C Een tentoonstelling welke de stedeling nader tot het platteland brengt De Jamboree is al weer voorbij De vacantieganger vindt bij zijn thuiskomst grimmige cijfers Wereldnieuws DINSDAG 19 AUGUSTUS 1947 2 D Ernstig verkeersongeval op de Zeeweg Vier personen gewond „De liefde tot zijn land is ieder aangeboren", dichtte eens Vondel. „Maar de kennis van het land ging in de stad verloren" staat er te lezen boven één der stands op de grote land en tuinbouwtentoonstel ling, welke op het ogen blik in wording is in de Houtrusthallen in Den Haag. Zij wordt georga niseerd door dé Holland se Maatschappij van Landbouw, die dit jaar, om precies te zijn: op 13 November, haar eeuw feest viert. En deze aan vulling op Vondels vers regel is tevens het mo tief voor het houden van de jubileums-expo sitie: de stedeling te to nen hoe het platteland leeft en werkt en wat er allemaal moet gebeuren voor hij zijn pakje boter of zijn flesje melk op tafel heeft. Er bestaat helaas tus sen stad en platteland een tegenstelling, welke niet bevorderlijkvoor 't wederzijds begrip. Veel misverstand is nog vergroot, doordat in de oorlogsjaren enige honderden boeren en tuinders misbruik hebben gemaakt van de nood, waarin de stedeling verkeerde. En de volksmond heeft van deze honderden duizenden gemaakt! Het belangrijkste oog merk van de tentoonstelling is dan ook, veel wanbegrip weg te nemen en de weg te banen voor toenadering tussen boer en stedeling. Daarom was het nodig, een nieuwe vorm te kiezen en te breken met de sleur, welke tot dusverre de inrichting vqn landbouwtentoonstellingen kenmerk te. Stadsmensen hebben nu eenmaal niet de minste belangstelling voor een verza meling landbouwmachines, agrarische pro ducten en vertegenwoordigers der herbi voren, die onze weiden bevolken. Men heeft zich daarom bepaald tot een vijftal onderwerpen, welke tot in alle bi- zonderheden worden uitgewerkt, zodat telkens een afgerond geheel is ontstaan. De vijf elementen# waaruit de tentoonstel ling wordt opgebouwd zijn: rundvee, scha pen. suikerbietenteelt, aardappelenteelt en graanteelt. Alles wat nu op enigerlei wijze in verband staat met een van deze onderdelen, wordt in zijn organisch ver band getoond, hetzij in geschilderde tafe relen, in foto's of in natura. Elk onderdeel vormt door deze manier van behandeling eigenlijk reeds een tentoonstelling op zich zelf. Bovendien is voor ondernemingen, fa brieken en zaken gelegenheid, hun op een bepaalde ontwikkelingsfaze van het be handelde onderdeel betrekking hebbende producten te exposeren. De stedeling krijgt doo$- deze originele manier, waarop de tentoonstelling is ingedeeld, een duide lijk beeld van alles, wat bijvoorbeeld met Hollandse Maatschappij van Landbouu viert haar eeuivfeest Op ongeveer 400 meter afstand van het eind van de Zeeweg te Bloemendaal reed in de richting Overveen. Op een geven ogenblik passeerde een kleine auto, waarin twee dames en twee heren waren gezeten, de vrachtwagen met grote snel heid. Hoewel de bestuurder van de perso nenauto, dr. A. D. uit Amsterdam, geen tegenligger had te duchten, gooide hij zó (Van onze correspondent te Parijs) Schotten, de correcte Engelsen, die een .Saint-Paul hebben opgetrokken voor hun Als belangstellend bleekgezicht ben ik tenten, en de „wilde" jambo's, een soort voor 't laatst op het langzaam rondkruipend 1 illegale bewoners der buitenkampen, schiedde een ernstig verkeersongeval, j treintje gesprongen op de Jamboree om nog] En nu zijn dan de poorten weer gesloten waarbij vier personen vrij ernstig gewond één keer een blik te slaan op mensen en van deze tentenstad. met haar theaters, werden. Een grote militaire vrachtwagen op kampementen en nog één keer dit avon- j banken, kerken en telefooncentrales, en tuur te beleven, in twee uur meer dan zónderscholen, bevolkt door duizenden veertig volken te bezoeken. In Savoye, een jonge mensen met veelal blote kuiten, die noordelijke provincie van het kamp. spring 'ter begroeting elkander de linkerhanden ik van de treeplank af. Er kampeert hier, toesteken en, ofschoon