Griekse regering afgetreden Drie tennistitels voor Wilton Taxi? Bel 1.2.3.4.5. Het Engelse Sterling-besluit MAANDAG 25 AUGUSTUS 1947 HAARLEMS DAGBLAD Tsaldaris belast met de vorming van een nieuw kabinet De Griekse regering is Zaterdag afge treden. De crisis werd verhaast op een bijeenkomst van partijleiders, waar werd aangedrongen op een reorganisatie van de regering om het prestige van de Griekse regering in het buitenland op te voeren en de interne vraagstukken van het land op te lossen. De minister van buitenlandse zaken, Constantin Tsaldaris verzette zich tegen een dergelijke reorganisatie, welke was voorgesteld door de ministers Papandreo Canellopoulos en Venizclos. Daarna boden de drie ministers hun ontslag aan. Spoedig daarna begaf de minister-presi dent Maximos zich naar Koning Paul en diende het ontslag van de gehele re gering in. Koning Paul heeft minister-presi dent Maximos verzócht in functie te blijven totdat de crisis is opgelost en heeft Constantin Tsaldaris, de minis ter van buitenlandse zaken opdracht gegeven een nieuw kabinet te'vormen. Tsaldaris verklaarde, dat hij van plan was binnen 48 uur een nieuw ka binet te vormen, dat vandaag beëdigd zou kunnen worden. Hij zeide bereid te zijn de medewerking in te roepen van alle partijen, die aan de 'vorige rege ring hadden deelgenomen alsmede die van de liberale partij. Tevens zeide hij te zullen ijveren voor krachtiger maat regelen tegen de guerilla-strijders. Aangaande de politiek der nieuwe regering verklaarde hij, dat deze uitsluitend geba seerd zal zijn op het nationale welzijn en gericht op de onmiddellijke toepassing van actieve maatregelen, zoals in het afgetre den kabinet door hem uiteengezet. Deze politiek zal het land zijn rust teruggeven en het Griekse volk naar verkiezingen lei den, die het in staat zullen steHen zijn souvereine rechten uit te oefenen. Het plan van de populistische partij om tot een coalitie te komen met de liberalen, waarin beide partijen op gelijke voet zou den zijn vertegenwoordigd is door de libe ralen afgewezen. Mocht Tsaldaris niet slagen, dan zou de opdracht worden gegeven aan de republi keins-liberale leider Themisoeles Sophoulis en indien deze de taak niet tot een goed einde zou weten te brengen, zou de vol gende candidaat generaal S. Gonatas zijn. Het meningsverschil in de regering ont stond'toen het kabinet beraadslaagde over het buiten de wet stellen van de commu nistische partij. Het spitste zich toe, toen in de volgende kabinetszitting op reorgani satie van de regering werd aangedrongen. „Dynamische politiek"? Naar in officiële Britse kringen te Lon den wordt vernomen, zou men het in Britse regeringskringen betreuren als de Griek se coalitieregering door een andere zou worden vervangen. Amerikaanse kringen te Athene waren zeer terughoudend in hun commentaar op de Griekse regeringscrisis, doch, naar ge- De uitslagen waren: Heren-enkelspel, halve eindstrijden: Wilton sl. v. d. Kruk 6I. 6—3. 6—2; Krijt wint van Rinkel 5—7, 1—6, 2—2 (Rinkel opgegeven wegens enkel-verstuiking). Eindstrijd: Wilton slaat Krijt 6—3, 7—6, 6—4. Dames-enkelspel, halve eindstrijden: mevrouw Lubbers sl. mevrouw Roos—v. d. Wal 3—6, 6—3. 6—4; mejuffrouw Rollin Couquerque sl. mejuffr Hermsen 6—3, 36, 6—2. Eindstrijd: mejuffrouw Rollin Couquerque sl. mevrouw Lubbers 6—3, 62, Heren-dubbelspel, halve eindstrijden: Karsten en Krijt-^slaan Holst cn Volksmaars 4—6, 6—3, 6—1, 8—6; Wilton en Rllnkel slaan Borren en Knottenbelt 8—6, 6—2, 7—5; eindstrijd: Wilton en Rinkel slaan Karsten en Krijt 46, 8—6, 6—1, G—3. Gemengd dubbelspel, eindstrijd: mej. Rollin Couquerque en Wilton sl, mej. Hermsen en A. Borren 64, 2—6, 6—2. Damesdubbelspcl, halve eindstrijden: mevrouw Roos en mej. Hermsen sl. mevr. Jonquière en mevr. Koopman 7—5, 6mej. Rollin Couquer- qu en mevr. Van Berkel sl. mevr. Lubbers en Scholten 2—6. 8—6, 9—7; eindstrijd: mej. Hermsen en mevr. Roos slaan mej. Rollin Cou querque en mevr. Van Berkel 6—1, 8—6. Rinkel gewond Terwijl Rinkel Zaterdag op weg was om zijn halve eindstrijd tegen Krijt te winnen, dank zij een. goede combinatde van gedurfd spel en be hoorlijke controle op drive en volley, gleed hij in de derde set bij 7—5, 6—1, 2—2 uit, kneusde zijn*enkel en moest zich terugtrekken. Dat jammer, want zijn spel hield een belofte in een spannende eindstrijd tegen Wilton die goed op dreef was en Van der Kruk geen kans gaf 6i. 6—3, 6—2. In de dames-enkelspel was er een verrassing. Augustus hadeten geweigerd in°mii!t*air ver- I Me'ro"w1 sia.gde er in mevrouw Roos- v. d Wal te slaan 36, 63, 64 Z11 dankte die band in de gemeentelijke