Simons „Besmette jeugd" wordt in andere koers gedreven j Kort en Bondig Kunst-naaldwerk van Ernée 't Hooft Taxi? Bel 1.2.3.4.5. VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1947 3 Blok aan het been of dwingende noodzaak? De Bijzondere Jeugdzorg is een tak van de sociale werkzaamheden, die in ons land tegelijk met de bevrijding werd geboren. Daarom is dit werk waard, eens nader bekeken te worden en daar om heeft het te kampen met alle ziek ten, die des jonggeborenen zijn. Toen het Militair Gezag, zaliger na gedachtenis, zijn zegeningen over ons land uitspreidde, werd de staatszorg voor de politiek-verdoolde jeugd als een behoefte gevoeld: het ging immers niet aan, dat de kinderen van NSB'ers over één kam werden geschoren met hun oudere confraters, van wie bekend was, dat zij zich daadwerkelijk tegen volk en staat hadden vergrepen. Dus werden de jongens en meisjes, van, wie niets anders bekend was, dan dat zij van huis uit besmet zijn met denationaal- socialistische ideologieën, uit de kampen geselecteerd in speciale tehuizen, waar het moeizame werk aan de heropvoeding werd begonnen. Talloze dezer 'huizen werden in ons land voor dit doel ingericht en er werd al ras onderscheid gemaakt tussen de zoge naamde PRA-gevallen (jonge S.S.'ers en andere werkelijke delinquenten), die er na- •tuurlijk ook tussen waren en de „inspectie- gevallen", die in wezen niets anders waren dan a-socialen op geestelijk gebied. Dezer dagen hadden wij een langdurig gesprek met een jeugdleider wiens er varingen uit een dertienjarige praktijk zijn gesublimeerd in dit speciale werk voor de zoontjes uit NSB-gezinnen. „Het valt niet mee". Dit is de eerste reactie, wanneer wij hem vragen,welke opvattingen hij koestert over zijn ar beid. „Maar, het loont de moeite." Inderdaad: het valt niet mee. Zie deze blonde knaap van zestien jaar. Afkomstig uit een fel NSB-gezin, waar van de vader en de moeder het niet al te best met elkaar konden vinden, is hij op gegroeid tot een gesloten jongeman, ge desillusioneerd door een internering van een paar maanden en met een volledige negatie van het goede in dit leven. Het valt niet mee, om zo'n jong te overtuigen van de idealen, die het vechten ervoor waard zijn, wanneer hij sinds het einde van de oorlog nog weinig goeds heeft gezien van zijn vroegere tegenstanders. „Soms zou je ze even ouderwets over de knie, nemen" zucht de tijdelijke vader van een kleine honderd jongens. „Maar dan zou er in één moment meer kapot gemaakt worden, dan er in maanden is bereikt". „Zie je wel, dat jullie geen haar beter zijn dan de Duit sers?" zou dan ongetwijfeld de reactie zijn. Is het dan zo nodig om deze jonge Neder landers te reclasseren? Deze vraag krijgt een direct» en fel antwoord„Ja Alleen maar ja. Want wanneer de staat deze individuen aan hun lot over zou laten, zouden zij zichzelf rijp maken voor de zelf kant der maatschappij, waar ontevredenen en extremen huizen. Dan zou de staat op den duur meer schade van hen ondervin den, dan zij thans aan hun opvoeding ten koste legt. Daarom is het juist, dat deze jonge mensen tot een normaal verant woordelijkheidsbesef worden opgekweekt, dat zij vakonderwijs genieten, dat zij zoveel mogelijk vrij worden gelaten en bovenal, dat zij langzaamaan weer in de samenle ving acclimatiseren. De cost, die voor de baet uitgaat. Voor de kinderen boven zestien jaar zal het moeilijk, zeer moeilijk worden, weer tot gewoon-Nederlandse denkwijze terug te keren, zij zijn al te zeer verstard in de Nazi ideeën en dagelijks is het vergif van onze vroegere bezetters dan ook nog te merken voor hen, die met deze jongens omgaan. Slechts voortdurende waakzaajnheid en latente liefde kunnen velen hunner redden van een grof negativisme. „Durend" en „latent". Twee begrippen, die de vraag over de kosten van deze Bij zondere Jeugdzorg oproepen. Natuurlijk komt dit werk met een belangrijke post voor op het Justitiële begroting, maar aan de andere kant moet een groot gedeelte van de verdiensten dezer jongens aan het rijk worden afgedragen. Maar daaruit is bij lange na dit werk niet te betalen. Toch moet het doorgaan. Wie even ge zond doordenkt over dit vraagstuk, zal het hiermee eens zijn. Maar in Den Haag wordt dit niet altijd zo sterk gevoeld als de mannen, die voortdurend in de onmiddel