c De rol der vredesverdragen Onderzoek naar de avonturen van Flesche is nog steeds in volle gang Minder goede resultaten voor Nederland tijdens de zwemkampioenschappen J VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1947 IN DE WERELDPOLITIEK: HAARLEMS DAGBLAD Er komen alarmerende berichten uit Italië. In de Po vlakte worden politieke ma chinaties voorbereid door grote groepen communisten, die gewapende eenheden hebben gevormd en, in afwachting van de ontruiming van Italië door de geallieerde troepen, alvast zijn begonnen met het pro voceren van de grootste staking, die Italië na de oorlog heeit gekend. Meer dan een miliioen landarbeiders hebben het werk neergelegd in een tijd, die verhoogde in spanning op het gebied van de voedsel voorziening noodzakelijk maakte. De in vloed van de communisten in de Italiaanse huishouding groeit met de dag en een reëele poging om de macht in handen te nemen, wordt van de Italiaanse communisten eer der verwacht dan van de Franse, die ove rigens meermalen blijk gegeven hebben ook in afwachting van de gunstige ge legenheid te leven. De Italiaanse vulkaan is blijkbaar dicht aan de uitbarsting toe en het feit, dat Maandag met de deponering van de ratificatiedocumenten het Italiaanse vredesverdrag in werking zal treden, maakt de kwestie niet minder gevaarlijk. Want negentig dagen na deze dag zullen de ge allieerde troepen uit Italië moeten verdwe nen zijn en dan hebben de groepen, die een omwenteling benamen, vrij spel. Tot nu toe hebben zij zich in stilte voorbereid over drie maanden kunnen zij hun geluk en hun kracht proberen en het begint steeds meer tot de buitenwereld door te dringen, dat die poging een ernstige terugslag zal hebben op de internationale verhoudingen, ook al zou zij niet volkomen slagen. Van de vijf vredesverdragen met de vroegere assatellieten is er geen van zo ver gaande betekenis in het machtsspel der grote mogendheden als het Italiaanse. Te- samen met Oostenrijk is Italië een van de grenssectoren in de lijn, die de invloeds sferen van Oost en West scheiden en het is duidelijk te destilleren uit de recente poli tieke ontwikkelingen, dat er krampachtige pogingen gedaan worden aan weerskanten, om het land te binden. Het verrassende be sluit van Moskou om de vijf vredesverdra gen te ratificeren, nadat aanvankelijk een politiek van traineren en vertragen was gevolgd, duidt op de Russische overtuiging, dat Italiaanse binnenlandse groepen klaar zijn om bij afwezigheid van een bezetting, de schaal ten gunste van links te doen overslaan. De Westelijke mogendheden hebben altijd spoed betracht om Italië zijn vredesverdrag te geven, omdat zij in een snelle ontruiming van het Italiaanse grond gebied geen bezwaar zagen, zolang de reac tie op het fascisme nawerkte en een sterke tegenzin van. het Italiaanse volk tegen elke vorm van dictatuur de opbouw van een democratische staatsstructuur waarborgde. Doch door het lange uitstel zijn in Italië andere machten gaan werken, die tenslotte op het ogenblik van vandaag hebben geleid tot een wezenlijke bedreiging dier democra tische voornemens. Is het een wonder dat Rusland thans de tijd gekomen acht om door een eenvoudige handomdraai het vre desverdrag in werking te stellen en de lastige Amerikaanse en Engelse troepen van het toneel te verwijderen? Zo speelt het Italiaanse vredesverdrag een belang rijke rol in Ruslands politiek, evenals trou wens de verdragen met de andere satellie ten. Het getuigt van een vooruitziende er. in de algemene tendens van de Russische doelstellingen werkzame politiek, dat Rus land de vredesverdragen uitsluitend weet te gebruiken voor eigen voordeel. Het blok keert door onverzettelijke obstructie de tot standkoming van een vredesverdrag met Oostenrijk, omdat dit land dan door de Sovjettroepen zou moeten worden ont ruimd. En die bezetting is daarom zo be langrijk voor de Russen, omdat zij de Sovjet-Unie in staat stelt troepen in Hon garije en Roemenië te handhaven, daar deze volgens geallieerde overeenkomst de toe gangsweg van Rusland uit naar Oostenrijk mogen blijven garanderen. Hongarije en Roemenië zullen na de inwerkingtreding der vredesverdragen dus niet na negentig dagen worden ontruimd door de Sovjet troepen, doch houden hun bezetting tot ook Oostenrijk voor