Haarlems Dagblad Een Vacature De premier van Oost-lndonesië wegens corruptie ontslagen Dr. van Mook naar Batavia vertrokken Onbelangrijke rede van de Nederlandse gedelegeerde dr. J. H. van Roy en Minister Marshall ziet geen kans tot onmiddellijke hulp aan Europa Bidault verdedigt het plan-Marshall 62e Jaargang No. 18741 Bureaux: Grote Houtstr. \}3, TpJ Admln 10724, 14825. Redactie 106UU. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Maandag 22 SeptemKer 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag b\j de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem LIET WAS ZATERDAG een half jaar geleden, dat het Haarlemse burgemees terschap vacant kwam tengevolge van de benoeming van burgemeester M. A. Rei nalda tot Commissaris van de Koningin in de provincie Utrecht. Den Haag is wel zeer traag met het vervullen van deze vacature. Het is nu vele maanden geleden dat het ge bruikelijke advies daaromtrent door de Commissaris van de Koningin in deze1 pro vincie bij de minister van Binnenlandse Zaken is ingediend. Daarop werd de zaak kennelijk vertraagd door diens reis naar Indonesië. Maar het is nu nieuwe maan den her dat minister Beel vandaar is terug gekeerd. De verdere vertraging moet blijk baar toegeschreven worden aan het feit, dat de regering zich met zo tijdrovende aangelegenheden, in de eerste plaats Indo- .nesië, heeft moeten bezighouden, dat "de Haarlemse burgemeesters-benoeming nog geen plaats op de agenda heeft kunnen vin den. Men moet overigens aannemen dat een dergelijke benoeming, waaraan toch grondige voorbereiding is voorafgegaan, de ministerraad niet veel tijd zal kosten. Dat bij burgemeestersbenoemingen in grote ge meenten niet de minister van Binnenlandse Zaken maar de ministerraad een voordracht bij H. M. de Koningin indient, behoeft toch niet noodzakelijk tengevolge te hebben, dat de beslissing veel langer óp zich laat wachten. Toen burgemeester Reinalda aftrad, na nog geen anderhalf jaar zijn post bekleed te hebben, is op deze plaats de wens uitge sproken, dat men niet door zou gaan met de veelvuldige wisselingen in het Haarlemse burgemeesterschap. Het moge een aange name gedachte voor Haarlem zijn, dat ach tereenvolgens twee van zijn eerste burgers tot zulke hoife functie geroepen werden, maar continuïteit in het plaatselijk bewind is een zaak van veel belang. Het kan ons bezwaarlijk verheugen dat als wij een nieu we burgemeester hebben, in wiens be kwaamheid algemeen vertrouwen bestaat, hij ons op korte termijn alweer ontvalt. Zo hebben wij het heengaan van burgemeester De Vos van Steenwijk, die 3V-> jaar in func tie was geweest en later ook het vertrek van burgemeester Reinalda na een nog kortere ambtsperiode' betreurd. De thans bestaande waarneming van het ambt door de wethouder van Onderwijs draagt uit de aard der zaak slechts een tijdelijk karak ter. Het is geen onvriendelijkheid jegens wethouder D. J. A. Geluk, die zich vooral in het representeren van de gemeente en in zijn activiteit' voor „Haarlems Bloei" onderscheidt, als wij er de nadruk op leg gen dat zo'n interimaat nooit lang duren moet. De afdeling Onderwijs, die des wet houders bijzondere taak is, kan er niet mee gebaat zijn. Het college van Burgemeester en Wethouders, dat dient te bestaan uit zes personen burgemeester, secretaris en vier wethouders is onvoltallig, hetgeen in vacantie-tijd tot een bepaald tekort ko mende bezetting kan leiden, zoals dan ook deze zomer gebleken is. Maar vooral geldt de overweging, dat de burgemeester een man dient te zijn, die zich geheel aan zijn gemeente kan wijden in het bewfistzijn dat hij daarmee een nieuwe levenstaak op zich genomen heeft. Zodat plannen voor de toe komst der gemeente kunnen gemaakt wor den onder de leiding van een man, die weet dat hijzelf in de eerste plaats ver- antwoordelijkffcal zijn voor de uitvoering. Zo wil de bevolking