Haarlems Dagblad Controle van de Veiligheidsraad op de wapenstilstand voorkomen Contact met Engeland Australisch-Chinese resolutie aangenomen Weekabonnementen in Moeilijkheden bij kabinetsvorming Een millioen Hongaarse kiezers mogen hun stem niet uitbrengen Staat van oorlog de Pensjaab Morgen buitengewone ministerraad, over Indonesië Weerbericht 6'2r Jaargang No. 18719 I Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 11825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bykantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Dinsdag 26 Augustus 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4.50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem DE VELE BEZOEKEN over en weeif die Hollanders en Engelsen tegenwoordig aan elkaar brengen, mogen ons verheugen. Alle werkelijke persoonlijke toenadering en al het betere wederzijdse begrip, die daaruit groeien, zijn pure winst. Niet alleen Nederland en Engeland, maar alle landen hebben daaraan de grootste behoefte. Wat onszelf betreft kunnen wij dan ook alleen maar hopen, dat het zich zal voortzetten en uitbreiden, ook in andere richtingen dan de overzeese. Met de landen, waarmee Neder land nu in een steeds nauwer economisch contact komt onder de titel „Benelux", met België en Luxemburg, is een dergelijke uit breiding van persoonlijke relaties niet min der gewenst dan met Engeland. „Er heerst hartelijkheid in Derby", rap porteerde onze verslaggever van de tour der Haarlemse sportmensen gisteren uit Enge land. Wij zetten .dat als eerste titel boven het stuk, waarin de sportprestaties beschre ven werden en dit kenmerkt inderdaad onze mening over de betekenis van deze weder zijdse bezoeken. Want dat hartelijkheid in Derby heerst is van veel grooter belang dan dat bepaalde sportnummers gewonnen wor den en andere verloren. Dat zullen de jonge sportmensen wel niet allen inzien, maar als zij ouder worden en wat meer in dc wereld hebben rondgekeken zullen zij het gaan begrijpen. Er bestaat nog steeds in deze wereld en niet het minst in het kleine werelddeel Europa een droevig gebrek aan onderling begrip tussen de vol ken van de talloze staten, dat verergerd wordt door de talrijke politieke conflicten, die zich tussen de regeringen van die sta ten voordoen. Het groeien van dit begrip zal het bese'» dat een nauwe samenwerking van de volken zelf vereist wordt, in die a olken doen toenemen. Het is een onafzienbaar groot werk, dat leggen van contact. De volgende maand 'gaat de H.O.V. naar Engeland om er te con certeren. Dan schept de stad Haarlem dus weer een nieuwe verbinding, ditmaal door de schone klanken der muziek. Er zal wel meer volgen. Er is al meer geweest. De World Friendship Association heeft veel mooi werk gedaan. Maar hoeveel steden in hoeveel landen moeten in dit alles wel be trokken worden eer het een algemene in vloed op de sfeer, waarin alleen nog maar de West-Europese volleen leven, doet gel den! Todh mag die gedachte niemand ont moedigen, zelfs niet hem die meent, dat hij er bij. zijn leven nog niet veel resul taten van zal zien. Want dat is de maat staf niet. Als hij bij zijn leven iets gedaan heeft, dat langs de weg van verdere ont wikkeling zijn goede invloed op volgende generaties zal' doen gelden, mag hem dat veeleer grote voldoening schenken. Zovelen vragen zich te eniger tijd af, wat de zin en het doel van het leven zijn. Als zij een stukje werkelijke opbouw in de onderlinge verstandhouding der volken hebben helpen verrichten al is het ook maar een klein stukje behoeven zij zich die vraag zeker niet meer te stellen. Waarmee ik natuur lijk niet wil beweren, dat dit de enige ma nier zou zijn waarop men aan zijn leven waai*de zou kunnen schenken. Er bestaan veel andere. Maar ongetwijfeld is dit een taak, naar welker vervulling de mensheid snakt en hetgeen eraan gedaan is sinds de tweede Wereldoorlog mag pas gelden als een begin. Gelegenheid voor meer