Haarlems Dagblad Drieën twintig boerderijen en acht huizen verwoest De Gaullisten Oostenrijk en Italië blijven door Russische oppositie buiten de UNO De bakkers in de hoofdstad zijn vandaag weer aan het werk Wetsontwerp in één dag door beide Kamers goedgekeurd Dinsdag regeringsverklaring over de Indonesische kwestie Engeland verwerpt Russisch protest Weerbericht 62e Jaargang No. 18716 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Vrijdag 22 Augustus 1947, Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4.Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem \TAN EEN MAN als generaal Charles de v Gaulle was nooit te verwachten dat hij het op zou geven. Hij leeft nu al zolang in retraite: bijna twee jaar. Af en toe is hij er even uit te voorschijn gekomen, als een duveltje uit een doosje. Iedere keer heeft het opschudding veroorzaakt. Maar daarna is hij telkens weer, weggedoken en heeft het deksel boven zich dichtgetrokken. Tot op een kier. Daar keek hij door, daar kwa men zijn volgelingen hem om raad vragen en in Frankrijk bleef steeds de spanning heersen: Wanneer komt hij er weer uit? Want deze. lange, arrogante man met het snelle en scherpe intellect, deze militair met de harde toewijding aan de glorie van een volk, dat als machtsfactor in de wereld zozeer is verdrongen, geldt als de grote, wilskrachtige figuur van het tegenwoor dige Frankrijk. De grondwet van de Vierde Republiek, met veel pijn en moeite en gewrongen com promissen tot stand gekomen, heeft hij af gewezen. Hij staat op een grondwet waarin de uitvoerende macht, met name die van de president der Republiek die vroeger en ook in deze na-oorlogse tijd niet veel meer dan een keurige marionet is geweest aanzienlijk zal worden uitgebreid, ten koste van die van het parlement. De grond wet moet dus worden 'herzien. En de pre sident 'der Republiek moet hij, Charles de Gaullc, zijn. Vele beroemde mannen heb ben getracht de indruk te wekken, dat zij eigenlijk bescheiden van aard waren, of schoon dit niet het kenmerk van staats lieden pleegt te zijn. De generaal De Gaulle houdt zich met dergelijke malligheden niet op. Hij is vierkant en ronduit onbescheiden. Sommige beroemde mannen hebben zich, als regel of tenminste af en toe, beminne lijk gedragen. Charles de Gaulle heeft daar geen belangstelling voor. Hij is ik heb het van mensen, die hem ontmoet hebben en die niet de eersten de besten zijn hooghartig en aanmatigend. „Een zeer on aangenaam mens", zeiden zij. „Maar er gaan merkwaardige wilskracht en scherpte van geest van hem uit. Voor lieden die hem niets belangrijks te zeggen hebben: voor kletsmajoors, heeft hij zelfs geen ogenblik geduld: hij. geeft hun een sneer en schuift hen opzij". De generaal heeft noch met de grondwet, noch met de partijen iets te maken willen hebben. Hij heeft de politici laten prutsen en tobben, in de overtuiging dat zij toch wel vast zouden lopen. Hij heeft zijn tijd afgewacht. Eigenlijk wacht hij nog, maar niet meer dadenloos, zoals in den beginne. Enige maanden geleden heeft hij zijn eigen partij opgericht, ingeleid met een gerucht makende'rede in nogal schilderachtige stijl. Dit is de R.P.F., letters-aanduiding van „Rassemblement du peuple francais". Woordelijk betekent dat „verzameling van het Franse volk" en het doet meteen aan een Hollandse militaire term denken: er wordt verzamelen geblazen. Het valt moei lijk, daaruit iets anders af te leiden dan dat de generaal een eenheidspartij beoogt. Het lijkt tenminste niet zeker, dat hij lang oppositie zal toelaten. Wenst hij dus de dictatuur? Het ziet er, al zal hij wel niet in die rol beginnen, naar uit. De stijl van zijn weinige redevoeringen en de thea trale enscenering, die hij daarbij voorstaat bijvoorbeeld: op een rots aan de kust, of op het pompeus versierde marktplein van Straatsburg doen er ook aan den ken. En de geschiedenis van Frankrijk kent haar dictators, die