Amerika overweegt gewapende actie onder UNO-auspiciën De Europese conferentie zal een nieuw rapport opstellen Amerikaanse Voorwaarden De Partij van de Arbeid bepleit hervatting der besprekingen 62e Jaargang No. 18735 «p m *1 Maandag 15 Septèmber 194-^j Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admln. 10724, 8 ^8 I 1 I Verschijnt dagelijks behalve Z6n- en Feestdagen. 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur I I V If If I «I g Y 1 I W 1 1 Y I J Y Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. JL JL JL JL JL JL 1^# ^^^L Ji ^^^L ^^^L 4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Advert.tarieven op aanvraag bf de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Tl ET IS ZATERDAG in dit blad gemeld: 11 Dertien -Europese staten gaan de op richting van een gezamenlijke tolunie be studeren. Dat werd niet meer verwacht. De gedachte aan een tolunie, reeds naar voren gebracht tijdens de besprekingen van zes tien Europese regeringen over hun ge meenschappelijk antwoord op het Plan- Marshall, leed toen schipbreuk. Verschil lende landen wilden er niet aan, in de eer ste plaats Groot-Brjttannië niet, dat met zijn Dominions verbonden is in een stelsel van voorkeursrechten. Maar de Amerikanen hebben het ge meenschappelijke antwoord der Europese staten gewogen en te licht bevonden: vooral ie vaag en te globaal in zijn becijferingen. Zij achtten het ongeschikt om ermee voor j hun Congres te verschijnen. Zij hebben het eigenlijk teruggestuurd met de boodschap: Probeer het nog maar eens en doe het nu beter. Met het gevolg dat er ineens een studiecommissie voor een tolunie is, waarin ook Groot-Brittannië zit. „Benelux" treedt als secretaris op en zal alle Europese re- Griekse kwestie naar een crisis: Rusland en de Verenigde Staten beschuldigen elkaar van partijdigheid geringen uitnodigen, met inbegrip zelfs te dwarsbomen' Een correspondent van Reuter ver dam in New York, dat de Verenigde Staten een plan overwegen om hun gewapende macht ter beschikking van de UNO te stellen „voor het herstel van vrede en veiligheid" in Noord- Griekenland. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft Donderdag in een of ficiële verklaring de Sovjet-regering er van beschuldigd, „een grote meerderheid in de Veiligheidsraad die inzake de Griekse kwestie duidelijk omlijnde wensen"heeft, van Sovjet-Rusland en zijn satellieten. Bo vendien zullen de regeringen van het Britse Gemenebest gepolst worden, of zij ook wil len komen en als zij ja zeggen, eveneens een invitatie ontvangen. Dat wil dus zeg gen, dat men ten eerste nog eens een po ging doet om de kloof tussen Oost en West te overbruggen zij het dan ongetwijfeld met weinig hoop op succes en ten tweede wil zien of men die moeilijkheid met de Britse voorkeurs-rechten zou kunnen over winnen door met het ganse Gemenebest in 'onderhandeling te treden. Dit geval bewijst, in hoe sterke mate Amerika nu aandrang 'op Europa kan uit oefenen. Europa wordt immers direct be dreigd door een economische crisis, die het volstrekt niet verdragen kan. Maar of de Amerikaanse regering zelfs in deze toestand uiteindelijk succes zal hebben met haar aandrang is nog de vraag. Want Europa is te zeer aan zijn verdeeldheid gewoon en toont te weinig initiatief, om die door sa menwerking te vervangen. Geen wonder dus, dat sommige Amerikanen er weinig hoop op hebben. De Groene Amsterdam mer citeert Joseph Evans, die in het be-, kende financiële blad-Wall Street Journal de volgende beschouwing heeft gegeven: „Ik vraag mij af of het geen goed idéé zou zijn Duitsland te vergeten en de hele monsterlijke verwarring van Europa. Ik ben niet zeker dat iets, dat wij kunnen doen, of iets dat Europa met onze hulp kan doen, het kan redden. Ik zou niet graag ingebeeld schijnen, maar