J Record-aantal zonnige dagen sinds een halve eeuw Clandestiene invoervan Belgische francs De nieuwe bonnen Derksen was sneller dan Scherens Wereldnieuws j DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1947 2 DE LANGDURIGE ZOMER De maand Juli was de vierde achtereen volgende maand met een te hoge overdag- temperatuur, dagelijkse -maximum-tempe ratuur en dagelijkse minimum-temperatuur Deze waren respectievelijk ongeveer 2, 3 en 1 graad Celcius boven het gemiddelde van de laatste 40 jaren. Het aantal zomerse dagen (maximum boven 25 graden Celcius) was op alle stations twee maal zo groot als normaal. In het Oosten van Gelderland en in Limburg bedroeg het zelfs 18 tot 20 boven normaal. Het aantal tropische dagen liep van West naar Zuidoost op van 0 in Den Helder en Vlissingen tot 9 en 10 in Gemert en Maastricht. Ook Augustus bracht geen einde aen deze warme periode. De gemiddelde overdag- temperatuur, de gemiddelde -maximum-» en minimum-temperatuur bleven in de eerste 15 dagen respectievelijk ongeveer 2V2, 2Vfe en 1 graad Celcius boven de gemiddelden van andere jaren. In Juli was de gemidi- delde neerslag van het land 15 procent minder dan normaal (60 tegen 71 mm) Utrecht, Gelderland en Zuid-Oost Over ijssel hadden 40 procent minder dan nor maal. In Noord-Brabant en Noord-Limburg viel slechts de helft van de neerslag van andere jaren. Op 5 en 6 Augustus viel in het Noorden en het midden van het land ongeveer 60 mm regen. Doordat de grond zeer droog was, kwam deze neerslag veelal niet tot zijn recht. In het Zuidw'esten, waar op de zoute inundatiegronden neerslag de toestand had kunnen verbeteren, was deze neerslag veel geringer. In Vlissingen viel slechts 25 procent van de hoeveelheid van andere jaren. Het aantal uren zonneschijn was in Juli en de eerste helft van Augustus evenals in Juni veel hoger dan gebruikelijk. In de laatste -halve eeuw hadden slechts 1904 en De vis werd duur betaald In samenwerking met de C.C.D. werd door de sectie controle op vis en vispro ducten een onderzoek ingesteld bij een grote combinatie van vishandelaren te IJmuiden. Bij leveringen door deze orga nisatie van groothandelaren in zeevis aan andere groothandelaren was niet de voor geschreven korting van 2 procent per kilo gram vis berekend. In totaal heeft de com binatie aan dit verzuim 30.000,ver diend. In Twente*wera geconstateerd, dat z.g.n. Bismarck-haringen, die officieel slechts elf cent mogen kosten, tegen aanmerkelijk hogere prijzen in de handel werden ge bracht Een nader onderzoek bracht aan het licht, dat hier de oorzaak moest wor den gezocht bij visconservenfabrikanten te Oss en IJmuiden, die deze haring geleverd hadden. Veertig arbeiders staken; vijfhonderd man zonder werk De staking b^ de textielfabriek van de firma H. ten Cate Hzn. en Co. te Almelo duurt voort. Ten gevolge van de staking van 40 arbeiders zijn thans 500 arbeiders zonder werk gekorjen. Ongeveer 300 ar beiders van deze fabriek, één der grootste in Twente, demonstreerden gisteren door de straten van Almelo. Aan de kop van de stoet werd een bor'd meegedragen met het opschrift: „Eenheid". Van het E.V.C.-kan toor trok de stoet naar het Arbeidsbureau, waar een groot deel der arbeiders ontslag aanvroeg. Wanneer dit wordt verleend kan het Arbeidsbureau bemiddeling verlenen, deze mensen bij een andere textielfabriek te plaatsen. De beslissing over het verlenen van de ontslag-vergunning berust bij het Gewestelijk Arbeidsbureau Enschedé. In dien de arbeiders de gevraagde ontslag- vergunning krijgen, vallen zij pas dan in de overbruggingsregeling, als de directies van andere textielfabrieken uit collegiali teit met de firma Ten Cate zouden weige ren hen in dienst te nemen. De firma Ten Ca-teJs niet verplicht aan de 500 arbeiders, die door de staking zonder werk gekomen zijn, loon door te betalen. Zij doet dit ook niet. Een spinnerij en twee weverijen zijn als gevolg van de staking reeds stil gelegd. Men verwacht dat binnen enkele dagen ook de automatische weverij stopgezet zal moeten worden. Paratvphus aan boord van de „Volendam" Het troepenschip „Volendam*'^wordt mor gen te Batavia verwacht. Naar de „Dienst* Legercontacten" meedeelt, zijn er aan boord honderd ziektegevallen: waarschijnlijk pa- ratyphus van een goedaardige soort. Pe ziekte breidt zich snel uit. 1400 manschappen worden rechtstreeks naar Buitenzorg in quarantaine gezonden, 600 mariniers zullen met de Volendam de reis voortzetten „naar Soerabaja, waar ook zij in quarantaine moeten. Zesjarig knaapje verdronken Dinsdagavond is het zesjarig zoontje van de heer Van B. te Hillegom in een sloot aan de Nieuwe weg verdronken. De radio geeft Vrijdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00. 