City Tax Nederland heeft fietsbanden genoeg, export steekt een spaak in het wiel DANSSCHOOL W. FORTGENS DANSLESSEN De Duitslandconferentie te Londen houdt heden laatste bijeenkomst Sport in het kort Taxi? Bel 1.2.3.4.5. WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1947 HAARLEMS DAGBLAD „Tocli zou de distributie afgeschaft kunnen worden", zegt vakgroep Sombere vooruitzichten voor rijwiel-productie {Van onze speciale verslaggever) „De productie van de Nederlandse rijwiel bandenfabrieken is zo hoog, dat de binnen landse behoefte ruimschoots gedekt zou kunnen worden, ware het niet, dat de re geling e»n deel dezer productie voor export bestemde. Niettemin is men in vakkringen van oordeel, dat de bandendistributie ge rust afgeschaft zou kunnen worden, zonder dat zulks een geweldige stijging van het binnenlands verbruik met zich mee zou brengen", ziehier in het kort het oordeel van de vakgroep van fabrikanten en groot handelaren in de rijwielindustrie. De productie van de Nederlandse ban denfabrieken bedraagt circa 400.000 stuks per maand en wanneer de Michelin-fabriek, die op het ogenblik alleen nog auto-banden maakt zich binnenkort ook op fietsbandefi- fabricage gaat toeleggen, zal dat cijfer nog stijgen. Al heeft men nog met materiaal-moei lijkheden te kampen, wat betreft staal draad, canvas en vulstoffei), de kwaliteit van het product is bijna weer ..vooroorlogs" In een onderhoud, dat wij in Januari met een der leidinggevende figuren van de vakgroep hadden, opperde deze het. voor stel om voor de fietsbandendistributie het schocncnbonsysteem in te voeren. Welnu, dat is thans, ruim een half jaar later, ge schied. Inmiddels is de productie zo geste gen. dat vrijlaten van de fietsbanden mo gelijk is geworden. Men krijgt echter de indruk, dat de regering'door 'het grote aan tal aanvragen huiverig is om dit te doen. Niettemin is dit geen maatstaf, want het is gebleken, dat wanneer bijvoorbeeld een be drijf op een aanvraag een aantal banden kreeg toegewezen, deze voor een gedeelte bij de employés onverkoopbaar bleken. Bovendien moet rekening gehouden wor den met de mentaliteit van het publiek, dat wanneer er iets aan te vragen valt, er vaak als de kippen bij is, maar wanneer tot koop moet worden overgegaan, zich wel tweemaal bedenkt iets aan te schaffen, dat niet strikt nodig is. Dat het huidige distri butiesysteem noodgedwongen enige on rechtvaardigheden met zich mee brengt, wie zal het .ontkennen. Inderdaad zou bij afschaffing van de distributie de verkoop in het binnenland gedurende enige tijd een stijging ondergaan maar wanneer het verzadigingspunt zou worden bereikt en gezien het weinige „ge wild" zijn van banden op de zwarte markt ligt dat punt niet zo ver af, zou het daar mee gedaan zijn. nen afzienbare tijd de Engelse fietsen vrij zullen komen, aangezien de meeste men sen, die een bon toegewezen krijgen hun verknochtheid aan het Nederlands fabrikaat demonstreren, door een Nederlandse fiets te eisen, en zich zodoende vrij aanzienlijke hoeveelheden van deze zeer behoorlijke Engelse fietsen bij de groothandelaren be vinden. Tenslotte komt nog de nasleep van een niet bijzonder geslaagd handels contract, in de vorm van 20.000 Franse „vélo's" Nederland bereden maken. Het is te hopen, dat de Franse fabri kanten door hun fatsoen zich gedron gen zullen voelen fietsen van behoor lijke kwaliteit af te leveren, want het contract verplicht hen daartoe niet in het *iinst. W ereld-energieconf eren ti e wordt in Den Haag gehouden De Engelse delegatie naar de wereld- energieconferentie te 's-Gravenhage zal tegen het einde van deze week naar 's-Gra venhage vertrekken. De cQnferentie, welke zal worden bijge woond door vertegenwoordigers uit meer dan 20 landen, zal worden gehouden van 2 tot 9 September. Collectieve rapporten over het brand- stoffengebruik sedert 1939, opgesteld door nationale commissies van 15 landen, zijn reeds door het centrale bureau van de con ferentie gepubliceerd. De rapporten, welke zijn ingediend, be vatten gegevens over districtverwarming in Amerika en Nederland, het gebruik van electriciteit voor ruimteverwarming in Noorwegen en de mechanisatie van de Engelse kolenmijnen. Telefoon 16.17.2 (Adv.) Op