Haarlems Dagblad Een hernieuwd beroep op constructieve elementen in de republiek Commissie-Generaal wordt opgeheven Het bedel rapport gaat in zee Kleiner rantsoenen brood en melk Weerbericht 62e Jaargang No. 18742 Bureaux: Grote Houtstr. 93. Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132, Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom DinsHag 23 Scptemlïer 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Advert-tarieven op aanvraag b\j de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Regeringsverklaring over Indonesië Vorming van een centrale rganisatie, welke zich tot een voorlopige federale regering zal kunnen ontwikkelen De minister-president, dr. L. J. M Beel, heeft hedenmiddag in de Tweede Kamer een regeringsverklaring over het Indonesisch beleid afgelegd. Daarin werd medegedeeld, dat de regering zich voorstelt, in de naaste toekomst over te gaan tot de vorming van een centrale organisatie, welke zich zal kunnen ontwikkelen tot de voorlopige fede rale regering. Ten tweede wenst de regering door een beperkte herziening van de Grondwet de mogelijkheid te openen, dat wettelijke voorzieningen ter voorberei ding van de nieuwe staatkundige structuur van het Koninkrijk op de kortst mogelijke termijn kunnen worden getroffen. Een definitieve herziening der Grondwet kan eerst geschieden, wanneer deze nieuwe structuur, door de Rijksconferentie voorbereid, als een afgerond geheel kan worden overzien. De regering heeft het onderzoek naar deze mogelijkheid opgedragen aan een beperkte commissie, waarvan de samen stelling dezer dagen bekend za! worden gemaakt. De regering meent voorts, dat de wet op de Commissie-Generaal niet meer aansluit aan de inmiddels zozeer veranderde omstandigheden, Zij overweegt de instelling van een „collegiaal orgaan", waarin de luitenant-gouverneur-generaal zijn verant woordelijkheid mede door anderen gedragen zal zien. De beide leden der Commis sie-generaal hebben zich bereid verklaard hun mandaat ter beschikking te stellen. Zij zullen de regering voorlopig van advies blijven dienen. In het begin der verklaring wordt gezegd, dat de.regering de Kamer langer in het on gewisse heeft moeten laten over de ont wikkeling van het Indonesisch beleid, dan in het voornemen lag, aangezien eerst het interne overleg geëindigd moest zijn. Uitvoerig wordt hierna het doel der po litiële actie uiteengezet en een uitgebreid overzicht gegeven van de behandeling dei- Indonesische kwestie in de Veiligheidsraad, De regering heeft gemeend, onverkort handhavend 'haar standpunt omtrent eigen verantwoordelijkheid en. de incompetentie van de Veiligheidsraad, voor zover baar standpunt zulks toeliet zich te moeten rich ten naar de uitspraken van die raad. Zij heeft daarbij overwogen, dat de internatio nale rechtsorde thans mede gegrondvest i: op de Verenigde Volken en haar organen en dat verzwakking van het aanzien dezer organisaties, waardoor op den duur deze rechtsorde zou worden geschaad, moet wor den vermeden. Toen de Veiligheidsraad zich met de aan gelegenheden van Indonesië bezig hield, ontwikkelde de toestand ter plaatse zich m meer dan één opzicht in ongunstige zin. Aanvankelijk konden de Nederlandse troe pen zonder veel tegenstand hun opdracht vervullen in die delen van Java en Suma tra, welke zij in de sfeer van hun activiteit hadden betrokken. De bevolking trad hun, behoudens op enkele plaatsen, waar zij een passieve houding aannam, met welwillend heid tegemoet en de republikeinse bestuur ders verleenden vrij algemeen hun mede werking. DeZe ontwikkeling werd' echter door de republiek doorkruist door een op hitsende propaganda en een terreur, welke paal noch perk scheen te kennen. De tac tiek der verschroeide aarde had zeer om vangrijke en niet op militaire gronden te