initiatief is er in overvloed. Tegenover dit alles staan de na-oorlogse verschijnselen van verhoogde achterdocht en wantrouwen, die zovelen niet alleen in de verhouding der volken maar ook in hun verhouding tot vele persoonlijke relaties be heersen. Daar merkt de krant heel wat van en soms zijn wij werkelijk verbaasd als wij izien, welke motieven sommige mensen bij anderen veronderstellen motieven die volstrekt niet bestaan en die bij de betrok kenen kennelijk zelfs niet zijn opgekomen. Gebrek aan zelfvertrouwen, angst, prikkel baarheid en soms daarbij een neiging om anderen te kwetsen en eigen tekort aan levensblijheid op hen te verhalen zijn meestal oorzaak van al dat wantrouwen. Het remt intussen zwaar in de totstand koming van het na-oorlogse herstel en van de op zo menig gebied bovendien nodige vernieuwing. Carel Vosmaer. die een Nederlands auteur der negentiende eeuw was, had evenzeer gelijk toen hij schreef: •Net is zwakheid niet te vertrouwen. Wie waarlijk sterk is, vertrouwt" als de man die de raad gaf, iedereen vertrouwen te schenken zolang het bewijs, dat hij het tegendeel verdiende, niet geleverd was. Er komt de oude, eenvoudige waarheid bij dat men evenveel vertrouwen en even veel vriendsohap ontvangt als men geeft en omgekeerd evenveel wantrouwen en evenveel vijandschap oogst als men gezaaid heeft. Dit klinkt erg eenvoudig, maar daar om is het niet minder waar. Wie wantrou wen uitzendt doet daar bittere ervaringen mee op, die hem tot nieuw wantrouwen brengen en zo maar steeds verder, tot ver bittering van 'smans leven en aanwakke ring van zijn mensenhaat. Wie vertrouwen schenkt komt zelden bedrogen uit en zal tot de man. die over bepaalde mensen zo bitter zijn beklag doet, met verwondering zeggen: „Ik begrijp het niet; ik heb dc beste ervaringen met die mensen opgedaan". Dit is niets nieuws en het moge mij ten goede worden gehouden dat ik in een hoofdartikel waarheden-als-koeien ter sprake breng. Maar in een zo geremde en zo moeilijke tijd. vol achterdocht en „vertrouwens crises" als wij beleven voelt de man van de krant zich er toe geneigc'» aan eenvou dige waarheden te herinneren, die altijd gegolden hebben in het mensenverkeer en die altijd weer blijken te gelden ook bij de jonge generatie, die meent dat zij alles beter zal doen dan haar voorgangsters. Het geen alle jonge generaties altijd hebben gemeend en er dan ook bij hoort, want wie zou overmoedig moeten zijn als de jeugd het niet was? Als dc Haarlemse sport-ploeg uit. Derby terugkomt zal zij, hoop ik, vervuld zijn van het goede contact dat gelegd is en van de hartelijke gastvrijheid die zij ondervonden beeft. De berichten hebben dat aangekon digd. Laat het contact zo voortgaan en zich 'uitbreiden. Het is broodnodig. FRANS VETO INZAKE INDONESIË: De Veiligheidsraad heeft gisteren onder voorzitterschap van de Syriër Faris al Choeri de Indonesische kwestie verder behandeld. Deze zitting leverde een Frans veto op: Dit veto verhinderde het aannemen van een Russisch amendement op het Austra- lischjChinese voorstel, waarin werd bepaald dat de Veiligheidsraad een commissie zou instellen die zou toezien op de staking der vijandelijkheden in Indonesië. Het Russische amendement verwierf zeven stemmen, doch Frankrijk en België stemden tegen en de Franse tegenstem betekende de toepassing van het vetorecht, zodat het amendement werd verworpen. Vervolgens werd het Australisch-Chinese voorstel aangenomen met vier onthoudingen, zeven voor en geen tegen. De onthoudingen waren van Rusland, Engeland, Polen en Columbia. Hieronder volgt nog eens de volledige tekst van de Australisch-Chinesé resolutie. Consulaire rapporten R. P. Nog sneller De Douglas „Skystreak" van de Ameri kaanse marine heeft Maandag te Muroc in Califcrnië zijn eigen wereldsnelheids- rccord voor vliegtuigen verbeterd door een snelheid van 1050 km per uur te behalen. „Aangezien dc Veiligheidsraad op 1 Augustus 