Dertien Europese landen gaan oprichting ener tolunie bestuderen Ook Engeland in de studiecommissie De^vaderder Nederlandse letters wordt morgen zeventig Opbrengst van totalisator kan ten goede komen aan de paardenfokkerij in ons land Nieuwe textielpuntenwaardering gaat Maandag in ,r* De Britse economische leiders krijgen instructies voor „plan de campagne" Weerbericht 62e Jaargang No. 18734 w mm Hl "1 Zaterdag 13 September 1947, Bureaux: Grote Houtstr. 93, TeL Admln. 10724, IbhhJ V* I ^1 I I ^^^1 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur I mmmm W J I I I Hb j| Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. TeL 12230. JL ±\*JL\JLjL J I JTl^# ƒ4,—. Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem OP AMERIKA 'S WENK: Dertien van de zestien landen, die deel nemen aan de conferentie te Parijs over het plan-Marshall, hebben Vrijdagdavond de volgende verklaring gepubliceerd: „Tijdens de besprekingen van de Com missie van Samenwerking te Parijs is men overeengekomen, dat alle beschikbare mid delen moeten worden aangewend ter be vordering van een gezonde en stabiele economie van Europa binnen het kader van een groeiende wereldhandel. Teneinde tot dit doel bij te dragen heeft men de mogelijkheid van de> vorming van een tol-unie of -unies, in overeenstemming met de beginselen van het ontwerp-hand- vest voor de voorgestelde internationale handelsorganisatie onder het oog gezien, waarbij erkend wordt, dat zonder voorbe reidende studie geen beslissingen inzake de vorming van zulke unies kunnen worden genomen. De regeringen van België, Denemarken, Frankrijk, Griekenland, Groot-Brïttannië, Ierland, Italië, Luxemburg, Nederland, Oostenrijk, Portugal, Turkijë en IJsland hebben dienovereenkomstig besloten een studiegroep te vormen, die tot taak zal habben een onderzoek in te stellen naar de hierbij betrokken vraagstukken. De regeringen van Nederland, België en Luxemburg hebben op zich genomen hier- bij hun bemiddeling te verlenen. Zij zor gen, dat de uitnodigingen tot deelneming aan andere landen worden gericht en zul len de eerste samenkomst van de studie groep bijeenroepen, zodra er voldoende ge legenheid voor andere landen is geweest om hun wens tot aansluiting bij de studie groep kenbaar te maken". De afgevaardigden van Noorwegen, Zwe den en Zwitserland hebben zich, blijkens de opsomming, voorlopig afzijdig gehouden. Uitnodigingen aan heel Europa. Naar Reuters diplomatieke correspondent te Londen verneemt, zullen de regeringen van Nederland, België en Luxemburg alle andere landen van Europa, behalve Franco- Spanje, uitnodigen aan de studiegroep deel te nemen: ook de landen van het Britse gemenebest zullen gepolst worden, of zij voor een uitnodiging in aanmerking wen sen te komen. In het bevestigende geval zullen ook deze landen een uitnodiging ontvangen. Volgens de correspondent be tekent het feit, dat ook Sovjet-Rusland, Al banië, Bulgarije, Wit-Rusland en de Oekraïne, welke landen zich van deelne ming aan de conferentie te Parijs onthou den, zullen worden uitgenodigd, een poging van de zijde der Westelijke mogendheden om de kloof tussen Oost en West te over bruggen. Aanmerkingen aanvaard. Zoals men zich zal herinneren, is giste ren publicatie gegeven aan Amerikaanse grieven tegen het ontworpen eindrapport der Farijse conferentie, waarbij onder an dere de teleurstelling der Amerikanen tot uiting kwam over hel feit, dat de in Pariis confererende landen geen positieve pogin gen in het werk hebben gesteld om een zo nauw mogelijke economische samenwer king te realiseren, die gestalte had kunnen krijgen in een tol-unie. Ongetwijfeld is de stap der dertien landen tot instelling van een studiecommissie in belangrijke mate