e C Europese Tolunie Het „legioen der tweeduizend verrichtte verdienstelijk werk Nieuwe uitgaven Goede Haarlemse resultaten in Derby J Wereldnieuws j WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1947 IN DE WERELDPOLITIEK: Y' ie zich temidden van de perikelen der namelijk die der samenwerking, waarin Indonesische kwestie en ondanks de mi- traillade van veto's in de Veiligheidsraad nog herinnert dat er een Parijse conferen tie aan de gang is. zal ongetwijfeld ook nog weten dat de critieke datum van deze con ferentie nadert: Eind Augustus zullen de vijf algemene commissies, die tijdens de algemene vergadering der zestien Europese landen op 12 Juli j.l. werden ingesteld, een gezarnelijk rapport uitbrengen over de mo gelijkheden en behoeften van Europa, dat zal worden voorgelegd aan de regering dei- Verenigde Staten, die dan, na met het Con gres tc hebben uitgevochten hoever de Amerikaanse hulpverlening zal kunnen gaan, zal beslissen volgens welke proce dure Europa door Amerikaanse sanering op de been zal worden geholpen. Over de resultaten van de besprekingen In de commissies is heel weinig bekend geworden. Dat weinige is hoofdzakelijk, dat er nog steeds een, gelukkig minder scherp wordende, tegenstelling bestaat tus sen Frankrijk aan de ene zijde en Amerika- Engeland aan de andere kant over het pro bleem Duitsland, of liever over het pro bleem der Duitse industriële productie, en dat in deze commissies een grote eenstem migheid heerst over het principe, dat al leen een zo nauw mogelijke samenwerking der Europese landen de kans op economisch herstel mogelijk maakt. Die eenstemmigheid over een der ele mentaire voorwaarden voor het slagen der conferentie wekt grote verwachtingen, die door de Duitse controverse weinig vermin derd worden. Wanneer immers die nauwe samenwerking zo evident is dat zij zonder voorbehoud door de gedelegeerden wordt geaccepteerd, zal de practische verwezen lijking zich niet laten stuiten doör een vraagstuk, over welks grondfactoren men het eens is, doch waarvan de tot praktijk voerende maatregelen niet bij allen in goede aarde vallen. Het moet worden aan genomen dal, dank zij toegevendheid van Franse kant en begrip voor de Franse ar gumenten aan Anglo-Amerikaanse zijde, het vraagstuk der Duitse industrie binnen kort zijn oplossing zal krijgen, voor wat betreft de Westelijke helft van Duitsland althans. In de voornaamste der vijf commissies, Observatie" van Indonesië 95 Het Engelse blad „The Observer" publiceert een speciale reportage uit Batavia, die een overzicht geeft van de toestand ïn Indonesië: „De situatie in Batavia is. twaalf dagen na de order „staakt het vuren", gespannen. Alle ogen 2ijn gericht op Lake Success heidsraad. die als imposant beschouwd wordt, aan het proberen is gelijk en het ongelijk te schiften in het conflict dat begon toen de Hollanders hun geduld verlo ren en 20 Juli om middernacht hun „politiële actie" aanvingen. Nederland is volgens de Linggadjati-ov< komst nog steeds de souvereine autonteit in Nederiar.ds-Oost-Indie. De Hollanders leggen ei de nadruk op. dat zij een internationale onder- zoek-commissle zullen aanvaarden, omdat zij vrede willen en omdat zij de humanitaire motte- ven van de Veiligheidsraad erkennen. Maar zij erkennen zeer zeker niet. dat de raad een wettig recht zou hebben om te intervenleren. Onder de hogere Nederlandse autoriteiten in Batavia. Soerabaja. Medan en andere „brand punten" is er een stijgend cynisme op te merken aangaande de Veiligheidsraad. Het uitsluiten van de besprekingen van Oosl-Indoneslë en West- Borneo heeft de hele Nederlandse gemeenschap geprikkeld en vele Indonesiërs bang gemaakt, die met de Hollanders samen werken in de hèr- bezette gebieden. Deze Indonesiërs vrezen repésailles wanneer zij weer onder republikeins bestuur zouden ko men. Djokjakarta, dat tot nu toe nogal sterk is geweest in het verschaffen van woorden, die wanneer zij in het buitenland gehoord worden waar en oprecht klinken, maar die in practijk ter plaatse weinig betekenen, heeft de gelegen heid aangegrepen om ex-republikein: andere ambtenaren te bevelen hun functies, die zij na de terugkeer van de Nederlanders bleven vervullen, te verlaten. „Anders", zei DJokja, „zult gij er de 'gevolgen van moeten dragen' Omdat velen van deze ambtenaren dezelfden zijn, die door de Nederlanders wei-den opgeleid vóór de oorlog met Japan en die op hun post zijn gebleven, successievelijk or.der de Japan ners, de republikeinen en nu weer onder de Hollanders, zou het Nederlandse bestuur, dat toch al onderbezet