Engelse Politiek Regering zal bakkerijen vorderen Het probleem der kunstmatige bereiding van vitamine A is thans opgelost '62e jaargang No. 18713 Dinsdag 19 Augustus 191 Bureaux: Grote Houtstr. 93, TeL Admin. 10724, B*™"b B I g I Verschijnt dagelijks-behalve Zon- en Feestdagen. 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur B I fc* BVB B M B jjB gB I I f 1 I B Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. JL J, JL n aL Ji A 1^# li lH m Vr^- \^1« ƒ4,—. Franco -per post ƒ4.50. Postgiro 273107. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. J Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem */lENIGEEN zal zich verwonderd hebben over de termen, waarin Winston Churchill in zijn jongste radio-rede dc m i Engeland regerende Labour Party heeft aangevallen. Dat de regering, gezien de ernst van de economische crisis die het land beleeft, een voor twee maanden gel dige machtigings-wet heeft doen aanne men is voor Churchill voldoende aanlei ding om van „totalitaire dwang" en „tota litair bestuur" te spreken en de bevolking te waarschuwen tegen de mateloze ellen de, die haar wacht als zij zich aan dwang maatregelen blijft onderwerpen. Dit 'is krasse taal. Wie in een land woont, dat door de Duitsers bezet is geweest, kan een glimlach niet weerhouden als hij leest dat het zeer gematigde socialisme van de Labour Party, onder leiding van een zo zachtzinnig man als Attlee. van totalitaire dwang beschuldigd wordt. Bovendien kan hij de gedachte niet van zich afzetten dat, als Churchill in de huidige omstandigheden premier was en dus over een meerderheid in het Lagerhuis beschikte, hij zeer waar schijnlijk ook een- machtigingswet zou hebben laten aannemen. Al zou hij dan maatregelen hebben genomen van ten dele andere aard. Het regeren zit hem in het bloed en in grote crises, heeft hij zich immer op zijn sterkst getoond. Het leiden van de oppositie, waartoe hij nu gedoemd is, ligt hem aanmerkelijk minder en hij werkt met zo grof geschut, dat hij er zijn; politieke tegenstanders soms meer mee dient dan schaadt. Want al aanvaardt de Brit met humor heel wat overdrijving in de politieke strijd die er volgens zijn ervaring nu eenmaal bij hoort het moet toch binnen zekere grenzen blijven. Churchill maakt het vaak bont met de magogische taal, die hij nu met volle kracht toepast, omdat de regering de wind tegen heeft gekregen en derhalve kwets baar is. Haar bij haar optreden uitgespro ken verwachting, dat Groot-Brittannië voor onafzienbare tijd door Labour ge regeerd zou worden, ziet er dan ook na twee jaar reeds als een overmoedige uit spraak uit. En men wordt onwillekeurig herinnerd aan de oude mening in Volken bondskringen te Genève waar sommi gen boveh de nationalismen der verschil lende staten wisten uit te komen „Link se regeringen veranderen veel, maar duren kort; rechtse regeringen veranderen wei nig, maar blijven lang". De Engelse politieke strijd, door de financieel economische crisis toegespitst, geeft weer een beeld van de talloze moei lijkheden, die het gevolg van oorlogen zijn. Temeer omdat wij in een internationaal bestel zijn blijven verkeren, dat daar totaal niet tegen opgewassen is. Bij veelvuldige herhaling is op deze plaats uiteengezet, dat de U.N.O. en zijn Veiligheidsraad in hun huidige constructie, waarbij slechts rege ringen onderhandelen en geen volken ver enigd zijn en waarbij bovendien een veto recht beslissende macht toekent aan het eigenbelang van enkele grote mogendhe den, geen internationaal recht vertegen woordigt. Dit heeft menigeen weinig ge ïnteresseerd. zolang het anderen betrof. Nu wij het in de Indonesische crisis direct ondervinden wordt dat iedereen