Een Heemsteedse predikant over de verhouding kerk tot radio 't TREFPUNT DANSSCHOOL W. FORTGENS DANSLESSEN er op Koninginnedag te doen is IS sl ife ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1947 HAARLEMS DAGBLAD Bij de verschijning van: ds. F. R. A. Henkels: Hilvcrsums lla- neboek. Uitgave: Daamen N.V., Den Haag. De nieuwe Heemsteedse preiakant ds. F. R. A. Henkels behoorde tot diegenen, die tijdens de oorlog door hun principiële hou ding de bezetter aanleiding gaven hen in een Brabants seminarie als gijzelaar af te zonderen van de Nederlandse gemeensohap. Door zo te handelen werkte de vijand er slechts toe mee een nieuwe communiteit te stichten: die van de verbeten vechters voor een nieuwe wereldorde van recht en recht vaardigheid. In de Brabantse afzondering groeide de idee van de Nederlandse Volks beweging. van een gelouterd socialisme en op een ander plan ook die van de nationale omroep. Ds. Henkels, reeds gegrepen door de bij- de boodschap, zocht naar middelen om dit Evangelie op zo groot mogelijke schaal den volke kond te doen en op die weg ont moette hij natuurlijk de radio. Maar, zo redeneerde hij, willen wij het Evangelie de grootste kansen geven, dan moet de radio vrij zijn van belemmeringen, die door de omroepvereriigingen tot dusverre om hun zelfs wille opgeworpen werden. De kerk moet haar eigen geluid in de aether laten horen, niet dat van de organisatie door wie zij mag spreken. Behalve f'oor deze doelstelling: de kerk zelf verantwoordelijk in de aether, ijverde ds. Henkels voor de aanpassing van het kerkelijk radiowerk aan de specifieke radio vorm: de kerk moest „radiogeniek" wor den. Aanvankelijk schenen de voorstanders van dit standpunt na de bevrijding hun kans te krijgen. Ds. Henkels werd tot radio predikant van het I.K.O.R. (Interkerkelijk Overleg in Radiozaken) benoemd en kreeg de gelegenheid zijn gedachten in de prak tijk te brengen. Wij weten echter allen, hoe spoedig het getij keerde en oude „rechten" hun plaats opeisten. Ook op het gebied van de omroep bleek de leuze alleen van „herstel en ver nieuwing" niet voldoende om de funda menten van een gevestigd bestel op te bla zen. Ds. Henkels zag zijn werkzaamheid teruggedrongen tot op een randgebied van het uitgestrekte omroeperf en trok dq con sequenties: hij ging heen. Verantwoording in een „Haneboek' Maar voor hij heenging, legde deze pre dikant verantwoording af in zijn „Hilver- sums Haneboek" (uitgave: Daamen, Den Haag), niet alleen tot ..lëringe", maar zeker ook tot vermaak van zijn ambtsbroeders en alle anderen, die het met zijn kerk en met de nationale omroep goed menen. Tot goed begrip van de titel diene, dat men in vroe ger eeuwen onder haneboek" een geschrift verstond, dat antwoord gaf op alle vragen, die op een bepaald gebied konden rijzen. Dit „Hilversums Haneboek" verklaart dus hel A.B.C. van de radiostad. Toch: dit werk is geen hanegevecht ge worden met de schimmige vertegenwoordi gers van een vergane omroepglorie. Veel eer is hier een man aan het woord, die geestdriftig voor de zaak waaraan hij zich gegeven heeft, de staketselen die de ver spreiding van zijn boodschap in de weg staan, wil te niet doen. Enerzijds moet hij dat doen op een „bin nenlands front": hij moet zijn collega's en alle anderen die strijden voor de kerk en haar welzijn, of dat nu ziekenzorgers, or- ganisteVi of jeugdleiders zijn, duidelijk ma ken, dat de radioluisteraar alleen dan be langstelling voor dat. wat ze te zeggen hebben, zal tonen, indien dit op een wijze gebeurt, die aantrekkelijk van vorm en in houd is. Zijn „buitenlands front" is gericht tegen al diegenen, die de kerk een eigen taak in de aether ontzeggen en die alleen gekanali seerd willen zien in de bedding van een drooggelegde omroepstroom. Des schrijvers toon en zeggingswijze va riëren naar gelang van de categorie tot wel ke hij zich richt. Scherp van formulering en woordkeus altijd, maar mild en warm, wan neer hij zich tot de eersten richt, bitter en schamper vaak, als hij de „gevestigde om- roepbelangen" moet bestrijden aanval len. En wat er achter het tipje van de sluier dat hij zo nu en dan oplicht, van de rad'ostrijd te voorschijn komt, draagt er bijster weinig toe bij om de waardering voor de vroegere omroeppioniers te doen toenemen. Men kan tegenwerpen, dat ds. Henkels eenzijdig is. Toegegeven. Maar we hebben hier te doen niet met een wetenschappelijke studie over een afgerond gebied, maar