c c D Literaire kanttekeningen 3 Afwachtende houding inzake Indonesië Sport in het kort Grote meerderheid van ons volk erkent principieel stakingsrecht ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1947 INA VAN DER BEUGEL: „Een bosje van dit". Geïllustreerd door W. Siegenbeek van Heukelom. Elsevier A'dam-Brussel. f JIT HAAR HERINNERING AAN DE weinig vreugdevolle tijd der bezet, tingsjaren, toen zij, de schrijfster, in een bloemenwinkel het werk der handen deed. schreef Ina van der Beugel in haar nood gedwongen afzondering op een zolder kamertje over bloemen en mensen, over mensen mèt bloemen. Met dezelfde liefde waarmee zij eens winkelbloemen schikte, vlecht zij deze krans van gedachten, van bloemen- en mensenherinneringen en wist daarbij de geur te behouden van een leven dat geleerd heeft ondanks harde ervaringen met een humor, waaraan de weemoed niet vreemd is, van de dingen te houden: van de bloemen allereerst. Bloemen met vaardige handen tot een ruiker gebonden, in een bloemstuk ver werkt en zo, na hun kleur en geur gege ven te hebben, een stille dood stervend. Bloemen, opgemaakt voor tafelversiering als pronkstuk en nauwelijks gezien; voor de bruidsboeket, gekronkeld om zilverige draadjes met toewijding en zorg, omdat er mee „de hemel in gedanst"' wordt zoals het draaiorgel jengelt; voor de grafkrans, met routine opgemaakt, besteld alsof er op de wereld maar één krans was en één graf besteld ook zónder groetend lint door een zakenrelatie, zodat er de chrysanten in verwerkt kunnen worden die al te ver oper. zijn: het moet immers veel zeggen met wei nig hart. Bloemen voor Moederdag en voor het Païtssluk, het dure, kunstvaardig opge maakte, met lelietjes en orchideeënbij na te kostbaar om verkocht te worden en toch verkocht aan „een man als een worst" in een overjas die geld gekost heeft. Bloemen die met ongeduld gewacht wer den en met dankbaar gebaar in een vaas worden geschikt èn bloemen die na zes uur nog liggen te sterven in het papier. Bloemen betaald uit reptiel-leren porte feuilles, bezorgd op ongelegen, verwar ringstichtende ogenblikken; bloemen bij voorkeur gekozen om er een hart mee goed te doen èn bloemen opzettelijk gemeden, omdat er herinneringen aan kleven. Bloe men, gekocht nadat er ogen op rustten die van daar in gedachte naar elders zagen, èn bloemen, achteloos aangewezen als „een bosje van dit". Bloemen voor de feestkrans en voor de toneelboeket, gegeven in ver ering en ontvangen om de roem. Lente bloesems van oude knoestige bomen die hun kortstondige bloei verdroomden .op nevelige schemeravonden; Kerstbloemen van het zuiverste wit en het innigste rood, verwerkt tot toverstukjes, met haastige handen; Kerstrozen en seringen en smet teloze cyclamen en zwoele hyacinthen. hun leven gevend in het duisterste getij om ons te doen geloven aan de vreugde van het licht. Bloemen zoveel! De teerste wel en de bevallïgste: de lathyrus, die de warmte niet verdraagt en geurloós verdort tot een verschrompeld vlindertje. De papaver, vurig de dag inziend als zijn wekster, de zon, die alles doet groeien en bloeien de papaver met haar „gloeiend heet rood' haar diep-donker hart, snel opterend aan haar eigen gloed en, ontbladerend, over- stoven met haar eigen rouw van stuifmeel- zwart. De roos die zich zelfbewust alleen laat naderen door voorzichtige vingers en zo „bedwelmend zoet kan geuren", mis schien wel juist omdat ze doornen heeft; en dan die „weelderig opengebloeide rose roos" in het jampotje achter de winkel, die niet meer verkoopbaar is: „zij laat haar hart zien", schrijft Ina van der Beugel, „en daar houden de mensen niet van." En de orchideeën? Daar is de cattleya, „trots en exotisch", stijlvol, bestemd om alleen te staan, alleen in haar vorm- en kleur- schoonheid te bloeien en alleen te vergaan, geurloos omdat ze werd afgesneden, zich hoogmoedig schikkend in haar lot „koud en passieloos": een aristocrate. Minzamer en daarom lieflijker en warmer is de odon- loglossum: „ze zitten met gele vleugeltjes op hun bloemstengel. Ze zijn fijn en rank, als danseresjes uit een Oosters ballet. Zij lachen samen. Zij hebben in de zon ge speeld en zij spelen verder tot hun dood. Ze zijn onbekommerd en blij en ze dansen in elke kamer waar ze komen op de licht ste voetjes: een zwerm dartele, gouden