City Tax Tweeduizend rijbewijzen perweek v®rsch'int einde 1947 Met kijker en camera naar de binnenlanden van Afrika een veilige speelplaats Taxi? Bel 1.2.3.4.5. Sinds 4 Augustus zijn er 55 doden en 158 gewonden aan onze zijde Vijfhonderd doden, duizenc'rn gewonden WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1947 HAARLEMS DAGBLAD HET TEMPO VAN DE DREEF: iDe Haarlemse telefoongids I ai De nieuwe telefoongids voor Hé „Iedereen wil tegenwoordig autorijden", zei men ons op de Provinciale Griffie, toen wij vroegen, waarom er nu al drie maanden op het Bureau vóór afgifte van rij- en nummerbewijzen soms tot tachtig uren per maand werd overgewerkt. In 1946 werden 63.000 rijbewijzen en 8.000 nummerbewijzen afgegeven; een niet onaanzienlijke bron van inkomsten voor het provinciaal bestuur, 'Wanneer men be denkt, dat de eerste 1 en de tweede 1,50 per afgegeven bewijs aan leges opleverden. Sinds enige maanden zijn deze heffingen nog met een gulden verhoogd. Werk van Jantje Secuur. •Het.werk op dit bureau is bij uitstek ge schikt voor Jantjes Secuur. Op Ieder afge geven bewijs zijn duizend en één zaken zeer precies te vermelden en'wanneer dat niet gebeurt, kan men er zijn hoofd onder verwedden, dat het verzuim zich binnen twee jaren wreekt. Wanneer de ambtenaar op gezag van de aanvrager de voornamen ins.chrijft als Jan Piet Klaas, dan ijioet hij niet verwonderd i staan, dat de agent, die de automobilist heeft verbaliseerd hem komt verwijten: de man heet eigenlijk Jan Klaas Piet en nu j zijn rijbewijs en proces-verbaal niet roet elkaar in overeenstemming. Op kleinigheden komt het dus aan en het publiek kan er zeer veel toe meewerken het extra-werk en dus ook het extra-lang wachten tot een ipinimum te beperken. Want iedere keer als1 de aanvrager Vergeet twee foto's in te sluiten, of het vaardig heidsdiploma, of twee gulden over te ma ken, wordt de bezending paperassen yeer geretourneerd. Dan zijn er natuurlijk nog de nodige puzzles op te lossen van lieden, die of in een soort Egyptische hieroglyphen hun naam en adres kenbaar maken of doodeen voudig het raadseltje opgeven ,,Ik woon in de „Kathammerstraat", zoek maar uit in welke stad. De bevrijding heeft gemaakt, dat in de oneven jaren ook een onevenredige hoe veelheid werk moet worden verzet. Immers, de rijbewijzen moeten iedere twee jaar verlengd worden en zij, die daar in 1940, '42 en gedeeltelijk ook in '44 geen gelegenheid toe hadden, maakten allen in 1945 aan de Paviljoenslaan schriftelijk queue. Dit wreekt zich op het ogenblik, zal in#1949 weer tot een hoop werk aan leiding geven enzovoort, tenzij in 1948 een nieuwe regeling van kracht wordt, waarbij telefoongids voor Haarlem, I Bennebroek, Santpoort, Spaarndam en rijbewijzen vyf jaar geldig zullen blijven. Zamhoort zal niet voor het einde van Voeg daarbij de omstandigheid, dat er ieder jaar heel wat nieuwe aanvragen om rijbewijzen bijkomen en dat er tallozen zijn, die het examen vier of vijf keer moe ten afleggen, voor hen het stuurrad wordt toevertrouwd. Om met nog een paar tekenende cijfers te beëindigen: Reeds vele weken verwerkt de Griffie 2.000 aanvragen om rijbewijzen en 250 verzoeken om een nummerbewijs per week. Bovendien wordt iedere week nog op een slordige 150 verzoeken van de politie om inlichtingen geantwoord. Met dat al is men er nog steeds in ge slaagd het publiek binnen 7 dagen het aan gevraagde bewijs in huis te bezorgen of de verlenging daarvan voor de vervaldatum te verzekeren. Een snelheid, waarop niet iedere amb telijke instelling kan bogen. De dorstige koe Het gebeurde in de omgeving van het slacht huis. Een koe, die op de melancholieke wijze haar ras eigen, haar einde afwachtte, had dorst. Nog een keer wenste zij zioh te laven met een koele dronk, die haar in volle gemoedsrust de eeuwigheid tegemoet zou doen treden. Dies verliet zij de slachtplaats en kuierde stadwaarts, tot haar oog getroffen werd door een bloemenwinkel waarvan de deur uitnodi gend geopend was. Kr was niemand, behalve een paar goudvissen. Het was een onmiskenbaar feit, dat deze dieren-zich te water bevonden. De koe keurde de omglaasde plas waardig