Sobere doch opgewekte feestviering in de Spaarnestad en haar omgeving Koeien loeien van honger en dorst DIN'SDAC 2 SEPTEMBER 1947 HAARLEMS DAGBCAÖ De verschillende Oranje-comités in Haailem en omstreken hadden hun programma's aangepast aan het verzoek van de landsvrouwe om alles te vermijden, wat In tegen stelling zou kunnen zijn met de ernst van de toestand, waarin ons land verkeert en de droefenis, waarin vele Nederlanders gedompeld zijn. Zo droeg de viering allerwegen een sober karakter, dat echter niet kon verhinderen, dat de bewoners van Zuid-Kennemerland, met Haarlem als centrum, van ganser harte uiting hebben gegeven aan hun vreugde en dankbaarheid, dat hun vorstin weer oen jaar voor hen gespaard bleef. Heenistedenaren vertrekken 10 Sept. naar Leamington Toen het stadsbestuur van Leamington onlangs zijn verlangens ker.baar maakte om nog dit jaar tot een uitwisseling te komen met Heem stede en men deze uitnodiging in Heemstede aanvaardde, resite het voor deze uitwisseling gevormde comité, bestaande uit de heren Mr. R. C. Bakhuizen v. d. Brink, C, A, Schipper en B. Borst, geen overvloed van tijd om de trip naar Engeland te organiseren. Moeilijkheden van verschillende aard moesten worden ovci wonnen Woensdag 10 September vertrekt een zestigtal Heemsteedse sportsmen om In Leamington ban den van vriendschap aan te knopen. Het gezelschap bestaat uit twaalf voetballers van H.B.C., elf zwemmers van de Heemsteedse Polo Club, tien gymnasten uit de gymnastiek- en turnvereniging „Heemstede", zes tennisspe lers en speelsters van „Groenendaal". een ge combineerde dames-hockeyploeg van Alliance en Rood-Wit en vier tafeltennisspelers. Cabaretvoorstelling van de band „Nederland-Indië" Ten bate van de radio- en gramofoon-ac- tie ten behoeve van de Nederlandse militairen in Indonesté organiseerde de „Band Neder- land-Indlé" Zaterdagavond in het gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem een cabaret-voor stelling. De heer J. Elzema, als aanvoerder van de cabaret-vereniging „Non-Stop" loste de ac- coustlsche problemen, die de zaal aan dit genre kleinkunst stelt, met gemak op en liet het weinig talrijke publiek op zyn refreinen meedeinen. Ukelelemlke,, die in zijn „vrije tijd" Inspec teur Endllch heet, voerde het gehoor, zijn in strument beurtelings roffelend en strelend, tot geestdrift. Deze artist ziet kans om het publiek het werk te laten doen en zelf op de achtergrond te blijven. Na de pauze bliezen Jackley Wildschut en zijn mannen er lustig op los. De dirigent zelf speel de een gevoelig ..Cham hindou" en een ..Sin- ging sailor" ontpopte zich als een-Hollandse Janmaat met meer dan gewone vocale kwali teiten. Het programma werd door drie vlotte meis- kes, die zich als „The Rancheros" aandienden en Annie Collins, die een paar lieve aria's zong, aangevuld. Waarom de secretaris van de „Band" de po litiek ln het amusement bracht, werd niet duidelijk. „Door zang vriendschap" viert 35-jarig bestaan Op 19 September hoopt het Haarlems Chris telijk Gemengd Koor „Door Zang Vriendschap" zijn 35-Jarlg bestaan te gedenken. Deze vereniging, die tijdens dé Duitse be zetting zogenaamd niet meer bestond, is na de bevrijding nieuw leven ingeblazen. Zij is. wat aantal leden en prestaties betreft onder leiding van haar dirigent, de Heer Marlnus Egberts, toonkunstenaar te Rotterdam, steeds vooruitgaande. Op 20 September zal in het repetitielokaal van „Zang en Vriendschap" in de Jansstraat door het bestuur een receptie worden gehou den. Op 13 November hoopt het koor een uit voering te geven van „Die Schöpfung" van Haydn, met medewerking van de Haarl. Or kest-Vereniging en bekende solisten, en er zijn plannen ln voorbereiding tot het uit schrijven van een Nationale Zangwedstrijd te geven met Hemelvaartsdag en Tweede Pink sterdag. Kilima Hawaiians In het Concertgebouw werd Zondagavond een cabaret-programma gegeven, waarvan de hoofdschotel gevormd werd door het ensemble „Kilima Hawaiians". Deze pseudo-Zuldzee- eilanders. die een grote populariteit genieten, wisten ook nu weer de menigte in vervoering te brengen met hun slepende melodieën. De nodige pittigheid bij deze enigszins zoe