ontruiming in aanmerking komt. Als het aan Rusland ligt. wordt Oos tenrijk nooit ontruimd dit land loopt inderdaad een ernstige kans, in delen te worden gesplitst bij gebrek aan de moge lijkheid tot overeenstemming over het vredesverdrag. Nood-ouderdomsvoorziening en de Gereformeerde diaconie Tijdens de conferentie der Gereformeer de Kerken, welke in Hilversum werd ge houden, belichtte het Tweede-Kamerlid, de heer A. Stapelkamp het vraagstuk der kerkelijke armenzorg in verband met de noodwet-ouderdomsvoorziening. Op de vraag of de diaconieën in het raam van hun ambtelijke arbeid bedoelde wet zullen aanvaarden, antwoordde spreker bevesti gend, daarbij nadrukkelijk de verwachting uitend, dat de definitieve wet die in 1950 de noodwet zal vervangen, het karakter zal hebben van een ouderdoms-verzeke- ring met het daaraan verbonden premie stelsel en in ge^n geval zal vervlakken tot een staatspensionnering. Nu minister Drees in die richting zijn toezegging wel heeft gedaan, achtte hij de noodwet niet onaanvaardbaar. In het algemeen bleek het congres niet ongenegen de suggestie van de heer Sta pelkamp te aanvaarden. De diaconieën, die autonoom zijn in het verband der ker ken, zullen plaatselijk hun beslissing ne men. De radio geeft Zaterdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00 8 00, 19 00. 20.00, 23.00 uur Nieuws. 7.30 Morgengebed 8.15 Platen, 10 00 Voor kleuters. 10.15 Zang en plano. 11.00 Voor zieken. 12.00 ..Dichterllefde", Schumann. 12.30 Weerpraatje. Boekaankondiging. 12.33 Dansorkest. 13.00 Strijd krachten. 13 45 Film 14.00 Dansplaten. 14 30 To neel. 14 45 Platen. 15.00 Voor de Jeugd. 15.15 Jonge kunstenaars. 15.45 Kiosk. 16 00 Musette 18 20 Luchtvaart. 18.30 Gregoriaans 17.00 Voor de Jeugd. 18 00 Plano en orgel. 18.15 Weekoverzicht 16.30 Strijdkrachten. 19.20 Uchte muziek. 20.05 Actualiteiten. Gewone man 20.30 Uchte muziek 11.00 Platen op verzoek. 21 30 Week-end serenade. 22 oo Opera. 22.45 Avondgebed. 23.15 Romantisch aymphonieconcert HILVERSUM II. 414.5 M„ 218 M. en 1875 M. 7.00. 8.00. 13 00. 18.00, 20 00 23.00 uur Nieuws. 7,30 Platen. 10 00 Morgenwijding. 10.20 Voorlezen 10.30 Metropole-orkest. 11.00 Gevarlëerd program ma. 12 00 Metropofe-orkest. 12.30 Weerpraatje. Harmonie-orkesten. 13.20 Platen 14.00 Veilig ver keer. 1415 Kamerorkest. 15.00 Boekbespreking. 15.15 Amateurs. 15 45 Orgel. 16 10 Causerie 16 25 Lichte muziek. 17 00 Sport. 17.15 Balletsulte, Arthur BUss. 17,45 Causerie. 18.30 Voor de Jeugd. 10.00 Brahms. 19.10 Koorwerken van Julius Rflntgcn 10 30 Lezing „Verhoudingen". 19 45 Is de BIJ bel een vervelend boek?, 20.15 Revue. 21.15 Socialistisch commentaar. 21.30 Lichte muziek. 22,00 Luisterspel, 22.30 Tango's en rumba's. 23.15 Platen. Er valt een veelbetekenende conclusie te trekken uit de gang van zaken, zoals die hierboven is aangegeven, namelijk deze, dat de Russische politiek allerminst een beleid van de dag is, doch een beleid dat lang tevoren reeds, gedurende de oorlog nog, tot in détails werd uitgestippeld en waarvan de pijlers een voor een met wis kundige zekerheid werden gebouwd uit al die kleine, ondoorzichtige bepalingen, die de Russische politici wisten door te drijven op de talloze conferenties gedurende en na de oorlog. Churchills mislukte pogingen om het tweede front te doen voorafgaan aan een infiltratiecampagne in Zuid-Oost Euro pa, waardoor de Balkan meer onder de macht van de Westelijke geallieerden zou zijn gekomen, vormen een aanwijzing voor het feit dat de Èritse oorlogsleider door de Russische bedoèlingen had heen gekeken. Zijn Italiaanse veldtocht, bekroond met de verovering van Rome aan de vooravond van de invasie in Normandië, was het on vruchtbare overblijfsel van Churchills vrees voor de Sovjet-Russische voornemens in Zuid-Europa. Thans zijn ook de Amerika nen,die destijds weinig begrip bleken te heb ben voor Churchills waarschuwingen, de ogen open gegaan. Zeer onlangs nog heb ben zij het voornemen te kennen gegeven, hun vloot te handhaven in de Middellandse Zee. ondanks de komende evacuatie der ge allieerde troepen uit Italië. „Overal waar Europese belangen op het spel staan, zal de Amerikaanse vloot waakzaam blijven," was het commentaar bij deze mededeling, die men gevoeglijk als de onderstreping van het gevaar dat in