onbekend, elkaar op een groot contingent Hollanders. Op een j >t eerste gezicht al tutoyeren. Moisson slui- veld naast het kamp wordt een heftig par-|mert weer als tevoren: "als een gehucht, dat tïjtje voetbal tegen de Denen gespeeld. Te-1 men op de kaart niet vindt betering is technisch opzicht. Eerst in de tachtiger jaren is hierin, mede onder in vloed van de grote landbouwcrisis, ver andering gekomen en richtte de Maat schappij, in zekere zin parallel aan de toe nemende overheidsbemoeiing, zich meer naar buiten. Ook thans, zonder dat het oorspronkelijk streven wordt verwaar- snel het stuur om, dat de wagen de mili- midden der tenten ontdek ik een gelooide I taire chauffeur de weg afsneed. De gevol- geitenhuid, die lussen een paar stokken is gen waren vrij ernstig, want de bumpers gespannen. ..De Ruyter.groep" staat erop. van de vrachtwagen schoven over hetboven het portret van de nationale zeeheld, wagentje heen en kraakten het tegen het j Daaronder een aantal handtekeningen. Eén wegdek. Vrij spoedig had men drie der in- ervan luidt: Jhr. Tjarda van Starkenborgh zittenden uit hun benarde positie verlost, Stachouwer, H.M. Ambassadeur. De gezant, doch meer moeite had men met dr. A. D„zo vertelt men mij, had zojuist het kamp die bekneld was geraakt tussen de brok- 1 bezocht en zich een geestdriftig aanhanger stukken. Nadat medische hulp ter plaatse;van de beweging getoond was verleend, werden de slachtoffers naarOnder een tent liggen een paar jongens uitgestrekt. De waterkraan is enkele tien tallen meters verder aangebracht. Een jonge stem van iemand met een emmer vol water, die in de omstreken van Dordrecht woonachtig moet zijn, schreeuwt plotse ling: „Jij kon óók wel 's komme". En een andere stem, uit dezelfde buurt afkomstig, antwoordt: „Hip meer gedaan dan jou." De drang om goede daden te bedrijven, geleek me daar ter plaatse dus nog wat onvoldoende ontwikkeld te zijn. Doch ik moet er bij aantekenen, dat dit nog heel jonge verkenners waren, de welpenbroek nauwelijks ontwassen. Die zucht om goed te doén, is overigens geen legende. Ik heb jongens gezien, die de hele dag schoenen verzoolden. Toen ik vroeg wat ze in 't bur gerleven plachten te doen, bleek 't dat ze de Maria-Stichting in Haarlem overge. bracht. Het wagentje, dat als een harmo nica in elkaar was gedrukt, werd later per kraanwagen weggesleept. Daan de Zeeweg twee autobanen heeft, waardoor men bij het passeren van een andere auto geen tegenligger heeft te duchten, staat men voor een raadsel waarom Dr. A. D. zo snel het stuur heeft omgegooid. Voor de mili taire chauffeur was het in elk geval on mogelijk een ongeluk te voorkomen. Opleiding der Palestijnse verzetslieden Naar radio Moskou mededeelt, heeft de Prawda een artikel gepubliceerd, waarin de verklaringen van majoor Beamish, lid van het Britse parlement, dat Joodse ver zetslieden in de Kaukasus zouden y/orden opgeleid, categorisch tegengesproken wor- i schoenmaker waren. Een jonge electricien den. De schrijver van het artikel verklaart i had een jaar gespaard om z'n vacantie in dat „deze laster ten doe! had de aandacht Moisson door te kunnen brengen. Zijn ver van de onlangs in Engeland gehouden pro-j blijf daar heeft hij besteed om electrische groms af _te" leiden en de Britse bedoe- kabels aan te leggen. 23 jpurnalisten waren loosd, gaat haar activiteit in belangrijke üngep in Palestina te maskeren". jdag en nacht in de weer om een krant te mate uit naar het economisch en cultureel jn het Britse parlement zijn door an- 1 maken „Jamboree-France". die men ge- element. Wat dit laatste betreft is reeds dere Lagerhuisleden verklaringen afge-irust voortreffelijk mag noemen, veel bereikt door stichting van vele land- 1 legd, waarin de bewering van Beamish Een bleekgezicht als ik, die in zijn va- bouwscholen en landbouwhuishoudscho- werd tegengesproken met het betoog, dat cantie nu juist wel 's graag wat anders len en door bevordering der algemene ont- j de Palestijnse verzetslieden merendeels doet dan in de rest van het jaar. of héle- wikkeling. bijvoorbeeld door