Haarlems Dagblad Een formele slag aan boord van de „Runnymede Park" te Hamburg Franse regering schildert met zwart doch faalt in haar organisatie De „heilige oprlog" stoort zich zelfs niet meer aan Ghandi Dr. van Mook licht de Amerikaanse pers in Brits kabinet overweegt dwangmaatregelen Weerbericht 62e Jaargang No. 18731 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admln. 10724, J4825. Redactie ïypUü. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tei. 12230. prukkerg Z. B. Spaarne f2, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Woensdag 10 September 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag by de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Joodse emigranten moesten een voor een van boord worden gedragen Bij de ontscheping der drie joodse emigrantenschepen aan de Hamburgse kade bleek het venijn in de staart te zitten: Het laatste schip, de „Runnymede Park", moest met geweld worden ontruimd en er werden hevige gevechten geleverd aan boord en op de kade, waarbij verschillende gewonden vielen. De joden moesten door de Britse soldaten een voor een van boord worden gesleept, zodat vijf soldaten nodig waren om een emigrant in de gereedstaande trein te krijgen. De joden verdedigden zich tegen de gummiknuppels en waterslangen der Britten met vleesmessen en stokken, die met prikkeldraad waren omwonden. Een soldaat werd een oog uitge stoken, een ander brak zijn pols De joodse gewonden hadden meest gebroken ribben, hoofdwonden en een zelfs een schedelbasisfractuur. De Berlijnse correspondent van het ANP vertelt over de woeste tonelen, die zich in Hamburg afspeelden, het volgende: „De gevechten, die bij de ontscheping van de eerste twee schepen ontstonden waren kinderspel vergeleken bij de for mele slag, die gedurende twee uren ge woed heeft in het ruim van de „Runny mede Park" en waarbij vierentwintig per sonen, onder wie drie van de militaire politie, gewond werden. Oe „operatie" is hiermede geëindigd en de 4300 Joden zijn naar twee streng be waakte interneringskampen overgebracht. De passagiers van het laatste schip ont vingen om half elf een ultimatum. Zij weigerden evenwel naar de voorlezing te luisteren en overstemden de luidsprekers met Joodse liederen. Het ultimatum werd met een half uur verlengd en inmiddels begonnen soldaten en militaire politie voorbereidingen te treffen voor geweld dadige ontruiming. Óm twaalf uur daalden gehelmde politiemannen in de ruimen af, waar zij werden bekogeld met blikken, glazen, flessen en een stortvloed van scheldwoorden. Daarop ontstond een al gemene verwarring. Op verscheidene plaatsen ontstonden gevechten, waarbij vrouwen en kinderen zeer fanatiek op de politie insloegen. Na enige tijd slaagde de politie erin de orde te herstellen en de passagiers in groepen te verdelen. Met uitzondering van enkele ouderen en zieken bleven allen op de grond liggen en moes ten met geweld worden verwijderd. Georganiseerd verzet. Het verzet was zo krachtig, dat voor iedere emigrant vier of vijf politiemannen nodig waren. Ofschoon de vrouwen heftig San de gevechten, die bij het wegbrengen van vrijwel iedere emigrant ontstonden, deelnamen, bevalen de officieren tegen haar geen stokken te gebruiken. Tegen de mannen moest men stokken gebruiken, waarmee zij in enkele gevallen slagen op het hoofd kregen, zodat verscheide emi granten bewusteloos werden geslagen. Een jongen van tien jaar beet een soldaat de vinger af. In een der ruimen bleek het voor de politie onmogelijk de toestand meester te worden en hier moesten ten slotte de passagiers met een sterke water straal worden verwijderd. Het verzet op dit schip was zoveel he viger, dat het hier georganiseerd was door de Zionistische leider M. Kosmann. die tot het begin der