tige spijs werd geleverd door Daan Hooykaas en de andere medewerkenden Charles Ray. Peter Plekos, Koos Vermeulen. Scott and Black en les deux Picos. De Boerenbruiloft In het Noordersportpark kwamen Maan dagmiddag vele duizenden schoolkinderen bijeen om de door de heer H. v. d. Wate ren ingestudeerde opvoering van een ouderwetse boerenbruiloft te zien een vertoning die oorspronkelijk ln het kader van de Bloemenweek zou plaats vinden, doch wegens aanhoudende regenval moest worden uitgesteld. Dit door kinderen ge zongen en gedanste spel verliep wat traag en rommelig. Men dient er bij de voorbe reiding van een dergelijk feest van uit te gaan dat de eisen aan een voorstelling voor de jeugd, ook wanneer die door de jeugd wordt gegeven, niet hoog genoeg gesteld kunnen worden. Er zou, dunkt mij, veel meer te bereiken zijn wanneer de onder delen in kleine groeperingen worden ge repeteerd en in bonter verscheidenheid werden uitgevoerd. Toch waren er wel enkele schilderachtige en komische to neeltjes die waardering verdienen. De medewerking van een groepje leerlingen van de muziekschool onder leiding van To Venema, dat onder andere een frisse Hongaarse dans op muziek van Brahms liet zien en de aanwezigheid van de Bloe- menkoningin met haar gevolg brachten extra fleur in het schouwspel. Een aan merking op het gedrag van het jeugdige publiek mag helaas niet ontbreken. De met de beste bedoelingen bezielde com missieleden kunnen in het vervolg de uit reiking van verfrissingen beter voor 'een andere gelegenheid bewaren. D. K. Gewicht van 35.000 kilo verbrijzelt treinwagon Een merkwaardig spoorwegongeluk heeft zich Maandag voorgedaan op het traject GentLokeren. Toen de trein, komend uit Gent, de ijzeren brug over de Durme pas seerde, geraakte blijkbaar door de tril ling plotseling een der zware met lood gevulde en niet minder dan 35.000 kg we gende tegenwichten, die het soepel wer ken van deze bascule-brug verzekeren, uit zijn houders los. De trein, die op de brug nog een tamelijk grote snelheid had, werd door het reusaehtige tegenwicht getroffen en ontspoorde gedeeltelijk. Het eerste rij tuig werd letterlijk verbrijzeld door de loden massa. Van de 11 reizigers die zich in deze wagon bevonden, werden er vijf op slag gedood, en zes anderen werden zwaar gewond. Verbetering Jan v. Goyenstraat In de Jan van Goyenstraat is vanmorgen dc eerste spade in de grond gestoken voor de werk zaamheden. die het uiterlijk van deze straat zul len verfraaien. Eerst komt er een nieuwe riole ring en als die gelegd zal zijn. wordt er eei plantsoen ln hel midden van de ctraat gemnak Vervolgens zullen de trottoirs verkleind worden en gaan de tuintjes verdwijnen op twee of drie na. MARKTWAAR WAS NIET WIT GENOEG. De economische recherche maakte op de Maandagmarkt tn Haarlem proce6-verbaal op tégen een koopman uit Zaandijk, die zyn beurs spekte door kop-en-schotels tegen f 2.75 per stel van de hand te doen. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM 30 Augustus 1947. GEHUWD: 30 Aug., J. H. Bos en M. H. J Wil- lemse. BfiVALLEN van een zoon: 28 Aug,, M. C. A. Krijnen—Denker; 29 Aug., M. d KroonGroen; 30 Aug., A. Schol ten—Geldman; J. J. ter Horst —Cornet; R. L. Z. Corver—Hessels. BEVALLEN van een dochter; 27 Aug,, H. Alke- mad. Jager; 28 Aug., M. R, Pruissen—Konin.' 29 Aug., W. RuskampDijkstra; A Wezelen burg—Kuban; 30 Aug.. C. E. Rol—Diesbei gen; M. M. Bijnsdorpv. Bakel. OVERLEDEN: 28 Aug.,, G. MllUs, 76 Haze- paterslaan; T. Hans, 77 j„ Schotei singel: 29 Aug., P. Roemers—Duivenvoorden. 