IJmuidensvissersvlootweer in staat binnenlandse behoefte te dekken Dansles nemen bij KLASTER City Tax Er wordt meer gerookt (Kort en BondigJ Taxi? Bel 1.2.3.4.5 Woningruil Duitse piano Centrale verwarming WONINGRUIL WOENSDAG 10 SEP 1 Ei.IüEG 1947 HAARLEMS DAGBLAD 3 Ondanks de vele moeilijkheden is er een gestage vooruitgang te constateren „IJmuiden heeft op het ogenblik weliswaar- geen jonge vloot, maar is weer in staat, aan de binnenlandse be hoeften te voldoen en heeft aan be paalde vissoorten een overschot voor export". Aldus sprak de heer J. Polderman, voor zitter van de Vereniging van Reders van Vissersvaartuigen, bij een door vertegen woordigers van de Nederlandse dagblad en vakpers afgelegd bezoek aan het vis serijbedrijf. De heer Polderman gaf een uiteenzet ting met betrekking tot het productie apparaat, waarin hij allereerst herinnerde aan het troosteloze beeld, dat de haven met haar hallen en gebouwen gaf toen de bezetters in 1945 ons land hadden verlaten. Maar ieder op zijn gebied stak de handen uit de mouwen en het duurde niet lang of er liepen weer schepen de haven bin nen, de vis werd gelost, vervoerd, ge distribueerd en verdween in de hongerige magen van het Nederlandse volk. De aan voeren werden groter toen de naar En geland uitgeweken stoomtrawlers hun vangsten weer in IJmuiden kwamen los sen, vangsten die abnormaal groot waren door de gedurende de oorlogsjaren toege nomen visrijkdom van de Noordzee. Voor lopig konden de schepen niet in ons land worden uitgerust, omdat er gebrek was aan alles." maar gelukkig mochten zij daar voor de Engelse havens gebruiken, waar door het bedrijf, hoewel met moeite en kosten, aan de gang gehouden kon worden. Rusteloos werd er doorgewerkt. De naar Engeland uitgeweken schepen kwa- men'weer op IJmuiden varen en druppels gewijs worden ook de schepen, die een revisie hadden te ondergaan, aan de vloot toegevoegd, met het gelukkige gevolg, dat reeds in 1945 een hoeveelheid van 124 millioen kg. vis in IJmuiden kon worden aangebracht. Hoewel de sterkte van de vloot ver be neden het vóór-oorlogse peil was, waren de aanvoeren in 1946 reeds tot 26 3/4 mil-, lioen k.g. verse vis en 15 3 4 millioen kg. verse haring gestegen. zodat de totale aanvoer in 1946 42 4 millioen kg. bedroeg, tegenover in 1938 37 1/4 millioen k.g. verse vis en 20 1/4 millioen kg. verse haring. Tevreden zijn de reders echter nog niet. Het verlangen nieuwe en economischer schepen te bouwen is nog niet in vervul ling gegaan en wacht nog op de plannen, die de Stichting voor wederopbouw van de vissersvloot bezig is uit te werken. De grote sommen, die met de aanbouw van een nieuwe vloot gemoeid zijn, maakt de zaak niet gemakkelijker, maar met ver trouwen moet het resultaat van de arbeid dezer Stichting worden tegemoet gezien. De heer C. Koster, voorzitter van de Vakgroep Groothandel in Vis sprak over" de ontwikkeling van de vishandel na de bevrijding. Van een normale ontwikkeling van de vishandel na Mei 1945 kan niet gesproken worden, zeide de heer Koster, omdat er door het huidige gebrek aan vet ten en eiwitstoffen zulk een grote vraag naar verse vis en verse haring is ontstaan, dat er 'een terugslag te verwachten is, indien deze schaarste door de productie van andere voedingstoffen wordt over wonnen. De noodzakelijke ontwikkeling in de verse vishandel is, voor wat de binnen landse afzet betreft, dat het artikel zo aantrekkelijk en voor de huisvrouvk zo gemakkelijk mogelijk in de handel wordt gebracht. De spreker wees op de moeilijkheden, die deze ontwikkeling in de weg staan, als gebrek aan de gevraagde soorten, gebrek aan bakolie en aan koelhuisruimte. De r^KfLs meermalen bepleite verbetering en vergroting van het productie-apparaat zal slechts dan verantwoord zijn, indien even eens vergroting van de export mogelijk is. De heer Koster gaf tenslotte als zijn me ling te kennen, dat men niet van voor barigheid vrij te pleiten zou zijn. indien men thans reeds volledige vrijheid van de handel ging eisen. Immers, hier beslist ïiiet het vrije koopmans-initiatief, maar de deviezenpositie binnen het raam der handelsverdragen. Er kan gezegd worden, dat de vishandel zich in het algemeen zeker verenigen kan