c Zestig jaar geleden werden de stoelen gebroken, nu puilen de zalen uit Wereldnieuws WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1947 2 HAARLEMSE HISTORIE VAN „HET LEGER' Het diamanten jubileum van het Heils leger in Nederland wordt overal, waar ook maar het geringste spoor van zijn werk te ontdekken is, gevierd, voorzover dit al thans nog niet gebeurd is. Dus ook in Haarlem, waar in de Schagchelstraat een bescheiden gebouw haast in tegenspraak is met het omvangrijke werk van het Heils leger, dat zich in de zestig jaren van zijn bestaan zozeer burgerrecht verwierf. Het begon op die eerste October van het jaar 1387 bij Felix Favore, een zaal in de Sm edestraat, waar nu het gebouw van de R.K. Volksbond is. Het begon met modder en vuil, met gemene taal voor de eerste soldaten uit de mond van keurige Haarlemse heren, het begon met één stafkapitein en een handjevol officieren, wier namen nog te vinden zijn in het gulden boek, dat de wederwaardigheden van het leger in Haarlem bevat in zorgvuldige schrijflet ters, bijna van dag tot dag vertellend, hoe uit de aanvankelijke verguizing een lichte aarzeling en later zelfs een hartelijk mede leven groeide. De herinnering aan de eerste dagen van het Heilsleger zijn vergrauwd, maar wan neer wij in de gezellige kamer van Ma joor A. G. Schram in de Schagchelstraat alles nog eens napluizen en ons laten ver tellen over al deze strijd van jaren her, dan komt het enthousiasme los. Welkom was de nieuwe organisatie geenszins, lees maar eens het eenvoudige verslag van (die eerste bijeenkomsten, toen 78 stoelen braken door het geweld van oproerige luisteraars. De politie moest meermalen de zaal van Favore met een blanke sabel ontruimen en de leden van het Leger werden door dezelfde politie naar huis be geleid. Een bekeerling repareerde echter de stoelen Nu is het anders. Honderden Haarlem mers zijn door de straatevangelisatie be reikt, duizenden kwamen tot het Leger om raad en steun, de reclasseringsafdeling heeft haar ongeziene werk gedaan in de cellen der gevangenen en vaak moeten vele belangstellenden voor de bijeenkomsten worden teruggestuurd, omdat er geen plaats in tent of zaal meer is. Twee corpsen is Haarlem rijk: één in het centrum met het gebouw in de Schagchelstraat als .basis'' en één in Noord met mej. adj. W. Geutjes aan het hoofd. Bijna vierhonderd soldaten telt het corps en in de vijf en dertig jaren, dat het sociale werk nu bestaat, heeft het gebouw aan het Spaarne bewezen, in een behoefte te voorzien. Daar immers werden voor de oorlog de daklozen verzorgd en nu is er een afdeling voor jongens, veelal a-socialen, ondergebracht; de leiding van adjudant C. J. Schaap heeft reeds velen hunner tot maatschappelijk-volwaardigen omgevormd en nog dag in dag uit gaat dit werk zonder uiterlijk vertoon verder. Zestig jaar is een eerbiedwaardige staat van dienst, maar denk niet, dat het Heils leger nu op zijn lauweren gaat rusten. Er schuilen nog grote perspectieven in dit zegenrijke werk en de plannen voor de toekomst getuigen dan ook van een on vermoeibare energie. Natuurlijk moet de centrale kas in Amsterdam alle nieuwe "projecten bekostigen, maar het voornaam ste obstakel op de weg naar een heel nieuw gebouw aan het Spaarne, naast het tegen woordige onderkomen voor jongens, wordt toch wel in de eerste plaats gevormd door een gebrek aan materiaal. Want het jon genstehuis is te klein geworden, ook al omdat de Rijksbrandweer een deel van het gebouw bewoont. En dan de komende herdenking. Wan neer de mensen van het Heilsleger los ko men* over de plannen van „hun" diaman ten feest, vertellen ze zo mogelijk nog opgewekter, dan over het verleden met zijn zorgen en overigens blijmoedig aan vaarde donkere uren. Op de eerste Octo ber gaat er in het Concertgebouw iets groots gebeuren: Lt. commissioner A. C. Beekhuis, die op het ogenblik in Engeland JAARBEURS-NIEUWS Prins Bernhard m deDomstad De eerste Jaarbeursdag noteerde een behoorlijk bezoek, dat dank zij de verdubbelde toegangsprijzen wegens de „exportdagen" niet te groot was. Inkopers uit vele landen kwamen zaken doen en de belangstelling ging speciaal uit naar de zware industrie, de Agrarische Beurs, zuivelproducten, plastics, textiel en schoenen. Een telefoontje uit Soestdijk liet de or ganisatoren Dinsdag weten, dat Prins Bernhard die middag de Jaarbeurs zou bezoeken. De Prins arriveerde om half vier en maakte een rondgang zpwel over het Vredenburg-terrein als over de afde ling aan de Croeselaan. