C j Slagorde der pionnen Proefvlucht met een hélicoptère Stabiele lonen en lage prijzen" 3 Sport in het kort Wereldnieuws VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1947 HAARLEMS DAGBLAD 2 IN DE WERELDPOLITIEK: De vergelijking van het internationale politieke strijdtoneel met het schaakspel is zo oud als net schaakspel; en dat is een respectabele leeftijd. Niemand zal dus willen beweren dat het een originele ver gelijking is en bovendien gaat zij dikwijls riet op. Zij gaat zeker niet meer op wan neer men op politiek terrein zo ver is gevorderd, dat men het internationale contact niet meer ziet als een strijd, doch als een vergelijking van standpunten en een afbakening van elkanders rechten met vaststelling van elkanders plichten. Is men al zover? Men dacht er door middel van de UNO te komen of men er inderdaad gekomen is, valt af te leiden uit de prak tijk. Wie de conclusie zou willen trekken, dat die praktijk, zoals die zich dagelijks demonstreert, inderdaad beantwoordt aan de nieuwe definitie, mag dat voor zichzelf doen: de vrees bestaat dat hij dan ten aanzien van die mening even eenzaam zal staan als een verdwaalde in de woestijn. Wanneer hij die eenzame positie appre cieert. kan men dat subjectieve standpunt eerbiedigen, doch een real^t kan hij moeilijk genoemd worden. En toch blijft de hoop der nV,ies op de UNO gevestigd. Toch tellen alle landen, die er lid van zijn. uit particulier initiatief ontstane UNO-verenigingen, die de gedachte van een internationale rechtsorde op het fun dament der Verenigde Volken propageren. Waar ligt nu de kloof tussen theorie en praktijk, de kloof die op dit moment wijder lijkt dan ooit? Het komt ons voor dat die kloof door niets duidelijker wordt gesignaleerd dan door de kwestie der opvolgingsprocedure in de Veiligheidsraad, die binnenkort in de Algemeen Vergadering aan de orde komt. Hier immers demonstreert zich een zo markant verschil tussen de ideologie ener volkengemeenschap en de practische uitwerking daarvan in de Organisatie der Verenigde Volken, dat het waard is nader te worden bezien. De Veiligheidsraad is hét schaakbord. Aan deze vergelijking kan, helaas, niet ge tornd worden. Het gaat in dat college om de meerderheid der pionnen, die op het ogenblik zeer duidelijk aan de zijde der Westerse mogendheden ligt. Met het droe vige gevolg, dat de tegenpartij de schoon heid van het spel bederft door de voor delige zetten dier meerderheid brutaal te annuleren. Hoe men het ook beschouwen wil, dat is haar enige wapen en haar ex ceptionele mogelijkheid.. De ongelijke ver deling der pionnen daterend van vóór het spel begon bracht Rusland in een dwangpositie, waarin het vetorecht het enige lichtpunt was. Het is zeer simpel te zeggen, dat Rus land voortdurend de besluiten der meer derheid torpedeert maar men moet oog hebben voor het onmiskenbare feit,.dat de stemverhouding in de Veiligheidsraad steeds negen tegen twee is; practisch acht van de leden gaan door dik en dun met Amerika mee. één lid, Polen, is Rus- lands satelliet. Kan men van zulk een college objectiviteit verwachten? Ziehier de kloof tussen ideologie en praktijk. De vertegenwoordiging in de organen der UNO is essentieel fout es sentieel in tegenspraak met de grondslag, waarop een volkengemeenschap moet zijn gebouwd. Er is geen verschil tussen de slagorde der pionnen op het diplomatieke contact punt der volken en de slagorde der legers op het slagveld. Wie de meeste en sterkste satellieten heeft, wint de slag. Zonder een spoor van rechtsorde wordt ook in de UNO een doodgewone, primitieve oorlog ge voerd. Inplaats van kanonnen gebruikt men stemmen en veto's. Dat is het enige, weinig imponerende verschil. Binnenkort gaat in de Algemene Ver gadering het debat beginnen over de aan vulling der leeggekomen plaatsen rond de Veiligheidstafel. Wie zullen de zetels van Polen, Brazilië en Australië innemen? Dat is van weinig belang: Thans reeds is im mers uitgemaakt, dat de opvolgers de geestesgelijken