Haarlems Dagblad De Parijse conferentie za haar werk over moeten doen Een Zwitser spreekt Katwijk krijgt vissershaven Rabbijn Korff, een doortastend man meteen ontwrichte geest Voor midden December eindigt bezetting der vroegere as-vrienden j Weerbericht 62e Jaargang No. 18733 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admln. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bykantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. Drukkery Z. B. Spaame 12, TeL 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Vrijdag 12 September 1947. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4fFranco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Advert-tarieven op aanvraag bij de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem t-vE ZWITSERSE MINISTER Petitpierre JL/'heeft onlangs te La Chaux-de-Fonds een rede gehouden, waarin hij zich vierkant en onomwonden voor Federale Unie in Europa heeft uitgesproken. Ik heb de tekst van zijn rede gelezen in het te Basel ver schijnende orgaan van de Europese Unie. Het zal menigeen verheugen, dat er ook eens een minister is die zo spreekt. Al moe ten wij er zeker niet op rekenen, dat de schepping van een Verenigd Europa zou kunnen uitgaan van regeringen, zolang niet een 'drang uit de volken zelf ze daartoe genoopt zal hebben. Het zijn zelden rege ringen, van wie het streven naar grote her vormingen uitgaat. En van een besef der noodzaak zien wij in ons volk behoudens dan de groepen enthousiasten, die zich in verschillende comités en verenigingen ge organiseerd hebben nog niet veel. Neder land is nog niet heel veel verder dan een zakelijke belangstelling voor Benelux, de Tolunie in wording tussen België, Neder land en Luxemburg. Ik verklaar dat woord Benelux maar opnieuw, want er zijn blijk baar nog steeds zoveel mensen, die niet weten wat het betekent. Welnu, het begrip omvat niet meer dan een economische over eenkomst, zij het dan dat die ver gaat voor Europese gewoonten van splitsing, scheiding en tegenstelling op ieder gebied. Aan ge dachten van politieke eenheid tussen de drie landen, van een Federale Unie vam Nederland. België en Luxemburg, dus van drie waarlijk Verenigde Volken, zijn wij nog niet toe en de Belgische professor, die onlangs voorstelde om het merkartikel- reclamewoord Benelux liever te vervangen door „Verenigde Nederlanden" moet zowel schrik als verbazing bij velen verwekt hebben.s Waar dacht die man aan? Eenvoudig aan de weg, die duidelijk voor ons en andere West-Europeanen is aangewezen en die wij zullen moeten kiezen, als wij niet ten onder willen gaan en een; toekomst behouden. Niet minder, naar mijn vaste overtuiging, dan dat. Het zal velen wel duidelijker worden. Moge het niet pas duidelijk worden als het te laat is. T$t dusver beperkt men zich tot econo mische onderwerpen. Die zijn minder lastig en raken minder het gevoel dan politieke. Zo is het ook bij onderhandelingen in groter verband, namelijk die inzake het Plan- Marshall tot verstrekking van Amerikaanse financiële hulp aan Europa. Als dat slaagt zal het voor een jaar of vijf helpen. Het zal een economische ramp in Europa kun" nen afwenden, maar geen nieuwe blijvende samenwerking brengen. Want economische afspraken alleen schenken die niet. En als men ze slechts sluit onder de drang van crisisgevaar, zonder politieke eenheid te beogen, dragen zij de kiemen der ontbin ding alweer in zich, evenals de bondgenoot schappen, tijdens een oorlog gesloten. Zie het conflict 'tussen Oost en West. de Veilig heidsraad met zijn veto, het IJzeren Gor dijn en al hetgeen dit oude