Drie conferenties Raketproef liep met een sisser af In Leidschendam wordt in zes dagen een klein landhuis gebouwd Was het lot der gedeporteerde joden in 1942 algemeen bekend? c Panda en de Meestervlieger 3 we uitöaven Wereldnieuws J WOENSDAG 27 AUGUSTUS 19.47 IN DE WERELDPOLITIEK^ Wanneer men een duidelijk beeld wenst van de mate, waarin de Sovjet-Unie mo menteel tengevolge van welke omstan digheden dan ook 5s buitengesloten van de internationale samenwerking, dan be hoeft men slechts een overzicht te nemen van de verschillende conferenties, die in verschillende delen der wereld een aantal staten tot discussiërende groepen vereni gen en waarbij de Sovjet-Unie schittert door afwezigheid, sterker nog, waarvan de Russen de indruk moeten krijgen dat zij op een zeer bepaalde wijze tegen de Sovjet- belangen ageren. In Parijs vergaderen zestien landen over de procedure van het accepteren der Ame rikaanse saneringshulp aan Europa zon der de Sovjet-Unie, zonder een der Russi sche satellieten en met het kennelijke doel, sterk te worden tegen een eventuele Ooste lijke dreiging. In Londen vergaderen afge vaardigden van Amerika, Engeland en Frankrijk over de vaststelling van het peil der Duitse industrie, zonder Rusland en met het doel, de Westelijke zönes van Duits land industrieel niet achter te laten blijven bij het Oostelijke Duitsland en West-Duits- land tegelijk met West-Europa economisch sterk en produc'ief te maken. In Brazil vergaderen twintig Amerikaanse republie ken en de Verenigde Staten over de vast stelling van eer. gezamelijk defensieplan voor het Westelijk halfrond, als aanvulling van het reeds bestaande verdrag van Cha- pultepec, met het kennelijke doel een stevig bloc te vormen tegen een eventuele bedrei ging van buiten een bedreiging die niet met zoveel woorden „communistisch" wordt genoemd, doch wel als zodanig wordt ge tekend door de geest, die uit de resultaten van deze conferentie spreekt. Men kan al deze tekenen van steeds ver der schrijdende isolering der Oost-Euro- pese landen en steeds scherper wordende tegenstelling tussen Oost en West motive ren met talloze" voorbeelden van Russische handelingen, die als het ware tot deze ont wikkeling dwongen, doch daarmede Zijn de consequenties var. de toestand niet krach teloos gemaakt. Hot kan waar zijn dat Rus land aan andere staten alle aanleiding heeft gegeven om buiten de Verenigde Volken om te zoeken naar middelen om zich te beveiligen, doch het feit op zich is daar door niet minder bedenkelijk, vooral, om dat de Verenigde Volken toch nog altijd in naam de organisatie vormen, die voorzien moet in de behoefte aan veiligheid en be veiliging van alle landen die er bij zijn aangesloten. Meer en meer is thans de toe stand groeiende, dat in feite allerlei voor zieningen buiten de UNO om worden ge troffen, terwijl in de UNO de daaruit voort vloeiende wrijving wordt uitgespeeld onder het mom van wezenlijke samenwerking. Wat de verschillende naties in de UNO niet hebben kunnen bereiken en dat was dan meestal ook een doel, waartoe de UNO zich niet lenen kon jagen zij buiten de UNO na en deze jacht naar het eigen voordeel heeft noodzakelijk weer reacties in dezelfde geest van andere tengevolge. Niet alleen het plan-Marshall, doch ook de hulpver lening aan Oost-Europese landen en de vaststelling van het peil der Duitse indu strie waren onderwerpen, die voor een realistische oplossing een zo breed moge lijke basis van samenwerking behoefden. De nevendoelen, die sommige landen echter met deze oplossing wilden bereiken, of al- thans de veronderstelde nevendoelen, wa ren oorzaak van verwijdering en van een zijdige behandeling. Zo is het gegaan met talrijke vraagstukken van West-Europees of Amerikaans belang, doch evenzeer met problemen van Oost-Europees en Russisch belang. Niemand kan bijvoorbeeld beweren dat de Perzische kwestie geheel en al in objectieve zin door de UNO is behandeld, of dat Rusland reden had om te juichen over de manier waarop Amerika zich in China gedroeg. Daartegenover waren er onderwerpen genoeg, waarin de Russische houding een duidelijke zelfzuchtige of sub jectieve tendens vertoonde de ontwik keling der dingen heeft aangetoond, dat de grote machten der wereld elkaar slecht heb ben verstaan