actie tot verzet bleef aan vuren. Hij was de derde man, die door de soldaten na een hevig gevecht werd over meesterd en weggedragen. Er waren ook ge- uniformeerde padvinders aan boord, die fel verzet boden. Aan dek en op we? naar de trein speelden zich twee uren lang al lerlei tonelen af. Schier iedere man en iedere vrouw en zelfs de kinderen moesten worden weggedragen of gesleept. Zij spuw den en krabden de soldaten in het gezicht. Het geheel werd begeleid door een onaf gebroken koor van scheldwoorden, waarbij „Hitlerbandieten" voortdurend gehoord werd. De militaire politie, die ons langs de trein voerde, werd bij elk venster nageroe pen als „SS-Hauptmann". De meest weer barstige elementen werden in_ vracht auto's weggevoerd. Onder de gewonden waren zeven vrou wen, van wie vier in een toestand van hysterie verkeerden. Om half drie was de stroom van vechtende mensenkluwens, die aan ons voorbij trokken, geëindigd en verlieten de politiemannen en paratroo pers het schip". Griekse kabinet keurt amnestie-decreet goed Maar de guerilla-strijders eisen meer Het Griekse kabinet heeft een veelom vattend amnestie-decreet, dat aan het parlement zal worden voorgelegd, goed gekeurd. Ook besloot het kabinet de exe cutie van „bandieten", die door de buiten gewone krijgsraad ter dood veroordeeld zijn, uit te stellen. Volgens het decreet zal volledige amnestie verleend worden voor alle overtredingen van politieke aard. verband houdend met de rebellie. Voorts zal amnestie verleend worden aan allen, die zich binnen een maand overgeven. Deze termijn kan echter bij koninklijk be sluit op advies van het kabinet verlengd worden, f Het agentschap „Hellas Presse" publi ceert het volgende bericht, dat door het hoofdkwartier der guerillastrijders in Griekenland, per post is verspreid: „Het democratische leger kan met Sophoelis slechts onderhandelen op de volgende grondslagen: Het onmiddellijk sluiten van een wapenstilstand, arkondiging van een algehele amnestie, zonder uitzonderingen en de onmiddellijke invrijheidstelling van alle democraten en verzetslieden die zich momenteel in de gevangenis bevinden, de onmiddellijke repatriëring van alle gede porteerden en van de bevolking die opge jaagd is door de monarchistische legers, herstel van de vrijheid van drukpers en van alle andere democratische vrijheden". Turkse premier neemt ontslag Radio-Ankara meldt, dat officieel is me degedeeld. dat de Turkse premier, Recep Peker. president Inonu om gezondheids redenen zijn ontslag heeft aangeboden. De president heeft de ontslagaanvrage aanvaard en heeft Hassan Saka, de mi nister van Buitenlandse Zaken, tot nieu we premier benoemd. Een eigengemaakte bom is gevonden aan boord van het tweede, gisteren in Ham burg aangekomen emigrantenschip de „Empire Rival", kort nadat de zich aan 'boord bevindende Joodse emigranten het schip rustig hadden verlaten. De bom werd verwijderd en kwam elders tot ontploffing. Deskundigen verzekeren, dat zij. indien zij aan boord ontploft zou zijn, een gat van twee vierkante meter in de wand veroor zaakt zou hebben. In het Poppendorfkamp hij Lubcck zijn de daar gearriveerde Joden van de Exodus- schepen reeds bezig met zich zo goed en zo kwaad als de omstandigheden dat mogelijk maken, een gezellig tehuis te scheppen. Erg gezellig zien de plaatijzeren barakken er overigens niet uit. Prins Bernliard naar Schotland Prins Bernhard is hedenmorgen per vliegtuig naar Schotland vertrokken, waar hij enkele dagen de gast zal zijn van het Engelse koningspaar. Prinses Juliana was helaas door een zware verkoudheid ge noodzaakt de reis uit te stellen, doch zij hoopt tegen het einde dezer week weer voldoende hersteld te zijn om de prins te volgen. Verenigde vergadering van beide Kamers De beide Kamers