bondgenoot schap 1 thans kenmerkt. Tussen de twee elkaar beloerende grote machten ligt een verdeeld, in stgten en staatjes gesplitst Europa en als men in het ene land na het andere betogen hoort hou den over de defensie, die ieder voor zich toch vooral hebben moet als men dan daarbij denkt aan de machtigen en vooral ais men er de kaarten der wereld eens bij neemt dan glimlacht men droevig. Er zijn andere krachtsverhoudingen in de we reld gekomen dan in vroegere eeuwen. En alleen de grootsten bezitten de moderne wapens. De Zwitsers zijn een nog kleiner volk dan wij in een nog kleiner land. Misschien tellen zij in deze tijd meer mensen, die de werkelijke toestand van Europa beseffen. Zij weten in elk geval wat Federale Unie is, want hun kantons zijn op deze wijze in een Bondsstaat verenigd. Sinds eeuwen. Zij vormen het oudste voorbeeld van Federale Unie in de wereld. Gedrieën beginnend de kantons Uri, Schwyz en Untenvald hebben die later de andere tot hun Bond aangetrokken. Zoals de dertien staten, die in de laatste jaren der achttiende eeuw zich in Philadelphia verenigden tot de United Slates of America, in de loop der negen tiende eeuw tot acht-en-veertig Verenigde Staten met acht-en-veertig parlementen en een parlement der Unie zouden groeien. Ziet u daarin niet, van hoe grote en Europese betekenis een Federale Unie tus sen Nederland, België en Luxemburg in haar gevolgen zou kunnen zijn? En bedenk daarbij wel, dat ieder der deelhebber^eijn eigen (democratische) regeringsvorm en het grootste deel van zijn eigen wetgeving behoudt. Aan de Federale regering en het Federale parlement, waarin het volk van ieder land zijn eigen vertegenwoordigers kiest, worden slechts die bevoegdheden verleend, die men onder eigen gezag niet meer of onvoldoende waarborgen lean of die men in het gemeenschappelijk en het eigen belang wenst af te staan. De Zwitsers weten wat Federale Unie is. Zij zijn een vier-talig volk en niettemin hecht vereend. Zij zijn bij hun Federale stelsel zeer wel gevaren. Evenals de Ame rikanen op hun zo oneindig groter grond gebied, die Europa willen helpen in die mengeling van ambitieus'idealisme pn stre ven naar zakendoen-in-het-groot, die hen zo typisch kenmerkt, maar die het daarbij toeroepen: ..Verenigt u toch!" Als hun Se naat en Huis van Afgevaardigden straks inderdaad milliarden voor Europa mochten geven zonder het vooruitzicht, dat de be trokken volken zich op don duur politiek verenigen zullen, zal blijken dat. de Ame rikanen ook geweldige speculanten in het groot zijn. Wat voor het uitgeputte en verarmde Europa op het spel staat is de Zwitsers voorgehouden door hun minister Petit- .pierre. Bondsraad Petitpierre heeft in La C"naux-de-Fonds duidelijke taal gesproken. „Wij Zwitsers voelen meer dan ooit, dat ons lot met dat van Europa verbonden is. Zijn eigen twisten en verdeeldheden heb ben Europa de overwegende positie gekost, die het in de wereld bezat. Mocht het zich. ondanks zijn lijden, niet van de noodzaak bewust worden van zijn aaneensluiting, die op gemeenschappelijke beschaving kan steunen, dan zal het daarmee de beschik king over eigen lot verliezen. Wij behoeven ons op dit ogenblik niet tegen een buiten landse vijand te verdedigen, maar wij moe ten in ons eigen belang actief deelnemen aan alle pogingen, om Europese eenheid te verwezenlijken. Wij mogen niet vergeten dat de Europese zaken onze zaken zijn en dat ons met alle staten van dit vasteland gemeenschappelijke belangen verbinden.. Wij kunnen slechts wensen, dat ook op Internationaal, gebied de federalistische ge dachte verwezenlijkt