en elkaar no*g slechter hebben behandeld. Ook Amerika heeft kansen la- een doorn in het oog geworden is van de meeste kleine m enkele grote landen. Het is de vraag of deze afschaffing, wanneer zij verwezenlijkt zou kunnen worden, nog een redding kan zijn. Want wanneer het. weg vallen van dit veel gewraakte recht der grote naties zou betekenen dat daarmede de laatste schijn van eenheid der grote landen wordt verscheurd doordat een van hen, Rusland, zyn laatste argument tot deelneming aan gezamelijke regelingen uit handen wordt genomen dan is het einde van de wezenlijke betekenis der UNO ge komen. Het is immers niet het feitelijke vetorecht, dat mistoestanden veroorzaakt, doch de geest waarin het herhaaldelijk wordt gebruikt. Die geest is langzamerhand vaardig geworden over veel landen in de UNO, al demonstreert hij zich het uitdruk- kelijksi bij de Oost-Europese tengevolge van de minderheidspositie, waarin deze in de UNO verkeren. Zonder het vetorecht zou Rusland zich moeten neerleggen bij vele oplossingen, die men in het Westen 'wenst en die niet altijd rekening houden met de belangen van het Oosten. Een felle odoo- sitie van de Sovjet-Unie en haar satellieten tegen afsohaff.ng van het vetorecht zou we] eens de laatste stuiptrekking kunnen zijn van een dodelijk verzwakte geallieerde samenwerking, die door allerlei oorzaken uit allerlei richtingen murw is geslagen. Wat zal er voor in de plaats komen'' J. L. Uren, die maar duren En Uw bed wordt een pijnbank. U kent dat. Door die zangerige Rheumatische pijnen, nachten van hanewaken, draaien en wentelen, van links naar rechte, voor en na. Maak daar toch een einde aan! Neem Kru- chen Salts. De kleine dagelijkse dosis Kru- schcn heeft een wondere weldadige werking. Dat komt omdat Kruschen Uw bloed sneiler doet stromen en het zuivert van schadelijke zuron. die nu oorzaak zijn van Uw lijden en Uw pijn, Vraag Kruschen Salts bij Uw Apotheker of Drogist. (Adv.) Bevel tot gevangenneming van „professor" Pootjes De Arrondissementsrechtbank te Am sterdam heeft, uitspraak doende tegen de 57-jarige J. W. Pootjes uit Hilversum, een bevel uitgevaardigd tot onmiddellijke in hechtenisneming van de verdachte, die 14 dagen geleden bij de behandeling van zijn zaak niet was verschenen en nog steeds onvindbaar is. De rechtbank verwees de zaak legen deze hoofdredacteur van „De Vredestichter", die Nederlandse militairen aanzette tot desertie en zich uitgaf als „professor in de hogere jurisdictie", terug naar de rechter-commissaris voor een on derzoek naar verdachtc's geestvermogens. De eis luidde 4 jaar. BAKKERS WERKEN OP 1 SEPTEMBER De werkgevers- en werknemersorgani saties In het bakkersbedrijf hebben in on derling overleg besloten op Maandag 1 September te werken als op een gewone werkdag. Deze regeling geldt voor het ge hele land. Nederlands pionier ving bof in België (Van onze Brusselse correspondent) Op 15 Maart 1946 schoot dr. A. J. de Bruyn. tandarts te Amsterdam, die in zijn vrije tijd postraketten maakt, op het strand te Ostende in België een kleine raketpijl af. Zondag 24 Aug. 1947 wilde hij, met be hulp van zijn Belgische medewerker, en met steun der Belgische Posterijen, een groter experiment uitvoeren. Een twee me ter lange raket de „E.B. 1" zou, gevuld met 5 6 kg post, van Oostende naar Jabbeke bij Brugge worden geschoten en de uitvinder erwachtte, dat de 20 km afstand tussen beide steden in enkele seconden tijds zou den worden afgelegd. De burgemeester van Ostende gaf gaarne toestemming tot deze demonstratie, die zijn stad nog een attractie meer kon bezorgen naast de vele badgenoegens, maar het be stuur der Posterijen weigerde zijn mede werking, welke zou bestaan in het ter be schikking stellen van een speciaal poststem pel ter herinnering aan deze raketvlucht. Het stempel zou tegen 40 francs aan de tal rijke belangstellende pihilatelisten verkocht worden, mede om de onkosten van het ex periment te dekken. Nu dé directie der Belgisahe Posterijen het gebruik van dit poststempel voor de met het raket te ver zenden stukken weigerde, besloot dr. De Bruyn het experiment uit te stellen. Toen wij hem te Ostende even onder vuur kwamen nemen, was hij nog zser onder de indruk van het gebeurde. Nadien, tijdens de treinreis