8.00, 13.00. 19.00. 20.00 en 22.30 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Woord voor -de dag. 8.15 Orgel. 8.30 Werken van Elgar. 9 30 Platen. 10 30 Morgendienst. 11.00 Fluit en piano. 11.45 Platen. 12.15 Sextet. 12.30 Weerover- zicht. 13.15 „Sangh en spel". 14 00 Engelse orga nisten; 14.20 Voorlezing. 14.40 Strijkkwartet. 15.30 Motet van Bach. 16 00 Declamatie. 16.20 Kamer orkest. 17.00 Platen. 18.00 Volksliedjes. 18.30 Strijdkrachten. 19.15 Bijbel en soldaat. 19.30 Geestelijke liederen. 19.45 Lezing van C. de Boer over de middenstand 20.05 Proloog. 20 15 Con cert uit de St. Bavo te Haarlem. 20 50 De grafi sche industrie in Amerika. 21.00 Sonate van Saint Saéns. 21.30 Kurhausconcert. 22.45 Overdenking. 23 00 Platen. HILVERSUM II, 414.5 M-, 218 M. en 1875 M. 7 00, 8.00. 13.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 en 3.15 Platen. 8 50 Voor de vroyw. 9.00 Platen. 9.35 Kamermuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor zieken. 10.45 Zuid- Afrikaanse liedjes. 11.00 Voordracht. 11,15 Saxo- foonsoli. 11,30 Orgel. 12.00 Symphonische muziek 32.50 Weeroverzicht 12.33 Sport-agenda. 12 38 De Skymasters. 13.15 Orgel. 13.45 Platen. 14.00 Kook kunst. 14 20 Symphonle van Elgar. 15.10 Gedich ten. 15.30 Platen. 16 00 Werken varf Eric Coates. 16 50 Vacantie op Ameland, 17.00 Platen 17.30 Dansorkest. 18.20 Tango-rumba-orkest. 13.45 Pla ten. 19.00 Praat u rustig verder. 19.15 „De Wa terweg heroverd". 19.30 PVRO-cursus. 20 05 ,.Lc mi rol r de Jesus 01) 20.30 Het culturele leven ln Zuid-Afrika. 21.00 Gevraagde platen 21.30 Bui tenlands overzicht 21.45 Amateurs. 22.15 „Swing and Sweet". 22.40 Avo'ndwijding. 23.15 Sympho nische muziek 1911 meer zonneschijn in Juli. Over de ge hele periode van Juni tot Augustus staat dit jaar aan de top. Hagel viel op 4 Juli te Hoogwoud (N.H.) Rilland en Wilhelminadorp (Z.), op 5 Juli te Wilhelminadorp, op 16 Juli te Bosch- kapelle, op 24 Juli te Hoenderlo en op 29 Juli te Bussum. „Nederland-Indonesië" zond telegram aan Veiligheidsraad Mr. G. X van Heuven Goedhart treedt af als voorzitter Mr. G. J. van Heuven Goedhart is af getreden als voorzitter van-de vereniging „Nederland-Indonesië". De reden voor dit aftreden is. dat hij overwegende bezwaren had tegen het zenden door de vereniging van een telegram aan de Veiligheidsraad. Weliswaar gaf dit telegram op juiste, zij het beknopte, wijze het standpunt der vereniging weer. aldus de heer Van Heu ven Goedhart, doch hij is van oordeel, dat het niet op de weg der vereniging ligt zich over het hoofd der regering en haar vertegenwoordiger in Lake Success heen tot de raad te richten. Daar de overgrote meerderheid van het bestuur het tele gram was verzonden tijdens de afwezig heid van de voorzitter anders ooi-deelt, heeft de heer Van Heuven Goedhart ge meend te moeten aftreden. Hij blijft lid der vereniging. Speciale treinen voor liet vervoer van fietsen Met het mooie zomerweer houdt ook de stroom rijwielen, welke de spoorwegen te vervoeren krijgt aan. Dit brengt mede. dat de laadruimte der personentreinen niet voldoende is om alle rijwielen met treinen naar keuze van de reizi gers te vervoeren. Alleen rijwielen, die over afstanden tot en met 40 kilometer moeten worden vervoerd, zullen, evenals rijwielen welke op rijwiel-abonnementskaarten worden vervoerd zoveel mogelijk met de personentreinen mee gegeven kunnen worden. Voor het rijwielver- voer over langere afstanden rijden 's nachts spe ciale rljwleltreinen. Tot en met Zondag 31 Augustus zullen deze rijwieltreinen lopen. Wil men zijn rijwiel tijdig op de plaats van bestem ming hebben dan js het aan te bevelen dit oongeveer 24 uur tevoren aan te bieden. Ook in I September, vooral ln het