Haarlems Dagblad Republikeinse aanvallen Bij de Hongaren Dr. van Mook op Schiphol geland Amerika is bereid alles te doen om Europa te helpen" „Koloniale geest" is in Batavia uitzondering, zegt minister Neher Weerbericht 62e Jaargang No. 18723 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie 1U600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Woensdag 3 FeptémKer 1947, Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal /4tFranco per post ƒ4.50. Postgiro 273107. Advert-tarieven op aanvraag b\j de Administrate Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem r JET GAAT IN HONGARIJE niet goed. 'zoals ook de verkiezingen hebben be wezen. Het gaat in Hongarije eigenlijk al sinds 1914 niet goed. En sinds het land in de geenszins benijdbare positie van satel liet van Sovjet-Rusland verkeert is het er niet beter op geworden. Dit zal velen hier aan de Noordzee koud laten, want het is zo ver weg en bovendien heeft het telkens aan de verkeerde kant gevochten. Maar sommigen onder ons laat het niet koud. Die hebben, toen na de eerste wereldoorlog "Hongarije in nood verkeerde en duizenden Hongaarse kinderen naar ons land gebracht werden, ze in hun gezinnen opgenomen en jarenlang voor hen gezorgd. Dat is een goede herinnering, temeer omdat die Hon gaarse kinderen en zelfs het gehele volk daarvoor dankbaarheid toonden. Het werd ondervonden door talloze Hollanders, die in later jaren Hongarije bezochten. De meesten van hen hadden die kinderen niet in huis gehad of op enige andere wijze voor hen gezorgd. Maar dat was geen bezwaar. De dankbaarheid bleek zioh tot ons gehele volk uit te strekken, zodat de Nederlandse bezoeker in Boedapest zich vaak enigszins verlegen voelde vanwege de onderschei ding. waarmee hij bejegend werd. Ik zeg „werd", want hoeveel Hollanders komen er nu nog in Boedapest, of wat daarvan over is? Een dood-enkele brengt het zover. On getwijfeld zal ook hij nog merken, dat wij Hollanders door de Hongaren als nummer één onder de vreemde volken beschouwd worden en dat hij verrassend veel mensen ontmoet, die onze taal spreken en daar prat op gaan. Van hun taal z£l hij "vrijwel niets begrijpen. Ónze kennis van Frans. Engels en Duits geeft daar geen houvast 'bij. Wie begint met te ervaren, zoals het mij inder tijd overkwam, dat „oranje" in het Hon gaars „narangyarska" is ik hoop dat ik. het goed spel en daarna 'niets van een Hongaarse krant begrijpt, geeft het spoe dig op. Maar het hinderde bij de Hongaren niet omdat zij voorzover zij onze taal niet spreken zich uitsloofden om ons in Duits. Frans of Engels te woord Ie staan. „Hollander" werkte als een toverwoord bij dat dankbare volk. Nu zitten zij onder de Russen. Die zijn slimmer dan de Duitsers. Zij vervullen Hongarije niet met opzichtige uniformen en toorn opwekkende vlaggen. Helemaal niet. Zij maken zelfs geen gijzelaars als er sabotage tegen hen gepleegd is en schieten geen onsdhuldigen dood. De bevolking krijgt weinig te eten, maar overvloed van Russische bioscoopvoorstellingen (tegen halve entreeprijs) en lange vacanties. Ar beiders kunnen zien wel niet veroorloven daar gebruik van de maken, maar nou ja. Het bleek toch slim, zoals een Hollander mij zei, die dit alles heeft waargenomen. Toen een Russische officier was doodge schoten namen de Russen geen wraak, maar richtten een monument voor hem op en lieten het 's avonds door schijnwerpers be stralen. Aan zulke oplossingen hebben Seyss en Rauter nooit gedaoht. Domme mensen, die Seyss en Rauter en de rest van de bende, die