Haarlems Dagblad In deze tijd Chinese vereniging protesteert en licht Veiligheidsraad in Oost-Java protesteert tegen afvaardiging van Sjahrir Plotselinge stijging der productie in het kolengebied van de Ruhr Thomas Mann in Nederland Weerbericht i 62e Jaargang No. 18706 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admln. 10724, 14825. Redactie 106U0. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. TeL 12230. Drukkerjj Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Fobert Peereboom Maandag 11 Augustus 194* Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Adverttaxleven op aanvraag bij de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem r\E INDONESISCHE CRISIS geeft menig- L'een opnieuw aanleiding, om verplette rende meningen over andere volken uit te «preken. .,De Engelsen" zijn dit, „de Austra liërs" zijn dat en zo meer. Bij andere aan gelegenheden zullen deze oordelen wellicht, precies andersom liggen. Zij zijn dan ook eigenlijk niets waard. Het heeft geen zin, de eigenschappen van een volk af te meten naar de buitenlandse politiek, die zijn re gering voert.afgezien nog van de vraag, of men die buitenlandse politiek wel juLst beoordeelt en er wel alle beweegredenen van kent. Dat zij bestemd is om het eigen belang van de betrokken staat te dienen kan men wel aannemen. Alle regeringen achten zich verplicht om het belang van de eigen staat tot richtsnoer van hun beleid te nemen. Soms stemt het met dat van andere staten overeen; soms gaat het er recht tegenin. Als regel is zowel het een als het ander het geval. Deze strijd der eigenbelangen heeft Europa versplinterd en verzwakt en de gehele wereld verdeeld gehouden. Langzamerhand is men tot gro ter groeperingen van staten gekomen, om meer eenheid op een groot gebied mogelijk te maken. Daarmee komen de vele kleine staten van het verdeelde Europa in een steeds zwakker positie. Daarom dringt de schepping van Verenigde Staten van Europa zich op. Velen erkennen overigens terecht, dat men daarmee de grote tegenstellingen in de wereld niet zal wegnemen. Derhalve propageren zij de gedachte van Wereld federatie en Wereldregering. Dat is inder daad do logische consequentie. Anderen zijn daar voornamelijk tegen, omdat zij het als ecu onbereikbare zaak beschouwen. Zij krijgen ten antwoord, dat men beter doet met naar het schijnbaar-onbereikbare te streven dan zich willoos te laten afglijden naar volgende wereldoorlogen. De U.N.O. zal die in haar huidige vorm niet kunnen voorkomen, omdat zij in waarheid geen volk verenigt (dat wil dus zeggen: tot één maakt) maar slechts door onderhande ling regeringen poogt te doen samenwerken, evenals de Volkenbond dat vroeger be proefde. Regeringen kunnen om de haver klap niet samenwerken omdat de eigen belangen van de staten, die zij vertegen woordigen. met elkaar in strijd zijn. Dit alles klinkt zeer eenvoudig. In wezen zijn alle kwesties eenvoudig. Maar door de bomen ziet men vaak het bos niet meer. Het is volkomen verkeerd, dat de volken zich door botsingen van eigenbelangen der staten laten wijsmaken, dat andere volken bepaalde slechte eigenschappen zouden' be zitten. Staatsbeleid is niet hetzelfde als volkskarakter. In ieder mens schuilen goede pu slechte eigenschappen, in ieder volk een groot aantal mensen die naar het goede streven, een aantal dat zich zo wat in rf, en- wicht houdt en een aantal dat daar niet in slaagt een en ander met talloze varian ten. Ook met ons volk is dat het geval, zoals iedereen weet. Het is dus dwaas, te menen dat een ander volk nobel of kwaad aardig zou zijn omdat zijn regering het in bepaalde omstandigheden al dan niet met het beleid van de onze eens is. Niettemin hoort men deze misvatting tel kens maar weer verkondigen, zowel in ons land als in andere. Tegenover dit voor oordeel voert de arbeid van diegenen, die toenadering en wederzijds begrip tussen de volken zelf trachten te bewerken, steeds