lijke nabijheid dezer kinderen vertoeven, graag zouden willen zien. In Den Haag wordt het probleem van de Politieke Delinquenten terecht als een enorm blok aan het been van de magere Staatskas gezien. Onder dat blok wordt echter ook het werk voor de politieke ver dwaalde jeugd begrepen en dat is niet „te recht". Het hele gebouw van de Bijzondere Jeugdzorg, door idealisten opgetrokken en uitgebreid, heeft geen juridische basis. Bij voorbeeld, wanneer een jongen bij het vrij komen van zjjn ouders door het vroegere milieu wordt opgeëist, dan gdót de jongen en geen macht ter wereld lean hem tegen houden, ook niet, wanneer bljjkt, dat deze knaap in korte t(jd volkomen wordt geïnfil treerd door heel andere gedachten, dan hem In het Tehuis werden bijgebracht. Wanneer het wettelijk mogelijk zou zjjn, het werk dit kind te voltooien, openden zich wel licht perspectieven én voor het gezin én voor de jongeman. Maar in de kringen van het departement zo werd ons medegedeeld ziet men het Bijzondere Jeugdwerk als een tijdelijke noodzakelijkheid, die in 'n zo kort mogelijke tijd van het toneel moet verdwijnen. Wan neer de mensen, die dag en nacht met deze jeugd optrekken u vertellen, dat alleen een bezoek van een moeder soms al fnuikend kan werken op een kind, is gemakkelijk te begrijpen, hoe fataal het oude en volstrekt niet verbeterde milieu kan werken de goeden niet te na gesproken wanneer dit zich weer over zoonlief ontfermt. Nog maals: wij kregen sterk de indruk, dat voor deze delicate materie een wettelijk richt snoer uiterst gewenst zou zijn. Bandenbonnen voor eerste montage Tot en met 30 September kan op de bonnen A 01, A 06, A 16 en A 21 van het inschrijvingsbewijs voor eerste verstrek king van rijwielbanden, per bon één toer- buitenband worden gekocht. Voorts zal men op de bonnen B 01, B 06, B 16 en B 21 van genoemd inschrijvingsbewijs één toerbin- nenband kunnen kopen. Op bovengenoem de bonnen kan rechtstreeks worden gekocht. Oud-illegalen vermaakten zich kostelijk De Bond van Oud-Illegale Werkers in Haarlem heeft Donderdagavond een klinkende feest avond in het Concertgebouw gegeven, bij welke gelegenheid een afwisselend en vrolijk variété programma de stemming er de hele lange avond in heeft gehouden. Olga Lowtna zor.g met een (niet Pools) accentje, maar verder zeer ver dienstelijk Jodler-liedjes van onbeduidende in houd maar effectvolle klank; het Haarlemse Polltie-Amusementsorkest liet onder leiding vaff Jacky Wildschut een lawine van muziek de zaal in daveren en Borano een muzikale clown, ver raste met een oud, maar uitermate virtuoos voorgedragen nummer. De conférence kwam op de welgevormde schouders van Kees Pruis te recht, die met een massa banaliteiten niet het peil van Pruts Junior, alias de slome meneer Doodle, wist te bereiken. Deze Doodle kan, wan neer hij de teksten tot zijn beschikking krijgt, iets goeds creëren, want de onnozele kleine man- in-de-verdrukking krijgt van hem een verkwik- kend-geestige vertolking, die door het publiek ten volle gewaardeerd werd. Toen de artlsten het toneel moesten ontruimen, werd tot diep in de nacht gedanst. Toneel „Over twaalf dagen tegen middernacht" Het bestuur van de Arbeiders Toneelvereni ging Herman Heijermans heeft verklaard de be doeling te hebbei. gehad de leden een avond vol vrolijkheid en ontspanning te bezorgen. Daartoe werd gisteren en wordt vanavond in de schouw burg een klucht van Gerard Nielen opgevoerd onder de titel „Over twaalf dagen tegen midder nacht". Nu kan men zeggen wat men wil. maar toege geven moet worden dat het gestelde doel is be reikt. Er is om de eerste voorstelling lang en onbedaarlijk gelachen. Het Is een dwaze geschie denis van mensen die geloven (of doen alsof zij geloven) dat twaalf dagen later de aarde door de botsing met een komeet zal vergaan. Onder invloed van dit schrikbeeld beginnen zij alle handelingen uit te voeren die zij onder normale omstandigheden achterwege zouden hebben ge laten. De pantoffelheld komt ln opstand tegen zijn vrouw, de hulsknecht, die niet van halve maatregelen houdt, begint aan „wedervergel ding" en een maagpatiënt haalt in zijn laatste levensdagen de op dokteradvies geleden schade in. Er volgt een onzinnige, dikwijls erg banale om nletv te zeggen onsmakelijke demonstratie van alle menselijke