Haarlems Dagblad Regeringen Franse politie verijdelt plannen van joodse verzetsorganisaties Truman heeft haast Eerste Exodus-Joden zijn in Hamburg zonder geweld ontscheept Delegaties van de deelstaten kwamen Zondag uit Amerika op Schiphol aan I Amerikaans rapport acht Engeland niet meer capabel als „één der grote drie" '62e jaargang No. 18729 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 34825. Redactie 1U60U. Directeur-Hoofdredacteur 35054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. Prukkerjj Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. MaancTa*r 8 SepïêniFër 1917 Verschijnt dadelijks behalve Zon- en Feestdagen- Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4.50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bjj de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem haar arbeid moeten de regeringen de vol- 'ken eerbied inboezemen. Daartoe behoeft niet al wat zij doen, op het moment dat dat gebeurt, dc instemming der grote meerderheid te hebben. Er zal trouwens altijd een oppositie tegen het regerings beleid bestaan. Niettemin dient de regerin staat te kunnen maken op eerbied bij de gehele bevolking. Er moet een zeker ver trouwen bestaan in haar bevoegdheid en bekwaamheid, om leiding aan de staats zaken te geven. Daaraan hapert het thans in vele landen: in het een meer, in het ander minder. Het is een belangrijk en een ernstig verschijnsel. Het wordt verergerd doordat het internationale lichaam, waarin eenenvijftig regeringen verenigd zijn met het uitgesproken doel, een zaak van zo alles-overheersend belang als de vrede ge zamenlijk te behartigen en' te waarborgen, geen waarlijk respect geniet bij de volken. Dit lichaam draagt de naam „Verenigde Volken", maar in ieder land beseft de open bare mening, dat deze vlag de lading niet dekt. De éénenvijftig volken zijn volstrekt piet verenigd en het internationale lichaam verliest zich in eindeloze disputen van rege ringen. die slechts af en toe een experi ment opleveren, dat de bestaande crises niet werkelijk oplost. Ook aan landsregeringen wordt telkens verweten, dat zij slechts experimenteren. Het is dit besef, het gevoel dat slechts ge zocht wordt naar oplossingen en dat slechts middelen worden geprobeerd, zonder dat een vaste lijn wordt gevolgd en zonder dat een groot doel voor de toekomst wordt nagestreefd, dat zoveel onrust en onze kerheid bij de volken wekt. Toen dit blad pas weer verscheen, in de zomer van 1945, is op deze plaats herhaal delijk teleurstelling geuit over hel; gemis aan een grote gedachte, het ontbreken van enig groot plan en groot doel bij de over winnende machtige mogendheden. Wij had den gehoopt, toen de ramen van ons afge sloten huis eindelijk weer open gingen en frisse wind naar binnen woei, dat op zijn vleugelen grote, verlossende denkbeelden Voor een waarlijk wereldherstel tot ons zouden komen. Er kwam niets van die aard. Er kwam wel hulp en belangstelling in onze beproevingen dankbaar aan vaard maar geen nieuwe geestdrift, geen grote bezieling voor een machtig doel, geen (laat ik het maar ronduit zeggen): ideaal. En zo is het gebleven, al hebben sindsdien verschillende personen beproefd, hun idea len naar voren te brengen, met name de federale gpdachte en haar einddoel, wereld regering. Zij hebben een bescheiden aantal overtuigde medestanders gevonden, maar verkeren nog niet in veel beter positie dan Öe vergeefs-waarschuwende, vergeefs- agerende vredesactie in de jaren tussen de beide wereldoorlogen. Regeringen experimenteren en beproeven tussen de klippen van het Heden door te zeilen zonder