Haarlems Dagblad „Amerika en Engeland willen de Verenigde Volken vernietigen" Assemblée Mr. van Klef fens klaagt over de UNO „Agressieve daad tegen Indonesië" Mr. van Schaik pleit voor uitbreiding van het aantal kamerleden Weerbericht 62e Jaargang No. 18739 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admln. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. 'Vnjclag 19 SeptemEer 1947 Verschbnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal /4,Franco.per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag by de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem JN DE ALGEMENE VERGADERING de Assembled, zoals zij nog veelal in de oude taal der diplomatie pleegt aange duid te worden heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marshall het falen van de Veiligheidsraad besproken, Sovjet-Rusland de schuld gegeven en enige voorstellen gedaan. Hij heeft geen blad voor de mond genomen. De volgende dag heeft de Sovjet-afgevaardigde Wisjinsky hetzelfde onderwerp besproken, Amerika en Engeland de schuld gegeven, Marshall's voorstellen afgewezen en zelf andere ge daan. De Rus heeft ook geen blad voor de mond genomen. Met enigszins matte belangstelling zal men in de vele landen, die bij de U.N.O. zijn aangesloten maar er weinig baat bij vinden, van dit nieuwe woorden- en voor- stellen-duel hebben kennis genomen. Het is alleen in zoverre interessant, dat het zich ditmaal in de algemene vergadering in- plaats van in de Veiligheidsraad afspeelt. Dit opent kans op een ietwat verschillend resultaat. Maar hoop op verbetering in de toestand zit er nog niet in. Want deze twee redevoeringen hebben de felle tegenstel ling tussen het Westen en het Oosten al leen maar bevestigd. En zolang die tegen stelling er is zal de U.N.O. niet verdej kun nen komen op basis van een Handvest, dat alleen met de medewerking van de grote mogendheden dus ook van Sovjet-Rus land kan worden herzien. Marshall's voorstellen houden enige pogingen tot verandering van de procedure in de U.N.O. in. Het voornaamste is, dat naast de Veiligheidsraad een soort Super- Veiligheidsraad van 55 leden zal worden ingesteld, die hij als „interim-commissie voor vrede en veiligheid" wil aanduiden. Alle leden van de U.N.O. zouden erin ver tegenwoordigd moeten zijn, vandaar het aantal 55. Deze commissie zou toezicht moeten houden op alle situaties en ge schillen, die vrede en veiligheid bedreigen. Verder wil hij een vermindering van het veto-recht aanvaarden in zoverre, dat dit zich beperken zal tot een'mogelijk verbod van uitvoering van militaire en economische maatregelen. Dus zou het dan niet meer mogelijk zijn dat (zoals Sovjet-Rusland in het Griekse geval heeft gedaan) zelfs het optreden van een internationale commissie van onderzoek door dit veto wordt belet. Wisjinsky noemt het voorstel inzake de interim-commissie in strijd met het Hand vest. Hij betitelt de Truman-leer en het Plan-Marshall allebei als inbreuken op be ginselen van de U.N.O. en pogingen van de Verenigde Staten om andere landen hun politiek voor te schrijven. Enzovoorts: u kunt het allemaal op deze pagina vinden. Wanneer het u even treffen mocht, dat de Verenigde Staten van poging tot het voorschrijven van hun "politiek aan Europa worden beticht, dient gij u te herinneren in welke situatie Polen, Hongarije, Bulgarije en Tsjecho-Slowakije ten opzichte van Sovjet-Rusland verkeren. De bezorgdheid voor de ongerepte souvereiniteit van andere landen, die wel eens door Amerikaanse financiële hulp geschaad zou kunnen wt>r- den, klinkt niet erg echt als zij uit Mos kou komt, dat op dit gebied al zoveel ge presteerd heeft. Wij zijn ook het geval niet vergeten van de regeringen, die zich bij de besprekingen over het Plan-Marshall wilden laten vertegenwoordigen en ten slotte moesten wegblijven omdat zij niet mochten van Moskou. Marshall heeft de Assemblée ook voor gesteld een resolutie aan te nemen, waar in