fSSI mm Wat brengt de regeringsverklaring) Schoolvrije jeugd wordt niet aan haar lot overgelaten De buren knijpen hun neus dicht Taxi? Bel 1.2.3.4.5. Botsingen op Java en Sumatra Haarlemse cricketers behaalden een draw na een slecht begin (7-4) Sport in het kort I Kort en Bondig Heeft de kerk ook nu nog een stem? PETROLEUM Naaimachine v~7 r ikKeien GEEKTS DAG en NACHT Corry deWeers Radio „Unique" NE0-PH0T0 Middenstandsdiploma Accountants- of administratiekantoor 1 yUZdh. Voor de school VROOM DREESMANN VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1947 HAARLEMS DAGBCAÖ (Van onze parlementaire redacteur) Zowel in de pers als in politieke kringen in Den Haag kan men op het ogenblik vrij gjerke aanwijzingen ontmoeten als zou het jn elk geval vrij spoedig tot een opmars naar Djokjakarta komen. Uitgangspunt schijnt te zijn. dat de toe stand in de Republiek in alle opzichten met de dag onhoudbaarder wordt en onze verantwoordelijkheid ons zou nopen tot een dergelijke maatregel over te gaan om der wille van de veiligheid zowel op Java als elders: de terreur die in de Republiek woedt en vandaar uit ook door de radio uitzendingen van Djokjakarta wordt ver sterkt, zou ook buiten Java steeds beden kelijker geachte gevolgen veroorzaken. Gesteld intussen eens, dat de Veilig heidsraad zich zou verenigen met het Chi nese amendement, hetwelk in belangrijke mate een methode beoogt als mr. van Klef- fens de vorige week in de Raadsbij een komst aanbevelenswaardig had genoemd en gesteld voorts, dat met Nederland te vens de Republiek overeenkomstig een der gelijke resolutie zou handelen (dus aan wijzing van een staat door elk van beiden, waarna flie twee staten een derde staat zouden aanwijzen, welke een bepaalde, te vens in het Chinese voorstel omschreven taak te vervullen zou hebben), wat dan? Er zijn er, die menen, dat men ook in dat geval niet zou kunnen wachten op de door de consuls en door de „derde staat" uit te brengen rapporten en op wat daarna even tueel door de Veiligheidsraad zou worden besloten. Daarmee, zo krijgt men van tal van kanten te horen, vooral ook op grond van inlichtingen uit Indië en er wordt dan o.m. naar de Woensdag door dr. van Mook uitgesproken radiorede verwezen zou te veel tijd heengaan. Optrekken naar Djokjakarta moet met de grootst mogelijke spoed gebeuren. Aldus een redenering, welke men veelal en in brede kring in den Haag kan horen. En wanneer ge dan de mogelijkheid oppert dat de Partij van de Arbeid zulk een methode wellicht toch niet voor haar re kening zou kunnen (willen) nemen, heet het, dat in een dergelijk geval een Kabi netscrisis zou kunnen ontstaan, maar de opmars naar Djokjakarta niettemin zou moeten plaats vinden. Het feit, dat de minister-president vermoedelijk Dinsdag een regeringsverklaring zal afleggen, wordt over het algemeen trouwens aldus uitge legd, dat hij dan.aan de Kamer mededeling zal doen vande reeds aangevangen op mars, en dan tevens zou schetsen, welke noodtoestand hiertoe dwong. Of inderdaad dit de ontwikkeling van zaken zal zijn, kunnen wij niet met zeker heid voorspellen. Wij meenden echter hier te moeten weergeven wat er, volgens ve len, gaande of op komst zou zijn, om er alleen nog aan toe te voegen, dat wij de indruk hebben dat de Partij van de Arbeid en haar ministers geen bezwaar tegen bo ven aangegeven maatregel zouden hebben, wanneer de Veiligheidsraad niet een voor ons aanvaardbaar besluit zou nemen of in dien de republiek zich niet aan zulk een besluit zou blijken te willen onderwerpen. Agenda voor Haarlem VRIJDAG 22 AUGUSTUS Cadl-club. Zijlweg. propaganda-avond voor hel Cadi-com:té. 8 uur. Gem. Concertgebouw: Zci- merconeert H.O.V., 8 uu;Rembrandt: ..De grote Illusie". 