Haarlems Dagblad Cntiek op de landbouwpolitiek van minister Mansholt Morgen nog geen regeringsverklaring Gevechten tijdens het weekeinde in Indonesië Verdeling van Duits grondgebied Het Australisch-Chinees voorstel heeft weinig kans in de Veiligheidsraad Brand in Reichswald tot staan gebracht Weerbericht 1 '62v jaargang No. 18718 Bureaux: Grote Houtstr. 93. Tel. Admin 10724, 31825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 35051. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. eJs prukkcry Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713. 10132. en Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom iat Maandag 2' "ïugustus 1917 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Advert-tarieven op aanvraag bjj de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem de at REQUEST VAN- DE STICHTING VOOR DE LANDBOUW „Het beleid van de minister van Landbouw begint in toenemende mate het vertrouwen der boeren te verlie zen", aldus heeft de Stichting voor de Landbouw in een uitvoerige brief aan de fractievoorzitters der .Eerste en Tweede Kamer medegedeeld. Daarin wordt verklaard, dat de toestand in de land- en tuinbouw dermate critiek is geworden, dat de stichting het onver antwoordelijk acht, de Kamerfracties niet rechtstreeks in te lichten. ,.Het feit, dat de volksvertegenwoordiging zich zo weinig met agrarische vraagstuk ken inlaat", zo wordt in de brief gezegd, „heeft de stichting wel eens doen vermoe- I den, dat men in de kringen der volksver tegenwoordiging in de overtuiging leeft, dat er een grote mate van overeenstemming ie bestaat tussen de minister en de stichting. Dit berust echer op een misvating, in het 1- bizonder ten opziohe van de prijsvaststel lingen. In de kringen van boeren en tuin ders beginnen zich gevoelens van onbeha gen, ontevredenheid en ongeduld te open baren. Het zou een noodlottige vergissing Zijn te menen, dat men deze kan negeren. Deze gevoelens vinden hun oorzaak voornamelijk in drie omstandigheden. - n. In de eerste plaats is de boer of tuinder niet alleen dikwijls de eerste werkkracht _a op zijn bedrijf met een onbeperkte werk tijd, zonder officiële of officieuze vacantie- ,St of vrije Zon- of andere dagen, maar daar- I naast is hij als hoofd van een bedrijf be last met tal van administratieve maatrege- len. die zijn tijd in beslag nemen en zijn geduld uitputten In de tweede plaats heeft hij zeer sterk en in toenemende mate het gevoel het slachtoffer te zijn van zijn eigen fatsoen door zich individueel en organisatorisch te schikken in de economische en sociale po litiek der regering. Dank zij de inspanning van de boeren en tuinders is ons volk in de bezettingstijd gevrijwaard voor de hongerdood, omdat onze bodemcultuur intact gebleven was. Na de bevrijding heeft de boerenbevolking Individueel en georganiseerd van ganser harte willen medewerken aan een beleid, dat de lasten evenredig zou verdelen en de beste waarborgen wilde scheppen voor een spoedig -en krachtig nationaal herstel, agrarische bevolking is echter ten zeerste teleurgesteld, om niet te zeggen ontgoo cheld. Mede door de medewerking van de georganiseerde landbouw is het zeer zui nïge agrarische prijsbeleid van de regering I geslaagd, kunnen ingrijpende maatregelen van gvaaninneming en veelevering worden genomen en slaagt de regering erin vele land- en veeteeltproducten belangrijk be neden de wereldmarktprijs in handen te krijgen. Wat in de landbouw mogelijk bleek mis lukte in handel en industrie. De regering heeft bij de leiders van handel en industrie niet die medewerking en zelftucht aange troffen, welke de landbouw aan de dat legde. De landbouw zal niet toestaan, een „vlotte" loonpolitiek te voeren ten koste van de boeren en tuinders en hun arbei ders. Andere moeilijkheden Voorts wordt in de brief verklaard, dat zeer bepaalde moeilijkheden