Zuid-Europa langzaam maar zeker overeind komt. J. L. Amsterdams burgemeester voor radio-Moskou Zondag a.s. om kwart over zeven, mid- del-Europeese tijd. zendt radio Moskou op de golflengtes 1925 en 30.49 meter, een tweetal korte toespraken uit van de bur gemeester van Amsterdam, mr. Arn. J. d'Ailly en van wethouder B. C. Franke. Zoals bekend vertoeven dezen op 't ogen blik te Moskou, ter gelegenheid van het 800-jarig bestaan van de Russische hoofd stad. Blije geluiden over de aardappeloogst De oogst van de consumptie-aardappelen is thans in volle gang. In het Oosten des lands is de oogst over het geheel genomen kwalitatief en kwantitatief goed. Gezien de schadeposten, die zijn ontstaan door de droogte, is dit voor de boeren een gelukkig verschijnsel. Door het droge weer komen de aardap pelen in prachtige toestand in de bewaar plaatsen. Veenendalers gingen in Terneuzen op bezoek en werden ook ziek Behalve te Terneuzen. is ook in Veenen- daal een paratyphus-epidemie uitgebro ken. Het personeel van een sajetfabriek heeft enige dagen geleden een tochtje ge maakt naar Walcheren. In de plaats Ter neuzen werd de lunch gebruikt- De an dere dag werd een 130-tal personen onwel en moest het bed houden. Tijdens de kof fietafel is door deze mensen worst en vlees genuttigd. De ziekte schijnt intussen van ernstige aard te zijn. Inmiddels zijn de slagerijen in Terneu zen weer opengesteld, nadat alle oude voorraden vlees vernietigd zijn. Begin December 1946 deelden wij mede. dat gearresteerd was de Duitser A. Flesche, die indertijd in Haarlem veel van zich heeft doen spreken. Begin 1940 was hij door de Haarlemse politie gearresteerd, verdacht van spionnage ten gunste van Duitsland. Hij werd in het Huis van Be waring opgesloten, in afwachting van de behandeling van zijn zaak. Toen de Duit sers ons land waren binnen gevallen, werd Flesche in vrijheid gesteld. Zij dwongen, onder bedreiging, de stukken die op zijn zaak betrekking hadden af te geven, waar op die vernietigd werden. Het A.N P. zond, in opdracht van de Duitsers, een bericht aan de pers, waarin Flesche „gerehabili teerd" werd. onder mededeling, dat een nieuw onderzoek had aangetoond, dat de tegen hem ingebrachte beschuldigingen ongegrond waren. Natuurlijk geloofde geen Nederlander daarvan iets. Flesche was evenwel in vrijheid en in staat op anderc- wijze voor de Duitsers te wei-ken. Hij werd onder andere beheerder van een bank, die de Duitsers hadden opgericht. Zij vor derden daarvoor een pand aan de Sarpha- listraat in Amsterdam en lieten de nieuwe instelling noemen „firma Lippmann en Ro senthal, Sarphatistraat". Door deze bank werden de Joodse vermogens „beheerd". De bankinstelling Lippmann en Rosenthal aan de Nieuwe Spiegelstraat had hiermee niets uitstaande. Op „Dolle Dinsdag" is Flesohe naar Duits land uitgeweken, naar aangenomen werd, in het bezit van een partij diamanten en iuwelen, die hij onder zijn beheer had. In November 1946 werd hij gesignaleerd te Wiesbaden. Hij had daar een kasteeltje gekocht en leefde op grote voet. Zijn dochter was het middelpunt van het weel derige leven. Zij was er omgeven van een kring bewonderaars va-n geallieerde officieren, die natuurlijk niet wisten wie Flesche was en hoe hij, naar vermoed werd, aan zijn geld gekomen was. Behalve Flesche werden ook zijn doch ter en zijn chauffeur gearresteerd en aan Nederland uitgeleverd. De beide laatsten werden evenwel, na korte tijd, weer in vrij heid gesteld. Verpleegsters will en ageren voor betere sociale poscitie In Apeldoorn is het driedaagse congres van de Nationale Bond voor Verplegenden begonnen. De eerste dag was gewijd aan de jaarver gadering, welke door de voorzitster, Zr. C. H. Menalda, uit Haarlem, werd geopend. Het ledental groeide sterk in het afgelopen jaar van 1611 tot 3349 en de hulp uit het buitenland was evenals de groeiende organisatie, aanleiding voor zuster Menalda om haar dankbaarheid kenbaar te maken. De huishoudelijke vergadering, welke daarna begon, was goeddeels gewijd aan een diepgaande bespreking van een onlwerp-plan van actie inzake een betere sociale positie voor de ver pleegsters. Men werd het eens over een bepaalde basis, welke men nog per 1 Januari hoopt te bereiken. De voornaamste daarin voorkomende punten zijn: Invoering van de