Van „palingvellen, vuile wind en afbranden" gesproken Sportagenda Vacantiekrabbei uit Menton Onze sportmensen hielden d e naam van Haarlem in Derby hoog Twee Nederlandse ploegen reeds in de eindstrijd Hofvijver ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1947 INTERVIEW MET EEN GANGMAKER „Kijk'es", zei de gangmaker en dronk een lange teug van het goudgele bier, veegde zijn lippen eens af en herhaalde, „kijk'es Stel je ligt in een koers. Jij met je renner op kop en ik in de tweede posi tie. Stel, dat ik over je heen wil. Dan mot ik gelanceerd aankome. Want as ik aan kom kruipe. ben ik al gestorve voor ik gehore ben. Ik bedoel maar. as ik aankom en die vogel voor me knijpt een tandje af, zodat hii naast mijn renner komt te legge, dan brandt'ie óf me renner af. £>f hij legt zo in de vuile wind, dat'ie in de wervels komt te zwemme en om z'n moesie 'em begint te roepen". Ken je 51e volge?" „Nee", zeiden wij beslist, „neei dat kun nen wij niet. Als je nou eens van het be gin begon. Hoe gaat nou zo'n hele stayers- race in zijn werk?" „Nou", zei de gangmaker, ging er eens recht voor zitten en bestelde nog een biertje, „een uur voor de koers begint de motorkeuring. Daar zijn die snijers ge wiekst op tegenwoordig. Alles is regle mentair vastgelegd. Geen lappies aan je machine meer om een extra zuchie wind te vangen. Dan ga je loten om de leren pakken. Zo'n pakkie maakt heel wat uit. Het moet wijd weze en lekker smerig. Aan een palingvelletie wat. strak om je huid zit heb ie niks. Lekker flodderig zie'je. En hoe smeriger en ruwer hoe lie ver. Dat vangt allemaal extra wind. Te- gewoordig mag je der alleen maar een tricot-onderpak, een trui en een handdoek onder aan hebben. Vroeger was dat an ders. Dan kwame die snake soms met hele voddebale onder der jas de baan op. Da's der nie meer bij". De gangmaker staarde peinzend in zijn glas bij de herinnering aan die gouden tijd. „Nee", zei hij, „nou moet je het van het vuil hebbe. Nooit je motoor en nooit je pak sohoonmake. As ik me cabine bin nenkom en ik heb nog niks aangeraakt, heb ik al een paar zwarte grijpstuivers". „Nou dan ga je rije he", zei hij, „en as je dan in je positie legt, late ze de ren ners los en die kruipe der achter. Wie er dan het eerste is, hep het gewonne". „Jawel", zeiden wij, „dat is nou alle maal goed en wel, maar daar komt na tuurlijk een heieboe! by kijken". „Tuurlijk", zei de gangmaker en nadat zijn dorst gelest was, „kijk wat ik je nou zonet vertelde bijvoorbeeld over dat pas- sere. Ik zei al je moet hard aankomme want als die renner van mij naast jou mo tor komt te legge en jij heb je uitlaat aan de rechterkant, dan aait er zo'n stoot hete lucht met vonke over die snaak z'n kuier- latte, dat ie gauw een frisse plaats gaat opzoeke- Dat is het zogenaamde afbrande. Of hij komt in je vuile wind en dan is'ie voor de bijl". „Juist", zeiden wij. ten teken dat wij het min of meer begrepen hadden, „nog'es wat. Heb je eigenlijk een telefoon aan boord? Wij bedoelen maar hoe converseer je eigenlijk met die fietser?" „Schreeuwe", zei de gangmaker, „hard schreeuwe. Tenminste de renner schreeuwt Wanneer op de Stadionbaan het geronk van de motoren klinkt en onder het felle licht van de schijnwerpers de renners in hun felgekleurde truien achter de gangmakers jakkeren, dan is dat een schouwspel, dat het hart van iedere wieler-enthousiast sneller doet kloppen. Een mysterieuze zaak voor de leek, dat spel van flitsende strategie, waar af en toe wel eens dingen gebeu ren, die niet helemaal in de haak zijn, maar dat zo boeiend kan zijn, dat als men het eenmaal gezien heeft men er meer van wil weten. Wij hebben een gangmaker, de man op de motor die het ondankbaarste werk van de com binatie te doen heeftwant hij is altijd de „beul", er eens over uitgehoord. Hij vertelde ons in zijn sappig vak-jargon van afbranden, palingvelletjes, vuile wind en wat meer des stayers is. onderkant van de baan. Dan heb'ie met een alle wervelwinden van boven". Hij stootte ons eens vertrouwelijk aan en zei: „Want de wind, da's een belang rijke factor, daar moe'je op letten. As het nou windstil is, dan ken je ook zien. dat alle jongens meteen het grote mes der'op zette. De grote versnelling zogezegd", voegde hij er aan toe, omdat wij het al