zich ook maar een enigszins duidelijke voorstelling te maken van de toekomst. Dat die ontbreekt is zo merk baar en voelbaar, dat menigeen zich met Verwondering het oude Franse woord ,.gouverner c'est prévoir" regeren is vooruitzien herinnerd moet hebben en zich hebben afgevraagd, of dat dan eigen lijk onzin was. Waarop hij instinctmatig geantwoord moet hebben: „Neen, dat was waar". De regeringen van Frankrijk en Engeland beide geven de volken van die landen overvloedig bewijs van gebrek aan Vooruitziende blik. Iedere tegenslag, iedere crisis schijnt hen onvoorbereid te vinden. En men staat soms verbaasd over de wijze, waarop „mooi weer gespeeld wordt" tegen ontevredenen. De Engelse minister 'Shin- Vell heeft het onlangs bestaan, een verga dering van mijnwerkers té paaien met het opperen van een vierdaagse werkweek. De totale arbeidstijd moest dan onveranderd blijven. De vergadering juichte natuurlijk, hetgeen niets bewijst. Iedere volksmassa juicht bij iedere concessie van dit soort, die haar voorgehouden wordt. Maar willen die mijnwerkers dat werkelijk? Wij weten allen dat mijnarbeid zwaar is en onder moeilijke omstandigheden verricht wordt Dat houdt nochtans niet in dat» de mensen drie van de zeven dagen der week zouden willen verluieren, zonder bepaalde bezig heid. Het houdt zeker niet in, dat hun vrou wen op zoiets gesteld zouden zijn. En net past totaal niet in deze tijd, waarin' het herstel van een zwaar getroffen wereld toewijding en harde arbeid eist. De laatste der Franse koningen, Louis Philippe, heeft eens gezegd dat in zijn tijd niet meer de koningen, maar de volken hun vleiers hadden. Dat is in deze tijd nog heel wat duidelijker geworden. Maar evenmin als de koningen zijn de volken met vleierij gebaat. Zij hebben behoefte aan leiding, in hun eigen belang, van mensen die verder zien en groter dingen durven aan te pakken en door te zetten dan zij. Controle op het beleid dier mensen, door hun vertegen woordigers, is nodig. Maar ieder die bij zijn zinnen is weet, dat slechts weinig lie den over de bekwaamheid, het inzicht en de mensenkennis beschikken om het land te besturen. Anderen hebben dus die eigen schappen niet. Zij weten dat eigenlijk wel en willen ze pok gaarne eerbiedigen in hen, die ze wel "bezitten. Maar dan moeten die dat ook tonen en dus niet in reeksen pi-oef- hemingen en in vleierijen jegens de massa Vervallen. Want dan wordt zij onrustig en ontevreden en werkt zelf niet meer met overtuiging en met vertrouwen in haar taak. Zo ziet men in Engeland, dat op dit moment het meest typerende beeld van deze aard geeft, dat de meerderheid der bevolking Labour-gezind is en dat niette- vrij algemene ontevredenheid over de regering heerst. Zodat een Hollander, die Engeland bezocht en er vele eenvoudige mensen naar vroeg, telkens ten antwoord kreeg: „Wij willen wel een Labour- regering, maar niet deze". Bijzonder relief krijgt de toestand door de wilde staking van mijnwerkers, waarbij tal van stakers heel goed begrijpen dat het landsbelang geschaad wordt, zodat zij telkens geneigd zijn de arbeid te hervatten en er dan weer op terugkomen. Zij zijn even onzeker m hun beleid als de regering in het hare. En tiaar ziet men het onvermijdelijke gevolg: het beleid van „de top" weerspiegelt zich altijd en onvermijdelijk in dat van hen, aan wie. zij leiding moet geven, evenals dat in een bedrijf, bij een dienst of instel ling of zelfs in een vereniging steeds het geval is. Deze tijd snakt naar vast beleid, in grote lijn, met een groot doel. zonder vleierij van de massa, die gemakkelijker fouten van haar