Haarlems Dagblad Onthull ingen Amerika gaat helpen bij opstelling van het Parijse hulp-plan „Resultaten der conferentie over de Duitse industrie beneden verwachting" Alleen regen binnen tien dagen kan Duitse oogst nog redden Duizenden Engelse auto's moeten „op stal" wegens gebrek aan benzine Weerbericht 62e Jaargang No. 18721 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. DouHerïïag 28 Augustus 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post 4,50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem jN ZWEDEN EN NOORWEGEN is een A boek verschenen met onthullingen uit de Nazi-tijd door een Fins medicus, dr. Felix Kersten, die jarenlang Himmlers srts is geweest. De N.R.C. heeft daaraan een tweetal artikelen gewijd van de hand* van Greta Baars-Jelgersma. Ik ontleen er hier het een en ander aan omdat zij zoveel merkwaardigheden bevatten, ook ten aan zien van Nederland. Die Finse dokter heeft namelijk voor de oorlog enige jaren in ons land gewoond en er relaties gemaakt. Hij beroept er zich in zijn boek 6p, dat hij door zijn persoonlijke invloed op Himmler wiens gezondheid wankel was en die hem niet kon missen vele Hollanders heeft kunnen redden cn bovendien zélfs de uitvoering van een Duits plan tot deporta tie van bijna ons gehele volk naar Oost- Pruisen en Polen kunnen verhinderen. Dit laatste lijkt wel wat erg kras en de N.R.C. spreekt dan ook haar twijfel aan de juist heid van dit deel duidelijk uit: niet zozeer aan het bestaan van het plan als wel aan de voornemens tot uitvoering ervan in 1941. Het gekozen tijdstip zou dan immers drie maanden voor de Duitse aanval op Sovjet Rusland, die allang tevoren be raamd was, gelegen hebben. Op zulk een ogenblik deporteert men geen acht mil- lioen mensen naar het toekomstige front gebied. Dit ziet er inderdaad heel onaannemelijk uit. Maar sinds ik werken als „Kaputt" van de Italiaan Malaparte, dat enige tijd geleden op deze plaats besproken is en „Hitler's Last Days" van een Engelsman, die over alle officiële gegevens betreffende de laatste periode van het Nazi-régime be schikte, gelezen heb. ben ik minder dan ooit geneigd tot ongeloof omtrent de plan nen, die in Hitiers omgeving bestonden. Die groep ongezonde, verworden, misda dige fantasten was tot de vreemdste wan daden in staat. De feiten hebben dat trou wens overvloedig bewezen. Blijft daarbij voortdurend het ontstellende besef, dat een dergelijke groep minderwaardigen eerst een geiheel volk in zijn ban heeft kunnen brengen, daarna bijna het gehele vasteland van Europa in zijn macht heeft kunnen krijgen en daarbij geurende vijf jaar een oorlog kunnen voerSi, die de beschaving aan de rand van haar ondergang bracht. Wie de gebeurtenissen in haar geheel over denkt komt telkens weer tot deze schrik wekkende zekerheid terug: een bende wil lekeurige avonturiers is in staat gebleken, jarenlang een machtspositie in de wereld in te nemen, die de gehele menselijke samenleving bedreigde. De la-achten van het goede in die'samenleving bleken ontoe reikend om deze ontwikkeling tijdig te keren .en zelfs om haar betekenis juist te schatten. Het is het meest overtuigende be wijs van de internationale anarchie, die in de wereld vóór 1940 bestond en waaraan, als het nietVbijtijds tot een regeneratie ge leid door |irote, onzelfzuchtig-strevende geesten komt, zij opnieuw ten prooi zou kunnen vallen. Met nieuwe kansen voor een volgende camarilla. Omtrent de personen, die de bende van Hitier vormden, is dr. Felix Kersten even duidelijk als de Engelse schrijver yan het boek „Hitler's Last Days". Evenals deze tekent hij bijvoorbeeld de bijgelovigheid van een dwaas als Rudolf I-Iess, die hij op een dag met twaalf magneten in zijn bed aantrof, omdat hij dacht dat die dingen de ziekte uit zijn lichaam zouden trekken. Dr. Robert Ley, leider Van het Duitse arbeids front, beschrijft hij als permanent dronken en een der iiederliikste figuren