Haarlems Dagblad Gromyko verwijt Amerika gebrek aan eerbied voor Veiligheidsraad „Nederland is de scl.uldige en verzaakt zijn plicht als lid van de UNO" Griekse kwestie op een dood spoor Haarlemse bakkers zullen niet aan de staking deelnemen Weerbericht 62c Jaargang No. 18711 8 1 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-KoofdredacteurRobert Peereboom Woensdag 20 Augustus 1917 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Adverttarieven op aanvraag bij de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Russische ironie: De Russische afgevaardigde in de Veiligheidsraad heeft gisteren het grote woord gevoerd bij de behandeling der Indonesische kwestie en later eveneens toen de Griekse zaak in behandeling kwam Wat G omyko zeide, was waarschijnlijk niet bedoeld als bittere ironie, doch zijn woorden kregen dat aspect door een vergelij king tussen de Russische houding in de Indonesische en die in de Griekse kwestie Nadat Gromyko in de eerstgenoemde aangelegenheid had betoogd dat Amerika pogingen in het werk stelt om de besluiten van de Veiligheidsraad te vertragen en dat het gebrek aan eerbied toont voor deze UNO-instelling, gebruikte hij in de Griekse kwestie tweemaal zijn vetorecht om besluiten, die de Veiligheidsraad met een meerderheid van negen tegen twee wilde nemen, te vernietigen en bovendien verklaarde hij nog dat Rusland het bestaan van de subcommissie van het Balkan comité, die een compromis moest zien te vinden, eenvoudig negeerde Waarmede Rusland de Griekse kwestie blijkbaar louter uit eerbied voor de Veiligheids raad en in het streven om een oplossing te bespoedigen op een gevaarlijk dood spoor rangeerde De veiligheidsraad is gisteravond ten aanzien van de Indonesische zaak evenmin tot een beslissing gekomen. Er zijn ver schillende redevoeringen afgestoken; halve die van Gromyko was er nog een van Sjahrir, die verklaarde dat de republikein se regering niet accoord kan gaan met de voorstellen die Nederland aan de Veilig heidsraad heeft voorgelegd en volgens wel ke een onpartijdige mogendheid, aangewe zen door twee staten die door de beide par tijen zouden worden gekozen, in het geschil zou moeten bemiddelen. Sjahrir drong nog maals aan op arbitrage door de Veiligheids raad en sprak de vrees uit, dat de Neder- landse troepen zich gereedmaken om Djokja onder de voet te lopen. Hij eiste op nieuw terugtrekking der Nederlandse troe pen uit republikeins gebied en hij verklaar de niet te geloven dat rechtstreekse bespre kingen tussen de beide partijen enig resul taat zouden kunnen hebben. Sjahrir gaf hiermede een boodschap van zijn regering weer, die door radio-Djokja was verspreid en bedoeld was als een mededeling aan de leden van de Veiligheidsraad. De rede van Gromyko, waarmede de zit ting geopend werd, bevatte een herhaling, maar dan in scherper vorm, van het stand punt der Poolse delegatie, dat al eerder werd uitgesproken. Gromyko richtte zich met een directe beschuldiging tot de Ver enigde Staten naar aanleiding van het her haalde aanbod van goede diensten aan de republikeinse regering, waarin hij een po ging tot vertraging der besluiten en tot passeren van de UNO wenste te zien. Gromyko eiste van de raad. dat hij on middellijk maatregelen zou nemen om de republiek „slachtoffer van een niet-uitge- lokte aanval", te beschermen'. Verder uit stel, aldus de Rus, zou betekenen dat de raad niet aan zijn verplichtingen zou vol doen. Gromyko zag in de instelling van een commissie, die zou toezien op de na leving van de wapenstilstand, de enige mogelijkheid om de weg te bereiden- voor een oplossing, die zou moeten bestaan in het tussenbeide komen van een arbitrage commissie onder jurisdictie van de Veilig heidsraad. De Russische afgevaardigde sprak verder nog veelbetekenend over de Amerikaanse economische belangen in In donesië in verband met het Amerikaanse aanbod tot het verlenen van goede diensten. „De belangen van