Haarlems Dagblad Veel critiek op het regeringsbeleid ten opzichte van Indonesië Bus vervangt Tram Bepaalde gemeenten verenigd in een „district" De marinebegroting ruim 38 procent lager dan die voor 1947 Weerbericht 62e Jaargang No. 18711 Bureaux: Grote Roulstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. GoncférHag 25 September 1947, Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem LS IN DE LOOP van het volgende jaar ^de tram-diensten Haarlem-Noord Heemstede en HaarlemLeiden door bus diensten vervangen zullen zijn, zal Haar lem nog maar één electrische tramlijn res ten, die de stad alleen in het Zuiden door kruist: de lijn AmsterdamZandvoort.' En een motorbussen-net zal zich verder ont wikkelen, waarvoor, zoals wij medegedeeld hebben, nog 108 nieuwe bussen in bestel ling zijn. De N.Z.H. laat nu dertig nieuwe lopen en de 108 volgende heeft zij in drie Soorten besteld: grote en kleine Crossleys en een aantal Zweedse, gesierd met de wat zonderling klinkende naam Scaniavabis. De bussen met oplegger zullen verdwijnen om dat zij niet beantwoorden aan alle eisen, door de Rijks-vèrkeersyispectie gesteld. Er was maar voor een jaar toestemming voor verleend. Zo zien wij de historie der trams in dit district, ten einde spoeden. Haarlem heeft ze in soorten gekend. Door de kleine pro vinciestad van een halve eeuw geleden, die weinig meer dan een derde van het aantal inwoners van het tegenwoordige Haarlem lelde, hobbelde vriendelijk en zonder enige haast de paardentram, getrokken door ros sinanten die Mie, Bet of Matador heetten. Dal was misschien de grootste attractie van de paardentram: er was iets levends aan. Maar haar tijd vervlood. Belden en ram melden trouwens al niet de stoomtrammen naar Alkmaar en Leiden, stinkende rook wolken uitstotend onder het weelderige lover vap de Hout bij de Fonteinlaan en onder de bomen op het Kennemerplein, als zij haar lange, moeizame reizen aanvingen? Ook naar puffende locomotiefjes, die zon derlinge metalen kubussen die wel het lelijkste waren, ooit m het wegverkeer vertoond, waren met hun hele goedige na sleep van knusse passagiers- en speelgoed achtige goederenwagens tot verdwijning gedoemd. De electrische tram verscheen. Zij reed eerst naar Zandvoort en had in 1900 een ongelukkig moment, toen zij eens van de Wilsonsbrug in de singel duikelde. Maar de kinderziekten waren spoedig overwonnen en het nieuwe, brandschone en tamelijk snelle vervoermiddel veroverd^, alom in den lande ook het stadsverkeer. Haarlem kreeg de Ceintuurbaan onder het etiket E.N.E.T. en de lijn naar Amsterdam onder het etiket E.S.M. Veel later kwam de lijn naar Leiden en alle ouderen zullen zich de opening van de electrische tramlijn naar Bloemendaal en Overveen, die maar een kortstondig leven heeft gehad, herinneren. Toen was' er al de stadslijn van het Soenda plein in Haarlem-Noord naar de Glipper- weg in Heemstede, die op haar beurt nu ook verdwijnen gaat, tegelijk met Haarlem Leiden. Haarlem is „voorlijk" met zijn afschaf fing van electrische trams en de vervan ging door de autobus: In grotere steden van ons land Amsterdam, Rotterdam, Den Haag neemt de tram immers nog haar vollê plaats in het verkeersleven in. En de onmiddellijke aanleiding die zich hier voordoet: de noodzaak om versleten materiaal over de gehele linie door nieuw te vervangen of een ander verkeersbeleid te gaan voeren, moet zich toch ook in die steden doen gelden. Natuurlijk zal deze verandering zich in de komende jaren over al gaan voltrekken. Oude mensen zullen de verdwijning van de tram uit Haarlem behoudens dan die ene lijn AmsterdamHaarlemZandvoort wel betreuren. De tram heeft zo'n vaste koers en is zo ruim van binnen, al moet men er vaak in staan en zij is hoog en Vol licht en nu ja: vertrouwd. Men weet pre cies waar men met haar aan toe is, zij het niet met de zitplaatsen. Zij slingert zich niet door het verkeer, maar gaat er kaars recht doorheen, het met bedaarde zeker heid dwingend, voor zich opzij te gaan. Zij zal