zal worden." Sinds de bevrijding heb ik op deze plaats Amerikaanse aanmerkingen op eindrapport Wat ilch reeds eerder door allerlei Amerikaanse uitlatingen en opmerkingen Had doen vrezen, is thans officiëel: Amerika'is niet tevreden over het resultaat van de Parijse conferentie der Europese landen, zoals dat is neergelegd in het eindrapport der uitvoerende commissie. Deze commissie is op de Parijse ambassade voor William Clayton, de Amerikaanse minister van Economische Zaken, verschenen en heeft met hem het eindrapport besproken. Clayton maakte talrijke aanmerkingen. Hij achtte het rapport onaanvaardbaar voor het Amerikaanse publiek en het Congres, en stelde voor het werk opnieuw te doen, thans met medewerking van een Amerikaanse adviseur. Naar aanleiding daarvan is de slotzitting, die op Maandag was vastgesteld, voor onbepaalde tijd uitgesteld. Clayton heeft voorgesteld, dat dit slechts als een voorlopig ontwerp wordt beschouwd en dat de conferentie opnieuw aan het werk zal tijgen en de gehele situatie opnieuw in ogenschouw zal nemen in het licht van zijn opmerkingen. Hij betoogde dat het plan meer weg heeft van een „boodschappen lijst" dan van een plan voor Europese sa menwerking. Clayton's critiek op het rapport kan als volgt worden samengevat: Het voorziet niet in voldoende mate in wederzijdse hulp tus sen de zestien Europese landen; de cijfers voor de behoeften van Europa zijn slechts in globale vorm gegeven en maken geen onderscheid tussen de behoeften der afzon derlijke landen; het ontbreekt de voorstel len inzake het heustel van de inwisselbaar heid der Europese geldeenheden als eerste stap in de richting naar inwisselbaarheid van alle geldeenheden over de gehele we reld aan nauwkeurigheid. Tolunie gewenst Ook werd tijdens het onderhoud op de Amerikaanse ambassade gewezen op het ontbreken van enigerlei overeenstemming ten aanzien van werkelijk positieve po gingen tot opheffing van de handelsmuren tussen de landen van Europa, welke po gingen zouden kunnen bestaan uit het op richten van een tolunie. Voorts w.erd er van Amerikaanse zijde op gewezen, dat het rap port geen voorzieningen bevat voor het gebruiken van overtollige arbeidskrachten of overtollige productie in het ene Europese land ten behoeve van het andere, dat aan arbeidskraohten of aan bepaalde goederen tekorten heeft. Een ander punt. waarop Clayton's critiek zich richtte, was het feit, dat het rapport de invoer van Amerikaans fruit noemde als één der behoeften van Europa, hoewel zowel Frankrijk als Italië grote fruitoverschotten bezitten. Clayton verklaarde voorts, dat de uitnodiging aan de 16 Europese landen, om een gemeen schappelijk rapport uit te brengen aan de Verenigde Staten, niet betekent, dat ieder land niet afzonderlijk zijn behoeften met Amerika behoeft te bespreken. Amerika i^ bereid bilaterale overeenkomsten aan te gaan met ieder land, dat hieraan behoefte gevoelt. In kringen, die met de conferentie m relatie staan, wordt medegedeeld, dat het ontbreken van onderscheid tussen de be hoeften der afzonderlijke landen te wijten is aan de Britse delegatie, die de voorkeur gaf aan globale cijfers, aangezien de positie der Europese betalingsbalansen ten nauw ste samenhangt met die van Groot-Brit- tannië. Het rapport der conferentie, dat ge dateerd is op 7 September, raamt het de ficit der betalingsbalansen der 16 Euro pese landen met het Amerikaanse continent voor de eerstvolgende 4 jaar op 22 499 mil- lioen dollar, verdeeld als volgt: 1948 8.049 millioen dollar. 