Van Weert Het Brits-Amerikaanse plan voor de Duitse industrie wordt heden bekend „Big Match" in Haarlem [Kort en Bondigi Taxi? Bel 1.2.3.4.5. zoekt werkplaatsruimte Mededeling aao^as/ï Hilversum Arnhem H.H. Huiseigen. Te koop gevr. Stansinrichting Naaimachine MUSICA „EUREKA" vrijdag 29 augustus 1947 Haarlems dagblad DUITSE WEDEROPBOUW: Slotcommuniqué der Londensche conferentie onthult Franse bezorgdheid Heden is het slotcommuniqué gepubli ceerd over de besprekingen, welke tussen Groot-Brittannië, de Verenigde Staten en Frankrijk te Londen zijn gevoerd over het peil der Duitse industrie. Het communiqué deelt mede dat het Anglo-Amerikaanse plan voor de industrie in de twee gecombineerde zones heden in Berlijn zal worden gepubliceerd. Verder zegt het communiqué: De be sprekingen maakten het de Amerikaanse en de Britse delegatie mogelijk de plannen van hun regeringen bekend te mèken en stelden de Franse delegatie in de gelegen heid het standpunt van de Franse regering tegenover deze problemen uiteen te zet ten. De drie delegaties deelden het stand punt, dat de te nemen maatregelen er niet toe mogen leiden, dat aan de Duitse we deropbouw voorrang wordt gegeven boven de wederopbouw van de democratische landen van Europa. Zij achten het nood zakelijk. dat de economische hulpbronnen van Duitsland bijdragen in het algemene herstel van Europa. De Amerikaanse en de Britse delegatie hebben met nadruk te kennen gegeven, dat het aan de Franse delegatie medege deelde plan voor het beheer van en de controle op de mijnen van het Ruhrgebied de toepassing van de maatregelen, die nodig zijn om te voorkomen, dat het Ruhrgebied nogmaals een instrument van agressie wordt, niet in de weg zal staan, en het ook niet de maatregelen, welke be ogen andere landen de toegang tot de eco nomische hulpbronnen van het Ruhrge bied te verzekeren, afbreuk zal doen. Frans voorbehoud. De Franse delegatie heeft van deze me dedelingen nota genomen en voorbehoud gemaakt wat betreft het standpunt van haar regering ten opzichte van de voor waarden van het plan voor het beheer van en de controle op de mijnen van het Ruhr gebied. Voorts maakte de Franse delegatie voorbehoud ten aanzien van bepaalde in het Engels-Amerikaanse plan genoemde cijfers betreffende het peil der Duitse in dustrieën, ïn het bijzonder ten aanzien van de productie van chemicaliën en de productie-capaciteit, die volgens dit plan door bepaalde industrieën zal worden ge handhaafd. De Franse delegatie legde de na druk op het belang, dat haar regering hecht aan het bezitten van zekerheid aangaande het progrissieve karakter van de Duitse wederopbouw. Zij wenst deze zekerheid vastgelegd te zien In een concrete overeenkomst, waarin speciaal melding wordt gemaakt van de verdeling van de in het Ruhrge bied geproduceerde kolen en cokes, welke producten voor de zware in dustrie van Europa van essentieel be lang zijn. De Franse delegatie verzocht om een herziening van de bestaande regelingen in dier voege, dat een gro tere hoeveelheid cokes in de uitvoer- toewijzingen wordt opgenomen. Voorts verzocht zij om een verhoging van de in de „glijdende schaal" overeen- Programma H.O.V.-concert Onze jonge pianist en componist Hans Osieck Is solist op het concert van Dinsdag 2 September, De Haarlemse Orkest Vereniging zal hierop wer ken ten gehore brengen, welke zij tijdens haar tournée door Engeland zal uitvoeren. Na een uilvoering van Beethoven's Zesde symphonie (Pastorale) speelt Hans Osieck het pianoconcert in F gr. terts van Mozart. Na de pauze vervult hij voorts de pianopartij ln het Concertino, een eigen compositie, tevens wordt een eerste uitvoering gegeven van de door hem in 1945 gecomponeerde Montgomery Mars. Van Mannus Adam. dirigent van deze avond, zal tenslotte ten gehore worden gebracht tie Fan tasie voor orkest over „Merck toch hoe sterek". Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM 28 Augustus 1917 ONDERTROUWD: 27 Aug., J. H. M. v. d. Sluijs «n E. I. Volgt. GEHUWD: 28 Aug., L. Wagemaker en A. W Burger; P. Bart en W. J. Ravelaar; F. H .J. v. Rooijen en J. C, v. Dijk; G. J. Jager en A. Blei H v Marken en E. A. M. Kimman; A. d. Vries en M. S. Arink; A. G. d. Borst en J. C Kam- meijer; P v. d. Aart en B. H, M. Harmes; H. Olivier en C. Mooij; J. L. Weslra en C. G, Mi chel; J. v. Leersum en A. G. Willems. BEVALLEN van een zoon: 26 Aug.. G, J. Lelie veld—Paanakker; 27 Aug., M. A. a. d. Kerk— Bulte; T. H. Peschar—Boonacker; C. J. Pels— Meijer; G. Gerritsen—Erbrink; H. M. Sethorst— v. d. Putten; E. DuinStam; J. VisserGroot; C. J. F. Bloem—Velu; 28 Aug.. C. T. A. C. Cour- thaine—Douglas Broers; V. StavastCarnas; M W. Janssen—Rhee. BEVALLEN van (en dochter: 27 Aug.. F. t. Hoeve—Groen; J. Röbken—Dekker; P. Booms— Zielinski; 28 Aug., E. v. d. Voort-v. Tongeren; M. M. v. d. Stoop—Heerens; M. C. Koopmans— Grosz. OVERLEDEN: 26 Aug.. A. v. Langelaar— Sein- stra. 76 J.. P. Steijnstraat; L. Tames—Aandewlel. 81 j.. Populierstraat; W. v. d. Zon. 4 j.. Kamper- laan; 27 Aug., E. v. Wooning—v. Roon. 80 j„ Schotersingel. Prachtige Wiegen kregen wij geheel bekleed zonder in levering van punten, in lichte en don kere kleuren passend bij Uw meubèlen voor de Baby ANEGANG 46. HAARLEM Agenda voor Haarlem VRIJDAG 29 AUGUSTUS Gem. Concertgebouw: Zomerconcert HOV 8 u Frans Hals: „De onweerstaaanbare meneer Du bois". 14 j., 2.30. 7.00 en 9.15 uur. Palace: „Hij is voor de bakker", toeg. v. iedere leeft., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. City: „Bij de geheime dienst", 14 j„ 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur, Luxor: ..When you come home", alle leeft.. 2.00. 4.15 7.00 en 9 15 uur. Spaarne: „Feest in de Jordaan". 14 J., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: ..Arabische nach ten", 14 j.. 2.00. 4 15. 7.00 cn 9.15 uur ZATERDAG 30 AUGUSTUS Gem. Concertgebouw: „Band: Nederland-In- dié", cabaret, muziek en zang. 8 uur. Cadi-clut», kindervoorstelling. 2 uur. Bioscopen: Middag en avondvoorstellingen. komst inzake de export van kolen en cokes genoemde Cijfers. Onder voor waarde, dat de door Frankrijk voor gestelde herzieningen geen vermindering zullen tengevolge hebben van de hoeveel heid kolen, die in de Britse en Amerikaan se zónes voor verbruik beschikbaar zijn, hebben de Britse en de Amerikaanse de legatie er,in toegestemd de Franse voor stellen te plaatsen op de agenda van de te Berlijn te houden conferentie der vier mogendheden. Haarlemse sportploeg terug uit Derby Thans motorrijders naar Engeland De dames en heren van de sportclubs, die te Derby in wedstrijden zijn uitgekomen, arriveer den Donderdagmiddag om halfzes in Haarlem na een vrij goede reis. Evenals op de heenreis heeft de boot van Huil naar Rotterdam in de mist ge varen, waardoor een vertraging ontstond. Opge wekt was de stemming en enthousiast waren de mededelingen over hel verblijf in Derby Door dat de tijd van aankomst niet bekend was, was het op het perron niet zo druk als op 16 Augus tus bij het vertrek. Des avonds vertrok een klein gezelschap naar Hoek van Holland, om een reis naar Engeland te maken. De reizigers waren leden van de Motorclub „Haarlem", die vroeger plannen had den gemaakt een tocht naar Derby te maken, be Haarlemmers hadden hun voorbereidingen reeds getroffen en rekenden op deelneming aan een wedstrijd in Engeland, doch dezer dagen kwam het teleurstellende bericht binnen, dalpde reis van dè motorclub uitgesteld moest worden. De motorrijders, die de voorbereidingen reeds getroffen hadden, zijn toch afgereisd, na zlciif i leveren op andere wijze van logies verzekerd te hebben. Binnenkort vertrekken hockeyspeelsters en spelers uit Haarlem en omgeving naar Derby, om daar enkele wedstrijden te spelen. Winter programma van het Muzenfornm Bloemendaal gevarieerd programma, dat voor jiuzikale cn litteraire fijnproevers veel aantrekkelijks biedt. Er