Haarlems Dagblad Deze zomer. Maatregelen tot herstel der orde in het „Indonesië onder-controle" Britse torpedojagers begeleiden de Exodus-Joden naar Duitsland Peil der Duitse metaal-, machine-, chemische industrie verhoogd en Vijftien ton goud vloog naar Nederland Mohammedanen en Sikhs proberen elkaar uit te roeien Weerbericht 62e Jaargang No. 18723 Bureaux: Grote Houtstr. 93, TeL Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Zaterdag 30 Augustus 1917 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag by de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem YUIJ BELEVEN weer eens een record- verbetering en ik waag het, die zelfs belangrijker te noemen dan de prestaties van Nel van Vliet. Al zouden de duizenden Hilversummers, die haar op hun stations plein geestdriftig welkom heetten bij haar terugkeer uit Amerika en die. „niet wilden heengaan eer zij hen had toegesproken' dit wellicht kwalijk nemen. Ik kan het niet helpen, maar ik vind zwem-, loop- en fiets-records en zo niet erg belangrijk. Als er dan record-verbetering moet zijn, om de mensen een beetje te troosten over zoveel dingen dezer wereld die helemaal niet ver beterd worden, zou ik liever mijn hulde aan onze nieuwste en grootste record houder, d,e Zomer-1947, willen betuigen. Al brengt hij droogte en schade aan de' oogst mee. jk zou zijn machtige zonzijde willen zien. Wij hadden daar behoefte aan. Wij snakten naar veel zon. De Bilt heeft vastgesteld, dat het aantal uren zonneschijn in Juli en de eerste helft van Augustus,, evenals in Juni, veel hoger is geweest dan gebruikelijk. Maar daar blijft het niet bij. In de laatste halve eeuw hebben alleen dc jaren 1904 en 1911 meer zon in Juli gebracht en over de gehele pe riode van 1 Juni tot 15 Augustus staat 1947 aan de top. In het jaar 2000 zullen de grootouders er nog tegenover lichtelijk ver veelde kleinkinderen op stoffen. En het zal een van de beste dingen zijn. die zij over dat grijze verleden de eerste helft der twintigste eeuw kunnen vertellen. Want die eerste helft is in het algemeen geen succes gebleken en zij zal, vrees ik, bij de tweede helft niet in een beste reuk staan. Intussen zijn wij niet de enigen, die zulk een zomer ervaren: Geheel Europa is er mee bedeeld, sinds de depressies boven de Atlantische Oceaan een andere koers dan de vanouds-bekende hebben gekozen. En nu moet ik toch de schaduwzijde noemen, omdat zulke alarmerende berichten zijn gepubliceerd over komende voedselnood in de meest benarde gebieden van Europa. Nederland behoort daar niet toe. Verschil lende andere landen worden erdoor be dreigd: natuurlijk in de eerste plaats Duits land. Het verwacht een oogst, die twintig procent beneden het normale zal liggen. Misschien heeft dat percentage op menig een weinig indruk gemaakt. Wij zijn zo gewend aan record-cijfers. Wie even over denkt, dat het met de Duitse rantsoenen in menig gebied al zo slecht gesteld is en dat de mogelijkheden voor het in econo mische crisis verkerende Engeland, om hulp te bieden, sterk verminderd zijn, be grijpt beter welke gevolgen deze droogte kan hebben. Er is nog een kans op red ding, want voedsel-deskundigen hebben verklaard, dat alleen regen binnen tien da gen de Duitse oogst nog zou kunnen' red den. De weer-deskundigen geven daar evenwel niet veel hoop op. Zoals wij be richt hebben is in geen enkel deel vat Duits-land sinds midden Mei regen van enige betekenis gevallen, waardoor vele gewassen zijn verschrompeld en afgestor ven. Dat Europa aan dergelijke weer-ver- schijnselen als de strenge winter '46-'47 en de droge zomer '47 niet het hoofd kan bie den is een gevolg van de oorlog, die de samenleving ir zijn gevolgen blijft schok ken en ontwrichten. Zowel d»; kolenpro- ductie als de voedsel-reserve* en voedsel