1949 6.350 millioen dollar, 1950 4.650 millioen dollar en 1951 3.450 millioen dollar. Consuls aangevallen door republikeinse bende Naar Aneta verneemt, is Woensdag ter hoogte van Singosari. tien kilometer ten Noorden van Malang. een consulair gezel schap, dat daar in opdracht van de Vei ligheidsraad een bezoek bracht, door een republikeinse strijdgroep met mitrailleurs beschoten. Nadere berichten hieromtrent ontbreken nog. Aneta teekent hierbij aan, dat het waarschijnlijk het gezelschap be staande uit de Britse consul Lambert en de Australische consul Eaton, die enige dagen geleden naar Soerabaja vertrokken, betreft. Baltische aanklacht tegen Russische terreur Op de internationale vrouwenraad, te Phi ladelphia bijeen, is een beroep gedaan door de voormalige presidente van de Litauense vrouwenraad, Vincente Lozoriatis, die thans in ballingschap vertoeft in Italië, om een actie tegen de „terreur" in de Baltische staten. In het beroep wordt verklaard, dat in 1941. onder de eerste Sovjet-bezetting, vijftigduizend Litauers gedeporteerd zijn nqar concentratiekampen in de Poolgebie den van Siberië, en dat sedert 1944, de tweede Sovjet-bezetting, nog honderddui zend personen, waaronder babies en oude vrouwen, gedeporteerd zijn. Een Wereldvoedselraad opgericht Adviserend college van regeringspersonen De conferentie van de organisatie voor voedsel en landbouw der UNO (F.A.O.) heeft te Genève met algemene stemmen besloten, een wereldvoedselraad op te richten. De officiële naam van de raad zal lui den: „Raad van de organisatie voor voed sel en landbouw der UNO", doch de con ferentie aanvaardde het Nederlandse voor stel om deze raad over het algemeen aan te duiden met de naam „Wereldvoedsel raad". De nieuwe raad komt in de plaats van de huidige uitvoerende commissie, maar zal niet zoveel macht hebben als de we reldvoedselraad, als voorgesteld door Sir John Boyd Orr, de Britse directeur-gene raal van de FAO. Sir John had voorgesteld, dat de raad de bevoegdheid zou hebben een „Wereld-, voedsel-pool" voor aan- en verkoop en distributie van levensmiddelen te stichten. De thans ingestelde raad zal alleen een adviserend lichaam zijn, dat zal helpen bij de coördinatie van nationale en interna tionale politiek ten opzichte van voedsel. De kracht van de raad is gelegen in het feit, dat zijn leden regeringswoordvoerders in plaats van particuliere personen zijn. Voor Nederland treedt te Genève mi nister Mansholt op, die dezer dagen der waarts is vertrokken. Dr. van Mook Zondag terug Naar A.N.P. vernam, wordt dr. van Mook Zondagochtend vroeg op Schiphol verwacht. Hij zou zich dan rechtstreeks naar het buitengoed van de minister van Buitenlandse Zaken, baron van Boetzelaer van Oosterhout, te Oostorhout (bij Nij megen) begeven, waar oen bespreking zal plaats hebben met het voltallige kabinet. Door het secretariaat van de minister president wordt dit bericht over op Zon dag a.s. te houden besprekingen echter ten stelligste tegengesproken. Troebelen in <le Po-vlakte De staking van meer dan een millioen landarbeiders in de Po-vlakte duurt nog steeds voort. „Onbekende personen" heb ben op een aantal boerenhoeven in Noord- Italië aanvallen gedaan. De boeren ver dedigden zich met tommy-guns. Boerde rijen in een dorp nabij Cremona werden in brand gestoken. De aangerichte schade wordt op twaalf millioen lire geschat. Volgens berichten gaan „vliegende brigaf den" rond om waar de staking halfslach tig is de arbeiders te dwingen. Daaren tegen protesteren de stakers, dat arbei ders onder bedreiging met wapenen ge dwongen worden te werken. herhaaldelijk over dit onderwerp geschre ven. Ik zal het blijven doen, omdat het