Haarlems Dagblad Verwijt van prof. Logemann: „Politiële actie had ook een politiek doel" Italië mag de U.N.0. binnen, mits in gezelschap der Oost-Europese landen Nederlanders en Indonesiërs adviseren tot nieuw beleid op reële grondslagen Ook Amsterdam „Czaar Peter"-stad '62e Jaargang No. 18745 Bureau* Grote Houtstr. 93, Tel Admin 10724, 31825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15051. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132, tyirecteur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Vrijdag 26 September 1917 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal ƒ4,v Franco per post ƒ4,50 Postgiro 273107. Advert.tarieven-op aanvraag by de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem TWEEDE KAMER Alleen internationale tussenkomst kan een oplossing brengen Van onze parlementaire redacteur) Prol'. Logemann (Arbeid) verlaat vermoe delijk binnen een week de Kamer wegens zijn benoeming tot hoogleraar te Leiden. De Donderdag door hem uitgesproken rede naar aanleiding van de regeringsverkla ring was dus afgezien van zijn mogelijke deelneming aan de duplieken zijn parle mentaire zwanenzang. Ongetwijfeld zullen ook zij, die het met de inhoud van zijn betoog niet eens waren, onder de indruk gekomen zijn van dit fraaie stuk parlemen taire arbeid. Niet slechts de bouw van zijn rede, maar eveneens de gelukkige combi natie van idealisme en werkelijkheidszin beide, welke er in te herkennen vielen, moesten wel bewondering afdwingen. Hier sprak meer nog dan een scherpzinnig, hel- 1 der „docerend" jurist een figuur met brede visie. Zijn werkelijkheidszin deed hem on derstrepen, dat men prettig of onpret- tig nu eenmaal het bestaan van een na tionalistisch streven alsmede de rechtvaar diging daarvan als uitgangspunt had te j aanvaarden. De omstandigheden noopten tot een streven om langs de weg van sa menwerking met de republiek tot een zo gelukkig mogelijke constructie te komen, 1 welke de vrijheid van de Indonesische be volking moet helpen bevorderen door het scheppen van een nieuwe, in vrijheid aan gegane, band met Nederland. Spreker gaf- volkomen toe, dat in Juli een onhoudbare toestand tot politiële actie had genoopt, maar deze was destijds Üeoogd, althans aangekondigd, als maatregel van noodweer. Allengs scheen men echter te zijn afgegle den in de richting van het willen bereiken van een politiek doel en dit kon in sprekers ogen geen genade vinden, aangezien het militair optreden alleen gerechtvaardigd was bij wijze van noodweer. Volgens prof. Logemann ware voortzet ting van een opmars naar Djokja noodlot-* tig geweest, want dan zou er het er ten slotte op uitgalopen zijn, dat wij door de internationale samenleving gedwongen zouden zijn, ons vandaar weer terug te trekken. Verkeerd vond hij het daarom cok, nu nog weer in de regeringsverklaring met de gedachte te spelen dat wij eventueel toch eens tot zulk een maatregel zouden kunnen overgaan. Ook al moge volgens de regering de Veiligheidsraad niet bevoegd zijn in deze op te treden gelijk zij deed, dit geeft ons, als partij, allerminst enig recht om nu zelf volgens eigen willekeur te han- delen. Zoiets past ons als leden van de in- I ternatïonale rechtsorde allerminst. Wij moeten, politiek bezien, nu eenmaal het harde feit aanvaarden, dat ons probleem door het buitenland wordt beoordeeld. Ge- bi uik van geweld levert geen oplossing. De prnige weg is, gebruik te maken van "de in- ternationale inmenging om alsnog aan de constructieve elementen een kans te geven. De Commissie van Drie bezit moreel ge zag, wij niet. Onzerzijds kunnen en moeten I wij de ons eigen kennis van zaken door oprechte medewerking aan het welslagen van het werk der commissie van Drie bij I dragen. De thans door ons bezette gebieden I hier ging prof. Logemann ook in vrij sterke mate tegen de tekst van de rege ringsverklaring in zullen weer aan de republiek moeten teruggegeven worden, op voorwaarde, dat in die gebieden eerst