dachten toen zij hier kwamen, dat het Hollandse volkskarakter net zoiets als het Duitse was inplaats van de onvergelijkelijkheid van dit laatste te beseffen. Als het Duitse devies inderdaad was „Wie niet slim is moet sterk zijn" geldt dat niet voor de Russen. Die gaan veeleer van de gedachte uit, dat wie sterk wil wezen, tevens Slim moet zijn. Het heeft volstrekt geen zin, hen te onderschatten. Bij de Hongaarse verkiezingen is het evenwel, blijkens de rapporten, bont toe gegaan. Dat kon schijnbaar niet anders. Want de regeringscoalitie van communis ten, kleine boeren, sociaal-democraten en nationale boerenpartij moest de meerder heid halen. Dit is gelukt blijkens de uit slag. De regering heeft drie millioen van de vijf millioen stemmen behaald, dus 60%. En de communisten haalden 20%, hetgeen overigens nog niet duidt op grote geest- drift voor het discrete, met bioscopen en vacanties werkende beleid van de Russen. Maar hoe werden die 60en die 20% behaald? Op zulk een wijze, dat de sociaal democratische ministers zijn afgetreden wegens systematische fraudes bij de ver kiezingen. Het is dus mis met de regerings coalitie. De meerderheid is wel gehaald, maar zij ligt uit elkaar. Socialisten kon den de lobp van zaken dan ook moeilijk aanvaarden. Eerst was al een millioen kiezers van de lijsten geschrapt, daarna kwam daar op het laatste ogenblik nog een groot aantal bij. Dit werd „gecompen seerd" doordat „vltogende brigades" in meer dan één stembureau hebben ge stemd. En die vliegende brigades beston den in meerderheid uit communisten. Dit hebben Engelse en Amerikaanse waar nemers geconstateerd en eraan toegevoegd: „Het schijnt thans duidelijk te zijn. dat het schrappen van kiezers op grote schaal aan de-vooravond van de verkiezingen nodig was om her stemmen door de vlie gende brigades mogelijk te maken, zonder dat het aantal uitgebrachte stemmen bo ven het aantal kiesgerechtigde burgers zou stijgen". Men krijgt de indruk dat de Russen in Hongarije ditmaal niet erg slim geweest zijn. misschien uit onervarenheid in het hanteren van dit voor hen volkomen on bekende uitheemse stelsel: de Westerse of parlementaire democratie. Er is een al te opzichtige parodie op ten beste gegeven. Ja, het is niet zo makkelijk werken met dit soort systeem, dat de openbaarheid toepast en er millioenen meri'sen bijhaalt. Maar men vraagt zich toch af, of de Rus sen na deze episode ooit kans zullen maken op een even grote populariteit in Hon garije alsde Hollanders. En men antwoordt daarop bepaald ontkennend. R. P. Joodse emigratie naar Zuid-Amerika Vandaag vertrekt het s.s. Johan de Witt van de Maatschappij Nederland met een groep van 32 Joden via Curasao naar verschillende landen in Zuid- en Midden- Amerika. Deze emigratie staat onder auspi ciën van de Hias, de „Hebrew Immigrant Aid Society", een organisatie die reeds meer dan 60 jaren hulp verleent bij de emigratie van Joodse personen naar alle landen der aarde. De Hias heeft 53 kan toven in 22 Europese landen. Het eerste half jaar van 1947 emigreer den onder auspiciën van de Hias 13.947 personen, waarvan naar de Verenigde Staten 3527. naar Australië 1000, naar Zuid-Amerika 3435, naar Afrika en naar Palestina 3000. Grote belangstelling van autoriteitenpers en publiek Een grote mensenmenigte begroette gis termiddag de Luitenant-Gouverneur-gene- raal van Nederlands Oost-Indië, dr. H. van Mook, die om half drie, na een voorspoedige reis uit Batavia op Schiphol landde. Enkele ogenblikken na zijn aankomst stond hij een groot aantal