verantwoorden vernietiging van economi sche goederen ten gevolge. De republiek ging steeds voort, afschuwelijke bedreigin gen te uiten tegen de Nederlanders en tegen allen, die met hen samenwerkten. Daar zij in den beginne het getij in de in ternationale wereld scheen mee te hebben, vertoonden zich weldra tekenen van onge rustheid bij hen, die zich aanvankelijk be reid verklaarden tot samenwerking. Ge lukkig heeft deze kentering ten ongunste zich niet blijvend voortgezet. Men mag thans wederom van een neiging tot omme keer, ditmaal ten. goede, spreken. Kentering ten goede. De omstandigheid, dat de republiek in de Veiligheidsraad geen enkel wezenlijk succes bereikte, het feit, dat de Nederlan ders, alle republikeinse aanvallen ten spijt, blijven waar zij zijn en daarin ook niet worden belemmerd, de geruststellende ver. Bouwer der Hoogovens overleden In de nacht van Vrijdag op Zaterdag is te Wassenaar plotseling overleden op 62- jarige leeftijd ir. A. H. van Root. Sinds 1 Mei 1919 was hij aan de Hoogovens ver bonden als chef van het bouwbureau en van de sedert door hem uitgevoerde pro jecten noemen wij het grootste gedeelte van de fabrieksinstallatie der Hoogovens, de havenwerken, de Mekogfabriek en de grote P.E.N.-centrale in Velsen. Verder verbouwde hij de grote conservenfabriek te Beverwijk en de Groningse electrische centrale. Tot Mei 1940 is de overledene in vaste dienst bij de Hoogovens geweest. Na de bevrijding werd hij benoemd tot algemeen bouwkundig ingenieur. 'Onder zijn super visie ontstonden het nieuwe laboratorium der Hoogovens en de uitbreidingsplannen voor de Mekog. Verder maakte hij naam door zijn ont werp voor de hefbrug over de Konings haven in Rotterdam. De crematie zal plaats hebben Woens dagmiddag op Westerveld na aankomst van de trein van 12.05. Fundering van oude abdij van Egmond gevonden? Aan de 'Kloosterweg te Egmond-Binnen worden momenteel onder leiding van prof. Van Giffen uit Groningen opgravingen verricht. Men is bezig achter het protestant se kerkje diepe geulen te graven, waardoor steenmassa's worden blootgelegd. Deze oude funderingen kunnen betrekking hebben op de in het jaar 953 gebouwde en in 1673 verwoeste abdij van Egmond. Het staat nog niet vast of de steenmassa's inderdaad de funderingen zijn van de abdij. Blijkt, dat de funderingen van de abdij zijn dan zullen de funderingen worden op getrokken op de wijze zoals dit bij het »Slot op den Hoef" is gedaan. zekeringen, die de luitenant-gouverneur' generaal heeft gegeven, omtrent de terug keer van orde, veiligheid en recht in de bevrijde gebieden, het groeiende inzicht ten slotte, dat gevolg geven aan de ophit sende oorlogspropaganda van de republiek slechts tot ellende van eigen land en volk voeren, dit alles brengt bezinning en doet het vertrouwen weer ingang vinden, dat Nederland er uiteindelijk toch in zal slagen een definitieve bevrijding uit de terreur der onverantwoordelijke elementen in de repu bliek te bewerkstelligen. Weliswaar is de republiek voortgegaan met zijn schendingen van het bevel „staakt het vuren", met niet-nakoming van *zijn toezegging aan de Veiligheidsraad, met zijn tot blind fanatisme aanblazen van de harts tochten tegen alles, wat niet republikeins is. Doch de werking van dit alles begint af te slijten. De republiek verliest haar vat op de vredelievende bevolking der bevrijde gebieden en het terrein wordt rijp voor consolidatie. Het beperkte doel, dat de Nederlandse regering zich bij het begin der politiële actie voor ogen stelde, komt dus in zicht. De regering heeft zich voortdurend ern stig beziggehouden met de vraag wat haar onder de gegeven omstandigheden te doen stond. Hoewel de opzetbeperkt was gedacht, kon uiteraard, daar dit ook van de houding der tegenpartij afhing, niet uitgesloten