acht-uren- dag; bezoldiging, gelijk aan die van andere groepen in de maatschappij met gelijke op leiding; de opleiding van leerlingen, welker studietijd in de werktijd moet worden be grepen; wettelijke vacantieregeling; maat regelen tegen oneerlijke concurrentie in het beroep en ten slotte het aanmerken van t.b'.c. als beroepsziekte. Flesche bleef te Rotterdam in arrest. Sindsdien zijn 9 maanden verlopen.Wij ver nemen dat het onderzoek in zijn zaak nog niet voltooid is. Het is zó omvangrijk, dat het zelfs aan te nemen is, dat er nog en kele maanden mede gemoeid zullen zijn. Er zijn twee hoofdpunten die onderzocht worden. Allereerst de oude spionnagezaak. Daarvan berust het onderzoek bij de ma- rechaussée. Verder de gevallen van colla boratie. welke zaken in onderzoek zijn ge geven bij de P.R.A. te Amsterdam. Deurne heeft een circusl Vol trots vertellen de Deurnese kin deren de bezoeker, dat zij een eigen cir cus bezitten, een tweemaster meneertje, voor 1200 toeschouwers! Dit unicum in Nederland,thans voorstellingen gevend op het marktplein van Deurne, is na maan den van voorbereiding klaar gekomen en bezit nu een elftal paarden, acroba ten, clowns en een ballet, die er zijn mogen. Natuurlijk ontbreken de hoem pa's evenmin; het verhaal vermeldt echter niet, wanneer de jeugdige ex ploitanten en artisten hun huiswerk maken. Deel van de Nederlandse UNO- delegatie naar Amerika Vandaag vertrekt een gedeelte van de Nederlandse delegatie bij de UNO per extra K.L.M.-Skymaster van Schiphol naar New York. De heren mr. J. A. W. Burger, prof. mr. dr. J. P. A. Frangois, H. Oosterhuis van het N.V.V:, C. L. Patijn van het ministerie van Economische Zaken en A. J. Spits, oud gouverneur van Sumatra en lid van de Palestina-commissie, zullen binnenkort ge volgd worden door de rest van de delegatie. Verruimend gebaar De bewoners van de Penstraat in Baarn hebben een staaltje van verbluffende ge meenschapszin gegeven. Hun straat was veel te smal voor het drukke verkeer en de gevaarlijke toestand werd allengs on houdbaar. De zestig eigenaren van de per celen aan de Penstraat hebben zich thans bereid verklaard, zoveël grond aan weers zijden van de straat af te staan, dat deze twee keer zo breed kan worden. IJzeren hekken en opstallen, die deze toekomstige verbreding in de weg staan, zullen op kos ten der eigenaars worden verplaatst of af gebroken. Zelfs het nodige afgraven der gronden ep biet vervoer van het zand mag op rekening van deze bijzondere Nederlan dei's geschreven worden. Men hoopt, dat de nieuwe straat bij het gouden regerings jubileum van de Koningin in 1948 klaar :s. De „Cirrus" naar de Golf van Biscaye Het eerste Nederlandse weerschip, de „Cirrus", dat in het kader van de inter nationale weerschepen-brganisatie, teza men met België, een der dertien weerpos- ten op de Atlantische Oceaan zal bezetten, is naar de Golf van Biscaye vertrokken, aan de ingang waarvan de postzich be vindt. De „Cumulus" het tweede schip, dat de Nederlandse regering voof dit doel heeft aangekocht is Dinsdag uit New Orleans naar Rotterdam vertrokken, waar ook dit schip tot weerschip zal worden ver bouwd. Baby overleed na mishandeling Zes jaar geëist in hoger beroep Het Gerechtshof te Amsterdam heeft in hoger beroep de zaak behandeld tegen de 27-jarige transportarbeider F. F. J. L. nit de hoofdstad, wie ten laste was gelegd dat hü begin November 1946 een kind van 9 maanden oud met geweld tegen de harde houten rand van een slaapkrib had gesla gen, tengevolge waarvan de kleine over leed. Het vonnis van de arrondissements rechtbank luidde destijds 6 jaar met af trek. De yerdachte ontkende het ten laste gelegde ook voor het Hof en toen de pre sident hem erop wees, dat hij voor de rechter-commissaris een bekentenis had afgelegd, verklaarde hij dit door te zeggen dat hij destijds de moeder van het kind voor een gerechtëlijke vervolging had wil len behoeden. Deze vrouw was in 1944 ge trouwd met een Arabier, genaamd Hassoe- rie, die haar in de steek gelaten had. Daar op ging de vrouw samenwonen met haar vroegere verloofde, L. Verleden jaar verklaarde de vrouw per tinent dat de verdachte haar beide nog zeer jonge kinderen dikwijls had mishandeld. Voor de rechtbank trok zij deze verklaring echter weer in en ook in hoger beroep