vlindertjes uit een zonnige tovertuin Van bloemen en mensen heeft' Ina van der Beugel verteld: bescheiden, zonder op smuk, maar met hetzelfde getrouwe hart waarmee ze haar andere werk schreef. Liefderijk, troostvol. Och, dit boek behoort niet tot de „grote litteratuur". Waarom ook zou al wat bloeit in de hof der letteren „litteratuur" moeten zijn? Het kan zijn dat de onaanzienlijke, stil voor zichzelf bloeiende bermbloempjes bekoorlijker en onvergefelijker taal spreken dan de pom peuze bruidsboeket, en met toegewijder hand geplukt worden dan die waarmee de parvenu achteloos zijn bestelling aanwijst als: „een bosje van dit .De bloemen zeggen het wel. al verstaan de mensen het niet altijd." Ina van der Beugel hééft de bloementaal gehoord en dank zij dat ons veel geur en kleur ge schonken. C. J. E. DINAUX. De 9 Muzen Toeloop voor Hooft. De P, C. Hooftlentoon- stelling. die tot 1 October in het Muiderslot geopend blijft, trok reeds 23 000 betalende be zoekers en 12.00 kinderen in groepsverband. Per week schuifelen 7200 voelen langs de vitrines. Klokkenklankcn. De ganse Donderdag heb ben Hemony's klokken getierelierd boven Nlj- kerks daken. De Belg Renaat van Steenwegen uit Leuven behaalde in dit beiaardconcours de eerste prijs, de stadsklokkenist van Zwolle. Wil lem Creman de tweede, "s Avonds zat Staf Nees uit Meohelen achter de speeltafel. Debuut Nederlands Nationaal-loneel. Het Nederlands Nationaal-toneel geeft van Zaterdag 16 tot en met Donderdag 21 Augustus ln het Minerva paviljoen te Amsterdam enige voor stellingen van het bekende blijspel „Over schotje'" van Dano Nlcodemie onder regie var Cruys Voorbergh Kostbaar geschenk. Maandag wordt het schilderij van Pleter de Hoogh: „Een binnen plaatsje in Delft", dat tijdens de oorlog ln Amerika ln veiligheid was gebracht, in het Mauritshuis officieel ten geschenke aangeboden aan het rijk, door mevrouw Ten Catev. Wulff- ten Palthe. Het zal in ontvangst worden genomen door minister dr. J. J. Glelen. De toestellen van de K.L.M. hebben sinds de oprichting van de maatschappij op 7 October 1919 tot en met het eerste halfjaar 1947 in totaal een afstand van 110.000.000 km. afgelegd. In 1946 werd eer. totaalafstand van 17.896.239 km. gevlogen, in het eerste halfjaar van 1947 reeds 11.000.000 km. De radio geeft Zondag HILVERSUM I, 301.5 M. 8.00, 9 30, 13.00, 19.30 cn 22.30 uur Nieuws. 8.15 Schubert. 8.25 Hoogmis. 9.45 Kerkkoor. 10.00 Ge- ref. kerkdienst. 11.30 Platen. 12.15 Boekbespre king. 12."30 Platen 12.55 Zonnewijzer. 13.15 Welk t>oek? 13.20 Platerf 13.40 Apologie. 14.00 Platen, 14.35 Zang. 15.00 Lezing over Zuid-Amenka. 15.10 Platen. 16.20 Klankbeeld. T6.30 Ziekenlof. 17.00 Ned. Herv. Kerkdienst. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Carillonbespellng. 19.15 Koorzang. 19.45 Zwem- kampioenschappon Veendam. 20.00 Actualiteiten. 20.07 De gewone man. 2015 De Zilvervloot. 21.00 Amerikaanse Kamermuziek. 21.15 Luisterspel „Hei 't was in de Mei". 22.10 Gebed. 22.23 „Hoe de Van Rooyens het rooien". 22.45 Flitsen de Jamboree. 23.00 Symphonisch concert. HILVERSUM II, 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 0 00. 13.00, 18 00 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 8.18 Platen 8.30 Voor de tuin. 8.45 Orgel. 9.12 Post- dutvenberichten. 9.15 Lezing over hengelen. 9.30 Platen. 10.00 Geestelijk leven. 10,15 Platen. 10,45 Poczie. 11.00 Franse liederen. 11.15 Omroeporkest. 12.00 Postdulvenberichten. 12.03 Platen. 12.40 Ge mengd zangkoor. 13.15 Zigeunerorkest. 13.50 De Spoarwegen spreken. 14.00 Mozart. 14,05.Boekbe spreking. 14.30 Kurhausconcert. 16.30 Sportflitsen. 17.00 Aocordeonmuziek. 17.20 Harmoniemuziek, 17.46 Platen 18.15 Zwemkamploenschappen Veen- 1 dam. 18.30 VPRO-cursus. 19.00 Vrljz. Herv. kerk dienst. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Platen. 20.55 Luis terspel „De blauwe smaragd". 21.20 Bioscoop orgel 21.40 Chansons. 22.10 Hersengymnastiek. 22.30 Viool cn piano. 