Heemstede koopt gronden bij het „Oude Slot" Tegenstanders achten de prijs van f 150.000 te hoog Nieuwe uitgaven Prijswinnaars van de étalagewedstrijd doorstonden record-temperatuur DANSSCHOOL W. FORTGENS DANSLESSEN Taxi? Bel 1.2.3.4.5. Gromyko dreigt weer met veto VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1947 VtSARtiEMS DAGBC'AD Een belangrijke beslissing: nam de gemeenteraad van Heemstede Donder dag met 96 door te besluiten van de familie Beels aan te kopen de gronden en opstallen van het „Oude Slot", te zamen groot 9 ha, 62 a en 54 ca voor een bedrag van 150.000. Alvorens dit besluit genomen werd, was een uitvoerige gedachtenwisseling gevoerd onder leiding van wethouder Van Lent, die burgemeester jhr. J. P. W. van Doorn verving. Deze was wegens ziekte afwezig. De eerste spreker, de heer Verhoe ven (K.V.P.) verzette zich tegen de plan nen. Volgens hem gaat het niet om de bouwgrond, maar om het weinige, dat van het Oude Slot is overgebleven. Nu wordt 150.000 gevraagd, binnenkort een bedrag voor aankoop van het huis, dan een crediet voor aanleg van plantsoenen, enz. Misschien is er nog anderhalve ton nodig. Spr. kon niet begrijpen, dat de wethouder van finan ciën het voorstel steunt voor deze uitgave, welke een luxe te noemen is. Kan er geen minder kostbare oplossing voor de Indische buurt gevonden worden? Jhr. Van de Poll (C. H.) somde enige financiële bezwaren op en merkte op, dat de gronden nat zijn. Er moet voorzich tig met de bouw worden omgegaan en ge zorgd moet worden, dat er goede woningen komen. Is het juist, dat de regering zal bijdragen in de kosten der restauratie? vroeg spreker. De heer De Ronde (C.P.N.) sprak van een goede oplossing in een lelijk deel der gemeente, de heer Zegwaart (K.V.P.) juichte het plan eveneens toe en de heer Verspoor (P.v.d.A.) verwachtte, dat de volgende generatie voordeel zal hebben van het besluit, zoals de huidige het heeft van de besluiten, inzake aankoop van „Groenen- daal", bouw van het Gëzondheidshuis en de aanleg van de Heemsteedse Dreef. Andere tegenstanders waren nog de heer VandenBerge (A.R.), die de aankoop som te hoog achtte; mr. Zeelenberg (P.v.d.V.) die opmerkte, dat het plan te ver grijpt, hoewel hij er voor voelde, dat er wat gedaan moet worden voor de Indische buurt, echter tegen lagere kosten; en de heer Willemse (K.V.P.), die als bewoner van deze omgeving zeer sceptisch stond tegenover de plannen tot stichting van een recreatie-oord. De gronden zijn slecht en er is weinig goeds van te maken. Aankoop met drieledig doel. Wethouder Disselkoen (P.v.d.A.) 2cide, dat het gaat om grondpolitiek, om een snelle woningbouw te bevorderen en om culturele aspecten. De Indische buurt is uit stedebouwkundig oogpunt lelijk en de vroeger gemaakte fouten moeten her steld worden. Als het voorstel goedgekeurd wordt, gaan B. en W. verder met het maken van plannen voor de restauratie der brug. Dezer dagen zullen arbeiders beginnen aan de opgravingen, waarvan de kosten door het Rijk gedragen worden. Spr. verwachtte, dat het Rijk in de kosten van de restauratie, waarvan het bedrag sedert 1936 door aller lei oorzaken van 6000 tot 80.000 geste gen is, zal bijdragen. Wethouder mr. Bak huizenvan den Brink (P.v.d.V.) beantwoordde de finan ciële opmerkingen en de voorzitter besprak de woningbouw. In Heemstede moeten minstens 700 woningen verrijzen, waarvoor geen behoorlijke terreinen zijn. Nu kunnen gronden voor een project van honderd woningen aangekocht worden en van die gelegenheid moet gebruik worden gemaakt. Bij de replieken gaf mr. Zeelenberg in overweging B. en W. te machtigen nieu we onderhandelingen te voeren over her stel van de brug en verfraaiing van de In dische buurt, waarvoor een kleiner bedrag nodig is. Mr. Bakhuizen van den Brink: „Als er op kosten van de gemeente ver fraaid is, kan de eigenaresse de omgeving afsluiten, er van genieten en haar weer laten verwaarlozen." De heer Van den Berge ondersteun de het