schooltassen Gevangenisstraffen geëist tegen alle verdachten De Oost-Indonesische premier over „strijd aan twee fronten" Bloemendaal krijgt een cultuur-centrum De Muurbloem Voorzitter van „Bloembollencultuur" bepleit éénheid van actie Kort en Bondig Taxi? Bel 1.2.3.4.5. Honderdduizend gulden bij P.T.T. verdwenen Woningruil G br. van Brederode Radio „Unique" NE0PH0T0 VKrjDAC 19 SEPTEMBER 1947 HAARLEMS DAGBLAD 3 De bomaanslag op Sinterklaasavond De auditeur-militair van de Krijgsraad te velde west mr. dr. J. M. J. Baak, eiste hedenmorgen na een requisitoir van twee uren een gevangenisstraf van 15 jaar en drie maanden tegen kapitein F. J. J. baron van H., tegen sergeant A. T. de B. een ge vangenisstraf van elf jaar en 6 maanden met aftrek van voorarrest, tegen korpo raal J. P. J. P. negen jaar met aftrek van voorarrest en tegen soldaat J. J. H. van H. een gevangenisstraf voor de tijd van een jaar onder aftrek van voorarrest wegens moord, doodslag, poging tot moord, uitlok king, uitlokking en mededaderschap van het misdrijf, wederrechtelijke vrijheids beroving, mededaderschap tot voornoemde feiten e.d. Bij de eis werd tegen ieder dezer vier verdachten ontslag uit de dienst en ontzetting van het recht bij de gewapende macht te dienen, gevraagd. De beklaagden W. F. S. en J. G. H. hoor den ieder een jaar gevangenisstraf tegen zich eisen en J. B. 8 maanden gevangenis straf, wegens medeplichtigheid bij het ontvoeren van de hotelhoudér van Rijs wijk, uit Renkum. Tegen beklaagde S. W. H. werd wegens medeplichtigheid bij de ontvoering van van Rijswijk en aan de mis lukte aanslag op het slachtoffer Boer bij de Vogelhaan te Loosduinen vier jaar ge vangenisstraf geëist met aftrek van voor arrest, ontslag uit de dienst en ontzetting van de bevoegdheid by de gewapende macht te dienen. Bij de gisteren gehouden getuigenver horen bleek dat sergeant de B. op zich genomen had Boer en Zwolsman uit de weg te ruimen. Bewijzen over de „schuld" van Boer had verdachte nooit gehad; hij is op mededelingen van anderen afgegaan. In de zomer van 1946 heeft hij P. opdracht gegeven Boer op de Vinkenbaan te doden. Toen dit niet lukte, kwam het plan van de „Molotof- coctail" op. Van H. had verdachte in contact gebracht met twee figuren, die bij het B.N.V. werkzaam waren, van wie vooral een zekere B. een grote in vloed kreeg op de loop der gebeurtenissen. Uit een psychiatrisch rapport bleek, dat De B. wordt beschouwd als een „fana tieke, hysterische psychopaat, die niet ten volle toerekenbaar is, doch waartegen geen bijzondere maatregelen behoeven te worden genomen". De ontvoering van de heer Van Rijs wijk was Volgens >De B. een persoonlijke wraak van luitenant St. Door omstandig heden en gesprekken kreeg hij de indruk, dat deze man niet zo „fout" was als wel beweerd werd en van de liquidatie kwam bij nader inzien niets. Mr. dr. Klaassens, de verdediger van deze verdachte had twee getuigen gedag vaard, die verklaringen aflegden over ille gaal werk. dat zij tijdens de bezetting met Boer zouden hebben gedaan. Beide getui gen werden aan een scherp verhoor onder worpen, daar de rechters kennelijk weinig geloof aan deze verhalen hechtten. In ieder geval bleek wel, dat de laatste getuige in 1942 opdracht van de B.S. kreeg om Boer uit de weg te ruimen. Tenslotte bracht deze getuige een lang belastend verhaal over het slachtoffer Boer, zonder dat feiten genoemd konden worden. Na een pauze werd verhoord de com mandant van de sectie motortransport van de generale staf kapitein F. J. J. baron van H. De door de auditeur-militair ma joor mr. dr. J. M. J. Baak voorgelezen ten lastelegging hield in hoofdzaak in: moord, poging, uitlokking of medeplichtigheid daartoe of daaraan. In dit stuk kwam naar voren, dat be klaagde de kolonel J. H. Droste en overste J. M. A. Goedewagen, zijn directe chefs, schuldig achtte aan het saboteren van de opbouw van het leger. Voorts zou een hunner generaal Doorman hebben „willen wegirerken". Kapitein Van H. ontkende de naam Boer te hebben gehoord. Hij wist echter wel van verschillende andere der betrokkenen af. Later heeft hij adressen aan De B. verstrekt. Op 5 December, de dag van de aanslag reed beklaagde naar Brussel. Hij zei niet te hebben geweten, dat de aan slag die dag zou geschieden. Voor de ontvoering