nimmer tegen een boom rijden of zelfs maar tegen een lantaarnpaal. Zulke dingen zijn beneden haar aandaoht en waardig heid. Zij overheerst het verkeer. En zij loopt goed op tijd ook, als er tenminste geen sneeuw ligt of geen wolkbreuk straten onder water heeft gezet. Dat moet men van zo'n autobus altijd nog maar afwachten. In die trant ongeveer heb ik vaak de be zwaren van de oudsten onder de verkeers- klanten tot uiting horen komen en het is altijd zo geweest en zal zo blijven: bij hen komen die het sterkst naar voren en het heengaan van de trams stemt hen weemoe dig omdat zij hun hele leven door trams ge kend hebben, van Mie, Bet en Matador af en zelfs de herinnering aan de bellende, stin kende kubussen van de stoomtram hen met enige weemoed vervult. Maar -het is niet anders. Vervanging van de tram door de bus zal de ruimte en bewegingsvrijheid van het verkeer vooral in de stadsstraten ten goede kómen en de weg van Haarlem tot halver wege Sassenheïm en Oegstgeest, die menig maal door de tramlijn wordt gekruist, aan merkelijk veiliger malken bovendien. Het is waar dat die weg van veel autoverkeer ont last is, sinds kort voor de oorlog de grote autoweg AmsterdamDen Haag gereed kwam, maar het blijft nog steeds een druk- bereden route. Aan de bus als algemeen vervoermiddel zullen velen, niet alleen oude mensen, nog wel even moeten wennen. Maar dat zal zich snel genoeg voltrekken. Er zijn heel wat groter veranderingen in het verkeerswezen geweest, bijvoorbeeld voor de moedigen, die ruim een eeuw geleden ais eerste passagiers in -het eerste treintje AmsterdamHaarlem meereden en voor de onversaagden. die de eerste groep trouwe luchtreizigers per vliegtuig vormden. Al valt het later moei lijk, ons de mate van die moed en onver saagdheid getrouwelijk voor te stellen. Dat de vrije bus het van de (tijdelijk voorgestane) trolley-bus gewöhnen heeft, lijkt ons begrijpelijk maar is wel wat treu rig voor de gemeente Haarlem, die er haar laatste kans, om een van haar grootste af nemers van electrieiteit als zodanig te be houden, mee heeft zien verdwijnen. Gedu rende dit jaar neemt de N.Z.H. nog voor ongeveer 125.000 electrieiteit bij het G.E.B. af. R. P. Nederlandse peulvruchten export via voedselraad De internationale voedselraad heeft aan de betrokken regeringen, waai'onder Bel gië en Zwitserland, een aanbod gedaan voor de distributie van 150.000 ton bonen en 120.000 to»erwten, welke naar ver wacht wordt in de laatste zes maanden van 1947 in de exportlanden waaronder Nederland, beschikbaar zullen zijn. De raad bood 2500 ton bonen aan België en 2000 ton erwten aan Zwitserland aan TWEEDE KAMER (Van onze parlementaire redacteur) Tot dusverre was het,, naar het aantal der sprekers gerekend, heel wat meer cri tiek dan instemming, welke het kabinet te horen kreeg naar aanleiding van de rege ringsverklaring en van het gevoerde alsook nog verder ten aanzien van Indonesië ie voeren beleid. De hoofdaanval ondernam de heer Schouten (A.R.). Hij gispte, dat de regering met haar late voorlichting en het te lang in het onzekere laten van de Kamer, deze. soms te zeer als een „kleuterschool" behandelde. Volstrekt fout noemde hij het, dat men destijds bij het begin van de po litiële actie gepubliceerd had, dat deze een beperkt karakter zou dragen en men niet tot vernietiging van de republiek wilde overgaan. Zijns inziens was het reeds ver keerd gebleken, dat er niet naar Djokja was opgerukt vóór de Veiligheidsraad zich met het geval begon te bemoeien. Verkeerd achtte hij ook, dat mr. Van Kleffens in de Veiligheidsraad het denkbeeld van een con sulair rapport en het instellen van een com missie van drie had aangesneden. Voorts kreeg de regering critiek te horen over het opzettelijk lang zwijgen omtrent de fouten van de republiek. Ook veroordeelde de heer Schouten het maken van onderscheid tus sen constructieve elementen en fanatici in de republiek, in de hoop of verwachting, dat er met eerstgenoemden nog wel iets te bereiken viel. Ook die