3 Italiaanse communisten ondergraven het voetstuk van de Gasperi's regering Deense zwemsters verlangden naar rust Een vastberaden missie speurt naar onze vermisten Wereldnieuws VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1947 „Koning" Vittorio wil met stakingen winnen (Van onze Romeinse correspondent). De Amerikaanse persagentschappen heb ben als de algemene opinie in de Verenigde Staten gemeld, dat West-Europa niet wach ten kan op het plan Marshall, doch in af wachting van dat plan onmiddellijk hulp nodig heeft om herfst en winter door te komen. Het meest bezorgd maakt men zich over Frankrijk en vooral over Italië. En terecht. Op het eerste gezicht ziet het er in Italië nog zo gek niet uit. Alles is te koop, schijnbaar in dezelfde overvloed als voor de oorlog. Het gaat er op de plaatsen, waar de vreemdeling komt, vrolijk en weelderig toe. En in werkelijkheid staat men voor de rand van een afgrond. Het leven wordt met de dag duurder. Voor de arbeidende klasse, afgezien van de anderhalf millioen schraal gesubsidieerde werklozen, is dit niet zo erg, daar de lonen naar verhouding hoger zijn dan voor de oorlog. Zeer moeilijk hebben het de amb tenaren en alle personen, die een betrek king hebben bij Rijk of Gemeente. En tra gisch is de toestand der pensioentrekkers. De regering heeft enkele maatregelen moeten nemen, die verre van populair zijn: verdubbeling der posttarieven, verhoging met 40 procent der spoorwegtarieven enz. Deze prijsverhogingen drukken uit de aard der zaak op de prijzen van alle artikelen en dragen dus bij tot de algemene prijs-, stijging. Ook de prijs van het brood is ver dubbeld, doordat de Regeiyng niet langer subsidies betaalt aan boeren en molenaars. Doch in dit geval worden de hogere lasten uitsluitend door de meer welgestelden ge dragen, daar alle arbeiders en ook de werk lozen een „toeslag voor duur brood" ont vangen, overeenkomend met wat zij voor het dagelijks rantsoen voor zichzelf en hun gezin meer moeten betalen. De vroegere regeringssubsidie is dus afgewenteld op de werkgevers. Het spreekt vanzelf, dat de communisten ih hun strijd tegen de rege ring van de Gasperi die laatste bijzonder heid „vergeten" en, de broodprijs onder het bewind der drie partijen stellende naast die van thans, de Gasperi als „uithonge raar des volks" beschimpen. Communisten in het offensief. En daar mee zijn wij op het meest zorgwekkende punt aangekomen. De uiterst linkse par tijen zijn vastbesloten het vierde kabinet- de Gasperi te doen vallen. Zij zijn een of fensief begonnen over de gehele linie: in het parlement door de vertrouwensvraag te stellen, in het land door stakingen en onlusten. Op 23 September a.s. zal tenge volge der motie van wantrouwen, inge diend door Nenni, hoofd der met de com munisten samenwerkende socialisten, de binnenlandse en economische politiek van de regering onder de loupe worden geno men: tegelijkertijd komt de motie van Toglïatti in behandeling, volgens welke de fundamentele democratische vrijheden worden aangetast, daar de politie manifes ten laat verwijderen, die het beleid der re gering critiseren (voor zover ons bekend gaat het om manifesten, waarvoor het ver schuldigd zegelrecht niet was voldaan, doch dit zal bij de bespreking wel blijken). Het zullen voor de Gasperi moeilijke dagen worden en een nieuwe ministercrisis is niet onwaarschijnlijk. Het grote stootblok in de strijd tegen de regering is het Algemeen Vakverbond, dat onder communistische en uiterst links ge oriënteerde socialistische leiding staat. Het vakverbond roept de arbeiders op tot „ge disciplineerd protest" tegen de prijsstij gingen. Doch in christelijk-democratische kringen beweert men, dat naast deze offi ciële gematigdheid van het verbond een andere geheime actie wordt gevoerd. Aan de meestal communistische leiders der fabrieksraden werden geheime instruc ties gegeven om de arbeiders tot staking en sabotage op te zetten met het zuiver politieke doel de wederopbouw te vertragen en dus de regering te ondermijnen en zo mogelijk ten val te brengen. Openlijk steunt het Algemeen Vakv erbond de grote staking der landarbeiders