worden twaalf uitvoeringen gegeven, in twee series verdeeld, die bij voldoende belangstelling één keer herhaald worden. In de eersie serie hebben de pianisten Adrian Aeschbacher en Hans Osieck. de voordrachts kunstenaar Albert Vogel, het Hongaars strijk kwartet, het Zweeds danstheater en de zangeres Annie Woud een plaats gekregen. In de tweede serie komen de Indonesische dan ser India Kamadjojo, het strijktrio Pasquier, de letterkundige Anton van Duinkerken, de Engelse zanger Peter Pears en de pianist-componist Benjamin Britten, het Concertgebouwkwlntel en het Rotterdams Toheel voor. Het secretariaat van het „Muzenforum" is gevestigd Zeeweg 24, Overveen. Amerikaanse „wereld-vliegers" landen vandaag op Ypenburg De twee Amerikaanse vliegers, Clifford Evans en George Truman, die bezig zijn in twee kleine vliegtuigjes een reis om de wereld, te maken, landden gisteren om 9 uur op het vliegveld van Newtonards dat op dertig mijl van Belfast ligt. Aanvanke lijk waren zij van plan geweest in Belfast te landen, „maar omdat Newtonards er van uit de lucht zo prachtig groen uitzag, zijn wij hier maar geland", zo vertelde Evans, Vandaag zullen de beide Amerikanen de Noordzee oversteken en, indien zij althans Schiphol niet genoegelijker vinden, op Ypenburg landen. Van Den Haag gaat de reis via Parijs, Rome, Benghas, Cairo, Bahrein, Karachi, Allahabad, Calcutta, Rangoon, Bangkok, Canton, Shanghai, To kio, Hokkaido en de Aleoeten. Gisteren twee doden en zes gewonden in Indonesië Het Nederlandse legerbericht van van daag meldt botsingen op West-, Midden- en Oost-Java ên op Noord- en Zuid- Sumatra. Op Oost-Java werd een aantal republi keinen gevangen genomen, waarvan men vermoedt, dat zij verantwoordelijk zijn voor de voortduring der vijandelijkheden in dat gebied. Het legerbericht meldt verder dat bij de arrestatie van de Indonesische resident van Bezoeki, die aan het hoofd stond van een aantal ongeregelde strijdkrachten, twee Japanse zenders in zijn huis in beslag wer- derf genomen. Voorts wordt medegedeeld, dat Neder landse troepen in botsing zijn geweest met republikeinen, die met machinegeweren waren bewapend, bijna vier kilometer ten Noordwesten van Modjokerto (Oost-Java) binnen de oude demarcatie-lijnen. Bij de operaties van gisteren werden twee Nederlanders gedood en zes gewond. Een der zieken op de ,,Volendam" overleden Van 20 militairen is de toestand ernstig De militaire geneeskundige dienst in Ba tavia deelt mede: Aan boord van de „Volendam" hebben zich ziekteverschijnselen voorgedaan, welke doen denken aan paratyphus. Teneinde deze ziekte met zekerheid te kunnen deter mineren en te bepalen, welke maatregelen getroffen moeten worden ter voorkoming van uitbreiding van het aantal gevallen zijn Zaterdag een bacterioloog en internist van de geneeskundige dienst tezamen met hulppersoneel naar Sabang vertrokken. Zij hebben de verdere reis meegemaakt voor het verlenen van assistentie bij de verpléging. Het eerste ziektegeval trad zeven dagen na het vertrek uit Nederland op. In totaal hebben zich tot nu toe 110 van deze ziektegevallen voorgedaan, waar van 20 als ernstig gekwalificeerd zijn. Eén patiënt is inmiddels overleden. In Batavia zijn alle maatregelen genomen voor het Opnemen van patiënten in het militair hospitaal. De manschappen, die aangetast zijn, zullen enige tijd in observatie wor den genomen. Het schip zal een grondige desinfectie ondergaan, zodat de terugreis waarschijnlijk enige tijd zal moeten wor den uitgesteld. De nieuwe kerkklok in de toren van de Nederlands Hervormde Kerk te Overveen zal binnenkort worden opgehangen. Cricket Nederlands Elftal-Free Foresters De wedstrijd, die in onze cricket-krin gen eigenlijk als de belangrijkste van het seizoen wordt beschouwd, zal morgen (Zaterdag) en Zondag aan de Spanjaards laan gespeeld worden. Het is de twee daagse match tussen het Nederlands Elf tal en een ploeg van sterke Engelse ama teurs, die