begin, verwachten de spoorwegen nog» een druk rijwiel vervoer. Men zal er daarom goed aan doen de rijwielen zo vroegtijdig mogelijk aan te bieden. De „Piet Hein" 24 September thuis Hr. Ms. torpedoboot jager „Piet Hein", welke Dinsdag uit Tandjong Priok naar Nederland is vertrokken en onder bevel staat van kapitein luitenant ter zee A. Mo lenaar, heeft het volgende thuisreispro- gramrpa: 1 September Colombo, 8 Septem ber Aden, 16 September Malta. Op 24 Sep tember wordt het schip in den Helder ver wacht. V aandelo verdraeht aan bet Legermuseum Aan het Nederlandse Legermuseum te Leiden zijn de vaandels overgedragen van zes voormalige Nederlandse infanterie- regiménten, welke door het terugbrengen van het leger op vreüessterkte zijn opge heven. De overdracht geschiedde in tegen woordigheid van vele militaire autoriteiten, de zes voormalige regimentscommandanten en mevrouw Bolderman uit Ede, die sinds 1941 gedurende de bezettingsjaren het vaandel van 22 R.I. had bewaard. Luitenant-generaal J. J. G.'baron Van Voorst tot Voorst, oud-commandant van het veldleger, hield een rede, waarin hij zeide, dat de vredessterkte van het Neder landse leger aan regimenten infanterie voor lopig tot 14 is beperkt. De oorlogssterkte bedroeg in 1940 48 regimenten infanterie, 24 grensbataljons en evenzovele depotbatal jons der infanterie. In tegenstelling met wat in de meeste legers geschied-die, voerden de regimenten hun vaandels ook mee naar het front. De aanvallende Duitse storm troepen voerden geen vaandel in hun mid den uit vrees, dat het verloren mocht gaan. Het is hun niet gelukt een enkel Neder lands vaandel of standaard in de strijd te bemachtigen. Zelfs bij het achtste regiment infanterie, dat op de Grebbeberg het leeu wenaandeel heeft gehad bij de verdediging van het front aldaar, is dit de Duitsers niet gelukt. Dwars door de Duitse linies heen geraakte het vaandel van 8 R.I.. nadat de regimentscommandopost was ingesloten, veilig achter de opstellingen in de vesting Holland, gedragen om het middel van een onderofficier. De heer Irvln Horst van de „Mennonite Central Committee", een Amerikaanse weldadigheids instelling, heeft bij de politie te Amsterdam aangifte gedaan van een op 23 Augustus gepleeg- De_ de diefstal van 30 zakken suiker uit par.d 76 in j. het Oude Dok, te Amsterdam, die bestemd wa- ren voor noodlijdende Nederlandse gezinnen. De heert Horst heeft een beloning van f 300 uitge loofd voor aanwijzingen die tot terugvinden van de 3000 Engelse ponden suiker kunnen leiden. De 9 Mezen Een boek over Sjaljapin. De Leningradse muziekrecensent Yankofski heeft een boek over Sjaljapin gepubliceerd, waarbij hij zeer gede tailleerd op de kinderjaren, de Jeugd en Sjalja- pins werk in* de Russische opera ingaat. Poesjkin-omnïbus. De Russische academie van wetenschappen heeft een nieuwe uitgave van de werken van Alexander PoesjkIS in voorberei ding. Sedert de dood van deze dichter versche nen ongeveer 20 uitgaven van zijn gezamenlijke werken. De uitgave, welke thans in voorberei ding is. bevat tot nu toe onbekende varianten en zal in totaal 10 delen met meer dan 4000 pagina's bevatten. De uitgave zal in 1949 van dc pers komen ter gelegenheid van Poesjkin 150ste geboortedag. Yoma Sasburgh, de bekende Nederlandse dan seres. zal op 30 September in de Stadsschouw burg te Haarlem optreden. Tien kleine negertjes. Het Residentietoneel zal het seizoen op 30 Augustus in de Rotter damse Schouwburg openen met de première van „Tien kleine negertjes", een „thriller" in drie bedrijven van Agatha Christie. Bets Ranucci— Beekman voert de regie. Nieuwe luchtballon wordt gedoopt metbouillon Op een luohtvaartdemonstratie, georga niseerd door de Oranjevereniging in Har derwijk, zal Maandag 1 September door de Haagse Ballonclub een nieuwe ballon in de vaart worden gebracht. Deze lucht ballon zal met bouillon worden gedoopt. Om half vijf zal men de reis met de 600.000 liter houdende zijden ballon ondernemen. Met deze nieuwe ballon zal in November een tocht worden ondernomen ter verbete ring van het lange-afstandsrecord, Het Ne derlandse lange-afstandsrecord bedraagt ruim 500 kilometer. Lijnvaart tussen Nederland en Finland Tussen de K.N.S.M. en de Finska