zwakheden, die men zich denken kan, maar tenslotte komt alles op zijn pootjes terecht en wordt de ware«deugd beloond. Ferd. Koolbergen, die deze zotternij regisseer de, heeft flink wat leven in de brouwerij ge bracht en gezorgd voor een vlot tempo. Het gros der spelenden beantwoordde aan de gestelde verwachtingen en vooral de belde heren Schiffer bewezen tot aardige typeringen in staat te zijn. De vereniging Herman Heijermans heeft wel eens meer begrip getoond voor de culturele taak van een amateursgezelschap, maar niemand zal de leden deze avond van dolle pret misgunnen. Al blijven wij geloven dat een gelijke mate van amusement met beschaafder en hartverheffen der middelen Is te bereiken. DAVID KONING Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan onzer zaak nodigen wij uit tot onze op Zaterdag 13 "September a s. van 25 uur waar wij U de nieuwe najaars- en winter collectie zullen tonen (deze dag geen verkoop) Speciaalzaak DAMESHOEDEN GED. OUDE GRACHT 101 HAARLEM Kolenproductic iets teruggelopen In Augustus bedroeg het totaal aantal tonnen steenkool, dat in de Nederlandse mijnen werd gedolven, 801.756 ton, tegen 891.434 ton in Juli. Hier moet bij in aan merking worden genomen dat er in Augus tus slechts 24 dagen gewerkt werd. Deze drie dagen minder (in Juli werd er 27 dagen gewerkt) kostte ons 89.678 ton kolen. De gemiddelde productie per werkdag steeg daarentegen van 33.016 ton in Juli tot 33.407 ton in de afgelopen maand. Voor de binnenlandse behoefte kwam in Augustus 625.173 ton vrij, dat is 78.000 ton minder dan in de maand daarvoor. Tenslotte moest Nederland in Augustus 306.512 ton invoe ren, 43.608 ton minder dan in Juli. Zeker geen koelkasten Van de Nederlandse regering zal Za terdag een Nederlandse handels- en in dustriële missie zich per vliegtuig naar Reykjavik begeven, om de handelsbetrek kingen tussen Nederland en IJsland te be vorderen en zoveel mogelijk contact te leggen tussen het Nederlandse en IJslandse bedrijfsleven. De wonderen van Beek Het plaatsje Beek bij Breda (4000 inwo ners) is de eerste gemeente in ons land, die de gemeenterekening over 1946 klaar heeft. Nog groter wonder is echter, dat dit jaar een batig saldo van f 42.000 heeft op geleverd, het grootste saldo sinds het be staan dezer gemeente.... Cadeautjes, ter wille van een auto worden voortaan goed besteed Aan Rijksverkeers-inspecties worden nog steeds „cadeaux" gezonden, waarmede zij, die een aanvrage indienen om een aan koopvergunning voor een auto of een mo torrijwiel, menen^aan deze aanvrage kracht te kunnen bijzetten. Tot dusverre werden deze zendingen aan de afzenders terugge stuurd. Voortaan echter zullen zij ter be schikking worden gesteld van sociale in stellingen, onder mededeling aan de af zenders. Cadeau-zenders kunnen rekening houden met de mogelijkheid, dat hun na men worden gepubliceerd. Verder is het niet uitgesloten, dat zij worden vervolgd wegens poging tot omkoping van ambte naren. SCHEEPVAART K. N. S M.— Delft. 8 Sept. van Ponta Cardon naai* Baranquilla. Zeehond, 10 Sept. te Amster dam. Marinier, 9 Sept. te Kopenhagen. Orestes, 10 Sept. Prawlepoint gepasseerd. Caribia, 9 Sept. van Aarhus naar Kopenhagen. Venus. 8 Sept. v. Oran naar Antwerpen. Vulcanus, 9 Sept. van Gibraltar naar Algiers. MIJ. NEDERLAND. Joh. de Wltt. 8 Sept. Azoren gepasseerd Radja. 8 Sept. te Siain. Ta- binta. 8 Sept. van Rotterdam naar Montreal. Manoeran. 6 Sept. te Los Angeles. Ceram, 3 Sept. te Takoradi. Robert Fruin. 9 Sept te Colombo. VINKE EN CO. Loppersum. 9 Sept. van Bal timore naar Holland. Iitersum, 9 Sept. van Mon tevideo naar Santos. Zijpenberg en Ootmarsum onderweg naar Baltimore. KON. HOLL. LLOYD. - Nic Witsen. 9 Sept. van Bahta (thuisreis). K, P. M. Nieuw Holland. 