denkbeeld van de heer Zeelenberg. Het cultuurmonument kan dan behouden blijven, er is een mogelijkheid de Indische buurt te verbeteren en er wordt tegemoet gekomen aan de bezwaren van hen, die het bedrag te hoog vinden. Wethouder Diss el koen deelde mee, dat de onderhandelingen over herstel van de brug op niets zijn uitgelopen. De eigena resse wil alleen het gehele complex ver kopen. Neemt de raad het voorstel niet aan, dan komt er van restauratie niets terecht. Tenslotte werd het voorstel met 96 stemmen aangenomen; vóór stemden de heren Verspoor, Hopstaken, Van der Lin den, Zegwaart, Beelen, De .Ronde en de drie wethouders (vier leden waren afwezig) „Vleugelnoot" wordt gerooid. De op het Raadhuisplein bij de tramhalte staande vleugelnoot verkeert in een zo danig slechte staat, dat groot gevaar be staat voor omvallen. Daarom besloot de raad de boom te rooien. Adhaesïe zal betuigd worden aan een adres van de gemeenteraad van Lisse aan Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 14 Augustus 1947 ONDERTROUWD: 14 Aug., J. H. Becker en L. Zemel. GEHUWD: 14 Aug.. H. Misset en J. C, Terpoor- ten; R. Knol en H. D. Warmer; A. J. Spoor en .1. M, Vos; L. Naaktgeboren en W. P. H. Janssen; E. Hemmen en B. Kramer; H. d. Vries en A. J. Hoffland; G. P. Koster en E, M. Velden; H. C. Smit en B R. t. Brink, BEVALLEN van een zoon: 12 Aug., A. Duin kerken—Dekkers; S. d. Grauw—Gerbehij; 13 Aug., W, T, Redeker—Nijssen; P, Krins—Moer man; C. Out—d. Boorder; C. C, M. v. Roon—v. d. Hoorn; J M Wamelink—Slikker; A. M. A, Mais- san—v. Tiggelen; M. W. Kerkhof— Dreijer; 14 Aug, C. Postma— v. Slooten; M. W. Bruins— Barnhoorn: H. A, v. Troost—Brits. BEVALLEN van een dochter: 13 Aug.. J. Schous—v Zeist; A. Bruijnd. Jong; L. H. J. Dijkgraaf—Dekker; A. M. A. Maissan—v. Tig gelen; 14 Aug., C. Weijers—Vlaming; A. Bree- mer—Hiyiema. OVERLEDEN: 11 Aug.. H. W. v. d. Voort. 1 d.. Kenoestiaat: 12 Aug., J. J. Meijjes—v. Smalen, 69 Ramplaan; 13 Aug., M. v. Oostveen—Kra mer 92 j. le Theemsstraat. Ageocla voor Haarlem VRIJDAG 15 AUGUSTUS Spaarne: „Een meisje zoekt een moordenaar". 14 j 2.30. 7 00 en 9.15 uur. Rembrandt: „New Moon", alle leeft., 2.00, 4.15, 7 00 en 9.15 uur. Palace: „Huwelijksreis", 14 j„ 2.00. 4.15 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „Met de Willem Barendsz ter walvisvangst", alle leeft., 2.30 en 8.00 uur. City: „Aloma of the south seas". 14 j.. 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Het boek der wilder nis". 14 1.. 2 00. 4 15. 7.00 en 9.15 uur ZATERDAG 16 AUGUSTUS Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. de regering over de areaalheffing, waarin het belang van de kleine kwekers bespro ken wordt. Goedgekeurd werden de voor stellen, inzake wijziging jaarwedderegeling van ambtenaren, gratificatie gemeenteper- soneel en het toekennen van een bedrag aan de heer Th. Bos, die de heer Spijksma als directeur van Openbare Werken tijde lijk vervangt. Voorts verenigde de raad zich met de zienswijze van B. en W. over het verschil van mening met de Planologische dienst. Het standpunt van het gemeentebestuur zal aan de minister van Wederopbouw worden kenbaar gemaakt en aan Gedeputeerde Staten der provincie zal gevraagd worden de gemeente Heemstede in een subcommis sie voor het streekplan van Zuid-Kenne- merland te vertegenwoordigen. Gunstige resultaten der Heemsteedse bedrijven Wijziging der tarieven in aantocht De Heemsteedse gemeentebedrijven wer ken, ook al wordt de gas- en electriciteits- rantsoenering nog gehandhaafd, gunstig. De financiële resultaten zijn belangrijk gunstiger dan verwacht werd. Voor 1946 was een batig saldo geraamd van 1% ton, maar de rekening toont aan, dat dit bedrag f 20.000 a f 30.000 hoger gesteld mag worden. Voor 1947 werd een overschot geraamd van f 160.000, maar reeds nu is de zeker heid verkregen dat dit bedrag belangrijk overschreden zal worden. Wij vernemen dat een wijziging der ta rieven in voorbereiding is. Er is nog niet