haar dorst te lessen. Zij boog en dronk, De kom weerkaatste heur troebel oog. De goudvissen werden zonder kik of kreet verzwolgen. En de koe richtte haar schreden abattoir-waarts. In de winkel#was slechts één vaas gebroken. Tribunaal Haflarlem De zevende kamer van het Haarlemse Tribu naal heeft geadviseerd aan K. W. D. G. een voorwaardelijke internering van één jaar op te leggen, benevens een verbeurdverklaring van een bedrag van f1000. Veertien dagen geleden had G. zich te verantwoorden, omdat hij, vol gens de ten laste legging in de bezettingsjaren auto's voor de vijand had gecharterd, tezamen met een compagnon, Heden, Woensdag, heeft het Haarlemse Tri bunaal de verffabrikant S. uit Zaandam en zijn mededirecteur W. in vrijheid gesteld. Zij ston- tuin den dezer dagen terecht met de procuratiehou- der D., die niet gedetineerd was, omdat zij in de jaren 1940 tot en met 1944 verf hadden ge leverd aan de Dultsefs tot een totaalbedrag van vier millloen gulden. De winst werd op één mil- lioen gulden geschat. De uitspraak is bepaald op 3 September. AANHOUDING Dinsdagochtend omstreeks acht uur hebben twee polltie-agenten op de Kruisweg een 36- Jarige stoker gearresteerd. d:e ervan verdacht wordt op 2 Augustus op de hoek van de Grote Houtstraat en de Ged. Oude Gracht een dames- rijwiel gestolen te hebben. zich nog in een embryonaal stadium. Kortini in de Cadi-club Gisteravond gaf de goochelaar Kortini met zijn gezelschap een voorstelling in de Cadi-club voor de Haarlemse militairen. Deze avond was georganiseerd door het Cadi-comité, dat de ontspanningsavonden voor de militairen zal regelen, nu de R.A.O. geen financiële steun meer verleent. Kortini gaf zowel in zijn kleine als in zijn grote stukken blijk een fenomenaal goochelaar te zijn. Hij deed wondere din gen met, ringen, zakdoeken, vogeltjes, kof fers eri wat meer de attributen van zijn magisch beroep zijn; hij at naar schattin; een pond watten en met behulp van een soldaat uit het publiek voerde hij stunts uit, diefde militairen' in de zaal deed schateren. Ook degenen, die nieuwsgierig waren naar het hoe, wat en waarom van de zwarte kunst stelde Kortini tevreden, door zo af en toe tekst en uitleg te verschaffen van zijn duistere manipulaties. Aanstaande Donderdag en Vrijdag zijn er reprises van deze voorstelling voor bur gers. Indien men zich tot de goochelarij De belangstelling der wielrenners gaat opaangetrokken voelt, is het zeker de moeite het ogenblik uit naar de Ronde van Zioif-, waard deze wonderman te gaan aan- serland. In de bergen hebben de deelnemers dit jaar uitkomen. De oorzaak van dit late verschijnen is vooral gelegen in de vele druktechnische moeilijkheden, die overwonnen moeten worden. Er waren in dit district talrijke nieuwe en heraansluitingen te verwerken, die telkens op het ogenblik kwamen, dat men de gids dacht te kunnen afsluiten. Men had natuurlijk kunnen doen zoals in 's-Gravenhage waar zeer vlot na de be vrijding een „bijgewerkt" telefoonboek verscheen, dat echter bleek onbruikbaar te zijn. A.Z.Z.-vcrkeer. Men had gehoopt Haarlem deze zomer een aantal A.Z.Z.-verbindingen (dat zijn automatisch-bereikbare netten in de avonduren en tijdens het weekeinde) te kunnen geven, maar de daartoe strekkende technische voorzieningen m de eentrales te Utrecht en Rotterdam zijn nog niet ge reedgekomen. De voorgenomen uitbreiding en reorga- omdat zij zo kort na de bezettingsjaren en - satie van de Haarlemse Centrale bevindt na ontreddering, welke na die jaren was Kenya-expeditie vertrekt 27 Augustus Gistermiddag kwamen de deelnemers aan de Kenya-expeditie van de Leidse Sterrewacht bijeen in één der collegezalen van die instelling, waar in bijzijn van vele autoriteiten, vertegenwoordigers van de wetenschappelijke wereld en degenen, die bij de voorbereiding behulpzaam zijn ge weest, afscheidswoorden tot hen werden gesproken bij hun vertrek naar Equato riaal Afrika, dat thans op 27 Augustus is vastgesteld. Dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, president-curator van de Leidse Universi teit. verklaarde dat er reden voor recht matige trots bestaat voor de