is. ernstig in de verlegenheid komer., wanneer de mensen op de sleutelposten Djokja zouden gehoorzamen en er mee uit zou den schelde::. Hetgeen hier beschouwd wordt een anti-Ne derlands vooroordeel in Lake Success te zijn. zou deze Indonesiërs kunnen doen besluiten om a'.ies op één kaart te weten de terugkeer van het republikeir.se bestuur te zetten en hun leven en hun belangen veilig te stellen door de Neder landers in dc steek te laten. Dit Is een van de verre en onvoorziene echo's van de woorden dte nu in Lake Success gesproken worden. Intussen is het Nederlandse leger, dat nooit meer dan 100 000 man heeft geleld, dun verspreid over drie ruwe fronten op Java en brede stroken rond alle economisch belangrijke gebieden op Java en Sumatra. Nederlandse troepen zijn inmiddels niet ver der gegaan dan de voorste stellingen die zij sinds vier Augustus in handen hebben, hoewel zij sindsdien wel enige onveilige gebieden in hun rug hebben gezuiverd. Republikeinse woordvoerders in Djokjakarta, dat bijna geheel het contact kwijt is met de plaatselijke commandanten, hebben er toe bijge dragen de guerilla-oorlog tegen Nederlandse ver vooruitgeschoven stellingen te bevorderen. Het resultaat hiervan is. dat de Nederlanders, die in 15 dagen actie slechts (50 doden te betreuren hadden, van vijf Augustus tot 16 Augustus er nog 20 mensen bij verloren hebben." De radio geeft Donderdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00 8 00, 13.00, 19.00 20.00 en 22.30 uur Nieuws. 7.15 «Gymnastiek. 7.30 Gebed 745 Weense dansen van Beethoven 3,15 Platen. 9.00 Werken van Berlioz en Liszt. 10.00 Leger des Heilsmuziek. 30.45 Orge'. 11.00 Ziekenbezoek. 11.45 Orgel. 12,00 Angeles. 12 03 Sonate van Mozart. 12.30 Weer- overzicht. 12.33 Dansorkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.20 Welk bock?. 13 45 Voor de vrouw. 14 00 Lichte muziek. 14.40 De Zuid-Afrikaanse vrouw. 15.00 Marsen. 15.15 Kamerorkest. 16.00 Bijbelle zing. 16 45 Planoduo. 17.30 Platen. 1800 Mandoli- na;a 18.30 Strijdkrachten. 19.15 Platen. 19.30 Actualiteiten. 19.45 De R. V. D. antwoordt. 20.05 Proloog. 20.15 De mariniers. 21.00 Orgel. 21.30 De vaart der volken. 21.50 Met band en plaat. 22.45 Ovei-denklng. 23.00 Symphonlsche muziek. HILVERSUM II, 414.5 M.. 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00. 13,00. 18.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek 7.30 en 8.15 Platen. 8.45 Piano- werken van Schumann en Brahms. 9 15 Morgen wijding. 9.35 Arbeidsvitaminen. 10.30 Voor de vrouw. 20 35 Platen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Platen. 11 20 Symphonlsche muziek. 12.00 Platen. 22 30 Weerbericht. 12.32 In 't spionnetje. 12.37 Orgel. 13.15 Lichte muziek.* 14.00 Trio van Haydn en quintet van Bruckner. 15.00 Voor zieken. 16.09 U kunt het geloven of met 16.05 Reprices. 17.00 Kalcidoscoop. 17.20 Wat wil je worden?. 17.30 De Skymastcrs 17.50 Rijk over zee. 18.15 Sport- praaije. 18 30 Tennisreportage 18.45 Pianó. 19.00 Praatje uit New Yoik. 19.10 Wereldjcugdcon- ei cs19.35 Lichte muziek. 20.05 Voor vacantle- g.ingcrs. 20.10 Vlooi. 20.15 Philharmonisch orkest, 21.15 Luisterspel „Ècn glas melk". 21.55 Orgel. 22.00 Hij cn zij. 22.30 Lichte muziek. 23.15 Platen, alle aangesloten landen zitting hebben, heeft de eenstemmigheid over dc nobdzaak tot zo nauw mogelijke samenwerking geleid tot de idee, een Europese tolunie te vor men, naar het voorbeeld van de tolunie der Lage Landen. Deze idee werd oorspronke lijk buiten de agenda door enkele landen geopperd, doch er bleek veel belangstelling te bestaan voor dit voor stel, dat er een groot deel der bespre kingen aan werd gewijd. Ziehier dus het bewijs, waartoe eenheid van zin automa tisch leiden kan: Tot een als het ware op natuurlijke wijze groeiende ontwikkeling naar een doel, dat niet tevoren als doel was vastgesteld. Er is immers op de Europese conferentie nimmer sprake geweest van de vorming ener tolunie integendeel, men was huiverig om zulk een verstrekkende stap ook maar tot de mogelijkheden te re kenen. Men ging zeer behoedzaam te werk onder de overweging, dat men blij zou zijn een enigszins gecoördineerd Europees eco nomisch plan te kunnen opstellen, desnoods alleen maar geldend voor een kort tijds bestek. Weliswaar lieten verschillende ge delegeerden, waaronder ook Bevin, tijdens de algemene vergadering doorschemeren, dat zij op groter en blijvende resultaten hoopten, doch de zakelijke doelstelling der conferentie zeide niets over een permanen te coördinatie, gewaagde er zelfs niet van. En thans gaan de gedelegeerden