Haarlems Dagblad De 49ste Jaarbeurs is vooral op de export toegespitst Nieuwe Academie Pijnlijke tafrelen op de kade De een-armige Hugh Patton doofde de brandende Pendopo-bronnen Weerbericht 62e Jaargang No. 13730 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admln. 10724, 14825. Redactie 1U60Ü. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. Drukkcry Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom ir: Rollprf Pperehnnm Dinsdag 9 September 19171 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 27310T# Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem N DE AULA van Haarlems H.B.S. A heeft de Stichting voor Voortgezet Economisch Onderwijs te Haarlem haar nieuwe aca demie geopend. Wij wensen haar gaarne succes en zijn ervan overtuigd, dat zij voor de samenleving en voor het persoonlijk welslagen van haar leerlingen van grote betekenis zal kunnen zijn. Dat zij is ge sproten uit het initiatief van oud-leerlingen der H.B.S. A ofschoon zij niet het doel heeft, alleen bij het onderwijs van dat schooltype aan te sluiten bewijst, dat de mensen uit het bedrijfsleven zelf het prac- tische nut van dit verlengstuk aan de theoretische opleiding voor de maatschappij hebben ingezien en nagestreefd. In het prospectus van de nieuwe Academie voor Voortgezet Economisch Onderwijs is dit nader toegelicht. Het getuigt van de moei lijkheden. waarvoor een steeds ingewikkel der wordend maatschappelijk bestel de jonge mensen, die erin naar boven willen komen, stel^: „Geleidelijk zijn de organi satorische, bedrijfs-economische, juridische en comptabele vraagstukken, die het be drijfsleven oplevert, steeds ingewikkelder geworden. Het 1?daarom niet te verwonde ren dat de practijk heeft geleerd en dage lijks bevestigt, dat voor leidende functies ln het tegenwoordige bedrijfsleven een bredere opleiding dan die, welke het middel baar onderwijs kan geven, vereist wordt. Hetzelfde geldt voor betrekkingen bij pu bliekrechtelijke lichamen". De Academie wil de kansen, die het be roepsleven biedt, zowel voor oud-leerlingen der H.B.S. B en van het Gymnasium als voor die der H.B.S. A vergroten. Wat wil zij hun geven? Economie, Economische Ge schiedenis der 19e en 20e eeuw, Bedrijfs economie, Recht, Statistiek, Sociologie en Inleiding tot de Wijsbegeerte. Dat zal ge schieden in een driejarige avondcursus met wekelijks zes lesuren van vijftig minuten, over twee avonden verdeeld, van half Sep tember tot half Mei. Rector is mr. J. Bic- rens de Haan, die sociologie doceert. De overige benoemde docenten zijn drs. A. I. Diepenhorst (economie en statistiek), mr. J. van Hoorn jr. (recht), prof. dr. H. M. J. Oldewelt (wijsbegeerte) en drs. P. J. van Sloten (bedrijfseconomie). De docent voor economische geschiedenis, die eerst in het derde studiejaar onderwezen wordt, zal later worden aangewezen. Met bijzondere belangstelling heb ik ken nis genomen van de voornemens omtrent het karakter van het onderwijs aan de Academie. Er blijkt uit dat de stroming voor vernieuwing van het onderwijs, sinds de oorlog opgetreden, zich wel degelijk voortzet en doet gelden, al hebben de grote algemene plannen, die aanvankelijk naar voren gebracht werden, nog geen snelle omwenteling kunnen inluiden. Het is trou wens moeilijk denkbaar dat een snelle om wenteling mogelijk zou zijn: vernieuwing van onderwijs en opvoeding is een proces, dat zich niet tot organisatorische maatre gelen kan beperken, dat de geesten door trekken moet met nieuwe opvattingen. Het kan zich niet bepalen tot de