zullen zijn van de aftre denden. Australië, lid van het Britse ge menebest zal natuurlijk een ander lid van dat gemenebest op zijn plaats zien komen, Brazilië een ander Latijns-i^nerikaans,land en Polen een andere Sovjet-satelliet. Er past eigenlijk slechts een markant woord op deze procedure, een woord dat de Britse afgevaardigde in de Algemene Ver gadering dezer dagen bezigde met betrek king tot de toelating van nieuwe leden tot de UNO: „Ergerlijke koehandel". De toelating van nieuwe leden tot de orga nisatie is in wezen dezelfde zaak al die der opvolging in de Veiligheidsraad. De grote partijen in de UNO wensen alleen hun vrienden binnen te halen en trachten de vrienden der andere partijen te weren. Ideologie ener volkengemeenschap? Zdlfs de schijn daarvan is verdwenen en heeft plaats gemaakt voor een openlijk aan vaarde praktijk, d;e In het tweejarig be staan der organisatie zonder veel ophef en eigenlijk zonder protesten van de tal rijke toeschouwers de fatale sprong over de kloof heeft gemaakt en nu aan de an dere kant de gevaarlijke kantl doet alsof hij daar thuis hoortV Het is tenslotte tamelijk eenvoudig, dit alles te constateren en er verder het zwij ger. toe te doen. Dat eenvoudige wordt Rotterdamse notaris gearresteerd Op last van de justitie is gearresteerd de Rotterdamse notaris J. L. S», van wie vermoed wordt, dat hij zich geleend zou hebben voor anti-fiscale praktijken, waar mee hij cliënten bevoordeelde ten koste dagelijks tot zelfs op het podium der UNO van de staat. Hy zou acten hebben opge- gepresteerd. Er worden geen radicale ver anderingen voorgesteld, er worden geen grootse woorden van hervorming gespro ken. De Nederlandse afgevaardigde dr. Van Royen had geen andere .opdracht dan te zeggen dat zijn regering „hoopt op suc ces". IJdele hoop, wanneer men voort gaat met het ordenen der pionnen en het spelen op het schaakbord. Evenredige ver tegenwoordiging? Wereldregering? Er. wordt angstvallig gezwegen over dezenota aan generaal Velebit, de Joegosla- maakt, waarvan de inhoud niet juist was en die tot doel hadden de belastingaanslag voor enige cliënten belangrijk te vermin deren. Engeland protesteert tegen incidenten bij Triëst De Britse ambassadeur in Joego-Slavië, Peake, heeft een scherp gestelde protest- „delicate onderwerpen". Liever worstelt men met het hopeloze verder een wor steling, waardoor de belangen van men senmassa's worden vertrapt. En wanneer vische onder-minister van Buitenlandse Zaken overhandigd over de incidenten van 15 en 16 September, welke door Joego- slaven uitgelokt zouden zijn tijdens de ge-* dan die massa's het niet langer zouden dul- hiedsoverdracht van Triëst bij het van den en opstaan tegen het onrecht, staan i kracht worden van het Italiaanse vredes- zij in hun verblinding tegen elkander op. En dan zou men zeggen: „Oorlog ondanks de UNO". Maar het zou moeten zijn: „Oor log in de UNO", die geen UNO was, maar een in het uiterlijk slechts miserabele copie en innerlijk vervuld van dezelfde boze geest, die zij heette te zullen bestrij den. het bureau voor oorlo^orma- 1 f.ie is Bonton in Hot. Gonprps hovit» fprri. evenmin helpen kan J. L. verdrag. William Benton neemt ontslag President Truman heeft het ontsla? aanvaard van de onderminister van bui tenlandse zaken, William Benton. Benton is sinds het einde van de oorlog verant woordelijk geweest voor alle propaganda der V.S. in het buitenland. Na de ontbin- tie is Benton in het Congres hevig gecri- tiseerd. Truman heeft hem echter in een brief met zijn werk gelukgewenst. De radio geeft Zaterdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8 00. 19.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gym nastiek. 7.30 Gebed. 7.15 Koorzang. 8.15 Platen. 9.00 Werken van Wagner. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Symphonische muziek. 11.00 Ziekenbezoek. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12,03 Zang en piano. 12.30 Weerbericht. 