9 Sept. te Suez. Batoela, 9 Sept. Noord West Kaap Finlsterre. Nieuwe geest bij de marine Onderofficieren bevorderd tot officier Door de beëdiging van 29 marine-offi cieren in Hilversum, voortgekomen uit de rangen van beroepsonderofficier, deed Donderdag het korps „officier van vak- diensten" zijn intrede, waarmee in begin sel de mogelijkheid werd geschapen voor een schepeling om officier te worden. Onder deze' officieren bevond zich er een, die als veertienjarige jongen bij de marine was gekomen en door zijn bekwaamheden al lengs tot de hoogste rang van onderoffi cier opklom. De commandant der Zeemacht in Ne derland, Schout-bij-Nacht J. L. L. Wil- lings sprak de nieuwe officieren toe. Hij vestigde de aandacht op het bijzondere van deze plechtigheid, want tot dusver kon niet van een mogelijkheid worden ge sproken voor iedere jongen, die vrijwillig bij de marine als matroos dienst nam om het tot officier te brengen. Arubaans verzoek aan regering doorgegeven In antwoord aan het telegram van Aruba, waarin afscheiding van Curasao werd verzocht, heeft het kabinet van de Koningin telegrafisch aan de Arubaanse raad van Politie geantwoord, dat het ver zoek voor advies is doorgezonden aan de Nederlandse regering. Aalsmeerse dahliashow vandaag geopend Onder grote belangstelling werd heden morgen, even voor twaalf uur, de interna tionale dahlia-tentoonstelling in het ge bouw van de Centrale Aalsmeerse veiling, geopend. De eerste spreker was de heer J. Oud, voorzitter van de Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, afdeling Aalsmeer, welke de show organiseerde in samenwerking met de Nederlandse Dahliavereniging. De voorzitter van deze organisatie voerde vervolgens het woord. Namens minister S. L. Mansholt. die naar Genève is ver trokken, hield zijn secretaris-generaal mr. Bonnerman de openingsrede. Spreker roemde de resultaten van de nog betrek kelijk jonge Nederlandse dahliacultuur, waardoor ons land zelfs in de wereld reeds als toonaangevend op dit gebied wordt be schouwd. De organisatoren werden geluk gewenst met de bereikte resultaten, waar na spreker de expositie voor geopend verklaarde. De grote ruimte van de Aalsmeerse vei ling is geheel gevuld met de bloemen pracht van binnenlandse* inzenders, want de Belgen hebben jammer genoeg verstek moeten laten gaan, daar hun producten te zeer te lijden hebben gehad van de droogte. Lijk opgehaald in ömuiden Bij het marinereparatieschip „Vulkaan" liggende in het Noordzeekanaal bij het binnentoeleidingskanaal, heeft de haven politie hedenmorgen een lijk opgehaald, dat geïdentificeerd werd als te zijn van een bewoner uit de Iepenstraat in IJmuiden- Oost, die sinds vorige week Woensdag ver mist werd. Het lijk is voorlopig naar üet Politiebureau gebracht. Nederland is bezorgd over de Ruhr-politiek Nota aan Engeland en de Vereen. Staten Van gezaghebbende zijde wordt te Lon den vernomen, dat de Nederlandse rege ring in een nota aan Engeland en Amerika haar bezorgdheid heeft uitgedrukt over de toekomstige politiek der geallieerden ten opzichte van de steenkoolmijnen in het Ruhrgebied. Naar verluidt, legt de nota de nadruk op het belang om te grote centralisatie, die gunstig zou kunnen zijn voor nationa listische doeleinden, te vermijden en om buitenlandse belangen veilig te stellen. Men is in Nederland bezorgd, dat de mijnen, waarvan er een geheel Nederlands eigendom is, volgens de laatste Engels- Amerikaanse voorstellen eerder onder Duits dan onder Nederlands beheer zullen worden geplaatst. Nederland Is bezorgd over Ruhrpolitiek. De premier van Luxemburg. Pierre Dupong, heeft tijdens een interview met Reuter contróle van de zes lan den, die direct belang hebben bij de toekomst van het Ruhrgebied, op de steenkoolmijnen voorgesteld. Genoemde landen zijn: Engeland, Ame rika, Frankrijk, België, Nederland en Luxemburg. Zij moeten een gemeenschap pelijk besluit ten aanzien van deze toe komstige controle nemen. Luxemburg heeft in het bijzonder belangstelling voor de uiteindelijke oplossing, daar de toe komst van zijn industrieën er van afhangt. „Wij hopen, dat, indien de Engels-Ameri kaanse autoriteiten besluiten het bestuur over het Ruhrgebied aan de Duitsers over te dragen, dit besluit het bestaande eigendomsrecht op de mijnen niet zal aan tasten. Tenslotte verwachten wij enige herstelbetaling uit Duitsland en geen ver lies. Met het oog hierop sturen Frankrijk, België, Nederland en Luxemburg sugges ties naar de Engels-Amerikaanse deskun digen te Washington en wij zien er verlan gend naar uit deel te kunnen nemen aan de aanstaande conferentie over dit onder werp te Berlijn" Chandi laat niet af Desperate regeringsmaatregelen om onlusten te doen eindigen Ghandi die zichzelf gezworen heeft alle tijd en moeite te besteden aan de oplos sing van de verschillen tussen Hindoes en Mohammedanen, heeft dezer