DANS enige nette meisjes inspecteur Haarlemse toeslagregeling ontmoet bezwaren in den Haag Militairen ontvangen vakopleiding Dansschool T. Griek enige betrouwbare werkkrachten Th. v. d. Moolen VEILING -m PARKETVLOEREN DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1947 HAARLEMS DAGBLAD 3 De verhoogde premie voor de ziekenfondsen De gelijkstelling van de vrijwillig- en premie niet konden betalen, nam het fonds de verplicht-verzekerden wat betreft de Ziekenfonds-verstrekkingen heeft onder de betrokkenen waardering gewekt. Een bezwaar was voor velen evenwel de verho ging der premie die daarmee gepaard ging. Eén gezin van man en vrouw te Haarlem, vrijwillig verzekerd bij een zie kenfonds en bij de gemeentelijke zoge naamde verhaalverzekering, alsmede de aanvullende Ziekenhuisverzekering, be taalde destijds daarvoor een premie per week 50 cent, plus 14 en 16 cent, der halve f 0.80; een gezin met kinderen be neden de leeftijd van 16 jaar. respectieve lijk 56, 14 en 16 cent, dus 86 cent; een alleenstaand persoon 25, 7 en 8, dus f 0.40. De weekpremie is thans geworden voor de eerste en tweede groep f 1.16 en voor de derde f 0-58. Voor een gezin dus een verhoging van 36 of 30 cent. Reeds dadelijk werd gevreesd, dat deze verhoging, die vooral voor zeer kleine in komens van betekenis is, tot gevolg zou hebben, dat velen, die tot nu toe zo goed mogelijk in dit opzicht voor zichzelf ge zorgd hadden, nu gedwongen zouden wor den het Ziekenfonds te verlaten, om daar na voor allerlei geneeskundige zorg bij de gemeente te moeten aankloppen. Dit werd door de gemeente Haarlem sterk betreurd, niet alleen uit financiële overwegingen, maar ook om het feit. dat het een stap terug zou zijn op het terrein der sociale verzekering die te Haarlem op hoog peil staat. B. en W. stelden daar om indertijd aan de raad voor aan de minst-draagkrachtigen een toeslag op de Ziekenfondspremie te geven. Die zou be dragen f 0.15 per verzekerde die per week niet meer aan inkomen ontvangt dan f 3 boven de steunnorm en f 0.10 per week bij een inkomen van hoogstens f 8 boven de steunnorm. Dit zou van de gemeentekas een offer vragen van ongeveer f 70.000 per week, waar tegenover staat besparing van uit-1 gaven voor de geneeskundige armverzor ging- De gemeente Utrecht had een regeling ontworpen die f 80.0.00 zou kosten, Rot terdam kwam met een voorstel dat in ver houding meer zou kosten. Toen deze voorstellen gepubliceerd wa ren kwamen er bezwaren van het betrok ken departement in Den Haag. Toch heb ben B. en W. van Haarlem de raad gead viseerd het voorstel aan te nemen, in de verwachting dat Den Haag tenslotte zijn bezwaren zou opgeven. Het Haarlemse raadsbesluit is evenwel nog steeds niet goedgekeurd en informa ties wettigen de verwachting, dat het daartoe ook niet zal komen. Intussen zitten de Ziekenfondsen voor een moeilijkheid- Als er gevallen waren waarin verzekerden uit financiële over wegingen verklaarden, dat zij de verhoogde afwachting van de komende ge meentelijke toeslagrekening voorlopig met de oude premie genoegen. Nu zit men voor de noodzakelijkheid om van die ver zekerden alsnog de achterstallige premie te vorderen of ze af te voeren van de lijst van verzekerden. De gemeente staat hier buiten, zij als ook de directie van de Geneeskundige Dienst en de Ziekenfondsbesturen heb ben geijverd voor de totstandkoming der toeslagregeling, maar nu Haarlem door zijn noodlijdendheid onder extra financiële controle staat, ligt de beslissing tenslotte in Den Haag. Schei uit met het importeren van orkesten, vij hebben de beste" loas de leuze van Zngelse musici die protesteerden tegen het ptreden van het Weens Philharmonisch Orkest in de Koninklijke Opera in Londen. Nieuwe successen voor H.O.V. in Engeland De hockeyers te Derby aangekomen (Eigen berichtgeving). Gteteravond had een nieuwe invasie van Haar lemmers in Derby plaats. Dit keer waren het de hockeyers, in totaal een dertigtal dames en he ren. Zij hadden een goede reis achter de rug en werden bij aankomst door de gemeentesecretaris van