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Utrecht, de heer M. A. Reinalda, had reeds eerder op de dag een bezoek aan de beurs gebracht. Wat erwten en bonen mogen kosten Voor consumptie-peulvruchten van de oogst 1947 zijn de volgende maxlmum-consumtleprij- zen per kg. vastgesteldgroene erwten f OM. spliterwten f 0,56, schokkers f0,56, capucijners f 0,82, bruine bonen f 0,78, witte bonen f0,80 en grauwe erwten tl. De radio geeft Donderdag 7.00, 8.00. 13.00, 19.00, 20.00, 22.30 uur Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Morgengebed. 8.15 Platen. 10.15 Morgendienst. 10.4S Platen. 11.00 Voor zieken. 11.45 Orgel. 12.00 Piano. 12,30 Wecr- praatje. Dansorkest. 13 *5 Voor de vrouw. 14.00 Lichte muziek. 14.40 Voor de vrouw. 15.00 Klari net. 16.00 Bijbellezing, 16.45 Oude muziek. 17,15 Musette-orkest. 18.00 Platen. 18.30 Strijdkrachten. 19 15 Actualiteiten. 20.15 Koor. 21.30 Weekover zicht. 21.50 Platen op verzoek. 22.45 Avondover denking. 23.00 Symphonie-concert. HILVERSUM II, 414.5 M„ 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00, 23.00, 18.00, 20.00, 23.00 uur Nieuws. 7.30 Platen 9.15 Morgenwijding. 9 35 Platen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Platen. 11.20 Kerkconcert. 12.00 Vioolsoli. 12-30 Weerpraatje. 12.38 Metropole orkest. 13.15 Lichte muziek. 13 45 Platen. 15.00 Ge varieerd programma. 16 06 Reprises. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Koor. 17.50 Rijk over zee. 18.15 Sport. 18.30 Lichte muziek. 18.15 Orgel en plano. 19.45 Causerie over „Raketten", 20.15 Symphonie- concert. 21.20 Luisterspel. 22.00 Lichte muziek. 22.30 Dansmuziek. 23.15 Fllmmelodleën. OUD-MINISTER WELTER SPREEKT Hedenavond om 9.30 uur, zal over de zender Hilversum 1. de vlce-voorzltter van het Nationaal Comité Handhaving Rijkseenheid, oud-mlnlster Ch. J. I. M. Weiter een radiorede houden over de Indische kwestie. vertoeft, komt speciaal over om de leiding van de i October-^vond op zich te nemen. Na de receptie 's middags bij Brinkmann wordt er namelijk een veelzijdig program ma in de grote zaal van het Haarlemse Concertgebouw ten beste gegeven, al voor afgegaan door een grote bijekomst op de Markt, datum 27 September, waar Lt. Kol. Huyg het woord zal voeren. De vierde October komt dominee Buskes uit Amsterdam spreken. Oorlogsmémoires. De samenkomsten werden in de oorlog hoe langer hoe moeilijker en tenslotte ge heel onmogelijk gemaakt. Men kwam nog wel by'een, maar dan een beetje in het ge heim en zonder de volledige uniform, want daar hadden de Duitsers een hele boel over te zeggen. Er kwamen ook wel eens Duitsers op de bijeenkomsten, maar dan „goeie" Duitsers, die in hun vaderland eveneens het Heilsleger hadden gediend en dus in Nederland weer contact zochten met gelijkgestemden. Toen kwam het bevel van het Duitse commando, dat de Euterpe- straat degenen boven het hoofd hing, die leden der Wehrmacht zouden toelaten op de bijeenkomsten van het Heilsleger De 9 Muzen Twee 70-Jarlgen. De lettertekenaar S. H. de Roos, die zoveel heeft bijgedragen tot de herle ving van de boekkunst, hoopt op 14 September 70 Jaar te worden. Twee dagen later herdenkt de romanschrijfster G. E. van Nes—Uilkens hetzelfde feit. Van Belnutn op tournée. De eerste dirigent van het Concertgebouworkest. Eduard van BeJ- num. gaat van eind October tot eind December een grote buitenlandse toumée maken. Op 23 October treedt htj op in Napels, op 28 October zal Van Belnum in Milaan de dirigeerstok voe ren. Na een bezoek aan Boedapest vertrekt hij naar Londen, waar hij ruim een maand met het Londense symphonteorkest zal optreden. Muzikale export. Bruckr.ers zevende en Brahms' eerste symphor.ie worden op het ogen blik door een Engelse maatschappij in de ver tolking door het Concertgebouworkest op de zwarte schijf vastgelegd. Vier tragische ongelukken j Hongaarse communisten ontvouwen hun plannen Met het oog op hun