eerst andere koers zeil den. De eerste begon ook als generaal, werd daarna Eerste Consul als lid van een drie manschap, waarin de andere leden niets te betekenen hadden en wachtte toen nog zorgvuldig op het psychologische moment om zich tot Keizer en alleenheerser (Napo leon de Grote)' te laten uitroepen. De twee- I de, na avonturen die slecht afliepen maar de aandacht op hem vestigden, werd in 1848 president van de Tweede Republiek, wacht te met zijn staatsgreep tot December 1851 en markeerde toen ook nog enige tijd d$ pas, eer hij zich tot Keizer en alleenheerser liet uitroepen. Dat was Napoleon III. Tegen het einde der negentiende eeuw is er voorts nog een zekere generaal Boulanger geweest, die het al tot een sterke aanhang had gebracht toen hij minister van Oorlog werd. Zijn populariteit groeide zeer. Hij belichaamde de hoop op een vernieuwing van de Staat, in een program, dat men aanduidde als „het boulangisme". Hij reed op een prachtig zwart ros op de Place de la Concorde, te midden van ovaties. De vrouwen aanbaden hem, al heette hij maar gewoon generaal Bakker. Maar deze held liet zich het mo ment, om toe te slaan, ontglippen. Mis schien durfde hij niet. Het slot was in elk geval triest: le brav' général Boulanger nam de benen naar België en schoot zich in Brussel dood op het graf van zijn mai- tresse. Toch blijft het merkwaardig dat de Eerste Republiek uitmondde in de dicta tuur van generaal Bonaparte, de Tweede Republiek in die van zijn neef, de Derde Republiek op een ogenblik gereed was om generaal Boulanger als haar heerser te aanvaarden en de Vierde Republiek thans vervuld is van de dappere generaal de Gaulle, wiens allures zo bekend aandoen. Het is ook opvallend, dat alle vier zich sterk hebben getoond in het afwachten. Niet voor niets voorwaar kent de Franse taal dc spreekwijze „reculer pour mieux sauter" terugwijken om beter te kunnen springen. En de Gaulle, die natuurlijk een goed paardrijder is en heel wat gesprongen moet hebben, kent de Franse geschiedenis perfect. Ik hoop dat er geen dictatuur in Frank rijk komt, maar meen de Gaullistische symptomen le moeten vermelden. Het is een zo ongeordende wereld, waarin wij leven en de democratie heeft zich juist in Frankrijk zo slecht hersteld, dat men de kansen aanwezig moet achten. Tenzij er bijtijds een groot réveil in dc wereld komt. Maar zal dat bijtijds komen, of moeten eerst nog nieuwe ellenden worden door gemaakt? Tenslotte zal het zeker komen. In het Transe parlement heeft zich nu, zoals wij gemeld hebben, een Gaullistische groep van 55 leden gevormd. Zij behoren tot het Centrum (de M.R.P.) en de rechter zijde. Verwacht wordt dat de groep zich tot 75 leden zal uitbreiden. „Et après?" zal men in Frankrijk vragen. En daarna? Voor lopig betekent dit al, hetgeen wij in Hollandse politieke taal een „doorbraak" van de bestaande partijverhoudingen zou den noemen. In een land als Frankrijk ont wikkelt zich zoiets op andere wijze dan bij ons. Stormachtiger, schokkender. Of het zakt ineen. Maar deze generaal is geen Boulanger: hij zal zijn tijd niet laten voor bijgaan en zeker durven. Bang is hij niet, zoals hij overvloedig bewezen heeft. HET VETO VIERT VICTORIE Hongarije, Roemenië en Bulgarije eveneens geweigerd In de zitting van de Veiligheidsraad van gisteren, die als „stormachtig" werd be schreven door United Press, zijn Oostenrijk, Italië, Roemenië, Bulgarije en Hongarije afgewezen als toekomstige leden van de UNO. Dit kostte twee veto's van Russische zijde, waarmede Gromyko het totaal aantal veto's dat Rusland in de Veiligheids raad tot nu toe heeft gebruikt om meerderheidsbesluiten te vernietigen, op 18 bracht. Hij dreigde bovendien met een negentiende veto, toen de Amerikaanse afgevaardigde aanstalten maakte om de kwestie van vijf lidmaatschapsaanvragen, die deze week door Russische oppositie zijn afgewezen, voor de Algemene Ver gadering der UNO