Haarlems Dagblad Wereldgezag Amerika brengt de Griekse zaak voor algemene UNO-vergadering Brits ultimatum aan Joodse emigranten Vijftig kampongs in brand op West-Java Een schrijnend beeld van Cadiz De Amsterdamse bakkerspatroons geven hun stakingsactie nog met op De Cauile's actie in nieuw stadium 62e Jaargang No. 13715 Bureaux: Grote Houtstr. 93. Tel. AdmSn. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofd redacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendapleln 37. Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Donclérïlag 21 Augustus 1917 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem HET wordt er met de gezagspositie, die de U.N.O. en met name zijn Veilig heidsraad in de wereld pogen uit te oefe nen, niet beter op. Dit is ook velen in ons land, die zich wellicht tot dusver niet al te zeer om deze dingen bekommerden, duidelijk geworden nu wij er door de In donesische crisis direct bij betrokken zijn. De Veiligheidsraad neemt de wonderlijkste besluiten, soms helemaal geen besluiten en baseert zich bij herhaling niet op rechts gronden maar op een soort opportunisme, dat de loop der gebeurtenissen volgt en op de strijdige belangen van grote mogend heden. Dat op deze wijze geen samenwer king om te zwijgen van eenheid in de wereld bevorderd wordt, wordt steeds duidelijker. Geen wonder dat ernstige en bekwame mannen tot de overtuiging zijn gekomen, dat naar werkelijke vereniging van volken op de grondslag van Federale Unie moet worden gestreefd en dat op deze basis Wereldregering het doel moet zijn. Velen achten dit laatste onbereikbaar en zien zelfs geen kans op de vorming van federale groeperingen, die ons op de weg naar het grote doel zouden helpen. Want zij hebben nooit zoiets beleefd en zij kun nen zich niets beters voorstellen dan be staat. Eigenlijk zijn zij moedeloos ten op zichte van iedere kans op verbetering in de internationale verhoudingen. De voor standers van federatie-antwoorden daarop: met moedeloosheid en scepticisme bereiken wij niets. Het is duidelijk dat de toestand in de twintigste eeuw steeds erger is ge worden en dat de bestaande statcn-inde- ling en bestaande verhoudingen verouderd zijn. Wilt gij dan naar een derde wereld- j oorlog afglijden, met al de ontzettende j gevaren van dien naar de atoom-oorlog zonder zelfs een grote inspanning tot; het bereiken van een nieuwe koers te j ondernemen? Dezer dagen gaf hier een Nederlander, die al 35 jaar in Califomië woont en daar met grote energie een eigen bedrijf heeft opgebouwd, een interessante uiteenzetting over ontwikkeling van dit machtige fruit- land en over zijn eigen ervaringen. Tijdens dat betoog deelde hij mede dat steeds meer welgestelde Amerikanen de grote steden verlaten en zich „buiten" gaan ves tigen uit vrees voor een komende atoom oorlog. En nu is Amerika het machtigste land der wereld en bovendien tot dusver het enige, dat de atoombom produceert: Dat geeft weer aanleiding tot de overwe ging, dat het machtigste land zich zeker niet het veiligst voelt. Maar ook geeft het een treffend beeld van de onzekerheid en beduchtheid, die in de wereld heersen en die zijn toegenomen inplaats van vermin derd, sinds de U.N.O. en zijn Veiligheids raad in 1945 hun bestaan aanvingen. Gezag, ook wereldgezag, kan niet alleen gegrond zijn op macht waarover de U.N.O. als geheel ook slechts in beperkte en twijfelachtige mate beschikt maar moet in de eerste plaats steunen op recht en rechtvaardigheid. In ons land heeft bv. iedereen gevoeld dat dit niet werd toege past toen wel de Philippijnen en de repu bliek