Derby, John HUI. ontvangen, waarbij zij zich aan Engelse thee met verversingen te goed konden doen. De H.O.V. concerteerde gisteravond in een goed bezette Central Hall te Derby. Het programma, dat door Hartvelt gedirigeerd werd. was gelijk aan dat van Leicester. Gijs Beths vertolkte het vioolconcert van Brahms ""èn Jaap Stotijn be haalde met de compositie voor hobo en strij kers van Gordon Jacob weer groot succes. Vooraf had mr. E. A. Smart, de voorzitter van het Derby String Orchestra, In e'en hartelijk speeohje nog eens de gastvrijheid der Haarlem mers gereleveerd, waarop de Haarlemse loco- burgemeester, de heer D. J. A. Geluk, op zijn beurt de Derbyanen bedankte. Ook de heer Van Gink, die als directeur van Haarlems Bloei ber gen werk verzet had om deze culturele uitwis seling te doen slagen werd in het zonnetje gezet. Vandaag gaan de dienaren van Apollo met hun eigen karavaan, die uit twee autobussen en een vrachtwagen bestaat, naar Leeds. De tocht duurt bijna vier uur en men is van plan in de heuve len te picknicken bij fluit en harpspel. Aankomst Deense zwemsters De zwemsters van Denemarken en de schoon- springer Christiansen, die aan de Europese zwemkampioensehappen In Monte Carlo hebben deelgenomen en de gasten zijn van de Haarlemse Zwem- en Poloclub ..De Waterratten" worden hedenavond in Haarlem verwacht. Zaterdag- en Zondagavond komen zij in het Spot tfondsenbad uit in wedstrijden tegen leden van de Neder landse zwemploeg. DISTRIBUTIENIEUWS Vrijdag bestaat er gelegenheid tot het afhalen van -bonkaarten voedingsmiddelen, tabaks- en versnaperingskaarten Haarlem: (vleeshal) restant R. Schil tot en met Spro. Heemstede: 9 tot 12 uur W tot We; 2 tot 4.3Q, uur Wi tot Wor. Inlevering formulieren brandstoffen kamerbe woners te Haarlem voor hen, die wonen in straten met de beginletters W, X. IJ en Z. Aanvrage inschrijvingsbewijzen voor toerrij- wlelbanden, voor hen die reeds een band heb ben-ontvangen: Haarlem (Vleeshal): H tot en met Hof. Blocmendaal: Bloemendaalseweg 188. Overveen en Zandvoort (Haltestraat 4) letter H. Schoenenbon (cijfer 6 en kinderen, geboren ln September van een der jaren 1932 tot en met 1945) te Haarlem (Vleeshal) letters H tot en met Hof. Initiatief in de kazerne aan de Koudenhorn Muziek De Koninklijke Militaire Kapel in Haarlem De Koninklijke Militaire Kapel had zich be langloos in dienst gesteld van de vereniging „Ereschuld en Dankbaarheid", om tot steun aan militaire slachtoffers sinds Mei 1940. op Woensdagavond in de gemeentelijke Concert zaal een uitvoering te geven. En zo werd dan de gelegenheid geboden dit vermaarde harmoniekorps, onder leiding van de le luitenant-directeur Rochus van Yperen, in onze stad te beluisteren. Het. kwam met een tamelijk traditioneel programma, waarop voor een Nederlandse compositie geen plaats was ingeruimd, Iets wat wellicht vroeger wél, doch heden ten dage niet meer verschoonbaar is. nu we toch toonkunstenaars hebben, als een Boedijn en een Verhaar, die uitstekend origineel werk voor harmonie geleverd hebben. In een kader van stapmuziek werden gehoord, de ouverture Dichter und Bauer van Suppé. de eerste Arlésiennê-suite van Bizet, in de be werking van W. v. d.j Linden, de Slavonische Rhapsodle no 2 vanG. Friedeman, de Wals van Joh. Straus „Geschichten aus dem Wle- nerwald" en als hoogtepunt de Espana- Rhapsodle van Chabrier, waarvan W. v. d. Lin den een prachtige bewerking voor de bezetting van de Kapel gemaakt lieeft. Met dit buiten gewoon knap en geestig stuk'liet het ensemble zich op zijn best horen, strak en tooh soepel van rhythme, stralend van'klank ln zuivere In strumentale tinten, dynamisch bewogen on der levendige impulsen van de dirigent. Het koper van de Kapel, inzonderheid hoorns, trompetten, trombones, baritons, tuba's en bassen, klinkt bijzonder fraai en karakteris tiek. het heeft In de zaal slechts het nadeel te veel te domineren over het hout. Dit laatste kreeg in het Adagletto van de Arlé- sienne-Sulte echter een mooie kans. En ln het eerste deel van dit werk mocht ook de alt- saxophone