1947 een beroep heeft gedaan op Nederland en de republiek Indonesië tot het terstond staken der vijandelijkheden, aangezien van de Nederlandse en republi keinse regering bericht is ontvangen, dat de order tot het staken van het vuren was gegeven en aangezien het wenselijk is stap pen te nemen en omstandigheden te schep pen, welke een overeenstemming tussen de partijen vergemakkelijken, stelt de Veilig heidsraad met voldoening vast, le. dat door beide partijen stappen zijn ondernomen tot uitvoering van de resolutie van 1 Augustus 1947: 2e. dat door de Nederlandse regerinj op 11 Augustus een verklaring is uitge- gever» welke bevestiging geeft van haar voornemen om de souvereine democrati sche verenigde staten van Indonesië te vor men in overeenstemming met het accoord van Linggadjali. De Veiligheidsraad stelt voorts vast, dat de Nederlandse regering voornemens is de consuls te Batavia on middellijk te verzoeken een gezamenlijk rapport uit te brengen over de huidige toe stand in Indonesië en dat de republikeinse regering de Veiligheidsraad verzocht heeft een commissie van waarnemers samen te stellen. De raad verzoekt, dat de regerin gen, welke zitting hebben in de Veiligheids raad en waarvan consulaire vertegenwoor digers te Batavia zijn gestationneerd, dezen instrueren om gezamenlijke rapporten over de situatie in Indonesië na het uitgeven van de order tot de wapenstilstand op te stellen, welke zullen dienen tot voorlichting en leidraad van de Veiligheidsraad. Deze rap porten zullen handelen over het in acht nemen van de order tot de wapenstilstand en over de toestand, in de bezette gebieden of in die gebieden, waaruit de strijdkrach ten zouden kunnen worden teruggetrokken bij c.' ereenkomst tussen de beide partijen. De Veiligheidsraad verzoekt de regering var. Nederland en de republiek Indonesië genoemde vertegenwoordigers alle vol machten te verlenen, welke noodzakelijk zijn voor een effectieve vervulling van hun taak. De Veiligheidsraad besluit de zaak verder in overweging te nemen, wanneer de situatie dit zou vereisen." Tijdens de voortgezette zitting werd ook de Amerikaanse resolutie aangenomen, lui dende: „De Veiligheidsraad besluit zijn goede diensten aan te bieden om beide pat- tijen behulpzaam te zijn bij het zoeken naar een oplossing van haar geschil overeen komstig paragraaf b van de resolutie van de raad van 1 Augustus 1947. De raad ver klaart zich bereid, indien de partijen zulks verzoeken een oplossing te vergemakke lijken door een commissie uit de Veiligheids raad, bestaande uit drie leden, waarvan elke partij een lid aanwijst, en het derde lid wordt aangewezen door de twee aldus gekozen leden." Rusland, Polen en Syrië onthielden zich van stemming, de andere leden stemden alle voor. Gromyko, de Russische gedele geerde had tevoren verklaard dat het Ame rikaanse voorstel „het meest typische voor beeld was van het passeren der Verenigde Volken". Gromyko verklaarde, dat het aannemen van dit voorstel betekende, dat de Veiligheidsraad een nieuwe, ernstige slag had toegebracht aan de Verenigde Volken. De Belgische resolutie, waarvan wij gis teren melding maakten en die inhoudt dat de kwestie van de competentie van de Vei ligheidsraad wordt voorgelegd aan het In ternationale Hof van Justitie in Den Haag, werd. wel besproken, doch er werd niet meer over gestemd, aangezien deze reso lutie het laatst van alle in behandeling kwam. Aan het begin van de vergadering dienen uiterlijk Woensdag betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE had dc Belgische afgevaardigde gepoogd, zijn voorstel voorrang te doen verkrijgen, doch de raad stemde een desbetreffend voorstel van België met 9 onthoudingen tegen twee voorstemmen af. Tijdens de debatten over het Belgische voorstel werd de vergadering verdaagd tot hedenmiddag half vier Nederlandse tijd. Sjahrir heeft tijdens de vergadering van gisteren nog eens met klem betoogd, dat