maar niet Oost-Indonesië en Borneo tot de discussie over de Indonesische crisis werden toegelaten. Ik noem een flagrant voorbeeld. Dat was op geen enkele wijze te rechtvaardigen. Wij hebben gisteren, op deze plaats, een scherpe vergelijking getrokken tussen het optreden van de Rus Gromyko in de Vei ligheidsraad bij de behandeling van de Indonesische kwestie en op., dezelfde Öag bij die van de Griekse crisis. In het eerste geval verweet hij Amerika gebrek aan eerbied voor de Veiligheidsraad, nota bene omdat het bij herhaling zijn goede diensten tot oplossing van het conflict had aangeboden., en beweerde hij dat Neder land zijn plicht als lid van de U.N.O. ver zaakt had. In het tweede,'het Griekse ge val gebruikte hij tweemaal zijn veto om besluiten te vernietigen, die de Veilig heidsraad met een meerderheid van negen tegen twee stemmen wilde nemen en ver klaarde hij bovendien dat Sovjet-Rusland het bestaan van de subcommissie van het Balkancomité.. die een compromis moest trachten te bereiken, negeerde. Wat moet de wereld van dit optreden van een afgevaardigde van op één na de grootste mogendheid, die eenvoudig wit zwart noemt en zijn „recht om ongelijk te hebben" brutaal doordrijft, denken? Wat moet zij denken van een besluit een streven naar bemiddeling nog wel! dat uit puur eigenbelang van één staat teniet wordt gedaan, die zich op dezelfde dag beroept op „eerbied voor de Veiligheids raad"? Waar blijft op deze wijze het we reldgezag van het hoogste lichaam op in ternationaal gebied? De Amerikanen hebben nu besloten, zich inzake Griekenland op de algemene ver gadering van de U.N.O. te beroepen. Maar zal het baten? Het „recht van veto" blijft. Met verba zing heeft de gehele wereld deze week kennis kunnen nemen van de wijze, waarop vragen om toelating tot het lidmaatschap van de U.N.O.. door verschillende landen ingediend, door de "Veiligheidsraad werden afgewezen. Transjordanië. Ierland en Por tugal werden alle drie afgewezen ondanks een grote meerderheid voor hun toelating, omdat Sovjet-Rusland in al die gevallen zijn veto deed gelden. Men moet wel de indruk krijgen dat Rusland het lidmaat schap van de U.N.O. eenvoudig bezigt om samenwerking en de oplossing van con flicten, waarbij het eenzijdig belang heeft, te beletten. Toen in 1945, vlak na onze bevrijding, het Handvest van de U.N.O. te San Fran cisco was aangenomen, zonder geestdrift overigens, hielden veel sprekers redevoe ringen waarin werd betoogd, -dat tenslotte niet de formules maar de bereidheid tot samenwerking, vooral van de grote mo gendheden, het succes zouden moeten bren gen. Dat was waar. En wat zien wij na twee jaar als resultaat? Dat de formules, met name het veto, voortdurend misbruikt worden en dat van bereidheid tot samen werking tussen Oost en West niets meer blijkt. Waar is nu het gezag, dat in recht en rechtvaardigheid moet wortelen om de wereld met eerbied voor de beslissingen van het hoogste internationale lichaam te vervullen? In de periode 19201932 maakte men zich in toenemende mate bezorgd over het verlies aan gezag van de Volkenbond. Wat denkt de wereld, reeds na twee. jaar, van de U.N.O.? Velen zeggen nu: in de Volkenbond bestond tenminste dat veto recht niet. R. P. FASSAGIERS EN POST l'IT INDIë. Gistermiddag landde op Schiphol de KLM Skymaster PH-TAB met 23 passa giers (van wie 19 uit Batavia) en 826 kg post aan boord. Rusland steunt de Egyptische eis tot terugtrekking Britse troepen De Amerikaanse _UNO-afgevaardigdc Herschel Johnson heeft de Balkankwestie officieel op de agenda van de algemene vergadering laten