onrust ver oorzaken. Het zijn er vier: De nog steeds ondervonden moeilijkheden bij het verkrijgen van personeel en het nog steeds niet tot een eenheid gegroeide beleid van de regering in deze, waarbij de niet-gelijkstelling van de lonen der land arbeiders met die der overige groepen de .grootste moeilijkheid is. De prijzen der granen zijn te laag. In het consumptiemelkgebied in het Westen des lands heerst bij de veehouders een zeer moeilijke toestand, doordat de grasgroei zeer te wensen laat, waardoor hier waar de melkprijs toch al te laag is financiële moeilijkheden ontstaan. De blijvende onzekerheid in de tuinbouw als gevolg van het uitblijven van maxi mumprijzen. Moeilijke winter De stichting verklaart, dat door de ogen schijnlijk zo mooie doch voor de boeren en tuinders zo noodlottige weersomstandig heden er een zeer moeilijke winter voor de deur zal staan, daar er nu al sinds geruime tijd geen gras meer is voor het vee en de verbouw van ruwvoeder in vele streken van het land als mislukt kan worden be schouwd. Opnieuw breekt dan de toestand aan, dat Nederland er veel voor over zal moeten hebben om het melk-, vet- en vleesrant soen op peil te houden. Deze offers z u 1- 1 e n echter gebracht worden, omdat geen enkele regering het riskeren kan het volk nog langer te weinig voedsel te verschaf fen. Het zijn dan echter weer de boer en de tuinder, die de gehele schade van de droogte hebben geïncasseerd. Er zijn ech ter nooit de middelen om de producten re delijk te betalen, indien deze in eigen land worden geteeld. De koers der regering moet veranderen of de landbouw zal deze zelf veranderen door zijn medewerking te weigeren aan al les wat hem tenslotte zelf dupeert. Vele leden van de bij de Stichting voor de Landbouw aangesloten standsorganisa ties zijn dermate overtuigd van hun goed recht, dat zij het welhaast de stichting euvel duiden, dat zij geen staking gelast. Dit wapen wenst de Stichting voor de Landbouw echter welbewust n i e t te han teren. De Stichting voor de Landbouw doet een ernstig beroep op de leiders der Ka merfracties om met de middelen die de Staten-generaal heeft, de minister van Landbouw tot een andere politiek ten op zichte van de landbouw te brengen. De regering heeft besloten morgen nog geen verklaring over de Indonesische kwes tie in de Tweede Kamer der Staten-gene raal af tq leggen. Dr. van Mook naar Oost-Bórneo Dr. van Mook is hedenochtend in gezel schap van verschillende autoriteiten per Catalina vliegboot naar Samarinda ver trokken om de installatie van de Oost- Borneoraad bij te wonen, welke morgen zal plaats hebben. Dr. van Mook wordt nog Dinsdag terug venvacht, de overige le den van het gezelschap eerst later. Het Nederlandse militaire actie-commu niqué van heden luidt als volgt: „De Nederlandse detachementen bij Ka- mal op Madoera werden hevig beschoten, terwijl sluipschutters optraden. Hiertegen werd door onze troepen krachtig opgetre den. Bij een zuiveringsactie op Noord- Sumatra in het gebied van Pematang Sian- tar werd contact verkregen met een bende van de TNI, die met verliezen werd terug geslagen. In het gebied van Malang werd een zuiveringsactie ingezet, waarbij hevig automatisch geweervuur werd ontvangen. Het gehele kampongcomplex Djengkol in dit gebied werd gezuiverd". Het Nederlandse communiqué van Zon dag meldt over W e s t-Java: „In de Prins Bernhard heeft het fototoestel gehanteerd om de kleine prinses Marijke die na haar terug komst uit het zie kenhuis door alle leden der Konink lijke Familie om het hardst vertroeteld wordt, te kieken als middelpunt van het huiselijk leven op Soestdijk. Vol be langstelling kijkt ook de Koninklijke grootmoeder neer op het kleine prinsesje, dat voor deze gele genheid even uit de wieg is genomenen ook de oudere prin sesjes zien met trots naar hun jongste zusje, dat in de ar men van