de republiek bereid is elke arbitrage te aanvaarden, wanneer de Veiligheidsraad niet wordt gepasseerd. Hij verklaarde zich tegen rapporten door consuls zoals de Australisch-Chinese resolutie voorschrijft aangezien de consuls in Batavia de kwestie volgens hem door een Nederlandse bril zien. Mohammedaans protest in Franse Nationale Vergadering De acht Mohammedaanse afgevaardigden n de Franse Nationale Vergadering heb ben dezer dagen aan het parlement een schriftelijk protest aangeboden en beslo ten, dat zij niet zullen deelnemen aan het debat over het Algerijns statuut, dat door de Franse regering is voorgesteld. In het protest verklaren de afgevaardig den, dat zij al het mogelijke hebben ge daan om dc Algemene Vergadering duide lijk te maken in welke vorm de Moham medaanse bevolking van Algiers een demo cratisch statuut wenst te zien. Voorts beschuldigden zij de Franse re gering ervan, dat deze nooit haar geloften is nagekomen cn geen rekening heeft ge houden met de offers, die de Mohamme daanse bevolking op het slagveld voor Frankrijk heeft gebracht. „Wij hebben meer dan 100 jaar gewenst om in het Franse ge zin te worden opgenomen," aldus het pro test, „doch gij hebt het ons niet toegestaan." Zuidafrikaanse lening aan Grool-Brittannië Een lening van tussen zestig millioen en tachtig millioen pond sterling zal door de Unie van Zuid-Afrika aan Groot-Brittan- nië worden verstrekt, aldus de Londense correspondent van dc Zuidafrikaanse pers vereniging. Groot-Brittannië, zo gaat hij verder, heeft het aanbod aanvaard en men is bezig met de uitwerking van het schema in Pretoria en Londen. Eén der voorwaar den is, dat het geld gebruikt moet worden voor de aankoop van Zuidafrikaanse pro ducten. Dr. van Mook in Samarinda Gistermiddag is dr. van Mook met zijn gezelschap te Samarinda aangekomen. Hij werd verwelkomd door de resident van Oost-Borneo, de sultan van Koetei en de commandant van H.M. „Ceram", die in de Mataramrivier ligt. Dr. van Mook inspec teerde dc erewacht, 's Avonds werd een receptie gehouden. Heden zal de plechtig heid van installatie van de Oost-Bomeo- raad plaats vinden. Het woord is aan. H e u s s e y Houdt aan uw idealen vast, volken van heden! Het is utö levenskrachtzonder idealen wordt gij oud. GRIEKENLAND Centrumpartijen weigerennationale liberalen weigeren Constantln Tsaldaris, de leider van de Griekse Volkspartij, die belast is niet de vorming van ren kabinet, kon Maandag avond aan koning Paul nog geen niet ministerlyst overleggen, na de Zaterdag ontstane kabinetscrisis. Deze vertraging is veroorzaakt door de weifeling van dc leiders der Centrnmpar- Tweehonderd doden en vijfduizend gewonden eiste de ontploffingsramp in de Spaanse havenstad Cadiz. De vernielingen in de stad waren ontzettend. Hele wijken werden tot puinhopen gemaakt door de kracht der explosies, die begonnen in een chemische fabriek en zich voortzetten in voorraden torpedos en andere munitie van de Spaanse marinedepöts te Cadiz. De foto toont een oude dametussen de overblijfselen van haar woning zoekend naar eventuele kostbaarhedendie nog te redden zijn. Zoltan Pfeiffer: „Een betreurenswaardige aanval op de democratie" Een woordvoerder van het Britse mini- I Sulyok zelf heeft er geen geheim van ge- steric van Buitenlandse Zaken heeft ver klaard, dat volgens Britse inlichtingen uit Boedapest definitief is gebleken, dat het aantal personen, dat niet in staat zal zijn te stemmen bij de Hongaarse verkiezingen, niet minder dan een millioen bedraagt en veel hoger is dan door de Hongaarse auto riteiten wordt toegegeven. Een week voor de verkiezingen wordt Boedapest bezig gehouden door de vraag waar Sulyok, de vroegere leider van de Hongaarse oppositie is. Zoals men weet, ontbond Sulyok kort ge leden zijn partij omdat het naar zijn me ning te gevaarlijk was om mee te doen aan de verkiezingen. Een week geleden echter verdween Sulyok uit Boedapest en