14 }-. 2 00. 4.15. 7.00 en 9.15 uur l'.ilace: ..Zie Je ze vllesen", alle leeft.. 2 00. 4 15. 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „Zigeunerwetten". alle leeft.. 2.30. 7 00 en 9.15 uur. City: ..Door dik en dun", alle leeft.. 2-15. 4.30. 7.00 en 9.15 uur; Luxor: ..Malle gevallen' 2.00. 4 15. 7.00 en 9 15 uur alle leeftijden. Spaarne: ..De drie Jantjes", alle leeft,. 2.30 7 00 en 9.15 uur, ZATERDAG '23 AUGUSTUS Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. In Haarlem staat een huis „Het gaat ons niet om het afwerken van een leerplan en het klaarstomen voor een examen, doch we willen veeleer belang stelling wekken voor de natuur, voor de kunst, kortom voor het vele goede, dat er in het leven te vinden is", aldus de heer J. L. Munnik, die straks als directeur zal optreden van de door de alle politieke en godsdienstige richtingen omvattende stichting „Haarlems Jeugd Vooruit" te or ganiseren cursussen voor de schoolvrije jeugd. Dit zal een hervatting zijn van een werk, dat reeds in 1930 begonnen werd. Toen werden er ontwikkelingscursussen voor de werklozen georganiseerd, die overdag ge geven werden, in 1935 gevolgd door avond lessen voor werkende jongens en meisjes. In 1939 namen 1400 leerlingen aan deze laatste deel, ongeveer 800 werklozen zaten in de schoolbanken. De cursus sen voor werklozen werden van gemeente wege gesubsidieerd, de avondlessen aan vankelijk ook, maar, zoals dat voor de oorlog gebruikelijk was, won het schrap pende rode potlood het -van de sociale noodzakelijkheid van dit werk. Een noodzakelijkheid. De heer Munnik is er ten volle van overtuigd, dat deze instel ling broodnodig is. De grote meerderheid der jeugd bezocht na de lagere school geen andere onderwijsinrichting meer en wordt aan haar lot overgelaten. Toch ontstaat er ook bij deze mensen, als ze een paar jaar ouder zijn een drang om wat meer te weten vaii het leven en hel op de lagere school geleerde nog eens op te halen. En tevens zijn de cursussen erop ge richt gemeenschapszin en een onderlinge band aan te kweken. Hoe dit te bereiken. De heer Munnik hoopt ook te komen tot oprichting van zang- en muziekclubjes, tot het zo nu en dan houden van een ont- 1 ipanningsavond en het vertonen van cul- W66 CJ6SD6UVölClGn algemene cursussen, het is welhaast zeker dat de laatste twee thans gecombineerd zullen worden. De lessenvoor jongens en meisjes af zonderlijk worden gegeven in de Ulo scholen in de verschillende delen der stad, met als centraal punt -het schoolgebouw aan de Wilhelminastraat. De gemeente verleent grote medewer king. Voor de heraanschaffing van leer middelen is ƒ7500 beschikbaar gesteld en dit jaar kan de stichting op een subsidie van 9000 rekenen. Toch hoopt men in de toekomst zichzelf te kunnen bedruipen. Van de cursisten zal daartoe een kleine vergoeding gevraagd worden, b.v. 3 per jaar per cursus. Er wordt gebruik gemaakt van de I.U.L.O.