het bezoek oudstrijders zijn uit het Britse leger en hun maal niets, staat dan voor een mysterie, van boerenzoons aan volkshogescholen te opleiding gekregen hebben van de Britten Men kan dat de ..mystiek der padvinders" stimuleren. zelf. ENGELSE ZOMERZORGEN (Van onze Londense correspondent) Ook de Engelsen genieten van hun schier eindeloze, tropische zomer. De mensen ontvluchten de propvolle steden, wringen zich in propvolle treinen, en zijgen neer op propvolle stranden. De crisis vergeten ze maar voor een ogenblik. Ze hebben er dit jaar al meer dan één doorstaan. De lange, met cijfers en steeds weer andere cijfers doorspekte ministeriële betogen en de ver- het rundvee, met de aardappel- of met dehandelingen in de bladen, die als een soort graanteelt in verband staat. Landbouwers j permanente cursus in de economie dage en tuinders zullen door de aandacht, welke lyks over de arme lezershoofden worden nnk aan détsTlQ wordt besteed voel nieuweuitgestort, fnaken door hun abstractheid ook aan détails wordt besteed, veel nieuwe denkbeelden kunnen opdoen. De West- landse kwekers zullen door .een grote ex positie van bloemen, groenten en fruit laten zien waartoe zij in staat zijn. Op het buitenterrein verrijst een enorme voormalige Amerikaanse vliegtuighangar, waarin land- en tuinbouwwerktuigen worden ondergebracht. Buitenlandse fa brieken zentien prototypen van de nieuw ste vindingen op dit gebied. De tentoonstelling wordt van 2 tot en met 6 en van 8 tot en met 12 September gehouden. Er komen speciale rundvee exposities en keurcollecties schapen, var kens, geiten en paarden. Eén dag is be stemd voor demonstraties van landelijke ruiterverenigingen en de eerste week wordt besloten met een concours-hippique De tweede week, wanneer uitsluitend de tentoonstelling in de Houtrusthallen ge opend zal zijn, is speciaal bestemd om de schooljeugd een inzicht te geven' in land bouw- en veeteelt aangelegenheden. De zeer bijzondere artistieke verzorging van de expositie staat onder leiding van Henri C. Pieck. De jubilerende Hollandse Maatschappij van Landbouw is op 13 November 1847 in Haarlem opgericht, merkwaardigerwijs niet door een landbouwer, maar op initia tief van een jurist, mr. G. W. Verwey Mejan. Ook in de eerste decennia van haar bestaan is de leiding der Maatschappij men denke hierbij niet aan een maatschap pij op commerciële basis in hoofdzaak in handen geweest niet van boeren, maar van mensen met een warme belangstelling voor het landbouwbedrijf, die inzageii, dat de Nederlandse landbouw tegenover het buitenland een achterstand had in te ha len. Aanvankelijk ging de activiteit der maatschappij dan ook uit naar een ver helaas, het schone effect werd teniet ge' daan, doordat de import eveneens met sprongen toenam. Om het dollargat van 450 millioen te dichten, zou de invoer moe ten worden stopgezet van alle tabak, films, benzine, krantenpapier, verbruiksartikelen en dan nog minstens de helft van de le vensmiddelen. Zo ver gaat de regering na- De radio geeft Woensdag HILVERSUM I, rol m: 7, 8, 13, 19, 20 en 22,30 uur: Nieuws; 7,15 Gymnastiek: 7,30 Bach: 7,45 Woord voor de dag; 8.15 Orgel; 8.30 Suite van Reger; 9,00 Ziekenbezoek; 9.30 Platen; 10,30 Morgendienst; 11,00 Viool en piano; 11,45 Klanken van Hawaii: 12,00 Stafmuziek Amsterdamse politie; 13,15 Scala-sextet; 14,00 Piano: 14,30 Pla ten; 15,30 Arnhems blaaskwintet; 16,00 Voor jeugdige postzegelverzamelaars; 16,15 Knapenkoor; 16,45 Voor de jeugd; 17,30 Volksherstel; 17,35 Zangplaten; 17,45 Me- tropole-orkest; 18,30 Strijdkrachten; 19,15 C.N.V.-kwartier; 19,30 Actualiteiten; 19,45 Platen; 20,05 Proloog; 20.15 Koor en orkest; 21,15 Simavi; 21,35 Zang en pianosoli; 2150 Orgelconcert; 22,45 Overdenking; 23,00 Platen. HILVERSUM II. 415 en 1875 m. 7, 8, 13, 18. 