Europa had waarachtig meer kunnen bereiken. Het had toch wel enig systeem van federatie of coördinatie kunnen uitwerken om de oorlogskansen te verminderen. Noch het Marshall-, noch enig ander plan kan deze mensen redden". Men kan zioh over deze Amerikaanse uiting ergeren of haar met vernuftige rede nering pogen te weerleggen. Men kan ook iets anders doen, namelijk erkennen dat er veel waarheid in zit. En vooral lijkt het verstandig, nota te nemen van het feit dat dergelijke beschouwingen in Amerika ge houden worden. Vele Amerikanen zijn Europa moede. En zonder Amerikaanse hulp kan Europa niet verder. Hetzelfde blad citeert de Daily Tele graph (Londen), die schrijft: „Men gelooft dat het Amerikaanse Con gres de volgende critiek zal uiten op de besprekingen oyer het Plan-Marshall te Parijs: 1. De som, die Europa zal zeggen nodig te hebben, zal buitengewoon hoog zijn: vol gens algemene verwachting meer dan 70 milliard gulden voor de vier jaren tot 1951. 2. De Europese bereidheid om de pro ductie te verhogen en te coördineren door hard werk en offers staat op een lager peil dan de Europese hoop op hulp. 3. Doctrinaire politiek, in het bijzonder nationalisatie op een critiek tijdstip, zal waarschijnlijk Europa's economische krachtsinspanning belemmeren. Ook deze samenvatting van Amerikaanse bezwaren is belangwekkend. Het zwaarst weegt daarbij zonder twijfel punt 2, dat nog wel verder uitgewerkt zal worden. Men schat de Europese bereidheid tot harde arbeid en het brengen van offers niet ho' En de Europese volken, levend op een veel kleiner gebied dan het volk -van de Ver enigde Staten, weten niettemin zo weinig van elkaar af en hebben zo weinig ver trouwen in elkaar, dat men in de m-.este landen deze lage Amerikaanse schatting wel beamen zal. Dat wil dan zeggen: ten aanzien van de anderen. De Amerikanen, die er vóór zijn, zien dit Plan-Marshall als een reusachtige zakelijke onderneming de grootste die ooit be raamd is om hun overzeese markten nieuw leven in te gieten en ze voor de toe komst te behouden. Dat is niet het enige motief. Er komt trots bij, dat Amerika zo iets geweldigs zou durven ondernemen en de dingen zo groot zien. Er komt ook idealisme bij zoals dat een jong volk be zielt, dat voor niets staat en inderdaad ge looft in het woord „moeilijkheden zijn er om overwonnen te worden". Hetgeen de Amerikanen ongetwijfeld ver ontrust is, dat deze beweegredenen geen algemene weerklank in Europa vinden. Europa schijnt niet in de stijl van een grootse zakelijke onderneming, waarin vele landen moeten samenwerken, te kunnen denken. Geen geestdrift of grote durf vnn die aard spreekt uit de taal van zijn be kendste publicisten. Europa heeft meer belangstelling voor grenzen en tegenstel lingen en is sceptisch tegenover grote plannen. Het houdt zich -liever bezig met kleine: binnen die grenzen. Aan idealisme heeft het vooral gebrek. Daarofo. lijkt het zoveel Amerikanen zo oud en moe. Sommige Europeanen zien dit zelf helder in en kunnen zich dus goed in de Ameri kaanse gedachtengang verplaatsen. Zij pogen de geesten wakker te schudden en een besef van de werkelijke toestand te doen ontwaken. De grote vraag is of zij alageri zullen. R. P. Paul van Zeeland in de commissie van drie Paul van Zeeland, de voormalige pre mier van België, is benoemd tot vertegen woordiger van België in de commissie v^n drie. Hij zal terzijde worden gestaan door de Belgische consul-generaal te Batavia, van der Stichelen, de kolonel Servais, Belgisch militair attaché in Den Haag, en door de heer Claeys-Boullaert van het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken. In de verklaring werden verder Bulga rije, Joegoslavië en Albanië ervan beschul digd, de Balkan-commissie der UNO tegen gewerkt en haar onderzoekingen gesabo