- handleidingen. Per week wordt in iedere cursus anderhalf uur les gegeven, waaraan nog wel één a twee avonden huiswerk vast zit. De lessen zijn er vooral op gericht om de cursisten zelfstandig te leren werken. Half October hoopt de stichting „Haar lems Jeugd Vooruit" met dat belangrijke werk te beginnen. Italië gaat lenen De Italiaanse regering maakte gister avond bekend, dat zij 100.000.000 dollar zou vragen aan de export-importbank en 250.000.000 dollar van de internationale herstelbank om de import te vergroten en ftalië's herstel te verhaasten. (U.P.) AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ Viering Koninginnefeest te Heemstede De '.lering van liet Koninginnefeest te Heemstede op 1 September za] beginnen met een Jeugdsaxncnkomst om 8 uur op het Raad huisplein. Om halftlen beginnen In Groenen- daal de gebruikelijke kinderspelen, welke tot ongeveer twaalf uur zullen duren en waarbij de schooljeugd onthaald zal worden Des mid dags worden, eveneens ln Groenendaal. volks spelen gehouden, die een geheel ander karakter dragen als tot nog toe gebruikelijk was. Bal- lengoolen per rijwiel, speerwerpen voor dames en een krulwagcnrace voor paren staan op het programma. Op het Vnlkênburgerpleln komt een kleine kermis voor groot en klein en de feestelijk heden worden des avonds voortgezet met een concert op het Raadhuisplein, waaraan het Katholiek Gemengd Koor. onder leiding van Evert Haak, zal medewerken. De feesten wor den besloten met een vuurwerk, dat ln Groe nendaal zal worden ontstoken. In het Sport park zal des middags een voetbalwedstrijd worden gespeeld. Eindelijk regen in Parijs Waar Parijs in de afgelopen dagen tijdens een geweldige hittegolf om heeft gebeden, is gisteren in vervulling gegaan. Een ge stage regen gaf de Franse hoofdstad een weinig verkoeling. Gisteren begon het lang zaam te betrekken boven de hoofdstad, waarna een zachte motregen neerviel. Met slechts korte tussenpozen regende het prac- tisch de gehele dag. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 21 Augustus 1947 Thee wordt duurder Nederland was tot voor enige tijd in staat thee te betrekken tegen prijzen, welke veelal beneden de wereldmarktprijs lagen. Thans is dit echter niet meer mogelijk. Daarom zal met ingang van 12 September de consumentenprijs voor thee moeten worden verhoogd. De prijs voor de laagste kwaliteit thee per 100 gram stijgt van 38 cent tot 54 cent, de maximumprijs voor de beste kwaliteit van 50 cent tot 74 cent. Teneinde tegemoet te komen aan de vraag naar goedkope thee, welke zich door deze prijsverhoging zal uitbreiden, is door de overheid met de theepakkers overeenge komen dat zowel door de pakkers als door de grossiers tenminste 30 procent thee van de goedkoopste prijsklasse zal worden ge leverd van het kwantum dat de détaillist afneemt. Bonkaartenliandelaren liepen in de val Een monteur van de Telefoondienst was Don derdagmiddag bezig een storing te herstellen en luisterde een telefoongesprek af. Er werd ge sproken over bonnen en dat kwam de monteur verdacht voor. De politie werd op de hoogte gesteld, die twee personen aanhield, verdacht van handel ln bonnen. Eén van hen. J. van A. was In he tbezit van tien distributiestamkaarten en een aantal bonkaarten. De man bekende -dat hij sedert Mei 1946 regelmatig drte d vier bon kaarten extra in de Vleeshal afhaalde. Hij werk te samen met O. BIJ een huiszoeking trof de politie een hoeveelheid koffie, thee en cacao aan. Beiden zijn in arrest gesteld. GEHUWD: 21 Aug A. Mulder en H. L. Kok; J. d. Bruin en J. H. Mense; H. J. Kunnen en M. v. Diejen; G M. Snoeks en j, s. Janbroers; J. W. Vallenduuk en M. E. Remmé; N. F. d. Vrede en R. J. v. d. Noord; H. C. Wevers on C. M. Baas. BEVALLEN van een zoon: 19 Aug., A. v. d. Schroeff—v. d. Berg; A. C. d. Vries—v. Dulven- bode; 20 Aug., J. M. E. Nachtegeller— Serné; A Hilderingd. Ruyter d, Wildt; 21 Aug.. W. P. v. Baaij—Verweijnieren; H. J. Bouma—Jongejan: A. Cornet—Kleijn. BEVALLEN van een dochter: 29 Aug.. A. M. C. op d. Kelder—Timmermans: 20 Aug.. T. C. Kuijk v. Oorschot; C. A. v. Maris—Laarhoven OVERLEDEN: 19 Aug.. G. A rends. 