C J IJzeren gordijn valt dwars door vijftien Russisch-Britse gezinnen De nieuwe bonnen Veel buitenlanders opde Jaarbeurs Bezoek van Heemstedenaren aan Leamington leverde meer op dan sportsuccessen D Wereldnieuws DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1947 2 Vrouwen als onderhandelingsobjecten? (Van onze Londense correspondent) Eind 1944, een avond in Moskou. De bio scopen stromen leeg. In de volte botst de 23-jarige Olga Wandowska tegen een Brits sergeant. „Sorry" zegt ze verontschuldi gend. De Engelsman is dadelijke geïnte resseerd door deze Russische, die zo prompt in zijn eigen taal reageert. Zij blijkt stu dente te zijn aan het Taleninstituut. Uit deze vluchtige ontmoeting, zoals die over al ter wereld plaats kan hebben, ontstaat vriendschap, uit vriendschap groeit liefde. Begin 1945 trouwen zij voor de Russische burgerlijke stand, daarna in de enige kleine Katholieke kerk. Een kind wordt geboren. Zevenentwintig huwelijken komen in die jaren tot stand tussen in Moskou ge stationeerde Engelsen en Russische meis jes, voor het merendeel werkzaam op de Britse ambassade. Als de oorlog voorbij is, keren de Engelsen naar hun land te rug, doch slechts twaalf mogen hun vrouw meenemen. De rest wordt getroffen door het veto der Russische autoriteiten: een visum wordt hen geweigerd zonder opgaaf van redenen. Het ijzeren scherm daalt dwars door deze gezinnen. Hemel en aarde bewegen de mannen In Engeland en de vrouwen in Moskou. In Lenden wordt de diplomatieke machine ingeschakeld. Bevin sehiet Molotof er over aan. en als hij nul op het request krijgt, zoekt hü het hoger op. bij Stalin zelf. Deze sehünt welwillend, tot hij plot seling bedenkt dat ook hij niet almachtig Is: het presidium der opperste Sovjet moet uiteindelijk beslissen. Maanden gaan voor bij. De mannen en vrouwen zijn nog jong en vol hoop. Zij kennen de traagheid van het bureaucratische apparaat. Brieven reizen vice versa, tientallen, honderden. Zij spreken elkaar moed in. Een op de ambas sade gemaakte film geeft close-ups van de vrouwen, de kinderen. Twintig, dertig maal laat het groepje echtgenoten te Lon den de fi'.m afdraaien. Tot zij elk gebaar, elke blik uit het hoofd kennen. Zij maken er elkaar attent op hoe de babies zijn ge groeid. Een verbaasde wedervraag. Dan komt. begin van clit jaar, een dele gatie van de opperste Sovjet naar Enge land, schri.ivers, geleerden, organisatoren. Persconferentie. De grote vraag, en dan..: Kuznetsof, de leider van de delegatie is verbaasd over de drukte, die de Britse pers over het geval van de achtergebleven bruidjes maakt. Wat zijn „after all" vijftien vrouwen? Waarom zwijgen diezelfde kran ten over het lot van honderdduizenden Sovjet-burgers, gescheiden van hun ge zinnen, omdat ze in West-Europa worden vastgehouden? Verbazing aan de andere kant van de groene tafel. In het Lagerhuis verklaart de onderminister van Buitenlandse Zaken, Mayhew, dat aan de regering niets be kend is over deze Russen. Vichinsky, Molotofs plaatsvervanger, die dezer dagen op doorreis een ogenblik in Londen vertoefde, herhaalt Kuznetsofs woorden. Het presidium van de opperste Sovjet heeft inmiddels zijn ..neen" laten horen, nadat in Maart in Rusland een decreet uitgevaardigd was, waarbij huwelijken tussen Sovjet-burgers en buitenlanders verboden worden. Veiligheidsredenen? Economische redenen? Vrees voor desertie? Kuznetsofs verbazing leek mij niet ge- Woonruimtewet met October in werking? Volgens het ANP ligt het in de bedoeling de Wooöruimtewet 1947 op 29 September af te kondigen, zodat zij 1 October a.s. in werking kan treden. Gestolen suiker kwam op de kermis tereelit De Arnhemse recherche heeft een uit- gebreide suikerzwendel aan het licht ge bracht, waarbij suiker en suikercoupures gestolen werden door een vertegenwoordi ger van een suikerfabriek van M. uit Arnhem en een boekhouder van een grossier in Arnhem, zekere A. 250 kg der gestolen suiker kwam terecht bij de hmonadefabrïkant Van H. te Oos terbeek. Een zekere Van E. uit Arnhem was tussenpersoon. Hij leverde chocolade, welke hij op gestolen suikerwerkcoupures kocht, af aan Van R., die met een bommen- werpspel de kermissen afreist en dOO cou pures suiker aan een Nijmeegse nougat- kraam. Honderden rantsoenen gingen naar een winkelier in Arnhem. Nog meer lieden zijn betrokken bij deze uitgebreide ketting- handel. DOOR LIFT-GEWICHT GEDOOD. De 33-jar':ge H. B., afkomstig uit Schijn- del. en werkzaam op de chocoladefabriek der firma P. de Gruyter en Zn., stak zijn hoofd door een liftkoker om zich te verge wissen waar de lift bleef. Op hetzelfde moment echter werd het hoofd van de ongelukkige door het contra-gewichver brijzeld. Het slachtoffer, dat-gehuwd was, was op slag dood. De radio geeft Vrijdag HILVERSUM I. 301.5 M. 7 00, 8 00, 13,00, 19.00. 