recht en veiligheid zullen heersen, dat de bevol king er zich, onder internationaal toezicht, vrij over haar status zal kunnen uitspre ken en dat voorlopig, bijvoorbeeld tot de vorming van de federatie, internationaal toezicht op Öe handhaving van recht en veiligheid zal bestaan. Tenslotte zij van prof. Logemanns rede nog vermeld, dat hij, alvorens zich te keren I tegen de motie-De Groot, zich uitsprak voor Grondwetsherziening om de constitu tionele belemmeringen tegen weldra te treffen nieuwe wettelijke regelingen weg te nemen Maar hij voelde er voorshands weinig voor, door een latere herziening de uiteindelijk nieuwe structuur weer in on ze Grondwet te laten vastleggen. Juister en verstandiger kwata het hem voor, ons in dit opzicht te spiegelen aan het voor beeld van het zeer soepele staatsrechtelijk bestel van het Britse Gemenebest. Ds. Zandt (St.Ger.) fulmineerde hier na tegen de regeringspolitiek. Nederland i had zijns inziens over de gehele linie een nederlaag geleden. Mr. Stokvis (Comm.) 1 deed nog enige juridische duiten in het zakje in een betoog, waarin hij onder meer aangaf waarom zijns inziens de Veilig- heidsraad wèl bevoegd was. Tevens wierp hij een ander licht op het vraagstuk van de erkenning en de souvereiniteit van de republiek. Minister Beel kreeg tot Vrijdagochtend tijd om zijn antwoord voor te bereiden. De Kamer ging zich zolang met andere onder werpen en wel allereerst met het verdere debat over de Landbouwinterpellatie van Ir. Vondeling (Arbeid) bezig houden. Landbouwpolitiek I De voortzetting van de interpellatie- Vondeling nam de afmeting aan van een complete begrotingsbehandeling. Niet al leen de uitkomsten van land- en tuinbouw kwamen ter sprake, doch ook de loon- en prijspolitiek met alles wat daaraan vastzit. En het aantal sprekers was naar verhou ding: van alle fracties kwamen de debaters naar de katheder; de K.V.P. zond drie des kundigen in het vuur. En toen kwam na tuurlijk ook het verschillend politiek in zicht in kwesties van prijsstelling, over heidsbemoeiing, steun, ondernemerswinst en wat dies meer zij aan de orde. Intussen was men het aan beide zijden van de regeringstafel wel eens, dat de be- drijfsuitkomsten ontoereikend zijn en dat er iets gedaan moet worden. Een lichaam als het cohr-ge van Rijksbemiddelaars voor de prijsstelling in land- en tuinbouw, zoals door enkele leden werd voorgesteld, leek minister Mansholt niet op zijn plaats, daar hier immers niet van twee gelijkwaardige partijen gesproken kan worden. De over heid stelt nu eenmaal de -prijzen vast. in tussen zal de minister over deze kwestie nog eens zijn gedachten laten gaan. Voor alle zekerheid legden de voorstellers dit punt de prijsbepaling als hoofdzaak In hun motie vast. Voorts vroegen zij een compensatieregeling voor de lichtere (zand-)gronden, o^erbruggingssteun aan de kleine bedrijven en vergoeding voor die groenten, die op de veiling een bepaald percentage der productiekosten niet halen. Brits protest tegen „moord op Petchof" Engeland heeft in een protestnota de Bulgaarse regering doen weten dat het de executie van Petchof als „gerechtelijke moord" beschouwt en dat die een'bespot ting van de democratie en een schending Van het verdrag van Yalta moet heten. In de nota welke door de Britse gezant te Sofia aan de Bulgaarse regering werd overhandigd, werd Petchof „een dappere leider van het Bulgaarse Roeren-verzet tegen fascisme en alle vormen van poli tieke overheersing" genoemd. De nota besluit: „Naar de mening van de Britse regering is Petchof gestorven voor de zaak waarvoor hij altijd heeft gevoch ten namelijk het recht van de mens om een eigen politieke overtuiging te hebben en deze te uiten. Zijn executie is een an der voorbeeld van gerechtelijke moord met het doel om personen te elimineren die het niet eens zijn met hun regering een procedure welke niet overeenstemt met de democratische opvattingen". Het nationale comité van het Bulgaarse Vaderlandse Front heeft in