12.33 Welk boek?. 12.38 Dans- orkest, 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Strijdkrachten. 13.30 Dansorkest. 13.40 Filmpraatje. 13.50 Platen. 14.00 Toneelpraatje. 14.10 Platen. 14.20 Engelse les. 14 40 Vaudeville-orkest. 15,00 Voor jongeren. 15.15 Debutantenconcert. 15.45 Kiosk. 18.00 Vau deville-orkest. 16.20 Intellectuelen en de volks hogeschool. 16 30 Gregoriaans. 17.00 De Wigwams. 18.00 Piano-duo. 18.15 Weekoverzicht. 18.30 Strijd krachten. 19.20 Kareolseptet. 19,45 Voor Neder landers in Duitsland. 20.05 Actualiteiten. 20.12 De gewone man. 20.20 Hoe heet deze plaat?. 20.30 Lichtbaken. 21.00 Gevraagde platen. 21.30 Orkest, zonder naam. 22.00 Gevarieerd programma. 22.40 De Van Rooyens. 22 45 Gebed. 23.15 Werken van Haydn en Boccherind. HILVERSUM II, 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 7.00 8.00, 13.00, 18.00. 20.00 en 23,00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 en 8.15 Platen. 9.35 Kamer muziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voordracht. 10.35 Sonate Saint-Saens. 11.00 Voor arbeiders in continubedrijven. 12.00 Ouvertures en walsen. 12 30 Weerbericht. 12.33 Jan Corduwener. 13.15 Kalender. 13.20 Accordeonorkest. 13.50 Corslcaans koor. 14.00 De Parti> van de Arbeid in de bran ding. 14.15 Kon. Militaire Kapel. 15.00 Artistieke staalkaart. 15.30 Kamerorkest. 16.15 Boekbespre king. 16.35 Tango-rumba-orkest. 17.00 Sport- praatje. 17.15 Platen. 18.15 Sylvestrlkwartet. 18.30 jeugdharmonie-orkest. 19.00 Viool en plano. 19.30 VPRO-lezing. 19 45 ..Is de Bijbel een vervelend boek?1". 20.05 Dingen van de dag. 20.15 Oké- programma. 21.15 Socialistisch commentaar. 21.30 Orkest. 22,00 Luisterspel. „Aansluiting gemist". 22,30 Dansorkest. 23.15 Amerikaanse platen. Aeronaulische versie van „hij klopt, hij veegt, hij zuigt" Men kan er de stand van landbouwge wassen uit beoordelen, diezelfde landbouw gewassen uit besproeien, bestuiven en be mesten, men kan er loodsen mee aan boord van een schip brengen, legermanoeuvres mee gadeslaan, brieven naar geïsoleerde eilanders mee brengen en zo men daar iets voor zou vóelen mee op hazenjacht gaan of vuurtorenwachters mee aflossen. Ra-ra, wat is dat? Het antwoord luidt: S-51. Dat zegt natuurlijk niet veel, maar als wij vertellen, dat het zo'n vliegtuig is,waar mee men vooruit, achteruit en zijwaarts kan vliegen, loodrecht mee kan opstijgen en mee in de lucht kan blijven stilstaan, kortom, dat men er allerlei zaken mee kan verrichten, die een gewoon, ordentelijk vliegmachien niet in zijn gemotoriseerde hoofd zou halen, dan zegt iedereen natuur lijk: „O ja, dat is zo'n autogiro." De hélicoptère demonstreert, dat zij niet eens aan de grond hoeft te komen om pas- soyiers aan boord te nemen, hoewel gezegd moet worden, dat de methode niet erg com fortabel is, vooral voor lieden met hoogte vrees. En dan, het spijt ons het te moeten con stateren, dat iedereen het mis heeft, want het is geen auto-giro, maar een hélicoptère of hefschroefvliegtuig, te weten de Sikors- ky-51. Boze libel. Wij hebben deze wijsheid opgedaan bij een proefvlucht met dat vreemde apparaat op Ypenburg. Het ding zag er uit als een reusach- tige libel, die gelijk „Panda en de Meestervlieger" dat presteerden, tegen een molen is gebotst en vervolgens blij- vend ontsierd is met de wieken daar van. Die libel, die met grote letters PH-HAA op zijn oranje buik heeft staan, begon ineens een nijdig geluid te laten horen, toen piloot Hein Bulten, de gasmanet van zijn 450 pk motor openschoof. Daar begonnen die wieken van zeven meter lang even een doffe roffel in de lucht te slaan, die iedereen onmiddellijk eerbiedig afstand deed nemen. Wij hebben met lichte vreze in het hart plaats genomen en gewacht op de dingen die komen gingen. Er moet gezegd worden, dat het al een heel vreemde sensatie was, toen het toestel gelijk een lift ineens lood recht omhoog ging. Het bleef even in de lucht staan, schoot toen als een verschrikt paard een meter of vijftig op zij, bleef weer even staan, vloog voor de verandering een stuk achteruit en gedroeg zich alsof het zoals men in Amsterdam zegt het „heen en weer" had. Toen stak het d^ kop naar beneden en snorde weg, in voorwaartse richting zowaar. Wij haalden opgelucht adem, maar die bleef weer stekken, toen piloot Bulten eens klaps met razende vaart op de verkeers toren afstevende. Geen nood. Op enkele tientallen meters afstand stopte het geval, alsof het hydraulische remmen bezat. De libel-bedwinger stak zijn hoofd uit de open staande cabine-deur en schreeuwde de luchthavenmeester toe: „Nou, het is weer mooi geweest. Ik kan wel landen, hè!