haar moe der zich heel tevre den laat fotografe ren Volgende maand conferentie in Arnhem Naar wij vernemen zal eind September !n Arnhem een conferentie worden gehou den over de verdeling van Duits grondge bied. Onder andere zullen daar ook de grenscorrecties worden behandeld. Aan deze conferentie, waarvan de juiste datum nog niet bekend is, zal behalve door de Westerse mogendheden en Amerika ook door Rusland worden deelgenomen. In Duitsland gevallen Nederlanders Stoffelijke resten naar het vaderland Op grond van een beslissing van de re gering zal thans worden overgegaan tot het systematisch overbrengen op overheids kosten van het stoffelijk overschot van Ne derlanders, die in Duitsland ten gevolge van oorlogshandelingen of terreurmaatregelen zijn overleden. Nederlanders, die zich vrijwillig naar j Duitsland begaven en on vaderlandslieven- den vallen hier niet onder. Met de uitvoering dezer werkzaamheden zullen enige jaren gemoeid zijn. Uitslui tend zullen worden overgebracht de over schotten van hen, wier identiteit volkomen vaststaat, die afzonderlijk begraven liggen en op wier terugkomst de naaste verwanten prijs stellen. Zij, wier overschot in een massagraf ligt, zullen ter plaatse blijven rusten. Begonnen wordt in de Russische zóne. daarna volgen de andere zones. De directie der Nederlandse Spoorwegen heeft besloten de stoffelijke resten op Nederlands gebied kosteloos te vervoeren. Aan de nabestaanden wordt dringend verzocht over deze aangelegenheid geen correspondentie met de betrokken bureaux te voeren. Geen veto's te verwachten Verdere interventie der Verenigde Vol ken in het Nederlands-Indonesische geschil schijnt vast te staan, ondanks de geschillen die er tussen het Oosten en het Westen be staan over de vorm waarin deze interventie gegoten zal worden, zegt Un. Press. Algemeen is met hét er over eens dat de raad zal besluiten waarschijnlijk Maan dag of Dinsdag een groep waarnemers te zenden die alle elf' leden van de Raad zal vertegenwoordigen. Deze groep zou dan moeten onderzoeken in hoeverre het bevel van de raad om het vuren te staken wordt nageleefd. Men acht het onwaarschijnlijk dat Gromyko zijn veto zal uitspreken over het Australiseh-Chinese compromis om de taak van het rapport-uitbrengen over de vijandelijkheden toe te vertrouwen aan de beroepsconsuls in Batavia, in plaats van een groep van de Veiligheidsraad te zen den. Aan de andere kant schijnt er weinig kans te bestaan dat Engeland en Frankrijk hun veto zouden uitspreken over de sug gestie om een groep te zenden die alle raadsleden zou vertegenwoordigen. Ten aanzien van de mogelijkheid van een nieuw Russisch veto zijn de waarnemers geneigd te denken dat Gromyko zich zelfs niet op een besluit zal behoeven te bezinnen, daar men het voorstel om de consuls rapport uit te laten brengen niet veel kans geeft de •vereiste zeven stemmen op te brengen. De Australische afgevaardigde Hodgson gaf toe dat dit voorstel een zekere nederlaag tegemoet schijnt te gaan, in welk geval hij, naar hij zeide, regelrecht terug zou grijpen Geen land is tegen een Europese Tolunie Engeland verhinderd door imperiale plichten De commissie voor Europese samenwer king, waarin zestien landen vertegenwoor digd zijn, hield Zaterdag haar derde zit tingsdag ter bestudering van een Europees herstelplan binnen het kader van het plan- Marshall, meldt U.P. Er werden geen be slissingen genomen, maar uit de debatten is komen vast te staan, dat vele landen voorstanders zijn van een uitgebreide be studering van een Europese Tolunie, in te stellen dpor een speciaal lichaam of dom- één der bestaande organismen van de UNO. Echter was men het er in het algemeen over eens, dat een dergelijk plan pas in een betrekkelijk verre toekomst in practijk gebracht kon worden. Na drie dagen van besprekingen bleek, dat Frankrijk en Italië