kringen van het onderwijs alleen: het is een zaak, die het gehele volk in al zijn lagen raakt en het noopt, zijn overgeleverde opvattingen en gewoonten te herzien. De oude onder- wijs-opvattingen bestaan, in meer of in minder mate, bij iedereen: bij de mensen van het vak, öe leerlingen en ouders van leerlingen, maar ook en niet in de minste mate bij hen die geen ouders van leer lingen meer zijn en hen die geen kinderen hebben. Omdat zij allen uit dat oude stelsel voortkomen. Dat het gevoel, dat, verande ring moet komen, in deze tijd zo sterk leeft bij al diegenen, die niet van star-behouden de natuur zijn, komt ongetwijfeld doordat de tijd is aangebroken waarop wij ons ook te dezen aanzien naar het Westen willen richten en waarin de eenzijdige opvatting van het begrip „Kennis is macht" heeft afgedaan. De nieuwe Academie legt er dan ook de nadruk op, dat zij niet alleen vermeerde ring van kennis bedoelt en allerminst in konnis de enige factor ziet, waarvan slagen m het practische leven afhankelijk is. „Want daarvoor zijn in de allereerste plaats bepaalde karaktereigenschappen nodig, zo als energie, volharding, zelfvertrouwen, initiatief en plichtsbetrachting. Kennis, die niet door karakter gedragen wordt, is slechts veelweterij en brengt zijn bezitter niet zeer ver". 'Met het begrip „kennis" wil men ook geenszins feitenkennis gelijkstellen. Het komt aan op een geoefend, zuiver en open begrip, dat in staat stelt de feiten en gege vens op een bepaald gebied te overzien, te ordenen en te beheersen. Zelfstudie moet hoofdzaak zijn. Aan de docenten wordt meer een stimulerende, tot eigen denken en aanpakken opwekkende werking toege dacht dan een „leidende", zoals wij die van de school kennen: lessen direct toe lichten en overhoren en nagaan of de leer ling zijn plicht doet. De Academie wil haar methode dus zoveel mogelijk in overeen stemming met die van het Hoger Onderwijs brengen. Zij merkt anderzijds op dat haar niet het bezwaar aankleeft, dat het Hoger Onderwijs volgens vele practici eigen is, namelijk dat haar afgestudeerden te laat hun intrede in de practijk doen. Dit alles maakt de indruk van een wel overwogen, gezonde opzet. De tijd en de eisen, die de huidige maatschappij stelt, doen ongetwijfeld sterk hun invloed gelden op de schepping van academies zoals deze. Want terwijl ongekend omvangrijke en moeilijke arbeid voor ons ligt heeft het bedrijfsleven, tengevolge van de oorlog en rijn nasleep, een voelbaar tekort aan goede krachten voor leidende functies. Jonge mensen uit de practijk daarvoor geschikt te maken, door in hun tekort aan kennis van de maatschappelijke en economische samenhang en zijn groei en ontwikkeling te voorzien, is nuttig en nodig. Dat mensen uit de practijk des levens dit hebben erkend en ernaar gehandeld is een goed ding voor lit district. De oprichting van de Academie foor Voortgezet Economisch Onderwijs Jetekent een mooie en nodige aanwinst. R. P. Boerderij afgebrand Vermoedelijk doordat vonken uit een fornuis vielen is brand uitgebroken in een schuur van veehouder W. P. aan de Broek kade, juist op de grens van Rotterdam en Schiedam. Het vuur greep zo snel om zich leen. dat ook een belendende stal spoedig n lichtelaaie stond en -zelfs het dak van het woonhuis vlam vatte. Door het snelle optreden van de Sehiedamse en de Rot terdamse brandweer is de schade beperkt gebleven tot schuur en stal, die geheel uitbrandden en tot het rieten dak van het woonhuis. De aanzienlijke schade Hordt door verzekering gedekt. De