een goede beurt maken. De amateurs harmonie en fanfare-blazers, die ln de zaal aanwezig waren, hebben kunnen constateren, dat zelfs een vermaard beroeps korps wel eens eventjes last kon hebben van temperatuurswerking op de stemming, wat ln de tropische nazomer-dagen die we beleven heus wel te begrijpen is. Maar men heeft dan tevens kunnen waarnemen, hoe handig zulke lichte zwevingen door die mensen van 't vak weggewerkt worden, omdat niet alleen hun lippen maar ook hun oren getraind zijn. Nadat het korps in de nersoon van de dlrl- Dit alles geschiedt op basis van vrijwil ligheid en ontmoet groté interesse van de betrokken militairen. Volgende week wordt een monteurscur sus met 60 deelnemers geopend, die be oogt enerzijds de elementaire autotechniek aan te leren, anderzijds op te leiden tot speciale garagemonteur. Kapitein Homan hoopt, dat zijn initia tief, dat door de generale staf met sym pathie is begroet, ook andere militaire eenheden zal stimuleren tot soortgelijke stappen, die de maatschappij ten goede zullen komen en de geest van de militairen gunstig zal beïnvloeden. In de kazerne aan de Koudehorn te Haarlem waar sedert enige tijd het 10e bataljon van het Tiende Regiment Infan terie met ongeveer 800 dienstplichtigen van de lichtingen Januari en Maart 1947 onder commando van de overste A. G. Lenderink verblijven, heeft de kapitein- adjudant T. Homan de gelegenheid gebo den het initiatief te nemen tot een vrije tijdbesteding voor de militairen, die be doelt hun voor te bereiden op nuttige werkzaamheid bij terugkeer in de maat schappij. Men is thans sedert een maand aan de gang met verschillende cursussen, die onder leiding van eigen krachten staan en in de avonduren worden gegeven. Zo wordt opgeleid tot het middenstandsdi ploma door mondelinge toelichting bij de schriftelijke cursussen, uitgaande van de RA.O., er worden lessen gegeven in radio techniek, in boekhouden en handelscor respondentie en in steno en typen met medewerking van het instituut Schoevers. Voor hen, die in de oorlog slechts onvol ledig onderwijs hebben genoten, is een cursus algemene ontwikkeling in hét le ven geroepen. Het departement van sociale zaken heeft belangstelling voor het streven en over weegt thans inschakeling van ongeveer 125 manschappen in de avondcursussen der Rijksvakschool, waar de leraren drie avonden per week twee uren aan de ver dere vorming zullen medewerken. Belang rijker is nog de opleiding in het bedrijfs leven die kapitein Homan met sergeant De Groot voorbereidt en reeds deels heeft gerealiseerd. Hiermede kan tegemoet wor den gekomen aan de enorme behoefte van het bedrijfsleven aan geschoolde krachten. Toekomstige en aankomende bankwerkers, 7nn lassers, draaiers enz. gaan in de avonduren d%lTJT naar de Machinefabriek van Figée om on der leiding van de werkmeesters in de ge heimen der werktuigtechniek te worden ingewijd. Typografen zullen bij de Grafi sche Inrichting Joh. Enschedé en Zonen N.V. verder opgeleid worden en men hoopt een aantal diamantslijpers in Am sterdam een plaatsje te bezorgen. De woningtelling te Bloemendaal lijfstuk van de Kapel: Turf ln Je ransel. Later op de avond werd de documentaire film ver toond „Den Vaderlant ghetrouwe", die het besef kwam verlevendigen van de taak die „Ereschuld en Dankbaarheid" op zich .geno men heeft. Een collecte ten bate der militaire oorlogs slachtoffers sinds Mei 1940 bracht f 371.15 op. JOS. DE KLERK. „Drie in één" Onder deze titel wordt Zaterdag in de ge meente Bloemendaal een collecte gehouden voor de sanatoria „Sonnevanck", „Zonne straal" en ..Zonnegloren". Het comité hoopt, dat er met milde hand gegeven wordt. TaxU Bei 13 000 DAG EN' NAC HT Agenda voor Haarlem DONDERDAG 18 SEPTEMBER WUkg^bouw. Ged. Oude Gracht 104, Humanis tisch Verbond, spreker mr. J. In 't Veld, 0 uur. City: „Rome open stad", 18 J., 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Een tweezijdige vrouw", 18 J., 2.00 4.15. 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „Het legioen van Zorro" (2e en 3e deel). 14 2.30. 