Regering zou veel zuiniger kunnen zijn Elliott Roosevelt in een slecht licht Twee jaar geleden capituleerde Japan Sport in het kort C 3 VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1947 GROTE MEERDERHEID DER NEDERLANDERS MEENT: Naar aanleiding van de crïtiek die van verschillende zijdén op het financieel be heer van de Nederlandse regering werd uitgeoefend, besloot de Nederlandse Stich ting voor Statistiek een onderzoek in te stellen naar de mening van het publiek over deze aangelegenheid. De eerste enquête werd in Mei onder alle lagen der bevolking gehouden, waarna de onderzoekingen regelmatig werden her haald teneinde eventuele veranderingen in de openbare mening te kunnen registreren. Men bleek in het algemeen op dit punt een zeer gedecideerd oordeel te hebben, dat zich in de loop van de maanden vrij' wel niet wijzigde. De cijfers van het recente onderzoek, da in de laatste week van Juni werd ingesteld, laten geen twijfel omtrent de mening van ons volk over de uitgaven van de regering. In meer dan 7 van elke 8 gevallen waarin een oordeel wordt uitgesproken, is men de mening toegedaan, dat er nog in belang rijke mate kan worden bezuinigd. De vraag luidde: „Hebt u de indruk dat de regering het geld alleen gebruikt voor werkelijk noodzakelijke uitgaven of vindt u dat de regering veel zuiniger kon zijn?" De resultaten zijn: 9 pet. meent dat de regering alleen noodzakelijke uitgaven doet; 67 pet. is van mening dat het beheer der regering veel zuiniger kon zijn; 24 pet. sprak geen oordeel uit. Aanhangers P. v. d. A. en de K. V. P Aanhangers oppositie- w 3 bO bj> J; jij K c Financ. be kon veel zuiniger. s s 1 13% 59% 28% 5% 79% 16% Deze cijfers laten zien, dat het bij de regeringsaanhangers aanzienlijk kleinere aantal personen, dat critiek heeft op het financieel beheer, voor een groot deel ge compenseerd wordt door een veel talrijker aantal dat geen mening heeft. Er schijnt dus bij de kiezers van de Partij van de Ar beid en de K.V.P. een groep te zijn, die weliswaar niet gelooft dat steeds de nodige zuinigheid wordt betracht, maar niettemin ook geen critiek wil uiten en zo een dui- ,delijk antwoord schuldig moet blijven. Neemt men van elke politieke partij 100 öanhangers, die een mening over het finan cieel beleid der regering hebben, dan zijn de aantallen van hen, die daarop een sterke bezuiniging mogelijk achten, gemiddeld de volgende: Partij van de Arbeid79 Katholieke Volksparty 83 Chr. Historische Unie 91 Anti-Revolutionnaire Partij 93 Comm. Partij Nederland93 Partij van de Vrijheid99 Het percentage meninglozen loopt bij sommige groeperingen der bevolking sterk uiteen, zoals uit het volgend staatje blijkt: Partij van de Vrijheid10% Katholieke Volkspartij 31% Welgestelden 13% Bevolkingsgroep met lage inkomens 36% Mannen 14% Vrouwen 35% Waarop moet bezuinigd worden? Het ambtenarenapparaat en de rijks- bureaux komen volgens de mening van het publiek het eerst voor bezuiniging in aan merking. Aan allen, die de uitgaven van de rege ring te hoog vonden, werd namelijk tevens gevraagd: „Waarop moet naar uw mening in de eerste plaats bezuinigd worden?" Behalve de kosten van het omvangrijke ambtenarencorps noemt men dikwijls de militaire uitgaven. In de meeste andere gevallen acht men het mogelijk, onze devie zen nuttiger te besteden. Zo is er meermalen critiek op het in kopen in het buitenland van ondeugdelijke materialen en overbodige artikelen, maar. vaker nog maakt men bezwaar tegen het gebruik van zo talrijke personenauto's dooi de dienaren des rijks. In procenten van het totaal der gegeven antwoorden uitgedrukt, worden de volgende wegen van bezuiniging aangegeven: Bezuiniging op ambtenarenapparaat 36% op de legeruitgaven18% op dienstauto's14% op buitenlandse reizen 6% op de hopgste salarissen 2% op de verstrekking van consumentencrediet, steungelden, toeslagen, e. d2% Invoeren van meer nuttige en minder luxe artikelen 5% Vervangen van