Ang- fartygs Aktiebolaget te Helsingfors is een overeenkomst tot stand gekomen op grond waarvan de K.N.S.M. zal deelnemen aan de lijndiensten tussen Nederlandse en Finse havens, welke reeds sedert vele ja ren door de Finse scheepvaartmaatschappij worden onderhouden. Grensgangers verdubbelen hun inkomen Op het ogenblik werken ongeveer twee duizend Nederlandse arbeiders, die in dc grensgebieden \vone|, in België- Zij moeten 75 procent van het da3r verdiende geld bij een deviezenbank inleveren en omwisselen voor Nederlands geld Slechts weinig arbei ders doen dit. De meesten verkopen deze gesmokkelde francs, die een koerswaarde hebben van 6 ct.. voor 12 en 14 cent aan toeristen, die naar België gaan. De inspecteur der invoerrechten en ac cijnzen te Kerkrade heeft berekend, dat thans maandelijks ongeveer drie millioen francs clandestien naar Nederland wor den ingevoerd, d^ar duur worden ver kocht en weer in België wordep uitgege ven. In België varieert het inkomen per week van deze arbeiders van 750 tot 800 francs, dus 45 tot 48 gulden. Maar als deze francs berekend worden a 12 cent, is het begrij pelijk, dat talloze Nederlandse arbeiders de Nederlandse industrieën verlaten om in België lonen te verdienen, die hun per week 96 gulden opbrengen. De Nederland se staat lijdt afgezien van het feit dat afbreuk wordt gedaan aan de Nederlandse loonpolitiek door deze deviezenontdui- kin-g grote schade. Dezer dagen is proces-verbaal opge maakt tegen een arbeider uit Vaals, die zich thans voor de politierechter in Maas tricht had te verantwoorden wegens het overtreden der deviezenbepalingen. Er be stond van de zijde der „grensgangers" gro te belangstelling voor deze zaak. Zij had den zelfs gelden bijeengebracht, om de boete, welke naar zij meenden aan hun collega zou worden opgelegd, te betalen. De ambtenaar van het O. M. die hiervan op de hoogte bleek te zijn, eiste daarom drie weken gevangenisstraf. De politierechter maakte er één week gevangenisstraf v.an. Bakkersgezellen in Winters wijk dreigen met staking Conflict over uitbetaling- van de vacantietoeslag In het landelijk overleg tussen de werk gevers- en werknemersorganisaties in het bakkersbedrijf bestaat sinds Februari over eenstemming over de uitbetaling van eén week vacantietoeslag. De bakkerspatroons in Winterswijk deel den echter mede, dat zij besloten hadden, dit niet te doen, hoewel hun hoofdbesturen gezamenlijk met de gezellen het voorstel van de vacantietoeslag ter goedkeuring aan het college van Rijksbemiddelaars hadden aangeboden. De Bedrijfsunie beschouwde het besluit der Winterwijkse patroons dan ook als woordbreuk, temeer daar de hoofd besturen der patroonsbonden hun leden op de morele verplichting tot uitbetaling had den gewezen. De gezellen besloten op ad vies van hun hoofdbesturen een ultimatum aan de werkgevers te zenden, waarin werd medegedeeld, dat het werk op Dinsdag 26 Augustus niet hervat zou worden, indien daags tevoren geen bericht was binnen gekomen, dat de vacantietoeslag uitbetaald zou worden. Na een bespreking tussen het hoofdbe stuur en de voorzitter der Winterwijkse patroonsvereniging werd aan de gezellen medegedeeld, dat in de vergadering der werkgevers welke op 1 September gehou den zal worden, door het bestuur der pa troonsvereniging geadviseerd zal worden, tot uitbetaling der vacantietoeslag over te gaan. Indien de werkgevers mochten be sluiten dit advies niet op te volgen, dan staat het vast, dat de Winterswijkse bak kersgezellen op 2 September in staking gaan. ZEEUWSE LANDBOUWER CONSTRUEERT STROSLEPER. De Zeeuwse landbouwer B- Vogelaar te Anna Jacobapolder (St. Philipsland) heeft een apparaat ontworpen dat hij de stro sleper heeft gedoopt en waarmee met be hulp van twee paarden en één arbeider uur één h.a. stro, dat de combine op land heeft achtergelaten bij elkaar kan worden gehaald. Het apparaat bestaat uit de boom van een 6-velds zig-zag-eg en de boom van een 3-veldseg, met elkaar verbonden door dikke pongertouwen- Van 31 Augustus tot en met 13 Septem ber zijn de volgende bonnen geldig: Bonkaarten KA, KB. KC 709 (serie L) L-01 Brood 800 gram brood L-02 Brood 400 gram brood L-01 Boter 125 gram boter L-02 Boter 125 gram margarine of 100 gram vet L-03 Boter 250 gram margarine of 200 gram vet L-01 Vlees 100 gram vlees L-02 Vlees 300 gram vlees L-01 Melk4 liter melk L-03, L-05 Melk 7 liter melk L-01 Diversen 200 gram kaas of 250 gram korstlooze kaas 60 gram cacao 100 gr suiker, boterham- strooisel enz. of 200 gr jam, stroop enz. of 100 gram versnaperingen 1 ei 1600 gram brood 200 gram kaas of 250 gram korstlooze kaas 800 gram brood Bonkaarten KD, KE 709 (serie L) L-ll Bröod 800 gram brood L-ll Boter 250 gram boter L-12 Boter 125 gram margarine of 100 gram vet L-ll L-.12 Vlees 100 gram vlees L-13, L-15 Melk 12 liter melk L-ll Diversen.. 