De Engelse Crisis Amerika heeft geen hoop meer op compromis in de Griekse kwestie Plotseling overlijden van prinses Hermine is nog met opgehelderd Republikeinse afgevaardigden zullen tot besprekingen worden toegelaten Lange vinger verraadt valse-munterscomplot Geen luchtpost naar Indonesië Bloedig treffen op Midden-Java Weerbericht 62e Jaargang No. 18708 ff 'l "I Woensdag 13 Ïugusïus 194 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel Admln 10724. [■"I I f I f I ^^1 Verschijnt dagelijks behalve Zon- ea Feestdagen. 14825. Redactie 1U6U0. Directeur-Hoofdredacteur I 1 B J 1 I B g 1 I B 1 I II lil I Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 115054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. Jfa JL JL JL JL JL itf JLd# JL \^i ƒ4.—. Franco per post ƒ4.50. Postgiro 273107. I Drukkerij Z. B. Spaarne 12. Tei. 12713. 10132. J Adverttarieven op aanvraag b\j de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem economische crisis de dollar-crisis, |(iie dc Prime Minister Attlee genoopt heeft jut het aankondigen van een regerings- program van bijzondere maatregelen de [politieke golven hoog doen rijzen. Attlee's rede heeft geen goede indruk gemaakt: niet op de oppositie (hetgeen te verwachten was) maar evenmin op een deel van zijn figen aanhang. En een groep liberale bla den, die de regering steeds nogal vrien delijk gezind is geweest, is haar afgevallen kinds zij een Machtigingswet heeft door gedreven, die haar gedurende twee maan- |d?n vrijheid van handelen geeft. Men acht die maatregel te autoritair. Churchill heeft hem zelfs met Hitiers methoden vergeleken, ofschoon hij er als tegenstelling in de personen aan toevoegde, dal deze ministers achtbare lieden zijn. De oppositie vecht dus het autocratische op treden der regering aan en voegt er boven dien aan toe, dat zij het sanerings-program van Attlee hopeloos ontoereikend acht. Volgens haar zal het niet meer bewerken dan een zekere vertraging in het opmaken der dollars. Dat uitstel zal te kort blijken, mi zelfs de beperkte nieuwe maatregelen lolkomcn effect te doen sorteren. Het be toog van Attlee noemt men slap, niet over tuigend en goeddeels op hoop instede van op uitgewerkte plannen en zekerheid ge grond. De oppositie acht deze regering niet liegen de moeilijkheden opgewassen, verwijt [haar dat zij veel tijd door aarzeling ver loren heeft doen gaan evenals zij in de laatste winter te laat was -bij de kolen- crisis en acht het volkomen ongepast, ïtat zij verwijst naar de volmachten in oorlogstijd. Toen was het land in gevaar en toen had men een welomschreven doel. Deze regering heeft geen welomschreven doel. Daar komt het zo ongeveer op neer. Het is merkbaar dat het huidige protest in den lande zich niet tot de oppositie be paalt. Dit verklaart ook het bericht van de News Chronicle, dat wij gisteren vermeld den, dat Attlee zou hebben willen aftreden. Hugh Dalton, Chancellor of the Exchequer (hetgeen woordelijk betekent: Kanselier van de Schatkist, en de titel is van de minister van Financiën) en Herbert Morri son, Lord President of the Council, zouden hem daar afgebracht hebben. Want zij hadden geen zin in Ernest Bevin als pre mier. De linkervleugel van de Labour Party zou zijnerzijds niet Bevin, maar Bevan als premier wensen. Er is namelijk ook een minister Bevan. met een a, die het depar tement van Volksgezondheid beheert en daarbij ook de Volkshuisvesting onder zich heeft. Deze minister Aneurin Bevan, wiens taak zich geheel tot het binnenland heeft bepaald en die daarom in het buitenland geen algemene aandacht heeft getrokken, is een voortreffelijk organisator gebleken. Hij heeft de wederopbouw doorgezet in een tempo, dat in geen enkel land ook maar in de verte is geëvenaard. Maar hij is een man van de linkervleugel en de openbare mening in Engeland, ook onder de arbei ders, schijnt zich in de laatste tijd veeleer naar rechts dan naar links te bewegen. Misschien zal juist dit conflict, der voor keuren voor Bevin en Bevan Attlee