ondeskundige inko pers in 't buitenland door vakmensen 3% Andere antwoorden ten aanzien van deviezen 4% Overige antwoorden 4% Niets met name genoemd6% Telegram van „Nationaal Réveil" aan de Koningin Het comité „Nationaal Réveil" heeft een telegram aan de Koningin gezonden, waar in het comité verklaart, dat hel Koninkrijk „in een uiterste noodtoestand verkeert als gevolg van de stopzetting der politiële actie in Nederlands-Indië". De stopzetting van deze actie, zo wordt in het telegram ge zegd, vergt meer mensenlevens en veroor zaakt onnoemelijk meer leed dan de voort zetting hiervan. Het Comité verzoekt de Koningin, Haar invloed te willen aanwen den, teneinde de regering die maatregelen te doen nemen, welke er toe leiden, dat aan de „hoogst benarde en droevige toestand" een einde wordt gemaakt. Nienliuis Ruys komt 23 September voor Naar wij vernemen zal de zaak tegen de voor malige „bestuursraad" cler provincie Noord- holland, W. H. M. Nienhuis Ruys. op Dinsdag 23 September door het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam behandeld worden. Wanneer de ex-commissarls der provincie, mr. A. J. Backer, in het beklaagdenbankje zal zitten, is nog niet bekend. India en Pakistan krijgen dominionstatus Onderzoek naar onregelmatigheden tijdens de oorlog levert schandaal op Vandaag wordt voor de nieuwe staten India en Pakistan de dominionstatus van kracht, waardoor aan 't Britse bestuur een einde geko men is. De nieuwe In dische staten zijn van nu af op basis van vrijwilligheid nog met het Britse rijk ver bonden, 'n band die zij naar goeddunken kunnen verbre ken. Het kaar tje geeft de grenzen der twee nieuwe staten Minister Van Boetzelaer sprak voor de Amerikaanse radio Twee jaar geleden capituleerde Japan.staten van de toekomstige Verenigde Sta- Ter herdenking van dit feit heeft de minis, j ten van Indonesië (Oost.Indonesië en West ter van Buitenlandse Zaken, mr. W. C. G. Borneo) een voorbeeld van hetgeen door H. baron van Boetzelaer van Oosterhoutsamenwerking en welwillendheid bereikt Hoe denken buitenlanders over Nederland? Het vacantieseizoen loopt ten einde. Dit jaar hebben zeer vele buitenlanders Neder land bezocht en velen zijn de gasten ge weest van Nederlandse families. De Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer heeft thans een beroep gedaan op deze gastheren en gastvrouwen, om haar in kennis te stellen met de eventuele grieven en wensen van algemene aard, welke zij van hun buiten landse gasten over hun verblijf in Neder land hebben vernomen. Deze zullen dan ter kennis worden gebracht van de des betreffende instanties, opdat het volgend jaar met deze klachten en wensen reke ning kan worden gehouden. Men wordt verzocht, ook de nationali teit, beroep en leeftijd van de betrokken Nederlander te vermelden. Bij ernstige klachten wordt ook opgave van diens naam en adres op prijs gesteld. De brieven, welke de A.N.V.V., Park straat 38, Den Haag, over deze aangelegen heid ontvangt, zullen als strikt vertrouwe lijk worden beschouwd. De radio geeft Zaterdag HILVERSUM 301.5 M. 7.00, 8.00, 19 00, 20,00 en 22,30 uur Nieuws. 7 15 Gymnastiek. 7.30 Gebed 7.45 Platen. 3.15 Platen. 10.00 Voor kleuters, 10.15 Platen. 11.00 Ziekenbe zoek 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Viool. 12.30 "Weerbericht. 12.32 Welk boek' 12.37 Dansorkest. 12.55 Zonnewijzer. 13,00 Strijdkrachten. 13.30 Dansorkest. 13.45 Ftlmpraatje. 14.30 Toneelkijker. 14.45 Platen. 15.00 Voor Jongeren. 15.15 Plano 15.45 Kiosk. 16,00 Musette. 16.20 Reportage 16.30 Gre goriaans. 17.00 De wigwam. 18.00 Platen. 18.45 Weekoverzicht. 18.30 Strijdkrachten. 19.20 Kareol septet. 19.45 Voor Nederlanders tn Duitsland. 20 05 Actualiteiten. 20,12 De gewone man. 20.20 Hoe heet deze plaat. 20,30 Lichtbaken. 21,00 Ver zoekplaten. 21.30 Zang en orkest. 22.00 Opera- programma. 22.40 Gebed, 22.53 Hoe de Van RooyertÊ het rooien. 23.15 Schubertmuzlek. HILVERSUM II, 414.5 M„ 218 M. en 1875 M. 7.00. 