te brengen. Daarop werd het Amerikaanse voorstel ingetrokken. De vertegenwoordigers van Engeland en de Verenigde Staten hebben in felle be woordingen hun tegenstemmen ten aanzien van Hongarije, Roemenië en Bulgarije ge motiveerd door te verklaren, dat deze lan den de menselijke vrijheden onderdrukken. Zij zeiden de aanvragen van deze landen niet te kunnen steunen voordat de regerin gen openlijk zouden hebben getoond, dat zij bereid waren uitvoering te geven aan de verplichtingen, die hun door de vredes verdragen waren opgelegd. De Amerikaan Herschel Johnson deed een dringend beroep op de leden van de raad ten gunste van Oostenrijk en Italië, doch bij de stemming die voor Oostenrijk een meerderheid van 8 tegen 1 en voor Italië een meerderheid van 9 tegen 1 op leverde, gebruikte Gromyko tweemaal zijn veto. Herschel Johnson oefende scherpe critiek uit op de Russische houding en ver klaarde onder andere, dat de Verenigde Staten er vurig naar verlangen de bezetting van Oostenrijk te beëindigen, doch dat dit door Russische tegenwerking verhinderd wordt. De stemming over de aanvragen der drie Oost-Europese landen leverde geen meer derheid vóór op, zodat het tegenstemmen der Verenigde Staten in deze gevallen niet als veto kan worden aangemerkt. De resul- Chinezen vragen dr. van Mook om hulp De verenigde Chinese genootschappen aan Sumatra's Oostkust hebben telegra fisch een dringend beroep op dr. Van Mook gedaan om onmiddellijke hulp te brengen aan de slachtoffers onder de Chi nese burgers van Pangkalan Brandan, welke stad door republikeinse troepen opzettelijk in as is gelegd, waardoor duizenden on- schuldigen dakloos zijn en aan de honger dood bloot staan. taten der stemmingen gaven het volgende beeld: Hongarije: Syrië vóór, Amerika tegen, onthoudingen: Australië, Brazilië. België, Frankrijk, Polen, Rusland. China, Colum bia. Groot-Brittannië. Italië: Rusland tegen, onthoudingen: Po len, overige landen voor. Oostenrijk: Rusland tegen, onfchondingen: Polen en Frankrijk, overige landen voor. Roemenië: Syrië voor, overige tien leden onthoudingen. Bulgarije: Syrië voor, Verenigde Staten, tegen, negen onthoudingen. „De Veiligheidsraad is met competent" Een woordvoerder van Buitenlandse Zaken in Den Haag verklaarde gisteravond naar aanleiding van vele geruchten, welke circuleren omtrent belangrijke beslissingen welke door 't kabinet genomen zouden zijn, dat „het onmogelijk is op alle gerucliten en speculaties commentaar te geven. Wel kan verklaard worden, dat de regering zich op het standpunt blijft stellen, dat de Veiligheidsraad niet bevoegd is inzake het Indonesische conflict beslissingen te nemen. Verder dat de regering met bijzon dere belangstelling uitziet naar het ver loop van de zitting van de Veiligheidsraad* van Vrijdag aanstaande. Het kabinet zal ongetwijfeld na deze zitting van de Veilig heidsraad alle aanleiding vinden bijeen te komen tot bespreking van de situatie. Of het kabinet dan belangrijke beslissingen zal nemen, van welke aard ook, zal moeten worden afgewacht". [lilden scliade Twaalfhonderd j hij vlashrand Bij de hoek VijfhulzerwegIJweg raakte gistermiddag door onbekende oorzaak een op geslagen hoeveelheid vlas ter waarde van on geveer f 1200.van de landbouwer Beers in brand. Door de krachtige wind Hepen enkele belendende huizen gevaar. Dank zij het tijdig verschijnen van de brandweer bleef het geluk kig bij het vlas, doch dit werd grotendeels In een gistermiddag gehouden spoedver gadering hebben de Amsterdamse hakkers besloten, vandaag weer brood af-te leveren. Verschillende bakkers hadden hun ovens gedurende de staking op temperatuur ge houden. Tezamen met hun collega's, die over moderne installaties beschikken en die dus dadcljjk kunnen gaan bakken, hebben z-Ü de hakkers, die hedenochtend nog niet konden bakken, niet brood geholpen, zodat ook deze hun klanten brood konden ver strekken. De vergadering