een zware strijd. Het is niettemin de moeite waard, die voort te zetten. Iedere vooruit gang op dit punt, iedere geschapen vriend schap, of zelfs maar waardering, is winst en helpt toekomstige werkelijke vereniging der volken te bevorderen. Men staat al heel anders tegenover een ander volk, als men in zijn midden vrienden of zelfs maar goe de kennissen telt en als men het bezocht beeft niet als een vacan-tieganger in hotels, die alleen maar de buiten-kant ziet maar als gast van zijn bewoners. Dan onthoudt* men zich al van goedkope alge meenheden over het andere volk. Er is altijd gebrek aan geld om de toe nadering tussen de volken zelf te bevor deren. Er is daarentegen genoeg geld voor de strijd tussen de eigenbelangen van de tich „souverein" noemende staten. Dus heeft men alle reden om in het eerst- [enoemde tekort te helpen voorzien. De vooruitgang op dit gebied gaat langzaam, met veel tegenslagen. Maar is het niet de moeite en de opoffering waard, bij zijn leven iets bij té dragen tot de vooruit gang, al zal men daar zelf niet meer het volle profijt van trekken? In deze tijd is de neiging, om conflicten tussen eigenbelangen van staten 'op reke ning van de volken te schuiven, groot. In deze lijd is er bijzonder veel neiging tot haastig oordeel en verpletterende alge meenheden. Dat komt doordat wij nog te dicht bij de ervaringen van de wereld oorlog staan, die zooveler scherpte van oor dcel verzwakt heeft. Dat is geen phrase, maar werkelijkheid. Een zo koel en wel beraden geleerde als de psycholoog prof. Gustave Le Bon, een der wetenschappe lijke pioniers van de massa-psychologie, heeft het zelfs aldus geformuleerd: „Alle grote beroeringen: oorlogen, revoluties enz. brengen een algemene inzinking van het critisch vermogen te weeg. Het oordeel verdwijnt, met het vermogen, de dingen te zien zoals zij zijn." Zo gaat het in revolutie- en oorlogstijd Zelf. De gebeurtenissen in de eerste tijd na de bevrijding hebben ons wel doen zien, hoeveel nawerking zulk een inzinking van het critisch vermogen doet gelden. Het is beter geworden: bij sommigen in snel, bij anderen in trager tempo, omdat noch de mensen zelf, noch hun ei-varingen gelijk zijn. Maar men zou in deze tijd nog niet durven zeggen, dat er geen nawerking meer bestaat. Dit zou tot veel zelfcritiek en veel overleg moeten stemmen, eer verpletteren de meningen worden uitgesproken. Het is niet ^ijzonder prettig deze dingen naar voren te brengen, maar zij hebben hun waarde omdat zij tot beter begrip kunnen strekken van de toestand, waarin de Wereld anno 1947 verkeert en van de zon derlinge en zo vaak teleurstellende gang van zaken sinds het einde van de grote oorlog. R. P. Walter Foote naar D jok ja De Amerikaanse consul-generaal Walter [Foote is om 9.30 uur plaatselijke tijd op het [Vliegveld Jetnet bij Djokja aangekomen. In 'het gezelschap van Foote bevonden zich pijn secretaris en een aantal consulaire bmbtenaren. Hij werd op het vliegveld [verwelkomd door een aantal hoge republi keinse autoriteiten. Dit is het eerste contact tussen de Ame rikanen en republikeinen na het aanbod der Amerikaanse regering tot bemiddeling. CHINEES DRAMA IN INDONESIË De voorzitter van de grootste Chinese. Te Malang werden 21 Chinezen door vereniging in Indonesië, de Choeng Hwa Choeng Hwi, heeft Zaterdagavond in een radio-rede een beroep gedaan op de Ver enigde Volken uit naam der Chinese be woners van Indonesië, om geen uitspraak te doen in de Indonesische kwestie, voor dat de Chinezen volledig hun inzichten hebben kenbaar gemaakt. De radiorede was gericht tot „China en de Chinezen over de gehele wereld, de we reldpers en tot de voorzitter én de staf der verenigde volken." De voorzitter der Choeng Hwa Choeng Hwi zette uiteen, dat de gruwelen tegen de bevolking vaak zijn gepleegd door Indonesiërs in het uniform van het Indonesische leger. „Als mensen en als Aziatisch volk gaan de Chinezen er mede