de talrijke kleine scheepswerven langs het Winschoterdiep in Groningen wordt hard gewerkt om de Nederlandse binnenvaart van nieuwe schepen te voorzien. Een kijkje op een van deze werven, waar men een kustvaarder voor de Indische wateren en een sleper voor de binnenvaart onderhanden heeft. Toneel Comedia werkt weer De toneelgroep Comedia begint het nieuwe selzeon op 3 September in hei-Genitaal Theater te Amsterdam met een reeks voorstellingen on der regie van Johan de Meester Opgevoerd 1 wordt een stuk van de moderne Amerikaanse Fietsen-fabricage i schrijver William Saroyan ..The time of your life" In de Nederlandse vertaling van Con Wat de fietsen-fabricage betreft, laat de schróders „De dag van je levengeheten. Er zaak zich veel somberder aanzien. De on- zijn bl,na dertig rollen in dit stuk, waarvan derdelcn-voorziening uit het buitenland enkele der voornaamste worden vertolkt door sta sneert steeds en men behoeft niet te "«LU.. V„°S, hopen, dat de achterstand binnen afzienbare tijd ingehaald zal worden, Weliswaar heeft de productie enige tijd geleden een peil yan zestig procent van de voor-oorlogse bereikt, maar zelfs al zou dat peil gehandhaafd kunnen worden waar het niet naar uitziet dan zou het volkomen onvoldoende zijn om het tekort aan ie vullen. De moeilijkheid zit daarin,, dat de twee grote onderdelenleveranciers Engeland en Duitsland, om verschillende economische redenen niet in stSat zijn aan onze vraag te voldoen en nu kan het centraal bureau voor industrialisatie wel onderdelenfabrie- ken in Nederland willen stichten, dat is iets wat niet zo maar in een wip gebeurd is. Degene, die uit hei inmiddels al weer voorlopig opgeichorte besluit van de re gering om fietsen zonder banden vrij te laten, zou willen afleiden, dat er fietsen genoeg waren, slaat de plank dus mis, want dit besluit bel'ustte op de overweging, dat hel vrijwel ondoenlijk was de fietsendistri- butie voldoende objectief te doen geschie den. Over de vreemde beslissing om de fietsen zonder banden te willen verkopen, kan gevoeglfjk gezwegen worden. Inmiddels is wel waai-schijnlijk, dat bin- DISTRIBUTIENIEUWS Donderdag kui len, tabaks- en afgehaald; Haarlem (Vleeshal) Ga tot en met Goz. Heemstede (Binnenweg 160) 9 tot 12 uur Hi tot Ho; 2 tot 4.30 uur restant H. Lisse (Gebouw Rehoboth) A tot en met E. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 26 Augustus 1947. GEHUAVD26 Aug.. M. Kok en A. A. Hatting; D. Wesseüng en G. Heijblom; J. F. H. Pruschen en D M. v. Vliet. BEVALLEN van een zoon: 24 Aug., M. A. v. Schie—Rijnbeek: 25 Aug.. G. J. Tiggelman— Bos; D J Wassenberg—Deen; E. Broekhof—Koper. BEVALLEN van een dochter: 24 Aug., P. Bot telier—Steur; 25 Aug., J. T. J. C. Slabbers— Brlnkmann: C. v. Beaumond—Bogtman; 26 Aug., J. M. v. Warmerdam—Hulberts. OVERLEDEN: 22 Aug., W. Dijkstra. 49 j.. Pe- pi.lnstraal, 23 Aug., A. A Sieraad. 3 m., Lek straat: D, Wagemaker—Huvers. 65 J„ Schoter- igel; 24 Aug.. P. H. Spaan, 79 j., Aelberts- Emmy van Swoll, Dick van Veen. John Gobau. Han Bentz van den Berg en Bob de Lange. Voor het uit beelden der tapdansende, zingende en harmo- nicaspelende figuren in deze merkwaardige ver beelding heeft men de medewerking ingeroepen van Lou Bouwmeester. Iwan Raskolnikoff en Prlnskaya. Het décor is ontworpen door Lucas Wensing. Van dit stuk. dat door dc Amerikaanse pers met warmte is begroet, worden ook voor stellingen in Haarlem gegeven, waarschijnlijk begin October De afdeling die eerstdaags terug hoopt te keren van de tournee door Indonesië gisteren werd te Batavia de laatste voorstelling gegeven zal na een korte vacantie het seizoen openen met de comedie ..Naar het u lijkt" van Shake speare in de bewerking van mr. J. C. Bloem met Mary Dresselhtiys als Rosalind en Gljsbert Ter- steeg als Jaques. In het daarop volgende stuk „Glazen beesten" (The glass menagerie) van Tennessee Williams maakt de eens zo gevierde actrice Tilly Lus na een afwezigheid van tien jaar haar rentrée op de planken. Guus Hermus. die voornemens was zich in Parijs te vestigen, is weer in het ouderlijk huis teruggekeerd: hij hervat per 1 October zijn me dewerking aan het gezelschap van zijn vader. Voetbal Muziek Lief dadigheidsconcert was een