verslaggevers te woord, die hem met vragen bestormden. Op verscheidene daarvan weigerde hij een ant woord te geven. Naar bekend is dr. Van Mook naar Nederland gekomen om met de Nederlandse regering overleg te plegen over de verdere gang van zaken in Indo nesië. „Het zal wel duidelijk zijn", zo zeide dr. Van Mook, „dat het de vraagstukken zijn waarvoor wij ons in Indonesië geplaatst zien, die een direct overleg noodzakelijk hebben gemaakt." Voorts deelde de landvoogd mede, dat zijn bezoek aan Nederland waarschijnlijk niet langer dan drie of vier dagen zal du ren. Hij heeft zijn reis naar Nederland ge maakt op verzoek van de ministerraad. Op een vraag hem gesteld hoe hij over de in terventie van de Veiligheidsraad dacht, ant woordde dr. Van Mook glimlachend: „dat heeft de zaak niet gemakkelijker gemaakt, laat ik het daarbij laten." Minister Ncher. Met hetzelfde vliegtuig is ook de minis ter van Wederopbouw, L. Neher, die 14 dagen geleden naar Batavia vertrok, in ons land teruggekeerd. Aanvankelijk wilde de minister nog enige tijd in Indonesië blijven, doch daar hij het noodzakelijk achtte aanwezig te zijn bij'de belangrijke besprekingen, die dr. Van Mook met het kabinet zal voeren, nam hij het be sluit gelijktijdig met de landvoogd naar Nederland te komen. Na zijn aankomst gaf hij een beknopt beeld van enkele zijner voornaamste in drukken. „Sinds mijn vorige bezoek in 1946 zijn ei- belangrijke verbeteringen te bespeuren. Het leven in het algemeen is er veel ordelijker geworden. Er is uit de aard der zaak bij de Nederlandse gemeenschap in Indië een grote spanning waar te nemen en een ge voel van onzekerheid. Maar zowel bij de Nederlanders als bij de Javaanse bevolking bestaat naar mijn mening in de meeste groepen een vast vertrouwen, dat na ver loop van enige tijd de moeilijkheden uit de weg zullen worden geruimd." Dr. Van Mook werd voorts in het vlieg tuig vergezeld door de Recomba voor West- Java Abdoel Kadir en mr. dr. J. Ozinga, hoofd van de Regerings voorlichtingsdienst Batavia, die beiden bij de besprekingen aanwezig zullen zijn. Ter begroeting waren op Schiphol o.m. aanwezig de minisler-president-dr. L. J. M. Beel, de minister van Buitenlandse Zaken C. W. H. baron van Boetzelaer van Oostei*iout,- prof. W. Schermerhorn en de heer Max van Poll. De beide laatsten vul den dr. Van Mook aan, toen deze op enkele hem door de journalisten gestelde vragen niet kon antwoorden. Een daarvan was: .Komt mr. Van Kleffens nog naar Neder land?" Zowel prof. Schermerhorn als de heer Van Poll zeiden, dat dit zeker niet het geval zou zijn, temeer daar thans immers J. H. van Royen, Nederlands ambas sadeur in Canada, die de besprekingen in de Veiligheidsraad heeft' meegemaakt, reeds gearriveerd. Onder grote belangstelling van het publiek stapte het gezelschap ver volgens in de gereedstaande wagens en vertrok naar Den Haag, begeleid door een groot aantal maréchaussees op motoren. Een verblijf van slechts enkele dagen „Het vraagstuk is moeilijk genoeg om er zo'n verre reis voor té maken," zeide dr. Van Mook bij zijn aankomst op 'Schiphol tot onze verslaggever. Dr. Van Mook, wiens echtgenote hier reeds vertoeft, denkt niet lang in ons land te blijven en stelt zich voor over 3 a 4 dagen weer te vertrekken. Voordien hoopt hij intussen in de gelegenheid te zijn de pers op meer uitgebreide wijze te woord te staan en ook enige algemene indrukken over Nederland te geven. Over het Indonesische probleem zelf meende hij op dit ogenblik zich niet te moeten uitlaten en er was nauwelijks