de interventie van Joego-Slavië, Bul garije en Albanië in de Griekse burger oorlog wordt veroordeeld. Wisjinsky heeft de Assemblée voorgesteld, maatregelen te treffen tegen de aanwezigheid van Britse troepen in Griekenland en Transjordanië, van Amerikaanse troepen in China enz. Hoeveel zuchten zullen in de wereld op gaan bij het lezen van deze disputen! De mensheid komt er niet verder mee. En ofschoon er zo op het eerste gezicht wel een meerderheid van tweederden in de Assemblée denkbaar zou zijn voor Mar shall's voorstellen is het nog zeer de vraag, of die aangenomen zullen worden. Ver schillende regeringen zullen er tegen op zien, Rusland te contrariëren met de kans, dat het de U.N.O. verlaat en er weinig voor voelen, daarmee partij te kiezen in het conflict tussen Oost en West. Het is voors hands ook niet te duidelijk, wat de voor gestelde interim-commissie eigenlijk pre cies zou kunnen bereiken in hoeverre zij het eigenlijk verder zou kunnen brengen dan de Veiligheidsraad. Men kan de we reld niet regeren met statuten en commis sies onder verschillende titels, maar slechts met de wil tot samenwerking. Als die ont breekt, dient ernaar gestreefd te worden op een grondslag van wederzijds geven en nemen. Is het eenmaal zover dat men die gevonden heeft, dan kunnen statuten en commissies hem belichamen in bepalingen eis uitvoerings-maatregelen. Het min of mtóer vernuftig zoeken naar nieuwe vormen terwijl men elkaar wantrouwt en beschul digt, en in de hoofdzaken tegenover elkaar staat, leidt nooit tot resultaat. Deze een voudige feiten heeft ervaring al zo veel vuldig bewezen, dat men aan het rumoer der daverende redevoeringen te Flushing Meadows in feite geen grote betekenis kan hechten. De wereld kende deze tegenstel lingen »1. Mexico's minister van Buitenlandse Za ken, Jaime Torres Bodet, heeft in de As semblée bittere verwijten aan het adres der grote mogendheden gericht, omdat zij de U.N.O. verlammen door haar onenigheid. Hij heeft de Sovjet-Unie gewaarschuwd, die door misbruik van het veto-recht het vestigen van de vrede belet. Hij heeft ge zegd „Eigenbelang rukt alle idealen uiteen. De zaak van het Recht wondt verlamd". Velen zullen hem dit nazeggen. Wij kun nen ons trouwens allemaal kwaad maken op de grote mogendheden en bittere ver wijten tot haar richten. Maar met gelijk hebben komt men op zichzelf niets verder. Wat is het doel? Wat kan bereikt worden? Daar is een gans andere geest voor nodig dan die, welke in de U.N.O. het vanouds bekende en vanouds mislukkende dispuut der souvereine staten met het souvereine eigenbelang beheerst. Men moet niet wan hopen aan dc komst van die andere geest. Maar hij zal uit de volken moeten ont staan, met hun wil om waarlijk verenigd te worden. De wereld is nog te oorlogsmoe. Misschien zal binnen enkele jaren nog bijtijds een nieuwe geest opstaan en zich doen gelden. R. P. Door kortsluiting raakte gisteravond in een garage aan de Zijlweg een nieuwe auto in brand, I>e brand, die nog ln een beginstadium verkeer de. is door de eigenaar geblust. De auto kreeg practisch geen schade. W ISJINSKI PAREERT: „Het Marshall-plan is een vijandig blok tegen Oost-Europa en de Sovjet-Unie" Het antwoord van de Russische afgevaardigde op de UNO-vergadering, Wisjinski, op de rede van Marshall, was een aaneenschakeling van de bitterste verwijten. Hij noemde negen Amerikanen met name als oorlogsophitsers en verklaarde, dat Amerika „bron en reservoir" is van de propaganda voor een nieuwe, wereldoorlog. Hij verwierp de Amerikaanse voorstellen ten aanzien van het vetorecht en de per manente veiligheidscommissie en keerde zich tegen het Amerikaanse plan om Korea op de agenda te plaatsen. Tenslotte deed hij een dringend beroep op alle leden, om op straffe van de dood oorlogspropaganda in hun landen te verbieden, waaraan hij een nieuwe oproep tot algemene ontwapening en vernietiging van de voorraad atoombommen, die thans op