productie der wereld schieten nog steeds ver tekort om zulke situaties op te vangen. Het is een kinderlijke opvatting.'die meent dat de oorlogs-elleftde ten einde is als het schieten is opgehouden. Maar na iedere oorlog schijnen veel domme mensen weer met dezelfde hardnekkigheid in die dwa ling te moeten vervallen. Het ziet er voor de Duitsers, die zowel de Tweede als de Eerste Wereldoorlog ontke tend hebben, somber uit. Deze zomer heeft hun ook in een ander opzicht geen heil ge bracht. Nog altijd is er niet de minste ze kerheid over hun toekomstig lot. Misschien is dit gemis wel erger dan enig ander: erger dan het gebrek aan huisvesting, aan voedsel en verwarming en aan zelfbestuur. Hoop doet leven: voor het Duitse volk biedt de toekomst nog steeds weinig of geen hoop. Zijn beste kansen liggen in het eigenbe lang van anderen, die zowel bij het herstel der Duitse productie als bij het hei-vatten van hun handel met Duitsland geïnteres seerd zijn. Tot die anderen behoren wij Nederlanders in de eerste- plaats. Maar beslissende invloed kunnen wij niet heb ben: alles hangt tenslotte af van het beleid der grote mogendheden. Daarop tenminste zoveel mogelijk invloed te doen gelden is zeker een Nederlandse taak en daarom is het verheugend, dat hard gewerkt wordt aan de voorbereiding van een internatio nale economische conferentie inzake Duits land, die op initiatief van ons Instituut voor Internationale Zaken binnenkort in ons land zal bijeenkomen. Maar ik geloof ook dat men de Duitsers politiek uitzicht zal moeten bieden. En dat dan in een dus danige vorm, dat zij zich in een West- Europese samenwerking zullen hebben aan te passen en geen kans meer zullen krijgen op nieuwe krachtpatserijen. Laten wij blijven beseffen dat de Pruisische mentaliteit wel geremd, maar niet dood is. Het is een teleurstelling, dat deze zomer geen nieuwe ontwikkeling van betekenis in het Duitse vraagstuk heeft gebracht. Die - is voor ons, zowel in materiële zin als zelfs breiö% verloren ten aanzien van ons toekomstig bestaan als vrij volk, van het hoogste belang. Zo ben ik, beginnend aan de stralende zonzijde van deze Europese zomer, toch bij zijn schaduwzijde terecht gekomen. Moet dit het slot zijn? Neen. Want de men selijke natuur leeft niet bij materiële dingen alleen. En zo .had zij, na zoveel ja ren van beproeving, deze zonnige zomer toch nodig, die duizenden nieuwe .moed en levensvreugd moet hebben gegeven. Wij zijn dankbaar en zouden nu wel gaarne, op korte termijn, een dagen-lange regen zien neerdalen. Tot waardig en reddend besluit. R. P. De begrenzing van het bezette gebied Vrijdag is een bekendmaking van de landvoogd gepubliceerd waarin de exacte begrenzing yan de gebieden wordt opge somd welk op 4 Augustus door de Neder landers waren bezet. Verder wordt een aantal maatregelen uiteengezet welke ge nomen zijn voor het herstel van een orde lijk bestuur. „De republikeinse regering heeft na het staken van het vuren door agitatie en in timidatie de republikeinse ambtenaren verboden functies in het bezette gebied uit te oefenen, weshalve de Nederlands- Indische regering heeft bepaald: a. In de bezette gebieden wordt niet langer net republikeins gezag erkend. b. Alle ingezetenen dezer gebieden wordt verboden de bevelen van dit gezag op te volgen. c- De republikeinse ambtenaren kunnen hun vroegere functies voortzetten, behou dens ongeschiktheid of laakbaar gedrag. d. Onwillige ambtenaren worden ontsla gen en kunnen naar het republikeinse ge bied worden gezonden. e. Maatregelen zullen genomen worden voor de duurzame veiligheid van de in gezetenen der bezette gebieden tegen ter reur en intimidatie. Voor het herstel van recht en orde zul len alle gewapende organisaties, welke het gezag van de bestaande overheidsor