c J Het Europese rapport thans ondertekend y „De wereld heeft thans de gelegenheid Radio-plannen voor het komende seizoen de feiten beter te leren kennen" Onderzoek naar corruptie in Oost-Indonesië wordt voortgezet Labour en de crisis DINSDAG 23 SEPTEMBER 1947 2 Aan alle Amerikaanse bezwaren is tegemoet gekomen Het rapport van de zestien Europese landen, bestemd voor het Amerikaanse Congres, is gisteren door alle deelnemende regeringen ondertekend. Het zal thans in deze vorm aan de Amerikaanse regering worden overhandigd, die liet waarschijn lijk in December aan het Congres zal voor leggen. Vertegenwoordigers van het Ame rikaanse departement van Buitenlandse Zaken, die in Parijs aanwezig zijn. ver klaarden tegenover United Press dat het rapport thans aan alle belangrijke Ameri kaanse bezwaren tegemoet komt en dat het hun volledige steun heeft. Het rapport constateert, dat 22.4 milliard dollar nodig is om het deel van Europa, dat buiten de Russische invloedssfeer ligt, weer op de been te helpen. 3.13 milliard wordt van de internatio nale herstelbank gevraagd voor de aan schaffing van kapitaalsgoederen, 19.31 milliard dollar wordt ter beslissing over gelaten aan het Amerikaanse congres. Bo vendien wordt boven de algemene reke ning nog een bedrag van drie milliard van de Verenigde Staten gevraagd om de zwakke Europese valuta's te stabiliseren. In het rapport verzekeren de 16 landen, alle maatregelen te nemen, die nodig zijn om hun binnenlandse financiële stabiliteit te verzekeren, hetgeen echter, zo wordt uitdrukkelijk verklaard, niet ten volle kan geschieden zonder medewerking van bui ten-af, welke tevens onontbeerlijk i? voor het herstel van Europa. Erkend wordt, dat dé welvaart van elk land afhankelijk is van de welvaart van alle en dat voor een gezonde economie van West-Europa een voortdurende gezamenlijke krachtsin spanning gericht moet zijn met name op de productie van schaarse goederen, het volledig gebruik van de beschikbare hulp bronnen en het tot stand brengen van de binnenlandse financiële en economische stabiliteit. Omschreven worden: 1. de productie- plannen; 2. de te nemen en genomen maat regelen voor de interne stabilisatie; 3- de maatregelen, die de deelnemende landen zullen nemen om gezamenlijk de produc tie-problemen op te lossen en een vrije en doelmatige uitwisseling van goederen en arbeidskrachten als ook een volledig ge bruik van de Europese hulpbronnen te verzekeren: 4. de vraagstukken, verband houdend met het tekort op de betalings balansen met het Amerikaanse continent. „Amerikaanse" groei. De deelnemende landen verwachten noch vragen Amerikaanse hulp tot het volle bedrag van het tekort op de beta lingsbalansen. Dit zou deels door particu liere middelen, deels door de internatio nale bank voor herstel en ontwikkeling kunnen worden aangezuiverd. Het bedrag, dat de steun van elk land afzonderlijh^zou moeten belopen, wordt niet gespecificeerd. Wel wordt gezegd, dat „de uitbreiding van de productie, die tegen 1951 wordt beoogd in het algemeen te vergelijken is met die van de V. S. in de jaren 1940 tot 1944". De Europese steenkoolproductie zou met 33%. de staalproductie (Duitsland buiten beschouwing gelaten) met 60% en de le vering van energie met 39% opgevoerd moeten worden. Voorts zou de landbouw productie tot ongeveer het peil van voor de oorlog moeten worden opgevoerd. De mijnbouw en de industriële productie zou den boven het peil van 1938 moeten uit komen. De productie-inspanning van de deelne mende landen en West-Duitsland zal ge concentreerd zijn voornamelijk op de land bouw en voedselvoorziening, energie en brandstofvoorziening, staal, hout en ver voer en aanverwante industrieën benevens op het arbeidsvraagstuk in het algemeen. Deze goederen en diensten moeten ten goede komen aan een bevolking, die in 1951 met 11% zal zijn toegenomen, In 1951. De nationale programs en plannen moe ten volgens het rapport tegen 1951 de vol gende resultaten opleveren: 1. het berei ken van het vooroorlogse productiepeil voor graan en melk; v'oor suiker en aard appelen moet dit peil nog in belangrijke mate overtroffen worden, enige productie verhoging voor oliën en vetten en een uitbreiding van de productie van zuivel producten voor zover de voorziening