20.00, 22.30 uur Nieuws. 7 15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Morgengebed. 8.15 platen. 10.15 Uit het Boek der Boeken. 10.40 Pla ten. 11.00 Voor zieken. 11.35 Rfldgleuse toespraak. 31.45 Orgel. 12 00 Kamermuziek. 12.30 Weer- praatje. Harmonie-orkest. 13.50 Van man tot man. 14 00 Liszt. 14.20 Luisterspel. 15.15 Ketelbey. 15 43 Elfen symphonie, Rich. Strauss. 16.30 Voor de -eugd 16.45 Platen 17.45 Wat het buitenland leest 18.00 Elgar. 1S.30 Strijdkrachten. 19.15 Voor de eugd 20 C-5 Actualiteiten. Gewone man. 20 20 ,Le* médecln malgré lui". Opera naar Molière. Muziek van Gounod. 22.15 Avondgebed. 22.50 Dansorkest. 23.30 Platen. HILVERSUM II, 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 7 00, 8.00, 13.00, 18.00, 20.00, 23.00 uur Nieuws. 7 30 Platen. (8.50—9.00 Voor de huisvrouw). 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor zieken. 10.45 Fluit en piano. 11.15 Voor de vrouw. 11.30 Orgel. 12.00 Plo ten. 12.30 Weeroverzicht. Sportagenda. 12.37 Dansorkest. 13.15 Lichte muziek. 14.00 Kookkunst. 14 20 Tweede symphonle, Rachmaninoff. 15.10 Boekenschouw. 11.40 Platen. 16.30 Voor de jeugd, 17 10 Zang en plano. 17.30 Muzikaal babbeltje. 18 20 Piano-duo. 18.35 Platen. 19.00 Praat u rustig verder 15.15 PTT-klankbeeld. 19.30 Lezing „Het geloof "der eerste Christengemeente -. 20.05 Wer ken van dr Julius Röntgen. 20 30 Ds. J. van Dorp „Godsdienstig leven in Engeland--. 21.00 p a'.-n on verzoek 21 30 Weekoverzicht 21.46 Lch.e mt..t:ck. 12.15 Jazz. 22.40 Avondwydtrg. 23.lö Romantisch symphonleconcei t. veïnsd. Ik sloeg hem gade, toen hij op vriendelijke toon zijn verklaring aflegde. „Ik denk dat het presidium wel iets zal doen", zei hij nog geruststellend. Mogelijk willen de Russen ook de hechtheid van de huwelijken op de proef stellen. De geciteerde uitlatingen doen echter eerder geloven, dat de vijftien vrouwen gebruikt zullen worden als onderhande lingsobject. Over het dopr Vichinsky ge noemde getal van 150.000 vastgehouden Russen doen de Engelsen tot nu toe het zwijgen. Men zal waarschijnlijk moeten wachten tot het Lagerhuis van vacantie terug is. Misschien wordt de vroegere ver klaring gecorrigeerd. Het Britse standpunt ten aanzien van de D.P.'s is bekend ge noeg. Tegen zijn zin behoeft niemand naar zijn land terug te keren. Het is zeer de vraag of Engeland terwille van de vijftien vrouwen of beter van hun Britse echtge noten van mening zal veranderen. De onvoorwaardelijke invrijheidstelling want daar komt het op neer van de Brits-gehuwde vrouwen, zou direct tot ieders hart spreken. Met één slag zou de stemming tegenover $e Russen verbeteren. Niet voor niets vraagt Engeland opneming in het ontwerp voor een nieuwe „Verkla ring van de Rechten van de Mens", welke de Verenigde Volken thans in voorberei ding hebben, van een paragraaf, waarin het recht van de enkeling om zijn land te ver laten uitdrukkelijk wordt erkend. Bijzonder Gerechtshof „Weermachtsaannemer'' verdiende De 9 Muze m Vermiste personen in het Verre Oosten Volgens mededeling van de opsporings- Aitijd actueel. Met een voorwoord van dedienst van overledenen te Batavia kunnen Amerikaanse germanist professor Walter A. thans overlijdensacten worden verstrekt Reichart, is te New York uit de nalatenschap ten name van personen, die worden ver van Gerhart Hauptmann een eenacter „Die Fin- mist sedert de ondergang van ondervol- sternisse" gehelen gepubliceerd. Dit als requiem ggnde schepen: voor Haupimaoo's vriend. Max Pinkus, gesehre- Hr M Javj„ De Ruyter" en „Korte- P naer" in de Java-Zee op 27 Februari 1942 'en het s.s. „Tamahoko" bij