accoord, dat het Indonesische volk eens zijn vrijheid krijgt, maar dit betekent niet, dat de republiek Java en Sumatra de potentiële rechten van het Chinese volk als volk van Aziatisch ras vergeten moet. Bovendien moeten de Chinezen, behorend tot de pioniers van de Verenigde Volken een behandeling krijgen, die in overeen stemming is met het doel der Verenigde Volken." „Sedert de capitulatie van Japan zijn er Chinezen in Indonesië vermoord, geplunderd, geminacht en op alle moge lijke manieren uitgezogen door Indonesiërs, van wie sommigen gekleed waren in de uniform van hun leger." Verder werd in de rede gezegd, dat de Indonesische republiek herhaaldelijk blijk heeft gegeven onmachtig te zijn eigen leger en volk in toom te houden, zelfs zo, dat op het ogenblik eigendommen en levens van Chinezen gevaar lopen. Een telegram van met deze rede overeenstem mende inhoud is door de voorzitter van de Choeng Hwa Choeng Hwi gezonden aan de Chinese vertegenwoordiger in de Vei ligheidsraad dr. Hsj Chin Lin met het ver zoek dit aan de Veiligheidsraad voor tf leggen. Sjarif&eddin, de republikeinse pre mier, heeft een radio-rede gehouden eer wat hij noemde „de ongemotiveerde handelingen tegen de .Chinese bevolkings groep door onverantwoordelijke elemen ten". Hij zeide, dat de Indonesische regering de veiligheid van persoon en have van de buitenlanders in de republiek garandeert. Gruwelijke details. Inzake het optreden der republikeinen tegen de Chinese bevolkingsgroep kan nog het navolgende worden gemeld: Te Boemiajoe (halverwege TegalTjila- tjap) zijn volgens ontvangen rapporten moorden gepleegd op Chinese burgers. Op de dag, dat de Nederlandse troepen Boe miajoe naderden, begonnen gewapende benden een terreur tegen de bevolking in de stad. Mannen, vrouwen en kinderen wer den verzameld in enkele Chinese huizen, die vervolgens in brand werden gestoken. Wie trachtte te vluchten, werd de vuurzee in gejaagd of neergeslagen. Onder de terro risten bevonden zich lieden met onder scheidingstekens van de „Masjoemi". De „werkzaamheden" werden als volgt ver deeld: Een ploeg stichtte brand, een tweede stal alles wat draagbaar was. en de derde vermoordde de vluchtende Chinezen. extremisten in het slachthuis levend ver brand. Uit aangetroffen archiefstukken blijkt, dat in verband met de moorden te Tange rang, dus in 1946, door het Chinese veilig heidscorps aldaar destijds aan minister president Sjahrir een uiterst gedetailleer de opgave is verstrekt van vermoorde Chi nezen, alsmede van diegenen, door wie zij zijn vermoord, de laatste met naam en toe naam vermeld. Uit deze archiefstukken blijkt echter evenzeer, dat hieraan door de republikeinse autoriteiten niet de minste aandacht is besleed. Hetzelfde lot onder gingen ook de brieven van de Chinese con sul-generaal, gericht tot Sjahrir, en waarin melding werd gemaakt van mishandelingen van Chinezen op verschillende met name genoemde plaatsen in republikeins territoir. Na de bezetting van Pekalongan op Maandag j.l. zijn de Nederlandse troepen Zuidwaarts opgerukt en hebben in de na bijheid van een onderneming in de buurt van Pekalongan 1200 Chinezen bevrijd, die door de republikeinen uit Pekalongan wa ren weggevoerd. Zweedse Dakota verongelukt Een Zweeds vrachtvliegtuig (Dakota) van de lijn Amsterdam-Stockholm is Za terdagmorgen vroeg bij de landing op het v liegveld van Malmö neergestort. De ra diotelegrafist werd gedood, vijf andere le den van de bemanning werden ernstig gewond. Het vliegtuig vloog over de landings baan heen en botste tegen de rotsige heu vel op aan de grens van het vliegveld. De cabine van de piloot werd ingedrukt, doch het toestel vatte geen vlam. Alle lucht verkeer van Malmö uit is sinds dit onge luk gestaakt. „Beechcraft" maakte Oceaanvlucht Op Schiphol arriveerde een nieuw Beech" craft-vliegtuig, bestemd voor de Rijks luchtvaartschool. Bestuurder was de as sistent-hoofdinstructeur dezer