plaatsen. Herschel John son beschreef de kwestie in een brief aan Trygve Lie als „een bedreiging van de po litieke onafhankelijkheid en territoriale integriteit van Griekenland". Trygve Lie heeft hierop geantwoord, dat de kwestie op de agenda geplaatst is, welke met een tweederde meerderheid moet worden goedgekeurd nadat de vergadering op 16 September bijeen zal zijn gekomen. De Veiligheidsraad behandelde gister avond het Egyptische verzoek tot terug trekking van alle Britse strijdkrachten van Egyptisch grondgebied. De Russische afgevaardigde Gromyko steunde het Egyp tische verzoek, doch vroeg de raad niet onmiddellijk tot handelen over te gaan. Ten aanzien van de kwestie van de Soedan zei Gromyko: „Wij weten niet wat de Soedanezen wensen. Zonder nauwkeurige kennis van de aspiraties van het Soeda- neze volk zal het moeilijk zijn voor de raad om een beslissing te nemen". Gromyko zei verder: „Het is gewenst, dat de Veiligheidsraad alle aandacht schenkt aan de Egyptische kwestie, daar Egypte probeert zich los te maken van alles wat zijn onafhankelijkheid hindert of alles wat. niet verenigbaar is met haat- eigen nationale souvereiniteit. De juist heid van Egypte's aanspraken kunnen niet over het hoofd worden gezien wanneer wij ons laten leiden door de principes van de Verenigde Volken". Veiligheidsraad niet bevoegd? De Braziliaanse afgevaardigde, Carlos Muniz, verklaarde, dat Brazilië de toe stand in Egypte niet beschouwt als een onmiddellijk gevaar voor de internationale vrede, zodat de raad niet gerechtigd is op te treden. De raad moet. aldus zeide Muniz, de partijen hun geschillen laten regelen in overeenstemming met de be ginselen van rechtvaardigheid en inter nationaal recht door middel van gebrui kelijke methodes zoals deze door het in ternationaal recht aan de hand worden Politieke coördinatie in Zuid-Oost Europa De Atheense correspondent van het li berale Engelse blad „News Chronicle" schrijft, dat de stappen, die gedaan wor den om een defensief blok tussen Italië, Griekenland en Turkye te vormen die ten nauwste verband houden met het hulp program van Truman in Athene be schouwd worden als het belangrijkste resultaat van het bezoek van de Griekse minister van buitenlandse zaken, Tsalda- ris, aan de V.S. De correspondent van de „New York Times" te LIvorno schrijft, vernomen te hebben, dat de plannen van het Ameri kaanse leger om Italië te ontruimen voor onbepaalde tijd zijn opgeschort „wegens het uitstellen door de Sovjet-Unie van de ratificatie van het Italiaanse vredesver drag". Rusland scheldt schulden kwijt Van betrouwbare zijde wordt vernomen, dat de Hongaarse besprekingen te Moskou over de in Russische handen zijnde Duitse activa hebben geleid tot een verlaging van de Russische vordering op Hongarije tot 50 millioen dollar. De Hongaarse verplich tingen beliepen volgens de laatste schat ting aanvankelijk 120 tot 130 millioen dollar. gedaan. Muniz stelde voor, dat de raad een hervatting van de rechtstreekse onder handelingen tussen Engeland en Egypte zou aanbevelen. Wanneer het onmogelijk zou blijken door rechtstreekse 'onderhan delingen tot een regeling te komen, zouden beide partijen, volgens het Braziliaanse voorstel, andere mogelijkheden van on derhandeling moeten zoeken. De raad zou van de gang van zaken op de hoogte moe ten blijven. Sir Alexander Cadogan. de Britse afge vaardigde. oordeelde gunstig over deze motie, doch stelde voor dat elk geschil over het verdrag naar het internationale gerechtshof verwezen zou worden. De zit ting werd tot Vrijdag verdaagd. Men ver wacht dat dan de Egyptische