van het Derde Rijk. (InJ939 heb ik hem al in de zelfde termen horen qualificeren door een Franse collega, die hem in Berlijn her haaldelijk ontmoet had.) Ribbentrop leed aan geheugenstoornissen. Hitier zelf aan de gevolgen van een onvoldoende behan delde syphilis. Kersten spaart ook lieden als Kaltenbrunner en Heydrich niet en laat het gehele wrakke, verworden stelle tje aan de lezers voorbijtrekken. Ik her inner mij Malaparte's boek en huiver nog bij de gedachte aan zijn kenschetsing van Frank, de leider van het Gouvernement- Generaal (Polen), die de afschuwelijkste wreedheden pleegde en zich 's avonds placht terug te trekken om met sentimen tele overgave Chopin te spelen op zijn vleugel: een gevaarlijke gek en een ijdel tuit. Volgens Kersten heeft hij bij Himmler o.a. bewerkt dat generaal Roëll, die ter dood veroordeeld was, tenslotte gespaard bleef. Hij heeft ook gedaan gekregen dat Colijn uit de gevangenis werd ontslagen en in plaats daarvan in een comfortabele villa in Duitsland onder bewaking gesteld. Hij heeft Plesman's gevangenneming belet; de directeur van de K.L.M. werd op zijn bezitting in Nederland geïnterneerd. Kersten verzekert, dat hij het leven van duizenden Nederlanders en ook van dui zenden anderen gered heeft. Zelf was hij eenvoudig gedwongen als Himmlers lijfarts op te treden. De man leed vooral aan maagkrampen, die hü o.a. met massage bestreed. Het verhaal omtrent de evacuatie van Nederland slaat al het andere. Volgens het plan moesten 8.200.000 Nederlanders in dertien maanden tijds overgebracht wor- deh naar Oost-Pruisen en Polen. (Van dit plan is ook tijdens de behandeling van het Neurenbergse proces al sprake geweest). Ook een deel van de "Belgische bevolking zou erin betrokken zijn. De uitvoering zou op 1 Maart 1941 om 6 uur 's middags be ginnen. Het plan was geformuleerd in 43 getypte pagina's, ondertekend door Hitier en geparafeerd door Himmler. Het doei denken aan een veel grotere uiigave der vroegere deportatie van de Duitse Tyrolers uit Italië (waartoe met instemming van Mussolini werd overgegaan) en van de Duitse Balten uit de Oostzee-staten, waar toe eveneens voor de oorlog besloten was. Maar dat betrof nog Duits-sprekenae volksdelen, veel kleiner dan de Nederland se bevolking. Die moest in twee étappes worden vervoerd: eerst de Katholieken uit het Zuiden en de Noord- en Oost-Neder landers alsmede een deel der Vlaamise Bel gen naar Oost-Pruisen, later de inwoners van Den Haag, Rotterdam, Amsterdam en Utrecht naar Polen. De hoofdstad van „hei nieuwe Nederland" zou Lublin in Polen zijn; het hun toegewezen gebied tussen Weichsel en Boeg tweemaal zo groot als „het oude Nederland". Maar daar zou dan nog Lemberg met het gebied ten Oosten dier stad bijkomen, zodra Rusland versla gen zou zijn. En het oude Nederland zou een S.S.-provincie van Duitsland worden. N.S.B.'ers moesten helpen bij de evacuatie van de overige 'Nederlanders naar de Warthegau en men zou hen inbeelden, dat zij de toekomstige heersers van Nederland zouden worden. Maar neen hoor, de S.S. zou het land bezetten. Ongeveer de helft De Amerikaanse plaatsvervangende mi nister van Buitenlandse Zaken, Robert Lo- vett, heeft een beroep gedaan op de zestien landen die deelnemen aan de conferentie te Parijs over het plan-Marshall, om een „redelijk en reëel" program te produceren. Deze verklaring wordt opgevat als een uit drukking van de bezorgdheid van het Ame rikaanse departement van Buitenlandse Zaken ten aanzien van de ter Parijse con ferentie genoemde voorlopige cijfers van 29 milliard dollars ^an Amerikaanse hulp, welke de komende vier jaren nodig zouden zijn. Lovelt deelde mede, dat George F. Ken nan naar Parijs was vertrokken om „vriend schappelijke hulp" aan te bieden bij de op stelling van het ontwerphulpplan. Hij waarschuwde, dat de Verenigde Sta ten wellicht een systeem van voorrang zou den moeten instellen om tegemoet te ko men