de wereld gereed ligt, verbond. Wisjinski beschuldigde Amerika en Enge- Het door Marshall voorgestelde plan land ervan, geen ontwapening te willen en voor een „kleine algemene vergadering" haalde hierbij uitlatingen van Truman en ter controle van de Veiligheidsraad noemde Bevin aan. Het Marshall-plan noemde hij, Wisjinski niet ander? dan een slecht opge- evenals de Truman doctrine, een „regel- steld spelletje om de Veiligheidsraad te rechte schending van het UNO-Handvest". De bedoeling van de hulp aan Europa is niets anders dan een openlijk conflict met de Sovjet-Unie uit te lokken, aldus de Rus, en Europa ondergeschikt te maken aan de Verenigde Staten. Ten aanzien van de controle op de atoom energie zeide Wisjinski: „Wanneer de Ver enigde Staten bereid waren geweest' hun voorraad atoombommen te vernietigen, zou er een overeenkomst h<^»ben kunnen tot stand komen". Hij voegde erbij, dat Rus land nog blijft vertrouwen op een inter nationale controle, doch dat deze zich niet moet uitstrekken tot inbreuk op binnen landse aangelegenheden. „De Verenigde Staten zijn op het ogenblik van mening, dat zij het monopolie op het gebied dei- atoomenergie bezitten", voegde Wisjinski er veelbetekenend bij. De Amerikaanse politiek in Duitsland lokte de volgende Russische beschuldiging „De Verenigde Staten zijn van plan het bezette Duitsland te gebruiken als een der voornaamste bases voor expansie, zon- passeren. Resoluties Wisjinski besloot zijn rede met het voor stellen van een resolutie om de misdadige propaganda voor eengiieuwe oorlog te ver oordelen, welke propaganda voornamelijk in Amerika, Turkije en Griekenland werd gevoerd en er bij alle leden ten zeerste op aan te dringen om op straffe van de dood oorlogspropaganda in welke vorm ook verbieden. Tévens deed hij opnieuw een oproep tot algemene ontwapening én ver nietiging van de voorraad atoombommen van de Verenigde Staten. Verenigde Staten derde lid der Indonesië-commissie De Verenigde Staten hebben de uitno diging van Australië en België om als derde mogendheid zitting te nemen in de der rekening te houden met de vroegere drie-landencommissie van de Veiligheids slachtoffers van Duitsland. Het Marshall- j raad, welke zich zal bezig houden met het plan vormt een vijandig bloc tegen de lan- j Indonesische probleem, aanvaard, den van Oost-Europa en de Sovjet-Unie". Hij verwierp het voorstel van minister Marshall om het Korea-probleem op de agenda te plaatsen en zei verder dat Rus land zich ten hevigste zou verzetten tegen welke poging ook om het vetorecht der grote mogendheden te beperken. In een verwoede uitval verklaarde hij, dat de Ver enigde Staten de bron en het reservoir vormen voor propaganda voor een derde wereldoorlog gericht tegen Rusland. Met name noemde Wisjinski negen oor logsophitsers, waaronder John Foster Dul les, de Amerikaanse afgevaardigde bij de Algemene Vergadering, die op dat ogen blik in de zaal aanwezig was. Voorts noemde hij Charles Eaton, voorzitter van het Comité voor Buitenlandse Zaken van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden. De eerste „D.P.'s" in ons land Gisterenmorgen arriveerde op het sta tion te Venlo het eerste transport van „Displaced Persons", voor wie Nederland een tweede vaderland zal zijn. Zij hadden een vermoeiende reis van 36 uur achter de rug, bijna niets gegeten en in 't geheel niet geslapen. Het transport bestond uit 230 mannen en vrouwen, afkomstig uit Polen en de verschillende voormalige Bal- tische staten, die om verschillende rede nen niet naar hun vroegere vaderland wensen terug te keren. De meesten be zaten niets meer dan de kleren die ze aan hadden. De afdeling Venlo van het Rode Kruis had op het stationsplein een open luchtbuffet ingericht, dat door met vlaggen omringde en door schijnwerpers! belichte op schriften de DP's een welkom in Neder land toeriep. Op het station waren ver tegenwoordigers van verschillende ar- beidsbureaux, een