23.15 Platen. De vrij plotselinge wending in het verloop der gebeurtenissen in Indonesië heeft op de Amster damse beurs de beweging in Indische Waarden nagenoeg tot staan gebracht. Nu een geheel n we situatie geschapen is. geeft de beurs er de voorkeur aan op zien komen te spelen. Dat Indische Waarden merendeels wat in koers zijn teruggelopen, wijst er op dat men de kans op een spoedige restauratie van het economisch leven Indonesië door de buitenlandse inmenging thans minder groot acht en het is daarom ook te vroeg om uit de berichten over gevonden voor raden en bevrijde ondernemingen ten aanzien van de waardering der aandelen conclusies te trekken. Ook in ander opzicht zijn er deze week geen nieuwe stimulansen voor een verdere hausse op de aandelenmarkt, of het moest zijn dat de hernieuwde stijging van de bankbiljettencircu- latie met f 36 miliioen ais zodanig kan gelden. In twee weken tïjds is de geldsomloop nu met f 80 miliioen toegenomen, waardoor het thans uitstaand bedrag tot boven f 2800 miliioen is ge stegen. wat sinds het begin van de geldzuivei ing een nieuw record betekent. Aangezien de maand- wisseling en enkele bijzondere factoren hier van invloed zijn, zal men ten aanzien hiervan met zijn conclusie voorzichtig moeten zijn, nog af gezien van ce vraag of een voortgaande inflatie hogere koersen voor de aandelen wettigt, omdat de regering elk ogen-blik nieuwe pogingen kan doen om de gevolgen daarvan tegen te gaan. Dat zij daartoe kan worden gedwongen, leert het voorbeeld van Engeland, waar de Labour- regering. wegens de snelle uitputting van haar öollarcrediet tot harde maatregelen wil over gaan, ook tot een beperking van de dividenden, hetgeen uiteraard op de waardering van aande len van invloed is. Dat een regering per maand 12 miliioen minder voedsel wil. invoeren en de werktijd der mijnwerkers met een half uur per dag wil verlengen, bewijst dat zij zich het drei- 1 gend gevaar ener economische ineenstorting klaar bewust is, ook al moet worden afgewacht of deze maatregelen het effect zullen hebben, dat men er van verwacht. Minder voedsel en harder werken vraagt een dubbel offer van de arbei dende bevt^cing en het wordt in Engeland in twijfel getrokken of op deze wijze de kolenpro- ductie verdubbeld en de staalproductie verder kan toenemen. Wat thans in Engeland geschiedt, is ook voor ons land van grote betekenis, niet alleen omdat wij tot op zekere hoogte ln gelijke omstandig heden verkeren, maar ook omdat een eventuele economische ineenstorting van Engeland, welke volgens sommige pessimisten met een uittreden uit het Monetair Fonds en de overeenkomst van Bretton Woods gepaard zou gaan en tot een gevoelige devaluatie van het Pond zou leiden. 1 uiteraard ook voor ons land een terugslag zou hebben. Sportagenda voor Zondag Het cricketprogramma voor Zondag vermeld', de volgende wedstrijden: eerste klas: Rood en Wit—HCC 1; Quick (N.)— Haarlem; ACC—VVV: HCC 2PW: VOCSparta; HermesExcelsior. Tweede klas: LCC—Ajax (L.); CVHW—HCC 3: Kampong—Rood en Wit 2. De voetballers komen Zondag weer bijeen voor de jaarlijkse zevenkampdag, nadat van middag de spelers uit de Zaterdagmiddagcompe titie elkaar ontmoet hebben. De wedstrijden worden op de terreinen van Bloemendaal cn DSSH gehouden en beloven weer interessant te worden. De aandacht van de Nederlandse zwemwe- reld ls op Veendam gevestigd, waar de nationale kampioenschappen gehouden worden. Er zijn 11S persoonlijke inschrijvlnigen binnengekomen en verder nemen 12 estafette-ploegen deel. Nel van Vliet, die op het ogenblik in Amerika ver- loeft, Adri van Dongen, de jonge schoonspnng- kampioen. die naar West Indië is vertrokken en Frits de Geest, zullen hun titels niet kunnen verdedigen. Liefhebbers van de bokssport komen in het stadion Feijenoord bijeen, waar Van Klaveren en Van Dam de strijd zullen aanbinden. Een ploeg van de internationale club van Engeland speelt vandaag en morgen op de banen in Noordwijkeen tenniswedstrijd tegen de sterkste spelers van ons land. HVGB— RZC TE LEIDEN, De tweede wed strijd tvssen HVGB en RZC om een plaats in de hoofdklas van de waterpolocompetitie van de KNZB is vastgesteld op Dinsdagavond om half- acht ln „De Zijl" te Leiden. BESLISSINGSWEDSTRIJD VZV—LZC. Door een overwinning van 11—1 op DWT moet VZV vanavond om halfacht in de zwemvijver „Groe- nendaal" te Heemstede een beslissingswedstrijd pelen tegen LZC uit Leiden. Scheidsrechter is de heer A. J. Braam. Haarlemse modelbouwer helpt de „Anglo-Dutch" wisselprijs winnen De modelvliegtuigbouwers van de Ko ninklijke Nederlandse vereniging voor luchtvaart, die dezer dagen deelnamen aan