met het beleid van zijn directe overheids-instantie, het Be drijfschap voor Visserijproducten, wellis Sport in 't kort BEDRIJFSSCHAKEN. De personeelsverenL gingen van enkele bedrijven in Haarlem hebben besloten om deze winter een schaakcompetitie te houden. Iedere maand wordt een ronde gespeeld, de eerste in October. De deelnemers zijn: Helios (Vroom Dreesmann), Johez (Joh. Enschedé Zn.), De Spaarnestad. S.S.C.H. (Nederlandse Spoorwegen) en Haarlems Dagblad. Vermoedelijk zullen Droste en P.T.T. ook deelnemen. DISTRI BUTIENIEUWS Donderdag kunnen bonkaarten voedingsmidde len. tabaks- en versnaperingskaarten afgehaald worden Haarlem: (Vleeshal) restant M. Heemstede: (Binnenweg 16.0} 9 tot 12 uur Ri tot Ro. 2 tot 4.30 uur restant R. Zandvoort: (Haltestraat) W tot en met Z. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 9 September 1947, GEHUWD: 9 Sept., P. A, d. Munok en J. Geurts, BEVALLEN van een zoon: 6 Sept., A. Boer- horst—Antonisse: 7 Sept., A. v. d. Vlies—Visser; 8 Sept., N. A. M .Beers—v. Zoelen; E. Pull— Sala, 2 z.; A. M. Fransen DaalmeijerGal; J. M. M. v. Dijk—Beij: J. M. Abelman—Hanewald; G. H. J. Bothe—v. Dijkman: 9 Sept., J. H. d. Zwart —Horeman. BEVALLEN van een dochter: 8 Sept., J. Pastor —Fens; M. Scheelings—Kabel; 9 Sept. W. H. Wolversv. d. Stoop. OVERLEDEN: 7 Sept., C. E. M. Gort—Uiten- daal, 50 j.. Spaarnwouderstraat, DANSSCHOOL verzekert U vele gezellige winter avonden. Inschrijving van 710 uur „Cultura", Jansstraat 83, Tel. 21108 (Adv.: Agenda voor Haarlem WOENSDAG 10 SEPTEMBER Palace: „Zwevende gratie", alle leeft., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur City: „De zevende sluier". 14 J., 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Hötel Casablanca", alle leeft., 2.00, 4 15. 7.00 en 9,15 u. Spaarne: „Het legioen van Zorro". 14 J„ 2,30. 7.00 en 9,15 uur. Rembrandt: „Odd man out". 18 j.. 2.00. 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „Jose phine, het meisje van Broadway". 18 J., 2.00. 7.00 en 9.15 uur. DONDERDAG U SEPTEMBER Grote Kerk: Orgelconcert, 3 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. De 200.000 kubieke vreter beton, die de Duitsers gebruikt hebben om deze duik boot-bunker in IJmuiden te maken een van de grootste in Europa bewijzen toch nog goede diensten: als haringpakhuis. directie een aantrekkelijke synthese heeft gevonden tussen de uiteraard belemme rende overheidsbemoeiing en de eveneens uiteraard vrijheid zoekende koopman schap. Muziek Derby Siring Orchestra voor het Haarlemse publiek Nu zou ik kunnen verwijzen naar hetgeen ik in de krant van Maandag schreef ovei drukken, die het optreden van het Derby String Orchestra onder de artistieke en zeer vakkun dige leiding van John Pritehard, op het eersu concert van zijn tournée. te Zaandam, op mij maakte. Want die indrukken werden bevestigd, meer nog, zij kregen een dieper relief en deden ons ontzag gioeien voor dit wel overwogen, keu rig voorbereid en toch bezield samenspel van deze groep „amateurs", die de toonkunst me ere en met liefde dienen. Het programma was nagenoeg gelijk aan da van Zaandam; alleen was er ditmaal als solistisch werk het vioolconcert in E van Bach, m plaats van het klavier-concert in d van dezelfde com ponist. Vera Kan'rovitch was de soliste; zij had in het eerste hoofddeel enigzins te kampen met ontstemming, maar in het Adagio kwam zij mooi op dreef en concerteerde zij fraai met het zeer geacheveerde, uiterst belangrijke aandeel van het orkest; zo ook in het Rondo waarin zij zich prachtig aanpaste bij de stuwing die de dirigent aan het orkest gaf. Een haast ideale samenwer king van obligaat en orkest maakt het vertolken van dergelijke werken door het Engelse ensem ble diterst sympathiek; zulks deed ook de Elegie voor solo-alt, strijkkwartet en strijkorkest van Herb. Howells tot een expressief en bewogen klankbeeld uitgroeien, waarin het solistisch element, overigens voortreffelijk gespeeld door Edward Dlxon.ionderging in zijn dienende func tie. De enige hoofdfiguur is de dirigent, en hij heeft maar één doel: de compositie zo sterk mo gelijk le laten spreken. John Pritehard liet de avond openen met een bewerking voor strijkers van een Chaconne voor orgel