van veevoeder zulks toelaat; 2. een verhoging van de steenkoolproductie met 1/3 boven het peil van 1947 en van 30 millioen ton Sic transit fn de Waalhaven te Rotterdam ls gearriveerd het Amerikaanse vliegkampsohip Nabob". Dit «chip. dat een waterverplaatsing heeft van 17,000 ton, was een van de nieuwste vliegkampschepen, we'.ke tijdens de oorlog voor de Amerikaanse marine werden gebouwd. In Januari 1945 kreeg het aan de Normandische kust een voltreffer van een vijandelijke torpedo, die ln het achter schip een groot gat sloeg. Op eigen kracht kon het echter nog near Schotland komen, waar het aan de grond werd gezet. Na de oorlog stelde de Amerikaanse marine geen prijs meer op het schip en verkocht het aan de N V. Holland, scheepswerf en maehinehandel te Hendrik Ido Ambacht, Eerst kort geleden kon het worden gelicht en thans is het de Waalhaven binnenge sleept, waar het eerst leeggepompt moet worden, om zo weinig diepgang te hebben, dat het Hen drik Ido Ambacht kan bereiken. Daar zal het worden gesloopt. De radio geeft Woensdag HIT.VERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8 00. 13.00. 19.00 en 22,30 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7 30 Orgel. 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Zang. 8.30 Klassieke muziek. 9.00 Zieken bezoek. 9.30 Tsjaikofski. 10.30 Morgendienst. 11.00 Viool en plano. 11.30 Lichte muziek. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht 12.32 Kamerkoor. 13.15 Volks liederen 13.45 Metropole-orkest. 14 30 Chrysan ten. li 00 Zang. fluit en plano. IS.30 Grieg. 15.45 Pianokwartet 16.20 Meisjeskoor. 16.45 Voor de Jeugd. 17.30 Volksherstel. 17.35 Orgel. 18 00 Volks liedjes. 18.30 Strijdkrachten. 19 15 Voor land- en tuinbouw. 19.30 Actualiteiten. 19.45 Engelse les. 20.05 Proloog. 20.15 Gereformeerde Jeugdbonden. 21 40 Harmonie-orkesten. 22.00 Lichte muziek. 22 45 Overdenking. 23.00 Sweeltnokkwartet. 23.30 Platen. HILVERSUM II, 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 7.00. 8 00. 13.00. 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7:15 Gymnastiek. 7.30 en 8.15 Platen. 8,50 Voor de vrouw. 9.00 Mendelssohn. 9.35 Strijkkwartet. 10.00 Morgenwijding. 10 30 Voor de keuken. 10.35 Hollandse liederen.10.55 Platen. 12.00 Miller- sextet. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platte land. 12,38 Piano en orgel. «.15 Kalender. 13.20 Zang. 14.00 Voor de vrouw. 14.15 Kamermuziek., 15.00 Voor de kinderen. 15.45 Ziekenbezoek. 16.15 Vragen staat vrij. 17.15 Dansmuziek. 17.45 R'.ik over /cc 18.20 Koperkwartet. 19.00 Zweedse volksliederen. lf».lS Nieuws uit Indië. 19.33 VPRO-cursus. 19.43 Lezen in de Bijbel. 20 05 Dingen van de dag 20.15 Operaconcert. 21 00 „De laatste dagen van Hitier". 22.10 Dvorak. 22.45 Hul diging van E. Kupers. 23.15 Voetbal-reportage. 23.25 Gitaar. 23.36 Platen. boven dat van 1938; 3. verhoging van de electriciteitslevering met bijna 407c meer dan in 1947 en een toename van de opwek kingscapaciteit met 2/3 boven die van voor de oorlog; 4. ontwikkeling van de olieraffinering tot 2'/, maal de productie van voor de oorlog; 5. verhoging van de staalprodflctie met 80% meer dan in 1947; 6. uitbreiding van het binnenlandse trans- portverkeer tot 257c meer dan de capa citeit van 1938; 7. herstel van de vooroor logse koopvaardijvloten der deelnemende landen; 8. het merendeel van de voor naamste'uitrusting, die voor deze plannen nodig is, moet uit de Europese productie verkregen worden. Zij kunnen echter pas geheel verwezenlijkt worden indien de Europese inspanning ondersteund wordt door de levering van goederen en diensten door de rest der wereld. De 9 Muzen Dlck Gabel voor de N1WIN. Op 10 October vertrekt het gezelschap Dick Gabel per K.L.M. naar Indonesië om gedurende een half jaar in NIWIN-verband voorstellingen te geven voor de militairen. Het zal ten tonele brengen het caba ret-programma ..De papieren wereld", waarvan de teksten zijn geschreven door Dick Gabel en Charles Borgmann. Na terugkeer zal Dlck Gabel zijn nieuw ge schreven stuk: „Pierre" ln Amsterdam ten tonele brengen. De regeringsverklaring Oostenrijk hoopt op Zuid-Tirol Volgens Dena, het Duitse nieuwsbureau in de Amerikaanse zóne, heeft de president van Oostenrijk, dr. Karl Renner verklaard, dat