de landenwedstrijd Engeland-Neder- land, welke op het vliegveld Fairlop bij Londen gehouden Werd, wisten dit jaar beslag te leggen op de „Anglo-Dutc'n-wis- selprijs". door van de Engelse modelvlieg tuigbouwers te winnen. De Nederlandse ploeg, die bovengenoemd succes behaalde, bestond uit de heren Vriend, ('s-Hertogenbosch), Hekking (Arnhem), Aarts (Haarlem) en Van der Caay (Den Haag). De heer J. E. Vee venhage geslaagd voor (technisch schetsen). Slechts enkele soorten groenten in blik Wegens de grote schaarste aan blik zul len alleen de belangrijkste groentesoorten in blik geconserveerd worden. Het conser veren van fruit Ln blik zal niet mogelijk zijn. De afdeling Voorlichting van het mi nisterie van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening deelt mede, dat na 4 Sep tember uitsluitend de volgende tuinbouw producten in blik verkocht zullen mogen wordten: spinazie, doperwten, alle soorten snij- en sperciebonen, tomatenpuree en babyvoeding. Ook geïmporteerde produc ten mogen in blik worden verhandeld, in dien zij zich in de oorspronkelijke blik verpakking bevinden. Andere tuinbouwproducten dan de hier genoemde mogen dus na 4 September niet meer in blik op de binnenlandse markt worden verkocht, tenzij het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit daartoe onthef fing verleent van de verbodsbepalingen- De handel houde er dus rekening mede, dat de oude voorraden tijdig moeten wor den opgeruimd. Het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit zal zo nodig aan han delaren, die op 5 September nog beschik ken over een voorraad asperges in blik uit de oogst van 1946. ontheffing verlenen van het verbod tot verkoop. De betrokken handelaren dienen zich daartoe tussen 5 September en 5 October uitsluitend schrif telijk te wenden tot het Bedrijfschap, Laan Copes van Cattenburch 62, 's-Gra- venhage. Geen onderhoudswerken Een circulaire die niet veel zal uitrichten Wij hebben reeds medegedeeld, dat de minister van Wederopbouw en Volkshuis vesting beslist heeft, dat van 1 Augustus tot en met 31 October van dit j^ar geen vergunning gegeven mag worden voor on derhoudswerk. Deze maatregel is genomen om zoveel mogelijk bouwvakarbeiders be schikbaar te krijgen voor de bouw van woningen. Aan de burgemeester is medewerking gevraagd om nauwlettend te laten toezien op het naievèn van dit voorschrift. Er is alleen een uitzondering gemaakt voor on derhoudswerk dat als het achterwege blijft, gevaar zou opleveren. Wie nu zou menen dat door deze aan schrijving al het onderhoudswerk wordt stopgezet, is niet juist ingelicht. Het be treft namelijk onderhoudswerk waarvoor een vergunning nodig is. Het meeste on derhoud wordt uitgevoerd zonder vergun ning van het gemeentelijke Bouwtoezicht. Een schilder krijgt een zekere hoeveelheid grondstoffen toegewezen en kan die naar goedvinden besteden. Zo is het ook met andere uitvoerders van onderhoudswerk. Alleen als er hout verwerkt moet worden dan moet de uitvoerder hout aanvragen. Bij klein herstel werk wordt dit ook niet Over Muziek Eclvard Grieg r)E STRENGE „BON TON" in het tistieke leven eist dat men niet al zeer enthousiast is voor de muziek Edvard Grieg. Hij is immers zoet en oj pervlakkig; zijn muziek mist de diep; die men van een persoonlijkheid v« wacht. Hij herhaalt en coiffeert volksro; lodieën. is braaf-pathetisch en rebhovisc is sentimenteel en gedachteloos inzake c constructie, enz. Zo kan ik doorgaan m critische opmerkingen en er nog aller! uitvoerige détailleringen bijmaken, ma ik zou tenslotte toch van de schrijftal moeten opstaan het hart en het gew. ten zouden eindelijk toch elkaar vmde ik zou het een of ander van de vrienc-: lijke componist opslaan en ik zou ai artistieke bon ton ten spijt toch bewo: dering hebben voor de poëtische music Het is toch niet gering wanneer men c tw,ee maten spelen moet zeggen: dit van Grieg en van niemand anders. Bernard Zweers zeide vroeger op compositie-les eens: Grieg is niet persooj lijk, alleen maar eigendommelijk. klinkt het woord eigendommelijk lelijk en ietwat onsympathiek, nochts- e wijst het op eigendom, op eigenaard het schenkt mij genoeg om overtuigd j zijn, dat wij de Noorse componist ge» eigen waarde mogen ontzeggen- De groty zeer ernstige en diepzinnige theoreticus componist Vincent d'Indy prees Grieg e miniaturist; hij noemde hem groot in kleine en waardeerde het dichterlijk elt ment in de vele kleine composities van <j musicus. De vorige maand, voordat op Zondag 20 der mensen afgekeurd. Het principiële l gedaan, de uitvoerder weet daar meestal Maandag HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00, 8 00, 13 00, 19.00. 