een verklaring welke door alle bladen werd afgedrukt, medegedeeld dat Petchof niet terecht ge steld werd Qmdat hij een oppositieleider was, doch omdat hij een staatsgreep voor bereidde. In de verklaring wordt gezegd dat Pet- chof's veroordeling streng maar juist was. .Beweringen dat Petchof 'als oppositie RUSLAND DRIJFT RITLHASDEL: Tijdens de zitting van gistéren van de Veiligheidsraad heeft de Amerikaanse af gevaardigde, Johnson, een warm pleidooi gehouden voor toelating van Italië als lid van de UNO. Hij zeide, dat Italië thans volledige sou vereiniteit bezit en de vriendschappelijke betrekkingen met andere landen heeft hersteld. De Sovjet-Russische afgevaardigde verklaarde zich bereid om zijn goed keuring aan Italië's toelating tot de UNO te geven mits dan tegelijkertijd ook Bulgarije. Finland, Hongarije en Roemenië zullen worden toegelaten. Een lang debat volgde, waarin de gede legeerden van de Verenigde Staten. En- geland, Frankrijk. België, Brazilië en Australië het Italiaanse verzoek krachtig steunden omdat het Italiaanse volk gedurende de tijd dat Italië aan de zijde der geallieerden meestreed een waarde volle bijdrage tot de geallieerde overwin ning heeft geleverd- Een ander motief was dat Italië's toelating de organisatie der Verenigde Volken zou versterken. De sprekers voor deze landen maakten bezwaar tegen het Russische voorstel om Italië's toelating afhankelijk te stellen dienen". Indonesische delegatie voor onderhandelingen gevormd Radio Djokjakarta maakte gisteren vol gens U. P. bekend, dat de republikeinse premier Amir Sjarifoeddin aan het hoofd zal staan van een delegatie van zeven man, welke de republiek zal vertegenwoordigen bij toekomstige besprekingen met de Neder landers voor de commissie van drie landen van de Veiligheidsraad. Men verwacht, dat de commissie zitting zal houden in Johore, een dagreis verwij derd van Singapore. De commissies, samengesteld uit vertegenwoordigers van België, Australië en de Verenigde Staten, hebben reeds ieder de benoeming van een voorzitter van elke delegatie bekend gemaakt. Nederland heeft tot nu toe nog niet de samenstelling van de Nederlandse delegatie laten weten. Radio Djokja zei verder, dat tót de repu blikeinse delegatie ook de ex-premier Soe- tan Sjahrir behoort, die op het ogenblik in Londen is: voorts zijn Mohammed Roem. oud-minister en leider der Masjoemi. en Hasji Agoer Salim. minister van Buiten landse Zaken, lid der delegatie. leider in staat van beschuldiging gesteld v,^n die van de vier genoemde landen en was, kloppon niet met het feit dat hij een Z'J stelden zich op het standpunt dat elk staatsgieep apn het voorbereiden was en geval individueel beoordeeld diende te samenzwoer om- buitenlandsë belangen te worden. Polen -diende een resolutie in om alge- j mene goedkeuring te hechten aan de aan vragen van alle vijf landen en Gromyko drong er bij de raad op aan om deze re solutie aan te nemen. Kolonel William Hodgson (Austra lië) zeide tot Gromyko: „li tracht een voorwaarde op te leggen, welke naar mijn mening op chantage lijkt". De raad besloot vervolgens over iedere candidaat afzonderlijk te discussiëren en te stemmen. De Franse afgevaardigde zeide Bulga rije niet te zullen steunen. De Amerikaan- Op de tentoonstelling „Bloemen, Bijen en Honing" welke in Assen wordt gehouden, was een bijenkorf te zien, welke vroeger in Noord-Brabant teel gebruikt werd. Het is een „Ambrosius" welke de beschermer der imkers voorstelt. Dr. van Mook gedagvaard De Amerikaan Ryan, directeur van de Isbrandsenlijn, welker schip de Mar tin Behrman" indertijd door de Neder lands-Indische autoriteiten in verband met verboden uitvoer werd aangehou den, heeft thans tir. Van Mook gedag vaard voor een Amerikaans gerechtshof. De dagvaarding werd aait Van Mook overhandigd tijdens zijn recent bezoek aan Amerika. Dr. van Mook deelde op een persconferentie te Batavia mede, dat Ryan hem betiteld had als „Leider van een groep gewapende