met het hartstochtelijk getuigenis van een pre dikant, die én zijn Heer èn zijn volk naar beste overtuiging wil dienen. Daartoe schonk hjj ons dit boek, dat, hoewel litte- BODEGA GROTE HOUTSTRAAT 125-127 - TEL. 20889 Vanaf Maandag 1 Sept. openen wij met GER. VAN HUISSTEDE De gevierde pianist, bekend door de radio. (Adv.) rair lang niet altijd gaaf, in een volkomen nieuw en fris Nederlands, waarin de vele gedachten even geconcentreerd als diep gaand en oorspronkelijk zijn verwerkt, een belangrijke bijdrage betekent tot de mo derne stichtelijke lectuur. J. H. B. Engelse toneelgroep bezoekt Haarlem De toumée. die „The English Arts Theatre" in het voorjaar door ons land maakte, ligt nog vers in het geheugen. Een andere groep Engelse toneelspelers „The Company of four" zal zich in het be gin van het komende seizoen laten zien en horen, waarbij het mogelijk is gebleken ook Haarlem in de rondreis op te nemen. Op Woensdag 24 September zal „The Company of four" in de Stadsschouwburg te Haarlem „Dark Summer", een toneel stuk in vier bedrijven van de jonge Britse romancier Wynyard Browne opvoeren. Klinkerbestrating langs Wagenweg verdwijnt De Rijkswaterstaat is begonnen met het opbreken van de klinkerbestrating langs de Wagenweg tussen Spanjaardslaan en Westerhoutpark. Het ligt in de bedoeling de weg over de gehele breedte van een asfaltdek te voorzien. Ook wordt het voet pad langs de Houtkant door nieuwe trot toirbanden, waarin ook nieuwe rioolput- ten komen afgescheiden. Gedurende het werk wordt het verkeer uit den Haag via de Spanjaardslaan, de Fonteinlaan en de Dreef geleid. Wij vernamen, dat het volgend jaar ook de Rijksstraatweg in Haarlem-Noord over de gehele breedte geasfalteerd zal worden. De fietsers zullen er met deze maatregel op achteruitgaan, daar deze zij-bestrating door de automobilsten als rijwielpad werd beschouwd, hoewel het officieel als zoda nig niet gold. Cooriiherllyceum wordt 5 September geopend Naar wij vernemen zal het Coornhert- lyceum op Vrijdag 5 September door de waarnemend-burgemeester, de heer D. J. A. Geluk, geopend worden. Op Maandag 8 September worden de ouders van de leerlingen in de gelegen heid gesteld met rector en leraren kennis te maken, waarbij de heer Geluk even eens aanwezig zal zijn. De dag daarop zullen de lessen beginnen. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 29 Augustus 1947. ONDERTROUWD: 29 Aug.. M. H. Sleggers en A. C. v. Wijk. GEHUWD: 29 Aug., W. Wortel en H. J. Stout- jesdijk. BEVALLEN van een zoon: 28 Aug., M. H. Fok ker—Spanjaard: C. G. Luijben—Weijers; J. P. Hendriks—Bergman; B. Klaarhamer—Greger; E. BikSep; P. M. A. v. d. Broek—Rhee; A. J. W. Pronk—Stoel; 29 Aug., J. M. v. d. Putten—v. d. Nouwland. BEVALLEN van een dochter: 28 Aug., C. J. R. M. d. Vries—Jansen; G. J. Reijnders—v. Wees; 19' Aug., L. v. Slooten—Vreeken; M. A. Draijer -Kooijman. OVERLEDEN: 26 Aug., A. M. Ran—v. Loenen 50 j., Hazepaterslaan; 27 Aug., E. Bellaart, 55 j., Garenkokerskade; W. v. d. Meij, 55 j.,-Plein; 28 Aug., A. F. Venneker, 1 m., Scheldestraat; W. t. Horst—Nonkes, 39 j.. Ramplaan. Afscheid van ir. W. Mensert Verschillende burgemeesters en pro vinciale autoriteiten, hoofden van dienst van bevriende bedrijven en van op het gebied der watervoorziening werkzame rijksinstellingen namen Vrijdagmiddag afscheid van de aftredende directeur van het Provinciaal Waterleiding Bedrijf, ir. W. Mensert. Namens Gedeputeerde Staten was de heer A. B. Prakken aanwezig, ook enige leden van de Raad van Toezicht op de provinciale bedrijven gaven van hun belangstelling blijk. Woensdagmiddag had de scheidende di recteur tijdens de lunch van Gedeputeerde Staten van de Commissaris der Koningin vernomen, dat hij benoemd was tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Begrafenis E. Bellaart Hedenochtend werd onder zeer grote be langstelling het stoffelijk overschot van de heer E. Bellaart in leven een bekend aannemer ten grave gedragen. De twee sprekers aan het graf, een loge- broeder en een vriend, schetsten hem als een eenvoudig man, die een grote afkeer had van alles wat schijn was. Een bouwer waarop te bouwen viel. Nadat de oudste zoon een woord van dank gesproken had, ging dominee Leen- derts in een gebed voor. GROTE HOUTSTRAAT 176 TEL. 15150 bericht hiermede, dat de medio September zullen aanvangen. Prospectus wordt gaarne toegezonden. INSCHRIJVING: vanaf heden (Adv.) Bedrijfsleider jubileerde Vrijdagmorgen