an ders te verwachten. Zijn mededeling, dat de interventie van de Veiligheidsraad „de zaak niet gemakkelijker heeft gemaakt" was uiteraard weinig nieuws. En toen een vrouwelijke collega de voor ieder belang wekkende vraag stelde: „En wanneer rukt u nu op naar Djokja, Excellentie?" trok de Luifenant-Gouverneur-generaal een gezicht alsof hij zeggen wil: „als je me nou....!" en met de opmerking, dat hij op die vraag geen antwoord zou geven, al trok de inter viewster er ook haar vriendelijkste glim lach bij. draaide dr. Van Mook zich óm. ten teken dat hij het nu raadzamer vond het gesprek te beëindigen. Vrijdag 19 September zal de Landelijke Ruitersport voor het Prinselijk Paar defileren tfen palelze Soestdijk. HET CONCERTGEBOUW-ORKEST BLIJFT SPELEN Nader wordt gemeld: In een hedenoch tend gehouden vergadering van het be stuur van het Concertgebouw met de leden van het orkest is men tot overeenstem ming gekomen. Zaterdag a.s. zal het eerste volksconcert van het jubileumseizoen wor den gegeven. Onder leiding van Eduard van Beinum zal in het kader van de Czaar Peter herdenking een Russisch programma worden uitgevoerd. (Hiermede is het be richt op pag. 2 achterhaald). Boefe van f. 600.000 voor Zaanse verffabrikant Het Tribunaal te Haarlem bracht heden advies uit in de zaken tegen de Zaanse verffabrikanten S. en W. en hun procuratie houder D. De beide directeuren werden veroordeeld tot een internering gelijk aan het- voorarrest. S. werd een boete van een f 600.000 opgelegd. W. één van f 25-000 en D. één van f 15.000. Bovendien wei-den allen voor tien jaar ontzet uit de kies rechten en uit het recht om een leidende functie in de verfindustrie uit te oefenen. Franse en Australische consul in Djokja De consuls-generaal te Batavia hebben beslotfen de Franse consul-generaal Etienne Raiix en de Australische consul-generaal Charles Eaton naar Djokja te zenden. De beide heren zijn inmiddels reeds in Djokja aangekomen. De Australische consul-ge neraal Charles Eaton is onlangs van zijn post in Portugees-Timor te Batavia aan gekomen ter behandeling van het rapport, dat. ingevolge de beslissing van de Veilig heidsraad, moet worden opgemaakt. Op 4 September 'wordt met de „Oranje" de nieuwe Britse consul-generaal. Francis M. Shepherd, te Batavia verwacht. Voor zijn benoeming tot consul-generaal te Batavia was Shepherd politiek adviseur met de rang van gezant bij de Britse mis sie in Finland. Na een kort verblijf in En geland is hij naar Batavia vertrokken. De plaatsvervangend Britse consul-gene raal Miteheson is inmiddels uit Batavia vertrokken. De dagelijkse revolutie De nieuwe regering van Ecuador is weer omvergeworpen. De regering van kolonel Carlos Man- cheno, die negen dagen geleden zonder bloedvergieten de regering van doctor i Ibarra omverwierp is thans zelf verdre ven. Over ev entuele gevechten en slacht offers is' niets bekend. Cisteren sneuvelden drie Nederlanders Het Nederlands actie-communiqué van heden meldt: Op steeds driestere wijze wordt het be roep van de Veiligheidsraad tot staking van de vijandelijkheden door de republi keinen genegeerd. De aanvallen droegen wederom een georganiseerd karakter, maar waren veel ernstiger in omvang dan tot dusver gebruikelijk was. Behalve klei ne formaties van de TNI en andere strijd groepen namen ook grotere eenheden van de TNI deel. De Nederlandse verliezen bedroegen gisteren 3 gesneuvelden en 7 gewonden. Ten Westen van Batavia ver dreven Nederlandse troepen een formatie van de TNI. welke circa 40 man sterk was. Bij