74 j., Gasthulsvest Dierenleed aan het Goederenstation te Haarlem Weer Koninginnedag en weer stonden fleurige, kleurige schoolkinderen voor een be-afrikaand stadhuis. Boven hun oranje- strikken staken de zwarte petten van de harmonie „Crescendo" uit. Onder de beproefde leiding van de heer Van Mechelen werd fris gezongen. Aan het geijkte oranje-repertoire waren dit keer een paar pittige volkswijzen, zoals van de vissers die bij IJsland kabeljauw wilden vangen, toegevoegd. De dirigent werd voor zijn prestatie, op het bordes van het stadhuis, waar een glundere loco-burgemeester met wethou der Van der Wall, de gemeente-secretaris en de voorzitter van het Comité voor Na tionale Feesten, de heer E. H. Tenckinck, toeluisterden, met een grote krans beloond. Parade. Op de kinderen met de aubade volgden de militairen met hun parade. Het gezel schap, dat eerst op het bordes van het stadhuis stond, had zich nu in het Dreefse lommer opgesteld naast de garnizoenscom mandant, overste H. W. Lenderink en de commandant van de Stormschool Bloe- mendaal, majoor J. H. A. K. Gualthérie van Weezel. om het voorbijtrekken van een aantal afdelingen van de in Haarlem en omgeving gelegerde militaire onder delen gade te slaan. Haarlem-Noord. De afdeling Haarlem-Noord heeft met het sobere programma toch vele belang stellenden getrokken naar de Marnix- straat, waar een wedstrijd op bakfietsen werd gehouden. Een dame en 35 jonge mannen hadden ingeschreven. De deel neemster kr^eg een voorsprong, doch zij kon het toch niet bolwerken in de groep „gemengde branches". Na afloop ontving zij bloemen. Er waren groepen gevormd voor slagers, bakkers met kruideniers en andere branches. Het succes was groot en fret bestuur overweegt dit nummer in de toekomst weer eens op het programma te zetten. De dag in Haarlem-Noord was ingezet met het hijsen van de Nederlandse vlag op het Soendaplein. Kanowedstrijden op de Delft. Het programma van het Kleverpark be stond uit sportwedstrijden. Zwemmers fsters) kwamen in de inrichting aan de Delft tegenover elkaar en daarna volgden kanowedstrijden op de Delft, waaraan de leden van de Haarlemse Kanovereniging en „De Trekvogels" medewerking verleen den. Enkele kampioenen van Nederland verschenen aan de start. Het aantal toe schouwers was vrij groot, vooral op de Stuyvesantbrug. Haarlem Zuid-West. Onder grote belangstelling organiseerde de Buurtvereniging Haarlem Zuid-West een zwemwedstrijd in de inrichting aan de Houtvaart. De ongeoefenden liepen om het hardst in het ondiepe bad en de geoefen- aen bekampten elkaar in hindernis- en af- valwedstrüden. De nummers vossenjacht, behendigheidswedstrijd en boegsprietlopen verhoogden de vrolijkheid. Een demonstra tie van de Haarlemse Reddingsbrigade droeg zeer bij tot het succes van deze middag. Spaamdam. De feestelijkheden ter gelegenheid van de verjaardag van de Koningin werden te Spaamdam ingezet met een rondgang door het dorp waarbij de kinderen begeleid werden door Spaarndams Fanfarecorps „Crescendo". Hierna werd onder aanwezig heid van de loco-burgemeester en andere autoriteiten een aubade gebracht onder leiding van de heer J. F. Wessels, hoofd van de Spaarnescljool. De heer G. Tiggelman herdacht de ver jaardag var. onze Vorstin en dankte de afgevaardigden van Haarlem voor hun aanwezigheid, waaruit volgens spreker, de vele blijken van belangstelling naar voren kwamen die zij voor dit enigszins afge legen deel der gemeente koesteren. Een aardige plechtigheid vond plaats toen een der leden van het comité, de heer Wage naar, door de heer Geluk de herinnerings medaille op de borst gespeld kreeg, in ver band met zijn meer dan 25 jarige lidmaat schap. In de loop van de morgen werd met groot enthousiasme aan de diverse spelen deelgenomen en 's middags werden de zwem-estafettes en het ringrijden, dank zij het mooie weer een groot succes. „Van duisternis tot licht" was de titel van een openluchtspel, dat door het R.K. gezelschap „Ardalion" onder grote belang stelling werd opgevoerd. Te Heemstede Koninginnedag begon te Heemstede met een stijlvolle jeugdbijeenkomst op 't Raad huisplein, die uitsluitend toegankelijk was voor verkenners, padvinders, padvindsters, kabouters en welpen. Naar schatting namen hieraan ongeveer 1000 jongens en meisjes deel en ook de 30 Schotten waren present. Zij allen werden toegesproken door de loco-burgemeester, wethouder E. J, v. Lent, die op de betekenis van het huis van Oranje voor Nederland wees en zich ver volgens in het Engels tot de Schotten wend de. Hij sprak de hoop uit, dat de vriend schapsbanden tussen beide landen in dé loop der jaren steeds sterker en hechter zou worden. Te half negen werden de kinderen van de scholen gehaald en naar Groenendaal gebracht, waar zij werden getraktedrd en aan allerlei wedstrijden konden deelnemen. Des middags werden voor de groteren Agenda voor Haarlem DINSDAG 2 SEPTEMBER Gem. Concertgebouw: Zomerconcert H. O. V 8 uur. Frans Hals: „De onweerstaanbare meneei Dubois". 