hem ook gaarne zien en met hem in contact komen. De burge meester representeert de gemeente niet slechts vandaag, maar hij is ook de man die haar komende ontwikkeling vertegen woordigt en zich daaraan in zijn werk heeft toegewijd. Wij leven in een moeilijke na-oorlogse tijd. die voor ieder gemeentebestuur in den lande allerlei dringende kwesties en pro blemen van >yerdere ontwikkeling oplevert. En Haarlem is een grote gemeente van bijna 160.000 inwoners, het centrum bovendien van een der dichtst bevolkte districten des lands. Het is daarom nodig dat een eind komt aan de tijdelijkheden in het burge meesterschap, waarmee het sinds de bevrij ding bedeeld is en dat er een leidende figuur op het Stadhuis komt, die voor lange jaren zijn taak op zich neemt. Nu is minister Beel afgetreden als mi nister van Binnenlandse1 Zaken en opge volgd door mr. dr. P. J. Witteman. Deze, die pas zijn taak aanvaard heeft, zal op zijn beurt de stukken betreffende Haarlem moeten bezien eer hij de zaak in d^ minis terraad kan brengen. Ik hoop, dat dit niet tot een nieuw maandenlang uitstel zal leiden. Ik hoop het des te meer, omdat mi nister Witteman als inwoner van Bloe- mendaal en pas afgetreden 'Gedeputeerde van Noovdholland dit district grondig kent en de hier aangevoerde argumenten ten aanzien van Haarlem zal weten te waar deren. Aan een beroep op zijn activiteit ter snelle behandeling van de zaak moge toegevoegd worden, dat de krant weet niet alleen namens zichzelf te spreken, als zij aandringt op een spoedige benoeming. Bij herhaling is ons in de laatste tijd gebleken, dat velen deze wenselijkheid voelen. Wat hikt belangstelling voor een stad van de betekenis en omvang van Haarlem zou Den Haag niet misstaan. Het is daar al meer malen in tekort geschoten. R. P. Doodstraf voor Willemsen Hedenmorgen heeft het Bijzondere Ge rechtshof te Amsterdam conform de eis van de procureur-fiscaal de doodstraf uit gesproken tegen de 31-jarige Willem Meindert Willemsen, die tijdens de bezet tingsjaren deel uitmaakte van de Inlich tingendienst van de Haarlemse politie. Russische .,lierfstmanoeuvres'1' in Duitsland Volgens een correspondent van de libe rale „News Cronicle". zijn de Russische strijdkrachten inde Sovjet-zone van Duits land bezig strategische punten te bezetten om aan elke situatie het hoofd te bieden, die zou kunnen ontstaan wanneer de Lon- dense conferentie van ministers van Bui tenlandse Zaken in November zou misluk ken. Volgens de correspondent gelooft de Sovjet-regering, dat de conferentie de strategische positie van de Sovjet-Unie in Centraal-Europa onzeker kan maken, met het oog waarop „voorzorgsmaatregelen" gewenst zijn. De troepenbewegingen wor den officieel herfstmanoeuvres genoemd. In verschillende plaatsen moeten de Duit se burgers plaats maken voor de Sovjet- strijdkrachten, Opzienbarend communiqué te Makassar Een officiële bekendmaking van de re- ruptieve handelingen „niet slechts perso- iiip" van Onct-InrlnnAcio vin rr i f i iIJ gering van Oost-lndonesië van Zondag zegt, dat de premier, Nadjamoeddin, ont slag verleend is op grond van aan het liclit gekomen onregelmatigheden- Het officiële "communiqué zegt. dat reeds vroeger in Makassar arrestaties zijn verricht in verband nttet corrupties op het gebied der goederenvoorziening. Het on derzoek heeft uitgewezen, dat het een netwerk van malversaties betreft. De re gering heeft reeds vroeger te kennen ge geven, dat zij met alle kracht en middelen en zonder aanziens des persoons wil in grijpen en het thans verzamelde bewijs materiaal heeft de regering de overtuiging gegeven, dat er drastische zuiveringsmaat- regelen nodig zijn. Uit het onderzoek bleek, dat de mi- nister-president, tevens minister van Eco nomische Zaken, bij de onregelmatigheden betrokken was op een wijze, die onver enigbaar is met de eisen van een gezond staatkundig en economisch