Oostenrijk nog steeds hoopt Zuid-Tirol, dat krachtens het Italiaanse vredesverdrag aan Italië is gekomen, terug te ontvaneen. Het aandeel der AVRO Hoewel de radio-omroep verenigingen thans in de Nederlandse Radio Unie samenwerken, bete kent dit niet dat nu ook alle aether-program- ma's gemeenschappelijk worden opgesteld. Slechts ongeveer 25 van het uitgezondene ver zorgen de omroepen gezamenlijk overeen komstig het pact dat de Radio-Unie mgc de rege ring heeft gesloten, ln afwachting van een definitieve regeling van het omroepbestel, een regeling die nog steeds niet wil vorderen. Bulten die verplichte 25 is er een samenwer king in algemene zin die overigens, maar de heer W. Vogt, directeur van de AVRO opmerkte, een zekere gezonde onderlinge rivaliteit tot op zekere hoogte niet uitsluit. Dit nog te meer om dat de omroepen nu niet meer bestaan van de vrijwillige bijdragen der luisteraars, maar van een voor elk hunner vrijwel gglljke bijdrage uit de „raddobelastinig", en zij elkaar alleen kunnen trachten te overtreffen in smaak en vinding rijkheid. Het winterprogramma dat de AVRO gisteren bij monde van haar hoogste functionarissen, G. de Clerq, W. Vogt, dr. P. H. Ritter en mr. J. den Daas, bekend maakte vertegenwoordigen! -dus j betwistbare" niet meer dan 20 van hetgeen de belde Neder landse om roep zenders in de komende maan den ten beste zullen geven. Niettemin omvat het alle rubrieken die in een omroepprogramma plegen voor te komen. De samenwerking der omroepverenigingen heeft er blijkbaar nog niet toe kunnen leiden dat de programma's der om roepen volledig gecoördineerd werden. De statistieken tonen echter dat de klassieken de minste luisteraars hebben. Een der rubrieken die maar luisteraars bezit de hoorspelen blijkt echter, zoals overal elders, met een ge brek aan oorspronkelijke stof te kampen. Ver talingen en bewerkingen vormen hier de hoofd schotel. Dr. P. H. Schröder bewerkte enkele middeleeuwse gegevens, en ook een paar an dere oude bekenden uit de Nederlandse letter kunde zijn gedramatiseerd. W. Vogt vertaalde Oscar Wilde's „Lady Windermere's Waaier"; er komt een bewerking van Jules Vernes .;De kin deren van kapitein Grant" en „1' Historie du soldat" met muziek van Strawinsky zal even eens worden uitgevoerd. Met jeugduitzendingen, lezingen, en actuali teiten voltooien vele lichte programma's met beeld, met de bonte Dinsdagavonden als onver mijdelijke traditie. „Men doet verkeerd op grond van een enkele minder gelukkige uitzending te generaliseren ln het leveren van critiek op een omroep", zei de heer Vogt bij de aankondiging van zijn programma. Hij doelde daarmee waar schijnlijk ook op deze Dinsdagavond-pret die overigens op een zeer overtuigende voorkeur van het luisterend publiek steunt. Er zijn in de sta tistieken der omroep-intemsiteit bepaalde on- hoogtepunten: interland-voetbal, nieuwsberichten en de bonte treinen. Onderzoek naar geestvermogens van Pools soldaat Op 24 April 1947 werd de 36-jarige Poolse sol daat Z. G. Ier zake dat hij op 26 November 1946 een revolver geschoten had op zijn vroegere leap en heer wa.Moon be,den ge- gramma een gedegen conventioneel schema ge noemd worden dat aan vele en uiteraard zeer uiteenlopende verlangens der luisteraars tege moet komt. Op het gebied der ernstige muziek worden vele beroemde namm genoemd. Mendelssohn, die honderd Jaar geleden stierf, zal geëerd wor den met de uitvoering van zijn sprookjesachtige „Midzomernachtsdroom", zijn „Eerste Walpur- glsnacht" en eerste pianoconcert. Verder zijn er concerten gewijd aan vele oude en jonge „klassieken" met een lange reeks solisten van het internationale podium, onder wie Alex Tansman, het Paganint-kwartet, Peter Pears en Benjamin Britten, Charles Panzèra, en een keur van Nederlanders. Over de gebruikelijke uitzen dingen van het Concertgebouw-orkest wordt nog onderhandeld. Twaalf uitzendingen zullen wor den gewijd aan werken in bijzondere bezettin gen. een speciale Sehubert-uitzending wordt aangekondigd, benevens een serie werken van levende componisten en „de serenade in de ka mermuziek". In het genre der opera zal Verdi sterk op de voorgrond geschoven worden, verder kom; Donizetti op het programma voor. Ook Verdi's requiem, de Matthaus Passion. het Weih- nachts