100 gram kaas of 125 gram kortstloze kaas 50 gram cacao 100 gr suiker, boterham- strooisel enz. of 200 gr jam, stroop enz. of 100 gram versnaperingen 800 gram brood 250 gram rijst of kinder meel (uit rijst bereid) of kinderbiscuits Bonkaarten MA. MB, MC, MD. ME. MF, MG, MH 710 (bijzondere arbeid, a.s. moe ders en zieken) (serie L) L-21 Brood 800 gram brood L-21 Boter 250 gram boter L-22 Boter 250 gram margarine of 200 gram vet 5 liter melk 300 gram vlees 100 gram vlees L-21 Kaas200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas L-21 Eieren 5 eieren Op de vlees-bonnen van de A, B en C- kaarten is deze veertien dagen 400 gram vlees beschikbaar, dus 100 gram extra. Geen soda op rantsoenbonnen waspoeder Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat op de rantsoenbonnen voor was poeder van 1 September af uitsluitend 250 gram waspoeder verkrijgbaar is. Soda wordt op deze rantsoenbonnen niet meer beschikbaar gesteld. Geen rijst meer Besloten is de nog in Nederland aan wezige kleine voorraden rijst te reserveren voor daarvoor in aanmerking komende ziekenhuispatiënten. De beschikbaarstelling van rijst voor kinderen zal worden inge trokken en vervangen door de distributie van kindermeel, tarwebloem, zelfrijzend bakmeel en kinderbiscuits. Ook de ver strekking van rijst aan Oosterlingen zal worden stopgezet. De bon voor rijst, welke in de bonnen- lijst vdor de E-groep is bekend gemaakt, is voorlopig de laatste. V olksherstelsigaretten worden goedkoper Binnenkort zullen opnieuw z.g. „Volks- herstel"-sigaretten in de handel worden gebracht, waarop een toeslag van f 1.per pakje zal worden geheven, inplaats van de huidige toeslag, welke f 3 per pakje be draagt. L-02 Diversen L-03 Diversen L-01 Reserve L-03 Reserve L-04 Reserve L-06 Reserve L-12 Diversen. L-13 Diversen.. L-13 Reserve L-16 Reserve L-21 Melk L-21 Vlees L-22 Vlees Wielerwedstrijden in het Olympisch Stadion Rustig aan begint de Haarlemmer Gerard Peters weer op gang te komen. Woensdagavond leverde hij hiervan in het Olympisch Stadion een bewijs, al was de tegenstand niet groot. De ontmoeting legen Debacker geeft hem echter het zelfvertrouwen terug, dat Peters zo nodig heeft. HIJ reed veel soepeler en sneller dan de Belg, die in hem na de drie onderdelen van de omnium wedstrijd zijn meerdere moest erkennen. In de wedstrijd met staande start deed Peters 36.8 sec. over de 500 meter en met vliegende start 30.7 sec. De.tijdens van Debacker waren respectieve lijk 38.8 sec. en 32.2 sec. Na de pauze reden bei den een achtervolging over vijf kilometer. Pe ters zegevierde in de goede tijd van 6 min. 37.S sec. De Belg was 4 4 sec. achter. Met belangstelling werd het rijden van de uerelakamploen Scherens tegemoet gezien. Hij kwam uit tegen Van Vliet en Derksen. Derksen klopte Scherens na een fraaie strijd op gedeci deerde wijze en Van Vliet versloeg hem met ge ring verschil. De ontmoeting tussen de beide Nederlanders was het spannendst. Derksen moest dc kop nemen en zette een goede eindsprint in. Van Vliet kwam geweldig opzetten en even voor de eindstreep ging hij Derksen voorbij. Zijn tijd over de laatste 200 meter was 11.8 sec. Een match trois leverde eer. fraai succes op voor Derksen. die doordat Van Vliet op de derde plaats eindig de, winnaar werd van de gehele wedstrijd. Derksen nam de kop en toen Van Vliet te veel op de achtergrond was gebleven, reden Derksen cn Scherens snel weg, waardoor Van Vliet geen kans meer had. Derksen zegevierde. De totaal uitslag was: 1. Derksen 4 p.; 2, Van Vliet 5 p.; 3. Scherens 6 p. De uitslagen van de wedstrijden voor amateuri waren: Ploegachtervolging over maximum 4 km 1. Post. Krever, Faanhof en Harmens 5 min. 4.6 sec.: 2. Gieseler. Hijzeiendoorn. Kunst en Van der Neut. Wedstrijd over een onbekende af stand: 1. Moeke; 2. Bontekoe; 3. Van Gelder; 4. Kunst. Achter grote motoren De wedstrijden achter grote motoren zijn bij zonder interessant geweest. Ir. een rit over 20 km. was Jan Pronk goed op dreef Hij had d. kop geloot en hoewel Lesueur hem bedreigde,- bleef hij tot het einde voorop Zijn tijd was 16 min. 19 sec.; Lesueur was K meter ach.'er hem en Bakker 155 meter. In de wedstrijd van een uur Voetbal Engelse league De resultaten van de Woensdag in de Engelse League gespeelde wedstrijden luiden: Eerste divisie: Charlton Athletic—Arsenal 2—4; Chelsea—Blackburn Rovers 1—0; Everton—Man chester City 1—0; Huddersfield Town—Black pool 2—0; Manchester United—Liverpool 2—0; Sunderland—Aston Villa 00; Wolverhampton- Grimsby Town 8—1. Schaken „Rolland" béstaat tien jaar Het zal op 14 October tien jaar geleden zijn. dat de schaakclub „Rolland" werd opgericht. Ter gelegenheid hiervan zal dr, Max Euwe op Donderdag 16 October in gebouw „Domi" simul taan spelen tegen de leden der club. Voor de jeugd wordt een schaaktournooi gehouden op de Zaterdagen 20 cn 27 September en 4 October in gebouw „Irene". Zij, die de leeftijd van 19 jaar nog niet hebben bereikt, kunnen deelnemen. Men kan ztch opgeven aan de volgende adressen' Trompstraat 27. Rollandstraat 76, L. van Dale laan 19 en Van der Duinstraat 11. Met een feest avond op Zaterdag 8 November worden de feeste lijkheden besloten. Panda en de Meestervlieger 34. De wind ging wat liggen en hoewel het Natuurlijk prettig was, dat de storm over ging, was het voor Panda en Oehoe niet zo best. De motor had namelijk een flinke knauw gekregen en de molenwiek weigerde te werken 2oals een normale schroef dat zou hebben gedaan. Het vlieg tuig viel dan ook recht naar beneden en Panda zag, dat de aarde, snel ronddraaiend op hem afkwam. De weilanden en de huis jes werden vlug groter en Panda begreep, dat het een harde klap zou geven wanneer de botsing plaats had. „Doe dan wat!" riep hij„We vallen te pletter! Geef me een parachute!" „Kalm, kalm!" zei Oehoe. „Je moest beter toefen.' Ik heb je toch laten zienhoe dit toestel werkt? Let er nog maals goed op!" De vlieger haalde een hef boom over en een grote parachute schoot omhoog. Er volgde een schok en daar hingen 'ze! Langzaam daalde het valscherm naar beneden en het vliegtuig schommelde zachtjes heen en weer. „Zie je wel?" vroeg Oehoe. „Nooit bang worden, nooit je tegen woordigheid van geest verliezenleerling!" Tsjechische troepen in actie tegen Duits-Poolse benden Radio Praag meldt, dat de Tsjechoslo- waakse regering troepen heeft uitgezon den om een geregelde troepenmacht van ongeveer 20.000 antli-Sovj etgezinde Polen en ontsnapte Duitse SS-gevangenen, die het gebied tussen Polen en Slowakije on veilig maken, te bestrijden. Een afdeling van deze benden, die Ts.ieeho-Slowakije was binnengedrongen werd omsingeld, al dus radio Praag. Radio Wenen heeft gemeld, dat; naar verluidde, Poolse onderdanen, gewapend met geweren, pistolen en handgranaten, gearresteerd zouden zijn, door de Oosten rijkse politie, bij Althofen in Opper-Oos- tenrijk. Deze mannen zouden behoren tot een voortvluchtige groep partisanen, die in de Slowaaks-Poolse grensstreek ope reert. Na van die groep afgesneden te zijn zouden zij de Donau zijn overgestoken- Chinese visie op de plicht der Nederlanders De Nederlandse regering heeft tot plicht de bevolking in de gebieden onder haar souverein gezag te beschermen, schrijft het Chinese blad „Sin Po", welk blad tot die gebieden ook het republi keinse grondgebied rekent. „Waar de 'sou- vereiniteit niet bij de Veiligheidsraad be rust, doch bij de Nederlandse regering, mogen wij van de Nederlandse regering eisen dat dé in die gebieden levende be volking door haar wordt beschermd ei niet door de Veiligheidsraad". Een ander, eveneens te Batavia ver schijnende blad, de „Keng Po" meent, dat wanneer de republiek thans „honderd pro. cent onafhankelijkheid" zou krijgen en de Nederlandse troepen uit de archipel zou- dan worden teruggetrokken „de Indone- siërs waarschijnlijk