belangstelling is zo groot dat een nijpend ruimte-tekort is ontstaan Van een speciale verslaggever) Al een maand geleden is op een reclamezuil in Kopenhagen een grote affiche ge plakt met een wereldbol erop, overdekt met vlaggen van alle landen, de Denen verteilend, dat van 9 tot 18 September in Utrecht, Holland, de najaarsbeurs gehouden wordt. Ernaast verkondde een groene tractor, dat tegelijkerija een Agrarische beurs georganiseerd ging worden en deze beide fleurige platen hebben de belangstelling gaande gemaakt van meneer Karlsen, wiens kleine auto vanmorgen tussen de dui-_ zenden andere op het Vredenburg in de Domstad te vinden was. Meer dan ooit tevoren is voor de 49ste Jaarbeurs de grote trom geroerd in binnen- en vooral buitenland. Over de hele wereld hangen de bonte aardbollen en uit alle windstreken zijn dan ook zakenmensen naar de beurs gekomen, om de betrekke lijke rust van de twee exportdagen van daag en Woensdag waar te nemen voor hun .transacties met de Nederlandse leve rancier. Betrekkelijk rustig, want het grote Jaarbeursgebouw en zijn dépendances, het terrein aan de Croeselaan en trouwens heel Utrecht zoemen van de vreemde talen. Mr. J. Milius, de directeur van deze enorme bijenkorf, heeft het tegenover de buitenlandse en Nederlandse journalisten Maandag nog eens nadrukkelijk gezegd: onze handelsbalans sluit op geen stukken na en we moeten exporteren. Dat hij deze tijd met het Mercantilisme vergeleek, dat in de 16e en 17e eeuw een evenwicht tus sen in- en uitvoer als de hoogste wijsheid verkondigde, is maar al te juist geweest. Hoewel de cementindustrie, de bouwmate- rialennijverheid en de schoenenfabricage hogere' indexcijfers vertonen dan in 1938. zijn er verscheidene industrieën, die meestal buiten hun schuld deze gunstige cijfers weerdrukken, zodat er niet ,meer dan 41 van onze import door uitvoer gedekt wordt, ook al omdat Nederlands diensten aan het buitenland door de be perkte handelsvloot nog lang niet op peil zijn. Twee vragen: export en ruimte. De najaarsbeurs 1947 is dus hoofdzake lijk een „stroman" tussen exporteur en kooplustige vreemdeling, hoewel voor de Nederlandse handelaar genoeg overblijft. Het feit, dat er deze keer weer, als vóór de oorlog, een lange lijst „nou veautés" is uitgekomen, bewijst, dat Nederland zijn veerkracht en handels geest terugkrijgt: er worden alweer schrijfmachines voor blinden genfaakt en een jeep kan binnen onze grenzen tot een gepcrfectionneerde rijdende koe- melkerij voor 12 koelen worden ver bouwd. Juist deze onmiskenbare symptomen van ons herstel maken het zo vreemd, dat de regering geen toestemming geeft, om de Jaarbeurs-directie wat meer armslag toe te staan. Niet minder dan driehonderd onderne mers moesten worden afgewezen, omdat er geen ruimte lees: geen bouwvergunning, geen materiaal beschikbaar kon komen, om de vreemde te tonen, wat ook deze drie honderd presteren en die omstandigheid heeft nogal wat kwaad bloed gezet bij de gedupeerden. De voorzitter, dr. F. H. Fentener van Vlissingen, heeft zich het hoofd gebroken over dit ruimteprobleem, dat sinds de be vrijding steeds dringender is geworden en een surrogaat is gevonden aan de Croese laan, waar de Agrarische Beurs onderdak heeft gevonden. Maar hoewel daar een groot complex barakken is verrezen, heb ben de driehonderd vergeefs gesmeekt om toelating: al weken geleden zat de beurs propvol met inzendingen. Wal wij misten Volgend jaar wordt- de 50ste Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs gehouden, eén jubileumbeurs