weer niet begrepen. „En dan de suggestie", zei de gangma ker, nadat hij een biertje had besteld, „ik. zal je vertelle, ik heb'es met een renner gereje, en die wou met alle geweld pille tjes slikken, net as die Franse. Van die opschroefpi 1 letj es zogezegd. Nou as ik dan nee zeg, ken die jonge nie'rije. Ik een bruin apothekersflesje gehaald met schoon water der'in en daaruit precies vijftien druppels op een suikerklontje gegoten. Hij slikke. Je had 'em moete zien. Hij trok een gezicht assof die pure wonderolie stond te la je. Maar rije dat'ie dee. Kon hij wete, dat het gemeentepils was?" „Ja", zei hij dromerig, „het is een rare sport en der gebeure wel 'es heul af en toe dinge, die niet door de beugel kenne. Maar iedere keer dat ik op me motor stap. heb Lk er nog eveveel gijn in". Wij konden het ons voorstellen. De man op de stoomfiets. waar wij tien minuten later met bijna tachtig kilometer vaart op ons herenrijwiel over de Wagen weg achteraan jakkerden, niet- Maar die wist ook niet wat ganemaken was. W. L. B. De zeilsport vraagt drie dagen achter een de aandacht. Op het Noorder Buiten Spaarne en de Mooie Hel worden jubileum- wedstrijden gehóuden, waarvoor grote be langstelling bestaat. De jubilerende vereni gingen hebben gezorgd voor een goede ont vangst. Op het terrein van Rood en Wit is drie dagen cricket te zien. Vandaag en morgen speelt het Nederlands elftal tegen de Free Foresters en Maandag komen het Neder lands jeugdelftal en een N.C.B.-ploeg tegen elkaar uit. De strijd om de Prins Hendrikbeker wordt Zondag in Den Haag gestreden. Haarlem zal ook uitkomen en de ploeg is als volgt samengesteld: 100 m: SchaapSchreuder: 400 m: Dek kerWullems; 800 m: Van GogH. Wer- nik; 1500 m: Van GogHessels; 5000 m: JordensKoopman; 4 x 100 m: Schaap WullemsSchreuderSloos; 4 x 400 m: DekkerTh. WernikWillemsE. Schol- ten; 110 m horden: HaringhuizenLamo- ree; discuswerpen: KluftMulder; kogel stoten: KluftBelle; speerwerpen: Th. WernikEbskamp; vèrspringen: Willems G. Scholten; hoogspringen: Haringhuizen Bennink; polsstokhoogspringen; Lamoree Verkes. Als captain van de ploeg fungeert S. van Duin en als masseur de heer Ouwer- kerk. Het jaarlijks tournooi van RCH in het Heemsteedse Sportpark om de Zilveren Molen van Groenendaal wordt Zondag ge speeld. De dag begint met Leeuwarden UVS en daarna komen Stormvogels (win naar van het vorig jaar) en RCH in het veld. Des middags volgen de strijd om de derde en vierde prijs en de finale. In de Oudheid, in de Middeleeuwen evenals in de Moderne Tijd, hebben de Verenigingen voor Vreemdelingenverkeer in hun verschillende vormen steeds een buitengewone zin gehad voor reclame. Dat de fantasie het daarbij dikwijls van de strikte waarheidsliefde wint, verhoogt de levendigheid. Vooral m de Zuidelijke tan den heeft men rijkelijk geput uit min of Een fiets met een hulpmotor was een der snufjes van de Messe in Hannover, waai de voortbrengselen der Duitse industrie waren tentoongesteld. Deze motor kan op iedere gewone toerfiets worden gemonteerd en stelt de berijder in staat 100 kilometer op een liter benzine te freewheelen Van onze speciale verslaggever) Als wij de. berichtgeving uit Derby be sluiten met een terugblik op de belevenis sen, dan willen wij eerst opmerken, dat de tocht volkomen geslaagd is. De deelneem sters en deelnemers gaven blijk hun sport serieus op te vatten, dit wil zeggen, zij stelden alles in het werk, om zo goed mo gelijke resultaten te boeken. Steeds werd op faire wijze opgetreden. Kort en goed kan gezegd worden, dat de sportvertegenwoor- digers de naam van Haarlem op voorbeel dige wijze hebben hooggehouden. De pres taties mochten er zijn. De zwemploeg slaagde er zelfs in op alle nummers te zegevieren. Te betreuren was het, dat geen der dames van Derby aan de start verscheen. Boze tongen beweerden hardnekkig, dat zij de strijd niet aandurf den, hetgeen natuurlijk slechts zou pleiten voor de kracht van de Haarlemse dames, die nu slechts tegen haar collega's-stad- Europese roeikampioenschappen De eerste dag der Europese roeikampioen schappen te Luzern is voor de Nederlandse deelnemers zeker niet ongunstig geweest. In de nummers twee zonder stuurman en „Ho, ho, nie zo hard" en een hoop lelijke de double scull plaatsten zich reso. De