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: „Obsessie". 18 j.. 2,00. 4.15, 7.00 en 9 15 uur. Frans Hals: „Voortvluchtig". 18 J., 2 30, 7.00 en 9,15 uur. Palace: „De zevende mis daad", 18 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. VRIJDAG 19 SEPTEMBER Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Er wonen 775 gezinnen meer dan er woningen zijn Nu de gegevens van de op 31 Mei (ge lijk met de Volkstelling) gehouden wo ningtelling verwerkt zijn, blijkt, dat de gemeente Bloemendaal ken zijn die alsvolgt verdeeld: Bloemen daal 1277, Santpoort-Station 272, Over veen 114.6, Aerdenhout-Bentveld 886, Leidsevaart 80, Vogelenzang 156, ver spreide huizen in Vogelenzang en Aerden- hout 53. Op dat moment waren in de gemeente Bloemendaal 4645 gezinnen van meer dan twee personen gevestigd en bovendien nog 649 aÜeenwonenden. Er zijn dus 775 meer gezinnen dan wo ningen. waaruit blijkt dat het aantal dub- bclbewoningcn van deze gemeente, in ver gelijking met andere gemeenten, hoog is. Om een indruk te geven van het aantal dubbelbewoningen geven wij de cijfers voor enkele grote wijken. Bloemendaal 1277 Overveen 1146 Aerdenhout- Bentveld 886 1575 1393 239 187 1058 162 In Vogelenzang waren slechts 6014 5266 3937 ge zinnen in 156 huizen ondergebracht, plus 11 alleen-wonenden. Op 31 Mei stonden er 20 woningen (na tuurlijk slechts tijdelijk) ledig, 10 wonin gen zijn in de oorlog zo beschadigd, dat zij nog niet bewoond kunnen worden, 15 wo ningen zijn in gebbuik als kantoor, enz. sche premier Paul van Zeeland door de Belgische regering aangewezen als ver tegenwoordiger van dat land in de „Indo nesische commissie van Drie" die onder auspiciën van de Veiligheidsraad goede diensten zal verlenen bij de oplossing van het Indonesisch-Nederlandse geschil. België werd daartoe door Nederland aangewezen, Australië werd door de republiek gekozen en deze twee zijn thans bezig een beslissing ten aanzien van de derde man" te nemen. Paul van Zeeland is in 1935 kabinetsforma teur geweest en vervulde de functie van eerste-minister tot 1947, ook gedurende de oorlogsjaren in Londen. Thans is hij lid van de Belgische senaat voor de Christelijke v Volkspartij. Teleurstelling in Batavia over de Troonrede „Geen licht op Indonesië" In Batavia valt een welhaast algemene teleurstelling te constateren over de in houd der Troonrede, voor zover deze enige verwachtingen zou hebben kunnen wek ken ten aanzien van de ontwikkelingen in Indonesië. „De Nieuwsgier" van gisteren schreef o.a., dat de Troonrede geen opheldering in de duisternis brengt en geen perspec tief opent. Ten aanzien van de paragraaf, welke zegt, „dat wij geen meerdere taken voor de krijgsmacht op ons kunnen nemen en dat de strijdkrachten in Indonesië be langrijk zullen worden ingekrompen, om dat de zuinigheid zulks gebiedt", zegt de Nieuwsgier, dat, indien dit zou moeten betekenen, dat de volledige gezondmaking van de toestand in Indonesië niet zou kun nen worden voortgezet, omdat dit te duur is' „wij ons alleen kunnen verbazen. Tot dus ver is dit argument in de politieke ge sprekken gelukkig nog niet naar voren gebracht". De Nieuwsgier vindt geen ver klaring voor het feit. dat de plaats van de Indonesische paragraaf - in de Troonrede een groot luchtledig vertoont. Het te Batavia verschijnende „Dagblad" schrijft in een cpmmentaar op de Troon rede, dat in de Indische paragraaf daar van niets is gezegd, dat ook maar in het minst een verhelderend licht werpt op de plannen, die de regering in de naaste toe komst met Indonesië voor heeft- Het blad acht de verklaring, dat in verband met de zorgelijke financiële toestand onze krijgsmacht vooreerst geen meerdere ta ken op zich zal nemen, in het geheel niet duidelijk. Het blad meent, dat de regering zich niet wilde uitspreken, voordat dr. Van Mook is teruggekeerd en ziet ophel dering in de aangekondigde regeringsver klaring tegemoet. (Ten aanzien van de passage in de Troonrede, die spreekt van het feit dat „wij geen meerdere taken voor onze krijgsmacht op ons kunnen nemen" is he den van Den Haag uit medegedeeld, dat deze zin aldus moet worden verstaan, „geen meerdere taken voor onze krijgs macht in Europa". Red.) SCHEEPVAART K. N. S. M. Orpheus. 