Nagasaki op 25 Internationaal amateurtoneel congresseert. jllnj 1944 Op 19, 20 en 21 September wordt te Rotterdam een internationale conferentie voor het amateur toneel gehouden. De conferentie is belegd op initiatief van de Nederlandse Amateur Toneel Nederlandse Roode Kruis, afd. a, Vlaming- Unie en de British drama League. De conferentie straat 2, Den Haag. Voor inlichtingen gelieve men zich te wenden tot het informatiebureau van het eerste contact leggen tussen de nationale amateurtoneelorganisaties van een aantal lan den en de mogelijkheden onder ogen zien van een blijvende internationale samenwerking. Britse, Tsjechische, Deense, Vlaamse, Waalse en Franse plankeniers zullen de gasten van hun Nederlandse kunstbroeders zijn. De Unesco zal een waarnemer sturen. Toneelschool voor amateurs. ln Utrecht is een stichting ..Utrechtse avondtoneelschool", spe ciaal voor amateurs, opgericht. De bedoeling is lessen te geven in de practijk van het spel in de ruimste zin van het woord, waaronder massa spel en spreekkoren. Verder wordt les gegeven in de geschiedenis van het toneel, spreken, voordragen en de be wegingskunst. De eerste cursus loopt van eind September tot Juli. De nabestaanden van andere tijdens de Japanse bezettingstijd of gedurende de ex tremistische terreur vermisten wordt ver zocht op verdere bekendmakingen opmerk zaam te blijven. BENSDORP VINDT AFZET IN NOORD-AMERIKA. De Bensdorp-chocoladefabrieken openen te New York showrooms, die het Amerikaanse pu bliek in de gelegenheid zullen stellen kennis te maken met haar chocolade- en cacaoproducten. In een interview deelde de heer Bensdorp Jr. mede. dat de fabriek te Bussum thans weer op volte toeren draait en dat er iedere week 300 400 kisten met producten In de V. S. arriveren, M-zl Suiker en geleverd worden aan winkelbedrijven ln 150 Amerikaanse steden. M-06 Diversen M-03 Vlees M-15 Diversen M-16 Diversen M-17 Reserve. M-18 Reserve. li miiiioen „Ik heb vroeger op het sociale gevoel van de aannemer een geheel verkeerde kijk gehad", zei de procureur-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam, mr. A. v. d. Veen, Woensdagmorgen in zijn requisitoir tegen de Heemsteedse H. K., „want zij blijken in deze zaal steeds door trokken te zijn van een warm gevoel je gens hun arbeiders, waarvoor zij zich zelfs de moeite getroost hebben tijdens de oor log door te werken en aan de Duitsers te verdienen". Resten van dit sociaal gevoel zijn nog h'eden te zien op verschillende plaatsen langs de Nederlandse kust, op Texel, bij Kootwijk en in Friesland, in de di^delndrukwekkende inzending van de vorm van stellingen voor geschut en mi- Amsterdamse haven en de lijnrederijen trailleurs, voor schijnwerpers en luchtaf- komen bekijken, gaat vooral uit naar de weer, gevechts-, munitie- en woonbunkers, passagemogelijkheden en de vrachtvaart scherp- en versperringsmurenTprikkel- op Oost-Indië en Zuid-Afrika. Verder draadversperringen en nog vele andere tonen onderwijskringen verheugende inte- hulpmiddelen der Duitse strategie. resse voor deze stand, om zich te laten „Ik ben verantwoordelijk geweest voor voorlichten over de nieuwe, na de oorlo; alles", gaf de verdachte, die sedert April ontwikkelde, scheepvaartlijnen, van dit jaar weer in vrijheid verkeert, toe. Productie uitverkocht. „Ik wil niets vergoehjiten en neem alle schuld op mij. In 1940 stond het er slechtj De algemene indruk is dat het bezoek voor en begon ik met kleine karweitjes 1 steeds zeer goed is en dat men voor het voor de Duitsers aan te nemen. Van het overgrote deel zeer tevreden is met de tot een kwam het ander en tenslotte Sraren 1gedane zaken. Op verschillende af- Nadat reeds een Amerikaans expert zijn mening over de Utrechtse jaarbeurs in voor Nederland zeer vleiende bewoordingen heeft kenbaar gemaakt hij zei onder meer, dat het Nederlandse Jaarbeursinsti tuut ten voorbeeld gesteld kan worden aan de hele wereld om zijn representatief ka rakter sprak de directeur van de Schwei- zer Mustermesse, professor Brogle zijn waardering uit over deze najaarsbeurs, welke in tegenstelling tot haar Zwitserse naamgenoten geheel op „zaken doen" is in. gesteld. Een „beetje jalousie was te merken, toen