van de commissie voor Europese samenwerking reeds zover, dal zij serieus en geanimeerd de mogelijkheden en moeilijkheden van een eventuele Europese Tolunie onder de ogen zien, zonder dat er stemmen opgaan die het idee als absurd en onmogelijk verwerpen. Wel klinken uit verschillende hoeken be zwaren, doch die bezwaren zijn meer het gevolg van het feit, dat er vele moeilijk heden worden voorzien vooraleer een Tol unie voor geheel Europa tot stand zou zijn gekomen, dan van een principiële afwij zing van het plan. Men is nog een weinig bevreesd om de realisatie van een zo dui delijke Europese economische eenheid die noodzakelijk zou moeten uitgroeien tot een betrekkelijke eenheid op politiek ter- De 9 Muzen Goerings woede overleefd. Ecu groot ge deelte van de kunstschatten, welke de nazi's uit Italië hadden gestolen a! cis Gpeiing :s weer de Brenner gepasseerd om in de Italiaanse musea te worden onderge bracht. Onder de teruggevonden schaften bevin den zich 952 urnen uit de opgravingen van Herculanum en Pompeji, die Goerlng ln een aanval van woede beschadigd heeft en sohilde- rljen van grote waarde. De kunstschatten zijn momenteel in een villa te Bolzano opgeslagen alvorens naar Rome te worden doorgezonden, waar ze in het Palais de Venlse tentoongesteld zullen worden. Nederland in Zuid-Afrika. De tentoonstel ling van Nederlandse moderne -schilders, die reeds in Kaapstad en Johannesburg te zien was en die o.m. doeken van Ottd de Kat, van Yperen, Van Regteren Altena, Fernhout, Dick Ket en Jan Sluyters omvat, oogst thans ook te Pretoria groot succes. Primitieve Van Gogh. Te München had dé première plaats van „Van Gogh" een stuk ge schreven door de thans overleden Münchener zenuwarts Willibald Sauer. Daar het theater zeer weinig accomodatie bood en 15 taferelen moesten worden gebracht episoden uit het leven van de schilder werden de décors bij open doek verwisseld. Bovendien moest het verkleden en schminken der acteurs in de zaal geschieden, Succes van het jeugdorkest. Het Nederlandse jeugdsymphonieorkest, dat als onderdeel van de Nederlandse delegatie naar het wereldjeugdfesti- val te Praag was uitgezonden, ls met lauweren overladen in ons land teruggekeerd. Vele Tsje chische bladen hebben vol lof gesproken over ..de jongens zonder rokcostuum en de meisjes in lichte jurken, die zeer goed speelden, zeer goed voorbereid waren en met vreugde musiceerden". Aantal Britse legerinstructeurs blijft in Griekenland Naar in Londen uit betrouwbare bron wordt vernomen ,zal een klein aantal Britse geschenk voor Hitler legerinstructeurs „voor onbepaalde tijd" in Griekenland worden gehandhaafd. Het aan tal Britse instructeurs in Griekenland (270 officieren en 1288 manschappen) zal nog deze maand met 25 procent worden ver minderd en in de eerste helft van Septem ber opnieuw met 50 procent. Naar verluidt, gaat de regering van de V. S. volkomen met deze plannen accoord en zal liet Ame rikaanse legerpersoneel in Griekenland zich slechts met administratieve en econo mische aangelegenheden bezig houden. Groente en fruit voor Nederlanders in Duitsland Zaterdajg zijn drie grote vrachtauto's met Nederlandse groenten naar Aken ge gaan. Maandag volgde een tweede zending en gisteren werden tien ton appelen naar Aken getransporteerd. De groenten en het fruit zijn bestemd voor Nederlanders in het Duitse grensge bied. Zij ontvangen 15 kg groenten en fruit tegen geringe prijs. Deze actie was mogelijk door het initi atief van de Nederlandse consul te Aken, jhr. Von Pelser Berensberg. Het Bedrijf schap voor Groenten en Fruit en de dou ane-diensten verleenden medewerking. Franse zorgen voor het kindertal De Franse regering voert op het ogen blik een plan uit, dat ten doel heeft Frankrijk met de „gezondste mensensoort van Europa te bevolken". Zij wordt hier in bijgestaan door sociale en medische diensten. De aanleiding tot het opstellen van dit plan was de ernstige vermindering van het aantal huwelijken en geboorten tijdens de oorlog, hoofdzakelijk door het wegvoeren van het grote aantal gezonde mannen door de Duitsers. De eerste sociale instelling die gestimuleerd wordt is het huwelijk. Op het stadhuis houdt de ambtenaar van de Burgerlijke Stand een toespraak van een half uur, waarin hij het belang van een groot gezin naar voren brengt, alvorens hij het trouwboekje overhandigt. Hierin is plaats voor de namen van negen kinderen. Hij voegt er dan aan toe: „Ik hoop het genoegen te hebben u een nieuw boekje te overhandigen als dit vol is". Overal wordt de aandacht van het pu bliek op de