constructieve ele menten waren zijns inziens verantwoorde lijk voor de misdaden van de republiek. De instelling van een interimregering (centrale organisatie) en van een college dat met de luitenant-gouverneur-generaal de verant woordelijkheid zou moeten delen diens verantwoordelijkheid zou dus „gesociali seerd" worden hoorde in elk geval op de wet gebaseerd te worden, een opvatting welke gedeeld werd door mr. Vonk (Vrij heid) en prof. Romme (K.V.P.). Laatst genoemde nam overigens het betoog van de heer Schouten nogal fiks onder handen, en met name keurde hij diens „destructieve uitlatingen over de constructieve elemen ten" als ook het denkbeeld van vernieti- ging van de republiek af. Men moet onge twijfeld aan het terreurbewind daar een eind maken, doch dit wilde niet zeggen dat dan ook de republiek als zodanig behoorde te verdwijnen. Na een protest aan het adres van de Veiligheidsraad wegens het werei' van Oost-Indonesië de regering moest nu maatregelen overwegen om een dus danig tornen aan Linggadjati verder te voorkomen kwam prof. Romme. die gaarne wilde weten of destijds het militaï advies uit Indië al dan niet in de richting van een bepaalde politiële actie was ge gaan, op hetgeen de regeringsverklaring bevat omtrent dnze uiteindelijke verant woordelijkheid ook in de republiek voor handhaving van veiligheid en recht. Hij wenste te vernemen of het kabinet een stemmig van oordeel was, dat, als er weer een onhoudbare toestand zou ontstaan, men tot een opmars naar Djokja zou overgaan, ongeacht de internationale bezwaren. De heer Tilanus (C.H.) liet hierna een soortgelijk geluid als de heer Schouten horen, hetgeen, insgelijks met mr. Vonk (Vrijheid) het geval was. Deze had het van den beginne af een levensgevaarlijke fout gevonden, dat men een quasi-internationale overeenkomst met een eigen gebiedsdeel had gesloten. Met de andere critici stelde hij de regering, inclusief de luitenant-gou verneur-generaal en de" Commissie-gene raal, verantwoordelijk voor de débacle en impasse welke waren ontstaan en voor het leed, in Indië geleden. Hij gispte voorts, dat de regeringsverklaring niets bevat over het te volgen financieel-economisch beleid. Na dat dr. Bruins Slot (A.R.) in het bij zonder had uiteengezet waarom de Veilig heidsraad onbevoegd was geweest tot zijn optreden, zette de heer De Groot (Comm.) uiteen, dat zijns inziens de poli tiële actie volkomen op een mislukking was uitgelopen. In een motie vatte hij zijn wen sen samen omtrent de grondslagen waarop opnieuw met de republiek onderhandeld zou moeten worden. Avondvergadering. De voortzetting van het Indische debat bleef hierna tot Donderdag gereserveerd. Ter afwisseling hield men zich 's avonds met de bakkersstaking-interpellatie van dr. Hacke (Vrijheid) en vervolgens met de j landbouw-interpellatie van dr. Vondeling (Arbeid) bezig. Ofschoon minister M a n s h o 11 aanvan kelijk niet zoveel'scheen te voelen voor een hernieuwd onderzoek omtrent het bakkers bedrijf, bleek hij tenslotte toch bereid, de problemen nog eens commissoriaal te laten nagaan, waarbij het bedrijfsleven dan ook een woordje zal meespreken. De „prijskop- peling" tussen klein en groot brood was zijns inziens gebruikelijk. In het hernieuwd overleg zal hij mede de kwestie van de rantsoenverlaging betrekken. Engelse troepen voorlopig niet weg uit Duitsland Lord Pakenham, de Britse minister voor de Engelse zóne van Duitsland, heeft op een vergadering van het buitenlandse persverbond te Londen verklaard, dat het plan om Duitsland door de vier mo gendheden gezamenlijk te besturen tot dusver mislukt is door weigering van de Sovjet-Unie om haar te Potsdam aange gane verplichtingen na te komen. Engeland zal, nu de conferentie der mi nisters van Buitenlandse Zaken in No vember nadert, niet te elfder ure de deur sluiten, welke het twee en een half moei lijk jaar heeft opengehouden, zo zeide lord Pakenham. „Wij zullen een eventuele breuk tussen Oost en West nooit als uit eindelijk en onherstelbaar