werd het zilveren ambtsjubi leum van de bedrijfsleider A C. M. van Kimme- naede van Vroom en Dreesmann in de Grote Houtstraat te Haarlem met een plechtige heilige mis ir. de Heilig Hartkerk aan de Klcverp.irk- weg herdacht. Vervolgens verenigde het voltallige personeel van de zaak, dat ook de mis had b.;gewoond 2ich op de vierde étage van de winkel aan de Grote Houtstraat aan een ontbijt. Veie sprekers voerden hier het woord, onder andere de directeur, de heer B Vehmeyer en de per soneelschef, de heer M. Kavelaars, die de Jubi laris namens het personeel een prachtig radio toestel aanbood. Van de directie had de heer Van Kimmenaede de gebruikelijke enveloppe ont vangen. 's Middags had in Llon d' Or een druk bezochte receptie plaats, waar vele persoonlijke vrienden en zakenrelaties de jubilaris de hand kwamen drukken. Hieronder volgt het programma, dat het Comité voor Nationale Feesten te Haarlem voor Maandag 1 September heeft samen gesteld: HAARLEM-CENTRUM: 9.00 Aubade door 4000 kinderen op de Grote Markt. Leider de heer Van Mechelen. Begeleiding door de mu ziekvereniging Harmonie „Cres cendo". 11.00 Concert op de Grote Markt door de Haarlemse Politiemuziekvereniging. 12.00 Carillonbespeling van de toren der Grote of St. Bavokerk door de stadsbeiaardier R. Heering. 20.00 Wedstrijd tussen Haarlemse ama teurs in de kleinkunst op het ter rein van de Stadsdoelen. 20.00 Concert op de Grote Markt door Harmonie „Crescendo". HAARLEM-NOORD: 7.50 Plechtige vlaghijsing op het Soen- daplein door een Padvindster. Zang door het knapenkoor van de St. Liduinakerk. 14.00 -Wedstrijd voor transports wielen en bakfietsen. Route: Marnixstraat (start). Duin oordstraat, Altenastraat, Plataan straat, Zaanenlaan, Iepenstraat, Schoterbosplein, Eikenstraat, Lin- denstraat, Pijnboomstraat, Hoger- woerdstraat, Schoterveenstraat, Marnixstraat (finish). Aanmelding voor deelneming tot Maandag 12 uur bij de adressen Soendaplein 37, Gen. Cronjéstraat 1 en Duinoord straat 36 nog mogelijk. 15.00 Kinderspelen op het E.D.O.-terrein .(inplaats van de kinderspelen, die door zware regen tijdens de Bloe- menweek afgelast werden). Opvoe ring van het openluchtspel „De Boerenbruiloft". HAARLEM-OOST: 15.00 Concert in de muziektent aan het Emoplein door het mandolinegezel schap „Santa Lucia". 20.00 Concert in de muziektent aan het Emoplein door de Harmonie „St. Caecilia". KLEVERPARK: 14.00 Zwemwedstrijden in de Gemeente lijke zweminrichting aan de Klever laan. 16.00 Kanowedstrijden in de Delft aan de Delftlaan. (Beide wedstrijden zijn gratis voor publiek toegankelijk). HAARLEM ZUID-WEST: 14.00 Groot zwemfeest in de zweminrich ting aan de Houtvaart. SPAARNDAM: 9.00 Rondgang van de schoolkinderen. 10.30 Kinderaubade op het feestterrein. 13.30 Zwemestafette of bij ongunstig weer behendigheidswedstrijd op rij wielen. 16.00 Ringsteken op rijwielen om de wis selbeker. 13.00 Attractie voor jong en oud. 20.00 Revue „Van duisternis tot licht" te verzorgen door het gezelschap „Ardalion", BLOEMEND AAL: 10.00 Opening feestelijkheden door de burgemeester van Bloemendaal on Bel 1 3 0 0 O DAG EN NACHT het terrein aan de Vrijburglaan. 23.00 Vuurwerk. AERDENHOUT: 10.00 tot 12 00 Kinderspelen. 15.00 De Haarlemse Postfanfare maakt een wandeling van de tramhalte Aerdenhout. De route is: Zonne bloemlaan, Boekenrodeweg, Van Lennepweg (langs Kareol), Zand- voorterweg, Mr. Enschedéweg, Schulpweg, Vondellaan, Stolberg laan, Westerlaan, Nicolaas Beets- laan. Rijnegomlaan, Spiegelenburg- laan, Oosterduinweg. VOGELENZANG: 9.00 Kinderspelen. 14.00 Volksspelen en Ronde van Vogelen zang. 20.00 Avondfeest met vertoning van een film. HEEMSTEDE: 8.30 Vertrek van schoolkinderen naar Groenendaal, waar kinderfeesten worden gehouden. 14.00 Volksspelen in Groenendaal. 20.00 Concert op het Raadhuisplein. 