van Pachelbel, een stuk waarmee het ensemble al direct zijn kracht kon tonen ln de contrasterende effecten van de Variaties. Een variatiewerk van R. Vaughan Williams, waarin bij het strijkorkest ook harp aangewend is, liet enige fraaie effecten waarderen; boeien doet het stuk als geheel echter maar matig, al leen het thema is prachtig gezet. Met Grieg's frisse Holberg-suite werd het pro gramma besloten. Een mooi klinkend en rijkelijk gedétailleerd samenspel bracht het publiek ln een gulle stemming, die haar applaus een ovatio neel karakter gaf Als toegift werd nog met Kathleen Watts als soliste het eeiste deel van Bach's klavierconcert in d kl. t. ten gehore gebracht. Ik heb er niets aan toe te voegen, na mijn beoordeling van de interpretatie te Zaandam. Het Derby String Orchestra laat hier een mooie herinnering na en vooral zijn voortreffelijke dirigent John Pritehard zullen wij niet licht vergeten. JOS. DE KLERK Is de tramkruising in de Dreef gevaarlijk? Ja, zegt het publiek Nee, zeggen de autoriteiten Over de veiligheid van de „onbewaakte tramoverweg" in de Dreef bestaat geen eenstemmigheid. Van lezerszijde bereikten ons klachten, die inhouden, dat het uitzicht en de be veiliging van deze tramkruising onvol doende geacht moeten worden. Als bewijs daarvoor voeren deze schrijvers het on geluk aan, dat de vorige week op deze plaats voorkwam, waarbij een fietser de uit de tegenovergestelde richting komen de tram niet opmerkte en ernstig letsel opliep. Een radicale oplossing zou natuurlijk door de verplaatsing van de trambaan naar de Oostzijde van de Dreef verkregen wor den. Zover is het echter nóg lang niet. Een verbetering zou voorts ontstaan door het weer instellen van de halte aan de Hazepaterslaan. Inderdaad heeft de N.Z.H. plannen in die richting, al staat het niet vast, dat de stopplaats weer op de kruising komt. Tenslotte zou het aanbeveling verdie nen een paar duidelijke borden te plaat sen. Van de zijde der politie en der tram directie wordt daarentegen opgemerkt, dat de besliste onveiligheid van dit punt niet is komen vast te staan. Zowel de fiet sers uit Noordelijke als uit Zuidelijke rich ting kunnen op voldoende afstand de tram die hier wegens de bocht slechts met beperkte snelheid kan rijden zien aan komen. Dat er desondanks wel eens on gelukken voorkomen, ligt zeker niet aan de trambestuurders. Deze opvatting wordt gestaafd door de Inspecteur-generaal voor het verkeer, die in samenwerking met Gedeputeerde Staten deze tramweg-over gang in zijn huidige vorm heeft goedge keurd. Zowel politie- als tramautoriteiten ble ken evenwel bèreid om maatregelen te treffen, die er toe zullen bijdragen de kans op ongelukken tot een minimum te beperken. Binnenkort zal aan dc Zuidzijde van de overweg een waarschuwingsbord geplaatst worden. Men hoopt een zodanige plaats daarvoor te vinden, dat het ook 's avonds zichtbaar zal zijn. Hierbij mag wel worden aangetekend, dat het duidelijkste waarschuwingsbord niet baat, als degenen, waarvoor het be doeld is, niet opletten. In memoriam Kapitein Dieperink Collega's van de op 27 Augustus in In- dië gesneuvelde kapitein A. H. M. Diepe rink uit Overveen en soldaat M. Timmer uit Wormer verzoeken ons opneming van het volgende „In memoriam": Op Woensdag 27 Augustus om ongeveer 4 uur in de namiddag werd het Kennemer- bataljon 2-4 R.I. opgeschrikt door de ver pletterende tijding, dat kapitein Dieperink en soldaat M. Timmer bij een zuiverings actie ten Zuiden van Pekalongan gesneu veld waren. Op die stralende Woensdagmorgen was het bataljon, onder aanvoering van kapi tein Dieperink als troepencommandant, in actie gegaan om het Zuidelijke gebied te zuiveren van extremistische elementen, die dag in dag uit onze bivaks en de convooi- weg bedreigden. Toen de troepen ruim 20 km Zuid van Pekalongan gevorderd waren werd op dracht gegeven terug te keren en op deze terugtocht geschiedde net tragisch onge luk. Bij een kapotte brug werden de troe pen onder vuur genomen van een hinder laag uit en moest alles in dekking. De ka pitein wilde van zijn dekking uit de lei ding van de troep weer op zich nemen en gaf daartoe de nodige orders, waarbij hij kort achter elkaar gewond werd in boven