hartstochtelijke voorstanders zijn van een Europese Tolunie, dat Turkije zich eveneens ten gunste van een dergelijke unie heeft uitgesproken en dat Oostenrijk, Denemai-ken, Griekenland, IJsland, Luxemburg, Nederland, Noorwe gen, Portugal, Zweden en Zwitserland een nadere bestudering voorstaan. Eire twijfelt er aan of een tolunie op dit ogenblik uit voerbaar is; Engeland heeft te kennen ge geven, dat het zich in een speciale positie bevindt tengevolge van zijn imperiale ver plichtingen en daardoor niet zal kunnen deelnemen. Republiek meldt verlies van vliegveld bij Malang De radio van de Indonesische republi keinen heeft Zondagavond gemeld, dat Ne derlandse troepen, met behulp van vlieg tuigen en tanks, het vliegveld Boegil bij Malang hebben bezet. De aanval werd. volgens de republikeinse radio, door een Nederlands bataljon, vier tanks en twee vliegtuigen, van twee kanten tegelijk uit- jevoerd. De gevechten om het vliegveld Tengkol, zeven kilometer ten Noorden van Boegil, duurden gisteren volgens deze bron voort. Nieuw Belgisch foorstel Naar de „New York Times" verneemt, zal de Belgische vertegenwoordiger he denavond een nieuwe resolutie aan de Veiligheidsraad voorleggen. waarin wordt voorgesteld aan het Internatio naal Hof van Justitie te verzoeken uit te maken of de Veiligheidsraad juris dictie heeft inzake de Indonesische kwestie. op het oorspronkelijk voorstel om de raad zijn eigen groep te laten benoemen. Hodg son zeide dat de Verenigde Staten zich niet tegen het oorspronkelijke Australische plan zouden verzetten. Intussen ziet het er niet naar uit dat de raad momenteel verder zal gaan dan het zenden van waarnemers naar het toneel van het geschil. met 1500 man „Kola Inten' naar Indië Donderdag 28 Augustus vertrekt de „Kota Inten" uit de Merwehaven te Rotterdam naar Batavia. Aan boord bevinden zich 1500 militairen onder wie vliegbasisbewa- kingscompagnieën, een compagnie gewon- denvervoer en detachementen aanvullings troepen genie, marineschepelingen, mari niers, KNIL en medische staf. Parijs drie jaar bevrijd Parijs vierde gisteren feest bij de her denking van de bevrijding der Franse hoofdstad, precies drie jaar geleden. Wie niet op vacantie was, ging de warme stra ten op om bij de gedenkplaten ter herden king van de vrienden, die in de strijd van vijf dagen om de bevrijding van de stad waren gevallen, bloemen te plaatsen. Om half tien 's morgens waaide een ge weldige blauw, wit, rode vlag breed uit boven de Are de Triomphe. Uit verschei dene stadsdistricten kwamen de plaatse lijke afdelingen van de vroegere maquis om een bloemenhulde te brengen bij het graf van de Onbekende Soldaat. Duitse machinist wierp gloeiende sintels in het bos Zondag hebben de brandweerploegen de brand in het Reichswald bij Groesbeek tot staan gebracht, zodat geen gevaar voor verdere uitbreiding meer bestaat. Bijna was een nieuwe brand ontstaan, doordat een Duitse machinist van een locomotief even voorbij Groesbeek enige scheppen gloeiende sintels in het bos wierp. Deze euveldaad werd gelukkig gezien door ma rechaussees en burgers, die terstond in grepen. Zaterdagmiddag brak brand uit in de bos sen van het landgoed „De Mookerheide". De vlammen sloegen aanvankelijk hoog op in het dichte hout van meerendeels denne- bomen. Telkens klonken hevige explosies van de vele granaten, die daar nog liggen. De brandweren van Nijmegen, Cuyk, Groesbeek en Mook bestreden het vuur. Ook een detachement militairen van het kamp Mook verleende hulp. Aanvankelijk laaiden de vlammen hoog op, aangewak kerd door een felle wind. Er bestond ge vaar voor enkele in het bos gelegen huizen, waarvan de bewoners reeds gewaarschuwd waren. Ongeveer 200 ha dennebos werd een prooi van de vlammen. In de Peel leveren de branden in de ge meenten Asten, Nederweert en Meyel geen gevaar meer op, wanneer althans de wind richting