school J. F. A. Jansen, die het snelle twee-motorige' vliegtuig van Wichita in Kansas via de Noordelijke route naar Nederland heeft gevlogen. Het laatste traject van IJsland naar Amsterdam werd 'zonder tussenlan- Opdracht voor Giral José Giral. voormalig premier van de Spaanse republikeinse regering in balling schap. is door president Martinez Barrio aangezocht om een nieuw kabinet te vor men. Het oude van Rudolfo Llopis is twee dagen geleden afgetreden. Giral bevindt zich sedert zijn aftreden als premier in Februari jongstleden in Mexico. Hel woord is aan.. Henry Becque: Het ongeluk der gelijkheid is. dat wij geen andere gelijkheid willen dan met hen, die boven ons staan. Nederlandse communiqués melden o.a dat het bestuur van de „Persatoean Rakjat Djawatimoer" (volksvereniging op Oost- Java) onder voorzitterschap van Soekardjo gisteren de luitenant-gouverneur-generaal een telegram heeft gezonden, waarin na mens het volk van Oost-Java geprotesteerd wordt tegen de afvaardiging van Sjahrir door de republikeinse regering als ver tegenwoordiger van geheel Indonesië by de Veiligheidsraad. Het bestuur verklaarde zich accoord met de Nederlandse politiële maatregelen, welke voor millioenen bevrij ding in acht uur tijds afgelegd. Door hetding betekenen. De Persatoean wenst in aanbrengen van een extra benzinetank was het mogelijk een nonstopvlucht van 11 uur te maken. Het vliegtuig wordt bij de Rijkslucht vaartschool gebruikt voor dc opleiding van verkeersvliegers. Nog geen groenfe-exporf naar Duitsland Moeilijkheden over de wijze van betaling Het heeft er de vorige week naar uitge zien, dat de zo lang verwachte export van Nederlandse groenten ten behoeve van de Duitse bevolking eindelijk ter hand geno men zou worden. Het Bedrijfschap van Groenten deelde de ongeveer honderd groentenveilingen reeds mede. dat met een vrij geregelde export van bonen, kokommers, tomaten, andijvie, peen en een gering kwantum sla rekening gehouden kon worden. Te elfder ure hebben zich evenwel nog moeilijkheden voorgedaan over de beta lingsvoorwaarden. De Nederlandse onder handelaars poogden vastgelegd te krijgen, dat de betalingen in Amerikaanse, Britse of Nederlandse valuta zouden geschieden. Voorts werd van Nederlandse zijde voor gesteld de groentenexport via compensa tieleveranties te verrekenen. Anderzijds werd gestreefd de betaling te verrichten in het toekomstige Duitse betaalmiddel, hetgeen zou neerkomen op een uitgestelde merkenrekening. Tenslotte zouden de Nederlanders met de Amerikaanse en Britse bezettingsauto riteiten overeengekomen zijn de groenten- export via compensatieleveranties te ver rekenen. Nederlands plan tot stimulering der opbrengst thans door bezettingsautoriteiten overgenomen De Berlijnse correspondent van het AN.P. meldt, dat voor het eerst sedert vier fnaanden geleden de eerste grote crisis in het Ruhrgebied optrad, de dage lijkse kolenproductie de 230.000 ton weer overschreden heeft, dank zij de vrij aan zienlijke productiestijging die in de laat ste dagen is opgetreden. In de laatste week is de productie opgelopen met 6000 ton en zij bedroeg Woensdag 231.000 ton. Het is niet duidelijk, welke reden er be staat voor de vrij plotselinge stijging, na dat de productie vier weken vrijwel sta- tionnair was gebleven. Vermoedelijk zal de stabilisatie van dc voedselvoorziening door record aanvoeren uit Amerika in Juni en Juli, de voornaamste factor zijn. Opmerkelijk is evenwel, dat de stijging begon, nadat de Brits-Amerikaanse auto riteiten 26 Juli een nieuwe regeling heb ben aangekondigd, volgens welke de de- viezenopbrengst van de kolenexport ten dele zal worden beschikbaar gesteld voor de invoer van extra voeding en gebruiks voorwerpen voor mijnwerkers. Met deze maatregelen hebben de leiders der mijnindustrie dezelfde wegen ingesla gen. die reeds een half jaar geleden door Nederlandse onderhandelaars in de eerste handelsbesprekingen