20,00 en 22 30 uur NiCUWS. 7 15 Gymnastiek. 7 30 Baehcantate. 7.45 Woord voor de dag 8.15 Platen, 9.00 Sopraan. 9.15 Zie kenbezoek. 9.30 Platen. 10.30 Morgendienst, 11.00 tSrijkkwartet. 11.15 Voorlezing. 11.35 Platen. 12. Nederlandse componisten. 12,30 Weeroverzlcht. 13.15 Orgelconcert 14.00 Voor jonge moeders. 14.20 Rhapsodia-sextet. 15,00 Balletsuile van Tsjai- kofski. 15 30 Cello cn piano. 16,00 Bijbellezing. 16.4S Platen. 16.55 Madrigalen en volksliederen 17 30 Sport en actualiteiten. 17.45 Rijk over zee. 18.00 Orgel. 18 30 Strijdkrachten. 19.15 Leeslamp. 19.45 Personeelnood bij het Lager Onderwijs. 20.05 Proloog. 20 15 Sans Soucl. 20.45* Reportage uit Brugge. 21.30 Studio-tulnconcert. 22.00 Reportage van de Jamboree. 22.45 Overdenking. 23.00 Piano muziek van Chopin. 23.30 Platen. HILVERSUM II, 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 7.00. 8.00. 13.00, 18.00 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 1.15 Gymnastiek 7.30 en 8.15 Platen. 9.00 Kamer muziek. 9.35 Platen 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor zieken. 11 00 Voordracht. 11.15 Platen 12.00 Bioscooporgel. 12.30 Weerpraatje. 12.22 Voor het platteland 12.37 Tango-rumba-orkest. 13.15 Ka lender. 13,20 Vineentino. 18.50 Walsmuziek. 14.10 Sopraan en piano. 14.30 Voordracht. 14.45 Platen. 15.00 Luisterspel „Meneer Burden komt tot be zinning" 15.30 Platen. 16 00 Fabel „De muizen- staart". 16.15 Platen. 16»65 Weens radio-orkest. 17.co Wat doen we In de vacantie. 17.30 Platen. 18.15 Accordeonorkest. 18.45 Wereldcongres plat- te",3ndsvrouowen. 19.00 Platen. 19.25 Klankbeeld Czasr Peter de Grote tn Zaandam. 19.40 Zweedse liedjes 20 05 Dingen van de dag 20.15 Residen- tie-orfcest. 21.15 GG-cabaret. 21 45 Deens dans- orkest. 22 15 Platen 22.45 Reportage P. C. Hooft- tcntoonstelling Muiderslot. 23.15 Belgische orkest werken. Een vierkante centimeter Damplantsoen voor 50 cent Op 1 November zal de Nationale Monu menten-commissie een actie beginnen, waarmede zij een zo ruim bedrag bijeen hoopt te brengen, dat zij niet alleen staat zal zijn op vele oorlogsplaatsen in ons land monumenten op te richten, maar ook een ruim bedrag za-1 kunnen uitkeren aan die stichtingen en instellingen, die zich bezig houden met de zorg voor de na gelaten betrekkingen der gevallen ver zetsstrijders. Nu de gemeenteraad van Amsterdam besloten heeft het midden-Damterrein te bestemmen voor de oprichting van een I nationaal monument, hoopt de commis- - sie thans een destijds geopperd plan te verwezenlijken en dit Damplantsoen, dat vele miliioen vierkante centimeters groot is, op een symbolische wijze te verkopen. Het zal een inschrijving openen, waarbij de prijs van ieder stukje grond per vier kante centimeter 50 cent zal bedragen. Stoker van de „Karei Doorman" verdronken Dezer dagen geraakte bij het strijken van een roeiboot van het vliegtuig-moe- derschip „Karei Doorman" de kabel, waar aan de sloep hing, onklaar, zodat deze rechtstandig kwam te hangen. De inzit tenden vielen in het water. De 20-jarige stoker J. Dekker uit Uitgeest verdween onmiddellijk in de diepte. Zijn lichaam werd een uur later door de rivierpolitie opgedregd. Luchtpostverbinding met Indië is niet verbroken De K-L.M. is er ondanks de huidige moeilijkheden in geslaagd de achterstand in de postverzending naar Batavia geheel m te halen. Ock voor de naaste toekomst zijn maatregelen genomen om de postver binding met Indië zonder al te veel stag natie te onderhouden. Juli de minister-president het besluit over de politiële actie in Indië bekend maakte, stelde het Nederlands Instituut voor de Publieke opinie aan een representatieve „doorsnede"' van ons volk de volgende vragen: „Vindt u dat de arbeiders principieel hei recht moeten hebben om te staken?" èn „Vindt u dat de arbeiders op hel ogenblik het recht hebben om te staken?" De antwoorden, die de Nederlanders van 23 jaar en ouder geven, luiden: Principieel Recht