22.00 Vuurwerk op de Vrijheidsdreef Cricket Free Foresterl trokken het eerst naar de wickets In de heden begonnen crlcketwedslrijd tussen het Nederlands elftal en de Free Foresters op het terrein van Rood en Wit boekte de bowler Moo- lenaar fraaie successen door de wickets te ne men van R. A. Boddington en K. A. Seller. De Engelsen trokken het eerst naar de wickets en openden met Boddington en Pawson. In de eerste over werd eerstgenoemde (0) na een snelle bal van Moolenaar gebowld. Met Seller op de mar steeg het totaal totdat op 3t een bal van Moolenaar Seller (14) verraste Pawson be speelde het bowlen van Sodderland en Moole naar met gemak en strafte enkele korte ballen af. Op 50 werd Van der Luur aangezet, die na vier ballen Villiers bowlde voor 5 runs. Om kwart over twaalf, toen Pawson (32 not out) en Lyttleton (7 not out) aan bat waren, wa: de stand 64 runs voor drie wickets. Het Nederlands Jeugd Elftal Het Nederlands Jeugd Elftal, dat Maan dag a.s. aan de Spanjaardslaan tegen een N.C.B. Elftal zal spelen, is als volgt samen-' gesteld: R. Colthoff (HCC) aanvoerder en wicketkeeper: W. Feitman (ACC), C. L. van Esveld (KamDong). H. J. van Weelde (ACC). M. van Vliet (HBS). S. Heimei (HCC), E. Peereboom (Rood en Wit), J. Barkey (Quick. Nijmegen). R. Maas (Haar lem). M. van Huet (Excelsior) en M. Geene excelsior) Soort in 't kort JEUGDKAMPIOENSCHAPPEN WATERPOLO - Zaterdagmiddag om kwart voor vijf zal het ieugdtournooi waterpolo in de zwemvijvers in Groenendaal beginnen. De loting had tot resul taat. dat VZV. LWR en HPC in één afdeling uit komen en Haarlem. HVGB en DWT >n de andere afdeling Bovendien maakte men door loting uit. dat de :rste wedstrijden zullen zijn: VZV tegen DWR en DWT tegen Haarlem De feestavond wordt Zaterdag niet tn het Sportpark Restaurant gehouden, maar in het Ververstngshuts Groenendaal VERGADERING B. V. C. „BLOEMENDAAL" De voetbalclub „Bloemendaal" zal op Woens dagavond 3 September haar algemene ledenver gadering houden. De agenda vermeldt een be- ituursverkiezing; aftredend zijn de heren: J. Houwen, secretaris. M. Jansen, penningmeester, C. Peeters Sr., commissaris van terrein cn ma teriaal en F. W. Mommers. commissaris. Behalve laatstgenoemde, stellen allen zich herkiesbaar. Ageedsi voor Haarlem ZATERDAG 30 AUGUSTUS. Gem. Concertgebouw: „Band: Nederland- Indië". cabaret, muziek en zang, 8 uur; Cadi-club: kindervoorstelling, 2 uur. Frans Hals: .De onweerstaanbare meneer Dubois 14 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Hu is voor de bakker", toeg. v. iedere leeftijd. 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. City: „Bij de geheime dienst", 14 j„ 2.15. 4.30. 7 en 9.15 uur. Luxor: „When you come home alle leeft.. 2 4.15 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Feest tn de Jordaan". 14 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Arabische nachten 14 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ZONDAG 31 AUGUSTUS. Gem. Concertgebouw: Optreden Kilima Hawaiians, 8.30 uur. Bioscopen: Middag en avondvoorstellingen. MAANDAG 1 SEPTEMBER. Gem. Concertgebouw: Oranjebal van Anova, 8 uur Bioscopen: Middag- en avond voorstellingen. DINSDAG 2 SEPTEMBER. Gem. Concertgebouw: Zomerconcert H. O. V„ 8 uur. Bioscopen: Middag- en avond voorstellingen. NACHTDIENST APOTHEKEN. Firma C. G. Loomeyer en Zoon. Bartel- Jorisstraat 11, telef. 10175; Park-Apotheek, K'everparkweg 13. telef.- 11793; Teyler- Apotheek. Teylerplein 79. telef. 17946; Apotheek Schotsman. Binnenweg 206208, Heemstede, telef. 28320. „Feest in de Jordaan" (Spaarne). Deze film roept sterke herinneringen op aan het Amsterdamse Volkstoneel, waaraan het trouwens na verwant is. Dit genre stukken, alle min of meer in de trant van de wel haast klassiek geworden „Jantjes" liet zich vrij gemakkelijk voor de film bewerken en heeft °P de schermen der bioscopen veel furore gemaakt. Het blijkt in zijn verfilmde vorm zelfs de belangstelling voor de oor spronkelijke toneel-versie lang te overleven en in staat te zijn ook na vele jaren een publiek te trekken dat gul lacht om de Jor daanse „gijn" en zich laat boeien door een simpele intrigue die haar toneel-allure niet aflegt en een keur van onze Nederlandse acteurs gelegenheid geeft beproefde effec ten te gebruiken. In het voorprogramma een avontuurlijke geschiedenis om een „Junglebruid", even eens behorend tot een traditioneel soort rolprenten dat zfjn effect zelden mist. „Hij is voor de bakker" (Pal ace). De Engelse grappenmaker George Formby be kleedt in deze film de functie van expert in dames-ondergoed. Hij klimt steeds hoger op de commerciële ladder en zijn grote dag komt, zij het dan na enige zakelijke en huiselijke moeilijkheden, wanneer hij in het bezit geraakt van een materiaal, waar lingerie van gemaakt kan worden. die de zo zeer gewenste qualiteit van doorzichtig heid bezit. Zijn huiselijk leven dreigt ver stoord te worden door een moeder, die aan het feit, dat zij bij de geboorte van haar zoon vier uur onder narcose is geweest, het recht meent te kunnen ontlenen, hem zijn hele leven