beschouwen, doch wat er ook in November moge ge beuren, Engeland zal zich niet voortdurend laten beletten by zijn pogingen om Duits land in staat te stellen in eigen behoeften te voorzien". Lord Pakenham verklaarde, dat Enge land voorlopig niet van plan is zijn troe pen in Duitsland terug te trekken. „Wij hebben daar een taak te verrichten in het belang van het Duitse volk, van de wereld en van ons zelf. De rest van Europa kan niet zonder Duitsland tot bloei komen en Duitsland niet zonder de rest van Europa". ONDERSCHEIDING De heer B. F. Enschedé, directeur van Joh. Enschedé en Zonen, Grafische Inrichting N.V. te Haarlem is benoemd tot Officier ln de orde van Oranje-Nassau. Wederzijdse massamoord in de Pendsjaab Een convooi vluchtelingen uit de Pend sjaab bestaande uit 3500 Sikhs en Hindoes, is op weg naar India twee maal aangeval len. Slechts tweeduizend vluchtelingen zijn in India aangekomen. 1500 vluchtelingen zijn vermoord, ook werden 150 meisjes uit dit convooi ontvoerd. De trein met Mohammedaanse vluchte lingen, die Maandagavond nabij Amritsar in Oost-Pendsjaab (India) werd aangeval len, is te Lahore in West-Pendsjaab (Paki stan) aangekomen. De overlevenden ver klaarden, dat Sikhs aan beide zijden van de spoorlijn het vuur op de trein openden en dat het gevecht drie uur duurde. Vol gens onbevestigde berichten in Amritsar beloopt het aantal doden 1200 man en zijn 400 personen gewond. Alle verkeer van réfugiés tussen Oost- en West-Pendsjaab is tijdelijk stopgezet, aldus melden berich ten uit New DeLhi. Churchill zonder auto Winston Churchill deed gisteren bij de politie aangifte dat zijn zwarte Austin Sedan vannacht op een parkeerterrein was gestolen, meldt United Press. Het woord is aan Ernest Renan: Hoe meer ik erover denk, hoe meer ik er van overtuigd raak dat de hele wijsbegeerte zich laat samenvatten in een goed humeur. Frankrijk accepteert thans Joodse vluchtelingen De Franse regering heeft aangeboden asyl te verlenen aan alle Joodse vluchte lingen van de „Exodus", die thans in kam pen bij Lübeck verblijven. Britse functio narissen zullen morgen via luidsprekers aan de Joden het Franse aanbod om ieder, die dit wil, in Frankrijk op te nemen, voorlezen. Het is duidelijk, aldus de verklaring, dat degenen die niet op het aanbod in gaan in Duitsland blijven. Zij zullen de normale Duitse rantsoenen ontvangen, in plaats van de hogere, die zij ook genieten, indien zij naar Frankrijk gaan. Zij zuilen in de door de Britse autoriteiten verschaf te kampen worden ondergebracht. Deens kabinet in moeilijkheden Bij het Deense parlement zijn twee moties van wantrouwen in de regering ingediend, welke waarschijnlijk 3 October a.s. in behandeling zullen komen. De Deense pers verwacht algemeen, dat de regering tegen die tijd zal aftreden en dat algemeene verkiezingen zullen worden uitgeschreven. Volgens sommige perscon- mentaren zou een volksstemming over de kwestie Zuid-Sleeswijk gehouden moeten worden. Begin October vertrekt de Willem Barendsz" Het seizoen voor de walvisvangst begint op 8 December. Naar wij vernemen zal de Nederlandse drijvende „traanfabriek", de „Willem Barendsz" op 4 October uit Am sterdam naar Kaapstad vertrekken, waar 't schip dan eind October arriveert. Reeds is een Noorse expeditie naar de Zuidelijke Poolzee vertrokken. De koningin heeft gisteren een kort bezoek gebracht aan Leeuwarden waar zij de grote vee-tentoonstelling, die daar wordt gehouden, bezocht. DE COMMISSIE KOELMA ADVISEERT! Een nieuw super-gemeentelijk bestuurslichaam onder gezag van de Kroon De minister van Binnenlandse Zaken heeft de voorzitter der Tweede Kamer ter kennisneming van de leden doen toekomen exemplaren van het rapport der commissie-Koelman, aan welke werd opgedragen op korte termijn te adviseren omtrent de wijze, waarop moet worden voorzien in belangen, welke gemeenschappelijk zijn voor de grote stedelijke gemeenten en in haar onmiddellijke omgeving liggende klei nere gemeenten. Het rapport is vergezeld van een