terroristen". Dr. van Mook zcidc daarbij lachend: „Ik geloof dat Ryan onze beste propagandist is, en hij wordt er niet eens voor be taald/' se afgevaardigde, Johnson, zeide, dat „de ontwikkelingen in Hongarije aanleiding geven tot ernstige twijfel omtrent de be kwaamheid en bereidheid der huidige re gering om de verplichtingen van het handvest der UNO na te komen". Gromyko verdedigde hierop Hongarije. zeggende, dat de ;n het buitenland circulerende be richten tendentieus zijn en de feiten, ver draaien. De raad ging daarop tot Maandag uit een zonder aan stemming te zijn toe ge komen. Hel woord is aan Geen wijze die zegt dat hü w\js is. Conferentie der plaatsvervangers zal wellicht worden uitgesteld Een woordvoerder van het Britse minis terie van Buitenlandse Zaken heeft be kend gemaakt, dat het zeer wel mogelijk is, dat de conferentie van de plaatsver vangers van de ministers van Buitenlandse Zaken van de „grote vier" welke 6 Octo ber zou beginnen, uitgesteld zal worden. Naar verluidt, wordt over dit uitstel, dat door Amerika cn Engeland is voorgesteld, met Frankrijk en de Sovjet-Unie onder handeld. „Onze condities blijven dezelfde", zegt van Mook Geen terugtrekken van troepen voor veiligheid gegarandeerd is De lt.-gouvcrneur-generaal dr. H. J. var Mook verklaarde gisteren, dat.de hervatting van de politiële actie tegen de Indonesische republiek zou afhangen van het resultaat van de Nederlands-Indonesische besprekin gen onder leiding van de driemogendheden- commissie van de Veiligheidsraad. Op een persconferentie die een half uur duurde, zei Van Mook: „Daarna zullen we zien." Hü zei verder, dat de Nederlandse voorwaarden voor oplossing van het geschil met de Indonesische republiek dezelfde ble ven met inbegrip van de voorwaarde be treffende de gezamenlijke gendarmerie en verklaarde dat er geen sprake was van terugtrekking van de Nederlandse troepen zolang geen voldoende garantie voor per- soonlijkc veiligheid bestond in het binnen land. Gevraagd of de Nederlandse delegatie zou onderhandelen met de huidige republi keinse regering of om wijzigingen zou ver zoeken, verklaarde dr. Van-Mook, dat hij «en verandering in de algemene houding an harte zou toejuichen. Hij voegde hier aan toe, dat de huidige situatie niet de uit eindelijke oplossing kan betekenen. (U.P.) Tijdens de persconferentie heeft dr. Van Mook over zijn reis naar de V. S. nog ge zegd, dat hij met minister Evatt de alge mene situatie en in het bijzonder de kwestie van de drie mogendhedencommissie had besproken „in een zeer vriendschappelijke atmosfeer". De lt.-gouverneur-generóal had ook de Chinese vertegenwoordiger Welling ton Koo gesproken, die goed geïnformeerd bleek, doch wie hij, naar hij hoopte, nog nadere opheldering had gegeven. Hij zeide er geen idee van te hebben, of de commissie van drie in Europa, Washing ton of Indonesië zou bijeenkomen. Over de Martin-Behrman-affaire vertelde de lt.-gouverneur-generaal dat hij was ge- dagvaar^ als „Van Mook, leider van een groep gewapende terroristen". Lachend zei hij daarop: „Ik geloof, dat Ryan onze beste propagandist is en hij zal er zelfs niet voor betaald worden.'' Noodlottige vergissing De eigenaar van een chemische wasserij in Naarden moest gisteren een machine waarin zich kledingstukken ter reiniging bevonden met het onbrandbare trichloor- aethyleen vullen. Hij vergiste zich echter en vulde de machine met benzine. Toen hij het toestel in werking stelde ontplofte de benzine en ontstond er een enorme steekvlam. In een oogwenk stond de ge hele wasserij in lichter laaie. De gehele inventaris benevens een groot deel van de kledingstukken van klanten gingen in vlammen op. De eigenaar, die pas een maand geleden zijn zaak had geopend, is niet verzekerd. De schade -.bedraagt ongeveer 10.000 gul den. Gedenkplaten onthuld in het huis waar hij timmeren leerde Gisteren was Amsterdam Czaar Peter stad. Peter de Grote bezocht 250 jaren ge leden ons land voor de eerste maal. Zaan dam