hield zij voet bij stuk en zei slechts eenmaal ge zien te hebben dat L. het kind van ruim 1 jaar geslagen had. Hoe het ook zij, het meisje van 9 maanden, dat evenals haar broertje enige malen tevoren in het zie kenhuis was opgenomen omdat het blauwe plekken op lichaam en gelaat vertoonde, overleed in November 1946 tengevolge van ernstige kneuzingen aan het hoofdje. Verdachte ze: niet te weten wie de da der was, maar beschuldigde de moeder er ook niet van. Deze, als getuige gehoord, verklaarde precies hetzelfde maar wilde evenmin de blaam op de verdachte wer pen Niettemin achtte-de procureur-generaal bewezen dat verdachte het feit gepleegd had en hij vroeg bevestiging van het von nis. De verdedigster wees erop, dat er thans geen enkele getuigeverklaring meer is waarop het juridisch bewijs tegen verdach te gebaseerd kan worden en vroeg vrij spraak. NA HET ENERGIECONGRES Aantrekkelijk Engels idee voor het kolenvervoer Nu de drukke dagen van het Wereld energie-congres, dat in Scheveningen werd gehouden, voorbij zijn, heeft de directeur- generaal van het ministerie van Economi sche Zaken, Ir. G. J. Th. Bakker even de tijd gevonden, orj een en ander te vertel len over de conclusies, waartoe dit be langrijke congres is gekomen. Bij de pro ductie van electriciteit en gas zo ver telde deze functionaris zal men nood gedwongen van minder zuivere kolen moe ten uitgaan, wat het rendement aan ener gie natuurlijk lager maakt. Door bijmen ging van propaan zal echter dit euvel, voor zover het gas betreft, goeddeels ver holpen kunnen worden. De olie zal eveneens belangrijk kunnen bijdragen, om weer tot een zeker minimum aan gewonnen energie te geraken. De bij producten zullen volgens Ir. Bakker in alle energiewinnings-bedrijven tot het uiterste moeten worden gebruikt en als voor beeld noemde hij een Engels plan om de gruis-steenkool, die vroeger bij de mijnen tot de afval werd gerekend, toch rendabel te maken. Een pijpleiding: zal met behulp van snel- stromencl water ook de fijnste kolen over grote afstanden kunnen persen, tegen prij zen, die het derde deel van het spoorver voer kosten. Het Nederlandse net van waterwegen maakt een dergelijk systeem min of meer overbodig, hoewel het denk beeld zijn aantrekkelijkheid behoudt. Stadsverwarming weer ter tafel. Over de doelmatige ruimteverwarming kwam men tot de slotsom, dat gas en electriciteit hiervoor niet geschikt zullen blijken te zijn, daarentegen voor over- gangsverwarming zeer zeker wel. De stadsverwarming heefteveneens de gemoederen bezig gehouden en hierover was men 't in zoverre.eens, dat een derge lijk verwarmingssysteem met energie-op- wekking moet samenvallen. „Dikke Corrie" gooide een agent in de gracht De Amsterdamse politie heeft de hand gelegd op de 18-jarige jongeman, die zich met enige kornuiten Woensdagavond op de O.-Z. Achterburgwal heeft bemoeid met een vechtpartij tussen enige controlerende agenten in burger en twee beruchte zwart handelaren tijdens welk opstootje een der zwartehandelaren door de politie werd neergeschoten. Uit wraak heeft hij toen een agent in het water gegooid. De jonge man, bekend staande als „dikke Corrie", zal zich wegens poging tot doodslag moe ten verantwoorden. OOK T.B.C.-KEURING BIJ HET HOGER ONDERWIJS. Bij het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is een regeling in voorbereiding om de tuberculosekeu- ring, gelijk die reeds bestaat bij het la ger- en middelbaar onderwijs, te doen uit breiden tot het hoger onderwijs. Tweede gelijke spel der waterpoloploeg De tweede dag van de Europese zwemkam pioenschappen In Monte Carlo heeft geen goede resultaten voor de leden van de Nederlandse zwemploeg opgeleverd. Vielen de prestaties van Haasman bij het schoonsprlngen des morgens erg tegen, voor Hoving had men toch geen laatste plaats gedacht op de 100 meter borstcrawl. Bonte werd op de 200 meter schoolslag niet ge plaatst en dat Iet Koster—Van Feggelen en Greetje Galllard op de 100 meter rugslag een derde en vierde plaats zouden innemen, was zeer teleurstellend. Voor dé finale van de 100 meter borstcrawl werden de zwakste deelnemers Babey en Ho ving op de buitenbanen geplaatst. Reeds de eerste vijftig meter bleek uit de tijd van Jany, die aan kop ging dat van een verbetering van het wereldrecord