der Staten-Generaal zijn bijeengeroepen voor een verenigde vergadering in het gebouw van de Tweede Kamer op Zaterdag 13 September, des na middags te kwart voor drie. De minister van Binnenlandse Zaken zal in deze vergadering de zitting 19461947 in naam van H. M. de Koningin gesloten verklaren. West Borneo is bereid Europese Joden op te nemen Tijdens de lunch door de gemeenteraad van Amsterdam aangeboden aan de presi dent van Oost-Indonesië met zijn gevolg in het Amstelhotel te Amsterdam, zeide Hamid II sultan van Pontianak in een persoonlijk onderhoud tot de Opperrabbijn van Amsterdam J. Tal, dat West-Borneo bereid is alle Joden in Europa, die fich niet langer daar kunnen ophouden, op te nemen. - HONGERSNOOD IN FRANKRIJK (Van onze Parijse correspondent) De Parijzenaar is op zijn rust gesteld, het leven in een jachtende metropool is inderdaad vermoeiend en daarom heeft hij de gewoonte zich royale vacanties toe te meten. Neringdoenden plegen hier min stens een maand hun zaken te .sluiten en scholen gevan van 8 tot 10 en Universitei ten van 12 tot 15 weken vrijaf. Mensen, die niet absoluut voor hun werk aan een vaste plaats gebonden zijn, vertrekken in Juni om niet voor half October in hun woonplaats terug te keren. Tijdens de Augustusmaand wordt Parijs dan door vreemdelingen overstroomd. Begin Sep tember keert dan de grote massa der be volking terug. Volgens recente gegevens van de Franse spoorwegen bedroeg het gemiddeld aantal dagelijkse reizigers, die tijdens deze periode naar de hoofdstad werden Teruggevoerd, plus minus 300.000. Sommige dagen overtrof dit cijfer echter het half millioen. Dat zijn dan tezamen vele honderd-duizenden bruingebrande mensen, die weer wat vreemd staan te genover de actuele zorgen van de grote stad: zoals elementaire voedingsproble men en kwesties, hoe"men uit kan komen met een budget", dat altijd tekort schiet om aan de gestadig stijgende levensonkos- ten te voldoen. Die zorgen worden van daag zéér dreigend. Volgens de zeer pessimistische voorspel lingen van Ramadier zal de Franse graan oogst aan niet meer dan 20% der behoef ten kunnen voldoen! Vruchten, groenten, aardappelen, eieren en vlees stijgen thans reeds (ofschoon in overvloedige massa's aanwezig) zichtbaar in prijs, nl. gemiddeld 23% over één maand (Augustus). De Fransman vraagt zich daarom met angst en beven af, waar dat alles heen moet gaan, wanneer de winter nog met nieuwe problèmen komt: kwesties van vervoer en schaarste aan velerlei producten. De re- Tsjang Kai Tsjek waarschuwt De communisten zijn sterk Volgens welingelichte kringen heeft maarschalk Tsjang Kai Tsjek tijdens een redevoering voor de centrale uitvoerende commissie van de Kwomintang verklaard, dat de communisten in China militair sterk genoeg zijn geworden om de regering om ver te werpen. De maarschalk zou er in het bijzonder de nadruk op hebben ge legd, dat de macht van dc communisten aanmerkelijk gestegen is vergeleken bij de periode 1928-1930, in het bijzonder na het eind van de oorlog. Toch sprak Tsjang Kai Tsjek de hoop uit de communisten te kun nen verslaan, gegeven, dat zij geen sym pathie genieten in het buitenland noch steun ondervinden van de Chinese bevol king. In een kennelijke toespeling op de ver klaringen van generaal Wedemeyer zei Tsjang Kai Tsjek, dat China smaad is aangedaan en hij waarschuwde de leden van de communistische partij tegen de overdreven commentaren van vrienden in het buitenland. Hij bestreed de mening, dat China zich aan de rand van de af grond zou bevinden, en wees er op, dat de regering nog over Amerikaanse surplus- voorraden en de goederen van de vijand of van collaborateurs beschikt tot een waarde van 700 millioen dollar. gering heeft op die vragen een hoogst pes simistisch