herstel. Dien tengevolge heeft de ministerraad eenstem mig vastgesteld, dat verdere samenwer king met Nadjamoeddin onmogelijk is ge worden en dat de leiding der regering ten spoedigste in andere handen gelegd moest worden, zodat met ingang van 20 Sep tember aa-n Nadjamoeddin ontslag is ver leend als premier en minister van Econo mische Zaken. Waarnemend premier is thans dr. Warouw (minister van Volksgezond heid), en ingenieur Sewarni, de minis ter van Verkeer, neemt Economische Zaken waar. De regering van Oost-lndonesië be treurt de gang van zaken ten zeerste. Zij is er zich van bewust, dat de feiten een zware -last leggen op het morele weer standsvermogen van de nog jonge staat, maar tevens is zij er diep van doordron gen, dat zij zich niet mag laten terughou den van grondige saneringsmaatregelen. De regering van Oost-lndonesië is er van overtuigd, dat zij door dit te doen in staat is aan het eigen volk en aan de bui tenwereld te tonen dat in Oost-lndonesië een krachtige leiding zetelt, die zich van haar plicht bewust is en die over de vaste wil en ovef* voldoende middelen beschikt om te beletten, dat de in opkomst zijnde gemeenschap afglijdt tot het peil van de „corruptie-staat" waarvan zij elders het droeve en afschrikwekkende voorbeeld heeft gezien. Het A.N.P. verneemt nog, dat volgens het door het ministerie van voorlichting te Makassar uitgegeven communiqué over de malversaties, voornamelijk op het ge bied der goederenvoorziening, in de cor- Zondagmiddag om even voor vijf uur besteeg luit.-gouverneur-generaal Van Mook met zijn gezelschap een K.L.M.- Constellation vliegtuig van de gewone lijn dienst naar Indonesië om zijn terugreis naar de Oost te aanvaarden. De landvoogd wordt vergezeld door dr. J. Ozinga, hoofd vhn de Regeringsvoorlichtingsdienst, mr. Thio Thiamtjong, zijn Chinees adviseur de heer Dzoelkarnaïn vertegenwoordiger van het comité Oostkust van Sumatra en Ra den Rangga Tirta Soejatna, vertegenwoor diger van de medewerkende groepen op West-Java. Onder de talrijke personen die dr. van Mook uitgeleide deden merkte, men op de minister-president dr. L. J. M. Beel. prof. ir. W. Schermerhorn, Max van Poll, de minister van Wederopbouw L. Neher, de minister van Buitenlandse Zaken, mr. C. G. W. H. Baron van Boetzelaer van Oos terhout en de sultan van Pontianak, Hamid II. Hedenavond radiorede van minister Mansholt Mededelingen over de voedselrantsoenering „Onze voedselvoorziening in de maaste toekomst", is het ofiderwerp van de rede, welke de minister van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening hedenavond voor de radio zal houden. De minister spreekt om kwart over acht over beide zenders en zal de gevolgen van de internationale voedsel situatie en van de abnormale weersom standigheden voor onze eigen productie voor de nationale voedselvoorziening be handelen. Aan de hand van een dezer dagen verkregen overzichi van de voedselpositie zijn beslissingen over de rantsoenering van levensmiddelen genomen. Over deze beslis singen z^tl de minister mededelingen doen. nen uit nering en bedrijf verwikkeld wa ren, doch tevens zekere ambtelijke figu ren en andere verantwoordelijke autori teiten". Geen Nederlandse invloed. Naar ANP in welingelichte kringen in Den Haag verneemt, .heeft noch de Neder landse noch de Neder' mcïs-Indische rege ring enige invloed uitgeoefend op het ont slag van de Oost-Indonesische minister president, Nadjamoeddin, of op het daar aan voorafgegane onderzoek. Deze aan gelegenheid is geheel en uitsluitend be handeld door de regering te Makassar. Naar AN.P. verneemt zal de Oost-In donesische delegatie a.s. Donderdag uit Den Haag vertrekken en doorreizen naar Makassar. De bomaanslag op Sinterklaas-avond De behandeling vergde drie dagen Zaterdagmiddag kwam na een zitting van drie dagen (ruim 18 uur) een einde aan de openbare behandeling van