ganen niet erkennen, ontwapend en ont bonden worden. De Nederlands-Indische regering stelt zich verder ten doel herstel van het onderwijs, verkeerswezen en de arbeidsgelegenheid, en rechtsherstel voor allen, die uit hun beroep bedreigd worden of die daaruit verdreven zijn. Door syste matische verzorging van arbeidsgelegen heid zal voor ieder passend werk gevon den worden, waarbij door sociale maatre gelen gewaarborgd wordt, dat de belangen van de werkgevers en werknemers in har monie zijn. Het toekomstig regeringsbe leid houdt ook in vrijheid van godsdienst, systematische opbouw van de Indonesi sche middenstand in samenwerking met de politieke en maatschappelijke organisa ties, welker beginselen hiermede stroken. Het bezette gebied. In grote trekken samengevat bevonden zich op 4 Augustus jl. de volgende delen Grootkruis voor dr. v. Mook Onderscheidingen in Oost en West-lndië Bij Koninklijk Besluit is aan de luitenant gouverneur-generaal van Nederlands-Indië dr H. J. van Mook liet Grootkruis in de Orde van Oranje Nassau verleend Verder zijn onder andere de volgende onder scheidingen toegekend: Bevorderd tot Groot-Officier in de Orde van Oranje Nassau: Tjokorde Gde Rake Soekawati. president van Oost-Indonesië Benoemd tot Ridder ln de Orde van de Ne derlandse Leeuw: dr. P J Koets, directeur van het kabinet van de luitenant-gouverneur-ge neraal van Nederlands-Indië Mr. S. G Graaf van Randwijck. oud-zendings consul in Neder- lands-Iridlë. Mgr. J. F. M, Pèssers, titulair bisschop van Candijba en apostolisch vicaris van Timor te Haliloelik, Mgr. J. H. van Valen- berg, titulair bisschop van Komba, apostolisch vicaris en pastoor van Pontianak, W_ C. J Versteegh, directeur der Koninklijke Neder lands Indische Luchtvaart-maatschappij, re serve kolonel van de militaire luchtvaart bij het K N I.L. D, C. Buurman van Vreeden, ge- neraal-majoor van de Generale Staf van het Koninklijk Nederlands-Indisch leger, chef van de generale staf. Dr. P. A. Kasteel, gouverneur van Curasao. Verder zijn aan talrijke burgerlijke en mili taire functionarissen in de beide Indien on derscheidingen verleend. Vijfentwintigduizend Engelse mijnwerkers in staking Reuter meldt, dat er thans vijf-en-twin tigduizend Engelse mijnwerkers in staking zijn en dat er onder hen ontevredenheid heerst ten aanzien van de vakverenigings leiding, die de staking niet erkent. De pre sident van dc Britse nationale mijnwer- kersbond. Will Lawtlier (comm.) heeft betoogd, dat dc staking „op dit moment misdadig is en dat de houding der mijn werkers aan het ontoerekenbare grenst". De reden. Naar de „Daily Telegraph" eerder meldde hadden in Zuid-Yorkshire 15.000 arbeiders, het personeel van 15 mijnen, het werk neergelegd als protest tegen het ontslag van een aantal collega's in een der mijnen Deze laatsten hadden geweigerd een be sluit van de directie tot vergroting van de dagtaak uit te voeren. Niet minder dan 22.000 ton steenkool gaat tengevolge van deze staking, die zich nog steeds uit- van het gebied der republiek wederom onder Nederlands gezag: Het deel van West- en Midden-Java. dat in het Westen begrensd wordt door de lijn, lopend van Kramat, ongeveer 30 km. Noord-West van Batavia. Zuidwaarts naar de Wijnkoopsbaai aan de Zuidkust (de provincie Bantam staat dus nog onder republikeins gezag) en in het Oosten door de lijn, lopend van Pekalogan aan de Noordkust naar het district Ke- boemen, 70 kilometer Noord-Oost van Tjilatjap. Op Midden-Java in het re gentschap Semarang de districten Salatiga, Ambarawa en Demak, Noórd-Oost van Semarang. Oost-Java tussen straat Bali en de lijn Malang-Djombang-Grissee. Op Madoera zijn de gehele Zuid- en Westkust onder controle. Op Noord-Sumatra een gebied met een straal van 150 k.m. rondom Medan, op Midden-Sumatra