met de beide zones werden aangewezen. Toen is van Neder landse zijde het voorstel gedaan om kos teloos aan bepaalde mijnen groenten te leveren op voorwaarde, dat dc daardoor ontstane productieverhoging aan Neder land ten goede zou komen. De autoriteiten der beide zones zijn toen niet op deze voorstellen ingegaan. Zij hebben getracht de mijnproductie te doen stijgen door de mijnwerkers pre mies te verstrekken, die geheel ten koste van de beperkte voorraden voor de gehele Duitse bevolking kwamen. Thans is een plan bekend gemaakt, volgens hetwelk een nieuw systeem van aanmoediging zal wer ken. Bij de huidige productie zal voor extra-importen beschikbaar zijn 18 dollar cents per ton export- Bij stijgende pro ductie zal dit' bedrag regelmatig verhoogd worden tot 31 dollarcents. De gekochte artikelen zullen worden verdeeld volgens een nieuw puntensysteem, waarbij de productie van de afzonderlijke mijnen en de individuele prestaties der mijnwerkers de basis van de verdeling vormen. geen geval de terugkeer van het republi keins gezag en verlangt de uitvoering van Linggadjati. Het bestuur verzocht de land voogd het protest door te zenden naar de Veiligheidsraad. Zaterdagmiddag is te Bindjai bij Medan een betoging gehouden voor de vorming van een vrije staat Sumatra's Oostkust als onderdeel van de Indonesische federatie binnen het kader van Linggadjati. Meer dan duizend personen van verschillende landaard, waaronder Batakkers, namen hieraan deel. Een Nederlandse patrouille bij Palem bang stelde opnieuw vast, dat republikein se benden dumdumkogels gebruikten. Achttien gesneuvelden. Gisteren meldde een Nederlands com muniqué: Wederom hebben zich enkele nieuwe bestandschendingen voorgedaan. De voornaamste hiervan zijn: onze posten te Banjoemas en Poerbaiingga zijn met mortieren beschoten. Ten Oosten van Gom- bong werd onze meest vooruitgeschoven post met automatische wapenen bestookt. Het vuur werd door ons beantwoord. Bij normale patrouillegang rondom Salatiga Treinbotsing in Engeland Zeventien doden, vijftig gewonden Zeventien passagiers zijn om het leven gekomen cn ongeveer vijftig werden ge wond, toen de LondenLeeds express in de buurt van Doncaster op het achterstuk van een andere trein reed. die eveneens op weg was naar Leeds. De loeomotief en de eerste drie wagens van de express ontspoor den en de laatste vier wagens van dc andere trein werden totaal vernield. Beide treinen waren overvol. Brils waarnemer bij liet proces tegen Petchof Een woordvoerder van het Britse mini sterie van Buitenlandse Zaken heeft mede gedeeld, \dat de Bulgaarse regering toege staan heeft, dat een lid van de Britse poli tieke missie te Sofia als officiële waarne mer bij het proces tegen de vroegere Bul gaarse oppositieleider Petchof aanwezig is. Teneinde de haven van Vlissingen te versperren lieten de Duitsers destijds het motor, schip „Prins Hendrik", een van de veerboten van de Provinciale Stoomvaartdienst, in de haven zinken. Men heeft thans het vaartuig gelicht. Ondanks de zware bescha digingen is herstel mogelijk. Zijn mening over politieke vraagstukken Een vrolijke noot in het Bloemencorso dat Zaterdagmiddag te Haarlem gehouden werd. Leden ran de Rederijkerskamer „Alberdingh Thijm" reden in een mailcoach als een herinnering aan de tijd van Hildebrandt en de Camerain de stoet mee. De bekende, thans 72-jarige Duitse schrijver Thomas Mann, thans Amerikaans staatsburger, is Zondagavond in een K.L.M. vliegtuig uit Zurich op Schiphol aangeko men. Hij zal tot 29 Augustus in Noordwijk zijn vacantie doorbrengen. Daarna vertrekt hij weer naar Californië. waar hij in de omgeving van 'Hollywood een landhuis bezit. Thomas Mann ontving hedenmorgen de letterkundige medewerkers van vele Ne derlandse bladen op een persconferentie in het Amstelhótel te Amsterdam. Het was een merkwaardige en zelfs ontroerende gewaarwording, de stem te horen van deze 72-jarige Nobelprijswinnaar