aan de individuele moeilijkheden, welke het economisch herstel tegenhouden, wanneer de Amerikaanse hulpbronnen niet toereikend zouden blijken om het gehele program te vervullen. Hij wilde geen rechtstreeks commentaar geven op de te Parijs genoemde cijfers, doch verklaarde: „Wij hopen, dat het program ma niet alleen redelijk zal zijn, doch ook reëel en zal voorzien in een geleidelijke vermindering van de mate van hulpver lening. Vooral is voor ons van belang de vraag, of het program al dan niet gerea liseerd kan worden en dit zal afhangen van een minder worden der Amerikaanse hulp- bijdrage in elk opvolgend jaar." De Ver enigde Staten verwachten van de Parijse conferentie een geünificeerd program, dat zal voorzien in een zichzelf helpen zowel als wederzijdse hulpverlening, en dat de moeilijkheden, die het herstel' vertragen, zal bloot' leggen. Reuter meldt nader, dat George Kennan, de voornaamste medewerker van Marshall, op zijn reis naar Parijs vergezeld zal wor den door Charles Bonesteel. bijzonder as- Aan de Oostenrijks-Italiaanse grens, bij de Brenner, proberen dagelijks groepen Oos tenrijkers afkomstig uit Zuïd-Tirol, de grens te passeren om zich naar Italië te begeven. De Italiaanse politie vangt die groepen steevast op en stuurt ze terug, doch de volgende dag proberen ze hel weer. Zo blijft het een heen en weer wandelen zonder succes, in de hoop dat de waak zaamheid der Italianen toch wel eens'zal verslappen Veldmaarschalk Alexander zet zijn hoofd op het spel Amerikaanse hulp aan Griekenland ondanks alle consequenties' Bij zijn aankomst op het New Yorkse vliegveld La Gu^rdia heeft veldmaarschalk burggraaf Alexander, de gouverneur-gene raal van Canada, verklaard, dat Amerika zijn hulpverlening aan Griekenland moet voortzetten, zelfs al zou dit tot oorlog met de Sovjet-Unie leiden. Onmiddellijk na dit gezegd te hebben, voegde Alexander er aan toe: „mogelijk kost mij deze uit lating mijn hoofd". De veldmaarschalk, die tijdens de oorlog geallieerd opperbe velhebber in het Middellandse Zeegebied was, legde deze verklaring af, toen ver slaggevers hem om zijn mening vroegen over de woorden van de Amerikaan Paul Griffith, dat de Verenigde Staten Grie kenland moeten blijven helpen, zelfs in dien dit oorlog met de Sovjet-Unie ten gevolge zou hebben. VISSERSBOOT OP EEN MIJN In de monding van de Isonso bij Triëst is een Italiaanse vissersboot op een mijn gestoten. De boot verdween met tien opva renden in de diepte en geen der drenke lingen kon worden gered. sistent van Robert Lovett. Hun reis naar Parijs betekent de eerste Amerikaanse deelneming aan de werkzaamheden ter op stelling van het plan-Marshall, en weer spiegelt de bekommernis van het Ameri kaanse departement van Buitenlandse Za ken over het resultaat van de Parijse con ferentie. Deze stap wijstop een verandering van politiek van het departement, dat zich tot nog toe van inmenging terzake ont houden heeft. Britse stappen om Pelchofs leven tc redden Waarschijnlijk zal de volgende stap van Groot-Brittannië, in een poging om het leven van de leider der Bulgaarse oppositie Petchof te redden, een beroep zijn op de waarnemende Bulgaarse president, Vassil Kolarof, om het doodvonnis op te schorten, aldus de diplomatieke correspondent van Reuter. Ook zou Groot-Brittannië de mo gelijkheden van een hernieuwde actie met de V.S. bespreken. Tot burgemeester van Zeist is met ingang van 16 September benoemd rar, A, P. Korthals Altes, tot dusver burgemeester van Markelo. FR.4 IS SE TELEl RSTELL1ISG Pierre Bourdan, de Franse minister van Voorlichting, heeft medegedeeld, dat de mate van overeenstemming, welke bereikt is bij de Frans-Brits-Amerikaansc gedach- tenwisseling over liet toekomstige peil van de Duitse industrie, ver beneden de ver wachting gebleven is. Naar van betrouwbare zijde verluidde, heeft de Franse delegatie voorbehoud ge maakt ten aanzien van de volgende pun ten: beheer en