te zeggen welk resultaat die overweging zal hebben, maai' wel is reeds te zeggen, dat zal worden voortgegaan met de ge leidelijke afschaffing van de meterhuren. Staking bij hoogovens duurt voort Urenlange vergadering bracht geen resultaat Ongeveer 2000 arbeiders kwamen giste-r morgen 10 uur in de enorme hal van de staalfabriek te Velsen bijeen om te luiste ren naar de uiteenzetting van de heer P. Mulder, voorzitter van de kern, over de staking, die Maandag bij de twee hoog ovens die in bedrijf zijn uitbrak. In een uitzetting van ruim twee uur gaf de heer Mulder een overzicht van het ver loop der besprekingen met de directie en de organisatiebesturen over de verlangde loonsverhoging en de bereikte resultaten, die voornamelijk bestonden in de invoe ring van een tarief systeem, te beginnen met de 240 hoogovenarbeiders. Toen bleek, dat de invoering van het tarief de eerste week een loonsverhoging van f 6.17 op leverde, gingen de mannen, althans het grootste deel, in staking, omdat de verho ging minder was dan de vereiste 15 pro cent. Namens het stakingscomité sprak de heer K. Mandemaker, die 'verklaarde, dat de stakers niet eerder het werk zouden hervatten voor en aleer het tarief zodanig was herzien, dat een loonsverhoging van minstens 15 procent was verkregen. Ook zou men geen genoegen nemen met een eventuele vermindering van de bezetting van 120 man per hoogoven. De heer Mulder had nog gewezen op het belang, ook voor de arbeiders, dat het werk op het bedrijf geregeld zijn gang kon gaan. De stakingsleider was echter niet te be wegen en tenslotte ging men om half twee onverrichterzake uiteen. De heer Mulder wenste een stemming over de vertrouwenskwestie, maar de ar beiders waren hiertoe niet bereid. De kern zag hierin een bewijs van wantrouwen en wilde aftreden maar tenslotte verklaarde men zich bereid tijdens de duur van het conflict aan te blijven. Na afloop daarvan zou dan een nieuwe kern gekozen dienen te worden. Een prachtige vlinder van zand en schelpen was gisteren tijdens de door de V. V. V. Zandvoort georganiseerde Zandbouwwedstrij-den op het strand te zien. - Toos je en Peter de Zwart, twee jeugdige bewoners van Amsterdam verwierven met dit fraaie resultaat van hun artisticiteit en geduld de eerste prijs voor groepen. EXAMENS Voor de hoofdakte slaagden te Haarlem: Voor het gehele examen: C. Rudolph; J. v. Vuuren; M. J. M. v. Loon; M. J. Veldhuis; H. J. v. Daal; g. Wagenaar. Voor gedeelte A: H. T. G. v. d. Water. Voor gedeelte B: J. R. m. Kemmerswaal; H. I. Siliaskus. Voor het examen Handenarbeid slaagden de dames: H. J. Claessen; H. C. Jongerius; I. J. de Jong; W C van Houten; J. C. Frylink; N. Schermerhorn. Afgewezen 1 candldaat. De examens zijn ge ëindigd. Kinderbewaarplaats „Haarlem-Noord" De Stichting Kinaerbewaarplaats „Haarlem- Noord" bestaat binnenkort twaalf en een half jaar. In die periode werden in totaal bijna 200.000 kinderen verzorgd, een eerbiedwaardig aantal, waaruit blijkt, dat de crèche in de Ambacht straat in een grote behoefte voorziet. Het baart aan het bestuur steeds grote zorgen, de uitga ven met de inkomsten te dekken. Ondanks sub sidie der gemeente, bijdragen van donateurs en ontvangst van daggelden, kost elk kind per dag minstens 10 cent aan de kas der stichting, wat dus over een heel Jaar minstens f 1600 wordt, als men rekent dat in 1947 vermoedelijk 16.000 kinderen verzorgd zullen worden. Die kinderen komen voort uit de armste en meest kinderrijke gezinnen en de ouders kunnen onmogelijk per kind het bedrag betalen dat het kind dagelijks aan de kas kost. Ten einde het financiëel evenwicht enigszins te herstellen, zal de kinderbewaarplaats speciaal in Haarlem Noord op Zaterdag 16 Augustus een collecte mogen houden en de bewoners van Haarlem Noord (dus boven de spoorlijn) worden opgewekt die collecte te DISTRIBUTIEN1EUWS Zaterdag zijn de letters W tot en met Z aan de beurt voor het afhalen van een schoenenbon. Men moet ln het bezit