in de zadel houden. Attlee is evenwel geen groot redenaar en ongeschikt om in vlammende taal een beroep op de massa te doen, zoals ia de huidige min of meer ontmoedigde, gedesillusioneerde sfeer van het volk ge wenst zou zijn. Het heeft een andere loop van gebeurtenissen achter zich dan wij. Het heeft, na zijn geweldige krachtsinspan ning in de oorlog, de climax en de glorie van de overwinning beleefd. In oorlogstijd was het steeds ruim voorzien van voedsel, kolen en andere levensbenodigdheden. Maar daar heeft het dan ook hard bij ge werkt. Toen dit tenslotte tot succes leidde heeft liet gemeend, dat na de overwinning goede tijden zouden aanbreken. Dat ge beurt nooit na een oorlog, maar als er één punt is, waarop de meeste mensen hopeloos hardleers zijn, is het wel dat. Inplaats van beter tijden kreeg het Engelse volk een voortdurende achteruitgang in zijn levens voorwaarden te verwerken, waarbij de bezetting van zijn zóne van Duitsland, de eveneens kostbare en hoogst onbevredi gende bezetting in Palestina en andere buitenlandse ondernemingen het in steeds moeilijker financiële omstandigheden brach ten. Het ging dus na de overwinning achteruit. Wij daarentegen kwamen uit de ellende der Duitse bezetting en gingen na de bevrijding vooruit. Als nu de Engelse rantsoenen vrijwel gelijk zijn aan de onze betekent dat voor onze overburen in het Westen een materiële verslechtering en voor ons nog steeds een materiële verbete ring. Daarom is er ontmoediging bij velen in Engeland. Voor wie hier even over nadenkt is dat heel begrijpelijk; als de loop der ervaringen andersom lag, zou de uitwerking op ons volk evenmin gunstig zijn als de huidige Uitwerking in Engeland. Onze economische toestand is trouwens .liet minder slecht dan de Engelse en wij hebben met de loop van moeilijke gebeur tenissen nog allerminst afgerekend. De Labour Party, met haar grote natio nalisatie-maatregelen en meer uitingen van een doctrinair-socialistisch beleid, waarbij zij door de beste bedoelingen bezield werd, heeft nu de kwade wind van de onvermij delijke naoorlogse verarming en van de even onvermijdelijke kostbare verwikke lingen, die uit ieder gewapend conflict ontstaan, tegen gekregen. Zij heeft de mpn- sen veel beloofd en soms wel wat te hoog van de toren geblazen. Zij heeft met volle zeilen gevaren en moet nu zeil minderen. Dit. is voor een vooruitstrevende partij onder alle omstandigheden een moeilijke positie. Haar program zou ter volle uit voering een tijd van welvaart behoeven. Dit is geen tijd van welvaart. En zij treft het niet dat op dit ogenblik niet dc stoere, sterke Ernest Bevin maar de zachtaardige, vriendelijke, rustig betogende Attlee haar Prime Minister is. R. P. Radio-uitzending uit Derby De Nederlandse afdeling van de BBC zal aandacht besteden aan het bezoek, dat de Haarlemse sportvertegenwoordigers(sters) binnenkort aan Derby brengen. Op Don derdag 21 Augustus zullen met de repor tagewagen opnamen in Derby worden ge maakt. De uitzending hiervan zal geschie den op de daarop volgende Zaterdag in het Nederlandse programma van de BBC, dat iedere avond gehouden wordt tussen half negen en negen uur op 1796 meter en in de (1, 31 en 25 meterband. Zinspeling op actie buiten Veiligheidsraad om De subcommissie van de Veiligheidsraad, die was ingesteld om een compromis oplossing te vinden in de Griekse kwestie, nadat het Russische veto een impasse had geschapen, is er niet in geslaagd een uitweg te vinden en heeft bij monde van haar voorzitter deze mislukking ter kennis van de- raad gebracht. Tijdens de zitting van gisteren legde de Amerikaanse afgevaardigde daarop een opzien barende verklaring af, die zinspeelde op de mogelijkheid van een Amerikaanse actie buiten de Veiligheidsraad om, binnen het kader van het Handvest, „Om Griekenland bescherming te verlenen tegen de agressie, die door het Russische veto wordt verdedigd". De Amerikaanse afgevaardigde be schuldigde de communisten er kortweg van verantwoordelijk te zijn voor de