15 Sept. van Cartagena naar Malaga. Dundee. 15 Sept van Gibraltar n. Barcelona Orion, 15 Sept. te Famagusta Has! 5. 15 Sept. van Antwerpen naar Leixoes. Hercu les, 15 Sept. te Izmir. Ornen. 15 Sept. van Odense naar Kopenhagen. Tiberius. 15 Sept. te Amster dam. Caribia, IS Sept. te Amsterdam. Hydre. 15 Sept. te Curasao. Bonaire, 16 Sept te Curasao Socrates, 15 Sept. te Trinidad Svolder. 16 Sept. te Trinidad. Iris. 14 Sept. te Oporto, MIJ, NEDERLAND. Mapin, 12 Sept, te Bom bay, Johan van Oldenbarnevelt, 15 Sept. Guarda- fui gepasseerd op weg naar Sabang. Oranje. 15 Sept. van Singapore naar Colombo. HOLL, AFRIKA LIJN. Nigerstroom, 15 Sept te Bordeaux. Oranjefonteln. 15 Sept te Beira! Nijkerk. 15 Sept. van Port Sudan n. Mombassa. Burgerlijke stand van Haarlem haarlem. 17 September 1947 ONDERTROUWD: 17 Sept., B. W. h. Boughler en J. F. Demison; J. Wringer en a. e. m. Kops: J. M. Bruyn en m. Galenkamp; B. J. M. Post en m. G. Wijnands; P. J. v. d. Meulen en E. J. Jansen; j. J. Ruijs en a. Snoeks; F. J. F. Erenst en R. M. W. Ferwerda; L. H. v. Duren en G. Rolie; M. F. Emmer en C. V. Bart; G. M. v. Rooden en M. C. C, Heilig; H. Delaroy en M, Bremmers; T. J. Verwaal en P. W. d. Bruin; H. Scholts en M. J. C. Dam; N. J. C. Beekhuljs en G. A. Kroonstuiver; D. v. Merker.stetn en J. L. Mol; N. H. Eckhardt en G. J. Deen; L. J. Blom- maert en A. J. Gruijters: M. v. Splinter en J. E. Voogt; M. G. Loot en C. P. Neijts: H. J. M. Ver- weij en C. A. E. Abspoel; G. Meester en M. J. d. Graaf; J. v. Scherpenzeel en W. M. M d. Korte; J. A. Verkaart en L. F. Berkhout; W. K. v. Gunsteren en W. verkaaik: R. Snoek en F. J. Nupoort; A. Quack en H. Wedeklnd; C. J. Ro- meijn en J. Fuljter; J. F. v. Gulick en M. J. v. Densen; A. G, Duljn en H. v. Giessel; J. v. d. Putten en H. v. Hagen; d] H. v. Daalen cn M. R. P. Koscky; II. Bartholomeus en G. A. v. Meurs; H. Dekker en M. Faymonvllle. GEHUWD: 17 Sept., A. F. Lomans en H. C. Mulder; A. W. Griekspoor en C. v. d, Berg; S. Roosen en C. Boes; E. v. Maaren en W. H. v. Wlllpen; J. C. W. Top en L. Boerrigter; J. W. Elleobroek en K. E. Ekel; R. J. Hij wegen en A. A. W. Disco; T. P. v. Wort en H. Enkenhof; A. J. Spoor en H. D. Steding; N. J. Visser en M. P. Jonk; I. Hensen en A. B v. Es; T. M. v. Leeuwen en C. J. Berkhout; J. J. Krouwels en M. A. Koelemij; G. J. Thissen en M Meulen broek; J. W. Poppe en A. M. Zedel; W. Terpstra en E v. Veldhuizen; H. A. Bakker en M. E. Erdtsleck; M. Gruijters en J. H. d. Smidt; P. J. H. Linke en J. F. Leijdeckers; W. R. RUhrup en J. H. v. Reeden. BEVALLEN van een zoon: 15 Sept., G. W. Pe- tji—Jeuring; 16 Sept., A. E. M. v. Bakel—Haas beek; A. Wiersema—Bruins; M. G. J. Leereveld Looman. BEVALLEN van een dochter: 16 Sept,, A. J. M. v. GeldorpBank; C. v. Tongeren—Moerkerk; H. v. d. KuijpBekker; M. Slikker—Jansen: C. B. H, Bücker—v. d. Hoeven: 17 Sept.. H. U. Jon- gertMeijer; J. A. M. Schlatmannv. Hel vert; A. M. Romijn—Witteveen; G. J. Balm—Alders. OVERLEDEN: 15 Sep!.. G. v Dijk—v. Wijk, 65 j„ Kenaupark; M. Bur: >af. 30 j,. Leeuwerik straat; M. M. v. Meeieico—v. d. Mljle, 39 j.. Rijksstraatweg: K. Faber 88 j.. Bos en Hoven- straat; M. C. L. Ruighaver. 18 d.. Hazepaters- laan: M. N. Visser, 75 j., Hazepaterslaan; 16 Sept., A. H. v. Waard—Hoogeveen, 76 j.. Kinkerstraat; K. P. Cobie. 