een week lang feest zouden vieren waarna ongetwijfeld een burgeroorlog tussen links en- rechts zou losbarsten waarbij waarschijnlijk de so cialisten als gematigden het meest te lij den zouden krijgen en vermoedelijk zou den worden weggevaagd" Het blad acht het best mogelijk dat de partij van Sjahrir, Sjarifoeddin en Soekarno het slachtoffer van een dergelijke oorlog tussen fanatieke en radicale tegenstanders als communisten en fascisten zou worden, en verzekert, dat inmenging van de UNO deze ontwik keling niet zou kunnén verhinderen. Massagraf van Chinezen Op 16 Augustus werd een massagraf on derzocht, dat gelegen was 15 meter ten Zuiden van de moskee van Wanasarï (Pe- kalongan) en waarin tussen 20 en 30 lij ken van Chinezen werden gevonden. Tot nog toe werden zes dezer lijken onder zocht: het waien allen jonge, volwassen Chinezen en alle lijken toonden de sporen van ernstige mishandelingen. Truman spreekt Dinsdag tot Pan-Amerikaanse conferentie President Truman zal, volgens een me dedeling van het Witte Huis, Zondag aan staande naar Rio de Janeiro vliegen, en Dinsdag het woord richten tot de Pan- Amerikaanse conferentie. Hij zal tot de volgende Zondag de gast zijn van de Bra ziliaanse regering. De terugreis zal hij ma ken aan boord van het slagschip Missouri. De heenreis wordt gemaakt in het nieuwe! privé-vliegtuig van de president. heeft Lesueur bewezen, dat»hij de titel van wereldkampioen waard is. Hij heeft het in het begin tegen Bakker niet gemakkelijk gehad, -Enige ronden achtereen Joeg de Fransman achter Bakker aan en toen dezen vermoeid raakten, nam Lamboley onverwacht de leiding. Na 40 minuten rijden ontstond een duel tussen Van der Voort, die al vier ronden achter was en Lam boley. Laatstgenoemde raakte los en werd ge passeerd. Toen Bakker pech kreeg, nam Lesueur de kop en leverde nog enige strijd met de Belg Clautier, totdat deze ook door pech achterop raakte. Lesueur won en had in één uur afgelegd 74 km.; 2. Clautier 73 470 m.; 3. Bakker 73.250 m.; 4. Pronk 72.935 m.; 5. Lamboley 72.140 m.; 6. Ma- tena 70.700 m.; 7. Van der Voort (opgegeven). Roeien De Nederlandse ploegen trainen in Luzern De vijf Nederlandse ploegen, die Vrijdag. Za terdag en Zondag aan de Europese kampioen schappen deelnemen, trainen reeds enige dagen op de Rotsee bij Luzern. Er dreigden nog moei lijkheden met de boten, omdat deze door de lage waterstand zij waren per schip verzonden in Straatsburg waren gestrand. Men heeft het gedaan gekregen, de boten over te laden in de trein, zodat zij nog ruin op tijd aan de Rotsee arriveerden. Aller stemming is buitengewoon goed, de weersomstandigheden zijn gunstig en over het logies is men uitstekëhd te spreken. Tijdens het congres van de FISA is de loting voor de roeikampioenschappen gehouden. principe werd aangenomen, dat een ploeg, die tweemaal geslagen is, definitief als uitgescha keld moet worden beschouwd, een systeem dat bij vorige Europese kampioenschappen werd toegepast en waarvan de praktijk zijn bruikbaar heid heeft bewezen. Verder ligt het in de be doeling. dat in eik nummer zes ploegen in de eindstrijd roeien. In alle nummers worden Vrij dag de voorwedstrijden gehouden, in twee heats. De winnaar van elke heat wordt in de eindstrijd van Zondag geplaatst. Alle andere ploegen o moeten eikaar Zaterdag in de herkansingrace, waarbij wederom in elk nummer twee heats worden geroeid. De loting is voor Nederlandse ploegen niet ongunstig geweest, al blijft het een feit, dat ze weinig afweten van werkelijke kracht der deelnemende landen. Ze moeten afgaan op datgene, wat ze bij de trai ning waarnemen én wat buitenlandse deskundl- gei ervan zeggen. De ,'cht van ,,De Delftse Sport" heeft niet guns tig-* geloot. Immers deze ploeg heeft een plaats in een .manche van zes met als tegenstanders Italië en Frankrijk, waarover geheimzinnige verhalen do ronde doen. Hoe 't ook zij de achten van deze la-den .worden als zeer sterk be schouwd. Niet minder d=>n 15 landen nemen deel, ook Groot/Brittar.nië, "witserland. Frankrijk en Hon garije hebben ingeschreven voor alle zeven nummers, België en Denemarken voor zes dan komen Nederland en Ito'ië met vijf ploegen en Tsjecho-Slowakije en Zwu^en met vier. De an