Technische storing. Vanochtend omstreeks half twaalf is de electriciteitsvoorziening van de Slachthuis- buurt en omgeving ongeveer een uur ge stoord geweest. Als gevolg hiervan heeft het aanzien van ons blad vandaag een iet wat afwijkend karakter. Enkele rubrieken hebben wij tot Maandag moeten uitstellen, onder andere de bioscoop-recensies. Ook in de bezorging van ons blad heeft dit op onthoud uiteraard vertraging veroorzaakt. Prof. Josephus Jitta naar Nederland terug Prof. mr. A. C. Josephus Jitta, die voor zitter is van de commissie voor onderzoek van gewetensbezwaren tegen de krijgs dienst en heden met de Oranje naar Ne derland zal vertrekken, heeft tegenover Aneta verklaard, dat hij voor 40 dienst weigeraars naar Indië is gegaan. Inmiddels is een groot deel van hen uit vrije wil op zijn bezwaren teruggekomen- Een commissie voor onderzoek van afzon derlijke gevallen is door prof. Josephus Jitta geïnstalleerd. Deze commissie zal aan de minister advies uitbrengen. Zij heeft reeds zes gevallen behandeld. Nieuwe Perzische regering De Perzische premier Ghavam es Sul- taneh heeft aan de Shah zijn nieuw kabi net voorgesteld, dat volgens waarnemers opnieuw pro-Amerikaans is. Het nieuwe kabinet is nagenoeg gelijk 8an het oude. De vroegere minister van Justitie, thans minister zonder portefeuille, Mansur Adl. is per vliegtuig naar New York vertrok ken om zijn land bij de opening van de UNO-vergadering te -vertegenwoordigen. Engeland adviseert. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft be vestigd, dat de Britse ambassadeur in Perzië de Perzische regering heeft gead viseerd de deur voor verdere onderhande lingen met de Sovjet-Unie open te hou den, indien het parlement besluit de Per- zisch-Sovjel-Russische olie-overeenkomst van 1916 te verwerpen. PREMIèltE ..HET PROCES VAN NEURENBERG". Mr. J. Zaaier. Procureur-Fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof in 's-Gravenhage, zal Vrijdag een inleiding houden bij de première van de documentaire film „Het proces van Neurenberg", welke die avond in het Kriterion-jfceater te Amsterdam Wordt gedraaid. geïnspireerd door deze Amerikaanse wenk. al moet daarbij in het oog worden gehou den dat verschillende landen aan het begin van de conferentie reeds de wens tot over weging van de mogelijkheden ener Euro pese tolunie te kennen hebben gegeven. Opmerkelijk is, dat Engeland, wiens ge delegeerde aanvankelijk had verklaard dat zijn land door zijn imperiale positie ver hinderd werd aan een tolunie mede te wer ken, thans zitting heeft in de studiecom missie. Men kan wel aannemen dat de Amerikaanse opmerkingen hierbij stimule rend hebben gewerkt. Veto in liet geding Argentinië zal tijdens de zitting van de Algemene Vergadering van de UNO voor stellen een bijzondere algemene zitting bij een te roepen om het veto-recht af te schaffen, aldus verklaarde de vice-voorzit- ter van de Argentijnse delegatie. Eduardo Coromina, gisteravond volgens U.P. Hij zei, dat Argentinië eveneens zal ver zoeken, dat eerder de Algemene Vergade ring dan de Veiligheidsraad de macht zal krijgen nieuwe staten tot de UNO toe te laten. Franse zone één met de Anglo-Amerikaanse? Naar de Par ij se correspondent van de Volkskrant mededeelt, kan worden aange nomen dat Frankrijk thans bereid is zijn bezettingszone in Duitsland tot een/econo misch geheel te maken met de reeds gecom bineerde Engels-Amerikaanse zones. Dit besluit zou het gevolg zijn van een Ameri-, kaanse voorwaarde van die strekking, ver bonden aan de Amerikaanse lening van 250 millioen dollar die Frankrijk hoopt te krijgen. In Amerika wordt ondanks prolesten van de generaal propaganda gemaakt voor een presidentschap van Eisenhower. S. H. de Roos, tekenaar