dagen een bezoek gebracht aan Moslem en niet- Moslem vluchtelingenkampen in Nieuw en Oud-Delhi. Aanvankelijk was hem door zijn arts verboden zich op straat te begeven in ver band met zijn zwakte na het vasten van verleden week. Doch Ghandi schijnt vast besloten alles in het werk te stellen om een einde te maken aan de onlusten, die hem zelf als een „wrede geestelijke dood strijd" treffen. Pandit Nehroe heeft thans een be roep op de bevolking gedaan om de re gering te helpen een eind- te maken aan de onlusten in de Pendsjaab. Hij voegde er de waarschuwing aan toe, dat wanneer de onlusten zich tot Delhi en de zuidelijke Pendsjaab zouden uitbreiden hierdoor de evacuatie van de Hindoe-vluchtelingen uit Pakistan zou worden onderbroken. Hij gaf de Indische strijdkrachten bevel hun orders om op de oproerkraaiers te schieten zonder pardon uit te voeren en deelde hen mede, dat zij zelf zware straf fen zouden moeten ondergaan indien zij hun- plicht zouden verwaarlozen. De gouverneur-generaal van India. Lord Louis Mountbatten, heeft inmiddels een bevel ondertekend waarin strenge straffen worden opgelegd aan leden van de strijd krachten, die schuldig bevonden worden aan plichtsverzuim in verband met 'het oproer. Politie-rechter Het gokje en de draverij "Op de Amerikaanse vliegvelden zullen speciale brandweerploegen worden ingesteld, om op te treden bij vliegtuigongelukken waarbij brand uitbreekt. Deze ploegen wor den door legerinstructeurs getraind. De training is zeer intensief en veelzijdig. Een actueel beeld van de instructie. Agenda voor Haarlem VRIJDAG 12 SEPTEMBER Gem. Concertgebouw: Zomerconcert H.O.V., 8 uur City: „Rome open stad", 18 J„ 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Een tweezijdige vrouw". 18 2.00, 4.15, 7 00 en 9.15 uur. Spaarne: „Het legioen van Zorro" (2e en 3e deel). 14 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: ..Obsessie". 18 J„ 2.00. 4.15. 7 00 en 9.15 uur, Frans Hals: „Voort vluchtig". 18 J.. 2.30. 7.00 en 9.15 uur. Palace: „De zevende misdaad", 18 J„ 2 00. 4.15. 7.00 en 9.15 uur. ZATERDAG 13 SEPTEMBER Stadschouwburg: Cilly Wang danst haar „Cllly Bymphonle", 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen, Belangwekkende tentoon stelling in „De Kerkuil" In de „Kerkuil", Nieuwe Gracht 23 te Haarlem wordt tot en met 28 September een tentoonstelling gehouden van kunst naaldwerk door Ernée 't Hooft. Zij is leerlinge van de Amsterdamse Aca demie, waar zij voornamelijk de lessen volgde van wijlen prof. Roland Holst, en men kon van haar verwachten, dat haar werk diens invloeden zou verraden. Niets is minder waar. Ernée 't Hooft heeft een persoonlijke stijl. Zij verwerkt het verworvene op dualisti sche manier, want naar geest en motieven behoort zij thuis in de 19e eeuw, haar ganse wezen lijkt daarop ingesteld, hoewel het aspect van haar werk zeer modern is. Van ouderwetsheid is geen sprake. Waar zij met blijkbare voorliefde haar fantasieën zoekt in die ouderwetse sferen, daar weet zij behendig en met fijne smaak de vormen te buigen en de kleuren af te stemmen naar de eisen van deze tijd. Haar borduurwerk is niet alleen als ver siersel bedoeld, het heeft ook literaire be tekenis en is in veel gevallen niet minder dan uiterst knappe illustratie. We zien dit aan de „Lotgevallen uit het hunkerende leven van Maria Bashkirtsjew" die, markant gegeven in eenvormige mé daillons, levendig en sterk beeldend op een grijze achtergrond zijn geborduurd. Men behoort bij borduurwerk niet te spre ken van schilderen-met-naald. Het is iets anders zegt Ernée 't Hooft. Borduren is: uit het fond doen opduiken van vormen en kleuren: schilderen is: aanbrengen van de verf op het vlak. Men kan het met haar eens zjjn of niet wat de artiste zelf voortbrengt is in ieder geval zéér schilderachtig en dat is een deugd. Zoals zij ln golvende omtreklijnen de elegante figuurtjes, die de „Twaalf maan den" symboliseren, doet bewegen of, zoals zij in „Verloren Zomers" het dichterlijke „dolce far niente" geeft der zomerdagen in een stille 19-eeuwse tuin, bij geurende thee en bloemen en het verglijden der uren sug gereert op een zonbeschenen gazon, schil dert zij met de naald, of haar figuren en motieven nu al opduiken of niet. Ragfijn doch met grote zekerheid geeft zij de omtrekken, het relief