herdacht dit feit vorige maand met grote luister, gisteren bracht de hoofdstad, waar de keizer 4r2 maand verbleef, zijn bezoek met enkele eenvoudige plechtig heden in herinnering. De Russische ambassadeur in Nederland, de heer V. A. Valkov, de Russische handels- vertegenwoordiger de heer M. Koetsnetsov, de burgemeester van Zaandam, mr. dr. J. in 't Veld, de leden van het plaatselijk herdenkingscomité en een aantal leden van de Russische ambassade verenigden zich allereerst aan een lunch in de ambtswoning van de burgemeester van Amsterdam, mr. Arn. J. d'Ailly. In de kanier der commis sarissen van Werkspoor werd het gezel schap des middags ontvangen door de pre sident-directeur, dr. ir. M. H. Damme, en rondgeleid over een expositie, waar een kleine verzameling van herinneringen op scheepsbouwkundig gebied waren bijeen gebracht, alsmede de plannen voor de restauratie van het huis waar Peter tijdens zijn verblijf in Amsterdam woonde en van het er naast gelegen Suyckerhuys, de werf waarde Czaar zijn opleiding ontving. Daar na kwam men bijeen voor hét huis van Czaar Peter op de hoek van de Conrad- straat en de Oostenburgergraoht. De Am sterdamse burgemeester hield een rede, waarin hij het bijna legendarische verhaal van het incognito-bezoek van de keizer- timmerman nog eens vertelde en herinner de aan de economische en culturele betrek kingen tussen Rusland en Nederland in de 17e eeuw. Mr. d'Ailly ging daarna over tot de ont hulling van gedenkplaten in de zijgevel van het huis, waarvan de bovenste een portret vertoont van de keizer met het op schrift „Hier werkte Czaar Peter de Grote 30 Aug. 169715 Jan. 1698" en daaronder de tekst van een getuigschrift, dat aan Peter werd uitgereikt na afloop van zijn leertijd op de werf deu Oost-Indische Com pagnie, ondertekend door de meester scheepstimmerman Gerrit Claesz PooJ. Na de onthulling speelde de politiestafmuziek het Russisohe en het Nederlandse volkslied. Twee Nederlanders in Duitsland veroordeeld Zij wilden er 800.000 textiel kaarten laten drukken Twee Nederlanders hebben zich voor het Brits militair gerechtshof te Krefeld te ver- antwoorden gehad wegens het vérvalsen van Nederlandse textielkaarten. In Augustus van dit jaar had het tweetal, de radiotechnicus P. van L. en de architect H. S., beiden uit Amsterdam, zich clan destien over de grens naar Duitsland be geven, waar zij relatie hadden met een zekere P. uit Düsseldorf, een man, die be dreven was in het vervaardigen van clichés. Deze P. was bereid een cliché te maken van de door Van -L. en S. medegenomen Neder landse textielkaart. Weldra vond men ook een drukker, een zekere P. in Krefeld. die de kaarten wilde drukken. De drukker vond het bij nader inzien blijkbaar toch te ris kant, stapte naar de Nederlandse consul en vertelde hem het gehele geval. De consul gaf de zaak over aan de opsporingsdienst van de Nederlandse Militaire Missie en in samenwerking met de drukker kon men de twee vervalsers in de val doen lopen. Het plan was, om 800.000 textielkaarten te Aanbevelingen aan regering en parlement Dc laatste weken hebben enige Neder landers cn Indonesiërs besprekingen ge voerd en er naar gestreefd, in grote lünen te analyseren, welke dc werkelijke oorza ken zijn van de impasse, waarin Nederland en Indonesië, met name ten aanzien van dc republiek zijn geraakt. Dc conclusies, waar toe zij unaniem kwamen, hebben zij aan de Nederlandse regering en aan de leden der Eerste en Tweede Kamer gezonden, vergezeld van enige aanbevelingen ten be hoeve van de oplossing der moeilükheden. In hun uitvoerig adres verklaren de on dertekenaren, de heren Soekawati, presi dent en de ministers Hamelink en Anak Agoeng van Oost-Indonesië, sultan Hamid II van West-Borneo en ir. P. F. S. Otten en E. de Vries van de directie der N.V. Philips Gloeilampenfabrieken, onder an dere: ,Het Indonesische vraagstuk is een dus danig belangrijke zet in het schaakspel der internationale tegenstellingen en positie bepalingen, dat