deputatie van de mij nen en afgevaardigden van diverse fabrie ken ter begroeting aanwezig. WIELRIJDER VERONGELUKT. Op de Asselsestraat te Apeldoorn :s dc 72-jarige wielrijder S. Z., door een uit een zijstraat komende vrachtauto aangereden. De man werd naar het Julianaziekenhuïs gebracht, waar hij na korte tijd overleed. Het woord is aan.. Waf nog het minst vermoeit is de arbeid. f,Eeri kleinere mogendheid kan haar belangen niet aan haar toevertrouwen" „Nederland legt de UNO drie maatsta ven aan", aldus mr. E. N. van Kleffens in zijn rede in Tarrytown Jcr gelegenheid van de UNO-week, „en wel. is dit een onpartij dige, objectief oordelende organisatie: is dit een effectieve organisatie; is dit een organisatie waaraan de kleine mogendhe den veilig hun belangen kunnen toever trouwen?" Hoewel er naar deze maatstaven gcre- '•<C Als een gevolg van de langdurige droogte is de waterstand van de Rijn bij Arnhem momenteel zeer laag, lager dan sinds mensenheugenis. Scheepjes in de „Nieuwe Ha ven" liggen daardoor op het droge en de verbinding tussen Rijn en haven is niet meer te bevaren. Rusland contra Nederland Ten aanzien van Indonesië verklaarde Wisjinsky gisteren in zijn rede tot de Alge mene UNO-vergadering: „Wij kunndn niet nalaten over de gebeurtenissen in Indonesië uit te weiden. Deze gebeurtenissen kunnen niet anders gebrandmerkt worden dan als een daad van agressie begaan tegen het In donesische volk door een staat, die lid is van de Verenigde Volken. De niet uitgelokte aanval van Nederland tegen de republiek heeft de gerechtvaardigde verontwaardiging gewekt van alle eerlijke heden over de ;ehele wereld. „Hebben de Verenigde Volken hun ver plichte hulp geboden aan d'e Indonesiërs? Wij allen weten dat dit niet het geval is ge weest. Ten gevolge van de behandeling van de Indonesische kwestie voor de Veilig heidsraad hebben zekere staten pogingen aangewend om het belang van de ontwik kelingen in Indonesië te verkleinen en mis bruik te maken van de beslissingen van de Veiligheidsraad, welke in genen dele als af doend kunnen worden beschouwd ter be scherming van de wettelijke belangen van de Indonesische republiek, welke een slachtoffer werd van een militaire aanval. Het is duidelijk dat doof zulke beslissingen het prestige van de Verenigde Volken al leen maar wordt ondermijnd." TWEEDE KAMER Dinsdag regeringsverklaring over Indië (Van onze parlementaire redacteur) President v. Schaik, die reeds onder het districten-stelsel, nog in 1917. zijn intree in de Kamer deed, kent haar ten volle en is tevens geheel en al doordrongen van de waarde, die het Parlement bezit. Daar, zo ving hij de rede. aan, ter gelegenheid van de aanvaarding van zijn herbenoeming tot voorzitter uitgesproken, kan1 mei®'de weerklank bespeuren van wat leeftin geest en hart van ons volk. Na gewaagd te hebben van de verrijking die hem het pre sidentschap oplevert door hptgeen hij in 's lands vergaderzaal leest en hoort, pleit te mr. v. Schaik voor het denkbeeld om het aantal Kamerleden uit te breiden. Vroeger had hij die opvatting niet gekoesterd, maar door de ervaring was hij tenslotte tot dit inzicht gekomen. De ervaring dat in de loop der jaren de taak van het Kamerlidmaatschap steeds zwaarder was geworden. Men denke aan de toenemende omvang van de te behan delen, dus ook te bestuderen, economische en sociale onderwerpen, aan de verblijden de uitbreiding van de belangstelling voor de internationale vraagstukken (schaduw zijde: meer dan eens zien zich afgevaar digden, doordat zij als gedelegeerden in werk op dit gebied betrokken worden, tot langdurig verblijf in den vreemde en zo doende tot onttrekking van hun parlemen taire taak gedwongen) en aan de'grotere plaats die het politiek beleid ten aanzien van overzeese vraagstukken in de Kamer werkzaamheden is gaan innemen, iets wat volgens de president ook na de te wijzi gen constitutionele verhoudingen het ge val zal