premier, Nokrasji Pasja, zal spreken. Een vreemde vogel boven Ypenburg Publiek nog niet gewend aan de helicoptère De automobilisten, die gisteren op de rijksweg bij Ypenburg reden trokken zich ditmaal weinig aan van het verzoek, hun aandacht bij de weg te houden en niet naar de vliegtuigen te kijken. Zij parkeer den hun auto's langs de kant en staarden verbaasd naar het vreemdsoortige vlieg tuig, dat boven hun hoofd cirkelde. De heer H. Bulten, chef vliegdienst van de Frits Diepen Vliegtuigen N.V. was bezig de nieuwe Sikorsky helicoptère, welke dezer dagen op het vliegveld Ypenburg ge monteerd is, in te vliegen. Dinsdagavond ging de helicoptère voor het eerst de lucht in. Gisteren steeg "net Prinses Margaret Rose, de jongste dochter van het Engelse koningspaar viert vandaag haar 17e verjaardag. „Ontschepen of naar Britse zone van Duitsland" Dc Britse regering heeft besloten de ille gale Joodse immigranten, die zich op drie Britse schepen ter hoogte van Port de Bouc aan de Franse zuidkust bevinden, naar de Britse zóne van Duitsland te brengen, tenzij zij 22 Augustus vóór 18 uur een begin maken met het aan land gaan. Dc Britse zóne van Duitsland is het enige gebied onder Britse jurisdictie, met uitzon dering van Cyprus, waar zulk een groot aantal personen op korte termijn kan worden gehuisvest en gevoed. Het woord is aan,..._ Rémy Montalée: Hoeveel kan men in een leven doen, ook a! is het slechts kort als men het goed inricht! Amerikaanse gift aan Oostenrijk Naar verluidt, zullen de Amerikaanse goederen die voor September naar Oosten rijk worden verscheept, worden beschouwd als een schenking. Het betreft voedsel, steenkool, medicamenten, kleding, mest stoffen en zaden ter waarde van 10.750.000 pond sterling, waarbij inbegrepen de kos ten van transport. Alle Oostenrijkse bur gers, onverschillig in welke zóne zij wo nen, zullen van de schenking profiteren. Grootste theefabriek der wereld verwoest Volgens een Nederlands officieel commu niqué is op West-Java een 50-tal kam pongs in brand gestoken. Bij Tangerang zijn er twee vernield. Na bij de kampong Kemit op Midden-Java in het gebied van Goirvbong werd een groep republikeinen opgemerkt, die stellingen aan het bouwen was. Deze concentratie werd met artillerievuur verdreven. In Ma- lang deed een bende gedurende de nacht een aanval op Nederlandse posten nabij de gevangenis, waarbij geweren en automati sche wapens werden gebruikt. Op Madoera werd een Nederlandse patrouille" ten noor- Een vrolijkenijvere stad tèerd in enkele ogenblikken tot een troosteloze ruïne T In enkele vei'sehrikkelijke ogenblikken toestel ten tweeden male op. Loodrecht Cadi dezc vl.olülte nijvere ,todi grmeta. ging het vliegtuig omhoog, waarna het on morfoMel.d m een oord van ellende, schrijl circa tien meter hoogte even bleef stil staan. Daarna trok de vlieger de machine omhoog, om enkele ogenblikken later enige bochtjes boven het veld te draaien. Ook de landing geschiedde loodrecht en langzaam kwam het toestel weer op de begane grond. Dat het publiek het nog niet helemaal op de helicoptère begrepen had, bleek wel uit het feit, dat de talloze toeschouwers op het veld het op een lopen zetten als het op een grote libel gelijkende toestel een beetje te dicht in hun buurt kwam. In de komende dagen zal de heer Bulten de helicoptère verder invliegen. Het zal een van de attracties zijn op het vliegfeest. dat op 27 en 28 September op Ypenburg gehouden zal worden. schrijft de United Press correspondent, die zich tij dens de ramp in de stad bevond. Hij vertelt verder: „Om kwart voor tien in