duidelijk. Tenslotte hangen alle problemen en moei lijkheden met elkaar samen. Als het Plan- Marshall niet slaagt en het door een econo mische ineenstorting bedreigde West- Europa zich niet aaneensluit zal dit zeker de internationale veiligheid in gevaar brengen. Het is een veeg teken dat Enge land, thans in acute moeilijkheden ver kerend, ter Parijse conferentie heeft ver klaard dat het zich niet bij een tollinie van de betrokken zestien Europese landen zal kunnen aansluiten. Plet is een niet minder veeg teken dat het zich in de huidige ver houdingen meent te moeten concentreren op een zelfvoorziening, die het noopt tot steeds ingrijpender vermindering van zijn buitenlandse bemoeiingen. Want daar is ook, in hoge mate, Duitsland bij betrokken. Er is wel reden voor ons, die vóór de oor log bij onze handel met Duitsland een even groot financiëel belang hadden als bij In donesië, om deze loop van zaken met schrik aan te zien. Wat is er van de U.N.O. te verwachten ten aanzien van hét Duitse probleem? Bitter weinig. Wat kunnen wij voor hoop in de U.N.O. stellen ten aanzien van de orde in de wereld als geheel, waar in nu al zovele crises zich voordoen? Ook Churchill's rede ademt de geest van: wij moeten naar zelfvoorziening streven, els hij zegt: „Alleen door persoonlijke in spanning, vrije onderneming en vinding rijkheid met alle daaraan verbonden risi co's en mislukkingen, met alle ongelijke beloningen en vergoédingen, kan een volk van 47 millioen zich op dit kleine eiland in leven houden". Dat is zijn standpunt. En hij spreekt van „een klein eiland". Dat is maar betrekkelijk. Het is een klein eiland, als men het vergelijkt met de enorme grondgebieden van de Verenigde Staten en Sovjet-Rusland. Voor do ver- houdingëh, waaraan wij gewend zijn, is het een groot eiland: zowat zevenmaal zo; groot als ons land, dat nu bijna tien mil lioen inwoners telt en dus ongeveer an derhalf maal zö dicht bevolkt is als Groot- Brittannië. Ons land, dat niet minder ge teisterd is door de oorlog. Zo treedt telkens weer de Europese samenwerking als een dringende noodzaak naar voren en als de enige mogelijkheid, om het Duitse pro bleem ob te lossen, tot een hervatting van de productie van West-Duitsland te ko men en tot een vorm, waarin Duitse agressiviteit in de toekomst niet opnieuw de kop kan opsteken. R. P. Hevige ontploffing in Cadiz In een chemische fabriek in het haven gebied van Cadiz heeft, vermoedelijk door de grote hitte van de laatste dagen, 'een ontploffing plaats gehad, die oversloeg op de nabijgelegen opslagplaats van torpedo's en munitie van de onderzeedienst, die even eens in de lucht vloog met een knal, die op 100 km afstand te horen was. Een groot deel van de havenwijk staat in brand. Het aantal doden en gewonden is nog niet be kend; van heinde en verre zijn artsen naar de plaats van de ramp ontboden. De auto riteiten hebben de toegang tot de stad ver boden. behalve aan personeel van reddings brigades. artsen, verpleegsters en brand weerlieden. Het Spaanse kabinet, dat op het ogenblik van de ramp juist vergaderde, heeft zijn bijeenkomst verlengd om de ramp te bespreken. Alle plaatselijke ziekenhui zen zijn vol en men moet gewonden naar naburige steden overbrengen. De water- en lichtvoorziening in de stad is afgesneden. Men vreest voor nieuwe explosies. Gemeentelijke verkoop van bloem in plaatsen waar gestaakt wordt Het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening deelt mede: Een staking in de bakkerij van een omvang als die. welke thans in het bijzonder in de hoofdstad en enkele andere grote steden plaats heeft, verstoort in ernstige mate de normale gang van zaken in onze samenleving. Degenen, die een dergelijke actie als wapen in een strijd om persoonlijke belangen hanteren, nemen daarmede een grote verantwoordelijkheid op zich jegens hun medeburgers. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft dan ook maatregelen genomen, welke in een dergelijk ernstige toestand passend zijn. In dc eerste plaats zal worden overgegaan tot het vorderen van een aantal bakkerijen, teneinde onder beheer van de overheid een beperkte voortzetting van de broodvoorziening te hand haven. Daarnaast zal het voor combinaties van consumenten (groepen personeel van grote bedrijven) mogelijk worden gemaakt op broodbonnen gezamenlijk bloem tc be trekken. Aan de daarvoor in aanmerking komende gemeentebesturen zal worden aan bevolen eigen verkoopplaatsen voor bloem op enkele punten in de gemeente in te richten. In de mededeling van het ministerie wordt voorts verklaard: Het feit, dat de bakkersstaking verre van algemeen is, wijst er reeds op, dat de inzet van de strijd, de opheffing van de verla ging van het subsidie op meel en bloem voor de broodbereiding, niet döor alle be- drijfsgenoten als gerechtvaardigd wordt beschouwd. De regering ware ook niet tot deze subsidievermindering overgegaan, in dien zij niet de overtuiging had, dat zij in het kader van de richtlijnen, óie'voor alle bedrijven gelden ter bepaling van prijzen en marges, verplicht was deze correctie toe'te passen, die f 13 millioen per jaar op de staatsuitgaven bespaart. Door de sterk gewijzigde economische omstandigheden sedert de bevrijding be stond tot voor kort geen duidelijk inzicht in de werkelijke kosten van het bakkers bedrijf. De grote gevarieerdheid in deze bedrijven door verschillen in grootte en plaatselijke omstandigheden maakte een accountantsonderzoek over een zeer groot aantal bedrijven nodig. Accountantsonderzoek Dit onderzoek werd in volledige over eenstemming geregeld met de Nederlandse Bakkerij Stichting. Er werden 250 bedrij ven uitgezocht, welke „tezamen represen tatief genoemd konden worden voor de Nederlandse bakkerij. In overleg met de stichting werd beslo ten, dat uitsluitend'rekening gehouden zou worden met de broodbakkerij. Alle verdere inkomsten, verkregen uit de verkoop van koek, beschuit en banket zouden buiten beschouwing worden gelaten. Het onderzoek strekte zich uit over het tweede halfjaar van 1946. De berekening van de kosten van lonen, afschrijving, so ciale lasten en dergelijke geschiedde vol gens de richtlijnen, welke de regering voor alle bedrijven heeft vastgesteld. In de conclusie van het accountantsrapport is evenwel rekening gehouden met de na de periode van onderzoek tot stand gekomen loonsverhoging voor de bakkersgezellen, de invoering van vacantiebijslag en de stij ging van de sociale lasten. Tevens is er in verwerkt het vervallen van de omzetbelas ting op brood per 1 Juli. Bij het vaststellen van dc productieprij zen is rekening gehouden met beloningen en winstnormen, welke een redelijke ver goeding voor de ondernemers garanderen. Naast een behoorlijk ondernemersloon is bovendien een afzonderlijke beloning voor overwerk en een beloning voor de mede werkende gezinsleden berekend. Het rap port is er niet van uitgegaan dat de bak ker goedkoper kan werken doordat zijn huisgenoten kunnen medewerken. Geen bezwaren Toen na afloop van het onderzoek aan de bakkers, in wier bedrijf dit was ge schied, het rapport over hun bedrijf was toegezonden, heeft niemand van hen tegen de uitkomst een woord van protest doen horen. Het accountantsonderzoek leidde tot de algemene conclusie, dat voor grote delen van het land een verlaging van de be staande broodprijs met één cent mogelijk was en in de grote steden zelfs met twee. De