van de hotelhouder Van Rijswijk uit Renkum heeft Van H. eerst een jeep, later een vrachtauto ter beschikking gesteld. Hij ontkende iets van een plan „tot afstraffing" of iets dergelijks geweten te hebben. Toen werd gesproken over wrijvings punten tussen het „oude" en het „nieuwe" leger. „Was het niet zo", vraagt de audi teur-militair, „dat u dacht: „Indien de oudere officieren verdwijnen hebben de jongeren een kans?" Beklaagde ontkende deze gedachtengang te hebben gehad. Hij ontkende eveneens, dat hij geweten zou hebben voor wie de bommen waren be stemd en wanneer deze zouden worden bezorgd. Wel was hem de termijn „voor Kerstmis" genoemd. Het psychiatrisch rapport verklaart, dat beklaagde Van H. tijdens de gepleegde daad een ziekelijke stoornis had. waardoor toen in een lichte mate verminderde toe rekeningsvatbaarheid aan de dag trad. Later op de dag kwam beklaagde S. W. H., een 36-jarige sergeant, die door mr. Stomps uit Haarlem verdedigd werd voor de krijgsraad. Deze beklaagde erkende deel te hebben genomen aan de „illegale stunt" om de Renkumse hotelhouder tg „kidnappen". Ook heeft hij met P- en De B. de vogel- baanhouder Boer afgewacht om die neer te schieten. Dit wordt in de dagvaarding als poging tot moord aangemerkt. Beklaagde W. F. S., een 28 jarige ser geant heeft, naar hij bekgnt, deelgenomen aan de weden-echtelijke vrijheidsberoving van de heer Van Rijswijk. S. meende, dat deze „illegale stunt" eigenlijk strafbaar was, doch door de overheid „on-officieel" werd toegelaten Beklaagde was in een vrachtauto bestuurd door B. met enkele anderen naar Renkum gereden om de hotelhouder op te halen en „af te straffen". Zij hadden wapens bij zich, doch konden 't op de terugweg niet eens worden over de „liquidatie" van hun gevangene. Daarom werd naar het huis van sergeant De B. te Haarlem gereden, Hier werd Van R. op zolder gebracht. Muziek Beefhoven-cyclus van hef Hongaars strijkkwartet Het voortreffelijke, om niet te zeggen het sublieme, was hier verenigd: de edelste vorm van de instrumentale muziek; Beethoven op tUn allerbest; een stel kwartetspelers van eerste rang; zoveel voornaams en schoons, dat men er bij kon vergeten dat men in de ongezellige bijwagen van de Gem. Concertzaal zat, namelijk in de tuinzaal. Eigenlijk kon men er nog blij om zijn, want het gaf nog acoustische voordelen, althans zolang de tuindeuren dicht bleven; want toen deze als middel tot ventileren werden ge opend, kwamen vrij banale radio-geluiden bij vleugjes de stemming verbreken. Genoeg om even de nodige concentratie te verliezen en te merken hoe kaal en ongezellig het in deze „kunsttempel" is, wanneer een alles sublime rende kunst een ogenblik in 't gedrang komt. Zézkely, Moskowsky, Koromzay .en Palotai, vormende „Het Hongaars Strijkkwartet", brach ten op de eerste avond van hun Beethoven- cyclus het eerste (op. 18 no. 1). het twaalfde (op. 127) en het zevende (op. 59 no. 1) kwartet. Zij houden zich dus niet aan de chronologische volgorde. Nu heeft een dergelijk «werspringen naar werk uit verschillende perioden van de meester toch een apart belang. Men hoort als 't telkens een andere Beethoven, en de avond blijft te meer boeien om de grote veelzijdigheid die de gespeelde werken openbaren. Wat een afstand tussen no. 1 van opus 18 al mag het een meesterlijk stuk genoemd wor den en het zeer persoonlijke kwartet in Es, op. 127, dat een kwart eeuw later ontstond, en dat als de aanloop kan gelden naar de gewel dige artistieke verheffing der „laatste kwar tetten"! Maar daartussen liggen In de lijn der evolutie o.m. de Rasoumoffsky-kwartetten (op. welke drie wij nu na de pauze het eerste (F gr. t.) te horen kregen. Hoe heeft Beethoven reeds hier met logische vrijheden de traditionele vorm geforceerd! En hoe zijn de middelen gerijpt •n de hevig geladen muzikale potentie Uiting gevenI Er zal nog gelegenheid te over zijn om een en .ander te zeggen over de interpre» a ties van de Hongaren. Laat ik voor ditmaal slechts een kort woord van dank zeggen voor hun levendig her scheppen van Beethoven in het rijkste van zijn nalatenschap. JOS. DE KLERK De H.O.V. in Leeds Ondanks de vermoeiende lange reizen Don derdag - onder buitengewoon slechte weers omstandigheden blijft de H. O. V. in goede conditie. Gisteren werden grote successen