evenals voor de oorlog weer tel ken jare ons land bezoekt: de Free Foresters. Dat wil niet zeggen dat de En gelse „touring-side" steeds uit dezelfde spelers is samengesteld. Integendeel, zij heeft een noodzakelijke verjonging on dergaan en is er niet minder sterk op ge worden. Ik hoop en verwacht dat er grote pu blieke belangstelling aan de Spanjaards laan zal zijn. Bij menige gelegenheid is cricket in dit blad geprezen. Deze „big match" biedt weer eens de kans, om het in de beste qualiteit te zien, waarin ons land het tonen lean. Daar moet een aan sporing van uitgaan, die Nederlands cricket ten goede zal komen. Niet zozeer met de bedoeling, het meer kijkers te be zorgen want dat is van minder belang maar wel meer spelers. Want het moet in stijgende mate jonge beoefenaars trek ken. Zij zelf zouden daarmee gebaat zijn, hun ouders zouden zich verheugen over de goede invloed, die het spel op hun jon gens zou hebben en al lijkt het kras ge zegd: ik geloof dat ons volk van zo'n uit breiding van cricket groot voordeel zou hebben. Als wij het in Nederland even populair konden maken als het in Enge land is zouden wij daarmee winst behalen. Indertijd heb ik dat eens pogen uiteen te zetten onder de tit«l: Het Wonderlijke Spel. Die hield al in, dat men niet alles omtrent zijn eigenschappen onder woor den kan brengen. Er zit iets in dat on grijpbaar en een beetje geheimzinnig blijft: een soort aparte bekoring die al zijn ge trouwen ervaren ep die de Engelsen wel eens aanduiden als „the flavour of cricket". Die term nadert de gewaarwor ding wel. Het heeft een eigen aroma. Maar wie het voor het eerst ziet kan dab moeilijk beseffen. Als ik hem zou moeten uitleggen, waarom zijn jeugdige zoon bij cricket gebaat zou zijn, zou ik met duidelijker motieven aankomen. Ik zou hem zeggen, dat het eigenschappen in zijn jongen zal helpen ontwikkelen, die hij graag in hem zien zal en die hem tot een beter en een sterker speler in dé Big Match des Levens, waarin wij allen uit komen, zullen maken. Want cricket kan niet slechts naar de letter van de regels gespeeld worden. Het moet ook van de geest doortrokken zijn. Dit heeft het van een ongeschreven wet voorzien, waaraan de cricketer zich heeft te houden. Begrijpt de jeugdige beginne ling dat niet, dan wordt het hem gauw genoeg door zijn medespelers geleerd. Een aantal dingen „doet men niet". Cricket's code van sportsmanship eist dat eii zij laat niet met zich gekscheren. Er is bij inbe grepen dat men voortdurend en in de eerste plaats voor zijn ploeg en niet voor zichzelf speelt, dat men zich onvoorwaar delijk aan het gezag van zijn captain on derwerpt wiens taak bij dit spel ver antwoordelijk en veeleisènd is dat men de goede prestaties van de tegenstander waardeert en „a good game" hoger stelt dan het behalen van de overwinning. Er hoort ook een ware cultus van zelfbeheer sing en volharding toe, plus' veel scherpe concentratie, het zich toeleggen op psy chologisch inzicht in de tegenstander en soms b.v, als men batten moet tegen over een fastbowler, die niet alleen snel is maar de bal ook afwisselend hoog doet opkomen vrij wat physieke moed. Er komt nog in sterke mate bij: laat je nodit ontmoedigen! Bij cricket gebeurt het dat de pas inge komen batsman, van wie veel verwacht wordt en die zich juist in vorm voelt, zijn wicket verliest na een enkele run ge scoord te hebben, omdat de bowler een wonderlijk-goede bal op hem loslaat eer hij ingespeeld is. En voor hij wegwandelt zegt die batsman^met een waarderend knikje tot zijn tegenstander: „Well bowled" Bij cricket gebeurt het dat de al aardig vermoeide bowler, wiens jongste poging voor zes uit het veld geslagen wordt, ap plaudisseert voor de mooie slag. Dat zijn maar een paar staaltjes. Ik heb ze vaak bijgewoond. Ze zijn meer waard dan zo op het eerste gezicht lijkt. Ze vertegen woordigen iets. In Engeland is de uitdruk king „It is not cricket", als iemand iets