Laak woorden, maar ja. je laat die labberdoedas en Willem m direct in de eindstrijd, een maar brulle en je draait- rustig een tandje uitstekend resultaat, vooral door de wüze wijer ope. Van je gashandle", verduide lijkte hij. „Kijk je moet je renner een beetje aanvoele. Zolang die „Ho" schreeuwt, trek je je der niks van an. Maar as die anders „Ho" gaat roepe, dan moet je uitkijke- Dan zit'ie met de ram. Moe, betekent dat. Dan hejje kans dat'ie losraakt eri dan is de koers ver lore. Moet je 'em dan es in het rennerskwartier hore sakkere. Praat me der niet van". „Hoe hard gaat het nou eigenlijk?" in formeerden wij. „Een kilometertje of tachtig", zei de gangmaker en veegde het schuim uit zijn snor, „ja en van een eindspurt is geen sprake. Het is jakkere van het begin tot het eind. Altijd maar rije om een plaats. Want als je twee keer bijvoorbeeld vier geworden ben. hoef je niet te rekene, dat je volgende keer zo maar een contract krijgt en daar gaat het toch maar om". „Gebeuren er niet veel ongelukken", vroegen wij. „Ach", zei de gangmaker en keek voor het eerst een beetje denker, „daar ken je maar beter niet van prate. Je komt wel es knijp te zitte natuurlijk. En als je 'es een goedaardig schuivertje maakt, dan ligt er gauw een flinke lap behang af". Hij grin nikte eens en zei: „As er nou 'es een nieu weling bij zit. die een beetje huiverig is. dan wille we 'em nog wel 'es een extra zoentje geven, dat hem in het gootje drukt". Wij keken even op toen wij van deze aanhankelijkheidsbetuiging hoorden en hij legde ons uit: „Dan gaan we heul dicht naast 'em zitten en drukken hem naar de Passagiers van „Indrapoera' mochten niet van boord Teleurstelling bij wachtende menigte in Rotterdam Gisteravond om tien uur is de Indra poera uit Zuid-Afrika aangekomen. Aan boord bevonden zich ongeveer 200 passa giers, meest Zuid-Afrikanen van Neder landse afkomst, die na een verblijf van 15 tot 20 jaar in het nieuwe vaderland een vacantieuitstapje naar Nederland onder nemen. Uit alle delen van Nederland wa ren familieleden naar Rotterdam gekomen om de aankomenden te begroeten. Een grote menigte wachtte uren lang in de grote loods, want de Indrapoera liep twee uur later dan verwacht werd binnen. Zo dra het schip aan de wal lag viel de vele wachtenden een grote teleurstelling ten deel. Slechts diegenen onde.r de passagiers, die het voornemen daartoe tevoren hadden kennbaar gemaakt, ongeveer een 30-tal, mochten van boord. De overigen werden verplicht tot de volgende morgen op het schip te blijven. Hun verwanten in de loods mochten zelfs niet op de kade komen om even uit de verte te groeten. De onver murwbare houding van de douane, aan welke deze maatregel te wijten is, wekte grote ontstemming en teleurstelling, vooral omdat bijna geen der wachtenden een be hoorlijk onderkomen voor de nacht had. Kapitein Oosting van de „Indraooera" verklaarde, dat hij van Zuid-Afrika tot Rotterdam zeer somber weCr had gehad. Hij had bHna geen zonnetje g^ziou en was zeer verwonderd te horen, dat men in Nederland de laatste maanden eigenlijk niet meer wist wat schaduw was Kappers op 1 September. De vakgroep ..kap- persbedrljvcn" adviseert haar leden de dames- talons Maandag 1 September de gehele dag te Hutten en de herensalon* des middags om 12 uur. Laak (7 min. 31.2 sec,) lag aanzienlijk bo ven die van de drie eerst aankomenden voor de eerste heat. Achtriemsgleken. Als altijd waren de heats van de acht- riemsgieker, het fraaiste nummer van de dag. In de eerste heat had De Delftse Soort geen al te snelle start en op 600 meter had Italië de leiding met een kleine voorsprong op Hongarije, terwijl Denemarken en onze landgenoten daarachter lagen, vervolgens kwamen Frankrijk en Portugal. In de vol gende 400 meter hadden de ploegen met uitzondering van Portugal om beurten de leiding en toen de helf: was afgelegd had de Italiaanse giek wederom een kleine voorsnrong veroverd 00 Denemarken en Nederland. De Delftse Soort roeiie Iiik. aangezien onze landgenoten tussen de Italianen en de Denen hadden geloot die beiden iets opdrongen, zodat de nauwe baan verhinderde dat de Delftenaren zich vol ledig konden geven. 