van vele lettertypes Een kleine AMSTERDAMSE jongen van elf kreeg, nu bijna zestig jaar ge leden een dubbeltje van zijn vader. Hij be landde ermee, zonder het er met toverballen of koningsbrokken te hebben doorgejaagd, op de Nieuwmarkt, waar de tweedehands boekenstalletjes zeil aan zeil stonden. Het dubbeltje werd ingewisseld voor een boek. Het eerste boek van Sjoerd de Roos. En nu we meer dan een halve eeuw ver der zijn, is deze zelfde Sjoerd de Roos een vriendelijke grijzende man geworden, voor wie dat boek-van-een-dubbeltje nog altijd een symbolische betekenis heeft, want het was het eerste van een lange rij. Met dit verschil, dat er nu in zijn en uw kast tal loze papieren vrienden staan, die gedrukt zijn met de letters, welke onze grootste Nederlandse letterontwerper, S. H. de Roos, uitdacht. Neem de Hollandse Mediae val, die hij in 1912 ten doop hield, de Gro- tius, de Egmont uit 1932 en, 35 jaar na de geboorte van de Mediaeval, op 20 Septem ber 1947 de.„de Roos Romein" die dus nog moet worden ingewijd, alle kloeke Holland se letter, waarin de beste principes van het tekenen der geschreven taal verwerkt zijn. Principes overigens, die voor een overgroot deel door deze zelfde Sjoerd de Roos ver dedigd en zelfs geschapen zijn. Want toen hij, in de negentiger jaren, zich ging toe leggen op de studie der schone kunsten, was alles Duits en vrij chaotisch, wat er op lettergebied in de Nederlandse drukkerijen te koop was. Sindsdien heeft de man, die morgen zeventig jaar wordt, talloze nieuwe letter types de wereld ingestuurd, die tot ver over onze grenzen gewaardeerde immigran ten werden en zelfs voor de volslagen leek op dit gebied geen onbekende namen dra gen. Het jeugdideaal van De Roos was eigen lijk een studie in de schilder- en teken kunst, maar het gebrek aan financiën sloeg deze aspiratie de bodem in, zodat hij zich via zelfstudie moest ontwikkelen en daar bij gegrepen werd door het boek in het bijzonder en de typographic in het alge meen. Kunstzinnige stempelbanden ontstonden - uit zijn latere tijd is de band voor „Prentkunst sedert 1900" geen onbekende waarnaast de tekenstift en het palet hem hielpen, om verder te gaan op het eerst ingeslagen pad van de beeldende kunst. Vele jaren werkte de Roos op de Letter gieterij „Amsterdam", voorheen N. Tette rode, die ook zijn bekende lettertypes uit bracht. en hielp groot imaken. Zijn warme belangstelling voor het maatschappelijk leven en een eigen pers, die in 1927 de stijl volle „Meidoorn"-letter uitbracht, zijn evenzoveel facetten van dit leven, dat be- Koniiigin moet rust houden De Koningin moet tengevolge van een aanval van bronchitis enige da gen algehele rust houden. Het is nog niet zeker, of zij zover hersteld zal zijn, dat zij Dinsdag persoonlijk de Staten-Generaal zal kunnen openen. Autobotsing bij de Cruquiusbrug Vrijdagochtend had er bij de Cruquiusbrug een botsing plaats tussen een militaire truck van de A.A.T. en een vrachtauto, welke over de Cru- quiusdijk, uit de richting Vijfhuizen komende, geen voorrang gaf aan de truck, die over de Kruisweg in de richting Aalsmeer reed. De be stuurder van het laatste voertuig werd aan het linkerbeen gewond en de twee auto's liepen zware schade op. wust en diep geleefd is, dat nog steeds alle gebeurtenissen van deze maatschappij op vangt en verwerkt. Zo nu en dan er uit. De zeventig jaren zijn echter niet zonder sporen gebleven en aan de Welgelegenstraat in Haarlem heeft De Roos zich terugge trokken, zo nu en dan er uit stuivend, om in de natuur van Kennemerland de schil dersezel neer te zetten en de kleuren van een zonbegoten weiland op het doek te mengen. Haarlem is zijn tweede vaderstad ge worden en Haarlem blijkt dat te