besloot tot het opheffen van de bedrijfssluiting, omdat zij meende, dat, nu het houden van een interpellatie door dr. ir. Hacke in de Kamer is toege staan, het overleg eerder vrucht zal dragen, wanneer de partijen niet meer op voet van oorlog staan. De volgende motie werd door de vergadering aangenomen: „De samen werkende bakkerspatroons en coöperatieve organisaties in Amsterdam, in vergadering bijeen, zijn van oordeel, dat in hun strijd tegen de door de regering getroffen maat regelen ten aanzien van de bloemprijs een zeer grote eensgezindheid geconstateerd kan worden. Deze strijd is in wezen gericht tegen de prijzendictatuur van ambtenaren, die willens en wetens door tendentieuze en onjuiste voorlichting de minister gefor ceerd hebben tot beslissingen welke hoge mate onredelijk worden geacht en welke voor de bakkerij een rechtstreekse aantasting van haar bestaansrecht beteke- kenen. Het Tweede Kamerlid dr. ir. Hacke zal een interpellatie houden, waardoor de strijd der bakkers wordt getrokken uit de sfeer van ambtelijke willekeur en in het volle licht der openbaarheid op democrati sche wijze kan worden behandeld. Over tuigd zijnde dat het recht in deze aan de zijde van de Nederlandse bakkers staat, anderzijds zich ten volle bewust zijnde van de zeer zware verantwoordelijkheid tegen over het publiek, welke op de bakkers rust bij een ongemotiveerds voortduring der bedrijfssluiting, besluiten de Amsterdamse bakkers, zij het onder protest tegen het hun aangedane onrecht, om Vrijdag de brood productie, te hervatten." In een tweede motie verklaren de Am sterdamse bakkers, dat de toestand, waar in het bakkersbedrijf door de regerings maatregelen is geraakt, geen enkele ver zwaring van lasten meer toelaat. Zij advi seren daarom de landelijke organisaties, de onderhandelingen over de loonsverhoging voor bakkersgezellen terstond af te breken. Staking bij de Hoogovens is geëindigd De sociale afdeling van het Hoogoven- bedrijf te Velsen deelt mede: De staking bij de Hoogovens is opgeheven. Ruim tach tig procent der stakende arbeiders heeft zich voor werkhervatting op de oude voor waarden aangemeld. Kunsthandelaar bij het baden te Zandvoort verdronken Gisteravond omstreeks negen uur is bij het Zuidelijke stille strand te Zandvoort de 66-jarige kunsthandelaar B, H. Kemper uit Amsterdam verdronken. De oorzaak is waarschijnlijk hartverlamming. Het slacht offer had juist te voren een warme maaltijd genuttigd. In Calcutta werd de onafhankelijkheid met veel feestvertoon en drukte gevierd. De burgers der stad klommen in drommen op bussen en wagens en de onvermijdelijke relletjes bleven niet uitIn het algemeen brachten de onafhankelijkheidsfeesten min der onlusten mee dan oorspronkelijk ge vreesd werd. Britse kabinetswijziging komt na 19 September De „Daily Herald" deelt mede, dat de wijzigingen in de Britse regering vermoe delijk bekend gemaakt zullen worden in de week, welke op 19 September begint. Vol gens het blad zal Attlee de functie van minister-president blijven behouden en dus niet vervangen worden door de huidige mi nister van Buitenlandse Zaken, Ernest Be rin, zoals de „Daily Mail" gemeld had. (U.P.) Verzoek om herziening Italiaans vredesverdrag Argentinië en de Dominicaanse republiek hebben aan de algemene vergadering van de VNO verzocht het vredesverdrag met Italië op de eerstvolgende bijeenkomst te herzien. Boodschap van de Koningin De Koningin richt de volgende bood schap tot haar volk: „Ten zeerste begaan met de zorgen, waarin zoveel landgenoten verkeren en het leed, dat in vele gezinnen ziin in trede heeft gedaan, zou ik U allen warm willen aanbevelen ter gelegenheid van mijn aanstaande verjaardag alles te ver mijden, wat deze zwaar beproefde land genoten smartelijk zou kunnen treffen". DE LENING VAN 195 MILLIOEN DOLLAR Het binnendringen van het „Gaullisme" in het parlement is een nieuwe grote zet op het schaakbord. De