14 J.. 2 30. 7.00 en 9.15 uur. Palace: ,Hlj is voor de bakker", toeg. v. leder leeft. 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. City: ,,bQ de geheime dienst'', 14 J„ 2,15, 4,30. 7.00 en 9.15 uur Luxor: „When you come home", alle leeft., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Spaame: „Feest ln de Jordaan", 14 J., 2 30. 7.00 en 9 15 uur, Rembrandt: ..Arabbche nachten". 14 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 2 15 uur WOENSDAG 3 SEPTEMBER Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. volksspelen gehouden, die zich eveneens in veel belangstelling mochten verheugen. Het avondfeest begon met een gecombi neerd concert, waaraan medewerking werd verleend door het met kerkzangers ver sterkte Katholiek gemengd koor, dat onder leiding van de heer Evert Haak een aantal nummers uitvoerde. Er was voor dit con cert grote belangstelling, maar het vuur werk trok begrijpelijkerwijze de meeste bezoekers, ook al omdat te Hillegom het vuurwerk was afgelast. De kermis op het Valkenburgerplcin trok eveneens zeer veel publiek. Op het Roemer Visscherplein verzorgde het comité „Ereschuld en dankbaarheid" een filmvoorstelling. Op een enorme onbedrukte linnen rouw kaart werden een paar snapshots uit het leven van het prinselijk gezin in Canada en een Canadese visie op de bevrijding van Nederland geprojecteerd. In de pauze werd ruim 172,ingeza meld ten behoeve van de nabestaanden der gesneuvelde militairen en daarna kon men om een paar dwaze avonturen van Laurel en Hardy lachen. Te Bloemendaal Op sobere, doch waardige wijze heeft Bloemendaal de verjaardag van de Ko ningin gevierd. Zaterdagmiddag begon reeds het feest met kinder- en volksspelen op het terrein aan de Vrijburglaan te Overveen. Maandagmorgen opende de burgemees ter van Bloemendaal, jhr. mr. C. J. A. den Tex, de feestelijkheden met een korte toe spraak. Spreker herinnerde aan de konink lijke boodschap en sprak de wens uit, dat de ingezetenen dat verzoek zouden eerbie digen. De burgemeester meende op deze dag dan ook geen feestrede te moeten uit spreken en hij had deze opgeborgen tot de schaduw, die over ons land ligt, verdwenen zou zijn. De heer mr. F. J. D. Theijse, voor zitter van het Centraal Oranje-Comité hoopte, dat het gouden regeringsjubileum onder betere omstandigheden gevierd zou kunnen worden, waarbij de feestelijkheden weer in de vertrouwde omgeving van Bloe- mendaal-dorp zouden mogen plaats vinden. Met pittige marsmuziek bracht de Har monievereniging „Sursum" de juiste stem ming er in. De jeugd had zich inmiddels al van de verschillende kermisattracties meester gemaakt en zowel Zaterdag als Maandag hadden de exploitanten tot bij middernacht niet over gebrek aan belang stelling te klagen. De „Bloemendaalse Kruidnoten" zorgden ér voor dat de voeten van de vloer gingen. Talrijke bezoekers droegen letterlijk en figuurlijk hun steentje bij in een zuil, welke zal worden geplaatst in het dorpje Heteren, dat door Bloemen daal is geadopteerd. Een prachtig vuur werk, dat aan de duizenden toeschouwers talrijke „ohs" en „ahs" ontlokte, besloot het feest. Te Aerdenhout. In Aerdenhout besloot men de zomer kermis niet te laten doorgaan en zo werden er alleen voor de schooljeugd spelen ge organiseerd op het feestterrein aan de Von dellaan. De Haarlemse Postfanfare maakte Maandagmiddag een muzikale rondwande ling. Verbeterde aangifte mogelijk in Vennootschapsbelasting Ingevolge artikel 4 van de wet belastingher ziening 1947 kan voor het eerst bij het einde van het boekjaar, dat ln of met 1946 eindigt, een onbelaste reserve worden opgenomen. Voor de belastingplichtigen, die een boekjaar hebben, dat niet samenvalt met het kalender- Jaar kan deze onbelaste reserve voor het eerst aan het einde van het boekjaar 1945/1946 als ware ztj een schuld worden opgenomen. Het ontstaan van die „schuld" drukt uiteraard de winst van het boekjaar waarin zij is ont staan. Vele belastingplichtigen voor de