moei lijkheden van Griekenland. Hij verklaar de, dat Griekenlands Noordelijke buren agressieve handelingen verrichten en dat de Verenigde Staten bereid zijn met elk ander lid der UNO maatregelen te nemen om Griekenland zijn onafhankelijkheid te helpen bewaren. „Het is duidelijk, dat er niet langer enige hoop bestaat om een compromis-oplossing in deze volledige im passe te bereiken. Wij moeten niet langer een dreigend veto trachten te bezweren en de tijd is gekomen om onze eerlijke mening te kennen te geven. Indien de Veiligheidsraad faalt door het uitspreken van het veto, moet het probleem aan de Algemene Vergadering worden voorge legd". Johnson liet een duidelijke waarschu wing horen over een mogelijke Ameri kaanse actie buiten de Veiligheidsraad. „Het wordt al te duidelijk, dat het veto wordt gebruikt ter verdediging van agres sies door Joegoslavië, Albanië en Bulga rije", zeide hij. „Wij wensen het zeer dui delijk te maken, dat wij niet zullen aarze len elk beschikbaar middel binnen het ka der van het Handvest der UNO te gebrui ken om de internationale vrede te bewa ren en Griekenland van elke bescherming te voorzien, welke het in de toekomst maar nodig zal hebben". „Holland-vliegtuig" in Grand Rapids aangekomen Het toestel van de K.L.M. met de Ne derlandse vertegenwoordigers bij cje eeuwfeesten in Holland-Michigan aan boord, is Dinsdagavond te Grand Rapids aangekomen. Op het vliegveld wafen ter verwelkoming aanwezig de gouverneur van Michigan en enige plaatselijke auto riteiten. Toen de K.L.M.-machine het platform naderde, waarop de ter begroeting aanwezige personen zich bevonden, werd het Wilhelmus gespeeld. De gouverneur van Michigan heette de aangekomenen welkom uit naam van het volk van Mi chigan. „Dit is een historische gebeur tenis. Het verheugt mij en ik ben er trots op U te kunnen verwelkomen", zeide de gouverneur. Mr. H. P. Linthorst Homan, commissaris der Koningin in de provincie Friesland, dankte de gouverneur voor de hartelijke ontvangst. Het vliegtuig werd vervolgens door de dochter van de gou verneur officieel „Holland-Michigan" ge doopt. Bij de plechtigheid werd een fles gebruikt, welke niet zoals gewoonlijk champagne, maar water uit vele rivieren in de omgeving van Holland en Grand Rapids, bevatte. Tijdens de tussenlanding op het vlieg veld Laguardia te New-York verklaarde mr. Linthorst Homan, dat de eeuwfeesten in Holland grote belangstelling in Neder land hadden gewekt. „Wij zijn zeer dank baar voor de geweldige hulp, die wij van de zijde der .Amerikanen van Nederlandse afkomst hebben ondervonden" zeide de heer Homan. Op het vliegveld Laguardia te New-York waren mr. E. N. van Klef- fens, dr. J. van Royen en andere Neder landse autoriteiten ter begroeting aan wezig. Rondetafelconferentie met Suriname en de Antillen Praktijk der Decemberrede Ter nadere uilwerking van de begin selen aangekondigd in de Koninklijke rede van December 1942 en in aanslui ting op het staatkundig programma als vervat in de overeenkomst van Lingga- djati, heeft dc Nederlandse regering be sloten omstreeks de tweede helft van September van dit jaar een rondetafel conferentie bijeen te roepen van ver tegenwoordigers van Suriname, de Ne derlandse Antillen en Nederland, ten einde gezamenlijk overleg te plegen over de verhouding in het nieuwe staatsbestel tussen deze staatsdelen in Amerika en Nederland in het bijzonder. Ter voorbereiding wordt een gemeen schappelijk secretariaat ingesteld. Johnson vervolgde: „liet voortdurend in gebreke blijven van dc Veiligheidsraad om door het veto van de Sovjet-Unie doel matig op te treden in deze aangelegen heid, kan naar de mening der Amerikaan se regering geen individuele of collectieve actie van de staten, die bereid zijn te han delen, zolang dit in overeenstemming met de algemene doelstellingen en principes van de UNO geschiedt, verhinderen". Johnson legde vervolgens een nieuwe Amerikaanse resolutie voor, waarin de raad wordt verzocht Albanië, Joego-SIa- vië en Bulgarije schuldig