antwoord gegeven: er staat Frankrijk, aldus Ramadiei-, niets meer of minder dan "een hongersnood te wachten. Het is wel duidelijk, dat dit alarmerende beeld in hoofdzaak is bedoeld om de be langstelling en daardoor de hulp van het buitenland actief te maken. Een weinig bewonderenswaardige methode overigens, die nog minder appreciabel is wanneer men bedenkt, dat de regering in vele noodzakelijke maatregelen heeft gefaald en een gebrek aan organisatie-talent heeft getoond, dat voor een groot deel aanspra kelijk kan worden gesteld voor de heer sende nood en de sombere vooruitzichten. Bezuinigingsmaatregelen In navolging van de Engelse regeriijg heeft thans ook Frankrijk een aantal ver soberingsmaatregelen aangekondigd. Een speciaal uit zes man bestaand co mité „red de franc" is in het leven geroe pen. Aan het hoofd van het comité staat premier Ramadier. Deze stappen werden aangekondigd toen de dollar-koers op de zwarte markt tot 287 steeg, hetgeen in vergelijking tot de officiële koers van 120 een zeer groot ver schil is. De belangrijkste versoberingsmaatregel gold de benzine waarvan het rantsoen met 40 percent werd verlaagd. Hierdoor krijgen de plezïerrijders, welke tot nu toe nog 20 liter per maand kregen toegewezen, thans niets meer. De motor rijders moeten het in het vervolg met de helft van hun rantsoen, te weten vijf liter, stellen en voor auto's van meer dan 15 paardenkracht krijgt men in het geheel geen benzine meer toegewezen. Door deze laatste maatregel zullen de glimmende Amerikaanse wagens welke gedurende het afgelopen jaar in grote hoe veelheden op clandestiene wijze zijn ge ïmporteerd, moeten worden „opgelegd". Men zal niet overgaan tot het opnieuw invoeren van de speciale rijvergunningen zoals deze tijdens de oorlog in gebruik waren, daar men de overtuiging heeft dat deze rantsoen-verlaging hetzelfde resul taat zal hebben. (U. P.) IS al scheren Een voorstelling van de Barbier van Sevillain de Parijse opera comique kon dezer dagen geen doorgang vinden, om dat 'n grote watcrleidingsbuis 't plotse ling begaf, zodat een stroom van water over het toneel in de parterre gutste. Een volle zaal wachtte op het rijzen van het doek, toen het ongeluk zich voor deed. Terwijl het water over hun zit plaatsen stroomde, verlieten de toe schouwers ordelijk het gebouw ,(U.P.) Deblokkering van activa in de Verenigde Staten De Nederlandse. Bank deelt mede, dat volgens een officiële mededeling van het Amerikaanse departement van Financiën, Italië sinds 29 Augustus 1947 behoort tot de landen, op welke ..general license no. 95" van toepassing is verklaard. Dientengevolge kunnen saldi voor reke ning van Italië of van Italianen onder be paalde voorwaarden door de Nederlandse Bank worden gecertificeerd. CHAOS IN INDIA Een gehele Hindoe-stad zou door Mohammedanen uitgemoord zijn Meer en meer ontsnapt de strijd tussen Hindoes en Mohammedanen in het voorma lige Brits-Indié aan de controle der auto riteiten. die voor een bijna wanhopige taak staan. De „heilige oorlog" is in volle he vigheid ontbrand en dc tegenover elkaar staande bevolkingsgroepen vechten een hyslcrisehe strijd van haat en wraak, die zich zelfs door de oude. altijd zo invloed rijke Ghandi niet laat stuiten. Ghandi is in New-Delhi aangekomen om een reis dooi de Pcndsjaab, het middelpunt der bloedige onlusten, te maken, doch hij heeft die reis voorlopig uitgesteld omdat het hem duide lijk is geworden, dat zelfs hij niet meer veilig is voor de niets-ontziende harts tochten. Ghandi staat In de stad onder zware be waking. daar men vreest dat er in New- Delhi elementen zijn die het op zijn leven gemunt hebben, om daardoor de laatste kans voor een vrede tussen de twee elkaar uitmoordende rassen te elimineren. Men neemt aan dat Ghandi