soms heel knap bereikend door spaarzamer steken. Dit laatste is een trouvaille zoals ik van geen enkele bordurende kunstenares ken. In „de Bron", de „Verloren Zoon", met de tere maar zekere figuurtjes op donker rood fond, in het blanke „Manna" en het reekleurige „Orpheus" is eveneens niet al leen de uiterlijkheid sierlijk en smaakvol, doch ook de gedachte zeer geestig. De oude Bourgortdische en Vlaamse bor duursels ontstonden vaak onder invloeden van de grote meesters uit de 15e eeuw als de Van Eijcks, Memlinc en anderen. Van zulk een invloed is bij Ernée *t Hooft geen spoor. Zij schonk haar liefde aan de rénais- sance van de borduurkunst, dat wil zeggen aan de tijd waarin in de 19e eeuw werd getracht de bij uitstek vrouwelijke kunst weer te doen opleven na het verval in de 18e eeuw. Om die voorliefde zijn wij dankbaar, want het bijzonder elegante dezer kunstena res lijkt als geboren voor die tijd. Misschien is daarvoor haar meesterlijk „Verloren Zomers" wel het sterkste bewijs. Alles stemt bij haar gelukkig samen: be grip voor compositie, fantasie, fijne smaak, vrouwelijke gracie en gevoel voor deco ratieve schoonheid. Dan is er nog een glacis van lichte melan cholie, dat over al het werk verspreid is en waardoor dit nog aantrekkelijker wordt. Nu zou men van „naalddromen" kunnen praten en zulke poëtische dingen, doch naar mijn mening is dit werk daarvoor te be wust, te knap en te overwogen. Het is vol inhoud, die bewust is gegeven. Het is vlot daarenboven en overtuigend. De „Kerkuil" organiseerde een kleine maar belangwekkende expositie, die men niet mag verzuimen. HERMAN MOERKERK. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 11 September 1947 GEHUWD: 11 Sept., B. Megens en L. J. Jan sen; J. B. Verdel en A. v. Koten; E. Vlootman en J. Huysmans, P. Fltpsen en E. M. Vervuurt; J. Wijkhuizen en H. W. C. Nolet; A. L. v. d. Berg en H, Ouwerkerk; A. KooiJ en E. Douma. BEVALLEN van een zoon; 9 Sept., M. W. A. J. v. d. Wiel—Rademaker; M. J. v. d. Bijl—No- let; 10 Sept., M. C. Krom^-v. Zonneveld; T. E. v. Slulsdamd. Doelder; E. F. Klein Schiphorst Holzhaus; J. M. Kroon—Jukes; 11 Sept., H. C. Hogendoorn—Kaper. BEVALLEN van een dochter: 9 Sept., H. A. M. SwarteKuenen; 10 Sept., G. C. Heemskerk— Tersteeg; A. Koopman—Hopman; J. Jansz— Meulenbelt; 11 Sepi.', H. v. Beelen—v. Steljnen; J. H. A. Valkenburg—Fennls; C. Stokmand. Jong; A. Kruijer—v. Eisden. OVERLEDEN: 9 Sept., J. W. v. d. Raad—Job. 67 j„ Hazepaterslaan; 10 Sept.. K. Maarse, 32 J., Ilazepaterslaan; J. C. J. M. Ooijevaar. 74 j„ Leidsevaart; P. v. d. Klinkenberg, 19 J., Haze paterslaan. DISTRIBUTIENIEUWS In de Vleeshal te Haarlem bestaat Zaterdag morgen voor de letter O gelegenheid tot het a'- n van bonkaarten voedingsmiddelen, ta- 1 -n versnaperingskaarten. Roermond begraaft dertien slachtoffers der Duitsers Zeer velen waren Donderdag aanwezig bij de plechtige begrafenis van dertien Roermondse burgers die op 26 December 1944 op bevel van de plaatselijke Duitse commandant gefusilleerd werden, omdat zij weigerden schansgraven op te werpen. De teraardebestelling van de dertien slachtoffers, wier stoffelijke resten on langs in een massagraf gevonden werden, heeft op Katholieke en Protestantse kerk hoven plaats gehad. AMERIKAANS GOUVERNEUR VAN ZUID-KOREA OVERLEDEN. Te Seoel is generaal-majoor Archer L. Lerch, sinds de bevrijding Amerikaans militair gouverneur van Zuid-Korea, plot seling overleden. Zijn plaatsvervanger, brigade-generaal Oharles Helmick, volgt hem op. Voor de Haarlemse politie-rechter ston den twee verdachten terecht wegens het gelegenheid geven tot het beoefenen van hazardspel. Zij hadden dit snode feit allebei bedreven bij de kortebaandraverijen van de zomer in Zandvoort, een sport waaraan het gokje sinds onheuglijke tijden verbon den is. De eerste verdachte de 42-jarige M. B.