noodzakelijk is, al het andere in belang rijkheid overtreft en de Enige Weg aan duidt. R. P. Winston Churchill bracht een bezoek aan de Londense dierentuin en bewonderde er de witte Australische kangoeroe „Digger", de enige albino van deze diersoort in Europa, die blijkbaar zeer vereerd was met de hoge belangstelling en letterlijk „uit de hand at". Naar van bevoegde zijde vernomen wordt is bij liet gemeentebestuur van Katwijk het voor de gehele Nederlandse visserij belangrijke bericht binnengekomen, dat de minister van Binnenlandse Zaken en Ge deputeerde Staten van Zuidholland geen bezwaar zullen maken tegen het raadsbe sluit van 22 Augustus 1946, waarbij een be drag van 100.000.werd uitgetrokken als eerste termijn voor het ontwerpen van plannen voor con vissershavcn in Katwijk aan Zee. Dit besluit betekent een grote en wel licht beslissende stap nader tot de aanleg van zulk een haven, die de Katwijkse vis sersschepen in staat zou stellen van Kat wijk uit het bedrijf uit te oefenen in plaats van uit de haven van IJmuiden. Neemt men in aanmerking, dat de Katwijkse vissers schepen een derde van de totale Neder landse aanvoer wat betreft gezouten haring en een zesde wat betreft verse vis binnen brengen, dan kan men van zulk een Kat wijkse vissershaven een aanzienlijke wijzi ging in het beeld der Nederlandse zeevis serij verwachten». Uranium in Palestina In het gebied van de Golf van Akaba (Noordoostelijk deel van de Rode Zee), is een uraniummijn gevonden. De plaats van deze mijn, niet ver van het punt, waar Egypte, Palestina, Transjordanië en Saoedi-Arabié aan elkaar grenzen, bevindt zich op Palestijns grondgebied, aldus meldt het Franse persbureau A.F.P. uit Cairo. Auto's komen nog niet vrij Op een persconferentie, die door het mi nisterie van Verkeer in Utrecht werd ge houden, is sprake geweest van een be ëindiging der distributie van automobie len, zodra de tijd daarvoor rijp geacht kon worden. Hieruit zijn geruchten ontstaan, met het gevolg dat importeurs en hande laren met aanvragen worden overstelpt, welke slechts onnodig werk bezorgen en voor hen, die een automobiel vaak drin gend nodig hebben slechts teleurstelling geven. Van de zijde der R.A.I. verzoekt men ons. er nog eens met nadruk op te wijzen, dat op het vrijkomen van automo bielen vooralsnog .absoluut geen kans be staat. Wie een auto verlangt, moet zich als tot nu toe gebruikelijk, tot de Rijks verkeersinspecties wenden. Roekeloos rijden kost drie doden Een personen-auto afkomstig uit Gro ningen is Donderdag op de rijksstraatweg by Oldenbroek in volle vaart tegen een vrachtauto gebotst. De drie inzittenden werden zeer ernstig gewond en zowel de heer J. M. v. d. Pijl van Ameland als zijn schoondochter, mevr. H. R. v. d- Pijl- Lever overleden kort na het ongeluk. De heer v. d. Pijl Jr. bezweek in het Zwolse ziekenhuis aan zijn zware kwetsuren. Omtrent de oorzaak van dit ernstige ongeluk heeft de politie kannen con stateren, dat de wagen een poging deed, nog vóór de vrachtwagen, die uit tegenovergestelde richting kwam, een tweetal voorliggers te passeren. Dit lukte niet, zodat een botsing tussen personenauto en vrachtwagen volgde, waardoor de eerste volkomen gekraakt werd. Het echtpaar v. d. Pijl laat vijf kinde ren achter. De Franse politie deed een goede vangst (Van een correspondent te Parijs) Toen het stoomschip Exodus met zyn tra gische last van Joodse emigranten nog maar steeds van haven tot haven voer, klopte er aan de deur van het hoofdbureau der politieke politie te Parijs een man, die de chef wenste te spreken. In de politie rapporten heette hij