teerd te hebben. Deze landen zouden op uitgesproken wijze de Griekse guerilla- strijd hebben aangemoedigd en gesteund. Dat de publicatie der verklaring aan de vooravond der Algemene Vergadering der UNO is geschied, wordt te Washington gezien als een onderstreping der waar schuwing van de Amerikaanse afgevaar digde, dat Amerika binnen het kader van het Handvest niet zal aarzelen Griekenland alle bescherming te verlenen, die het in de toekomst nodig mocht hebben, teneinde de internationale vrede te handhaven. De kaatsbal terug. De Sovj'et-Russische radiocommentator Makarof heeft verklaard, dat de Ameri- gaanse* vertegenwoordigers in Griekenland tijdens de jongste actie om een nieuwe Griekse coalitieregering tot stand te bren gen, opgetreden zijn met een onbeschaamd heid, welke haar weerga niet kent. Volgens Makarof hebben deze vertegenwoordigers Tsaldaris eenvoudig geboden af te treden en een nieuwe regering gevormd, waarin de overheersing van monarchistische ele menten gecamoufleerd werd door een li berale fagade. Makarof betrok der Ameri kaanse ambassadeur MacVeagh en de leider van de Amerikaanse missie Griswold in zijn beschuldiging. Henderson, chef van de afdeling voor het midden-Oosten en het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken, zou volgens Makarof de Grieken opdracht hebben gegeven voor Zaterdag, de dag van zijn vertrek naar Washington, een nieuwe regering te vor men. „Abnormale" dingen. Uit kringen te Athene die-in nauw con tact staan met de Britse Intelligence Ser vice en de Griekse generale staf wordt gemeld, dat er de laatste dagen „abnor male gebeurtenissen" plaats vinden in de buurt van het Doiran-meer op Joego- slavisch grondgebied, dicht bij de grens van Griekenland. Volgens persberichten uit Saloniki heb ben welingelichte militaire kringen ver klaard, dat er reeds gedurende veertien dagen hevige botsingen tussen het Joego slavische leger en „kruisvaarders" een ondergrondse katholieke organisatie- hebben plaats gehad in de bergen van Gra- dina-Platina ten Zuidwesten van Berof. Ook andere gevechten tussen Joegoslavi sche dissidenten en het geregelde leger werden onlangs gemeld. Griekse posten hoorden kanonschoten en zagen grote rookkolommen opstijgen. Sluiting van de zitting der Staten Generaal Daartoe gemachtigd door H. M. de Ko ningin heeft de minister van Binnenland se Zaken dr. L. J. M. Beel Zaterdagmiddag de zitting van de Staten-Generaal ge sloten. De beide Kamers zijn daartoe te kwart voor drie in het gebouw der Tweede Ka mer in verenigde vergadering bijeengeko men onder voorzitterschap van de presi dent der Eerste Kamer, prof. mr. R. Kra nenburg. Na opening der vergadering be noemde de voorzitter een commissie van in- en uitgeleide. Deze commissie begaf zich naar de ingang van het Kamerge bouw, waar de minister van Binnenlandse Zaken per auto arriveerde. Nadat dr. Beel de vergaderzaal was bin nengeleid hield hij staande achter de re geringstafel een korte toespraak. De commissie heeft daarop de minister uitgeleide gedaan, waarna de voorzitter de vergadering sloot. Slotzitting der Parijse bijeenkomst op 22 September De Koningin opent de Staten-Generaal niet H. M. de Koningin heeft moeten af zien van haar voornemen om morgen persoonlijk de Staten-Generaal te-ope nen, aangezien zij tegen deze vermoeie nis nog niet is opgewassen. Naar alle waarschijnlijkheid zal de minister-president, Dr. L. J. M. Beel de troonrede voorlezen. Pola blijft nog een dag bezet Om tot dusver onbekende redenen is de overdracht van de Adriatische haven Pola aan Joegoslavië vierentwintig uur uitge steld. Het zal nu pas op Dinsdag gebeuren inplaats van heden. Tot zolang zullen de Amerikaanse bezettingstroepen in Pola blijven. BEëDIGING MINISTER W1TTEMAN Woensdagochtend zal, naar