Gaulle's partij heeft reeds een millioen leden en de volgende grote zet heeft de generaal aangekondigd: de Gaullisten zullen candidaten stellen voor de gemeenteraadsverkiezingen in Oc tober. Ah, il est malin! Een slimme man! Et après? R. P. (Van onze parlementaire redacteur) De mensen van buiten, die gisteren een dagje in Den Haag doorbrachten en daar alles wilden afdoen wat „bezienswaardig" was, kregen zelfs de anders zelden midden in dc zomer voorkomende gelegenheid om zowel een Tweede- als Eerste Kamer-ver gadering bij te wonen. Dit was te danken aan het wetsontwerp tot goedkeuring van de leningsovereenkomst met de We reldbank. De spoed, welke hierbij betracht werd, was volgens minister Lieftïnck nood zakelijk wegens dc huidige internationale dollarcrisis en de beperkte omvang van de dollarfondsen, waarover wij nog beschik ken. Daarom achtte de regering het ge wenst de overeenkomst ten spoedigste rechtskracht te doen verkrijgen. In de Tweede Kamer had de heer II o o g c a r- s p e 1 (Comm.) bezwaren tegen de zijns inziens zware voorwaarden aan de lening verbonden, alsook over een te aanmerke lijke invloed in deze van Amerika, critiek welke de minister van Financiën als vol komen onjuist weerlegde. Daarop ging het ontwerp er zonder hoofdelijke stemming door. Voorts besloot de Kamer de door d r. Hacke (Vrijheid) aangevraagde inter pellatie over de broodprijs op een nader te bepalen dag toe te staan. De vergade ring werd tenslotte verdaagd. Vermoede lijk zal zij Dinsdag weer bijeenkomen, want 's ochtends had president Van Scha:k meegedeeld, dat de minister-president, waarschijnlijk op die dag. uitvoerige in lichtingen aan ons Lagerhuis wil verstrek ken over de gang van zaken in Indië als ook over de besprekingen in de Veiligheids raad. De heer Schouten (A.R.) ver zocht de voorzitter, er bij minister Beel op aan te dringen, liefst nog eerder zijn verklaring af te leggen. De voorzitter zegde toe. dit te zullen doen, doch gaf tevens te kennen, begrepen te hebben dat de premier vermoedelijk niet eerder dan Dinsdag zijn inlichtingen zal kunnen geven. Eerste Kamer 's Avonds kreeg de Eerste Kamer, nu het quorum bereikt was, gelegenheid de stemming te houden over het ontwerp Buitengewoon pensioen voor verzetsslacht- offers, welke op 31 Juli niet kon doorgaan, doordat er toen geen 26 senatoren aan wezig waren. Met 207 (tegen de Com munisten, <ft C.H. en 3 van de 7 Anti- Revolutionnairen) ging het ontwerp er thans door. Daarop volgde schorsing voor het afdelingsonderzoek van het ontwerp inzake de door de Wereldbank te verstrek ken lening van 195 millioen dollar. Om kwart over negen, nadat de ver gadering heropend was, beantwoordde mi nister Lieftinck de opmerkingen in het inmiddels verschenen eindverslag. Dc regering overweegt, zo zeide hij, in welke mate zij degenen, die gebruik maken van de credieten. zal belasten met een deel of het geheel der rentekosten. Het wetsontwerp werd hiprna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Om halftien kon dc vergadering reeds geslo ten worden. DE RODE HAAN KRAAIDE VICTORIE In vele delen des lands hebben gisteren grote branden gewoed. Niet minder dan drie-en-twintig boerderijen en acht woon huizen vielen aan het vuur ten offer. In de meeste gevallen stonden de brandweren door gebrek aan water machteloos. Omstreeks een uur ontstond gistermid dag brand in een heg nabij een boerderij te Heusden. Door de wind aangewakkerd sloeg deze brand over op de nabij gelegen boerderij en van hieruit op tien andere boerderijen, zodat in het geheel elf boer derijen een prooi der vlammen werden. De brandweren van Helmond en Venlo als mede de plaatselijke brandweer bestreden het vuur, doch zij konden slechts water betrekken uit één brandput. Later werd via een slang van een kilo meter lengte uit een gracht water ge pompt. Veel huisraad, landbouw-werktuigen en landbouwmachines, alle wintervoorraden