universiteit. geen gemakkelijke taak. De Italianen zijn echter goede bergbeklimmers en hebben de meeste sticcessen geboekt. Er zijn vier étappes achter de rug en vandaag hebben de renners rust in Bienne. Bartali Italië heeft de leiding met 26 uur 25 min. 52 sec,: daarna volgt zijn landgenoot Bresci met 26 uur 44 min. 29 sec. en derde is de Belg Ockers met 26 uur 50 min. 50 sec. De Ne derlander Pauwels bezet de 26ste plaats en de tweede Nederlander Francken de 46ste. Een foto van de tweede étappe, welke van Da vos naar Bellinz leidde. Op de voorgrond van links naar rechts de Belg Depredhomme en de Zwitsers Schaer en Kübler. schouwen en men doet er bovendien een goed werk mee, door de kas van het Cadi- comité, dat de zo hard nodige ontspanning voor de militairen verzorgt, een beetje te spekken. Programma Carillonbespeling Het programma van de carlllonbespeling door de stadsbelaardier R, Heering op Donderdag 21 Augustus luidt: Preludium I, M. v. d. Gheyn; Wie dat. slch selfs verheft, O, Neerland! let op U saeck. O Heemskerk! noyt U kloeke Daet, Valerius: La Comlnère, F. Couperin; Regendag. V. Loosjes; JWet Jan. K. Mestdagh; Carillon van Duinkerken (met var. v. Jef Denijn). Oud Vlaamsr-Carillon. Jan Wagenaar; Klein kleuter ken. Oud Ned. lied: Wiegelied, J. Opsomer; Pre ludium, Jef Denijn; Improvisatie. Onlangs hebben wij het was nog voor aanzienlijk kapitaal opgeslokt. En de ver- de Bloemenweek een tocht gemaakt enigingen kunnen de vleugels niet uit- langs de Haarlemse speeltuinen. I slaan, wanneer zif onder schulden gebukt Wij begonnen bij „Flora" aan de Vangaan. Oosten de Bruynstraat, keken naar „Bui- Het gaat uiteindelijk niet om een schuil- tenrust", werden onthaald op „Ooster-hok meer of een -toilet minder. Het gaat kwartier" de oudste, uit 1925 dateren- - om onze kinderen. Om de uwe en de onze, de, speeltuin in de Spaarnestad naopdat zij ongestoord onder toezicht kunnen eerst onze bewondering getoond te heb-spelen en ravotten, zonder de buren en net ben voor het eenvoudige, maar smaakvolle verkeer tot last le zijn. en hygiënische gebouwtje, dat op de R.K.I Daarom vragen wij onbeschroomd een achtergebleven, een astronomische expedi tie kan uitzenden, naar de resultaten waarvan de gehele internationale astrono mische wereld met spanning uitziet. Zowel de Leidse Sterrewacht, in het bijzonder de directeur prof. dr. J. H. Oort, als de re gering hebben zich bijzondere verdiensten verworven voor het bereiken van dit mo ment. Ook de Koninklijke Marine heeft zich niet onbetuigd gelaten en een harer officieren afgestaan om de tocht mee te maken, na hem voordien in de gelegenheid te hebben gesteld zich wetenschappelijk te bekwamen. Namens de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen sprak de heer H. Bannier, waarnemend hoofd van de af deling Hoger Onderwijs van dit departe ment, tevens secretaris van de Centrale Organisatie voor Fundamenteel Weten schappelijk onderzoek, welke evenals het departement bijzondere financiële steun heeft geschonken, waardoor deze kostbare expeditie mogelijk werd. Plaatsbepaling der sterren Prof. dr. J. H. Oort zette uiteen, welke onderzoekingen de waarnemers in hun zulk een afgelegen plaats verricht moeten worden. De metingen hebben hoofdzake lijk betrekking op de plaatsbepaling der sterren aan de hemelbol. Voor deze Kenya-expeditie is een geheel nieuw instrument ontworpen, waarin is' gebroken met de reeds in de zestiende eeuw aanvaarde methode van declinatie meting door middel van de meridiaancirkel. Bovendien zullen waarnemingen worden gedaan van het zogenaamde zodiakale licht, het zwakke lichtschijnsel dat afkom stig is van de stofdeeltjes, die tussen de planeten rondom de zon bewegen en het zonlicht naar ons terugkaatsen, zij het dan ook uiterst zwak. Economische rechter Een big en zijn vriend „Varkens houden zonder vergunning, mijn waarde", zei de politierechter, „is ten strengste verboden". „Ach meneer", zei de vergunningloze, „het was maar zó'n kleintje", en hij wees met zyn handen de dimensies van esn ondervoede muis. „Zo", zei de politierechter, niet weinig geïnteresseerd in dit biologisch wonder, „dan