1 Haarlems Dagblad Aanbod van goede diensten aan republikeinse regering herhaald '5 Vreemde bepalingen bij Hongaarse verkiezingen Gewapende Chinese eenheden in Indonesië tegen terroristenbenden Dertien doden op Zondag Markos kondig^volksregiem" aan 62e Jaargang No. 18712 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Maandag 18 .Augustus 1917, Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 4.50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem roer) oor 4 ovetï "it Ha- rlgt iger elgt ?evai ile j AMERIKA EIST „JA" OF „HEEN" Republiek blijft op arbitrage aandringen De Amerikaanse regering heeft door bemiddeling van Walter Foote, de consul- generaal der Verenigde Staten te Batavia, haar aanbod van goede diensten aan de republikeinse regering herhaald, met de uitdrukkelijke toevoeging van een definitie van dat aanbod, zijnde een „poging om tot onderhandelen tussen de partijen in het geschil te komen". De Amerikaanse regering wijst er in haar verklaring op, dat de republikeinse autoriteiten de eerste maal dit aanbod niet hebben willen gebruiken voor het doel, dat de Amerikaanse regering zich voorstelde. Mochten de republi keinse autoriteiten vasthouden aan de wijze van overeenstemming die zij tot dusver meenden te moeten prefereren - zonder er rekening mee te houden of deze ook voor de wederpartij aanvaardbaar is dan zal het Amerikaanse aanbod als afgewezen worden beschouwd, aldus de verklaring. Het antwoord der republikeinse regering was ook ditmaal, dat het Amerikaanse aanbod werd gebruikt om aan te dringen op arbitrage. De republiek kan, aldus het antwoord, haar standpunt niet wijzigen aangezien de Veiligheidsraad reeds arbitrage overweegt. De Amerikaanse nota werd door dr. Gani in het uitoefenen van invloed op de Ne- die haar van Walter Foote ontving, aan Djokja doorgegeven. De letterlijke tekst luidde: „Op 11 Augustus hebben de Indonesische autoriteiten de consul-generaal Foote me degedeeld. dat zij het aanbod van goede diensten der V.S. in beginsel aanvaardden, doch zij verbonden daaraan een voorwaar de door te verklaren, dat zij arbitrage door de Veiligheidsraad wensten. Het blijkt, dat de Indonesische autoriteiten misschien op grond van een misverstand over de aard van het Amerikaanse aanbod dit aan bod in feite hebben verworpen, daar zij de goede diensten niet wilden gebruiken voor het doel, dat wij ons voorstelden, n.l. het zonder uitstel tot elkaar brengen van bei de partijen, opdat deze zelf een aanvaard bare oplossing zouden kunnen uitwerken. De Verenigde Staten hebben het aanbod gedaan in overeenstemming met de be kende internationale betekenis van de term „goede diensten", n.l. als een poging om tot onderhandelen tussen de partijen in een geschil te komen. Teneinde misverstand hieromtrent te vermijden is aan de heer Foote op 14 Augustus opgedragen dr. Gani van het bo venstaande op de hoogte te stellen en hem te verzoeken van zijn regering onmiddellijk antwoord te ontvangen, of zij bereid bruik te maken van onze goede diensten, ten doel hebbend de besprekingen met de Nederlanders te openen als een middel om tot oplossing van het geschil tc komen. De heer Foote kreeg tevens instructie het volgende ter kennis van dr. Gani te brengen: „De Nederlandse regering heeft haar bereidheid te kennen gegeven om door directe onderhandelingen te komen tot een overeenstemming, zoals door de Amen- Kanen is voorgesteld. Indien derhalve de Indonesische autoriteiten, evenals de Ne derlandse regering, bereid zijn de goede diensten tot het doen aanvangen van di recte onderhandelingen te accepteren, dan zullen de Verenigde Staten gaarne l)un be moeiingen voortzetten. Indien de Indonesische autoriteiten even wel vasthouden aan een bepaalde wijze van overeenstemming, zoals zij tot dusver gedaan hebben, zonder er rekening mede te houden, of dit ook