om nu stakingsrecht te staken Ja 76 36 Neen20 54 Geen oordeel 4 10 De antwoorden op de eerste (principiële) vraag verschillen weinig van die op een nagenoeg gelijkluidende, welke het N.I.P.O. ruim een jaar geleden tijdens de haven stakingen stelde: 70 antwoordde toen Ja, 26% Neen (4% Geen oordeel). Bijna zeven van iedere tien ondervraagden meenden echter dat de havenstakingen van toen niet geoorloofd waren. Shaken op dit ogenblik werd dus begin deze maand door wat min- Thomas Mann over Nietzsche Ten bate van de Stichting 19401945 zal de schrijver Thomas Mann die voor hij terugkeert na-ar Amerika korte tijd in Nederland f1 vertoeven, op Donderdag 14 Augustus in de aula van het Indisch Instituut te Amsterdam een lezing in de Engelse taal houden over: Nietzsche in the light of our experience. Thomas Mann, die Zondag in Amster dam wordt verwacht, zal zijn intrek ne men in het Amstelhotel. Hem wacht de Dinsdag daarop een officiële ontvangst in het internationaal cultureel centrum van het paviljoen in het Vondelpark. De „Kota Baroe" niet naar Amerika Het m.s. „Kota Baroe" van de Rotter damse Lloyd, dat dezer dagen naar Ame rika zou vertrekken met aan boord de be manningen voor de in de Verenigde Staten aangekochte schepen, zal deze reis niet maken. De „Kota Baroe" vertrekt 28 Augustus naar Batavia met ongeveer 500 passagiers, merendeels employé's van ondernemingen. Met welk schip de scheepsbemanningen nu naar Amerika gebracht zullen worden, staat nog niet vast. stakingsrecht wordt door grote meerder heden van alle groeperingen in ons volk erkend. Van de rijkste mensen is 66%, van de middenstanders 76%, van de volks klasse 78% ervoor. 61% der Anti-Revolutionnairen, 67% der K.V.P.'ers, 87% van de aanhangers van de wel aan te komen. Bovendien werd reeds alleen hout gegeven als het herstel abso luut noodzakelijk was. Daaraan verandert de nieuwe aanschrijving dus ook niet veel. Het onderhoud der woningen van de woningbouwverenigingen zal vermoedelijk ook wel nog ongewijzigd voortgang heb- Partij van de Arbeid en 98% der C.P.N.- ben, want daarvoor is immers ook geen stemmers vinden, dat arbeiders er princi- j vergunning nodig. Trouwens dit onder- paeel recht op hebben. houdswerk beperkte zich te Haarlem toch Om nü te gaan staken heeft men geen reeds tot het noodzakelijke. In de oorlogs recht, menen echter de meeste politieke jaren is onderhoud natuurlijk zeer achter- groepen. Alleen onder de communisten zijn °P gekomen, zodat het te verklaren is, 90%, die dit recht nu ook opeisen. On- j dat voorlopig nog niet veel meer gedaan der de aanhangers van de Partij van de Arbeid zijn de stemmen ongeveer gelijke lijk verdeeld. Het waarom. De 54% tegenstanders van het recht om nu te staken, motiveren hun oordeel als volgt: 37% Nadelig voor het gehele volle, voor de productie. Onze economische toe stand kan een staking niet verdra gen, anders loopt het met de weder opbouw spaak. 2% Door niet te staken wordt meer be reikt, op andere wijze doel bereiken 13% Diverse andere motieven. 2% Geen motivering. Zij, die ook nu recht op staken toekennen, zeggen: i 12% Staken is het enige strijdmiddel. 10% De lóncn zijn te laag. 5% Dit recht heeft de arbeider altijd. 4% Indien er werkelijk reden toe is en indien de vakorganisaties er toe besluiten. 4% Diverse motiveringen. 1% Geen reden opgegeven. Nuchter wonderkalf Nederland wordt zo langzamerhand een broeinest voor allerlei speelse streken van Moeder Natuur. Wij hebben onze kippen.record-jacht naar het zwaarste en het aller-zwaarste ei gehadde Zaan streek heeft „het" geitebokdat melk fourneerde, opgeleverd en nu komt een Zutfense landbouwer naar de veemarkt met een unicum, hetwelk de lage landen langs de IJssel nog zelden aanschouwd hadden. De goede man voerde namelijk een nuchter kalf ter markte, dat op twee bekken, eenzelfde aantal tongen en zelfs drie ogen kon bogen. Dit bericht stamt uit een nuchtere bron, waar men door gaans niet dubbel ziet. Het vreemde vee is echter snodelijk om. zeep gebracht, omdat het toch niet levensvatbaar was. kan worden dan het strikt-noodzakelijke. Bovendien merkte een deskundige op, dat het stopzetten van onderhoudswerken niet veel bouwvakarbeiders zou opleve ren voor de bouw van nieuwe huizen, ^omdat dit vrijwel steeds wordt uitgevoerd 