zweminrichting overwinning aan haar uitstekende verdediging aan de Kleverlaan te gaan baden. waardoor zij het snelle spel van mevrouw Roos De jongens, die gewend waren in Stoop's minder zeker maakte, In de derde set viel zij zelf bad te zwemmen, hadden unaniem bezwa-1 goed aan, ook met dropshot en netspei. Mejuf- ren gehad .tegen het volgens hen te vieze j water. De president, overste J. P. van Erk, merkte daartegen op, dat hij liever tussen de koolstronken dan in het chloor zwom. Het was jammer, dat de voornaamste ge tuige, de wachtmeester, wiens bevel niet was opgevolgd, niet aanwezig was, daar Krijgsraadzifting in de Ripperda kazerne Militairen weigerden te zwemmen De Krijgsraad te velde hield vanmorgen zitting in de Ripperda-kazerne te Haarlem ter berechting van veertien soldaten van de daar gelegerde Aan- en afvoertroepen, die naar hun ten laste was gelegd, op 13 meld wordt, vrezen zij een „dynamische politiek" van een mogelijke rechtse rege ring van de populisten. Men gelooft, dat een dergelijke regering een extreme poli tiek in het onderdrukken van de guerilla- opstand zou volgen en Dwight Griswold, het hoofd van de Amerikaanse hulpverle ningsmissie verklaarde, dat zij een zware last zou kunnen betekenen voor de geringe hulpbronnen, die het land heeft. De K. L. M.-diensf op Indië hersteld De geregelde luchtverbinding van de KLM met Nederlands-Indië kan thans als hersteld worden beschouwd. Technische moeilijkheden, welke aanvankelijk be stonden bij het aandoen van Colombo, zijn thans opgeheven, en de toestemming tot landen aldaar, welke aanvankelijk voor veertien dagen was gegeven, is thans ver lengd. Voorlopig zal voortaan om de andere dag gevlogen worden. De route loopt over Singapore, Colombo, Bagdad, Cairo, Rome naar Amsterdam en omgekeerd. Wilton heeft te S-heveningen zijn twee kam pioenschappen van vorig Jaar gehandhaafd en bovendien heeft hll er het kampioenschap ge mengd dubbelspel aan toegevoegd. Mejuffrouw Rollin Couquerque behaalde haar veertiende kapipioenschap enkelspel en bovendien nog het gemengd dubbel. Alleen het damesdubbelspel kwam aan de jongere generatie: mevrouw Roos en mejuffrouw Hermsen. In geen van de eindstrijden is het spel tot hoog peil gerezen. Er kan zonder voorbehoud gezegd worden, dat vooral de finales van de beide en kelspelen teleurstelden. Mevrouw Lubbers speel de in haar eindstrijd tegen mejuffrouw Rollin Couquerque zeer onzeker, wat voor een -deel zijn oorzaak vond In de tactiek van laatstge noemde, om het tempo te vertragen en dooj" goed plaatsen de vaart uit het spel van haar tegen standster te halen. In meer dan één game van de eerste set was er spanning, omdat mejuffrouw Rolün Couquerque aanvankelijk op 3—0, dit voordeel te niet zag gaan. Daarna vond zij haar slagen weer en dus haar manoeuvre. Zij maakte weer drie games-achtereen. In de tweede set was het spel van mevrouw Lubbers te onzeker om haar te bedreigen. In de eindstrijd van het- heren-enkelspel was het steeds de vaart welke overheerste en dan zonder de nodige contróle om het spel goed te doen zijn. Er ?at noch bij Wilton, noch bij Krijt systeem in. Het geheel was ook teleurstellend door de kapitale missers, die er geslagen werden ip gemakkelijke kansen. Enkele backhandvol- 'ey§ van Krijt waren uitstekend, enkele interessant, maar voor het overige was het zeer middelmatig. Via 3—1 won Wilton de eerste set 6—3, via 4—2 en 4—5 twaarna Krijt zijn op nul wegjoeg) met 7—5 de tweede, via -2 4—4 met 6—4 de derde. Uitslagen. ie dropshots van Wilton heel goed. enkele rallies m®vr- Lu^b®rsr^n,evr,.1Schol,e" frouw Rollin Couquerque werd de andere fina lise. Zij had mejuffrouw Hermsen tegen zich, die alleen in de tweede set haar sterke spel van diepe drives en goede smashes speelde, doch in de derde haar kans verloor door te grote voor zichtigheid 6—3. 3—6, 6—2. In het gemengd dub belspel was Zaterdag reeds de beslissing ge vallen: Mejuffrouw Rollin Couquerque en Wilton sloegen met 64, 26, 6—2 mejuffrouw Hermsen en A. Borren. Hun beter afmaken gaf de door slag. In het herendubbelspel werd een halve eindstrijd gespeeld en die van Rinkel—Wilton werd uitgesteld tot Zondagochtend. In de andere halve finale sloegen Karsten en Krijt Holst en Volkmaars 4—6. 