8.00. 13.00. 18.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 en 8.15 Platen. 10.00 Mor genwijding. 10.20 Voordracht.' 10.35 Zang en piano. 10.55 Platen, ll.oo Voor arbeiders In con tinubedrijven. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 32 32 Accordeon-orkest. 13.15 Kalender. 13.20 Vlncenlino. 13.45 Jodelplaten. 14.00 LezJng over D. D. T. 14.15 Operafragment. J5.10 Van boek tot boek. 35.25 Operafragment. 16.05 Esperanto. 16.20 Metropole-orkest. 17.00 Sportpraatje. 17.15 Piano duo. 17 30 Kunst-actualiteiten. 38.15 Luclenne Boycr zingt. 18.30 Om en bij de 20. 19.00 Haydn en Mendelssohn. 19.30 Reportage uit V.C.J.C.- kaïnp. 19 45 Goddienstlg leven lil Zweden 20,08 Dingen van de dag. 20.15 Oké-programma 21.15 Socialistisch commentaar. 21.30 Platen. 22.00 Luisterspel „De Ellendigen". 22.30 De Ramblers. *3.15 Platen. voor de Amerikaanse radio een rede houden, waarin hij onder andere zeide: „Voor Amerika betekende die dag het einde van de lange oorlog. De hoop van de Japanners op een groot Oost-Azië was de bodem ingeslagen en mïllioenen waren be vrijd van het Japanse juk. Door Neder lands-Indië waren wij zeer geïnteresseerd bij de toestand in de Stille Oceaan. Neder land was het eerste land dat de oorlog aan Japan had verklaard. Wij hoopten dat wij met het economisch en politiek herstel van Indië konden beginnen, opdat deze gebie den zouden worden voorbereid voor de autonomie, overeenkomstig de belofte dooi de Koningin in Haar radiorede van 7 De cember 1942 gedaan. Maar hoewel de mili taire bedreiging van Japan voorbij was, de oorlog was niet voorbij en wij lijden nog onder zijn gevolgen. De Japanners hadden .tijdbommen" in Indië achtergelaten. Zij gebruikten de Indonesische nationalistische beweging voor eigen belangen. Zij lieten wapens, munitie en zelfs manschappen ach ter en trachten daarmede de Verenigde Naties dwars te zitten. Het is een ironie van het lot, dat Neder land thans, twee jaar na de Japanse capi tulatie nog het hoofd moet bieden aan de gevolgen van de Japanse bezetting. Er be staan aanwijzingen, dat deze invloeden nog millioenen personen op Java, Sumatra en Madoera verhinderen in vrijheid te leven. Elementen die gedeeltelijk onder invloed staan van de voormalige vijand belemme ren op dit ogenblik de politieke en econo mische vooruitgang in een deel van dat grote gebied waar Nederland verantwoor delijk is voor vrede en orde. Terwijl de ontwikkelingen in de Indone sische republiek nog reden tot grote be zorgdheid geven, geven de beide andere Amsterdams toegangswegen worden verbeterd De toegangswegen van de hoofdstad zullen worden verbeterd. Het tracé van de Hemweg zal worden verlegd, de weg zal tevens breder worden. De werkzaamheden. die mede verband houden met het uitvoeren van werken in het Westelijk havengebied, zullen binnen kort beginnen. Van de bestaande brug over de Eras- musgracht tot de Haarlemmerweg krijgt de Hoofdweg een nieuw en breder tracé dat op de Haarlemmerweg zal worden aangesloten. Hiermede zal binnenkort worden begonnen. Tussen de rijksweg naar 's-Gravenhage en de stadsbebouwing is men begonnen met de voorbereidende werkzaamheden aan de nieuwe Sloterweg, welke voorzien zal worden van twee gescheiden rijbanen. Aan weerszijden worden rijwielpaden en voetpaden aangebracht. De bouw van de brug over de Amstel by de Rijnstraat zal enige jaren duren, gedurende welke tijd het rijk de nieuwe weg van de hoofdstad naar Utrecht zal uitvoeren. Over de verbetering van de weg Am sterdam-Het Gooi wordt tussen het rijk en de gemeente Amsterdam overleg ge pleegd. In afwachting van de definitieve aanleg zal de bestaande toestand enig zins verbeterd worden. Bij de Hartveldse- brug komt een verbeterde wegindeling en -bestrating. De verbetering van de Leeuwarderweg hangt samen met de bouw van de tunnel onder het IJ, welke tot gunstiger tijden zal moeten worden uitgesteld- Extra textiel voor