naar Brussel, kon hij edhter rustiger vertellen. Ik houd me met de bouw van raket ten sedert 1921 bezig, aldus de heer De Bruyn. In 1936 startte ik kleine Zeppelin- vormige raketten van 60 cm lengte, die een afstand van 700 m aflegden. In Augustus 1945 kwam mijn „Raket 406" tot een hoogte van 22 km. Het cylindervormige raket bereikt een snelheid van -600 tot 1400 km en komt dus in de stratosfeer. Boven de plaats der landing, begint, nadat de raket- Twee weken extra vlees Volwassenen krijgen een ei Nu de droogte blijft aanhouden stijgt nog steeds het aanbod van slachtvee. Daarom ten voorbijgaan om te* tónen daThet de I zal zowel deze ™.eek als de volgende week Jo Ivoor personen, die geboren zijn in 1942 en vroeger een extra-rantsoen van 100 gram idealistische opvattingen van zijn over leden president ten aanzien van de Ver enigde Volkenorganisatie wenste te hono reren: Het heeft verschillende malen bui ten de UNO om gehandeld, toén de weg om de UNO in de kwestie te betrekken, nog volledig open was. Hoe dan ook, thans is die weg nauw ge worden. Er zijn maar weinig vraagstukken van internationaal belang overgebleven, die enig heil doen verwachten van inmenging door de UNO en daarom ziet men thans steeds meer hoe de verschillende belang hebbenden zich proberen te redden met eenzijdige acties, waarvan bovenaangehaal de conferenties het vege teken vormen. De komende algemene vergadering der UNO op 16 September zal wellicht tot een sombere formulering van dat euyel leiden, en misschien zullen er dan pogingen in hef werk worden gesteld een geneejmiddel te vinden, opdat de oorspronkelijk overeen gekomen taak der UNO in ere wordt her steld. Een van de recepten, dat zeker naar oren zal worden gebracht, is de afschaf fing van het vetorecht, dat steeds meer De radio geeff Donderdag 7.00. 8.00, 13.00, 19 00. 20.00 en 22.30 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gebed. 7.45 Plano 8.15 Pla ten. 9 00 Symphonlsche muziek. 10.00 Leger des Heilsmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Engelse liederen. 11.00 Ziekenbezoek 11 45 Planowerken van Chopln. 12.00 Angelus. 12.03 Pianowcrken van Schumann. Schubert en Liszt. 12.30 Weerover- zicht. 12 33 Dansorkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.20 Welk boek?. 13.25 Dansorkest. 13 45 Voor de vrouw. 14.00 Sextet- 14.40 Causerie over Koningin Wi'helmlna. 15.00 Blaaskwintet. 15.25 Menuetten van Mozart, 15 45 Kinderkoren 16.00 Bijbellezing IS 45 Hobo en piano. 17.30 Omroeporkest. 18.30 Strijdkrachten. 19 15 Nieuws uit Indië. 19.30 Ac tualiteiten 19.45 De R.V.D. antwoordt. 20.05 Pro loog. 20.15 Concert uit Emmen, 21.00 Gronlngens onlzet ln 1672. 21 30 De vaart der volken. 21.50 Met band err plaat. 22.45 Overdenking. 23.00 Engelse kamermuziek. 23 45 Don Kozakkenkoor. HILVERSUM II, 414.5 M.. 218 M. en 1875 M. 7.00, 8 00, 13.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. T15 Gymnastiek. 7.30 en 8.15 Platen. 8.45 Sympho nic van Mozart. 9.15 Morgenwijding. 9 35 Arbeids vitaminen. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Musette- orkest. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Ensemble Jetty Cantor. 11 35 Werken van Dvorak. 12.30 Weer- overzicht. 12 33 In het spionnetje. 12.38 Metropole orkest. 13.15 Renovaseptet 13.45 Kozakkenkoor. 14.00 Celio en plano. 14 30 Werken van Bach en Buxtehude. 15.90 Voor zieken. 16.00 U kunt hét geloven of niet. 16.05 Reprises. rfoö Ka'erdoscoop. 17.20 Wat wil ie worden'. 17.30 Symphnmsche muziek van El gar. 17,50 Rijk overzee. 18 15 Sport- piaatje. .18.30 De Skymasters. 19.00 Praatje uit New York. 19.10 Deanna Durbin en Nelson Ecldy zingen 19-30' Ierse muziek en zang, 20 05 Repor tage. 2(>.15-,Phllhaimonisch orkest 21,15 Luister spel „Een kwestie van motieven". 21.50 Lichte muziek. 22.30 In de schijnwerper. 