regering is van oordeel, dat deze prijs verlaging in de eerste plaats ten goede dient te komen aan een vermindering van de overheidssubsidie van vijf op vier cent per brood van 800 gram. In die plaatsen, waar de uitkomsten van de bakkerij deze verlaging, welke voor het gehele land geldt, niet ten volle mogelijk maakten, is ongeveer tezelfder tijd een verhoging van de consumentenprijs met één cent toege staan. De -verlaging met een tweede cent in de grote steden heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening voorlopig opgeschort. De bakkers zijn er in de afgelopen vier weken, toen de minister hen in de gele genheid stelde alsnog hun bezwaren tegen de berekening van. de broodprijs kenbaar te maken, niet in geslaagd argumenten aan te voeren, die aantonen.dat de berekening verkeerd is geweest. Zij hebben zich be paald tot argumenten, die een afwijking van de algemeene richtlijnen, waaraan het gehele bedrijfsleven is onderworpen, be tekenen. Deze te aanvaarden zou in hoge mate onbillijk zijn tegenover ondernemers in andere bedrijven en bovendien een prece dent scheppen, dat een gevaar betekent voor de handhaving van de huidige loom en prijspolitiek. Het standpunt der bakkers De heer A. Verhey, lid van het Lande lijke Actiecomité der bakkers, heeft ver klaard, dat door het rijksaccountants onderzoek is komen vast te staan, dat de prijs voor groot brood te laag was. De bak kers hadden dan ook verwacht, dat de re gering een verhoging zou toestaan. Toen echter de directeur-generaal voor de Prij zen mededeelde, dat de broodprijs ten platlelande nog wel met een cent en in de grote steden nog wel met twee cent kon worden verlaagd, waren de Nederlandse bakkers, volgens de heer Verhey, aanvan kelijk met stomheid geslagen. De brood prijs in Nederland is, afgezien van alle overheidssubsidies daarop, de laagste van geheel Europa. De lof hiervoor komt al leen de Nederlandse bakkerspatroons en hun gezellen toe, die door hun dagelijkse noeste arbeid en vlijt zulks hebben moge lijk gemaakt. De bakkers verdienen naar de mening van de heer Verwed dan ook een andere waardering van de overheid. De Nederlandse Bakkerijstichting, het overkoepelend economisch orgaan van alle bakkersorganisaties, heeft getracht de be slissing inzake de broodprijsverlaging in getrokken te krijgen. De minister heeft de bloemprijsverhoging, welke voor de bak kers neerkomt op een broodprijsverlaging, echter niet teruggenomen. De cijfers en rapporten der Nederlandse Bakkerijstich ting zijn volgens de heer Verhey ter zijde gelegd. Vooral over dit eigenmachtig op treden, zo besloot de heer Verhey, zijn de bakkers zeer ontstemd. Botsingen en schietpartijen in Indonesië nemen toe Maandag 7 Nederlanders gedood Een Nederlands communiqué uit Batavia deelde heden volgens United Press mede, dat bij operaties op Maandag zeven doden en 17 gewonden vielen. Het aantal botsin gen en schietpartijen in de grensgebieden neemt geleidelijk toe in aantal en intensi teit, aldus het communiqué. Op de verkeersweg SemarangDjokja ten Zuid-Oosten en Zuid-Westen van Sa- latiga is een aantal Nederlandse patrouil les van dorpen uit beschoten. Er werden drastische vergeldingsmaatregelen geno men. De Nederlande positie te Bener, 5 km ten Zuiden van Salatiga, heeft onder repu blikeins mortiervuur gelegen. In het gebied van SemarangDjokja hebben honderd guerilla's aanvallen met machinegeweren gedaan, doch zij werden teruggedreven. De verenigde Chinese organisaties op Suma tra's Oostkust hebben een telegram ge zonden aan de Chinese delegatie van de Veiligheidsraad en dc generalissimus Tsjang Kai Tsjek, waarin zij er op aan dringen, dat verdere maatregelen worden