arm en hals. Tengevolge van déze halsver wonding overleed hij binnen een minuut. Hij is in het harnas gestorven op een wijze als een goed soldaat waardig is. Of ficier in de Meidagen van 1940, gewond bij de strijd om de bruggen bij Dordrecht, was hij na zijn langzame herstel een dei- eersten die niet capituleerde voor de Duit sers en zich aansloot bij de ondergrond se beweging. Hij was een der toonaange vende figuren in Gewest 12 van de B. S. en na de bevrijding van Nederland een der eersten die zich vrijwillig meldde voor de strijd in Indië, waarheen hij met het Kennemerbataljon in November 1945 vertrok. In hart en ziel zoon van het Kennemer- land, was hij er trots op als officier bij dit bataljon te mogen dienen en veel heeft het bataljon aan hem te danken. Hij kende zijn oorlogsvrijwilligers, leefde mee met al hun lief en leed en hun geestelijke en materiële belangen waren bij hem in goede handen. Onder overweldigende belangstelling, waaronder vele hoge militaire autoritei ten, hebben wij hem ter ruste gelegd op het soldatenkerlchof te Semarang. Naast zijn wapenbroeder, soldaat M. Timmer van 2-4 R.I., rust hij daar onder de brede armen van het grote witte kruis en de ivoorden op de voet van dit kruis geven aan waarvoor zij beiden het offer van hun leven gebracht hebben; „Voor veiligheid en recht". Amerikanen in Italië met Kerstmis naar huis De laatste Amerikaanse troepen zullen tegen Kerstmis Italië hebben verlaten. Hiermee zal de eerste volledige terugtrek king van de Amerikanen uit een vroeger vijandelijk land worden voltooid. Volgens de voorschriften van het vre desverdrag moeten de bezettingstroepen binnen negentig dagen nadat de ratifica ties van het verdrag zijn gedeponeerd, uit het betreffende land worden teruggetrok ken. Men verwacht dat de deponering van het vredesverdrag met Italië, welke in Parijs moet geschieden binnen een of twee weken zal plaats vinden. De Amerikaanse troepen zullen hun be zettingsactiviteit blijven uitvoeren in het „bevrijde" Korea, in Oostenrijk, Duitsland en Japan. Op hét ogenblik dienen 400.000 man Amerikaanse troepen overzee. Telefoon 16.17.2 (Advj Amerikaanse vloot blijft In de Middellandse Zee Admiraal Bernard Bieri, opperbevel hebber van de Amerikaanse marine in de Middellandse Zee, heeft tegenover een correspondent van het Italiaanse blad „Momento Sera" verklaard, dat de Ameri kaanse vloot in de Middellandse Zee zal blijven. „Zij zal ten nauwste blijven sa menwerken met de Britse vloot en de Italiaanse wateren en andere zones van de Middellandse Zee zelfs na de onderteke ning van het vredesverdrag met Duits land blijven bevaren". Admiraal Bieri sprak de geruchten, dat de Amerikaanse vloot in Europa zal wor den ingekrompen, tegen. „Overeenkom stig de door de minister van Marine in 1946 aangekondigde politiek zullen de Ver enigde Staten overal, waar dit nodig is, hun strijdkrachten handhaven om hun be langen en politiek in het buitenland te beschermen en steunen. Bij mijn weten is er sindsdien geen enkele wijziging hier in aangebracht". Op. het ogenblik bevin den zich vijf Amerikaanse kruisers, zeven torpedo-jagers, een vliegtuigmoederschip en ongeveer zes hulpschepen in de Mid dellandse Zee, zo verklaarde admiraal Bieri. Vier doden in Indonesië 83 gewonden in twee dagen Het Nederlandse actie-communiqué van heden deelt mede, dat op 8 en 9 September 4 Nederlanders sneuvelden en 83 gewond werden. Het aantal republikeinse schen dingen van de wapenstilstand bedraagt thans meer dan 1000, dat is ongeveer 43 per dag. Pankalan, ten Zuiden van Krawang en ten Westen van Poerwakarta op West- Java. een broeinest van terreur en agres sie, is door Nederlandse troepen bezet. Op Midden-Java is 30 ton munitie van bui tenlandse herkomsst gevonden. Op Oost- Jav,a werden vijf Duitsers van de voorma lige kriegsmarine aangetroffen. Dë repu blikeinse vice-gouverneur van Sumatra, Isa, is gearresteerd wegens ongeoorloofde handelingen. Bulgarije verleent amnestie Ter gelegenheid van de derde verjaar dag der Bulgaarse revolutie, de wapenstil stand met de geallieerden en de oorlogs verklaring aan Duitsland. aldus meldt radio Sofia, heeft de Bulgaarse regering bekend gemaakt, dat op ruime basis