'door kleine baasjes met werkkrachten die niet naar de gewone woningbouw zullen overgaan. EXAMENS Hoofdakte. Te Haarlem zijn geslaagd voor het gehele examen: W. J. J. Gailee, P. Langhout en L. T. Letschert. Voor gedeelte B: W. J. Riben en G. Berema. Voor gedeelte A: W. Boelhouwer, G. M. Swart en L. B. Korstanje. Muziek. Bij de te 's Gravenhage gehouden Staats examens voor muziek is voor het theoretisch gedeelte plano-lager onderwijs geslaagd de heer A. Verschoor te Santpoort. Panda en de Meestervlieger 18. Toen ze benzine hadden ingenomen klommen Oehoe en Panda weer op hun plaatsen en werd de motor weer gestart. „Let nu goed op'.'' riep Oehoe. „Je hebt het al één keer gedaan en ik vertrouw er dus op, dat je het opstijgen nu wel dóór hebt. Geen fouten dusmij-n jongen!" Panda. deed wat hij de eerste maal gedaan had, het vliegtuig startte en reed steeds vlugger over het erf. Maar Panda merkte te laat. dat er niet genoeg ruimte was. Vlak vóór de machine dook een schuur op en hel toe stel reed er in volle vaart op af zonder de neiging te vertonen op te stijgen. Het gaat fout" gilde Panda. „We rijden te pletter! Help!" Er kwam echter geen antwoord en toen hij zich wanhopig omdraaide, zag hij, dat Oehoe weer in slaap was gevallen. „Dit keer is er geen redding mogelijk!" dacht Panda. Hij sloeg zijn handen voor zijn ge zicht en wachtte op de botsing Gesloten grenzen.-.Een aantal reizigers, waai onder enige buitenlanders, mocht gisteren Roemenië niet verlaten, toen zij hun spoor kaartje reeds gekocht hadden. De autoritei ten gaven officieus te kennen, dat de grens gesloten was. De spoorwegbeambten betaal den het geld terug zonder nadere verklaring van de maatregel. Welwillend gebaar. Welingelichte kringen Cairo suggereren, dat in geheime besprekin gen, welke veldmaarschalk Montgomery met hoge Britse officieren in Egypte zoii houden, de mogelijkheid wordt bestudeerd om de ontruiming van Egypte door de Britse troepen te bespoedigen, Egypte heeft reeds de verzekering gekregen, dat de ontruiming in 1949 voltooid zal zijn. Vroegere ontruiming zou in de lijn liggen van de nieuwe Britse economische politiek en tevens door Egypte ais een gebaar van welwillendheid woiden opgevat. Onzuivere zuiveraar. De voormalige minister van financien van Adolf Hitler. HJalmar Schacht, heeft bij het zylveringshof Würtemberg-Baden vernietiging aangevraagd van het tegen hem uitgesproken vonnis van acht jaar werkkamp. Een van de adviseurs van het hof Hans Wedmeyer, zou namelijk zelf nazi zijn. Wijziging. Tijdens een onderhoud van Griswold, hoofd van de Amerikaanse relief-missie in Griekenland, met de Griekse eerste-minister Maximos heeft eerstgenoemde aanwijzing ge kregen, dat het Griekse kabinet na de terug keer van Tsaldaris. minister van buiten landse zaken, uit de V. S. zal worden ge wijzigd. Protest. Luitenant-generaal Geoffrey Keyes, Amerikaans hoge commissaris ln Oostenrijk, heeft een fcrief gezonden aan kolonel-generaal Wladimir Koerasof, de Sovjet hoge commis saris. waarin hij protesteert tegen de bezet ting door de Sovjet troepen van de olie raffinaderijen te Lobau. Keyes verklaart, dat de raffinaderijen niet beschouwd kunnen worden als Duits activum, daar zij aan een Engelse en Amerikaanse maatschappij toe behoren. Indien de Sovjets slechts als be heerders optreden, zou hij gaarne een brief in die zin willen ontvangen. Broodprijs. Het brood zal in Frankrijk n gang van Zondag ruim tweemaal zo duur worden. Voor Parijs komt de prijs van ll'j franc op 24 francs per kg., voor het platte land op 27 francs en voor de provinciesteden op 23 francs. DU nieuws heeft vooral be zorgdheid gewekt onder het minder goed ge situeerde volksdeel. Ik weet niet of het de reflecties Noorse eigenaardigheden zijn, die mij he haaldelijk boeien in de klanken van Grieg muziek; bij de Noren moet deze muzie andere gevoelens opwekken dan bij andere muziek-gevoeligen. Ik weet zei niet of de verwantschap in 't algemee van deze lyriek met poëzie-in-'t-algemes mij wel voldoende duidelijk en spreken is, om positieve bewondering op te ra pen. Ik ken de oorspronkelijke teksten vs Grieg's liederen niet en kan dus de inne: Hike band tussen taal en muziek niet be oordelen. toch bewonder ik de muzie van de meeste der liederen uitermate] Waar ik onvoorwaardelijk