prof. Brogle de twee instellingen ver der vergeleek. Typisch was de pluim, die de speel- goederenindustrie kreeg, toen de grote inzending van haar producten ter sprake kwam. Het was de Zwitserse geleerde namelijk opgevallen, dat /het Nederlandse speelgoed zulk een vrede lievend uiterlijk had en dat kanonne tjes en tanks goeddeels het veld heb ben moeten ruimen. H» venstand. De belangstelling van de vele bezoekers, de opdrachten niet meer te overzien". K.. die reeds voor de oorlog lid van de N.S.B. was, had die beweging met dui zenden guldens gesteund: alleen al aan contributie stortte hij in de loop der ja ren 2700. Uit een brief bleek, dat hij ook van zijn arbeiders een offer voor zijn ideaal eiste in de vorm van een bijdrage voor „Winterhulp". Ook had hij eens een afwijking van de vacantieregeling voor gesteld, omdat het werk voor de weer- delingen is de productie voor de eerste maanden al verkocht. Op de speelgoed afdeling kunnen voor St. Nicolaas geen orders meer worden genoteerd. Ook de belangstelling voor de collectieve inzending „Het Nederlandse Boek" van de Ver. tot bevordering van de belangen des boekhandels is buitengewoon. Belgische dag De Belgische dag op de Utrechtse Jaar beurs was weer gewijd aan de steeds nau- macht geen uitstel kon lijden. Gedurende wer wordende samenwerking tussen België de periode 1940 tot 1945 bedroeg de totale i en Nederland. Een aantal Belgische en omzet van zijn firma acht millioen gulden, j Nederlandse autoriteiten kwam bijeen in waarbij een winst van iy2 millioen ge maakt werd. De procureur-fiscaal eiste vier jaar ge vangenisstraf met aftrek, ontzetting uit de kiesrechten yoor het leven en voor tien jaar uit het recht om een leidende functie in een bouw- of handelsonderneming uit te oefenen, alsmede oplegging van een boete van 1 25.000. De verdediger mr. Simons pleitte clemen tie en wees in het bijzonder op de zeer slechte gezondheidstoestand van zijn cliënt, reden waarom hij een voorwaarde lijke veroordeling aanbeval. Uitspraak op 1 October. „Meerdere taken" van onze krijgsmacht In de troonrede is medegedeeld, dat de toestand van 's lands financiën eist, dat ook de uitgaven voor onze krijgsmacht zo beperkt mogèlijk zullen worden gehouden en dat die er ons toe zullen brengen voor eerst geen meerdere taken voor deze krijgsmacht op ons te nemen. Naar aanlei ding van over deze passage, met name ook in Indië, gerezen misverstand ver neemt het ANP van gezaghebbende zijde, dat met de hier gebezigde uitdrukking „meerdere taken" is gedoeld op taken in Europa. In ons blad is reeds opgemerkt dat hier mee een deelneming aan de bezetting van Duitsland bedoeld moet wezen. Bij het gemeentebestuur van Veenendaal is bericht ontvangen, dat de uitvoering van plan nen der Nederlandse Spoorwegen, om de lijn Arnhem—Utrecht over dé plaats Veenendaa! te leggen, wegens de hoge kosten voorlopig is uit gesteld. de zaal van de voormalige Industriële Club aan het Vreeburg. Het gezelschap maakte een rondgang door het gebouw aan het Vreeburg. Bij zondere aandacht werd besteed aan de Belgische sectie en de collectieve inzending van Spanje. Aan een lunch gaf de voorzitter dr. Fentener van Vlissingen uiting aan zijn vreugde, dat België en Nederland zo zeer nader tot elkaar gekomen zijn. Dr. O. Gérard, directeur-generaal van het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken, sprak vervolgens vol bewondering over de organisatie der Nederlandse Jaar beurs. Zuid-Amerika-dag. Woensdag was een Zuid-Amerika-dag georganiseerd, vanwege het Nederlands Prinses Juliana in Oudenbosch Prinses Juliana heeft gisteren pas na haar terugkeer met Prins Bernhard uit Schotland een bezoek gebracht aan een grote land- en tuin bouwtentoonstelling in Oudenbosch. Duizend ruiters zullen langs paleis Soestdijk trekken Op 19 September wordt voor het paleis Soestdijk een défilé van landelijke ruiters gehouden voor het prinselijk gezin. Aan dit défilé zullen ruim 1000 ruiters uit alle provinciën deelnemen, afgevaar digd zowel door de Kon. Ned. federatie van Landelijke Rij verenigingen als door de R.K. bonden. Het geheel wordt vooraf gegaan door een muziekkorps te paard, bestaande uit landelijke ruiters. Het défilé