23.15 Dansmu ziek. 23.15 St. Paul Suite van Halst. vlëes worden beschikbaar gesteld. In de bonnenlijst van Donderdag zal de eerste bon voor 100 gram worden bekend ge maakt. De tweede komt een week later. Op de vleesbonnen, welke Vrijdag gel dig worden, kan desgewenst op één bon voor 100 gram vlees 150 gram paardevlees gekocht worden. Voorts zal in de -bonnenlyst van morgen een bon worden aangewezen voor één ei voor personen van 21 jaar en ouder. Grote dahlia-tentoonstelling te Aalsmeer Te Aalsmeer wor^t op 12, 13 en 14 Sep tember in de grote hal van de Centrale Aalsmeerse veiling een internationale dahliatentoonstelling gehouden. De orga nisatie berust bij de afdeling Aalsmeer der Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde en de Ne derlandse Dahlia-vereniging. Koningin Wilhelmina, prinses Juliana en prins Bernhard stelden ere-prijzen ter beschik king. De minister van landbouw en de com missaris der Koningin in Noordholland aan vaardden het beschermheerschap van het erecomilé. Minister Mansholt zal de ten toonstelling openen. apparatuur is uitgeschakeld, het raket zijn dalende beweging door middel van een parachute. En wanneer de winden niet te vee! tegenwerken, valt het raket op het vooraf aangeduid? landingsterrein. Bij de start ontwikkelt ziöh uit de staart een vlam van 6 tot 12 m. Is er nogal wat belangstelling voor uw vinding? Ik voer correspondentie met meer dan 17.000 postzegelverzamelaars over de gehele wereld verspreid, onder meer met pen groot aantal liefhebbers in Australië. Over korte tijd zal ik een raket afschieten van Nizza naar San Remo. In Italië zijn inderdaad reeds duizenden philatelisten in het bezit van „geraketeerde" poststukken. De grote moeilijkheid is hier natuurlijk weer de deviezenkwestie, wat eveneens geldt voor de aankoop van materiaal voor de bouw van een raket. Ik bouw, om voortdurend nieuwe ver beteringen aan te kunnen brengen, telkens een nieuwe raket. De kosten kan men on geveer op 6000 schatten. Van elke start wordt ook een smalfilmopname gemaakt. Aldus dr. De Bruyn, de eerste raket pionier in Nederland. Een „bouwdoos" met beton-elementen Zes man, waarbij twee metselaars, zyn te Leidschendam in het park Leeuwenberg be gonnen met de bouw van een klein land huis, dat zij in zes dagen kant en klaar hopen op te leveren. Het zal geen z.g. „pre fabricated" huls worden, noch een nood woning, doch een volwaardig huis, dat uiterlijk niet zal afwijken van een normale woning. De bouw geschiedt, zoals reeds gemeld werd, volgens het „Pronto-betonbouw"- systeem, dat hierbij voor het eerst prae- tisch wordt toegepast. Het berust op het gebruik maken van beton-elementen, gro tere delen, welke men in elkaar schuift en die ter plaatse van de aansluiting gecemen teerd worden. In plaats van steen voor steen wordt een woning nu element voor element in elkaar gezet. Deze elementen worden tevoren vervaardigd. Blijkt de bouw een succes, dan zal later worden overgegaan tot machinale vervaardiging der elementen. De elementen voor de buitenmuren be staan uit stukken waterdicht ongewapend trilbeton met ingetrilde bakstenen. Elk stuk is met vier kleine betonnen verbin dingen gehecht aan de achterwand, welke is samengesteld uit poreus ongewapend be ton. Het gehele element heeft op die wijze een dikte van ongeveer 19 cm: 5 cm voor fle voorwand en 5 cm voor de achterwand, waartussen zich een „spauw" van 9 cm be vindt. Daar er in de voorzijde halve bak stenen in het element „getrild'' zijn, maken de buitenmuren de indruk alsof het huis geheel uit baksteen is opgetrokken. Voor de binnenmuren worden alleen elementen gebruikt, welke uit ongewapend poreus be ton zijn gemaakt. Staking in textielfabriek te Almelo In de grootste textielfabriek te Almelo, waar circa 3000 arbeiders werkzaar» zijn, is een klein deel van het personeel in sta king gegaan als gevolg van een conflict tussen de directie van dit bedrijf, de firma H. ten Cate Hzn en Co.'s textielfabrieken en een aantal arbeiders over een uitgebreider invoering van het ploegenstelsel. De sta king ontstond onder de arbeiders in de zg. voorspinnerij. Er kwam direct een ernstige, •stagnatie in net bedrijf en dit had ten ge volge. dat enkele honderden arbeiders uit andere afdelingen zonder werk kwamen en door de directie naar huis moesten wor den gezonden. Het werk is in een spinnerij en een tweetal weverijen volkomen stil ge legd. De Textielunie keurt-de houding der sta- kenden af. De arbeiders die in staking zijn gegaan worden door de directie als ont slagen beschouwd. Voor de vloeren worden betonnen platen gebruikt, welke later gedekt zullen worden met een kurk-procedé. Men heeft elemen ten in verschillende