de vlakte van Padang en op Zuid-Sumatra een gebied, dat zich 150 km. Noord-Oost en Zuid-West van Palembang uitstrekt. Rusland ratificeert vijf vredesverdragen Radio Moskou meldt, dat de opperste Sovjet gisteravond de vredesverdragen met Italië, Roemenië, Hongarije, Bulga rije en Finland heeft geratificeerd. De „Johan van Oldenbarneveldt" zou gistermiddag uit Amsterdam vertrekken met 1300 vrouwen en kinderen van Neder landers, die in Indië werkzaam zijn en van Nederlandse militairenHet vertrek moest echter worden uitgesteld wegens een tech nische storing in de machinekamer. Hoewel op grond van douane- en bewakingsvoor schriften na de inscheping geen communi catie tussen schip en wal meer mogelijk was, verdrongen zich gistermiddag vele familieleden op de kaden bij het schip, om de verlrekkenden toe te wuiven. Het vertrek is nu bepaald op vanmiddag vier uur. De „Johan" vaart dan naar Bui tenhuizen en zal vannacht om drie uur de sluis van IJvmiden verlaten. Zal de t .IS'.O. tussenbeide komen? Heulers correspondent aan boord van een der drie schepen die met dc emigranten van de „Exodus" op weg zijn naar Ham burg, meldt, dat drie Britse torpedojagers zich bij dc schepen gevoegd hebben om tegen eventuele ongeregeldheden aan boord der schepen te kunnen optreden. Zij zullen de schepen tot het Kanaal verge zellen. Oiuler de emigranten deed hard nekkig liet gerucht de ronde, dat tie UNO tussen beide zou komen en zou verzoeken dat de schepen weer koers zouden zetten naar Palestina. Generaal Bishop, plaatsvervangend lei der van de Britse bestuurscommissie voor Duitsland, heeft op een persconferentie medegedeeld, dat de Joodse landverhuizers van de „Exodus", die de volgende week in Hamburg verwacht worden. geselecteerd" zullen worden. De „réfugiés" onder hen zullen in de Duitse economie opgenomen worden en als Duitsers behandeld worden, de „verplaatste personen" zullen naar kampen als Belsen gezonden worden en ingeschreven voor officiële immigratie in Palestina. Voorts zullen transportmidde len ter beschikking gesteld worden van de Joden, die het aanbod der Franse re gering voor huisvesting in Frankrijk accep teren. De „selectie" zal twee weken in beslag nemen en verricht worden door functionarissen van de internationale vluchtelingenorganisatie onder bescher ming van Britse troepen. Na aankomst van de Joden in Hamburg zullen zij vervolgens per trein naar twee kampen in de buurt van Lübeck worden overgebracht. Het Hooggerechtshof te Londen heeft de eis van het Joodse Bureau, om te bevelen dat de Joden van de „Exodus" niet naar Duitsland zullen worden gebracht, afge wezen. ONS VOLGEND NUMMER Op Maandag 1 September verschijnl ons blad niet. Het volgende nummer komt uit op Dinsdag 2 September. Truman en Evans morgen op Ypenburg De twee Amerikaanse sportvliegers Truman en Evans, die een vlucht rond de v/ereld maken, zullen Zondagmiddag om vijf uur (Ned. tijd) van het vliegveld Croydon starten. Zij worden om ongeveer zeven uur des avonds op Ypenburg ver wacht. Brand op waterleidingterreiii in Monster Vrijdagmiddag brak een bosbrand uit op het terrein van de waterleiding te Monster. Dit terrein bestaat uit grasland met een bebossing van dennen. Het was een geluk, dat men op dit ter rein onmiddellijk water bij de hand had. doch de afstand tussen het water en de plaats van de brand maakte het nodig, dat slangen ter lengte van ongeveer 500 meter moesten worden uitgelegd. Na on geveer een uur was men de brand meester. Door de ligging van het waterleiding terrein vlak bij het grote landgoed „Ockenburch" bestond aanvankelijk ge vaar, dat de brand daarheen zou overslaan. Het woord is aan- Feuchtcrsleben: Wij moeten onszelf zo behan delen, als Rcil naar men zeide z{in patiënten behandelde: de ongeneeslijken