Oratorium en een reeks andere oratoria staat op stapeL Conferentie van „Kerk en Vrede" Een conferentie, welke de geloofsgemeen schap „Kerk en Vrede" in Amsterdam heeft gehouden, is Zaterdag door ds. J. J. Buskes Jr. geopend. Hij sprak over de hou ding van Kerk en Vrede ten opzichte van de Indonesische kwestie. Kerk en Vrede schaart zich aan de zijde van hen, die het vrijheidsverlangen in Indonesië als zedelijk gerechtvaardigd zien. Kerk en Vrede 'zal niet ophouden te getuigen dat ook in de verhouding van Nederland en Indonesië geweld slechts stoffelijke en geestelijke ellende brengen kan. Daarna sprak ds. Hinlopen van Amstel veen over het onderwerp „Kerk en Oorlog", of zoals hij zei: Kerk en de zelfvernietiging der mensheid. Hij zeide, dat de oorlog een infernaal vernietigirigsbedrijf is geworden. De kerk behoort een tegenoffensief te openen. Zij tpoet zijn de Militia Ohristi. Door de diabo lische vernietigingsindustrie kan geen enkel gevaar werkelijk worden overwonnen. Zaterdagavond sprak Percy Bartlett uit Londen, die de congressisten namens de International Fellowship of Reconciliation begroette. Daarna hield prof. dr. Fried Siegmund Schultze uit Zurich een rede over: „de tegenwoordige wereldsituatie". Hij gaf een uitvoerige analyse van de huidige wereld- situatie en ging daarbij diep in op de tegen stellingen tussen de Angelsaksische landen en Rusland. Bij de hierop volgende discussie werd het door prof. Schultze ontwikkelde plan voor een „Mensheids-parlement" uitvoerig be sproken. Nadat een aantal uit de vergadering ge stelde vragen door het hoofdbestuur was oeantwoord, sloot prof. dr. G. J. Heering de conferentie met een samenvattende toe spraak. wond werden en de vrouw later overleed, oordeeld tot 5 jaar rijkswerkinrichting, tegen welk vonnis hij in hoger beróep was gegaan, omdat hij graag naar zijn vrouw en kinderen, die in Polen wonen, terug wil. Veertien dagen geleden eiste de prrocureur- generaal bevestiging van het vonnis. Het ge rechtshof sprak een tussenvonnis uit, waarbij bepaald werd, dat een psychiatrisch onderzoek naar G zal worden Ingesteld. (Vervolg van pagina 1). Ondanks alle moeilijkheden met de repu bliek gaat het staatkundig hervormings werk gestadig voort. De staat Oost-Indo nesië heeft zich in korte tijd met een dy namiek, die tot voldoening stemt, verder ontwikkeld. Ook vordert de voorbereiding van de vestiging van de toekomstige staat Borneo. Het enige gebied, dat tot dusver ten ach ter gebleven is bij deze staatkundige op bouw en dientengevolge de oprichting van de staat Borneo nog niet mogelijk maakt omvat de afdeling Bandjermasin en Hoeloe Soengei van Zuid-Borneo, waar mede ten gevolge van terreur en intimidatie door van uit Java geïnfiltreerde T.R.I.-eenheden, nog geen vrije verkiezingen konden worden gehouden. De besprekingen welke in de laatste weken zijn gevoerd met de thans hier te lande vertoevende delegaties van Oost- Indonesië en de drie voornaamste gebieds delen van Borneo, alsmede met de verte genwoordigers van belangrijke bevolkings groepen op Java en Sumatra, hebben de regering -nog eens duidelijk gemaakt hoe constructief de beginselen van Linggadjati werken, wanneer zij aan beide zijden eer lijk en loyaal worden toegepast. Van de zijde dér Oost-Indonesische rege ring is de wens te kennen gegeven om de overeenstemming, tussen haar en de Ne- derlandsch-Indische regering verkregen en tot uitdrukking gebracht in een ordonnan tie, te bevestigen in een overeenkomst. De regering is bereid hieraan tegemoet te komen. Geen vernietiging der republiek Het doel, dat de regering zich bij het begin der politiële actie had gesteld, was de republiek als zodanig niet te vernieti gen, doch voor haar de mogelijkheid open te houden om, zodra aan bepaalde voor waarden* zal zjjn voldaan, alsnog in het federatieve verband naast de andere delen van Indonesië haar plaats in te nemen. Ook aan deze doelstelling houdt de regering vast. Zij heeft aanvankelijk de hoop ge koesterd, dat het bereiken van overeen stemming in Linggadjati versterking zou brengen aan de constructieve elementen in de republiek. Het heeft niet zo mogen zijn. De wijze, waarop tegen het einde van de onderhandelingen, toen het politieel in grijpen ging dreigen, verscheidénen