A.N.P. meldt, seriand niet voornemens is zijn economi- De vertegenwoordigers der zestien Euro pese landen die te Parijs confereren, heb ben er in toegestemd him eindrapport, dat zoals bekend scherpe Amerikaanse critiek ondervond, te herzien met medewerking van Amerikaanse ambassadeurs. In een onderhoud van de uitvoerende commissie der conferentie met Clayton, de Ameri kaanse onderminister van Economische Zaken, werd thans overeengekomen dat een nieuw rapport zal worden opgesteld, dat rekening houdt met de Amerikaanse aanwijzingen. Deze herziening zal plaats vinden in het licht van de vriendschappelijke hulp, waarvan George Marshall, de Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken, ge wag maakte in zijn op 5 Juni te Massa chusetts gehouden rede. Daarin zei hij, na er op gewezen te hebben, dat het initiatief inzake de economische redding van Europa van de Europeanen moet uit gaan: „De rol van Amerika behoort te be staan in het verlenen van vriendschap pelijke hulp bij het opstellen van een pro gram en bij de uitvoering er van, voor zover het practisch zal zijn dit te doen". In Britse kringen is men van oordeel, dat de door Clayton, onderminister van Economische Zaken in de Verenigde Sta ten voorgestelde wijzigingen in het door de Parijse conferentie opgestelde rapport over het plan-Marshall, waardoor de slul ting van de conferentie een week is uit gesteld, eerder een aanbeveling dan een critiek inhouden en dat het mogelijk moet zijn om het rapport in het licht van dit commentaar binnen een week om te wer ken. De slotzitting der Parijse conferentie is thans gesteld op 22 September. Zwitserland en Scandinavië doen niet mee. Dr. Max Tröndle, die deel uitmaakt van de Zwitserse delegatie bij de conferentie der 16 landen over economische samen werking van Europa, heeft in een rapport over de werkzaamheden van zijn delegatie verklaard, dat Zwitserland niet actief deel zal nemen aan de vorming van een Euro pese tol-unie, aangezien de Zwitserse re gering niet gelooft, dat een dergelijke tol unie onmiddellijk verbetering zal brengen in de economische situatie van Europa. Naar hij uiteenzette zou het jaren du ren, alvorens een dergelijk project zou zijn ten uitvoer gebracht, en het moet betwijfeld worden, of zelfs de Verenigde Staten in staat zullen zijn om in de meest dringende behoeften te voorzien. Volgens dr. Tröndle zou het beter zijn de bestaan de in- en uitvoerbeperkingen op te heffen en faciliteiten in te stellen voor het inter nationale betalingsverkeer in Europa. Om deze redenen zal Zwitserland, even min als Zweden en Noorwegen, tot de thans in oprichting zijnde studiegroep toe treden, al zal er wel een gedelegeerde met adviserende bevoegdheden gezonden worden. Dr. Tröndle verklaarde voorts, dat Zwit Alvorens echter een beslissing zal wor den genomen betreffende het al of niet aanvaarden van de uitnodiging van België, Nederland en Luxemburg, zo zeide hij, zal de gehele kwestie in de eerstvolgende vergadering van de Zwitserse bondsraad worden besproken. Dr. van Mook blijft nog tot Dinsdag in Amerika Het vertrek van dr. van Mook uit de Verenigde Staten is enige dagen uitge steld. Hij zal nog enige besprekingen heb ben en waarschijnlijk Dinsdag naar Ne derland vertrekken. Hij wilde eerst nog een ondei'houd hebben met de Australi sche minister van Buitenlandse Zaken dr. Evatt. Reeds bij zijn vertrek naar New York vorige week Zaterdagavond heeft dr. van Mook verklaard, dat hij een sa menkomst met rfbg enkele UNO-figuren niet onmogelijk achtte. In dit verband noemde hij ook de naam van dr. Evatt In de kringen der UNO wordt dr. Evatt reeds genoemd als de toekomstige president der lgemene vergadering. China of Amerika in de commissie van drie Aneta"meldt uit New York, dat de ver tegenwoordigers van Australië