vennoot schapsbelasting naamloze vennootschappen, coöperatieve verenigingen, onderlinge waar borgmaatschappijen). die een boekjaar hebben dat niet samenvalt met het kalenderjaar, heb ben over het boekjaar 1945/1946 reeds aan gifte gedaan vóór de wet belastingherziening tot stand is gekomen. Zij hebben derhalve met de mogelijkheid om een o" belaste reserve te vormen geen rekening kunnen houden. Het zelfde geldt ten aanzien van de Ingevolge ar tikel 5 van de wet belastingherziening 1947 toegelaten reserves voor assurantle-elgen-rl- slco en tot gelijkmatige verdeling van kosten en lasten. Teneinde deze belastingplichtigen in staat te stellen alsnog met een en ander rekening te houden aan het einde van het boekjaar 1945/1946, zullen de Inspecteurs 'der belastingen, die met de aanslagregeling van de vennootschapsbelasting belast zijn. op vóór 1 October a s in te dienen verzoek een nieuw aangiftebiljet uitreiken, voor het doen van een verbeterde aangifte over het boekjaar 1945/'46 De Inspecteurs zullen bij het regelen van de eanslagen over 1945/1946 met deze verbeterde aangiften rekening houden. Mochten deze aanslagen reeds zijn opgelegd dan zullen zij zo nodig worden herzien. Een beeld van de parade op de Dreef Een lezer vestigt onze aandaaht op een ongewenste toestand aan het Goederensta tion te Haarlem. Daar komen in deze tijd per trein veel koeien en pinken^aan die naar het Openbaar Slachthuis gebracht moeten worden. De beesten komen uit Leeuwarden, Nij- kerk en Brabant. Aangezien er voor de beesten door de abnormale droogte geen eten en drinken meer is, worden zij afge slacht. Dit op zich zelf is al erg genoeg, daar het ook melkkoeien betreft, doch dat de dieren ook tijdens het vervoer nog zonder eten of drinken staan, is heel erg. Van omwonenden heb ik vernomen, dat de beesten die 's avonds aankomen, de gehele nacht in de volgepropte wagons staan te loeien tot de volgende morgen. Bij het lossen van de wagons, willen de koeien water hebben. Omdat ze dit niet krijgen, willen ze het zelf trachten te vinden. Zij springen in hun wanhoop de Westergracht in, om te drinken, waar zij door hun begeleiders binnen de kortst mogelijke tijd met tou wen en stokken weer uitgehaald wor den. Als dit schouwspel achter de rug is, worden de dieren over de nu nieuwe route, zijnde de Leidsestraat, „om het water van de Westergracht te vermijden", naar het abattoir gebracht. Dat de beesten in de vooromschreven toestand niet erg ge willig zijn, laat zich denken. Omwonenden hebben herhaaldelijk daar over hun afkeuring te kennen gegeven. Als zo vervolgt bedoelde lezer de koeien aan het Slachthuis komen, krijgen zij ook geen voldoende water. De stallen zijn te klein voor de grote aanvoer. De overige koeien blijven buiten staan, waar slechts één drinkbak is voor soms wel 50 a 60 koeien. Er wordt wel eens vergeten die bak met water te vullen. Tot zover deze lezer. Bij informatie vernamen wij dat de toe stand aan het Goederenstation inderdaad zo is als beschreven werd- Het is wel ge beurd, dat er 10 koeien tegelijk in de Wes tergracht liepen. De directeur van het Slachthuis ontken de evenwel dat op de verzorging der koeien in zijn inrichting iets zou zijn aan te merken. Er wordt nauwlettend op toe gezien dat de behandeling goed is- Men moet evenwel bij dit transport van koeien in het oog houden, dat het een abnormaal geval is, Er komen veel meer koeien dan in de normale tijd. Soms krijgt het Open baar Slachthuis er wel 300*op één dag. De politie verzekerde ons, dat toezicht gehouden wordt, dat bij het vervoer tegen mishandeling gewaakt wordt. Alle perso nen die bij het vervoer betrokken zijn, zijn evenwel overtuigd, dat aan het Goe derenstation verbeteringen moeten worden aangebracht. Er is een conferentie met de Dierenbescherming gehouden waarbij be sloten is onmiddellijk over te gaan tot het nemen van maatregelen. Er zullen drinkbakken voor de beesten worden gemaakt, zodat zij althans niet meer zullen loeien om water te krijgen. Indertijd waren er drinkbakken aan het Goederenstation, maar die zijn tijdens de spoorwegstaking gestolen. Na de bevrij ding was er weinig transport van koeien, maar