in Noord-Italië, waarbij thans reeds een millioen man betrokken zijn- De communist de Vittorio, hoofd van het Algemeen Italiaans Vakverbond, en daar mee wellicht de machtigste man in Italië, schijnt zelfs niet afkerig te zijn van sym pathiestakingen der fabrieksarbeiders in het Noorden, om de zaak der dagloners en boerenknechts te steunen. De staking staat in verband met het af sluiten van een collectief contract en duurt inmiddels al meerdere dagen. Zij berok kent het land grote schade. De suikerbieten (een oppervlakte van 100.000 h.a.) zijn eerst voor een derde deel uit de grond; twee derde met een waarde van 12 milliard Lire loopt gevaar te verrotten. Er staan 700.000 ton rijst te velde tol een waarde van 40 milliard, die in de tweede helft van Sep tember geoogst moeten worden, willen ze niet verloren gaan. Hennep, mais en late tomaten lopen gevaar. En indien ook de melkers en melksters en de knechten, die tot nu toe het voer bleven verzorgen, gaan staken, dan zou de ramp ontzettend wor den, daar de Po-vlakte 2,8 millioen stuks vee telt. Dat deze staking fcieer politiek dan eco nomisch is, wordt duidelijk, wanneer men weet dat een dagloner bij de rijstoogst 2000 'Lire (ruim 15 gulden) per dag verdient, hetgeen meer is dan een fabrieksarbeider .heeft. Het leven is in Italië ongeveer drie maal zo duur als in Nederland, doch op het platteland is 2000 Lire veel. Warenhuis kocht lippenstiften Zes straalvliegtuigen voor onze luchtmacht Op de grootste militaire luchtbasis van Nederland, het vliegveld Twente, waar ook de jachtvliegschool is gevestigd, zul len waarschijnlijk nog dit jaar zes Gloster Meteor-vliegtuigen worden gestation- neerd, die deel zullen uitmaken van de Nederlandse luchtstrijdkrachten. KANTOORHOUDER P. T. T. GEARRESTEERD. De rijksrecherche heeft de Zaandammer B. B. de W. gearresteerd, die een agent schap van de posterijen aan de Westzijde te Zaandam beheerde en in die functie te hoge porti berekende voor ter verzending aangeboden poststukken. Het onderzoek aangaande de tijd waarover de malversa ties zijn gepleegd en het bedrag der ver duisterde gelden, duurt nog voort. Een vermoeid uitziend gezelschap Denen stapte Donderdagavond op het Haarlemse perron tegen achten uit de trein. De Deense zwemsters Karen M. Harup, drievoudig Europees kampioene, Fritze Nathansen, kampioene borstcrawl, Greta An dersen. Grethe Sörensen, Elvi Svendsen en Birthe OvePetersen, de schoonspringster Inge BeckenGugersen. de kampioen-springer Tho mas Christeosen en de leidster van de ploeg mevrouw Grethe Moller, waren des morgens in Parijs op de trein gestapt, waar zij Woensdag avond laat uit Marseille waren aangekomen. Lange tijd hadden zij gereisd en zij verlang den naar rust. Eerst waren zij echter nog korte tijd In hotel Lion d' Or gezellig bijeen met be stuursleden van de Haarlemse Zwem- en Polo club ..De Waterratten", die de gastheren zijn gedurende het verblijf tot Maandag. Tijdens de gesprekken kwam wel tot uiting, dat zij ver moeiende dagen achter de rug hadden. In Monte Carlo hadden zij het druk. 's Morgens, 's mid- 35.000 DOSSIERS Kolonel van Lanschot en zijn mensen laten „geen steen op de andere van een kellner Voorzifter der NCRV gearresteerd Belastingontduiking vermoed De fiscale recherche te Wageningen heeft de voorzitter van de Nederlandse Christelijke Radio Vereniging, mr. A. van der Deure, gearresteerd. Het zou hier een ernstig geval van belastingontduiking be treffen, waarnaar op het ogenblik een uit gebreid accountants-onderzoek wordt in gesteld. Mr. van der Deure, die in het po litiebureau te Ede is opgesloten, zal Za terdag voor de officier van justitie te Arnhem worden voorgeleid. De radio geeft Zaterdag HILVERSUM I, 301.S M. 7.00, 8.00. 10.00. 20 00. 23.00 uur Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Morgengebed. 8.15 Pla ten. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen, n.co Voor zieken. 11.45 Platen. 12.00 Plano. 12.30 Weerover- zicht. Welk boek, 12.38 Dansorkest. 13.00 Strijd krachten. 13.45 Films. 14.00 Platen. 14.30 Toneel. 55.00 Voor de jongeren. 15 15 Jonge luisteraars. 55.45 Kiosk. 