- W. had zich in een consumptie-tent ge posteerd met een laken, dat in zes vakken met cijfers en voor de couleur locale paardenhoofden was verdeeld en had daar bovendien een machientje bij. dat. wanneer men er aan draaide, een aantal ogen te zien gaf, een soort mechanische dobbelsteen dus. De omstanders werden uitgenodigd him goede geld op een vak te zetten, en kwam nu voor een der ruitjes van het machien het corresponderende cijfer, dan had men gewonnen. Had men de veine, dat het cijfer voor meer dan een ruitje verscheen dan werd de uitbetaling naar verhouding ver hoogd. Verdachte gaf ter zitting alles grif toe en kwam zelfs vrijwillig ter tafel met de op merking datvdit systeem op den duur enige winst voor de bankhouder, in casu ver dachte opleverde. Hij voegde eraan toe dat hij een regelmatig bezoeker van de courses was en dat hij dit spel met andere course- enthousiasten placht te spelen. De Officier bleek over hazardspel in het algemeen en over deze vorm ervan in het bijzonder'niet in het minst te spreken. Hij lichtte tevens een tip op van de sluier die over verdachtes duister verleden hing en eiste zes weken. De politie-rechter veroordeelde B.-W. tot 100 gulden boete en drie maanden voorwaardelijk. Bookmaker. De tweede verdachte S. B. uit Amster dam, bontwerker en draver-eigenaar, had het eveneens te bont gemaakt. Hij had namelijk op de draverijen voor book maker gespeeld. Hij bood dus wedlustigen bepaalde noteringen op de paarden aan en verdiende op deze wijze een extra-centje.Koninklijke Olie. Ter zijner verdediging voerde hij aan, dat(Jnilever dit onder eigenaren algemeen gebruik was,Philips dat de politie het immer oogluikend toe-A. K. u! stond en dat bovendien de regering een Fokker wetsontwerp in voorbereiding had om de Nederlandse Ford. totalisator weer in te stellen. Volgens hem Nederlandse Kabel was book-making bovendien niet als Calvé certificaten hazardspel te beschouwen, omdat de wed- Scheepvaart-Unie j ders wel degelijk de kans van de verschil- Holl.-Amerika Lijn lende paarden ten dele konden bepalen. Deli Maatschappij De officier zeide er nog nimmer van ge- H. V. A hoord te hebben, dat de regering van plan A'dam Rubber zou zijn de toto weer in te voeren en eiste Ned. Handel My. 100 gulden boete. N.-I. Handelsbank! Verdachte werd conform de eis veroor- Billiton Mij. II deeld, ^x. div. BINNENLAND Nog deze maand gaat de Leusderhelde op- oieuw in brand. Men was er aanvankelijk bang voor. dat het vuur te zeer :n de veengrond zou Invreten, maar dtt gevaar blijkt niet te bestaan, De Delftse politic heeft een man gear resteerd. die een 58 tapijten en 1300 pakjes shag vervoerde voor een „combinatie", welke zich bezig houdt met de smokkelarij uit België. Ruim 7000 Apetdoornse schoolkinderen heb ben de Koningin Woensdagmiddag de traditio nele zanghulde gebracht „Het zal b(j ons wel anders worden" zei een Engelse slager, toen hij met een aantal vakgeno ten de Nederlandse verscheidenheid van fijne vleeswaren aanschouwde, daarmee doelend op de tendenz, die er óok aan de andere zijde van het Kanaai bestaat, om of deze artikelen zelf te gaan maken, of ze te Imponeren. Zonder enig ceremonieel passeerde Woens dag de lOO.OOOste bezoeker de Ingang r.aar de tentoonstelling „eigen bezit' ln het Amster damse rijksmuseum, ln welke collectie ook de gerestaureerde „Nachtwacht" is opgenomen. Het aantal radlobezltters ln Nederland stijgt langzaam maar zeker. Waren er op l Augustus rond 858 000. op l September werden er S73.000 geteld. Ook het leger der radlo-dlstributle- abonnés breidt zich uit: op 1 Augustus was zijn sterkte 483.000 tegen 481.000 een maand daarvoor. Op hetzelfde tijdstip, dat er In de pastorie van St. Michielsgestel een inbraak werd ge pleegd, verschaften onwelkome bezoekers zich toegang tot het doktershuis De bult bestaat uit een aanzienlijke som geld. De politie vermoedt met een bende te doen te hebben. De brand In café ,.De Friese Bar" in het hartje van Leeuwarder., verleden Jaar Septem ber. veroorzaakte de arrestatie van exploitant en een tweetal kennissen, die voor de rechtbank verklaard hebben, het café ln brand te hebben gestoken. De ets tegen het drietal luidde zeven jaar voor elk hunner. —Een glazenwasser, die behalve zijn dagelijkse bezigheden ook de functie van secretaris ener vereniging van glazenwassers vervulde, heeft ln deze kwaliteit niet van de kas af kunnen blij ven. Gefingeerde overschrijvingen verschaften hem een bedrag van vijf zesduizend gulden. De politie van Heerlen heeft de man. die uit Amsterdam afkomstig was, thans echter in de kraag gepakt. In het Schevenlngse Kurhaus ls het Inter nationale belastingcongres geopend. VUf afgevaardigden van het Amerikaanse Congres, die een reis door Europa maken Om zich op ao