81 J., d. Witstraat; W. H. Bergman—Haisema, 44 j., Po- puliersiraat; L. H. Fens. 34 J., Oranjeboomstraat; 20 Aug.. B. M. Verbeek—Hassink. 77 J., Jans- straat; F. J. Luddlng, 67 j., Barendsestraat; 21 Aug., J. P. G. v. d. Aar, l m.. Kamperlaan. turele films. Daarbij zoekt hij de mede werking van de schoolverenigingen van de middelbare scholen, die toneelvoorstellin gen kunnen verzorgen, ook zal contact worden opgenomen met het Jeugdtoneel en het Scapino-ballet te Amsterdam. Het cur susjaar zal tenslotte zijn bekroning vinden in een excursie naar buiten. Al deze dingen zijn erop gericht de jeugd niet te laten verloren gaan in de grote massa. Het verleden heeft geleerd, dat ex treme opvattingen en politieke avonturiers dan gemakkelijk vat op haar krijgen. Zoals reeds gezegd, alle richtingen nemen aan de organisatie van dit herhalings- onderwijs in moderne vorm deel. Voor de oorlog waren er katholieke, christelijke en Een Nederlands communiqué meldt het volgende: „Onze troepen traden op tegen rampokbenden en saboteurs, die overeen komstig de instructies van radio Djokja het door onze troepen gecontroleerde ge bied onveilig trachtten te maken. Ten Oos ten van Garoet (West-Java) zijn deze ben den bijzonder actief. Zij leden bij de inge stelde zuiveringsactie gevoelige verliezen. Bij Krawang werden de aanvallende re publikeinen verdreven. Zuiveringsacties hadden plaats ten Zuidwesten van Brebes en Zuidoostelijk van Tegal. De alhier ge- infiltreerde republikeinse groepen werden met verliezen hunnerzijds verdreven. Noordoostelijk van Salatiga werd één on- HAARLEM-DERBY Tenniswedstrijd eindigde Rozenprieelstraat 39 te Haarlem, Het perceel Rozenprieelstraat 39, eens een eenvoudige arbeiderswoning, werd bij het bombardement op de buurt zwaar be schadigd, zo zwaar dat herstel niet meer de moeite waard was. Thans, zeven jaar later, staan de resten er nog steeds. Er is niet gesloopt, niet her bouwd en niet verbouwd. Het huis staat er nutteloos. Maar dat is niet het ergste. Het ergste is, dat op de vloer zich in de loop der tijden een hoop vuil gevormd heeft, waar voor Augiasstal een passende benaming zou zyn. Men denkt onmiddellijk aan een stal, omdat er behalve „gewoon" vuil tevens een dikke, onzegbaar vieze brij ligt, die waar schijnlijk afkomstig is uit een beschadigde afvoerbuis. Boven dat alles zwermen de vliegen en men behoeft beslist geen bacterioloog te zijn om er zeker van te zijn, dat hier, voor al met deze zomerse temperatuur een „ideale" kweekplaats voor ziekteversprei- ders te vinden is. In dat huis, dat door de geperforeerde voorgevel makkelijk binnen te dringen is, lopen honden en spelen kinderen. Die vlie gen, die honden en die kinderen zorgen er wel voor, dat de viezigheid verder komt. In de omliggende huizen zitten de be woners, knijpen af en toe de neuzen dicht en vragen zich af, wanneer de gemeente hier eindelijk eens zal ingrijpen. De laatste keer, dat zulks geschiedde was circa negen maanden geleden, toen de ge- meentereiniging er een lading vuil uit sleepte. Sindsdien ligt het er weer enkel- hoog, want er zijn altijd a-sociale elemen ten, die er geen been in zien, hun mede mensen het leven zuur te maken, indien zij daardoor hun eigen gemak dienen, en die er vuil neerwerpen. De lange weg. De