der constructieve elementen in Djokja ter zijde werden geschoven of werden gedesavou- reerd, bewees onmiskenbaar dat deze groep het onderspit had gedolven. Het is deze omstandigheid, dat het hernieuwd ovérleg tussen Nederland en de republiek, dat de commissie van drie ongetwijfeld zal willen bevorderen, vooralsnog ernstig dreigt te bemoeilijken. De regering realiseert zich zeer wel, dat door het optreden van de Veiligheidsraad het internationale aspect van het Indone sische vraagstuk een bijzondere belichting heeft gekregen. Deze bemoeienis heeft zich aanvankelijk tegen ons gekeerd. Thans echter heeft de wereld de gelegenheid de feiten beter te leren kennen. De consuls zullen rapport uitbrengen en de commissie van drie zal de toestand in ogenschouw nemen. De regering ziet het resultaat van dit alles met vertrouwen tegemoet. De regering wijst er echter met nadruk op, dat de thans bestaande toestand niet bestendigd kan blijven en voorts, dat het bevel om het vuren te staken door de repu bliek in woord en daad dient te worden toegepast. Mochten binnen het gebied der repu bliek toestanden blijven voortdui*?n, die een gevaar vormen voor de veiligheid in het Verre Oosten, mocht daar een haard van onrust en terreur blijven bestaan, dan is Nederland er van overtuigd, dat het beter begrip zal vinden voor de taak, die ook tegenover de Verenigde Volken op haar rust: de taak om te zaraen met Indonesi sche gezagsdragers de veiligheid te waar borgen, het recht gelding te verschaffen en de voorwaarden te scheppen voor het eco nomisch en geestelijk welzijn der Indone sische volken en voor de duurzame samen werking met Nederland. Suriname en de Nederlandse Antillen. Wil de regering der republiek langs vreedzame weg tot oplos sing van de gerezen moeilijkheden gera ken, wil zij inderdaad aan de vorming van de Verenigde Staten van Indonesië deel nemen, dan zal de leiding moeten berusten bij constructieve elementen. Meermalen reeds heeft de regering een beroep op deze constructieve elementen gedaan. Zij moge dit beroep thans herhalen, daarbij er op wijzend, dat de samenwerking nu meer dan ooit geboden is, en dat de goede diensten van de Veiligheidsraad een ontwikkeling in deze richting kunnen vergemakkelijken. In vrijheidstelling gevraagd van politiek-verdoolden Een aantal leden van de commissie voor de geestelijke en sociale verzorging in het bewarings- en interneringskamp Vught, heeft zich met een adres gewend tot H.M. de koningin. Daarin wijzen zij erop dat de, aan de bijzondere rechtspleging ten grondslag lig gende gedachte van een bestraffing der criminele gevallen onder de politieke delinquenten en een heropvoeding van de overblijvende categorie der politiek verdoolden, in de praktijk niet verwezen lijkt wordt. De kampen zijn, instede van een wel iswaar harde, maar toch doelmatige op voeding tot nationale betrouwbaarheid verworden tot plaatsen, waar de mensen Het Britse Instituut voor de Pubhrtt» Opinie stelde de vorige maand aan het En gelse volk de volgende vragen over Rege ring en binnenlandse toestand. „Hebt u gehoord over de economische crisis in dit land" er. „Denkt u dat deze werkelijk ernstig is, of dat we er zonder veel moeite doorheen zul len komen." Bijna het gehele Britse volk (98 van elke 100 Engelsen) is op de hoogte met de crisis toestand, waaronder het land te lijden heeft en 75 ervan denken, dat deze ernstig is. 18% menen dat zij er wel doorheen zullen komen en 77© spreekt geen oordeel uit. Voorts werd de toestand in verband ge bracht met de politiek der regering en ge vraagd: „Denkt u dat de regering de zaken zo goed mogelijk aanpakt?" en indien u dat niet vindt: „Wat moet zij in uw oordeel anders aanpakken?" 36% is het met de regeringspolitiek eens, maar 507© is het niet eens, 147© laat deze vraag open. 6% vindt dat de nationalisaties moeten worden uitgesteld. 