tc bevinden aan steunverlening aan de Griekse guerilla- strïjders, waardoor een bedreiging, van de vrede ontstaat. De resolutie doet een be roep op de drie Balkanlanden de steun verlening te staken en geeft de commissie der UNO instructie een waakzaam oog op de gebeurtenissen te houden. Donderdag zal de raad de debatten over de Griekse kwestie voortzetten. Palestijns verzet onder Russische leiding? Tijdens discussies in bet Britse Lager huis over de Palestijnse kwestie heeft de Conservatieve afgevaardigde majoor Bea- smish verklaard, te hebben vernomen dat de Palestijnse verzetslieden ergens in Noord-Kaukasië onder Russische leiding politiek en militair worden geschoold. Hij wilde de namen van zijn zegslieden niet noemen met het oog op het grote gevaar dat zij lopen. Hillegomse lichtte Rijkspostspaarbank op Een Hillegomse dame heeft kans gezien de Rijkspostspaarbank voor een bedrag van circa 5000 te benadelen, door in ver schillende boekjes zodanig tc knoeien, dat ze veel meer kon opnemen dan haar tegoed bedroeg. De knoeierijen zijn echter zo wei nig vakkundig en zo opvallend verricht, dat het een wonder mag heten dat het zo lang duurde, eer een oplettend ambtenaar tc Vogelenzang argwaan kreeg en dc politie verwittigde. De daderes, die gehuwd is en moeder van twee kinderen, is gearresteerd. Brits-Amerikaanse conferentie over de Ruhr-steenkool De Engels-Amerikaanse conferentie over de steenkoolproductie van het Ruhr- gebied is gistermiddag te Washington ge opend. De leiders der beide delegaties, sir Wil liam Strang (Engeland) en Willard Thorp (V.S.) verklaarden, dat zij het volkomen eens zijn over de omvang der technische besprekingen ter verhoging van de Duitse steenkoolproductie tot meer dan 300.000 ton per maand. Het motorschip „Elandsfontein" van de Verenigde Nederlandse Scheepvaartmaat schappij, dat in Danzig door oorlogsgeweld zwaar beschadigd werd, is naar Vlissmgen gesleeptj waar het op de werf „De Schelde" hersteld zal worden. Politie thans op zoek naar testament Duitse en geallieerde rechercheurs wa ren gisteravond bezig te zoeken naar het testament van prinses Hermine. Naar men gelooft zou dit enig licht kunnen werpen op de plotselinge dood van de ex-keizerin en de verdwijning van dc Duitse kroon juwelen. De rechercheurs zeiden, dat zij hoopten dat het testament onthullingen zou bevatten welke de gehele affaire dui delijk zouden maken. Ondertussen is het Amerikaanse leger de ongelukkige bezitter van een aantal ju welen welke naar schatting een waarde van drie millioen dollar vertegenwoordigen. De directeur van de C.I.D., Carlucci, zeide dat de zaak was overgedragen aan de Duitse politie daar het was komen vast te staan dat er geen Amerikanen in betrok ken zijn. De Duitse politie echter ontkende ook maar iets van de zaak af te weten. Wat er echter gaande was achter de ge sloten deuren van het hoofdbureau van de Kriminal-polizei kon met geen mogelijk heid worden vastgesteld. Het scheen wel haast zeker dat er achter de hele affaire meer zat dan de autoriteiten willen toe geven. Een welingelichte zegsman voorspelde „binnen een paar dagen" verdere belang rijke ontwikkelingen in de zaak. Volgens de geneesheren is de prinses ge storven aan een hartaanval. De C.I.D. werkt daarentegen aan een theorie, dat zij het De Jamboree in Moisson is een verzameling ran de meest-gevarieerde klederdrachten en mensentypen. Dc foto toont het Indische kamp, met het grote Welkomboren de ingang. Iedere groep padvinders geeft 's avonds aan het kampvuur karakteristieke demonstraties van speciale nationale dansen en andere verrichtingen. slachtoffer is geworden van een laaghar tige daad. De juwelen welke in het bezit van het Amerikaanse leger zijn, vormen een deel van de 95 stukken welke naar wordt ver moed op order van de ex-keizerin van haar huis te Frankfort aan de Oder naar Berlijn zijn gesmokkeld. Prins Ferdinand en zijn gewezen vrouw Rosa deden enige weken geleden bij de C.I.D. aangifte, dat 29 sieraden waren verdwenen. Naar men zeide waren dit de waardevolste van de naar Berlijn gesmok kelde juwelen. Men gelooft, dat het testament van Prin ses Hermine zich bevindt in haar huis te Frankfort aan de Oder. Het is echter ook mogelijk dat het ergens in Berlijn verbor gen is. Carlucci deelde nog mede dat de ju welen welke momenteel in het bezit van de C.I.D. zijn niet aan de Duitse politie zullen worden overgegeven. Men gaf toe dat, zo lang de juwelen in 't'bezit van 't Ameri kaanse leger zijn 'n compleet terug trekken uit de zaak van de zijde der C.I.D.