onbehoorlijks heeft gedaan,'spraakgebruik geworden. Dat is geen geringe erkenning van de geest en de betekenis van hetgeen tenslotte toch slechts een spel is. Maar spel en mensenleven zijn nauw verwant. R. P. Na spannend slot wonnen de Free Foresters Onder voor cricket zeldzame spanning hebben de Free Foresters te Enschedé hun tweedaagse cricketwedstrijd tegen een NCB-elftal met 20 runs gewonnen. De beslissing vlei eerst in de laatste over van Ie wedstrijd, nog wel op de allerlaatste bal, toen de elide man van het NCB- elftal schitterend ln de slips uitgevsngen werd. Nadat de Free Foresters ln hun eerste innings 202 runs gescoord hadden, antwoordde het NCB- elftal met een totaal van 138. Sonnevcld met SS speelde de bes'.e innings. Voor de Nederlandse batsmen was' het slow bowlen van Peebles (5 voor 46) en het bowlen van Stevens (4 voor 29! te lastig. Op snelle wijze sloegen de Engelsen 102 runs voor het verlies van 5 wickets bijeen, waarop zij hun innings sloten. Wederom was Villlers de grote man, die op brillante wijze 54 not out scoorde. Het NCB-elftal kreeg precies twee uur tijd om 169 runs te n-aken of op een draw tc sptlen. Een snelle 22 van Schnitger uitgezonderd, brachten de eerste batsmen er niet veel van te recht en op 64 waren er reeds 5 wickets neer Hierna sloeg Lceftlnk op prachtige wtjze 52 runs bij elkaar (een zes. acht vieren) terwij! De Baare het wicket ophield. Op 137 was Leeftlnk uit en hierna kwam spoedig een einde aan de 2e innings der Nederlanders. De Baare die aN nummer één Inging, was als 9e man uit. Hij sloeg een kansloze 36 ln bijna 2 uur bijeen. Van S voor 137 werd het totaal 148 runs. De Engelse fast-bowler Stevens had de fraaie cijfers van 1 voor 48. De slow-bowlers hadden ditmaal geen succes. De Engelsen wonnen met 29 runs op de tweede innings. Paardensport No No Nanette kampioen Tijdens de herdenkingsfeesten van „Groningen ontzet" vond ten aanschouwe van ruim lO.OOfl toeschouwers onder wie Z.K.H Prins Bernhard in het stadspark te Groningen het traditionele concours-hippique plaats. Onder meer werd een springconcours gehouder^voor amateurs en prof met paarden die minstens 300 gulden of in een lager springconcours een eerste of tweede prijs hadden gewonnen. Aan het concours namen de beste Nederlandse ruiters deel. De prestaties stonden over het alge meen niet op een hoog peil. No No Nanette en Sir Butt eindigden gêlijk maar in de barrage won eerstgenoemde zodat No No Nanette kampioen van Nederland werd De uitslag luidt: 1. No No Nanette, berijder Jans sen, Baarle Nassau, 122 sec., 0 ft.; 2, Sir Butt, A, Pex, Den Haag, 120 sec,, 0 ft.; 3. Sidney. Ten Kate, Steenwijk, 116 sec,, 4 ft.; 4. Tony, Prulken- maker. Mijdrecht, 132 sec., 7 ft. Schaken Ook Bloemendaal uitgeschakeld De Bloemendaalse Schaakclub is er evenmin in geslaagd ht resultaat van de Schaakclub ..Haarlem" in de nederlaagwedstrijden van „Het Oosten" te verbeteren. De ploegen waren dit maal onvolledig, zodat van een goede kracht meting niet gesproken kan worden. De uitslag luidt: Het Oosten—Bloemendaal: W. Burger—W v d. Werff 1—0; A. HersftN. Babeliowski ui_%; R. j- Bijl—P. v. d. Werff 1—0; M. Belrte- ma-W. H, Hogenbirk 0—1: H. W. Hogcnbirk— L. Kensen 1—0. Uitslag. 2%—2%. Zoals te verwachten was. werd de definitieve uitslag van de wedstrijd Het OostenSchaak club „Haarlem" iVj—3V&. Woensdag wordt in het clublokaal van Het Oosten de laatste wedstrijd Het Oosten—Heemstede gespeeld. Groet aan de Kota Inten ging teloor Een van onze lezers die gisteravond aanwezig was bij het vertrek van het "roe pen transportschip „Kota Inten", waar mee ook zijn zoon naar Indonesië vertrok, deelt ons mede dat een zeer grote teleur stelling onder de familieleden der vertrek - kenden teweeg werd gebracht, doordat de hekken waarachter zij zich bevonden pas zo laat geopend Werden, dat zij, na de af stand die hen van de kade scheidde te hebben afgelegd, nog net de kans kregen