genomen tegen de verschrikkelijke excessen, waar van de Chinese bevolkingsgroep in Indo nesië slachtoffer wordt. Op 75 km ten Noord-Oosten en Oosten van Djokja hebben Nederlandse troepen uit. verdekte stellingen een onbekend aantal guerillastrijders overvallen. Op Oost-Java gaan terroristen voort met het beschieten van Nederlandse patrouilles. Bestuur voor beweging Verenigd Europa" De beweging voor een Verenigd Europa dit jaar onder leiding van Winston Chur chill, leider der Britse conservatieven, op gericht, deelt mede, dat zij een bestuur en een raad van advies heeft gevormd. Hierin zitten leden van alle grote Britse politieke partijen, alsmede een aantal vooraanstaande personen die buiten elke partij staan. Churchill zelf is voorzitter en er zijn drie vice-voorzitters. Met name maken deel uit van het be stuur: kolonel Oliver Stanley, conserva tief en voormalig minister van koloniën, en Sir David Maxwell Fyfe, voormalig con servatief minister en Britse aanklager tij dens het grote proces te Neurenberg. Van de raad zijn onder andere lid Anthony Eden, minister van buitenlandse zaken tijdens de oorlog en Sir Laurence Olivier, de bekende Shakespeare-vertolker. Indonesië heden weer inde Veiligheidsraad Dr. van Mook morgen voor de radio Morgen 20 Augustus om kwart over een (Ned. tijd) zal dr. Van Mook een rede voering houden, die over de zenders Hil versum 1 en Hilversum 2 zal worden ge- relayeerd. Ernstige overstromingen op Ceylon Het eiland Ceylon beleeft de ernstigste overstroming uit zijn geschiedenis. Dui zenden zijn dakloos en men vreest, dat het aantal slachtoffers zeer hoog is. Ér wordt gebruik gemaakt van vliegtuigen om voed sel neer te werpen in de moeilijk toegan kelijke gebieden. Op verscheidene plaatsen deden zich aardverschuivingen voor. In Kotmale eiste een dergelijke ramp twintig doden en nabij Nuwaraeliya werd op deze wijze een fabriek weggevaagd. Ook daar vielen talrijke slachtoffers evenals bij een aardverschuiving in de omgeving van Hat- ton. De overstromingen hebben in Colombo een ware noodtoestand geschapen. Ruim duizend mensen werken hier dag en nacht om tc voorkomen dat de rivier Kelani bui ten haar oevers treedt, waardoor het gehele Zuidelijke deel van de stad onder water zou worden gezet. Men gelooft, dat de al gemene verkiezingen, welke op 23 Augus tus moeten beginnen, tengevolge van de desorganisatie wellicht zullen moeten wor den uitgesteld. (United Press). Hel woord is aan. Walter Scott: Oorlog is het enige spel, waar bij beide partijen verliezen. Mr. van Kleffens bij Lovett Mr. Van Kleffens had Maandag een on derhoud met de "plaatsvervangende minis ter van Buitenlandse Zaken der Verenigde Staten Lovett. Het onderhoud duurde een uur. Na afloop deelde mr. Van Kleffens de pers mede, dat hij naar New York zou te rugkeren ter bijwoning van de zitting van de Veiligheidsraad over de Indonesische kwestie op heden. Hij zeide dat Nederland op het standpunt staat, dat de Veiligheidsraad geen jurisdic tie kan uitoefenen in ilet Indonesisch con flict. Hij vestigde nogmaals de aandacht op het Nederlandse voorstel tot het instellen van een onderzoek door de consuls tc Ba tavia. In antwoord op een vraag, zeide mr. Van Kleffens, dat Nederland niet accoord zal gaan met het zenden van een commis sie van onderzoek vanwege de UNO nqar Indonesië. (Dit voorstel van Australië komt heden in behandeling.) Mr. Van Kleffens onderstreepte nog een% de verantwoorde lijkheid van Nederland voor dc 40.000.000 Javanen, die Nederlands bescherming be hoeven tegen roof en plundering door benden. Mooi succes van Nederlandse chemici In de laboratoria van de N.V. Organon te Oss hebben de Nederlandse chemici dr. 