de-wereld en van Indo nesië zouden benadeeld worden, wanneer de raad deze aangelegenheid niet in eigen hand zou nemen," aldus Gromyko. Hij stel de de eis dat de raad aan Nederland, „de schuldige partij" zou bevelen zijn troepen tot achter de'vroegere demarcatielijnen te rug te trekken en Nederland zou mede delen dat de vraag over de competentie van de raad zou worden beantwoord door de raad zelf en niet door Nederland. „Han del volgens hel Handvest," zei de Rus ten slotte, „en niet volgens Nederlands advies". Na de rede van Sjahrir, die volgens Aneta Ook nog verklaarde dat de Nederlandse soldaten zich schuldig maken aan roof. ter reur en moord, werd de zitting verdaagd tot Vrijdag. Nieuwe resolutie geopperd Een nieuw Australisch voorstel, dat tus sen de verschillende redevoeringen werd ingediend, behelsde de onmiddellijke in stelling van een commissie van vijf leden als onderzoekcommissie. Als middel tot ar bitrage stelde de Australische afgevaar- Een einde aan de vete Argentinië—V.S. Als gevolg van de conferentie van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, George Marshall en zijn Argentijn se ambtsgenoot Juan Bramuglia is een eind gekomen aan de langdurige diplomatieke vete tussen de V.S. en Argentinië, zo wordt in Petropolis, de Braziliaanse plaats waar de conferentie is gehouden, uit gezagheb bende kringen vernomen. Marshall en Bramuglia bereikten niet alleen overeenstemming over de voor naamste punten van het voorgestelde inter- Amerikaanse verdedigingsverdrag, maar bespraken bovendien het hele complex der betrekkingen tussen de V.S. en Argentinië en de politieke wereldproblemen. Naar wordt vernomen heeft Bramuglia het verzoek om een apart herstelplan voor het Westelijk halfrond laten varen en er in toegestemd dat de Amerikaanse republieken met een stemmenmeerderheid van twee derde gebonden zullen zijn aan een ge meenschappelijke actie tegen elke aanval. Chileense communisten worden ontslagen President Gonsalez Videla van Chili heeft in een radiorede aan het Chileense volk bekend gemaakt, dat alle Chileense communisten, die hoge overheidsfuncties bekleden, onmiddellijk ontslagen zullen worden. De president verklaarde, dat hij het Chileense congres om speciale volmachten zal vragen teneinde hooggeplaatste com munisten. bijvoorbeeld burgemeesters en pi-ovincie-gpuverneurs van hun functies te ontheffen. digde voor een commissie van drie leden in te stellen, waarvan een bemiddelaar door Nederland, een door de republiek en een door de Veiligheidsraad benoemd zou wor den. De Chinese afgevaardigde diende daarop het volgende amendement op de Australi sche resolutie in: „De raad neemt met voldoening kennis van de verklaring door de Nederlandse regering uitgegeven op 11 Augustus, waar in zij haar bedoelingen bevestigt om democratische en souvereine Verenigde Staten van Indonesië te stichten op basis van de overeenkomst van Linggadjati. De raad hee*t vervolgens kennis genomen van de bedoeling van de Nederlandse regering om de beroeps-consuls te Batavia uit te nodigen een rapport over de situatie in Indonesië op te stellen en stelt voor aan de republiek om een onpartijdige staat aan te wijzen, gekozen door twee staten, welke op hun beurt door Nederland en de republiek zijn uitgekozen, ten einde de situatie in Indonesië te onderzoeken en toe te zien op de uitvoering van het bestand. De raad besluit: a. tot het doen opstellen van ge noemde consulaire rapporten tot het toe zicht op de uitvoering van het besand; b. De raad besluit vervolgens, dat genoemde consuls'en genoemde onpartijdige staat zul len verzocht worden hun gezamenlijk rap port aan de Veiligheidsraad voor te leggen; c. De raad zal, indien de situatie dit vereist, de aangelegenheid verder in beschouwing nemen." De Indonesische kwestie (Van onze parlementaire redacteur) Na afloop van de gewone Woensdagse bijeenkomst van de Economische Raad uit de ministerraad zal er heden weer