4% zegt, dat de regering haar volmacht beter dient te ge bruiken en 7% eist zelfs van de regering, dat zij zich terugtrekt. In dit verband is het interessant te weten, hoe bij een verkiezing op dit moment, de uitslagen eruit zouden zien. De betreffende vraag luidde: „Wanneer er morgen alge mene verkiezingen gehouden zouden wor den, op welke partij zoudt u dan stem men?" De uitkomsten vindt u hieronder, naast de resultaten op deze zelfde vraag in Mei 1946 gesteld en de werkelijke uitslagen der verkiezingen in October 1945: woordelijke posities, die bij ontoelaatbare handelingen onvermijdelijk in het geding komen. De woordvoerder van de Oost-Indonesi- i sche regering te Batavia verklaarde tegen- De zegsman verklaarde voorts, dat de afstompen en een voedingsbodem vinden over Aneta naar aanleiding van het ont- Oost-Indische regering er zich volkomen VOor allerhande immoraliteit, slag van premier Nadjamoeddin, dat men van bewust is. dat de republikeinse pro- j j)e ondertekenaars bepleiten met klem In Makassar ongetwijfeld met grote vol- paganda de nodige munt uit het gebeurde een voorwaardelijke, dan wel onvoorwaar- doening ervan kennis zal hebben genomen, tal trachten te slaan, doch zulks is in delijke invrijheidsstelling van allen voor Verkie Zouden Zouden zingen in in Oct. 1945 Mei '46 op Aug. 1947 stemmen op Labour 48.8% 40% 34% Conservatieven (en Nat. Lib.) 39.4% 37% 37% Liberalen 9.2% 12% 9% Communisten 0.47© Andere 1.7% 3% Stemt niet 8% 3% Weet het niet 17% hoe de regering zulke ingrijpende conse- eerste instantie niet van invloed op de quenties van haar beleid wil nemen. Dit j wjjze, waarop de Oost-Indonesische re- beleid is gericht op het garanderen van een gezond economisch en commercieel leven, dat voor de opbouw van de staat onontbeerlijk is. Hetgeen thans openlijk van regeringswege is medegedeeld, werd reeds onderhands in de Makassarse ge meenschap besproken,, waarbij gebleken is, dat men de houding van de regering tegenover deze onregelmatigheden min of meer als een toetssteen voor haar werke lijke gezagspositie wilde beschouwen. In dit verband herinnerde de woordvoerder eraan, dat minister Soumokil onlangs met nadruk had verklaard, dat de regering ten aanzien van deze aangelegenheid volko men eenstemmig en onverbiddelijk zal optreden teneinde haar doel te bereiken. Antwoordend op de vraag of de vrij tal rijke arrestaties te Makassar thans zijn geëindigd, verklaarde de woordvoerder aan Aneta. dat zulks geheel afhangt van het onderzoek, dat nog wordt voortgezet en hij vestigde er de aandacht op, dat men niet uit het oog moest verliezen, dat in deze kwesties niet alleen de strafrechte lijke maatstaven gelden, maar ook facto ren als de noodzakelijkheid van morele onbesprokenheid van personen in verant- Landbouwtentoonstelling in Leeuwarden Minister Mansholt kondigt zuivel-instituut aan De grote Friese „wapenschouw", de land bouwtentoonstelling 1947, is gister door de minister van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening, de heer Mansholt, officieel geopend in aanwezigheid van tal van hoge gasten uit heel het land. Aan het eind zijner rede, deelde de minister mede verheugd te zijn te kunnen mededelen, dat de regering besloten heeft over te gaan tot het stichten van een Zuivelinstituut, waarvoor gelden bij de Staten-Generaal zijn aangevraagd. gering haar verantwoordelijkheid jegens de bevolking en de staat bepaalt. De „Nieuwsgier" tekent heden hier bij aan, dat het duidelijk is, dat dit ontslag een grote politieke reflex zal hebben, na dat Nadjamoeddin juist als lid van de Oost-Indonesische delegatie in Amerika is opgetreden, door de Koningin is ontvan gen en contact heeft gehad met belang rijke figuren in Nederland. „Wij zullen zeker geen critiek op Ma kassar uitoefenen in verband met het feit, dat de Oost-Indonesische regering met de grootste kracht en ongeacht de omstan digheden ingreep waar een ingrijpen was geboden", aldus de Nieuwsgier. Ex-politieke gevangenen en politiek De afdeling Maastricht van de Nederlandse vereniging van ex-politieke gevangenen uii bezettingstijd, die belast werd met de voorbe reiding van het landelijk congres dezer vereni ging te Maastricht, deelt naar aanleiding van cte dezer dagen gepubliceerde motivering van het hoofcPbestuur tot het afgelasten van dit congres mede dat haars inziens de sprekers lijst. die door het hoofdbestuur werd samenge steld zonder voorkennis van de organiserende vereniging, liet blijken, dat hier in feite was afgeweken van het streven der vereniging elke schijn van partijpolitiek uit de vereniging weren. De aanwijzing van twee hoofdbestuursleden, die als propagandisten