afmetingen, welke zijn berekend op de z.g. koppenmaat die in het bouwbedrijf wordt toegepast. Daar er ongewapend beton gebruikt wordt heeft men geen bekistingen nodig. Feitelijk behoeft men voor de gehele bouw geen hout te gebruiken, met uitzondering van de deuren. Zelfs raamkozijnen wor den uit deze beton-elementen samengesteld doch bij deze eerste bouw heeft men eigenlijk meer uit een oogpunt van versie ring de raamkozijnen met hout bedekt. Ook de funderingen worden op dezelfde wijze uit deze elementen opgetrokken. In de zes dagen welke voor de bouw nodig zijn, is niet het leggen der funderingen be grepen. Het hangt uiteraard van de bodem gesteldheid af of daarvoor een kortere of langere tijd van voorbereiding nodig is. Het optrekken der fundamenten uit de elementen kan echter evenals bij de boven bouw in zeer korte tijd geschieden. Op het ogenblik wordt in Leidsohendam volgens dit systeem een aan elkaar bouwd groot en klein landhuis opgetrok ken. Het kleine landhuis, dat een inhoud heeft van ongeveer 300 kubieke meter, hoopt men in zes dagen gereed te hebben. Het huis heeft beneden een grote kamer, een keuken en een hal rrtet een afzonderlijk zitje. Boven vindt men twee grote slaap kamers, een badkamer en een garderobe. Er is voorts een vliering en een kelderkast. Het huis wordt gedekt met pannen. Met deze bouwwijze hopen de onderne mers niet alleen in belangrijke mate 'e besparen op het gebruik van arbeidskrach ten en arbeidsuren, doch ook op het gebruik van materialen, daar slechts een zeer ge ring aantal bakstenen nodig is en het ge bruik van hout tot het minimum beperkt wordt. Er is pafent op deze bouwmethode aan gevraagd. Uit vrijwel alle delen der wereld zijn reeds aanvragen voor het gebruik ma- ken van de Pronto-bouwmethode binnen gekomen. Uit de kringen der bouwwereld bestond er op de eerste bouwdag reeds grote belangstelling. Conflict bij meelfabriek „Holland' nog niet geëindigd Verklaring van de personeelskern Het Bijzonder Gerechtshof te' Am sterdam heeft de behandeling voort gezet van de zaak togen de 54-jarige ex-rechercheair van politie H B„ bij genaamd „Poppesnor". Er werden twee getuigen gehoord, die antwoord moes ten geven op de vraag: was in 1942 reeds algemeen bekend, welk vrese lijk lot de Joden, die naar Duitsland en Polen werden gedeporteerd, wachtte? De verdachte, tegen wie op 11 Augus tus 20 jaar was geëist wegens de arresta tie van ten minste 100 Joden, had zich verweerd met de verklaring, dat hij 1942, ten tijde der arrestaties, nimmer had geweten, dat zijn arrestanten een bij na zekere dood tegemoet gingen. Hem was slechts bekend, dat zij in Duitsland „te werk zouden worden gesteld". Als eerste getuige-deskundige hoorde het hof de voorzitter van de vroegere Joodse Raad de 66-jarige A. Asseher. Deze zeide met eerder van het vergassen van Nederlandse Joden te hebben gehoord dan n, 1944, toen hij zelf met zijn familie in het concentratiekamp Bergen-Belsen ge vangen zat. Weliswaar had de Engelse mi nister Eden enkele jaren eerder in een ra diorede bekend gemaakt dat Poolse Joden in Auschwitz werden vergast, maar hoe wel hij dit niet geheel voor onwaar had gehouden, had hij toch gemeend dit ge deeltelijk als Engelse propaganda te moe ten aanmerken. De heer Asseher was er echter van overtuigd, dat de Amster damse politie-agenten. die gedetacheerd waren bij het bureau Joodse Zaken, in besprekingen met hun Duitse SD-chef Xempin, reeds in 1942 volledig op de hoog te zijn geweest. De 50-jarige hoofdinspecteur van politie H. A. Bessem, die tijdens de bezetting ge detacheerd was bij de staf van de orde- politïe te Amsterdam, zeide vervolgens. De overige „goede" leden van het politie personeel bleven aan, omdat goede vader landers in het politiecorps goud waard wa ren. Hoewel de pyocureur-fiscaal, mr. M. H. Gelinck, dit laatste Vblledig onderschreef, vroeg hij zich af, waarom dan toch eigen lijk het Amsterdamse publiek in Februari 1942 reeds als machtig protest tegen de deportatie der Joden had gestaakt, wan neer het zoals getuigen, de verdediger en de verdachte thans verklaren toch zeker niet algemeen bekend was, welk vre selijk lot de Joden in Duitsland en Polen wachtte. Het pleidooi van de verdediger, dat het Hof de hulp die B. sommige an