kinderen gevestigd. Boven de meeste plaatsen van de Métro kan men lezen: „Gereserveerd voor aanstaande moeders". n Het nuttige en het aangename vereend bij de pootaar dappel oogst hebben dit jaar meegeholpen bij het bin nenhalen van de oogst op het platteland. Het aantal beschikbare arbeiders was rein in al haar conseQuenties te aan- - 1, n ,;„L 1 11 klem. hoewel de beteelde oppervlakte aan vaarden, en men kan zich waarschijnlijk ,q.r „„1, a „-+„ii„„ A.,t -,,iiL 1 zienlijk groter was dan m 194b. Om alt 5? i Probleem op te lossen heeft men bijzon- behoort Europese mogelijkheden ,dere maatregelen moeten treffen en een err,° i j j I belangrijke daarvan is geweest de inseha- Tien jaren geleden zouden deze mannen k li^f VJ Ook in vor.ge jaren het waarschijnlijk voor onmogelyk hebben bb« J h gehouden dat zestien Europese landen zou- den overleggen of er wellicht kans op ver-, ,t t georganiseerd verband va„ wezenh,king van een Europese tolunie be- th De Nederlandse Jeugdgemeenschap stond - dat overleg rs thans een feit cn|is daarvoor in de vori „in8tei. tc hulp wordt niet eens meer als sensatie be- - - schouwd. Zo gaat Europa blijkbaar, on veilig- Idanlcs de vele hindernissen die het op zijn .tandeloos" weg vindt en die merendeels daar door Europeanen zijn gelegd, vooruit naar een zeer natuurlijk en logisch doel. Dat eind doel is niet een tolunie maar deze vormt een tussenstation en het begin van een nieuwe étappe. De eenheid van een we. relddeel in economisch opzicht zal gevolgd moeten worden door eenheid op andere ge bieden, waarbij menig heilig huisje zal moeten worden afgebroken en die vele souvereine rechten in gemeenschappelijke plichten zal moeten omzetten. Dit is niet het werk van één generatie. En daarom kunnen velen er niet in geloven zij be seffen niet dat zij hun werk met de kiemen ener verdere ontwikkeling zullen moeten overdragen aan volgende geslachten en zij spreken daarom maar al te gauw van „een onmogelijkheid". Zulke mensen zullen er thans in Parijs bij de verschillende dele gaties ook wel te vinden zijn, doch de merkwaardige vooruitgang van de bespre kingen in de richting van het doel en de baanbrekende ideeën die er geopperd wor den naast de practische werkzaamhe den ten aanzien van het plan-Marshall doen vermoeden dat er ook mannen van een geestelijk formaat, dat berekend is op de grootsheid van Europa's ontwikkelings kansen, aanwezig zijn. Het rapport, dat eind Augustus zal ver schijnen, is een voornaam iets voor de mo mentele Europese toestand, doch voorna mer is de vrucht, die uit de ongedwongen en objectieve besprekingen ten aanzien van jie Europese verre toekomst in Parijs zal 'kunnen worden geplukt, als zij tenminste niet door de grote hitte van de vuurhaar den, die in Europa op dit ogenblik smeu len, aan de boom verdroogt. J. L. VERZORG UW HUID! Tegen zonnebrand, stuklopen, door zitten, schrijnen, smetten, en ter ver betering <ier huid: Purol of Purolin. Door 't crème-karakter is Purolin geliefd bij de vrouw voor zichzelf en de baby. (Adv.) Rusland vraagt Perzië om olie-concessies Na enige maanden van stilte heeft de Sovjet-Unie de Perzische eerste minister, Ghavam es Soeltaneh, opnieuw om olie- concessies in Noord-Perzië verzocht, aldus ,The Times". De Sovjet-ambassadeur heeft de premier een ontwerp-verdrag ter hand gesteld en hem verzocht het aan het nieuwe Perzische parlement ter goedkeu ring voor te leggen. In Britse kringen ziet men met belang stelling de Perzische beslissing tegemoet, ofschqon men het niet waarschijnlijk acht, dat Perzië tot verlening van een conces sie zal overgaan. Duizenden mensen uit de grote stedenden in het Westen. Vooral Hilversum heeft een belangrijk contingent geleverd. Behalve de jongeren hebben aan de hulpverlening bij de oogst duizenden an deren deelgenomen. Eind Juli waren werkzaam: 3000 militairen. 4000 arbeiders uit de-D.U.W.