wor den, dat voortzetting der actie noodzakelijk zou blijken. Bij de opstelling dér troepen na de voltooiing der politiële actie heeft bij het opperbevel deze mogelijkheid zwaar gewo gen. Toen gedurende de behandeling der Indonesische kwestie in de Veiligheidsraad de ondermijningstactiek van de republiek het opbouwwerk' in de bevrijde gebieden meer en meer ondoenlijk scheen te maken, groeide allengs de mogelijkheid van een noodzakelijk verder oprukken tot steeds dreigender waarschijnlijkheid. Tegelijker tijd echter groeide het besef, dat een der gelijk verder oprukken, gegeven de stem ming in de Veiligheidsraad, steeds ernsti ger bezwaren mee zou brengen. De spanning tussen het Indonesische en het internationale aspect van het beleid erd groter. Slechts wie in die dagen mede de verantwoordelijkheid voor de toekomst van ons rijk heeft gedragen, kan peilen hoe diep deze ten slotte haast onhoudbare span ning leefde in ieder lid der regering, in ieder, die, op welke post ook in Indonesië, in het buitenland of in Nederland, mede aan de oplossing van het Indonesisch vraagstuk werkte. Deze spanning is thans aanmerke lijk verminderd, omdat de regering de in druk heeft, dat de greep van de republi keinse propaganda op de bevolking der be vrijde gebieden begint te verzwakken. Zo lang nu d mogelijkheid groter schijnt, dat het gestelde doel zonder voortzetting der lijkheden voor de binnen dit gebied wonen de bevolking. Deze bevolking verlangt ech ter één ding in ruil voor haar medewerking aan de vreedzame opbouw: de verzekering, dat het' terreur-régime der onverantwoor delijke elementen in de regering en in de gewapende macht der republiek niet terug keert. De luitenant-gouverneur-generaal heeft, daartoe uitdrukkelijk door de rege ring gemachtigd, tot tweemaal toe deze ver zekering gegeven. De consolidatie in deze gebieden is inmiddels reeds begonnen. De zorg voor orde en veiligheid zal worden opgedragen aan een gemengd, voornamelijk Indonesische politie-apparaat, hetgeen thans reeds in opbouw is. Deze consolidatie zal voortgang vinden door de opbouw var een eigen voorlopig bestuur in deze ge bieden. Het tweede punt van de doelstelling der politiële actie was het scheppen van betere voorwaarden tot het uitvoeren van het staatkundig hervormingsplan, neergelegd in de overeenkomst van Linggadjati. (Zie verder pagina 2). Verdwenen minister-president van Tliüringen terecht Rudolf Paul, de eerste-minister van Thiiringen, die sedert het begin van deze maand uit Weimar in de Russische zóne van Duitsland vermist wordt, bevindt zich thans in de buurt van Bad Nauheim in de Amerikaanse zóne, aldus radio Hamburg. Hij verklaarde tegenover journalisten, dat hij vertrokken is omdat de Sovjets eisen stelden, waaraan hij niet kon voldoen. Atoomdocumenten openbaar Naar verluidt, zal de Britse regering dezer dagen opnieuw een 25-tal documen ten betreffende het atoomonderzoek, die tot dusver hoogst geheim waren, publi ceren. Het betreft /edétailleerde onder zoekingen door Britse, Amerikaanse en Canadese geleerden. Sir Sliolto Douglrs neemt ontslag Te Londen is officieel medegedeeld, dat iuchtinaarschalk sir Sholto Douglas ont slag heeft genomen als Brits opperbevel hebber in Duitsland. Generaal sir Brian Robertson, de huidige plaatsvervangende militaire gouverneur, zal hem opvolgen. Het was reeds bekend, dat sir Sholto Dou glas. die in Mei 1946 zijn functie aan vaardde, deze post slechts voor beperkte tijd wilde bekleden. Het Haarlemse postkantoor zorgt er voor, dat de telegrammen bij de Haarlemmers sneller bezorgd zullen worden. Het heeft daartoe de beschikking gekregen over vijf motorenwelke vandaag in gebruik genomen zijnn SLOTZITTING DER PARIJSE CONFERENTIE: De slotzitting van de Parijse conferentie, gepresideerd door Bevin, de