een gevecht ten Oosten van Ga- roet werd onder de gesneuvelden ook het lichaam van een Japanner aangetroffen, In Midden-Java verdreven Nederlandse troepen strijdgroepen in de omgeving van Soekaradja, waarbij vier tegenstanders sneuvelden. In Oost-Ja va hebben republi keinse troepen een aanval gedaan op een suikerfabriek in het Probolinggose. Vrij sterke troepen van de TNI vielen Pasoe- roean. Bangil en Wonoiedjo aan. Deze aanvallen werden afgeslagen, waarbij de TNI zware verliezen leed- Een mislukte aanval op een Nederlands onderdeel bij Boering ten Zuid-Oosten van Malang kostte de TNI veel Verliezen. Ten Westen van Soerabaja moest op verschillende plaatsen Nederlandse artillerie worden ingezet. Op een olieterrein te Pasar Toeri in Oost-Java kon een poging tot brand stichting tijdig verijdeld worden. De TNI beschoot hier Nederlandse troepen met mortieren. In Sumatra werd Pematang Siantar met mortieren beschoten. Lahat werd eveneens beschoten. In de omgeving van de olievelden te Pendopo fin het Palembangse) werd een vijande lijke eenheid verdreven, waarbij deze eni ge verliezen leed. Een aanvullend Nederlands communiqué meldt, dat de TNI. het front tegen impe rialisme (onder auspiciën van Djokja op gericht). de TRIP (studentenleger) en verschillende andere republikeinse strijd organisaties door vernieling en misdaad een toenemende, constructieve samenwer king tussen de Nederlandse autoriteiten en de Indonesiërs in de bevrijde gebieden trachten tegen te gaan. Uit verscheidene plaatsen worden gevallen van en pogin gen tot roof. brandstichting en vernielin gen gemeld. Zo werd de suikerfabriek te Paroendaja in de regentschap Madjalengka in West-Java in brand gestoken. In Oost- Jaéa sloot de TNI de sluizen te Watoeda- kon, waardoor talloze sawahs droog kwa men te liggen en niet beplant konden wor den, en de voedsel situatie voor de bevol king in het gebied ten Westen van Modjo- lcerfco ernstig benadeeld weid. In de omgeving van Loemadjan en Si- toebondo zijn bruggen en telefoonlijnen vernield. Uit dit gebied worden tevens brandstichtingen gemeld. In Sumatra werd de kampong Siebraja ten Oosten van Kabangjahe platgebrand. Ten noorden van Kisarang weid de auto van de assistent-resident beschoten, waar bij twee burgers gewond weiden. In Lahat werden twee burgerss ont voerd. Vuurwerk" van eigen fabri- Tijdens de Koninginnedagviering zijn er in de hoofdstad twee slachtofers ge vallen; in Betondorp waren Maandag avond twee jongens respectievelijk van 15 en 18 jaar, bezig een koperen buis, ge vuld met zelfgemaakte springstof, dicht te slaan. Natuurlijk explodeerde de buis. waardoor de beide jongens ernstig aan hoofd en handen weiden gewond. De 18- jarige knaap moest ter verpleging in een ziekenhuis worden opgenomen, de ander kon na verbonden te zijn huiswaarts keren. De sloten zijn uitgedroogd De tweede maal Binnenkort zal naar United Press mede deelt een 400 ton metende bagger machine uit Duitsland als herstelbetaling naar Frankrijk gezonden worden. - Het is de tweede maal in twintig jaardat deze machine dc lange weg aflegt. Zij werd in 1928 in Duitsland gebouwd en in 1929 als herstelbetaling naar Frank rijk gestuurd. Toen Frankrijk in 1940 capituleerde, stuurden de Duitsers het apparaat onmiddellijk weer naar de „Heimat". Thans is de machine gede monteerd en gaat ze weer Westwaarts. Het gezelschap van dr. Van Mook bij de aankomst op Schiphol. Van links naar rechts: prof. Schermerhorn, minister Fièvez, minister-president dr. L. J. M. Beel, dr. H. J. van