zelfs naar het leven wordt gestaan door sommige fanatieke le den van zijn eigen Hindoevoik, die geen genoegen nemen met de campagne van de oude leider om aan de vicieuze cirkel van vergelding, die millioenen in ellende dom pelt en aan vele duizenden het leven heeft gekost, een einde te maken. Zichtbaar vermoeid na zijn tocht van 36 uur van Calcutta naar New-Delhi trok Ghandi zich terug in een voorstadje van New-Delhi, waar hij verwelkomd werd door zijn gastheer, de multi millionnair G. D. Birla, een Indisch industriëei. die zijn woning ter beschikking van de Mahatma heeft gesteld. Bij elke andere gelegenheid Amerika's mening onveranderd? Dr. Van Mook heeft gisteren op de Ne derlandse ambassade te Washington een persconferentie gehouden, waardoor hij in de gelegenheid was de Amerikaanse en bui tenlandse journalisten een beeld te geven van de situatie in Indonesië, zoals de Ne derlandse regering die ziet en van de détails der kwestie, waarover in het bui tenland nog steeds vele misverstanden be staan. Hij zette het standpunt der Neder landse regering uiteen en omschreef nog eens haar doelstellingen. Dr. Van Mook bleek niet bereid over zijn bezoek aan het Amerikaanse departement van Buitenland se Zaken meer te zeggen dan: „Het heeft de situatie opgehelderd". Wel zeide hij nog, dat, voorzover het de economische aange legenheden betrof, de besprekingen „lou ter oriënterende/waren geweest. Dr. Van Mook vertrekt Zaterdag uit-de Verenigde Staten naar Nederland. Hij is voornemens Donderdag 18 September naar Batavia te rug te keren. De Amerikaanse correspondent van de Nieuwe Rotterdamse Courant meldt als de mening van gezaghebbende kringen in Washington, dat de besprekingen van dr. Van Mook en mr, Van Kleffens met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Marshall, geen wijziging gebracht hebben in het tot dusver door de Ver enigde Staten ingenomen standpunt, dat hierop neer komt: Waar de Veiligheidsraad zich eenmaal met de Indonesische kwestie heeft ingelaten, dienen stappen, die zou den indruisen tegen de wens van de raad tot staking der vijandelijkheden of zouden vooruitlopen op het consulaire rapport, te worden afgeraden. Men erkent wel dat de Nederlandse regering meester blijft over eigen beslissingen, doch men verheelt niet dat, gezien de heersende stemming in de Veiligheidsraad en de houding door de raad aangenomen, elke Nederlandse stap die onvoldoende rekening zou houden met de stemming en houding van de raad, re acties zal opwekken die zouden kunnen leiden tot maatregelen, aan welker deel neming de Verenigde Staten zich niet zouden kunnen onttrekken. Hieronder kan de mogelijkheid tot sancties niet worden uitgeschakeld. Samenvattend kan als resultaat van de besprekingen worden gezegd, dat het Ame rikaanse inzicht onveranderd is gehand haafd, dat naar Amerikaans oordeel de zaken thans hun beloop moeten hebben volgens de richtsnoeren door de Veilig heidsraad vastgesteld. Middelerwijl zou Nederland geduld dienen te betrachten, hoe moeilijk dat onder de gegeven om standigheden ook is. zou Ghandi de voorkeur hebben gegeven aan de naderige Banghi-kolonie. thans ech ter hadden zijn vrienden voor zijn eigen veiligheid geadviseerd het aanbod van Birla aan te nemen. Nadat Ghandi de trein verlaten had. bracht een auto hem onmiddellijk naar de woning van Birla voor een conferentie met Pandit Nehroe. Ghandi's plannen zijn on bekend, maar vermoedelijk zal hij hier drie of vier dagen blijven, omdat hij zich ernsti ge zorgen maakt over de nieuwe onlusten in de hoofdstad. A.F.P. heeft medegedeeld, dat berichten uit New-Delhi melding maken van een gruwelijke moordpartij in Pesjewar, een stad bij de Noordwestelijke grens van Voor- Indië, waar de gehele bevolking uit Hin does