controle van de Duitse steen koolmijnen en het peil van productie van de voornaamste Duitse industrieën, waar onder de machine- en werktuig-industrie en dc chemische industrie, De verzekering aan de Franse delegatie te Londen, dat het verhogen van het Duitse industriepeil niet het geven van voorrang aan de wederop bouw van Duitsland boven die van de de mocratische Europese landen tot gevolg zou hebben, wordt als te vaag beschouwd. Te Berlijn zullen besprekingen worden ge houden tussen de drie mogendheden voor het vaststellen van een glijdende schaal voor de uitvoer van Duitse steenkool naar Frankrijk in verhouding met de toekom stige steenkoolproductie van het Ruhrge- bied. Na wal men te Parijs als een falen op essentiële punten van de Londense bespre kingen beschouwt, gevoelt men in officiële kringen te Parijs niet veel vertrouwen, dat de besprekingen te Berlijn dd gegeven verzekering tot effect zullen brengen. Clay vond het „nuttig". Bij zijn terugkomst te Berlijn van de te Londen gehouden Amerikaans-Brits-Fran se conferentie over het productiepeil der Duitse industrie heeft generaal Lucius Clay, de militaire gouverneur van de Ameri kaanse zóne in Duitsland, verklaard, dat de conferentie in menig opzicht nuttig was geweest en in een vriendschappelijke sfeer had plaats èevonden. Het officiële commu- HET VETO: „Schipperen leidt tot schipbreuk", aldus Rusland Aan het begin der debatten van de Vei ligheidsraad over het veto-recht heeft de Amerikaanse afgevaardigde een ontwerp- procedure van dertien punten voorgelegd. Het ontwerp stelt een beperking voor van het veto-recht in enkele minder belang rijke procedure-aangelegenheden, zonder de grote mogendheden aan te tasten in hun recht om gevallen van inbreuk op de vrede te behandelen. De Sovjet-delegatie waarschuwde, dat elke poging om met het vetorecht te schipperen tot een schipbreuk der Verenigde Volken zou kunnen leiden. D^raad besloot het Amerikaanse voorstel ter bestudering te verwijzen naar de com missie van deskundigen. De-zitting werd tot Donderdagmiddag verdaagd. De Egyp tische kwestie zal dan weer ter tafel ko men. Hervatting der handelsbesprekin gen tussen Engeland en Rusland De „Daily Express" kondigde gisteren in een exclusief bericht op de voorpagina aan, dat Groot-Brittannië de handelsbesprekin gen met Rusland zal hervatten. Volgens de correspondent van de „Daily Express" Trevor Evans, heeft de minister van Handel, sir Stafford Cripps, de fabri kanten verzocht een goederenvoorraad op te bouwen voor Rusland, omdat volgens een rapport van de minister voor Overzeese Handel, Harold Wilson, de besprekingen in j Moskou enkele weken geleden waren vast lopen, daar Groot-Brittannië geen afleve ring van goederen kon garanderen. Volgens het blad houdt Harold Wilson zich gereed voor een speciale opdracht.. De minister van Buitenlandse Zaken, Bevin; zal niet naar de vergadering van de Ver enigde Volken gaan in September, meldt United Press. niqué zou gepubliceerd worden nadat de drie regeringen hun standpunt zouden^eb- ben vastgelegd. Op de vraag of de steen kool-productie ter sprake was gekomen, antwoorde Clay, dat wat betreft de opvoe1- ring der steenkool-productie meer nodig was dan „een uitwisseling van denkbeel den". Hij voegde eraan toe dat het vraag stuk der nationalisatie niet besproken was en dat evenmin de kwestie van de samen voeging der Franse zóne met die der Brit ten en Amerikanen op de agenda was voor gekomen. Gisteren sneuvelden twee Nederlanders Het Nederlandse actie-communiqué van heden deelt mede dat gisteren twee Neder landse militairen sneuvelden en acht ge wond werden. Het maakl melding van klei ne botsingen en van een overval door een Indonesische bende op een transport Neder landse gewonden ten Zuid-Oosten van Ban doeng. Wielrijder verongelukt Veekoopman raakte op het Plein onder aan vrachtauto Op het Plein tc Haarlem geraakte Woensdagmiddag om vier