men acht het niet onmogelijk, dat hij naar Oos tenrijk is ontkomen. In het communistische dagblad „Vilagos- sag'1 werd botweg beweerd, dat Sulyok reeds de grens gepasseerd was. Hij zou echter niet in het bezit zijn van een pas poort of visum, ofschoon hij hierom reeds enkele weken geleden had verzocht. Men merkt op, dat de auto van Sulyok en zijn chauffeur zonder hem naar Boeda pest zijn teruggekeerd. Sulyok's dochter beweert evenwel, dat haar vader een zes- wcekse tour maakt naar het Balatonmeer cn zijn landgoederen en* verklaarde verder niets af te weten van een bedoeling van haar vader om het land te verlaten. maakt, dat hij van plan was het land te verlaten doch hij voegde hier altijd aan toe: „op legale wijze". Aan verscheidene personen in Boedapest heeft hij verteld dat de chef van de communisten Rakosi hem heeft aangeraden zichzelf een tijd terug te trekken en hem eveneens heeft beloofd hem van een paspoort te voorzien. Men zegt echter, dat Sulyok genoeg heeft gekregen van het lange wachten en geen vertrouwen meer had in Rakosi's belofte en daarom maar gegaan is zonder de be nodigde documenten. (U.P.) Aristocratie van parlü- secrelarissen. Zoltan Pfeiffer, de leider der Hon gaarse onafhankelijke partij, heeft in een verkiezingsrede de Hongaarse kies wet beschreven als een „betreurens waardige aanval op de democratie". „Wij hebben", zo zeide hij, „de aristo cratie afgedankt om slechts plaats te maken voor een nieuwe aristocratie van partij-secretarissen". Pfeiffer ver weet de regering het gedrag der po litie, die volgens zijn zeggen de kiezers niet beschermde tegen betaalde agita toren, jvelke vechtpartijen uitlokten op kiesvergaderingen. Pfeiffer critiseerdc de manier waarop kiezers van de kiezerslijsten waren afge voerd. Hij haalde het voorbeeld aan van de vroegere minister, Istvan Szabo. nu eige- naar van een klein boerenbedrijf, die zijn kiesrecht verloren had omdat hij ervan be schuldigd werd leider geweest te zijn van een fascistische organisatie. Een onderzoek had uitgewezen, zo zeide Pfeiffer, dat Sza bo verward werd met een andere persoon tyen om aan een kabinet onder zjjn leiding deel te nemen en het besluit van Stylianos Gonates (nationale liberalen) om niet samen te werken met een rechts kabinet op smalle basis. In Britse kringen werd verklaard, dat de Britse regering afwijzend stond tegenover een Grieks kabinet uitsluitend samen gesteld uit leden van de volksbeweging. Er werd op gewezen, dat de Griekse politieke leiders er goed van op de hoogte waren, dat Engeland de voorkeur gaf aan een kabinet op zo breed mogelijke basis. Een zegsman van het ministerie van bui tenlandse zaken wees er verder op, dat het standpunt van de Britse regering ten aan zien van een Grieks coalitiekabinet nog Maandag aan Tsaldarisl die als minister van buitenlandse zaken in het kabinet Maximos Londen bezocht, was uiteengezet Het officiële Britse standpunt is, dat het aftredend kabinet de verlangens voor een op brede basis samengestelde coalitierege ring vervulde, ofschoon een verdere ver breding zelfs van deze regering in Londen zou zijn toegejuicht. Men vreest in Londen, dat een regering van de volkspartij onder Tsaldaris versto ken van de steun van de drie vroegere eerste-ministers, Venizelos, Canellopoulos en Papandreou en de politieke machten die achter hen staan nog minder in staat zal zijn met de guerilla-actie af te rekenen dan de regering van Maximos. In Griekse regeringskringen werd be richt ontvangen van toenemende guerilla- concentraiies in het Zuid-Slavisch cn Bul gaars grensgebied. Voorts werd bericht, dat een aantal kleinere botsingen in de afgelopen 24 uur had plaatsgevonden. Ten Zuid-Westen van Saloniki vielen de guerillas Neckast aan en staken 53 huizen, de kerk en de school in brand. Twee bur gers werden door de benden verfnoord. Guerillas uit het gebied van de berg Kaimaktsalan vielen het dorp Rizohori aan en stalen