een bui tengewone ministerraad gehouden worden. Deze zal natuurlijk aan de Indonesische kwestie gewijd zijn en in het bijzonder ook aan het standpunt, Vrijdag a.s. door onze vertegenwoordiger in de Veiligheids raad in te nemen in verband met het Chi nese voorstel. Wij hebben de indruk, dat men in grote lijnen in verantwoordelijke kringen in den Haag in dat voorstel een teken van een juister begrip voor de si tuatie inzake het Indonesische vraagstuk ziet. Het zal ons dan ook niet verbazen, wanneer tenslotte Nederland zich met het wezen van dit voorstel zou kunnen ver enigen. ook al moge wellicht opnieuw tot uiting komen, dat Nederland in beginsel de bevoegdheid van de Veiligheidsraad om zich op de wijze, waarop dat nu geschied is, met de Indonesische zaak te bemoeien, juridisch blijft ontkennen. Intussen heb ben wij de indruk, dat men in den Haag van mening blijft dat, gegeven de desbe treffende inlichtingen uit Indië, daar de factor tijdnood wel een rol zal blijven spelen, zolang van de zijde der republiek in feite volkomen in strijd met het „staakt het vuren" gehandeld wordt. Amerikaans aanbod van goede diensten ingetrokken Reuter meldt dat de Verenigde Staten gisteravond formeel het aanbod om de In donesische republiek en de Nederlanders tezamen te brengen in rechtstreekse on derhandelingen over een vreedzame op lossing van de Indonesische kwestie, heb ben ingetrokken. De Verenigde Staten deden deze stap nadat de Indonesische republiek gewei gerd had het Amerikaanse aanbod zonder voorbehoud te aanvaarden. Volgens Aneta werd in de mededeling van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken gezegd, dat het ant woord van de Indonesische regering op de Amerikaanse nota van 14 Augustus „dezelfde voorwaarden herhaalde als te voren". Hoogoven-directie stelt een ultimatum De directie van de Hoogovens in Velsen, waar nog steeds een aantal arbeiders een „wilde" staking houdt, heeft thans in een circulaire aan het personeel bekend ge maakt dat de arbeiders die zich Donder dag 21 Augustus, des ochtends om tien uur niet voor werkhervatting hebben aan gemeld, zullen worde» ontslagen. Het woord is aan...._ Alleen een dwaas heeft altijd gelijk. Om de vlammen van 't brandende Rcichsw aid te stuiten, worden ook aan Nederlandse zijde brandwallen opgeworpen, die verdere vernielingen moeten voorkomen. Weer geruchten over aftreden van premier Attlee De politieke correspondent van de con servatieve Daily Mail heeft verklaard, dat Clement AUlee zijn meest vertrouwde col lega's gezegd zou hebben, dat hij om ge zondheidsredenen van plan zou zijn in na bije toekomst de functie van minister president neer te leggen. De correspondent voegde er aan toe, dat Attlee er in toege stemd zou hebben als minister-president 'e blijven optreden totdat de besprekingen over de dollarlening te Washington over het critieke punt heen zouden zijn geko men. Attlee zou Ernest Bevin tot zijn op volger willen aanwijzen. Bevestiging van deze berichten is niet te krijgen. Russische veto-manie verhindert beslissing van de' f eiligh eidsraad Dinsdagavond heeft de Sovjet~Russische gedelegeerde Gromyko zijn veto uitge sproken over liet Australische voorstel, een beroep te doen op Griekenland, Al banië, Joego-SIavië en Bulgarije om „de provocerende handelingen aan de grens" te doen ophouden en onderhandelingen te beginnen voor een volledige vredesrege ling. Het voorstel verwierf 9 stemmen; de Sovjet-Unie en Polen stemden tegen. De Sovjet-gedelegeerde sprak eveneens zijn veto uit over het Amerikaanse alter natief-voorstel betreffende de Balkan, volgens hetwelk de blaam voor de grens incidenten geworpen moest worden op Bulgarije, Albanië en Joegoslavië, en aan de Balkan-commissie van de UNO ge vraagd moest worden om een rapport over de toestand aan de Griekse grenzen. Ook hier stemden de Sovjet-Unie en Polen tegen Nadat de voorzitter had medegedeeld, dat er geen aanleiding bestond