uur de vijf en vijftigjarige veekoopman W..van der M. uit Ocgstgeest onder een vrachtauto. Hij was op slag dood. De heer Van der M. wilde bij de vlucht heuvel ter hoogte van de Julianastraat naai de Dreef rijden. Op dat ogenblik passeerde hem een vrachtauto met aanhangwagen aan dc linkei-kant. De wielrijder werd ze nuwachtig en raakte de macht over zijn stuur kwijt. Hij viel en kwam onder het rechterachterwiel van de vrachtauto. Daar na werd de man door de wielen van de aanhangwagen overreden. Per ziekenauto is het stoffelijk overschot naar het Sint Elisabeths Gasthuis overgebracht. Voor zover nagegaan kon worden, treft de bestuurder van de auto geen schuld, Zaak-Skorzeny verdaagd Het proces tegen Otto Skorzeny, die na de capitulatie van Italië Mussolini be vrijdde. is tot September verdaagd, nadat de beschuldigingen tegen tien verdachten waren ingetrokken wegens gebrek aan be wijs, zo meldt de Duitse nieuwsdienst uit Dachau. Vuur eist nieuwe offers Opnieuw heeft een grote brand een der Brabantse dorpen geteisterd. Thans heeft de rode haan gekraaid in het dorp Wijk-Aalburg, waar 's avonds half elf bij de landbouwer Van Wijk brand is ontstaan in een kapitale boerderij, om ringd door 10 grote opslagplaatsen van vlas. Toen de boerderij nagenoeg geheel was 'uitgebrand en het vuur ook naai de vlasmij ten oversloeg, was er geen red den meer aan. In allerijl werden de brand weren gealarmeerd uit Wijk en Aalburg, Veen, Eeten. Giessen, Waalwijk, Den Bosch en Vught, Inmiddels had ook de boerderij van A. Nieuwkoop vlam gevat. Ook deze kapitale boerderij ging geheel in vlammen op. Een nieuwe brand in een vlasmijt op f000 meter afstand, ontstaan door wegvliegende vonken, kon in de kiem gesmoord worden. De schade wordt geraamd op enkele tonnen. Tien personen zijn dakloos geworden. Woensdagmorgen was men nog bezig met het nablussen. „Woestijn"-brand. Bij Oosterland op het eiland Duiveland, op enige kilometers afstand van Bruinisse, bevond zich nog een bos. dat aangeduid werd met de naam „woestijn". Het had de inundatie overleefd, daar het gelegen is op de hoge zandgrond, op een plaats waar in vroeger eeuwen een zandplaat moet zijn geweest. Het was eigenlijk een soort na tuurreservaat van wilde dennenbomen en doornstruiken. Thans is dit bos, dat als een oase gelegen was in de boomloze vlakte van Duiveland, door brand grotendeels ver woest. Het vuur sloeg over op vlas, dat op een naastgelegen weiland lag tc drogen. Met veel moeite is het gelukt, het vuur met zand te blussen, daar water ontbrak. In Drunen is het huis van de familie De W. tot de grond afgebrand. De familie, welke in de oorlog hav/f en' goed verloren had. kreeg onlangs de beschikking over het huis. In Dongenwaart brandde ae boerderij met stallen en schuren van de landbouwer Paulussen totaal af. Het vee bleef gespaard. De brandweer stond machteloos, daar ér in de gehele omtrek geen water te vinden was. 150 wiegen verbrand. Doordat een vonk uit een machine in een bus met de zeer brandbare celluloselak viel, geraakte de lakspuiterij van een fabriek in Hilversum in brand. Ruim 150 wiegen, welke daar vervaardigd waren, gingen in vlammen op. De lakspuiterij brandde ge heel uit. Het woord is aan....._ B yro n Wantrouwen is een zware wapenrusting, die meer belem mert dan beschermt. Guerilla-offensief in Griekenland Radio Belgrado haalt een communiqué van het „democratische leger" in Grieken land aan, waarin gezegd wordt dat de guc- rilla-strijdkrachten een „algemeen offen sief" tegen de regeringstroepen zijn begon nen in Thessalië, Macedonië en Epirus in. Noord-Griekenland. Volgens het communi qué zouden ruim honderd dorpen zijn bezet. Als blijk van dankbaarheid voor de bevrij ding van ons vaderland zal namens de Koningin en het gehele Nederlandse volk aan generaal Eisenhower een gouden her inneringszwaard worden aangeboden. Het is vervaardigd door de edelsmeden Jan- Eloy Brom cn Leo Brom te Utrecht en doet denken aan een Oosters kromzwaard. Het staalsmeedwerk is uitgevoerd op de artille rie-inrichting Hcmbrug. - Links het zwaard in dc schede; rechts het enkele zwaard. Duitse voedsel-deskundigen hebben voor- I wacht tegen die tijd een itmtelijk juist beeld j. rv..