6—3, 6—1, 8—6. Nederlandse ploeg tegen België Na afloop van de nationale kampioenschappen is de ploeg welke 30 en 31 Augustus te Spa tegen België speelt, als volgt samengesteld: Heren enkelspel: Van Swol, Wilton, Rinkel, Krijt, Van Meegeren, v. d. Kruk, A. Borren, Taminlau. Dames-enkelspel: Mej. Rollin Couquerque, mej. Hermsen, mevr. Roos—v. d. Wal, mevr. Lubbers—Fischer, Heren-dubbelspel: Van Swol—Rinkel, Wilton- Knottenbelt, Krijt—Karsten, v. d. Kruk—T. Borren. Damesdubbelspel: mej. Hermsen—Mevr. Roos, Gemengd dubbelspel: mej. Rollin Couquerque •Wilton, mevr. Lubbers—Rinkel, mej. Hermsen —Karsten, mevr. Scnolten—Knottenbelt. Cricket H.C.C. 1 kampioen De beslissing in de cricketcompetitie is geval len. Zondag heeft .HCC 1 de titel behaald na een draw op Hermes DVS. dat nog een kansje had. De Schiedammers scoorden voor het verlies van drie Wickets 27 runs. waarvan Borranl 121 en Stolk SO not out. Bij de stand 198 runs voor vijf wickets voor HCC I was de tijd verstreken. VW (182) won met 72 runs op de eerste innings van Quick (lio). VRA (192) verloor met vier wickets op de eerste innings- van ACC (193 voor 6 wickets). W. van Weelde scoorde 118 runs. VOC (60) verloor met 121 runs van HCC 2 (181). Rood en Wit 2 verloor Zaterdag met 7 runs van Quick (H.). De Hagenaars scoorden 65 runs voor 5 wickets en Rood en Wit 2 58 runs. Zondag won Rood en Wit 2 (123 runs) met 41 runs van Ajax, Leiden (82). In Bloemendaal heeft Haarlem 2 met 88 runs op de eerste innings van LMCC gewonnen. De Leidenaren seoorden 64 runs en Haarlem 2 152 runs. Gouden huwelijksfeest van oud-wethouder Toelichting op de resolutie van de Partij van de Arbeid I Kort en Bondig Een kleine honderd bloemstukken droe gen bij tot de feestelijke sfeer, die Zater dagmiddag heerste ten huize van het echt paar W. J. B. van Liemt-Dolmans, dat zijn gouden huwelijksfeest vierde. Namens het gemeentebestuur sprak de Terzake van de discussie, ontstaan overj de interpretatie van enige passages van de' resolutie der Partij van de Arbeid van 16' Augustus j.l. verklaart het partijbestuur «et m.s. „johan o.m. het volgende: I 29 Augustus met 1300 Vanuit heternstige verantwoordelijk- boo^d waarnemend burgemeester, de heer A. J. j heidsgevoel van de gehele partij ten aan- enJs". Angenent, de oud-wethouder van So- zien van het Indonesische probleem heeft vlsa V1 Waterpolo enkele delinquenten verklaarden dat hij gezegd had „dat hij ook liever niet aan de Delftlaan zou gaan zwemmen". De auditeur-militair, 1ste luitenant mr. De Vroom, achtte het een zeer ernstig ver grijp tegen het Reglement op de Krijgs tucht, temeer daar deze soldaten al geruime tijd in dienst waren. Hij achtte een ge voelige straf de enige maatregel, die hier op zijn plaats was en vestigde de aan dacht van de Krijgsraad op het hiertoe bij uitstek geschikte, als militaire gevangenis ingerichte fort Spijkerboor en eiste een ge vangenisstraf van veertien dagen. De verdediger, kapitein mr. Oosterhuis, voerde voor verschillende verdachten ver zachtende omstandigheden aan en merkte in het algemeen op, dat het bacteriologisch rapport over h'et water niet geheel gunstig had geluid. Tenslotte meende hij, dat deze jongens op het ogenblik van hun verzet niet beseft hadden, dat zij hiermede een behandeling voor de Krijgsraad riskeer den. De Krijgsraad, na in raadkamer geweest te zijn, veroordeelde de delinquenten we gens „opzettelijke ongehoorzaamheid in oorlogstijd" conform de eis tot veertien da gen gevangenisstraf. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 23 Augustus 1947. GEHUWD: 23 Aug., A. v d. Boogaard en H. A Bijker: J. Denekamp en J. E. Bo.ngers;-1. Cune en G. Funke; H. W Brake] en H. M. Weseldijk. BEVALLEN van een zoon: 21 Aug., J Bogaards Jansen; 22 Aug., P. v. Heerdenv. Wijngaar den: E. A. Hoppenbrouwer—Veuger; M. A. E. d. Boer—v Zuijlen; 23 Aug., J, Verhagen—d. Smit. BEVALLEN van een dochter: 22 Aug., H Smit d. Weeit; M. Warmer—v. Dam, G, Zwaalj— Swart; E. T. v. Dulvenbode—Nagy: 23 Aug., M. E. v. SchalkZwankhuizen; H, MesselsSpinder. OVERLEDEN: 21 Aug., P Duin, 62 ,1,. C. v. Noordestraal: M. E. Remmers, 77 j., Duinoord straat; T. M, Haasbeek—Dobbe v. Bergen, 66 j., Borskistraat; 22 Aug, N. Wijn—Haan, 48 j., Haze- paterslaan: W. F. Kemper, 19 j., Gasthuisvest; W. K. J. Broes, 2 m„ Olmenstraat; A. M. Trau- tig—v. Gastel, 83 j.. Colensostraat; A. C. T. Fer- gtiston—Zuljderhoff, 77 j.. Sehoterslngel; 23 Aug., C. M. Phllippi—Seijsener, 57 j.. Kamperlaan. Agenda voor Haarlem MAANDAG 25 AUGUSTUS Rembrandt: ..De grote tilusle", 14 j., 2.00. 4.15. 7.00 en 9.15 uur. Palace: „Zie je ze vliegen", alle leeft 2.00. 4.15. 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „Zigeunerwetten". alle leeft.. 2,30. 7.00 en 9.15 uur City: .Door dik en dun", alle leeft., 2 15. 4 30. 7.00 en 9 15 uur. Luxor: „Malle gevallen". 2 00. 4.15. 7 00 en 9 15 uur, alle leeft Spaarne: „De drie Jantjes alle leeft.. 