voor ver dere bespreking van de Griekse kwestie, verklaarde Andrei Gromyko namens de Sovjet-Unie, dat deze de subcommissie van de commissie voor onderzoek in de Balkan van de UNO als niet langer be staande beschouwde. Sir Alexander Cadogan, de afgevaardig de van Groot-Brittannië, verklaarde hier tegenover, dat de commissie in functie zou blijven totdat de raad op zijn vroe gere beslissing zou zijn teruggekomen. De voorzitter sloot zich bij deze ziens wijze aan. De raad verdaagde hierop de Griekse kwestie voor onbepaalde tijd. De leden Van de raad blijven er echter vrij in te allen tijde een bijeenkomst te verzoeken. Herschel Johnson, de Amerikaanse af gevaardigde in de Veiligheidsraad, heef! verklaard, dat Amerika besloten heeft de huidige verwarde toestand in Griekenland ter sprake te brengen in de algemene ver gadering der UNO, die volgende maand bijeenkomt. Hij gaf uiting aan zijn ver trouwen in het „gezond verstand" van de algemene vergadering en herhaalde de vroegere waarschuwing, dat Amerika zelf maatregelen met betrekking tot Grieken land zal nemen, wanneer de UNO het niet doet. Sadistische Nazi-artsen ter dood veroordeeld Karl Brandt, Hitiers vroegere lijfarts en de hoofd beschuldigde in het proces tegen de SS-artsen, is door het Amerikaanse tri bunaal te Neurenberg tot de strop ver oordeeld „wegens het doen van sadistische en over het algemeen nutteloze experimen ten op menselijke wezens". Karl Gebhardt, Himmlers lijfarts en voor zitter van het Duitse rode kruis en Ru dolph Brandt, Himmlers adjudant, werden eveneens ter dood veroordeeld. Voorts werden Joachim Mugrowky, Wolfram Sievers en Viktor Brack tot de strop veroordeeld en Siegfried Handloser, Oscar Schroder, Gerhardt Rose en Karl Genzken tot levenslange gevangenisstraf. Iierta Oberhauser, arts van het vrou wenkamp Ravensbrück en de enige vrouw die schuldig is bevonden, kreeg 20 jaar gevangenisstraf, evenals Hermann Becker- Freysing. Waldemar Hoven, chef-kamparts van Buchenwald, zal worden gehangen. Fritz Fischer, tweede lijfarts van Himmler, en Wilhelm Beiglböck kregen respectieve lijk levenslang en 15 jaar. Dezer dagen- maakte de rijnsleepboot ..Rudolf Mieschengebouwd door de Haarlemse Scheepsbouwmaatschappij en bestemd voor de Rederij Lloyd A.G. te Bazel, haar proef vaart. Dit drieschroefs.schip is voorzien van drie Storkmotoren elk van 700 pk. Het heeft een lengte van 60 meter en is 8 meter breed. De diepgang bedraagt 1 meter 40 en het schip is uitgerust met twee moderne straigenlicren en kan 12000 ton tot Ruhr- ort slepen en 2500 ton tot Bazel. Anker- en trossenlieren worden electrisch aange dreven. Dr. van Mook analyseert de huidige toestand Er zal spoedig een interim- regering worden ingesteld De luitenant-gouvemeur-generaal dr. Van Mook heeft heden om 1 uur 15 Ned. tijd voor Radio Batavia een rede gehou den. die door Hilversum werd gerelayeerd. Dr. Van Mook begon met een overzicht der Indonesische geschiedenis van de Japanse capitulatie af. Hij zeide alleen de feiten in groot verband te willen beschouwen en niet in te zullen gaan op de besprekingen in de Veiligheidsraad alsmede op allerlei verdachtmakingen en onwaarheden die rond deze kwestie zijn ten beste gegeven. Van Mook schilderde het ontstaan van de republiek als een enscènering van invloed rijke Japanners. Het karakter der republi keinse strijdorganisaties noemde dr. Van Mook zuiver Japans. Sprekende over de wapenstilstand be schuldigde dr. Van Mook de republikeinen van voortdurende schendingen en terreur. De republikeinse regering kon Ling gadjati niet doorzetten. Dit werd haar door de verschillende strijdorganisaties verhinderd. Het moet de gehele wereld duidelijk 'zijn, dat het ons wèl ernst is met Linggadjati. anders waren wij niet zolang opgesloten gebleven in kleine gebieden, aldus dr. van Mook. Voortgaande zeide de landvoogd: „Onze voorstellen voor een rechtsherstel werden in de besprekihgen met redelijke