te kunnen bedisselen, maar, zoals de titel van de film dat al enigszins populair zeg:, alles komt voor de bakker. Wanneer men er geen bezwaar tegen koes tert, dat Formby, wanneer hij lacht op een vrolijk paard gelijkt, is het wel mogeliik, dat men zich met dit nogal laag-bij-de- grondse gevalletje kan amuseren. „Arabische Nachten" (Rembrandt). Volgens de oorspronkelijke verhalen van Duizend en Een Nacht was Sheherazade de verstandige dochter van een grootvizier, die een onverstandige kalief met een voor liefde voor vertelsels tot rede wist te bren gen. Zij is in deze film echter een danse resje met veel eigendunk, dat verzeild raakt in een bloedige broedertwist. In sprookjes is nu eenmaal alles mogelijk. De Perzische overleveringen zijn trouwens ook geens zins betrouwbaar. Ze zijn niet eens zuiver Arabisch, want er komen Chinese en zelfs Afrikaanse motieven in voor. maar in deze filmische afspiegeling ervan zou men aan de vele avonturen-te-paard zelfs vermoe den dat het Wilde Westen er ook nog op de een of andere manier bij betrokken moet zijn geweest. Overigens zij ter geruststelling opge merkt, dat er in deze Arabische film-avon turen geen wonderlampen en hulpvaardige geesten voorkomen, noch bergen die op een toverwoord opensplijten, noch spelon ken waar diamanten liggen te schitteren als sterren. Het is allemaal volkomen reëel, aangepast aan de modernste begrippen, tot de grapjes, de bruiloftsdans van de schone, tweemaal geroofde maagd, en het „happy ending" toe. Er is echter veel kijkspel te zien, in bonte kleuren uitgedost, er worden gevechten geleverd die als staaltjes van massa-regie verbluffend zijn en er zijn legio kluchtige voorvallen als anti-climax. Maar wie de rijke sfeer der Oosterse fantasieën hoopt te vinder., zal moeten erkennen dat hij nog niet tot het niveau van deze ver- Amerikaansing is genaderd. „De Onweerstaanbare meneer Dubois" (Frans Hals). Een vlotte Franse film, echter met een wat te gerekt slot, geeft een verhaal van een schilder, die zich niet spoedig op zij laat zetten in zijn plannen om een meisje te veroveren. De eerste ont moeting is na een aanrijding en omdat de jongedame meedeelt, dat zij niets meer van hem wil weten, stelt hij vele toenaderings pogingen in het werk, welke tenslotte suc ces hebben. In deze film komt verder tot uiting, dat het voor een meisje, dat ver liefd is. niet gemakkelijk is op te treden als directrice van een grote fabriek, maar tenslotte krijgt zij steun van de jongeman, die zij aanvankelijk niet meer wilde ont moeten. „When you come home" (Luxor). De maker van deze rolprent moet wel een „ge spleten persoonlijkheid" bezitten anders had hij niet in één film twee zover uiteen lopende elementen kunnen tolereren. Fris se. weldadige vondsten van doorslaande humor zijn er gemengd met episoden van de vermoeiendste nonsens. Frank Randle, een Chaplin-achtige, komische figuur, die over een geestig masker en originele gees tigheden beschikt, vormt het middelpunt van een dwaze, half-sentimentele en half- kluchtige geschiedenis, die zich als een wer velwind afspeelt en de toeschouwer nauwe lijks de tijd laat zich te realiseren wat er eigenlijk-gebeurt. De vaart van de over el kaar heen buitelende verwikkelingen is zo adembenemend, dat de intrige sommige momenten volkomen onbegrijpelijk wordt. Dat is overigens geen nadeel, want men heeft zelfs niet de tijd om zich in de in trige te verdiepen „Charlie Chan bij de geheime dienst" (City). Charlie Chan, de beroemde Chi nese detective, ontmaskert ditmaal een complot, dat het voorzien heeft op de plan nen van een geh'eim Amerikaans wapen tegen duikboten. De uitvinder hiervan wordt vermoord en zijn tekeningen ver dwijnen spoorloos Op het ogenblik van de misdaad is een heterogeen gezelschap in de woning van de uitvinder bijeen en Charlie weet natuurlijk weldra, wie de schuldige is. Maar de toeschouwer komt er pas op het laatste ogenblik achter en de ontknoping is voor hem een even grote verrassing als voor Chan's zoon en dochter, die op eigen houtje detective spelen en pa tot wanhoop brengen. In het voorprogramma een overjarig filmpje met een andere Charlie, namelijk Charlie Chaplin, waar onze voorouders waarschijnlijk tranen om gelachen hebben, i Zesde zomerconcert H.O.V. De ger:ng° appreciatie, die het Viool concert op. 77 vd Joh. Brahms ondervond na de eerste uitvoering in 1879 door de viool-virtuoos Jos. Joachim, moet niet al leen worden