niet verandert. Eventueel is nog gevaar te duchten uit de Noordelijk van het Peelkanaal gelegen veenderijen, waar het vuur gretig voedsel vindt. Ten Zuiden van het kanaal, waar nog geweldige rookkolommen opstijgen, heeft men het vuur een halt kunnen toe roepen. J. Kloosterboer aan Nederland uitgeleverd Op 21 Augustus is J. Kloosterboer, die in Januari 1946 uit zijn detentie ontsnapte, door de Belgische autoriteiten aan Neder land uitgeleverd. Hij is thans ter beschik king van de Haagse P.R.A. gesteld en in gesloten in de strafgevangenis te Scheve- ningen. Kloosterboer verschafte in 1939 en begin 1940 aan de Duitse spionnagedienst de afvaart-tijden van de uit de havens van Amsterdam en Rotterdam vertrekkende ge allieerde schepen, als gevolg waarvan ver schillende dezer schepen door Duitse onder zeeërs werden getorpedeerd. Na zijn ont snapping liep Kloosterboer enige tijd ge leden met een door hem gekochte mijnen- lcgger de haven van Ostende binnen met het doel vandaar naar Zuid-Amerika te vertrekken. Bij deze poging werd hij door de Belgische autoriteiten gearresteerd. Hierdoor zijn ejjkele millioenen daar opge slagen stuks turven behouden gebleven. De nood, welke tengevolge van de bran den der laatste dagen te Heusden en an dere plaatsen in Noord-Brabant is ont staan, zal door Brabants volksherstel voor lopig gelenigd worden. Er zullen hulpcolon nes naar de geteisterde plaatsen worden gezonden met goederen. T.N.I.-officier gearresteerd Binnen drie uren na zijn aankomst te Batavia is door de Nederlandse militairen gearresteerd de T.N.I.-officier Adjeng, die verdacht werd van een groot aantal moor den. Reeds bij het eerste verhoor bekende Adjeng, dat hij in de „Bersïap-tijd" (de periode, waarin de republikeinen de macht overnamen van de Japannezen: October 1945) 35 moorden had gepleegd. Hij werkte in deze periode als beul te Batavia en ver trok later naar Poerwokerto, waar hij be noemd werd tot luitenant van de T.R.I. Donderdagnacht kwam hij te Batavia terug en werd prompt gearresteerd in een publiek huis, waar hij samen met zjjn assistent ver toefde. delta van de Tji-Taroem werd een zuive ringsactie ingezet. Verder zetten de Neder landse troepen na de beschieting van een colonne, waarbij een fffenheid van de T.N.I. met gevoelige verliezen uiteen werd ge jaagd, bij Kranking, 24 km ten N.W. van Cheribon, een actie in. M i d d e n-J a v a Nederlandse patrouil les beschoten een onderdeel van de T.N.I. in de sector Salatiga, nadat zij waren aan gevallen. De aanvallers vluchtten. Bij een schietterreïn zes km ten Z.W. van Salatiga ontstond een vuurgevecht, toen een Neder landse patrouille door de T.N.I. werd aan gevallen. De aanvallers, die gebruik maak ten van mitrailleurs en mortieren, werden met verliezen verdreven. Oost-Javs: tussen Lamoedjang en Djember werden kampongcomplexen van T.N.I.-formaties gezuiverd. Tien km ten ZW van Modjokert.o werd een Nederlandse patrouille onder vuur genomen en Neder landse troepen met mortier- en mitrailleur- vuur beschoten. In de sector Malang werd een poging om een kampement te Batoe bin nen te dringen verijdeld. Op Madoera werd de Nederlandse post te Kamal 's nachts hevig met geweren en mitrailleurs bescho ten. Midden-Sumatra: In het gebied van Padang werden rondzwervende een heden van de T.N.I. verdreven. Op 23 Augustus werd een Nederlands soldaat ge wond. Joodse vluchtelingen toch naar Frankrijk? Engeland heeft Zaterdag aan Frankrijk; het voorstel gedaan om de Joodse immi granten, die geweigerd hebben in Port de Bouc aan land te gaan, toch in Frankrijk op te nemen. De Britse regering stelde voor de vluchtelingen per trein uit de Britse zóne van Duitsland naar Frankrijk over te brengen. Blijkens een mededeling van het Britse departement van Buitenlandse Zaken heeft de Britse ambassadeur in Parijs, Duff Coo per, het verzoek aan