3. F. Arens en dr. D. A. van Dorp het probleem van de kunstmatige bereiding van de vitamine A na een onderzoek van vier jaar opgelost Hierdoor is het mogelijk, ook de laatste vitamine, die tot dusverre uitsluitend uit vïslever-olie bereid kon worden, langs volkomen scheikundige weg samen te stellen. Deze kunstmatig verkregen vitamine is geheel identiek aan de vitamine A, zoals deze in de natuurlijke bronnen, bijvoorbeeld visiever, voorkomt en geen vervangingsmiddel. In de Veiligheidsraad, die gisteren de aanvragen tot lidmaatschap van verschillende landen behandelde, heeft de Russische afgevaardigde Gromyko aangedrongen op spoedige behandeling der Indonesische kwestieaangezien ,,druk op de republikeinen wordt uitgeoefend om bemiddeling te aanvaarden". De voorzitter heeft toen mede gedeeld dat deze kwestie heden weer in behandeling zou worden genomen. De Neder landse delegatie heeft dus vandaag haar plaats weer ingenomen: van links naar rechts mr. van Kleffens, mr. J. H. van Roijen, ambassadeur in Canada en Jhr. mr, A. M. Snouck Hurgronje, permanent gedelegeerde bij de UNO. Drie kinderen uit één gezin gédood Zij speelden met een „busje", dat ontplofte Bij Oostburg in Zeeuws-Vlaanderen zijn drie kinderen van de familie Gijs uit Aar denburg door ontploffing van een projec tiel om het leven gekomen. Het waren de zesjarige Fons, de achtjarige Arthur en hun negenjarig zusje Adrie, die bij het spe len aan een riviertje een projectiel hebben gevonden. Volgens een jonger zusje, dat bij de explosie ongedeerd is gebleven, hadden de kinderen een busje gevonden, waarmede zij water waren gaan scheppen. Waar schijnlijk is het busje een onderdeel van een projectiel geweest, dat ontplofte. De drie kinderen werden op slag gedood. Na zijn beëdiging als gouverneur-gemraal van Pakistan nam Mohammed Ali Jinnah een parade af van troepen der Britse land- en zeemacht in Karachi. „Stuur ons weg" Joodse emigranten doen beroep op Ramadier De ruim vier duizend Joodse réfugiés aan boord van de drie Britse vrachtschepen die ter hoogte van Port du Bouc voor an ker liggen en een hongerstaking houden, hebben een beroep op premier Ramadier gedaan om bij de Engelsen te interveniëren opdat zij naar Palestina terug kunnen keren. In een verklaring aan de 'pers maakten de réfugiés bekend, dat zij een telegram aan de premier en aan de prefect van het de partement Bouche du Rhone hebben ge licht waarin zij bekend maakten in honger staking te zijn gegaan „uit protest tegen' onze gevangenschap aan boord van de Britse drijvende kooien in de Franse terri toriale wateren". Intussen deelde in Parijs een woordvoer der van de Britse ambassade mede dat een vertegenwoordiger van het Britse consu laat in Marseille, die een bezoek aan de drie vrachtschepen heeft gebracht, heeft tegengesproken dat de immigranten in hongerstaking waren. In hun telegram deelden de réfugiés mede, dat hun vastbeslotenheid om niet in Europa aan land te gaan nog even groot is als drie weken geleden, toen zij uit het be loofde land weiden weggevoerd. De réfugiés vroegen Ramadier om de Engelsen te ver zoeken de schepen weg te zenden en de im migranten naar Palestina terug te sturen. ,,De levensomstandigheden in de door prikkeldraad afgesloten ruimten en in de ruimen zijn onmenselijk, nu zij zijn toe gepast meer dan twee jaar na het eind van de oorlog en na onze bevrijding uit de dodenkampen van Hitler. De hitte-periode en de stortregens hebben het leven aan boord nóg ondragelijker gemaakt", zo wordt in het telegram gezegd. Tenslotte wordt opgemerkt: „voortzet ting van ons lijden is het laatste wat zowel door de Franse regering als het Franse volk gewenst wordt. De toestemming welke