500 meter voor de finish lag Italië een lengte voor op Frank rijk. die geheel aan de buitenkant roeide en Nederland, die heftig met elkaar stre den om de tweede plaats, welk duel ten voordele van de Delftse Sport werd beslist met een tijd van 6 min. 18 secmet Frank rijk 00 0.7 sec. verschil. Voor Italië drukte men 6 min. 13.2 sec. af. slechts 3 sec. boven het baanrecord. Denemarken werd vierde, Portugal vijfde en Hon?ariie laatste. In de tweede heat noteerde Zwitserland 6 min. 17.2 sec. en was verre superieur aan de vier andere achten. Hockey Hockeyploegen naar Derby De dames en heren van de hockeyploegen die de reis naar Derby meemaken, zulien op Dinsdag 16 September met de boot Rot terdamHuil naar Engeland gaan. Woens dagavond wordt het gezelschap, dat uit ongeveer dertig personen bestaat, in Derby verwacht. Een zwaar programma zal moe ten worden afgewerkt, want van Vrijdag 19 tot en met Maandag 22 September wordt er gespeeld. De damesploeg is samengesteld speelsters van Rood Wit, HBS en Al- uit waarop deze overwinningen werden be haald. In de zeven nummers werden telkens twee voorwedstrijden gehouden. De veer tien winnende ploegen werden voor de eindstrijden van Zondag geklasseerd. De overige ploegen roeien Zaterdagmiddag de herkansingsrace. Van deze veertien wed strijder. won Zwitserland er vijf, Italië drie, Nederland en Frankrijk ieder twee en voorts Zweden en Hongarije elk een. Nederland heeft in de Europese roei- wereld geen slecht figuur geslagen, integen deel. want behalve de twee overwinningen in de heats bezette de acht van De Delftse Sport in zijn heat een fraaie tweede plaats achter Italië, met een uitnemende tijd, waarbij er geen twijfel behoeft te bestaan of de Delftenaren zullen zich uit de her kansingsrace ook voor de eindstrijd klas seren. De twee overblijvende Nederlandse ploegen, Njord in de bestuurde vier en D:e Leythe in de gestuurde twee eindigden bei de in hun heat als laatste. Zwitserland plaatste zich in vijf van de zeven nummers direct voor de finale en er hoeft geen twii- fel te bestaan over het feit, dat dit land de Coupe Glandaz, de landenprijs, te bereke nen over alle nummers, zal winnen. Van de vijf Nederlandse ploegen heeft de double scull van Willem III. met Neu- meyer en Van der Meer de beste kans. Niet alleen wonnen de Nederlanders op overtuigende wijze hun heat, maar ook maakten zij de beste tijd in de beide series. De buitenlandse deskundigen waren vol lof over de stijl en de techniek van beide zeer sterke roeiers, die trouwens ook zeer tactisch de wedstrijd roeiden. Reeds van den beginne af liepen de Amsterdammers uit en onbedreigd gingen zij als eerste dooi de finish, terwijl Tsjecho-Slowakije en Zwitserland fel om de tweede plaats stre den, waarbij de Tsjechen wonnen dank zij hun betere eindspurt. Fraaie wedstrijd van Dc Laak In de vier met stuurman was Njord niet slecht begonnen, maar in het tweede ge deelte van de race roeide de Leidse stu dentenclub verre beneden haar kracht. Zij eindiede als vijfde met een dergelijke grote achterstand dat geen tijd werd opgenomen. Ook Die Leythe stelde teleur, eigenlijk nog meer dan Njord. van wie men wist. dat men weinig routine had. Tiidens de trai ning was het tweetje van Die Leythe niet slecht gegaan, doch in de heat tegen Zwit serland. Denemarken en Frankrijk ging het vooral op de tweede duizend meter alle maal te zwaar. Men voelde hier gebrek aan uithoudingsvermogen en dc tekortkomin gen in de techniek, welke zich tegen goede ploegen van Zwitseland en Denemarken, die fel om de zege vochten, moesten wre ken. Toch heeft Die Leythe nog een kans zich voor de eindstrijd te klasseren, aan gezien het ons wil voorkomen, dat België nog zwakker in dit nummer is en er slechts éér ploeg (er waren er zeven in de voor- wedstrijden gestart) definitief uitvalt. In de tweede heat van de ongestuurde twee had de Laakploeg gunstig geloot, im mers, men had een beslist zwakkere heat in vergelijking met de eerste, De Engelse twee van de Thames Rowing Club, startte zeer snel, maar De Laak zorgde er spoedig voor, dat de boten op 200 meter weer gelijk lagen. Het baantempo van De Laak was lager dan dat van de andere ploegen en op 500 meter lag Engeland voor met drie kwart lengte op Hongarije, terwijl onze landgenoten daar weer een halve lengte achter tagen. Slag De Jong. die met Van der Drift een harmonieus geheel