afzwaaiende militairen Dienstplichtigen beneden de rang van adjudant-onderofficier komen bij groot verlof in aanmerking voor een extra textiel-toewyzing, indien zij tenminste zes maanden werkelijke dienst hebben verricht. kan worden. Wij vertrouwen dat de vesti ging van de souvereine en democratische „Verenigde Staten van Indonesië" over eenkomstig de beginselen van de overeen komst van Lïnggadjati zal bijdragen tot het handhaven van de vrede in het Oosten er tot de voorspoed van de bevolking in Indo nesië en daarmee van de gehele wereld. Eerst op de dag waarop dit bereikt is, kunnen wij de oorlog in het gebied van de Stille Oceaan als werkelijk geëindigd be schouwen. Tot aan die datum vieren wij wel feest, doch met pijn in het hart". De „Nieuw Amsterdam" naar Southampton Het Nederlands vlaggeschip „Nieuw Am sterdam" is vanmorgen uit de Merwehaven te Rotterdam vertrokken. In de stralende ochtendzon gleed het geweldige schip, dat aan de buitenzijde nog de sporen droeg van de oorlogsdienst, maar dat inwendig geheel gerestaureerd is, omstreeks acht uur van de kant. Vrolijk toeterden de sleepboten en op de rivier groette menige kapitein van de daar liggende schepen met de stoom fluit. Tegen tien uur koos de „Nieuw Am sterdam'' zee. In Southampton zal de werf van Harland en Wolf het schip in haar dok ken opnemen, teneinde het uitwendige een aanzien te geven, dat de „Holland Amerika Lijn" en onze koopvaardijvloot in het alge meen waardig is. Dijkdoorbraak maakt werk van maanden ongedaan Drooggemalen Coenhaven weer volgelopen Door tot dusver onopgehelderde oorzaak is in de afgelopen nacht een dijk doorge broken in de Coenhaven aan het Noordzee kanaal bij Amsterdam, tengevolge waarvan het na een arbeid van maanden droogge legde gedeelte van de Coenhaven thans weer onder water staat. De Coenhaven werd bij de bevrijding deerlijk gehavend door de Duitsers achtergelaten. Steigers en aanlegkaden waren ondermijnd en inge nieurs achtten het noodzakelijk het groot ste gedeelte van de haven droog te malen, wilde men in staat zijn deze te repareren. Juist nu men erin geslaagd was de haven droog te malen is de tijdelijk gelegde dijk doorgebroken, waardoor het met grote kracht naar binnen stromende water de arbeid van maanden heeft vernietigd. (Van onze correspondent in New York) Gelijk Nederland als naoorlogse wee de zuivering kent, heeft Amerika zijn War Investigation Committee, dat tot taak heeft na te gaan of gedurende de oorlog onregel matigheden hebben plaats gehad met be trekking tot regeringsorders voor de bewa peningsindustrie. Vorige week werd het onderzoek geopend tegen Howard Hughes (zijn belangen: pe troleum, de Hughes Comp., Lockheed Air craft, Trans World Airlines, Films; zijn vermogen: 150 millioen dollar) en Henry Kaiser, die eveneens veelzijdige industriële belangen heeft. Hoewel het werk van het Committee zakelijk volkomen verantwoord is, schuilt er een addertje in het gras in de vorm van het drijven van bepaalde republikeinen om de Roosevelt-regeringen posthuum in de schoenen te kunnen schuiven dat er op onbetamelijke wijze is omgesprongen met het geld van de Amerikaanse belasting betaler. De voornaamste punten waren de con tracten voor een tweetal vliegtuigmodellen, door de Hughes Tool Comp. te vervaardi gen, het ene de beroemde zesmoorige vliegboot van Hughes, waaraan intussen 18.000.000 dollar besteed is, maar die nog altijd verlaten in het speciaal gegraven vij vertje op eindmontage ligt te wachten en het tweede het snelle verkenningsvliegtuig voor foto-doeleinden, dat tot op heden 22.000.000 dollar heeft gekost, waarvan een model vorig jaar door Hughes zelf werd proefgevlogen, neerstortte en totaal ver nield werd, waarbij Hughes als door een wonder aan de dood ontsnapte. Op jacht naar orders. Het spreekt vanzelf dat vde Amerikaanse industriëlen gedurende de oorlog voortdu rend op de loer lagen naar zulke vette kluifjes als deze 40.000.000 