68 J., M. v. Heemskerkstraat: M, H. Engelenberg—Bos, 68 J„ Leidsevaart; D. M. Kruijsmulder—Goedkoop, 76 j., Hazepaterslaan; J. B. Sluiter, 14 m., Kamperlaan. Er komen meer ladingen Surinaamse sinaasappelen De prijzen dalen Omtrent de aanvoer van sinaasappelen uit Suriname, verneemt het A. N. P.: In 1946 bedroeg de Invoer van sinaasappelen uit Suriname slechts 238.000 kg. tegen een invoer uit andere landen (Spanje en Palestina) van 17.102.000 kg. Het Jag in de bedoeling van de regering de invoer van Surinaams fruit zoveel mogelijk te bevorderen. Dit betekent niet alleen een besparing aan deviezen, doch tevens een versterking van de economische betrekkingen met het overzeese gebiedsdeel. De Surinaamse sinaasappel biedt het voordeel, dat de oogst reeds in September de Nederlandse markt kan berei ken. in tegenstelling met de oogst uit Spanje en Palestina die in December wordt verkregen. De eerste partij van de Surinaamse oogst van 1947 kwam op 18 Augustus met het s.s. „Cottica" in Nederland aan. Van deze partij werden 2064 kisten (371.520 stuks) in de handel gebracht, waarvan 1681 kisten op de velling der impor teurs. Door de grote vraag en door het „vrij" zijn van de handel liepen ter veiling de prijzen op van f 56 tot f90 per kist. De winkelprijs kwam tussen 22 cent en f 1.15 te liggen. Op 8 September werd door het s s. Titus een tweede partij van 13011 kisten (1.845.000 stuks) aangevoerd, van een gemiddeld beter kwaliteit dan de eerste, en waarvan het verlies aan bederf minder bedroeg; ongeveer 10 pet. De veiling- prijzen varieerden van 19 tot 42.5 gulden per kist, een gemiddelde verlaging van 50 tot 60 pro cent, waardoor de winkelprijzen op ongeveer 20 tot 50 cent per stuk of f 1,75 tot f3 per kilogram konden komen. Nieuwe partijen zijn onderweg: n.l. 9712 kisten met het s s Trajanus en 8000 kisten met het s.s. Stuyvesant, welke schepen voqjj eind September in Nederland worden verwacht. Zoals het geval is met eerstelingen van vrij wel elke oogst kwamen de prijzen van de eerste Surinaamse sinaasappelen hoog te liggen. Voor de rest van de oogst kan vefwacht worden, dat de prijzen aanmerkelijk lager zullen liggen. Den Haag adopteert Pontianak In de oude raadzaal van het Haagse stad huis heeft het gemeentebestuur van Den Haag een plechtige ontvangst bereid aan de sultan van Pontianak en zijn echtge note en de president van Oost-Indonesië, ter gelegenheid van de adoptie van Pontia nak door Den Haag. Burgemeester mr. W. A. J. Visser wees op de nauwe betrekkingen, welke van oudsher bestaan hebben tussen Den Haag en Indonesië. In Den Haag kan tot op ze kere hoogte gesproken worden van een In dische sfeer, doordat zovele personen uit de tropen terugkerend zich in Den Haag hebben gevestigd. Dit heeft ertoe bijgedra gen, dat uit verschillende kringen van de bevolking de wens naar voren is gekomen een nauwere culturele band te doen ont staan tussen Nederland en Indonesië. De adoptie van Pontianak is van dit verlangen een uiting. De officiële plechtigheid ten stadhuize werd gevolgd door een ontvangst van B. en W. van 's-Gravenhage in het Kurhaus. Na een diner in het Kurhaus begaf men zich naar de Koninklijke Schouwburg, waar het hoge gezelschap het openingsstuk van dit speelseizoen „State of the Union" bij woonde. Spitfire in zee gestort Tijdens de vliegdemonstraties in Enge land ter herdenking van de slag om En geland is een „Spitfire", bestuurd door de eerste-luitenant vlieger Green," in zee ge stort. Ofschoon vier reddingvaartuigen onmiddellijk te hulp snelden, kon de piloot niet meer worden gered. Hij is in zee ver dwenen. Duizenden toeschouwers waren getuige van het ongeluk, dat gebeurde, kort nadat de burgemeester van Bourne mouth zich per radio met de piloot had onderhouden. Ook Zwitserland droogt uit De ongewoon hevige droogte in een groot deel van Zwitserland tussen de Alpen en de Jura houdt aan. Alleen al in het kan ton Bern moeten minstens 30.000 stuks vee wegens gebrek aan veevoeder geslacht worden. Het vlees is dan ook sinds enkele dagen zonder bon verkrijgbaar. De grote schade voor de bomen en weiden zal eerst in de loop van het volgend jaar in haar volle omvang blijken. Tengevolge van de droogte zijn bossen en boerderijen in vlam men opgegaan. Door watergebrek kan men deze branden niet voldoende bestrijden. In Sankt-Gallen is in een gemeente een ver bod tot het doen van de was uitgevaardigd. „Handhaving Rijkseenheid" protesteert Het nationale comité „Handhaving Rijks eenheid" heeft een telegram aan de minis terraad verzonden, waarin het zegt met verontwaardiging kennis te hebben geno men van het bericht „dat de