dus. Haar voorgangster mag een waardig preludium genoemd worden: de stijgende lijn in Nederlands herstel heeft gehandhaafd. Dat is prettig. De bezoeker uit Kennemer- land zal het echter'ongetwijfeld betreu ren, dat de bloembollencultuur, een kurk van de maar net drijvende wel vaart der lage landen, geheel en al ont breekt. Dat is jammer. Italiaanse boerenarbeiders gaan in staking Zeshonderdduizend landbouwarbeiders in geheel Noord-Italic zijn gisteren in staking gegaan, als gevolg van de mislukking in de onderhandelingen tussen de minister van Landbouw Antonio Segni en de leiders van de vakbond. In een officiële verklaring, .uitgegeven door de prefectuur van Milaan, waar de onderhandelingen worden gevoerd, wordt toegegeven, dat de onderhandelingen op een impasse zijn uitgelopen, tengevolge van de „onverzettelijke" houding van de afgevaardigden der boeren. p De rijst in de velden van Noord-Italië moet thans geoogst worden en men ver wacht ernstige gevolgen, wanneer de land- bouwarbeiders blijven staken. Inmiddels heeft het conflict zich ook uitgebreid naar de Zuidelijke gebieden van Calabrië en Lucanie, waar de boerenar beiders weigeren te werken zolang aan hun looneisen niet voldaan is. De in Na pels gevoerde onderhandelingen bleven zonder resultaat en duizenden boerenar beiders verlieten de velden. (U. P.) Dr. van Mook bij Marshall Dr. Van Mook heeft tezamen met de Nederlandse ambassadeur in America, mr. Van Kleffens, een onderhoud van 1 uur en 45. minuten gehad met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marshall en de onder-minister van Buitenlandse Zaken Robert Lovett. Na afloop van dc besprekingen zeide dr. Van Mook, dat de perspectieven „gunstiger" geworden waren en sprak ials zijn overtuiging uit, dat de Amerikaanse functionarissen de situatie in Indonesië thans beter begrepen. Prinses Marijke wordfi in Utrecht gedoopt Het secretariaat van H.K.H. Prinses Ju liana meldt dat dé doopplechtigheid van Prinses Marijke op Donderdag 9 October in de Domkerk te Utrecht zal plaats vinden. De dienst wordt geleid door ds. J. F. Berkel, hofprediker te Apeldoorn. Het woord is aan....- De Gérando: Het ware onderwijs is niet datgene, dat dc begrippen kant en klaar overdraagt maar dat in staat stelt om zichzelf goede begrippen te vormen. appèl verschenen. Dat bewijst de populari teit van deze halfjaarlijkse Nederlandse gebeurtenis, ondanks de felle mededinging, welke uit Engeland met zijn steeds groeien de „Industries Fair", uit Duitsland, waar de Leipziger en Hannoverse Messe's hun oude plaats weer zoetjes aan gaan opeisen en niet te vergeten uit onze buurman Bel- ;ië denk eens aan Luik, Gent, Brussel n misschien nog wel tien andere beurzen voelbaar is. Maar een nieuwe hal, een groter secretariaatsgebouw en een ganse waslijst van wensen zijn de eerste voor waarden, waaronder Utrecht deze plaats temidden van de vreemde concurrenten kan volhouden, want het enorme «gebouw is te klein; de inzenders hokken op elkaar en de bovengalerijen laten zien hoezeer deze kolonie naar uitzwermen dorst. Club van alle gemakken voorzien De export-stimulans, welke als een zui ging door deze najaarsparade van een her stellend land trekt, komt nergens zo goed tot uiting als in de Club voor Buitenlandse bezoekers, die in de kleine ^aal met alle denkbare service voor de deviezen bren gende gasten van verre openstaat. Daar kunnen zij confereren, telefoneren en cor responderen, daar wordt voor huisvesting en distributiebonnen gezorgd, daar is de speciale Buitenlandse Dienst heer en mees ter. En al is hét wel eens wat zuur voor de berooide Nederlander, vreemde eenden in de bijt de lekkerste hapjes te zien toe stoppen, ook hij kan op deze grootse expo sitie alweer aanzienlijk meer kopen dan het afgelopen voorjaar, al zal menigmaal de leveringstijd niet in overeenstemming zijn met zijn liefste wensen. Deze beurs is weer groter dan de vorige. 