behaald sn duizendkoppig publiek te Leeds. Vanavond gaat de reis naar Nottingham, waar het laatste concert van de tournée gegeven wordt. Morgen gaan de musici voor een uitstapje naar Londen, vanwaar men Zaterdagavond naar Harwich gaat om de thuisreis te beginnen. Ontgroening der „konijnen' De ontgroening bij het corps van leerlingen der M. T. S. te Haarlem, draait reeds Mr. J. in 't Veld De humanist in het leven Mr. J. in 't Veld sprak Donderdagavond in het wijkgebouw der Ned. Hervormde Kerk aan de Ged. Oude Gracht voor de gemeenschap Haarlem van het Humanis tisch Verbond over „De humanist in het leven". Spr. zeide te trachten een begin van een nieuwe levensbeschouwing te schet sen, nu in de crisis van deze tijd zoveel mensen hun oude geloof verloren zyn ge raakt zonder dat er een nieuw voor in de plaats kwam. Men komt daarmee op het terrein van de filosofie, het zal er even wel in de volgende jaren om gaan. dat wij een levensbeschouwing vinden, die ook voor de eenvoudigen van geest te begrij- pey is. Spr. vertelde hoe in de loop der jaren zijn eigen opvattingen zich hadden ont wikkeld. De geluksdrang, die in ieder mens (Van onze parlementaire redacteur) De president van Oost-Indonesië en de sultan van Pontianak met hun ministers boden gisteren in Hotel Kasteel Oud- Wassenaar een cocktailparty aan een grote schare van gasten aan, waaronder zich onder» meer bevonden de minister-presi dent, zijn collega's van Financiën en van Oorlog, de luitenant-gouverneur-generaal dr. van Mook, de beide overige leden van de Commissie-Generaal, een reeks van vooraanstaande Kamerleden en vele an dere autoriteiten. De minister-president van Oost-Indone- leeft, is een gezond uitgangspunt, dat wij I^adjamoeddin bleek er buitengewoon in harmonie dienen te brengen met onze i °P gesteld te zijn om op allerlei politieke omgeving. Dat kunnen wij doen door haar te ontvluchten of de strijd met haar aan te binden. In dit verband wees spr. op de tegenstelling tussen de Oosterse en de Westerse geest, oervertrouwen tegenover oerangst. Wij zullen het leven moeten le ren aanvaarden. Dit betekent geen over gave, maar een bevrijding van de oer angst. Spr. wijdde nog enkele beschouwingen aan de dood. Het zou de grote winst van de bezettingsjaren kunnen zijn, indien zij ons weer de eerbyïd voor het mysterie van de dood teruggegeven hebben. Mr. In 't Veld besloot zijn betoog met een plei dooi voor een leven uit en voor de ge meenschap, het enige dat West-Europa en de Wereldvrede zou kunnen redden. vragen van de pers in te gaan. Zodoende kreeg hij gelegenheid zijn hart over ver schillende punten te luchten. Het voor naamste hiervan was wellicht in de eerste plaats zijn verklaring, dat Oost-Indonesië in zeker opzicht aan twee fronten te strijden heeft, nl. enerzijds tegen de repu bliek en anderzijds tegen Batavia. Wat de republiek betreft wees hij er op, dat deze een unita-rische vorm met geweld wil trachten door te zetten, terwijl voor Nadjamoeddin en zijn medestanders in elk geval als uitgangspunt het federalistisch beginsel geldt. Met betreking tot de moei lijkheden te Batavia gewaagde hij van een zeker overheersen daar van de oude bu reaucratische geest, die volgens hem nog steeds in aanmerkelijke mate de kolo- Behoud van koepels en een „ijskelder" verzocht l dagen op volle toeren. Zaterdag 20 September, 's middags 2 uur wordt een optocht gehouden door de voornaamste-straten van Haarlem. Als intermezzo worden de groenen, konijnen ge naamd, op het sportveld aan de Sehalkwijker- weg „beproefd". Het geheel wordt opgeluisterd door het fanfarecorps „Arti et Religione". DISTRIBUTIENIEUWS Zaterdag bestaat er in de Vleeshal gelegen heid tot het afhalen van bonkaarten voedings middelen, tabaks- en versnaperingskaarten voor restant letter S. Er is na-uitreiking van formu lieren van brandstoffen kamerbewoners. Schoe nenbonnen kunnen worden afgehaald door restant letter H. Aanvragen voor toerrljwiel- banden voor hen. die reeds een band in ont vangst hebben genomen voor restant letter H. In Bloemendaal (Bloemendaaalse weg 183) en Zandvoort (Haltestraat 4) „inschrijvingsbewijzen rijwielbanden" voor de letters l tot en met M. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 18 Sept. ONDERTROUWD 18 Sept.: A. F. Donkers en A. C. Horn. GEHUWD 18 Sept.: J. Zwier en A. Schmidt. C. Dalmeijer en O. v. Braam. M. A. v. d. Zwaart en A. C. Brouwer. BEVALLEN van een 'zoon: 17 Sept.: E. M. Jacobsen—Rijpkema. E. J. Kroonv War merdam. C. SpecMarcus. 18 Sept.: A. J. v. d. Bergv. d. Post. BEVALLEN van een dochter: 16 Sept.: D M. JansenYoung. 17 Sept.: H. M. Prins Vester. C. T. Kuljperv. Bruggen. A. Sweers- Ruigrok. G. C. OvertoomBijrij, M J. G. v. Wilgen—v. Houten. M. M. BakkerBöhm. 18 Sept. H. A. v. NordenGroenewoud OVERLEDEN: 16 Sept.: A. Plasmeijer Schoenmakers, 83'jHagestraat. 17 Sept. J. C. Vrenegoor, 3 m., Kerkhofstraat. Lepelstraat 5 Tel. 15655 Vraagt Uw aandacht voor een exclu sieve collectie HANDGEWEVEN zuiver wollen kleden in zeer aparte kleuren-combinaties. Agenda voor Haarlem VRIJDAG 19 SEPTEMBER Luxor: „Vloeibaar goud". 18 J„ 2.00. 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „De Musketiers", 14 j., 2.30, 7.00 en 9 15 uur Rembrandt: „Vrouw tegen vrouw" 18 j„ 2.30. 7 00 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het tweede gezicht". 18 J„ 2 30. 7.00 en 9.15 uur, Palace: Jeugd op drift". 14 j_. 2.00, 4.15. 7,00 en 9.15 uur. City: „Topper op stap". 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur ZATERDAG 20 SEPTEMBER Stadsschouwburg: „Per luchtpost", 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Met de stem van de heer Nydam (com munist) tegen besloot de gemeenteraad van Bloemendaal Donderdagmiddag aan de heer E. Prager te Haarlem een strook grond, groot ongeveer 6.700 m2 te ver kopen tegen een prijs van 12 per m2 aan de Dompvloedslaan voor vestiging van een cultuur-centrum, echter onder voorwaar de. dat binnen vijf jaar begonnen wordt met de bouw en dat het gebouw over zeven jaar in gebruik genomen is. Bij de gedachtenwisseling merkte de eerste spreker, de heer N ij d a m oft dat het oplossen van het woningvraagstuk ur genter is dan de bouw van een schouw burg. Verlegging van het cultuurcentrum van de stad naar Bloemendaal achtte hij niet nodig en voorts verwachtte spreker in de toekomst een achteruitgang van het bezoek aan bioscopen. Mr. Hijszei er (A.R.) had enige be zwaren. Het zal enige jaren duren, alvorens aan de bouw begonnen wordt en thans weet men niet, welke behoefte er dan voor de kunst bestaat. Volgens spr. staan thans de bioscoop en de vergaderingen meer op de voorgrond dan andere bijeenkomsten. De heer Bier (Partij van de Vrijheid) juichte de plannen toe. Voor „Muzen Fq- rum" zijn plaatsen te kort. Bij het gebruik van een nieuw gebouw geniet de gemeente inkomsten door de vermakelijkheidsbelas ting en voorts betoogde spr.. dat behalve aan de woningbouw ook aandacht aan de cultuur besteed moet worden. Mr. Vliegen (Partij van de Arbeid) zeide, dat de plaats aan de Dompvloeds laan niet slecht gekozen is. Het is onjuist, om eerst het woningprobleem volledig op te lossen en dan te denken aan de cul tuur. Spr. achtte het wel noodzakelijk, dat er zekerheid moet bestaan, dat de grond niet intussen voor andere doeleinden ver kocht wordt. Hij stelde voor, dat binnen vijf jaar aan de bouw begonnen moet wor den en- dat het gebouw over zeven jaar gereed moet zijn. Nadat de heer Hempenius (Partij van de Vrijheid) opgemerkt had, dat de gemeente behoefte heeft aan een cultureel centrum, zeide de voorzitter, jhr. mr. C. J. A. den T e x, dat de prioriteit overge laten moet worden aan de autoriteiten van de wederopbouw. Een gebouw is zeer nood zakelijk. Als er een risico aan verbonden is, dan moet de directie die aanvaarden. Daarmee heeft de gemeente niets te ma ken. Spr. deelde mee, dat B. en W. het voorstel van mr. Vliegen overnemen, waar na de vergadering het voorstel aanvaardde. Behoud van fraaie gebouwen. Naar aanleiding van het voorstel van B. en W., om het principe-besluit tot ver lenen van een crediet van 5000 voor restauratie van de koepel „De Rijp" in te trekken, omdat de Erven Stoop niet bereid zijn een strook grond aan de Bloemen- daalseweg om niet over te dragen, zeide de heer Cassee (Partij van de Arbeid) het voorstel te betreuren, aangezien het nu te verwachten is, dat de koepel ver waarloosd wordt. Hetzelfde verwacht hij van de koepel van „Wildhoef" en de „ijs kelder" van „Bloemenheuvel". Als men zo doorgaat, dan verliest de gemeente veel „Wij zijn met de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur op de verkeerde weg!", schrijft de voorzitter, jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden in het orgaan van de Vereniging, dat heden ver schijnt. De schrijver uit zijn ongerustheid over de reeds jaren bestaande verdeeldheid over het saneringsvraagstuk en zegt: „Wil men in ons vak een werkelijke verandering, dan is deze slechts te bereiken door het herstel van ieders eigen verantwoordelijk heid". Dit brengt met zich mee: herstel van ieders eigen risico. Het gaat dus hierom: öf men is van me ning, dat, als een buitenlandse prijs is vastgelegd de binnenlandse markt ge steund moet worden en men wil deze niet of niet gedeeltelijk laten beheersen door vraag en aanbod. Men zal dan consequent moeten zijn en aanvaarden, dat in jaren van overvloedige oogst de heffingen tot bijna ondragelijke hoogte kunnen stijgen. Of wèl ieder neme eigen verantwoorde lijkheid en risico op zich. De anti-saneerders dienen te beden ken, dat het afschaffen van een buiten landse minimumprijs vooralsnog onbereik baar is in verband met deviezen-proble- van haar aantrekkelijkheid. Is niet wat te bereiken met steun van „Bloemendaals Bloei" en Vreemdelingenverkeer? De heer Cassee verzocht het voorstel terug te nemen en B. en W. uit te nodigen met een nieuw te komen, waarbij aandacht be steed wordt aan de beide koepels en de „ijskelder". De burgemeester betoogde, dat het Rijk niet alle uitgaven kan goedkeuren. Het is nodig zuinig met het geld om te springen. Hij was bereid het voorstel aan te houden, doch hij verwachtte weinig succes van een andere oplossing. Na enige discussie werd de verordening, regelende het verlenen en weigeren van vergunningen voor het in gebruik geven of nemen van woonruimte vastgesteld en tot leden van de commissie van advies, ingevolge artikel 8 van de Woonruimtewet, werden gekozen mevrouw G. M. R. Thöne De Vries van Doesburgh en de heren C. Brouwer, A. Cassee, H. M. van Weel en A. F. Went. De vergadering beschikte afwijzend op het beroepschrift tegen weigering van een bouwvergunning voor verandering van een pergola tot lighal in „Kareol". Aangeno men werd een voorstel, om 6500 beschik baar te stellen voor aankoop van drie radio-installaties ten behoeve van de po litie. Bij de rondvraag vroeg de heer D a a m s (Partij van de Vrijheid) het autobusver- keer nief over de Bloemendaalseweg. maar over de Hartenlustlaan te leiden, waarna de heer Cassee opmerkte, dat dan een gevaarlijke situatie ontstaat. Het beste is overleg te plegen njet het kerkbestuur voor overdracht van grond der pastorie. Verder vroeg de heer Cassee, of het niet mogelijk is aan de NZHVM te verzoeken, als de autobuslijnen binnenkort uitgebreid worden, de buslijn naar Bloemendaal- Noord te verlengen. Ook sprak hij zijn vreugde uit over de wijze, waarop Publieke Werken en de Plantsoendienst de uitbrei ding van de begraafplaats tot stand bren gen. Burgerlijke stand van Bloemendaal GEBOORTEN: M. H Wiersema—Haitsma, d.; H. v Willigenburg— Bakhuis, d. ONDERTROUWD: M. Loman er» C. Arens: P. J. Gajervaan en H. Barnhoorn: W. H. Bahlmann en A. H. W. Scheepstra; Tj. Hartog en M. A. Bos. GEHUWD: H. O. Moosdorff en E. P. v. Bom mel: F. Wittgrefe en A. S. M. v Daalen: P. J. de Wilde en C. J .v. Meurs; L. Sllggers en W. A. Verbon; P. C. Joppe en J. S. v. Houten; A. v. d. Plas en A. de Vries. Heemstede Herdenking van oorlogsslachtoffers In de bezettingstijd werd in de Jacob van Campenstraat in Heemstede de heer M. Vau- mont door de Duitsers neergeschoten. Ter het- denklng van deze gevallen verzetsman werd In een gevel in die straat een tegeltableau aan gebracht. Reeds enige keren werd bij een stille omgang ter herdenking van de bevrijdingsdag langs deze plaats getrokken. De plaatselijke illegaliteit heeft thans aan het gemeentebestuur verzocht de Jacob van Cam- penstraat te herdopen in Vaumont^traat, Dit verzoek is door B en W. afgewezen, omdat r verschillende bezwaren tegen bestaan, daar bU inwilliging wijziging moet gebracht worden in briefpapier, adreslijsten, verzekeringspolissen ivoort. Wel bestaat het voornemen bij het stichten van een nieuwe wijk straten die op het Bevreidingsplein uitkomen te noemen naar alle Heemsteedse slachtoffers van de Duitse terreur. Aan de verzoekers is dit medegedeeld. Cocktailparty