nu dit er weer is (en nog wel in zeer versterkte mate) is er grote behoefte aan. Nader vernemen wij nog dat thans met een kleine drinkbak en emmers getracht wordt in de grote behoefte enigszins te voldoen. Maar dit is natuurlijk onvoldoende Er komen nu betonnen drinkbakken en hekken die de dieren tegen hpuden, zodat ze rustig gedrenkt kunnen worden. Er zijn dieren bij die soms lVz dag in de trein onderweg zijn, opgepropt in een volle wagon. Wie zag deze aanrijding? Op Donderdag 26 Juni 1947 had 's mor gens tussen 10 en 10.30 uur op de hoek van de Spanjaardslaan en de Fontelnlaan een bot sing plaats tussen een automobilist en een wielrijdster, waarbij laatstgenoemde werd ge wond en haar vervoermiddel ernstig bescha digd, Do hoofdcommissaris van politie verzoekt de automobilist en eventuële getuigen van het ongeval zich by de verkeerspolitie to melden. DISTRI BUTIENIEUWS Afhalen van bonkaarten voedingsmiddelen, tabaks- en versnaperlngskaarten op Woensdag 3 September: Haarlem: (Vleeshal) ietter J. Heemstede: (Binnenweg 160) 9 tot 12 uur Ki; tot Ko, tot tot 4.30 uur restant K, Hoogtij der kleinkunst Geanimeerd concours in de Doelen Het Centrum Comité heeft een zeer ge lukkige inval gehad om de viering van Koninginnedag op gepaste wijze tot een feest te maken door 't houden van een wed strijden tussen amateur-kleinkunstenaars. Er bestond een goede belangstelling voor dit concours, dat op het prachtige bordes en voorplein van de Stadsdoelen plaats vond. De vele aanwezigen gaven spontaan uiting aan hun bewondering voor het be langeloos, maar met geestdrift gebodene. Wethouder mr. Sake van der Wall woonde als vertegenwoordiger van het gemeente bestuur de gehele voorstelling bij. Het programma bood een gezellige af wisseling van muziek, zang, dans en de clamatie. Het merendeel der uitgevoerde Romeo en Julia voor de Stadsdoelen. Als laatste nummer van de wedstrijd vóór Haarlemse amateurs in de kleinkunst gaven Mevrouw Kruijvcr en Dick Vreeswijk een eigen uisie van Romeo en Julia, die bij het publiek en ook bij de jury zeer in de smaak viel. nummers stond op een behoorlijk peil en getuigde van veel goede smaak. Bepaald een prettige verrassing was het optreden van mejuffrouw To Out, die een beschei den maar zuivere voordracht liet horen van het bekende liedje „Daddy" en het typisch Hollandse genrestukje „Mijn klei ne waterlandje". Een welverzorgde uit spraak verhoogde de gunstige indruk. Al leen had de begeleiding iets gedempter ge kund. Zonder dat het mijn bedoeling is aan de prestaties der talrijke overige medewerkende afbreuk te doen wil ik in het bijzonder nog mevrouw Jeanne Kruijver Rubeling' noemen, die alle eer inlegde met een schaks gezegde berijmde vertelling van de Betuwse dichter B. van Meurs en later, tezamen met de heer Dick Vreeswijk een aardige, iets teveel naar het clowneske neigende opera-parodie op het thema „Romeo en Julia" vertolkte. Verder was er een onzichtbare pianist, volgens het programma C. Hoogland ge heten, die een Capricio van Handel speelde en ook zijn zingende broer begeleidde. Er waren twee dansparen aangekondigd, die verstek lieten gaan, waarschijnlijk uit pro test tegen de ruwstenen vloer welk be zwaar dapper getrotseerd werd door me juffrouw Henny Meijers, die het publiek op een luchtige wals van Chopin onthaalde. De heer Han Prinsen bewees op een fraai instrument zijn vaardigheid als guitarist. Hij zal er naar mijn mening verstandig aan doen, zeker bij Spaanse nummers, de zang achterwege te laten. De tienjarige Bob van Kerkhoven een kordaat ventje stal de harten van alle aanwezigen door met veel bravour een kindergedichtje te declameren. Een warm applaus beloonde zowel zijn durf als vaar digheid. Ook de gebruikelijke merkwaar digheden ontbraken niet. Zo kregen wij de bekende aria van Rudolf uit „La Bo hème" van Puccini in het Engels te horen en een Russische dans op de klanken van de mars „Anchors Away" te zien. Overi gens kwamen, toen er een pauze gevuld moest worden, de amateurs van alle kan ten los, om met de geestige voorzitter mr. Ten Bokkel te spreken, hetgeen hoop geeft voor de toekomst. Want dit experiment verdient Jierhaald te