20 en 23 uur: Nieuws: 7,15 Gymnastiek; 7,30 en 8,15 Platen; 8,50 Voor de vrouw: 9.00 Operettemuziek; 9,35 Platen; 10,00 Morgenwijding; 10,20 Voor de keuken; 10,35 Moderne pianomuziek; 11:00 Platen; 12,00 Accordeonconcert: 12.30 Kalender; 12.35 Orgel en zang; 13.15 Voor het platteland; *13,20 Deens dansorkest; 13,50 Dorothy Lamour zingt; 14,00 Voor de vrouw; 14,15 Kamerorkest; 15.00 V»or de ieugd; 15,35 Musette-orkest; 15.45 Ziekenbezoek: 16.15 Voor de jeusd; 17.15 Platen; 17.45 Rijk 26. „De wedstrijd gaat dus beginnen! zei Overzee; 18,20 Ensemble Vincentim: '.8.45 Panda zenuwachtig. Moeten we geen eten Lezing over riiksstudiebeurzen: 19 00 Zana- mee nemen, baas? Hebt U een reglement platen; 19.15 Nieuws uit Tndië: 19,30 Biibel- van de wedstrijd? Hoe moeten we vliegen? lezing: 20.15 Residentie-orkest: 21.15 Luis. Welke kant op? Hebben we wel genoeg trrspel ..Meneer Samoson: 22 05 Tanen- b M v mct smr rumba-orkest: 22.35 Bioscooporgel. 22,45 Tr;i -- Lezing over medezeggenschap; 23,15 Zang Oehoe Z. Uil streng. „Je verstoort mijn ge en piano; 23,25 Ray Ventura, I weinig indruk, evenmin als de enorme aan- plakvellen met beeldstatistieken van „hoe- erg-het-wel-is' dat doen. Schaarse artike len in de winkels, weinig variatie in wat de pot schaft, woningnood, transport misère, kolengebrek, dure sigaretten, man nen, die na twee jaar steeds nog onder de wapenen zijn, dit alles, wat men tastbaar ervaart, is reeds genoeg om ieder duidelijk te maken, dat we nog verre van het paradijs verwijderd zijn. Nu is dan de supercrisis losgebroken. In de herfst, zegt Herbert Morrison, die aan het hoofd staat van de economische re geringsleiding, in de herfst zal de klok twaalf slaan. Engeland leeft op zijn ex port. In Juli was die al omhoog geschoten tot 120 procent van de omvang van 1938. tuurlijk niet. Zij wil echter proberen het invoer-deficit met 200 millioen omlaag te schroeven.. Wanneer Engelands economie doelmatig functionneert, zal nieuwe dol- larhulp waarschijnlijk weer opdagen, mis-r schien zelfs vóór de uitwerking van het door Marshall aanbevolen Europees her stelplan. Engeland schijnt althans te ho pen, dat het een zekere prioriteit krijgt. Een grootscheeps plan om de dingen werkelijk aan te pakken, ontbreekt tot nu toe. alle aankondigingen daarover ten spijt. Men voelt, dat de regering, al houdt zij er constructieve denkbeelden voor de verre toekomst op na, nu de nood aan de man is gekomen, met de handen in het haar zit. Optimistische uitspraken worden stee vast door de feiten achterhaald. De rege ring zwaait met verlanglijsten, ^als cata logi zo lang, put zich uit in aan'sporingen Krupp's laatste rekening In Neurenberg is de beschuldiging voor gelegd tegen twaalf leidende vertegen woordigers van de wapenfabrieken van Krupp in het Ruhrgebied Een der be klaagden in dit proces is Alfred Krupp von Hohlen und Halbach, zoon van dr. Gustav Krupp, de „wapenkoning". De elf andere zijn alle directeuren van een of meer on- Dammende mijnwerkers bezochten Haarlem Dc Damvereniging ..Verenigde Vrienden" uit Bocholtz (Zuid-Limburg), welke uitsluitend uit mijnwerkers bestaat, was gedurende een viertal dagen de gast van de Haarlemse Damclub. Het uit 21 personen bestaande gezelschap was bij de leden der H D.C. ondergebracht en het bestuur der H D.C heeft de mijnwerkers prettige dagen verschaft. Uitstapjes werden gemaakt r.aar Zandvoor:. Schiphol, het Gooi. Marken en Vo- lendam, waarover zij niet uitgepraat geraakten. Ter gelgenheid van het 40-jarig bestaan der H.D C. werd een eie-wedstrijd gespeeld tussen hét derde tiental der jubilerende vereniging en het eerste tientai van ..Verenigde Vrienden". De H.D.C.'ers bewezen met 161 hun onbetwiste meerderheid. De Haarlemse Damclub ontving van de „Verenigde Vrienden" als jublleumsge- schenk eer. fraaie koperen mijnlamp met inscriptie. Schaken Zomertournooi van de Rocliade De deelnemers aan het Zomerschaaktour- dernemingen van Krupp. Enige van hen nooi van De Rochade negeren het prachtige waren reeds van voor de eerste wereld- weer en leveren wekelijks slag. De uitslagen oorlog af bij KrupD werkzaam. va« dev'ilfde ronde r R t l: I„ de beschuldiging wordtverklap, ^renïé trSJEÜ* dat de Krupp-fabneken reeds in 1926 be- lc Klasse; s j AbspoelG. Kranendonk gonnen zijn met het maken van tanks en, p. Rotteveel—P. Fris VzV2'. W. J. dat