waar deren, want van 21 September tot 1 Oc tober komt er in het Frans Halsmuseum een tentoonstelling, die een overzicht gaat geven van dit werkzame mensenbe staan. Daar zullen tekeningen, letteront werpen en speciale drukken worden uit gestald, om Nederland voorzover het dat niet wist, te vertellen, dat er binnen zijn grenzen een man woont, die elke dag weer gecerd wordt in de afdruksels van zijn lettertypes, in boeken, affiches en kranten. Natuurlijk wordt de 70-jarige gehul digd: op 20 September om 14.30 komt een comité hem dc eer bewijzen die hem toe komt. Want hij is tot zekere hoogte de „vader der Nederlandse letters" en daar door van vele letteren. Twee broers verdronken Op het verlaten strand bij IJmuiden vonden Donderdagochtend enige jongens twee fietsen en wat kleren. Zij gaven de politie hiervan kennis, die tot de ontdek king kwam, dat de fietsen en de kleren behoorden aan twee broers, W. van N. en M. van N. respectievelijk 24 en 18 jaar en wonende in de Eksterlaan te IJmuiden- Post, De jongens waren tegen de avond gaan zwemmen, ongeveer op het tijdstip van het opkomen van de vloed. Daar er bovendien een landwind stond, moet de zee zeer gevaarlijk geweest zijn. Beiden konden zwemmen, maar vermoed wordt, dat ze door de hevige trek zeewaarts zijn gedreven en toen het strand niet meer konden bereiken. Tot nu toe is geen spoor van-de slacht offers ontdekt. Nederland een der voornaamste kopers op de Hannoverse Messe Naar -radio-Hamburg mededeelde, zijn er op de exportbeurs te Hannover meer dan 1900 exportorders tot een totaalbedrag van ongeveer 31 millioen dollars geplaatst. Deze orders waren als volgt over de ver schillende industrieën verdeeld: Voor bijna 11 millioen dollar voor de automobiel industrie, voor 5 Vj> millioen dollar voor de electrische industrie, voor 4!/2 millioen dol lar voor de ijzer- en staalindustrie en voor 3 Va millioen voor de metaalindustrieën. De optische industrie, de industrie van precisie instrumenten en de industrie van machine werktuigen ontvingen ieder orders ter waarde van 1.250.000 dollar. De correspon dent van het ANP te Berlijn meldt, dat op de exportbeurs te Hannover door Neder landse kopers koopcontracten zijn gesloten voor 3.4 millioen dollar. Nederland was de voornaamste koper na Engeland en Dene marken. Engeland kocht voor 5.75 millioen dollar, Denemarken voor 3.75 millioen dol lar en België voor 1.98 millioen dollar. Volgens berichten uit Leipzig zijn daar op de Najaarsmesse exportorders voor in totaal 11.76 millioen dollar geplaatst. Ne derland was de voornaamste koper met 5.3 millioen dollar. Op 3 April 1948 zal te Han nover wederom een beurs worden gehou den. Kleine opleving merkbaar in diamantnijverheid Ook hier is het wachten op het plan-Marshall De Amsterdamse diamantnijverheid be leeft op het ogenblik een kleine opleving. Er wordt behoorlijk verkocht, de oude voorraden raakt men kwijt en er worden betere prijzen gemaakt. Men meent deze verbetering in hoofdzaak te moeten toe schrijven aan het feit, dat de Verenigde Staten meer aan de markt zijn dan tot voor kort. Insiders manen evenwel tot voorzichtig heid, daar nog niet te overzien valt, of deze opleving van lange duur zal zijn. Uiter aard houdt zulks ten nauwste verband met de algemene economische wereldsituatie en het verloop van de New Yorkse effec- tenmarkt. Zou het plan-Marshall zijn be slag krijgen, dan acht men de kans op een behoorlijk rustige ontwikkeling van de diamantmarkt aanzienlijk groter. Men on derstreepte evenwel, dat de huidige verbe tering nog ver ten achter blijft bij de laat ste drukteperiode terstond na de bevrijding, toen de Amerikaanse vraag naar diamant vrijwel niet te verzadigen was. De slijperijen bieden op het ogenblik evenwel volop werkgelegenheid, zodat practisch alle beschikbare diamantbewer kers in het arbeidsproces zijn opgenomen. Het totaal aantal werklieden bedraagt circa 1000; 400 leerlingen zijn in opleiding. Mr. dr. P. J. Witteman officieel benoemd Bij Koninklijk besluit is thans officieel benoemd tot minister van Binnenlandse Zaken, met ingang van 15 September 1947, mr. dr. P. J. Witteman uil Overvecn. Vermoedelijk wordt dc nieuwe minister Maandag in een speciale kabinetszitting ge ïnstalleerd. Het woord is aan....