begint om drie uur. Daarna zal nog een demonstratie door de beste landelijke rui ters worden gegeven, aan de Veenhuizer Tol, ongeveer 2 km van het paleis. Zuid-Amerikaans instituut, met het doel de Nederlandse handel met Zuid- en Mid den-Amerikaanse landen te bevorderen. Veel buitenlanders. Het buitenlands bezoek, dat in het pa viljoen van de buitenlandse dienst wordt geregistreerd, neemt nog steeds toe, zowel in omvang als in verscheidenheid. Over het algemeen kan thans reeds worden gezegd, dat het buitenlandse bezoek aan deze Jaarbeurs dat van de vorige beurs aan merkelijk overtreft. Het boek op de Beurs. Op de derde étage van het gebouw Vre- denburg. exposeert voor het eerst in dit milieu de commissie voor de propaganda van het Nedei-landse boek. Er is een ruime origineel uitgevoerde stand, die dank zij de bijzondere mede werking van de jaarbeursdirectie een bij zondere plaats kreeg. Een zeer groot aantal van de beursbe zoekers loopt dit boqken-havencomplex binnen en vele-hunner vinden contact met de boekhandel. Dit is voor de commissie het meest verheugend resultaat van haar initiatief. Niet minder verheugend is dit voor de uitgevers. Deze bereiken op de beurs overigens eveneens de boekhande laren, omdat zij hen hier voor het eerst van een reeks nieuwe uitgaven doen ken nis nemen. De nieuwe bonnen Voor het tijdvak van 21 September t.m. 4 October a.s. geeft elk der volgende bon nen recht op het kopen van: Bonkaarten Ka, Kb, Kq 709 (serie M): M-05 Diversen 750 gr. suiker, boterh.- strooisel, enz. of 1500 gr. jam, stroop, enz. of 750 gr. versnaperingen 250 gr. zachte zeep 100 gr. vlees Bonkaarten Kd, Ke 709 (serie M): M-13, M-14 en 250 gr. suiker, boterh.- stroqisel, enz. of 500 gr. jam, stroop, enz. of 250 gr. versnaperingen 250 gr. zachte zeep 500 gr. bloem of zelfr. bakmeel of kindermeel (alle soorten) of kinder biscuits 250 gr. zachte zeep Bonkaarten Ma, Md 710 (bijzondere arbeid, a.s. moeders en zieken) (serie M): 250 gr. suiker, boterh.- strooisel, enz. of 500 gr. jam, stroop, enz. of 250 gr. versnaperingen Tabaks- en Versnaperingenkaarten enz. Qa, Qb, Qc 707: 1 rantsoen cigaretten of kerftabak 2 rantsoenen cigaret ten of kerftabak 200 gr. versn. of 200 gr. suiker, boterh. strooisel, enz. of 400 gr jam, stroop enz 100 gr. versn. of 100 gr. suiker, boterh strooisel, enz. of 200 gr. jam, stroop enz Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 19 September worden gebruikt. De niet aangewezen bonnen van serie L kunnen worden vernietigd. GRATIFICATIEREGELING VOOR GEMEENTEN. De minister van Binnenlandse Zaken heeft de gemeentebesturen in overweging gegeven een gelijke regeling te treffen als M-31, M-32 Tabak M-35 Tabak M-33 Versn. M-36 Versn. De heer van der Goes licht zijn enquête-plan toe Verschenen is de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer nopens het door de Kamer te nemen besluit met rechtskracht houdende het voorstel van de heer Van der Goes van Naters tot het houden van een enquête naar de gebeurtenissen, in verband met de Duitse inval in Nederland en naar het beleid der opeenvolgende ka binetten te Londen. De voorsteller merkt daarin op dat zijns inziens begonnen moet worden waar de mo gelijkheid tot verantwoording vragen en af leggen kwam te ontbreken. Dat is reeds eerder dan 10 Mei 1940. Het omvat zo als vele leden opmerken die daden of nalatigheden, welke op de gebeurtenissen tijdens de oorlog invloed gehad kunnen hebben en waarvan de volksvertegenwoor diging te dien tijde de consequenties nog niet kon overzien. De wisseling in het op perbevel van 6 Februari 1940 is er een ty pisch voorbeeld van. Het zal niet gewenst zijn, alle beleidshandelingen van het ka binet-De Geer sinds zijn optreden in het onderzoek te betrekken. De heer v. d. Goes zou niet verder wil len teruggaan dan het jaar 1940 en het onderzoek willen -beperken tot die daden of nalatigheden, die in causaal verband hebben kunnen staan tot de gebeurtenis sen van 10 Mei 1940 en daarna. De eindgrens van de periode van onder zoek moet dan liggen daar, waar het par lement de regering weer ter verantwoor ding kon roepen- Dit was het geval sedert 20 November 1945, toen de voorlopige Staten-Generaal in functie