Indone siërs steeds aanvaard. Djokja deed dit echter niet. Het was duidelijk dat daar een hergroepering moest komen. De Nederlandse regering had te kiezen tussen misstanden en corruptie enerzijds en Linggadjati aan de andere kant. De re publiek zelf kon haai' bestuursapparaat blijkbaar niet saneren, integendeel, er wer den competente mensen opzij gezet. Dr. van Mook deelde verder mede dat in de bezette gebieden strikte bevelen gegeven zijn. dat in de beveiligde gebieden de re publikeinse orders niet meer opgevolgd mogen worden. Politieke organisaties, die constructieve gedachten kunnen geven, zullen welkom zijn. Zo spoedig mogelijk zal de interim-regering worden ingesteld. Door het staken der actie heeft de Neder landse regering haar goede wil getoond, in tegenstelling met de republiek. Geen Chinese militaire corp sen op republikeins gebied De republikeinse regering heeft het ver zoek van de Chinese consul-generaal tot het vormen van speciale Chinese vrijwil ligerscorpsen op republikeins gebied, de z.g. „Pao an Tui" afgewezen. De Chinese consul-generaal Tsjiang ver klaarde gisteren tegenover Aneta, dat hij het „ten zeerste betreurde", dat de repu blikeinse regering zijn verzoek voor de vorming van Pao an Tui-groepen verwor pen had. Hij zeide voorts, dat geen perma nente organisaties waren bedoeld. De Pao an Tui-groepen zouden slechts als nood maatregel gelden. De beslissing van de re publikeinse regering toont aan, dat zij een politiek blijft volgen, waarbij zij alle ver antwoordelijkheid draagt voor de levens en eigendommen van Chinese burgers. Hij be sloot met te zeggen, dat hij hoopte, dat in de toekomst deze politiek betere resulta ten op zal leveren. Paarden gedruis De kerkeraad der Gereformeerde kerk van Ruinerwold-Koekange heeft be sloten teneinde „het paar denge druis onder de eredienst zoveel mogelijk te voorkomen", terug te keren tot een oude instelling, een kerkelijk stal knecht. Deze zal het toezicht hebben op de paarden van hen, die met paard en wagen ter kerke komen. De kerkeraad zal deze functionaris, die geen fooien aannemen mag, daarvoor honoreren. Bijeenkomst der Kamers (Van onze parlementaire redacteur) Morgen zullen de beide Kamers bijeen komen. Deze onderbreking van de parle mentaire zomervacantie komt allerminst onverwacht sinds op 7 Augustus de 'over eenkomst met de wereldbank gesloten werd inzake een aan ons te verstrekken lening van 195.000.000 dollar. Die overeenkomst krijgt immers pas rechtskracht nadat de regering haar bekrachtigd zal hebben en daarvoor heeft zij de parlementaire goed keuring nodig. Deze wenst zij met de grootst mogelijke spoed te verkrijgen en dit is de reden, waarom zowel de Tweede als de Eerste Kamer Donderdag bijeen zullen komen met de bedoeling dat nog Donderdagavond ook de Eerste Kamer het goedkeurend wetsontwerp zal aanne men. Men mag er gerust van uitgaan, dat het allerminst in de bedoeling ligt tevens andere onderwerpen, bijvoorbeeld het In donesische vraagstuk te bespreken: uit de oproep aan de Kamerleden blijkt duidelijk dat het alleen over het hier bedoelde wets ontwerp gaat. Alle Poolse paspoorten welke voor l Sep tember 1939 zijn afgegeven, alsmede die. welke verstrekt zijn door diplomatieke en consulaire missles van de Poolse regering in Londen zijn volgens een mededeling van'het Poolse gezant schap In Den Haag ongeldig verklaard. BAKKERSC.OISFLICT DLTRT VOORT Zij zullen alleen aan hun klanten brood leveren doch niet meer dan de normale hoeveelheid De strijd tussen de stakende bakkers en de regering duurt voort. Tijdens een gis termiddag te Amsterdam gehouden drukbezochte vergadering toonden de stakenda bakkers unaniem zo'n grote onverzoenlijkheid jegens het besluit van de minister, aat het Amsterdamse publiek slechts zeer weinig hoop gelaten kan worden voor een spoedige oplossing van het conflict. Op voorstel van het actie-comité besloten de hoofdstedelijke bakkers de staking