trouwplannen ging Maandag een verloofd paar uit Alphen aan de Maas op de fiets naar Tiel voor het doen van enige inkopen. Bij Wamel wer den zij aangereden door een vrachtauto. De jongeman werd op slag gedood, zijn aanstaande moest met ernstige kwetsuren naar het ziekenhuis te Tiel worden over gebracht. De autobestuurder was vermoe delijk dronken. In Gennep werd een vrachtrijder tussen zijn eigen wagen en een passerende auto doodgedrukt, te Gorkum viel een 13-jarige knaap uit het woonwagenkamp van zijn rijwiel en kwam met het hoofd op de laadbak van een passerende vrachtauto terecht. De jongen was onmiddellijk dood. Tenslotte viel in Hilversum een metse laar van zes meter hoogte door het glazen dak van een fabriek op een stenen vloer. Ook hij werd op slag gedood. BOEKBESPREKING Benen als een Barometer en steeds maar rauw weer op til? Rheumatische pijnen in armen en benen, neen in alle ledematen nu hier, dan daar zijn in ons voohtig wispelturig klimaat voor velen onfeilbare voorboden van veran dering van weer. Wapen U tegen die slopen de pijnen- Neem Kruschen Salts. De aansporende werking van Kruschen op Uw bloedzuiverende organen drijft de pijn- "verwekkende schadelijke zuren op de vlucht en neemt zo de oorzaak weg van die steeds weerkerende plaag, die Uw hele gestel onder mijnt. Tob niet langer door, vraag vandaag Kruschen bij Uw Apotheker of Drogist en neem van morgen af regelmatig de kleine dagelijkse dosis in Uw eerste kopje thee. (Adv.) Regering wil beperkingen op rechtsverkeer opheffen Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot intrekking van het be sluit „beperking rechtsverkeer". Dit besluit werd ingevoerd om te- voor komen, dat terstond na de bevrijding van Nederland of een deel daarvan, in het be vrijde gebied rechtshandelingen zouden worden verricht, welke het nationale eco nomische leven blijvend zouden kunnen schaden en het rechtsherstel zouden kun nen bemoeilijken. Thans,vormt dit besluit, een niet langer gerechtvaardigde belem mering van het economische verkeer en dient het te vervallen. Het ontwerp bevat betreffende effecten echter een bijzondere voorziening. Gewaardeerd initiatief van mevrouw Spoor Naar aanleiding van de uitzending door radio-Batavia over bijzonderheden om trent de toestand van de gewonden in de militaire hospitalen naar Nederland, welke uitzending wordt verzorgd door mevrouw Spoor, die daartoe zelf hospitalen bezoekt en verder telegrafisch gegevens krijgt uit andere steden op Java en Sumatra, heeft de echtgenote van de legercommandant van een onbekende schrijver uit Indië in een enveloppe f 1000.toegezonden ge kregen. Mevrouw Spoor ontving van de Band Nederland-Indië uit Nederland een bedrag van veertien honderd gulden, met de be doeling dit geld eveneens te besteden aan versnaperingen voor de gewonde militai ren in de hospitalen. Waarom hoofdakte-onder wijzers in dienst moeten De minister van Oorlog heeft geantwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Sêhoo- nenberg, aangaande het niet verlenen van uitstel van de dienstplicht aan onderwij zers, die voor hun hoofdakte studeren, dat de studie voor deze akte niet vereist is, om een loopbaan aan te vangen, want derge lijke mensen zijn reeds onderwijzer. De hoofdakte wordt volgens de minister overi gens meestal in de vrije tijd behaald en de vereiste studie kan tijdens de diensttijd worden voortgezet. Verder toonde de minister zich niet be reid onderwijzers de langere duur dan 11 maanden diensttijd, in hun vacantietijd te laten vervullen. Er is met de minister van O., K. en W. een regeling getroffen, waar door de waarde van het eerste gedeelte van het hoofdakte-examen niet komt te ver vallen, wanneer het tweede deel eerst veel later kan worden afgelegd. Geheelonthoudersbond In het goud De Algemene Nederlandse Geheelont houders Bond herdenkt dit jaar zijn 50- jarig bestaan. De officiële herdenking heeft plaats op Zaterdag 13 September in Den Haag in het gebouw Willemsstraat, waar van half vier tot 5 uur namiddags een re ceptie wordt gehouden en 's avonds in Diligentia, Lange Voorhout, waar om 19.30 de kunstavond aanvangt, aangeboden aari de afgevaardigden uit het gehele land en aan genodigden door de