verrassing H.O.V. speelde onder lei ding van Herman Woustra De dirigent Herman Woustra is te Haarlem blijkbaar nog niet voldoende bekend. Want in dien men in onze stad wel algemeen op de hoogte geweest was van hetgeen deze toon kunstenaar als dirigent betekent, zouden onge twijfeld nog veel meer muziek vrienden tegen woordig geweest zijn op het concert der Haar lemse Orkest Vereniging, dat gisteravond onder Woujtra s leiding in de Gem. Concertzaal werd gegeven. Bovendien zou dit in het belang ge weest zijn van de vereniging ..Ereschuld en Dankbaarheid", die de verzorging van de mili taire oorlogsslachtoffers sinds Mei 1940 op zich genomen heeft. De baten van dit concert, waar aan de H. O. V., Herman Woustra en de zangeres Lola van der Ben belangeloos medewerkten, kwamen Immers aan deze vereniging ten goede. Hoe hetizlji de aanwezigen hebben kunnen ge-' nieten van een avond, waarop verrassend goed gemusiceerd werd. Reeds bij de tir telende uitvoering van de Ouverture voor „Le Nozze di Figaro" van W. A. I Mozart kon men vaststellen, dat het orkest ge- bergstraat; J. G. Drtenen, 1 m.. J. Nleuwenbui- werfl <">or O»*»? m"h' zenstraat. GROTE HOUTSTRAAT 176 TEL. 15150 bericht hiermede, dat de medio September zullen aanvangen. Prospectus wordt gaarne toegezonden. INSCHRIJVING: vanaf heden (Adv.) Agenda voor Haarlem WOENSDAG 27 AUGUSTUS Gem. Concertgebouw: Liefdadigheidsconcert HOV, 8 uur. Grote Kerk. Orgelbespeling. 7.30 u. Rembrandt: „De grote illusie", 14 j.. 2 00. 4,15. 7 00 en 9.15 uur. Palace: ..Zie je ze vliegen", alle leeft,. 2.00. 4 15 7.00 en 9.15 uur. Krans Hals: „Zigeunerwetten", alle leeft., 2.30. 7.00 en 915 uur. City: „Door dik en dun", alle leeft.. 2.15. 4.70, 7 on en 9.15 uur. Luxor: Malle gevallen", 2.00. 4.15. 7.00 cn 9.15 uur. alle leeft. Spaarne:: „De drie jantjes", alle leeft,. 2 30. 7 00 cn 9.15 u. DONDERDAG 28 AUGUSTUS Grnte Kerk: orgelbespeling 34 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. van zijn persoonlijkheid, zijn technisch ngrmogen en zijn kunstzinnig inzicht bij executanten en toehoorders respect afdwong. Hierna hield Herman Woustra allen ln zijn greep met een door levendige bezieling ver fijnde dynamiek en rhythmisch élan uitmuntende vertolking«van de veel gespeelde „Kleine Nacht- musik" van W. A. Mozart. Met de Ouverture van de opera „Der Frei- schütz" van C. M. v. Weber. waarmede het orkest zijn aandeel ln het programmagedeelie vóór de pauze besloot, kwam de geladenheid van de mu zikale romantiek, de sfeer der fantasie, die ken merkend is voor Weber's opera en waarbij de grens tussen realiteit en verbeelding vervaagt In deze sfeer hield Lola van der Ben haar voor dracht van de aria van Agatha „Wie nahte mir der Schlummer" uit „Der FretschUtz" door voortreffelijke zegging en klankkleur van haar van innerlijke bewogenheid getuigende stem, Bewogenheid sprak nog ln sterker mate uit haar zang bij de vertolking van het Zigeunerlied uit ,,De Zigeunerbaron" van Jon. Strauss. Opval lend bleek hierbij de affiniteit tussen dit mu ziekgenre en de voordrachtkunst van de zange res. Herman Woustra en het orkest begeleidden uitnemend. De Muze van Johann Strauss werd op deze avond bovendien nog met de uitvoe ringen van „Rosen aus dem Silden". de Ouver ture voor „De Zigeunerbaron" en van „An der schónen blauen Donau" eer bewezen Volkomen verdiend was de geestdriftige bijval, die alle uitvoerenden ten deel viel. Eveneens de woorde.- van dank en de vele bloemen P. ZWAANSWIJK De heer F. Brouwer te Blnemendaal !s aan de Technische Hogeschool te Delft geslaagd voor het candidaataexamen natuurkundig ingenieur. Amsterdams elftal speelt tegen Kopenhagen Het Amsterdams elftal, dat op 3 September In het Olympisch Stadion te Amsterdam tegen Kopenhagen speelt, heeft de vroegere speler van NEC Lakenberg. die voor Blauw tyit gaat spelen, in zijn gelederen. Het elftal ls als volgt samen gesteld: Doel: Van Raalte (Blauw Wit). Achter: Wilders (Blauw Wit) en Van der Lin den (Ajax). Midden: Fanger (DWS) Al tink (Blauw Wit) en Van der Steen (Vo'ewijckers). Voor: Geluk (AFC), Bruins (Ajax), Verhage (Zeeburgia), Lakenberg (Blauw Wit) en Berg man (Blauw Wit). Competitie-indeling in de afdeling Haarlem Op Zaterdag 