voor de wederpartij aanvaardbaar is, komt ons aanbod van goede diensten noodzakelijk te vervallen. In dat geval zou voor de Amerikaanse re gering geen ander alternatief openstaan dan aan de Nederlandse regering en de Veiligheidsraad mede te delen, dat de In donesische autoriteiten haar aanbod niet hebben aanvaard". Het antwoord. derlandse regering en de Veiligheidsraad om in te stemmen met arbitrage. De re publikeinse regering verklaart in haar ant woord verder, dat het haar niet mogelijk is op haar vroeger genomen besluit terug te komen, omdat de Australische resolutie, welke een internationale commissie voor stelt, reeds bij de Veiligheidsraad in be handeling is. Churchill waarschuwt tegen „totalitaire dwang' Winston Churchill heeft als leider van de Britse Conservatieve partij in een van zijn woning in Kent uitgezonden rede de bevolking van Engeland ernstig gewaar schuwd, dat een bijna mateloze ellende en tegenspoed haar wacht, indien zij zich on derwerpt aan totalitaire dwang en tota litair bestuur. Churchill beschuldigde de Labourregering van een groot wanbeleid door de Amerikaanse dollarlening zonder verstand en inzicht uit te geven, en van het voorstellen van maatregelen, welke ver blijven beneden het niveau, waarop de acute economische crisis van Engeland moet worden opgelost. Churchill critiseer- de de „dwangmaatregelen", welke minis ter-president Attlee verleden week in het parlement heeft aangekondigd. Het enig alternatief, aldus Churchill, is een inten sieve strijd om het bestaan op basis van het systeem van concurrerende selectie. „Alleen door persoonlijke inspanning, vrije onderneming en vindingrijkheid met alle daaraan verbonden risico's en misluk kingen, met alle ongelijke beloningen vergoedingen kan een bevolking van 47 miliioen zich op dit kleine eiland in leven houden." Tot degenen, die willen emigreren (een half miliioen naar Canada, Zuid-Afrika, Australië en Nieuw-Zeeland, enige hon derdduizenden naar de V.S. en Zuid-Afri ka) zeide Churchill: „Blijft hier en vecht het uit, wij kunnen u niet missen". Chur chill eindigde met de woorden: „Alleen langs de weg der vrijheid kan Engeland zijn heil verwerven". De republikeinse regering heeft Zondag via dr. Gani geantwoord op het herhaalde Amerikaanse aanbod van goede diensten. Nogmaals dringt zij enop aan, dat zo spoe dig mogelijk een internationale commissie tot arbitrage naar Indonesië zal worden gezonden. Zij herhaalt in haar antwoord haar verzoek aan de Amerikaanse rege ring goede diensten te verlenen bestaande Naar voortzetting der politiële actie? Dr. van Mook zwijgt Volgens geruchten (lie in Nederlandse kringen te Batavia en in Nederland de ron. de doen, zou dr. Van Mook aan de Neder landse regering volmacht hebben gevraagd om de politiële actie voort tc zetten. Desgevraagd verklaarde dr. Van Mook aan United Press, dat hij geen verklaring over deze berichten wilde afleggen. Onze Haagse correspondent meldt hier over nog: Het is in Den Haag een publiek geheim, dat dr. Van Mook tot de conclusie is gekomen, dat om wille van de veiligheid van millioenen Indonesiërs onverwijld be paalde maatregelen geboden zouden zijn, welke zouden indruisen tegen de Veilig- heidsraadresolutie van 1 Augustus inzake liet „Staakt het vuren". De noodzaak tot dergelijke maatregelen schijnt voortdurend groter te worden. Ben woordvoerder van de Nederlands- Indische regering heeft naar aanleiding van het bovenstaande aan Anela medege deeld, dat de geruchten het gevolg zullen zijn geweest van de berichtgeving van Ba tavia aan Den Haag over de vele moei lijkheden. die na de afkondiging van dc order „staakt het vuren" worden onder vonden. Als voorbeelden noemde de woordvoer der o.a. dat op plaatsen, waar vroegere demarcatielijnen bleven gehandhaafd, zoals bij Tangerang en Modjokerto, van repu blikeinse zijde