in 1930 begonnen is met experimenten jolink—M. Hovinga 1—0; W. Mantel—C, Kos- met raketten. ter 01; K. KasP. Eykelboom 01; P. Dijk- De beklaagden worden beschuldigd van stra—J. v. d. Schaaf 10. het maken v;an plannen voor en het voeren I 2e Klasse: C. van agressie-oorlogen, plundering en stelen van bezittingen in door de Duitsers be zette landen, het in dienst nemen van bui tenlandse arbeidskrachten, het gebruik maken van krijgsgevangenen en van an dere oorlogsmisdaden. Zij worden et- tevens van beschuldigd Hitier te hebben geholpen op zijn weg van misdadeh, door de productie der fabrieken te verhogen, waardoor zij geweldige winsten, in hon derden millioenen marken lopend, in hun zak staken. De beschuldigden roofden uit België en Nederland bezittingen weg. Zij worden ten slotte beschuldigd van moord, uitroeiing, foltering en andere onmenselijke daden tegenover mannen, vrouwen en kinderen in de bezette gebieden en tegen krijgsge vangenen en gevangenen van concentratie kampen. Noordhoff—Mevr. Mal- VHetA.. Notenboom 10; Mevr. MazirelC. Korthuys 10; J. v. d. noemen. Het werk van velen dier padvin ders is hier precies hetzelfde als thuis, doch de condities zijn gewijzigd. Ze werken hier voor elkaar. In een atmosfeer van kame raadschap, die het karakter van de arbeid geheel transformeert en er een nieuwe zin aan geeft. Moisson heeft men niet ten on rechte gedoopt tot de „hoofdstad van de goede wil". Een laatste tocht door de kampen.Ik zie nog éénmaal de Roodhuid, die volgens de Amerikanen de „meest gefotografeerde man ter wereld" is, de bruine welpjes uit Marokko, de Zwitsers in hun sneeuwwitte hemden, de grote blonde Zweden, de Hon garen met de pluimen op de hoed, de Liba- nezen met de witte hoofddoeken, de Basken in hun lange zwarte rijbroeken, de India nen met vlechtjes, de Hindoe's, de gerokte Echtpaar veroordeeld dat Joden verried BergJ. "P. Jacobszoon V2P. Koele- man—P. A Staal V2-!/-W. C. Hoos—M. Koeleman 1—0: P Koeleman—J. v. d. Berg 1/2—i/2; P. in den Berken—J. A. Souverein 0—1; C. ten HengelJ. v. d. Moot 01; G, v. EgmondJ. E. Visser 1—0; J. Peen— D. Par doen -01. 3e Klasse: Mevr. OnvleeJ. J. Mölman 0—1; I. Marinus—J. Boeré 1—0; C. v. Bode- gomF. Wij-n-ands 01. KAATSEN Kaatsdag van „Frisia" De Kaatsvereniging „Frisia" hield een wed strijd. waaraan 66 kaatsers deelnamen. De spelers waren door loting ingedeeld in 22 par turen. Na vele spannende partijen bleven over de nummers 4 (E. Broersma, Amsterdam, P. van der Geest. Haarlem en P. Langerak, Amsterdam). 10 (J. Bijlsma. Amsterdam. D J. Bijlsma, Amsterdam. D. J. Jippes. Amster dam en H. de Vries, Makkum) en 18 (F. van der Hevde. Zaandam. B. van der Wal, Haar lem en H. de Jong, Zeist). De partij tussen 4 en 10 was spannend Aanvankelijk had nummer 4 de leiding, doch na de helft van de w» striid verkregen de tegenstanders een voor- gebruik V3n geweld Sprong, Welke zij niet meer afstonden. Het verloop was als volgt: Een aantal Nederlandse kunstenaars en 4): 8, 8, 4, 8, 8. 0, 6. 4. 4, 8. 2 is 60. kunstenaressen heeft een manifest gepu-| 10): 6, 4, 8. 4, 2, 8, 8. 8. 8. 2. R is 66. bliceerd, waarin zij onder andere verkla- Partuur 4 ontving de derde prijs. De strua Kunstenaars en de Indonesische kwestie Manifest tegen het ren „het als hun onafwijsbare plicht te be schouwen, stelling te nemen tegen de door de Nederlandse regering bevolen militaire geweldpleging in Indonesië en op te ko men tegen de fatale misvatting als zouden vriendschap en verbondenheid met een broedervolk bevorderd kunnen worden met behulp van wapens. In het gebruik hiervan zien zij een ernstig gevaar zowel voor de ongestoorde groei der Indonesische cultuur als voor de integriteit en de toe komst der Nederlandse cultuur. In de strijd tegen de vijandelijke bezet ting van Nederland hebben zij zich on danks de vele verschillen op politiek en godsdienstig gebied één gevoeld. Thans voelen zij zich verenigd in schaamte en verontwaardiging over een daad waarvan het Nederlandse volk in zijn geheel in geen geval tegenover buitenwereld en nage slacht de