men de internationale be langstelling voor deze zaak in dit licht moet zien. Ongetwijfeld is deze belangstelling in vele opzichten niet onbaatzuchtig. Dit feit en een reeds sedert vele jaren schromelijk tekort aan voldoende en psychologisch juiste voorlichting «naar binnen en naar j.buiten hebben ongetwijfeld de bestaande moeilijkheden vergroot en verdiept. Dit heeft in het Indonesische probleem tot een wantrouwen geleid, hetwelk naar onze stellige mening had kunnen worden voor komen". Uitvoerig wordt voorts betoogd, dat men aan beide zijden elk gevoel van hoogmoed en vooroordeel moet afleggen en geen angst moet koesteren voor elkanders bedoelingen. Gemaakte fouten moeten eerlijk erkend wordtin. Bovenal moet men elkaar waarlijk leven kennen, want er is ook in de persoon lijke beoordeling van mannen, die momen teel de verantwoordelijkheid dragen, zo veel gelasterd en afgebroken, dat het nodig is gezamenlijk daartegen een front te vor men. „Wij kunnen vandaag nog een grondslag leggen voor een samenwerking tussen onze volken in Oost en West als voorbeeld voor de wereld, zoals de Benelux voor de wereld een voorbeeld is van de eerste waarlijke samenwerking in Europa. Een construc tieve samenwerking, gebaseerd op het be ginsel van geven en ontvangen. Wie on baatzuchtig geeft, krijgt altijd onbaatzuch- Compliment van Marshall Europees rapport „belangrijk en snel" George Marshall, de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft, de ontvangst van het rapport van de confe rentie van zestien bevestigd. Hij heeft verklaard, dat het een „belangrijk stuk werk" is en door middel van zijn Britse collega Bevin aan de afgevaardigden van de Parijse conferentie zijn waardering te kennen gegeven voor het in zulk een korte tijd bereikte resultaat. Marshall heeft be vestigd, dat Amerika voornemens is waar nodig met de afgevaardigden van de con ferentie te overleggen en dat eventuele aanvullende rapporten eveneens in over weging zullen worden genomen, Woensdag sneuvelden vijf Nederlanders in Indonesië Van officiële zijde wordt medegedeeld dat de Nederlandse verliezen voor zover bekend op 24 September bedroegen: vijf gesneuvelden en vijftien gewonden. Op West-Java hebben Nederlandse troepen benden verdreven bij Pisangan Wetan ten Noordoosten van Tanggerang. in de kam pong Tjilengka aan de Wijnkoopsbaai en Penanagan ten Zuidoosten van Soekaboe- mi. Een republikeinse troep heeft een aan val ondernomen nabij Kalipondak. 20 km ten Westen van Cheribon. Een Nederlands detachement in Tjamalaka in het gebied tig terug, mits hij maar geduld heeft Dit namelijk is de basis van vertrouwen. Indien wij allen, in Nederland en Indo nesië, als broeders elkaar de hand willen reiken om in wijsheid en eenvoud op te bouwen, dan zullen wij voor vele genera ties vrinden zijn en blijven". De aanbeveling is gescheiden in acht punten, waarvan het eerste de noodzake lijkheid tot herstel der'rcohtsorde in alle gebieden omschrijft. Het tweede punt ad viseert tot opbouw van een gezamenlijke politiemacht, die de taak van het leger kan overnemen. Punt drie beveelt het houden van ver kiezingen aan, om te komen tot een repre sentatieve vertegenwoordiging voor elk gebiedsdeel. Punt vier zegt: Volgens de ervaringen van Malino regele daarna elk gebiedsdeel zijn eigen status en bestuursvorm. Afgevaardigden dier gebiedsdelen, aldus punt vijf, zullen vervolgens aan de ronde tafel de Verenigde Staten van Indonesië vormen. Punt zes beschrijft de dan volgen de noodzakelijkheid, dat die ronde-tafel conferentie uitmaakt op welke wijze een vrijwillig door de Indonesiërs aanvaarde staatsrechtelijke band met Nederland moet worden uitgewerkt. Punt zeven spreekt de overtuiging der ondertekenaars uit dat de band met Nederland sterk en gezond zal zijn, wanneer deze procedure wordt ge volgd. Dit punt zegt: „Het moet mogelijk zijn onze problemen gezamenlijk op te lossen zonder bemoeie nis van welke wereldorganisatie ook. Ne derlanders