voedsel. Andere benden onder namen een aanval op Exaplatanon en Theodoraki in West Thracië, (U.P.) Keert koning Leopold naar België terug? De voormalige Belgische minister van Koloniën, Albert de Vleeschauwer, die zijn land zal vertegenwoordigen in de commis sie voor de niet-autonome gebieden, heeft bij het betreden van het vliegveld La Guardia verklaard, dat in de aanstaande eken Koning Leopold naar België terug geroepen zou worden. „Zo het nodig is, zal een plebisciet plaats hebben, maar wij denken niet dal het noodzakelijk is hier toe onze toevlucht te nemen". De Vleeschauwer meende, dat de terug keer van de koning kon plaats hebben door de wet van 1945 ir. te trekken en door te verklaren dat de redenen, die de koning in de onmogelijkheid plaatsen te regeren, niet langer bestaan. Naar zijn mening heeft België een koning „broodnodig". Met ingang van morgen zullen de Haarlemse sigarenwinkeliers Iedere Woensdag na 13 uur gesloten zijn. In enkele dagen 15000 doden Vluchtelingen uit Indisch en Pakistaans Pensjaab vertelden gisteren te New Delhi dat op de grens van de twee provincies een staat van oorlog bestaat. Men schat het aantal verliezen gedurende de laatste da gen op 15.000. De vluchtelingen deelden mee. dat in dc grensdistricten gewapende Moslems de Hindoe- en Sikhs-dorpen aanvallen binnen het grensgebied van India en twaalf tot vijftien dorpen hebben gedwongen tc eva cueren. Volgens betrouwbare berichten zou de gewapende macht, die de Indische minister van defensie op zijn tocht langs het onrus tige gebied begeleidde, gedwongen zijn ge weest tussen Lahore en Amritsar het vuur te openen op Moslem-aanvallen. Verschei dene Moslems werden gedood, doch van het gezelschap van de minister kreeg nie mand verwondingen. Vluchtelingen deelden mede. dat de uit roeiing van de Moslems in de Oostelijke Pensjaab en van de Hindoes en Sikhs in de Westelijke Pensjaab reeds twee weken duurt. In Pakistaans Pensjaab werden hui zen, winkels, tempels en heiligdommen leeggeplunderd. De minister van defensie heeft verslag uitgebracht over zijn bezoek aan het on rustige gebied aan de verenigde vergade ring van de Pensjaab-verdedigingsraad. Sloweense bende vermoordt een pater in Istrië Wraakneming na vormsel ceremonie Kerkelijke autoriteiten in Triest maak ten gisteren, volgens U.P. bekend, dat pater Miro Buselich door een Sloweense bende werd onthoofd, nadat hij het vorm sel had toegediend aan een groep kinderen in het door Zuid-Slavië bezette deel van Istrië. Pater Buselich had volmacht ontvangen om het vormsel toe te dienen van mgr. Antonio Santin, de bisschop van Triest. In Lanischie waren 200 kinderen in de kerk aanwezig om gevormd te worden. De ceremonie vond doorgang, ofschoon een bende, die rode vlaggen meevoerde, de kerk aanviel. Men kon voorkomen, dat de bende de kerk binnenkwam. Na afloop van de kerkelijke plechtigheid keerden pater Buselich en mgr. Ukmar te rug naar het huis van de kapelaan van de parochie. De pastorie werd enkele ogen blikken later door de bende aangevallen, die voor het huig stond te krijsen: „fascis ten, jullie doden onze kinderen". Plotseling maakte een bende zich meester van pater Buselich cn hakte hem met een mes het hoofd af. Mgr. Ukmar werd vreselijk geslagen en in ernstige toestand op straat achter ge laten. Bij het vernemen van het incident zond de bisschop van Triest een ambulance om Ukmar te halen, doch de Zuid-Slavische autoriteiten weigerden Ukmar van Zuid- Slavisch grondgebied te laten vertrekken. Men gaf opdracht Ukmar naar Fiume te brengen. Volgens de laatste berichten is zijn toestand zeer ernstig. Zowel pater Buselich als mgr. Ukmar waren Slowenen. Eerste Petkov-nota van de hand gewezen Generaal Alexander Tsjerepanof, de Sovjet-vicevoorzitter van de geallieerde bestuurscommissie in Sofia, heeft het eer ste Britse verzoek tot uitstel van de exe cutie van de leider der Bulgaarse oppositie, Petkov, van