-reserve en 3300 gedetineer den en strafgevangenen. Toen landarbeiders hier en daar in sta king gingen zijn bovendien vrijwilligers opgeroepen. In de groep van 400 vrijwil ligers in Overijsel werkte de politie-in- specteur naast de belastingambtenaar en de pas uit Indië gerepatrieerde en geza menlijk hebben zij er voor gezorgd, dat nog juist voor de fatale rooi-datum van 31 Juli het belangrijkste werk was vol tooid. canties op het platteland gewerkt, maar geroepen en in gezamenlijk overleg is toen bepaald, dat 2000 jongens en meisjes, voor het grootste deel jongens, over twee „lich tingen" verdeeld, iri kampen op het plat teland zouden worden ondergebracht om daar te helpen bij de oogst. Die proef is voortreffelijk geslaagd. De eerste „lichting" is op 1 Augustus naar huis gegaan. Bijna allemaal hadden ze graag langer willen blijven. Het nuttige was met het aangename gecombineerd. Hoevele kinderen zijn er in deze tijd, die niet weten, waar zij hun vacantie moeten doorbrengen? Welnu, hier gingen ze voor 2 a 3 weken naar buiten, leerden het leven op het platte land kennenen kregen nog geld toe! Goed: ze moesten ervoor werken, maar het was nuttige arbeid, die zii verrichtten en zij hebben het met vreugde gedaan. Zo goed zelfs, dat de eerste groep, die wel de drukste periode van de pootaardappelen- oogst heeft meegemaakt (de A-klasse moest voor 31 Juli gerooid zijn) zelfs een gemiddeld uurloon van 63 cent heei't weten te halen Maximum 7 uur mocht er worden gewerkt (hetgeen voor deze kin deren van omstreeks 16 jaar ook genoeg was) en er werd voeding gegeven voor zware arbeid. De Nederlandse Jeugdge- gemeenschap zorgde voor de leiders in de kampen, de Huisvestingsdienst van de Wederopbouw voor de inrichting dier kam pen, voor de voeding en voor de ontspan ning. De tweede „lichting" die thans in actie is, zal waarschijnlijk iets minder verdienen dan de eerste. De pootaardappelen der B- klasse kunnen blijven zitten tot 23 Augustus en dogr de grote droogte zijn zij niet hard gegroeid. Iedere bui kan dus winst brengen en de boeren wachten daar om zo lang mogelijk. Maar al wordt het loon voor deze jongeren dan een tikje lager, met de vele andere werkzaamheden, v/elke er op het platteland te doen zijn, vermaken zij 'zich kostelijk, zodat mag worden aangenomen, dat de proef het vol gend jaar, indien enigszins mogelijk, zal worden herhaald. Over het algemeen was het „legioen der Tweeduizend" afkomstig uit de grote ste- Een landhuis in zes dagen gereed Op Maandag 25 Augustus zal te Leid- schendam in park- Leeuwenburg met een voor Nederland ongewoon experiment begonnen worden. Daar zal in zes dagen tijds kant en klaar, bewoonbaar opge leverd, een landhuis gezet worden vol gens het systeem der „Pronto-beton- bouw". De bouw geschiedt slechts met een ploeg van zes man, onder wie twee metselaars. Het landhuis is niet „pre fabricated". Het is geen noodwoning, maar een door ir. Jan A» Lucas van het architectenbureau Hoogstrate te Rijs wijk ontworpen project dat, naar hij verwacht,- aan alle eisen van een met bakstenen opgetrokken huis voldoet en daarvan uiterlijk niet veel verschilt. „Het vraagstuk van de arbeid" door Dr. W. BANNING. (Vrij Nederland, Amsterdam). ..Een brutaal kapitalisme", zo zegt prof. dr w. Banning in zijn boek „Het vraagstuk van dé j arbeid". ..heelt de zedelijke verhoudingen in het arbeidsproces vernietigd, al het menselijke verzakelijkt, alleen geluisterd naar winst - machtsbegeerte". Bij deze crlUek laat de schrijver het echter niet. Hij geeft m tegendeel, na in enkele hoofd, stukken de historische, filosofische en religieuse aspecten van het probleem belicht te hebben, de beginselen en uitgangspunten weer. van waar. uit de opbouw van een „Rechtsorde van de Ar. beid" volgens hem moet beginnen. Hier nu toont dr. Banning zich niet alleen een geslaagde sociale kanselredenaar, maar ook een realistisch practicus, die weet, dat hij met weer barstig en tegenstribbelend materiaal te doen heeft, Daarbij is dc schrijver vrij van de econo- misehe en sociale vooroordelen, die in de litte ratuur over dit probleem zo vaak opgeld doen, „De onderneming is een arbeidsgemeenschap,' waarin kapitaal en arbeid minstens als gelijk waardige on dus gelijkberechtigde factoren samenwerken ten dienste van de welvaart der gemeenschap. Een wettelijke regeling van het ondernemingswezeri behoort van deze grond, gedachte uit te gaan", zo stelt de schrijver voor op, die niet alleen voor de Christelijke en socialistische gedachtenwcreld, maar ook voor de burgerlijk-humanistische een taak Want al Is dr. Banning ervan overtuigd, dat het liberalisme als politiek-sociale idee geen schep, pingskracht meer heeft, hij is anderzijds ook te beducht voor een te grote staatsbemoeiing, dan dat hij een gezond verzet daartegen niet positief zou waarderen. Het boek culmineert in het „Concept-char ter van de Arbeid", dat door de auteur in ce huidige strijd'over de plaats, die de arbeid in de samenleving toekomt, ter discussie wordt ge geven. Dit „Charter" zou de basis moeten vormen voor een nauwe samenwerking tussen de georganiseerde arbeidsgemeenschap, het volksleven en de staat, De ln dit stuk neerge legde opvattingen, komen voort uit het inzicht, dat vrede