hield je het zeker in een sigaren kistje? Met gaatjes in het deksel", voegde hij er haastig aan toe, als was hij bang dat het beestje anders zou stikken. De verdachte maakte een wanhopig ge baar en verklaarde „Azzu mij nou maar wou geloven. Ik ben een reuze dieren vriend. Ik heb dat beestje bij een boer op de kop getikt. Het was zo'n klein stak kertje. Echt een beetje ziekelijk". „Had het kringetjes onder zijn oogjes?", wilde de politierechter weten. Ineens werd een iegelijk in de zaal be vangen door een soort Piggelmee-coroplex. Het. werd een beetje griezelig visioen: het kleine biggetje met kringetjes onder de oogjes, dat woonde in een sigarenkistje i met gaatjes. De baas van het biggetje vertelde ver- BINNENLAND Aan ir. W. H. van I-eeuwen te Delft Is op zijn verzoek eervol omslag verleend als voorzitter van de Hoofdgroep Industrie. Zijn opvolger Is de heer T. J. Twijnstro te Mayssen. Het College van Rijksbemiddelaars heeft een nieuwe snlarlstcgellng voor het personeel van de radto-omroep goedgekeurd, welke be langrijke verbeteringen Inhoudt. De Provinciale voedselcommissarls in Noord holland heeft tot nader order al het witstro ln de provincie gevorderd. Handel In stroo ls alleen mogelijk op de aan veehouders uitgereikte blauwe aankoopvergunningen, welke tot 18 Sep tember geldig zijn. De wijziging van de ziektewet, waarbij de maximum uiikeringsduur verhoogd ls van 26 op 52 weken, ls 16 Augustus Sn werking getreden. HAARLEM EN OMGEVING Donderdag 4 September geeft hel Cabaret „de Draaideur" (onderafdeling van de Vereni ging Bos en Vaart) een gevarieerde avond onder leiding van Hrnns Hesmerg in de Stadsschouw burg. Medewerkenden zijn Noortje van Abs, Roeki Aronds. Lies Breet en Jan Eizema De bal letten staan onder leiding van mevrouw Hes merg—van Abs. Het programma vermeldt sketches van Louis Arp, die voor het eerst wor den opgevoerd. In de Grote Kerk te Haarlem wordt op Don derdag 21 Augustus des namiddags van 3—4 uur door George Robert het volgend orgelconcert ten gehore gebracht: 1. Preludium en Fuga In g, D. Buxtehude: 2. Partite diverse sopra. O. Gott, du frommer Gott. J. S. Bsch: 3. Preludium en Fuga c kl t. (Peters Bd IV r.o. 5), J. S. Bach; 4 Andantmo. C. Fronck; 5. Intermezzi, H. An- driessen; 6. Choral III, H. Andrlessen. De Platanenlaan te Bloemendaal wordt mo menteel van een nieuw asfaltdek voorzien. De buurtvereniging „Muidcrslot" heeft In samenwerking met de R K. Harmonie „St. Caecilla" onder leiding van de heer S. A. Noom een concert georganiseerd, dat op Maandag 25 Augustus van 20—22 uur aan de Muiderslotweg gegeven wordt. Tevens heeft aan de zelfde weg op 1 Septem ber een straatfeest plaats voor kinderen van 3 tot 15 Jaar. AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ (Ad- Overbruggingssteun wordt beperkt Uitkering noudt na drie maanden op der. Hij zeide: „Ach het was zoo'n lief' StSfltDOOFt eenzaamheid hopen te kunnen verrichten j beest. Ik had het heus niet voor de slacht.' en waarom deze onderzoekingen juist op Het was niet verborgen ook, iedereen kon A fx.I--J r-kr mma het zien bij mij m het pakhuis. Het was Arwisseiena programma uit liefhebberij. Me kinderen speelden met het dingetje. Maar het bleef maar klein. Plet wou niet groeie". Het leek of hij een traan weg pinkte. De parketwachter staakte het opvullen van de o's op zijn rol. De deurwaarder liet zijn dagdroom varen. Het werd stil in de zaal. Iedereen verwijlde in gedachten bij de kinderen en hun biggetje. Men stelde zich voor hoe zij om het sigaren kistje stonden, waarin het beestje lag, moe en bleek, te zwak om te knorren. Toen zei de politierechter, die van sen sationele onthullingen houdt „Het varken, bij verdachte aangetroffen, woog circa twintig kilo". De ban was verbroken en de algemene vreugde om bigmans' lichamelijke wel stand werd weerspiegeld in de eis van mijnheer de officier, bevestigd in het vonnis. Tien gulden boete voor de dieren vriend, omdat de politierechter inderdaad aannam, dat de man zulks was. „Ga in vrede", zei de economische Sa lomo. „Dat wil wel gedaan weze", zei de man en ging glimlachend heen. Telefoon 16.17.2 (Adv.) „Kindervreugde" verrezen is en toen vroegen we ons af hoe alle kinderen uit de Indische buurt een plaats konden vin den-op het veel te kleine terrein van „Wel tevreden"; we waren getuige van het enthousiasme, waarmee de bewoners van het Vondelkwartier de laatste hand leg den aan hun tuin „Door Vrede Saamge- bracht" en hoe de kinderen op het gras veld aan de Vergïerdeweg geduldig hun beurt stonden af te wachten voor een ritje met de kabelspoor. die door medewerking van de firma Beynes de trots van de speel tuin „Vondelkwartier" geworden is. Dit alles en nog veel meer zagen wij. Er zaten kinderen veel kinderen zelfs zoet aan tafels op schragen en ze plakten grillige figuren uit papiersnippers, die door de grote Haarlemse drukkerijen voor dit doel afgestaan waren. Wij hoor den geen gedrein. Huismoeders zaten metl zelfvoldane gezichten hun eigen kunst van orde scheppen te bewonderen. De aan iedere speeltuin verknochte „opa" loopt vriendelijk-knorrend zijn ma terialen na en wordt omstuwd door een troepje kleinen, die het nóg beter weten en tenslotte is iedereen blij, dat het nog steeds niet regent. Want behalve op „Oos terkwartier", waar men als Pluvius heerst in een geriefelijk clubhuis kan schuilen, vindt men nergens een behoorlijk afdak. bijdrage op giro 349323 ten name van de penningmeester van het Verbond, de heer G. Starink, Harmenjansweg 16, Haarlem. Voor de veilige speelplaats der Haarlemse jeugd. De overbruggingsregeling, welke na de bevrijding tot stand kwam en krachtens welke werklozen een uitkering kunnen ontvangen gelijk aan een vastgesteld per centage van het loon met een zeker maxi mum is, zoals ook uit de naam blijkt, van het begin af bedoeld geweest als een over gangsmaatregel. Zij zal te zijner tijd wor den vervangen door een wachtgeldrege ling en een werkloosheidsverzekering. Daarbij zal uiteraard slechts over een bepaalde tijd uitkering worden verstrekt, na afloop waarvan financiële bijstand eerst na gebleken noodzaak zal kunnen geschie den. Nu door de grote vraag naar arbeids krachten valide arbeiders, die al het mo gelijke doen om arbeid te vinden en te behouden, daarin in het algemeen spoedig kunnen slagen, is ook voor de overbrug gingsregeling een dergelijke grens gesteld. Met ingang van 1 September, wanneer de gewijzigde overbruggingsregeling cn een nieuwe sociale bijstandsregeling in werking treden, zal een werkloze derhalve niet langer, dan drie maanden overbrug gingsuitkering kunnen ontvangen. Daar na kan hij, hij gebleken noodzaak, nog in de sociale bijstandsregeling worden opge nomen, waarbij met zijn financiële om standigheden rekening wordt gehouden. DISTRIBUTIENIEUWS Donderdag bestaat er gelegenheid bonkaarten voedingsmiddelen, tabaks- en versnaperings kaar ten af te halen: Haarlem: (Vleeshal) Bol tot en met Bram. Heemstede: (Binnenweg 160) 9 tot 12 uur C; 2 tot 4.30 uur Da tot Di. Overveen: (gebouw Domi) M tot en met R. Hillegom: (Jhr. Mockkade) E tot en met J. Schoenenbon te Heemstede^ transportbanden- Ook geen W.C.'s, die hun nut hebben. En evenmin kranen, waar groot en klein aan kunnen drinken, voorzien van eeh beker „Niet voor dieren". Neen, zo rijk zijn de meeste leden van het Verbond van Haarlemse Speeltuinver enigingen nog niet. Ondanks de steun van B. en W. en ondanks de ruim zeven mille, die de huis-aan-huiseollecte 1947 oplever de. De her-inrichting heeft een niet on- bonnen te Haarlem e i Bennebroek, Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 19 Augustus 1947 ONDERTROUWD: 16 Aug., P. C. Molenkamp en L. Fiedler; 18 Aug., T. H. Meeuwissen en W. Oversteegen. BEVALLEN van een zoon: 17 Aug.. M. A C. Pijnakker—Tromp; M. C. A. Turkenburg— Houtakkers: 18 Aug., G. J. Baldinger—Floothuis; M S. Stouthart—Arts: D. Drenth—Vrugt; A. d. Kat—Bakker; M. H. Spierings—Goers: A. D. v. d. Schrlek—v. Dijck; G E. Drupsteend. Graaff; J. M. Hilberts—v_ Wijngaarden; 19 Aug., E. L. Agerbeek—Janssens; E. A. Milatz—Zegcrs. BEVALLEN van een dochter: 16 Aug., H. J. Dekker—Wessels; M. C. KraaijHijlkema; 18 Aug., F. C. Nieuwenhuizen—Egbers; K. A. LangeveldPuister: J. H. GoemansBorghouts, 19 Aug., H. P. Deun—v. Voorst; C, M. Tewes— D li ij ffB. Bol—Kopjes Niemann. OVERLEDEN. 