regeerders verdraagt dan onzekerheid. R. P. De groep Stern wilde Londen bombarderen De Franse politie heeft een plan van joodse verzetslieden ontdekt, om met bommen van eigen fabrikaat een bombardement op Londen uit te voeren uit particuliere vliegtuigen. Zii heeft verschillende arrestaties verricht en Engelse instanties ge waarschuwd. Bovendien heeft de Franse politie de rabbijn Koiff op het vliegveld van Versailles gearresteerd in verband met een andere aangelegenheid. De rab bijn wilde namelijk met een vliegtuig pamfletten boven Londen gaan uitstrooien. Korff is de voorzitter van het Ameri kaanse comité voor politieke actie in Pa lestina. Hij was in gezelschap van twee andere Amerikaanse Joden. Toen de drie Joden zich aan boord van het vliegtuig wilden begeven loste een detective in burger een schot in de lucht en van alle kanten schoten Franse politiemannen die als vliegtuigmecaniciens waren verkleed, toe en arresteerden hen. Rabbijn Korff had een koffer met pam fletten bij zich waarop de volgende waar schuwing stond: „Wij zullen de oorlog in het hart van 't imperium voeren-. Wij zijn gereed een bevrijdingsoorlog te strijden om. slavernij te ontgaan". De politie verklaarde dat "rabbijn Korff een vliegtuig had gescharterd en vermoe delijk zijn pamfletten boven Londen wilde uitstrooien. De beide andere gearresteer den een man en een vrouw zijn niet geïdentificeerd- Het is niet bekend, of deze arrestatie in erband staat met die welke naar aanlei ding van het vinden van vliegtuigbommen is verricht. Het toestel, waarmee Korff en twee anderen wilden opstijgen, is een Ameri kaans type en afkomstig uit overtollige legervoorraden. Korff heeft onlangs ver klaard, dat hij Joden per parachute in Palestina wilde neerlaten. Vrijdag jl. heeft hij e.en uitvoerig plan hiervoor aan de Franse autoriteiten voorgelegd en toe stemming gevraagd een vliegbasis op Frans grondgebied te mogen vestigen. Dit verzoek is geweigerd- Een vertegenwoordiger van de Joodse verzetsgroep Irgoen Zwai Leoemi heeft naar aanleiding van de te Parijs verrichte arrestaties van Joden aan een correspon dent van het Franse persbureau A.F.P. een verklaring overhandigd, dat Rabbijn Ba- ruch Korff geen contact heeft met de Ir goen en geen lid is van deze organisatie. De rabbijn behoort tot de Amerikaanse groep Baldwin, die geen politieke actie voert voor een vrij Palestina, aldus deze verklaring. Bombardementsplan. De Parijse politie heeft naar aanleiding van de vondst van zes eigengemaakte vliegtuigbommen een aantal arrestaties verricht, waarvan de ontdekking van het bombardementsplan het gevolg was. Het Franse ministerie van Binnenlandse Za ken heeft bekend gemaakt, dat de groep Stern deze bommen wilde gebruiken voor een bombardement op Londen uit wraak President Truman, die zich momenteel op het slagschip „Missouri" bevindt, deel de gisteren mede dat hij direct naar Washington zal terugkeren inplaats van, zoals eerst het plan was, op 20 September. Aanvankelijk zou de president naar San Juan (Puertorico) gaan vanwaar hij naar Washington terug zou vljegen. De reden voor het veranderen van de plannen werd niet geijoemd. Truman ontsnapte Zaterdag op het nip pertje aan een wisse dood, toen zijn wagen slipte en va'n een steile, modderige berg weg afgleed. De president bleef echter ongedeerd. (U.P.) Nieuwe Griekse regering door Koning Paul beëdigd Themistocles Sophoelis is cr in geslaagd een nieuwe Grieksé coalitie-regering te vormen, welke gisteravond door koning Paul is beëdigd. Het huidige kabinet heeft negen liberale ministers met een liberale premier cn