verloren het leven, maar dc hoop nooit. De reis van dr. van Mook Naar het A.N.P. verneemt zal dr. van Mook Zondag a.s. om 5 uur 's morgens met een speciaal toestel, een C 54 onder com mando van viruly, uit Batavia vertrekken. Men zal rechtstreeks naar Schiphol vliegen. Dr. van Mook wordt tezamen met minis ter Neher Dinsdag a.s. om 14.30 uur in Ne derland verwacht. De Anglo-Amerikaanse zone moet zichzelf kannen bedruipen De Haarlemmers, die vanmorgen vroeg uit de veren waren, konden een vreemdsoor tig vehikel door de strateri zien rijden. Het was een z.g. Combine" een Amerikaanse landbouwmachine, die tegelijkertijd maait en dorst. Op eigen kracht ging 't ongeveer vier meter brede gevaarte vandaag naar Den Haag, waar het op een landbouwten toonstelling te zien zal zijn In het Engels-Amerikaanse plan voor het pi'Oductiepeil der Duitse industrie wordt de staal-productie vastgesteld op 10.700.000 ton per jaar. Twee jaar geleden waren 'Engeland, de Sovjet-Unie en de V.S. te Potsdam overeengekomen, dat de capaciteit der staalindustrie zou worden ^vastgesteld op 7,5 millioen ton voor geheel Duitsland, waarbij de werkelijke productie in een bepaald jaar beperkt werd tot 5.8 millioen ton. Het plan stelt een verhoging voor van het peil der industrie met 25 tot 30% tot het cijfer van 1936. Dit jaar werd gekozen, omdat de bedrijvigheid noch buitengewoon groot noch buitengewoon klein was. Het plan voorziet in een verhoging van de staalproductie tot 10.7 millioen ton per jaar. Volgens de preambule kunnen noch het gebied der Engelse en Amerikaanse zóne, noch geheel Duitsland in het kader van het plan van 1946 economisch gezond wor den. daar dit plan gebaseerd was op be paalde veronderstellingen, die niet ver wezenlijkt zijn. Onder de huidige omstan digheden kan Duitsland niet zijn onmis bare aandeel bijdragen tot het economisch herstel van Europa in zijn geheel. In de preambule wordt de uitnodiging aan de andere zones herhaald om toe te treden tot de Engels-Amerikaanse overeenkomst der fusie en "wordt verklaard, dat het her ziene plan. zodanig is opgesteld, dat het aangepast kan worden aan het plan voor Duitsland in zijn geheel. Het verschil tussen het oude en het nieuwe peil der productie zou gelegen zijn in de metaal-, de machine- en de chemi sche industrie, van welke het grootste deel der herstelbetalingen verkregen moet wor den, omdat het oorspronkelijke plan reeds oorzag in een maximum peil in som mige gevallen een zeer irreëel peil voor de niet voor herstelbetalingen in aanmer king komende industrieën. Volgens de leiders der gemeenschappe lijke zóne is het vrijwel onmogelijk een ..zelf-bedruipende" economie in de beide zones tot stand te brengen, zonder het peil der herstelbetalingsindustriecn aan merkelijk te verhogen. Het herziene plan beoogt ze te brengen op een productie van gemiddeld 5 tot 10% beneden de norm van 1936. Men wijst er daar bij op, dat dit 55 tot 60% minder is, dan wat door deze industrieën tijdens de oorlog werd geproduceerd. Bevolkingsaanwas. Een tweede belangrijke factor bij de herziening is de kwestie der be volking. De gemeenschappelijke zóne heeft reeds een bevolking van minstens 6 millioen meer dan in 1936 en tegen 1952 worden er nog 2 tot 4 millioen meer verwacht. De bevolking zou dan over vijf jaar 40 tot 44 millioen zielen tellen. In de mededeling wordt gezegd, dat aangezien het allereerste vereiste was de gemeenschappelijke zóne „zelf- bedruipend" te maken, men rekening heeft gehouden met de eisen, gesteld door de export, de interne behoeften van het gebied en de handel met de rest van Duitsland. Om „self-suppor ting" te kunnen zijn, moet de ge meenschappelijke zóne, wat zij tekort komt verkrijgen dopr invoer uit het buitenland of door handel met de rest van