en Indonesiërs bewonen hetzelf de huis. Wij moeten een regeling treffen zonder.dat onze problemen op straat ko men en daardoor ons beider aanzien scha den". In het laatste punt (8) wordt gezegd, dat na de regeling van het politieke geschil de economische aangelegenheden zowel be treffende binnen- als buitenlandse onder werpen zullen kunnen worden opgelost. Daarbij vormt de ontwikkeling gedurende de laatste twee jaren geen uitgangspunt. De oplossing moet gezocht worden in ecu eenvoudige en menselijke overeenkomst. finii wets, win ouu.uuu icxueiKaarieii ic., D drukken, welke dan in Nederland le*™ 30'™ Luitenant-Generaal sir Brian H. Robertson opvolger van luchtmdarschalk sir Sholto Douglas als militair gouverneur van de Britse zóne in Duitsland. cents per punt aan de man zouden worden gebracht. De ambtenaren van de opsporings dienst lieten het echter niet zo ver komen en toen er tweeduizend kaarten gedrukt waren, grepen zij in en arresteerden de twee Nederlanders. Ook de clichémaker kon worden gegrepen. Voor het Britse militaire gerechtshof ver klaarde Van L.. de hoofddader, hoe hij met een hoeveelheid vuursteentjes Duitsland was binnengekomen. De vuursteentjes ver kocht hij voor 12.000 Mark en met dit geld kocht hij weer lappen stof, waarmede hij de clichémaker en de drukker wilde betalen voor hun diensten. Van L. werd veroordeeld tot een gevan genisstraf van 1 jaar en betaling van een boete van 10.000 Mark. Bij niet betaling zal 1 jaar gevangenisstraf worden bijge voegd. S. kreeg 1 jaar en de clichémaker eveneens 1 jaar. Het is niet uitgesloten, dat de vervalsers, wanneer zij in Duitsland hun straf hebben uitgezeten, opnieuw voor een Nederlandse rechtbank zullen terechtstaan. Op Midden-Ja va hadden republikeinse aanvallen plaats op een Nederlands detachement bij Wangon benoorden Tjila- tjap en bij Ketangoenan bezuiden Tegal Op Oost-,Java zijn Nederlandse patrouil les beschoten in de omgeving van Loe- madjang, Banjoew^ngi en Malang. Een Nederlandse patrouille verdreef ten Zui den van Loemadjang 100 man. Op Suma tra in het gebied van Medan zijn bij Ka- bandjahe en Loeboekpakan terroristen verdreven. Onder de gesneuvelden bevond zich een Japanees. Bij Bindjai schoten re publikeinen met geweren op badende militairen. Conservatieve dief? De dief die de tien jaar oude zwarte Austin Sedan van Churchill op een j^r- keerterrain heeft gestolen, is - waarschijn lijk benauwd geworden toen hij heeft ge hoord. dat het de wagen var. Winston Chur chill was. Vandaag kon Winston zijn wagen ar- veer in bezit nemen. Er was niets vernield. Dezer dagen werden in Engeland groot- scheepse" luchtmanoeuvres gehouden, waarbij een omvangrijke landingsoperatic van Airborne troops het hoogtepunt vorm de. Tweeduizend „Rode Duivels" vielen uit de lucht en met hen alles wat zij nodig hadden: Jeeps, mitrailleurs, motoren en kleine kanonnen kwamen aan parachutes naar beneden. - De foto loont de landing van een Jeep. Luxemburgse peetmoeder voor Prinses Marijke 1 Groot-hertogin Charlotte van Luxem burg heeft het verzoek van Prinses Julia na ingewilligd om peetmoeder van prinses Marijke te zijn. Ook prins Felix komt naar Nederland om de doopplechtigheid op 9 October bij te wonen. Rantsoeiibonnen textiel serie B. worden ongeldig Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de rantsoenbonnen voor textiel van de serie B na 18 October niet meer geldig zijn. Na deze datum zijn alleen de rantsoenbonnen voor textiel van de serie C geldig. De geldigheid van de punten der gewone textielkaarten ondergaat geen wijziging. IETS WARMER Verwachting, medegedeeld door het KN.M I. in De Bilt. geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond: Aanvankelijk nog tijdelijk krachtige, later wat afnemende Noord-Oostelijke wind Overdrijvende wolkenvelden. Droog weer. Opnieuw iets warmer. 27 September: Zon op 6 32 uur. onder 18.29 uur Maan op 18.08 uur, onder 2.45 uur,

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1