dertien populisten met een populistische vice-premier. Deze week nog geen regeringsverklaring (Van onze parlementaire correspondent). Het kan zeker worden geacht dat er deze week nog geen regeringsverklaring over Indië zal worden afgelegd, omdat de regering wil wachten op de terugkomst van Dr. H. J. van Mook uit Amerika. Dr. van Mook in New York „Linggadjati blijft richtlijn" Dr. van Mook is te New York aangeko men, waar hij een onderhoud zal hebben met mr. van Kleffens en de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Marshall. In welingelichte kringen ver wacht'men, dat ook bepaalde economische kwesties zullen worden aangeroerd. Dr. van Mook was Zaterdag» vergezeld door het hoofd van de regeringsvoorlich tingsdienst te Batavia, mr. dr. J. Ozinga. van Schiphol per K.L.M.-vliegtuig naar New York vertrokken. Vlak voor zijn ver trek deelde de landvoogd aan enkele jour nalisten op het vliegveld mede, dat hij van plan is slechts enkele dagen in Ame rika te blijven. Hij zegde de journalisten toe na zijn terugkomst in Den Haag een vrij uitvoerige verklaring te zullen afleg gen. Tenslotte ligt het in dr. van Mook's bedoeling drie dagen daarna weer naar Batavia terug te keren. Dr. van Mook ontkende ten stelligste, dat er plannen zouden zijn tot vervanging van de overeenkomst van Linggadjati door een nieuwe overeenkomst, die dan onder de ogen van een door de veiligheidsraad aangewezen commissie zou worden gete kend. „In grote lijnen", zo zeide hij, „blijft Linggadiati de basis waarop de regering haar politieke gedragslijn bouwt". Hij ge loofde niet in direct contact met de UNO te zullen komen, wel was hij van plan het Amerikaanse publiek via de pers en door persoonlijke redevoeringen, voor Ameri kaanse radio-stations op de hoogte te stellen van de huidige stand van zaken. voor het transporteren der Joodse vluch telingen naar Hamburg. Na de ontdekking van het plan zijn tot dusver 17 personen gearresteerd. De ar restanten zijn nog niet officieel van een bepaald feit beschuldigd. Hierover zal waarschijnlijk op grond van politie-ver- klaringen worden beslist. In Engeland zijn speciale voorzorgsmaatregelen genomen, zo werd op het ministerie van Luchtvaart meegedeeld. Voor het eerst wordt thans officieel medegedeeld dat de Irgoen Zwai Leoemi en de groep-Stern vele agenten in Frankrijk hebben. Britse mijnwerkers houden het been stijf Na in hun plaatselijke clubgebouw een vergadering te hebben gehouden besloten de mijnwerkers van Cudsworth, waar de eerste stakingen zijn uitgebroken, hun actie voort te zetten, een actie welke mo menteel circa de helft van de Yorkshire kolenmijnen heeft lamgelegd. Ondertussen heeft de secretaris Yorkshire district, W. S. Jones, verklaard dat thans de publieke opinie zou oordelen over de recalcitrante mijnwerkers. Door de staking is tot nu toe circa 400.000 ton kolen verloren gegaan en meer dan 2000 fabrieken worden ernstig met stillegging bedreigd! Engeland boekte in de afgelopen week tengevolge' van de mijnstaking in Yorkshire een verlies aan steenkool van 250.000 ton. In totaal heeft de staking tot vorige week Zaterdag 350.000 ton kolen gekost. Tengevolge van de verminderde kolenaanvoer moesten verschillende be drijven worden stilgelegd. Textiel- en machinefabrieken moeten drie dagen per week sluiten om de te kleine kolenvoor- raden te sparen. Intussen zijn er geen tekenen van voort gang in de onderhandelingen tussen de re gering en de „National Coal Board". Stakende mijnwerkers uit Grimethorpe en South Kirby, die het nietsdoen begon te vervelenorganiseerden Zaterdag een cricket-icedstrijd. Men ziet hier een aantal van hun collega's, die zich de tijd korten met het kijken naar deze, meest Engelse aller sporten. Spaans kruitmagazijn ontploft Tengevolge van een ontploffing in een kruitmagazijn van liet Spaanse leger nabU Alcala dc Ilenares, 30 km. ten Oosten van Madrid, zijn volgens de eerste berichten 17 persbnen om liet leven gekomen. Er zijn 38 gewonden. 