verantwoordelijkheid zal mogen aanvaarden. Zij verklaren dan ook dat zij Een prachtige prestatie onder'de huidige "«mt lit een gooi naar de dictatuur, ook omstandigheden. Het voorlopige einddoel al' zo "iemand weet wat is 175 procent, eind 1948 te bereiken. Maar«e regering nu precies van plan is. - - 1 De gebruinde vacantieganger vmdt zijn droom van zon en zee bij thuiskomst wreed verstoord. Grimmigheid ^taart hem aan. Het aanvullende voedselrantsoen zal miniem zijn. Gaat hij naar een restaurant, dan verdient het aanbeveling een micro scoop mee te nemen. De humoristische stukjes in zijn ingekrompen lijfblad moes ten al het veld ruimen voor steeds naarder nieuws. Zo moeten dan allereerst de kleine din gen des levens het loodje leggen. De grote kwamen al eerder in de verdrukking. Somber is de winter, die Engeland tege moet gaat. Het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam heeft uitspraak gedaan in de zaak te gen het echtpaar P.-van G. uit Amsterclam, dat in de bezettingstijd te Amsterdam een pension exploiteerde, dat het gebruikte als Jodenval. In samenwerking met de be ruchte SD-er Schaap werden in het pen- mfk „icf sion Joden ondergebracht, die wilden on- zich'zuilen blijven'kêren"^'tegen elke poging en vei maningen, maar het land eist wat Verduiken, Deze werden dan echter binnen om andere volken door een al of niet be- enkele dagen aan de SD overgeleverd. j perkte gewelddadigheid tot de inwilliging De 58-.iarige C. P., tegen wie óp 6 Aug. van de Nederlandse eisen te dwingen. Zij twintig jaar was geëist, werd veroordeeld staan overleg, geen overweldiging voor", deeld tot vijf jaar met aftrek en ontzet- 1 oe ondertekenaren van het manifest ting uit de kiesrechten voor. het leven. Zijn vrouw, de 69-jarige M. van G., tegen wie eveneens twintig jaar was geëist, kreeg een lichtere straf. Het hof hield er reke ning mee, dat zij gehandeld'' heeft onder pressie van haar man. Zij werd veroor deeld tot vijf jaar met aftrek en ontzett- ting uit de kiesrechten voor het leven. anders. De critici van rechts en links zijn het erover eens, dat een chirurgisch ingrijpen nodig is, maar over de aard der operatie verschillen de meningen. Rechts wenst minder, links méér socialisme. De Conservatieven zijn ontdaan over de aangenomen machtigingswet, die de rege ring de bevoegdheid geeft om de econo mische hulpbronnen van het land in dienst der gemeenschap te stellen. Churchill MacArthur's politieke adviseur verongelukt Honderdtwintig kilometer van de Sand wicheilanden is een Amerikaans vliegtuig, met George Atcheson, de politieke raads man van generaal MacArthur, aan boord, in zee gestort. Er bevonden zich ook enige Amerikaanse generaals aan boord van de ze machine. Drie geredden zijn gevonden door een vaartuig van de Hawaiïse kustwacht. Het is nog niet bekend, wat geworden is van de overige tien passagiers. Reuter meldt nader, dat Atcheson om het leven is gekomen. Atcheson was ook nog voorzitter van de vier mogendheden- raad voor Japan. Goede diensten voor Paraguay De algemene vergadering van de inter- Amerikaanse» conferentie te Petropolis (Brazilië) heeft met algemene stemmen de motie van Uruguay aangenomen, waar in wordt voorgesteld, dat de conferentie beide partijen van de burgeroorlog in Pa raguay zal verzoeken om het vechten t> staken en het geschil op vriendschappelij ke voet bij te leggen. De volgende plenaire zitting zal Maandagmiddag worden houden. „Prijse was hoog, maar die kopers was gretig" „En nou kan U sodoende blomme wat drie dae van te vore in Holland gepluk is, onverwelk en vers in Johannesburg koop!" Met deze uitroep van bewondering brengt de grote Johannesburgse krant „Die Vader land" op de eerste pagina met twee grote foto's het bericht, dat nu sedert twee maanden geregeld per KLM anjelieren, le lietjes van dalen en orchideeën, anthurium en cattleyasoorten naar de goudstad van Zuid.Afrika gebracht worden. Hoewel dit nog maar een proefneming is, belooft deze handel, volgens de verklaring van de betrokken firma aan de reporter van het blad ,,'n baie belowende