afdeling Den Haag, welke afdeling zelf eveneens dit jaar haar gouden feest viert. voor de „Honderd Jaar Nederlandse schilder en Tekenkust (1750—1850)" door P. A. SCHEEN. Uitgeversbureau „Boek en Periodiek". De eeuw, die verliep tussen 1750 en 1850.is niet de belangrijkste onzer vaderlandse kunst geschiedenis, maar gedurende en na de oorlogs jaren is de belangstelling voor de romantiek en anecdotisch getinte kunst zodanig gegroeid, dat de samensteller met dit werk vele verzamelaars aan zich heeft verplicht met dit lijvige boek werk dat ongeveer 400 voor een goed deel on bekende reproductiën en wetenswaardigheden uit het leven van ruim 3000 kunstenaars omvat. Behalve een paar hoogtepunten, die vooral in de latere jaren ontstonden, groeide de romantiek rustig, solied en degelijk, doch naar mijn me ning, eentonig verder. De pruikentijd leverde met Quikhard, van der Mij en vooral met Troost, een aantal op Hogarth geïnspireerde guitigheden, maar steeg nooit tot diens hoogte, noch tot de betekenis van een Chudowieeki, De heren waren en bleven echt Hollanders, tot hun eer gezegd wellicht, maar amusant waren ze niet. Voort gaande langs Ph. v. Dijk, Verheyden en Muljs en een groot aantal anderen, verscheen de zeer taléntvolle Hodges, wiens fraai portret naar Mr. Willem BUderdijk, picturaal bewonderenswaar dig doch lichtelijk sentimenteel, als inleidende prent het boekwerk versiert. In zijn gezelschap noem ik Kruseman, Ekels, Daiwailte en Bakker— Korff de kleinmeester, die zijn ongehuwde zus ters als modellen nam voor de uitermate knap geschilderde interieurs. waarmede hij alle anderen overtrof en die tot op onze tijd nog niet geëvenaard zijn. Ze vertonen in zekere mate het sentimentele, dat de romantiek van die da gen nu eenmaal kenmerkte, maar in hun kundige doorwerktheid doen zij niet onder voor de meesterlijke historie-stukjes van Meissonnier. Naast bekende namen als Arie Scheffer (be ïnvloed door G-rieault en De la Croix) wiens roem misschien wel wat te hoog was gestegen en die het klassiek element op een vervelende manier bij het romantische voegde, ontmoeten we Herman ten Kate, slap. anecdotisch illu stratief, week en overschat: Tetar van Elven, Scholten. de kaarslichtsehilder van Scheudeï, de knappe histlrieschllder van Trigt en de in Engeland genaturaliseerde Nederlander Sir La wrens Alma Tadema. een meester, die al de genoemden behalve Bakker Korff, ver achter zich laat en door zijn weelderige techniek en zijn rijk compositie-vermogen torenhöog uitstak boven zijn tijdgenoten. Jammer, dat verschei dene van zijn doeken reeds nü veel hebben ge leden, waarschijnlijk door het gebruik van het flatterende doch nooit drogende bitume. Ook de tijd van Jozef Israels, die aanvankelijk historisch-romantische motieven bracht en die van de rustig-burgerlijke Artz, krijgt zijn beurt. We lezen de namen van Otto Eerelman. C. Bis schop. Lingeman. onder vele tijdgenoten op oor spronkelijke wijze uitmuntend en naderen dan tot de glorie van de besproken eeuw Jaap Marls en zijn, hem als romanticus overtreffende broer: Matfiijs. de grootmeester van het tijdperk waar in zij werkten. We leren C. Rochussen kennen uit onbekend werk evenals de grote paedagoog Allebé en we noteren de namen van Springer, Karsen en voor al de geniale Jan Weissenbruch, die met zijn blanke doeken het Hollandse landschap verheer lijkte zoals weinig anderen. Bij het vele onbe kende werk, dat gereproduceerd werd vinden we J. A. Kuip, die iets groots wist te geven in zijn aquarellen, Jongkind de voorloper der Haagse Impressionisten, Schelfhout met „ijs-romantiek" en een verrassend gevoel voor realiteit. Onze tijd is bang voor het illustratieve. Deze vrees is zelfs soms overgegaan tot geringschat ting. Waarom? Is een schilderijtje van Allebé ln zijn voortreffelijke verfbehandeling, zijn prachtige stofuitdrukking en geestigee compositie minder waard omdat het gegeven illustratief is? Verandert de kunstwaarde van een werk door het veranderen van de titel? Men kan zich voortreffelijk bezig houden m dit handboek met vergelijken en het volgen der Muzikale bijdrage tot herdenking van de slag om Arnhem Zaterdag 13 September worden de En gelse componist Michael