- Louis Latzarus: Wat de politici moest ontmoe- digen is, te zien hoe steeds dezelfde fouten dezelfde gevol gen hebben. Bij de Tweede Kamer is ingediend de memorie van toelichting tot de totalisa- torwet. Daarin wordt medegedeeld, dat ook in ons land het publiek lange tijd de gelegenheid heeft gehad, om bij een totali sator te wedden. Toen echter in het jaar 1911, artikel 254bis in het Wetboek van Strafrecht werd ingevoegd, waarbij ha zardspel werd verboden, betekende dit voorlopig het einde van de totalisator. Dit leidde tot clandestien optreden van bookmakers en tot een verval van de draf- en rensport, derhalve tot een averechtse uitwerking. In 1941 werd bij besluit van de secretaris sen-generaal van de departementen van Justitie en van Landbouw en Visserij de mogelijkheid tot het organiseren van een totalisator wederom opengesteld. Sedert Pak zonder vest voor 50 punten Het ministerie van Economische Zaken deelt mede, dat op Maandag 15 September een nieuwe regeling voor de herbevoorra ding van textielproducten in werking treedt. Deze regeling houdt in, dat, in te genstelling met het tot dusverre toegepas te systeem, ook de confectiefabrikant zich voortaan moet herbevoorraden door mid del van de puntencoupures, welke hij van zyn afnemers ontvangt. Dit nieuwe systeem maakt een betere controle op de afleveringen mogelijk, en het kan mede er toe bijdragen dat. de tex- tïelproductie in meerdere mate dan thans het geval is, zal worden aangepast aan de Thüringen loopt leeg De bekende Duitse schrijver Theodor Plivier wordt sinds enige dagen uit de hoofdstad van Thüringen (Sovjetzóne) ver mist. Plivier is de schrijver van de roman „Stalingrad". Men vermoedt dat Plivier zich naar het Westen begeven heeft. Plivier emigreerde in 1033 van Duits land naar Frankrijk en vervolgens naar de Sovjet Unie, waar hij voor de radio toe spraken hieid tegen het Hitlerregime. In 1945 keerde hij naar Duitsland terug. Duitse arbeiders saboteren ontmantelings-pogingen Britse troepen en Duitse politie hebben de „Holmag-werken" in Kiel bezet, nadat de 1800 arbeiders en de directie een Brits ultimatum om de fabriek te ontmantelen hadden verworpen, aldus meldt het onder Britse toezicht verschijnend blad „Tele- graf" volgens Un-Press. Tevoren hadden reeds besprekingen plaats gevonden tussen de bestuursraad I van Schleschwig Holstein en de plaatse lijke vakbonden om middelen te bespreken om de ontmanteling van de „Holmag-wer- t ken" welke op vredesproductie werken te voorkomen. De bestuursraad zond een pró- test naar de Britse militaire gouverneur om hem te verzoeken de order te herroe pen. Op de jaarbeurs te Hannover werden, aldus de „Telegraf" sommige producten van de „Holmag-Werken" tentoongesteld. Het blad schrijft verder, dat toen de ar beiders en de leden van de directie het oor spronkelijke plan om „Holmag-Werken" te ontmantelen verwierpen, zij een ultimatum ontvingen .van de Britse militaire gouver neur, dat 10 September afliep. Dientenge volge gingen de Britse troepen in de afge lopen nacht tot bezetting van fabriek over. Eveneens werd aan de Duitse politie van Kiel zonder voorkennis van de Duitse be stuursraad opdracht gegeven