16 Aug., C. v. Roon, 67 j., Leid- testraat; H d. Beaumont. 66 JPotgieterstraat; 17 Aug., S d. Jong. 68 j„ M. v. Heemskerkstraat; A. M. d, Graaf—Hollander, 64 j., v. Hogendorp- straatA M, E, Bos—Roozen, 74 j., Raamslngel; 18 Aug., J, H, Paap, 1 j., kamperlaan; C. v. d. Eem—v. cl. Linden, 45 j„ Kamp'erlaan. Agenda voor Haarlem WOENSDAG 20 AUGUSTUS. Spaarne: „Een meisje zoekt een moordenaar". 14 j„ 2.30, 7 00 en 9.15 uur. Rembrandt: „New Moon", alle leeft., 2.00, 4.15 7.00 en 9.15 uur. Palace: ..Huwelijksreis". 14 j„ 2.00. 4.15. 7 00 en 9.15 uur. Ftans Hals: „Met de Willem Barendsz ter walvisvangst", alle leeft.. 2.30 en 8 uur. City: ..Alema of the south seas". 14 J., 2.15, 4.50, 7.00 en 9.15 tiur. Luxor: „Het boek der wildernis", 14 J., 2 00. 4.15. 7.00 en 9.15 uur. DONDERDAG 21 AUGUSTUS Caill-club, Zijlwe«. propaganda-avond voor het Cadl-comue, 8 uur. Grote Kerk, orgelcon cert, 3 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoor stellingen. Verkeersongevalleiikroiiiek Dinsdagavond om 11 uur had op de hoek van de Nagtzaamstraat en de Jac. Geelstfaat een aanrijding plaats tussen een personen-auto en een wielrijder. Oorzaak was, dat de wielrijder aan de auto geen voorrang verleende. Het rijwiel werd zwaar beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niét voor. Gisteravond haalde de bestuurder van een auto op de Kruisweg een tram aan de linker zijde in. Hij week echter te vroeg naar rechts uit, waardoor de auto links achter werd aange reden. Auto en tram werden licht beschadigd. Op de Grote Houtbrug had gisteravond even eens een aanrijding plaats toen de bestuurder van een personen-auto, die in de richting van de stad reed, geen voorrang verleende aan een mo tor met zijspan die van de Gasthulsvest in de richting van het Plein reed. De voorvork van het motorzijspan werd ontzet. Van de auto werden het rechtervoorspatbord, de bumper en de rechterkoplamp beschadigd. Tegen de auto bestuurder werd proces-verbaal opgemaakt. DR. P. H. ANGENENT. Bij besluit van de luit.-gouverneur-gene- raal is dr. P H. Angenent, resident, be noemd tot regeringscommissaris .voor be stuursaangelegenheden voor Midden-Java. Zijn ambtsbezigheden als zodanig zullen zich beperken tot het door Nederlandse troepen bezette gebied van Midden-Java. Naar United Press bericht, maakt het Nederlands legercommuniqué melding van botsingen tussen Nederlandse troepen en Indonesiërs en .geeft het als verliezen sinds de order „staakt het vuren" op Augustus 55 doden, 158 gewonden en vermiste. Tijdens de operaties van Dinsdag zijn 3 Nederlanders gedood en 16 gewond. De gemelde botsingen vonden plaats in de buurt van Salatiga en Ambarawa, de pun ten waar de Nederlanders zich het dichtst bij Djokja bevinden. Het communiqué meldt, dat zuiverings acties begonnen zijn bij Gombong, 90 km ten Westen van Djokja. De Indonesiërs zouden bij deze operaties zware verliezen hebben geleden. Boyendien meldt het legerbericht, dat Indonesische saboteurs gepoogd hebben de irrigati'e-werken van Garoet. 45 km ten Zuid-Oosten van Bandoeng te vernielen. Garoet viel tijdens de grote zuiverings actie van verleden week. hoewel van Ne derlandse zijde de bezetting van Garoet nog niet officieel is bekend gemaakt. Toen een Nederlandse patrouille probeerde de beschadigde irrigatie-werken te herstel len. werd zij aangevallen door gueri lla- strijders onder wie zich volgens het leger communiqué minstens vijf Japanners be- vonden. Voorts wordt melding gemaakt van sluipschutters-activiteit rond Malang. Twee Nederlandse trucks werden hier met. machine-geweervuur bestookt en de Ne derlanders leden verliezen. Garantiebewijzen Een aanvullend communiqué meldt, dat de terreur voor een van de vele republi keinse groepen geld in het laatje brengt. In het Lemahabangse benoorden Tjikam- pek verkoopt de Partai Tani Indonesia (boerenpartij) lidmaatschapskaarten en insignes aan de bevolking tegen betaling van 7 roepiahs. Door het bezit van een dergelijk bewijs kan men aantonen geen niea-medewerker te zijn en aldus hoopt men enige bescherming te hebben tegen brandstichting