-' „Ga je gang maar" brulde deze functio naris terug en ja hoor, de S-51 zakte lood recht naar beneden, alsof er in hoger sfe ren een hijskraan stond, die hem langzaam uitvierde en kwam met een zacht bonsje op terra firma. Over hijskranen gesproken, er is er een aan boord, waarmee men iemand van de grond mee kan oppikken. De heer Diepen demonstreerde met behulp van dat mecha niek hoe men op een hoogte van twintig meter kan in- en uitstappen. Experimenten. Het is een vreemd geval, die hélicoptère, maar men zal begrijpen, dat ze niet hier. te lande is gestationneerd om alleen maar den volke te vertonen, dat de wonderen de wereld nog niet uit zijn. Het is de „Stichting Hefschroefvliegtuigen", opgericht door de departementen van Landbouw, Verkeer en Waterstaat, Oorlog en Marine, de P.T.T., de N.I.V., de Nederlandse Spoorwegen, de K.L.M. en Frits Diepen N.V., die het uiterst kostbare toestel hebben aangekocht om er verschillende experimenten mee uit te voeren. Mochten er mensen zijn die op de vraag „Hoe bestaat het", antwoord willen hebben, dan geldt voor hen het volgende. Het vlieg tuig heeft twee door de motor aangedreven „rotors", een horizontale, de „hefschroef" en een verticale aan de staart. De laatste dient om de reactie van het vliegtuig op de in één richting draaiende hefschroef tegen te gaan en de zaak recht te houden. Drie besturingsorganen. De besturing geschiedt door middel van het „spoed-verstellingshandel" waarmee de invalshoek van de rotorbladen veranderd wordt (stijgen en dalen), de knuppel, die het cirkelvlak van de rotor in alle richtin gen kan doen kantelen (waardoor al de vreemde voortbewegingsrichtingen worden bepaald) en het voetenstuur, dat op de in stelhoek van de staartrotorbladen werkt. De hefschroef is voorzien van een free- wheel-installatie, zodat wanneer de motor er mee uitscheidt, de rotorbladen door de voorwaartse snelheid blijven draaien (auto. giro principe) en een veilige landing mo gelijk maken. Het gevaarlijke punt is dus het stilstaan op geringe hoogte. Slaat de motor dan af, dan ziet het er lelijk uit. De cijfers. Wat betreft de technische cijfers: maxi mum-snelheid 165 km per uur. kruissnel heid 130 km per uur, minimum-snelheid 0 km per uur, plafond 4000 m, actie-radius tij volle tank 418 km. motor Pratt en Whit ney Wasp Junior 450 pk, nuttige lading: 600 kilo. En wat de financiële zijde aangaat: de hélicoptère fanaticus, die al droomt van zijn privé-hefschroeftoestel op zijn platte dak. kan die droom voorlopig opschorten, want het kost nog verschrikkelijk veel geld. Maar het idee is zeer verleidelijk. „Wit en zwart"-staking in Amsterdam De arbeiders bij de verschillende filialen m de N.V. Nederlandse Anthraciet-handel Mij. te Amsterdam, tezaqjen ongeveer 100 man, hebben het werk neergelegd. Zij wei geren kolen le lossen of te bezorgen ten behoeve van de bakkers, die meel betrek ken van de fabrieken, die na de staking by de „Holland'' en de ..Ceres", naar de sta kers mededelen, meer produceren dan te voren. Ook de leverantie v^n huisbrand kolen door deze maatschappij is dienten gevolge lamgelegd. Het gemeentebestuur van Amsterdam acht nog geen termen aan wezig in te grypen ten behoeve van de kolenvoórziening der bakkers. Men heeft namelijk middelen gevonden om de bakkers op andere wijze van kolen te voorzien. Onder politiebewaking rijden thans vier vrachtauto's de brandstof naar de bakkerijen. Zeer