am nestie zal worden verleend voor verschil lende misdaden, waaronder militaire over tredingen, zoals desertie. De volkscommissie van het vaderlandse front heeft aan maarschalk Stalin, en aan de Bulgaarse en Joegoslavische regering telegrammen gestuurd over het handha ven van de Bulgaarse souvereiniteit tegen buitenlandse inmenging in binnenlandse aangelegenheden. De zaak De Geer in cassatie Op Woensdag 1 October des ochtends te kwart over tien zal de Bijzondere Raad van Cassatie behandelen het beroep van de minister van Staat, oud-minister-presi dent jhr. mr. D. J. de Geer, die op grond van zijn houding in de oorlog door het Bij zonder Gerechtshof te Amsterdam is ver oordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf voor waardelijk met 3 jaren proeftijd en onder bijzondere voorwaarden, voorts tot 5 maal f 4000 boete, Ie voldoen aan vijf instel lingen en ontzetting van het recht om arab ten te bekleden, waaronder begrepen het ere-ambt van minister van Staat, voor het leven. De heer De Geer zal persoonlijk ter zit ting verschijnen. Hij zal worden bijgestaan door mr. A. E. J. Nysingh, advocaat te 's-Gravenhage. Als president zal optreden mr. Haga, als advocaat fiscaal prof. Langemeyer. Monetaire overeenkomst tussen Engeland en België De „Bank of England" deelt mede dat met de Belgische financiële delegatie een over eenkomst werd bereikt over de financiële uitwisseling tussen beide landen en deelde verder mede, dat een nieuwe monetaire overeenkomst binnen etiige dagen kan worden verwacht. (U.P.) Betalingsverkeer tussen Nederland en Brits-Amerikaanse zóne Gebleken is, dat inzake het betalings verkeer tussen Nederland en de Brits- Amerikaanse zóne van Duitsland enig mis verstand bestaat. Derhalve moge nogmaals worden medegedeeld, dat dit betalings verkeer is geregeld tijdens de besprekingen welke te 's-Gravenhage van 20-25 Januari van dit jaar plaats gehad hebben tussen vertegenwoordigers van de Brits-Ameri kaanse zóne en Nederlandse autoriteiten. Tijdens deze besprekingen is voorzien in een „offset account" door middel waarvan over en weer betalingen kunnen plaats hebben in guldens. De gulden is hier echter louter als rekeningseenheid te beschou wen. Periodiek wordt het saldo van deze „offset account" naar keuze van de credi teur afgerekend in dollars of ponden, het geen onder de huidige omstandigheden be tekent, dat steeds in dollars wordt afge rekend. Een uitzondering wordt gemaakt voor leveringen uit de Brits-Amerikaanse zóne van kolen, hout en potas, waarvoor steeds onmiddellijke betaling in dollars wordt gevraagd. Tenslotte mag worden opgemerkt, dat deze in Den Haag opgestelde betalings overeenkomst het prototype is van alle be talingsovereenkomsten, welke de autoritei ten van de Brits-Amerikaanse zóne met andere landen hebben afgesloten. Volgens de cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek blijkt het tabaks verbruik in alle vormen te stijgen, althans de omzetten van de groothandel vertonen die neiging. Neemt men de overeenkomstige termij nen van 1943 als basis dan blijkt dat de totale grossiers-omzet in het* tweede kwartaal van 1947 met 98% gestegen is, te weten in de maand April met 67%, Mei 109% en Juni 119%. Wanneer men de artikelen specificeert, dan ziet men dat de sigaren-omzet precies tweemaal zo groot was in deze maand ais in de overeenkomstige maanden in 1943. Het vrijgeven van de sigaren in Juni heeft dei omzet in die maand aanmerkelijk ver hoogd. De grootste stijging doet zich voor bij de tabak namelijk een van 229Ook bij dit artikel was de omzet in Juni het hoogst (een stijging van 326%). De stijging van de sigaretten-omzet verloopt bedaarder. In het tweede kwar taal van 1947 verkochten de grossiers 86% meer sigaretten te splitsen in April 69%, Mei 79% en Juni 111% dan in die maanden in 1943. Hoewel deze cijfers geen exacte gegevens zijn voor het verbruik men denke aan voorraadvorming bij grossiers en winke liers geeft deze stijgende lijn toch wel aanleiding tot een rooskleuriger visie op de Nederlandse'tabakspositie. SCHEEPVAART K N. S. M. Ardennes, 6 Sept. te Piraeus. Stentor, 7 Sept. van Izmir naar Algiers. Zeehond', 7 Sept. te Antwerpen. Boskoop, 6 Sept. van Ant werpen naar Madeira Orpheus. 