aanvankelijk een „my sterieus individu", doch zijn inlichtingen hebben het de Franse politie mogelijk ge maakt, tijdig ecu complot te ontmaskeren. Het complot namelijk van rabbijn Korff en zijn aanhangers, die plannen hadden be raamd en er de voorbereiding reeds voor hadden getroffen om op Londen eerst wat politieke pamfletten, en vervolgens een aantal bommen te werpen. Enige dagen na het onderhoud tussen de Franse recherche en 't „mysterieus indivi du", betrad een vijf en twintigtal werk lieden het vliegveld van Toussus le Noble. Hard werken deden ze er niet, maar toch bleven ze op het terrein overnachten. En de dag na hun aankomst arriveerde er een Amerikaanse auto, waaruit een jonge vrouw en enkele elegante heren stapten, elk een zware koffer torsend. Toen kwamen dc werklieden in actie: met een revolver in de hand traden ze op hen toe en namen allen in arrest. Het hele gezelschap, waar toe ook twee lieden behoorden, die zich als Amerikaans journalist presenteerden, keerde terug naar Parijs. Doch ditmaal niet naar het peperdure hotel Crillon, waar zij tot dat moment hadden verbleven, doch naar de Quai 'des Orfèvres, waar de Franse Justitie zekere lieden ondervraagt en her bergt, die haar om bepaalde redenen inte resseren. De man, die de zaak aan het rollen heeft gebracht, de Amerikaanse piloot Reginald Gilbert, is inmiddels uit vrees voor Joodse wraakmaatregelen in een R.A.F.-toestel naar Londen gevlogen, waar hij onder be scherming van de politie is gesteld. Het door de politie ingestelde onderzoek leverde spoedig voldoende materiaal op om het verdachte gezelschap voorlopig vast te houden. De leden ervan zijn namelijk in ieder geval al beschuldigd van het in bezit hebben van „politieke geschriften van bui tenlandse inspiratie" wat volgens een wet uit 1936 met 6 maanden tot 5 jaar ge vangenisstraf kan worden gehonoreerd en vervolgens vanwege het in berusting hebben van oorlogstuig en explosieven. Zo zitten er thans negen mensen vast, 15 an deren worden er gezocht, waarvan er drie nog voortvluchtig zijn. Rabbijn Korff. de promotor van het com plot, is een goed-geklede jonge man, hij telt 33 jaar en heeft een dynamisch tem perament. Hij schijnt wel een tikje uit z'n geestelijk evenwicht geslagen. In Amerika had hij een „Comité voor politieke Actie" opgericht, dat zich achter de Palestijnse terroristen-groep van Stern stelde. In ge- De dagelijkse verliezen in Indonesië Donderdag twee doden Volgens het Nederlands legercommuni qué hebben de republikeinen in de loop van 10 September 52 maal de order tot staking van het vuren geschonden. Ver schillende malen zijn Nederlandse posten aangevallen. Op verschillende punten op Java en Sumatra vinden zuiveringsacties plaats. Een aanvulling op het Nederlands leger communiqué maakt melding van talrijke sabotagedaden op bruggen en onderne mingen. De Nederlandse verliezen bedroegen gisteren twee gesneuvelden en 19 gewon den. Republikeins bericht. Volgens een republikeinse communiqué hebben Indonesiërs bij een aanval op een Nederlands convooi van 121 vrachtwagens, dat op weg was naar Garoet en Tasik- malaja (West-Java), 50 Nederlandse sol daten gedood. Verder meldt het communiqué nog Ne derlandse aanvallen ten Zuiden van Soe- kaboemi en op verschillende punten in het Zuidelijk deel van Java, waardoor onder de Indonesiërs verschillende slachtoffers vielen. Prins Bcrnliard Zondag voor de radio Ter gelegenheid van het éénjarig bestaan van de NIWIN zal Prins Bernhard, de eer ste voorzitter dezer organisatie, Zondag avond om 20.05 uur over de beide Hilver- sumse zenders een rede