aan de gevangenisboten is gegeven om voor onbepaalde tijd in de Franse wateren te mogen blijven, heeft zulk een voortzetting echter juist ten gevolge." Van alle vitaminen is de vitamine A een der voornaamste: een essentieel Bestand deel van de voeding voor zeer veel men sen. Gebrek aan vitamine A kan leiden tot talloze ernstige stoornissen van het oog, de huid, de ademhalings- en de urine wegen. Bij jonge dieren kan het stilstand in de groei tot gevolg hebben en vooral kinderen, zwangere en zogende vrouwen hebben grote behoefte aan deze vitamine. De idee, dat bepaalde ziekten veroor zaakt zouden kunnen zijn door het tekort aan een stof. die in zeer geringe hoeveel heden werkzaam is en in normale voe ding voorkomt, werd het eerst geopperd door de Nederlanders Eykman en Grijns bij een onderzoek naar dc oorzaken van de beri-beri in Indië. Jaren later gaf dc on derzoeker Funk aan de toen nog geheim zinnige stoffen, die in zo geringe hoeveel heden van essentieel belang voor het dier lijk organisme bleken te zijn, de naam „vi taminen" en in 1913 werd door McCollum en Davis aan de onbekende stof, die in levertraan bleek voor te komen, de naam „vitamine A" gegeven. Vele andere vita minen werden daarna ontdekt en zijn reeds lang gemeengoed geworden. Hoewel intussen de vitamine A de eerste vitamine was waarvan de chemische structuur werd opgehelderd (in 1931) is, merkwaardig ge noeg, ook juist deze vitamine de enige geweest, welke men tot dusverre niet langs chemisch-technisehe weg heeft kun nen bereiden. In een tijd van grote tekor ten, als deze, kan dat tot ernstige gevol gen leiden. Op 3 Mei van dit jaar gelukte het de twee jonge chemici, na eindeloze pogingen, een stof op te bouwen, waaruit de vitamine A verkregen kon worden en een maand later werd de vitamine A zelf bereid. Een met zorg uitgevoerde controle met physi- sche en chemische methoden heeft uitge wezen dat de verkregen stof inderdaad voldoet aan alle eisen. Ongetwijfeld heeft men ook bij het chemische procédé grond stoffen nodig, maar de onderzoekers deel den ter vergadering mee dat dit hoofd zakelijk citroengasolie is, welke tegen woordig voldoende te verkrijgen is en reeds in grote hoeveelheden in de parfu- Opschorting geëist van Petchovs executie Engeland en V.S. interveniëren Het Amerikaanse lid van de geallieerde controle-commissie heelt uitstel gevraagd van de terechtstelling der Bulgaarse oppo sitieleider Nicola Petchov. Dit verzoek was vervat in een brief aan de voorzitter der controle-commissie, de Russische luitenant- generaal Alexander Cherepanov. In de brief van het Amerikaanse lid der controle-commissie, majoor-generaal Ro bertson, werd gezegd: „Op grond van in formaties blijkt het gehele proces een ge rechtelijke dwaling te zijn". Voorts schreef Robertson: „Het proces en de ter dood veroordeling kunnen hun terugslag hebben op de orde en rust in dit land, waarvoor de commissie verantwoor delijk is." A.F.P. meldt dat men in officiële Britse kringen Maandagavond nader te verstaan heeft gegeven, dat aan ae Britse vertegen woordiger te Sofia instructie is gegeven de Bulgaarse regering te verzoeken, de exe cutie van het doodvonnis over Petchov op te schorten teneinde gelegenheid te schep pen tot nadere bestudering van de kwestie door de geallieerden. Volgens welingelichte kringen willen En geland en de V. S. aan de Sovjet-autori teiten voorstellen om de grote drie te doen interveniëren op grond van het feit, dat het proces en het vonnis naar hun mening een schending van de overeenkomst van Jalta betekenen. Volgens dezelfde kringen Wordt verwacht, dat Rusland een ontoe geeflijke houding zal aannemen en zich op het standpunt zal