gezien als een gevolg van de buitengewone moeilijkheden, die het con cert bij een vertolking biedt. Ook dc aard van het werk voor wat betrof het niet aan vaarden van de absolute heerschappij van het virtuozendom der 19e eeuw. bleek een der oorzaken te zijn, waardoor het concert slechts met moeite zijn weg naar de con certzalen vond. Jarenlang beklaagden viool virtuozen zich er over. dat hun instrument door Brahms soms een betrekkelijk onder geschikte positie was gegeven, met name in het Adagio, waarin de voor de hobo be stemde melodie alle aandacht tot zich trekt. Hier trad een verhouding tussen kunste naar en muziek aan de dag. typerend voor een toen heersende mentaliteit, die de mu ziek slechts dienaresse deed zijn van de virtuoos, die op haar beslag legde. Maar ondanks dit verzet heeft het viool concert zijn rechtmatige plaats verkregen te midden der concerten van Beethoven. Mozart, Tsjaikofsky. Mendelssohn, e.a.. dank zij zijn artistieke waarde, dank zij een gegroeid, zuiver begrip van de ge wenste verhouding tussen het kunstwerk en de vertolker en door de belangrijke ont wikkeling van de vioolspeltechniek sinds het ontstaan van het concert. Uit het spel van de Poolse violist Henri Lewkowicz. hoofdleraar aan het Conserva torium te Parijs, die gisteravond op het zesde zomerconcert der H.O.V. met het Vioolconcert van Brahms optrad, kon men concluderen, dat diens techniek onder gun stige omstandigheden een gave vertolking van het werk mogelijk zal maken. Thans was de voordracht niet vlekkeloos en er bleek geen evenwicht te bestaan tussen constructieve opbouw en expressief ver mogen. Zonder twijfel heeft Henri Lewko wicz zich doen kennen als een innerlijk sterk bewogen kunstenaar, die zich met een minder bezonkenheid vragend werk zeker zal kunnen overtuigen. Het orkest bege leidde onder leiding van de dirigent Kees Hartvelt bevredigend, waarbij de hobo-solo zich als een fraai détail onderscheidde. Het concert, dat geopend werd met de Ouverture voor „Euryanthe" van C. M. v. Weber. kreeg een monumentaal slot met Tsjaikofsky's 6e Symphonie. waarvan de dynamiek als uitdrukking van de vertwij feling. de somberheid en smart en van de doffe berusting in de uitzichtloosheid van het leven volgens Tsjaikofsky's visie, als intvoeringseigenschap genoemd mag wor den. P. ZWAANSWIJK. Is hier iets van U bij? Aan het hoofdbureau van politie te Haarlem. Nassauplein 3, zijn op alle werkdagen tussen 10 3u en 12.30 uur inlichtingen te verkrijger, on tren" de volgende gevonden voorwerpen: autoped, zilveren atmband met stenen, gouden broche met rode steentjes, gewone- en zonnebril len ceintuurs, autodc-p. postduif, scheerzeep doosje, bankbiljet en zilverbons. honden, hamer, horloges, dames-handschoenen, damesmantels regenjassen, meisjesjurk, zilveren kettinkje, 1 paar klompen, kano, kussen, textielkaai t. half mud kolen, zakmes, alpinoiputs, portemonnale met inhoud, kleine portefeuille met foto's en geld, kinderrijwiel, honden- en draagriem, ro zenkransen, rugpand stoffenmantel, sleutels, schoentjes, staaf ijzer, schokbreker van auto, dubbele rijwieltas met vistuig, verschillende tassen met inhoud, gouden vulpotlood, vulpen nen. windjacks, kinderzitje van rijwiel. Nieuw Grieks kabinef onder Tsaldaris Coalitie mislukte De vorming van een Griekse coalitie regering is op het laatste moment mislukt tengevolge van meningsverschillen onder de partijleiders. Vanochtend maakte Tsal daris als minister-president de namen der nieuwe ministers bekend, die hoofdzake lijk tot de populistenpartii behoren. Het nieuwe kabinet bestaat uit: Constantin Tsaldaris: minister-president en minister van Buitenlandse Zaken. Dimitrios Helmis: Financiën (en Econo mische Zaken ad interim). Petros Macromihalis: Binnenlandse Za ken (en Marine a.i.) George Stratos: Oorlog (en Openbare Werken a;i.) Panos Hatzipanos: Vervoer (en P.T.T. ad interim). Protopapadakis: Arbeid (en Lucht vaart a.i.) Antonios Papdimos: Onderwijs (en Justitie a i.) Athanese Papathanassios: Landbouw (en Openbare Orde a.i.) Constantin Rodopoelos: Gouverneur- Generaal van Noord-Griekenland. Sakelarioe: Voorziening (en Koopvaar dij a.i.) Behalve Sakelarioe. die onafhankelijk royalist is, behoren alle ministers tot de populisten. Naai- verluidt, draagt dit ka binet echter een voorlopig karakter en laat Tsaldaris de deur open voor de an dere partijen om er aan deel te nemen. Gisteren drie doden, elf gewonden en vijf vermisten Het officiële Nederlandse actie-communiqué van heden meldt, dat de aanvallen op Neder landse bivakken en beschietingen ran pa trouilles voortdurend ln aantal toenemen. „Dit wettigt de conolusle. dat aan republikeinse zijde nog steeds geen effectieve maatregelen zijn genomen om aan de vijandelijkheden een einde te maken," aldus het communiqué Voorts maakt het communiqué melding van gebrui kelijke beschietingen van Nederlandse patrouil les en posten en van aanvallen door formaties van de T.N.I. B(J Loemadjang werd een aanval van circa 200 man afgeslagen Gisteren bedroegen de Nederlandse verlie zen: 3 gesneuvelden. 