27 September komen de Zater- dagmiddagvoetballers uit de afdeling Haarlem van de Koninklijke Nederl. Voetbalbond weer in het veld en een dag later begint de compe titie voor de Zondagvoetballers. De indeling van de eerste en tweede klassen luidt: Eerste Mas A: Beverwijk 2, Concordia. DIO 2, EDO 3. Geel Wit. Haarlem 4. Kinheim 2, RCH 4. TVBB 2 on Waterloo. Eerste Iciasse B: DEM 2, DSK. EDO 4. Haar lem 3a. HFC 3. Hillinen 2, Hoofddorpse Boys, RCH 5. Schoten 2. Spaarndam en Zandvoort- meeuwen 4 Tweede klas A: DCO 2. DEM 3. ETO Haar lem 5. HFC 4, Kennemêrs 4. RJpperda 2, Spaar- nestad. Terrasvogels 2, Vogelenzang en WH, Tweede klas B: DSS 2. EHS 2. HFC 5. Hille- gom 2. PCH 6, Schoten 4. Stormvogels 3, Vlie gende Vogels 2, VSV 4 en WE 2 Tweede klas C: DIO 3. Haarlem 6. Halfweg 2. HBC 3, Kinhelm 3, RCH 7, Ripperda 3, SVY, TYBB 3 en VVB 3. Tweede klas D: Beverwijk 3. Bloeniendaal 3. Heemstede. Kennemers 5, Nieuw Vennep. Onze Gezellen 2. Schoten 3, THB 2, Velsen 3 en WD 2. Jeugdtornooi. Ieder jaar neemt de belangstelling voor het juniorentournooi om de Van der Aartbeker toe. Thans hebben 36 verenigingen met een eltfal in- geschreve i. Er worden zes groepen van zes gevormd. Alle spelers komen op Zondag 7 Sep tember op de terreinen in het Heemsteedse Sportpark bijeen. Twee groepen beginnen om tien uur. de volgende om twaalf uur en de laat ste twee om kwart over twee. De eindstrijden worden op Zondag 14 September, eveneens in Heemstede gehouden Jaarvergadering uitgesteld. De jaarvergadering, welke aanvankelijk op Zaterdag 30 Augustus was bepaald, is tot latere datum uitgesteld. Handbal Hoofdklas wordt ingesteld In de jaarvergadering van het Nederlands Handbalverbond heeft de heer H. Drenth mee gedeeld voornemens te zijn het volgend jaar af te treden. De heer J. W. Duyff uit Haarlem werd herkozen als lid der technische commissie De vergadering besloot tot instelling van een hoofdklas en In leder district zal een eerste klas gevormd worden. Athletiek „Haarlem" dingt naar de Prins Hendrikbeker Het nationale clubkampioenschap athleMek en de Prins Hendrikbeker zijn twee begrippen welke sinds 1918 onafscheidelijk aan elkander verbon den zijn. Tevens is deze ontmoeting de grootste wedstrijd van het seizoen, waarin de sterkste Nederlandse verenigingen strijden om de hoogste ahtletiek-eer, het jaarlijkse naltonale clubkam pioenschap. Zondag 31 Augustus zal het de dertigste maal zijn, dat deze traditionele wedstrijd wordt ge houden. De KNAU heeft de organisatie ln han den gegeven van het Haagse „Vlug en Lenig". Vorig Jaar was de strijd niet groot. Het Am sterdamse AAC stak met hoofd en schouders boven de andere verenigingen uit en eindigde, voor het eerst in de geschiedenis van de Prins Hendrikbeker, met meer dan 100 punten. Onge twijfeld heeft AAC ook dit Jaar weer de beste papieren maar zal. wil het kampioenschap ge prolongeerd worden, fel moeten vechten om haar stadgenoten AV 23. „Haarlem" en het Haagse V.ug en Lenig te ovei winnen r>e andere deelnemers, het Rotterdamse DOS en Suoml uit Velsen. zullen het vermoedelijk niet verder bren gen dan de vijfde of zesde plaats. De mooiste strijd verwachten wij op de 1300 meter, waar de cracks Wim Slijkhuis en Frlts de Ruyter nu ein delijk hun krachten zullen meten. Overeenkomst over voornaamste kwesties Vandaag zal te Londen de laatste bijeen komst plaats hebben van de conferentie voor het vaststellen van het peil der Duitse industrie, waaraan France, Engelse en Amerikaanse vertegenwoordigers hebben deelgenomen. Gistel-middag werd in een plenaire ver gadering het slot-communiqué. dat door de subcommissie werd voorbereid, besproken. Besloten werd het aan de regeringen der V.S., Groot-Brittannïë en Frankrijk voor te leggen, alvorens de vorm waarin het op de vergadering van heden zal worden uit gegeven, definitief wordt goedgekeurd. Van gezaghebbende zijde wordt verno men, dat de besprekingen over het peil der industrie in de Brits-Amerikaanse zóne van Duitsland een principiële overeen komst hebben opgeleverd ten aanzien van de voornaamste kwesties die besproken zijn. De resultaten kunnen globaal als volgt worden samengevat: Frankrijk zal accoord gaan met een on middellijke bekendmaking