uitspreken, die eveneens door de Wereldomroep gerc- layeerd wordt. Het woord is aan.. van Z%w eden: Vaak te zeggen: „ik weet het niet" strekt niemand tot schande Het kliekje der Britse lening uit de ijskast? Volgens welingelichte kringen te Londen zal het bezoek aan Londen van Snyder, de Amerikaanse minister van Financiën, wel licht tot gevolg hebben, dat de resterende 400 millioen dollar van de Amerikaanse lening aan Engeland, die geblokkeerd zijn sinds de omwisselbaarheid van de sterling werd gestaakt, worden ontdooid. Clayton, de Amerikaanse vertegenwoor diger bij de conferentie van de I.T.O. (In ternationale Handelsorganisatie) te Genève die te Parijs vraagstukken van de hulp verlening aan Europa heeft bestudeerd, zal in de loop van deze week naar Londen vliegen om met Snyder besprekingen te voeren. Men verwacht, dat hij eveneens een onderhoud zal hebben met Dalton, de Engelse minister van Financiën, met Bevin en met andere leden van het ftabinet. Snvder heeft enige besprekingen met Dalton gevoerd. Reuters politieke^ cor respondent verneemt, dat deze besprekin gen niet slechts zullen gaan over de econo mische crisis en de Britse binnenlandse toestand, maar ook over de verantwoorde lijkheid voor de Brits-Amerikaanse zóne in Duitsland en het economisch herstel van Europa in het algemeen. Voorspeld wordt, dat Groot-Brittannië eventueel zal voor stellen om dollars uit het internationale monetaire fonds voor Europa beschikbaar te stellen, zolang het plan-Marshall nog niet wordt uitgevoerd. „Beveiligingstroepen" van Rusland blijven in Hongarije en Roemenië Een woordvoerder van het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bevestigd, dat de plechtigheden van het deponeren van dc ratificatie- documenten van de vijf vredesverdra gen Maandag a.s. zullen plaats hebben. Men verwacht, dat Engeland na de plechtigheden onmiddellijk het initiatief zal nemen tot het bijeenroepen van een conferentie van de plaatsvervangers der ministers van Buitenlandse Zaken der vier grote mogendheden, om de toekomst te bespreken van de Italiaanse koloniën in Afrika, waarover volgens de bepaling van het Italiaanse vredesverdrag binnen reen jaar na het van kracht worden moet wor den beslist. Een andere belangrijke consequentie van het van kracht worden der vredes verdragen zal de verplichting zijn voor Engeland en Amerika om hun troepen bin nen 90 dagen (voor midden December) terug te trekken uit Italië, uitgezonderd de vrije zóne van Triest. Binnen dezelfde tijd zal de Sovjet-Unie al haar bezettings troepen uit Bulgarije terug moeten trek ken In Hongarije en Roemenië mag Rus land zoveel manschappen handhaven als noodzakelijk is voor het beveiligen van de verbindingen met Oostenrijk. Ook zullen nu de vraagstukken acuut worden, die verband houden met de na dere regeling van de vrije zóne van Triest volgens de in het vredesverdrag bepaalde richtlijnen. Tot nog toe werd de zaak Triest vertraagd door de onenigheid in de Veiligheidsraad over de keuze van een gouverneur. Vrijdag begint de uittocht. De waarnemende geallieerde opperbe velhebber in Italië, luitenant-generaal Lee, heeft op een persconferentie ver- Rabbijn Korff matigde zionistische kringen werden de Rabbijn en zijn comité niet zeer au sérieux genomen. Doch de Rabbijn bezat om 't in ronde termen te zeggen „lef". En was het hem gelukt een onderhoud te krij gen met Bidault en diens plaatsvervanger Minister Letourneau, teneinde hen zijn in zichten over de oplossing van' het Pales tijnse probleem te ontvouwen. Hij werd toen met diplomatieke aandrang naar de deur verwezen. Thans zit