ener politieke partij den lande bekend staan, zijn aldus is het oor deel van de afdeling Maastricht personen, wier antecedenten derhalve niet in oven stemming zijn te achten met het nlet-politieke karakter der vereniging. Nieuwe postzegel van 21/-; cent De serie frankeerzegels van 1, 2. en 4 cent, ontworpen door de heer J. van Krimpen, is uit gebreid met een zegel van 2% cent, kleur oranje Men is tot vervaardiging van dit zegel overge gaan, omdat bij het publiek behoefte bleek te bestaan aan een zegelwaarde van 2)3 cent ter bij-frankering. Panda en de Meestervlieger 55. ,,Zijt ge niet lekker?" drong de pries ter aan. Voelt ge ergens pijn en smart? Ik help U gaarne met mijn nederige krachten. Spreek toch! Laat mij niet tn het ongewisse! Begrijp toch, dat Uw gezondheid mij ter harte gaat! Wat moet er van Uw losgeld terecht komen wanneer gij ziek wordt!" Panda wist niet, wat hij moest antwoorden ■en daarom ging hij door met op een hart verscheurende manier te kermen en met zijn ogen te rollen. Intussen zag hij heel goed, dat Oehoe achter de rug van de priester was weggekropen in de richting van een Chinees zwaard, dat daar tegen de wand stond. En tetwijl de priester zich uit sloofde om Panda beter te maken bracht hij zijn gebonden armen tegen de scherpe kant van het wapen aan en sneed zijn koorden door. wie de Tribunalen internering hebben ge adviseerd, of die, gedetineerd zijnde, naar tribunalen verwezen zijn, alsook van die gevallen van door de Bijzondere Gerechts hoven veroordeelden of naar de Bijzon dere Gerechtshoven verwezenen, die bij nadere beoordeling der dossiers tot de ca tegorie der politiek-verdoolden zullen blijken te behoren. „Ons Leger" herdacht komst der Prinses Irene-brigade In de nacht van 20 op 21 September 1944 overschreed de Koninklijke Nederlandse brigade „Prinses Irene", welke na de lan ding in Normandië zich reeds op verschei dene punten zeer verdienstelijk had ge maakt, de Nederlandse grens. Ter herden* king van dit feit heeft de Koninklijke Ne derlandse Vereniging „Ons Leger" Zater dagmiddag in de Ridderzaal te 's Graven- hage een bijeenkomst gehouden, welke onder andere werd bijgewoond door de commandanten en vele leden van deze bri gade, door de minister van Marine, een vertegenwoordiger van de minister van Oorlog en de burgemeester van 'sGraven- hage, mr. W. A. J. Visser. De voorzitter, de heer K. E. Oudendijk, onthulde het model van een gedenkteken voor de gevallenen van 1940, ontworpen door de beeldhouwster mevrouw Woltjer- Van der Hoeven Leonhard. De majoor van de generale staf, B. Koning, hield een voor dracht over de strijd om de bevrijding van Nederland. Joodse kinderen krijgen opleiding in ons land Maandagavond liep een extra trein be staande uit repatriëringswagons van de Tsjechische spoorwegen, waarin zich on geveer 450 Joodse jongens en meisjes uit Midden- en Oost-Europa bevonden het station Nijmegen binnen. In Apeldoorn, in het voormalige Israëli tische Krankzinnigengesticht zullen zij een speciale opleiding krijgen voor de nodige vakbekwaamheid. Goedkoper busvervoer voor arbeiders Tegen het einde van deze week treedt een herziene prijsregeling voor het ver voer met autobussen in werking, die zich bepaalt tot het ongeregelde autobusver- voer. Hieronder vallen het groepsvervoer. het ongeregeld vervoer en toerwagenrit- t^n. Met het oog op de grotere draagkracht van de betrokken reizigers zijn de tarieven voor het ongeregeld vervoer en de toerwa- genritten verhoogd. Het groepsvervoer daarentegen, dat zich meestal tot arbei- dersvervoer beperkt en dat dikwijls door dezelfde ondernemer wordt verzorgd, is in vergelijking met de tot dusverre gel dende maximumprijsregeling voor ver schillende autobustypen (uitgedrukt in aantal zitplaatsen) in vrij belangrijke mate goedkoper geworden. MINISTER VAN BOETZELAER NAAR PARIJS. De Nederlandse minister van Buiten- 'indse Zaken, baron van Boetzelaer van Oosterhout is -per K.L.M. naar Parijs ver trokken waar hij zal deelnemen aan de slotvergadering van ministers van Bui tenlandse Zaken over het plan-Marshall. Hoewel de regeringspartij stemmen zou verliezen, komen deze toch niet ten goede aan de andere grote partij: de Conservatie ven en evenmin aan de Liberalen of Com munisten, 207- der Engelsen, dus 1 op elke 5, schaart zich bij het leger der ontmoedigden die niet meer weten op welke partij te stemmen. Radio-Makassar uit de lucht De correspondent van Aneta tefMakas- sar verneemt, dat radio Makassar zal wor den gesloten wegens financiële en trans portmoeilijkheden. Dit besluit is door de radioleiding genomen na overleg met de Oost-Indonesische minister van Voorlich ting, Tahija. Waterpolo Voor de derde maal: H.V.G.B.