voortdurend aanvallen wor den gedaan en andere vijandelijkheden worden, gepleegd, voorts worden van (republikeinse zijde doorlopend aanvallen "ondernomen op plaats, die zowel vol gens Nederlandse- als volgens republikein se communiqués in Nederlands bezit zijn. Telkens blijkt, dat er een causaal verband bestaat tussen de gepleegde vernielingen, berovingen en plunderingen door republi keinse gewapende groepen, waarbij veelal burgers de dood vinden en de republikeinse regering in Djokja. Van het staken der vijandelijkheden is door deze schendingen zeer weinig terecht gekomen. Dr. Van Mook heeft de Nederlandse regering in kennis gesteld van deze feiten en gezien de moei lijke positie, welke hierdoor is ontstaan, zal hij uiteraard om instructies hebben ver zocht. Veertig kinderen uit het Zeeuws.Vlaamse stadje Aardenburg zijn in Haarlem aangeko men om een vacantie van drie weken door te brengen. Voor verdere bijzonderheden zie menpagina drie van dit blad. Twintig procent der kiezers uitgesloten Zeven van de tien partijen in Hongarije, die een aanvraag hebben ingediend, hebben toestemming gekregen aan de 31 Augustus te houden verkiezingen deel te nemen, dus radio Boedapest. Het zijn de partij van onafhankelijke kleine eigenaren, de com munistische partij, de sociaal-democrati sche partij, de nationale boerenpartij, de radicale partij en twee democratische par tijen. De vier eerstgenoemde vormen de regeringscoalitie. De drie partijen, die nog geen toestem ming hebben ontvangen, moeten hun aan vraag Maandag opnieuw indienen, verge zeld van een aanbeveling. De gezanten van Engeland en Amerika in Boedapest hebben de Hongaarse eerste minister nota's van hun regeringen over handigd, waarin wordt verzocht maat- relen te nemen tegen eventuële „misbrui ken" bij de verkiezingen. Volgens te Washington ontvangen be richten zouden ongeveer één miliioen Hon garen 20 procent van de kiezers reeds van stemming zijn uitgesloten, op grond van de vreemdste beschuldigingen. Zo zou den Joden gedisqualificeerd zijn omdat zli lid van Nazi-organisaties zijn geweest en fabrieksarbeiders op grond van het feit, dat zij tot de vroegere landadel hebben be hoord. Voorts zouden duizenden kiezers niet mogen stemmen omdat zij ontoereken baar verklaard zijn. Ofschoon de betrokken kiezers beroep tegen de beslissing kunnen aantekenen, zou de hiervoor toegestane tijd ontoerei kend zijn. Dc Amerikaanse regering lid van de geallieerde controlecommissie voor Honga rije maakt zich érnstig zorgen over de berichten uit Boedapest over verregaand misbruik van de nieuwe Hongaarse kies- Autonomie voor Franse gebieden in Voor-lndië Zo spoedig mogelijk zal aan dc Franse Na tionale Vergadering een voorstel worden voorgelegd tot radicale hervormingen in Frans Voor-lndië, waardoor de vüf Franse nederzettingen aldaar practisch volledige autonomie zullen verkrijgen en haar status zal worden gewijzigd. Zij zullen in een federatie verbonden worden, aldus meldt Reuter Dit is een aantal autoriteiten te Pondi- chery (Frans Voor-lndië) medegedeeld door C. F. Baron, gouverneur van Frans Voor-lndië, die uit Parijs is teruggekeerd, waar hij besprekingen heeft gevoerd met de Franse regering over de toekomst van de Franse bezittingen in Voor-lndië, nu de volken van het voormalige Brits-Indië on afhankelijkheid hebben verkregen. Als eer ste stap op deze weg heeft Frankrijk er in toegestemd verschillende kleine Franse loges in Voorlndië aan de regering van de Unie van Voor-lndië af te staan. De Fran se regering heeft Baron gemachtigd te verklaren, dat de bevolking geen tegen werking zal ondervinden en met eerbied zal worden behandeld, vooral wanneer het aangrenzende grote Voor-lndië volledige onafhankelijkheid heeft gekregen. wet, die toch al veel beperkende bepalin gen bevat. Het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken beschuldigt in dit opzicht de verkiezingsinstanties, die door de commu nisten beheerst worden. Groot-Brittannië en de V.S. hebben, zo wordt door het Britse ministerie van bui tenlandse zaken medegedeeld, hun ver tegenwoordigers in Boedapest opdracht gegeven om een gemeenschappelijk onder houd met de Hongaarse eerste minister aan te vragen, teneinde „zich zekerheid te verschaffen" betreffende berichten, dat minstens 20% van de kiezers, in vele ge vallen om „dwaze" redenen, van het kies recht vervallen zouden zijn verklaard. Petkof veroordeeld tot dood 'door strop Nikolai Petkof. de leider der Bulgaarse oppositie, is door het regionale tribunaal van Sofia tot de dood door de strop ver oordeeld. Petkof's „medeplichtigen", It.-kolonel fvanof, kolonel Gersof en commandant Atanasof werden tot respectievelijk 15, 10 en 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Petkof, die tot het laatst toe ontkende, is op de verklaringen van Ivanof schuldig bevonden aan het vormen van een fascis tische militaire organisatie, de „militaire bond", en aan het organiseren van ver schillende acties. De andere veroordeel den zijn schuldig bevonden aan medewer king bij de vorming van de genoemde „mi litaire bond". Nieuw offensief der Chinese regeringstroepen Uit Sjanghai wordt bericht, dat Chinese regeringstroepen een nieuw offensief in de provincie Sjantoeng hebben ingezet met het doel de spoorweg Tsinan-Tsjingtao weer voor het verkeer open te stellen. Sinds Maart wordt de spoorweg door de Chinese communisten op enkele plaatsen beheerst. Chinese consul-generaal verzoekt republikeinse medewerking De Chinese consul-generaal te Batavia J te doen en aan de Chinese gemeenschappen heeft Zaterdagavond via radio-Batavia een boodschap tot de republikeinse regering gericht met het verzoek aan radio-Djokja karta deze boodschap ogenblikkelijk aan Soekarno en Sjarifoeddin over te brengen. In deze boodschap zegt de consul-generaal, dat hij het nodig acht nogmaals het stand punt van de Chinezen in Indonesië uiteen te zetten. „Ik wens er de nadruk op te leggen en ik verzoek de Indonesische regering dit in dachtig te zijn dat wij zijn tc beschou wen als een welgezind volle, dat hier vele honderden jaren leefde in goede verstand houding met het volk van dit land. Gedurende de laatste jaren hebben wij op tastbare wijze onze zedelijke steun aan de republiek getoond en gezwegen over allerlei incidenten, welke elk ander volk tot een vijandige houding zouden hebben gebracht. Wij hebben geen politieke adspiralies en nog op dit ogenblik sympathiseren wij vol komen met het beginsel van onafhanke lijkheid voor Indonesië. Maar kunnen wij er mee instemmen, dat in het verloop van het bereiken dezer onafhankelijkheid ons onze vrijheid, ja zelfs ons bezit wordt ont nomen?" De consul-generaal zegt dan, dat in alle gebieden, die door Nederlandse troepen bezet zijn, dc Chinese gemeenschap bezig is eenheden voor zelfverdediging te organi seren, omdat gewapende benden doorgaan met Chinezen aan te vallen en hun bezit tingen te plunderen. Deze eenheden zullen bekend zijn als „Pao an Tui", bestaan uit sluitend uit Chinezen en worden door hen gefinancierd. Wij gaan geen oorlog voeren vcor de Nederlanders, zij verwachten dit ook niet van ons. Om de ganse wereld té bewijzen, hoe waarachtig onze motieven zijn, verzoek ik thans de republikeinse regering hetzelfde op republikeins gebied toe te staan ooi "Pao en Tui's'' te vormen en hun wapens te verschaffen. Ik neem aan, dat de repu bliek met mijn voorstel zal instemmen en het zo spoedig mogelijk in practijk zal wil len brengen." De republikeinse regering te Djokja heeft Zondag de doodstraf bevolen voor ieder, die schuldig bevonden wordt aan moord op Chinezen gedurende de Neder lands-republikeinse gevechten. De repu blikeinse regering heeft verder