vormde, liep na de helft var) de strijd zienderogen in en toen de Engelsen op 1250 meter twee slagen moesten laten lopen, nam De Laak de leiding over met Hongarije op de tweede plaats. De Laak voerde hét baantempo nog iets op en spurtte op 250 meier voor de finish keurig voor de Engelsen weg, die zich intussen hadden hersteld De laaïsten ?eretand°?nete halen?'maa^De" Jong" hield Oe wlao uan /ndic heeft hour piaats gekregen tussen de andere dunaoeisvn, die op het zijn tegenstanders goed in hei oog en ging gebouw der UNO wapperen. Het hijsen van de nieuwe vlag ging gepaard met een als eerste door de finish. De tijd van De 1 plechtigheid te Lake Success waarvan hier een moment-opname. liance en de herenploeg hoofdzakelijk BS en Alliance. Andere v spelers van HBS en Alliance. Andere ver enigingen konden geen vertegenwoordigers aanwijzen. De heer Hillebrand zal als scheidsrechter de tocht meemaken. Op 24 September wordt de terugreis aanvaard. genoten uitkwamen. De tijden, welke zij gemaakt hebben, waren overigens voor de Engelsen om van te watertanden. Het zwaarste nummer voor de heren was de waterpolowedstrijd in Queenstreet Baths waar de scheidsrechter, zoals wij reeds schreven, de zonderlingste beslissingen nam, waarvan bijna steeds „onze ploeg de dupe werd. Het pleit dan ook voor de mo rele kracht van de Haarlemmers, dat zij na met 03 te hebben .achtergestaan, toch nog een overwinning van 74 hebben behaald. Dat de tennissers het zwaar te verant woorden zouden krijgen, was te voorzien. Toch boekten zij enkele eervolle successen. Cricket geniet in Engeland een grote po pulariteit. Het spel der Engelsen op de prachtige velden, die uitsluitend voor cricket worden gebruikt en die omgeven waren door vele toeschouwers, was een lust om te zien. De opgave, waarvoor de Haarlemse ploeg was gesteld, was dan ook zwaar. Zij liet zich hierdoor echter slechts zeer weinig intimideren, met als gevolg zeer behoorlijke resultaten. De heren-athleten stelden enigszins te leur. Zij verzekerden ons echter, alle mo gelijke pogingen in het werk te zullen stel len, om het volgend jaar beter uit de bus te komen. De dames, die aanvankelijk hin der ondervonden van de wijze van starten, brachten het er beter af. De verrichtingen der wielrenners waren uitstekend. Zij deden, wat wij van hen ver wacht hadden: zich op overtuigende wijze de meerderen van de gastheren tonen. Dat was kranig werk. Behalve bij de officiële wedstrijden, werden nog overwinningen geboekt in een tweetal wegraces. In Man chester vielen de prestaties echter tegen. Echter ook een ere-saluut aan de Engelsen die sterker waren' dan wij hadden verwacht. V riendschapsbanden. Een der voornaamste dingen, welke met deze trip zijn bereikt, is ongetwijfeld het kweken van vriendschapsbanden tussen de jeugd van beide steden. Over het algemeen kan gezegd worden, dat de inwoners van Derby alle mogelijke moeite hebben ge daan. om het de Haarlemmers zo prettig mogelijk te maken in hun stad, een streven, waarvoor wij hen dankbaar zijn en waar voor zij alle waardering verdienen. Op een prettige sportieve wijze zijn hier vriend schapsbanden gelegd en is van de gelegen heid gebruik gemaakt elkanders gewoon ten te leren kennen en begrijpen. Waterpolo Competitie Kring Haarlem Nog slechts twee beslissingswedstrijden moe ten in de competitie van de kring Haarlem ge speeld worden en dan is de zomercompetitie ten einde: Woensdag 3 September wordt in Stoop's Bad een beslissingswedstrijd gespeeld tussen de jongens van Haarlem en HVGB die met 18 pun ten geëindigd zijn en op Donderdag 4 September, eveneens in Stoop's Bad een beslissingswed strijd om het kampioenschap 2e klasse heren tussen DWT 3 en HPC 5. De eindstanden volgen hieronder: Dames: gesp. gew. verl. gel. v.