met verrassingen nialc gedachte aanhangt. Natuurlijk zon derde hij onmiddellijk dr. van Mook met zijn bekende vooruitstrevende idealen hier van uit- Volgens hem was het de schuld van de zoéven door hem aangeduide stroming ge weest, dat het destijds geopperde plan, dat de volle steun van de CommissleGe- neraal had, om naar voorbeeld van Ling- gadjati ook een afzonderlijke overeen komst met Oost-Indonesië tot stand ti brengen, geen doorgang had gekregen. Ii plaats daarvan had men die staat door middel van een Nederlands-Indische or donnantie in het leven geroepen. De ge volgen hiervan had men op pijnlijke wijze ondervonden in de kring van de Veilig heidsraad. waar men immers bepaald een verschil tussen de republiek en de staat Oost-Indonesië meende te zien en deze laatste, omdat zij door de Nederlanders zelf gecreëerd was, slechts als een zoge naamde „puppetstate" beschouwde. In dit verband was voorts van zeer veel belang de mededeling van de minister president van Oost-Indonesië, dat thans hier in Den Haag door zijn regering on derhandelingen met de Nederlandse rege ring gevoerd werden om alsnog een ac- coord op de grondslag van Den Pasar tot stand te brengen. Ook al zijn deze onder handelingen nog in een beginstadium, toch meende Nadjamoeddin omtrent het te ver wachten resultaat optimistisch te kunnen zijn. en hij voegde er aan toe, dat inen mocht aannemen dat dr. van Mook thans ook met dit idee kan instemmen. Zelf moet de minister-president binnenkort de te rugreis aanvaarden in verband met de parlementaire werkzaamheden, die hem thuis wachten, maar enige van zijn collega's blijven nog hier en die zouden dan het ac- coord kunnen paraferen. Een interessant punt was nog om van hem te horen, dat hjj over het algemeen hier te lande veel meer sympathie voor de door hem en zijn vrienden gekoesterde idealen had ontmoet, dan hij had ver wacht. Tenslotte zij nog vermeld, dat hij verklaarde dat Oost-Indonesië geen offi cieel contact met de republiek op het ogenblik heeft. Men zou het wel gaarne hebben, maar volgens hem was dit uiter mate moeilijk bereikbaar tengevolge van zekere moeilijkheden in Djokja. De Koningin ontvangt Indische gasten Woensdagmiddag heeft de Koningin audiëntie verleend aan de president van Oost-Indonesië en de sultan van Borneo met hun gezelschap, alsmede aan de ver tegenwoordiger van Sumatra's Oostkust, Tengkoe Dhoe Alkarnain. de vertegenwoor diger van West-Java, Tirtasoejadna, en de heer Almasawah, hoofdambtenaar van de RVD te Batavia. Donderdagmorgen ontving H.M. opnieuw de Sultan van Pontianak en de vertegen woordiger van Sumatra's Oostkust in audiëntie. Drie doodstraffen geëist Tijdens een zitting van de Zutphense Kamer van het bijzondere gerechtshof te Arnhem heeft de procureur-fiscaal, jhr. mr. Serraris, de doodstraf geëist tegen de 28-jarige voor malige wachtmeester bij de gemeentepolitie. O de 34-jarige voormalige wachtmeester J. D P. en de 63-jarige voormalige inspecteur van politie C. C. K., allen te Apeldoorn. Zij hadden zich in de oorlog in dienst van de vijand gesteld en tal van Joodse landge noten gearresteerd van wie verscheidene nooit zijn teruggekeerd. EX-BURGEMEESTER VOüTE VOOR DE RAAD VAN CASSATIE. De bijzondere raad van cassatie zal op 17 November de zaak behandelen tegen E, J. Voute, oud-burgemeester van Amster dam. die wegens hulpverlening aan de vijand door het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam is veroordeeld tot 6 jaren rijkswerkinrichting met aftrek van voor arrest en ontzetting uit het recht ambten te bekleden. De requirant zal verdedigd worden door mr. A. W. Kijmmell te Amsterdam. SCHEEPVAART Holl. AFRIKA lijn. Aalsum. 17 Sept. van Antwerpen naar Marseille. MIJ. NEDERLAND. Rotti. 14 Sept. van So- rong naar Makassar. Tabian. 13 Sept. van New Orleans naar Paramaribo. Hugo de Groot,. 17 Sept. te Soerabaja. K. N. S. M. Deo Duce, 15 Sept. te Gothen burg Ornen. 16 Sept. te Kopenhagen. Venus, 16 Sept te Antwerpen. Ardea, 17 Sept. te Rotter dam. Zeehond. 16 Sept. van Amsterdam naar Antwerpen Danae. 