Tippett en de Ne derlandse componist Gerbrand Schuurman, cultureel adviseur aan de ambassade te Parijs in Arnhem verwacht. In het kader der herdenking van de slag om Arnhem wordt namelijk op 17 en 18 September door het Beethovenkoor en de Arnhemse Orkestvereniging Tippett's „A child of our time" uitgevoerd. Verder geeft de werkgemeenschap van Arnhemse kunstenaars een kamermuziek avond. Uitgevoerd worden een kwartet van Tippett, als première voor Nederland, en een kwartet van Schuurman, dat\ dezer dagen gereed is gekomen. De officiële her denkingsplechtigheid begint op Dinsdag 16 September om 15.00 uur met een krans- legging aan de voet van het Airborne- monument te Oosterbeek. Op 17 Septem ber begint de plechtigheid op het Air- bornekerkhof te Oosterbeek met kerk diensten. Om 15.15 heeft te Arnhem op de Markt een ommegang plaats. historie. Het geeft een aanschouwelijk beeld van de stilstand en de groei, van verlies en aanwinst en ofschoon de reproducties slechts in zwart-wit zijn afgedrukt, geven deze een duidelijk over zicht, te meer omdat zij to talrijk zijn. Wij kunnen nu. met dit boek voor ons, heel wat leren uit een tijdperk, dat althans in zijn aanvang, te lang onbekend en ongewaardeerd bleef en waarvoor een oorlog nodig is geweest om het in waarde te herstellen. In de peripheric van de behandelde eeuw hebben trouwens ver scheidene van onze grootste modernen geleefd HERMAN MOERKERK Voor een aan het mijnwezen gewijde ten toonstelling heeft een Engelse beeldhouwer een buste van „de mijnwerker" gemaakt., van anthraciet. Het was een afschuwelijk werk, zo verklaarde hij, omdat het mate riaal zo licht splijt. Als gereedschap moest hij een ouderwets scheermes en een ro terende borstel gebruiken. Smaak van filmpubliek in Amerika verandert De Amerikaanse regisseur Henry Koster vertoeft op het ogenblik in ons land en heeft, zoals te doen gebruikelijk is, op een persconferentie alle mogelijke en onmo gelijke vragen beantwoord. Het belang wekkendste wat hij vertelde had betrek king op de smaak van het publiek in Amerika: „Gedurende de oorlog, toen de jeugd gemakkelijk geld kon verdienen, was er een grote vraag naar muzikale films. De kinderen, die vaak niet ouder dan 14, 15 jaar waren, wilde hun favorieten, zoals Frank Sinatra zien. Nu de soldaten echter langzamerhand hun plaats in het burger leven weer beginnen in te nemen, is er een merkbaar grotere vraag naar betere, seri euze films. De eerste resultaten zijn een film als „The best years of our life" met Cary Grant en David Niven". Henry Koster die bekend is geworden als regisseur van muzikfilms en onder andere Deanna Durbin's eerste schreden op het filmpad leidde, maakte in ons land „De Kribbebijter". Energiecongres sluit met een klein incident Het internationale brandstoffen-econo mie-congres is Dinsdag in Scheveningen geëindigd. Nadat professor A. J. ter Linde een rapport had uitgebracht over de Ne derlandse opvattingen en mogelijkheden der ruimteverwarming, veroorzaakte een rapport over de electriciteitsvoorziening van China een incident, doordat de rap porteur opmerkte, dat het ernstige steen- kolentekort in China veroorzaakt werd door de Russen, die verscheidene kolen mijnen in handen hebben gekregen. De Sovjet-afgevaardigde protesteerde tegen deze uitlating, die volgens hem niet te pas kwam op een wetenschappelijke confe rentie. OOK HET LEIDSE GAS DUURDER. De Leidse gemeenteraad heeft besloten de prijs van het gas met Vz cent per ku bieke meter te verhogen. Deze verhoging geldt tevens voor zes en dertig dorpen in de omgeving,. „Strijd tegen oppositie en kieswet-hervorming De secretaris-generaal van de Hongaar se communistische partij, Rakosi, heeft voor een talrijk gehoor een uiteenzetting gegeven van een communistisch regerings plan, zonder evenwel nader aan te dui den, of zijn partij al dan niet het minister presidentschap zal opeisen. Punten uit het program zijn: vermin dering van het aantal ministers van 16 tot 12, afschaffing van de helft van het aan tal functies van staatssecretaris, een po litiek van goede verstandhouding met de kerk, beperking van administratieve uit gaven, nationalisatie van de nationale bank en de grote Hongaarse bankbedrij