-t. pnt. Haarlem 2 10 9 1 0 30— 9 13 H. V. C. B 2 10 6 4 0 33—11 12 H. P. C. 2' 10 5 3 2 16—10 12 V. Z. V. 2 10 5 S 0 15—18 19 D. W. T 3 10 2 5 3 13—19 7 H. Z. V. 1 10 0 9 1 2—42 Heren 3e klas P. S. V. H. 1 8 S 1 2 20—10 12 H. V. G. B. 4 8 5 2 1 26—11 11 H. P. C. 4 8 3 5 0 16—22 6 V. Z. V. 3 8 2 5 1 9—18 5 Heren 2e klas: D. W. T. 3 4 3 1 0 10— 5 6 H. P. C. 5 4 3 1 0 8— 4 6 H. V. G. B 5 4 0 4 0 1—10 0 Tussen D.W.T. 3 en K.P.C. 5 wordt een beslis singswedstrijd gespeeld. meer kinderlijke legenden, die een nurkse historicus de haren ten berge zouden doen rijzen, om de aantrekkingskracht van een stad, een dorp, een monument te vergro ten. De Parel van Frankrijk, Menton, heeft de hare. Zij leert ons, dat Adam en Eva. verjaagd uit het Paradijs, lange tijd doel loos en ellendig rond dwaalden, tot zij toe vallig langs het plekje aarde kwamen, waar sedert dien Menton verrezen is en dat zij zo bekoord werden door de charme van dat oord, dat zij besloten er zich te vesti gen. Zij plantten er de citroen, die zij uit het hemelse paradijs hadden meegenomen en het klimaat bleek zo gunstig voor die gouden vrucht, dat zij er tot in onze da gen welig groeit Eva trouwens, ziek sedert haar verdrijving, vond op dit wonderplekje de jeugd en gezondheid weer, die zij te vergeefs onder alle andere klimaten ter wereld gezocht had. Is het te verwonderen, dat met zo'n re ferentie Menton het uitverkoren oord is geworden voor allen die behoefte hebben aan zon en rust, voor gedeprimeerden, overwerkten, jichtigen en rheumatieklij- ders? En dat ook in het plantenrijk heersen blijkbaar jaloezie en concurrentie de sinaasappel, de ceder, de palmboom er even welig groeien als de aartsmoeder- lijke citroen en de kruinen der olijfbomen, uit vriendelijkheid jegens de landschap schilders. er een dichtheid hebben, die el ders zonder weerga is? Zoals echter de oude, verweerde Marker visser, die zich voor een dubbeltje laat fo tograferen, nog slechts een folkloristische aardigheid is, zo is ook de "jichtige Men- tonees een traditie-figuur. Want Menton ademt slechts gezondheid, jeugd en fris heid. Gezondheid, die zich tentoonspreidt in allerlei tinten bruin, van licht tot don ker, van hoofd tot teen. Blijkbaar werkt de herinnering aan de garderobe der eerste bewoonster van Menton zo sterk door, dat de kleding er, zoals overal aan de Cóte d'Azur, tot een minimum beperkt is in deze zelfs voor 't zonnige Zuiden ongewoon warme zomer. Niemand neemt er echter aanstoot aan en vooral: niemand let er nadrukkelijk op. Het wordt als volkomen normaal beschouwd. Op het strand van keien en rotsblokken heeft men moeite een meter steen te vinden tussen de brui ne lichamen om er zich, neer te zetten, na achter een rotsblok zedig een short tegen zwemkledij verwisseld te hebben. Op een morgen kwam een aantal pensionnaires van een meisjesinternaat, begeleid door religieuses, hetzelfde doen. Als de natuur lijkste zaak ter wereld. Als trouw met bad- en andere jassen gewapend bezoeker van een badplaats, die door Louis Davids onsterfelijk bezongen is, verwachtte ik elk ogenblik bereden politie met potlood en proces-verbaalboekje te zien verschijnen. de Mentonese agent, met zijn onafscheide lijk peukje Gauioise in zijn mondhoek, keek echter rustig naar het verkeer op de boulevard langs de blauwste der zeeën. Zijn de Zuiderlingen zoveel natuurlijker dan de bewoners uit het Noorden? Zijn opvattingen slechts vrucht der gewoonte? Tenslotte kan alles voorwerp van welen- schappelijk onderzoek zijn. En wanneer het geen vacantïe was zouden zo de badjas van Zandvoort en de short van Menton een onderwerp voor vergelijkende psycho logie der volken kunnen vormen. Menton heeft ernstig geleden door oor logshandelingen. Vele grote hotels zijn be schadigd of „uitgewoond" door de Italiaan se bezetting. Maar de oude stad is geluk kig gespaard gebleven: oplopende, smalle kronkelstraatjes, geblindeerde vensters om de te felle zon buiten te sluiten, rose-bruin gesausde gevels, campaniles, afstekend te gen een effen blauwe lucht. men merkt de nabijheid van Italië, een klein half uur wandelen oostwaarts. De gehele Cóte d'Azur lijdt zeer grote schade door de be palingen van de Lieftincks der verschil lende landen. De staalkaart van uitheemse talen en mensentypen, die voor de oorlog Cannes en andere beroemde badplaatsen toonden, is verdwenen. Er zijn geen be kende figuren uit de Midden-Europese landen, noch rijke Lords So and So; hoog stens ziet men een enkele anonyme Mr. Jones, die zonder gevaar voor zijn repu tatie enkele ponden kan uitgeven. De Bel gische auto's vallen op door hun aantal; de Engelse, Amerikaanse, Nederlandse en andere door hun schaarste. Het gevolg is dat vele Palaces en grote hotels gesloten zijn en „in" appartementen