16.00 Musette. 16.30 Gregoriaans. 17.00 Voor de Jeugd. 18.00 Piano-duo. 18,15 Weekover zicht. 18.30 Strijdkrachten. 19 20 Lichte muziek, 20 05 Actualiteiten. Gewone man. 20.30 Lichtba ken 21.00 Gevarieerd programma. 22.00 Operette. 22.45 Avondgebed. 23.15 Strijkkwartet in as op. 131. van Beethoven. HILVERSUM II. 414.5 M.. 218 >1. en 1875 M. 7 00. 8.00, 13.00, 18.00. 20.00, 23.00 uur Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Platen. 8.18 Sil- vestri-kwartet. 8.35 Platen. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voordracht. 10.35 Oude muziek. 11.00 Opera. 12 00 Musette. 12.30 Weerpraatje. Dansorkest. 13.20 Platen. 14.00 Het Nederlandse lied. 14.15 Kamer orkest. 15 00 Dr. G. Stuiveling over Hei-man Gorter. 15.15 Koperkwartet. 15.30 Prof. G. J. Re- nlcr: „De Sociaal-democratie in Engeland". 15.45 Mexicaanse" muziek. 16.05 A. J. C.-uitzending. 16.30 Lichte muziek. 17.00 Sport. 17.30 Klankbeeld over het reddingswezen langs de kust, 18.15 So cialistische liederen op orgel. 18.30 Voor de jeugd. 19.00 Pianomuziek van Schumann. 19.30 Klank beeld voor de jeugd. 19.45 Is de Bijbel een ver velend boek?. 20.15 Revue. 21,15 Socialistisch commentaar. 21 no Operette. 22 00 „Spot niet met waai-cgsiziv' luisteiipcl. 22.30 Operette. 23.15 Dansmuziek, Het Bijenkorfproces loopt ten einde. De Amsterdamse tuchtrechter, ipr. Bletz, be steedde de zitting van Donderdag, welke werd bijgewoond door de plaatsvervangend directeur-generaal voor de prijzen, drs. Behrens, aan de ondervraging van de in kopers van het concern. Uit hun antwoorden concludeerde mr. Bletz, dat bij de inkoop de persoon van de verkoper onbelangrijk was. Het artikel stond woorop. Kwam een onbekende met een bruikbaar artikel tegen een redelijke prijs, dan werd het ook genomen. Zo kocht men in Den Haag lippenstiften van een kellner, die niet wilde vertellen hoe hij er aan gekomen was. Een der directeuren gaf een korte uit eenzetting crvër de stand van het bedrijf bij de bevrijding. Van de 311 mensen, die na de oorlog een functie bekleedden waren er slechts negentig, die reeds voor Mei 1940 in het bedrijf werkzaam waren. De nieuwe inkopers moesten in zeer korte tijd worden opgeleid. De directeur tekende protest aan tegen de wijze waarop het onderzoek tegen de zaak geleid is. In het najaar van 1945 heeft een prijsvormingsambtenaar inzage van stukken gevraagd. De directie was de mening toegedaan, dat men hiermede zijn medewerking verleende aan "belangrijk werk op het gebied van prijsvorming in ons land. Toen de directie echter gewaar werd, dat de aldus verkregen inlichtingen aan de prijsbeheersings-organen werden doorgegeven, is verdere inzage der stukken geweigerd en een deel der administratie „ondergedoken". De prijsbeheersing daar entegen zegt, dat zij de directie ondubbel zinnig te kermen heeft gegeven welk doel het onderzoek had. Volgende zitting 23 September. KOOPMANS' KINDERMEEL I- Prinses Juliana bezocht maatschappelijk congres Prinses Juliana woonde Donderdag de ochtendzitting bij van een congres van de Internationale Vereniging voor Maat schappelijk werk, dat deze week in het Palace-hötel te Scheveningen gehouden wordt. Nadat dr. Réné Gand, de voorzitter, de Prinses met een kort woord welkom had geheten begon de zitting die H.K.H. in haar -kwaliteit van ere-voorzitster presi deerde. Rapporteurs van verschillende commis sies brachten eindconclusies uit over werkvergaderingen en verschillende spre kers constateerden over het algemeen een vooruitgang op alle gebieden, hoewel allen wezen op personeelsgebrek. In de middagzitting waren bespreking van het vluchtelingenprobleem en de op richting van een internationaal informa tiebureau aan de orde. Collegegelden worden onderzocht Volgens het A.N.P. ligt het in het voor nemen van de rriinister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, een commis sie in te stellen, die zal dienen te onder zoeken of en in hoever een herziening van de regeling der collegegelden gewenst is. I N DEN HAAG huist een instantie, waar 1 slechts een vijftiental mensen aan ver bonden is. Die mensen hebben tot taak binnen de kortst mogelijke