om het schip, dat zich toen reeds een paar honderd meter uit de kade bevond, na te wuiven. Dat daardoor een zekere mate van ver bolgenheid onder de mensen ontstond aldus onze lezer is begrijpelijk, temeer omdat vrij algemeen bekend was dat de familieleden meestal gedurende een mi nuut of tien van de kade af, de manschap pen vaarwel kunnen zeggen, alvorens het schip vertrekt. Na informatie bij bevoegde zijde is ons gebleken, dat inderdaad de familieleden en vrienden na het spelen van het Wilhel mus op de kade worden toegelaten, om, terwijl het schip vertrekt hetgeen meestal enige tijd in beslag neemt de militairen toe te wuiven. Het vertrek van de Kota Inten ging echter zo snel in zijn werk, dat tot grote spijt van de autori teiten, deze groet ditmaal teloor ging. Er wordt echter op gewezen, dat de troepen voor hun vertrek naar Indonesië tien dagen inschepingsverlof krijgen en dat geen garantie kan worden gegeven, dat nadien gelegenheid tot afscheid ne men bestaat. Duik-demonstratie op het droge Op een grote technische ten toonstelling te Liverpool werd een eenvoudige duik- uilrusting gedemonstreerd. De bezoekers konden door een raam in de wand van een waterreservoir de duiker „volgen". Geen R.K. scliool in Spaarndam? Het R.K. Kerkbestuur van de Parochie van de H. Jacobus Maior te Haarlemmer- iiede heeft aan de gemeenteraad van Haar lem verzocht medewerking te verlenen voor de oprichting van een R.K. school voor gewoon lager onderwijs in Spaarn dam. Voorlopig zou gebruik gemaakt kun nen worden van twee lokalen van de Spaarneschool te Spaarndam. De meerderheid van B. en W. stelt de gemeenteraad voor de gevraagde, medewer king te weigeren volgens artikel 75, tweede lid der lager onderwijswet. Ter toelichting wordt meegedeeld, dat adresgant verkla ringen heeft overgelegd, waaruit blijkt, dat de school zal worden bezocht door 44 leer lingen. In dit aantal zijn 22 kinderen be grepen, die thans gedurende meer dan zes maanden de gelijkwaardige school voor ge woon lager onderwijs aan de Tugelastraat 5 bezoeken en voor wie in die school ruimte beschikbaar is gebleven. Deze leerlingen wonen korter dan 4 km van de door hen bezochte school. Verder is geen aanzienlijke toeneming of belangrijke verplaatsing van de bevolking in het te Spaarndam gelegen gedeelte der gemeente te verwachten. DISTRIBUTIENIEUWS Zaterdag bestaa' er in de Vleeshal te Haarlem voor de letters H tot en met Hez gelegenheid tot het afhalen van bonkaarten voedingsmidde len, tabaks- en versnaperingskaarten. De heren Chr, van Huyzen te Haarlem en J. Tinkelenberg te Santpoort zijn geslaagd voor het examen tekenen M. O. akte MC. Amsterdamse Beurs Slotk'-ers Heden gisteren 1 uur Koninklijke Olie. 415 416 294 297% 370% 369 179 205% 207 Nederlandse Ford 402 Nederlandse Kabei 300 302 Calvé certificaten 172 173% Scheepvaart-Unie 181% 182 loll.-Amerika Ltjr 203 204% 'eh MaatschapDtl 149 149% I 203 225 A "dam Rubber 139% 139% Ned. Handel MU 132% 135% N.-I. Handelsbank 101% 100 Billiton Mij. II 353 351 Joodse emigranten naar Hamburg Voorzorgsmaatregelen tegen sabotage Reuters correspondent te Hamburg meldt, dat maatregelen genomen zijn te gen mogelijke sabotage van Duitse zijde bij de aankomst van de Joodse emigran ten van de „Exodus" te Hamburg, begin volgende week. Het traject van de treinen die de Joodse emigranten naar twee kam pen aan de grens dev Britse en Sovjet- Russische bezettingszone zullen brengen wordt geheim gehouden. Het gedeelte van de kade, waar de schepen zullen aanleg gen, zal zorgvuldig afgezet worden om demonstraties van Duitsers te vermijden. Enkele honderden Britse militairen zul len aanwezig zijn voor het geval er moei lijkheden mochten rijzen. De bagage der emigranteiwzal nauwkeurig onderzocht worden, waarbij men gebruik zal maken van vrouwelijke leden der Britse bezet tingsmacht bij de visitatie der vrouwen. De schepen zullen met tussenpozen, ver deeld over drie