dollar-contrac ten, waaryiee naar hartelust geëxperimen teerd kon worden. Om deze in de wacht te slepen hadden zij „public-relations-men" in hun dienst, die met borrels en dinertjes en dan vervolgens met wat pressie op hoge ambtenaren en hoge militairen moesten trachten om voor hun baas de orders los te krygen. Dit aantonen van „pressie" en het begunstigen van vriendjes nu is het werk van het „Committee". Een van de meest schilderachtige „public- relations-men" in dienst van een Ameri kaanse industrieel is zonder twijfel John Meyer, in dienst van Howard Hughes. zijn ouders om het gezelschap eens op Hyde Park te inviteren. Meyer moest natuurlijk de spoorkaartjes voor iedereen weer beta len en boekte deze traditiegetrouw als „on kosten", die productiekosten werden en door de belastingbetaler werden opge bracht. Toen de voorzitter van het „Com mittee" hem vroeg, hoe hij er toe kwam om dit als onkosten te beschouwen, zeide Meyer, dat het per slot van rekening toch voor de „business" was, zodat men in dit geval dus van een zaken-huwelijk in op tima forma kan spreken! Vloeibare paraffine is geen bakolie! Sommige firma's, waarvan de meeste zich gedurende de bezetting bezig hielden met de productie en verkoop van verschil lende surrogaten, hebben dit jaar flinke winsten gemaakt met de verkoop van „olie" in flessen, welke uiterlijk een grote overeenkomst vertoonden met de voor de oorlog bestaande en thans weer terugge keerde bekende sla-olie flessen. Ook de olie zelf, welke niets anders was dan geel gekleurde gearomatiseerde paraf fine, wekte de indruk zo niet zuivere sla olie, dan toch een zeer goed surrogaat daarvan te zijn. Op het etiket der fles, die voor 2.75 in de détailhandel verkrijgbaar was, stond vermeld, dat de inlhoud een laxeermiddel was, dat echter „op sla kon worden ingenomen". Op deze wijze meen den de fabrikanten zich niet aan overtre ding van enige wet schuldig te maken. Niettemin greep enige maanden geleden de Keuringsdienst voor Waren in. Grote pai-tijen „olie" werden in beslag genomen. De justitie zal thans moeten uitmaken of de fabrikanten al dan niet gestraft kunnen en dienen te worden. Intussen hebben enkelen hunner een nieuwe vinding gedaan, waarvan de laatste tijd talloze cafetaria's, restaurants, visbak- kerijen, broodbakkerijen, kruideniers, dro gisten, maar bovendien ook het publiek de dupe zijn geworden. Ditmaal brachten zij ongekleurde vloeibare paraffine in de han del, geleverd in vaten. Handelsreizigers be zochten de bakkerijen en restaurateurs, toonden kleine monsters van de paraffine en merkten daarbij voorzichtig op: „het wordt vaak gebruikt als bak-olie", zodat niemand hun later kon verwijten, dat zij het als echte bak-olie hadden verkocht. Inderdaad is het mogelijk de paraffine voor bak-doeleinden te gebruiken, al ver- Meyer' gaf toe bij de onderzoekingen!" datspreidt deze tijdens het bakken een sterk hy in de oorlogsjaren meer dan 150.000 dollar besteedde aan dinertjes, borrels en gezellige avondjes voor hoge ambtenaren en militairen. Een bijzonder pikant tintje kreeg zijn verklaring toen hij zei, dat een van de hoge militairen die het meest ge teerd had op de zak van Meyer/Hughes niemand anders was dan Elliott Roosevelt, zoon van de president, gedurende de oorlog kolonel en tenslotte brigadier-generaal in de Amerikaanse luchtmacht bij de afdeling luehtverkenning. Een voormalig generaal van de Amerikaanse luchtmacht verklaar de, dat, toen in 1943 de A.A.F.