blijven. Aangezien de volksvertegenwoordigers door deze opvoering van hun werk te wei nig gelegenheid dreigen te krijgen tot ge regeld contact mét de burgerij en haar maatschappelijke problemen welk ge ringer contact ongewenst is verdiende in de ogen van mr. v. Schaik zijn suggestie om te komen tot een groter aantal Kamer leden, waardoor ieder hunner wat minder „parlementair overwerk" op zich zal voe len drukken, ernstige overweging. Nadat de president mej. mr. de Vink (K.V.P.), die de nu al negen maanden du rende vacature-v. Poll eindelijk komt ver vullen, had geïnstalleerd, volgden benoe ming van allerlei commissies en de trek king der afdelingen. Dan, met het oog op benoeming van de voorzitters van de af- Minder brood voor het einde van dit jaar? Minister Mansholt naar Amerika Volgens United Press heeft een Neder lands deskundige, verbonden aan de Ne derlandse legatie in Washington, verklaard, dat de Nederlandse regering waarschijnlijk gedwongen zal zijn het broodrantsoen voor het eind van het jaar te verlagen, wartneer de Nederlandse minister van Landbouw, Mansholt, bij zijn bezoek aan de Verenigde Staten in October, de Amerikaanse rege ring er niet toe kan bewegen de Novem- ber-toewijzing van 34.000 ton graan te ver hogen. Hij zei, dat de Nederlandse regering waarschijnlijk het rantsoen brood moest verlagen om de voorraden te sparen, in dien er geen vooruitzicht is om meer graan van Amerika te verkrijgen. Hij zei verder, dat minister Mansholt er waarschijnlijk ook op zal wijzen, dat ten- gevolge van gebrek aan invoer van vee delingen even schorsing van de openbare .voeder, de waardevolle Nederlandse zuivel- vergadering. industrie, zo belangrijk voor de Neder- Terstond bij dc heropening kon de voor- landse export in vooroorlogse dagen, niet zitter mededelen, dat a.s. Dinsdag om l'op de huidige basis kan gehandhaafd uur de Regeringsverklaring betreffende In- blijven. donesië komt. Later op de middag of des De vraag waar dc Nederlanders zich avonds zal dan het debat daarover plaats j voorgesteld zien, is hoe de huidige veesta- hebben. nel intact te honden. Hii verklaarde dat di Tevens werden aan de agenda zowel de Donderdagavond kwam de Deense zwemplo cg in Haarlem aan, die Zaterdag en Zondag aan internationale wedstrijden van JSDe Waterratten" in het Sportjondsenbad deel neemt. De heer G. Voogd, voorzitter van deze zwemclub verwelkomde de gasten. Van links naar rechts Grete Sorensen. Karen Af. Harup, Birthe Ove-Petersen. Grethe Andersen, Thomas Christenscn. G. VoogdInge Becken-Gugersen, Grethe Moller, Elvi Svendsen, Fritze Nathansen, interpellatie-Hoeke over de bakkersstaking als die van-ir. Vondeling over de Land- bouw-problemen toegevoegd. Het Kabinet had tenslotte weer van zijn aanvankelijk plan om nog deze week met de Regerings verklaring voor de dag te komen afgezien, mede om de verlate terugkeer uit Amerika van dr. van Mook. Het overleg over de in ternationale en de Indonesische zijde der kwestie was nu nog niet ver genoeg ge vorderd om tekst en uitleg te kunnen ge ven, zo heette het. Algemene tevredenheid over de jaarbeurs De gisteren geëindigde Najaarsbeurs is volgens de voorlopige indruk uitstekend geslaagd. Voor het overgrote deel is men zeer tevreden over de gedane zaken. Door een willig aanbod, waarbij de vraag over het algemeen niet achterbleef, was de markt levendig. Zowel aan de binnenlandse als aan de buitenlandse vraag kon in vele opzichten worden voldaan met inachtne ming van een redelijke levertijd. De be langstelling van de buitenlandse firma's verheugend groot en in verhouding met de voorgaande beurzen belangrijk toe genomen. Vooral op de agrarische afde lingen, die een zeer ruim overzicht gaven 'van de vele nieuwigheden zijn goede zaken gedaan. Op de laatste dag van de Jaarbeurs is aan zes firma's, die 25 keer aan de beurs hebben deelgenomen, namens de raad van beheer een oorkonde uitgereikt. Overeenstemming in de