zijn van een stamkaart, waarvan het nummer op een negen eindigt en van een inlegvel met bon 612. Ook kinderen ge boren in de maanden Juli en Augustus van de jaren 1932 tot en met 1945 ontvangen een bon. CONCERT >N HET BL£EMENDAALSE BOS. De Chr. Harmonievereniging „Sursum" geeft Dinsdagavond 19 Augustus een concert in de muziektent in het Bloemendaalse Bos. waaraan door het Haarlems Postaal Mannenkoor mede werking zal worden verleend. „Do vakbeweging" door Mr. S. MOK. Uitgeverij Vrij Nederland, Amster dam, 1947, In de „Volkspaedagogische Bibliotheek" ver zorgde mr. S. Mok, die privaat-docent in het arbeidsrecht en voorzitter van de Raad van Ar beid in Utrecht is een ontwikkelingsschets en een overzicht van de problemen van de vakbewe ging. In het bijzonder is dit boekje gewijd aan de geschiedenis van de Nederlandse vakbewe ging en haar vraagstukken en mogelijke toe komstige ontwikkeling. De schrijver die jaren het streven van het N. V. V. heeft gediend, vermeldt wel de verschil lende richtingen der vakbeweging, doch concen treert zijn aandacht op de socialistische. Hij heeft zijn werkje dan ook opgedragen aan de nagedacntenis van dr. Henrl Polak en S. de la Bella Jr. Een warm staartje van de Bloemenweek Radiorede van prof. Gerbrandy De oud-minister-president prof- mr. P. S. Gerbrandy heeft gisteravond in een ra diotoespraak voor de Ned. Christ. Radio vereniging onder andere gezegd, dat het slechts mogelijk zou zijn. uit het Interna tionaal moeras, waarin Nederland door de Indische kwestie is geraakt, te komen, indien elke beslissing wordt gefundeerd op de waarheid omtrent de werkelijke ver houdingen en toestanden en op het grond wettig recht van het Koninkrijk. Volgens prof. Gerbrandy moet Neder land „kort en duidelijk, niet alleen met het woord maar ook met de daad in bin nen- en buitenland tonen, dat het in Ne- derlands-Indië het oppergezag heeft en dat het praten over een republiek dwaas heid is". Prof. Gerbrandy crïtiseerde het beleid der Nederlandse regering en van Dr. Van Mook. Hij noemde de vorming van staten en erkenning van republieken ongrond wettig. Tenslotte zeide hij. dat Dr. Van Mook „de noodzaak van handelen moet kennen, die al zijn medewerkers, de legercomman dant. geheel Batavia, alle officieren en soldaten en ook het lijdende volk van Ne- derlands-Indië kennen". GROTE HOUTSTRAAT 176 TEL. 15150 bericht hiermede, dat de begin September zullen aanvangen. Prospectus wordt gaarne toegezonden. INSCHRIJVING: vanaf heden (Adv.) Toos Stevenaar bepaalt onder het oog van een glunderende jury haar keus. „Het komt mij juist van pas" zei Toos en vertrok er triomfantelijk mee naar Heemstede. Ruim 150 Haarlemmers doorstonden Donderdagavond in de Kroonzaal van „Brinkmann" kloekmoedig een tropische atmosfeer. Daar was dan ook wel reden toe, want zij waren allen prijswinnaars van de tijdens de Bloemenweek gehouden étalage wedstrijd. De voorzitter van de Winkelweekcom missie, de heer W. M. L. Oosten Beekman, sloeg zich het eerste uur geestdriftig door een groot aantal toespraken tot zijn mede winkeliers, die hun vakkennis en kunst zinnigheid met een plaquette of medaille beloond zagen, heen, waarbij hij onuitput telijk scheen in het bedenken van variaties. Hij werd op zijn beurt gecomplimenteerd door de heer B. W. Lasschult. namens het uitvoerend comité voor „Haarlem's Bloe- menfeest", met het drietal prijzen, dat hij zelf in de wacht gesleept had, waaronder de ereprijs. De heer Lasschuit liet deze ge legenheid niet voorbijgaan zonder op het belang te wijzen van een hechte en ge zonde middenstand, „ruggegraat van de maatschappij, zonder welke wij een arm zalig volk zouden zijn". Vervolgens kwam hoofdinspecteur A. F. Suurendonk. die de hitte stilletjes had zit ten te verduren, in actie. Het was zijn taak de namen der 146 prijswinnaars onder het publiek uit een prullemand te grabbelen. Deze hadden gedurende de huldiging der winkeliers zich al zitten vergapen aan de omvangrijke