eigenaar van het perceel heeft, naar Bouw- en Woningtoezicht ons mededeelt, eind 1946 een aanvraag tot Wederopbouw gericht, om van het perceel een pakhuis te mogen maken. Dit werd hem geweigerd. B. en W. hebben hem toen aangezegd om het perceel te laten schoonmaken en het te laten dichtmetselen. Hier kwam echter niets'van. Inmiddels heeft de eigenaar zijn ver zoek aan Wederopbouw herhaald. Mocht dit wederom geweigerd worden, aldus Bouw- en Woningtoezicht, dan zal hem nog maals aangezegd worden om tot schoon maken en dichtmetselen over te gaan. Intussen zitten de omwonenden in de narigheid en zij verbazen er zich over, dat de gemeente blijkbaar de lange papieren weg prefereert boven die van een snel en beslist niet duur ingrijpen en dat er nog geen einde is gemaakt aan een toestand, die van het oogpunt van volksgezondheid uit gezien, onhoudbaar genoemd kan worden. Wij verwonderen ons daarover met hen. in gelijk spel Van onze speciale verslaggever) Donderdag ls de tweede cricketwedstrijd tus sen Derby en Haarlem gespeeld en het resultaat was opnieuw een draw. Evenals Dinsdag won nen de gastheren de toss en gingen zij batte.n. Zij openden met Collard en West op het bowlen van Harmsen en Peschar. Eerstgenoemde bowlde aanvankelijk zeer goed en met medewerking van J. J. Voogd, die achter het wicket uitstekend werk heeft verlicht, veroverde hij het wicket van West. Johnson, die hierna inkwam, liet uil- stekend batten zien. Nadat Collard voor 24 runs verdwenen was en Fredericks Johnson steun verleende, steeg de score bijzonder snel. vooral na de lunch. Een niet geaccepteerde kans. welke Johnson gaf. kwam Haarlem duur te staan. In anderhalf uur sloeg hij honderd runs bijeen. Daarbij waren twee fraaie zessen. Op 242 runs voor het verlies van vier wickets sloot Derby de innings. Johnson was topscorer met 106, Frede ricks 45, West 16, Collard 24 en Simpson 33 not out. Harmsen nam l voor 30 en Zeeuwe 3 voor 60. Haarlem begon zeer slecht. Op 7 waren reeds vier wickets neer. Harmsen en Kramer brachten echter de collapse tot stand. Zij namen geen enkel risico. Daardoor steeg de score langzaam. Nadat Kramer voor 24 runs verdwenen was, ver leende van Baasbank Harmsen steun. Toen de tijd verstreken was, noteerden de Haarlemmers 120 runs voor zes wickets. Het resultaat was dus een draw, hetgeen een succes genoemd kan wor den na het slechte begin. Harmsen scoorde 51 not out, van Baasoank 19 en Kramer 24, Voor Derby namen de wickets; Sadler 3—24; Needham 1—13, Crick 1—22 en Simpson 15. Tenniswedstrijd eindigde 4—4. Woensdag is een stedenwedstrijd Haarlem- Derby gehouden lussen de tennlsploegen. Er werden uitsluitend dubbelspelen gespeeld en het resultaat was 44. De ontmoeting werd op Duf- field Courts gehouden. De gedetailleerde uitsla gen waren: Herendubbelspclen: Van Meir en Van IJssel- steijn sl. Turncllffe en pross 6—3, 86; Verwaal en Schoute verliezen van Frame en Broomhead 26. 2—6; Verwaal en Schoute verliezen var Turncliffe en Cross 57, 0—6; Van Meir en Van IJsselsteijn verliezen van Breeman en Broom head 3—6, 6—3, 2—6. Damesdubbelspelen: Mejuffrouw Adams en me juffrouw De Jong slaan mis. Broomhead en miss Thomson 7—5, 64; mejuffrouw Van Marken en mejuffrouw Hooghoudt slaan mrs. Haynes en miss Knowles 64. 63; meuffrouw Van Mar ken en mejuffrouw Hooghoudt verliezen van mrs. Broomhead en miss Thomson 46, 26; me juffrouw Adams en mejuffrouw De Jong slaan mrs. Haynes en miss Knowless 26, 6—3, 8—6. In Matlock zijn Donderdag partijen gespeeld, welke niet als officiële wedstrijden beschouwd worden. De uitslagen waren: Herenenkelspel: Van Meir verliest van Stat- ham 36. 