2.30, 7.00 en 9.15 uur. DINSDAG 26 AUGUSTUS Gem. Concertgebouw: Liefdadigheidsconcert HOV, 8 uur. Grote Kerk, Orgelbespeling. 7.30 u. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Nederland en België speelden gelijk De wedstrijd Nederland—België, welke Zondag in Dordrecht is gespeeld, eindigde 44. Het be heerste sublieme spel van de Belgische midden voor Iselee vond in Ketelaar van De Robben een bewaker van te geringe capaciteit, waardoor de Belg kans kreeg de vier doelpunten voor zijn rekening te nemen. Telkens maakte hij zich handig vrij. De Nederlandse aanvoerder Braasem zag na de pauze, toen zijn ploeg met 3—2 achter stand, In, dat de opstelling veranderd moest worden. Hij ging achter spelen en met succes. De Nederlanders behaalden 'n gelijk spel (44). Een der mooiste molens van ons land, de „Graanhalm' in Haamstede, bestaat hon derd jaar. Het is een zogenaamde balie- of gaanderijmolen. ciale Zaken en diens echtgenote toe; de heer Th. S. J. Hooy voerde het woord na mens de Katholieke raadsfractie, de heer H. J. L. Klein Schiphorst sprak onder an dere als lid van de Kamer van Koophandel, waarvan ook dr. E. H. Krelage acte de pré- sence gaf. Verder merkten wij de directeuren van de Dienst Sociale Zaken, de Gemeentelijke Geneeskundige Dienst en de Stichting „Haarlems Bloei" op, de heren Surink, dr. W. B. Smit en Van Gink. Verder waren er vertegenwoordigers en -sters van U.V.V., de Bond voor het gezin en verschillende katholieke verenigingen. Van mgr. J. P. Huibers waren schriftelijke gelukwensen ingekomen, die van de bisschoppelijke ze gen vergezeld gingen. Het huis en de straat waren vrolijk ver sierd en vele buurtbewoners hadden ter ere van het gouden echtpaar de vlag uitge stoken. OORLOGSKERKHOF IN VEXLO VERDWIJNT. In Venlo is men sinds enige dagen bezig met het opgraven van de stoffelijke over schotten der geallieerde soldaten, die rus ten op het speciale oorlogskerkhof. De ge allieerde legerleiding heeft bepaald, dat de gesneuvelden moeten worden overgebracht naar een centrale begraafplaats te Jonkers bosch bij Nijmegen. Dit besluit heeft in Venlo grote teleurstelling veroorzaakt. Alle graven waren geadopteerd en verzorgd door Venlose ingezetenen, die in de meeste gevallen hartelijke correspondentiebetrek kingen met de nabestaanden hadden aan geknoopt. Het Venlose gemeentebestuur heeft vergeefs gepoogd het kerkhof voor Venlo te behouden. Zwemmen Nel van Vliet wint Amerikaans kampioenschap Tijdens de Amerikaanse zwemkampioenschap- pen. welke te Chicago worden gehouden, heeft de Nederlandse werelrt-recordhoudster Nel van Vliet de titel behaald op het nummer 200 m schoolslag. Haar tijd bedroeg 2 min. 53.6 sec. De litelhoudster, de Amerikaanse Nancy Merki. ein digde als tweede in 3 min. 14.9 sec. Iet Koster- Van Feggelen werd derde op de 100 meter rugslag. Nel van Vliet tikte op de 100 meter schoolslag met ongeveer 6 meter voorsprong op Claiie La- morë (Rhode Island) aan. De tijd van Cialre Lamore bedroeg 1 min, 26,5 sec. De Amerikaanse titelhoudster Jeanne Wilson eindigde als derde in 1 min. 27 sec. Vier uur te voren had Nel van Vliet reeds het Amerikaanse record en het record van de Amateur Athletic Federation over deze afstand gebroken. Tijdens een trainings uurtje op Zondagmorgen had de Nederlandse zwemster een tijd van 1 min. 22.4 sec. gemaakt. Wielrennen Bartali winnaar van de Ronde van Zwitserland De laatste étappe van de ronde van Zwitser land Bazel—Zürch is een vrij eentonige rit ge worden. Winnaar werd de Belg Keteleer, die ook de vorige dag in de étappe GenèveBazel als eerste eindigde. Onze landgenoot Pauwels, die een uitstekende course reed. werd tweede. Gedurende de gehele dag had hij het tempo van de kleine kopgroep gevolgd en met slechts 3 sec. achterstand op Keteleer kwam hij op de Oerlï- kon-baan te Zürich aan. In Steckborn. aan de voet van de Hornhausen (570 m.) lagen Goasmat, Lltschi Keteleer, Leo Weilemann, Pauwels en de Luxemburger Wang op kop. Gezamenlijk werd de tamelijk steile helling aangevallen; Goasmat bereikte het eerst de top, op 30 secon den gevolgd door de anderen. Het grote peloton was pas 12 min, 45 sec. later boven. In de afda ling werd Goasmat weer geheel ingelopen en zo- ging het op Zürich aan. De uitslag werd: l Keteleer (België) 249 km. in 6 uur 50 min. 26 sec.: 2. Pauwels (Nederland) 6 50 min. 29 sec.; 3. Goasmat (Frankrijk) 6. uur t 50 min. 50 sec.; 4. Leo Weilemann (Zwitser land) 6 uur 51 min 42 sec.; 5. Wang (Luxemburg) 6 uur 52 min. 15 sec. Als 14e kwam in een groep van 30 renners Francken binnen met een tijd van uur 6 min. 1 sec. Het algemeen klassement luidt: 1. Bartali 47 uur 35 min. 55 sec.; 