de avond werd ik van mijn stoel door de kamer geslingerd. Ik keek naar buiten en zag dat de lucht spookachtig rood gekleurd was; oorverdovende slagen klonken door de baai. Ik vloog naar buiten. Nog twee explosies, als het geluid van zwarte artille rie, weerklonken. De huizen schudden op hun grondvesten. Plotseling vulden de stralen zich met een wild schreeuwende menigte. Een buur- De helicoptère, bestuurd door H. Bulten boven de omgeving van Ypenburg. Interpellatie in de Tweede Kamer aangekondigd Het bakkersconflict zal nu ook in de Tweede Kamer ter sprake komen, want het lid dier Kamer dr. ir. A. H. W. Hacke zal vandaag verzoeken een interpellatie te mogen houden over de broodprijs. Intussen houden de Amsterdamse bakkers, hoewel zij thans vrijwel alleen staan in hun actie tegen de beslissingen van minister Mansholl, hun winkels over het algemeen gesloten. Vijftien procent der bakkers in de hoofdstad neemt niet aan de actie deel en in een gisteren in Krasnapolsky gehouden verga dering bleek dat onder de stakende bakkers ook patroons zijn die nu zo spoedig mogelijk hun ovens weer aan willen steken. Waar men het echter algemeen over eens was is dat deze actie bij het publiek zeer impopulair blijkt te zijn. Eén bakker zeide nog nimmer zoveel beledigingen te hebben moeten slikken als in de afge lopen drie dagen. Heden is een begin gemaakt met het vorderen van bedrijven Het zullen vandaag zeven van de grotere bakkerijen zijn, die gevorderd worden. Zo nodig zal ook de volgende dagen met deze vordering van telkens circa zeven bakkersbedrijven worden voortgegaan. Een nieuwe maatregel van het gemeen- Vrijdag een deputatie van Twentse bak- tebestuur van Amsterdafn, genomen overleg met de plaatselijke distributie- dienst, maakt het van morgen af de Am sterdammers mogelijk in 20 over de gehele stad verspreide uitreiklokalen verpakt meel en gist tegen inlevering van brood bonnen te ontvangen. Het landelijk actiecomité der kruideniers heeft thans de kruideniers geadviseerd de verkoop van bloem onmiddellijk ter hand te nemen. Bovendien is het de Amsterdamse mclk- slijters toegestaan op de gedurende de lo pende periode geldige bonnen 50 pet. meer melk te leveren dan daarop aanvankelijk als gewoonlijk is toegestaan. De productie van de Amsterdamse cen trale keuken nadert haar topcapaciteit. Zij werkt hoofdzakelijk voor bedrijven. In een gisterenmiddag te Bussum gehou den vergadering hebben de Gooise bakkers besloten niet langer te staken. Van heden- oahtend 7 uui af wordt in alle bakkers winkels in het Gooi weer brood afgeleverd. Ook de Enschedése bakkers hebben gis teravond besloten het werk te hervatten. Als resultaat van de bemiddelingspogingen van hel Enschedése gemeentebestuur zali kers op het departement worden ont vangen, Dc bakkers in Zeeland zullen hun ar beid normaal blijven voortzetten. Zij heb ben zich wel solidair verklaard met hun stakende collega's, maar menen, dat het stakingswapen slechts in het uiterste geval gehanteerd mag worden. In Alkmaar hebben de bakkers, na een vergadering, waarin de loco-burgemees ter, de heer G. van Slingelandt, een ver geefs beroep op de bakkerspatroons deed het werk voort te zetten, besloten hun houding te bepalen naar het standpunt van de Amsterdamse collega's. Indien van daag in Amsterdam besloten wordt de sta king voort te zetten, zullen de Alkmaarse bakkers met ingang van Vrijdag eveneens de aflevering van brood stopzetten. De Nederlandse Bakkerij Stichting, die kan worden beschouwd als een bedrijfs economisch instituut voor de bakkers in Nederland, vertegenwoordigende