dc hand gewezen. Op de an dere verzoeken, die te Moskou en bij de Bulgaarse regering werden ingediend, evenals op de tweede Britse nota aan de geallieerde controlecommissie te Sofia, is nog geen antwoord ontvangen. Resultaten van Veiligheidsraadszitting, beïnvloeden het beleid. van gisteren (Van onze parlementaire redacteur) Naar wij vernemen zaJ morgenochtend een buitengewone vergadering van de mi nisterraad worden gehouden, die wederom aan het Indonesische vraagstuk zal worden gewijd. Vermoedelijk heeft het Kabinet het juister geacht eerst ook nog de zitting van de Veiligheidsraad van heden af te wach ten en bovendien zich zoveel mogelijk na- die dezelfde naam draagt en die toegegeven der door mr. van Kleffens, onze vertegen- De vele gevaren waaraan de Chinezen in Indonesië nog dagelijks blootstaan, maken in vele gevallen evacuatie naar veiliger oorden noodzakelijk. had dat hij fascist geweest was. Het was nu te laat om de lijst te verbeteren. Zodoende zal de prominente kleine boer nu geen stem kunnen uitbrengen, de vroegere fascist daarentegen wel. De eerste minister, Lajos Dynyes, be toogde op een vergadering der kleine boe renpartij te Boedapest, dat het economische leven weer in particuliere handen moest terugkeren, daar de staat momenteel de lasten van nationalisatie niet kan dragen. Aan het einde van zijn rede riep het pu bliek „geef alle Hongaren het kiesrecht." Buitenlandse correspondenten, die het in dustriële centrum Miskolv bezochten om de voorbereidingen tot de verkiezingen op 31 Augustus gade te slaan, hebben geconsta teerd. dat aldaar 2600 van de 54000 kiezers van de lijst afgevoerd waren. BULGARIJE RATIFICEERT VREDESVERDRAG. De Bulgaarse nationale vergadering heeft het vredesverdrag met Bulgarije gistermiddag ge ratificeerd. woordiger in de Veiligheidsraad, te laten voorlichten, alvorens zijn standpunt te be palen. Intussen hebben wij de indruk*, dat in regeringskringen thans meer en meer de opvatting de overhand heeft gekregen dat het, vooral na wat de Veiligheidsraad gis teren heeft besloten, een verkeerd beleid zou zijn tot enige daad over te gaan die lijnrecht zou indruisen tegen de wegen, welke de Veiligheidsraad bewandeld wenst te zien. Het kabinet moet wel tot het in zicht komen, dat de beide gisteren door de Veiligheidsraad aangenomen resoluties in feite vrij dicht naderen tot datgene wat Nederland eigener beweging reeds de vo rige week bij monde van mr. van Kleffens had aangeboden, le weten zowel het rap port door de beroepsconsuls in Batavia (hiervan vallen namelijk alleen uit die consuls, welke een land vertegenwoordi gen dat niet in de Veiligheidsraad zit, zoals Zwitserland), als de aanwijzing van een derde staat dopr twee staten, respectievelijk door ons en door de republiek te kiezen, welke een taak te vervullen zou hebben in het belang van een vreedzame oplossing. Weliswaar zullen die staten nu landen moeten zijn die deel uitmaken van de Vei ligheidsraad, maar Nederland was immers al van plan geweest van zijn kant Amerika te kiezen en dal is lid van het zo even ge noemde orgaan. Practisch komt dus ook de desbetreffende Amerikaanse resolutie dicht bij het Nederlandse standpunt, al blijft bovenal het principiële juridische bezwaar bestaan, door Nederland ingenomen, dat in wezen de bevoegdheid van de Veilig heidsraad in deze aangelegenheid ontkent. WEINIG VERANDERING. Verwachting, medegedeeld door het K.N M l. in De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: In de ochtend plaatselijk nevel of mist. Daarna zonnig weer met later weer opkomende bewolking en hier en daar een verspreide bui. voornamelijk in het Zuid-Oostelijk gedeelte van het land Weinig verandering van tempe ratuur In de nacht zwakke, overdag vrij krachtige wind uit Noord-Ooste lijke richting. 27 Augustus: Zon op 5.42 uur, onder 19.42 uur Maan op 18-23 uur. onder 0.40 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1