en vrijheid niet denkbaar zijn zonder bestaanszekerheid. Dr. Banning ontveinst zich echter niet. dat daartoe de macht van het monopolie- kapitaal en de „gevestigde belangen" gebroken dienen te worden, hetgeen een harde strijd zal eisen. J. H. H. O. V. VIJFDE ZOMER-CONCERT De reeks zomerconcei ten door de Haarlemse Orkest Vereniging wordt voortgezet met een concert op Vrijdag 22 Augustus, waaraan tweetal vooraanstaande solisten zijn medewer king zal verlenen Na drie delen uit de muziek bij Shakespeare' Midzomernachtsdroom van Mendelssohn, zal de pianist Gerard Hengeveld, met orkestbegelei ding Beethoven's tweede pianoconcert vertolken. Na de pauze vo'.gt het optreden van de Franse mezzosopraan Noémie Perugia. Behalvéleen aria uit. de opera „Ottone" van Handel, zingt zij een werk van Ravel, n.l. „Shéhérazade". Het orkest brengt na dg pauze voorts nog ten gehore-een werkje van de Jonge Nederlandse componist Hans Henkemans: „Primavera" en besluit dit concert, dat gedirigeerd zal worden door Kees Hartvelt. met L'apprentl sorcier (de Tov leerling) van P. Dukas. Op het prachtig gelegen veld van Darley Dale speelde 'net Haarlems.crlcket-elfta-1 Dinsd3g tegen Derby. De elftallen waren vrijwel hetzelfde sa mengesteld als in Juli in Haarlem. De gastheren openden met Fredericks en Johnson op het bowlen van Bijleveld en Peschar. De eerste had direct succes, toen hij in zijn tweede over Johnson met een prachtige bal bowlde. Oates, die hierna inkwam viel samen met Fredericks direct het bowlen aan en gezamenlijk voerden zij de score regelmatig op Op 54 kwam de schei ding. toen Fredericks achter het wicket werd ge vangen door De Nijs op het bowlen van Peschar. Hierna kwamen de runs ln een snel tempo en ook de wickets vielen regelmatig. Op 113 waren 9 wickets gevallen en de stuatie was voor Haar lem niet ongustig. Maar met Jacques en Need- man op de mat ging de score snel omhoog, Col- lard sloot op 164 runs voor 9 wickets. Om vier uur opende Haarlem met De Nijs en Van Bueren op het bowlen van Sadler en Need- man. Beiden stonden uitstekend te spelen, Latei- was Ender goed op dreef. Verder droegen ook Peschar en Kramer het hunne tot de score bij. 1-Iet bowlen bij Derby was goed verzorgd en het maken van runs was dan ook niet eenvoudig. Tenslotte wisten de Haarlemmers toch regelma tig voor de runs te zorgen. Toen om halfzeven de tijd verstreken was, had Haarlem een totaal van 145 voor 9 bereikt, waardoor het resultaat een draw was. De hoogste scorer van Haarlem was Ender (36), van Derby Jacques (85). Heren-enkelspel, tweede ronde: F. Beernink sl. Lagaay 63, 8—6; Llssauer sl. Tiel 6—3, 3—6, 7—5; De Roy van Zuidewijn sl. Storm 4—6, 6—3, 6—3: Tonjes si. Marinkelle 5—7, 6—3. 6—0; Knot tenbelt sl. De Vries 46. 9-7, 6—3; Ketjen sl. Van Oort 9—7, 4—6. 12—10. Derde ronde: T, Borren sl. Wiegers 6—3, 9—7. Dames-enkelspel, eerste ronde: mevr. Van Ber- kel sl. mej. Halbesma 64, 62; mej Bolhuis sl. mevr. Marinkelle 62, 61; mevr. Koch sl. mej. v. d. Schrieck 64, 7—5. Tweede ronde: mej. Kiek sl. mej. v Liebergen 6—3, 8—6; mevr. Van Berkel sl. mej. Bolhuis 6—2. 64; mevr. Haagen sl. mej, Van Alphen 7—9, 12—10, 6—2; mej. Broe- se van Groenou sl. mevr. Koch 2—6, 6—0. 62. Derde ronde (gepl. speelsters tegen winnaressen TT .tweede ronde): mevr. Roos v. d. Wal sl. mej. Paviljoenslaan a, Haarlem, vertraging in Hertken. s-j. e_2: mej. Hollln Couquerguc sl. afdoening dezer stukken met zich mede- j mevr. Muller-Van Czernickl 6J0, 7-5: mevr. brengt. Scholten sl. mevr. Jonquiere 2—6, 6—3, 6—1. Correspondentie Commissaris der Koningin De Commissaris der Koningin in de Pro vincie Noordholland verzoekt correspon dentie, niet particulier voor hem bestemd, zoals aanvragen ter verkrijging van pas poorten, rij- en nummerbewijzen en andere stukken betreffende dienstaangelegen heden uitsluitend te richten en te doen be- zol'gen aan: De Commissaris der Koningin in de Pro vincie Noordholland Dreef 3, Haarlem, aangezien elke andere adressering, zoals Tennis Nationale kampioenschappen Ook de tweede dag van de nationale kam pioenschappen was voornamelijk aan de enkel spelen gewijd In het dames-enkelspel staat reeds een drietal plaatsen van de laatste acht vast. Geen van die drie wordt ingenomen door een jonge speelster en het is zelfs niet waar schijnlijk dat een van de „geplaatste acht" het veld zal moeten ruimen voor de jeugd. De voornaamste uitslagen waren: Tijdens de zwemwedstrijden in Matlock waren de Nederlanders op alle nummers sterker dan de Engelsen. Een teleurstelling was dat de dames van Derby niet