6 Sept. van Genua naar Napels Tiberius, 6 Sept. van Gibral tar na3r Lissabon. Orestes. 7 Sept te Dublin. Iris. 6 Sept. te Oporto. Marinier. 6 Sept. van Bre men naar Kopenhagen. Deo Duce. 6 Sept. van Kopenhagen naar Amsterdam. Roelf. 6 Sept. van La Pallice naar Amsterdam. Juno, 5 Sept. van Gdynia naar Amsterdam. Ornen. 7 Sept. te Amsterdam Dundee. 6 Sept. van Rotterdam n. Vigo, Theseus, 6 Sept. van Rotterdam naar Oran.' Titus, 8 Sept. te Rotterdam, MIJ. NEDERLAND. Java. 6 Sept. van Balik- papan naar Makassar. Johan de Witt. 5 Sept. Ouessant gepasseerd. Joh. v Oldenbarneveldt. 5 Sept. Algiers gepasseerd. Celebes. 6 Sept. van Makassar naar Soerabaja. Hugo de Groot, 7 Sept. van Batavia naar Singapore. Radja. 7 Sept. van Tobago naar S|ain. Saparoea, 6 Sep!, te Tribunaal-advies Het Haarlemse Tribunaal adviseerde heden morgen in de zaak tegen de gewezen dl ree teut J. A van de aannemersfirma „Buas" tot een Internering gelijk aan het voorarrest en ont zetting uit de kiesrechten voor de tijd van tien Jaar. Dc firma „Buas" had te Oberhausen de funda menten gebouwd voor de hoogovens aldaar, ook verrichtte zij herstelwerkzaamheden aan Duitse gebombardeerde huizen. Nederlandse arbeiders, die bij de firma in Duitsland te werk gesteld waren en onderdoken werden door toedoen de beschuldigde aan vrijheidsberoving bloot gesteld. Hilversum overweegt een „satelliet-dorp" Ten einde de uitbreiding van de ge meente op zo juist mogelijke wijze te doen geschieden, heeft de gemeente Hilversum opdracht gegeven tot het instellen van een sociografisch onderzoek, het derde onder zoek, dat in zulk een omvang op dit ge bied ter wereld wordt gehouden. Alleen in de gemeenten Exeter in Engeland en Gothenburg in Zweden heeft men reeds eerder zulk een onderzoek ingesteld- Baar bij moet rekening worden gehouden, dat de uitbreidingsmogelijkheid der gemeente zeer beperkt is. Hilversum, dat thans 86000 inwoners telt, zal reeds met 100.000 inwo ners zijn maximum hebben bereikt. Bij dit onderzoek zal tevens overwogen wor den, in hoeverre ter voorkoming van een bevolkingssurplus tot het stichten van „satellietdorp" kan worden overgegaan. Vragen aan de minister over sinaasappelen IJet lid der Tweede Kamer stapelkamp heeft aan de minister van Overzeese Gebiedsdelen schriftelijk gevraagd: is het Juist, dat de Surinaamse sinaasappelen, die in Nederland in de winkels 60 tot 80 cent per stuk kosten, in Suriname met 4 cent zijn betaald? Is het de minister bekend, dat in het blad „Nieuw-Suriname" van 30 Augustus 1947 wordt beweerd, dat de importeurs van deze sinaasap pelen 400 winst hebben gemaakt? indien dit juist is, wil de minister dan mede delen, of dit als een normale winst moet wor den gekenmerkt? indien de minister deze vraag ontkennend be antwoordt.,is hij dan van plan maatregelen tegen deze abnormale winsten te nemen? acht de minister het in overeenstemming met het streven der regering om het prijspeil in Nederland zox'eel mogelijk te stabiliseren, wan neer dergelijke dure vruchten in de handel wor den gebracht? „Biam" voor soldatenperikelen Op verzoek van de sociale dienst van het leger heeft het Nederlandse Rode Kruis afdeling Indonesië zich bereid ver klaard tot het oprichten van een organi satie in samenwerking met genoemde dienst, genaamd bemiddeling individuele aangelegenheden van militairen (BIAM). die beoogt de militairen in dienst bij het KL en het KNIL van hun moeilijkheden en zorgen te ontlasten. De nieuwe afdeling van het Rode Kruis hoopt in samenwerking met de reeds be staande organisaties te komen tot het verlichten van de zorgen der militairen, die ver van huis en familie hun plichten in dit land vervullen. Tevens zal de BIAM er naar streven, met zoveel mogelijk in schakeling van de bestaande organisaties, morele en stoffelijke bijstand te verlenen aan de achtergebleven gezinnen van de militairen. Waar de moeilijkheden haar oorsprong vinden in de dienst, zal de BIAM steeds en allereerst in overleg tre den met de verbindingsofficier van de so ciale dienst van het leger. Het hoofdkan toor van de BIAM zal te Batavia geves tigd zijn. Daarnaast zullen zo spoedig mo gelijk plaatselijke afdelingen worden op