wets ontwerp, met beknopte toelichting alsmede van een minderheidsnota van de leden van de commissie N. Arkema en dr. J. W. No- teboom. De commissie geeft een overzicht van de problemen, welke zich kunnen voordoen tussen het stadium van samenwerking op dë voet van de algemene regelen der Ge meentewet en dat. waarop samenvoeging van gemeenten aan de orde kan komen. Hier kan een fase liggen, waarin behoefte bestaat aan een krachtiger centrale leiding dan de samemverkingsbepalingen mogelijk maken, zonder dat nochtans onmiddellijk naar het middel van de samenvoeging be hoort te worden gegrepen. Overeenkomstig de opdracht heeft de commissie zich beperkt tot het zoeken van een tot dusver in de Nederlandse wet geving ontbrekende oplossing. Het aanvul len van deze leemte moet van grote be tekenis worden geacht, omdat zij de mo gelijkheid schept de nodige leiding te geven aan de ontwikkeling van een conglomeraat, wanneer of zolang grenswijziging niet noodzakelijk is. In Arnhem is men begonnen met herstelivcrkznamheden aan de door de oorlogshandelingen zwaar bescha- digde St. Walbu/gkerk. De commissie meent dat een nieuw or gaan in het leven moet worden geroepen, dat enerzijds dient, aan tq sluiten aan de' structuur der gemeentelijke organen, doch anderzijds niet gebonden is door de gren zen van de individuele gemeente. Dit nieu we orgaan zal bekleed moeten worden met bevoegdheden, welke boven die van de organen der afzonderlijke gemeenten uit gaan. Hiervoor lükt een openbaar lichaam de aangewezen vorm. De commissie is tot de overtuiging ge komen, dat het noodzakelijk is, in de daar door in aanmerking komende gevallen de gemeenten over het dode punt heen te helpen, en dat in die gedachtengang de instelling van een openibaar lichaam, als hierboven bedoeld, aan hoger gezag dient te worden voorbehouden. Het aangewezen orgaan hiertoe lijkt de Kroon. De commissie heeft getracht een modus te vinden om te waarborgen, dat, indien de door het openbaar lichaam te verzorgen belangen een zekere omvang hebben, de rechtstreekse invloed van de bevolking op de gang van zaken volledig tot zijn recht komt. Zij meent de oplossing hiervoor te hebben gevonden in een voorschrift, dat de Kroon, zodra de behartiging van de aan het openbaar lichaam opgedragen belangen zulks wenselijk maakt, bepaalt, dat de ver tegenwoordigers van ieder der aan het openbaar lichaam deelnemende gemeenten rechtstreeks door de kiezers in deze ge meente, op de grondslag der evenredige vertegenwoordiging, moeten worden ge kozen. De voorgestelde regeling zal uiteraard bij de wet tot stand moeten worden gebracht. De colleges van Gedeputeerde Staten wor den in het ontwerp op tal van punten als adviserende instanties ingeschakeld. Beoogd wordt aan de Kroon de bevoegd heid te geven, gemeenten, voor welke, door het samenhangen van het maatschappelijk verkeer, bepaalde openbare belangen een gemeenschappelijke voorziening eisen, als „district" aan te wijzen. Het rapport-Koelma is voor advies ge zonden aan de colleges van Gedeputeerden en aan de Vereniging van Nederlandse Ge meenten. Verplaatste personen naar Nederland Volgens U. P. zullen naar schatting 700 verplaatste personen uit de Amerikaanse zóne deel uitmakende van de 8000 die de Nederlandse regering heeft gevraagd voor industriële arbeid binnen de ko mende twee weken naar Nederland ver trekken om zich daar te vestigen. Het betreft ongehuwde mannen en vrouwen tussen de 18 en 35 en zij zullen worden tewerk gesteld als lkeermakers, wevers, spinners, metselaars, timmerlie den. drukkers, kopersmeden, metaalarbei ders, alsmede in andere industrieën komen te werken. 