gelast om de Chinezen, die in bewaringskampen wa ren ondergebracht, onmiddellijk in vrij heid te stellen. Voorts moeten huizen van Chinezen, welke „tijdens de Nederlandse inval werden verwoest" opgebouwd wor den. Groep Stern beschuldigt Brits generaal De illegale Joodse groep Stern heeft in een te Tel Aviv verspreid pamflet de vroe gere leider van de Britse geheime dienst in het Midden-Oosten, brigade-generaal E. H. Clayton, beschuldigd van organisatie der botsingen tussen Arabieren en Joden. Voormalige Britse officieren zouden, met officieren uit het leger van de Poolse ge neraal Anders, de Arabieren opleiden en daarbij Engelse wapenen gebruiken. Het woord is aan...._ Dumas Fi 1 s Alle generalisaties zijn gevaar lijkook deze. Van officiële Nederlandse zijde wordt ge meld, „dat republikeinse troepen zich nog steeds niet aan de order tot stoking der vijandelijkheden houden. Op Madoera de den talrijke republikeinse groepen in de nacht van 15 op 16 Augustus een welbe raamde aanval op Pamekassan, waarbij tot in de stad werd gevochten. Met enige ver liezen onzerzijds werden de indringers verdreven. In de sector van Malang wer den onze posten bij Singosari en Blimbing, gelegen aan de weg naar Lawang, bescho ten. In Malang ontwikkelde zich enige acti viteit van sluipschutters. Enkele patrouil les werden niet geweren en automatische wapens beschoten. Ten Zuidwesten van Ambarawa werd een Nederlandse patrouil le door een bende, bestaande uit ongeveer 50 man, aangevallen. De bende werd met verliezen teruggeslagen. Ten Zuidoosten van Salatiga werd een patrouille bescho ten. Kwaadwilligen werden verjaagd. In. het Pekalonganse werden tot op heden totaal circa 2000 Chinese burgers bevrijd. Op Zuid-Sumatra kregen onze patrouilles contact met benden ten Zuiden van Batoc- radja en ten Zuidwesten van Lahat. Onze verliezen op 17 Augustus zijn vol gens ingekomen berichten 13 doden en 22 gewonden." DE GRIEKSE BURGEROORLOG Rusland dreigt de diplomatieke betrekkingen met de Griekse regering te verbreken Generaal Markos. de opperbevelhebber in de Griekse guerilla-strüdkrachten, heeft in een radioboodschap verklaard, dat j koning Paul zou worden onttroond en zijn i dynastie vervangen door een nieuw „volks- j regiem". Deze verklaring wordt beschouwd als een voorbode van de vorming van een Reddingsploegen geven de hoop „vrije Griekse regering". Honderdvier doden bij mijnramp in Engeland op nog overlevenden te vinden De ramp die Vrijdagavond in de mijn William in Whitehaven (Cumberland) plaats had. toen een hevige explosie een groep van 117 mijnwerkers van de buiten wereld afsloot, heeft naar alle waarschijn lijkheid aan 104 van hen het leven gekost. Reddingsploegen zijn er in geslaagd tien mijnwerkers te redden en drie anderen zijn als door een wonder gespaard gebleven. Zij hadden zich buiten het ontploffings- gebied, ver weg onder zee begeven. Zij hadden verder geen overlevenden aange troffen. Hun pogingen om een groep mijnwerkers, die zij voorbij kwamen, te overreden mee te gaan, faalden, daar deze meenden dat de lucht verder op bedorven zou zijn. De drie overlevenden herkenden enigen van hen onder de naar boven gebrachte lichamen. Slechts weinigen van de 20.000 inwoners van de stad Whitehaven zijn de afgelopen nachten naar bed geweest. In de buurt van de mijn wachtte men op nieuws omtrent de mannen beneden. De reddingsploegen hebben met grote moeilijkheden te kampen in de vorm van gas en neervallend gesteente. Men heeft, aldus wordt gemeld, practisch alle hoop nog overlevenden uit de mijn te redden, laten varen. Van de 85 gevonden lichamen zijn 64 boven de grond gebracht, waar de beklemmende stilte onder de fami lieleden van de verongelukten slechts wordt verbroken door het gesnik van vrouwen. Jongste broeder van Zweedse koning overleden Prins Eugen, de jongste broeder