tijd een 35.000 dossiers door te werken. Dat „binnen de kortst mogelijke tijd" is niet zo maar een frase, maar een gebiedende noodzaak. Want dje dossiers bevatten de scha mele gegevens van de Nederlandse ver misten uit de bezettingstijd. Bij dat getal komt over enige tijd mo gelijk nog een gedeelte van de 90.000 ge vallen van vermiste Joodse Nederlanders, namelijk het gedeelte, dat niet door „mas- sa-tracing" opgelost kan worden. De 35.000 zijn de lastige gevallen, die door repatriëringsinstanties „opgegeven" zijn. Maar niet door de „Missie tot opspo ring van vermiste personen uit de bezet tingstijd", want zo heet dat groepje men sen dat voor deze papieren rijstebrijberg staat. Dat weet namelijk niet van opge ven, tot onomstotelijk is komen vast te staan, wat of er met de vermisten is ge beurd of tot al het menselijk-mogelijke is Als men zo'n dossier eens bekijkt, be seft men dat goede wil alleen niet voldoen de is. Meestal zit er een briefje in van de familie, een briefje dat smeekt om zeker heid omtrent het lot van zoon of dochter, man of verloofde. Dan een eindeloze sta pel invulformulieren „Is er iets bekend over....?". Er is bijna nooit iets bekend en als het heel mooi is, zijn er een paar verklaringen van mede-kampbewoners, vaak nog tegenstrijdig. Met dat materiaal gaat de missie van kolonel van Lanschot aan het zoeken. Voor een beter begrip van wat er daar in Den Haag gebeurt, is het niet ondienstig iets van deze kolonel te vertellen Zelf een ex-illegaal, zelf een ex-politieke ge vangene, zette de 32-jarige officier zich onmiddellijk na de bevrijding aan het werk om Nederlanders in Duitsland op te spo ren. Hij kreeg na enige tijd een opdracht om een missie te vormen, die zich speciaal op het „tracen" van vermiste militairen toelegde en gezien het succes van het werk dezer missie (in 75% der gevallen kon zekerheid over het lot van de betrokkene gegeven worden) legde het departement van sociale zaken nog niet zo lang ge leden beslag op hem- Om precies te zijn functionneert de missie thans ruim zes weken. Zij voert het feitelijke opsporingswerk uit en het Natio nale Opsporingsbureau, waarvan de werk zaamheden aan het Rode Kruis zijn op gedragen, heeft een administrerende en registrerend taak. Aan dit bureau Vla mingstraat 2, moet men ook de aanvragen indienen. Het is begrijpelijk, dat men het met de mensen hier in Holland niet af kan. Ook in het buitenland zitten vertegenwoordi gers, een man of zeven in totaal, verspreid over de Amerikaanse zöne, de Britse zóne en Polen. De werkwijze. Komt er van het opsporingsbureau een geval binnen, dan begint men de gegevens te inventariseren, vervolgens en dit is het geheim van de smid in casu de kolonel gaat men in Ne derland aan het werk. Men bezoekt de aanvrager, men tracht mensen te vinden, die de vermiste in Duitsland hebben meegemaakt, kortom men ver zamelt hier te lande alle mogelijke gegevens. Heeft men die bij elkaar, dan krijgt de betrokken vertegen woordiger in het buitenland pas zijn opdracht. Het is eenvoudig te begrijpen, dat deze werkwijze veel sneller en efficiënter gaat, dan wanneer men in het wilde weg in Duitsland zou gaan zoeken naar de spreek woordelijke naald in .de hooiberg. Het is even begrijpelijk, dat zelfs deze methode alleen uitvoerbaar is, wanneer een zorgvuldige „planning" er aan vooraf gaat. Zowel in binnen- en buitenland krijgt de man, die in een bepaalde stad informa ties gaat halen, een opdracht mee, die op verschillende dossiers betrekking heeft. De mensen in het buitenland doen be halve deze individuele „tracing" ook nog „massa-tracing", dat wil zeggen naast het zoeken naar bepaalde Nederlanders ook het zoeken naar Nederlanders in het alge meen. Hun werk zou volslagen onmogelijk zijn, indien zij in het .buitenland niet de steun en de medewerking van de verenigingen van ex-politieke gevan genen hadden, internationaal gebun deld in de FIAPP (Fédération Inter nationale des Ancïëhs Prisonniers Politiques). Zo doet in Duitsland bij voorbeeld de „Verein der Verfolgten des Nazi-regimes" uiterst nuttig werk. Dat hierbij de relaties, die Kolonel van Lanschot