—R.Z.C. De derde wedstrijd voor één plaats in de hoofdklasse tussen HVGB en RZC, is vastge steld op Vrijdagavond 26 September in het bad aan de Mauritskade ln Den Haag. De wedstrijd zal om ongeveer kwart voor negen beginnen. Oefen weds; rijden werden reeds tegen de hoofd klassers SVH en HZ Sc PC ggspeeld. die beide gewonnen werden, (resp. 7—4 en 6i). Dinsdag avond staat een wedstrijd tegen de landskam pioen. ZIAN op het programma. Schaken Jeugdtournooi van „Rolland" trekt veel belangstelling Het ter gelegenheid van het tien-Jarig bestaan van de Schaakclub „Rolland" georganiseerde eug-dsehaaktournooi belooft een waardige pro paganda onder de jonge schaakenthousiasten te vorden. Niet minder dan 38 jongens schreven in. 'tfadat de heer W. ter Horst, voorzitter van „Rol and" allen welkom had geheten, opende de heer P. A. Veldheer, die de Noordhollandse Schaakbond vertegenwoordigde, het toumooi. Ook de heer J. Lankamp. secretaris van de N. H. S. B. toonde zijn belangstelling. De deelnemers zijn In kwartetten ingedeeld. Voor de winnaars van leder kwartet is een me daille beschikbaar gesteld. Tot slot zullen deze winnaars een kamp spelen om een prijs, uitge loofd door Haarlems Dagblad. De uitslagen van de eerste ronde lulden: C. den Heyer—J. Schutz 9—1; Pulles—Bijvoet 1—0; J. v. d. EndeZwaneveld 0—1; E. Kool—A. Schmitz 0l; W. FranckV. Emanuël 1—0; DrontmannK. Klinkenberg Luypen Roest 10; C. Prins— H. Stulen 10; P. de Jong O. de Boeft 01; P. VerhoeffTollenaar 01; Nibberïng—Hoviers 01; F. KuykenH. Smit 0—1; Meulenbroek—Spegers 0—1; A. Rühl—F. Kok IA—i/j; Klein—Roosjen 01. In het verdere programma ter viering van het jubileum stond een simultaanséance, te geven, door dr. M. Eu we, die medewerking toezegde. Daar <jr. Euwe echter voorlopig op non-actief is en voor een rustkuur in Zwitserland ver blijft, heeft hij moeten afzeggen. Het bestuur heeft thans tot de Belgische kampioen O' Kelly de Galway het verzoek gericht, de plaats van dr. Euwe in te nemen. Complot. Het onderzoek inzake het Slowaakse complot tegen de regering Benesj is thans ge ëindigd. Men heeft het voor-onderzoek ter hand genomen tegen 600 personen. 186 per sonen zijn gearresteerd en 118 vrijgelaten. Onpractisch. Gandihi heeft in zijn weekblad er op aangedrongen, dat de regeringen van Voor-Indië maatregelen treffen om de En gelse taal in Voor-Indië uit te bannen. Onversaagd verder. Naar verluidt, heeft een duizendtal Joden, die zouden zijn ontsnapt uit kampen voor verplaatste personen in Duitsland, zich ingescheept op motorboten en in de nacht de haven van Salerno met onbekende bestemming verlaten. Amerikaanse arbeiders. Meer dan 1000 arbeider* van de autofabriek „Clark Equipment Com pany" te Buchanan (Michigan) hebben ge dreigd In staking te gaan, indien de directie aan Sovjet-Russische technici toestaat de werkmethodes en de machines van deze fa briek te bestuderen. Beschuldiging. Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken heeft de Albanese regering er van beschuldigd, te pogen zich zelf staande te houden door onderdrukking en terrorisering van de liberale oppositie. Deze beschuldiging was vervat in de nota waarin tegenspraak werd geleverd van de op het proces tegen vier-en-twintig Albanese parlementsleden tot uiting gebrachte bewe ring, dat de Verenigde Staten de hand zou den hebbed in sabotage en revolutionaire activiteit. Nog een complot. Karol Smidke, voorzitter van de Slowaakse partisanenbond en vice-voor- zitter van de Slowaakse nationale raad, heeft op een bijeenkomst van bet „nationale front" terzake zuivering van het Slowaakse bestuur medegedeeld, dat enige uren tevoren nog een complot was ontdekt, waarbij per sonen uit de hoogste politieke kringen, onder anderen enige parlementsleden, betrokken zijn.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2