dere Joden heeft verleend, bij het bepalen van de straf als verlichtende omstandig heid in aanmerking dient te nemen, ver wierp hij met de stelling dat een man, die zijn moeder heeft vermoord, schuldig aan moord is. ook al is hij bijzonder goed voor zijn kinderen geweest. Overigens meende mr. Gelinck, dat na veroorde ling tot een zware gevangenisstraf het goede werk van B. aanleiding zou kunnen zijn hem voor enige gratie in aanmerking te laten komen. Hij persisteerde tenslotte bii zijn eis van 20 jaar. B. beweerde tenslotte dat hij nimmer de talrijke Jeden, die hij had gearresteerd aan ds Duitsers zou hebben overgeleverd als hij vermoed had, dat zij een wisse dood tegemoet gingen. De president bepaalde de uitspraak op 9 September. BELGISCHE MINISTER BEZOEKT ONS LAND Gisteren is in Den Haag aangekomen de Belgische minister van Buitenlandse Han del, baron F. X. van der Straten Waillet, die gedurende twee dagen de gast zal zijn van de minister van Economische Zaken, dr. G. W. M. Huysmans. met wie hij over de verschillende vraagstukken van gedachten dat ook de politie er geen idee van had zal wisselen. De ministers zullen een be- wat de Joden in Duitsland wachtte- Dezoek brengen aan het veilinggebouw t« houding van inspecteur Van den Oever,1 Delft, aan het Westland en aan de Philips- die als enige weigerde deel te nemen aan de arrestaties van Joden en dientengevol ge door burgemeester Voute werd ontsla gen, noemde hij een uitzondering. bedrijven te Eindhoven. Ds. R. Oosterhoff, Gereformeerd predikant te Hoofddorp, ontving een beroep naar Middel burg. 33. De wervelwind kreeg het toestel te pakken. Hel sidderde als een herfstblad-in storm, ging op zijn kop staan, draaide ondersteboven, viel op zij en ging omhoog alsof hel geen gewicht meer had. „Hoe moet dat aflopen, baas?" schreeuwde Panda angstig„Ik weet het niet, leerling!" riep Oehoe Z. Uil. ,Jk heb de controle verlo ren! De zaak ziet er treurig uit en mijn nauwd. „Mis!" riep de piloot zegevierend. koers lijkt tiaar niets. Maar dit geeft een aanzienlijke benzinebesparing en we schie ten vlugger op dan anders, dat is het enige wal ik er van kan zeggen! Kijk. daar vliegt een vuilnisemmer! Wat constateer je daar uit? Dat het hard waait!" riep Panda be- Over het conflict bij de meelfabriek Holland te Amsterdam, waar het gehele personeel van 150 man Maandagochtend het werk heeft neergelegd, heeft de perso neelskern een verklaring afgelegd. Deze kern is Zondag in een vergadering van het personeel gekozen uit vertegenwoordigers van de vier groepen van N.V.V.. E.V.C. en de Christelijke en Katholieke vakbond. Men verklaarde uitdrukkelijk, dat de sta king niet door enige vakvereniging is ge proclameerd of wordt gesteund. De voorgeschiedenis van het conflict be gint in Mei. toen een afvaardiging van het personeel een onderhoud had met de voor zitter van het College van Rijksbemidde laars, mr J. A. Berger, die ten aanzien van het toekennen van een prestatietoeslag zou hebben verklaard, dat hij bereid was in deze iets te doen. mits een rapport van een bedrijfseconoom kon worden overgelegd, waarin werd aangetoond, dat de individu ele prestatie der arbeiders was verhoogd. Een onderhoud met de directie over dit onderwerp werd de kern echter geweigerd. In de verwachting, dat de directie eigener beweging iets zou doen ter verbetering van de positie der arbeiders, heeft de kern het ontevreden personeel aangei-aden zich te beheersen en het is destijds gebleven bij een proteststaking \»n 24 uur in Juni. Her haalde verzoeken voor een nieuw1 onder houd werden door de directie afgewezen, zodat tenslotte het personeel Zondag een vergadering heeft belegd, waar tot de samenstelling van de personeelskern werd besloten. Opnieuw zijn toen pogingen ge- daan tot een bespreking met de directie te komen welke echter Maandagochtend op nieuw werd geweigerd. Direct daarop heeft de kern het personeel van deze weigering in kennis gesteld en is het werk neergelegd. Er is de kern niets bekend van bespre kingen over een nieuwe collectieve arbeids overeenkomst, welke die van 1946 zou moe ten vervangen. Men deelde mede, dat bij het tot stand komen van een nieuwe loon regeling geen enkele groep zou worden uit gesloten van de besprekingen, gelijk