tijdens en na de oorlog op gedaan heeft bij alle geallieerde na ties goed van pas komen, is duidelijk. Nederlanders in Rusland. Eén legende wil kolonel van Lanschot uit de wereld helpen, namelijk dat het aan tal Nederlanders dat in Rusland „vastge houden" wordt, maar bij benadering zo groot zou zijn, als tot nu werd geschat. Het is gebleken, dat verhalen daaromtrent voornamelijk afkomstig zijn van lieden, die zich om een of andere duistere (vaak zelfs zwarte) reden lange tijd na de oorlog in Duitsland hebben opgehouden en bij hun thuiskomst dat willen verbloemen door verhalen over ontvoering naar Rus land, dat bovendien nog mooier makend door het noemen van astronomische cij fers over de Nederlanders, die zich daar, zouden bevinden. Oplichters. Wat betreft fantastische verhalen waar schuwt hij bovendien met klem tegen lie den, die zich bij familieleden van vermis- misten aandienen met „berichten". Het is meermalen gebleken, dat deze lieden zich niet ontzagen pertinent te beweren, dat zij de vermiste heel goed hadden gekend, hem daar en daar nog hadden gezien, hoe wel dan vast kwam te staan, dat zjilks vol slagen onmogelijk was. Het doel was im mer „geld". Het is haast onbegrijpelijk, dat er aasgieren rondlopen, die op deze wijze profiteren van de ellende van ande ren, maar niettemin waar. Tot nu toe zijn er 747 zaken in behan deling, vijf-en-twintig gevallen tot klaar heid gebracht, dertig voor eindonderzoek naar Duitsland gestuurd, 700 bezoeken aan informatie-adressen afgelegd en 550 rapporten gemaakt. Dat alles in zes weken, met personeel, dat voor het grootste deel nog de routine moet krijgen, met* een apparaat dat nog op toeren moet komen. En er is voo$ dit werk een grondige kennis nodig, van alles wat er zich in de oorlog in Duitsland en in de bezette gebieden heeft afgespeeld, van alle „Aktionen", alle „Spiele", alle kampen, alle transporten, van de hele gruwelijke methodiek* van de nazi's. Dat alles is nodig om ieder geval te recon strueren, om wanneer bepaalde gegevens ontbreken, niettemin een diagnose te kun nen stellen. Het lijkt de buitenstaander een enorme, haast onvervulbare taak. „Mij niet", zegt deze jonge, uiterst ca pabele hoofdofficier, „ik ben er zeker van, dat nu alle organisaties, die soms eikaars werk doubleerden behoorlijk gecoördineerd ,WÜ. 'n staat zullen zijn om in twee a drie jaar een verrassend groot aantal van deze „opgegeven" gevallen op te los sen. Het tempo zal steeds hoger worden De goede manier hebben we en we wer ken zo hard als we kunnen. Overuren ken nen wij niet, omdat wij ze iedere dag ma ken. En het moet. Uit". Ja hef, moet, want afgezien van erfenis- pensioen-, verzekerings- en andere juridL sche kwesties is er altijd nog de branden de vraag om het wanneer en hoe, het hun keren naar zekerheid. En wie gezien heeft, hoe er nu weten schappelijk gespeurd, hardnekkig gezocht en met één doel voor ogen gewerkt wordt, die gelooft inderdaad, dat het ook wel gebeuren zal. dags en 's avonds moest er gezwommen wordeft. Tijd van slapen was kort en het was in het zui den van Frankrijk bijzonder warm. Gelukkig hebben de dames goede successen ge boekt, evenals de enige heer van de ploeg, die trots zijn grote beker liet zien, welke hij, door het behalen van het kamipoenschap sehoonsprin- gen, van de tienmeter-plank, gewonnen had. De leeftijd der Deense meisjes is hoger dan an de Nederlandse. Grethe Andersen met ne gentien jaar is de jopgste. Birthe Ovei^-Peter- sen zwemt reeds vele jaren en zij vertelde, dat zij reeds vóór de oorlog In Nederland heeft gezwommen en toen uitkwam tegen Rie v. Veen. Zeer verheugd was zij, dat op het Haarlemse station haar vroegere tegenstandser. die zij o.a. in 1938 tijdens de Europese kampioenschappen in Londen ontmoet had, ter begroeting aanwezig was. Het was lang geleden, dat zij elkaar gezien hadden. Mevrouw Thuis—Van Veen kon niet spreken over zwemprestaties van de laatste ja ren. maar zij was er trots op. dat zij de Deense zwemsters foto's kon laten zien, waarop haar twee kinderen staan. Na de kampioenschappen zijn de Deense zwemsters in Marseille uitgekomen. Daar maakte