6—8; Verwaal verliest van Broomhead 6—2, 3—6, 3—6. Zwemmen Geruchten rond Jenny Kammersgaard De bekende Deense zwemster Jenny Kammers gaard zou volgens A.F.P. gearresteerd zijn ln verband met een compiot tot het heipen snappen naar Zweden van Duitse nazi's. Damesenkelspei: Mejuffrouw Hooghoudt sl. mrs. Broomhead 46, 64, 61; mejuffrouw van Marken verliest van miss Knowles 6—4, 6—1. Hercndubbelspelen: Van IJsselsteijn en Van Meir verliezen van Statham en Tacker 36, 6—4. 4—6; Van IJsselsteijn en van Meir verliezen vari Frame en Broomhead 4—6, 57; Verwaal en Schoute verliezen van Statham en Tacker 2—6, 2—6;' Verwaal en Schoule verliezen van Frame cn Broomhead 2—6, 2fi. Damesdubbelspelen: Mejuffrouw Adams en me juffrouw JDe Jong verliezen van mrs. Broomhead en mrs Haynes 16. 2—6: mejuffrouw van Mar ken en mejuffrouw Hooghoudt verliezen van Mrs. Taylor en miss Knowles 46, 2—6: mejuf frouw Van Marken en mejuffrouw Hooghoudt 'iezen van mrs. Broomhead en mrs. Haynes 3—6, 3—6 Radio-uitzending. In het stadhuis van Derby hebben Donderdag enige Haarlemmers hun indrukken weergegeven lor de radio, waarvan de uitzending Zaterdag- 'ond om halfnegen in het Nederlands program- a van de BBC zal geschieden. De uitzending is te beluisteren op de golflengten 1796 (abuisie- elijk is gemeld 17,96). 41, 31 en 23 meter. Autosport Ettore Bugatti overleden Ettore Bugatti, een der eigenaardigste, maar charmantste figuren uit de auto-wereld is giste ren op 66-jarige leeftijd overleden. Hij was de ontwenper en bouwer van de befaamde Bugatti race- en personenauto's, die omdat Ettore nu eenmaal meer auto-enthousiast dan zakenman was, van een spreekwoordelijke perfectie wa ren. gedurende lange jaren overal de prijzen weghaalden en hem nimmer veel geld in het laadje brachten. Op zeventienjarige leeftijd bouwde hij geheel alleen zijn eerste auto. Toen hij vijfenzestig was ontwierp hij een 350 cc. auto-motor, die zo klein was, dat het mechanisme meer op een horloge dan op een motor leek." Hij zal op de Europese race-circuits, waar hij met zijn „Coupé Royal" (een Bugatti van enige decennia oud) Immer te vinden was. node gemist worden. Voetbal JUNIOREN VAN EDO TEGEN MANCHESTER. Heden. Vrijdagavond om kwart voor zeven zal In het Noorder Sportpark een voetbalwedstrijd worden gespeeld tussen junioren van EDO cn een elftal van Jongens uit Manchester, die op het ogenblik in deze omgeving logeren. HOOGOVENSSCHAAKCLUB UITGESCHA KELD. In de tweede ronde der nederlaagwed- slrijden van de Schaakvereniging „Het Oosten' was de Hoogovensschaakclub met vijf spelers bij de Haarlemmers op bezoek Hoewel de defini tieve uitslag nog niet bekend is. staat wel vast. dat de Hoogovensspelers het resultaat van de Schaakclub „Haarlem" niet zullen evenaren, zo dat zij uitgeschakeld zijn voor het winnen de beker. De gedetailleerde uitslag luidt: He: Oosten—De Hoogovens: J J. v Kamuen- 't Hart 10; W. Burger—G. Paardekooper 1 A HerfstG. Zandbergen R. Bijl—P. Sui ker afg W. de Wit—P Veltheer 0—1 Voorlopig De vermoedelijke uitslag is 2%—2'::. Voor Woensdagavond staat tn restaurant Munnlks. Grote Markt de ontmoeting Het Oosten—Bloe- mendaaal op het programma. zer patrouilles door sluipschutters bescho ten. Het vuur werd door ons beantwoord. Ten Zuidwesten van Modjokerto werden Nederlandse patrouilles beschoten. Ten Zuiden van Malang werd onze post Paki- sadji door een republikeinse