-recher- cheurs onmogelijk zou zijn. Lijkschouwing. Een andere factor welke het voor het le ger onmogelijk maakt zich terug te trekken was het Amerikaanse verzoek d§t eergis teren aan de militaire autoriteiten van de Sovjet-zóne werd gedaan, waarin gevraagd werd om een schouwing van het lijk van prinses Hermine. Carlucci zeide, dat de Russen hadden geantwoord dat zij zulks zouden doen. „De Russen hebben altijd voor honderd procent met ons in politie zaken samenge werkt", aldus zeide Carlucci. Men verwacht dat de dochter van de ex-keizerin, prinses Carmo, waarschijnlijk morgen Tnet het lijk van haar moeder naar Berlijn zal terugkeren. Prinses Hermine zal worden bijgezet in het familiegraf in de nabijheid van Potsdam. (U. P.) Doodstraf tegen Petchof geëist Tegen Nikola Petchof de leider van de Bulgaarse boerenpartij, is onder beschuldi ging van het voorbereiden van een gewa pende opstand heden de doodstraf geëist. De openbare aanklager beschuldigde Petchof van het aanzetten van zijn volge lingen tot misdaad en van pogingen om buitenlandse interventie uit te lokken. De misdaden waartoe Petchof zijn volgelingen zou hebben aangezet, waren volgens de aanklager o.m. bomaanslagen, brandstich ting en sabotage van het economische twee jarenplan der regering. De aanklager bepleitte clementie voor de andere beklaagden: Ivanov, Georgov, majoor Madjjathanassof en de bestuurs- secretaris van de Agrarische Unie. ..Zij zou den allen goede Bulgaren geweest zijn zon der de verraderlijke invloed van Petchof en zijn instructies", zo betoogde hij. Het proces zal heden voortgezet worden met een pleidooi van de verdediging. De onbewaakte overweg Gisteravond is op de onbewaakte over weg nabij Beilen een op hol geslagen paard met een boerenkar door een trein gegre pen. Dc bestuurder, de 56-jarige landbou wer J. Bos uit Hooghalen, werd van dc wagen geslingerd. Hij werd zwaar gewond in het ziekenhuis Assen opgenomen, waar hij des nachts is overleden. Het woord is aan,..._ Emerson: Elk groot en allesbeheersend moment iu dc geschiedbockcn der wereld is de zegepraal van een of andere geestdrift. ACHT TEGEN DRIE IN DE VEILIGHEIDSRAAD Donderdag acht uur in de avond Ne derlandse tijd zullen dc besprekingen in dc Veiligheidsraad over de Indonesische kwestie worden voortgezet in tegenwoor digheid van Indonesische afgevaardigden, die tijdens dc zitting van gisteren toestem ming kregen om aan de besprekingen deel tc nemen. Aan deze toelating ging een stemming vooraf, waarbij drie leden België, Engeland en Frankrijk tegen stemden. De overige acht, ook Amerika dus, stemden voor. Dc Amerikaanse afge vaardigde Johnson verklaarde uitdrukke lijk, dat liü deze ondersteuning van het republikeinse verzoek niet beschouwde als een erkenning van de republikeinse sou- vereiniteit. De consequentie is, dat dc re publiek thans door de Veiligheidsraad als een „staat zonder volledige souvcrcinitcit" wordt erkend. Mr. van Klcffens had tevoren tijdens de discussies groot bezwaar gemaakt tegen de toelating van vertegenwoordigers der republiek tot de besprekingen, op grond van het feit, dat de republiek geen sou- vereine staat is. Soetan Sjahrir en zijn raadslieden wa ren in de zitting aanwezig. Enige tijd voor de verklaring van Van Kleffens, dat Ne derland slechts "net feitelijk gezag van de republiek erkent, had de Sovjet-afgevaar digde Andrei Gromyko het verzoek van de republiek ondersteund. „Het is ver wonderlijk", zo zeide