Fritze Nathansen de snelste wereldtijd van dit jaar op de 100 meter borstcrawl. n.l. 1 minuut 5.8 seconde. Zij zal Zaterdag en Zondagavond ook uitkomen. Mevrouw Moller gaf de zwemsters gelegenheid vroeg onder de wol te kruipen en verzocht het personeel van het hótel de volgende morgen niemand te wekken. Zij móesten maar eens flink uitslapen. Honkbal Schoten—Rest van Nederland Zaterdagmiddag om half vijf zal op het terrein aan de Vergierdeweg de ere-wedstrijd Schoten- Rest van Nederland gespeeld worden. De Mon zal ook van de partij zijn. Ieder Jaar bestaat er voor de ontmoeting van de kamptoensploeg tegen spelers van andere clubs grote belang stelling. Tevoren spelen de junioren van EDO (kampioen van Haarlem) en van Ajax (kampioen van Amsterdam) tegen elkaar. Voetbal Schoten moet verhuizen De voetbalclub „Schoten" zal haar terrein aan de Vergierdeweg rfloeten verlaten, omdat de grond bestemd is voor woningbouw. Binnenkort zal begonnen worden met het leggen van riool buizen. Voor het eerste elftal is reeds een op lossing gevonden. Het speelt zijn wedstrijden op het terrein achter de Kleverparkweg, de eerste maal op Zondag 28 September tegen Allen Weerbaar. Biesbrouck is reserve Als reserve van het Nederlands elftal is aan gewezen L. Biesbrouck van RCH. Reeds is hij enige malen in vertegenwoordigende ploegen opgesteld en steeds speelde hij met goed succes. Panda en de Meestervlieger 52. „Benzine is om een motor te vullen!" legde Oehoe ongeduldig uit. „Een vliegma chine motor'. Een benzine motor!" „Uw woorden zijn oneindig wijs!" zei de grijs aard. „Mijn bekrompen verstand kan ze niet bevatten! Uw taal is een onbekende voor mij! Ik gevoel mij..." Hoe de oude zich voelde zullen we nooit te weten komen, want op dat moment drongen er drie woest gedaanten het huis binnen. De grijsaard werd in een hoèk gedrongen en Oehoe en Panda werden door geweren in bedwang gehouden. „Vreemde duivels!" gromde de grootste bandiet, die een lap voor zijn ene oog had. „Vliegen in brommende draak.' Ha!" ,J)an hebben jullie zeker op ons ge schoten" riep Panda kwaad. Lafaards lespuis! Schurken!" „Géén schurken!" ei de éénoog verontwaardigd. „Wij zij-n ■•erlijke bandieten! Wij nemen Uédele ge vangen en zullen een losgeld van U eisen, dat in zijn omvang zal overéén stemmen met de omvang van Uw belangrijkheid! Wees so goed U te laten bindeno vreemde duivel!" „Professor Pootjes" blijft onvindbaar De naspeuringen naar „professor" Poot jes, die ingevolge uitspraak van de recht bank te Amsterdam moet worden gearres teerd en in het Huis van Bewaring te Am sterdam worden opgesloten, 'door de Hil- versumse politie duren voort. Aangezien men het vermoeden had, dat hij in zijn woning vertoefde, werd enige malen zijn woning doorzocht. De „prof." bleef echter onvindbaar. Gewezen omroep-dirigent te ziek voor een kamp Het Gooise Tribunaal behandelde op nieuw de zaak tegen de thans 44-jarige gewezen omroep-dirigent P. R„ die na zeven maanden internering wegens zijn gezondheidstoestand uit het kamp was ontslagen en nadien tot twee jaar inter nering was veroordeeld, zodat hij nog ze ventien maanden in het kamp zou moeten doorbrengen. De hoge autoriteit hqd hier op zijn fiat-executie geweigerd, omdat hij van mening was, dat bij deze uitspraak on voldoende rekening was gehouden met de slechte gezondheid van de beschuldigde. Ter zitting bleek dat beschuldigde aan een chronische kwaal lijdt, welke met de tijd voortdurend zal verergeren. Amerikaans vlooteskader in Rotterdam De lichte luchtdoe'lkruiser „Fresno" en de torpedobootjager „Bordeion", twee Amerikaanse oorlogsschepen, arriveerden Donderdag te Rotterdam voor een vriend schappelijk bezoek. De „Fresno" die wegens te grote diepgang niet aan de Parkkade gemeerd kon worden, ligt op stroom; de „Bordeion" is de Parkhaven binnengelopen. N.S.B.