de bom aanslag aan de Prinsegracht in Den Haag en de daarmee verwante zaken. De duplieken der acht verdedigers lever den geen nieuwe gezichtspunten op. De president van de krijgsraad te velae-west, luitenant-kolonel mr. dr. J. P. van Erk, bepaalde de uitspraak van dit college op Zaterdag 4 October om 10 uur. De laatste zittingen waren voornamelijk gewijd geweest aan pleidooien der verdedi gingen. Voor de beklaagden H. en B. trad mr. Van Nieuwenhoven en Helbach als ver dediger op. Hij vroeg voor H. ontslag van rechtsvervolging of uiterste clementie cn zei ten aanzien van chauffeur B„ dat deze n'iet geweten heeft, dat de „arrestatie" van Van Rijswijk onwettig was. Spr. conclu deerde hier tot vrijspraak. De verdediger van S. W. H„ mr. Stomps uit Haarlem, deelde mede, dat hij zijn cliënt vrijwillig pro deo als lid van de Haarlemse illegaliteit verdedigde. Mr. Stomps, die voorzitter is van de vereni ging van oud-politieke gevangenen uit de bezettingstijd zeide, dat hier een aantal oud-B.S.-ers van de goede soort terecht staat, dat misleid werd. Hij weet deze mis leiding aan overheidsfouten. Ten aanzien van het deelnemen aan de ontvoering van de heer Van Rijswijk uit Renkum meende mr.-Stomps zich te-kunnen beroepen op zij het onbevoegd gegeven ambtelijk bevel. Mr. G. Sn\elt bestreed de tenlastelegging van A. T. uit Haarlem, die van de aansla gen zou hebben afgeweten en dit niet ge meld heeft. Hij kende de sergeant De B. en diens vaak wilde plannen. Toen hij de fabricage der bommen zag, heeft hij ook dit niet als serieus gezien. De auditeur-militair mr. dr. J. M. J. Baak betreurde in zijn repliek ten aanzien van kapitein Van H. de opvatting, dat Van H. onder invloed van sergeant De B. zou hebben gestaan. De beklaagde, aldus dr. Baak, heeft grote invloed op mensen. Som migen in de Nieuwe Frederikskazerne dra gen hem nog op handen. Ten bewijze van diens invloed vertelde dr. Baak, dat ka pitein Van H. te Nieuwersluis, waar hij gevangen zat, vier of vijf jonge beroeps- marechaussées heeft bewogen clandestiene correspondentie met zijn verloofde te be werkstelligen. De marechaussées werden ontslagen en zullen vervolgd wrorden. Ten aanzien van de betogen der verde digers zeide dr. Baak dat hij op het punt van de illegaliteit niet wil worden misver staan. Hij heeft grote eerbied voor het verzet, maar kan de ogen niet sluiten voor de gevaren, die voor normaler tijd uit het verzet voortvloeien. „Het gebeurde", aldus dr. Baak, „is vol komen in strijd met de illegaliteit, het is terrorisme". Fiorello Laguardia overleden Fiorello Laguardia, oud-burgeipeester van New York en voormalig directeur- generaal van de UNRRA, is Zaterdag overleden. Merkwaardig vliegtuigongeluk in Indonesië Pas Zaterdag is een bericht vrijgegeven over een ongeval met een Mitchell-bom- menwerper boven Batoedjadjar. Het op 35 meter hoogte vliegende toestel, waarin acht personen, wierp als oefening bommen uit met vertraagde werking. Op onver klaarbare wijze is tegelijk met de ver traagde bom een normale bom van 100 kilo uit het rek gevallen en geëxplodeerd. De inzittende Kloesman werd op slag gedood, de inzittende Larsay is aan zijn verwon dingen overleden, de korporaal Langen- doen werd zwaar de overigen licht ge wond. De piloot Kranenburg, die een been wonde had opgelopen, bracht het toestel naar het vliegveld Andir en maakte daar een geslaagde buiklanding. Vanwege -de militaire luchtvaart is een commissie van onderzoek ingesteld. Wat is nu de waarheid? De heer J. Steinebach, voorzitter van de fractie van de Partij van de Arbeid in de Amersfoortse gemeenteraad heeft verzocht aan B. en W. de volgende vragen te mogen stellen: „Is het B. en W. bekend, dat volgens op gaven in het dagblad „De Waarheid" het door haar georganiseerde zomerfeest te Birkhoven door 90.000 personen is bezocht en dat volgens gegevens der betrokken ge meentelijke instantie slechts voor ruim 32.000 personen de verschuldigde gemeen telijke belasting is voldaan?" „Zijn B. en W. bereid, in geval beide op gaven juist zijn. stappen te doen opdat als nog de verschuldigde gemeentelijke belas ting van ongeveer 60.000 bezoekers in <^e kas der gemeente wordt gestort?" Hel woord is aan ...