aan de bezet ting deel te nemen. Vooraanstaande Duitse polilie-autoritei- ten weigerden aan de bezetting deel te nemen op grond van het feit, dat geen be vel was gegeven door de bestuursraad. Als protest bood luitenant-kolonel Lier. het plaatselijk hoofd van de politie, zijn ontslag aan. vraag van het publiek, aldus het ministe rie. De nieuwe herbevoorradingsregeling brengt met zich mede, dat de punten waardering der textielgoederen zweel mogelijk in overeenstemming dient te zijn met de daarin verwerkte hoeveelheid ma teriaal. Met het oog hierop is de punten waardering van verschillende textielarti kelen herzien. In sommige gevallen was het noodzakelijk deze iets te verhogen, anderzijds was het mogelijk een verlaging voor enige artikelen toe te passen, Bij de nieuwe puntenwaardering is de leeftijdsgroep van 4 t/m 14 jaar gesplitst in de categorieën 4 t/m 9 en 10 t/m 14 jaar. Dit heeft het voordeel, dat in de meeste gevallen de puntenwaardering van textiel goederen, bestemd voor kinderen van 4 t/m 9 jaar, lager kan zijn dan voor die van 10 t m 14 jaar. Hieronder volgen en kele voorbeelden van belangrijke artike len, waarachter de oude en de nieuwe puntenwaardering wordt aangegeven. oud nieuw ■o 0) 3 O e O 6 c 6 ia S Ui O "-1 broek (kort) 5 5 6 6 5 colbertjasje (heren) 35 20 35 20 15 costuum (2-delig) 60 35 50 30 costuum (3-delig) 60 35 60 37 demi-sa ison 40 25 45 30 18 japon, jumper, jurk 15 10 15 10 7 mantel 40 25 40 25 15 overhemd 15 10 15 *10 6 winterjas 60 35 50 37 30 directoire, onderbroek (kort) 8 5 6 3 3 de bevrijding is wedden bij de totalisator wederom verboden, daar bovengenoemd besluit ingevolge het besluit bezettings maatregelen buiten werking is getreden. Dezelfde verschijnselen, die zich na in voering van artikel 254bis in het Wetboek van Strafrecht voordeden, doen zich ook thans weer voor. De ministère van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening en van Justitie achten het gewenst, dat aan deze onoirbare praktijken een einde komt. Zij achten het dan ook noodzakelijk, dat wederom een voor ieder toegankelijke to talisator wordt ingesteld. Door de te heffen belasting verkrijgt de staat een bron van inkomsten en voorts kan een bedrag vrij komen voor de vee fokkerij en andere nuttige en belangrijke doeleinden. Op de rijksbegroting worden elk jaar bedragen opgenomen voor subsidiën en premiën voor de paardenfokkerij. Bij in voering van de totalisator zouden deze en wellicht ook andere posten ten laste van de opbrengst van het totalisatorbedrijf kunnen worden gebracht. Ook deze zijde van het vraagstuk menen de ministers in herinnering te moeten brengen. Deze be dragen zouden bovendien waarschijnlijk kunnen worden verhoogd.Ook dit is zeer wenselijk, aangezien door de groeiende be langstelling voor de paardenfokkerij de be dragen. die door het rijk beschikbaar kon den worden gesteld, te klein zijn gebleken. Tevens zal dan meer aandacht kunnen worden besteed aan de noodzakelijk ge achte invoering der moderne verbeterings maatregelen. Ten slotte zij er op gewezen, dat een bloeiend draf- en renwezen met totalisator een attractie vormt, die vele, ook buitenlandse bezoekers aantrekt. Cultuurcentrum in Bloemendaal De heer E Prager directeur van de N.V, Bioscoop-exploltatlemaalschapptj „Frans Hals" heeft aan de gemeenteraad van Bloemendaal verzocht te mogen kopen een terrein, gelegen aan de Dompvloedslaan. hoek Willem de Zwij gerlaan te Ovcrveen, ter grootte van ongeveer 6700 m2. met de bedoeling daarop een cultuur centrum te stichten. B. en W. van Bloemendaal zijn van mening, dat in de gemeente behoefte bestaat aan een zodanig centrum, zodat het raadzaam is daaraan medewerking te verlenen. Zij stellen voor, de