Britse mi nister van Buitenlandse Zaken, is gisteren in Parijs gehouden. De respectievelijke gedelegeerden plaatsten hun handtekening onder het rapport. Tevoren had Bevin, de Britse minister van Buitenlandse Za ken gewezen op Europa's recht op vrede en welvaart en de hoop uitgesproken, dat nog ontbrekende leden van de Europese gemeenschap zich alsnog zouden aanslui ten bij de zestien landen, en gewaarschuwd i tegen niet nader genoemde krachten, die de ondernomen pogingen zouden willen dwarsbomen. De Franse gedelegeerde, Pierre Henri Teitgen, verklaarde, dat zijn regering de afwezigheid van Sovjet-Rusland en de Oost-Europese staten betreurt. Hij be- topgde de noodzaak van een speciale over eenkomst betreffende de steenkoolproduc tie van het Ruhrgebied en zeide, dat Frankrijk binnenkort landbouwproducten zou gaan uitvoeren. De Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, graaf Sforza, drong aan op spoedige hulpverlening door Amerika teneinde revolutie als gevolg van hongersnood te voorkomen. Drieklank, De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken nir. C. G. W. H. baron van aclie van onze troepen kan worden bereikt, BoeTzelae'r'van Oosterliout, 'sprak dé v'oT moeten de zeer ernstige repercussies met gen<je rede uit: name van buitenlandse zijde bij een derge lijke voortzetting te verwachten, te sterker in aanmerking worden genomen. „Uit naam der regeringen van België, Luxemburg en Nederland zou ik mijn op- (rechte dank willen uitspreken jegens de Het doel der politiële actie was, de on- regeringen van het Verenigd Koninkrijk houdbare toestand te doen ophouden, welke en van Frankrijk, die ons tot deze confe- zich door de onverzoenlijke houding van de rentie uitgenodigd hebben. Slechts door republiek binnen de oude demarcatielijnen had ontwikkeld. Het gebied waarover de politiële actie zich heeft uitgestrekt, is op zich zelf vol doende om dit doel te bereiken. Het totale thans binnen onze controle gestelde gebied bevat voldoende economische levensmoge- hun belangrijke steun hebben wij de re sultaten kunnen bereiken, die ons op de zitting van heden zijn voorgelegd. Het rapport, dat ons heden ter goedkeu ring wordt aangeboden, vormt een wel sprekend overzicht van de moeilijkheden, waaraan de zestien deelnemende landen Het viaduct over het Vondelpark te Amsterdam, dat de verbinding zal vormen tussen de Van Baerlestraat en de lste Constantijn Huygensstraat, is zover gevorderddat het op 16 October voor het verkeer opengesteld zal worden. het hoofd hebben moeten bieden, maar het is tevens de uitdrukking van de ge weldige poging, welke Europa onderneemt om zichzelf te helpen. Wij hebben allen de overtuiging, dat het in de komende jaren nodig zal zijn, zelfs indien voldoende hulp kan worden verkregen, alles te doen, wat in ons vermogen ligt om in Europa door middel van nationale inspanning en onderlinge bijstand een gezonde econo mie te scheppen. Het is niet mogelijk om in enkele woor den de wezenlijke problemen te bespre ken, welke dit rapport bevat. Maar ik zou niettemin in het bijzonder de aandacht willen vestigen op de vraagstukken, die de multilaterale handelsbetrekkingen in Europa betreffen. De vermindering der handelsbelemme ringen door de toepassing van soepeler monetaire overeenkomsten is van het al lergrootste belang. Ik hoop, dat de con ferentie van financiële deskundigen, die heden te Londen wordt geopend, de vol gende étappe zal betekenen om dit moei lijke en belangrijke probleem op te lossen. Het 1*5 ook een goed voorteken, dat er een studie-commissie is samengesteld voor het onderzoek der moeilijke en ingewik kelde kwesties, betrekking hebbend op de Europese Tol-Unie. Ik hoop, dat een eer ste bijeenkomst dezer groep spoedig zal kunnen plaats hebben. De verantwoorde lijke