traden, aJ zal het niet strijdig met een besluit tot be perking binnen bedoeld tijdvak behoeven te zijn, wanneer bij critiek op de instel ling van het Militair Gezag gewezen wordt op bezwaren van die instelling, die zich na dat tijdvak hebben gemanifesteerd. De heer v. d. Goes neemt de suggestie over tot het brengen van het aantal leden op negen en de verdeling in drie subcom missies van drie met een quorum van drie. In de in het voorlopig verslag voorge stelde indeling zou hij een wijziging wil len aanbrengen, zodat de subcommissies als volgt haar taak zouden kunnen ver delen: 1. De algemene politiek en de zaken van het koninkrijk. 2. De oorlogvoering en de militaire voorbereiding, inclusief de voorbereiding vervat in het Koninklijk Besluit van 13 van en het contact met het verzet. Augustus j.l. betreffende een gratificatie- regeling voor 1947. Met betrekking tot de regeling van het verlenen van een gratifi catie aan het gemeentelijk distributieper- soneel zullen nog afzonderlijke richtlijnen worden gegeven. VERHUIZEN IETS GOEDKOPER. Met ingang van 1 September is een her ziene regeling van de verhuistarieven van kracht geworden, welke enkele verlagin gen ten aanzien van de tot op die datum geldende prijzen inhoudt. De uitwisseling tussen Heemstede en Leamting- ton-Spa mag na het eerste bezoek van de Heemsteedse sportsmen aan Engeland zeer ge slaagd voor de initiatiefnemers worden genoemd. Geslaagd niet alleen aan de hand van de spor tieve prestaties, welke per saldo slechts bijzaak zijn De betekenis va® zulk een uitwisseling gaat dieper wanneer men kennis heeft kunnen maken met de Engelse gastvrijheid en de banden van vriendschap, welke hierdoor voorgoed werden gevestigd. Na de officiële ontvangst op het Stad>huis te Leamington, waar de Heemstedenaren op bui tengewoon hartelijke wijze door de burgemeester werden ontvangen en zij hebben aangezeten aan de lunch volgde 's anderendaags de eerste krachtmeting tussen de zwemploegen Van Heem stede en Leamington. Deze wedstrijden, welke honderden bezoekers naar de fraaie Royal Pump Room Bath hadden getrokken, leverde een éclatant succes op voor de Heemsteedse ploeg. Het was Mauritz. die op de 100 yards borstcrawl de Leamington-kampioen Duck versloeg in 1 min. 3 sec. Duck zag zich bovendien nog gepas seerd door Kramer en aldus behaalde Heem stede op dit nummer een dubbel succes. De tweede Heemsteedse overwinning kwam op naam van Wensing op de 100 yards schoolslag. Wen sing klopte na spannende strijd Weppner, kam- plnoen van het dictrict, in 1 min. 23 sec. De Ridder tikte aan als vierde. Ook de rugslag was een Heemsteedse aangelegenheid. Piet Smit gaf Hewitt geen kans voor de erepalm en hield zijn rivaal ln 1 min. 14.5 sec. op behoorlijke afstand. De estafette 4 x 66 yards was eveneens een Heems'eeds succes, waarna de waterpolo-teams aantraden. Deze wedstrijd had een enerverend verloop. De uitslag werd 53 voor Heemstede. Voor een groot aantal toeschouwers moest in het Victoria Park het Heemsteedse voetbalelfal de „degens kruisen" met de Leamington eleven. Het verloop van deze wedstrijd was een aaneen schakeling van emotionele momenten. In beide speelhelften vocht HBC met de rug tegen de muur tegen de ontegenzeggelijk beter spelende Leamingtonians, die evenwel een vergeefse strijd aanbonden met de Heemsteedse verdedi ging. waarin doelman Willemse en J. v. d. Lin den een sublieme partij speelden. De dames-hockeywedstrijd, welke eveneens in het Victoria Park werd gespeeld, had een span nend verloop. Mej. Loeb gaf Heemstede de lei ding. Na de hervatting maakten de Leamington- dames weldra gelijk. Hierna nam Heemstede het Initiatief en door doelpunten van mevr. Stuker v. d. Zou we en mej. Loeb werd de stand op 1—3 gebracht. In de laatste tien minuten namen de gasvrouwen haar kans waar om mej. Roemer tweemaal te passeren, zodat deze ontmoeting in een 3—3 spel eindigde. Een gelijk spel was ook het resultaat van de tennisontmoeting. Met nog twee partijen te spe len had Heemstede een voorsprong van 42, maar het waren deze partijen, welke ln een Panda en de Meestervlieöer overwinning voor de Engelsen eindigden, mede doordat de Heemstedenaren in deze matches niet