20 mannen van liet be wakingspersoneel worden nog vermist. Het woord is aan. Zakenwereld- Epig rammen: Luisteren betekent volgens dc meeste mensen niet anders dan wachten tot de ander heeft uitgesproken. Machinegeweren en traangasbommen bleven verborgen President Soekawati zal radiorede houden De delegatie bestaande uit vertegen woordigers van Oost-Indonesië en West- Borneo is gisteren in gezelschap van dr. P. J. Koets, adviseur van dr. Van Mook, op Schiphol aangekomen. Reeds geruime tijd voor negen uur. het tijdstip, waarop het K.L.M.-vliegtuig Zon dagochtend uit New York werd verwacht, stonden talrijke belangstellenden bij de hekken om de president van Oost-Indone- sië, Soekawati, met zijn gezelschap te be groeten. Voor de aankomstloods was het tiende bataljon van het tiende regiment infanterie uit Haarlem opgesteld en toen, enkele minuten voor negenen, het vliegtuig landde, stonden de soldaten stram in de houding. Achtereenvolgens stapten uit de president van Oost-Indonesië, Soekawati; Sjarif Hamid II,v sultan van Pontianak; dr. I. Koets, adviseur van dr. Van Mook; Nadjamoeddin, minister-president van Oost Indonesië en Anak gde Agoeng, minister van Binnenlandse Zaken van Oost-Indo nesië. Ter begroeting waren aanwezig de mi nister-president dr. L. J. M. Beei; de minis ter van Buitenlandse Zaken, baron van Boetzelaar van Oosterhout; mr. Hamelink, minister van Financiën van Oost-Indone sië en de Commissaris der Koningin in Noordholland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk. Een uiteenzetting:. In een gesprek met de talrijke journalis ten, zeide de president van Oost-Indonesië het volgende: „Wij zijn naar Amerika gevlogen om daar ook het standpunt van de regering van Oost-Indonesic aan de Veiligheidsraad bekend te maken. Wij meenden, dat dit een billijke, simpele eis was, aangezien de repu blikeinse regering tot de besprekingen was toegelaten. Wij meenden, dat wanneer men het ene deel van Indonesië zou horen, het zelfde zou gelden voor het andere deel. Voordat echter ons telegram met het be treffende verzoek was binnengekomen, had de Veiligheidsraad reeds besloten ons niet toe te laten. Dft was natuurlijk een te leurstelling voor ons. Toch is onze'reis van groot nut geweest. Wij hebben er vele con tacten kunnen leggen met regeringsper sonen en met de persorganen. De republiek Indonesië heeft in haar propaganda steeds gezegd,_dat Oost-Indonesië een marionet- tenstaat is. Thans weet men in Amerika dat dit niet zo is. Men is zich daar bewust geworden, dat Indonesië niet alleen uit de republiek bestaat, doch dat er ook andere staten zijn." Op de vraag iets te zeggen over de ge beurtenissen in de republiek, antwoordde de president: „Ons streven loopt in feite parallel niet dat van de republiek, wij kunnen ons ech ter niet verenigen met dei methoden, die door de republikeinse regering worden toegepast. Wij willen op vredelievende basis duurzame samenwerking met Neder land. Wij geloven, dat dit ook van Neder landse zijde het geval is en wij menen, dat Nederland eerlijk en rechtvaardig zich aan de basisovereenkomst van Linggadjati zal houden. Wij verenigen ons met het politieel optreden tegen de slechte elementen van de republiek, want