van ko ning Gustaaf van Zweden, is Zondagmor gen overleden. Hij werd in 1865 geboren. Ofschoon hij de rang had van kolonel der gardehuzaren, ging zijn aandacht voorna melijk uit naai de schilderkunst en het verzamelen van kunstwerken. Als schil der wist hij zich te onderscheiden, getuige het feit, dat zijn werken in vele Europese musea een plaats vonden. Prins Eugen was ongehuwd. Cevlon geteisterd door hel water Ceylon wordt geteisterd door de ergste overstromingen, die sinds mensenheugenis zijn voorgekomen. Bruggen en spoorlijnen worden weggevaagd en wegen onbegaan baar gemaakt. In de laaggelegen voorste den van Colombo moesten duizenden hun huizen verlaten, doordat de rivier de Ke- lani haar dijken doorbrak. Een voorstad van Kandy, waar 600 gezinnen woonden, werd volkomen verwoest. Het peil der ri vieren stijgt nog steeds, zodat nog meer rampen gevreesd worden. I Reuter meldt nader, dat generaal Markos zijn handtekening gezet zou hebben onder een uit twaalf artikelen bestaand decreet, waarin in het algemeen de constitutionele beginselen van een „vrije Griekse staat" zijn omschreven. Volgens een der artike len van het decreet zal de dynastie van Glücksburg afgezworen worden. Volgens de door het clandestiene zendstation der guerillastrijders gepublieeeerde proclama tie, in welke van het decreet melding wordt gemaakt, ligt het in de bedoeling, alle dnor de Griekse regering verschafte voorrechten aan buitenlanders en buitenlandse maat schappijen of vreemde mogendheden" af te schaffen. Er zou een democratisch leger worden opgericht en „slechts wettige gewapende machten" zouden in Griekenland toegela ten worden. Griekenland zou bevrijd wor den van „alle vreemdelingen en hun agen ten", aldus kondigde generaal Maskos aan. „Het hoofdkwartier van het democratisch leger zal alle bevoegdheden uitoefenen totdat een voorlopige democratische rege ring is gevormd". In politieke kringen te Athene gelooft men, gezien het vertrek uit Athene van de Joegoslavische zaakgelastigde en dc Sovjet Russische ambassadeur, dat de Slavische landen van plan zouden kunnen zijn, na terugtrekking van hun diplomatieke mis sies uit Athene, een „vrije Griekse rege ring" te erkennen. „Een klucht". In Griekse regeringskringen werd het „constitutionele handvest" van generaal Markos een klucht genoemd. De opstande lingen beschikken niet over genoeg gebied om hun wetgeving te kunnen toepassen, al dus verklaart men in deze kringen. Men verwacht, dat de regering de communisten zal verzpeken hun standpunt te bepalen. Indien zij de actie van Markos ondersteu nen, zouden zij gehouden worden zichzelf buiten de wet te hebben gesteld. Stratos, de Griekse minister van Oorlog, en géneraal Ventiris, chef van de generale staf, zijn heden naar Thessalië vertrokken, zich zijn gewezen vrouw, Rosa Ra'usch' ook waar zij morgen een militaire bespreking in zijn woning. Enige uren tevoren had 1 Rusland dreigt de diplomatieke betrek kingen met Griekenland te verbreken, ten Tassbericht uit Athene, door Radio Moskou geciteerd, meldde dal dc Russische zaak gelastigde aldaar de Griekse regering er van op de hoogte gesteld had, dat dc ar restaties en kwellingen, verricht op last van de Griekse regering, onverenigbaar waren met de handhaving van diplomatie ke betrekkingen tussen Griekenland en de Sovjet-Unie. Rusland zou geëist hebben dat de „ille gale" handelingen der Griekse regering onmiddellijk gestaakt moeten worden. Vol gens deze berichten zouden de Grieken personen, die commerciële relaties onder hielden met de Russische handelsdelegatie en zelfs personen die de Sovjetambassade bezochten, arresteren en lastig lal len. (UP.) Volgens het Griekse persagentschap is de politie van Saloniki na een onder/.'i k tot de conclusie gekomen, dat gepoogd zou worden het communistische leger, de ELAS, weer in het leven te