maatre gelen tegen de agressieve Balkanlanden. De Australische afgevaardigde Hodgson eiste een verklaring van de raad, waarin de vier Balkanlanden bevel wordt gege ven alle provocaties te staken. De Joego slavische vertegenwoordiger was van me ning, dat de Balkankwestie geenszins een bedreiging voor de vrede vormt. De voorzitter besloot, dat de onderzoek commissie voorlopig op de BaLkan zal worden gehandhaafd, ondanks het Russi sche veto, in afwachting van de formule ring van een compromisvoorstel, dat door een speciale subcommissie zal worden op gesteld. Dit voorstel moet Maandag ter tafel worden gebracht. De vergadering werd daarop tot heden verdaagd. op Sumatra's Westkust een huis werd aan getroffen, waarop de volgende woorden waren aangebracht „Hier wonen Duitsers, zij mogen niet worden lastiggevallen. Dat beveelt het hoofd van de republiek". Het swastikateken was daarbij gevoegd. Een republikeinse mededeling maakt er melding van, dat de Nederlandse troepen bij Gombong nog steeds opmarcheren in Oostelijke richting. Dit bericht is reeds herhaaldelijk van Nederlandse zijde tegen gesproken. Commissie-generaal bracht rapport uit aan ministerraad Naar het ANP verneemt hebben de leden van de Commissie-Generaal in de gisteren gehouden ministerraad rapport uitgebracht omtrent de ontwikkeling van de toestand in Indonesië der laatste weken. Het over leg van de regering met de Commissie-Ge neraal is hiermede nog niet afgesloten. Sumatra's Oostkust wenst aandacht Het comité, vertegenwoordigende de bewo ners van Sumatra's Oostkust, heeft in een telegram de aandacht van de Nederlandse regering er op gevestigd, dat zij geen on derhandelingen over dit gebied met de re publiek erkent, indien niet voorafgaand overleg is gepleegd met de vertegenwoordi ging der bevolking. Voorzitters van N.V.V. en E.V.C. in Parijs De voorzitters van het N.V.V. en de E.V.C., de heren E. Kupers en B. Blokzijl hebben vandaag met het bestuur van het Wereldverbond van Vakverenigingen in Parijs besprekingen gevoerd over de situ atie in Indonesië. MEER ZONNESCHIJN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond: Aanvankelijk nog enkele verspreide buien Morgen overdag afnemende be wolking met perioden van zonneschijn en overwegend droog weer Verdere stijging van temperatuur. Geleidelijk verder afnemende wind tussen West en Noord. 8 Augustus: 7.on op 5.11 uur. onder 2020 uur Maan op 22.43 uur. onder 12.07 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1