„. 1 1..1.Tj"_ speld, dat de grootste droogte welke Duits land in 31 jaar beeft gekend, tot gevolg kan hebben dat de oogst in Duitsland 20 procent beneden normaal zal blijven dit jaar. Se dert midden Mei is in geen enkel deel van Duitsland regen van enige betekenis ge vallen. waardoor de gewassen verschrom pelden en afstierven. Men is echter van mening, dat een groot deel van de oogst kan gered worden,wanneer het binnen tien dagen regent. Weerkundigen in Frankfort verklaarden evenwel, dat zij de zaak donker inzagen en de eerste dagen nog geen regen verwacht ten. Op 1 September zullen in Frankfort Duitse voedseldeskundigen uit de Britse en Amerikaanse zóne bijeenkomen. Men ver- Engelse crisismaatregelen bekend gemaakt Gisteren maakte de Engelse regering de maatregelen bekend die zij nodig acht ten einde het hoofd te kunnen bieden aan de economische crisis, meldt Un. Press uit Londen. Door deze maatregelen zullen de voedsel rantsoenen ernstig worden beknot. De im port van „luxe-voedsel" zal worden be perkt: mochten voorheen hotelgasten vier dagen in een hotel verblijven zonder voor hun maaltijden bonnen te hoeven inleve ren, thans is dat teruggebi-acht tot twee dagen. Ook restaurants en andere eetge- legenheden worden aanzienlijk beperkt in hun toewijzingen. Het aantal deviezen voor plezierreizen wordt teruggebracht van 75 tot 35 pond per 14 maanden en er zal een strengere con trole op zakenreizen naar het buitenland worden ingesteld. Het maximum bedrag^ dat men op het ogenblik voor een zaken reis naar Europa kan krijgen, is 10 pond per dag; ook dit bedrag zal aanzienlijk worden verlaagd. De benzine-distributie welke tot nog toe van de Nederlandse Nazi-vrienden werd, volgens de documenten, als goede na- lionaal-socialisten beschouwd. En Utrecht zou dé hoofdstad van de S.S.-provincie Nederland worden, dewelke voorzien zou worden van een kust-verdedigings-gordel, die 30 K.M. landinwaarts zou reiken. Dit alles vertelt Kersten. Hij zegt dat hij er Himmler toe wist te krijgen, het plan voorlopig uit te stellen. De schrijfster van de artikelen merkt op, dat het ver slag van Kersiens gesprekken daarover met zijn patiënt „bijna-hymoristische leesstof" is. Kersten waarschuwde hem b.v., dat hij moest oppassen voor het oordeel der His torie! Dit is een deel der onthullingen, dat ze ker met alle denkbare reserve beschouwd moet worden, maar niet ongelovig terzijde gelegd. Daar is geen reden voor. Wij kun nen met belangstelling wachten op beves tigingen door documenten en getuigenissen. R. P. in Engeland gold, zal geheel worden af geschaft, hetgeen betekent dat slechts voor zeer speciale doeleinden benzine zal wor den verstrekt en dat duizenden auto's moe ten worden „opgelegd" voor de duur van de crisis. In de verklaring van de regering wordt gezegd dat bovenstaande maatregelen nood zakelijk bleken om het evenwicht tussen uitgaven en inkomsten van het land te herstellen. Maandag vlaggen uit De Burgemeester van Haarlem nodigt de ingezetenen uit om op Maandag 1 September te vlaggen, ter gelegen heid van de viering van de verjaardag van H.M. de Koningin. In Leidschendam is een ploeg van zes arbeiders bezig volgens een speciaal systeem van- betonblokken in zes dagen tijd een huis te bouwen. - Deze foto toont de stand van zaken op de derde dag. Europese federalisten in Montreux bijeen Een tiental naties is vertegenwoordigd op de conferentie van de Europese ver eniging van federalisten, die te Montreux is geopend. De federatie stelt zich de vor ming van een wereldregering ten doel. Nadat de voorzitters der bijeenkomsten aangewezen waren, hééft de Nederlandse