en schrijver van Europese betekenis als welhaast geen ander, die tijdens de bezettingsjaren zo vaak kon worden beluisterd over de B.B.C. aLs hij zich tot zijn Duitse toehoorders richtte. Thans werd het nauwe contact, dat in die jaren van spanning ontstond tussen hem en ons, ten volle bevestigd. Er werden hem vele vragen van litteraire aard gesteld, waarop wij in onze „Litteraire Kantteke ningen" zullen terugkomen. Tevens wer den onderwerpen van politieke aard aan gesneden. Thomas Mann verontschuldigde zich dat hij zich in het Duits tot zijn audi torium richtte een taal die misschien velen, geladen met herinneringen, onpret tig in de oren zal klinken, aldus drukte hij het uit. Hij getuigde van zijn liefde voor Nederland en herinnerde aan zijn laatste bezoek in 1939 aan Noordwijk. waar hij ook thane een korte vacantie hoopt door te brengen. Thomas Mann schreef destijds te Noordwijk aan zijn roman „Lotte Weimar". Ten aanzien van het Duitse probleem zeide Thomas Mann te menen dat er onder de Duitse jeugd, hoe onmerkbaar ook, krachten tot ontwikkeling komen die kun nen doen geloven aan een geestelijk her stel in de toekomst. Op een desbetreffende vraag zeide Mann, dat hij niet geloven kan aan een nieuwe wereldoorlog, omdat deze de ondergang zou betekenen van alle cul tuur en van alle economische mogelijkheid om verder te leven. Ten aanzien van de verhouding tussen Amerika en Rusland merkte Thomas Mann op, dat hij de hoop koesterde, deze beide landen elkaar halverwege de afstand die hen thans scheidt, te zien ontmoeten: dit zou kunnen gebeuren door de verwezenlij king van de synthese die hij zich als ideaal voorstelt en die hij meer dan eens „hu maan socialisme" heeft genoemd: Rusland democratischer, Amerika socialistischer, Thomas Mann wees hierbij op de werk zaamheid van het z.g. „Instituut van Chi- Tliomas Mann. cago", een onderdeel der universiteit, waar in geleerden van diverse terreinen samen werken aan de verwerkelijking van een „World Government", een wereldrege ring, die Mann een vitale noodzaak voor de wereld noemde, doch waarvan hij de verwezenlijking niet binnen afzienbare tijd durfde te verwachten. Ramadier stelt opnieuw vertrouwenskwestie Paul Remadier, de Franse eerste-minis- ter, heeft Zaterdagavond in de Nationale Vergadering de vertrouwenskwestie ge ste id. na een verhit tweedaags debat over voorgestelde wijzigingen in de wet op de gemeenteraadsverkiezingen. In overeen stemming met de grondwettelijke bepalin gen zal de Kamer zich over 48 uur, dus in de loop van vandaag, uitspreken. Het regeringsvoorstel, naar aanleiding waarvan Ramadier de vertrouwenskwestie heeft gesicld, voorziet in verkiezingen vol gens evenredige vertegenwoordiging in ge- meenten van meer dan 9000 inwoners; in I gemeenten met een kleiner inwonertal zul- I len de candidaten bij eenvoudige meerder heid worden gekozen na twee stemmingen.! zijn onze patrouilles beschoten door sluip schutters; op enkele plaatsen werd mortiervuur ontvangen. In de Hoeloe Soengai op Borneo liep een patrouille in een hinderlaag. De bende werd, met enige verliezen onzerzijds, verdreven. Bij Po- lombangkeng op Zuid-Celebes werd con tact verkregen met een bend^, waarvan drie terroristen werden gedood en twee gevan gen genomen. Onder hen bevond zich de voornaamste bendeleider uit dit gebied. Onze verliezen sedert vijf Augustus bedra gen achttien gesneuvelden, 43 gewonden en een vermiste. Sjahrir in Amerika Sjahrir, die Vrijdagavond in New York is aangekomen, is direct begonnen met een reeks conferenties en besprekingen met aanhangers van de Indonesische zaak. Er werd tenslotte aangekondigd, dat de Voor- indische afgevaardigde bij de UNO, ambas sadeur Pilai. Dinsdag de Veiligheidsraad formeel zal verzoeken Sjahrir te horen. De zitting van Dinsdag van de raad zal voornamelijk worden gewijd aan bespre kingen over de Balkankwestie, maar de mogelijkheid is zeker niet