voorlopig voor onbeperkte tijd aan te houden. Donderdagmiddag komen zij opnieuw bijeen. Zelfs indien zij dan mochten besluiten te gaan bakken hetgeen bij de huidige stand van zaken zeer onwaarschijnlijk moet worden geacht dan nog zal men geen brood kunnen krijgen vóór Zaterdag of Maandag, omdat de verwarming der ovens geruime tijd in beslag neemt. Intussen wordt in Amsterdam nog steeds slechts tussen de 10 en 15 procent der nor male broodproductie bereikt. In soortge lijke omstandigheden v erkeert bijna de ge hele provincie Utrecht, het Gooi, delen van Noord-Brabant en van Overijsel. Tot nog toe wisten vele Amsterdammers zich in Haarlem van brood te voorzien. Voorts reden taxi's vol brood van Zaan dam naar Amsterdam. Dit zal echter niet meer mogelijk' zijn, daar zowel de Haarlemse als de Zaanse bakkers besloten hebben, uitsluitend aan hun klanten niet meer dan de normale hoeveelheid brood te leveren. Van besprekingen, contact of over leg tussen de stakende bakkers cn de regering over de impasse, waarvan het publiek de dupe dreigt te worden, is tot dusverre niets gebleken. Inmiddels echtei toonde het Amsterdamse publiek, geroutineerd door de hongerwin ter-ervaringen, behalve grote vindingrijk heid een volkomen kalmte. Duizenden trek ken dagelijks ter verkoeling naar het Zand- voortse strand. Zij slaan dan op dc terug weg, hetzij in Zandvoort, hetzij in Haarlem brood in. Anderen sturen hun kinderen naar de bakkers in Amsterdam, die niet aan de staking deelnemen, om zich in een lange rij van wachtenden in geduld te oefenen. Vele huismoeders vullen het tekort aan brood aan door het koken van pap, hetgeen merkbaar wordt door de enorme vraag naar melk, waarvan Amsterdam toch al veel meer gebruikt, dan het in feite aan bonnen toegewezen krijgt. Dit is mogelijk, omdat talloze families melkbonnen ont vangen uit plattelandsstreken, waar de melk eigenlijk nog wel gedistribueerd dient te worden, maar toch vrijwel alge meen zonder bon wordt afgeleverd. Militaire bakkerij ingeschakeld Verder zijn er nog de maatregelen, die het Amsterdamse gemeentebestuur reeds had getroffen. De capaciteit van de cen trale keuken is weer op 27.000 liter per dag gebracht. Dank zij onderhandelingen, die het gemeentebestuur met het departe ment van Justitie heeft gevoerd, beschikte de hoofdstad Dinsdag reeds over 50 pro cent meer brood dan Maandag, want in de grote militaire bakkerij in de Conradstraat wordt nu door politieke delinquenten on der hoogspanning gewerkt. Het resultaat dat deze militaire bakkerij Dinsdag 17.000 broden aan het Amsterdamse pu bliek ter beschikking kon stellen. Er zal ook geen gebrek aan melk zijn, want het Bedrijfschap voor Zuivel heelt voor een grotere aanvoer gezorgd. Mocht er grote vraag naar bloem onder het publiek ont staan. dan zal de gemeente de taak van de weigerachtige kruideniers overnemen en op enkele plaatsen in de stad zelf bloem tegen inwisseling van broodbonnen ver kopen. De regering heeft de mogelijkheid ge opend bakkersbedrijven te vorderen. De voedseltoestand is op het ogenblik echter nog niet zo ernstig, dat het gemeentebe stuur hiertoe eerder dan Donderdagmorgen zal overgaan. Geen staking in Den Haag Dc Haagse bakkerspatroons hebben gis teravond besloten niet te staken, omdat het personeel van een der grote broodfa brieken aan een staking niet zal meedoen. De bakkers namen het besluit, hun Am sterdamse collega's financieel bij hun ac tie te steunen. De bakkers in Helmond hebben gister middag de broodleverantie hervat, omdat men een langere bedrijfssluiting tegenover het publiek niet verantwoord acht. In Kampen zijn de bakkersgezellen gaan staken, niet uit protest tegen de regerings maatregelen, maar omdat verschillende bakkerspatroons geen extra week loon als acantietoeslag willen uitbetalen. Deze patroons zijn van mening dat de uitspraak van het college van Rijksbemiddelaars slechts de mogelijkheid opent tot het uit betalen