collectie gebruiks- en kunst voorwerpen en lekkernijen, die op het po dium uitgestald was. Terwijl de stadsklokkenist zijn noten cascaden van de transen deed tuimelen, schreed mej. Molenaar als eerste gelukkige naar voren om zich meester te maken van de door de Generaal Cronjéstraatvereni- ging uitgeloofde cassette tafelzilver. ,.Ze is jarig", riep iemand in de zaal. „Lang zal ze leven", hieven de aanwezigen aan. „De volgende", zei de transpirerende hoofdinspecteur, die nog 145 keer zijn arm in de papiermand moest steken Koninginnedagf eesten te Haarlem Het Centrum-Comité van de Vereniging Koninginnedag heeft voor de viering van de verjaardag van de Koningin op 1 Sep tember behendigheidswedstrijden per fiets en een concours voor Haarlemse amateurs in de kleinkunst georganiseerd Het laatste zal 's avonds van 20 tot 22 uur op de binnenplaats van de Stadsdoelen plaats hebben en omvat muziek-, zang- en dans. en declamatiewedstrijden. Er zijn 200 aan prijzen beschikbaar ge steld. De jury bestaat uit Herman Moer kerk, J. B. Schuil en J. Scheepens. Zij, die willen optreden, moeten zich opgeven bij de volgende adressen: Jans straat 16. tel. 11658: Kleine Houtstraat 8. tel. 14563; Zijlstraat 4 en Tempeliers- straat 32, tel. 13536-10209. De commissie geeft bericht aan de deelnemers, welke op deze avond kunnen optreden. Het publiek heeft vrije toegang en wel door de poort aan de Luitensteeg. De deelnemers wordt verzocht zich vroegtijdig op te geven. De behendigheidswedstrijden per fiets voor dames en heren hebben 's middags op de Nassaulaan plaats. Er kunnen hoogstens twintig dames en vijf-en-twintig heren deelnemen. Bij grotere inschrij\ ing wordt er geloot, wie aan deze wedstrijd mogen deelnemen. De prijzen voor beide wedstrij den variëren van f 25.tot f 2.50. Men kan zich. uiterlijk tot Woensdag 27 Augustus, bij dezelfde adressen opgeven, die ook voor de deelnemers aan het amateursconcours gelden. Rantsoenen der N.S.B.-ers In een hoofdartikel in ons nummer van 6 Augustus ontleenden wij aan een rapport van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocu mentatie over de hongerwinter o.a. de mededeling, dat Mussert in een brief aan zijn eigen distributie-dienst rantsoenen voor de N.S.B.'ers had vastgesteld, die ver boven die der bevolking uitgingen. Bij informatie blijkt ons, dat dit voor nemen niet verwezenlijkt is. Alleen die N.S.B.'ers, of hun gezinnen, genoten extra rantsoenen, die in een bepaalde betrekking tot gewapende Duitse formaties stonden. Bij de overigen, de grote meerderheid, was dit niet het geval, zodat zij in dezelfde rantsoenering vielen als alle andere Neder landers. Steun gevraagd voor de ontspanning van militairen De R.A.O., die zich bezig hield met mili tairen ontwikkeling en ontspanning te brengen, ontvangt geen subsidie meer en dat zou kunnen betekenen, dat de werk zaamheden moeten worden stopgezet. In Haarlem heeft zich daarom onder leiding van de eerste-luitenant C. F Cromer een comité gevormd, dat het werk wil voort zetten. Het rekent evenwel op de mede werking van de burgers. Daarom is beslo ten op Donderdag 21 en Vrijdag 22 Augus tus in de Cadiclub aan de Zijl weg voorstel lingen voor' het publiek te geven. Een aan trekkelijk programma zal worden aange boden, waaraan de goochelaar Kortini, die in Indië vele successen heeft geboekt, zijn medewerking zal verlener.. Door een van de bijeenkomsten te bezoeken steunt men het werk van het Cadi-comité en tevens geniet men van een goed verzorgd program ma. Op 19 en 20 Augustus worden in het zelfde gebouw voorstellingen voor militai ren gegeven Vier weken vacantiespelen eindigden in de bioscoop Het Verbond van Haarlemse Speeltuinvereni gingen organiseerde Donderdag en Vrijdag een slultlngsfeest van de vacantiespelen voor de speeltulnjeugd. De directies van het Rembrar.dt- en Frans Halstheater hadden daartoe hun zal er. belangeloos ter beschikking gesteld, waarvoor hun door de voorzitter \*an