ven, gemeenteraadsverkiezingen na her vorming van de kieswetgeving, sluiten van vriendschapsverdragen met democra tische nabuurstaten en onderhandelingen met Tsjecho-Slowakije over regeling van de kwestie der minderheden. Rakosi kondigde een onverbiddelijke strijd aan tegen de oppositiepartij van Pfeiffer, als „erfgenaam van de partij van Sulyok". Hij verklaarde, te vertrouwen op een spoedige succesrijke afloop van de be sprekingen met de sociaal-democratische partij. Het bestuur van de sociaal-demo cratische partij had echter de leden op straffe van uitsluiting verboden aan de communistische bijeenkomst deel te nemen. Nog geen fusie. Twee uren nadat het orgaan van de Hongaarse partij der kleine eigenaren, de „Hirlap", gemeld had, dat besloten was tot fusie van de partij der onafhankelijk- democraten van pater Balogh met de partij der kleine eigenaren, heeft pater Balogh dit bericht gedementeerd. Hij ver klaarde, dat, ofschoon er onderhandelin gen gaande zijn over samenwerking tot gemeenschappelijk belang, er nog geen definitieve overeenkomst bereikt is. De consuls op onderzoek De consuls-generaal in Batavia maken met spoed een aanvang met de taak, welke hun door hun respectievelijke regeringen Is toegewezen ingevolge de aangenomen resolutie in de Veiligheidsraad. Gisterochtend vertrok de fungerend consuLgeneraal voor Australië, Charles Eatoni naar Soerabaja met een RAF-vlieg- tuig, hetwelk te zijner beschikking staat in verband met zijn consulaire taak. Eaton is als waarnemend consul-gene raai voor Australië thans door de Nederlands-Indi sche regering toegelaten tot een voorlo pige uitoefening van zijn consulaire func ties. Op zijn reis naar Soerabaja werd hij vergezeld door de plaatsvervangendê Britse consulgeneraal E. T. Lambert en de Australische consul-generaal B. Ballard, die met het toestel doorvliegt naar Austra lië, alwaar hij zijn verlof zal doorbrengen. Eaton en Lambert zullen van Soerabaja uit in overleg met de plaatselijke Neder landse commandant de Nederlandse zijde van de sector van Malang in ogenschouw nemen. Verleden week heeft Eaton reeds met zijn Franse collega Raux de sector van Malang van de republikeinse zijde be zocht. Zij zullen over hun bevindingen een rapport uitbrengen aan het consulaire co mité. Zaterdag worden de beide consuls naar Batavia teruggebracht, wellicht met hetzelfde vliegtuig, dat intussen vier Australische officieren uit Australië zal halen, die nog aan het consulaire comité zullen worden toegevoegd. Van de zijde van het Britse consulaat-generaal is in Singapore reeds een bespreking gaande betreffende toevoeging van Britse officie ren aan het consulaire comité. Mogelijk zal de Franse consul-generaal Raux nog deze week of in de loop van de volgende week wederom een onderzoekingsreis ma ken in het kader van de taak, door de Veiligheidsraad opgedragen. Al honderden zieke Terneuzenaart Het aantal personen* in Terneuzen, bij wie zich vergiftigingsverschijnselen voor- doen na het g^iruik van vlees, breidt zich nog steeds uit en bedraagt thans reeds enkele honderden. Een onderzoek heeft uitgewezen dat het vlees op normple wijze via het abattoir door de slagers is gedis tribueerd. Op het laboratorium van de veeartsenijkundige dienst wordt het on derzoek voortgezet. De Terneuzense sla gerijen blijven inmiddels voor de verkoop van vlees gesloten. Verdachte brand In Hengelo Juist een etmaal voor de openbare ver koping van een tweetal arbeiderswoningen te Hengelo brandden deze Dinsdagmiddag tot de grond toe af. Het huisraad van een der bewoners ging geheel verloren. Toen de brand ontdekt werd was van geen der beide gezinnen iemand aanwezig. De po litie stelt een zeer uitvoerig onderzoek Schaken Bouwmeester en Van der Velde spelen gelijk bjj pijnen Panda en de Meestervlieger 44. Panda en Oehoe vlogen verder, recht goed afgelopen, maar het had even goed seling gemeen koud, zodat er ijs aan de naar het Oosten. „Je ziet leerling, dat het 'anders kunnen zijn, niet waar?" „Je leidt {vleugels kwam. Tot overmaat van ramp be- overbodig is om kaarten te hebben!" sprak me af!" waarschuwde Oehoe. „Het weer Oehoe. Tenminstezolang ik er bij ben!" voegde hij er aan toe. „Mijn