roepen onder de naam „massale zelfverdediging van het volk". Sinaasappelen en citroenen zonder bon Met het s.s. Cottica van de K.N.S.M. dat lieden in de Amsterdamse haven meerde, arriveerde een zending van 93 ton sinaas appelen en 2V2 ton citroenen uit Suriname. Deze sinaasappelen cn citroenen zullen bonvrij verkocht worden. Prins Ferdinand als Nazi gearresteerd In de opzienbarende zaak van dc diefstal der Duitse kroonjuwelen doen zich thans bijna dagelijks nieuwe ontwikkelingen voor. Zo werd Zaterdag de hoofdfiguur uit hot mysterie, prins Ferdinand, de zoon van prinses Hermine door Engelse en Ameri kaanse CID-agenten gearresteerd onder beschuldiging lid geweest te zijn van de Nazi-partij. De prins zou zijn vragenlijst (welke door het militaire bestuur aan elke Duitser wordt voorgelegd) moedwillig fou tief hebben ingevuld door te verklaren dat hij nooit partijlid geweest was. Hoewel men uit het partij-archief zijn lidmaatschapskaart heeft opgezocht, waar uit blijkt dat hij in Augustus 1932 tot de partij toetrad, blijft de prins ontkennen ooit iets met het régime te maken gehad te hebben. Toen de prins gearresteerd werd bevond zullen, bij won en met de bevelhebbers van het tweede en derde leger, die in Noord west- en Midden-Griekenland de operaties tegen de guerillastrijders leiden. Russisch dreigement Radio Moskou heeft medegedeeld, Ten bate van het Neder landse Rode Kruis is Zater dag in Noordwijk aan Zee een concours d'élégance ge houden voor dames en kin deren met honden. De belangstelling was bijzon der groot. Prachtige dieren waren ingezonden. Een meisje, dat zich voor deze gelegenheid als verpleeg stertje van het Rode Kruis had verkleed, verscheen op de tentoonstelling met twee barsois. Irgocn-vertakking in Ooslenrijk De Amerikaanse militaire politie heeft mededeling gedaan van de ontdekking van het bestaan van een vertakking der Joodse verzetsorganisatie „Irgoen Zvai Leoemi" onder verplaatste personen in Oostenrijk. Sporen hiervan kreeg men in handen bij het onderzoek naar aanleiding van de enige dagen geleden bij de Groszglockner gepleeegdgde bomaanslag op een trein met Britse verlofgangers. In verband met die aanslag is gearresteerd een negentienjarige Poolse Jood, Heinoch Gossior, die als uit kijk gefungeerd heeft. Treinramp in Portugal Zaterdagavond is tussen Alhandra en Vilafranca, 65 km ten Noorden van Lissa bon, een goederentrein ontspoord, die bij uitzondering vier wagons met passagiers had meegenomen. A.F.P. meldt nader, dat er 25 doden en •aarschijnlijk meer dan 50 gewonden zijn. Oorzaak van de ramp het breken van een as van een der eerste wagons. zij de begrafenis bijgewoond van prinses Hermine. Prins Ferdinand zelf was liever thuis gebleven daar hij bang was dat de Russische politie hem zou arresteren. Uit de vragenlijst bleek nog dat dé prins een baantje als chauffeur zocht toen hij de lijst invulde. Later heeft hij inderdaad zo'n betrekking gevonden en wel bij een geallL eerd officier waar hij verscheidene maan den in dienst bleef. Toen de politie de prins kwam arresteren, waarbij de politiemannen uiteraard vertelden waarom zij hem kwamen halen, bleek zijn vrouw ten zeerste verbaasd té zijn over het feit dat haar vroegere echt genoot eens nazi was geweest. „Waarom heb je me nooit eerder verteld dat je Nazi bent geweest?" riep zij hem na. De prins had het echter te druk om te ant woorden. (U. P.) Weerbericht WEINIG VERANDERING. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I in De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Tamelijk heldere nacht met hier en daar ochtendnevel en weinig wind. Morgen overdag zonnig droog weer met ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en Oost. 19 Augustus: Zon op 5.28 upr. onder 1958 uur Maan op 9.09 uur, onder 2132 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1