fraaie NOTEN EETKAMER bestaande uit: groot dres. soir 180 cm., tafel met Inlegblad, 2 fauteuil: 4 stoelen, bekleed met prima stol naar ke Duitslands avonturier No. 1 sticht een nieuwe partij Otto Witte koning circusartist en politicus In het politieke leven van Berlijn Is plotseling een nieuwe, ofschoon van ouds bekende figuur opgedoken. Zekere Otio Witte heeft, naar de „Neue Zeitung" meldt, de eerste stappen gedaan om te komen tot een toelating van een „Frak- tionslose Partei Deutschlands", die zich In het bijzonder de belangen van de exploitanten van openbare vermakelijkheden wil aantrekken. De nieuwe partij is voornamelijk Interessant om het avontuurlijke verleden van haar 76- jarige leider. Witte is namelijk een avonturier van wereldfaam en hij heeft de bekroning van zijn loopbaan reeds vele jareri achter zich. In 1913 was hij namelijk drie dagen gekroond ko ning van Albanië. Hij had zich uitgegeven voor de troonpreten dent. de Turkse prins Halim—Edda, en kwam met praalunlformen naar Albanië om er dt kroon te ontvangen en Imposante parades af t« nemen. Toen het bedrog na een paar dagen ont dekt werd. wist de valse majesteit tijdig te ont vluchten. Kort voordien had hij zich ook reeds ln een moeilijke situatie bevonden, doordat hij verliefd werd op de dochter van de Negus van Abessinié en bij een poging haar te ontvoeren slechts kon ontsnappen, doordat een Abessijnse wachtpost onder de invloed van alcohol was. Voor Witte zich in vorstelijke aangelegenheden mengde, was hij degenslikker, in welke kwaliteit hij met circussen de gehele wereld bereisde. Na zijn Albanese avontuur leefde Witte in de jaren van de eerste wereldoorlog als eenvoudig hand werksman ln Duitsland. In de Duitse politiek dook hij voor Hitler's tijd op met dezelfde partij, die hij nu nieuw leven wil Inblazen. Hij bracht het ln 1932 zelfs tot 100.000 aanhangers, maar verdween toen bij het opkomen van het Nazi-onweer van het poli tieke toneel om zich weer aan toverkunsten degenslikken te wijden. Daarmee heeft hij zijn politieke blazoen van Nazi-smetten schoon ge houden en hij vefwacht. dat dit voldoende voor een nieuwe toelating. Studiebeurzen Ten behoeve van de cursisten van de academie voor voortgezet economisch on derwijs te Haarlem zijn drie beurzen be schikbaar gesteld, welke zowel het cursus geld als een vergoeding voor de aanschaf fing van studieboeken omvatten. Aan een dier beurzen is de beperkende voorwaarde verbonden, dat de begunstigde het eind diploma der HBS A te Haarlem moet be zitten en lid der H.H.V. moet zijn; de beide andere zijn zonder beperkende voorwaar den. Het bestuur van de Stichting voor Voortgezet Economisch Onderwijs te Haar lem beslist over de toekenning. Voor subsidie aan de Haarlemse Orkest Ver eniging is een bedrag van f 79.000 op de rijks begroting van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen uitgetrokken. Prof. Brouwers verdedigt de loon- en prijzenpolitiek „Er heerst in brede kringen van ons volk ontevredenheid over de gevolgde loon- en prijspolitiek. De boerenstand acht zich te kort gedaan vergeleken bij handel en industrie. Men meent dat daar veel ruimer wordt gecalculeerd en dat men het loon- en prijsvraagstuk op de rug van ,de boerenbevolking wil op lossen. De oude tegenstelling stad-platte- land gaat opnieuw een rol spelen", aldus sprak de directeur-generaal voor de prij zen, prof. G. Brouwers, te Amsterdam in een algemene vergadering van de Alge mene Nederlandse Zuivelbond. „Bij de rol van de man, die de klappen krijgt, ondéVvindt de boerenstand echter ernstige concurrentie van de midden stand", vervolgde de spreker, „wanneer men de middenstandsbladen leest, dan is het de rug van de middenstand, waarop de spanning tussen lonen en prijzen wordt uitgevochten. De grote massa der arbeiders hoort deze betogen met enige bitterheid en ongeloof aan. Zitten zij niet in de eerste plaats in het hoekje waar de slagen vallen? Daarna richt de gezamenlijke toorn zich tegen de overheid, die