aan de start verschenen. De winnaars waren: Rugslag heren 1 Overeem (57 sec.), borstcrawl heren 1. Van de Bogaarde (46 sec), schoolslag heren i. Wanrooi) (62.6 sec.), rugslag dames 1. mej. Wisker (1 m.r.. 1.4 sec.), borstcrawl dames 1. mej. Marsman (52 sec.), schoolslag dames 1. mej. Van Wijk (1 min. 7 sec.), estafette heren 1. Haarlem (3 min. 18 sec.). Alle wedstrijden hadden plaats over 86 yards. De waterpolowedstrijd tussen de heren-zeventallen werd gewonnen door Haarlem met 41, nadat de rust met 2—0 was ln gegaan. Succes voor Voorting. De wielrenners reden een 10 mijl-race. Ook hier eindigde een Haarlemmer als eerste, name lijk G, Voorting, die een tijd maakte van 23 min. 47 sec. Cricket Century van Van der Luur tegen een M.C.C.-elftal De taak der commissie inzake „bezitsspreiding" Naar aanleiding van het dezer dagen gemelde voornèmen van de minister van Sociale Zaken om over te gaan tot instel ling van een commissie, welke tot taak zal hebben de wenselijkheid te onderzoeken van wettelijke maatregelen tot bevordering van de spreiding van bezit over de grote massa des volks en van een redelijker ver deling van het inkomen over de verschil lende groepen der bevolking, vernemen wij van bevoegde zijde, dat het desbetreffende onderwerp in het najaar van 1946 bij de bespreking van de rijksbegroting in de Tweede Kamer door prof. Romme aan de orde is gesteld. De bedoeling van prof. Romme was, dat zou worden nagegaan op welke wijze de priva'ateigendom meer kan worden verbreid en met name hoe kan worden bevorderd, dat de inkomenspositie van hen, die geen bezit hebben, zodanig wordt gewijzigd, dat ook deze groep meer persoonlijk bezit kan verkrijgen. Prof. Romme wees hierbij op het systeem der winstdeling, waarbij de arbeider een recht ontvangt op een zeker aandeel in de winst, welke in de onderneming, waarin hij werkt, is gemaakt. Men kan hierbij ook denken aan het systeem der deelneming in de on derneming,' waardoor de arbeider één of meer aandelen in de onderneming, waarin hij werkt, verkrijgt en daarop dividend ontvangt, indien dit wordt uitgekeerd. De oorsprong der commissie moet in deze be spreking in de Tweede Kamer worden ge zocht. De taak der commissie is echter niet tot de hier genoemde onderwerpen be perkt. Zij kan ook andere middelen tot spreiding" van bezit en inkomen onder zoeken en eventueel aanbevelen. Balkan-commissie op onderzoek naar grensincidenten De sub-commissie voor de Balkan der UNO heeft gisteravond de Bulgaarse rege ring telegrafisch ervan op de hoogte ge steld, dat zij de bedoeling heeft vier nieuwe incidenten aan de Grieks-Bulgaarse grens, welke door de Griekse regering gemeld y6 waren, te onderzoeken. Bulgarije werd verzocht faciliteiten te Panda en de Meestervlieger „Kom mee, leerling!" zei Oehoe. „Ik zou me haast kwaad maken op die Kraan! Maar ik weet, dat dat slecht is voor mijn zenuwen en dat het mijn slaap zou storen. Kijk! Het starten is begonnen. We moeten instappen, jonge Panda! Direct is het onze beurtDe vliegtuigen stegen één voor één op omdat er natuurlijk niet genoeg ruimte was om ze allemaal tegelijk te la. ten starten. Maar omdat ze allemaal klaar stonden en achter elkaar de startbaan op reden ging het tamelijk vlug. ..Dit. keer zal ik persoonlijk de opstijging leiden!" zei Oehoe. „De volgende keer is het jouw beurt, anders zou ik slaap tekort komen. Let dxis goed op hoe ik doe en houd het oog op de vlag van de verkeerstoren, want. „De vlag wappert al een tijdje!" zei Panda haastig. We moeten starten baas!" Van der Luur heeft op Lords in een wedstrijd tussen MCC en de Flamingo's een scc runs gemaakt in een tijd van drie uren. Hij sloeg dertien vieren en een zes. Om de Nederlandse - ploos een sportieve kans te bteelen. was geen verlenen bij het benoemen van een ver- sterk elftal van de MCC samengesteld. Het tegenwoordlger te Saloniki, die de com- totaal der Flamingo's was 273 runs voor zeven missie van advies zal dienen, wickets. Klopman Baerselman 46 en Ingelse 25 not out. Allen bowlde 5 voor 80 en Waddy 2 voor 69. Het was jammer, dat aanvoerder Van Manen de innings niet eerder had gesloten, om de Engeise ploeg een winstkans te bieden. De speel tijd was te kort. Om halfzeven waren er 117 runs voor 3 wickets. Een extra half uur zou geen beslissing brengen. Toch verzocht Van Manen, tot verwondering der Engelsen, het half uur te mogen spelen. Het totaal werd 156 voor 3 wickets. Coi. Wilkinson 22. Ratcliffe 20, Shearer 71 not out en Kempster 33 not out. Terwiel en Klink hadden ieder een wicket genomen en Wilkinson was