alle or ganisaties van werkgevers in het bakkers bedrijf, heeft een verklaring het licht doen zien, waarin zij het ministerie van land bouw, visserij en voedselvoorziening te genspreekt op verschillende punten van zijn argumentatie ten aanzien van de broodprijs. De voorzitter van de Bakkerij Stichting, de heer C. J. Ulrich, heeft er in een pers bijeenkomst nog eens de nadruk op gelegd, dat dc stichting geheel buiten de staking blijft Hij merkte overigens op, dat de broodprijs in ons land, zelfs rekening hou dend met de subsidie van 5 cent per brood, de laagste in Europa is. Dr. G. H. M. J. Verhaegen, directeur van de Bakkerij Stichting wees er op, dat er kleine bedrijven zijn waar de verkoop van klein brood zeer gering of vrijwel nihil is. „Deze bedrijven nu moeten het groot brood beneden kostprijs verkopen, zonder een compensatie te kunnen vinden in de ver koop van klein brood. Voorts is de omzet aan klein brood aan schommelingen onder hevig. Als straks de samenstelling van het groot brood beter wordt en het verschil in kwaliteit tussen groot en klein brood dus kleiner, dan zal men ook daarvan de te rugslag ondervinden op de verkoop van klem brood". Het landelijk comité van de Nederlandse Bakkerij Stichting heeft inmiddels' weer een nieuwe verklaring uitgegeven waarin het de minister „dictatoriaal optreden" ver wijt. Het zegt dat de verlaging der brood prijs door liet Directoraat voor de Prijzen werd gepubliceerd vóór de definitieve be slissing van de minister was gevallen en trekt hieruit de conclusie dat terwille van politieke successen onduldbare lasten op de bakkers werden geladen. Het actiecomité constateert, dat de con clusie van de regering onjuist is, waar zij beweert dat de niet algemene bedrijfs sluiting zou bewijzen, dat een gedeelte van de bakkers het niet eens is met deze actie. Het stelt vast, dat de ontstemming in de bakkerswereld algemeen is. De raad van vakcentrales heeft een af keurend oordeel uitgesproken over de sta king. Hij acht het onverantwoord, dat een groep producenten eigenmachtig de pro ductie van een zo belangrijk volksvoedsel stop zet om de overheid te dwingen terug te komen op een na uitvoerige voorberei ding genomen prijsbeslissing. De raad van vakcentrales vraagt daarom de bakkers- patroonsorganisatie (het landelijk comité van actie) in het belang van de voedsel voorziening dringend aanstonds een einde aan de staking te maken. man ronde met zijn vrouw en vier kinderen voorbij en riep mij toe: „Ik ga naar de haven om vlak bij net water te zijn, wan neer de hele stad in brand mocht vliegen". Wij bevonden ons in het voornaamste deel van de stad, gelegen op de punt van het schiereiland en meenden, dat de ma rine-installaties in de lucht waren gevlo gen. Er werd geroepen, dat er een explosie was geweest in de torpedol'abrieken, ande ren zeiden dat de werven van Echevarista vernield waren en sommigen schreeuwden, dat het hele schiereiland in brand stond. Ik verdween in de menigte en begaf mij naar de wijk San Severiano. De autoritei ten rieden de bevolking aan zich naar de grote pleinen te begeven, omdat er nog meer ontploffingen konden volgen. Ik zag de vlammen hoog opschieten toen ik de achterbuurten op het schiereiland naderde. De rook drong in mijn ogen en de lucht was doortrokken met stof, veroorzaakt dooi de instortende gebouwen. Alles om mij heen scheen in puin te liggen. Het herin nerde mij aan foto's, die ik van Berlijn lijk. Vier uur zwierf ik door de wijken San Severiano en San José. Ik geloof niet, dat er een huis onbeschadigd was geble ven. De volgende