Mook, minister Ncher en de heer Van Poll. Tienduizenden Joego-Slaven willen liever niet terug De Joegoslavische regering zal een aan tal verplaatste personen, die al naar Joego slavië teruggekeerd waren, tijdelijk terug sturen naar kampen voor verplaatste per sonen in de Britse zones van Duitsland en Oostenrijk, ten einde de daar nog verblij vende Joegoslaven (enige tienduizenden) te bewegen naar hun vaderland terug te keren. Er zal echter, zo werd verzekerd, geen druk op hen worden geoefend. De maatregel is genomen in overeenstemming met de Britse autoriteiten, die alle mede werking willen verlenen. Het woord is aan- Victor Hugo: Wie is sterker dan gij?" vroeg Brahma en Kracht antwoord de: „Behendigheid". De Jolian de itt De „Johan dc Witt" zal 'hedenmiddag om vijf uur van Amsterdam vertrekken. Het schip vaart dan naar Buitenhuizen en blijft daar liggen tot het aanbreken van de dag. Morgenochtend ongeveer 5 uur zal het schip de sluis van IJmuiden verlaten. Deze regeling is een gevolg van de ber gingswerkzaamheden bij het wrak van de „J. P. Coen" in de havenmond van IJmui den. Belgische Spitfire neergestort Gistermiddag is op het Belgische mili taire vliegveld te Etterbeek een Spitfire van- de Belgische luchtmacht neergestort. De piloot werd hierbij ernstig gewond. Waarschijnlijk heeft hij getracht een nood landing te maken als gevolg van een de fect aan de motor. De piloot is kort na zijn aankomst in het ziekenhuis aan zijn ver wondingen overleden. Regeringsverklaring van de republiek Het republikeinse persbureau Antarg haalt een verklaring aan van de republi keinse regering, waarin deze categorisch tegenspreekt, dat de Nederlanders het ge hele en uiteindelijke gezag uitoefenen in de defacto republikeinse gebieden, welke zij hebben bezet. De verklaring zegt, dat aan kondigingen dienaangaande „bewust een verkeerde indruk geven van de draagwijdte cn het karakter van de Nederlandse pene traties op Java, Sumatra en Madoera". „Tot op heden zijn de Nederlandse troepen er slechts in geslaagd enkele steden en ver bindingswegen en enkele geïsoleerde plaat sen te bezetten. Indien er sprake is van civiel of militair gezag, dan geldt dit slechts van de bovenbedoelde gebieden. De gebie der., welke hierbuiten vallen, zijn op geen enkele wijze onder Nederlands gezag doch in feite slechts volledig onder controle van het bestaande republikeinse bestuur, dat door de bevolking als wettig wordt erkend. De republikeinse regering beschouwt der halve de Nederlandse aankondiging van de definitieve demarcatielijnen voor de „be zette gebieden" als: a. een uitbreiding, wel ke niet bestond; b. als een consolideren van de Nederlandse politieke „wurggreep"; c. als een vooruitlopen op de nog te nemen besluiten door de Veiligheidsraad. De ver klaring besluit met de mededeling, dat de republiek niet de eenzijdig Nederlandse in terpretatie van de zogenaamde bezette ge bieden accepteert. TRUMAN IN PETROPOLIS: President Truman heeft gisteren op de inter-Amerikaanse conferentie te Petropo- üs een rede uitgesproken, die kan worden gezien als een poging om de weg te effe nen voor het plan-Marshall „Mijn land", aldus de president, „zal met niet minder vasthoudendheid de wereldvrede nastreven als het gedaan heeft om de militaire over winning te behalen. Amerika zal zijn mili taire sterkte echter handhaven, als bewijs voor de ernst waarmee het zijn verplich tingen krachtens het handvest der ver enigde volken opvat. Een aantal landen staat nog steeds aan die buitenlandse overheersing bloot, die