de commissie harte lijk dank gebracht werd. Voorts sprak hij zijn waardering uit voor de door het gemeentebestuur geboden financiële steun en bracht hij hulde aan het leidsterscorps. Meer dan 2600 kinderen werd een aantiekkelljk filmprogramma aangeboden, dat onder het genot van-enkele tractaties geestdriftig gevolgd werd. Drie millioen kranten bezorgd Ook in het courantenbedrijf moeten alle raderen in elkaar grijpen, de grote en de kleine. Alle zijn ze van betekenis. Niet alleen de inhoud en het drukken, doch ook de bezorging. Dit laatste stond heden even in het middelpunt van de belangstelling toen ten directie-kantore onze couranten bezorger J. Mes werd ontvangen en toege sproken in verband met het feit dat hij veertig jaar waarin hij drie millioen kranten in de bussen stopte de abonnés van hun courant had voorzien. In waar derende woorden werden zijn accuratesse in bezorging en afrekening gememoreerd. Een enveloppe met inhoud vergezelde de gelukwensen. Distributie-ambtenaar verdacht van fraude De Economische dienst van de Haarlemse poli tie heeft een in het uitreiklokaal „De Vleeshal" werkzame distributie-ambtenaar gearresteerd, die ervan verdacht wordt tegen betaling van tien gulden twee extra-levensmiddelenkaarten aan een echtpaar verstrekt te hebben. Het onderzoek duurt nog voort. Verkoop van huizen en weilanden In het Notarishuis zijn Donderdag geveild: Zomervaart 16. W. P. van Loon f 5600; Zomer- vaart. hoek Vijfhuizerstraat C J. van Loon f 13 805opslagterrein aan de Vijfhuizerstraat. C J van Loon f U.S85; enige percelen land. aan de Zomerweg ln gebruik als volkstuin en enige percelen weiland tussen de voormalige spoorweg en de Ringvaart P. Borghouts qq f 46 510; twee percelen land aan de Zomerweg H Smolenaars qq f 6050; enige percelen weiland tu«sen voor malige spoorweg en Ringvaart P. Geukers qq f 7060. De hulzen aan de Rollandstraat 13 en de Twee de Zuidpolderstraat 7 zijn niet geveild. Koninginnedagviering te Bloemendaal Het Oranje-comité der gemeente Bloe mendaal, dat is samengesteld uit leden van de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer en de Middenstandsverenigingen, heeft zijn programma voor de viering van Koningin- nédag gereed. Aangezien 31 Augustus op een Zondag valt, is men overeengekomen de feestelijkheden op 30 Augustus en 1 Sep tember te doen plaats hebben. Het programma van Bloemendaal zal op het terrein aan de Vrijburghlaan te Overveen worden afgewerkt. Zaterdag 30 Augustus te 13.30 uur vertrekken de deel nemers met muziek voorop naar het feestterrein, waar kinder- en volksspelen gehouden zullen worden om fraaie prijzen. De burgemeester van Bloemendaal, jhr. mr. C. J. A. den Tex, zal Maandag 1 Sep tember de feestelijkheden openen met een korte toespraak. Beide dagen zal er van 10 uur af tot bij mindernacht een kermis met een groot antal attracties gehouden worden, Voorts is er gelegenheid tot dan sen op muziek van de „Bloemendaalse Kruidnoten". Een groot vuurwerk te 23 uur besluit de feestelijkheden te Bloe mendaal. De bezoekers worden in de gelegenheid gesteld stenen te metselen in een zuil, welke zal worden geplaatst in het door Bloemendaal geadopteerde Heteren. Te Aerdenhout zal Zaterdagmiddag een zomerkermis gehouden worden, waarvan het batig saldo afgedragen zal worden aan het Tehuis voor Alleenstaande Blinden te Wolfheze, dat door de oorlogsomstandig heden totaal werd vernield. Maandagmor gen zullen er voor alle schoolgaande kin deren spelen georganiseerd worden. In Vogelenzang is er 1 September feest. De dag wordt begonnen met een Mis in de R.