- Wetten maken is gemakkelij ker dan regeren. Sjahrir tiaar Londen Verwacht wordt, 4at Soetan Sjahrir deze week een bezoek aan Londen zal brengen. Het Londense kantoor van Antara meldde Zaterdag, dat Sjahrir de gast zal zijn van Krisjna Menon, de hoge commissaris van India te Londen. Volgens een verklarinig gepubliceerd namens dr. Soebrandrio. de vertegenwoordiger van de republiek in Engeland, heeft Sjahrir steeds gaarne een bezoek aan Engeland willen brengen om uit de eerste hand te vernemen, hoe de Britse regering haar koloniale problemen heeft aangepakt. ZWAKKE STEM TER UNO- VERGADERING: o o Een wel zeer zwakke stem heeft Zatcr- dagmiddag op de bijeenkomst der UNO ge- klonken: De Nederlandse. Het was dr. J. II. van Roijen die namens de Nederlandse j delegatie het^woord voerde en een rede uitsprak, die in geen enkel opzicht ka- rakteristiek was voor het grote belang, dat Nederland heeft bij de talrijke internatio nale problemen die in Flushing Meadows oj) het podium komen. Nederland leverde geen enkel nieuw gezichtspunt, zelfs geen enkele originele gedachte. Dr. Van Roijen zeide, dat de Ncder- Ecn indrukwekkende wereldkaart vormt het klankbord voor alle redevoeringen, die op de UNO-vergadering in New York worden afgestoken/De vergaderzaal was dicht bezet toen Marshall zijn rede hield. Enkele dagen geleden heeft Bidault, de middels stellen de gedelegeerden op de Pa- Franse minister van Buitenlandse Zaken, in Amerika een onderhoud gehad met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, generaal Marshall. Naar in zeer wel ingelichte kringen te Parijs verluidt, heeft Marshall openhartig verklaard, dat het Amerikaanse congres op zijn vroegst in December bijeengeroepen kon worden om het ontwerp voor de hulp aan Europa goed te keuren. De besprekingen zopden dan minstens twee maanden in beslag nemen, zodat de hulpverlening niet eerder zou kunnen beginnen dan in het voorjaar. In- Amerikaanse voorstellen door commissie van orde aanvaard ter bespreking De eerste spreker op de Zaterdag ge houden zitting van de Algemene Verga dering was de Tsjech Jan Masaryk die in zijn rede Amerika waarschuwde dat Euro pa „definitief naar de linkerzijde is ge zwenkt" en die een beroep deed op de UNO-afgevaardigden om uit te scheiden met „het gepraat over de volgende we reldoorlog". Hij zeide dat Tsjechoslowakije zich zou verzetten tegen elke directe of indirecte wijziging van het Handvest. Nadat eerst nog de afgevaardigde van Met kort spel bestookten de Zwitsers in de voetbalwedstrijd NederlandZwitserland vele malen het Nederlandse doel, doch succes bereikten zij er niet mee, (lp Libanon aan het woord was geweest, hield Frankrijks minister van Buitenlandse Zaken, George Bidault zijn rede. Hij noem de de Russische beschuldiging dat het Marsliall-plan de wereld in tweeën zou delen, eén leugen. Hij wees elk voorstel, dat zou kunnen leiden tot het opgeven van liet veto-recht nadrukkelijk van de hand. Bidault waarschuwde er voor dat het ge vaarlijk was de ernst van de huidige crisis, waarin „het leven van de UNO op het spel staat", te onderschatten- Op krachtige wijze verdedigde hij het Marshall-plan. Over de Veiligheidsraad zeide hij dat dit lichaam inderdaad teleur gesteld had, dqph dat een wijziging in de stemmingsprocedure niet de gewenste op lossing zou brengen. Bidault drong aan op een spoedige overeenkomst inzake Duitsland doch herhaalde dc Franse voor stellen: langdurige geallieerde bezetting, strikte controle op de ontwapening, de- militairisatie cn internationale