grond te verkopen tegen een prijs van f 12 per m2. Het is de bedoeling van de heer Prager een gebouw te stichten voor concerten, bioscoop voorstellingen en vergaderingen. Gelijkvloers wordt een zaal voor concerten e d. gemaakt en op de eerste verdieping een zaal voor bioscoop voorstellingen. Ir. beide zalen zullen 800 plaatsen gemaakt worden. Verder worden drie zalen ge bouwd voor vergaderingen met een klein aantal bezoekers. In een ander deel van het gebouw is een re staurant met terras geprojecteerd. Er zal een garage gebouwd worden en een ruimte ge reserveerd worden voor parkeerplaats. Het is natuurlijk niet te zeggen wanneer met de bouw begonnen zal worden. Gehoopt wordt, dat de autoriteiten medewerking zullen verlenen, omdat er in Haarlem en omgeving gebrek aan gebouwen is. De Britse export moet naar 126 millioen pond per maand De president van de Britse „Board of Trade", sir Stafford Cripps, heeft te Londen een redevoering gehouden voor 2000 leidende persoonlijkheden uit han del, industrie en financiën en verte genwoordigers der arbeiders, waarin hij bijzonderheden mededeelde over het nieuwe exportplan. Daaruit blijkt, dat het land een derde meer moet expor teren dan het thans doet, wil de grote kloof tussen in- en uitvoer ten bedrage van 600 millioen pond sterling over brugd kunnen worden. Engeland zal, naar Cripps zeide) maandelijks voor een bedrag van 31 millioen pond ster ling aan goederen meer moeten leveren dan de 95 millioen pond sterling die het thans maandelijks levert. Het moet er naar streven tegen het einde van het volgende jaar de uitvoer op 160 pro cent van die van 1938 te brengen. Ook dan zal de levensstandaard in Engeland nog niet hersteld zijn. Tegen de kleurige achtergrond van bloeiende dahlia's heeft de secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Voedselvoorziening mr. C. Bonnerman Vrijdag ochtend de internationale dahliatentoonstelling in Aalsmeer met een kort woord geopend. Cripps waarschuwde zowel de werkgevers als de werknemers. Tot de eersten zeide hij: „Wij zullen doen wat wij kunnen om de particuliere onderneming aan te moe digen. De mogelijkheid bestaat evenwel, dat de regering ingrijpt ingeval particu liere firma's weigeren aan onze oproep ge hoor te geven". Tot de arbeiders zeide hij met betrekking tot de lonen: „Wij zullen de inkomsten der arbeiders niet verminde ren, doch ik ben er zeker van, dat hogere lonen onmogelijk zijn in verband met de inflatiespiraal". Verder deelde Cripps mede dat het niet in de bedoeling ligt industriële dienstplicht in te voeren, tenzij er geen an dere uitweg is. Nieuwe moeilijkheden met Engelse mijnwerkers De hoop, dat de mijnwerkersstaking in Yorkshire een einde zou nemen, nu de mijnwerkers van Grimethorpe besloten hebben om Maandag het werk te hervatten, is weer verminderd daar de 35.000 mijn werkers die uit sympathie voor de arbei ders van de mijnen van Grimethorpe weg bleven, nog niet aan het werk gegaan zijn. Men schrijft dit toe aan dc onzekerheid over de voorwaarden, waaronder de Grimethorpe-mijnwerkers het werk her vatten. 6.000 mijnwerkers in Zuid- en West-Yorkshire hebben te kennen gegeven over 14 dagen te zullen staken, indien aan hun grieven inmiddels niet is tegemoet ge komen. KOELER. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond: Matige, tijdelijk krachtige wind tussen Zuid en West. Aanvankelijk vrij veel bewolking met plaatselijk enige regen, later weer opklarend. Koeler. Zondag 14 September: Zon op 6.11 uur, onder 19.00 uur Maan op 5.13 uur, onder 19.21 uur (Nieuwe maan) Maandag 15 September: Zon op 6.12 uur. onder 18.56 uur Maan op 8 40 uur. onder 19.36 uur l'IXULUJLUUa»

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1