niemand genoeg geeft en er niet voor heeft kunnen zorgen, dat de gevolgen van de oorlog binnen twee jaar waren opgeruimd. Wïj leven in een moreel en geestelijk vacuum, waarin iedere groep nog slechts oog heeft voor zijn eigen noden". Een jaar geëist tegen huishoudster Twaalf maanden gevangenisstraf, waar van de helft voorwaardelijk, eiste de Of ficier van Justitie Donderdagmorgen tegen een 30-jarige huishoudster uit Heemstede, die terechtstond voor een reeks oplich tingen. Bij verschillende winkeliers had zij op crediet grote inkopen gedaan, onder voorwendsel, dat zij binnenkort een uit kering van de schade-enquéte-commissie zou krijgen. Zo vloog een meubelmagazijn er voor negen duizend gulden in en een speelgoedwinkel voor tachtig. De aldus verkregen goederen werden door haar weer met winst van de hand gedaan. Een familie uit Heemstéde, bij wie zij voorgaf als huishoudster in dienst te tre den, wist zij vijftig gulden armer te ma ken, door te vertellen, dat haar broer een waarborgsom moest storten om een j taalverwerkende industrieën, doch het be- boerderij te huren. De familie verstrekte stuur overweegt de mogelijkheid ook voor het bedrag en de huishoudster liet zich j andere vakken een dergelijke cursus in „Het is dan ook zaak", aldus de spreker, „de ter beschikking gekomen bedrijfsre sultaten eens grondig te bestuderen al vorens ver reikende en eventueel fatale be slissingen te nemen. Enkele onberaden stappen op het hel lend vlak kunnen ons gemakkelijk in een toestand brengen, waarin alles wat tot dusver is bereikt weer ongedaan wordt gemaakt want onze algemene economi sche toestand is uiterst zorgwekkend. „Wij leven van de hand in de tand. af hankelijk van credieten, die wij met veel moeite los kunnen krijgen. En hoe lang denkt men, dat deze credieten ons wor den verleend? Zolang men de overtuiging heeft, dat wij de voorwaarden vervullen die nodig zijn om ons economisch leven weer „op poten" te zetten, Die zijn: in de eerste plaats een stabiel prijs- en loon niveau, dat de sociale rust verzekert en dat het bedrijfsleven in staat stelt op een vaste basis zijn plannen te volvoeren. Wanneer die stabiliteit er niet is ©n lonen en prijzen elkaar achterna lopen, dan }can van opvoering der productie geen sprake zijn. Ook een laag prijs- en loonniveau nodig teneinde ons staande te kunnen houden in de bandeloze concurrentie, die spoedig over de wereld zal losbreken en dat kunnen wij slechts wanneer wij goed koop zijn. Het is nodig, aldus besloot prof. Brou wers, dat niet ieder bang is, dat hij slech ter behandeld wordt dan een ander, maar dat ieder zijn deel draagt in de offers die het huidige moment van ons vraagt" Honderd gram vlees extra Voor het tijdvak van 26 September tot en met 11 October zal voor personen ge boren in 1942 en eerder nog een extra rantsoen van 100 gram vlees beschikbaar worden gesteld. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede dat voor dit tijdvak bon N-03 Vlees geldig is voor 100 gram vlees of vlees waren. Avondcursus voor gevorderde arbeiders te Haarlem In October begint in het schoolg£ bouw aan de Kleverparkweg 181 een avondcursus voor gevorderde arbeiders, welke» uitgaat van de Vereniging voor Nijverheidsonderwijs. De cursus is be stemd voor hen, die werkzaam zijn in me- niet meer zien. Uitspraak over veertien dagen. Panda en de Meestervlieger 58. „Vooruit Panda!" riep Oehoe. „Geef de*propeller een ruk! Misschien kunnen we op die manier starten.' „Wat moet ik doen?" riep Panda, benauwd naar buiten klim mend. graaien," schreeuwde Oehoe. Draai die schroef rond! Trek er aan! Vooruit dan!" Panda rukte en trok en hijg de en toen, onverwacht, sloeg de motor aan en werd hij een eind weggeslingerd. Oehoe wachtte niet. Het geschreeuw van de ban dieten was nu vlakbij te horen en hij dacht waarschijnlijk dat Panda zélf wel kon zorgen, dat hij in het toestel terecht kwam. In ieder geval begon de machine te rijden en Panda holde er schreeuwend achter aan, tevergeefs