het is onze overtuiging, dat Nederland daarmede niet beoogt de republiek te vernietigen. Wij menen, dat Nederland de republiek wil zuiveren van die elementen, die aan een goede uitvoe ring van Linggadjati schade zouden kun nen berokkenen. Indonesië moet opgebouwd worden uit autonome staten, die samen een verenigd Indonesië vormen." De president vervolgde: „Wij stellen ons voor in Den Haag enige dagen besprekin gen te voeren over de huidige situatie in Indonesië en onze ervaringen van de laat ste weken, waarna ik zelve spoedig naar Oost-Indonesië hoop terug te keren. Mijn beide ministers zullen enige weken langer in Nederland blijven en daarbij ook andere delen van het land bezoeken. Ik kan u wel zeggen, dat het in mijn bedoe ling ligt mij een dezer dagen via de radio tot het Nederlandse vblk te wenden, ten einde een duidelijke uiteenzetting te geven van het standpunt, dat de regering van Oost-Indonesië inneemt." De minister-president, dr. L. J. M. Beel. heeft hedenmorgen de president van Oost- Indonesië. Tjokorde gde Soekawati. de ministers Nadjamoeddin, Anak gde Agoeng en Hamelink. Sultan Hamid II van Pon tianak benevens de heren Teungkoe dhoe al Karnain, raden Tirta Soejatna en It. ko lonel Abdoelkadir Widjojo Atmodjo in audiëntie ontvangen op het departement van overzeese gebiedsdelen. Tijdens deze audiëntie heeft dr. Beel hem met een kort woord van hulde de versierselen overhandigd, behorende bij de onderscheiding van Groot-Officier Órde Oranje-Nassau, welke onderscheiding Soe kawati onlangs heeft ontvangen. Nadat de ontscheping der Joodse vluch telingen te Hamburg, die t>p Zondag vasgesteld, was opgeschort tot heden, zijn dc Joden van dc „Ocean Vigour" het eerste in Hamburg gearriveerde schip, vanochtend aan land gegaan. Aanhankelijk weigerden zij gehoor te geven aan het eerste, per luid sprekers verbreide verzoek om het schip snel te verlaten. Na in het ruim van het schip een bespreking gehouden te hebben, begonnen zij echter toch, rustig van boord te gaan. Zij stapten in de gereed staande trein, waarvan de raampjes van traliewerk voorzien waren. Zij werden naar een kamp bij Lübeck vervoerd, waar een groot aantal Duitsersten Joegoslavcn nog bezig waren de laatste hand tc leggen aan de inrichting van de barakken en afrastering van het terrein. Het kamp is omgeven door een vier meter brede prikkeldraad-versperring. Op alle hoeken staan uitkijktorens met schijn werpers. Teneinde 't uitzicht voor de bewa kers vrij te houden, zijn complexen bos weggekapt. In een strook van ruim 18 meter binnen de afrastering zijn voorts valstrik ken geplaatst en deze strook is verboden terrein. De^ehele kampinrichting, zowel de slaapverblijven als de waslokalen, toiletten en de keuken, maakt een pijnlijk slechte indruk. Alleen de verblijven van de Duitsp wachtposten zijn voorzien van enkele stoe len en tafels, die van de geïnterneerden be vatten uitsluitend kribben en zelfs geen kast. De ontscheping De eerste emigranten van de Exodus kwamen om vijf minuten voor zeven uit het ruim van de „Ocean Vigour" te voorschijn en gingen aan land zonder dat er een slag was gevallen. Daarna volgde een gestadige stroom van zwijgende lot genoten. De ontscheping begon precies vijf minuten voor de termijn, gedurende welke de Britse manschappen zich volgens ont vangen orders van gebruik van geweld moesten onthouden, was verstreken. Tot vijf minuten voor zeven toe waren de Jo den in het ruim blijven zitten, terwijl langs beide zijden van cle trap, welke uit het ruim naar het dek voerde, een afde ling soldaten op wacht stond. Deze soldaten