dagen, aankomen. De troe pen, die aan boord zullen gaan zullen on gewapend zijn. Een staf van dokters en verpleegsters zal met ambulancewagens aanwezig zijn om de zorg voor de zieken op zich te nemen. Verder zullen een aan tal verslaggevers en filmoperateurs tot hét afgezette gebied toegelaten worden. De emigranten zullen door functionarissen van het Britse bestuur via luidsprekers opgeroepen worden om zonder tegenstand aan land te gaan. Slechts in het uiterste geval zullen traangasbommen gebruikt worden om de Joden daartoe te dwingen. Troepen in Griekenland Krachtige Amerikaanse drang op Londen Ofschoon over de Brits-Amerikaanse besprekingen over eventuele terugtrekking van de Britse troepen uit Griekeland een streng stilzwijgen in acht genomen wordt, verluidde, dat de Amerikanen uitdrukking hebben gegeven aan hun bezorgdheid over terugtrekking der Britse troepen, daar Öeze beschouwd worden als een stabilise rend element in de huidige onzekere toe stand. De Washingtonse correspondent van het Britse conservatieve blad „Daily Tele graph" meldt, dat de regering der V. S. in de meest krachtige termen er bij de Britse regeripg op aan heeft gedrongen om terug te komen op haar beslissing be treffende het terugtrekken der Britse troepen uit Griekenland in September. De correspondent heeft reeds uit be trouwbare bron vernomen, dat de Ameri kaanse regering met tegenzin heeft be sloten een troepenrnacht-pro-forma naar Griekenland te zenden. Volgens de corres pondent is de Amerikaanse druk onge woon sterk evenals trouwens het Britse verzet er tegen, daar de Engelse regering niet genegen is haar in het parlement ge dane beloften te breken en zic}i zodoende opnieuw bloot te stellen aan ernstige cri- tiek van haar linkse aanhangers. BINNENLAND Deskundigen van de Bataafse Petroleum Maatschappij zijn op de zandbanken in de Schelde ter hoogte van Ierseke bezig te onder zoeken of daar olie ln de bodem aanwezig is. Doordat ln een laboratorium van de Phl- lips-Van Houtenfabrieken te Wcesp natrium tot ontbranding kwam. zijn drie personen ernstig gewond. Een hunner liep naar bulten, waar door de wind zijn kleren ln brand raakten. Enige opgeschoten Jongens hebben dezer dagen in Den Haag een politieagent ernstig mis handeld, toen hij hen wilde bekeuren wegens zwemmen ln daarvoor verboden water. Tien helden zijn thans gearresteerd en ter beschikking van de justitie gesteld. De agent ligt nog steeds met een hersenschudding en inwendige kneuzin gen ln een ziekenhuis Dinsdag reden twee militairen op een mo torfiets in de Maastunnel te Rotterdam tegen een autobus, waardoor de militair die op de duo zat. op slag gedood werd. Thans is ook de be stuurder van de motorfiets, de 4!-jar!ge ser geant-majoor A. B. ln het havenziekenhuis overleden. Een Rotterdamse bakkersknecht gaf tijdens een twist zijn 24-Jarige collega O. een klap ach ter het oor. 's Avonds werd O. onwel en overleed kort daarna. Een 30-Jarlge Amsterdammer die op zijn rijwiel over de Leliegracht reed. Is door 'een slippende auto het trottoir opgeduwd en door een spiegelruit gedrukt. HIJ werd hierbij zo ernstig ggwond, dat hij tijdens het vervoer naar een ziekenhuis overleed. Over de rehabilitatie-uitkeringen aan Indi sche werknemers, is nog geen Indisch Staatsblad verschenen. Het ontwerp ls door de Indische regering nog niet vastgesteld. Wel kan de af kondiging in het staatsblad zeer binnenkort tege moet worden gezien. HAARLEM EN OMGEVING Zuster Fem van het Haarlemse Diaconessen- huls zal een Jaar werken tn het Dlaconessenhuls te Stockholm. Een der Zweedse zusters zal haar gedurende die tijd konten vervangen. De heer J, H. W. Borsboom, die vroeger rector te Haarlem ls geweest, thans deken en pastoor te Noordwtjk. heeft tegen einde Septem ber op verzoek eervol ontslag gekregen. De kerkeraatl der Remonstrants-Gerefor meerde Gemeente te Haarlem heeft ln overleg met het bestuur van de Nederlandse Protestan ten