geen sprake zou zijn. Over de tweede vijftig meter ging het sneller, maar Jany bleef boven zijn Europese record. Achter hem moest Olsson een felle strijd om de tweede plaats leveren tegen de Hongaar Szatmary die ten slotte 0.8 sec. na hem aantikte. De tweede Hongaar. Kadas, volgde op 0.2 sec. Karen Harup won rugslag. Hoving streed met Babey om de zesde plaats, maar de Fransman was een tikje sneller, zodat Hoving ztch met de laatste plaats moest tevre den stellen. In de 100 meter rugslag dames met slechts zes deelneemsters tag Karen Harup, de slanke lange Deense, onmiddellijk na de start voor. Zij keerde het eerst, ondanks het feit. dat zij slecht de baan had gehouden en enkele slagen tegen de kurken- afscheiding maakte. Om de tweede plaats werd gestreden tussen mej. Gibson en de Nederlandse vertegenwoordigsters Iet Koster—van Fegge len en Greetje Galllard. De Engelse toon de zich een uitstekende vechtster. Haar stijl was verre van fraai, maar aan haar manier van zwemmen kon men duidelijk zien. dat zij er alles op had gezet tweede te worden, een opzet, waarin zij volkomen geslaagd is. Bij de series 200 meter schoolslag heren boek ten de vlinderende zwemmers het meeste suc ces. De orthodoxe schoolslag werd op dit eerste na-oorlogse Europese kampioenschap plechtig begraven. De oude schoolslag had slechts twee goede vertegenwoordigers, de Zweed Rothman en onze landgenoot Bonte. De beste tijd werd gemaakt door de Hongaar Szagedy, die al vlin derend over de vier banen 2 min, 44.2 sec. deed, waarmede hij ongeveer 8 sec. bleef boven het Europese record van Nakache. Niet minder dan tien van de zeventien deelnemers noteerden een tijd. welke een stuk lag boven het wereldrecord der dames van Nel van Vliet met 2 min. 49.2 seconde. De uitslagen lulden: 100 meter .rugslag dames: 1. Karen M. Harup, Denemarken 1 min. 15.9 sec.; 2. Gibson, Enge land 1 min. 16.5 sec.: 3. Iet Koster, Nederland 1 min. 18 sec.: 4. Greetje Gaillard, Nederland 1 min. 18.3 sec.; 5. Judit Ternes, Hongarije; 6. Ilonka Norac, Hongarije. 100 meter borstcrawl heren: 1. Jany, Frankrijk 56.9 sec.: 2. Olsson. Zweden 58.8 sec.; 3. Szat mary, Hongarije 59.6 sec.: 4. Kadas, Hongarije; 5. Miloslavitch. Joego Slavié; 6. Babey, Frank rijk; 7. Hoving. Nederland 1 min. 1.6 sec. Springen drie meter plank: 1. Heenkélé, Frankrijk; 2. Johansson. Zweden; 3. Hidvegi. Hongarije; 4. Christiansen, Denemarken; 5. Johnson. Engeland. Er waren 14 deelnemers. De Nederlander Haasman bezette de 13e plaats. Nederland—Frankrijk 33. In een vaak goed gespeelde wedstrijd ls Ne derland er niet in geslaagd in het waterpolo- tournool van Frankrijk te winnen. Evenals tegen Italië werd het een gelijk spel en wederom met dezelfde cijfers. 3—3. De situatie in de eerste groep is nu zo. dat Nederland alleen nog kans loopt ln de finale te komen als het zevental met meer dan 6—1 van Oostenrijk wint en de ontmoeting tussen Italië en Frankrijk in een gelijk spel eindigt, factoren, welke waarschijn lijk wel niet verwezenlijkt zullen worden. Panda en de Meesfervlieger 46. Oehoe en Panda sjokten moeizaam door de sneeuw, totdat ze bij een vreemd soort toren stonden. Naast die toren Wunde I een bouwvallige hut, waarvan de deur I openhing, knarsend bij iedere windvlaag. „Volk!" riep Oehoe, binnentredend. «Er kwam niemand. „Hallo!" riep Panda. Maar het bleef stil. Ook dat nog!" mompeldel Oehoe. „Niemand thuis! Wat een pech! En wat een bende is het hierNiet eens een vuurtje om de verkleumde ledematen te kunnen warmen! Geen hete kojfie! Geen hutspot of andere warme hap!' „We zitten hier in ieder geval beschut!" zei Panda. „Maar een kop koffie had ik wel willen hebben! Ik versmacht van de dorst!" „Be schut is het!" gaf Oehoe toe. „Maar beschut zitten was niet het doel van deze tocht, leerling! Ik herinner je er aan. dat we bezig zijn een wedstrijd te houden! We maken een tocht om de aarde in een open jacht vliegtuig!" Hij zuchtte en Panda zuchtte hem na..... Voetbal Nederlands elftal tegen Zwitserland Voor de wedstrijd tegen Zwitserland op Zondag 21 September is het Nederlands elftal als volgt samengesteld: Doel: Kraak (Stormvogels). Achter: Van der Linden (Ajax) en Schijvenaar (E.D.O-) Midden; Van Stoffelen (Ajax), Möring (Enschedé) en De Vroet (Feijenoord). Vóór: Lenstra (Heerenveen), Rijvers (N.A.C.), Wilkes (Xerxes), Van Dijk (Ajax) en Drager (Ajax). Reserves zijn: De Munck (Sittardse Boys), Van Bun (M.V.V.) en Hazeveld (G.V.A.V.). Nog twee reserves zullen later worden aangewezen. Bondselftal verloor met 4—2 van de Denen Op het terrein van VUC is Donderdagavond de wedstrijd tussen het Nederlands Bondselftal tegen Boldsklubben Frem gespeeld en door de Denen met 4—2 gewonnen. De keuzecommissie besteedde haar bijzondere aandacht aan Kraak en Van der Linden. De IJmuidenaar heeft laten zien. dat hij een doelman ls, waarop men kan vertrouwen. Van der Linden was niet zo op dreef. Af en toe verrichtte hij goed werk, maar op andere ogenblikken speelde hij onzeker. De andere achterspeler Daudey van Hercules was niet altijd betrouwbaar, waardoor de taak voor Kraak verzwaard werd. De beste speler van de Nederlandsce ploeg was Hazeveld van GVAV. maar een concurrent' voor De Vroet was hij nog niet. In de voorhoede was Blesbrouck opgesteld, die handig speelde. Schrumpf gaf na 25 minuten spelen de Neder landers de leiding, waarna rechtsbinnen Soren- sen gelijk maakte. Voor ritst verkregen de Denen een voorsprong. Na de hervatting maakte Fischer gelijk. In de resterende periode .waren de gas ten sterker en brachten zij de eindstand op 24. Engels elftal tegen België Voor de wedstrijd België—Engeland, die 21 September a.s. te Brussel zal worden gespeeld is het Engelse elftal als volgt samengesteld: Doel: Swift (Manchester), achter: Scott (Ar senal) en Hardwiek (Middlesbrough): mtdden: Ward (Derby County). Franklin (Stoke City) en Wright (Wolverhampton Wanderers): voor: Mat thews (Blackpapl) Mortensen (Blackpool). Law- ton (Chelsea)."» Mannlon (Middlesbrough) en Finney (Preston North End). Reserve: Watson (Sunderland). Behalve de nieuweling Ward is dit het zelfde elftal, dat enkele maanden geleden Portugal met 100 versloeg. Honkbalprogramma Het honkbalprogramma voor het a.s. week einde luidt als volgt: Zaterdag. Prom.-degr. overgangsklasse: Blauw wit 2—Zeeburgla. Prom.degr. Tweede klasse: HFC Haarlem 2—Spartaan 2 (4 uur), RCH 3— Volewljckers (4 uur). DWO 2—OVVO 2, Celerl- tas 2—Halfweg. DOS 2—EHS 2. Om het Juniorenkampioenschap van Haarlem: EDO—HCK (4 uur). Ter gelegenheid van de feesten ter herdenking van de bevrijding van Eindhoven zal op 14 Sep tember aldaar een honkbaldemonstratiewed- strljd worden gespeeld. Een Elndhovens negen tal. versterkt met een drietal HCK'ers, zal dan uitkomen tegen de Amsterdamse vereniging „De Kanarie»", Het begon met een verrassende voorsprong van 2—0 van Nederland, dat ln de gewone opstelling was verschenen, met Van Rootselaar ln de voorhoede. Het was Jammer, dat doelverdedi- ger Rohner staande ln het ondiepe gedeelte een fout maakte tegen een Fransman waarvoor hij het water werd uitgezonden. Nakache had niet veel moeite de achterstand te verkleinen. Helaas maakte de doel verdediger een tweede fout. toen Bermain hem met een ver schot verraste. Met 2—2 kwam de rust In de tweede helft heeft Van Feggelen enkele prachtige kansen om de leiding te heroveren door veel slecht schieten gemist. De midvoor was, evenals de vorige dag ln de wedstrijd tegen Italië, geenszins op dreef. Tijdens een numeriek overwicht doelpuntte Bermain voor Frankrijk. Tenslotte was het Smol die na een keurige Nederlandse aanval de partijen weer op gelijke voet bracht. Aangezien België van Tsjecho Slowakije met 3—1 won plaatsten de Belgen zich uit groep drie in de finale. De grote wedstrijd van de dag was tussen Zweden en Hongarije, die door de Zwe den, die op snelheid speelden en uitstekend combineerden met 53 werd gewonnen. Zwemmen Deense zwemploeg in Haarlem Zaterdag- en Zondagavond 20 en 21 September zal de Deense damesploeg. die in Monte Carlo aan de Europese zwemkampioenschappen deel neemt. een bezoek brengen aan Haarlem. Die dagen organiseert de Haarlemse Zwem- en Polo club ..De Waterratten", ter gelegenheid van het vijf en twintigjarig bestaan een internationaal zwemfeest in het Sportfondsenbad. De zwem sters komèn alleen in Haarlem aan de start. Telepaath zou met solisten geëxperimenteerd hebben De „Haagsche Courant" vertelt een merkwaardige geschiedenis, die zich tijdens het laatste Kurhausconcert op 3 September hl Scheveningen zou hebben afgespeeld. Die avond