proberend aan boord te klimmen. En achter Patida aan holden de bandieten die niet minder hard liepen. het leven te roepen. Tot gevorderde arbeiders worden ge rekend degenen, die het einddiploma heb ben behaald van de Ambachtsschool, van de Avond Nijverheidsschool en van de WA. Met deze cursus wil het bestuur de noodzakelijke kennis bijbrengen aan aan staande bazen, voorlieden, monteurs, die naar het buitenland uitgezonden worden en verder aan personen, die in opleiding zijn voor tekenaar-constructeur. Deze groepen moeten in hun technische ont wikkeling op een hoger plan komen dan waarop zij staan na het afleggen van het eind-examen aan het avondnijverheids- onderwijs. De totale cursus duurt drie jaar en wekelijks wordt twee avonden les ge geven door leraren van de M.T.S. Botsing tussen twee Joodse verzetsgroepen in Palestina Voor de eerste maal heeft -een ernstige botsing plaats gehad tussen leden van het Joodse ondergrondse leger, de Haganah en de verzetsgroep Irgoen. Twee groepen, ieder van ongéveer 30 man, hebben eikaar in de nacht van Woensdag op Donderdag bij Rehoboth met vuurwapens en hand granaten bestookt. Toen de politie tussen beide kwam, gingen de strijders op de vlucht, him gewonden meevoerend. Cliolera-epidemie in de Nijl-delta In de Nijl-delta is een ernstige cholera- epiüemie uitgebroken. De voornaamste haarden bevinden zich tussen Caïro en het Suez-kanaal. Tot nu toe zijn 90% van de gevallen dodelijk. De regering heeft verstrekkende maat regelen getroffen om uitbreiding der epi demie te voorkomen. Het hele gebied is afgezet en alle verkeer stilgelegd. De om wonende tysvolking is verplicht zich te laten inenten. In deze tijd wordt juist een bedevaart gehouden naar Mekka. Duizenden Moham medanen trekken dan door Egypte. Voetbal [nstelling van een middenweek. competitie wordt overwogen Het bestuur van de afdeling Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond overweegt de mogelijkheid in dit rayon een middenweek- competitie tot stand te brengen. Verzoeken daartoe zijn binnengekomen van enkele bedrij ven en het bestuur ls bereid medewerking te verlenen. Aan de competitie kunnen uitsluitend spelers deelnemen, die in bedrijven werken, waar zij op Zaterdag of Zondag ook moeten zijn zodat zij niet in de gelegenheid zijn op deze dagen te voetballen. Het deelnemen aan de mld- denweekcompetitie, waarbij gedacht ls aan spe len op Woensdag, sluit het spelen op Zaterdag en Zondag absoluut uit. Groepen of verenigin gen, die in beginsel iets voelen, om aan een mld- denweekcompetitie deel te nemen, kunnen zich in verbinding stellen met de voorzitter der afde ling, de heer A. van der Aart, Tempeliersslraat 65, telef. 16087. Bij voldoende deelneming volgt een oproep voor een bespreking. 'Fluitisten" gevraagd In het verslag van de afdeling Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond: over het seizoen 1946/1947 wordt meegedeeld, dat de scheidsrechterscommissie aan het begin voor een moeilijke taak stond. Er waren honderd scheids rechters. waarbij twintig, die ln de KNVB flo ten Het gelukte voor alle wedstrijden, behalve voor die der junioren, iemand aan te wijzen. Een actie tot verhoging van het aantal fluitisten leverde succes op. Negentig nieuwe krachten meldden zich aan en na 't volgen van een spoed cursus. konden zij geleidelijk worden aangesteld, waardoor ook de juniorenwedstrijden door offi ciële scheidsrechters geleid werden. Wij zijn nu een jaar verder en de scheids- rechterscommissi© staat weer voor dezelfde moeilijkheid. Om verschillende redenen bedank ten velen en er is weer een tekort aan arbiters. Een flinke toeloop van nieuwe gegadigden voor de functie van scheidsrechter is nodig. Daarom verzoekt het besiuur van de afdeling Haarlem ons de lezers, die medeweiking willen verlenen, op te wekken zich te vervoegen bij de heer G, W. de KoTte, Marnixsiiaat 152 te Haarlem. Begin October begint een cursus voor nieuwe lief hebbers. Honkbal Schoolhonkbal De uitslagen van de Woensdag