17 Sept. te Amsterdam. Nog geen uitspraak tegen Ko Langendijk Na een langdurige zitting had op 5 Sep- men. Hetzelfde geldt ook voor de teelt beperking. Een voorstel. Om aan de huidige controversen, die naar zijn mening van de Vereniging een onbestuurbaar schip hebben gemaakt, een einde te maken, geeft jhr. Van Nispen het volgende voorstel ter overdenking: Aan de huidige gang van zaken met be trekking tot de overname van het surplus kome ze spoedig mogelijk een einde. In de komende winter spreke het vak zich uit bij referendum en wel voor de termijn van drie jaren over de te volgen koers. Dit referendum dient te worden een loyaal accoord en een zuivere stemming, naar evenredigheid van ieders werkelijk econo misch belang bij de cultuur van bloembol len. Het zal met alle waarborgen moeten worden omringd, welke fraude uitsluiten, zal schriftelijk moeten geschieden in een sfeer welke vrij is van directe beïnvloe ding door welsprekendheid en publieke opinie en gebaseerd moeten zijn op ieders aantal roeden, waarmede hij aan de bloem bollenteelt deelneemt- De uitslag zal dan ook echter door alle vakgenoten loyaal moeten worden aan vaard gedurende de tevoren vastgestelde termijn, zelfs al is de meerderheid die de beslissing brengt gering. zonder Gerechtshof te Amsterdam, mr. R. J. Besier, de doodstraf geëist tegen de Vel- sense wachtmeester van de politieke re cherche, J. J. Langendijk, oorspronkelijk kapper van beroep, die in de periode van October 1943 tot Mei 1945 een groot aan tal ondergedoken Joden en illegale wer kers heeft opgespoord en aan de Duitsers overgeleverd en daarbij zijn arrestanten ruw en onmenselijk heeft behandeld. Min stens 25 personen hebben tengevolge van zijn activiteit het leven in Duitse kampen verloren. Het Bijzonder Gerechtshof wees de zaak tegen Langendijk terug naar de instructie voor een onderzoek of Langendijk ook het initiatief tot de hem ten laste gelegde arrestaties en huiszoekingen heeft geno men. Viif Nederlanders gesneuveld Volgens het Nederlands communiqué van heden zijn gisteren vijf Nederlanders ge sneuveld en 23 gewond Bij republikeinse aanvallen beoosten Diatibarang op West- Java op Nederlandse bivaks is geconsta teerd, dat. de republikeinen gebruik maakten van dum-dura kogels. Dure boekhouder. De recherche In Amster dam heeft aangehouden een 25-jarlge boekhou der. die sedert een jaar In dienst was bij een groothandel In Ijzerwaren in de Amsterdamse binnenstad en gedurende die tijd 'n bedrag van f 21.500 heeft verduisterd. De jongeman heeft op zeer grote voet geleefd. Nieuwe adelborsten. Voor het Kon. Instituut der Marine te Den Helder zijn 100 adelborsten geïnstalleerd door de commandant van het insti tuut, kapitein ter zee F. T. Burghard. Weer als van ouds. Gisteravond ls het m.s. „Indrapoera", een van de twee grote passagiers schepen van de Rotterdamse Lloyd, die het oor logsgeweld overleefden, voor de eerste maal na de bevrijding met 732 gewone, betalende Neder landse passagiers naar Batavia vertrokken. Het beroepsgeheim van de Journalist. Do heer H A. Lunshof zal op Woensdag l October voor de arrondissementsrechtbank te Amster dam terechtstaan, omdat hij geweigerd heeft, de naam te noemen van degene, die hem de notu len van Ltnggadjati heeft verstrekt. Voor die weigering beriep hij zich op het journalistiek beroepsgeheim. HAARLEM EN OMGEVING De Gereformeerde kerken van Haarlem en Heemstede gaan. te beginnen Zondag 28 Septem ber, kerkdiensten houden In de aula van het Christelijk Lyceum aan de Leldsevaart. De diaconie der Geref. Kerk te Haarlem besloot leden der kerk die principieel bezwaar hebben tegen het aanvragen van steun Ingevolge de noodwet Ouderdomsvoorziening, op de ge wone wijze te blijven steunen. Youth for Chrlst-werkcomlté te Haarlem heeft na de vacantiemaanden weer vergaderd. Besprekingen weiden gevoerd over een te hou den Rally op Zaterdag li October, indien mogelijk in de Wilhelminakcrk, Ged. Oude Gracht te Haarlem. Morgen. Zaterdagmiddag, begint weer de postzegelbcurs in gebouw de Nijverheid tn do Jansstraat te Haarlem van de vereniging T. I. v. P. D. Heden, Vrijdagavond zal mr. A. J. Kalma, algemeen secretaris van de Nederlandse Espe rantisten vereniging, in het wijkgebouw aan de Ged. Oude Gracht spreken over de oplossing van het talenprobleem. Van ds. cn mevrouw Brussnard ls In een te Bloemendaal gehouden samenkomst afscheid ge nomen door verschillende commissies. Namens de gemeenteleden ls een enveloppe met inhoud aangeboden tot het kopen van een passend aan denken aan de gemeente Bloemendaal. Dr. A. van der Boom zal op de Woensdagen 24 Sept., 1, 8. 