volledig konden aantreden. Het resultaat was derhalve 44. De gymnastiek-demonstraties op de Lockheed Sports Ground door de Heemsteedse turnploeg, welke bestond uit de dames Brouwer. Veldhui zen, Zorge en de Groot en de heren Brink, v. Zadel, Wessellng en Steeman, oogstte veel bijval van het Engelse publiek. Vrije oefeningen voor dames en heren werden gevolgd door enige de monstraties aan het paard en de brug. De dames voerden' tot slot een rhythmische dans uit. De tafeltenniswedstrijd bracht succes op voor de Leamingtonians. Bij dit spel toonden de gast heren op overtuigende wijze hun meerderheid. Dezen versloegen Heemstede met 9—2. De twee gewonnen partijen waren van Koos Feitz, die van Gillet met 21—19 en 21—18 won en van mej. Krijt, die Mrs Tandy versloeg met 21—15 en 21—18. Deelnemers van de tafeltennisploeg wa ren de heer Feitz en de dames Liefferlng en Krijt. Automobilisme John Cobb verbetert record Met 630 km. per uur over de zoutvlakte van Utah John Cobb heeft in Utah een nieuw wereld- snelheidsrecord gevestigd voor automobielen. Volgens een officiële mededeling bedraagt dit nieuwe record 394.196 mijl (pl.m. 630 k.m.) per uur over de gemeten mijl. Het vorig record stond eveneens op naam van Cobb, met 368.9 mijl, en dateert van 1939. Cobb reed wederom in dezelfde gestroomlijnde drieton Rail ton-special waarin hij zijn record van Augustus 1939 maakte. De wagen had enkele wijzigingen ondergaan en werd voortbewogen door twee Napier-Lion vliegtuigmotoren met compressor die samen 2500 p.k. ontwikkelden. In het officiële record wordt voorts gemeld dat Cobb in een van de twee reglementaire ritten, wel die in noordelijke richting, een snelheid haalde van 403.135 mijl (pl.m. 644 k.m.) per uur, de grootste snelheid ooit te land bereikt. Cobb vestigde ook een nieuw record van 393.825 mijl per uur over de gemëten kilometer, waar mee hij zijn eigen record van 369.7 mijl per uur verbeterde. 3. De administratieve, financiële en eco nomische maatregelen. Ook de gedachte van het benoemen van negen plaatsvervangers wordt overgeno men en hetzelfde geldt voor de gedachte van een deskundig secretariaat, waarbij het Rijksinstituut voor oorlogsdocumenta tie kan worden ingeschakeld. De heer v. d. Goes zou de termijn van een jaar voor het onderzoek zelf (dus niet voor de behandeling van het rapport in de Kamer) willen aanhouden. De mogelijkheid tot nader onderzoek van de zaak-De Geer na de uitspraak van het Bijzondere Hof van cassatie dient te worden opengelaten naar de mening van de heer Van der Goes. De heer De Geer heeft onlangs een brochure tot zijri ver weer geschreven, die weer nieuwe vragen opwerpt. In ieder geval zou de medewer king van de minister van Justitie moeten worden gevraagd om inzage te ontvangen van het dossier-De Geer. Korfbal Programma voor Zondag Eerste klasse: Amsterdam Zuid—Rohda; Archi pel—K.Z.; Westerkwartier—Allen Weerbaar; Luto—SVK; Blauw Wit—Swift. Tweede klasse B: Aurora—Groen Geel; ZKV— Landlust; BEPOosterkwartier: Amum—DVD; Sport Vereent—Watervliet. Reserve le klasse: KZ 2—Oosterkwartier 2. Reserve 3e klasse: Sport Vereent 2—Landlust 2, 12 uur; Luto 2Aurora 2, 12'uur. Sport in 't kort OVERWINNING VOOR HAARLEMSE DAM CLUB. Voor district Noordholland van de Ne derlandse Dambond speelde de Haarlemse Dam club I tegen de Onderlinge Damvereniging I (Amsterdam). De uitslag luidt: J. B. Sluiter Jr.—J. de Weerd 0—2; J. W. van Dartelen—J. Meijer 2—0: J. Boerkoel—H. Meijer 2—0; H. T. Luif—A. J. P. V. d. Velde 2—0; J. H. MeureC. van Wijk afgebroken* Chr. Gerritsen— W. Hogeland 2—0; J. P. van Eijk—K. van Proos dij 2—0; J. J. van Kesteren—W. N. Gorkum 2—0; P. H. Meure—T. v. d. Heuvel 2—0: Th. Tolenaars J. Brösselman 20. Voorl. uitslag: 16—2. 