verkocht wor den. De exploitatie is niet meer lonend. Het leven is hier trouwens verschrikkelijk duur; alles is op de officiële „vrije" markt te koop. maar tegen ongeveer 10 maal de vooroorlogse prijzen. Toch doet de Cóte alles om toeristen te trekken: sport- en folkloristische manifesta ties, openluchtvoorstellingen, verkiezingen van schoonheidskoninginnen. Batailles de fieurs, waarbij teken des tijds de bloemen vervangen zijn door confetti en serpentines. Eén van de belangrijkste ge beurtenissen was het optreden van het Italiaanse wonderkind, de 9-jarige Pierino Gamba, die het orkest van Monte-Carlo dirigeerde op het terras van 't Casino al daar. Pierino is verleden jaar „ontdekt", heeft sindsdien Milaan en Parijs veroverd en zijn vader-manager heeft contracten afgesloten voor Amerika. De mening der critici over hem is verdeeld. De een ver gelijkt hem met een Toscanini of een Pa- ray, de ander vindt, dat een homogeen mu siceren van een eerste-klas orkest geen be wijs is voor uitzonderlijke begaafdheid van een gastdirigent. Men zou het orkest var. Monte-Carlo onder andere leiding moeten horen om een juist oordeel over de 9-jarige te kunnen vormen. Hoewel de zelfbewuste, beheerste en sierlijke geba ren van de dirigent opvielen, deed de ge- hele uitvoering enigszins mechanisch aan.l Pierino leidde, zonder partituur, onder an dere de 5e Symphonie van Beethoven, de Unvollendete, de Ouverture Barbier van Sevilla. Het beginthema van de 5e herin nerde ons even aan de oorlogsjaren, de Unvollendete wekte gevoelens van onze twintig jaren op; het geheel: muziek op 't terras van 't Casino, een wonderkind, op de achtergrond vuurwerk in het Ita liaanse Bordighera, zou ons hebben doen wanen, dat werkelijk vooroorlogse tijden weergekeerd waren, ware het niet, dat men bijna uitsluitend Frans hoorde spre ken, dat het Hotel de Paris vrijwel leeg was en alleen een anonyme Mr. Jones hiel en daar rondwandelde. In de ogen der regisseurs der vermake lijkheden was Pierino Gamba attractie en bezienswaardigheid no. 1. Voor ons Noorderlingen is de grootste regisseur en attractie van het Zuiden nog altijd: de wondere Natuur, die blauw wa ter laat stromen langs een strand van rots blokken, die Bougainvilles laat bloeien te gen licht spetterende huizen, die palmbo men en oleanders laat wuiven en statige cypressen en slanke campaniles zich laat aftekenen tegen een steeds effen, heldere hemel. E. Geen sterfgevallen door mond- cn klauw zeer zijn voorgekomen gedurende de week van 11—24 Augustus, P* ZIJN maar weinig bankje-zitters in ""Nederland. Maar weinig mensen, die ge regeld op hun eigen bankje in hun eigen park of onder hun eigen boom altijd op dezelfde tijd komen. Hier wordt dat aan sommige zonderlingen overgelaten. In an dere landen van de wereld is dat anders. Bernie Baruch, de grote Amerikaanse staatsman, die een broer is van de Ame rikaanse ambassadeur in Den Haag, zit in een klein Washingtons park, altijd op een bepaalde tijd, op zijn eigen bank. Er zijn ministers die er hem komen opzoeken. In heel Zuid-Amerika is dat ook zo. Maar bij ons niet. Onze staatslieden zeggen, dat je zo iets onmogelijk kunt doen. Kunt U zich een Nederlandse Minister-president voor stellen, die op een bepaald uur elke dag een pijp zit te roken aan de Haagse Hofvijver? (Dat zou overigens zo onverstandig niet zijn). Ik zat er gisteren. Ik keek uit over het stille water en over het kleine eilandje, een toef groen in de blanke grijsheid, dat ik als kind zo geheimzinnig vond. Ik zou er Robinson Crusoe willen spelen. Maar veel wat vroeger geheimzinnig was, is la ter nuchter en gewoon geworden. Dat is zo'n winst niet in het leven. En aan de overzij staan de oude gebouwen boven het water op hun eigen spiegelbeeld. Hart van den Haag. Hart van Holland. Er lag een diepe, volzomerse loomheid over de vijver, over het stille Mauritshuis, over het To rentje van meester Beel. En onder de hoge, oude, brede bomen staan de banken. Op iedere bank een paar stille mensen. Het zou, waarlijk, zo slecht niet zijn voor een staatsmansgemoed, hier een uur per dag maar stil aan een pijp te zuigen en de be trekkelijkheid van alle dingen te leren. De oude huizen zijn er nog. Maar de manne tjes, die er misbaar in hebben gemaakt, zijn begraven en