en België hopen in de loop van de volgende week het derde lid van de commissie van drie uit de Veiligheidsraad, welke goede dien sten zal aanbieden om het Nederlands republikeins geschil op tc lossen, te kunnen bekend maken, nadat de Belgische minister Spaak in New York zal zijn aangekomen. Naar verluidt zou de benoeming van Ch of de Verenigde Staten in overweging zijn. Ook Prinses Juliana in Schotland Prinses Juliana is op het vliegveld van Dyce nabij Aberdeen aangekomen. Van daar heeft zij zich per auto naar het kas teel Balmoral, waar Prins Bernhard thans de gast is van Koning George van Enge land, begeven. Het woord is aan. Riehl: Hi} is de wijste, die tc rechter tijd die dingen weet te zeg gen, die vanzelf spreken. de nieuwbenoemde minister van Binnen landse Zaken, mr. dr. P. J. Witteman, door H.M. de Koningin worden beëdigd. sche betrekkingen naar een zijde te ont wikkelen of zich op economisch gebied te verbinden aan een groep, hetzij in het Oosten of in het Westen. Duitslands vergane militaire glorie wandelt nu in de gestalten van drie ontmoedigde en moede generaals op de binnenplaats van de Neurenbergse gevangenis, waar eer tijds de vergane politieke glorie, vertegenwoordigd door Goring en zijn trawanten, reeds ettelijke wandelingen in het rond heeft gemaakt alvorens zij het schavot be klom. De generaals zijn List, Förtsch en Kuntze, die binnenkort zullen terecht staan. DE IMPASSE IN INDONESIË Koos Vorrink: het conflict is nooit meer uit de internationale sfeer los te maken Ter gelegejiheid van het 30-jarig bestaan der R.K. Dam- en Schaakclub „St. Bavo" (Heemstede) is Zondag op de terrassen van het Verversingshuis in het- Wandelbos Groenendaal te Heemstede een openlucht dag gehouden, georganiseerd door „St. Bavo" in samenwerking met de eveneens jubilerende Haarlemse Damclub. De Haar lemse Damclub bond de strijd aan tegen de bollenstreek, icaarbij ,,St. Bavozich aan de zijde der bollenstreek plaatste. De Haarlemse Damclub won met 26—14. Tegelij kertijd speelde de Haarlemse Damclub II in het Verversingshuis voor de hoofdklasse competitie van de Nederlandse Dambond tegen de Damclub „D.D.D." I uit Alkmaar en verloor met 128. De voorzitter van de Partij van de Arbeid, Koos Vorrink heeft gisteren- avond in een radiorede getiteld „In een nieuwe fase" over de Indonesische kwestie het inzicht verdedigd dat het ingrijpen van de Veiligheidsraad op nieuw een kans biedt om met de Re publiek tot overeenstemming tc ko men en dat van Nederlandse zijde al les gedaan dient te worden om alsnog de onderhandelingen over de uitvoe ring van de overeenkomst van Ling- gadjati tot een goed einde te brengen. In het eerste deel van zijn rede merkte de heer Vorrink op dat de opstelLing der Nederlandse troepen aan het eind der po litionele actie, namelijk geconcentreerd in de richting van Djokja het „onbehaaglijk gevoel geeft dat de verdenking niet zon der grond is dat bepaalde figuren op be slissende posten bij hun adviezen zijn uit gegaan van de gedachte: als wij maar een maal op mars zijn, dan zetten wij wel door". De regering, zo zeide de heer Vorrink verder, hield vast aan de oorspronkelijke opzet van een beperkte actie- Het kon haar in het geheel niet moeilijk vallen om te voldoen aan demitnodiging van de Vei ligheidsraad het vuren te staken. Zij stond op het punt uit eigen motieven de opmars .te doen eindigen. Tot schade van haar eigen prestige is op dit laatste punt te weinig de aandacht gevestigd. Het zal moeilijk kunnen worden ont kend. dat de politionele actie niet heeft geleid tot een resultaat, dat als een gun stig uitgangspunt voor verdere onder handelingen met de republiek kan worden beschouwd. De heer Vorrink herinnerde er ai^j, dat het in de dagen, voorafgaand aan de 20ste Juli, onmogelijk was