2. Brescl 47 uur 57 min. 11 3. Ockers 48 uur 0 min. 47 sec'; 4. Kubler 48 r 1 mm. 51 sec.; 5. Coppi 48 uur 16 mm. 1 sec.; Pasquini 48 uur 21 min. 33 sec.; 7. Depred- homme 48 uur 21 min. 43 sec.: 8. Geus 48 uur 23 mm. 11 seq.; 9. Stettler 48 ur 23 min. 37 sec.; 10. Dupont 48 uur 27 min. 53 sec. Pauwels is als 20e geëindigd in 48 uur 58 min. 2 sec.; Francken als 37e met 50 uur 5 min. 47 sec. het congres vermeden zich uit te spreken over wat ons zou kunnen verdelen met be trekking tot het verleden. Er is in de eerste alinea opzettelijk een redactie gekozen, die noch goedkeuring, noch afkeuring uitspreekt over het door de partijleiding ingenomen standpunt in zake het concrete feit van de „beperkte politiële actie". Wèl vormt naar onze opvatting het al gemene vertrouwen in de partijleiding het uitgangspunt van de resolutie. Zomin als het Congres zich uitgesproken heeft over het door de partijleiding ingeno men standpunt inzake het concrete feit van de „beperkte politiële actie" zomin heeft het zich in de resolutie zonder meer achter de regering geschaard. Wèl heeft het congres over een drietal concrete punten van het regeringsbeleid nadrukkelijk zijn voldoening en instemming uitgesproken. De passage, waarin het congres het ver trouwen uitspreekt, „dat de regering be reid zal" zijn, daar waar dat nuttig en mo gelijk is ook van arbitrage gebruik te maken", kan op grond van de gevoerde besprekingen, in goede trouw slechts zo worden uitgelegd, dat het congres heeft erkend, dat er in het conflict met de re publiek Indonesië enkele, in het congres met name genoemde elementen zijn, waar over arbitrage door Nederland redelijker wijs niet kan worden aanvaard, maar dat het toch verwacht, dat de regering, ook bij haar bereidheid tot hét aanvaarden van arbitrage tot het uiterste zal gaan. Het is zeker niet juist, dat de algemene strekking van de resolutie zou zijn, te voor komen, dat „onder welk voorwendsel dan ook'', op de weg van het gewapend op treden zal worden voortgegaan. Voor het Partijbestuur: K. Vorrink, algemeen voorzitter. C. Woudenberg, algemeen secretaris. DISTRIBUTIENIEUWS Dinsdag kunnen bonkaarten voedingsmiddelen, tabaks- en versnaperingskaarten worden afge haald: Haarlem: (Vleeshal) restant D en E tot en met Er. Spaarndam: 9 tot 12 uur A tot en met; 2 tot 4 uur H tot en met N. Heemstede: (Binnenweg 160) 9 tot 12 uur G tot Go; 2 tot 4.30 uur restant G. Hillegom (Jhr. Mockkade) P tot en met S. Twintig doden bij brand in sjpoorweg-wagon Een lekkend benzine-blik, een pak film spoelen en een brandend eindje cigaret vormden de ingrediënten van een spoor wegongeluk in Berlijn, waardoor zes-en- twintig arbeiders, die van hun werk terug keerden, Zaterdag de dood vonden in een brandende wagon. Men verwacht dat van de zeven-en-veertig ernstig gewonden, er nog minstens zes zullen sterven. De passagier, die de licht-ontvlambare bagage vervoerde is gearresteerd. Schotse padvinders bezoeken Heemstede Dertig Schotse padvinders, waaronder er enige zyn die de Jamboree hebben bezocht, vertoeven thans te Heemstede als gasten' van de Haarlemse troep „De Blauwe Pijl". Te hunner ere en mede ter versterking van de Schotse financiën werd Zaterdagmiddag) ,Meer en Berg" een kermis gehouden, op touw gezet door de Haarlemse gasthe ren, waar schiettent en waarzegger niet mankeerden. Ter opluistering voerden de Schotten met begeleiding van een doedel zak enige volksdansen uit. Een van het padvinders-embleem voor ziene' taart we^d op z'n Amerikaans ver kocht en bracht niet minder dan f 26.50 op. Tot 2 September blijven de Schotten hier. Zij zuilen in Noordholland enige excursies maken. PINNBNLAND •an Oldenbarnevelt". <lat rouwen cn kinderen aan boord naar Batavia vertrekt, zal ook Bclawan Sabans aandoen. 'an 15 September af zullen in beperkte mate visa voor dc Brits-Am^ ikaanse zftne van Duits land worden verstrekt boven het tot dusverre toegestane aantal. Deze visa. welke uitsluitend gelden voor zakenlieden, die koopcontracten denken af te sluiten geven geen recht op acco- modatie. Hleavoor moet men dus zelf zorgen. Inlichtingen over deze „z.a.