-experts be sloten om het contract met Hughes voor het foto-vliegtuig niet te verlengen, Elliott op het toneel verscheen en deze beslissing on gedaan wist te maken. Juist in die tijd vie len de zware declaraties van Meyer voor „vertier van bevriende relaties", declara ties die weer werden gerekend bij de pro ductiekosten en zodoende door de belas tingbetaler werden gefourneerd. Elliott Roosevelt. Elliott Roosevelt is een jongeman diq het licht der publiciteit reeds vele malen in ongunstige zin op zich heeft zien schijnen. Zijn optreden heeft hem in Amerika de naam van internationale clown bezorgd. Bij het onderzoek door het Committee kwamen onder meer de volgende voor onze begrippen ontstellende bijzonderheden aan het licht. De partijtjes, die Meyer organiseerde, werden gehouden in de duurste nachtclubs van Amerika, van Hollywood tot New York, in luxueuze hotelsuites of in het buiten verblijf van Hughes in Hollywood. Ter op luistering van het feest werd allerlei vrou welijk schoon uit de Hollywood-kolonie gecharterd, dat thans in de onkosten-decla- raties voorkomt als „dames voor de gas ten dollar", „cadeautjes voor de da mes dollar". Op een van die feestjes ontmoette Elliott, die volgens Meyer in totaal voor meer dan 5000 dollar aan gratis borreltjes, feestjes, hotelkamers etc. etc. van hem genoot, het nagenoeg onbekende actricetje Faye Emer son. Elliott, aldus Meyer, was onmiddellijk erg onder de indruk van haar. Faye kwam nog eens terug en nog eens, kreeg van Meyer 132 dollar aan nylonkousen, gratis vliegbiljetten en toen zij bij een gelegen heid eens geen „zakgeld" bij zich had nog eens 20 dollar van Meyer. In 1944 huwde Elliott met Faye. De kos ten van het feest, inclusief vervoerskosten der gasten (een speciaal Hughes-vliegtuig) en de hotelrekeningen van het bruidspaar werden braaf door Meyer betaald. Frye, uitslag).^ president van de TWA, was Elliotts getuige bij het huwelijk, Meyer nam de eer waar voor Faye. Teneinde zijn vriendjes ook eens een pleziertje terug te doen, verzocht Elliott riekende blauwe walm. De Keuringsdienst voor Waren waarschuwt echter ten sterk ste tegen deze bak-metfcode, omdat paraf fine, wegens het totaal ontbreken van voe dingswaarde. als voedingsmiddel ten ene male ondeugdelijk i*. Bovendien behoudt de paraffine ook na het bakken zijn laxe rende werking. Gebleken is, dat zich bij sommige gebruikers van in deze paraffine gebakken vis ziekteverschijnselen voor deden. Intussen heeft de keuringsdienst te Am sterdam bij talloze restaurateurs en winke liers hoeveelheden van deze paraffine in beslag genomen, nadat gebleken was, dat zij voor bak-doeleinden werd gebruikt. Men hoopt thans dit kwaad spoedig de kop in te drukken, enerzijds door de détail- handel duidelijk te waarschuwen, ander zijds door een wettelijk verbod van koop en verkoop van vloeibare paraffine voor drogisten en ondernemingen, welke in hoofd- of nevenbedrijf levensmiddelen ver vaardigen of verhandelen. Slechts techni sche handelsfirma's en apothekers zijn door een wijziging der Smeeroliebeschikking 1940 voortaan nog gerechtigd „blanke en kunstmatig gekleurde smeeroliën" te ver handelen. Fccrd^ncport Herold M.G. won in Beverwijk De jaarlijkse harddraverij in de Breestraat te Beverwijk trok Donderdagmiddag niet zo veel bezoekers als anders. Toch heerste er een ge zellige drukte, niet alleen in de middaguren, doch ook des avonds bij andere feestelijkheden. De jury was van mening, dat de paarden in de eindstrijd niet zuiver hadden gedraafd. Toch zijn de pri.)zen uitgereikt. Winnaar werd Herold M G.. berijder M. Vergaay (f800); 2. (f 400) Abdulla Scott. berijder J. van Leeuwen Jr. De derde en vierde prijs (f200 en f 100) werden gedeeld tussen Jim Wilkes berijder M. vergaay en Dutch Hanover berijder L. Ensing. SCHAAKCLUB „HAARLEM" WINT HAAR EERSTE WEDSTRIJD. Aan de nederlaagwed strijden van de Schaakvereniging „Het Oosten" wordt behalve door de schaakclubs Hoogovens. Bloemendaal ep Heemstede ook deelgenomen door de nieuwe, door fusie ontstane schaakclub „Haarlem" Het Oosten had in de eerste ronde tegen deze vereniging nog wel kans op succes gehad, maar de afwezigheid van de eerste bordspeler Ho- vingh, bleek een ernstige verzwakking. Na spannende strijd boekte de nieuwe club haar eerste overwinning van 314— lVJ (vermoedelijke itslag luidt: J. J. v. Kampen—H. Bouw meester 0—1: W. Burger—G. B v. d. Velde afg. A. Herfst—Schmitz 