mogendheden zullen alles doen, wat in hun macht ligt, om het werk van deze studie-groep te steunen. Tenslotte stel ik er prijs op uit-naam van onze drie rege ringen onze welgemeende dank te betuigen voor de ontvangst en de gastvrijheid, wel ke de Franse regering ons gedurende deze conferentie bereid en bewezen heeft". Automatische piloot vliegt over de Oceaan De Amerikaanse luchtmacht heeft be kend gemaakt, dat een viermotorige C 54 „Skymaster" gisteren de eerste trans- Atlantische vlucht zonder piloot heeft volbracht. De machine startte te Stephens- ville op Newfoundland. Zondagavond j.L en landde tien uur en vijftien minuten later te Brisenorton in Engeland. De machine werd bestuurd door een „mechanisch brein", dat alle nodige be rekeningen omtrent windsnelheid en windrichting en dergelijke maakt en door middel van radiogolven het vliegtuig im pulsen doet toekomen voor zijn besturing. De machine had veertien personen aan boord, waaronder een nood-bemanning van negen koppen, doch gedurende de ge hele vlucht heeft geen mensenhand de apparaten van het vliegtuig aangeraakt. Petchof terechtgesteld Naar de Zwitserse radio hedenochtend meldde, is Nicolas Petchof. de op 16 Augustus ter dood veroordeelde leider der Bulgaarse boerenpartij in de loop van de nacht terechtgesteld. Ook AFP meldt uit Sofia, dat Petchof om 15 minuten na mid dernacht is opgehangen. Bouw arbeiders bevangen door zesdaagse-koorts Vertraging bij optrekken van „klaar-ter\vijl-u-wacftt"-huis De bouw van het „zesdagen-huis" in Voorburg vordert niet zo snel als men wel zou wensen. De gevoerde propaganda, die een ieder had doen vermoeden, dat er in 144 uur een huis uit de grond gestampt zou worden, blijkt nogal overdreven geweest te zijn. Inplaats van zes dagen, is men er nu al een paar weken aan bezig en de directie heeft het nodig geoordeeld de reden van de vertraging op te geven. Welnu, hier is zij dan: de arbeiders zijn nerveus geworden. Nerveus door een dagtaak, die ver boven het normale uitging, nerveus omdat zij door honderden deskundigen, die dagelijks kwa men kijken, werden aangestaard. Zij zijn daardoor slordig gaan werken en nu zal het huis instede van 8 September pas half October klaar komen. Er wordt nog niet bij vermeld of de troffel aan de trillende han den van de huizenbouwers ontglijdt, of de opperman bevangen <fc>or een duizeling zijn last stenen naar beneden laat glibberen, of de arme kerels reeds wartaal uitslaan, maar nerveus zijn zij. Voeg daarbij, dat er een nieuw procédé wordt toegepast, dat nog aan de practijk moet worden getoetst, dan is het duidelijk, dat de resultaten beneden de verwachting zijn gebleven. Inmiddels blijkt dat duizenden personen verlangend zijn om zo'n huis te bestellen. Voor hen dient het volgende. Het huis in kleine uitvoering kost 17.500 en in grote uitvoering 35.000, de bouw duurt zeker twee maanden en uitwendig is het niet bij zonder fraai. Niettemin is bij de bouw van het tweede huis gebleken, dat de directie lering heeft getrokken uit de ondervinding bij de bouw van het eerste opgedaan, hetgeen het uiter lijk zeer ten goede is gekomen. Het is te hopen dat ook ervaring opgedaan bij het doen van al te optimistische profeties haar ten nutte zal komen. Hel woord is aan,...