-visa" worden schriftelijk verstrekt door de Trust Maatschappij voor de Handel van Nederland mot het Buiten land. Herengracht 499 te Amsterdam. De commandant van het „Amerikaanse: Legioen" en een honderdvijftigtal leden van dezo organisatie van oudstrljders. zullen op 3 Sep tember scheep gaan om een bezoek :e brengen aan de slagvelden in Europa. Het gezelschap zal Nederland. Engeland, Frankrijk, België cn Italië bezoeken. Voor jongemannen, die een vooropleiding hebben genoten, welke toelating geeft tot acade mische examens bestaat gelegenheid te worden aangewezen als candldaat-Indisch ambtenaar (Indoloog). Na voltooiing van de Indologlsche studie worden zij van regeringswege naar Indië uitgezonden. Het commissariaat voor !nd:»che zaken. Plein 1 in Den Haag, verstrekt inlich tingen. Het Praagse Mannenkoor, dat een tournée zou maken door Nederland, heeft deze reis af gezegd. Prof. R. Casimlr. bijzonder hooglcanr aan de Leidsc universiteit wordt 29 September 79 jaar. De Bond van Volkstuinders te Amsterdam zai van 5—14 September een tentoonstelling „Bloemenpracht II" van dahlia s en fruit hou den op het complex „Ons Bulten", Het Goois tribunaal heeft W. n, F. S„ des tijds directeur van de nachtveillgheldsdlcnst te Hilversum, die als lid van de N S B. vele Inwo ners van Hilversum bij de Duitsers verdacht had gemaakt, een Internerlngsstraf van 3% laar cn verlies der kiesrechten opgelegd. Op de rijksweg Assen—Vries kwamen een auto en een motorrijwiel met elkaar In botsing. De 34-Jarlge motorrijder J J Wijnlnga uit Harkstede werd op slag gedood. Zijn echtgenoto kreeg een heupbeenbreuk. Bij de Zaterdag door de K.N.M.V. te Gro ningen georganiseerde mo'.orsterrlt heeft zich een ernstig ongeval voorgedaan. De heer H. J. Bakker ui: Zutdhorn. een der deelnemers aan de stemt, kwam In botsing met eer. tram De motor vloog in brand De trambestuurder slaagde er Sn het slachtoffer onder de brandende motor uit te trekken, dat daarna in zorgwekkende toestand naar het academisch ziekenhuis te Groningen werd overgebracht. HAARLEM EN OMGEVING Het programma der orgelbespeling In dc Grote of St. Biivo Kerk op Dinsdag 26 Auqu.-.ius •onds van 7.39—30 uur door George Robert luidt: Preludium en Fuga C r. t.. Gcorg BÖhm; Adagio, Gavotte. J. H. Fiocco; Sonate, J. Mul; Prélude Fugue et Variation (op verzoek), C. Franck: Choral IV. II. Andnessen Zaterdagmiddag werd een sterke rookont wikkeling waargenomen in een perceel aan de Gonnetsiraat waarin een glas-ln-loodbcdrljf is gevestigd. Een knecht van deze firma, die toe vallig in de buurt. In het Spaarne zat te vissen, drong binnen en het bleek hem. dat een olectrl- door een defecte schakelaar in wer king was getreden De wikkelingen van de motor waren hierdoor doorgebrand De brandweer- behoefde niet op te treden. Ds. J. Meester te Brouwershaven heeft het door de Gereformeerde Kerk van Haarlemmer meer O. Z. onderhoudende artikel 31 K. O. voor de tweede maal op hem uitgebracht beroep aangenomen. De onderlinge tuinlledenvercnlglng „Acr- denhout en omgeving" maakte Zaterdagmiddag een geslaagde excursie naar het provinciaal demonstratlcbedrijf voor de fruitteelt tc Hoofd dorp. Tot kantonrechter-plaatsvervanger In het kanton Haarlem werden mr. A. Bruch. mi. S. Groen, mr. C W. F Pot en mr. L. S Romellngh, allen te Haarlem en mr A. G. H. H Roeffcn te Aalsmeer benoemd. A.MSTKRI»AMSUHF RIJTUIG MIJ Engeland van geallieerde tot gealimenteerde De betekenis Van het besluit voor Nederland Engeland is met een buitenlandse schul denlast van meer dan 4 milliard uit de oorlog te voorschijn gekomen en is daar mede in één slag van een debiteurenland een crediteurenland geworden. Reeds enige tijd geleden heeft de Engelse regering ver klaard. dat zij niet van zins is de door de oorlog ontstane schulden volledig te beta len, daar de credietgevende landen alle hebben geprofiteerd van Engelands oorlogs inspanning en het dus niet meer dan recht en billijk is dat ook zij hun deel van de enorme kosten betalen. Met terzijdestelling van de bovenge noemde schuld, heelt aan het einde van 1945 Amerika aan zijn ex-bondgenoot een grote lening verstrekt. Reeds in 1940 begon Engeland met de liquidatie van dollaractiva en dollarfondsen, een phase, die wij nu ook zijn ingetreden. Het vrijlaten van de handel in Amerikaanse fondsen, waartoe Engeland dezer dagen besloot, bewijst wel, dat deze liquidatie thans practisch beëindigd is. Uit de2ë bron kon in 1945 reeds niét meer wor den geput. De lend-lease leveranties namen ook een einde na Duitslands capitulatie, zodat Engeland voor eer. diepe kloof stond. Een leningsovereenkomst met Amerika was de enige uitweg, waarbij dan enkele min der aangename bepalingen op de koop toe moesten worden genomen. Bij deze lening verrekende Amerika de lend-lease verplichtingen voor de goederen die bij het einde van de strijd nog in En geland lagen, met 650 millioen, voorts werd een crediet verstrekt van niet min der dan S 3750 millioen. op te nemen naar behoefte. Door dit crediet werd Engeland in slaat gesteld de moeilijke na-oorlogse periode te overbruggen, de wederopbouw van