van een aan zienlijke verhoging van het peil der in dustrie voor de Brits-Amerikaanse zóne, daar zulks een belangrijke stap is op de weg naar het herstel van Europa. Frankrijk zal daarentegen de algemene verzekering krijgen, dat het vaststellen van het nieuwe industriële peil niet tot gevolg zal hebben, dat het herstel van de industrie van het Ruhr-gebied de voor rang zal krijgen boven de Franse her stelplannen of die van andere geallieerde landen in Europa. Men acht het nodig er de nadruk op te leggen, dat aan Frankrijk niet is verzocht formeel toe te stemmen in de vaststelling van een nieuw industrieel peil voor g e- h e e 1 Duitsland, daar dit alleen kan wor den besproken op de aanstaande conferen tie van de ministers van Buitenlandse Za ken der grote vier te Londen. Het cijfer voor de Brits-Amerikaanse zóne is goedgekeurd als maatregel binnen het kader van de bizonale fusie-overeen komst, teneinde een levensvatbare econo- R oeien Europese kampioenschappen in ere hersteld Aan het einde van de week zullen in Ltizern de Europese kampioenschappen roeien gehouden worden, waaraan ook Nederland zal deelnemen. Van 1833 tot 1938. met een onderbreking tussen 1914 tot en met 1919 en enkele Olympische jaren stonden de vier met stuurman en skiff altijd op het programma. In 1624 is aan de kampioenschap pen ook de twee zonder stuurman gevoegd en in 1925 d« vier zonder stuurman. Zes maal heeft Nederland eer. kampioenschap behaald. Het skiffnummer werd drie maal ge wonnen en wel in de jaren 1921 (Amsterdam). 1925 (Praag) en 1929 (Bydgoszc). In 1924 (Zürich) zegevierde de Nederlandse ploeg vier met stuur man. in 1931 (Parijs) de twee' zonder stuurman, In 1934 (Belgrado) de twee met stuurman. Twee maal is ons land de eer te beurt gevallen de kampioenschappen te organiseren en wel in de jaren 1921 en 1937. In laatst genoemd jaar was de Bosbaan pas in gebruik genomen. Daar had den de beste roeiers van Europa een prachtige gelegenheid elkanders 'krachten te meten. Van 1939 tot heden konden de kampioenschap pen niet gehouden worden, doch dit Jaar staan de wedstrijden weer op het internationale pro gramma. Nederland zal op de volgende num mers vertegenwoordigd zijn: vier zonder stuur man, Njord; twee zonder stuurman. De Laak; twee met stuurman. Die Ley the; dubbel scull, Willem lil en aohtf De Delftse Sport. Waterpolo Kampioenschap van Haarlem Zaterdag en Zondag 30 en 31 Augustus organi seert de Heemsteedse Zwem- en Poloclub „H. P, C." het jaarlijkse tournooi om |ie» water- polokampioenschap van Haarlem, in de zwem vijvers „Groenendaal" aan de Gllpperweg te Heemstede. Het tournooi ls uitgebreid met een serie wed strijden voor zeventallen bestaande uit spelers beneden 20 jaar. Dit tournooi wordt Zaterdag middag gehouden. Vooral jeugdwedstrijden van deze soort zijn vaak zeer aantrekkelijk, hoewel hier veelal mindei geroutineerd waterpolo te zien wordt gegeven. Ploegen van DWR. DWT, Haarlem en HVGB. VZV en KPC' komen beide dagen uit. Of DWR de kampioenschappen voor de afde lingen dames en heren weer zal behalen, wordt betwijfeld. De Waterratten-dames, die al drie maal achtereen eerste werden, zullen dit Jaar wel een goede kans maken. Bij de heren is een DWR-kamploenschap, hoewei niet uitgesloten, minder waarschijnlijk, niet alleen HVGB. doch ook HPC kunnen ernstige concurrenten zyn. Het festijn wordt opgeluisterd door de aanwe zigheid van de Hengelose zwemclub ,.'t Weust- hag", die Vrijdagsavonds reeds met een vetera- nenploeg een weds'rijd speelt tegen de Heem- steedse veteranen. Zaterdags komt ook hun eerste tevental te water, tegen HPC I. en de veteranen spelen een revanche-wedstrijd. Voorts speelt Weusthag I een tussen wedstrijd tegen een HPC-comblnatle vóór de eindstrijden op Zondag middag. Voor alle deelnemers aan deze polodagen wordt Zaterdag een feestavond georganiseerd In het Sportparkrestaurant te Heemstede. AJAX NAAR SCANDINAVIË. Het eerste elftal van Ajax Is per KLM-vIiegluic naar Stock holm vertrokken, om daar sen wedstrijd te spe len .tegen het sterke A;k. Verder zal Ajax te Kopenhagen uitkomen tegen Ar'.stad en in Oslo tegen Frigge. Met uitzondering van mldvoor Bruins is het elftal volledig. Van Alk is Dinsdag avond