Gromyko, „dat de republiek nog niet door een enigszins aan zienlijk aantal regeringen is erkend". Mr. Van Kleffens betoogde, dat indien de republiek tot de bespreking van de kwestie zou worden toegelaten, dit een precedent zou zijn voor toelating van elke staat, die zichzelf als zodanig opwerpt. De Voor-Indische afgev aardigde B. R. Sen verklaarde, dat de Veiligheidsraad zich bezig moest houden met de vraag, of de republiek internationaal rechtelijk wordt erkend. Hij betoogde, dat het Handvest staten zonder volledige souve- Luclitlaudingstroepen op Java? Een republikeins communiqué berichtte gisteren, volgens U.P., dat het Nederlandse leger, onder gebruik van luchtlandings troepen en artillerie, „de grootscheepse oorlog opnieuw heeft ingezet in het gebied van West Java". Het communiqué ver zoekt dc Veiligheidsraad „acte te nemen van deze schendingen". De Nederlanders zouden luchtlandings troepen hebben neergelaten nabij Tasik- malaja, 52 mijl ten Zuid-Oosten van Ban doeng, gelegen aan de spoorweg naar Djokjakarta. Volgens het communiqué ge beurde dit op 7 Augustus. In het bedoelde gebied duurt de strijd volgens de republi keinse zender voort. Driehonderdduizend pond sterling aan valse bankbiljetten Door de oplettendheid van een kassier van de Bank of England, die een kleine af wijking ontdekte in een vals bankbiljet van vijf pond sterling een vinger aan de hand van de Britse maagd was namelijk iets te lang heeft men aanwijzing gekregen van het bestaan van, naar men aanneemt, het omvangrijkste internationale valse mun terscomplot van de laatste tijd. Scotland Yard werkt thans samen met twee agenten van het Amerikaanse federale recherche-bureau ter onderzoek op het vasteland van Europa in verband met het in omloop zijn van duizenden valse Ameri kaanse dollarbiljetten en Britse banknoten. Men neemt aan, dat de valse biljetten destijds op order van de Gestapo zijn ver vaardigd om als invasiegeld te dienen. Hon derden van de beste vaklieden ter wereld zouden in een „luxe-concentratiekamp" aan dit object gewerkt hebben. Thans zouden de valse biljetten door vacantiegangers in Engeland worden binnengebracht. Uit documenten, welke zich in handen van Scotland Yard te Londen en de Sureté Nationale te Parijs bevinden, blijkt, dat al degenen, die aan de Vervaardiging der bil jetten hebben gewerkt, door de nazi's ver moord zouden zijn, wanneer de Ameri- sing genomen hadden, kaanse troepen het kamp niet bij verras- Thans blijkt, dat een aantal van Hitiers valse munters misdadige elementen uit vele landen na de oorlog het werk. in verschillende groepen, op eigen gelegenheid hebben voortgezet in de Europese hoofd steden. De jongste stroom van valse biljetten in Engeland schijnt afkomstig te zijn uit Ne derland, België en Frankrijk. Naar voorzichtige schatting zou voor tweehonderdduizend a driehonderdduizend pond sterling aan valse Britse bankbiljet ten in omloop zijn. De Verenigde Staten hebben tot nu toe reeds een verlies van meer dan vijfhonderdduizend pond sterling aan valse dollarbiljetten moeten boeken. Het grootste gedeelte van die valse dollar biljetten is ontvangen door Amerikaanse toeristen en landverhuizers. Bloedige Burgeroorlog in Paraguay De strijdmacht der Paraguaanse opstan delingen valt de hoofdstad van Paraguay, Asuncion, van vier zijden aan. Beide par tijen melden zware gevechten en grote ver liezen. Enige belangrijke gebouwen in Asuncion zijn ir. forten herschapen, waar uit men opmaakt, dat de opstandelingen om elk huis zullen moeten vechten. reiniteit erkent. De uitspraak, dat de republiek niet in staat is haar verplichtin gen na te komen, was volgens hem een eenzijdige verklaring van de Nederlanders. De Britse afgevaardigde, sir Alexander Cadogan, verklaarde, dat Groot-Brittan- nië de souvereiniteit van de republiek niet erkent en daarom haar toelating tot de besprekingen niet kan steunen. De Amerikaanse afgevaardigde ver klaarde het republikeinse verzoek tot toe lating te zullen steunen, wat niet be schouwd