-K. kerk. Om 9 uur verzamelen alle kin deren zich op het feestterrein; zang en spelen zullen de ochtend vullen, 's Mid dags zijn er spelen voor volwassenen. Voor de tweede maal zal de Ronde van Voge lenzang gelopen worden en op verzoek zal er ook een ronde voor veteranen zijn. Op het landgoed van de heer Kraus is een avondfeest, waarvoor een aardig program ma is samengesteld. Tot besluit: dansen in de verlichte Bekslaan. De os verkoos de vrijheid! Tijdens een transport van 60 Ierse ossen, dat Donderdagmiddag van het goederenslatlon naar het Openbaar Slachthuis plaats had. brak één der gedeporteerden in de Byzantiumstraat uit en duwde een voor een perceel staande drle- wielige bakfiets door de winkelruit. Verzekering dekt de schade. De Ier liet zich. na tot de orde te zijn geroepen, ter slachtbank leiden. Australische boycott beperkt De vakverenigingen van transportarbei ders te Sydney hebben heden besloten de boycott op Nederlandse schepen in Austra lische havens te wijzigen. De boycott zal zich uitsluitend bepalen tot die schepen, welke goederen, manschappen en uitrus tingsstukken vervoeren, die tegen de Indo nesiërs gebruikt moeten worden. Joods-Arabische veldslag tussen Jaffa en Tel Aviv Uit Arabische bron wordt vernomen, dat er te Salamah op de grens van Jaffa en Tel Aviv, een „veldslag" woedt tussen Joden en Arabieren. De zegsman verklaar de, dat volgens politieberichten aan beide zijden aanzienlijk veel personen vechten. Er wordt sporadïsdh gebruik gemaakt van vuurwapenen. Vanavond zei een uitgaans verbod van schemering tot dageraad in gaan. Gisteren werden wederom vijf personen gedood: vier Joden en een Arabier. Een-en- twintig Arabieren en elf Joden werden ge wond. Na vijf dagen van botsingen zijn aan beide zijden samen vijftien personen ge dood en zeventig gewond. Leden van de Haganah, het Joodse onder grondse leger, zijn in actie gekomen om een Arabische „doorbraak" te voorkomen. Volgens berichten uit Joodse bron worden automatische wapens en handgranaten ge bruikt in de strijd tussen de twee steden Jaffa en Tel Aviv. Van Arabische zijde wordt medegedeeld, dat de Arabische semi- militaire organisaties Majadda en Foetoewa aan de gevechten deelnemen. SCHEEPVAART Laatste positie Nederlandse passagiersschepen. Donderdag 14 Augustus- Amstelkerk. 32 Aug v. Amsterdam te Tacoradl. Modjokerto, Rotterdam —Java. 13 Aug. van Aden. Westerdam. 13 Aug van New York naar Rotterdam Aldabi van Bue nos Aires naar Rotterdam 18 Aug. te Antwerpen verwacht. Boschfontein. Zuid Afrika—Amster dam 14 Aug. var. Southampton. Sloterdljk. Bata via—Rotterdam 17 Aug. te Rotterdam verwacht. BINNENLAND Vandaag zou de KLM Skvmaster PH. TAH van Scniphol naar Batavia vertrekken. Het ver trek ls evenwel tot Zaterdag uitgesteld. ook dieren hebben las' van de warmte. Daarom vestigt de Sophia-verenlglng tot be scherming van dieren er nogmaals de aandacht op, dat eigenaren van dieren strafbaar zijn. in dien zij r.ict voor voldocr.de drinkwater zorgen. In de afgelopen nacht s aan de Eer.drachis- kade te Groningen een fabriek van rijwielhand vatten grotendeels uitgebrand Een partij hand vatten ter waarde van f 10.000. bestemd voor export, ging verloren. Inwoners van de Verenigde Staten, die naar Nederland wensen te reizen. .:chb*n na 15 Augus tus geen visum meer nodig Deze regeling is niet wederkerig, aangezien de Verenigde Staten een te grote toeloop van vreemdelingen vrezen wan neer zij geen visum zouden eisen. De Koningin heeft drie Jonge herten aan de gemeente Groede in Zeeland aangeboden voor een hertenkamp, dat in de duinen zal worden aangelegd. De Nederlandse ambassade te Brus sel heeft twee herten toegezegd, de gemeente Steenwijk eveneens twee en de gemeente Dordrecht één. Niet .alleen voor de te velde staande ge wassen doch ook voor de jonge boomgaarden in het Inundatiegebied van Walcheren betekent de aanhoudende droogte een ernstige bedreiging. Door het uitblijven van de regen komt het zout in de bodem naar boven, waardoor de jonge aanplant ten dode gedoemd is. Vele bomen zijn reeds dood. HAARLEM EN OMGEVING De amusementsverenlging „Gezellig Samen zijn" viert Zaterdag 16 Augustus ln „De Leeuwe rik" haat tweejarig bestaan met een door eigen krachten ten tonele gebrachte nonstoprevue. De heer R. van Rooy te Bloemendaal, die de laatste twee jaar bij de P R A, te Haarlem