run out gegaan. Engeland heeft tlians een voorsprong van 450 runs In de vijfde testwedstrijd verloren de gasten op de derde dag hun laatste zes wickets voor 98 runs. Het totaal werd 302 of 125 runs minder dan de Erigelsen. De follow-on had Zuid Afrika dus voorkomen. Copson, de fast' medium-bowler Uit Derbyshire had een einde gemaakt aan de innings door de laatste drie wickets te nemen met zeven ballen, voor geen run. Mitchell had 6 uur en 20 minuten aan bat gestaan en met in drukwekkende kalmte 120 runs gescoord. Dit was zijr. eerste century in testcricket. Hij sloeg vijftien vieren. Mann had 36 runs gescoord. De bowllngcijfers van Engeland waren: Copson 3—46. Gladwin 0—39, Wright 2—39, Howarth 3—64, Compton 0—31 en Cranston 2—25. Engeland heeft er voor gezorgd nog voor het vêrstrijken van de dag een flinke voorsprong I te verkrijgen. Er werd in een snel tempo ge scoord Vooral Wa9hbrook en Compton waren bijzonder op dreef. Het totaal werd 325 runs voor zes wickets, waarvan Hutton 36, Washbrook 43. Robertson 30, Compton 113. Howarth 45 en Evans 39. De century van Compton was zijn veertiende van dit seizoen en de vierde in deze testreeks. Sutcliffe, Don Bradman (beiden twee maal). Hammand en Headley hebben deze prestatie ge ëvenaard. Tuckett bowlde 0—34. Dawson 1—59. Mann 2—102. Rowan 3—95 en Smith 027. In de tweede innings van Zujd Afrika viel spoedig het wicket van Dyer (4). Bij de stand 8 runs voor l wicket werd gestopt. Duitsland /gaat volksauto's exporteren Bij de opening van de handelsbeurs 'te Hannover is bekend gemaakt, dat Duits land op grond van de door de Britse en Amerikaanse bezettingsautoriteiten goed gekeurde exportcampagne volksauto's zal exporteren naar België, Nederland en Scandinavië. De wagens zullen in het buitenland wor den verkocht tegen een prijs, welke on geveer overeenkomt met 180 pond sterling (ongeveer f 1900). De fabriek zal in ver- sóhillende landen agentschappen vestigen. Dat gevaarlijke beroep. Uit Boedapest wordt medegedeeld dat er een onderzoek gelast is naar de beschuldigingen, inhoudende dat de oppositie-leider Pater B^Jogh 200.000 Hon gaarse guldens zou ontvreemd hebben. De 300 pond wegebde priester zei: „Ik ben nog geen onsje afgevallen, want mijn geweten is zuiver. (U. P.) Optimistisch. Het samenwerkende comité voor luchtvaart van president Truman stelt de verspreiding van de luchtvaart-industrie in de Verenigde Staten en het bouwen van verscheidene ondergrondse luchtvaartfabrie- ken voor. In een overzicht over de federale luchtvaartpolitiek werd verklaard, dat een toekomstige aanval zou gericht zijn op de belangrijkste bronnen en dat deze aanval plotseling en met grote kracht zou plaats hebben. Mes sneed aan twee kanten. Voor het denazl- ficatiehof in München is verschenen de 56- Johann Reichert, van beroep beul. Hij wordt beschuldigd van afpersing, anti-semitisme, verraad en het zich vrijwillig melden als beul. De prosccutie schatte, dat hij het op zijn drukke dagen tot negentien executies brachl. Reichert werkte niet alleen voor de nazi's, maar bediende ook het schavot toen de Amerikanen in Landsberg een aantal oor logsmisdadigers ophingen. Tevens beweerde hij de nazi-partij ln Nederland te hebben gesticht. (U. P.) Contröle-raad. Uit Tokio wordt gemeld, dat de dood van George H. Atcheson. die eergiste ren met een Amerikaans vliegtuig bij Hawaii neergestort is. het uiteenvallen van de ge allieerde raad voor Japan tengevolge heeft gehad. De Brilse vertegenwoordiger is na melijk afgetreden en de Russische afgevaar digde zit In Moskou en wordt niet terugver wacht. Alleen de Chinese generaal Shang Chen is op zijn .post gebleven. (U. P.) Spionnage-proccs. Ralski. een der 17 verdachten in het spionnage-proces, dat op het ogenblik in K ra Ka u gevoerd wordt, heeft verklaard dat hij militaire inlichtingen heeft verstrekt aan de vroegere Amerikaanse ambassadeur Arthur Bliss Lane. (U. P.) De korte golf. Amerika heeft zich bereid ver klaard om samen met andere grote mogend heden enige van zijn privileges op het ge bied van rido-uitzendingen op de korte golf af te staan, teneinde aan kleinere mogend heden een kans te geven zich te doen horen op de korte golf. Karl Barlli. Op uitnodiging van een kring uit de „Bckenntnis Klrche" brengt de Zwitserse theoloog professor Karl Barth thans een be zoek aan Berlijn. Hij heelt daar een aantal voordrachten gehouden ter voorbereiding van een conferentie, die in 1948 te Amster dam door dc wereldraad van kerken zal worden gehoudt||L.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2