51. Het hutje werd bewoond door een oude zonderlinge gedaante die hen bui gend begroette. „Welk een eer," zei de oude. „Welk een onderscheiding, dat zulke voorname heren uit het verre westen zich willen verwaardigen in mijn nietswaardige hut binnen te treden! Weest welkom! Wat van mij is, is ook van U!" .J'ijn!" zei Oehoe. Hebt U dan soms wat benzine voor ons?" „Mijn oren zijn niets icaardig en horen slecht!" zei de oude. „Wat was Uw ver heven verlangen?" „Benzine/" riep Panda. Van deze stof, heb ik, onwaardige, nim mer gehoord!" zei de oude treurig. „Kan ik U misschien van dienst zijn met rijst?" In tussen begonnen de struiken om de hut te ritselen en er kropen enige ongure types uit te voorschijn. „Hier!" siste de ene. „De witte maden zijn hier binnen! Aanvallen Worstelen Beroepsworstelaars trokken weinig belangstelling Amsterdam had Woensdagavond de première van het vrije worstelen, uitgevoerd door het beste wat Europa op dit gebied kan aanbieden. Het bleek, dat het Nederlands publiek hiervoor niet erg veel voelt, want ln tegenstelling met het buitenland, waar dergelijke wedstrijden een vol huis trekken, was de Apollohal maar matig be zet. De wereldkampioen Assirati (Engeland) kwam uit tegen de Europese kampioen Auwera (België). Het was haast ongelooflijk wat deze sterke mannen, die resp. 105 en 100 kg. wegen presteerden. Een bijna bovenmenselijke kracht combineerden zij met een flitsende snelheid verrassende lenigheid. De partij eindigde on slist. Auwera slaagde er in. na 1 min. 43 sec. in de 3de ronde zijn tegenstander door een achter waartse lendegreep met de schouders op de mat te krijgen. De verdere uitslagen luiden: Van Dutz (Nederland) wint na 12 min. 43 van Chevaert (Frankrijk): Gregory (Wales) wint na 28 min. 27 sec. van Labrosse (België): Van der Veeke (België) wint na 23 min. 45 sec. van Tony Hall (Amerika); Wolbach (België) wint na 15 min. 28 sec. van Laane (België). Voetbal Engelse league De uitslagen van de voetbalwedstrijden, die. Woensdag voor de Engelse league werden ge speeld, luiden: Eerste divisie: Chariton Athletic—Liverpool 2—0; Everton—Aston Villa 30; Manchester City -Derby County 3—2; Portsmouth—Sheffield United 60; Preston North End—Stoke City 2—1; Sunderland—Chelsea 2—3. Zwarte handelsmissie. De Amerikaanse autori teiten in Duitsland hebben vier Bulgaren ge arresteerd. die grote hoeveelheden Bulgaarse sigaretten naar Duitschland smokkelden. Zij zetten deze om in auto's, die naar Bulgarije werden gezonden. Zij waren voorzien van Russische en Bulgaarse reisvergunningen. Geen meisjeswerk. De 14-jarige Walter Smigelsky uit Newark (New-Jersey) heeft bekend dat hij zijn ll-Jarig vriendje John Preston ver moord heeft. De reden: Preston moest voor zijn moeder meisjeswerk zoals borden was sen en stof afnemen, verrichten. Smigelsky wilde met deze daad bewijzen, dat hij „daar boven stond". Stalend middel. Een arts ln Kaapstad heeft on langs een grote hoeveelheid spijkers uit de maag van een jonge timmerman operatief verwijderd Deze had de gewoonte om tijdens aanvallen van neerslachtigheid zich wat op te kikkeren met die harde lekkernij. Ten slotte kreeg hij echter last van indigestie. Botsing. Zeven Duitse krijgsgevangenen en twee Britse sergeants die hen begeleidden werden gisteren gedood toen hun vrachtauto in botsing kwam met een express-trein. De Duitsers waren op weg naar hun werk op Engelse boerderijen. Behalve de zeven Duitsers die vrijwel direct na het ongeluk overleden, moesten nog zes andere krijgs gevangenen met ernstige verwondingen naar het hospitaal worden gebracht. (U. P.) Slechts enkele uren voordat de „Queen Mary" de haven van Southampton zou binnenlopen, vonden vissers in'het voor zeeschepen ge bruikte kanaal een drijvende mijn De vis sers slaagden er in het apparaat in een net te krijgen en brachten het in ondiep water waar het verder onschadelijk gemaakt zal worden (U. P.> Ook een protest. De Joego-Slavlsche regering heeft haar vertegenwoordiger ln Washington opdracht gegeven om een krachtig protest ln te dienen tegen de „vermeiingen en andere wandaden", waaraan de Amerikaanse troe pen zich in Istrië en Goriza zouden hebben schuldig gemaakt. Joego-Slavlë eist hiervoor schadevergoeding. Protest. De Engelse gezant in Joego-Slavië, Peake, heeft bij de Joego-Slavtsche minister van buitenlandse zaken zeer krachtig gepro testeerd tegen de aanmatigende en provoce rende houding der Joego-Slavische strijd-' krachten in de sector Triëst. Hij zeide. dat ernstige incidenten slechts voorkomen waren, dank zij de vastberadenheid en tact deg Anglo-Amerikaanse militaire autoriteiten.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2