worden. Zelfs al was het alleen maar om de autoriteiten en al wie het verder aangaat er aan te heloen herinneren dat Haarlem een openluchttheater rijk is, dat, nota bene zoals het daar ligt, zijn weerga moeilijk vindt en dat ook acoustisch aan hoge eisen voldoet. De jury bestaaande uit drie goede bekenden, te weten de heren Schuil, Moer kerk en Scheepers verdeelde na rijp be raad de prijzen in zeven groepen, zodat de onvergelijkbare grootheden zo billijk mo gelijk tot hun recht kwamen. Zo werden in onderstaande volgorde uitgereikt: Declamatie: 1. mevr. Kruijver, 2. Bob van Kerkhoven, 3. A. J. van der Lin den. Dans: mej. H. Meijers. Kwartet zang: The Harlem Singers. Solozang: 1. mej. To Out. 2. de heer Emans, 3. Frits Hoogland. Amusementsmuziek: 1. de heren Warmerdam en Van Kampen. 2. Han Prinsen, 3. Ben en Nico Bakker. S e- r i e u z e muziek: C, Hoogland. Voorts kende de jury een prijs toe voor toneel aan de reeds genoemde combinatie mevr. Kruij ver en de heer Vreeswijk en verklaarde bii monde van de heer J. B. Schuil dat mej. Henny Meijers stellig ook een prijs ge kregen zou hebben wanneer zij niet de enige deelneemster in het dansconcours was geweest. DAVID KONING. Veel bollen naar Amerika De Amerikaanse Lykes Bros Steamship Co. deelt mede, dat zij in de eerstkomende 30 dagen een omvangrijke aanvoer van Nederlandse bollen verwacht. De maat schappij heeft twee schepen aangewezen om de bollen uit Nederland naar de V. S. te vervoeren. Deze schepen zijn de „Dick Lykes" en de „Vella Lykes". De schepen zijn thans onderweg naar Europa en zul len over enkele dagen in Rotterdam lading innemen. Vooren tweede in Oss Arie Vooren nam Maandag deel aan de Ronde van Oss over 122 km. Schulte werd winnaar in 2 uur 51 min. 45 sec. en daarna volgde Arie Vooren. '4 B. en W. stellen voor: B. en W. stellen de gemeenteraad van Haar-» 1 lem voor te benoemen tot tijdelijk leraar ln het tekenen aan het Coornhertlyceum de heer D. Korf te Koog aan de Zaan en tot tijdelijk leraar in de lichamelijke oefening de heer D. Beets te Haarlem. Voorgedragen worden tot tijdelijke leraren in de geschiedenis aan de Hogere Burger school B de heren H. W. J. Volmuller te utrecht en G. J. Sohrijner te Aerdenhout. Het bestuur der Stichting „Haarlems Bloei" heeft de gemeenteraad verzocht om van ge meentewege met. een bedrag van f 2500 deel ie nemen in het waarborgfonds van f 5000, te vor men voor een door de Haarlemse Orkestver eniging in de derde week van de maand Septem ber te houden tournée door Midden Engeland. B. en w. stellen de raad voor daarop gunstig te beschikken. B. en W. stellen de gemeenteraad van Haar- lem voor aan de heer G. H. Spruyt tegen een prijs van f 14,50 per m.2 te verkopen een strook grond, gelegen aan de Stephensonstraat hoek Boogstraat, groot ongeveer 191 m2. De grond is j bestemd voor het bouwen van een werkplaats 1 met bovenwoning. Voor het verrichten van herstellingen in de Linsehotenschool en de Centrale School no. 2 vragen B. en W. de gemeenteraad een bedrag van f23.550 ter beschikking te stellen. In het belang der volkhuisvesting stellen B. en W. van Haarlem de gemeenteraad voor te bekrachtigen de in de veiling van 14 Augustus aangekochte percelen aan de Zomerweg voor f 46.510. Voor het bouwen van een tweede schoor steen ten behoeve van de verwarmingslnstallatie in de Stadsschouwburg, het maken van een olie- stook-lnriohtlng, het aanschaffen van een olie hoog-laagbrander, het voor de brandveiligheid in de schouwburg treffen van voorzieningen, alsmede voor het uitbreiden van de administra tieruimte stellen B. en W. de gemeenteraad vaa Haarlem voor een crediet van f20.635 ter be schikking te stellen. Door de stichting van het Lorentzlyceum en de opheffing van de Tweede HBS b aan het Santpoorterplein stellen B. en W. van Haarlem de gemeenteraad voor het vaste personeel vaa deze HBS te benoemen aan het Lorentzlyceum. Dr. J. H. Thie zal de titel van rector krijgen. Foto-materiaal voor bezoekers van het Frans Hals Museum De directies van het Rijksmuseum, het Mauritshuis, het Museum Boymans en het Frans Halsmuseum zijn voornemens een gezamenlijke vervaardiging van fotomate riaal te