- Dean Alfoj*d: De waarheid bestaat ntef in het nauwkeurig verzamelen van kleinigheden, maar in het geven van een juiste indruk van het geheel. Consuls in Indonesië lichten Veiligheidsraad in Volgens de woordvoerder van de con sulaire commissie t» Batavia heeft deze commissie Maandag besloten een tussen tijdse mededeling over de resultaten van de tot op heden door haar uitgevoerde waarnemingen aan de Veiligheidsraad te zenden. Het communiqué zegt verder, dat de consuls hopen eind September met hun taak gereed te komen. Twee Belgische en twee Franse militaire waarnemers zijn. thans op Java aanwezig. Het ligt in de be doeling, dat zowel een Belgische als een Franse officier zich naar de gebieden rondom Semarang en Djokja zal begeven. Woensdag worden de Chinese waarnemers verwacht, aldus het communiqué. Trygve Lie zal spreken Trygve Lie, secretaris-generaal der V.N. heeft medegedeeld, dat hij aan het otnd van het debat in de algemene vergadering vermoedelijk morgen een rede zal houden, waarvan men verwacht, dat zij een ernstige poging zal zijn om de span ning tussen de Sovjet-Unie en de Wes terse mogendheden te verminderen. Wisjinski, die uitermate gebelgd zou zijn over de heftigheid en het sarcasme van de rede van MacNeil. verzocht een tweede rede te mogen houden. Aranha. de Brazi liaanse voorzitter weigerde dit echter, daar hij dan alle afgevaardigden in de gelegenheid zou moeten stellen ten tweede male een rede te houden. MINISTER MANSHOLT KONDIGT AAN: Zolang er méér vlees is: minder kaas „Het laat zich nog niet aanzien, dat er gebrek zal optreden, ge hebt u echter wel voor te bereiden op enkele beperkingen", aldus kwalifi ceerde de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. S: L. Mansholt in een gisteravond gehouden toespraak voor de radio, de voedsel situatie. De minister schetste de moeilijke voed selsituatie over de hele wereld. De pro ductie is nog steeds beneden het voor oorlogse peil, zodat er overal behoefte is aan graan-import. Noord-Amerika kan aan die vraag echter niet voldoen omdat het zelf Veel graan nodig heeft voor zijn toegenomen veestapel. In ons land hebben de abnormaal koude winter en de abnormaal droge zomer onze graanoogst een verlies bezorgd van 350.000 ton, waardoor een oogstderving van 25% ten opzichte van 1946 is ont staan. Aan broodgraan is tengevolge hier van uit eigen oogst 200.000 ton minder beschikbaar. Gerekend naar het huidige broodrantsoen, zouden we deze 200.000 ton méér moeten importeren, waardoor onze totale broodgraan-invoer 1 millioen ton zou bedragen tot eind Augustus 1948. Helaas is het zo, dat we niet in staat zijn ons een zo grote import te verschaffen. Verder is er door de droogte gebrek aan gras. De oogst aan hooi. stro en ruwvoeder, zoals voederbieten, bedroeg 50 60% van normaal. Dit heeft geleid tot het terug lopen van de melkproductie. Aanvankelijk werd de in het productiejaar 1947-'48 van de veehoude'rs te ontvangen hoeveelheid melk op 3.2 milliard kg geschat. Een nieuwe raming is momenteel moeilijk te maken. -Met een verlies van tenminste 200.000 ton moet rekening worden ge houden. Teneinde onze voedselpositie zo goed mogelijk te beveiligen worden reeds thans de rantsoenen verminderd. Met ingang van 28 September, dus bij het ingaan van de nieuwe bonnenlijst, zal het broodrantsoen voor personen van vijf jaar en ouder met twee honderd gram per week worden verlaagd. Verder moet Tevens ligt het in de bedoeling, terzelfder tijd het basisrantsoen van 150 gram vlees pei*week tot het oude peil van 200 gram te verhogen. Het vleestekort van eigen productie zal dan uit import moeten wor den aangevuld. Tenslotte zal het programma voor de export van zuivelproducten terstond wor den herzien. „Ik heb goede hoop,"dat wan neer er geen verdere tegenslagen komen, het bij deze beperkingen zal kunnen blij ven", aldus besloot de minister. Belgische middenstand slaakt twee dagen Gehoor gevend aan een oproep van het Belgisch verbond voor de middenstand hebben heden in vrijwel geheel België, als protest tegen de regeringsmaatregelen, de winkeliers hun deuren gesloten. De eigenlijke reden van deze winkelslui ting is het optreden der regering tegenover de overtreders van de prijsvoorschriflea. Tot nu toe jiam men het namelijk niet al te ernstig met de prijzen en het behoorde tot de