werk zaam was, ls benoemd tot onderwijzer te Am sterdam. Geslaagd. Te 's Gravenhage slaagde voor Staatsexamen ptar.o M. O. (theoretisch gedeelte) mej, G. Boelen te Haarlem. Het Intltuut voor Arbeidersontwikkeling organiseert Zaterdagmiddag een excursie naar het stadhuis. Zondagmorgen vindt in het Frans Halstheatcr een voorstelling plaats van Jan Strijbos' film over de tocht van de „Willem Ba rendsz". Bovendien wordt dit week-end een bijeenkomst te Noordwijkerhout gehouden. De 64-jarlge lieer J. N. van L„ die e.nlge .tijd geleden op de Rijksstraatweg is aangereden en in ernstige toestand r.aar de Deo is over gebracht. is aan de gevolgen overleden. AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ. „Amerika's ruwe interventie in Griekenland" Rusland beschuldigde gisteren de Ver enigde Staten van de „ruwste vorm van Interventic" in dc Griekse binnenlandse aangelegenheden en kondigde in de Vei ligheidsraad aan, dat de Sovjet-Unie haar veto zal uitspreken over alle nieuwe Ame rikaanse en Australische voorstellen, die een grensbewaking in de Balkan door de UNO beogen. Gromyko repliceerde op de jongste voor stellen van de Westelijke landen met een felle aanval op de Truman-doctrine en de Amerikaanse poging, waartegen reeds "tiet veto werd uitgesproken, om permanente waarnemers van de UNO langs de Griekse grens te installeren. De zorgvuldig opgestelde rede van Gro myko belichaamde Ruslands eerste ant woord op het Amerikaanse voornemen de Balkan-kwestie voor de algemene verga dering te brengen, ingeval de Sovjet-Unie opnieuw zou trachten de actie van de Vei ligheidsraad door middel van haar veto te verijdelen. In het vervolg van zijn rede voor de Veiligheidsraad zeide Gromyko, dat de buitenlandse interventie uit het Westen het vuur in Zuid-Oost Europa aanwak kert. „De gehele wereld weet, waar de interventie in de Griekse zaken vandaan komt", aldus de Russische afgevaardigde. (U. P.). „Diplomatieke" taal. Op ironische toon vroeg Gromyko, waar om de Verenigde Staten zich thans wilden beroepen op hoofdstuk zeven van het handvest („bedreiging van de vrede"), hoewel zij twee weken geleden hoofdstuk zes („vreedzame regeling") voldoende achtten. Hij achtte Johnson's (V. S.) jong ste rede vol „frivole taal", welke slechts geëvenaard werd door die van de Griekse minister van Buitenlandse Zaken, Tsalda- ris, die naar Gromvko's opinie meer weg heeft van een „handelsreiziger uit de pro vincie" dan van een minister van Buiten landse Zaken. Is hier iets van U bij? Aari het hoofdbureau van politie. Nassaupleln 3 te Haarlem, zijn Inlichtingen te. verkrijgen om trent de volgende gevonden voorwerpen: arm band, autoped, broches, brillen, badpakken cn handdoeken, rekenboekjes, breiwerk. luier- broekje, trainingsbroek, regencape. hoofddoek, deken, twee postduiven, étui met schuiertje, bankbiljetten, honden, handschoenen, inlegvel len. kinderwagenkleedje, kinderjasjes, jumper, textlelkaarten. katten, zilveren halskettinkje, motorcap, kindermanteltje, zakmes, portemon- nales cn portefeuilles met inhoud, goyden ring, sleutels, voetbalschoenen, 1 paar damesschoenen en vele kinderschoentjes, tasjes met inhoud, vul pennen. vlag met stok, herenvest, meisjesvestjes, zwart- cn bruin windjack, zweep, lege zakken, zakje Inhoudende geld en papleren, dames- rij wiel. Amsterdamse Beurs Slotkoers Heden gisteren 1 uur Koninklijke Olie. 413% 410 Unilever 29414 293 >4 Philips 372 366 A. K. U 179% 178% 212 208 Nederlandse Ford. 385 Nederlandse Kabe) 285 284*4 Calvé certificaten 178'4 173 Scheepvaart-Unie 177 176% Hnll -Amerika Lijn 198'.4 196 Deli Maatschappij 153 146 H. V. A 231 225% A'dam Rubber 143 136 Ned. Handel Mij. 133*4 129 N.-I. Handelsbank 101 100 Billiton MU. II 345 338 OFFICIËLE PUBLICATIE DISTRIBUTIEDIENST HKEMSTEDE-BENNEBROEK. De uitreiking van schoenenbonnen voor Ben-, nebroek vindt plaats op Donderdag 21 Augustus aan het Raadhuis aldaar.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3