uitgesloten, dat de raad de agenda zal wijzigen cn de Indo nesische kwestie opnieuw op het tapijt zal brengen. Pasoendan telegrafeert De Pasoendan partij, die beweert de woordvoerder tc zijn van 12 millioen Soendanezen op West Java, heeft de Veilig heidsraad telegrafisch haar spijt betuigd dat de raad zich met de interne ififcblemen van Nederland bemoeid heeft. In het telegram werd gezegd dat de partij de politie-maatregelen goedkeurt die door de Nederlanders genomen zijn om orde en veiligheid in de bezette gebieden te verze keren. Odom vloog de wereld rond in record tijd Captain William Odom is Zondag in zijn „Reynolds Bombshell" te Chicago geland na in iets minder dan drie dagen om de wereld te zijn gevlogen. Odom heeft het wereldrecord solovlucht om de wereld, dat op naam stond van Wiley Post (1933), verbeterd; zijn tijd was: drie-en-zeventig uur, vijf minuten en veertig seconden. De tijd van kapitein Odom. die 31614 km. aflegde, is meer dan eens zo kort als die van Post in 1933, die 186 uur en vijftig minuten nodig had. Odom heeft gemiddeld ongeveer 431 km. per uur gevlogen, als men de uren, die hij niet vloog, geduren de deze tocht, als vlieguren telt- Telt men alleen de ruim 63 werkelijke vlieg uren, dan is het gemiddelde 504 km. Odom was bijzonder moe. daar hij de laatste drie dagen weinig geslapen heeft. Tussen Anchorage (Alaska) en Edmonton (Alberta) is hij in de lucht in slaap ge vallen en heeft hij gedurende een uur bn veertig minuten op zijn automatische pi-^ loot gevlogen. Hij ontwaakte juist bijtijds" om botsing met een berg te voorkomen. Incidenten in Port Said bij „Volendam" Toen Zondag het Nederlandse stoom schip „Volendam". dat met militairen ter aflossing op weg is naar Indonesië, de ha ven van Port Said wilde binnenvaren, verssperde volgens een United Press-be- richt een aantal Egyptische arbeiders en studenten in kleine bootjes de havenin gang. Een groep Egyptenaren, aangevuurd door Arabieren, die met de republikeinen In Indonesië sympathiseren, omcirkelden met hun vaartuigen de „Volendam" cn riepen: „Weg met imperialistisch Neder land". Later hielden zij havenvaartuigen tegen, welke levensmiddelen naar het Ne derlandse schip wilden brengen en dwon gen de bemanningen, de voorraden over boord te gooien. Daarbij ontstonden ge vechten met de politie, die er tenslotte in slaagde, de demonstranten te verdrijven. De Egyptische havenautoriteiten gaven de kapitein van de „Volendam" de raad, terstond het havengebied te verlaten. Het schip koos toen een andere ligplaats. Des nachts is men er in geslaagd, water, stookolie en levensmiddelen aan boord te nemen. De volgende morgen om zes uur voer het schip het Suezkanaal binnen, zonder dat zich verdere incidenten hadden voorgedaan. AKU-belaiigen in Amerika gedeblokkeerd Het departement van Justitie der Ver enigde Staten maakt bekend, dat een over eenkomst is gesloten met de Nederlandse regering en de A.K.U., waarbij het bureau voor buitenlands bezit van dat departement alle belangen van de A.K.U. in Duitsland en haar Duitse dochterorganisaies in twee Amerikaanse firma's zal overnemen. In ruil daarvoor zal Amerika de A.K.U.- belangen in de Amerikaannc ENKA-Cor- poration deblokkeren. De bedoelde Duitse dochterondernemingen van de A.K.U. zijn de Vereinigte Glanzstoff-Fabrike in Bem- berg. De regeling werd bereikt na de verkla ring van de Nederlandse regering dat de A.K.U. niet door Duitse belangen wordt geleid. ZELFDE WEERBEELD. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I te De Bilt. geldig van Maan- i dagavond tot Dinsdagavond: In de nanacht plaatselijk vorming van nevel, mist of lage wolkenbanken, S welke in de ochtend snel oplossen. Overdag droog en zonnig met weinig verandering van temperatuur Matige S wind uit Noordelijke richtingen. 12 Augustus: Zon op 5 17 uur. onder 20 12 uur Maan op 0 40 uur, onder 17.34 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1