wij getracht heb- 'ie de toekomst van Indonesië beslist niet somber in99 Jk De toestand voor de boeren wordt tengev olge van de aanhoudende droogte steeds moeilijker; de sloten zijn uitgedroogd en her vee lijdt dorst; zo is het beeld in vele streken va n liet land. Tijdens een gesprek met de gisteren uit Indonesië teruggekeerde minister voor de Wederopbouw gaf deze enkele zijner in drukken weer. Uiteraard interesseerde de minister zich tijdens zijn bezoek aan de Oost in hoge mate voor de wederopbouw van het uitge strekte land. Hij was van mening, dat er bijzonder hard gewerkt wordt en dat de zaken met het beschikbare materiaal goed worden aangepakt. Zoals hij ook tot de journalisten op Schiphol zeide, waren hem de vele positieve verbeteringen sedert zijn bezoek van verleden jaar opgevallen. Sprekende over de houding van de regerings-ambtenaren in Indonesië in verband met de in sommige kringen in Nederland heersende mening, dat men te weinig progressieve krachten op bc- stuurs- cn ambtenarénplaatsen bezit, gaf minister Ncher als zijn indruk te kennen, dat men „in regerings- cn ambtelijke kringen in Batavia niet naar de voor-oorlogse toestanden terug ver langt". Volgens de minister waren lie den, die in Batavia nog blijk gaven van de „koloniale geest" hoge uitzonderin gen. In het uiteraard nog gevoelige tekort aan voldoende technisch geschoold personeel hoopt de minister door hei bevorderen van uitzending van nieuwe krachten zo* veel mogelijk te voorzien. „Hoofden en zinnen". Door de vervroegde terugkeer heeft de minister geen gelegenheid gehad de Neder landse troepen in de demarcatie-gebieden te bezoeken. Zijn bezoek heeft zioh thans tot Batavia beperkt, j Ook over de verschillende bevolkings groepen gaf de minister zijn indrukken weer. De Nederlanders: Wat weifelmoedig, „omdat ze niet allen weten, op welke wijze het einddoel bereikt kan worden." De Indo- Europese gemeenschap: zoekt naar een eigen plaats in de Indische maatschappij en voelt zich thans nog ietwat verlaten. De Indonesische bevolking zelf verlangt uiter aard naar een spoedige oplossing van de regeling voor zelfbestuur, „waarbij in ver- schillende groepen de overtuiging leeft, dat elk met sommige personen van de regering Djokjakarta het verkrijgen van een bevre digende oplossing niet mogelijk is." En ten slotte (de Chinezen. Zij erkennen naar de mening van de minister algemeen het recht der Indonesiërs op zelfbestuur, maar wen sen boven alles een veilige en geordende maatschappij, waarbinnen zij ongestoord hun economische leven kunnen voortzetten. De Indo's. Wat in het bijzonder de eigen plaats" der Indo-Europeanen in de Indische ge meenschap aangaat, hoewel velen onder hen Nederlander wensen te blijven, gaat in het bijzonder onder de minder ontwikkelde „kleine Indo's" de gedachte uit naar een eigen gemeenschap, te stichten op Nieuw- Guinea. Minister Neher had de indruk, dat deze groep afzijdig staat tegenover de nieu we maatschappelijke structuur in Indonesië omdat zij bang is daarin geen gewaarborgd bestaan te kunnen vinden. Om diezelfde reden geloofde de minister, dat zij hun verwachtingen van een vestiging op Nieuw- Guinea te hoog spanden. Slechts door in de toekomst deze Indo-Europeanen in de fede ratie Indonesië die posities te laten bekle den, waartoe zij op grond van hun kennis, karakter en geschiktheid aanspraak maken, kunnen de regeringen der deelstaten deze vrees trachten weg te nemen. Als zijn algemene verwachting voor de toekomst van Indonesië sprak minister Ne her tenslotte