turf, de gehele oogst, varkens en een paard verhandden eveneens. Verzekering dekt slechts ten dele de schade. In Beers (N.B.) ontstond gistermiddag een grote brand, waaraan een tiental boerderijen en verder talrijke hooimijten en kippenhokken ten offer vielen. Dc brandweren uit Mill, Grave, Cuyk en Nijmegen namen aan het blussingswerk deel. maar konden het door de felle Oos tenwind aangewakkerde vuur slechts moeilijk bedwingen. In Heesch bij Oss is gistermiddag door onbekende oorzaak brand uitgebroken in een complex woningen, gelegen aan de rijksweg Den BoschNijmegen, waarin drie gezinnen waren gehuisvest. Van de inboedels van twee gezinnen kon nagenoeg niets gered worden. Een gedeelte dat door een brandmuur gescheiden was, bleef be houden. Verzekering dekt slechts gedeel telijk de schade. De brandweer kon wegens gebrek aan water mets uitrichten. Donderdagmiddag is omstreeks twee uur brand uitgebroken in de Peel tussen Nederweert, Meyel en Asten. De brand- ?r uit Nederweert, geassisteerd door de brandweer uit Someren en Weert, tezamen met Peelwerkers, die in de omgeving aan het werk waren, bestreed het vuur met water uit het Peelkanaal. Er ontstond een geweldige rookontwikkeling, die tot ver in de omgeving zichtbaar was. Het Peel- dorp De Moost, onder de gemeente Neder weert. dreigde ernstig gevaar te lopen, doch door krachtdadig ingrijpen wist men te voorkomen, dat het in vlammen opging. Enkele millioenen reeds gestoken turven werden door het vuur aangetast. Men kan nog niet schatten hoeveel ha verwoest zijn. Om half tien des avonds werd de brand weer uit Someren teruggeroepen voor een brand in twee grote boerderijen in die ge- meente. Beide boerderijen gingen in vlam- j men op. De Peelwerkers hebben in de af- gelopen nacht het blussingswerk voort- j gezet. De brandweer uit Roermond, welke ter assistentie was opgeroepen, moest zich naar Millert begeven, waar een boerderij ten gevolge van een bosbrand ernstig ge- aar dreigde te lopen. Men behoefde daar echter niet op te treden daar de bosbrand 'nmiddels door ter plaatse aanwezige ar beiders bedwongen was. In Dongen brak gistermiddag brand uit n de lederfabriek „Rosario", vermoedelijk door broei in pakken haar. Door krachüg optreden van het personeel en de plaat selijke brandweer bleef de brand beperkt tot de zg. extractkamer, waar echter aan zienlijke schade is aangericht. Bos- en heidebranden. Omstreeks vier uur woedde een hevige bos- en heidebrand in 't aan natuurschoon zo rijke gebied ten Oosten van Bennekom. De brand werd het eerst gesignaleerd bij de Renkumse weg ten Zuiden van de spoorlijn EdeArnhem vanwaar de vlam men zich, voortgejaagd door de sterke Restant der Engelse lening wordt geblokkeerd Engeland heeft een bedrag van 150 millioen dollar van de Amerikaanse lening opgenomen en is voornemens op 25 en 29 Augustus gelijke bedragen op te nemen, aldus is heden doox' funetionnarissen van het Amerikaanse departement van Finan ciën medegedeeld. Hierdoor zou het saldo der lening ver minderd worden tot 400 millioen dollar. Toen de Engels-Amerikaanse financiële be sprekingen Maandag j.l. te Washington begonnen, bedroeg het saldo nog 850 mill, dollar. Het werd Engeland toegestaan nog 450 millioen dollar op te nemen ter be taling van bestelde goederen. Wanneer de laatste termijn van 150 millioen dollar op 29 Augustus wordt opgenomen, zal het saldo ad 400 millioen dollar voor onbe paalde tijd worden geblokkeerd. Hoogge plaatste Amerikaanse funetionnarissen konden niet zeggen hoe lang het zal du ren voor nieuwe regelingen inzake de om- wisselbaarheid van sterlingsaldi getroffen zullen worden en hoe lang het saldo zal worden geblokkeerd. Zware rookwolken hingen boven dc Leus- derheide, die gisteren afgebrand werd om haar van Duitse bommen en munitie tc zuiveren. wind met razende snelheid verspreiden. Daar niet alleen grote beduchtheid bestond voor de bossen maar ook voor