het land ter hand te nemen, de handel in normale banen te leiden en kon het zijn goudreser ves ten bedrage van 600 millioen. intact houden. Bij het verstrekken van de lening maak ten de V. S., zoals boven reeds gereleveerd, enkele bepalingen, waarbij zij zich zeker heid verschaften, dat Engeland zich wel met behulp, maar niet ten koste van de V. S. zou herstellen. Het maandenlange on derhandelen over deze lening bewees reeds, dat Engeland een bittere pil moest slikken. De V. S. eisten, dat na verloop van tijd En geland moest toestaan aan de met hem --- -- -- - -- handeldrijvende landen.de door leveranties I lostrekken over dollars (Amerikaanse en van die landen ontstane sterlingvorderin- 'jgfif De gevolgen van het Britse besluit laten zich gemakkelijk denken. „Landen met een relatief grote export naar het Britse Rijk en naar landen, die niet in dollars kunnen betalen, zullen hun moeilijkheden bij de financiering van de importen zien groeien: een voortgaande heroriëntering van hun exporten kan hiervan het gevolg zijn", al dus een verklaring van het Nederlandse ministerie van Financiën. Deze verklaring laat zich Over de gevolgen voor Nederland weinig uit. Er zal opnieuw worden onder handeld en de beperking zal zich alleen Bloemendalers in Norwich Toen tijdens het bezoek van de W. F. A.- gasten uit Norwich, aan Bloemendaal be kend werd, dat de W. F. A. haar uitwisse ling zou staken, bracht dit zo'n grote te leurstelling bij de Engelse gasten teweeg, dat 2ij besloten alles in het werk te stellen om hun Nederlandse gastheren toch nog, totS]"wn opbrengst"van' acht' naar Engeland te kragen. De leider van het! ging verloren. De schade wordt „w. gezelschap de Rev. Luscombe slaagde er; zekering gedekt. De oorzaak van de brand zowaar m een snee,ale v.rennnm» j|j^ sUat nog „iet vast, maar mc„ hcoft sterk vermoeden, dat een zogenaamde mussenklapper, een soort vuurwerk, waar mee vogels verjaagd worden, in de graan- berg terecht is gekomen. De burgemeester van Haarlemmermeer, mr. J. F. Jansonius, stelde zich van het blussingswerk op de hoogte. Oogsfberg in vlammen Vanmorgen vroeg sloegen plotseling de vlammen uit de bij de boerderij van de landbouwer S. Tensen aan de Grote Poellaan in Haarlemmer meer opgetaste oogstproductcn. Terstond werd de brandweerpost aan de Aalsmecr- derdijk gealarmeerd, welke de bijstand in riep van de motorspuit uit Hoofddorp, daar de boerderij ernstig door het vuur bedreigd werd. Met zes stralen wisten de brand weerlieden echter te voorkomen, dat de vlammen oversloegen. De oogst aan tarwe, haver en gerst. bunder, ging verloren. De schade wordt door ver zowaar in een speciale vergunning te krij gen en zo vertrokken aan het eind van hun verblijf in Holland niet alleen de gasten maar de gastheren met hen. Wij hebben thans bericht gekregen, dat de Bloemendalers zich in Norwich uitste kend amuseren. Zij zijn daar toegesproken door een W. F. A.-functionaris, die ver klaarde, dat de W. F. A. dit jaar wat teveel hooi op de vork heeft genomen, maar dat deze organisatie zich binnen enige maan den hoopt te herstellen en dat zij onver minderd haar doelen zal blijven nastreven. Radio-actie voor militairen in Indië De „Band NederlandIndië" heeft in gen. ook op te nemen in andere valuta. De aanvaarding van de lening legde Engeland tevens de verplichting op bepaalde invoer beperkingen af te schaffen. De bedoeling van Amerika was hierbij dus vooral de vrij handel in goederen en valuta te herstellen en te stimuleren. Voor Nederland gingen deze bepalingen in naar wij menen in Februari j.l., voor andere landen op 15 Juli j.l. Reeds ver vóór de fatale datum bestond er in en buiten Engeland grote zorg of Engeland deze verplichtingen zou kunnen nakomen, Het snelle verbruik der Ameri kaanse lening (op 10 Juli j.l. was reeds een bedrag van S 2200 millioen opgenomen) wees reeds op de grote dollarnood in En geland. Het besluit tot stopzetting van de omwisselbaarheid dat reeds een maand na de inwerkingtreding moet worden genomen verrast dan ook met. De laatste weken werden zeer belangrijke bedragen van de Amerikaanse lening opgenomen wegens de enorme omzettingen van Ponden in dollars. In een week tijds zag de Engelse regering zich genoodzaakt 300 millioen op te ne men om aan de omwisselingsverplichtingen te voldoen. „De dollartekorten van vele landen worden op onze schouders afgewen teld". aldus klaagde Dalton, de Britse kan selier van de Schatkist en hij heeft gelijk! Het spreekt wel vanzelf, dat vele van de 25 landen, die van de omwisseling gebruik mochten maken, daarvan zoveel mogelijk geprofiteerd hebben en