controle op het hart van Duitsland, de Ruhr. Ten aanzien van het Marshall-plan zeide hij nog: „Hoe kan iemand, zolang Europa nog gekleed gaat in lompen en zelfs honger lijdt, geloven in een werkelijke vrede van dit werelddeel, zodat het vrij zijn demo cratische instellingen kan ontwikkelen en zijn taak in de wereld kan voort zetten?" De commissie van orde van de UNO heeft met twaalf tegen twee stemmen be sloten het voorster van Amerika om een kleine algemene vergadering het hele jaar te laten vergaderen, ter behandeling aan de algemene vergadering voor te leggen. rijse conferentie zich de vraag of de hulp dan niet te laat komt. De toestand in de belangrijkste landen van Europa, voor namelijk in Frankrijk en Italië heeft na melijk het stadium van een crisis bereikt. Frankrijk zal tegen de helft van October geen doilartegoed meer hebben.. Marshall heeft, volgens genoemde krin gen, tegenover Bidault verklaard, dat hij do noodzakelijkheid inziet van onmiddel lijke hulp teneinde een onderbreking van de import van essentiële goederen te voor komen. Hij zag echter buiten het Congres om geen wegen om tot onmiddellijke hulp- verlening over te gaan. Bidault heeft nogmaals op import van Duitse kolen in Frankrijk aangedrongen en gewezen op het belang voor Frankrijk van ^e staalproductie. Dat Bidault niet op de slotzitting van de Parijse conferentie van 16 landen aanwezig is en naar Amerika is gegaan om de Algemene VeVgadering der UNO bij te wonen, wordt algemeen be schouwd als een poging de genoemde over- bruggingssteun te verkrijgen. Slotzitting der Marshall-conferentie De Britse minister van Buitenlandse zaken, Ernest Bevin, is Zondag op het Parijse vliegveld le Bourget gearriveerd om in Parijs de slotzitting van de zestien- landenconferentie aangaande het plan- Marshall te leiden, die heden gehouden wordt. De Nederlandse gedelegeerde baron Van Boetzelaer van Oosterhout wordt heden eveneens te Parijs verwacht. Een granaat ontploft Landbouwer in de Haarlem mermeer gewond Bij het verbranden van vuil op zijn land stootte de landbouwer J. W. aan de IJ weg bij Nieuw Vennep met zijn riek op een granaat, die onmiddellijk ontplofte. Hij kreeg scherven in hoofd, romp en benen en werd naar het Diaconessenhuis te Haarlem vervoerd. Zijn toestand is bevredigend. Men verwondert er zich over dat de granaat niet eerder bij het bewerken van de grond ontploft is. Duizend Chinezen kwamen in Indonesië 0111 De Chinese consul-generaal te Batavia, Tsjang Kia Tong, heeft de Singapore me- De commissie van orde nam tevens een degedeeld, dat het aantal Chinezen, dat ten voorstel aan om herziening van het Ita- gevolge van de militaire operaties in Indo- liaanse vredesverdrag te laten bespreken nesië gedood is, ongeveer duizend bedraagt door de algemene vergadering. Het voor- en dat het aantal daklozen tot honderddui- stel kwam er door met vier tegen twee zend is gestegen. De heer Tsjang Kia Tong stemmen en acht onthoudingen. Het Ame- wacht momenteel te Singapore op de vier rikaanse voorstel ter behandeling van de Chinese officieren, die als deskundigen aan onafhankelijkheid van Korea werd even-de consuls-comm:ssie zullen worden toe eens met" twaalf tegen twee stemmen aan- i gevoegd, en die Dinsdag aanstaande aldaar genomen. i zullen arriveren. landse delegatie aanvankelijk niet van plan was aan het algemene debat deel te nemen en er de voorkeur aan gaf met de uiteenzetting van haar standpunt te wach ten tot de agendapunten afzonderlijk zou den worden besproken. Bij nader inzien was zij echter tot de overtuiging gekomen dat een stilzwijgen als gebrek aan belang stelling zou kunnen worden uitgelegd. „Wij koesteren nog steeds de hoop", al dus dr. Van Roijen, „dat de UNO in staat zal blijken vrede en veiligheid te hand haven. ofschoon het laatste jaar enige twijfel te dien aanzien is gerezen. Wij zijn er ons duidelijker