groep aange vallen. Tussen Malang en Batoe werden onze manschappen op verschillende plaat sen door sluipschutters onder vuur geno men. Een lijnploeg kreeg in de .omgeving van Lawang mitrailleurvuur. Ten Zuiden van Pematang Siantar (Noord-Sumatra) geraakte een Neder landse patrouille in een vuurgevecht met een groep republikeinen. Ten Noordoosten van deze plaats werd een bende van 200 man met verliezen aan de andere zijde verdreven. Ook in de omgeving van Tand- joengpoera kwam het tot een samentreffen. De tegenpartij liet vier doden achter. Eni ge wapenen werden buit gemaakt. Bij een zuiveringsactie in dit gebied stuitten onze troepen op een 200-tal republikeinen. Er ontstond een hevig vuurgevecht. De tegen stander vluchtte met medeneming van vele doden en gewonden. Aan onze zijde wer den bij deze actie geen verliezen geleden. Benoorden Loeboekaloeng (Midden-Su- matra) kwam een patrouille onder het vuur van mortieren der sluipschutters. Het vuur werd met mortieren beantwoord, waarna de tegenstander op de vlucht sloeg. Volgens de binnengekomen berichten be dragen onze verliezen van de actie van gisteren: 2 gesneuvelden, 6 gewonden. Een groep republikeinen heeft in de morgen van 17 Augustus een aanval ge daan op de woning van een ambtenaar van het burgerlijk bestuur te Soreang (West- Java). Een tweetal handgranaten werd ge worpen en een persoon door een pistool schot ernstig gewond. In het Garoetse trachtten de republikeinen de waterleiding en de irrigatievverken te vernielen. In de randgebieden wordt de Padangse bevolking nog steeds geïntimideerd door republikein se terreur. Overal treden Nederlandse troepen ter bescherming van de bevol king op. Sjarifoeddin antwoordt dr. van Mook De republikeinse premier Amir Sjarif- foeddin, heeft gisteren via radio Djokja karta de beschuldiging van dr. Van Mook van de hand gewezen, dat de republiek door de Japanners geïnspireerd zou zijn. „In dien dit zo ware", voegde Sjarifoeddin hier aan toe, „dan was het omdat de Neder landers ons na acht dagen.aan de Japan ners overlieten en indien de Japanse pro paganda ons infiltreerde, dan was het om dat de Nederlanders ons geen ontwikkeling hebben bijgebracht". Sjarifoeddin beweerde ook dat een do cument is gevonden dat de minuten bevatte van een ontmoeting tussen de Nederlandse premier dr. Beel, de minister van Over zeese gebiedsdelen en Nederlandse onder nemers, op welke ontmoeting, die 20 Mei 1947 te Soerabaja plaats had, men het eens werd, dat snelle militaire actie noodzake lijk was. Sjarifoeddin beschuldigde de Nederlan ders ervan na de order „staakt het vuren" gebruik te maken van bommenwerpers, jachtvliegtuigen, oorlogsschepen, tanks, ar tillerie, infanterie en luchttroepen bij de uitbreiding van hun posities. Tenslotte verklaarde hij: „Wij zullen on ze strijd voortzetten, al gaat het langzaam, wij zullen zeker overwinnen." (U.P.) Amsterdamse Beurs Slotkoers Heden gisteren 1 s4 uur Koninklijke Olie. 41314 415 291% 291% 368% 370% A. K U 181 »/2 181% 215 Nederlandse Ford. 397 Nederlandse Kabe) 287 292 Calvé certificaten 170% 172 Sch eepvaart- Unie 179% 180% Holl.-Amerika Lijn 201 202 Ueli MaalschaDDÜ 151 148% H. V A 232% 229 A'dam Rubber 143 140% Ned. Handel Mij.. 131 128% N.-I. Handelsbank 100% 100 Billiton Mij. II 340 343% v- BINNENLAND Verdronken. De 51-jarige J. van Pol te Llnne is :n de Maas aldaar te water geraakt en verdronken. HAARLEM EN OMGEVING Ds. L. RUksen van Lelden werd beroepen tot predikant bij een Gereformeerde Gemeente te Llsse. Het instituut voor Arbeidersontwikkeling organiseert op Zaterdag 30 Augustus een excursie naar de Hoogovens. Aan deze tocht gaat een In leidende lezing met lichtbeelden op Maandag 25 Augustus in restaurant „Brlnkmann" vooraf. 