de Franse regering overgebracht. De woordvoerder zeide, dat totnutoe geen reactie van de Franse regering is ontvan gen op het nieuwe Engelse verzoek. Hij verklaarde, dat het oorspronkelijke plan om de immigranten van Hamburg naar de kampen voor verplaatste personen over te brengen, van kradht blijft, ongeacht het Franse antwoord. Indien Frankrijk het En gelse voorstel aanvaardt, zullen de immi granten per trein uit de kampen naar Frankrijk worden overgebracht. De woordvoerder weigerde zich erover uit te laten of gebruik zal worden gemaakt van geweld, wanneer de immigranten mochten weigeren in Hamburg aan land te gaan. In ieder geval, zo zeide hij. zal het hun niet zijn toegestaan na hun aankomst in de Duitse haven aan boord van het schip te blijven. Gani over „Quislings" De republikeinse minister Gani heeft Zaterdag verklaard, dat de republikeinse tegenstand tegen de Nederlandse „agressie" in de bezette gebieden thans groter is dan gedurende de Nederlandse politiële actie. Hij gaf drie redenen aan, waarom volgens zijn mening, de situatie in de door Neder land bezette gebieden chaotisch zou worden: 1. Het Nederlandse leger heeft nog steeds vrijwel uitsluitend de grote steden bezet; er zijn slechts kleine cultuurgebieden ver overd. om de terugkeer van ondernemers mogelijk te maken; 2. de republikeinse politiek van de ver schroeide aarde heeft de Nederlanders van de welvaartsbronnen in de bezette gebie den beroofd; 3. slechts een kleine groep Indonesiërs is bereid gevonden een i»ol te spelen „in marionnetten-regeringen van het Quisling soort". Verzoek aan Engeland om consulair rapport Uit officiële bron verneemt Reuter, dat de Nederlandse regering de Britse regering heeft verzocht om opdracht te geven aan de Britse consul-generaal te Batavia een persoonlijk rapport over de situatie in In donesië samen te stellen. Men weigerde te zeggen hoe het Britse antwoord op dit verzoek zou zijn, maar uit welingelichte bron wordt vernomen, dat er enige twijfel bestaat of Engeland de moge lijkheid aanwezig ziet om het Nederlandse verzoek in de onmiddellijke toekomst in te willigen. De Britse consul-generaal te Ba tavia J. M. K. Mitcheson, staat namelijk op het punt zijn post te verlaten en zijn op volger F. N. Shepherd, zal eerst begin Sep tember zijn ambt aanvaarden. Het woord is aan. S. D u b a y In een grote stad denkt men teveel aan zichzelf; in kleine steden bemoeit men zich te veel met de anderen. Om het hoofd van Petchof De Haarlemse cricketspelers, die een bezoek brengen aaii Derby, hadden grole belang stelling voor een Engelse jongen, die liet ctc», hoe er gebat moet worden. Tweede van links is de aanvoerder van Derby, A. li. Collard. Britse inspanning om de executie uit te stellen Groót-Brittannië heeft tijdens het week einde een drievoudige actie ondernomen om de terechtstelling van Nikola Petchof, de ter dood veroordeelde leider van de Bulgaarse oppositie, te voorkomen, tenein de gelegenheid te scheppen voor nader onderzoek naar zijn geval door de Sovjet- Unie. de Verenigde Staten en Groot-Brit- tannië, welke drie mogendheden de geal lieerde bestuursraad voor Bulgarije vor men. Frank Roberts, Brits gevolmachtigd mi nister te Moskou? heeft een brief gezonden aan Andrei Wisjinsky, de Sovjet-Russische plaatsvervangend minister van Buitenland se Zaken, waarin verklaard wordt, dat Groot-Brittannië zich verenigt met het dooi de Verenigde Staten te Moskou ingediende protest tegen de veroordeling van Petchof en waarin wordt aangedrongen op bespre king van deze kwestie door de geallieerden. Zondag heeft John Sterndale Bernetl, de Britse politieke vertegenwoordiger te Sofia, een brief gezonden aan de Bulgaarse rege ring. waarin wordt aangedrongen op op schorting van de executie, totdat de geal lieerde bestuursraad de kwestie behandeld heeft. In deze brief werd verklaard, dat