gespeelde wed strijden om het Haarlems honkbalkampioenschap waren: Christelijk Lyceum—Lorentzlyceum I 8—2: HBS a 1—le HBS b 18—0; Lorentzlyceum I —ULO b 64; Gymnasium—ULO (Zandvoort),' ULO (Zandvoort) n. o.: Kennemer Lyceum— ULO a 1611: Kennémer Lvceum (Montessori- afdeling)HBS a 2 11—13, De winanars en ook ULO b als beste verliezer gaan over naar de tweede ronde evenals de winnaar van de verliezersronde die Vrijdag 26 September in het Noorder Sportpark gespeeld wordt. Het programma luidt: 2 uur: Lorentz lyceum 2—le HBS b. 3 uur; ULO a—Kennemef Lyceum (Montessoriafdeling). Dammen Competitie 1947—1948 Voor de hoofdklasse-competitie van de Neder landse Dambond (district Noordholland) werden de volgende wedstrijden gespeeld: Helderse Damclub (den Helder)—Haarlemse Damclub 515; R.K. Dam- en Schaakclub „St, Bavo" (Heemstede)—Damclub „Zaandam" 9—3 eindresultaat vermoedelijk 11—9; Haarlemse DamclubDamclub ..Oosterkwartier" (Haarlem) 11—9; Haarlemse Damclub II—Weesper Dam club I (Weesp) 7—13. Voor de tweede klasse competitie van de Pro vinciale Dambond speelde de Haarlemse Dam club IV tegen de Haarlemse Damclub V. Het vierde tiental der HDC won me 13—7. ONDERLINGE WEDSTRIJDEN HAV „HAAR LEM". Zondag organiseert de HAV „Haar lem" op het Gemeentelijke sportterrein aan d Kleverlaan onderlinge wedstrijden, die zullen bestaan uit een zeskamp. Voor senioren omvat het programma: 100 en 1500 m.. discuswerpen, kogelstoten, verspringen en hoogspringen. De junioren zullen zich meten op de 100 en 500 m., •verspringen, hoogspringen, kogelstoten en dis cuswerpen. Behalve Lamoree en Van Gog die zich met de Nederlandse ploeg in Scandinavië bevinden, zullen alle bekende „Haarlem"- athleten aan de wedstrijden deelnemen, die om halfelf beginnen en de gehele dag zullen duren. Eigen huis. Doordat men bij de bouw van een nieuwe gevangenis te Lille gebruik maakt van gevangen vakarbeiders, wordt aan de Franse staat 9.600.000 francs bespaard. „Hervorming". De politieke raad der Roe meense partijen van het democratische blok onder presidentschap van de minister-presi dent, Groza. heeft zijn goedkeuring gehecht aan het communistische voorstel om de Roe meense gerechtshoven te hervormen. De voorstellen beogen vereenvoudiging van het justitionele apparaat en de Instelling van gemengde rechtbanken, waarin vertegen woordigers van het volk zitting zullen hebben. Gelijkheid. Het persbureau Tanjug deelt uit Boedapest mede dat de Hongaarse hoge economische raad heeft besloten om voor zeep. brandstof en kook-olie twee soorten van prijzen in te stellen. De arbeiders zul len dezelfde prijzen voor deze artikelen blij ven betalen die zij er tot nog toe voor be taald hebben doch de beter gesitueerden zullen nieuwe verhoogde prijzen moeten be talen (U. P.) Arm Engeland. Het gebrek aan brandstof heeft de Britse admiraliteit genoodzaakt de tocht van de .,Home Fleet" ln de herfst naar Schotland af te gelasten. De hertoglng van Kent kocht om dezelfde reden voor haarzelf en haar twee kinderen, prinses Alexandra en prins Edward een fiets (U. P.). Onschuldige keizer. De procureur-generaal bij het gerechtshof voor oorlogsmisdaden in To kio. Joseph Keenan, heeft verklaard, dat keizer Hirohlto onschuldig ls aan het ontke tenen van de oorlog in het Verre Oosten. Een getuige décharge, die door Keenan aan een kruisverhoor werd onderworpen, zeide dat de keizer zich krachtig tegen de oorlog had ge kant, doch niet bij machte was geweest, de aanval op Pearl Harbour te verhinderen. Stroom naar het Westen, Naar de Duitse nieuws dienst in de Britse zöne meldt, hebben de hoofden van de vluchtellngenbureaux in de Brits-Amerikaanse zöne zich tol de Duiise minister-president van Rijnland-Westfalen gewend met het verzoek om de geallieerde autoriteiten in te lichten over de „ongewoon ernstige" situatie, die ontstaan is door de „onophoudelijke stroom vluchtelingen, die van de Sovjet-zóne naar de Westelijke zónes komt".

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2