gericht. BINNENLAND In Utrecht is de Generale Synode der Chris telijk- G e refOrmeerde Kerk geopend. Een confectiefabrikant in Almelo had een zwager die ln zijn bedrijf werkte. Deze laatste exploiteerde in de fabriek een clandestiene veler industrie, waar 50.000 meter veterband en IC 000 meter elestiek gemaakt is. De zwager is voor lopig opgesloten. Minister Beel heeft Dinsdagmiddag ln Laren een sanatorium voor studenten utt Indonesië en West-Indië geopend. Du sanatorium is een ma nifestatie van de dankbaarheid, die in ons land leeft voor de hulp, ondervonden van studenten uit de overzeese gebiedsdelen, in en na de oorlog. in overleg met minister Jongman zullen Amsterdam en Rotterdam gezamenlijk Makassar, Ambon en Koepang adopteren. Het betreft hier een culturele adoptie door de beide burgcrUcn. HAARLEM EN OMGEVING Het programma der orgelbespeling ln do Grote Kerk te Haarlem op Donderdag 11 Sep tember des namiddags var. 3—4 uur door George Robert, luidt: 1. Passacaglla. G. Frescobaidi; 2. Toccata F gr. t.. G. Muffat; 3. Fuge as moll. Joh. Brahms; 4. Pastorale uit de le symphonle. Ch. M. Widor; 5. Improvisation. C. Salnt-SaOns. 6. Final uit de le Symphonle, L. Vierne. De Haarlemse Rechtbank heeft het faillisse ment uitgesproken van J. G. v. d. Ven', parfu- meriehandeiaar, wonende te Haarlem, Rcitz- straat U en een zaak drijvende Smedestraat 4 te Haarlem! Rechter-Commlssarls: Mr. J. P. Pe tersen, Curator: Mr. X. A. Schuijt, advocaat en procureur te Haarlem. Onze oud-stadgenoot de heer A. L. Haze- broek, vroeger kapelmeester van dc Koninklijke Marineknpei te Den Helder, heeft dezer dagen in Ermelo zijn tachtigste verjaardag gevierd. B. en W. van Enkhuizen hebben het ver beteren van de Westerstraat aldaar opgedragen aan P J. Bunschoten en Co. te Haarlem, die met een bedrag van f 17.849 dc op één na laagste inschrijvers waren. Een 17-Jarige besteller reed gistermiddag met een driewlelig transport rij wiel op de Grote Markt. HIJ vervoerde hiermede een aantal dunno koperen platen. Door een rukwind viel een van de platen van de bakfiets en sneed de Jongen in zijn hand. Hen kreeg een diepe vleeswond en moest naar het St. Elisabeths Gasthuis om de wonde te laten hechten. Het Genootschap Nederland-Engeland orga niseert Vrijdag 18 September ln Brinkmann om 8 uur een lezing over de B.B.C., te houden door de heer A. L. C. Bullock. De Haarlemse toneelvereniging „Vriend schap Zij Ons Doei" opent op 22 September het seizoen met een voorstelling in de Stadsschouw burg van „Het huis der mysteries", van Rien van Noppen. Volgende week regerings verklaring In de heden gehouden openbare vergade ring van de Tweede Kamer heeft de voor zitter medegedeeld van de minister-presi dent de mededeling te hebben ontvangen dat de regering in de loop van de volgende week een verklaring over Indonesië zal af leggen. AMSTFRDAMSCHF RIJTUIG MIJ (Adv Amsterdamse Beurs Koninklijke Olie. Unilever Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford. Nederlandse Kabel Calvé certificaten Scheepvaart-Unie Holl.-Amerika Lijn Deli Maatschappij H. V. A A'dam Rubber Ned. Handel Mij.. N.-I. Handelsbank Billiton Mij. II Slotkoers Heden gisteren 1% uur 428 427% 302 4 307 3794 379 1804 179 212 210 415 417 317 3194 1801.2 182 18834 1874 2114 211 154 154 229 228 142% 1404 1414 142 100% 100 369 366 OFFICIËLE PUBLICATIE NIEUWE TOEWIJZINGEN VOOR TEXTIEL. Het centraal distributiekantoor deelt mede, dat met Ingang van 15 September a.s. nieuwe toewijzingen voor textiel in gebruik zullen wor den genomen. In verband hiermede zullen detaillisten voor het laatst oude toewijzingen ontvangen In de week van 1 t.m. 6 September, terwijl grossiers in deze week voor het laatst oude toewijzingen kunnen inwisselen tegen ver zamel toewijzingen. Van 7 t.m. 13 September zal het niet mogelijk zijn textielpunten bij de distributiediensten in te wisselen tegen toewijzingen, of toewijzingen tegen verzameltoewijzingen. Detaillisten en gros siers dienen ln deze week zoveel doenlijk dc nog in hun bezit zijnde oude coupures bij hun leve ranciers onder te brengen. Na 14 September zullen de detaillisten weer textielpunten kunnen Inleveren ter verkrijging van nieuwe toewijzingen welke zullen