morgen liepen allerlei tegenstrijdige geruchten over de aard van de ramp door de stad, en zelfs nu is het nog niet mogelijk in het eigenlijke gebied van de explosie door te dringen. Buiten de tal loze doden en gewonden lelt Cadiz duizen den dak- en werklozen. Priesters deden vandaag hun droevige ronde door de puinhopen, bezochten zie kenhuizen en stonden slachtoffers bij. Het zal jaren duren voor Cadiz weer op gebouwd is. De overlevenden zullen de tragedie van de 18de Augustus nimmer vergeten. Cadiz is in rouw gedompeld. R.P.F. stelt candidaten voor gemeenteraadsverkiezingen Het bestuur van de „Rassemblement du peuple francais" van generaal Charles de Gaulle heeft medegedeeld, dat het candi- datenlijsten zal indienen voor de in Octo ber aanstaande te houden gemeenteraads verkiezingen. Woensdag is er een Gaullistische groep binnen het Franse parlement gevormd, waardoor de campagne van generaal De Gaullc voor het opnieuw aan de macht komen als leider van een flinke anti-com munistische meerderheid in het land, in een nieuw stadium is gekomen. Vijf en vijftig afgevaardigden, behorend tot de centrum- en rechtse partijen, heb ben zich aangesloten bij een „inter-par- tijen-groep van actie", welke zich voor neemt de principes, die zij essentieel acht voor werkelijke democratie en het ver zekeren van een snel herstel in Frankrijk, te bevorderen, aldus werd Woensdag avond officieel medegedeeld. De nieuwe „actie-groep" noemt zich niet openlijk Gaullistisch, maar haar program en leiders laten geen twijfel bestaan over de werkelijke aard en betekenis van de groep, welke van plan is in alle kwesties, die zij van „nationaal belang" acht, een eensge zinde stem uit te brengen. Eén der doelstellingen is herziening van de grondwet, welke „in de practijk een der voornaamste oorzaken voor onze huidige moeilijkheden is gebleken". (Dit laatste is het centrale punt in het politieke program van generaal De Gaulle.) De officiële adhaesiebetuiging aan dit program door 55 afgevaardigden 20 an deren zullen zich naar verwachting in de naaste toekomst bij hen voegen be tekent een belangrijke politieke ontwik keling in Frankrijk. De M.R.P., waarvan naar verluidt twin tig leden zich bij de nieuwe groep hebben aangesloten is in het bijzonder in moei lijkheden gebracht door het vooruitzicht van een eventuele splitsing in Gaullisti sche en andere leden en tevens bestaat het gevaar van een doorsnijding der bestaande partijgrenzen. den van Bangkalan door een republikeinse groep van circa 500 man beschoten. De aan vallers waren gewapend met mortieren, mitrailleurs en geweren. Een republikeinse bende bezuiden Pemalang Siantar op Su matra werd met enige verliezen harerzijds verdreven. In de stad werd hinder onder vonden van sluipschutters. Ten Zuid-Oos ten van Bindjai ontmoette een patrouille hevige weerstand, waarbij ook dc Neder landse "patrouille enige verliezen leed. In de omgeving van Rimba Pandjang, ten Noorden van Padang. werd de bevolking, onder bedreiging met moord en brandstich ting. aangemaand te evacueren naar repu blikeins gebied. De uit deze omgeving ge vluchte bevolking werd in bescherming ge nomen en naar Loeboekboeaja gebracht. Verschillende Nederlandse posten en pa trouilles op Java en Sumatra werden be schoten. Blijkens de tot op heden ontvan gen berichten bedragen de nieuwe Neder landse verliezen 3 gesneuvelden en 6 ge wonden. De grootste theefabriek ter wereld „Ba- lim Bangan", in het gebied van Siantar is door republikeinen vernield en in de as gelegd. Ditzelfde lot onderging de palmolie- fabriek Sawit Sebrang in het