moest worden als een Ameri kaanse erkenning van de republikeinse souvereiniteit. Tenslotte had de stemming plaats, met het reeds vermelde resultaat. Daarna werd de zitting tot Donderdag verdaagd. Op de tribune hadden Sjahrir, Agoes SalLm en Tambo, de republikeinse afge vaardigden, de besprekingen-bijgewoond. Na de uitspraak van de Veiligheidsraad, heeft mr. Van Kleffens verklaard dat hij het recht tot bijwoning der besprekingen door afgevaardigden van Oost-Indonesië en West-Borneo voorbehield. Omdat dc K.L.M. niet langer te Colombo kan landen, wordt de luchtpostdienst naar Indonesië voorlopig gestaakt, zo deelt dc persdienst van dc P.T.T. ons mede. Onder handelingen zijn gaande, waarvan het re sultaat dient tc worden afgewacht. Inmid dels zoeken de posterijen naar een oplos sing. om de correspondentie zo spoedig mo gelijk in Indonesië te krijgen. Post en passagiers uit Batavia Gisteren is het KLM-vliegtuig „Para maribo" uit Batavia vertrokken met zestien passagiers en alle post, welke tot dusverre was achtergebleven als gevolg van de tijde lijke stagnatie in de KLM-diensten, welke veroorzaakt werd door het landingsverbod in Voor-Indië. Vandaag is weer een vlieg tuig uit Batavia naar Nederland vertrok ken. Aneta verneemt van officiële Neder landse zijde te Batavia, dat op Java en Sumatra in de pas bezette streken voort durend tegen rondtrekkende benden moet worden opgetreden. Er werden weer enige overtredingen geconstateerd van de order „staakt de vijandelijkheden". Op Midden-Java, ten Zuid-Westen van Ambarawa werd een patrouille door een bende van ongeveer 350 man aangevallen. Onze patrouille werd beschoten met ge weer- en mitrailleurvuur en vervolgens niet handgranaten bestookt. De aanval werd ook met enige verliezen onzerzijds afgeslagen. Op Oost-Java ten Zuid-Westen van Modjokerto werd een onze patrouilles be schoten. Op Zuid-Sumatra, rondom Lahat had den onze patrouilles hinder van sluip schutters. Op de weg naar het Westen toe bleken versperringen te zijn aangebracht. Onze patrouilles troffen bruggen vernield aan. Op Midden-Sumatra, in het Padangse, konden dank zij de waakzaamheid der Nederlandse troepen infiltratiepogingen worden verijdeld, welke tot doel hadden, een aanval te doen op het Nederlandse kampement Baungin. Een 20-tal leden der T.N.I. werd gevangen genomen. Be halve handgranaten, enkele wapens en munitie kwamen documenten in onze han den, waaronder een lijst van Indonesiërs, die wegens hun sympathie met het Ne derlands bestuur ontvoerd zouden worden. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de aanval werd beraamd door de verant woordelijke leiders van fort de Koek, die 8 Augustus opdracht gaven tot deze ope ratie en de nodige wapens verstrekten. Onze verliezen van 11 .Augustus bedragen: 3 gesneuvelden, 4 gewonden. Een Nederlands communiqué meldt he den uit Batavia: In Oost-Java werd toe nemende agressie en infiltratie geconsta teerd in het gebied rondom Malaug. De post in Batoe ondervond hinder van sluip schutters en enige patrouilles in deze sec tor werden beschoten. Op het Westelijk front van Socrabaia vonden eveneens enige beschietingen van onze patrouilles plaats. Onze post bij Randegankoelon werd met handgranaten bestookt en op Zuid- Sumatra stootte een patrouille ten Zuid- Oosten van Batocradja op een bende, die het vuur opende. De bende werd verdre ven en in de richting van republikeins ge bied achtervolgd. Onze verliezen op 12 Augustus bedra gen: één gesneuveld, 16 gewonden. GELEIDELIJK WARMER. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I te De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: In de na-nacht opnieuw hier en daar vorming van nevel, mist of lage wol kenbanken. die in de ochtend snel op lossen. Overdag zonnig en droog weer met iets hogere temperatuur. Matige, geleidelijk iets meer naar het Oosten draaiende wind. 11 Augustus: 7.on op 5 20 uur. onder 20.08 uur Maan op 1.52 uur, onder 19.36 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1