1—0: R. J. Bijl—P. A. v Driel H. Koning—Mobach 0—1. Woensdag a.s. wordt In Restaurant Munniks de wedstrijd Het Oosten—De Hoogovens gespeeld. Panda en de Meestervlieger 23. Oehoe rukte de enveloppe open en be gon de brief te lezen. „V/el. wel!" riep hij. ,Tuttut! Hoe is het mogelijk! Sakker loot!" En meer van die treffende opmer kingen, waar Panda niet veel van begreep. „Is cr iets, baas?" vroeg hij. „Krijgt U geld?" „Krijgen is het woord niet!" zei Oehoe. „Maar ik heb de kans het te verdienen. Dit is een uitnodiging van de I.L.B.A., de in ternationale liga van beroeps aviateurs om precies te zij-n, om mee te doen aan de race om de wereld! Denk eens aan,-jonge Panda! Dege?ie, die het eerst aankomt krijgt honderdduizend dukaten! Dat is genoeg om mijn belasting te betalen en dan houd ik nog over voor een nieuwe stofbril ook! Kom mee, leer ling! We gaan de kist gereed maken! Doe je best! Dat wordt een nuttig tochtje.' Wan neer we dat achter de rug hebben ben je\ een volmaakte vliegenier, dat verzeker I ik je!" i Cricket Nederlands elftal tegen de Free Foresters Op Zaterdag 30 en Zondag 31 Augustus v. op het terrein van Rood en Wit de wedstrijd Nederlands elftal—Free Foresters gespeeld. Vol gens „Cricket" is het Nederlands elftal als volg samengesteld: Mr. H. van Manen (HCC), aan voerder; D. Ingelse (VRA). wickelkeeper; a Molenaar (HDVS); L. J. Sodderland (HCC): Terwiel (VOC); J. J. van der Luur (HCC): h Stolk (HDVS); L Borrani (HDVS); W. H. Gal- lois (HCC); W. van Weelde (ACC) en een speler zal nog worden aangewezen. In het NCB-elftal, dat op 27 en 28 Auguslui te Enschedé tegen de Free Foresters uitkomt zijn o.a. opgenomen J. J. Voogd (Haarlem) en P, van Katwijk (Rood en Wit). Het NCB-elftal. dat op 1 September op hei terrein van Rood en Wit tegen het Nedeiiandi jeugdelftal speelt, is als volgt samengesteld: a. van Baasbank (Rood en Wit), aanvoerder; L, Rekkers (HCC). wicketkoeper; A. Harmseg (Haarlem); D. Bijleveld, J. J. de la Mar (belden Rood en Wit); C. Tettelaar (HDVS); H. Wenne- ker (Sparta): O. Planten. W. Arend-sen de Woi! (beiden HCC); L. Kettlitz (Arnhem) en H. C. van der Bijl (Kampong). Honkbal Honkbalprogramma Zaterdag 16 Augustus. Ie klasse: Blauw EDO: WGAO VVO. Overgangsklas A: HFC Haarlem—HHC 2. 4 uur; ABC—DWS; Celeritas-- Spartaan. Overgangsklas B: Ajax 2—TYBB (noj 20 min. te Spelen); Ajax 2—Quick Zeeburgla- HCK. 2e klasse: Neplunus—Kennemerland; EDO 3—Schoten 2. 3.30 uur; EHS— Beverwijk, 4 uur; RCH 2—HHC 3. 4 uur. 3e klasse: Kennemerlaml 2—Rlpperda 2. 4 uur; SC Haarlem 3—Kennemer land 3. 3 uur. Zondag 17 Augustus, le klasse: Schoten—Ajax, 10 uur; HHC—SC Haarlem, 2.30 uur. Ovcrgangs- klas B: Zeeburgia—Hilversum. 2c klas: Sparta- HFC Haarlem 2. 3e klas: Halfweg—EDO 4, 2 uur, Athletiek Athleten uit Haarlem starten in het buitenland Het komende week-end zal een groot aant.il athleten van' de II.A.V, „Haarlem" naar het bui- tenland gaan om daar in internationale wedstrij. den uit te komen. In niet minder dan vier lan den zullen Haarlemse athleten aan de start verschijnen. Lamoree, Verkes en v. Gog komen voor de Nederlandse ploeg tegen dc Zwitsers in Bazel uit Een 13-tal „Haarlem"-athleten gas! naar Brussel om deel te nemen aan een inter, nationale vierkamp, waar verder athleten ul! Frankrijk, België en Luxemburg zullen mee doen. De ploeg bestaat uit: Schaap, Wullems. Schreuder, Dekker.. H. Wernlk, Hessels. Jordens, Mulder, Lejeune. Haringhuizen. Th. Wernlk. Willems en Swart. Captain is S. v. Duin. gelegenheid van de sportuitwisseling met Enge- land vertrekken Zaterdag de volgende athleter. naar Derby: Sloos. v. d. Klashorst. Bleyswijk, d< Vries. Kramer. Hermans. Geusebroek en Koop. man. Captain van deze ploeg is A. v. d. Bel. Eea zeer sterke juniorenploeg van de Haarlemmer! versterkt met enkele prominente senioren komt tenslotte uit op de Kennemer kampioenschappen, die Zondag in Velsen worden gehouden. Voetbal Engelse profs