gebleken om het ka binet en een meerderheid van het parle ment bereid te vinden van Nederland uit interventie van derden openlijk in te roe pen. Het uitblïjvenVan de verwachte goede resultaten van het beperkte militaire op treden voerde tot een impasse, die het ge vaar van een kabinetscrisis opriep. „Uit deze impasse werd Nederland geholpen door het feit, dat de Republiek kans zag het geschil in de Veiligheidsraad aan de orde te laten stellen". Een ernstige strijd is gevoerd in de boezem van het kabinet. Het resultaat daarvan is neergelegd in de regerings verklaring van 29 Augustus. I Zij betekent, dat een op eigen Neder landse verantwoording oprukken naar Djokja practisch van de baan is en dat dc interventie van derden wordt aanvaard. Verwacht mag worden, dat ook dr. Van Mook con amore deze conclusie van de gevoerde debatten als richtsnoer van de .te volgen politiek heeft aanvaard. De heer Vorrink stelde tegenover elkaar twee houdingen, die men tegenover de in menging van de Veiligheidsraad kon in nemen. De naar zijn mening slechts denk bare is die van een lijdelijk afwachten, ongetwijfeld met de stille hoop, dat het alles op niets uitloopt en Nederland toch nog' de kans krijgt om de Republiek in Djokja te vernietigen. Dc tweed# is. dat men uit het be sef. dat dit ingrijpen opnieuw een reële kans biedt om met de Republiek tot een aecoord te komen van Neder landse zijde alles doet om het onder broken werk van de onderhandelingen over dc uitvoering van Linggadjati tot een goed einde te brengen. Voor dit laatste is nodig, dat de regering 1 beschikt over een programma dat een duidelijke en voor beide partijen aan vaardbare weg aangeeft om de verstoorde onderhandelingen weer op gang te bren gen. „Het zou van belang kunnen zijn, in dien nog vóór de officiële besprekingen onder leiding van de drie-mogendheden- commissie in een of andere vorm een voor bereidend contact tussen de beide partijen tot stand zou komen". De lieer Vorrink zag een kans, dat on der het directe toezicht van buitenlandse waarnemers de Republikeinse regering zal buigen voor de resultaten van een her nieuwd overleg met haar eigen vertegen woordigers. Mocht dat niet het geval zijn. dan kan er ook voor de wereldopinie geen twijfel bestaan omtrent de vraag, waar de schuld ligt voor een mislukking. Daaruit zullen dan Nederland en de Veiligheids raad de consequenties moeten trekken. „Het is een illusie te menen, zo besloot de heer Vorrink, dat Nederland dan weer, met voorbijzien van het internationale aspect en met een beroep op zijn eigen verantwoordelijkheid, domweg zijn eigen gang zou kunnen gaan. Het conflict is in de sfeer van de internationale politiek ge trokken, waar het naar zijn diepste wezen in het huidige stadium der wereldgeschie denis ook thuis hoort en, met of zonder protesten, met of zonder tegenstribbelen, daar komt het niet meer uit". Overzicht van de tweede Algemene UNO-vergadering „Zware" agenda Dinsdag a.s. zal de tweede zitting van de Algemene Vergadering der UNO wor den geopend. De agenda is bijzonder groot; zij omvat niet minder dan 62 uiterst ge varieerde onderwerpen. Bij de opening zal eerst de. verkiezing van de nieuwe voorzitter van de vergade ring plaats hebben. De vier grote problemen, die de ver gadering te behandelen krijgt, zijn: de Balkan-kwestie, Palestina, Spanje en. het recht van veto. Voorts moeten drie niet-permanente le den van de Veiligheidsraad worden ge kozen ter vervanging van Australië, Polen en Brazilië. Canada is reeds candidaat-, Tsjecho-Slowakjje zou Polen kunnen ver vangen en een ander Latijns-Amerikaans land zou de plaats van Brazilië in kunnen nemen. Marshall ziet nieuwe phase. Ter gelegenheid van de opening der „week van de UNO" in de Verenigde Sta ten heeft de minister van Buitenlandse