leiding van een der regeringspartijen het heeft durven bestaan in het openbaar te propageren het opnieuw voeren van onderhandelingen met Soekarno en de zijnen die de regering nog onlangs brandmerkte als collaborateurs, profiteurs en smokkelaars". Het comité protesteert ten krachtigste tegen „dit schan delijk streven, waarvan de verwezenlijking even onwaardig als onvruchtbaar zou zijn." Zoals men weet heeft de voorzitter .van de Partij van de Arbeid dezer dagen in een radiorede het hervatten van onderhande lingen met de Republiek besproken. BINNENLAND H. M. de Koningin heeft bij Koninklijk Besluit van 15 Augustus 1947 benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw de vlce- admiraal A. S Plnke, commandant der zeemacht n Nederlands-Indlë en generaal-majoor H. F. J. M. A. von Frijtag Drabbe, commandant van het corps mariniers. Op de intenationate conferentie van het amateurtoneel die Vrijdag te Amsterdam begint, zal ook een Zweedse delegatie aanwezig zijn. Het aanvangsuur van de openingszittlng is verscho ven van 14 uur op 14.30 uur HAARLEM EN OMGEVING De bekende Martha-Stichtlng te Alphen aan de Rijn, waar 500 voogdijkinderen zijn opgeno men. zit in grote moeilijkheden. Zaterdag 20 September wordt door êen collecte een beroep gedaan op de mildheid Ivan velen onder het motto „pompen ot verdrinken". Hln's Amusements Gezelschap, afdeling to neel, gaf zijn halfjaarlijkse uitvoering ln de Stadsschouwburg Opgevoerd werd ..Polly Per kins" van Gerard Nielen, een vrolijke verwik keling tussen Canadese en Engelse huwelljks- candidaten, die daverende lachlust opwekte. De regie lag Ir: de bekwame handen van de heer Kroeze. De speelsters en spelers waren rolvast, met als uitblinkers Polly Perkins (Loes Ducrot). Gilmour (Jan Bernhard). Fergus Busch (Lou Slot) en Ada (Rle Jansen). Het pluimpje van de directeur, de heer F. Hin, was dan ook volkomen verdiend. De heer A. Hulsbos uit Haarlem is benoemd tot onderwijzer aan een Chr. ULO-school te Zwammerdam. Mej. H. van Leeuwen uit Bloemendaal is benoemd tot onderwijzeres aan een Chr. School te Leiderdorp. De heer A. M. Donk. thans dtstrictsletder van de C. C. D. te Zaandam. Is met Ingang van l October benoemd tot districtsleider te Haarlem. In zijn plaats ls te Zaandam benoemd de heer A. Koen uit Hoofddorp. Aan ds. G. R. Kuyper predikant te Rotter- dam-Kral:ngen. voorheen te Haarlem, ls door de Classis Rotterdam der Gereformeerde Kerken op verzoek om gezondheidsredenen eervol emeritaat verleend met Ingang van l Januari aanstaande. Nederlandse fittingfabriek wordt opgericht Te Amsterdam is de uitgifte aangekondigd van 3400 gewone aandelen en 500 4 cumm. preferen te converteerbare,aandelen elk groot nominaal f 1000 tot de koers van 108 procent, der N.V. Nederlands-Amerikaanse fittingfabriek te Am sterdam. opgericht op 11 September 1947 krach tens tot stand gekomen samenwerking tussen de IJzer-, Metaal- en Tempergieterij v.h. W. Ubbink en Co N.V. te Doesburg en de Crane Company te Chicago, die een leidende positie In de Verenigde Staten Inneemt bij de fabricage van fittings. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt f 15.060.000 waarvan geplaatst en volgestort totaal nominaal f 5.160.000. Tot dusver was Nederland voor belangrijke categorieën producten der ijzerverwerkende in dustrie aangewezen op invoer uit het buitenland. De fabriek ral worden gebouwd te Deventer, waar gunstig gelegen bouwterrein is verkregen. Verwacht wordt, dat in de loop van 1949 de pro ductie zal kunnen beginnen. De personeelsterkte zal ongeveer 500 personen bedragen. De grond- stoffenvoorzlening kan vrijwel geheel uit Neder land geschieden. Een belangrijk kwantum der productie zal voor export beschikbaar zijn. waar mede een deviezenopbrengst van naar schatting f 7.000.000 per Jaar verkregen wordt. Amsterdamse Beurs I Slotkoers Heden ""s 1 gisteren 1% uur Koninklijke Olie. 447)4 443 309 304 389 387 A. K U 180 *4 173)4 210 210 Nederlandse Ford 412 Nederlandse Kabei 332 317 "alvé certificaten 185 179 Scheepvaart-Unie 190 V4 189 Holl.