worden aangeduid als „handelscoupures". Detaillisten moeten deze handeiscoupures toe zenden aan hun leverancier. Grossiers, die han delscoupures van hun afnemers ontvangen, kun nen deze niet meer bij de dlstributiedienst in wisselen tegen verzameltoewijzingen. Zij moeten de handelscoupures op hun beurt doorzenden aan hun leverancier. Confectiebedrijven dienen de nieuwe handelscoupures in te leveren bij de dlstributiedienst. welke hun daarvoor z.g. „con- fectlecoupures" uitreikt. De confectlecoupures moeten aan een weverij worden gezonden. De weverijen moeten zowel de handeiscoupu res als de confectlecoupures inleveren bij de dlstributiedienst ter verkrijging van een ont vangstbewijs. Tenslotte wordt medegedeeld, dat detaillisten én grossiers oude toewijzingen, welke zij voor 14 September niet bij een grossier of de industrie hebben kunnen onderbrengen tot uiterlUk 20 September a.s. bij de distrlbutiedlenst kunnen ruilen tegen nieuwe handelscoupures. Jong ingenieur zoekt ln Bloe- mendaal, Overveen, event. Hrl. gem. zit-slaapkamer Colombo. HOLL. AFRIKA LIJN. Nigerstroom, 8 Sept. te Rotterdam. Nijkerk, 5 Sept. te Port Sale. Bosehfontein. 7 Sept. van Antwerpen naar Southampton. Oranjefontein 6 Sept te Durban. K. P. M. Batoela bevond zich op 7 Sept. op 50.48 gr. N. en 0.54 gr, O. zoekt 2 kamers ,met kookgelegenheid. Liefst omtrek Kleverpark Brieven no. 8715 To huur gevraagd atelier ruimte pl.m. 60 M2. Br. no. 8723. WONINGRUIL Den Haag—omg. Haarlem, Aangeb. te Voorburg aan gr. verkeersweg mod. bovenhuis, bev. 5 k., compl. lnger. badk., k„ c, v., ijskast, tel Huurpr. pl.m. f 60 p. m. Gevr. H'stede of omg Haarlem: vr\J huls met ong. dito accommodatie. Br. no. 8705. HYPOTHEEK. Groot Pensioenfonds heeft gelden op solide percelen te gen Si/3 pet. rente beschikbaar. Brieven 110. 8713. Voor zo spoedig mogelijk gez. eenvoudig, begrijpend^ wurm- voelend PLEEGGEZIN ln Haarlem voor moeilijke Jon- gen v. 9 Jaar, Voor de duur van zijn psychiatrische be handeling Geregeld zal advies aan pleegouders gegeven wor den. Vergoeding f 15 p w, Opgaaf: Medisch Opvoedkun dig Bureau Koninginneweg 65, Haarlem Agb mod. vr. bel-ét. bev. 5 k.. badk gr. keuken f 40 p m. en mod. 3e etage bev 4 kam., douche-cel. gr. keuken f 34. p. m. Amsterdam-W omg Suri- namepleln Gevr vrij huls m. tuin bev 5 a 6 kam., badk pl. minus f 40 p. m. ln omg. Hrl. Overveen, Bl'daal, H'stede, Aer. denhout, Brieven no. 8721 Weggelopen JONGE SIIET- LANDSE COLI-IE (hondje) 3y2 maand, witte pootjes, zwart dek. kop zwart gete kend met bruin-witte borst (teef). Teg. bel. ter. bez. Noor der Stationsweg 28. Bl'daal ln goede staat te koop gevr. Kam, Onnesstraat 5. Verzorging Welk echtpaar, dame of heer op leeftijd, groot huls bewo nend. wenst algeh. of gedeelt. verz. ln eigen huls door moe der en dochter uit besch. ml lieu. Prima refer. G'ond. ir overleg. Brieven no. 8708. Klein consumptie- ijsbedrijf te koop gevr. Aanbieding met uitvoerige Inlichtingen en koopprijs no. 8714. Te koop aangeb JONGE BOXERS. Kennel „Wouwerda" Wouwermanstraat 1 Telef 20184. Voor zo spoedig mogelijk go- zocht ln Bloemendaal (liefst Overveen) door dame b b h. h. een gestoff. ZIT-SLAAP- KAMEK. met of zonder pen sion. Brieven no, 8716. Te koop 1 pick-up installatie f 450, li cans met 215 L. benzine f 60. Heemst. Dreef 139, Heemstodo, KELLER di MACDONALD. Jansweg 43. Telef. 11828. Fotocopieën beter, sneller en goedkoper Foto Hilarius Steeds vers Hondenbrood. Honden- en Kattenvlees ln blik. GEB, v. DIJK, Wouwermanstr. 1. Tel. 20184. Opklapbedden Paleis Opklapbedden, ook verticaal. Ombouwen, Bedstellen enz. Monsterkamers ORIONWEG 8, II.-N. Tel. 23932 Gevraagd te HEEMSTEDE/AERDENHOUT/OVERVEEN BLOEMENDAAL een vr(jst. of halve villa, piin 6 kam. c v telefliefst garage Max. 750.— tegen woning tc IDen Haag. Amsterdam. Utrecht. Eindhoven enz. Vele prima adressen beschikbaar ln 't gehele land Br No. 128 586 aan BOLREK. Kon plein 1 A dam WONINGRUIL Aangeboden: op eerste stand-aan de Churchilllaan te Am sterdam. BENEDENFLAT (kamer-en-suite, 2 slaap kamers, keuken, bad, telefoon, tuintje met schuur). Gevraagd: VRIJE VILLA, omgeving Haarlem. Br. no. 8750»

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3