-notaris veroordeeld Het Gooise tribunaal adviseerde tegen de gewezen Bussumse notaris T. M„ die een actief lid was van de NSB en lid van de hulplandwacht: drie jaar internering. M. had in de oorlog een benoeming tot notaris aanvaard. Hij verklaarde echter, daarbij geen misbruik van zijn politieke gezindheid te hebben gemaakt. Plastic-fabriek in Assen Te Assen zal binnenkort een fabriek worden gevestigd, waarin plastic-artike len worden vervaardigd. Deze fabriek zal voorlopig alleen voor export werken en door de regering voorgeschreven of toe gestane huishoudelijke artikelen vervaar digen. Dit is de tweede fabriek in het Noor den. In Steenwijk werd onlangs de eerste fabriek voor dergelijke artikelen ge opend. NEDERLANDS FILMER NAAR DENEMARKEN. Naar aanleiding van een verzoek van de Deense legatie om een Nederlands cineast naar Denemarken te zenden ten einde op te treden als instructeur voor de vervaar diging van een film over dit land, heeft de minister van O. K. W. voor deze opdracht aangewezen Paul Schuitema, die reeds naar Denemarken is vertrokken. Het ver zoek is uitgegaan van de ministeriële filmcommissie te Kopenhagen. NEDERLANDS-INDISCH HOOFD AMBTENAAR TOEGEVOEGD AAN DELEGATIE V.N. De heer S. A. Almassawa. hoofdambte naar van de Nederiands-Indische regering (Regeringsvoorlichtingsdienst), is benoemd tot deskundige in de.Nederlandse delegatie naar de tweede algemene vergadering der Verenigde Naties te New York. KERSTPAKKETTEN-ETIKETTEN. Wanneer de NIWIN-comités een daartoe strek kend verzoek doen. kunnen aan de loketten van de Nederlandse Mtddenstandsbank en haar bij kantoren étiketten worden verkocht, bestemd voor de kerstpakketter., welke de NI WIN ter gelgenheid van het kerstfeest zal uitreiken aan alle militairen in Oost en West en aan de bur gers, die daar onder soortgelijke omstandigheden leven. Een kilomeier kunstzij voor de zwarte handel Eenige tijd geleden is opnieuw een ge val van textielfi-atide achterhaald. De be drijfsleider van een textielfabriek te Hel mond bleek een hoeveelheid van c.a. 1000 m. kunstzijden stoffen verduisterd te heb ben, en te eigen bate grotendeels zwart te hebben verkocht. Enige honderden me ters gebruikte hij als bijbetaling voor de aankoop van een gesmokkelde auto. De bedrijfsleider is in arrest gesteld. Tegen hem e;i zijn afnemers is proces verbaal opgemaakt. De benadeelde textielfabriek zelf bleek een afzonderlijke administratie gevoerd te hebben over onregelmatige afleveringen aan „vriendjes" en instellingen. Over het eerste halfjaar 1947 kon een zwarte ver koop voor ongeveer f 10.000 worden vast gesteld. Ook daarvoor is proces-verbaal opge maakt. Maatschappij „Zeeland" terug naar Vlissingen De regering heeft thans beslist, dat de Stoomvaartmaatschappij Zeeland, welke ten gevolge van de oorlogsverwoestingen in de Vlissingse haven haar bedrijf tijde lijk naar Rotterdam moest verplaatsen, naar Vlissingen zal tei'ugkeren. Toen het nieuws in Vlissingen bekend werd, werd op het stadhuis en op de St. Jacobstoren de driekleur gehesen, een voorbeeld dat door zeer velen in de stad werd nagevolgd. Spektakel om een Studebaker Voor de Maastrichtse rechtbank had zich te verantwoorden een 47-jarige Amsterdammer, directeur van een ijzergieterij en machinefabriek in de Nederlanadse hoofdstad, terzake oplichting subsidiair verduistering. HIJ was in December te Brussel zijn geheel nieuwe Studebaker kwijt geraakt en toen hij via zijn verzekeringsmaatschappij de tip kreeg, dat in Echt een nieuwe Studebaker ondershands was verhandeld, trok hij naar het zuiden, waar de betreffende wagen als zijn gestolen auto her kende. Hij reed er een week of zes mede. en al gaf hij tóe, dat de twijfel aan zijn eigendomsrecht in die tijd toenam, moest toch eerst de Amster damse politie ingrijpen, voor hij de wagen af stond. Er was namelijk komen vast te staan, dat de in Limburg vcrlyindelde Studebaker afkoms tig was van een diefstal in Luxemburg, Voor de Maastrichtse rechtbank wilde de fabri kant dit verklaren als een misverstand, maai officier van justitie, mr. F. van Rijckevorsel, was van oordeel, dat de verschillen tüssen de wagens te duidelijk en te groot waren om mis verstand te veronderstellen De ten laste gelegde oplichting achtte hij niet bewezen, omdat aan genomen kon worden, dat de verdachte niet direct in het schemerdonker van de avond de verschillen zal hebben gezien, maar wel de ver duistering van