vergeten. Bij duizenden en duizenden Hoe lang staan die hoge bo men reeds langs de stille waterkant? En hoeveel eeuwen is aan de overzij, achter die rustige gevels, geschiedenis gemaakt? Ik zat er in de verlammende hitte en naast mij zat een oude man. Hij had een pijpje in de mond, maar rookte niet. Ik ge loof dat die pijp niet eens gevuld was. Hij staarde maar zwijgend over de Hofvijver. Een gepensioneerde ambtenaar, dacht ik, zoals er zoveel in Den Haag zijn. In ieder geval een wijs man, dacht ik ook. Om zo lang zo diep te kunnen zwijgen en alleen maar te kijken. Ik ben niet eens een ge sprek met hem begonnen. Hij zou daar niet van gediend zijn. Er zijn mensen, die in hun ganse wezen om een praatje vra gen. En er zijn er, wie ge het aanziet dat zij gesloten zijn. Met een eigen binnen waarts leven. Ondoordringbare mensen. Met een eigen wereld en een eigen geluk, dat voor geen vreemde te raden valt. Niet te naderen En zeker niet te beroeren. Het was doodstil op dit middaguur. Er kwam een derde met een kleine hond over het grintpad. Een dame, die kaars recht en koel zelfs in deze hitte wist wat zij wilde". En een loom hondje. Een oud, verwend hondje. Zij liepen langs de vijver, onder de bomen, alsof de eeuwig heid voor hen geschapen was. Alsof achter gindse oude gevels de historie des lands voor hen was gesmeed. En later kwam nog een moeder met een kind in de wagen. En een haastige heer, die aan de tijde lijkheid der dingen herinnerde. Wie dromen kan met open ogen kan ganse vreemde werelden bouwen op een bank aan de Hofvijver van den Haag. Er kunnen edelen gaan langs het grint pad. En in de Ridderzaal kunnen ook echta ridders tezamen zitten. Robinson Crusoe is op het eiland. In het Mauritshuis woont de Braziliaan, die aan dit klein paleis zijn naam heeft ge schonken, met zijn vrouw en zijn hazewin den. En de kleine zwijger naast mij is een man, die al eeuwen daar zo zit te zwijgen. Twee w.itte zwanen drijven voorbij. En de zon valt scheef over het grintpad. Er is niemand. En de wereld is leeg in de hitte. ELIAS. Gelukwensen voor H.M. de Koningin De secretaris van de Koningin deelt mede: „Op 31 Augustus plegen talloze Neder landers schriftelijk en telegrafisch H.M. de Koningin gelukwensen aan te bieden. Deze bewijzen van medeleven worden door Hare Majesteit steeds bijzonder op pry's gesteld. Gezien echter haar vele werkzaamheden zal het voor de Koningin dit jaar niet wel mogelijk zijn aan deze gelukwensen even als andere jaren haar persoonlijke aan dacht te schenken". Burgerlijk overheidspersoneel krijgt een gratificatie In het staatsblad H 303 van 29 Augustus is opgenomen een Koninklijk Besluit tot toekenning van een gratificatie aan bur gerlijk overheidspersoneel. Aan de betrokkenen wordt in 1947 een gratificatie verleend ten bedrage van 2 procent van de bezoldiging of het loon, be rekend over een geheel jaar, met een maxi mum van f 50. Het besluit is van toepas sing op de personen in vaste of tijdelijke dienst, zomede aan de personen die op ar beidsovereenkomst in burgerlijke dienst van het rijk werkzaam zijn wier bezoldi ging bepaald bedrag niet overschrijdt. Het besluit is niet van toepassing op hen, die minder dan zes itaaanden in over heidsdienst zijn. Willemsen en Langendijk voor het Bijzonder Hof Het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam begint na 1 September weer op volle toeren te draaien. In de eerste twee weken worden al dadelijk drie belangrijke zaken uit Haar lem en omgeving behandeld. Op Vrijdag 5 September komt het be ruchte lid van de Inlichtingendienst J. J. Langendijk uit Velsen in het beklaagden bankje. De ten laste legging vermeldt niet minder dan 50 namen van door hem ge arresteerde personen. Zeven en twintig ge tuigen zullen het Hof het trieste verhaal van de huiszoeking en hun arrestatie ver tellen. Op Maandag 8 September komt de al even slecht bekend staande rechercheur van de Haarlemse inlichtingendienst W. M. Willemsen voor, wié de arrestatie van minstens 66 Joden en andere onderduikers ten laste wordt gelegd. Tenslotte staat op Maandag 15 Septem ber een ander lid van de Haarlemse I.D. terecht. Evert Berkelaar. Hij wordt „slechts" van veertien arrestaties beschul digd.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 6