16 September vertrok de eerste groep, bestaande uit 260 personen naar Neder land. Aanbouw van zes onderzeebootjagers zal in Nederland geschieden De begroting van het departement van Marine is aangeboden met een eindcijfer van 230.440.889. Vergeleken met 1947 is een vermindering der begroting met 144.566.331 (ruim 38 pet.) verkregen. In de toelichting verklaart de minister van Marine onder andere, dat in 1948 ge rekend wordt op een sterke ontlasting van de politiële- en andere neventaken, welke thans in Indonesië noodgedwongen aan de Koninklijke Marine zijn opgedragen. Bij het opstellen van deze begroting werd aan genomen, dat deze door Nederland bekos tigde taken voor een groot deel door de Nederlands-Indische regering kunnen wor den overgenomen, althans wederom kun nen worden bekostigd. Bij de opstelling der begroting Is er van uitgegaan, dat de situatie Ln Indonesië aan het einde van dit jaar belangrijk verbeterd zal zijn en het dientengevolge mogelijk is om de mariniersbrigade omstreeks 1 Januari 1948 uit Java terug te trekken en op te heffen, waarna het korps mariniers tot 3600 man zal worden teruggebrèeht. Behalve een niet onaanzienlijke bezuini ging op personele uitgaven, wordt hierdoor een directe besparing van 21.000.000 aan materiële deviezenuitgaven verkregen. De marineluchtvaartdienst zal voorlopig nog zijn diensten moeten blijven verlenen, zodat een sterke inkrimping daarvan in de overzeese gebiedsdelen voorshands niet mogelijk is. Overwogen wordt echter om de aan die diensten verbonden uitgaven voor rekening van het Nederlands-Indische gouvernement te brengen. Als gevolg van deze maatregelen kan de huidige sterkte der Koninklijke Marine van circa 30.000 man in ongeveer een jaar tijds worden teruggebracht tot rond 15.000 man. Vlootplan noodzakelijk. De weinig.rooskleurige financiële toe stand heeft uiteraard eveneens een factor gevormd bij het aanvragen van gelden voor de opbouw van de vloot. De minister acht het noodzakelijk zo spoedig mogelijk tot vaststelling van een in een aantal jaren te voltooien vlootplan, zij het op een zeer be scheiden schaal, over te gaan. De minister moet echter hieraan toevoegen, fdat de toe stand van 's lands financiën hel indienen van een desbetreffend ontwerp van wet thans nog niet mogelijk maakt. Een be scheiden gedeelte van een dergelijk vloot plan, aangepast aan de huidige financiële toestand, dient echter onverwijld in uit voering te worden genomen. Het is thans dringend noodzakelijk bij deze begroting aan te vragen een eerste termijn voor de Massa-vlucht van Koninginnen Honderd koninginnen vliegen deze week met de KLM naar Zuid-Amerika. Het zijn jonge koninginnen van een speciaal Italiaans bijenras, afkomstig van een im ker te Bologna. Zij gaan naar Santos, Lugares en Buenos Aires, waar zij zul len worden geplaatst bij jonge zwermen, ter veredeling van het bijenras. De koninginnen zijn verpakt in koker tjes, Elke koningin is omgeven door tien werkbijen, die zich voeden met suiker en op hun beurt de voeding der koning innen verzorgen. Dit transport is alleen mogelijk door de snelle doorverbinding Rome-Amsterdam-Zuid-Amerika. Sjahrir in Londen Geen ontmoeting met Nederlanders Dr. Soetan Sjahrir, de voormalige minis ter-president van de Indonesische republiek die op het ogenblik als gast van de Engelse Hoge Commissaris voor India te Londen ertoeft, heeft aldaar verklaard, dat zijn bezoek ten doel heeft de nieuwe politieke verhouding tussen Engeland en India te bestuderen en enkele oude vrienden te be zoeken. Sjahrir, wiens eerste gezoek aan Londen aanleiding had gegeven tot enkele veron derstellingen, ontkende, dat er besprekin gen achter de schermen gevoerd zouden worden en sprak de juistheid van het ge rucht tegen, dat Nederland een vertegen woordiger naar Engeland zou zenden om hem te ontmoeten. Naar aanleiding van het bericht uit Den Haag, dat Nederland voornemens is een centrale organisatie in Indonesië te vormen in verband yiet een voorstal tot beperkte herziening van de Nederlandse grondwet, zeide Sjahrir: „Zolang ik de volledige tekst van deze voorstellen niet heb gezien, wil ik er geen commentaar over leveren. Het feit, dat de strijd in Indonesië werd stopgezet en dat de vooruitzichten op een overeenkomst veel gunstiger zijn dan voorheen, wijst er eenvoudig op, dat mijn opdracht ten einde loopt." aankoop