stond het Residentieorkest on der leiding van Ignaz Neumark. De vol gende dag bevatte bovengenoemde courant reeds een recensie, die op zijn minst ge zegd minder vleiend voor de uitvoering was. Het zou, volgens de recensent, de avond te voren ontbroken hebben aan' sa menwerking tussen het orkest en de so list Sam Swaap, tevens concertmeester, en ook Janine Weill, de pianosoliste had in haar soli niet tot de gewenste concentratie kunnen komen. Nu gaat de „Haagsche Courant" verder op dit afscheidsconcert en zij meldt dat er een „geestelijke rustverstoorder" in de zaal heeft gezeten althans volgens de ver halen. die in Haagse kunstkringen de ronde doen wiens telepathische invloe den op de solisten zo sterk waren, dat Ja nine Weill tijdens haar recital de partitu ren geruime tijd moest raadplegen, even als Sam Swaap, wiens geestelijke afwezig heid zich beperkte tot een merkbare ver slapping van zijn aandacht en een snelle blik op de partituur. Wij hebben ons tot de administrateur van het Residentie orkest, mr. J. J. L. van Zuylen gewend, die ons deze voorvallen bevestigde. Of er werkelijk sprake is ge weest van bovenzinnelijke invloeden, kan vooralsnog niet bewezen worden, daar de telepaath in kwestie niet te vinden is. Een toehoorder van het onderhavige concert heeft echter dit verhaal voor waar verteld en hij wist verder nog mee te delen, dat de schuldige aan het mislukken van het concert met zijn „experiment" 500 ver diend heeft, zijnde de inzet van een wed denschap. Jaarverslag Nederlandse Fordfabriek Uit de verlies- en winstrekening van de Nederlandse Fordfabriek N.V. te Amster dam over het 18e boekjaar blijkt dat in 1946 een nettowinst van f 1.750.967,12 werd gemaakt. Na wijziging der statuten zal het geplaatste en gestorte kapitaal met f 1.000 000 verhoogd worden. Het dividend over 1946 werd, zoals reeds gemeld is, ge steld op 4%. Uit het jaarverslag blijkt verder, dat er plannen voor verbouwingen in de fabriek bestaan. Ontploffende landmijn deed geen kwaad Dezer dagen waren drie heren in de buurt van het kanaal Wessem-Nederweert (Limburg) aan het jagen. De heer N. trapte op een Duitse landmijn, welke ont plofte. Hij werd door deze explosie weg geslingerd, maar kreeg geen enkel letsel, evenmin als de heren S. en T., die in de onmiddellijke nabijheid stonden. Honderd Kozakken. Toen Duitsland capituleerde stiet een eenheid van honderd Kozakken, die voor dé nazi's gevochten hadden door naar Llchtensteln, waar zij zich berucht maakt.en door overvalleti op Franse dorpen vlak over de grens. Zij werden toen ontwapend en ge ïnterneerd en moesten landarbeid verrichten. De Sovjet-regering vroeg" hun uitlevering! die echter door Llchtensteln werd geweigerd. Thans heeft de Llchtensteinse regering ge daan gekregen, dat zij naar Argentinië zul len emigreren. Poppendorf. Mordechai Rosmann, die het verzet aan boord van de Runnymede Park heeft ge leld. ls samen met 61 andere leiders van het verzet van de gevangenis in Hamburg naar het kamp Poppendorf gebracht. Zij zullen afgezonderd van de Exodus-Jqden worden ondergebracht, doch niet ln staat van be schuldiging worden gesteld. Spivs. De Engelse politie ls achter een „schijn huwelijken-onderneming" gekomen. die Frangalses van niet onberispelijke zeden ln contact bracht met Engelse ..spivs" (zwarte handelaren, profiteurs en andere duistere figuren). Voor 125 pond verklaarden deze heren zich bereid met de Franqaises ln het huwelijk tetreden (en na enkele maandne weer te schelden). De Francaises verkregen op deze manier de Engelse nationaliteit. De politie kan er niets tegen doen. want de ma nipulatie ls volkomen legaal. Spoorloos. Naar het Duitse persbureau Dena mededeelt ls de burgemeester van de stad Jena ln Thürlngen (Sovjet-zöne) Heinrich Mertens spoorloos verdwenen. Zoals bekend ls de minister-president van Thürlngen. dr. Paul. reeds sinds het b<»gtn van deze maand zoek. De ban. Blijkens een decreet uit Vaticaanstad zijn al degenen, die hetzij moreel, hetzij metterdaad deel genomen hebben aan de aanslag, die op 24 Augustus in Juliaans Ve netië op mgr Ukmar werd gepleegd en waar bij de bisschop ernstig werd mishandeld en de geestelijke Bulesich werd gedood, ln de kerkelijke ban gedaan^

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2