instinct zegt me waar ik me bevind en dat bedriegt nooit!" „Hm!" zei Panda. „Deze keer is het wordt slecht! Zwijg en verstoor mijn hu meur niet!" Ja, hel weer werd slechter. Er stak een sneeuwstorm op en het werd plot- gon de motor vreemd te doen hij sput terde wat en sloeg toen af. „Wat gebeurt er?" riep Panda ongerust. „Geen benzine meer!" legde Oehoe uit. „Wat een stommi teit! Wat nu te doen?" Pool in hoger beroep voor Amsterdams Hof Op 24 April van dit jaar werd de jarige Poolse soldaat G. omdat hij op 26 November 1946 met een revolver geschoten had op een vrouw en haar vriend, waar door de vrouw ernstig gewond werd ei later overleed, veroordeeld tot vijf jaar rijkswerkinrichting, tegen welk vonnis hij in hoger beroep was gegaan, omdat hij graag naar zijn vrouw, die in Polen woont, terug wil gaan. Voor het gerechtshof in Amsterdam werd de zaak opnieuw uitvoe rig behandeld. De verdediger, mr. H. J. Boelen, voerde aan, dat de vrouw getrouwd was met een SS-man. Bij de bevrijding van Breda werd zij door de bevolking kaal geknipt en toen heeft zij geen andere mogelijkheid gezien om zich te rehabiliteren, dan door het met een Pool te gaan aanleggen, een van de bevrijders van Breda, die daar zeer ge liefd waren. Zij heeft toen G. in haar net ten verstrikt en het is logisch, aldus mr- Boelen, dat deze, nadat hij vijf jaar van zijn wettige vrouw gescheiden was ge weest, tegen de verleiding geen stand heeft kunnen houden. Twee jaar lang hebben zij als man en vrouw geleefd en onderhield G. haar. Toen zij echter in Amsterdam ging wonen, had zij geen reden meer om zich door een be vrijder de hand boven het hoofd te laten houden. De procureur-generaal zeide in zijn re quisitoir, dat de rechtbank reeds de aller uiterste clementie had betracht, door voor een moord en een doodslag slechts vijf jaar rijkswerkinrichting op te leggen en eiste bevestiging van het vonnis, Uitspraak 22 September. Conflict bij Ten Cate opgelost De ruim 300 arbeiders, die ten gevolge van het conflict bij de firma H. ten Cate te Almelo zonder werk kwamen, hebben aan de oproep van de directie om het werk weer te hervatten, gehoor gegeven. Alle arbeiders hebben zich op de vastge stelde tijd gemeld en hun werkzaamhe den hervat. Hiermede is na ruim twee weken de productie van dit belangrijke bedrijf weer op gang gekomen. POST VOOR DE SLOTERDIJK. De post voor de militairen aan boord van de „Sloterdijk" moet uiterlijk 14 Sep tember ter post worden bezorgd; wil deze in Batavia in handen van de opvarenden komen, dan moet ze uitelijk 24 September gepost worden. De vier beslissingswedstrijden om het per soonlijk kampioenschap-schaken tussen Bouwmeester en G. B. v. d. Velde (beiden Schaakclub Haarlem) zijn gelijk (22) geëin digd. We zien dus een herhaling van de eind strijd van vorig jaar; toen ging het tussen Bouw meester en G. Kroone. Steeds won de witspeler In de eerste partij behaalde v. d. Velde in d« opening, de Samisch-variant van de Nimzo- Indische verdediging, groot voordeel. Een jacht op de zwarte dame eindigde hij met stukwinst, De tweede partij werd sterk beïnvloed door d« grote tijdnood, waarin de spelers verkeerden, Bouwmeester kreeg in het aangenomen dame. gambiet het Initiatief en besliste door een mat- aanval de partij in zijn voordeel. Ook ln de 3de partij speelde de tijdnood een grote rol. Na de Tarraschverdediging nam Bouwmeester het eerst het initiatief, dat echter spoedig aan v. d. Velde overging. Aan beide zijden werden foulen ge maakt. Bü de tijdscontróle had v. d. Velde een sterke pluspion met overwegende stelling. Na de hervatting verloor Bouwmeester dan ook snel, In de vierde partij kwam Bouwmeester met voordeel uit de opening dat hij geleidelijk ver grootte. Door de kwaliteit te offeren kreeg v, d, Velde een sterke vrijpion en daarmede kansen de party te redden; op dat ogenblik verslapte hy echter, pareerde slecht en verloor snel. In December zullen opnieuw twee beslissing», wedstryden gespeeld worden. Handbal Kampioenschap van Haarlem I In de eerste afdeling dames plaatsten zich in j de strijd om het kampioenschap van Haarlem Concordia, dat Beverwqk versloeg (22—1), Baio, dat HOC met 30 versloeg, welke ploeg in de morgenuren