in geloof is Grieg's zin voor harmonie; onal'hankeljj van de titels zijner stukken, onafhankeli: van alle folklore en zelfs van zijn eige poëtische aanduidingen is de klankwaard zijner harmonieën bewonderenswaardig Inderdaad' het blijven détails, deze ae coordvormingen, zij hebben geen arch tectuur opgeleverd. Een zekere sterilitei is bij deze toch zo gevoelige vondstc-n nie te ontkennen, maar de sentimentality der herhalingen zal mij toch niet dwic gen, de schoonheid der détails over 't hoofi te zien of te vergeten. Het gaat mij me Grieg's muziek als met sommige verzen de groepering van twee, drie woorden kat mij, onafhankelijk van de gedachtengang als harmonie bij blijven, en dan is e schoonheid genoeg om dankbaar te zijn Zeker, in het groot bezien is Grieg de on eindig-mindere van Chopin, dia in all elementen der muziek afzonderlijk en fi de vereniging dezer elementen onvolpre zen meester-dichter is. Ik zie echter vergelijkingen maar gauw af. want tei eerste is het niet zeer nobel dit vergelij ken en ten tweede: waarom zouden wj vergelijkingen te hulp roepen bij de be schouwing van iemand, die toch immen in ieder geval „eigendommelijk" is? Ii ieder geval was Grieg een echt artist, eer echt romantisch artist; cn te midden der hedendaagse opvattingen is het bepaalc verwarmend, zich bezig te houden met ro mantische naturen. Ik zou hier ter ver dediging mijner opmerkingen over de har monie in Grieg's muziek eigenlijk tal var noten-voorbeelden uit zijn werk moeten geven, maar dat wordt hier niet verwacht In ruil daarvoor is misschien een herinne ring uit het leven van de componist dt lezer welkom. In het voorjaar van 1870 is Edvard Grieg die toen 26 jaar oud was - contact geweest met Liszt. De beroemde artist woonde toen in Rome en had Grieg per brief zijn ingenomenheid met de piano-sonate opus 7 meegedeeld. De jonge bewonderaar van Liszt trok uit het Noorden naar Rome en be richtte zijn ouders over zijn bezoeken aan de grote meester. Julius Röntgen haalt de brief aan in zijn boek over Grieg en ik veroorloof mij er het volgende uit over te nemen: „Gelukkig had ik juist uit Leipzig het manuscript van mijn Piano-concert ontvangen, hetgeen ik natuurlijk mee bracht. Behalve ik waren er nog aan wezig Winding, Sgambati en een mij onbekende Duitsche Lisztianer, die het plagiaat zover uitstrekte, dat hij in de kleding van een „abbé" rond liep, verder nog een „chevalier de concilium" en enige jonge dames van de soort die het liefst Liszt met huid en haar op zouden eten. Haar bewon dering was allerkomiekst. Zij liepen om het hardst om maar naast hem te kunnen zijn zijn lange abbé-mante! te kunnen aanraken, zijn handen te drukken ja, zelfs achteloos de plaats in te nemen, die ieder speler] nodig heeft om zijn armen te bewe gen, en zo drongen zich deze dames,] als Liszt speelde, naar zijn plaats aan de piano en bekeken met hare bege rige blikken de vingers van Liszt, alsof deze uitverkoren waren om in het volgend ogenblik te verdwijnen in de opengesperde muiltjes der kleine roofdieren. Winding en ik waren zeer nieuwsgie rig, of Liszt werkelijk mijn concert van blad zou spelen Liszt deed dit inderdaad en Grieg schrijft er over: „In 't Adagio en nog meer in de Finale j« A bereikte hij het hoogtepunt in zijn uitvoe ring en zijne loftuigingen. Nog een wer kelijk goddelijke episode mag ik niet ver geten: tegen het einde der Finale wordt het tweede thema, zoals u zich wel zult herinneren, in een groot fortissimo her haald. In de allerlaatste maten, waar de eerste noot van de eerste triool gis in g wordt veranderd, terwijl de piano in een machtige toonladderfiguur haar gehele omvang doorloopt, hield hij plotseling op, verhief zijn lange gestalte, verliet de piano en schreed met grote theaterpassen, zijn armen in de hoogte heffend, naar de grote kloosterhal. en brulde letterlijk het thema voor zich uit. Bij de bewuste g strekte hij gebiedend zijn arm vooruit als een imperator en riep: „g, g. niet gis, prachtig!! Dat is echte Zweedse punch", daarbij in parenthese heel pianissimo mij toefluisterend: „Smetana heeft mij pas geleden er iets van gestuurd". Daarop ging hij terug naar de piano en herhaalde het gehele slot nog eens". HENDRIK ANDRIESSEH A 1.15,

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2