bewerkstelligen, aangezien de voorraad catalogi, gidsen, fotomateriaal en prentbriefkaarten, welke aan de bezoekers 1 plegen te worden verkocht, zo gering is, dat aanvulling dringend noodzakelijk is. Bij een gezamenlijke vervaardiging zullen de reproducties van de belangrijkste kunst werken van deze musea verkrijgbaar zijn in alle instellingen. De opzet heeft het voor deel, dat de thans karige foto taf el van het Frans Halsmuseum beter wordt bevoor raad. B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor een bedrag van ten hoog ste 900 beschikbaar te stellen voor de aanschaffing van fotomateriaal. Haarlemmers, vergeet de Zeeuwse kinderen niet Op 6 September zullen de veertien kin deren uit het door de oorlog zwaar geteis terde Zeeuws-Vlaanderen, die dank zij da hulpvaardigheid en gastvrijheid van Haar lemse pleegmoeders en -vaders hier een heerlijke vacantietijd beleefden, naar de ouderlijke woningen meest noodwo ningen en bunkers terugkeren. Zij zullen daar aan vader, moeder, broertjes en zusjes opgetogen verhalen doen over hun beleve nissen. En daarom doet de afdeling Haar lem van de Nederlandse Vrouwenbeweging nogmaals een beroep op de Haarlemse bur gerij, om deze kinderen niet met lege han den te laten gaan, maar hun iets mee te geven, dat ook aan de broertjes en zusjes vreugde kan verschaffen. In zo menig huis liggen speelgoed, spelletjes, puzzles en der gelijke in de kast, welke eigenlijk nooit ge bruikt worden. Een telefoontje aan me vrouw Pennings-Gerritse, Houtplein lrood, telefoon 17764 maakt het mogelijk, dit speelgoed een veel betere bestemming te geven. Het mooie voorbeeld, dat de vereniging Bosch en Vaart dezer dagen heeft gegeven door de Zeeuwse kinderen op een boottocht te onthalen, is door de buurtvereniging „Garenkokerskwartier" gevolgd, welke de kinderen een vrolijke middag in de Cadi- club aan de Zijlweg heeft aangeboden. Wie volgt? Het is nog geen 6 September! Ford keert weer dividend uit Nadat sind^ 29 Juni 1942 geen dividend door de N.V. Nederlandse Ford Automobielfabriek te Amsterdam werd uitgekeerd, zal thans aar d« jaarlijkse algemene vergadering van aandeihou- ders voorgesteld worden om. na inwerkingtre ding van de voor te stellen wijziging va- de Statuten, het geplaatste en gestorte kapitaal van 5 millioen gulden te verhogen met l mlllioen gulden, ten laste der verlies- en winstrekening, door uitreiking aan aandeelhouders van 1 aan deel, delende ln de winst over het boekjaar 1947. op iedere 5 aandelen. Aangezien ter zake van deze voorgestelde kapitaalsverhoging door de vennootschap 15 dividend belasting moet wor den afgedragen ten laste van de aandeelhouders, wordt voorgesteld daarenboven een dividend te betalen van 4 »/o ln contanten. Indien dit voor stel wordt aangenomen zal voor aandeelhouder* 40 cent per aandeel resteren. De hiertoe benodigde fiscale vergunning la verleend, mede omdat door de winst op deze wijze te bestemmen, voor ons land een belang rijke devlezenbesparing wordt verkregen. Im mers volgens de thans geldende bepalingen zou de N.V. Nederlandse Ford Automobiel Fabriek een contant dividend van 7.8 mogen uitkeren, in welk geval een groot bedrag r.aar buitenland se aandeelhouders zou moeten worden over gemaakt. Het s.s. „Rijn" komt weer in de vaart Het 1159 brt. grote s.s. „Rijn" van de Maatschappij „Vrachtvaart" te Rotterdam, dat anderhall' jaar lang in de Oostzee door oorlogshandelingen onder water heeft ge zeten en enige tijd geleden werd gelicht, is op de scheepswerf „De Hoog" te Rotter dam geheel gerepareerd en geïnstalleerd en zal dezer dagen, vermoedelijk reeds de vol gende week, in de vaart worden gebracht. Gisteren werd het naar de Waalhaven ver sleept voor kompas stellen. Amsterdamse Beurs Si"ik'>ers Heden Vrijdag 1 uur Koninklijke OUe. 417 317 M 297 300 369% A K U 179 179 207 210 Nederlandse Ford 430 Nederlandse Kabel 302 305% Calvé certificaten 173 175 Scheepvaart-Unie 182 1821/2 doll.-Amerika Lijn 205 204% 'pil MaatsrhflODll 150 151 H V A 227 2291/a Vdam Rubber 142 141 Ned Handel Mij. 134 136% N.-I. Handelsbank 101 100 Billiton Mij. II 348 349 te Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 6