265 is het blijde getal der nieuwe inzenders om deze onvolledige greep uit een dag vol indrukken te besluiten de cata logus. die zeer corpulente allures begint te vertonen, zal ook ditmaal goede dienstên bewijzen bij de ietwat vermoeiende om zwervingen langs de stands. JODEN NAAR HAMBURG: i Nederlandse verliezen sinds 4 Augustus Het Nederlandse communiqué van he- den meldt, dat sedert de order tot staking der vijandelijkheden op 4 Augustus, de Nederlandse verliezen blijkens gegevens van de militaire geneeskundige dienst be dragen: 105 gesneuvelden, 214 gewonden en 8 vermisten. Bij de vaststelling dezer cijfers is rekening gehouden met de licht gewonden. die inmiddels zijn hersteld. Het communiqué meldt verder, dat de TNI onderdelen en groepen terroristen talrijke aanvallen ondernamen op Nederlandsa posten. De mecste#beschietingen van Neder landse patrouilleposten worden gemeld uit Midden-Java. Ambarawa ondervond na een beschieting met mortieren eer» aanval van infanterie van de TNI, welke met verliezen werd afgeslagen evenals twee aanvallen op Soemowiro. 10 kilome ter ten Noordwesten van Ambarawa. In de Oosthoek van Java moest bij Genteng een groep terroristen van ongeveer 200 man worden verdreven. In de sector van Malang voeren Nederlandse troepen een grondige zuiveringsactie uit. Het tweede atoomrapport: Berichten uit Hamburg onthullen dat de ontscheping van de 1520 Joodse passagiers der „Ocean Vigour" r.iet zo rustig is ver lopen als de mededelingen van gisteren deden vermoeden. VoFgens de Berlijnse ANP-correspondent hebben zich in de uur der debarkatie aan boord van de „Ocean Vigour" en op de kade, waar de ontscheping pjaats vond, tonelen afgespeeld die geen der aanwezigen zal vergeten. Tien tallen mannen, vrijwel uitsluitend jonge ren, moesten met geweld van het schip worden verwijderd en verzetten zich zo sterk, dat zij door Britse soldaten letterlijk over de valreep moesten worden gesleept. Daarbij zijn woeste taferelen voorgekomen, die naar het oordeel van de toeschouwers te pijnlijker waren, waar het mensen betrof, die vele jaren hebben doorgebracht in Duitse concentratiekampen en ternauwer nood de gaskamers zijn ontgaan. Nadat een boodschap aan de opvarenden in het Frans, Hebreeuws, Jiddisch en Hon gaars was omgeroepen, begon de ontsche- Mechanisatie Om even op de Agrarische Beurs, een van de belangwekkendste onderdelen van deze 49e manifestatie van het Nederlandse bedrijfsleven te blijven: daar zal het boe- renhart opengaan bij het aanschouwen van de forse tractoren, de vernuftige oogstma- chines en de nieuwe vondsten voor stal en wei. Hoewel twee dampende paarden voor een ploeg iets romantischer zijn dan een 80 pk machine Het buitenland. De buitenlandse inzendingen, zo belang rijk voor het prestige van het Nederlandse Jaarbeurswezen, zijn dit jaar bijzonder fraai. Marokko bijvoorbeeld is gekomen met een stand, die behalve de kleurige maquette van een Noord-Afrikaans dorp, een schat aan tapijten, leerbewerkings- kunst en andere schone voortbrengselen van de Marokkaanse kleinindustrie brengt, België heeft behalve haar traditioneel en zeer geslaagd eigen