bestaat. Zij zou door Mohammedanen geheel zijn uitgemoord, wat zou neerko men op een massamoord van tienduizend mensen. Prinses Margriet gaat naar school Het secretariaat van Prinses Juliana deelt ons mede, dat Prinses Margriet leer linge is geworden van de groep voor voor bereidend lager onderwijs van de „werk plaats Kindergemeenschap" te Bilthoven. Het plan-Marshall Europa vraagt bijna 22 milliard Een zegsman van het economische co mité der Europese mogendheden voor het plan-Marshall deelde gisteravond mede dat de te Parijs confererende mogendhe den een bedrag van 21 milliard 900 mil lioen dollars zullen vragen voor herstel. De zegsman zeide dat het antwoord op Marshalls aanbod Maandag aanstaande gereed zou zijn voor ratificatie door. de ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland en Frankrijk. Bevin en Bidault en de ministers van de veertien andere landen welke deelnemen aan het plan- Marshall. Italië praat mee. Graaf Carlo Sforza, de Italiaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft de uitnodiging voor een Parijse conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken over het plan-Marshall aanvaard- Men verwacht, dat de deelnemers aan deze conferentie, die 15 September geopend zal worden, een rapport zullen tekenen, dat het gemeenschappelijk antwoord op het aanbod van Marshall betekent. De cijfers spreken Volgens „Newsweek" is in Parijs bij de besprekingen over het Marshall-plan gebleken, dat de industriële productie van de meeste West-Europese landen bijna gelijk met of zeifis boven de voor oorlogse cijfers ligt. De cijfers zijn: Basisjaar Percentage Groot-Brittannië 1938 110-120 België 1936-'38 99 Denemarken 1937 100 Frankrijk1938 93 Ierland 1937 102 Nederland 1937 90 Noorwegen 1937 123 Zweden 1937 109 Italië1938 60 Duitsland Am. zóne 1936 46 Duitsland Eng. zóne 1936 33 De laatste twee cijfers zijn veelbeteke nend. De daling van de West-Europese pi-oductie is bijna even groot als het Duitse tekort. Het woord is aan- Thomson Wat de mensen ontevreden maakt over hun levensstaat is het fantastische denkbeeld, dat zij zich vormen uan het geluk van anderen. Os. B. van der Werff overleden Ds. B, v. d. Werff, emeritus predikant der Ge reformeerde Kerk te Amsterdam, dte vele jaren In Heemstede woonde. Is ln Den Helder, waar hij de laatste tijd woonde, overleden. Hij werd 75 jaar. Ramp op pleziervaartuig In de haven van Pittsburgh (Pennsyl- vanië) heeft zich gisteren aan boord van een pleziervaartuig een ontploffing voor gedaan, waardoor 28 mensen om het leven zijn gekomen. Zestien personen werden zo ernstig gewond, dat zij naar een zieken huis gebracht moesten worden. Het ongeluk gebeurde juist voor enige honderden passagiers aan boord zouden gaan om een tochtje op de Ohio te maken. Het schip brandde na de explosie geheel uit. Socialistische „ondergrondse" in de Russische zóne Hermann Wolters, een socialistisch® senator uit Breinen, deelde op een bijeen komst van jonge socialisten te Hamburg mede, dat in de Sovjet>-zóne van Duits land een „proletarisch socialistische ver zetsbeweging" zou worden gevormd om te vechten voor ..de vrijheid van de peest en de mensheid". Wolters verklaarde: „Wij zullen in de Oostelijke zóne van onze positie, van „kritiek-leveraars", overschakelen op de houding, waarin wij twaalf jaar lang ge streden hebben voor de vrijheid van de geest en de mensheid, en wij zullen alle middelen aanwenden om een proletarisch socialistische verzetsbeweging te organi seren". (U. P.) Bijna drie kilometer stof uit pakhuis gestolen In de periode van December 1946 tot Juli 1947 werd bij de Ramaers textielfa brieken te Helmond in totaal 2800 meter japonstof ontvreemd. Deze hoeveelheid werd gestolen uit een der opslagplaatsen, telkens echter