met 1—0 verloren LUC VAN DAM—BEP VAN KLAVEREN UIT GESTELD. Wegens een lichte blessure van Bep van Klaveren ls de voorgenomen revanche- wedstrijd tussen Luc van Dam en Bep van Kla veren (titelhouder) van 31 Augustus uitgesteld tot Vrijdagavond 5 September 19.45 uur in het Olympisch Stadion te Amsterdam DERBY COUNTY KLOPTE BURNLEY. - Voor de eerste divisie ls de wedstrijd Burnley—Derby County gespeeld en door de gasten met 2—0 ge- HHC NAAR ANTWERPEN. - De Haarlemse Honkbalclub HHC trekt Zondag naar Antwerpen, om daar een wedstrijd te spelen tegen de Ant werpse Baseball Club. Dit ls het eerste interna tionale contact van HHC na de bevrijding. RCH—OWO. - Zaterdagmiddag om vijf uur zal ln het Heemsteedse Sportpark voor de pro motie- en degradatiecompetitie eerste klas van de Nederlandse Honkbalbond de wedstrijd RCH —OWO gespeeld worden. ATHLETEN NAAR IERLAND. - Lataster. Boesten Zwaan. Brasser. Lutkeveld en Slijkhuis nemen vanavond in Dublin deel aan Internatio nale athletiekwedstrljden. Verder maakt Slijk huis ln de maand September een tour door Fin land. Zweden. Noorwegen en Denemarken. BIJSTER TWEEDE TE AARHITS. - Van de sprintwedstrijden voor amateurs die te Aarhuus werden gehouden luiden de uitslagen: Harris wint van Nielsen; Bijster wint van Sensever; finale: Harris wint van Blister in twee ritten. Om de 3e plaats: Sensever wint van Nielsen. mie in de gecombineerde zónes te schep pen, waardoor Amerika en Groot-Brittan- nië van enkele zware verplichtingen ont heven worden en Duitsland in staat gesteld wordt bij te dragen tot een economisch herstel van Europa over de gehele linie. Federale raad Oost-Borneo hield zijn eerste zitting Dr. v. Mook: „Niet alle ver houdingen ondersteboven" Ter gelegenheid van dc eerste zitting van de federale raad van Oost-Borneo lieeft dr. van Mook een redevoering gehou den waarin hij zcide, dat hier evenals el ders op Kalimanten (Borneo), in Oost- Indonesië. op Banka en Billiton een weg gevolgd was. waarbij niet alle verhoudin gen ondersteboven waren gehaald en waar bij de werkelijke orde en het werkelijk gezag niet werden ondermijnd. „Laat ons hopen, dat ook elders, ook op West- en Oost-Java. te Palembang en aan Sumatra's Oostkust deze weg naar een duurzame en sterke constructie spoedig gebaand zal worden". De resident van SamarLnda, F P. Heckman, opende officieel de eerste raads zitting. Na dc redevoeringen van de Sultan van Koetei cn van het oudste raadslid sprak dr. van Mook: „Gij zijt er hier in geslaagd de slechte invloeden uit de Japanse tijd te overwinnen en tegelijkertijd vormen te vinden, die zich aanpassen bij de vrijheids- wensen van het huidige Indonesië. Zonder het goede af te breken, zijt gij er in ge slaagd de zelfbesturen van Oost-Kaliman- ten te moderniseren en samen te brengen in een federatie, welk# als staat haar plaats zal innemen naast en op gelijke hoogte met West-Kalimanten en de Groot- Dajakraden". Dr. van Mook zeide. dat de raad gele genheid had om binnen de Daerah tot vol ledig zelfbestuur te geraken. Hij \vee% er op. dat Oost-Borneo de tijd had geno men om grondig overleg te plegen. Dit resultaat zal blijven bestaan, „waar over haast in het leven geroepen bouwsels door innerlijke zwakte ineen storten". De sultan van Koetei werd gekozen tot voorzitter van de zelfbestuurdersraad van Oost-Borneo. De voorzitter van de raad van zelfbe- stuurders, de Sultan van Koetei. Moham med Parikisit. sprak vervolgens in een re devoering de hoop uit, dat de centrale re gering in toenemende mate belangstelling aan de dag zal leggen voor de raad van Oost-Borneo. Het gebied Oost-Borneo. Het gebied van de nieuwe federatie om vat een aantal inwoners van circa 400.000, waarvan ongeveer een kwart Dajaks. In economisch opzicht is dit gebied belang rijk om zijn oliebronnen en raffinaderijen te Balikpapan en Tarakan, waar hetgeen vernield werd door de Japanners en de geallieerde beschietingen reeds in belang rijke mate is hersteld. Verder verdienen vermelding de kolenmijnen van Loa Koe- loe, die voor de oorlog rond 250.000 ton per jaar produceerden, tJhams nog 150 ton. Een belangrijk exportartikel is hout, waarvan per jaar ongeveer 30.000 ton ge zaagd en 20.000 ton rondhoudt en