dan ooit van bewust, dat de huidige onbevredigende ga«g van zaken te wijten is aan gebrek aan begrip tussen de grote mogendheden. Mijn rege ring is er echter even zeker van als een jaar geleden, dat het niet noodzakelijk is dat de wereld in twee delen wordt ge splitst. Op deze zitting van de Assemblee zullen wij al het mogelijke doen zulk een splitsing en een blijvende onenigheid te voorkomen. Wij geloven niet. dat het plan-Marshall Europa binnen de economische of zelfs de politieke invloedssfeer van Amerika za! brengen en juichen het plan toe omdat wij geloven, dat het de weg vrij zal maken naar de zo noodzakelijke economische wederopbouw van Europa". Indonesië. „Met betrekking tot de kwestie-Indone sië, waaromtrent Donderdag door de ver tegenwoordiger van de Sovjet-Urwe is ge sproken op een wijze, waarover-ik niet Wens te debatteren, zou ik slechts willen zeggen, dat wij met vertrouwen, doch met ongeduld het rapport van de consulaire vertegenwoordigers te Batavia afwachten. Wij hopen als geen ander dat er zioh bij het opstellen van het rapport geen ver traging zal voordoen. Wij juichen ten zeer ste het besluit van de regeringen van Bel gië en Australië toe om de Verenigde Sta ten als derde land in de commissie van drie te kiezen. Wij vertrouwen oprecht, dat de commissie ten volle zal slagen in dc totstandbrenging van een vredelievende regeling van deze moeilijke kwestie". Dr. Van Roijen verklaarde dat de Ame rikaanse voorstellen ten aanzien van de instelling ener véiligheidscommissie en be perking van het vetorecht de instemming der Nederlandse regering hebben. Hij sprak de hoop uit dat de commissie voor de atoomenergie uit de Impasse zal geraken en eindigde zijn rede aldus: „Tenslotte wil ik uit naam van mijn delegatie en mijn regering de hoop uitspre ken, dat deze zitting van de Assemblée een succes zal worden en zal kunnen wor den beschouwd als een werkelijke bijdrage tot een duurzame vrede". Finland vraagt toelating Finland heeft om toelating tot de orga nisatie der Verenigde Volken gevraagd. Een telegram van de Finse minister van Buitenlandse Zaken, Carl Enckell, aan de sepretaris-generaal van de Verenigde Vol ken luidt als volgt: „Nu het vredesverdrag met Finland, na het deponeren van de ra tificatie door de regering der Sovjet-Unie op 15 September, van kracht is geworden, heb ik de eer te verzoeken Finland te aanvaarden voor het lidmaatschap der UNO". Hij voegde er aan toe, dat Finland de verplichtingen van het Handvest aan vaardt. Zeven Nederlanders gesneuveld Het Nederlandse legerbericht van heden deelt mede dat de verliezen aan Neder landse zijde gedurende het weekeinde ze ven doden en 32 gewonden bedroegen. Het communiqué kondigt verder strenge maat regelen aan tegen de voortgaande daden van agressie der republikeinen en zegt ten slotte dat het aantal botsingen der laatste 48 uur 21 bedroeg. Zondagse revolutie op Cuba voorkomen Dc Cubaanse autoriteiten maakten gis teren bekend, dat een begin van revolutie tegen de regering was voorkomen, door het hi beslag nemen van 13 vrachtladingen geweren en munitie op een boerderij buiten de hoofdstad. De stafchef van het leger, generaal Gc- novevo Perez Damera verklaarde, dat het arsenaal toebehoorde aan een revolutionai re groep binnen de nationale politiemacht, welke van plan was een aanval te ontke tenen tegen het leger en zich zodoende van de macht meester te maken. Weerbericht TOENEMENDE WIND. Verwachting, medegedeeld door het K.N M I. in De Bilt. geldig van Maan dagavond toi Dinsdagavond: Tamelijk heldere en koele nacht. Mor gen overdag toenemende bewolking en later plaatselijk enige regen. Geleide lijk aanwakkerende wind tussen West en Zuidwest. Ongeveer dezelfde tem peratuur als vandaag. 23 September: Zon op 6.26 uur. onder 18.39 uur Maan op 16.21 uur, onder 23.18 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1