vele transacties zijn uitgesteld tot na 15 Juli. om de zozeer be geerde dollars in handen te krijgen. Enge land zal voor het einde dezer week nog 5 450 millioen opnemen, waarna de lening tot 400 millioen is geslonken, welk bedrag voorlopig geblokkeerd wordt. Canadese) zodat het voor Nederland moge. samenwerking met de N.I.W.I.N., het Pro- lijk blijft om transferabele sterlingtegoe- testants-Christelijk Thuisfront en het R.K. dén te gebruiken voor betalingen aan lan- Thuisfront een cabaretavond georganiseerd den buiten het Westelijk halfrond. j welke op Zaterdag 30 Augustus in de Ge- ssssjk "F meer importeert uit dan exporteert naar u>lg©voerd, waaraan „Ukelule- Engeland. Wel zullen wij de gevolgen van Mike de „Ranchero's'' en het Haarlems m Politie-Amusementsorkest belangeloze me, dewerking verlenen. Deze cabaretavond is een onderdeel van de „radio-actie" van de „Band Nederland— Tndië". Men hoopt, dat het financiële resul taat van deze avond de aankoop van een radiotoestel voor de Nederlandse militairen in Indië mogelijk zal maken. de opnieuw ontwrichte wereldhandel draffen krijgen en dat is waarlijk al erg genoeg. De gevolgen voor Engeland zijn directer. Het boet aanmerkelijk in aan betekenis als internationaal centrum voor betalingsver keer en het prestigeverlies tegenover ko loniën. dominions om van de rest van de wereld maar te zwijgen, is vrijwel onover komelijk. Het zal nóg meer moeite kosten de Britse betalingsbalans, die over 1947 een gaping zal vertonen van 450 millioen, in even wicht te brengen. De Engelsman zal nóg harder moeten werken en nóg zuiniger moeten zijn dan reeds het geval is om 's lands hoofd boven water te houden. De lening, die het land weer welvaart moest verschaffen, heeft het slechts voor ineen storting behoed. Er blijven nog mogelijk heden voor nieuwe leningen: oarticuliere banken in Amerika, de lm- en Exportbank, de Wereldbank. Doch deze mogelijkheden zijn beperk: en de eerste voorwaarden van herstel liggen in Engeland zelf. En niet te vergeten: bii zijn regering. Hoe men in Engelse financiële kringen over de financiële Dolitiek van zijn regering denkt? Men kyke slechts naar de koersen der staatsfondsen, die de laatste maanden schrikbarend zijn gedaald. Voorlopig echter is het devaluatiegevaar bezworen. ZEEUWSE KINDEREN MAKEN EEN BOOTTOCHT De vereniging „Bosch en Vaart" heelt de sym pathieke gedachte gehad, de veertig kinderen uit het door de oorlog zwaar getroffen Zeeuws- Vlaanderen, die momentcel bij Haarlemse pleeg moeders een prettige vacantle doorbrengen, uit te nodigen voor een boottocht. Vanmorgen zijn de kinderen samen met hun pleegmoeders en veertig kinderen uit de gezinnen, waar zij gast vrij zijn opgenomen, naar de Kagerplassen ver trokken. De boottocht werd onderbroken voor een bezoek aan „De Vink" waar de jeugd zich ln de speeltuin opperbest vermaakte. De afdeling Haarlem van de Nederlandse Vrouwenbeweging, welke zich het lot van de kinderen uit Zeeuws-Vlaanderer. heeft aange trokken. Is de vereniging „Bosch en Vaart" zeer erkentelijk en hoopt dat dit goede voorbeeld door anderen gevolgd zal worden, opdat de Haarlemmers op deze wijze hun dankbaarheid tonen voor hetgeen de Zeeuwen in financieel er. materieel opzicht na de bevrijding voor hen hebben gedaan. SCHEEPVA\RT Laatste positie Nederlandse passagiersschepen, Maandag 25 Augustus: Indrapoera, Kaapstad- Rotterdam. 24 Augustus te Las Palmas. Modjo- kerto, Rotterdam—Java 23 Aug te Penang. NiJ- kerk, Amsterdam—Belra, 24 Aug. te Marseille. Oranje. Amsterdam—Java. 23 Aug. van Suez. Talisse. Amsterdam—Java. 24 Aug. van Snbnng, Santpoort De étalagewedstrijd te Santpoort-Station Aan de etalage-wedstrijd te Santpoort station zullen 16 winkeliers deelnemen. Bij de beoordeling zal he: publiek zijn mede werking verlenen. Maandag 1 September wordt de uitslag bekend gemaakt. Formulieren, waarop men zijn mening kan kenbaar maken, worden van Woens dag tot en met Zaterdag verstrekt en moe ten uiterlijk Zaterdagavond 12 uur zijn in geleverd bij de firma Schooneveld. Zoals wij reeds meldden moeten de éta lages Vrijdagmiddag a.s. om 4 uur gereed zijn. Amsterdamse Beurs Koninklijke Olie. Unilever Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabe Calvé certificaten Scheepvaart-Unie lol) -Amerika Lijn Dell Maatschappti H. V A A'dam Rubber Ned. Handel Mij;. N.-I. Handelsbank Billiton Mij. II Slotkoers Vrijdag 416% 29214 .370% 182% 210 292 172 181% 205 150% 230% 142 129 100% 345 Heden l "54 uur 413% 292 369 178% 210 400 294 171 182 202% 146% 223 137% 131 MT 001 347 j

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3