paviljoen, een honderd tal firma's afgevaardigd 16 September is de „Belgische dag" in totaal zijn toch altijd nog van de 2222 deelnemers een klei ne duizend buitenlanders op het Utrechtse '<s Werelds eerste brandblusser: Gevecht op de valreep. Joodse emigranten die verzet boden, werden* met man macht tot verlaten van 't schip gedwongen. ping, die aanvankelijk zeer rustig verliep. Na half negen trad plotseling een stil stand in. IVIen kreeg de indruk, dat er ernstige moeilijkheden waren ontstaan. Uit het schip klonken Hebreeuwse lie deren en kreten als ..Heil Israël". Eerst na een half uur werden de eerste Jood se jongemannen aan dek gebracht om in een gedurige worsteling tc worden weggeleid naar de spoorwagons. Man nen en vrouwen kwamen aan dek en riepen: „Terug naar Palestina" en ..Er is geen verschil tussen Hitier en Be- vin!" Aan alle zijden klonk geschreeuw en geroep en op de brede valreep rolde op sommige momenten een kluwen vechtende mannen. De een-armige Hugh L. Patton, de be kendste specialist ter wereld in het blus sen van brandende oliebronnen, is. uit Pendopo te Palembang teruggekeerd, een gesprek met de pers vertelde hij dat alle branden op de olievelden geblust wa ren en dat hij huiswaarts keerde naar Houston, Texas. De Standard Vacuum Petroleum Maat schappij had Patton naar Indië laten ko men om twee brandende oliebronnen te blussen, Pendopo no. 113 en Pendopo no. Patton verklaarde dat deze bronnen ongetwijfeld moedwillig in brand gesto ken waren door het buizenstelsel der bronnen, waar dit de oppervlakte bereikt, met dynamietladingen op te blazen. De bronnen hadden meer dan drie weken ge brand en hij slaagde erin ze in twee da gen te blussen elke dag een bron. Patton spreekt geen woord Maleis, doch hij trok zijn onbrandbare kleding aan, bracht zijn blus-materiaal in orde en ging met 100 Indonesische helpers aan de gang. Gebarentaal was het enige wat hij nodig had: een knikje met het hoofd of een teken met zijn enige hand was voldoende Staande in zijn auto heeft President Truman bij zijn aankomst in Rio de Janeiro een typisch „Broadway"-welkom in ontvangst genomen. Hij bezocht Brazilië om de slot bijeenkomst van de Inter-Amerikaanse conferentie bij te wonen. om zijn helpers te beduiden wat hij ge daan wenste te hebben. Na enige uren van voorzichtig manipuleren waren de branden geblust. Patton had niets dan lof voor de enthousiaste medewerking van de Indone sische arbeiders. Overal waar hij kwam vond hij. naar hij vertelde, dat de arbeiders vriendelijk en tot volle medewerking be reid waren en het viel hem op dat er een opmerkelijke „esprit de corps" bestond tussen de maatschappij en haar personeel. Het was duidelijk, zei hij, dat orde en vei ligheid reeds stevig waren gevestigd en dat het werk aan het herstel der olievelden snel vorderde met de volle medewerking der arbeiders. Indien deze toestand ge handhaafd blijft zou naar zijn oordeel de maatschappij spoedig weer olie kunnen produceren. Patton is 58 jaar oud en heeft reeds 175 spuitende of brandende oliebronnen weer onder controle gebracht. Dadelijk na de oorlog bluste hij 12 grote branden in het Seria-terrein in Brits-Borneo. Hij zeide dat zijn speciale apparatuur voor het blus sen van brandende oliebronnen thans in nagenoeg alle olie-produeerende landen beschikbaar is. Ook hier te lande is deze apparatuur thans aanwezig en zodra er moeilijkheden ontstaan kan hij" zelf in vier of vijf dagen door de lucht uit Houston (Texas) ter plaatse aanwezig zijn om zijn gevaarlijk