ministerraad (Van onze parlementaire redacteur) Uit wat wij omtrent de loop van zaken in de gisteren gehouden buitengewone Ministerraad, waar ook'de luitenant-gou verneur-generaal alsmede prof. Schermer- horn en de heer Van Poll aanwezig waren, vernamen, valt op te maken, dat er een zeer grote mate van overeenstemming in de bijeenkomst aanwezig was. Dat de regerinj de door haar aan de Tweede Kamer af te leggen verklaring niet nog deze week heeft kunnen uitspreken, maar pas a.s. Dinsdag, schijnt vooral zijn oorzaak te vinden in de overweging, dat men het stuk ditmaal zo rustig mogelijk van alle kanten went te overwegen, hetgeen met de verklaring van 10 Juli niet het geval geweest zou zijn, met de verschillende bedenkelijke gevol gen daarvan. pel intact te houden. Hij verklaarde dat de varkens-stapel belangrijk is verminderd wegens gebrek aan voeder. Zijt gij tevreden over de VNO? Instituten voor opinie-onderzoek in acht verschillende landen hebben tege lijkertijd een enquête gehouden over de vraag: „Zijt gij tevreden over het op treden van de UNO tot op heden, of niet?" De percentages der antwoorden waren: Niet Tevreden tevreden Frankrijk 9 30 Verenigde Staten 33 51 Nederland 13 52 Canada 26 38 Australië 26 39 Zweden 13 21 Denemarken 16 42 Noorwegen 32 30 De overigen hadden geen oordeel. Congres van ex-politieke gevangenen uitgesteld Het hoofdbureau van de Nederlandse Vereniging van Ex-politieke gevangenen heeft in een spoedvergadering besloten het jaarlijkse congres, dat van 24 tot 27 Sep tember in Maastricht zou worden gehou den, af te gelasten en binnen 'n maand in de plaats van een andere afdeling te orgai- seren. De motieven, die het hoofdbestuur hier toe hebben gebracht, zijn naar men ons van de zijde van dit hoofdbestuur mede deelt, gelegen in de volgende feiten: In een der Zuidelijke bladen werd een grote reserve gemaakt ten opzichte van de vereniging en werden zeer ernstige bezwa ren gemaakt tegen het houden ener cause rie op dat congres door een tweetal hoofd bestuursleden op grond van hun politieke overtuiging. Aan het hoofdbestuur is medegedeeld, dat plaatselijke en provinciale autoriteiten die aanvankelijk hun volle medewerking hadden toegezegd, deze medewerking niet zouden verlenen, indien bedoelde hoofd bestuursleden in het openbaar het woord zouden voeren. DE „NIEUW HOLLAND" MORGEN IN AMSTERDAM. Het ss. „Nieuw Holland" met 830 repa- triërenden aan boord wordt Zaterdag in de loop van de ochtend te IJmuiden ver wacht. De debarkatie zal om 14 uur te Amster dam geschieden. kend ongetwijfeld enige aangename ver rassingen geboekt zijn. is men in Neder land over het algemeen teleurgesteld. Wat betreft de eerste maatstaf refereer de mr. van Kleffens aan kwesties waarbij het gebrek aan onpartijdigheid geleid had tot het in behandeling nemen ervan door de Veiligheidsraad, hoewel de bevoegdheid van die instantie geenszins vaststond. Dit heeft in Nederland een zeer slechte indruk gemaakt, zei hij. Wanneer een openbaar lichaam begint de rechtsregelen, die hun handelingen be palen, te miskennen, voorspelt dit een wil lekeurig machtsgebruik of de aanvang van zijn eigen ontbinding. Dit is een zeer, zeer gevaarlijke tendentie, en in Nederland zijn wij daarover ten zeerste verontrust. „Wan neer men het handvest slecht of verkeerd gesteld acht, laten wij er dan verbete ringen in aanbrengen, doch zolang het is zoals het daar ligt, moeten wij ons ei* ge heel en al aan houden". Wat de effectiviteit van de UNO betreft meende mr. van Kleffens, dat de Spaanse en Griekse kwesties, die der atoom-energie en der D.P.'s wel bewezen hadden, dat het hiermee niet schitterend gesteld was. Bittere ondervinding „Ten derde dan de vraag, of een kleinere mogendheid in vol vertrouwen zijn be langen kan toevertrouwen aan de verschil lende organen van de UNO", zei mr. van Kleffens. „Bittere ondervinding doet ons zeggen: Neen. Bij de recente behandeling van de