stellen, dat het hier een interne aangelegenheid betreft In dat ge val. aldus de opvatting in de kringen, zul len Engeland en de Verenigde Staten wel licht weigeren Bulgarije te erkennen. Zelfs zouden zij hun bekrachtiging aan het vre desverdrag kunnen onthouden, waardoor Bulgarije in de status zou blijven van een bezet vijandelijk land (U.P.) J merie-industrie wordt gebruikt. Octrooi is reeds aangevraagd en van enig buiten lands octrooi is men daarbij niet afhanke lijk. Wanneer met de productie kan worden begonnen is uiteraard nog niet bekend. Aanpassing aan de practijk van een nieuwe vinding brengt nu eenmaal altijd enkele moeilijkheden mee, die eerst zullen moeten worden opgelost. Een stroom van veto's in de Veiligheidsraad Rusland vernietigde driemaal een meerderheidsbesluit Met vier tegen vier stemmen en drie ont houdingen heeft de Veiligheidsraad Alba- nië's aanvrage voor het lidmaatschap der UNO afgewezen. De Britse afgevaardigde, Cadogan, verklaarde zich tegen toelating van Albanië, daar dit land volgens de meer derheid van de Veiligheidsraad kennis heeft gedragen van het leggen van mijnen In het kanaal van Korfoe en daar het door de meerderheid van de commissie van onder zoek in de Balkan schuldig bevonden is aan inmenging in de Griekse burgeroorlog. De aanvrage van Transjordanië verkreeg negen stemmen. Rusland stemde echter tegen, wat als .veto gold, zodat de aanvrage was afgewezen. Polen onthield zich van stemming. Ook Eire verkreeg negen stemmen, doch opnieuw sprak de Sovjet-gedelegeerde zijn veto uit, Polen onthield zich wederom van stemming. Voorts verwierp de raad met drie tegen drie stemmen en vijf ont houdingen de aanvrage van Buiten-Mon- golië. De Sovjet-Unie, Polen en Syrië stem den voor. de V. S. en China behoorden tot de tegenstemmers. Bij de behandeling van de Portugese aan vrage bracht de Sovjet-Russische afgevaar digde andermaal zijn veto uit. Ten aanzien van de aanvrage van Paki stan verklaarde. Gromyko toen de voor zitter meende te kunnen concluderen dat inwilliging hiervan eenstemmig werd aan bevolen dat hij prefereerde de aanvrage behandeld te zien. De aanvrage om toelating van Yemen werd eenstemmig aanvaard. De besprekingen over de toelating Van Italië, Bulgarije, Roemenië, Oostenrijk en Hongarije werden tot Donderdag verdaagd. De toelating van Pakistan werd tenslotte toch eenstemmig goedgekeurd. Heden zal eerst de Indonesische kwestie, dan het Griekse vraagstuk behandeld worden. Zwarte bijverdienste van een groentehandelaar De economische recherche heeft een Haarlemse groentehandelaar in zijn woning aangehouden, die in het bezit bleek te zijn van 118 verschil lende bonnen, twaalf versnaperlngs-, tabaks- en bonkaarten, twaalf stroken voor versnapcrlngs- kaarten en 37 stroken voor levensmiddelenkaar ten. De mar: bekende deze bescheiden, welke bestemd waren voor de zwarte handel, bij ver schillende huisvrouwen te hebben gekocht: tegen deze vrouwen is eveneens proces-verbaal opge maakt. MAC ARTHUR GAAT VOLGEND JAAR HEEN. Naar uit betrouwbare bron te Canberra wordt vernemen zal generaal Douglas Mac- Arthur. die thans 68 jaar oud is, het vol gend jaar zijn ambt van geallieerd opper bevelhebber in Japan neerleggen. Weerbericht ZELFDE WEERBEELD. Verwachting, medegedeeld door het KNMI. te De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: Over het algemeen weinig bewolking, echter met een kleine kans op vorming van enkele verspreide onweersbuien. Ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag Meest matige wir.d uit Ooste lijke richtingen. 19 Augustus: Zon op 5.28 uur. onder 19.58 uur Maan op 9.09 uur-, onder 21.32 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1