door republikeinse benden. Ook in het Bantamse worden soortgelijke passen verkocht voor 4% roepiah. Te Tjoerah Malang, 50 km ten Zuid westen van Djember, zijn op 12 Augustus een twintigtal vrouwen en familieleden van door onze troepen bevrijde Chinezen en Madoerezen door de republikeinen ver moord. Gevangenisstraf en geldboeten geëist tegen werfdirectie Mr. F. Hollander, advocaat-fiscaal bij de Rotterdamse Kamer van het Haagse Bij zonder Gerechtshof eiste na een requisi toir van ongeveer anderhalf uur tegen de 60-jarige directeur van de werf „Gusto" te Schiedam en Slikkerveer, N. W. C„ vier jaar gevangenisstraf en een geldboete van f 50.000 subsidiair 6 maanden hechtenis, tegen de 39-jarige directeur H. J. A. M. S. twee jaar en zes maanden gevangenisstraf en een geldboete van f 25.000 subsidiair 6 maanden hechtenis en tegen de 37-jarige bedrijfsleider C T. één jaar en drie maan den gevangenisstraf met een geldboete van f 15.000 subsidiair 6 maanden hech tenis. In een uitvoerig pleidooi stelde de verdediger mr. A. Nysingh het vraagstuk an de industriële collaboratie aan de orde. Hij bracht naar voren, dat de werf Gusto ti'dens de bezetting zich in niets had on derscheiden van de andere werven. Hij ond. dat de directie van de werf Gusto in het belang van Nederland het beste gedaan heeft, met te handelen zoals zij deed. Hij drong voor de drie verdachten aan op vrijspraak. Het Hof zal op 2 September uitspraak doen. voor Koninginnedag De Oranjevereniging „Santpoort" en de Vereniging tot het houden van Nationale Dagen te Santpoort-station en Bloemen- daal-Noord hebben «en keurig verzorgd of ficieel feestprogramma uitgegeven. Uit het programma blijkt, dat er voor grote afwisseling is gezorgd. Te Santpoort- dorp vindt om 8.30 een kinderoptocht met versierde voertuigen enz. plaats. Om 9 30 volgt een aubade van 1200 schoolkinderen onder leiding van de heer Spook. Om 10.30 kunnen krachtige personen boven 16 jaar zich met elkaar meten bij het touwtrekken. En dan om 2 uur grote Santpoortse hitten- race om prijzen van 100, 50, 25 en 10. Te Santpoort-station zal op het terrein bezijden de Willem de Zwijgerlaan een variété-voorstelling worden gegeven, waar aan medewerken: Harry Bouman, gooche laar; Up Kiki. clown: de drie Francis, acro baten en alle aanwezige kinderen. Bij on gunstig weer wordt de voorstelling ge geven in de kegelbaan van het Stations koffiehuis. Des middags om 2 uur zal er ongetwijfeld veel belangstelling bestaan voor het water tonsteken op de lorrie, daar er prijzen zijn uitgeloofd van 25. f 15, 10 en 5. En dan tenslotte 's avonds het gezamen lijke grote Oranje-avondfeest in het Rij- kenspark. Hieraan werken mee Lou Bandy en het ballet van Tilly Sylon, Charles, jongleur, de Hawaiian Serenaders cn ons fanfarekorps „Wilhelmina" met oen spe ciaal voor deze avond samengestelde pot pourri van vaderlandse liederen. Amsterdamse Beurs Slntkners Heden gisteren 1 uur Koninklijke Olie. 411% 412% 290% 291 370% 370% A. K. U 182% 183 213 215 Nederlandse Ford. 390 391 Nederlandse Kabel j 283 284 Calvé certificaten 173 171% Scheepvaart- Unie 178 179% Ho 11.-Amerika Lijn 199% 199% Deli Maatschappij 144% 146% H. V A 228 230 A'dam Rubber 139 139% Ned. Handel Mij. 128% 128% N.-I. Handelsbank 100% 100 Billiton Mij. II 340 Ontploffing in Cadiz eist: Atoom-visioenen In het jaarlijkse rapport, dat door de algemene raad van het Britse congres van. vakverenigingen is uitgegeven, wordt voor speld, dat binnen 25 jaar een groot ge deelte der Britse krachtbronnen gevoed zal worden door atoomenergie. Deze schatting berust op verklaringen van professor Blackett, een vooraanstaand Brits natuurkundige, die samen met pro fessor Newitt zitting had in de commissie van advies, welke in samenwerking met leiders van vakverenigingen een gedétail- leerde studie van de atoomvraagstukken moest maken. Voor 1970 is niet te verwachten, dat de behoefte aan steenkool door het gebruik van atoomenergie merkbaar zal vermin deren. Zelfs daarna za! de steenkool voor be- Scheepsberichten Laatste positie Nederlandse passagiersschepen, Woensdag: Aldabl vermoedelijk heden van Ant werpen naar Rotterdam. Alhena. 