Indonesische kwestie moest ik op verschillende gronden protest en beklag uitbrengen, en al die gronden stonden in verband met de wijze waarop de zaak be handeld werd, een manier, welke ten onzen nadele partijdig was. Wij kregen in het geheel geen gelegenheid, zelfs niet de ge bruikelijke drie dagen, om onze zaak voor te bereiden. Toen ik om een uitstel van niet meer dan twee uren verzocht, omdat ik een belangrijke telefonische mededeling van mijn regering verwachtte, werd dit ge weigerd. Belanghebbende Indonesiërs, de vrijelijk gekozen vertegenwoordigers van een twaalf millioen mensen, weigerde men te horen. En boven alles ging de Veilig heidsraad niet ernstig in op de vraag of zij te dezer zake bevoegdheid bezat. Zoals ik reeds zeide, weigerde de raad, ondanks gerezen ernstige twijfel, het inter nationaal gerechtshof om zijn oordeel te vragen, ja, in openbare bijeenkomst werd zelfs verklaard, dat een dergelijk oordeel een hinderlijk dwangbuis voor de raad zou kunnen blijken te zijn". Geen wonder, dat de mensen in Neder land critisch staan tegenover de UNO. Zij hadden zich enthousiast, zij het onder een zeker scepticisme, aangesloten, doch zij zijn ernstig teleurgesteld Zij weten dat zij niet de enigen zijn, die zo teleurgesteld en verontrust zijn. Twee opvattingen Ten aanzien van het veto-recht zeide mr. van Kleffens: „Dit recht, aangediend als een waarborg voor de eenheid van de grote mogendheden, blijkt in werkelijkheid in de meeste gevallen gebruikt te worden om datgene te belemmeren, wat de grootst mogelijke meerderheid van dc grote mo gendheden als' nuttig of noodzakelijk be schouwt. „Wij staan hier tegenover twee opvat tingen omtrent vrijheid: enerzijds de opvat ting, dat eenstemmigheid de beste waar borg biedt voor de individuele vrijheid en anderzijds, dat de vrijheid het best gewaar borgd wordt door de meerderheids-regel. Het is op zijn minst opmerkelijk, dat het Handvest de eerste opvatting heeft aan vaard voor de grote mogendheden, en de tweede voor de kleine landen". Hatla daagt uit tot gecontroleerd referendum De republikeinse vice-president, Mohammed Hatta, daagde heden te Fort de Koek de Nederlanders uit een internationaal gecontroleerd refe rendum te laten houden, waarbij negen millioen inwoners vrijelijk kunnen kiezen of zij de huidige republiek wensen dan wel „kleine, door Nederland gecontroleerde marionettenstaten". Hatta deed dit voor stel in een interview na aankomst van de öonsuls te Fort de Koek. De consuls had den een lange conferentie met Hatta. Deze zeide voorts, dat de republikeinse regering van Sumatra het aanbod van Sjarifoeddin ondersteunt, namelijk om de onderhande lingen met de Nederlanders te hernieuwen mogelijk op basis van Linggadjati mits een derde mogendheid toezicht houdt op de onderhandelingen teneinde eenzijdige Nederlandse interpretaties van eventuele toekomstige overeenkomsten te verhin deren. Hatta vervolgde met te zeggen, dat hij persoonlijk de voort te zetten strijd voor de Indonesische onafhankelijkheid vanuit het binnenland op Sumatra zou leiden, indien de Nederlanders weigeren te onder handelen en naar Djokja zouden opmar cheren. Hatta zeide, dat de ware kracht van het separatistisch streven te Palem- bang, Padang en op de Oostkust van Su matra zou blijken, indien de Nederlanders het aanbod van de republiek zouden ac cepteren. Volgens Hatta staat 70% van de bevolking afwijzend tegenover het separatistische streven van de Malinogc- bieden. OPNIEUW WARM. Verwachting, medegedeeld door het K.NM.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond: Wisselend bewolkt, warm weer met enkele plaatselijke buien, hier en daar vergezeld van onweer. Des nachts wei nig wind. met enkele nevel- of mist banken. Overdag tijdelijk matige wind uit Zuidelijke richtingen. Zaterdag 20 September: Zon op 8.21 uur. onder 18.46 uur Maan op 13.19 uur. onder 21.07 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1