dere landen hebben minder dan vier ploegen naar Luzern gezonden. In 1949 in Nederland. Het congres besloot de volg»nde kampioen schappen in 1949 op de Bosbaan in Amsterdam te houden. Het volgend jaar staan qi wedstrijden, omdat dan de Olympische Spelen worden gehou den, niet op het programma. Cricket Free Foresters scoorden 202 runs in Enschedé Op helj terrein van PW te Enschedé is de twee daagse cricketwedslrijd tussen het Nederlandse Bondselftal en het Engelse elftal Free Foresters begonnen. Stroink won de toss voor het Bondselftal ert koos fielden. De Engelsen speelden aanvankelijk zeer voorzichtig. Op 26 viel het wicket van Ste vens voor 13. en op 32 werd de gevreesde Paw- soin voor slechts één run door Alders gebowld. Toen op 39 eerst Beddington op het bowlen van Alders gevangen werd en 7 runs later Sellar wederom door Alders gebowld werd, kon het NCB elftal van een goede start spreken, Villiers en Newman zetten daarna een goede stand op, die eeist na de theepauze op 119 gebroken werd, Newman werd fraai door Wunder op het bowlen van Leeftink gevangen voor 26. Villiers liet hierna schitterend batten zien en onthaalde het vrij talrijke publiek op een serie zeer fraaie slagen Toen leeftink hem op 136 bowlde, had hij 69 runs. waaronder 13 vieren achter zijn naam. Lyttleton en Peebles voegden nog op snelle wijze een 40-tal runs aan het totaal toe, doch toen eerst Lyttleton voor 31 (6 x 4) door Alders gebowld was en even later Peebles voor 28 op het bowlen van Leeftink verdween, was de innings precies om zes uur achter de rug. Het totaal was 202 runs. Vrijwel geen run is door het NCB-elftal cadeau gegeven. Alders met 7 voor 75 in 27 overs en Leeftink met 3 voor 71 hadden zeer fraai gebowld. Het laatste kwartier maakte het Bondselftal 9 runs zonder wicketverlies. Verschil. Hét Amerikaanse blad Newsweek ver meldt, dat in de „Wiener Kurler" een adver tentie te vinden was die luidde: „Engels leren in drie maanden, Amerikaans ln twee". De zwarte hand. Vele agenten, eigenaren en directeuren van Braziliaanse, Belgische en Chinese maatschappijen te Cairo hebben dreigbrieven ontvangen in verband met de houding van de respectieve landen ten aan zien van de Egyptische kwestie voor de Vei ligheidsraad. Sommige dezer dreigbrieven waren ondertekend: de zwarte hand. Nog minder. 'Het Franse kabinet heeft besloten, het dagelijks broodrantsoen in Frankrijk met ingang van 1 September van 250 gram tot 200 gram te verlagen met het oog op „de betreurenswaardige stand" van de gewassen te velde en het weergaloos hiaat, dat ver wacht wordt te zullen ontstaan tussen de be hoeften van Frankrijk en de beschikbare voorraden. Moestafa en Ahmed. Trygve Lie. de secr.-gen. van de UNO heeft medegedeeld, dat de twee Egyptenaren Moestafa Momen en Ahmed Ka- mel Kotb, die reeds tweemaal onrust ln de Veiligheidsraad hebbén veroorzaakt bij de debatten over de Egyptische kwestie, ter be schikking van de politie zullen worden ge steld. indien zij het nogmaals wagen om het hoofdgebouw van de UNO binnen te komen. Kotb en Momen hebben onversaagd aange kondigd, dat zij niettemin van plan waren het nog eens te proberen. Duitser. In Tegal is een Duits ex-onderofficier aangetroffen, die van een Duitse duikboot afkomstig was. welke na de capi ulatie van Duitsland door de Japanners In beslag was genomen. Hij was thans ais werktuigkundige bij de ALRI, de republikeinse marine. Walvis. Ook in Engeland wordt walvisvlees ge geten. Volgens de London Evening Standard, werd het door een chef-ober aanbevolen: behoorlijk gekruid met gesnipperde ui en knoflook en opgediend door een diplomatieke kellner. Duur antiek. Niettegenstaande het verbod van de geallieerde contröleraad om nazi-lectuur te verkopen, worden er rlog steeds hoge prij zen gemaakt voor de boeken en 'h rif ten van het voormalige derde rijk, aldus meldt het onder Russische contróle verschijnende blad „Nachtexpiess". Het blad zegt dat voor „Mein Kampf nog grif 2000 mark gegeven wordt doch ook de geschriften van de min dere goden brengen nog behoorlijke prijzen op. Zo betaalt men voor „de mythe van de twintigste eeuw" van Alfred Rosenberg graag 8 tot 700 mark. (U.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2