waren niet gewapend, evenmin als de man schappen langs de loopplank. Wel waren er soldaten met machine-geweren traangasbommen op de brug van het schip geposteerd, om bij het eventueel uitbreken van ernstige moeilijkheden te kunnen in grijpen, doch zij hielden hun wapenen aan het oog onttrokken achter de borstwering Wat Amerika van Europa verwacht Paul Nitze, fungerend directeur van het bureau voor internationale handelspolitiek van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken, heeft voor de radio verklaard: „Wij geloven dat ons rooster van behandeling van het plan-Marshall drastisch versneld zal moeten worden, ten einde nog voor het einde van dit jaar Euro pa ter hulp te kunnen komen". Refererende aan het bezoek aan Parijs van George Kennan, gaf Nitze een opsom ming in zes punten van wat de Amerikaan se regering verwacht van het uiteindelijk rapport van de zestien Europese landen, die over het plan-Marshall beraadslaagd hebben. Hij zeide: Wij verwachten, dat Europa alles in het werk zal stellen om de productie van voedsel, steenkool en grondstoffen op te voeren. Wij verwachten dat de betreffende landen ons niet alleen zullen mededelen, wat elk land voor zichzelf kan produce ren, doch ook wat het kan produceren om -andere Europese landen te helpen. „Wij verwachten, dat Europa alles in het opmaken ter stabilisering van hun geld wezen. Wij verwachten dat zij een plan zullen opstellen ter verdeling van hun surplus- productie onder elkaar, alvorens zij om hulp verzoeken. Dit betekent, onder meer, dat er opgetreden moet worden tegen de zwarte handel. Wij wensen een zo vrij mogelij Re uit wisseling van goederen tussen de landen van Europa te zien. Wij verwachten een plan. dat na enkele jaren Europa „zichzelf bedruipend" zal maken. Na het plan-Marshall zal men van ons geen verdere buitengewone hulpverlening kunnen verwachten; de Europese landen zullen van dan af aan "tegen betaling van ons kopen wat zij nodig hebben". Reuter deelt mede dat Bevin, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, de slot vergadering van de Parijse economische conferentie op 15 dezer zal bijwonen. van de brug, teneinde de Joden niet te irriteren. Volgens de News Chronicle hebben agenten van de Britse inlichtingendienst aan boord van de drie schepen met Joodse emigranten van de Exodus 1947 op het laatste moment een complot verijdeld, dat er op gericht was de indruk te wekken als of de opvarenden door de Britse soldaten ruw behandeld waren. De ontdekking van dit complot zou de reden geweest zijn voor het verwijderd houden van journa listen en soldaten uit het havengebied ge durende het eerste uur van de debarkatie. Volgens het complot zou de eerste, die over de iooplank ging, een met bloed be smeurde vrouw met gescheurde kleren hebben moeten zijn, die zich voor de voe ten van de Bl itse soldaten had moeten la ten neervallen. Voorts zou men nog meer van dergelijke scènes hebben willen orga niseren om een indruk van slechte behan deling te wekken, aldus de News Chro nicle. Zondag sneuvelden zeven Nederlanders Volgens het Nederlands militair commu niqué van heden bedroegen de Nederland se verliezen Zondag 7 gesneuvelden en 12 gewonden. In het gebied van Kedoengdjati op Midden-Java stootte een Nederlandse patrouille op een republikeinse groep, be staande uit 150 man. die werden verjaagd. Het communiqué maakt verder melding van een aantal botsingen met republikei nen, waarbij laatstgenoemden verliezen leden. Tevens vonden beschietingen op Nederlandse patrouilles plaats. Het Nederlandse actie-communiqué van Zondag maakt