beroep uit te oefenen. Zes en dertig slachtoffers bij aanvaring voor Rio Naar Reuter mededeelt, heeft in dc ha ven van Rio de Janeiro een aanvaring plaats gehad tussen twee veerboten. Tot nog toe zün de lichamen van zestien slacht offers gevonden en twintig personen wor den nog vermist. Volgens AFP werden zes tig personen gewond. Besprekingen over Ruhrkolen begonnen De besprekingen tussen vertegenwoor digers van de Britse en Amerikaanse mi litaire besturen en een Franse delegatie over de steenkoolexport van het Ruhrge- bied naar Frankrijk zijn gisteren te Berlijn begonnen. De besprekingen aldus Britse kringen, zijn uitsluitend van voorberei- i dende aard. De bevelhebber aan boord gaf later or der tot versterking der pressie. De para troopers wisselden hun mutsen voor helmen. Een groep eveneens gehelmde militaire politie ging aan boord, gevolgd door een afdeling „Shenvood Foresters". Alle man- chappen bleven evenwel slechts gewapend met een houten stok, waarvan weinig ge bruik is gemaakt. Twee journalisten wer den in de gelegenheid gesteld de gebeurte nissen aan boord te volgen. Gevallen, waar in de politiemannen en soldaten voor het vervullen van hun taak onnodige ruwheid gebruikten, hebben zij niet kunnen vast stellen. Terwijl de oudere mensen, gebroken en haveloos, de nieuwe gang volbrachten naar het land, dat hen ten verderve had gevoerd, pleegden de jongeren verzet. Door de tra lies van. de spoorwagens mochten wij ons met hen onderhouden en zij spraken hun geloof in Palestina uit. De trein, waarin de Palestinagangers naar het kamp bij Lübeck werden overgebracht, vertrok zonder ver dere moeil jkheden. Tweede schip. Hedenmorgen is het tweede emigranten schip in Hamburg gedebarkeerd. Alle Joden van dc „Empire Rival" waren binnen vijf kwartier aan land. Zij kregen plaats in de gereed staande trem en zongen, toen de trein het station verliet. Bij de ontscheping van het derde schip, de „Runnymede Park", ontstonden grote moeilijkheden, waarbij de Britten van wa terslangen gebruik moesten maken. Britse ministerraad bijeen Heden is voor het eerst na het zomer reces het Britse kabinet in voltallige ver gadering bijeengekomen. De ministers heb ben zich voorbereid op een week van grote activiteit zowel wat binnenlandse als bui tenlandse zaken aangaat. Vrijdag zal de regering haar plannen met betrekking tot de verhoging van de export ter tegemoet koming aan de dollarschaarste bekend maken. Het kabinet zal de volgende kwes tie behandelen: maatregelen om een einde te maken aan de mijnwerkersstaking in Yorkshire; het plan-Cripps om de Britse export de eerstvolgende maanden met 40 procent te verhogen; de te voeren poli tiek in de Assemblee van de UNO inzake Palestina: de voorstellen, die de minis ter van Financiën, Dalton, aan zijn Ame rikaanse collega Snyder zal voorleggen ter bestrijding van het dollartckort. Engels-Frans verdrag geratificeerd Het Engels-Franse verdrag, dat een looptijd heeft van vijftig jaar. is vandaag formeel in werking getreden tijdens een ceremonie op het Foreign Office, waarbij de Engelse minister van Buitenlandse Za ken. Ernest Bevin. zeide dat de bbide lan den elkander moeten helpen „om uit het moeras te komen van Europa's wankele economie". Bij de uitwisseling der ratifi caties werd Frankrijk vertegenwoordigd door dc Franse ambassadeur, René Mas- sigli. Rusland en Polen zijn volkomen in de oppositie De voornaamste paragrafen van het tweede rapport van de commissie voor de atoomenergie der UNO zijn door de poli tieke subcommissie