-AmerLka Lijn 217 217)4 Oeli Maatschappij 158 151% H. V. A 235 230 A'dam Rubber 143y2 14314 Ned. Handel Mij 13814 137% N.-I. Handelsbank 102 102 Billiton MU II 372 373 OFFICIËLE PUBLICATIE DISTRIBUTIEDIENST HEEMSTEDE-BENNEBROEK. INSCHRIJVINGSBEWIJZEN VOOR RIJWIELBANDEN. Personen, die ln het tijdvak van 1 Jan. '45 t.m. 31 Jan. '47 voor het laatst een of meer bonnen voor een buitenband ontvingen kunnen Inschrij vingsbewijzen voor vervanging van rijwielban den in ontvangst nemen volgens onderstaand schema ln het houten bijgebouw Binnenweg 160. Dinsdag 23 Sept. 2.00—4.30 uur A t.m. E Woensdag 24 Sept. 2.00-4.30 uur F t.m K Donderdag 25 Sept. 2.00—4.30 uur L t.m. R Vrijdag 26 Sept. 2.00—4.30 uur S t.m. Z Aanvraagformulieren hiervoor af te halen Vrij dag 19 Sept. van 2.00—3.30 uur. Zaterdag 20 Sept. van 9—11 uur en Maandag 22 Sept. van 9—12 en 2—3.30 uur. Hoofdgebouw Binnenweg 160, kamer A. loket 2. Steeds stamkaarten mee brengen. Uitreiking schoenenbonnen eindcijfer TD 6, kinderen geboren in de maand September van een der Jaren 1932 t.m. 1945. alsmede voor de kinderen geboren ln de maand November 1946. Voor bovenbedoelde personen kan een schoe nenbon worden afgehaald op 22, 23, 24 en 23 Sept. a.s., 's morgens tussen 9—12 uur hoofdge bouw Binnenweg 160, kamer B, loket 5. WASSERIJ „KLEVERPARK". Santpoorterstraat vraagt STRIJKSTERS, MANGELSTERS EN AANK. MEISJES Bekwame MANGEISTERS en MEIS1ES gevraagd Reisgeld wordt vergoed. Rusthuis Ouden van Dagen vraagt een DIRECTRICE (gedipl. verpleegster) Br. met verlangd salaris onder no. 8825 bureau van dit blad. Fijnwasserij Haak Mr. Cornelisstraat 33—35 Haarlem vraagt als overhemden-vouwster en enige zeer accurate meisjes voor het inpakken van de schone wassen. Alleen meisjes van onbesproken gedrag worden verzocht zich aan het kantoor te melden. NETTE MEISJES en LEERLINGEN GEVRAAGD Wasserij BOSCH "EN VAART, Brouwersvaart 24. Meubelfabriek D. VAN PARREREN vraagt: MEUBELMAKERS MACH. HOUTBEWERKERS en een FLINKE JONGEN voor fabriekswerk Aanm.: M. v. Heemskerkstraat 25A. Haarlem tussen 9 en 4 u. VAKBEKWAME ELECTRICIENS gevraagd bij de firma H. J MAERTENS, Electro- en radio- technisch bedrijf, Cremerpl'ein 29 Haarlem, telefoon 17628. RIJKSSTRAATWEG 191 Gedipl dansleraar AANVANG DER LESSEN DEZE WEEK Er beslaat nog gelegenheid tot inschrijving voor gehuwd gev.. jongelui bëg., en gev. ciu'oje, dagelijks van 79 uur. Verenigingsbesturen ook Uw BALLEIDING verzorgen wij! ZONDAGS DANSEN VAN 8—11 UUR. Bij de NATIONALE LEVENSVERZEKERINGBANK N.V. is vacant de functie van voor de Haarlemmermeer en de Bollenstreek. Leeftijd 23—30 jaar. Schriftelijke soil aan de Directie, Boompjes 8. Rotterdam. TEEUWEN'S KOLENHANDEL N.V. vraagt Aanmelden Raadhuisstraat 23. Heemstede. De Wagonfabrlek BE1JNES, N.V. vraagt BANKWERKERS, CONSTRUCTIE-BANKWERKERS PLAATBEWERKERS, STOFFEERDERS en een LAKSPUITER voor het spuiten van binnenbetimmeringen. Sollicitaties mondeling of schriftelijk aan het kan toor Stationsplein 14 te Haarlem. IVO VAN HAREN'S SCHOENFABRIEKEN N.V.. Grote Houtstraat. Haarlem, vraagt: ervaren Ie verkoopster en leerling verkoopster Hoog loon. Aanmelding: Grote Houtstraat/hoek Verwulft. INSTITUUT NIEUWE GRACHT 66 TEL. 15656 - HAARLEM Aanvang van de lessen voor beginners en gevorderden vanaf Zaterdag 20 Sept. 7.30 uur. Laatste week van inschrijving. Inschr dagelijks Vraagt prospectus Opleiding medal test Prlvéles op elk gewenst uur. Elke Zondagavond dansen van 811 uur. van MEUBILAIRE GOEDEREN MORGEN (VRIJDAG) ln GEBOUW „QUINTO" Lange Raamsfraat 14, Haarlem Telefoon 20597 Er is*1 voor ieder wat bij. Dus U komt vanzelf! Voor het opruimen van overcomplete goederen is „Quinto" het adres! En wij komen Uw goederen desgewenst afhalen (naamloze wagens). Porto's worden vergoed. Deurwaarder Erkend Veilinghouder CH. H. ERBRINK.H. L QUINT. Massief. Fraai. Duurzame Houtsoorten Prijzen vanaf 13.50 p. m2 gelegd. VLUGGE LEVERING' Inlichtingen: HANDELSONDERNEMING „INPROVER" Amsterdam, Rokln 107; Telefoon 4909440755

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3