aanvankeiyk door een overwinning van 30 op BGV goed was begonnen en Rapidi- tas. dat eerst OSS met 8—1 versloeg, om daarna over Gita met 51 te zegevieren, dat zich door een overwinning met 21 op de dames Ymond iq de volgende ronde had geplaatst. By de heren verliep het programma volgeni verwachting, HOC had zijn handen vol aa Ymond-heren (32). Rapiditas versloeg OSS met 104 en Concordia BGV met 22—1. HOC. Rapidi tas en Concordia zullen de strijd om het kam pioenschap vervolgen. In de tweede afdaling dames was de overwin ning van de reserves van Rapiditas op die Bato met 3—2 een verrassing. Gita 2 won 1o van HOC 2. Gita 2 en Rapiditas 2 komen in de finale De reserve-herenploegen -van Concor dia en Rapiditas speelden een wedstrijd, die ge- heel tegen de verwachting in werd gewonnen door Rapiditas 2 met niet minder dan 153. Cricket Compton verbetert record van Tom Hay ward Denis Compton heeft Dinsdag een nieuw record gevestigd. Toen hy in een wedstrijd tus sen Zuid-Engeland en het „Sir Pelham Warners elftal" op 35 not out stond, had hij zUn aantal runs, dit seizoen gescoord, op 0519 gebracht, Hiermede heeft hij het record dat sings 1906 op naam stond van Tom Hayward met 3518 ge broken. Compton scoorde 86 runs, zodat hij in totaal 3570 runs gemaakt heeft. Hij nam aan 49 in nings deel en de vroegere recordhouder aan 91 Innings, Verleden week had Compton zeventien centuries in één seizoen gescoord, hetgeen ook een 1 nieuw record betekende. Waterpolo Nederlandse ploeg samengesteld Vanavond speelt het Nederlands zevental tegen Italië de eerste wedstrijd in het tournool om het Europees kampioenschap. De samenstelling Is als volgt: doel: Rohner; achter: Braasem, Ketelaar en Koreriliar; voor: Van Rootselaar, Van Fegge- len en Smol. Soort in 't kort WATERPOLOWEDSTRIJDEN. Door een overwinning te behalen op HPC 5. is DWT 1 kampioen geworden in de 2e klasse heren van de waterpolocompelitie kring Haarlem van de KNZB. De beslissingswedstryd Haarlem—HVG8 adspiranten jongens werd gewonnen door Haarlem. /- A Brug. Toen werklieden bezig waren met herstel werkzaamheden aan de middenboog van de Maasbrug te Hermalle-sous-Huy nabij Luik. stortte deze plotseling in waardoor een 20-tal arbeiders in de stroom geraakte. VUf hunnef kwamen hierbij om het leven. Tien anderen werden gewond. Het gewicht van de beton- massa's, die zyn neergestort, wordt op 223 ton geschat. Wat een licht. De Japanse generaal Tojo der grootste oorlogsmisdadigers van het land van de rijzende zon bereidt zJcfy voor op de dood. Hij is Boeddhist geworden en heeft zich een naam voor het hiernamaals aange meten. Te weten: „Weldadig licht, dat d« wereld doorstraalt". De Amerikanen hebben gisteren de inwoners van München overtuigd van hun almacht doof het eens eventjes gedurende 40 minuten te laten regenen zy deden dit door utt vlieg tuigen een halve ton vast kool-dioxyde op de wolken te strooien. Onderstreepte gedragslijn. De Britse minister van buitenlandse zaken, Ernest Bevin, heeft aan de Britse diplomatieke verlegenwoordl- ger in Sofia, Sterndale Bennett, opdracht ge geven de officiële viering van Bul.sariji „nationale dag" niet bij te wonen, zo z.elde een woordvoerder van het Foreign Office, Op deze wyze wenst de Engelse regering de gedragslijn teonderstrepen, welke zij nog steeds volgt ten aanzien van het doodvonnis tegen Nikola Petkov en de ontbinding van de Bulgaarse agrarische unie. (U. P.) Nieuwe lijnen. Aan booid van het s.s, „Westen- dam" keerde gisteren de schryver Thomas Mann met zyn echtgenote na een verblijf van drie maanden in het buitenland ln Ame rika terug. By aankomst verklaarde Thomas Mann: „Europa kan niet volgens de oude lynen van de „absoluut" vrye onderneming en het kapitalistisch systeem worden her bouwd Europa vraagt een zekere mate van economische „planning" als gevolg van ver nieling en verarming". (U. P.) Skorzcny, de bevryder van Mussolini die ln Dachau terecht staat beschuldigd van het ge bruik van Amerikaanse legeruniformen tij dens de veldtocht in de Ardennen, werd met zeven andere officieren van de 150ste pantser brigade van deze beschuldiging vrijgesproi ken. (U. PO

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2