de berechting en veroordeling van Petchof niet slechts een interne aangelegenheid kunnen zijn, daar Petchof veroordeeld is wegens het in verstandhouding treden met een buitenlandse regering. Voorts heeft kolonel Green, de Britse vertegenwoordiger bij de geallieerde be stuursraad, nog een brief gezonden aan de Sovjet-Russische plaatsvervangende voor zitter van de raad, generaal Tsjerepanof, waarin ook op opschorting van de executie wordt aangedrongen. De Amerikaanse regering heeft nadruk kelijk geprotesteerd tegen de beslissing van de Sovjet-Russische afgevaardigde in de geallieerde controlecommissie voor Bulga rije, die de herziening van het doodvonnis tegen de leider der Bulgaarse oppositie wil verhinderen. In de Amerikaanse nota wordt verklaard, dat dit besluit een zeer zware verantwoordelijkheid op de schouders van de Sovjet-Russische afgevaardigde legt. Het Amerikaanse departement van Buitenland se Zaken heeft de Amerikaanse ambassade te Moskou opdracht gegeven om de kwestie met de Sovjetregering op te nemen. Illegale Immigratie van Arabieren in Palestina? Als „tegenwicht" De vice-voorzitter van het Arabische Hoge Comité in Palestina, Jamal Husseini. deelde U. P. mede, dat de Joodse illegale immigratie in Palestina zal beantwoord worden met illegale Arabische immigratie. Hij verklaarde verder dat duizenden Ara bieren uit de nabijgelegen Arabische lan den naar Palestina zullen komen om als tegenwicht te dienen tegen de illegale Joodse immigratie, wanneer de Joden na de Septembcrzitting van de Algemene Ver gadering der UNO voortgaan het land bin nen te komen. Jamal Husseini voegde hieraan toe: „Wij hebben een gedetailleerd plan uitgewerkt waardoor onze broeders uit de naburige Arabische landen zullen komen en met ons zullen wonen in de steden en de dorpen. In het eerste jaar zullen 20.000 Arabieren naar Palestina komen. Voor iedere illegale Joodse immigrant zullen tien Arabieren komen". Over de komende bijeenkomst van de Algemene Vergadering der Verenigde Vol ken zei Husseini: „Indien zij handelt in overeenstemming met het Handvest ver wachten de Arabieren zeer veel van deze bijeenkomst." Jamal Husseini, die aan het hoofd zal staan van de Arabische Palestina-delegatie naar Lake Success, verklaarde, dat de Palestijnse Arabieren zullen voortgaan aan de Arabische jongeren militaire training te geven. Amerikaans beroep op de partijen in China Generaal Wedemeyer, Truman's speciale gezant in China, heeft Zondag een beroep op de Chinese regering gedaan onmiddel lijk drastische politieke en economische her vormingen aan te brengen.' China moet niet buitenlandse invloeden verantwoordelijk stellen of wachten op buitenlandse hulp. zo zeide hij, dooh zelf de oplossing der pro blemen ter hand nemen. Het herstel vaa China wacht slechts op de juiste leiders. Corrupte en onbekwame ambtenaren moe ten worden ontslagen, ook bij het provin ciale en gemeentebestuur. Op de communisten in China deed genc- raad Wedemeyer een beroep om op vrede lievende wijze het land te helpen. Als zij hun vaderland werkelijk lief hebben, moe ten zij de pogingen om het een bepaalde wereldbeschouwing op te leggen, staken. Het moet de regering overigens duidelijk geworden zijn, dat de communisten niet met militair geweld kunnen worden ge ëlimineerd, aldus de generaal. De Chinese regering heeft nog niet op de verklaring van generaal Wedemeyer ge reageerd. WEINIG VERANDERING. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I te De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Plaatselijk ochtendmist Overdag zon nig en droog weer met later hier en daar tijdelijk bewolking Weinig ver andering van temperatuur. Zwakke tot matige wind tussen Noord en Noord- Oost. 26 Augustus: Zon op 5.40 uur. onder 19 43 uur Maan op 17.17 uur, or.der 0.33 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1