Duitsland. Hieronder volgen de détails van het plan betreffende enige der voornaamste in dustrieën. Machine-industrie. In de zware in dustrie wordt de productie gesteld op 80 pet., in de lichte op 119 pet. van de voor oorlogse productie. Precisie-macliineriecn en optische in dustrie. Geen dezer fabrieken komt voor herstelbetaling in aanmerking met uitzon» dering van de fabrieken, die voor oorlogs» gebruik werden gebouwd of geschikt ge» maakt. Machine-werktuigen. Er wordt een ca» paciteit gehandhaafd voldoende voor een productie van 170 millioen Rijksmark. De rest ongeveer 35 pet. komt in aan merking voor herstelbetalingen, met uit zondering van fabrieken voor landbouw- tractors. Auto-industrie. Honderdzestigduizend auto's en een en zestigduizend vijfhonderd vrachtauto's per jaar. Elec.trische industrie. Geen fabrieken voor herstelbetalingen beschikbaar. Chemische industrie. Capaciteit op het peil van 1935. 45 pet. wordt deels wegge voerd als herstelbetalingen, deels vernie tigd. Non-ferro metalen. De productie van koper wordt vastgesteld op 215.000 ton per jaar. Nieuwe president van de Haarlemse rechtbank BURGEMEESTER EN WETHOUDER VAN AMSTERDAM NAAR MOSKOU. Het gemeentebestuur van Amsterdam heeft een uitnodiging ontvangen van de voorzitter van de Moskou'se Sovjet om de plechtige herdenking van het 800-jarig bestaan van de stad Moskou op 7 Septem ber bij te wonen. Deze uitnodiging heeft het gemeente bestuur aanvaard. De burgemeester mr. Arn. J. d'Ailly en wethouder B. C- Francke zullen de hoofdstad van ons land bij deze plechtige viering vertegenwoordigen. Zij zullen daartoe op 4 September per vlieg tuig via Stockholm naar de Russische hoofdstad reizen. Vijf K.L.M.--vliegtuigen, welke 15 ton goud uit Engeland naar Nederland over brachten, landden gistermiddag om vijf uur op een speciaal afgebakende hoek van het platform van Schiphol. Direct werd een politie-cordon rond de machines getrokken, om de nieuwsgierigen op een afstand te houden. De zware bewaking en de grote stilzwijgendheid welke over dit transport werd betracht, deden op het vliegveld allerlei geruchten ontstaan. Onopgemerkt verliet even later een vrachtauto van de K.L.M., welke de 267 kratten vervoerde, het terrein op weg naar de Nederlandse Bank te Amsterdam, waar het goud in de kluis werd opgebor gen. Het goud vertegenwoordigt een waarde van ongeveer f 42.500 000.Het betreft een gedeelte van de goudreserves, welke kort na de Duitse invasie in Nederland door de toenmalige Nederlandse regering zijn overgebracht naar Groot-Brittannië. Sinds 1930 heeft geen goudlading van een zodanige omvang Groot-Brittannië ver laten. Hoopgevende uitlating voor Rotterdam De president van de Amerikaans-Duitse Kamer van Koophandel, Daniël P. McDo nald, die op verzoek van de Amerikaanse militaire autoriteiten naar Duitsland gaat om een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden van de handel tussen Ame rika en Duitsland, zeide bij zijn vertrek van Laguardia, dat het mogelijk is dat de transito-verschepingen via Rotterdam in de nabije toekomst zullen toenemen. Schoenenbon op stamkaartnummer 6 Ook bonnen voor kinderen Op door dc distributiedïcnst bekend te maken dagen in liet tijdvak van 2 tot en met 27 September zal een schoencnbon naar keuze worden verstrekt aan hen, wier stamkaartnummer eindigt op het cijfer zes, voor zover de bon 612 zich nog aan hun inlegvel bevindt. Tevens zal aan kinderen geboren in September van een der jaren 1932 lot en met 1945, alsmede aan kinderen geboren in de maand November van het jaar 1946, een schoenenbon worden ver strekt van dc soort en maat als overeen- Ooggetuigeverslag van treinoverval De bloedige onlusten in de Pendsjaab nemen ontstellende vormen aan. Slachtin gen van Sikhs en Mohammedanen zijn