Bond, afdeling Bloemendaal, de nominatie voor het beroepen van een opvolger van ds, Heyn opgemaakt. Deze bestaat uit een viertal vrouwelijke predikanten. De namen worden, vol gens het reglement der gemeente, niet gepubli ceerd. .4MSTEROAMSCHE RIJTUIG MIJ Sobere Koninginnedag In verband met het verzoek van de Koningin heeft het gemeentebestuur van Haarlem beslo ten voor 1 September geen vergunning te geven tot het plaatsen van amusementsbedrijven, het houden van muzikale ommegangen en het bat- champètre op de Grote Markt. In stede van dit laatste zal een avondconcert op de Grote Markt gegeven worden. Het Haar lemse Comité voor Nationale feesten heeft bo vendien bes,loten de behendigheidswedstrijden per fiets op de Nassaulaan niet te doen plaats hebben. In ons blad van morgen zullen wij het volle dige programma publiceren. ENGELS FRANS Practijkexamen Acte LO. Hootdcorr. Conversatie PRIVé- en CLÜBLESSEN AANVANG 2 SEPTEMBER Inlichtingen na 21 Aug.: MncL Wnsd. en Vrljd. van 7-9 uur C. F. V. KOOTEN, leraar Eng, M.O. en Fr. M.O. KAM. ONNESSTRAAT 15 - HAARLEM Z W. NAAR UW VACANTIEVERBLIJF PER LUXE CHEVROLET VRAAGT PRIJSOPGAVE AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MAATSCHAPPIJ Haarlem Plein 21 - Tel 1.2.3.4.5 Grafisch Bedrijf te koop of te huur. Oppervlakte 150 tot 300 m2. lp één of twee verdiepingen. Brieven onder no. 8645 bur. van dit blad. TE HUUR AANGEBODEN: Ruime gelegenheid voor het vestigen van massage-bedrijf of iets dergelijks. Inlichtingen dagelijks ten kantore van STOOP'S BAD te OVERVEEN Dansacademie 99 99 bericht hiermede dat de inschrijving en besprekingen voor de cursus 1947—1948 15 SEPTEMBER een aanvang sullen nemen HAARLEM SCHAGCHELSTRAAT 79 WONINGRUIL Haarlem of omg. Santpoort Agb. te, H'lem: Huls m, tuin en garage, bev. 4 kamers en 3 kl. kamers, 2 W.C.'s keuken, badkamer. Gevr. huls m. fl. tuin. en garage, bev minstens 10 kamers. 2 W.C.'s keuken, badk Brieven no. 8638. WONINGRUIL Aangeboden VRIJ HL IS te Heemstede in de omgeving He renweg en van Merieniaan; 7 kamers en badkamer. Huur prijs i 42 50 p. m., In ruil voor groter huls met garage, huur prijs tot f 85 p. m. ln Haarlem Heemstede of omgeving. Brie ven no. 5772 aan Adv, Bur. Jan C. Verheul en Co., N.Z. Voorburgwal 286, A'dam-O. WONINGRUIL Wordt gevraagd een grotere woning event, m. garage te Haarlem. Heemstede of Ben- nebroek ln ruil voor kleinere woning te Haarlem. Br. no. 3098 Wenslng's Adv. Bur., Tempellersstraat 32. Per touringcar op 11 Sept. naar Aalsmeer. Schiphol. Mulder- slot. Studio a f 7.75 p. pers. Op 9 Sept. naar Verwoest stadsdeel. Burgers Dierenpark, Openlucht Mu seum. Grebbeberg, Bedrieger tjes a f 8.75 p. p. Zulder Stationsweg IA. Bloemendaal telef. 23732. WONINGRUIL In ruil aangeb. een lief vry MODERN' III is,IE mooie om geving, ruim uitzicht. 5 ka mers. badcel. schuur en tuin. voor groter huis liefst met ga rage ln Haarlem. Zandvoort of omgeving. Brieven no. 8644 Middelgroot schildersbedrijf kan nog enig binnen- en bui tenwerk uitvoeren. Br. no. 8629 bad. m. geyser, keuken- gejsertje en gasfornuis. Br. Dijkman, Ceintuur baan 67, Amsterdam. Contact gezocht met Tandheelkundige inrichting W. SWAAP 9H tirote Houtstraat 99 Haarlem. Tel. 1372U Gehele Kunstgebitten 75.- Volledige behandeling ïn- Degrepen Spr.uren van de Tandarts dagelijks van 1-2 uur en volgens afspi Avondspr uren: Maandag Woensdag Vrydag 6-8. defect? Ugwenstein repareert correct! Anegang 20, Tel. 12472 Haarlem,* DE INSTRUMENTEN KOOPT Plano- en Orgelhandel Mnzleklnstru inenten NASSAULAAN 10. Tel. 2.1.7.6.9. FOTO HIIARIUS GR H0UTSTR.1O2 - TEU0866 De drie meest ver kochte BOEKEN zijn nog steeds HOTEL BERLIJN realistische roman door VICKI BAUM in solide luxe band f 4.50 hemel en aarde Zeldzaam mooie levens roman door GWETALYN GRAHAM ln geheel linnen band f 6.90. GEZEGENDE ZONDE door THOMAS STONE ln solldo luxe band f 3.00 BOEKHANDEL

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3