vorige maal is geschied. Bovendien werd ten sterkste ontkend, dat een eis is gesteld tot een loonsverhoging van 15 procent, gelijk de directie verklaarde. Het personeel legt zich neer bij de bestaande arbeidsovereen komst en wenst slechts erkenning van de verhoogde productie per arbeider in de vorm van presuuietoeslag. De personeelskern verklaarde zich be reid met de directie in overleg te treden, indien de laatste daartoe de wens zou uiten. De Noordzee is geen kanovijver Dat de Noordzee niet geschikt is om met een kano te bevaren, hebben een dezer dagen twee jongens ondervonden. Zij wa ren, ieder in een éénpersoons kano in Bloe- mcndaal van wal gestoken om naar IJmui- den te peddelen. Tot voor de mond van de haven ging alles goed, maar tussen de pieren kwamen zij met hun bootjes in zware deining. Een der zeehelden slaagde er in veilig de bui tenhaven te bereiken, maar van de tweede liep de kano vol water. De kanovaarder werd drenkeling en geraakte in levens gevaar. Gelukkig werd het ongeval opgemerkt door de opvarenden van een bij de mond van de haven liggende zuiger. Twee van hen begaven zioh in een roeiboot en slaag den er in, echter niet zonder moeite, de jongen te redden. Hij werd aan boord van de zuiger gebracht, waar hij spoedig op zijn verhaal kwam. Later is hij naar zijn huis'in Bloemendaal overgebracht. „JOHAN VAN OLDENBARNEVELDT" VERTREKT VRIJDAG Vrijdag 29 Augustus zullen wegens het vertrek van het m.s. Johan van Oldenbar- neveldt de volgende treinen rijden: Amster dam CS vertrek 7.25, Haarlem aankomst 7.40, vertrek 7.42, Heemstede-Aerdenhout aankomst 7.48, vertrek 7.50, Leiden aan Wapenveld door brand geteisterd Zeven gezinnen dakloos Gistermiddag omstreeks 3 uur brak door nog onbekende oorzaak brand uit in de hooiberg van een zeer grote boerderij te Wapenveld. Het vuur sloeg spoedig over op de boerderij, welke om 4 uur, toen de brandweerkorpsen uit de omliggende ge meenten arriveerden, reeds nagenoeg in de as gelegd was. Door de kraahtige wind waren er vonken overgewaaid naar een tweehonderd meter verder gelegen huizenblok, waarin zes ge zinnen woonden. Dit blok stond spoedig in lichterlaaie. De gezamenlijke brandweer corpsen van Zwolle, Hattum en Heerde konden pas in de avonduren de brand be dwingen. De Peel brandt anderhalve meter diep. De over een oppervlakte van enkele vier kante kilometers woedende Peelbrand tus sen Asten en Someren blijkt anderhalve meter diep in de veengrond te zijn gedron gen. Bij de blussingswerkzaamheden ?taat men dan ook voor een hopeloze taak. Men heeft slechts de verdere uitbreiding kun nen voorkomen door een byna twee kilo meter lange brandsleuf te graven, waar door het gevaar voor de huizen en de voor raden turf is afgewend. De brandweren blijven echter in actie om het overslaan van het vuur te voorkomen. Reactie op de beslissingen van de Veiligheidsraad De correspondent van A. F. P, te Bata via schrijft dat officiële Nederlandse kringen te Batavia zich tevreden tonen over de resultaten van de over Indonesië in de Veiligheidsraad gehouden debatten, die, zo verklaren zij, in hun geheel over eenkomen met de voorstellen van de Ne derlandse afgevaardigde. Het veto van Frankrijk, aldus deze leringen, wekt geen enkele verrassing, daar de Franse auto riteiten de Nederlandse autoriteiten reeds ..beloofd" hadden, dat Frankrijk Neder land zou steunen. In dezelfde kringen deelt men mede, dat Nederland waarschijnlijk Frankrijk, België of de Verenigde Staten om hun goede diensten zal verzoeken om het geschil tussen Nederland en Indonesië tot oplossing te brengen, en de republiek zich zal wenden tot Australië of Rusland. In- ieder geval, zo verklaarde men met nadruk, is het zeer waarschijnlijk, dat En geland de derde mogendheid zal zijn. wel ke gekozen wordt door do twee landen, die zelf door de Nederlandse cn republi keinse regering zijn aangewezen. Van republikeinse zijde toont men zich zeer gereserveerd. Een hoge republikeinse autoriteit heeft tegenover de correspon dent van A. F. P. verklaard, dat het hem niet mogelijk was enig commentaar te ge ven alvorens hij het volledig verslag van de debatten in de' Veiligheidsraad had ontvangen. Wel verklaarde .deze autori teit. dat men in republikeinse kringen „verbaasd en