nijwer- heid" te worden Voorlopig wordt nog ver loren op de transacties. Wat de verzorging op de 6.000 mijl lange reis betreft, wijst het blad er op, dat slechts zekere soorten van bloemen worden inge voerd, omdat men enerzijds geen concur rentie met de eigen markt wil voeren en anderzijds de temperatuur van de Midden- Afrikaanse luchthavens nadelig is. In de plaats van houten verpakkingsmateriaal wordt papier gebruikt om de vrachtkosten te drukken. De plaatselijke kwekers kun nen deze bloemen bestellen om ze nadien zelf te kweken. Al de aangeboden bloemen worden telkens afgenomen. „Prijse was hoog, maar die kopers was gretig", aldus besluit het artikel. verklaren tenslotte de overtuiging te heb ben „dat het niet de eerste maal zou zijn dat de dragers en behoeders der culturele waarden intuïtief helderder en verder za gen dan politici en militairen". Het manifest is onder andere reeds ge tekend door D. A. M. Binnendijk, Anna Blarnan, Cola Debrot, Maurits Dekker, Henriëtte van -Eyck, Albert Helman, Ed. Hoornik, Hildo Krop, Hans van Meerten, Jan Musch, Henriëtte Roland Holst, jhr. W. Sandberg, Nico van Such telen, Charley Toorop, S. Vestdijk, Victor E. van Vries land en vele anderen. Kinderverlamming in Engeland breidt zich uit In de week. eindigend op 9 Augustus, zijn in Engeland en Wales 568 gevallen van kinderverlamming geconstateerd, tegen 448 en 302 in de twee daaraan voorafge gane weken. In 1946 bedroeg het totaal aantal gevallen voor het gehele jaar 606. Ook in Noord-Ierland heeft de ziekte zich geopenbaard, evenals in Schotland, Voetbal Panda en de Meestervlieger dachtengang, leerling! Je zou me haast jachtig maken.' Een goed vlieger vertrouwt op zijn goede sterren, leer dat van mij. Ik heb nog nooitOp dat moment klonk er een luid gelach naast hem en een kras sende stem riep: „Is dat sigarenkistje van jullie, jongens? Wil je daarmee gaan vlie gen? Weet je moesje dat wel? Hahaha!" „Wie bent U, als ik vragen mag?" vroeg Oehoeterwijl hij minachtend naar het grote toestel keek waar de spreker tegen aan leunde. „Ik ben Kraan" zei de ander eenvoudig. „Ik ben de piloot die deze wed strijd gaat winnen en ik duld niet, dat zulke armoedzaaiers als jullie meedoen!" R.C.H. speelde gelijk tegen Leeuwarden Zaterdagmiddag vertrok RCH naar Friesland om ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan der VV Leeuwarden een vriendschappelijke wedtsrijd te spelén. Na een prachtige boottocht werd in de middag onder grote hitte de wedstrijd Leeu warden—RCH gespeeld, waarin RCH onmiddel lijk de toon aangaf. Toch nam Leeuwarden de leiding. Een verkeerd afgeven van de bal door de linksachter werd gestraft en de stand was 2—0. Kort na de hervatting verkleinde Helling man de achterstand, doch opnieuw maakte Leeuwarden van een fout in de Haarlemse ach terhoede gebruik (3—1). RCH. dat tot op dit ogenblik technisch beter speelde zag zijn werken beloond. Een hard schot van Biesbrouck en twee doelpunten van Hanse bezorgde RCH een ver diende voorsprong van 4—3. Uit een vrije trap maakte Leeuwarden gelijk (4-4). Competitie-indeling district 2 Volgens de Sportkroniek ls de indeling ln district II als volgt: Tweede klas A: COAL, DCV, Emma, Fortuna, Gouda, De Kennemers. Sche- veningen, Slledrecht, Velsen, Vlos en VUC. Tweede klas B: BMT, CVV, HVV, ODS, Over maas, Quick, RCH, SVV, Unitas, UVS en VFC. Derde klas A: Alphen, ASC, HBC. Hllllnen, LFC, SJC, TYBB, Westerkwartier en Woerden. Vierde klas B: HPSV, Quick Steps, Spoorwijk, VDS, Voorburg, DOCOS, Alphense Boys, Hlllegom, BSM en Lisse. Vierde klas C: Lugdunum, Rijs wijk. GDS, rava, Terlaak, Alphia, VVSB, Bodegraven en Teyllngen. Zaterdagmiddagvoetbal De competitie van het Zaterdagmiddagvoetbal in de vierde klas van de KNVB begint op 6 Sep tember Het programma voor de afdeling A luidt volgens de Sportkroniek voor die dag: Kennemerland—CSV; AMVI—HCSV; De Geuzen IJmuiden; Blauw Wit—VVGA (Sizo heeft vry). om de eerste en tweede prijs tussen 10 en 18 was minder spannend. De spelers van 10 waren enigszins vermoeid en verloren met 54—32 Het verloop was: 18) 8. 