hoogte te stellen van de toestanden in de Oude Wereld, zullen op 19 September Amsterdam aandoen. Behalve de hoofdstedelijke industrieën zullen ook de Hoogovens ln IJmu» den bezocht worden. Een Oostenrijker, die zijn door de Duitsers reeds ter dood veroordeeld hachje wist te red den, door naar het Oostfront te gaan. vervolgens tóch onderdook en na de bevrijding werkloos ln Nederland bleef hangen, had blijkbaar de smaak van het onderduiken zo te pakken, dat hij het ook met f 6000 van zijn patroon, een Amsterdams corsettenfabrikant, deed. De politie achterhaalde hem echter en vond van de ver duisterde zes mille nog f 4500 terug. De rest was ln drie maanden tijd opgeteerd. Het Statistisch Bulletin vermeldt ln een over zicht van de positie der Nederlandse Bank over dé devlezensKuatle. dat het papier op het bui tenland ln de zomermaanden van 1947 van f 145.179.000 tot f 131.854.000 daalde, waar echser een verheugende stijging van het tegoed bij buitenlandse correspondenten en betaalmiddelen stond, namelijk V3n f 166.437 000 tot f236.627 000. De stroom van eeuwfeesten ln steden cn stadjes houdt nog steeds aan. Ommen gaat vol gend Jaar een groots feest op touw zetten, om dat het dan 700 Jaar geleden ls, dat dit plaatsje stadsrechten kreeg. De münenvpgers „Pleter Florisz" en „Abra ham van der Hulst" zullen Dinsdag uit Rotter dam naar Indlë vertrekken De duivensport op Schouwen heeft door een vergissing een gevoelig verlies geleden: ruim 80 dieren, die voor Roosendaal bestemd waren om daar gelost te worden, werden abusievelijk naar Engeland verstuurd. De vlucht was 76 duiven blijkbaar te ver; zij zijn niet bij hun eigenaren teruggekeerd. Voor de Protestantse woningbouwvereni ging in Amsterdam ls door de gemeenteraad een voorschot uit 's rijks kas aangevraagd van f 2.137.600. Hetzelfde bedrag werd gevraagd voor de bouw van 116 woningen en 14 eensgezins- huisjes op het Bos en Lommerterrein ln West. HAARLEM EN OMGEVING In een tuin van het perceel Wllhelminapark 33 te Haarlem ls een appelboom, die volop vruch ten draagt, voor de tweede maal dit Jaar. aan de bovenkant ln bloei geschoten. De Haarlemse recherche heeft een 36-Jarige chauffeur uit Nieuwer Amstel aangehouden, ver dacht van diefstal van een flets van zijn vroe gere patroon. HIJ had getracht het rijwiel voor f 60 te verkopen In de Zuiderkapel aan de Zuiderstraat te Haarlem wordt Donderdag 18 September een Zendigsavond gehouden. Zuster Nellie de Borst, die als Zendelinge van de Broedergemeente ge ruime tijd onder de Bosnegers ln Suriname ge arbeid heeft, zal vertellen over haar ervaringen. Ter Illustratie van het gesprokene zal de Bos- landfilm worden vertoond Op de eerste bijeenkomst van de Vereniging voor Huishoudelijke voorlichting te Heemstede, welke onder leiding stond van mevrouw Verlooy —Oskam, gaf mevrouw J. J. Duijkers—Kranen burg een uiteenzeting over het werk der ver eniging. Vertoond werd een film over de verzor ging van het kind van de geboorte tot de leef tijd van vijf Jaar Ook werden beelden op het poek gebracht van het kleuterhuls „Margriet" te Haarlem. Ds. H. O. Molenaar is voornemens wegens vertrek naar Scheveningcn 28 September af scheid te nemen van de Ned. Herv. Gem. van Halfweg. Het Humanistisch Verhond houdt te Haar lem een serie lezingen. Op de openingsavond op Donderdag 18 September ln het wijkgebouw der Ned. Herv. Gem., Ged. Oude Gracht 104. zal Mr. J. ln 't Veld, burgemeester van Zaandam, spreken over De Humanist ln het Leven. In de Donderdag te Haarlem gehouden ver gadering van aandeelhouders der Koninklijke Handelmaatschappij voorheen Boeke en Huide koper zijn de baians. winst- en verliesrekening goedgekeurd. Het dividend werd bepaald op 10 •/•- De periodiek aftredende commissaris, dr. Ir J. P. Dudok van Heel, werd herkozen. De filmster Tyrone Power Is eind Augustus met zijn eigen vliegtuig uit de V. S. vertrokken om naar Zuld-Afrlka te vliegen. Men hoorde niets meer van hem tot een Zuid-Afrikaans radio-amateur gisteren meedeelde dat Power ln Zuid-Afrika geland was. 'amsterdamsche rijtuig mij. Amsterdamse Beurs Slotkoers gisteren 432 >4 304% 380 181 182 123% 210 154 228 142% 142 100 Heden 1% uur 436 296%* 381% 180% 210 409 320 182% 186% 210 154 228% 142% 141% 100% 363

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3