brand hout wordt geleverd. Laatkomers liebben nog kans op een fietsband Velen, die in aanmerking komen voor de verstrekking van een rijwielbandenbon voor „eerste montage" (dat zijn dus die genen, die nog nooit via de distributie een band ontvangen hebben) hebben de termijn welke voor het aanvragen van een daartoe strekkend formulier gold. laten verlopen. De vacantie zal daar voor een goed deel wel de ooraaak van zijn. Ons kwam nu ter ore. dat het alsnog mo gelijk is, tot uiterlijk 30 September, bij de distributie een aanvraag voor een rijwiel band (eerste montage) in te dienen. J. W. Noë ten grave gedragen Een groot aantal belangstellenden was gistermiddag in de ontvangkamer op de begraafplaats Westerveld aanwezig om de laatste eer te bewijzen aan Jan Willem Noë, administrateur in algemene dienst bij het ministerie Van Marine. De heer J. J. C. C. Bennet, schout-bij nacht. hoofd van de afdeling Materiaal van het ministerie van Marine heeft uitvoerig de grote bekwaamheden van de heer Noë geschetst. Voor de Koninklijke Marine be tekent zijn heengaan een grote slag, zeide de heer Bennet. Wij verliezen in hem een kundig en toegewijd ambtenaar, die ge durende bijna 50 jaar vele diensten aan de marine heeft bewezen. Zijn wens, de volle 50 jaren uit te mogen dienen, is niet- in vervulling gegaan. Hij was een bekwaam ambtenaar in de beste zin des woords. Door zijn takt is hij in staat geweest zijn kun nen uit te dragen tot het hem ondergeschikt personeel. Hierna spraken nog de heren T. Kamp, referendaris bij het ministerie van Marine en R. de Kok, administrateur bij de Rijks werf :n Den Helder, die eveneens de grote verdiensten van de overledene schetsten. Terwijl de organist Ase's Dood van Grieg ten gehore bracht werd de kist. waarop vele fraaie bloemstukken lagen, grafwaarts gedragen. Duitse granaten vliegen de grens over Het maar al te bekende en gevreesde geluid van gierende granaten verschrikte de inwoners van het gehucht Dubbroek bij Maasbree. De projectielen kwamen uit de richting Reuger-Beesel en waren ver moedelijk afkomstig van de munitie-op ruiming. welke bij deze gemeente geregeld aan de Duitse grens en op Duits grondge bied onder Engels toezicht geschiedt. Deze explosies hebben reeds grote schade aan gericht aan woningen en gebouwen in en kele Limburgse grensgemeenten, maar thans beginnen zij zelfs voor de bevolking gevaarlijk te worden, ofschoon persoon lijke ongelukken zich nog niet hebben voorgedaan. SCHEEPVAART Laatste positie Nederlandse passagiersschepen. Woensdag 27 Augustus: Edam. 26 Aug van Nor folk te New York. Modjokerto, 26 Aug van Penang naar Batavia. Oranje. Amsterdam—Bata via. passeerde 26 Aug. Kaap Guardafu! Veen- dam, 25 Aug. van Rotterdam te New York, BINNENLAND De Centrale Opleiding Administratief Kader van het Nederlandse leger ral In de eerste helft van November naar Middelburg, waar de kader- school aan het Molenwater lange tijd als ge meentehuis en distributiekantoor Is gebruikt, terugkeren. De leerlingen worden gekazerneerd ln het voormalige militaire hospitaal, daar de kazerne In de Noordstraat door een brand ls verwoest. De 13-Jarige mej. C. van de B. uit Zeist, die met haar verloofde per flets een uitstapje naar Tlel maakte, ls tijdens het zwemmen ln de Waal verdronken. Wegens de veijaardag van de Koningin «ui len de militaire retourkaarten (plaatsbewijzen enkele iels. voor militairen geldig voor heen en terugreis) van Vrijdag 29 Augustus tot en met Dinsdag 2 September geldig zijn. De Belgische kardinaal van Rocy zal het internationale Marlacongres, dat van 3 tot 7 September te Maastricht wordt gehouden, bij wonen. Op 7 September zal hij een pontificale hoogmis opdragen. Op 30 Augustus zal in Driebergen het Neder lands Instituut voor Pcrsoneeisleldlng geopend worden. Dit Instituut is opgericht door de fun datie WerkellJJc Dienen er. het Instituut voor Preventieve Geneeskunde. De landbouwer G. de B. te Empel (N.