15 en 22 October in het Gem. Con certgebouw te Haarlem kunsthistorische voor drachten met lichtbeelden houden. De onderwer pen zijn. Hoogtepunten van de Weense Ten toonstelling te Amsterdam: Pleter Bruegel de Oude; Oude en Moderne Glasschilderkunst: De Acropolis te Athene en de „Elgin Marbles" te Londen en Rodln. AMSTEKnAMSCHB RI.ITIHG MIJ Amsterdamse Beurs Koninklijke Olie. Unilever Philips K U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabej 3alvé certificaten Scheepvaart-Unie Roll.-Amerika LjjD Deli Maatschappij H. V. A A'dam Rubber Ned. Handel Mfj.. N.-I. Handelsbank Billiton Mij. II Slotkoers gisteren 4421/2 3^0 Va 386 173% 210 217 15614 230 '-2 141 Vz 137 107 372 Heden 1% uur 446 304% 390 172V2 208 412'4 311 Mi 181 y2 190% 219 158% 232 y2 141'4 135% 107 372 Toen men gistermiddag in het postkan toor te Leiden een aangekondigde geld zending uit Alphen aan de Rijn van 100.000 gulden, bestaande uit 100 briefjes van 1000, in ontvangst dacht te nemen, bleek het pakket gevuld te zijn met oud papier. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. Nader vernemen wij dat het hier een geldzending betreft van het postkantoor Alphen naar het postkantoor Leiden, zoals tussen beide dienstinstanties geregeld ver stuurd wordt. Woensdagavond werden de biljetten door de directeur van het Alphense kantoor, de heer Huysmans, in bijzijn van de ambte naar S. ingepakt in een enveloppe, daarna werd de enveloppe naar de laktafeltjes gebracht, wa^r hij werd gelakt, met touw dichtgebonden en andermaal verzegeld. S. heeft de aldus verzegelde enveloppe af gegeven aan de ambtenaar belast met de verzending, die haar in een apart geldzakje in de postzak naar Leiden stopte. Deze postzak werd gesloten en verzegeld en op de gebruikelijke wijze naar de trein ge bracht en nog diézelfde avond ging de zak naar Leiden. Na aankomst aldaar bleef de zak enige tijd ongeopend staan. Gisteren in de loop van de dag werd de zending uitgepakt. Bij het openen van het bewuste pakje kwam daaruit mplaats van de 100 biljetten van 1000 honderd op gelijke maat afgesneden velletjes papier te voorschijn. Dit papier bleek het schrijf papier te zijn, zoals dat op alle postkan toren in gebruik is, zodat het zowel uit Alphen of Leiden of overal elders afkom stig kan zijn geweest. Na onderzoek bleek dat het geopende pakje niet hetzelfde doch een ander pakje was dan hetgeen in Alphen werd inge pakt. De honderd duizend gulden zijn dus niet in dit pakje vervangen door de velle tjes papier, doch het oorspronkelijke pakje is „ergens" door identiek pakje vervangen. Daardoor konden alle zegels ook geheel ongeschonden zijn. De politie zoekt nu ia de eerste plaats naar da „ergens". Rijkswerkplaats voor vak ontwikkeling naar Haarlem Naar wij vernemen zal op 1 October de IJmuidense Rijkswerkplaats voor vakont wikkeling als gevolg van een decentralisa tie die kosten bespaart naar Haarlem worden overgebracht. De Haarlemse werk plaats kan de cursisten een betere oplei ding garanderen en bovendien wordt het niet gewenst geacht dat er in één rayon twee werkplaatsen naast elkaar bestaan. De nieuwe cursisten die de leeftijd van 35 jaar nog niet bereikt mogen hebben zullen zich dus in het vervolg tot Haar lem moeten wenden. WONINGRUIL A'dam-Haarlem Gevraagd: Groot huls met tuin. Haarlem of omgeving Aangeb. Vrij dubbel bov - huis. 6 kam., badk., gr bergruimte. 2 ver. en bal- con. Oud-Zuid. Br no 128895, Bolrek, Konings plein 1. A'dam. Te huur agb. te H'stede mod. huls. bevatt. suite, keuken, 4 slp.k., badcel, gr. zold,. schuur huur t 35 p, m. Te koop of te huur gevr. gr huls ln de gem H'stede, huur pl m. f 60 p. m. Brieven no 8808 Pl.l'IM VEEBEDRIJF Ramplaan 61. Ovèrveen JONGE HENNEN, 4 m.. 5 m. en tegen de leg Jonge Ganzen, Krielkippen enz. Alle prima dieren. Te huur ruime kamers met ged. pension. Dreef 42, HUI. DAN14329of 10771 GR. MARKT 21. Voorhanden: waterdichte dub bele PrU» t 6.51, Coudvissen GEWIS VEEMNGA, Naturalisten, JacohUncstraat 10-18. Zo juist ontvangen: een nieuwe zending Ital. 8 p. zUcontaet lampvoetcn. Prijs per stuk t 0.62. KL. HOUTSTRAAT HA. HAARLEM. Kunstzinnig Portret SCHOTERWEG 92. Telefoon 21941

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3