de vele landhuizen in deze omgeving werden de brandweren van de gehele Veluwezoom gealarmeerd. Ook aan de garnizoenen van Ede en Arnhem werd om assistentie ver zocht. Duizenden militairen, de Veluwse bosbrandweer en de brandweren van Ede, Arnhem, Renkum. Wageningcn en Benne kom bonden de stijd met de vlammen aan. Omstreeks zes uur kon gezegd worden (Hit men het vuur meester was. Enkele hon derden ha heide en dennebos gingen in vlammen op. Twee landhuizen brandden tot de grond toe af. De Venlose brandweer is in een week tijds niet minder dan achttien maal uitge rukt om de strijd tegen bosbranden in de omgeving van Venlo aan te binden. Bijna altijd ontstonden deze branden doordat kinderen met vuur hadden gespeeld of door onvoorzichtigheid van volwassenen. Ongerekend de oppervlakte aan heide en andere grond van geringe economische waarde, maar van betekenis wegens het natuurschoon, werd ruim 12 ha oude bos sen een prooi der vlammen. Onder de gemeenten Deurne en Bakel hebben de laatste dagen opnieuw grote branden gewoed. Onder de gemeente Sevenum woedt reeds weken over een ge bied ten Zuiden van de nieuwe weg Seve numHelenaveen tot aan de grens der gemeenten Helden en Helenaveen een Peelbrand. In dit gedeelte staat geen turf. Ongelukken op de Lcusderheide. Tijdens het afbranden van dc Leusder- heide ontplofte gïsterniidd?c achter de barak bij de schietbanen een Duitse 7Vg cm granaat. Militairen van 8 R.I. waren a.r* het blussingswerk bezig omdat het vuur de barakken te dicht naderde. Omstan ders hoorden een hevige knal en zagen een vaandrig van 8 R.I. neervallen. I-Iet bleek, dat hij door een scherf in de buik was getroffen. Hij moest naar het zieken huis worden vervoerd, doch verkeert bui ten levensgevaar: zijn koppelriem had er ger voorkomen. Bovendien bleek, dat een soldaat van hetzelfde legeronderdeel door een scherf in het dijbeen en een dame. die bij de barakken woont en voor haar huis naar de brand stond te kijken, door een scherf in haar arm waren getroffen. Telkens hoort men ontploffingen van achtergebleven munitie. Er hangt een dik rookgordijn over de Leusderheide. Een zegsman van het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde, dat Engeland het ter elfder ure door Rusland ingediende protest tegen het houden van de Engels-Amerikaans-Franse besprekingen over het nieuwe peil van de Duitse indu strie, welke conferentie heden wordt ge opend. heeft verworpen. De nota van de Sovjet-Unie werd Woens dag door de Russische ambassade op het ministerie van Buitenlandse Zaken over handigd. In de Russisch nota werd geprotesteerd tegen het houden van een driemogendheden conferentie, omdat volgens Rusland deze zaak alle vier de mogendheden aanging. De zegsman van het ministerie van Bui tenlandse Zaken zei, dat Engeland zou ant woorden, dat deze conferentie uitsluitend handelde over het peil van de Duitse indu strie in de Anglo-Amerikaanse zóne van Duitsland. Rusland zou voorts ten antwoord krijgen, dat deze conferentie werd gehou den op verzoek van Frankrijk, opdat dit land zijn standpunt kenbaar kon maken. Het Britse antwoord zou echter niet dc mogelijkheid uitsluiten van een eventuele vier-mogendheden-bijeenkomst over de kwestie van het peil van de Duitse industrie als geheel, indien Rusland hierom zou ver zoeken. Waarschijnlijk kan hieruit worden afge leid, dal Rusland voornemens is deze kwes tie opnieuw ter sprake te brengen op de November-eonferentie in Londen (U.P.) VRIJ VEEL WIND. Verwachting, medegedeeld door het K N M.I. te De Bilt. geldig van Vrij- dagavond tot Zaterdagavond: Matige, overdag krachtige wind, tus- S sen Noord-Oost en Oost Op de meeste plaatsen tijdelijk wat bewolking, doch vrijwel overal droog weer met onge- veer dezelfde temperatuur. 23 Augustus Zon op 5.35 uur. onder 19.50 uur Maan op 14.22 uur. onder 22.41 utir i (Eerste kwartier)

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1