slaan hand aan de ploeg De Engelse voetbalberoesspelers schijnen ds noodzaak te gevoelen het enorme tekort aan arbeidskrachten in hun land aan te vullen: De Schotse voorzitter van de spelers-unie. Guthrie van mening, dat het voor een speler, die aan het begin van het seizoen in vorm is. voldoende is drie ochtenden in de week te oefenen. Deze geroutineerde spelers kunnen gemakkellijk 20 per week aan andere werkzaamheden beste den, zonder aan hun conditie afbreuk te doen. Het aantal beroepsspelers is op het ogenblik 2000 en indien deze spelers het schema Guthrie zouden volgen, dan zou Engeland met 40.000 arbeidsuren per week meer er wel bij Eén van de moeilijkheden is echter, dat verscheidene clubs er niet op gesteld zijn, dat hun spelers nog ander werk doen. Er is echter geen sprake van dat zulk werk de beroepsvoel- baller schade zal doen. integendeel, aangezien :n prof niet al zijn tijd op het veld en in trai ns kan doorbrengen, zal het werk tijdens de overgebleven uren hem eerder goed doen. Tij dens de oorlog hadden zij toch ook hun dienst plicht te vervullen. Bovendien is er nog een zeer goede reden voor de voetballer om zich in dienst stellen van de industrie, daar men reeds eer der het verbod van de „mldweekse wedstrijden' heeft gezien en het niet onmogelijk is, dat de •egering nog tot verdere maatregelen zal over gaan, Het ziet er naar uit. dat indien de voet ballers de helpende hand uitsteken voor de wederopbouw van het land, de regering geen verdere maatregelen zal nemen ten opzichte de sport. Wille speelt in EDO. Wille, die overschrijving naar VSV heeft aan gevraagd, blijft voor EDO spelen. Zondag a.s, is hij vermoedelijk verhinderd voor zijn club uit te komen en wordt hij vervangen door Van den Berg. Het programma van het jubileumtournool van EDO luidt 11 uur: SVV—ZFC; 12 uur: EDO- Sneek; 2.45 uur: verliezersronde; 3.45 uur: eind. strijd. Friese kaatsers in Haarlem De Kaatsvereniging „Frisia" organiseert Zon dag 17 Augustus een ..Door elkaar loten" partij op haar terrein aan de Kleverlaan. Er zullen pl.m. 30 van de beste Friese kaatsers deel nemen. Verder nog kaatsers uit Amsterdam. Den Haag. Utrecht, Zeist, Zaanstreek enz. enz. De wedstrij den beginnen om half elf en staan onder leiding van de heer P. Rinia uit Makkum. Conservatief gebaar. Minister-president Attlee verwierp in het Lagerhuis een voorstel, vol gens hetwelk de ministers en Lagerhuisleden zouden overgaan tot verlaging van hun sala rissen variërend van twintig tot dertig procent als een vrijwillig gebaar ten opzichte van de nationale economische crisis. Attlee zeide van mening te zijn, dat de offers ge lijkelijk moesten worden gebracht en ver wierp de gedachte om de ministers en Lager huisleden ten aanzien van de salarisverla ging in een uitzonderingspositie te plaatsen. Het voorstel was gedaan door de conserva tieve afgevaardigde Leonard Gammans, (U. P). Niets aan de horizon. President Truman heeft tijdens een persconferentie verklaard, dat hij „op het ogenblik niets aan de horizon" zag, waardoor voor Januari een speciale bijeen komst van het Congres bijeengeroepen zou moeten worden. Vergif. Het met Britse licentie le Berlijn ver schijnende sociaaldemocratische blad „Tele- graf' heeft de taptoe, die Maandag door de Britse strijdkrachten te Berlijn is gehouden, „vergif voor een groot deel van het Duitse volk" genoemd. Bewaking. Drie Amerikaanse soldaten, die be wakingsdiensten verrichten in de gevangenis van Spandau, waar de grote Duitse oorlogs misdadigers. die in Neurenberg tot gevan genisstraffen werden veroordeeld gevangen zitten, zijn aangevallen door een bende van circa 50 Duitsers, aldus mededelingen van de ambtenaren van de gevangenis, Twee soldaden konden door weg te lopen ontkomen, doch de derde soldaat werd bewusteloos ge slagen en vervolgens In een nabijzljnd meer geworpen. Gelukkig kon hij gered worden»

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2