-B-) is tijden» 'net ploegen met eei. tractor op een mijn gereden, welke ontplofte. De landbouwer werd zeer zwaar gewond. De tractor werd vol komen vernield. HAARI.EM F.N OMCfEVINO Het programma der orgelbespeling ln de Grote Kerk op Donderdag 28 Augustus des na middags van 3—1 uur door George Robert luidt: Preludium en Fuga to. M. v. d. GheIJn; Phantasie over Ps 33. C. de Wolf; Fuga en Choral. A. Honegger; Variaties op een Oud-Nederlands Lied. J. Bijster; Méditatlon, G. Dupont; Toccata, H. Andrlessen. Dc stadsklokkenist R. Hearing zal Donder dagavond van 20 tot 21 uur het volgende pro gramma ten gehore brengen: Preludium, M. v. d. Gheyn; Hoe groot, o Heer, Laet sang en spel. j Begeertens lust haert altijd quael, Valerius: Me- nuetto I, II cn III. M. v, d Gheyn (1721—1785); Hij die geen liedje zingen kan f. Hullebroeck; Marleentje. E. Hullebroeck: Suite Archaique, Géo Clement; 's Avonds als :k slapen ga. Ver huist; Ic seg adieu, Oud Ned. lied, 1602; Prelu- dium, Jef Denijn. Een 31-Jarlge losse werkman, die gisteren bezig was met het herstellen van een dak op de hoek van de Llnschotenstraat en het Zulder Buiten Spaarne. liet een stuk teer van zijn schop ln de kookpot vallen. Door de spatten kreeg hij ernstige brandwonden boven de ogen. Ds. B. van Girkcl van Amsterdam-West heeft bedankt voor het beroep naar de Neder lands Hervormde Gemeente van Haarlem. AMSTBRDAMSUHE RIJTUIG MIJ Onderwijzers-onderofficieren worden gedemobiliseerd De minister van Oorlog heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld dat het mo gelijk gebleken is ook onder-off:cieren jonger dan 30 jaar, voor zover zij bij het onderwijs werkzaam waren, te demobili seren. Er zijn maatregelen genomen om ook de onderwüzers-onder-olficieren, ge boren in de jaren 1918. 1919 en 1920. tot een totaal aantal van 29, met groot verlof te zenden. Nadat deze maatregel haar beslag ge kregen heeft, zullen alle dienstplichtige onderofficieren, die hier te lande onder de wapenen waren, voor zover zij niet zijn opgeleid bij het dienstvak der militaire administratie en voor zover zij inderdaad bij het onderwijs werkzaam zijn, gedemo biliseerd zijn. Kenau Hasselaar maakt school Een echtpaar uit de Westerbogaardstraat kreeg Zaterdagmorgen ruzie met een bewoonster van de bovenverdieping. De twist liep blijkbaar zo hoog, dat de laatste zich gedrongen spelde een ketel kokend water over de hoofden van haar w edepartij uit te storten Deze liep ernstige brandwonden op en de buurvrouw nam de vlucht. De politie heeft haar echter weten te achterhalen en proces-verbaal opgemaakt- Niwin-Kerst pakketten actie In verband met de komende Kerstpak- kettenactie voor onze militairen Overzee verzoekt het comité opgave welke Bloe mendalers (Bloemendaal, Overveen, Aer- denhout/Bentveld en Vogelenzang) daar dienen. Opgaven N.I.W.I.N. Bloemendaal p/a Raadhuis. Overveen, Telefoon 23668. Koninginnedagviering Heemstede De onjuiste mededeling, dat op Maandag In het Heemsteedse Sportpark een voetbalwedstrijd zou worden gespeeld, heeft veel jongelui weer houden zich op te geven voor de volksspelen in Groenendaal. Het bestuur van de vereniging „Koninginnedag" heeft besloten de aanmelding tot Vrijdag 29 Augustus te verlengen. Het bericht, dat de schoolkinderen om halfnegen op het Raadhuisplein bijeen komen, is «let Juist. Op dat uur worden de kinderen met muziek van de verschillende scholen afgehaald. BOERDERIJBRAND Gistermiddag is in Akooy bij Leerdam de kapitale boerderij „Klein Engeland" van de landbouwer Th. de Jong met schuren en hooibergen tot de grond toe afgebrand. Amsterdamse Beurs Slotkoers Heden gisteren 1 uur Koninklijke OUe. 416% 418% 294% 295 371% 373 A. K U 180% 181% 208% 207% Nederlandse Ford 401% 401 298 Nederlandse Kabel 298 Calvé certificaten 172% 173 Scheepvaart-Unie 183% 183% loll.-Amerika Lijn 205 205 'leli Maatschappij 151% 152% H, V A 228% 229 A'dam Rubber 140% 142% Ned Handel MIJ 131% 132% N.-I. Handelsbank 101 101 Billiton MU II 348 345 OFFICIËLE PUBLICATIE DISTRIBUT1EDIENST HKEMSTEDE-BKN'NE BROEK. Ingaande Vrijdag 5 September a.s zal het kan toor van de dlstrlbuliedienst sevestlgd zijn Binnenweg 1». Wegens deze verhuizing za: de dienst voor het publiek gesloten zijn van Dinsdag 2 Sept. .2 uur t.m. Donderdag 4 Scpt De afdeling detaillisten blijft voorlopig aan het kantoor v, Mcrlenlaan 2 geopend. De grote uitreiking ln het houten bijgebouw an de Binnenweg gaat volgens schema door.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3