8. 6, 8. 8. 8, 8 is 54. 10) 4, 4, 8, 6, 2, 6, *2 is 32. Cricket Engeland scoorde 427 runs Engeland voegde Maandagmorgen nog IK runs aan zijn totaal toe in 35 minuten, zodat het een totaal van 427 runs behaalde. Gladwin bleef met 51 not out waarbij zeven vieren in een uur en Evans, wiens harde slagen 45 runs op leverden. ging run out door een ongelukkig mis verstand met Gladwin. Engeland was 7 uur 55 min. aan bat geweest. Een bijzondere prestatie leverde de Zuid Afrikaanse bowler Mann van wie de cijfers waren: 64 overs, 28 maidens. 93 runs en 4 wickets, welke bijzonder opmerkelijk zijn, gezien de afstraffing dte hij van Glad-win kreeg Verder bowlden Tuckett 082; Dawson 1—80; Rowan 3—92 en Smith 1-68. Een enorme menigte toeschouwers was aanwe zig toen Zuid Afrika aan bat kwam. De Zuid Afrikaanse aanvoerder Melville plaatste zichzelf als nummer 5 en Mitchell opende met Dyer. Bij de lunch waren er 19 runs zonder wicket- verlies. De linkse slow bowler Howorth onder scheidde zich, toe hij met de eerste bal die hij in test cricket bowlde een wicket deed vallen. Dyer was het eerste slachtoffer van zijn uitste kend bowlen. Op 47 werd hij op coverpoint uit- gevan-gen. Nadat Viljoen (10) op 63 gevangen was, kwam Nourse in. Deze speelde zeer haastig en op 78 werd hij door Yardley op extra cover point gevangen. Aan het einde van de tweede dag waren er 129 runs voor het verlies van drie wickets. Dat eerste ijsje. Meindert Flikkema een acht jarige jongen die met de KLM-Constellation naar Holland (Michigan) vloog, werd gekiekt toen hij een ijsje zat te eten. The Grand Ra pids Herald gaf als onderschrift: „Meindert begint zijn Americanisatie door onmiddel lijk een ijsco te eten. Het is het eerste ijs, dat Meindert die uit een door de oorlog verwoest land komt ooit heeft geproefd. Hij vindt het heerlijk". Eva's ontvangst. Tijdens het congres van de Franse socialistische partij te Lyon is een levendig debat gevoerd over de ontvangst van Senora Perón. Marceau Pivert „verweet aan Henri Vergnolles aan die ontvangst te hebber, deelgenomen. Vergnolles verdedigde zich door te verklaren, dat de ontvangst een plicht van hoffelijkheid was, verder herin nerde hij er aan. dat ook de Sovjet-Russi sche ambassadeur. Bogomolof. en zijn echt genote Eva de hand gedrukt hadden. Aanwinst kiezerscorps. Volgens een bericht van het Duitse nieuwsbureau in de Britse bezet tingszone, zullen de vroegere leden der nazi partij in de Sovjet-zóne van Duitsland voor taan mogen stemmen en zelf verkiesbaar zijn, zulks met uitzondering van de vroegere actieve nazi's en de oorlogsmisdadigers. Aankondiging. De regering van Egypte heeft aan Frankrijk, Groot-Brittannié, Amerika en alle landen, die van het Snez-kanaal gebruik ma ken, verzocht de komst van oorlogsbodems 'ln een der havens van »het kaanal aan te kondigerh-^Dit zou dan moeten geschieden ténminste tien dagen voor de aankomst te Suez of Port Said. Beetje laat. Zaterdag zijn schoten gelost in de richting van het gebouw, waar de lichamen van de onlangs vermoorde acht Burmese lei ders nog steeds opgebaard staan. Een der aanvallen erd uitgevoerd door enige niet geïdentificeerde personen, die nadat het vuur door de bew kers was beantwoord, met een jeep het hazenpad kozen, Volgens de berich ten werd niemand bij de aanval gewond. La ter werden eveneens schoten gelost op do woning van wijlen Aung Sang, een der ver moorde leiders. (U. P.) Weer een kwestie. De Spaanse gezant in Tanger heeft aan de pers een verklaring doen toe komen waarin door de Spaanse regering ge protesteerd wordt tegen de ..onrechtvaardig heid" van het huidig Internationale bestuur in Tanger. ,,Wlj hebben geen vertrouwen in het tegen woo rdlgee systeem van Internatio nale controle" zo wordt in de verklaring gezegd Dit is de eerste maal dat Spanje de Tanger-kwestie ter sprake brengt sinds de Grote Vier de Spaanse bemoeiingen in dit gebied hebben gereduceerd en Spanje heb« ben uitgesloten van de Parljse Tanger-coiw ferenüe in Augustus 1915,

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2