20 Aug van Antwerpen naar Rotterdam. Boschfontcin. 20 Aug. hedenavond van Kaapstad te IJmulden verwacht. Jaarstroom Dakar—Amsterdam, pas seerde 19 Aug. Ouessant. Oranje, Amsterdam— Batavia, passeerde 19 Aug. Gibraltar, Modjo- kerto, Rotterdam—Java. passeerde 19 Aug. Point de Galle. Tabfnta. Java—Amsterdam, wordt he denavond te Amsterdam verwacht. Paragucse opstand is weer eens onderdrukt De regering van Paraguay heeft van haar hoofdstad Asuncion uit officieel mee gedeeld. dat de revolutie, welke vijf maan den geleden begonnen is en tenslotte Asuncion zelf bedreigde, thans „practisch geëindigd" was met het afslaan van de bedreiging der hoofdstad door de opstan- paalde processen niet vervangen künnen rteIin=en .VolSens het. communiqué van de worden. De commissie is het er niet over reoer'n° is de ganse vloot van riviersehe- eens kunnen worden of de onderzoekingen Pen' waarin de opstandelingen naar Asun- voor militaire dan wel industriële doel-1clon opvoeren, veroverd. De bevolking einden de voorrang behoren te hebben. yerd opgewekt de aankomst van de boten fin Asuncion te komen gade te slaan. Volgens de laatste schatting zijn bij de ontploffing in Cadiz 500 personen om het leven gekomen en zijn er 5000 gewond. Men is er In geslaagd alle branden in de stad te blussen. De kracht van de ontplof fing was zo groot, dat Jerez op 23 km afstand glasschade opliep. De slag van de ontploffing werd zelfs te Sevilla en lluclva gehoord. De plaatselijke autoriteiten schrijven de explosie aan dieptebommen toe, doch om trent de oorzaak van de kettingreactie van ontploffingen welke 's avonds om tien uur begon aan de basis van het schiereiland, vanwaar eeuwen geleden de Iberische ont dekkingsreizigers en avonturiers vertrok ken, doen tegenstrijdige berichten de ronde. Een van de lezingen is dat een waterstof- fabriek de schuldige zou zijn. Een groot aantal auto's is tot nood- ambulances ingericht en brengt de overlevenden naar plaatsen waar eer ste hulp wordt verleend. De zieken huizen zijn niet in staat de stroom van gewonden voldoende medische hulp te verlenen. Voortdurend arriveren dok toren in Cadiz die aan de radio-oproep gehoor hebben gegeven, doch tot dus verre zij zijn niet voldoende in getale om alle gewonden die worden aange voerd medische hulp te verlenen. Gisteren waren alle wegen, die van Ca diz naar het binnenland leiden, versperd door menigten, die de stad verlieten. Slechts doktoren en verpleegsters, die gehoor geven gezamenlijke aan dringende oproepen om hulp, is het (U.PJ toegestaan om Cadiz binnen te komen. Dieptebommen. De explosie geschiedde Maandagavond om half tien. Zjj was van een dusdanige kracht, dat de ruiten van het op 15 kilo meter afstand gelegen wijncentrum Jerez de la Frontera braken en steden op negen tig kilometer afstand trilden, alsof er een zware aardbeving had plaats gehad. Berich ten uit Sevilla, negentig kilometer ten Noorden van Cadiz gelegen, melden dat de eerste explosie zich voordeed in het dorp Puntalea, vier en een halve kilometer van Cadiz verwijderd, toen een voorraad diepte bommen de 'lucht inging. Eerdere berich ten spreken van een explosie op de scheeps werven van Larrinaga en Exchevarrista. Gemeld werd, dat het Gran Hotel Playa aan de kust to Cadiz in brand stond en dat op tal van andere plaatsen in de stad zware branden woedden. Uit Huelva, de haven stad. negentig kilometer ten Noord-Westen van Cadiz, werd bericht, dat men daar een rode gloed boven het getroffen gebied zag hangen. De duikbootbasis van Cadiz behoorde tot de punten, die door het vuur werden be dreigd. Telefoon- en telegraafverbindingen met de stad zijn volledig verbroken en ook de electrische centrales werken niet Het enige communicatiemiddel :s de radio. Cadiz telde in 1940 87.767 bewoners. De stad werd in het jaar 1100 door de Phoe- niciers gesticht, werd achtereenvolgens door de Carthageners, de Romeinen en óe Moren bezet en was na 1492 de hoofdzete! van de Spaanse handelsvloot. In de slag van Tra falgar diende Cadiz tot steunpunt van de Franse en Spaanse vloot.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3