een wagen. Terzake verduistering luidde de eis een maand gevangenisstraf. Mr. Nolen, uit Amsterdam, trad als verdediger op: hij bepleitte vrijspraak, omdat bij de zijns in ziens geringe verschillen tussen de auto's geen opzet tot verduistering vast te stellen was. De rechtbank zal Dinsdag 30 September uit spraak doen. Ziekenfondsen zonder rechtspersoonlijkheid Het lid der Tweede Kamer Stapelkamp heeft aan de minister van sociale zaken schriftelijk gevraagd of'hem bekend is dat niet alle zieken fondsen rechtspersoonlijkheid bezitten en dat voor erkenning en toelating als (algemeen) zie kenfonds niet als els geldt het bezit van rechts persoonlijkheid. Hu vraagt verder of de minister niet van oor deel is, gelet ook op de grote bedragen die een ziekenfonds heeft te beheren, dat zich hier een leemte voordoet, waarin dient te worden voor zien. Ook al omdat, het gemis van rechtsper soonlijkheid van een ziekenfonds ten gevolge heeft, dat het bij zulk een fonds in dienst zijnde perso'neel onder de ziekte, ziekenfonds- en kin- derbijslagverzekering valt. WEGVERKEERSDAG DER KNAC. Voor het eerst na de oorlog zal de KNAC weer haar gebruikelijke wegverlceersdag houden en wel op Donderdag 30 October in de concert zaal Diligentia te 's Gravenhage. De minister van verkeer en waterstaat, ir. A. Vos, zal deze vijfde 'wegyerkeersdag openen. Verloren moed. In de afgelopen maand zijn in Berlijn 162 mensen door zelfmoord om het leven gekomen. In normale tijden bedroeg het aantal 25 per maand. Het zijn voorname lijk de zeer armen die zich van het leven beroven. De politie ontdekt steeds weer hoe veelheden cyaankali, morphine en veronal, die tegen hoge prijs op de zwarte markt verkrijgbaar zijn. De slachtoffers komen uit alle leeftijdsgroepen Onlangs sloegen twee zusters van 75 en 79 jaar de hand aan zich zelf. Analphabeet. Op de regionale conferentie van de UNESCO over het elementaire onderwijs welke 12 September gesloten is. heeft men vastgeste*. dat 46.85 percent van de Chinese bevolking analphabeet is. de kinderen bene den 6 jaar niet medegerekend. Massa-executie. Op de renbaan Rock Ingham Park zullen tegen het einde van deze week 34 door moeraskoortsen aangetaste volbloeds moeten worden afgemaakt. Tot nu toe zijn reeds 17 paarden op deze baan aan de ziekte gestorven. Bij de af te maken paarden zijn er twee. „West Fleet" en „Magellan", die meer dan twintigduizend dollar waard zijn. Boete. Twee Britse journalisten, Jack Winocaur en Etic Auerbach, zijn in Bratislava (Tsje- cho-Slowakije) veroordeeld tot '200 kronen boete ieder wegens onbehoorlijk gedrag Jegens de autoriteiten en het maken van foto's iti verboden gebied. Jet-jager. Door het bericht over een ongeluk is het bestaan van een nieuwe Amerikaanse Jet-jager, de P-86, bekend geworden. Een boordwerktuigkundige werd namelijk op een vliegveld in Californlë met het hoofd naar voren door de straalmotor van dit toestel „opgezogen". Mededeling. De Italiaanse ambassadeur in Washington heeft aan minister Lovett ver klaard, dat Iiallë voor de komende twaalf maanden een milliard dollar nodig zal hebben. Niets aan de hand. Joe Martin, de leider der Amerikaanse republikeinen in het Huis van Afgevaardigden heeft de regering er van be schuldigd, dat zij het cöngres onkundig laat van de ware toestand in Europa. Hij verteld» erbij, dat er in Europa geen gevaar voor hongersnood bestaat en dat iedere actie van het congres daartegen evengoed in Januari als thans kan worden ondernomen. Duitse reserves. Generaal Lucius Clay, de mili taire gouverneur van de Amerikaanse zóne van Duitsland heeft verklaard dat de voedsel reserves in die zóne groter zijn dan ooit na de Duitse overgave en eveneens groter zijn dan de reserves van andere Europese landen. Over 25 jaar Nog een „geruststellend" bericht uit Amerika Ernest Ropes de voornaamste expert in Russische zaken van het Ameri kaanse departement van handel heeft ver klaard: „Wij hoeven ons geen zorgen te ma ken ovgr de Sovjet-Unie. Zjj heeft het ma teriaal niet voor een oorlog en zal het d» eerste 25 jaar niet hebben".

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2