teleurgesteld" was over de houding van Frankrijk. Wij verwachten va-n de Franse regering, die op socialisti sche grondslag gevormd is, een ..minder reactionnaire houding" ten opzichte van het Indonesische probleem, zo verklaarde hij nader. Tenslotte uitte deze autoriteit zijn teleurstelling over het reit. dat dit vraagstuk voor Frankrijk aanleiding v^as alleen en voor de eerste maal gebruik te maken van zyn recht van veto ten nadele van de Indonesische republiek. In officiële kringen in Den Haag ver klaarde men. tegenover het A.N.P. dat de Nederlandse regering niet ontevreden is over het resultaat der gisteren in de Vei ligheidsraad gehouden besprekingen. Welk land Nederland eventueel in het kader van de Ohino-Australische resolutie, zal aan wijzen. kon vooralsnog niet worden mede gedeeld. Opening Economische Academie De Academie voor voortgezet economisch onderwijs te Haarlem zal op Zaterdag 6 September om 15 uur in dé aula van H.B.S. A officieel geopend worden. „Daar zie je aan, dat we boven de bewoon- de wereld zijn. We zijn nog niet boven de komst 8.08, vertrek 8.10, Den Haag H.S. ree en dat is een goed ding, als je begrijpt aankomst 8.22. Terugreis: Den Haag H.S. wat ik bedoel!" J.jaEen goed ding!" vertrek 8.40. Leiden aankomst 8.54, vertrek mompelde Panda flauwtjes. „Ik ik v-voel 8.56, Heemstede-Aerdenhout aankomst 9.15, me niét zo lekker, baas! Ik zou graag uit- vertrek 9.17, Haarlem aankomst 9.21, ver- i stappen!" trek 9.23, Amsterdam C.S. 9.38. J „The Netherlands, the low country by the sea". Uitgave van „Nederland ln de Vreemde". De vereniging „Nederland in de Vreemde" heeft met de uitgave van bovengenoemd werkje, dat zal worden toegezonden aan buitenlandse leraren in de aardrijkskunde, gepoogd een objec tief beeld te geven van ons land en zijn moderne sociaal-economische structuur. In een toege voegd hoofdstuk wordt aandacht geschonken aan de culturéle prestaties van ons land in interna tionaal opzicht. Ofschoon ln zijn beknoptheid dikwijls wat schraal en onvolledig, Is de opzet geslaagd en is hier een moderne beschrijving van Nederland de wereld Ingezonden, die vele misverstanden kan ophelderen en het onderwijs in het buitenland de onmisbare begrippen van ons land kan bijbrengen, die het jarenlang ge mist heeft. Waardoor de onderlinge waardering der volken een nieuwe bouwsteen heeft gekre gen. die zal helpen bij de fundering van een onderling begrip, dat voor waardering tenslotte de elementaire factor ls. Tegenspraak. Stanislaus Mierzwa, voormalig plaatsvervangend secretaris-generaal van de Poolse boerenpartij, heeft in een rede van drie uren een tegenspraak geleverd van alle beschuldigingen, welke tegen hemzelf en zijn partij zijn uitgebracht bij het proces tegen de zeventien van spionnage beschuldigde Polen, dat reeds een tiental dagen te Krakau aan de gang is. Hij gaf slechts toe samenge werkt te hebben tijdens de oorlog met de illegale verzetsorganisatie „Vrijheid en On afhankelijkheid". Laat. De Bulgaarse politieke vertegenwoordiger in de V. S.. Missim Ncvorah. heeft verklaard, dat de mogelijkheid bestaat, dat Bulgarije deel zal nemen aan het plan-Marshall, mits dit geen inbreuk zou maken op Bulgarije's onafhankelijkheid. Hij weigerde verder op bijzonderheden in te gaan. Sprong. Radio Moskou meldt, dat drie Sovjet- parachutisten het wereldrecord parachute springen hebben gebroken. De grootste sprong werd gemaakt door kolonel Roma- nloek. HU sprong van 13.400 meter en bereik te in 21 minuten de grond. Het was zijn 1578ste sprong. Veilige vacantie. Het Hongaarse ministerie van voorlichting heeft verklaard, dat Sulyok, de oppositieleider, tnans in Oostenrijk vertoeft. Radio Wenen heeft gemeld dat Sulyok met zijn vrouw voor vijf weken met vacantie naar Zwitserland vertrokken is. Geen antwoord, dan slaan. Zoltan Pfeiffer, de leider van de Hongaarse onafhankelijkheids- partij, die eergisteren de nieuwe Hongaarse kieswet „een betreurenswaardige aanval op de democratie" noemde, heeft thans van regeringszijde de schuld gekregen van de ongeregeldheden die Maandag op een ver kiezingsvergadering zich hebben voorgedaan. Pfeiffer zou namelijk niet geantwoord heb ben op vragen van regenngsaanhanger»,

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2