1 W. Noé overleden Te Haarlem overleed op 70-jarlge leeftijd de heer J W. Noé, in leven administrateur bij het ministerie van marine. De overledene was Rid der ln de Orde van de Nederlandse Leeuw en Officier ln de orde van Oranje Nassau. De teraardebestelling zal op Dinsdag 26 Augustus op de begraafplaats Driehuls-Wester- veld plaats heoben. Australische bankenstrijd In het bericht in ons nummer van gisteren, dat de strijd om de Australische banken ls be gonnen. werd gezegd, dat de banken zich aan het voorbereiden waren om hun kapitaal van 900 mlllloen pond ln handen te houden. Er had moeten staan „activa". ALGEMENE SAMENKOMST ZONDAG 24 AUG. 's avonds 7—8 uur - GROTE KERK Sprekers: Ds. A. J. 1IOVY, van Almelo en de heer E. v. d. WALL, arts tc Ermelo, destijds te Haarlem. Onderwerp: „Is er nog hoop?" BIJZONDER KERKEWERK NED. HERVORMDE GEMEENTE HAARLEM Doe op voor het te laat ls. zonder bon. 13 cent per liter, by het oude adres: KO VAN DIJK VAN MARUMSTRAAT 34. Pr. ENG. RACEFIETS merk Flyer, g. banden en res. band. event, rullen v. pr, sp. radio toestel. Spaarnhovenstr. 57. r defect? dgwenstein. repareert correct! wij vakkundig FOTO HILARIUS GR.H0UTSTR.1O2 - TEL.10866 koopt eo verk. net DAMESKLEDING HERENKLEDING KINDERKLEDING en ANDER TEXTIEL. JULIANA PARK 14, hoek Gen. Cronjéstr H -N. ÏËL.13000 PLEIN 33 Koopt; Antiek, Meubilair, Haarden, Kachels, ja, totaal van alles.' Kampervest 45 Maak Uw wensen kenbaar aan en wij zullen ons best doen U zo spoedig mogelijk te helpen. KL. HOUTSTRAAT HA. Kunstzinnig Portret 8CHOTERWBG 93 Telefoon 21941 Allen, die gelden, geldswaar den of goederen onder zich mochten hebben, behorende tot de nalatenschap van wij len de Heer JAN N1COLAAS VAN LOOT, ln leven Bouw kundige. wonende te Haarlem aan het Hasselaerspleln nr 16 dan wel een vordering op de boedel, wordt beleefd ver zocht daarvan opgave te doen aan ondergetekende Mr. Silvain Groen. Nieuwe Gracht 55. Haarlem. Haarlem, 20 Aug. 1947. Hei bekende INSTITUUT „NOVUM" Wilhelminastraat 39 Haarlem Telefoon 15814 leidt U hiervoor met succes op 1 SEPT. AANVANG NIEUWE CURSUSSEN. Vraagt vrijblijvend uitvoerig prospectus. WEER NAAR SCHOOL! Goed uitgerust in de zomervacantia engoed uitgerust door ZOPu 'S jongens- en meisjes-afdeling. ZIET ONZE SPECIALE ETALAGES ENGELS FRANS Practijkexamen Acte L.O. Hoofdton. Conversatie PRIVé- en CLUBLESSEN AANVANG 2 SEPTEMBER. Inlichtingen na 21 Aug Mnd., Wnsd. en Vrijd. van 7-9 uur C. F. v. KOOTEN, leraar Eng. M.O. en Fr. M.O. KAM. ONNESSTRAAT 15 - HAARLEM ZAV. ter overneming gevraagd Eventueel ook avondboekhoudingen. Brieven met inlichtingen en prijs onder nr. 8582 bur. v. d. bl. SCHRIFTEN SCHOOL-AGENDA'S Extra aik T) OQ 1.40, 0.60 en rj j r| Zonder bon U.4U VULPENHOUDERS SCHOOL-ETUI'S Prima 4, 2£t Plastic "i fysy kwaliteit g^t-f POTLODEN Gesort. inhoud KLADBLOCS „e.Ai/ULUVO met gummi Oil 100 vel m. inkt ft OQ beschrijfbaar GROTE SORTERING WOORDENBOEKEN Frans - Engels - Nederlands j enz. TE KOOP In midden Noordholland nabij Noordzee alleenstaande MODERN GEBOUWDE (kleine) VILLA met zeer grote tuin. veel vruchtbomen (speciale kweek). Wegens vertrek naar het zuiden leeg te aanvaarden Geen tussenpersonen. Brieven no. 8579 bureau van dit blad.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3