melding van de arrestatie van zes Indonesiërs Te Batavia wegens po ging tot brandstichting. De Nederlandse verliezen bedroegen Zaterdag een gesneu velde en tien gewonden. Bij een zuiverings actie ten Zuiden van Tegal werd tegen stand ondervonden van een troep van 200 man alri-troepen (republikeinse marine). Zij werden verdreven en leden zware ver- liêzen. Mr. dr.P.J. Witteman minister van Binnenlandse Zaken 9 0 De „Grote twee en een half" Mr. dr. P. J. Witteman. Naar wij vernemen zal mr. dr. P. 3. Wit teman te Overvcen benoemd worden tol minister van Binnenlandse Zaken. Tijdens de ziekte van minister Jonkman zal dr. Beel, minister-president, de por tefeuille van Overzeese gebiedsdelen be heren. Later zal een definitieve beslissing over de verdeling worden genomen. Thans heeft dr. Beel ook nog de porte feuille van Binnenlandse Zaken. Mr. dn. Witteman werd 26 Februari 1892 te Nieuwendam geboren. Hij studeer de aen de universiteit te Amsterdam. In 1918 promoveerde hij tot doctor in de i rechtswetenschappen (op stellingen) en in 1921 tot doctor in dc Staatswetenschappen. In datzelfde jaar vestigde hjj zich te Am sterdam als advocaat en procureur. De heer Witleman is lid van het dage lijks bestuur van de R K. Volkspartij. Van 1932 tot 1935 was hij lid Van de Bloemen- daalse gemeenteraad. Reeds in de jaren 1925/1926 had hü zitting in de Provinciale Staten van Noordholland. In 1935 werd hij opnieuw in de Prov. Staten gekozen, waar na .hij ook werd aangewezen als lid van het college van Gedeputeerde Staten. Door de benoeming van mr. dr. Witte man wordt het aantal R.K. portefeuilles van 5 op 6 gebracht. Zoals men zich zal herinneren, werd het aantal portefeuilles dat de Partij van de Ai-beid bezet onlangs ook met één uitge breid, toen de heer Neher, in de plaats van de partijloze ir. Ringers, benoemd werd tot minister van Wederopbouw en Volks huisvesting. 460 a soo doorstommen uit het gehele land hielden te Apeldoorn hun Jaarlijkse bijeen komst, georganiseerd door de bond van doof- stommenverenigingen. Dr. Beel begroet president Soekawati op Schiphol. „Engeland is niet meer opgewassen tegen zijn taak als lid van de gr®te drie", aldus zou volgens de „Washington Post" in een „uiterst geheim rapport van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken" aan de leden van het Congres, die de pro gramma's voor hulp aan het buitenland bestuderen, zijn verklaard. De „Washington Post" oppert de moge lijkheid, dat het rapport is opgesteld door de commissie van het ministerie van Bui tenlandse Zaken, die met de „politieke planning" belast is en onder leiding staat van George Kennan, die pas uit Europa is teruggekeerd om rapport uit te brengen aan Marshall, „Veertien landen van Europa: Engeland. Nederland, Frankrijk, Duitsland, Portugal, Oostenrijk, Italië, Griekenland, Tur kije, Denemarken, Zweden, Finland, Tsjecho-SIowakije en Polen, moeten meer economische hulp uit het buitenland krij gen, indien zij er boven op willen komen en de bedreiging van communistische over heersing willen bestrijden", aldus wordt in het rapport verklaard. ANP-Aneta meldt nader, dat volgens het rapport slechts vijf landen, namelijk Eire, Bclgic, Luxemburg, Zwitserland en Noor wegen, in staat zijn het zonder economische hulp van buitenaf te stellen. Weerbericht WISSELENDE BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buian. matige, tijdelijk 'vrij krachtige wind uit Westelijke richtin gen, iets koeler. Dinsdag 9 September: Zon op fi 03 uur, onder 19.11 uur Maan op 23.34 uur. onder 16.32 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1