Rabbijn Korff dus in een Franse cel. En hij protesteert tegen zijn detentie. Hij weigert ieder voed sel. Laten we de zaak niet dramatiseren: voor zover het zich thans reeds laat aan zien, is het Londense bombardementsplan wel voornamelijk ontsproten uit de wat ontwrichte geest van een overspannen mens. Inmiddels heeft de vader van Rabbijn Korff, die Groot-Rabbijn is van de orihodoxe synagoge van Boston, bij de Amerikaanse regering stappen gedaan om de bevrijding van zijn zoon te bewerkstel ligen. klaard, dat de ontruiming van Italië door de Britse en Amerikaanse troepen Vrij dagochtend zal beginnen. Maandag zullen de geallieerde troepen worden teruggetrokken van de demarca tielijn tussen Engels-Amerikaans en Joc- goslavisch bezet gebied, terwijl de geal lieerde troepen op dezelfde dag Pola (ten Zuiden van Triest) zullen ontruimen, welke stad onder Joegoslavisch bestuur komt. Nationale regering voor Indo-China op komst Naar in Hanoi .verluidt zal een voorlo pige „nationale regering" voor Indo-China met aan het hoofd de in ballangschap le vende keizer Bao Dai spoedig in Hong kong samengesteld en door de Franse re gering erkend worden. De radio-omroep van de Vietnamese regering heeft Bao Dai en de Indo-Chinese leiders, die met hem samenwerken als verraders en Quislings, die de doodstraf verdienen gebrandmerkt. Vietnamese nationalisten, die zich af wenden van de „communistische invloeden en totalitaire methode" van Ho-Tsji-Minh en zijn aanhangers, hebben een „keizers- partij" gevormd met Bao Dai als centrale figuur. Dc keus blijft Labour Het record van de Britse Labourregering dat zij al haar zetels, die zij bij de alge mene verkiezingen van 1945 veroverde, be houden heeft, is onaangetast gebleven. Donderdag werd bekend, dat de Labour- candidaat Majoor Irvine met 10827 stem men zijn conservatieve tegencandidaat Be- vins, die 8874 stemmen kreeg, bij de tussen tijdse verkiezing voor het district Edgehil (Liverpool) verslagen heeft. Scheepsramp in Belfast Door een ontploffing in dc machincka- kamer van het Britse schip „Rcina del Pacïfico" in de haven van Belfast zijn gis teravond twintig personen om het leven gekomen en vijftig gewond. MINISTER LIEFTINCK IN LONDEN. De Nederlandse minister van Financiën prof. mr. P. Lieftinck is in Londen gear riveerd om Nederland te vertegenwoor digen op de tweede jaarlijkse bijeenkomst van de internationale bank en van het in ternationale monetaire fonds, welke gis teravond begon. Nederlanders in Duitsland tonen zich dankbaar De Nederlandse vereeniging in West- Duitsland, in vergadering bijeen te Kre- feld hebben hun oprechte dank uitgespro ken voor de grote zorg en het medeleven van het Nederlandse volk met de Neder landers in Duitsland. In het bijzonder be tuigen zij hun grote dankbaarheid voor de levensmiddelenpakketten, die nu reeds een jaar lang verstrekt worden, alsmede voor de liefdevolle opneming van honder den kinderen in brede kringen der Neder landse bevolking. MEER BEWOLKING. Verwachting medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Vrljdag- avond tot Zaterdagavond: In het Noord-Westelijk gedeelte van het land overdag vrij krachtige Zuid- j Westelijke wind. wisselend bewolkt j met hier en daar enige lichte regen en iets lagere temperatuur dan vandaag, j In het overige gedeelte van het land meest matige Zuid-Westelijke wind met overdrijvende wolkenvelden, doch vrijwel overal droog weer en weinig verandering van temperatuur. Zaterdag 13 September: Zon op 6.09 uur, onder 19.02 uur Maan op 3.43 uur. onder 19.04 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1