van het reeds bij de begroting voor het jaar 1946 aangekondigde lichte vlieg kampschip. alsmede verdere termijnen voor de in aanbouw zijnde twee kruisers en oen werksehip. Aangezien van aankoop van torpedobootjagers in het buitenland moest worden afgezien, zal aanbouw van zes on- derzeeboötjagers in Nederland geschieden. Het is de bedoeling de aanbouw van dc toekomstige vloot zodanig te regelen, dat uiterlijk ultimo December 1952 over ten minste één bemand smaldeel kan worden beschikt. Om financiële redenen zal van inrichting van een nieuwe marinebasis in Nederland moeten worden afgezien. Maatregelen zijn getroffen om de technische opleidingen te concentreren te Amsterdam. Rotterdam zal wederom het hoofdcentrum worden van het korps mariniers. Een opleidingskamp voor dit korps blijft te Doorn. Met de Indische regering worden onder handelingen gevoerd om voor de jaren 1946 en 1947 een vast bedrag als bijdrage te bepalen. Aan de Indische regering is een voorstel gedaan om dit bedrag voor de af gelopen jaren vast te stellen op rond 50.000.000 per jaar. Er wordt naar gestreefd het personeel der Koninklijke Marine-reserve en de dienstplichtigen, die reeds geruime tijd onder de wapenen zijn, zodra de omstan digheden zulks toelaten en voor zover zulks niet reeds is geschied, met groot verlof te zenden. Ook wordt verwacht, dat het groot ste gedeelte van de oorlogsvrijwilligers in het komende jaar in de gelegenheid kan worden gesteld de Koninklijke Marine te verlaten. Nadjamoeddin mag Batavia niet verlaten De vroegere premier en minister van Economische Zaken van de staat Oost- Indonesië, die Zondag van zijn post is ont heven op beschuldiging van corruptie, is Woensdag in Batavia gearriveerd; hem werd onmiddellijk door de Nederlandse autoriteiten medegedeeld dat de Neder landse resident in Batavia een decreet heeft uitgevaardigd dat hem verbiedt de stad te verlaten, aldus deelt United Press mede. Nadjamoeddin vertelde aan de pers: „Ik weet niet waarom ik wordt vastgehouden" en hij voegde hier aan toe dat hij onmid dellijk naar de Oost-Indonesische hoofdstad Makassar wilde terugkeren om zioh per soonlijk tegen de beschuldigingen te ver dedigen. Hij beweerde dat achter zijn ver wijdering politieke beweegredenen scholen. .,Ik vind het vreemd-dat dit nieuws moest komen, terwijl ik nog in Nederland was", voegde hij hier aan toe. Nadjamoeddin zeide dat hij er van be schuldigd wordt 50.000 meter textiel ten onrechte te hebben toegewezen. Hij zeide dat hij als minister van Economische Za ken het volste recht had om de textiel- rantsoenering te regelgn zoals hij dit dien stig achtte. Nadjamoeddin vertelde verder dat da Oost-Indonesische delegatie in Den Haag van Van Mook de mededeling had ontvan gen dat de ministerraad in Makassar zijn ontslag verzocht had. De ex-premier noem de dit een „incorrecte procedure". Hij meende dat indien het kabinet het niet eens was geweest met zijn politiek, het had moe ten aftreden en dat men hem gelegenheid tot verweer had moeten geven. Nadja moeddin vertelde dat hij getracht had om met Van Mook van zijn hotel uit te telefo neren. Hij had echter „geen antwoord" ont vangen. Raf-bommenwerper verongelukt Tijdens een storm is gistermorgen vroeg een R. A. F. bommenwerper aan de Zuidkust van Engeland neergestort en in vlammen opgegaan. Tussen de wrak stukken werden 6 lijken gevonden. Red dingsvaartuigen zijn uitgevaren om mo gelijke overlevenden in de buurt van de kust te zoeken, daar volgens de eerste be richten negen personen aan boord waren. Inmiddels is het lijk van een der leden van de bemanning uit zee opgehaald. (U. P.) IETS WARMER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond: Tamelijk heldere nacht met iets min der lage temperaturen. Morgen overdag enkele overdrijvende wolkenvelden Bijna overal droog weer. Matige wind tussen Noord en Oost. Iets warmer. 26 September: Zon op 6.30 uur, onder 18.32 uur Maan op 17.51 uur, onder 1.32 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1