gewoonste zaak ter wereld, dat men een bepaald artikel in twee verschillende win kels met een prijsverschil van 25 procent aangeboden kreeg. Het leger van controleurs, dat de minis ters van economische zaken en van voed selvoorziening twee maanden geleden op de winkeliers heeft afgestuurd, heeft ge tracht hieraan een einde te maken en wan neer men de kranten geloven mag, hebben zij hiei'bij dikwijls niet al te faire methodes gebruikt. Hoe het ook zij, een enorm aan tal processen-verbaal is opgemaakt en al leen in de Brusselse agglomeratie zijn niet minder dan 700 winkels gesloten. Een storm van protesten steeg op van de winkeliers en de minister van voedselvoor ziening zag zich genoodzaakt de controle maatregelen enigszins te verzachten. Te zelfdertijd kondigde hij evenwel in. een radio-rede aan, dat deze controle gehand haafd zou blijven. Het verbond van de mid denstand. waarin de meeste winkeliers ver enigd zijn, verklaarde hierop prompt de oorlog aan de ministers Duvieusart twae- Het melkrantsoen wordt per 28 Septem ber verlaagd en wel als volgt: voor kin deren van 04 jaar van twaalf liter per twee weken tot tien liter per twee weken; voor kinderen van 514 jaar van zeven liter per twee weken tot zes en een halve liter per twee weken; voor personen van 1520 jaar van zeven liter per twee weken tot zes liter per twee weken. Voor personen van 21 jaar en ouder van vier liter per twee weken tot drie en drie kwart liter per twee weken. De grote aanvoer van slachtvee maakt in dë laatste tijd een extra rantsoen vlees noodzakelijk. Rekening houdend met deze situatie is, gezien het totale rantsoen aan dierlijk eiwit, een tijdelijke halvering van het kaasrantsoen verantwoord. De extra toeslag van de 1520-jarigen van vijftig gram blijft gehandhaafd. Zodra een ver minderde aanvoer van slachtvee geen extra vleesbonnen meer mogelijk maakt, zal het kaasrantsoen weer worden ver hoogd, zo mogelijk tot het oude peiL 48 doden bij mijnramp in Turkije Naar United Pres meldt zijn vandaag bij een mijnexplosie te Zonguldak in Turkije 48 personen om het leven gekomen. Twee personen werden gewond en 60 werden ongedeerd gered. Nadere bijzonderheden over deze mijnramp zijn nog niet bekend. Atoom-af weer Volgens het Mexicaanse blad „Matutino Novedades" hebben Amerikaanse geleer den een middel uitgevöhden om een even tuele aanval met atomische projectielen af te slaan. De atoombommen zouden op zeer grote afstand tot ontploffing kunnen wor den gebracht. De huismoeders hebben van de winkel- staking slechts weinig te lijden. Reeds da gen van te voren was ze bekend, zodat de nodige mondvoorraad in huis kon worden gehaald. Het wegvervoer ligt intussen ook stil, daar de bond van wegvervoerders de sta king van de middenstand als een aangele genheid heeft aangegrepen om te proteste-' ren tegen een verdubbeling van de ver keersbelasting. Belgisch ambassadeur lereelil Het vliegtuig met de Belgische ambas sadeur in Amerika, baron Robert Silver- cruys, aan boord, dat na vertrek uit Washington als vermist werd opgegeven, is behouden te New York gearriveerd. Het toestel heeft even buiten New York een noodlanding moeten verrichten. De ambassadeur en de piloot bleven onge deerd. Nederlands communiqué Het Nederlands communiqué meldt, dat de verliezeg van Maandag bedragen: 1 gesneuveld en 8 gewond. Verschillende patrouilles werden beschoten. VRIJ KOEL WEER. Verwachting medegedeeld door het K.N.M I. te De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: Wisselend bewolkt met af en toe regen buien. vooral langs de kust Meest ma tige Noord-Westelijke wind. Koele nacht. Overdag weinig verandering van temperatuur. 24 September: Zon op 6 27 uur, onder 18.36 uur Maan op 16.59 uur. onder 23.53 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1