afgevaardigde, dr. Brugmans het woord gevoerd. Hij zette uiteen, dat de federatie weigert de verdeling- van Europa in twee elkaar vijandig gezinde bloes als een vol dongen feit te beschouwen. Derhalve zou de federatie bijvoorbeeld geen beslissin gen treffen zonder rekening te houden met de aspiraties van Oost-Europa. De spre ker gaf als het standpunt van de federatie, dat het Sovjett-communisme op den duur geen bruikbare maatschappelijke vorm voor enig volk zou opleveren, maar, zo voegde hij er aan toe, wij zullen ons even min als werktuig voor een campagne te gen Rusland en zijn regiem laten gebrui ken. Goede nabuurschap met de Sovjet- Unie, maar nimmer afstand doen van onze Europese persoonlijkheid, luidde zijn con clusie. NIEUWE PLANEET ONTDEKT Een assistent-observator van de Univer siteit van Cahfornie heeft een kleine nieu we planeet ontdekt tussen Mars en Jupiter, die een middellijn heeft van 10 mijl. De planeet heeft de naam gekregen van zyn ontdekker, Wirtanan. te hebben van de oogstopbrengst van dit jaar en van de noodzakelijke import. Op 4 September zullen Amerikaanse en A Britse voedseldeskundigen bijeenkomen en w de rapporten van de inspecteurs vergelijken met. de Duitse schattingen. Zowel de beide geallieerden als de Duit sers geven toe, dat het verlies aan de oogst opbrengst tengevolge van het watergebrek ernstig is. De militaire gouverneur van Hessen, James Newman, werd tijdens een recente tocht door Hessen door Duitse voed sel-deskundigen meegedeeld, dat de boeren verwachten, dat de oogstopbrengst 20 tot 25 procent beneden normaal zal blijven. Uit de provincie Maagdenburg, Sovjet- zóne, wordt gemeld, dat deze zomer slechts 12 tot 15 procent van de noodzakelijke re gen viel. Dc grootste schade werd ondervonden aan aardappelen, welke met brood het hoofdvoedsel betekenen voor de Duitsers. Het vleesprobleem zal vergroot worden omdat door de droogte van de weilanden de runderen niet vet zijn gewordenmeze zomer. In de door de Fransen bezette Rijn-Palts deelde het voedsel-ministerie deze week mede, dat het onmogelijk zou zijn de brood rantsoenen te verhogen, zoals oorspronke lijk de bedoeling was. Het zou, aldus de verklaring eveneens onmogelijk zijn in die gebieden waar het broodrantsoen niet vol ledig gehonoreerd kan worden dit aan te vullen met aardappelen, zoals gewoonlijk gebeurde. De rivieren zijn ontzettend gevallen, waar door dc aken verleden weck op dc Wezer in het gebied van Bielefeld zijn komen stil te liggen. Op dc Rijn gaat het scheepvaart verkeer verder, doch de boten moeten in, \*rband met de lage waterstand slechts licht geladen worden. Gerard Mooyman weer aeliter de tralies Hij werkte in Duitsland in de mijnen De „drager van het ridderkruis van het ijzeren kruis en van het ijzeren kruis eer ste cn tweede klasse", de voormalige „Rottenführer der SS" Gerardus Leonar- dus Mooyman is in de afgelopen nacht te Millingen, ten Zuiden van de Rijn op de grens van Nederland en Duitsland gear resteerd. Mooyman was in de nacht van 20 op 21 Februari 1947 uit het interne ringskamp te Delft ontvlucht- Hij heeft zich toen naar Duitsland begeven. Daar heeft hij in de mijnen gewerkt. Naar hij verklaarde liet het eten er te wensen over en daarom keerde hij naar Nederland te rug. Heden is hij naar Den Haag overge bracht waar hij is opgesloten in de straf gevangenis. WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I, in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond: In de na-nacht hier en daar vorming van neve], mist of lage wolkenbanken, welke in de ochtend snel oplossen. Morgen overdag enkele overdrijvende wolkenvelden, voornamelijk in het Noorden van het land, maar over het algemeen droog en zonnig met weinig verandering van temperatuur en ma tige wind uit Noordelijke richtingen. 29 Augustus: 7,on op 5 45 uur. onder 19.36 uur Maan op 19.24 uur, onder 2.37 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1