gebied van Tandjong Poera. Van de Chinezen in het Medanse word vernomen, dat'in de toe stand der Chinezen te Pankalanbrandan enige verbetering was gekomen. Op Mid den-Java is de „Witte Kruis kolonie" bij Salatiga gedeeltelijk verbrand en verwoest. Deze landbouwkolonie schonk vóór de oor log 500 Javanen belangloos werk en voed sel. De kolonie werd in 1902 gesticht (na het hongerjaar) voor steun aan maatschap pelijk onvolwaardigen. Toestand in Indië dreigt catastrophaal te worden Spoedig oprukken naar Djokja wordt in Batavia verwacht Onze correspondent te Ba! inde had gezien. De verwarring was onbeschrijf- ®ns heden, dat dc toestand op Java met de da§ onhoudbaarder wordt en dreigt cata strophaal te worden. De troepen in de-voor ste linies wachten als het ware op het besluit der Nederlandse regering om de noodzakelijke actie te voltooien door de bezetting van Djokja. Hij wijst verder op de veranderde houding van de bevolking jegens de Nederlanders. De juichende ont vangst bij de intocht is gevolgd door een zeer gereserveerde houding uit angst voor represailles uit Djokja: ook de sinds enige tijd georganiseerde fluistercampagne heeft steeds meer tot resultaat, dat de bevolking zich afwendt. Zij is niet langer overtuigd van de Nederlandse wil om Djokja te be zetten en constateert dat wij momenteel met bij machte zijn om haar in ons gebied voldoende bescherming te geven. De be sprekingen in de Veiligheidsraad verwekten in Batavia verontwaardiging en hoon en men is van oordeel dat Indië voor ons verloren zal zijn indien er niet alsnog be sloten wordt naar Djokja op te rukken. Engeland verwijt men. dat zijn streven gericht is op het Voortbestaan van de moei lijkheden en aldus te komen tot de econo mische overheersing van Singapore. Enge- lands optreden, zo oordeelt men in Bata via. is dan ook duidelijk tegen de Ameri kaanse bemoeiingen gericht. De redo van dr. Van Mook is algemeen gunstig ontvangen. Men betreurt alleen dat dit geluid niet eerder werd gehoord. Het falen der Nederlandse voorlichting is oor zaak dat do wereld tot nu toe onkundig is gebleven van de ware verhoudingen. Het is moeilijk voor de buitenwereld om plot seling ons recht in te zien, omdat wij nim mer eerlijk hebben gezegd, waar het op stond. Intussen is iedereen het er in Ba tavia over eens dat de toestand volstrekt onhoudbaar is geworden en dat er geen andere keus is dan naar Djokja op te ruk ken. De opinie is overheersend dat dit dan ook zeer spoedig zal geschieden." Pasoendan telegrafeert om zelfbestuur Het uitvoerend comité heeft namens de Pasoendan-bewegmg aan minister Beel een telegram gezonden, waarin aan het kabinet wordt verzocht na de bevrijding van West- Java op korte termijn uitvoering te geven aan de artikelen drie en vier van dc over- eenkomst van Linggadjati door inwilliging van de wensen van zelfbestuur voor het Soendanese volk, los van de republiek In donesië met een gelijkwaardige status als west-Borneo en Oost-Indonesië. Het Soendanese volk wenst: loyale sa menwerking met Nederland en de Neder landers, een gelijkwaardig deel te worden in de Verenigde Staten van Indonesië, over eenkomstig de gedachten van de proclama tie van 4 Juli. Weerbericht OVERDAG FLINKE WIND Verwachting, medegedeeld door het K N M I. te De Bilt. geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond: In het Noorden van het land zonnig, in het Zuiden van het land meer be wolking, doch vrijwel overal droog weer. Matige, overdag krachtige, wind uit Oostelijke richtingen. Iets lagere temperatuur.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1