met flinke tussenpozen. Dezer dagen wist de Helmondse politie de hand te leggen op twee Eindhovenaren, die in een particuliere zaak enkele artikefcn ontvreemdden. Toen kwam vast te staan, dat deze Eindhovenaren, de 24-jarige H. V. H. en de 27-jarige -B. V. ook schuldig waren aan de diefstal van de textielstof. Zij legden een bekentenis af en werden ter beschikking van de officier van Justitie gesteld. John Snyder in Engeland De Amerikaanse minister van FinancïüTl, John Snyder, is dezer dagen in Engeland aangekomen voor belangrijke besprekingen die wellicht voor een aanzienlijk deel zul len bepalen of Engeland nog verdere kan sen heeft op dollarhulp in de naaste toe komst. Snyder arriveerde met de .Queen Elizabeth" en werd bij zijn aankomst be groet door zijn Britse collega Hugh DaltonJ die tevens de Canadese minister van Fi nanciën, Douglas C. Abbott eveneens aan boord van de „Queen Elizabeth" verwelkomde. (U.P.) Ruggemerg-onsteking maakt slachtoffers in Berlijn Leden van de Berlijnse gezondheids dienst maken bekend, dat zich tot nu toe 554 gevallen van rugpemerg-ontsteking hebben voorgedaan, waaronder 53 met do delijke afloop. In de afgelopen 24 uur wer den 38 nieuwe gevallen gemeld, waaronder twee met dodelijke afloop. Volgens de bin nengekomen rapporten deed zich meer dan vijftig procent van de nieuwe gevallen in de Russische sector van dc stad voor. (U.P.) Mynstakers voelen zich onzeker Sinds Arthur Horner, de communistische secretaris van de Britse mijnwerkersunie, de stakende mijnwerkers van Yorkshire in een heftige rede beschuldigd heeft van reactionnaire beweegredenen en hen heeft verweten dat zij de val van de Labour- regering op hun geweten zullen hebben wanneer" tengevolge van hun staking een nieuwe brandstofcrisis zou ontstaan, zijn de stakers onzeker geworden en zijn zij gaan vrezen, dat zij de sympathie van de mijnwerkers in de andere mijnen zullen verliezen. Horners beschuldiging was spe ciaal gericht tegen de aanstokers van de staking in de mijnen van Grimethorpe. In de andere mijnen zijn intussen vele arbei ders weer aan het werk getogen. Men verwacht dat vooral de rede van Horner er spoedig toe zal leiden, dat het werk algemeen wordt hervat. De regering heeft intussen nog geen gebruik gemaakt van haar wettelijke bevoegdheid tot dwang op de mijnwerkers, doch er zijn aanwijzin gen dat zij' overweegt, in te grijpen wan neer de situatie verergert. Shinwell, de minister voor Brandstof en Energie, heeft in de gisteren gehouden ministerraad het kabinet gevraagd, de kwestie voor het ogenblik over te laten aan de vakbond leiders, die pogingen in het werk stellen om de staking te doen eindigen. Zij hebben tot nu toe geen resultaat geboekt, en zelfs is het totaal aantal stakers nog vermeer derd, niettegenstaande het feit dat som migen aan het werk gingen. Het werk in enkele andere mijnen waar nog gewerkt werd, is namelijk intussen ook stil komen te liggen. Tot vandaag ^ijn ruim vierhonderddui zend ton kolen verloren gegaan De Lon- dense bedrijven krijgen reeds 50 procent minder kolen, om daardoor de belangrijke staalindustrie van Sheffield op gang te kunnen houden. In Ne tv York heeft men een oplossing gevonden voor de nijpende parkeerproble men. door het dak van een groot warenhuis te gebruiken voor het opbergen van auto's. De wagens worden per lift omhdbg en omlaag gebracht. WARMER OVERDAG. Verwachting, medegedeeld door het K.NM I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: Aanvankelijk nog verder afnemende maar later weer toenemende en gelei delijk naar Zuid-West of Zuid krim pende wind. Wisselende bewolking, bijna overal droog weer. Morgen over dag warmer. 11 September: Zon op 6 06 uur, onder 19.07 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1