met een meerderheid van tien stemmen goedgekeurd. De Sovjet- Unie keurde alle paragrafen af. Tolen volgde dit voorbeeld, doch onthield zich bij één gelegenheid van stemming. De politieke commissie heeft hiermedé de behandeling van de voorstellen voor dé oprichting en de inwerkingstelling van een internationaal controle-apparaat voor dé atoomenergie voltooid. Men verwacht nu, dat de Commissie voor de Atoomenergié in haar rapport aan de Algemene Verga dering de volgende voorstellen zal doen: 1. Het internationale controle-apparaat behoeft uranium-mijnen niet te bezitten of te beheren, maar moet wel terdega controle uitoefenen op de productie-quota voor alle landen. 2. De chemische en metallurgische fa brieken, die gebruikt worden bij de ver werking van belangrijke atomische mine ralen moeten in het bezit zijn van het in ternationale lichaam. 3 Het lichaam zal alle voorraden kern brandstof moeten bezitten en mpet het recht hebben om vergunningen te ver strekken aan ondernemingen, die de kern brandstof willen benutten voor vredelie vende. wetenschappelijke doeleinden. 4. Het internationale lichaam zal* het al leen-recht moeten hebben om het onder zoek naar en de ontwikkeling van atoom wapens te bevorderen. De landen mogen geen kern-brandstof van radio-actieve isotopen produceren in hoeveelheden of hoedanigheden, die volgens het oordeel van het lichaam gevaar opleveren. 5. Het lichaam moet verstrekkende be voegdheid hebben, iedere toegankelijke plaats, waar de opwekking van atoom energie wordt vermoed, te bezoeken. Zijn inspecteurs moeten overal zonder voor afgaande kennisgeving kunnen heengaan en in staat zijn, ongestoord poolshoogte te nemen. Rijksconferentie in zicht Het ligt in de bedoeling der Nederlandse regering, om dc rüksconfercntie met verte genwoordigers van de West-Indische ge biedsdelen nog deze maand of in de loop der volgende maand bijeen te roepen. Zij zal daarover binnenkort nadere medede lingen doen. Vele Engelse mijnstakers weer aan het werk 35.000 mijnwerkers een kwart van het totaal aantal in Yorkshire hebben be sloten de staking, welke thans reeds vier weken duurt, voort te zetten. Het beroep van de Mijnwerkcrsbond in het afgelopen weekeinde heeft gedeeltelijk succes gehad, daar velen naar hun werk zijn teruggekeerd; daarentegen is het werk in vier nieuwe mijnen neergelegd. Arthur Horner, de communistische secre taris van de Britse Nationale Unie van Mijnwerkers, heeft gisteravond op een pers conferentie verklaard, dat een hex-haling van de steenkoolcrisis van verleden jaar de Labour-regering ten val zou kunnen bren gen. Hij noemde de houding der stakende mijnwerkers „reactionair en onnodig". Voorts zeide hij dat de werkweek van vijC dagen op het spel stond. De huidige situatie zou de mijnwerkersunie ertoe brengen on derhandelingen aan te knopen over ver lenging van de werktijden. „Dollarinbren- gende" textielfabrieken in Yorkshire heb- beh hun arbeiders naar huis moeten sturen. Ook de hoogovens aldaar hebben moeten sluiten. Verwacht kan worden, dat in deze week andere bedrijven het slachtoffer zul len worden. TAMELIJK VEEL WIND. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: Vooral in het Noorden van het land nu en dan krachtige wind tussen West en Zuidwest Veel bewolking met tijdelijk enige regen, voornamelijk in de Noor delijke provincies. Weinig verandering in temperatuur Woensdag 10 September. Zon op 6.04 uur. onder 19 09 uur Maan op 23.58 uur. onder 17.29 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1