11 gewonden en 5 ver misten Een poging van republikeinse zijde om het pompstation van de olievelden In het Palembangse ln brand te steken werd ver ijdeld, de saboteurs werden verdreven De Recomba voor Midden-Ja va, dr. P. H. Angenent, heeft aan Aneta medegedeeld, dat zolang de republiek haar politiek van intimi datie voortzet, de bestuursvoorzlenlng. vooral ln Midden-Java, zorgwekkend zal blijven. „De vrees om vermoord te worden en voor repré sailles tegen familieleden door de republiek, weerhoudt vele goedwillende Indonesische functionarissen met de Nederlanders samen Breed overleg inzake Indonesië gewenst (Van onze parlementaire redacteur) Zeer terecht heeft de regering de luite nant gouverneur-generaal dr. van Mook uitgenodigd zich naar Den Haag te bege ren. ten einde met hem nader te beraad slagen betreffende het beleid inzake Indo nesië, zoals men dit thans zal dienen te voeren na de door de Veiligheidsraad aan genomen besluiten. Wij kunnen ons voor stellen, dat het kabinet een dergelijk over leg zo breed mogelijk zou willen opzetten en dat men dus tot de slotsom komen zou, dat het tevens aanbeveling verdient te trachten, hetzij mr. van Klef fens, hetzij dr. van Royen, welke ons te Lake Success ver tegenwoordigd hebben, aan de bespre kingen, die volgende week in den Haag zullen plaats vinden, te doen deelnemen. Op die manier zou men immers het vraag stuk van alle kanten waarop men acht dient te slaan kunnen bekijken. BINNENLAND In Duitsland, even over de grens ter hoogte van Roermond is een massagraf ontdekt, waarin zich waarschijnlijk de stoffelijke overschotten bevinden van dertien illegale werkers uit Roer mond, die op Tweede Kerstdag 1944 door de Duitsers werden gefusilleerd. Een Jachtopziener in Philippine In Zeeland heeft een adelaar neergeschoten De vogel droeg een ring van het dierenmuseum te Stockholm. De adelaar had een vleugelbreedte vai. 170 HAARLEM EN OMGEVING Het Spaarndamse fanfare-corps „Crescendo" onder directie van F A Dekker geeft Zondag van 17 tot 19 uur op de Westkolk se Spaarndam een "concert ter gelegenheid van de verjaardag der Koningin. Ook dit orkest zal ln de ere-afde- ling van het door „Apollo" te Haarlem uitge schreven con:outs deelnemen Mejuffrouw Marie Scheffer. dienstbode bij de familie Wlcherlnk aan de Dreef 40. hoopt op l September de dag te vieren, da: zij twintig jaar bh deze familie werkzaam is. CHIN. IND. REST. HONGKONG Huis der dtilrrnd heerlijke smaken HAARLEM, Smedestraat 21 Telefoon 21375 ZAND VOORT Zeestraat 38 Telefoon 2925 (Adv.) Delegaties der deelstaten van New York naar Nederland De delegaties van Oost-Indonesië eri West-Borneo, bestaande uit Soekawati, Hamed, Nedjamoeddin en Anak Agoeng, die vergeefs getracht hebben in de Veilig heidsraad te Lake Success mede hun ziens wijze in verband met hetIndonesische vraagstuk kenbaar te maken, komen Vrij dag a.s. als gasten van de Nederlandse rege ring naar ons land. DISTRIBUTIENIEUWS Afhalen van bonkaarten voedingsmidde len. tabaks- en versnaperingskaarten: Haarlem (de Vleeshal) restant H en I. Heemstede (Binnenweg 160) 9 tot 12 uur Ka tot Ke en van 2 tot 4.30 uur Ki tot KI. Predikbeurten ZONDAG 31 AUGUSTUS HEEMSTEDE. Ned. Ilerv. KERK. Kerk Wll- mlnapleln. 10: Ds W N(Jenhuls Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Dis van Nieuwenhuljzen. Xed. Prot. Bond. 10 30: Dr H. Jansen.Geref. Kerk. Koediefslaan 10: Dr P J Richel. 5- Ds. A Dondorp Camplar.n 10: Ds. A Dondorp 5: Dr P J Richel Geref. Kerk (Art 31) 8.15 en 3Ds keizer AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10" Prof. Dr. S F H. J Berkclbach v d Sprenkel, te Utrecht. H Doop Rellg, Kring. 10.30. Ds A. Trouw. Voorg. Vr(Jz Herv., 's Gravenhagc. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. C. van Dijk. Bed. H Doop. Ned. Prot, Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Dr, S. J Bouma, Hv.p Zeerijp' (Gr.) Vr(Je Katholieke Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gezongen H Mis OVERVEX. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch de Beus BÉXXEBROEK. Xed. Ilerv. Kerk. 10: Ds. Alma. van Llssè 5; Ds Van Rh(Jn uit Haar lem. VrUe Evangelisatie, geb Rehoboth. School- laan. Donderdag 8: Dhr J Sevensma. HAARLEM. Xed. Ilerv. Kerk. Grote Kerk. Zaterdag 7.30: Ds E Dykshuls. Avondgebed, Zondag 8: geen dienst (z4c Begijnhof kapel) 10; Ds. E Dijkhuis 7: Ds P J. Mackaay. Nieuwe Kerk 10: Ds. A J. van Rhlju Noor- derkerk 9: Ds E Pot 10 45: Ds A K Strant- sma. 's Gravenhnge Oosterkcrk 10" Ds B. de Jong. em pred. Bakenesserkerk 0 30: Kinder- kerk. Ds. P. J. Mackaay 10,30. Ds P. J. Mackaay. Jeugddienst Kapel Bethesda Sarcp- ta. 9.30: Dhr J. v Winterswijk, Klnderkcrk. 10.45: Ds E Pot Begijnhofkapel 8 30: Ds A. J. van Rhijn, IKÓR-dlenst Ver. v. Vr()z. Prot. Jacobstr. 6. 10,30: Ds A van Biemen van Bent veld. Church of England. Sunday, Aug. 31st., 3 p m. at the Oud-Katholieke Kerk. Kinder singel: Evensong, followed by Holy Commu nion, Rev. C E Elton, Stads Evangelisatie, Lange Herenstraat 6 10- J Kal. Haarlem 7 30: J Roggeveen. Haarlem. Zuiderkapel. ZuJderstr. 15. 10: Dhr. P D. Bardelmeyer. Noordwyk a. Zee 8: Dezeifde. Evangelisatlesamenkoniht. Opwekklngssanienkomsten. Zulderstr 15 Don derdag 8: MeJ, Joh H. Ekcring. Evangelisatie van de Tabernakelzending te Parijs. Vrije Evangel. Gemeente, Bakenessergracht 10 Da. D. du Fossé. m. koorzang 5: Dezelfde Broc- drrgeni., Rlpperdastr 8 10.30: Dhr M L. Frankena. Christian Science. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse taal Evang. Luth. Gemeente. 1030: Ds W. Spltethoff. Ver. Doopsgez. Ge meente 10.30: MeJ Ds. Soutendyk RemonMr. Gereform. Gemeente. 10.30: Dhr, J Th. Mackenzie. Geref. Kerk. Voorber H Av Klop persingelkerk 10: Ds. J W. Siertsema. 5. I>s. J. A van Arkel Wllhelminakerk 10: Ds A M. Boeyinga. 5: Ds. K Blom. ber miss pred. Zuid- Oosterkerk, 10: Ds K, Blom, 5: Cand. P. Rle- mersma, ber. pred. van Vijf hulzen Geref. Kerk (Art. 31) Begijnhofkapel. 10.30 en 5: Ds. A Bos Geref. Gemeente. Parklaan 21. Dinsdag 2 Sept. 7.30: Ds. L. RIJksen Oud-Geref. Gemeente. Parklaan 21 Maandag 730: Ds, E. van D(Jk, van den Haag Chr. Geref. Kerk. Raaks 10 en 4 30 Ds. W F Lamnn. Rotterdam Bapt ist e Gemeente, Parklaan 34 10: Dhr. J. Goezlnne. 5: Geen dienst Pinkstergemeente. Nleuwo Kruisstraat 14. 10 cn 7.30: Samenkomst. Ge meente des Heren. 10 en 7: Samenkomst \er- gaderlng van Gelovigen. Hoofmanstr. 12 Geen samenkomst. Gein. Gods, Fr. Halsstraat 4. 10: Samenkomst Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen. Jansstr. 85. 10 en 5: Conferenttevergaderingen 3 30: Priesterschap Hersteld Apost. Zendlngsgemeente, Wllhelml- nastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefeningen. Hersteld Apost. Zendingsgemeente. Jacobljne- straat 15 10 en 5: Godsdienstoefeningen HAARLEM-XOORD. Xed. Herv. Kerk, Julla- nakerk. 10: Dr. H. v. d. Loos. Zaterdag 7 30: Avondgebed Immanuëlkerk 10: De G. Koch, 7: Ds H M. Stratlng. van 's Heer Abtskcrko. Kon Emmaschool, Raafstr. 10; Dhr. Re ml ens. Geref. Kerk, Noord-Schoterkerk. 9: Cand Rlc- mersma, ber. pred van Vijfhuizen. 10.30: Ds. J A, van Arkel, Opcnb. Gel. Bel 5. Ds. A M, Boeyinga. Chr, Geref. Kerk. Floresstr 10 en 5: Ds. J. C Maris. OFFICIËLE PUBLICATIE DISTRIBUTIEKRING HAARLEM Mededeling No. 214. DISTRIBUTIE VAN BRANDSTOFFEN V OOR KAMERBEWONERS 1917 4S. Ten behoeve van kamerhuurders en overige alleenstaande personen, die hiervoor volgens de normen in aanmerking komen, kunnen brand stoffen voor het stookseizoen 1947 48 worden aan gevraagd Formulieren daartoe (MD 822-16) dienen. on der overlegging van de Tweede Distrlbut.estnm- kaari van verhuurder en huurders ln het iijd- vak van 2 t.m. 6 September a.s, voor dc ver huurder te worden afgehaald en wel bij het kantoor van het rayon waartoe men nehoort, 'e weten: Rayon Noord, Steenbokstraat 15—19. Overige gedeelte der stad: Uitreiklókaa! „De vleeshal". Grote Markt, alhier. Omtrent de Indiening der formulieren volgen nog nadere publicaties. Ten behoeve van pensions met 10 of meer pen siongasten dienen aanvragen per formulier MD 313-06 te worden ingediend bij het Tncwijzings- kantooi van het Rijkskolcnburcau te Amsterdam. HAARLEM, 29 Augustus 1947, Dc Directeur, A. VAN DRILL.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 7