Zaken Marshall in New York een rede ge houden. Hij zeide daarbij: „De aanstaande zitting der Algemene Vergadering zal wel licht het begin betekenen van een nieuwe phase in het leven der UNO. Gedurende de twee jaren van haar bestaan hebben de regeringen en volken een prijzenswaardige sympathie betoond. Deze beginperiode loopt thans ten einde. Ons werk zal aan een 'critisch onderzoek worden onderwor pen. De vrees en onzekerheid over de toe komst der UNO zijn een weerspiegeling van de onzekerheid omtrent het doel en bedoelingen van de leden zelf". Marshall zei vervolgens dat Amerika de UNO niet ziet als een gemakkelijk hanteerbaar middel om tijdelijke natio nale voordelen te verkrijgen. Ten aanzien, van de Griekse kwestie Jegdc Marshall er de nadruk op. dat zijn delegatie de pogin gen om het dode punt in dc Griekse crisis te overwinnen, geheel zal steunen. „Wij zün in het bijzonder bezorgd over de hulp van Albanië, Joego-Slavië en Bulgarije aan de Griekse guerilla-strijders welke een directe bedreiging betekent* van de territoriale onschendbaarheid cn politieke onafhankelijkheid van dat land. Wij heb ben geen andere interesse dan het herstel van de vrede in het gebied, waar de strijd thans woedt". Frankrijk staat op het behoud van vetorecht Geen fusie in Duitsland Georges Bidault, de Franse minister van Buitenlandse Zaken, heeft de commissie van Buitenlandse Zaken van de Franse Nationale Vergadering medegedeeld, dat hij zich zal verzetten tegen iedere poging, die erop zou neerkomen, dat Frankrijk zijn recht van veto in de Veiligheidsraad zou verliezen, aldus wordt uit welingelichte bron vernomen. Hij deelde verder mede, dat een fusie van de Franse zóne met de Brits-Amerikaanse niet wordt overwogen. Er kan nog niets besloten worden, voordat duidelijke voorstellen zijn gedaan en zeker niet vóór de bijeenkomst van de vier minis ters van Buitenlandse Zaken in November', aldus Bidault. Bandenbonnen langer geldig Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de bonnen A 01, A 06, A 16, A 21 (voor een buitenband) en B 01. B06, B 16 en B21 (voor een binnenband) van de in- schijvingsbewijzen voor eerste verstrek king van rijwielbanden geldig zijn tot en met 31 October,in plaats van tot en met 30 September, zoals aanvankelijk werd be kend gemaakt. Nederlandse verliezen va# de laatste dagen Het Nederlands communiqué van Zater dag meldde, dat Nederlandse troepen 50 Chinezen bevrijd hebben in een plaatsje halverwege Tegal en Tasikmalaja gelegen. De Nederlandse verliezen van Vrijdag be droegen twee gesneuvelden en veertien ge wonden. Wederom werd op West-Java een Neder landse rodekruis auto beschoten in het ge bied van Cheribon. Op Java en Sumatra kwamen wederom vele beschietingen voor. De Nederlandse verliezen van Zaterdag bedroegen een gesneuvelde en twee ge wonden. Van West-Java worden weer beschietin gen van patrouilles gemeld. Op Midden- Java werden republikeinse aanvallen af geslagen. De verliezen van Zondag bedroegen vol gens het communiqué van heden twee do den en negen gewonden. Minister Huysmans geopereerd Zaterdagochtend heeft de minister van Economische Zaken dr. G. W. M. Huys mans een operatie ondergaan. De operatie is goed geslaagd. Hoofddeksels zijn zonder bon Het CDK deelt mede, dat met ingang van 15 September 1947 alle soorten hoeden, mutsen en petten zonder inlevering van textielpunten mogen worden verkocht en afgeleverd. Weerbericht WARM. Verwachting, medegedeeld door het K.N M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Overdag overdrijvende wolkenbanken met een enkele bui en matige, nu en dan vrü krachtige wind uit Zuidelijke richtingen. Warm. Dinsdag 16 September: Zon op 6 14 uur. onder 18.55 uur Maan op 8.03 uur, onder 19.51 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1