van een week loon extra, maar deze betaling niet verplicht stelt. De Zuid-Limburgse bakkerij commissie deelt mede niet te wensen, dat haar actie van invloed zou zijn op de productie der mijnen, aangezien er een te groot lands belang op het spel staat cn zij de verant woordelijkheid daarvoor ondragelijk acht. Er is derhalve volstaan met een protest staking van één dag. Vandaag zijn alle be drijven weer aan het werk gegaan. De Zuid-Limburgse bakkerij commissie blijft echter afwijzend staan tegenover de be- Haarlems standpunt De Haarlemse Bakkers en Coöpera ties kwamen gisteren bijeen ter bespre king van de situatie ontstaan door dc bedrijfssluiting in Amsterdam. Besloten werd Amsterdam te steunen door alleen voor eigen cliënten te bak ken en de productie niet op te voeren. Het volgende telegram werd naar de minister van Landbouw gezonden: „De Haarlemse Bakkers en Coöpera ties bjjeen in vergadering protesteren ten sterkste tegen uw uitlating, dat het feit, dat bakkers niet aan de bedrijfs sluiting meedoen, inhoudt, dat deze bak kers en coöperaties het met uw prijs vaststelling van grootbrood eens zijn." Uit de vergadering kwam een sterke drang ook in Haarlem de bedrijven te sluiten. Met instemming werd vernomen, dat de bakkers in Velsen een eventuele bedrijfssluiting in Haarlem onmiddellijk zullen volgen. Een comité van actie werd gevormd. slissing van dc minister inzake de brood prijs. De houding der coöperaties. Nu in verschillende delen van het land de broodbakkerij het middel van staking in toepassing is gaan brengen, acht de Handelskamer als centrale der Nederland se Verbruikscoöperaties het nuttig, de hou ding der coöperaties in dit conflict nog maals te verklaren. De Nederlandse Verbruikscoöperaties zijn het met de huidige prijs- en marge- politiek der regering in het algemeen op verscheidene punten niet eens en achten met name de regeringsmaatregelen inzake de broodprijzen in meer dan een opzicht onaanvaardbaar. De verbruikscoöperatie verwerpt op dit ogenblik echter het middel van staking, als zijnde niet in het belang der verbrui kers. De Handelskamer heeft dan ook het advies aan de aangesloten coöperaties herhaald, de bakkersbedrijven in werking te houden, doch zich bij de levering te beperken tot de kring van leden en andere vaste verbruikers en de verkoop van bloem slechts in die gevallen ter hand te nemen, waarin door overmacht het bakkersbe drijf van de coöperatie moet worden stil gelegd. In het onder de rook van Amsterdam gelegen Oostzaan, waar de bakkers Maan dag nog doorwerkten, zijn zij gisteren oolc gaan staken. De bakkerspatroonsorganisa ties in de Zaanstreek besloten geen sta king uit te roepen, doch aan niet-ingezete- nen van de Zaanstreek geen brood af te leveren. Ingezetenen krijgen niet meer dan de normale hoeveelheid. In Amersfoort heeft het gemeentebe stuur aangekondigd, dat het Donderdag bakkerijen zal vorderen, indien de bak kers dan nog staken. Utrechtse bakkers weer aan het werk. De bakkers in dc provincie en de s(a4 Utrecht zullen met ingang van morgen weer brood afleveren. Dit is het resultaat van besprekingen tussen de Utrechtse bakkersorganisaties cn het gemeentebestuur van Utrecht. Het ge meentebestuur verklaarde zich bereid be middeling te verlenen bij het tot stand brengen van besprekingen tussen het de partement van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening en de Utrechtse bak kersorganisaties, op voorwaarde dat de bakkers aanstonds het werk zouden her vatten. De Utrechtse bakkers zijn op dit vooi'stel ingegaan. DROOG EN ZONNIG Verwachting, medegedeeld door het K.N M I in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: Heldere nacht met hier en daar och tendnevel. Overdag zonnig en droog met weer iets hogere temperaturen Matige wind tussen Noord en Oost. 21 Augustus: Zon op 5.32 uur, onder 19.54 uur Maan op 11,49 uur. onder 22 02 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1