schering en inslag. Een bende van 100 Sikhs heeft de post trein van Delhi naar Lahore aangevallen. De United Press-correspondent die zich in de trein bevond, vertelt over deze overval het volgende: .De trein, waarin zich honderden vluch telingen bevonden, stopte plotseling midden in een verlaten gebied doordat Sikhs, die zich onder de passagiers bevonden, aan de noodrem hadden getrokken. Plotseling verschenen er een circa 100 Shiks, gewa pend mtft van stalen punten voorziene spe ren, waarmede zij de Mohammedanen te lijf gingen. Voor mijn ogen zag ik hoe zij een Mohammedaan letterlijk in stukken hakten. Dit alles speelde zich in enkele seconden af. Voor ik het wist hadden de komt met leeftijd en geslacht van het I aanvallers een ruit van mijn coupé gebro- kind. Hierbij zal bon 604 van het inlegvel ken en poogden zij hierdoor naar binnen te worden verwijderd. I dringen. De politie-bewaking, die zich in de trein bevond, had echter reeds het vuur op de Sikhs geopend en voor het aan de aanval lers gelukt was in de trein te komen, wer den zij genoodzaakt zich terug te trekken. Te Ferozepore werd er weer een aanval op onze trein gedaan, thans echter door honderden Mohammedaanse vluchtelingen, die probeerden nog een plaatsje te bemach tigen in de overvolle wagens. Zij klommen op de daken en grepen zich 'ast aan elk uitsteeksel. De meeste van deze mensen hadden in geen 48 uur gege ten. Velen bloedden uit talrijke wonden. Langs het gehele traject van Ferozepore naar Pakistan lagen de verminkte lijken van Moslems, doch ook in Pakistan zelf lagen verminkte lijken, ditmaal van Sikhs, welke gemakkelijk zijn te herkennen aan hun lange haren en baarden. De lichamen vertoonden dezelfde verwondingen en de zelfde tekenen van bittere haat, ditmaal toegebracht door Mohammedanen. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot president van de Haarlemse rechtbank mr. A- M. baron van Tuyll van Serooskcrken, oud-vïce-president van dc rechtbank te Alkmaar, procureur-fiscaal bij de Bijzon dere Raad van cassatie en Nederlands ver tegenwoordiger bfj het internationaal mi litair Tribunaal te Neurenberg. Mr. Van Tuyll van Serooskerken, die op 1 Januari 1889 in Voorburg geboren werd, is vele jaren rechter geweest in de rechtbank te Amsterdam, voordat hij op 6 Mei 1940 benoemd werd tot president van de Arrondissementsrechtbank in Alk maar. In September 1945 volgde zijn benoe ming tot procureur-fiscaal bij het Bijzon der Gerechtshof te Amsterdam. Bij de grote processen voor het tribunaal in Neurenberg, dat onder andere de voorma lige rijkscommissaris Seyss Inquart ter dood veroordeelde, was mr. Van Tuyll van Serooskerken Nederlands vertegenwoor diger bij dit tribunaal. Ook trad hij in December 1946 als zodanig op bij het mili taire tribunaal in Neurenberg. Andere benoemingen bij de rechterlijke macht. Benoemd zijn tot president van de recht bank te Alkmaar mr. A. D. van Regteren Altena, thans vice-president te Utrecht; te Dordrecht mr. W. J. Hofdijk, thans vice-president te Assen en tot vice-presi dent te Amsterdam is benoemd mr. M. D. K. S. van Lier, rechter te Amsterdam, wo nende te Haarlem. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Zater dagavond tot Zondagavond: Heldere en vrij koele nacht met weinig wind. Morgen overdag zonnig eo droog weer met iets hogere temperatuur en in de namiddag matige wind tussen Noord en Oost 31 Augustus: Zon op 5.48 uur, onder 19 32 uur Maan op 20.01 uur, onder 5.01 uur (Volle maan) 1 September: Zon op 5.50 uur, onder 19 30 uur Maan op 20.15 uur, onder 6.14 uur 2 September: Zon op 5.51 uur. onder 19.30 uur Maan op 20 28 uur. onder 7.28 uur 3 September: Zon op 5.53 uur, onder 19.25 uur Maan op 20.41 uur. onder 8 42 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1