zijn vertrouwen uit in de terug keer van rechten en veiligheid, waarna liet economische leven dank zij ook de grote mogelijkheden, die de natuur dit rijke land heeft geschonken, geleidelijk weer op gang zal komen. Met de woorden: „Ik zie de toe komst van Indonesië beslist niet somber in", besloot hij het gesprek. TWEE JAAR EN EEN FIKSE BOETE VOOR HOUTHANDELAREN. Het Bijzonder Gerechtshof in Amster dam velde het vonnis over de houthande laren J. W. E. en P. M v. D. uit Bun-nik. die de Duitse weermacht van grote par tijen hout voorzagen. De eis luidde des tijds 6 jaar, de uitspraak was 2 jaar met aftrek en een boete van f 150.000 voor ben te overwinnen; Vele van de volken van Europa en Azië leven in de schaduw van gewapende agressie. Daar nog geen overeenstemming tussen de geallieerden is bereikt over hoofdlijnen van de regelingen van de vrede, ziet Amerika zich voor een langdurige militaire bezetting van de vij andelijke gebieden geplaatst. Het economisch herstel is ten achter gebleven en grote industriële gebieden zijn afhankelijk van de Amerikaanse economie gebleven, hetgeen even pijnlijk voor Ame rika als voor de betrokken gebieden is. Veel van deze economische depressie is een gevolg van politieke vrees en onzeker heid en niet alleen van de vernielingen door de oorlog". Met betrekking tot dc Parijse conferen tie zei de president, dat het „zonder twij fel in het belang van de Verenigde Staten cn het Westelijk halfrond in het algemeen is, dat he.t beroep van Europa tot hulp met sympathie cn welwillendheid tegemoet getreden wordt. Amerika is bereid alles te doen. binnen veilige grenzen, om Europa te helpen. De moeilijkheden der V.S. noemde de president klein in tegenstel ling tot de strijd om het bestaan, waarin dc volken van Europa zijn betrokken. De vrije landen in Europa zullen spoedig hun behoeften bekend maken. Hopelijk zullen de vrije staten van het werelddeel Amerika bereid zijn zoveel mogelijk bij tc dragen tot een durende vrede tot heil van de mensheid". De president vervolgde: „Onze tegen zin tegen geweld moet niet gezien wor den als besluiteloosheid wat betreft na koming van het handvest der Verenigde Volken, noch als een uitnodiging aan anderen om volgens eigen inzicht met de grondslagen van dc internationale vrede om te springen. Amerika schaart zich ach ter de UNO, die zich voor grote moeilijk heden geplaatst ziet. Sedert haar ontstaan is de organisatie bij een welhaast ononder broken conflict betrokken. Men moet zich hierdoor echter niet tot een onrechtvaar dig oordeel over de UNO als zodanig laten verleiden". Oude wereld in gevaar. De president riep de Amerikaanse lan den op om de Verenigde Staten te helpen bij het handhaven van de wereldvrede. „Het samengaan dezer naties zal de groot ste kracht in de wereld vormen ter be scherming van de mensheid. De oude we reld is uitgeput, haar beschaving in ge vaar. Haar volken leven in verwarring en zijn vervuld van vrees voor de toekomst. Hun hoop moet gevestigd zijn op onze nieuwe wereld", zo besloot de president. NOG WEINIG VERANDERING Weersverwachting, medegedeeld door het K.N M I te De Bilt geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond: In de nacht op vele plaatsen vorming van nevel of mistbanken, die in de ochtend weer oplossen. Wisselend be wolkt met slechts enkele verspreide regenbuien Zwakke wind. Weinig verandering in temperatuur. DONDERDAG 4 SEPTEMBER Zon op 5.54 uur, onder 19.23 uur Maan op 20.54 uur. onder 9.57 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1