Jeugdparlement De Arabische Liga bereidt zich op guerilla en boycott voor Gespannen situatie in Voor-lndië De „Willem Ruys" vrijwel voltooid Weerbericht 62e Jaargafig No. 18747 V m u v w STaanJag 29 SeptoniEër 1947 Bureaux: Grote Houtstr. 93. Tel. Admln. 10724, V lllla4 V I 1 1^^ I Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoordredacteur I I 1 1 ff I MM W I M M 1 M 1 ff lil Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. JB JB -JmL JL JL JL JL ^4'Franco Per Post f*>50- Postgiro 273107. Drukkerg Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Advert.tarieven op aanvraag bjj de Administrati# Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem HAT ook onder Haarlemse jonge mensen tot oprichting van een „jeugdparle ment" is besloten, dat zij daarbij belang stelling van het gemeentebestuur hebben ondervonden en dat Woensdagavond de eerste zitting plaats zal hebben (in de aula van het Kennemer Lyceum) lijkt mij een verheugend bericht. Bij Middelbaar en Voorbereidend Hoger Onderwijs in den lande hebben schoolverenigingen, waardoor inleidingen gevolgd door discussie gehou den worden over onderwerpen van alge meen belang, die buiten het programma van het onderwijs liggen, al sinds jaren hun nut bewezen. Ofschoon zij volstrekt niet algemeen werden ingevoerd. Dat. men nu poogt een podium voor de jeugd te scheppen, dat breder grondslag heeft dan de beperkte kring van een enkele school en zich bovendien uitstrekt tot de jeugd van 16- tot 25-jarige leeftijd, betekent een ambitieuser opzet. Amsterdam is erin voorgegaan. Tenminste in ons land, want zoals wij vermeld hebben zijn zulke jc'ugd- parlementen in landen als Zwitserland, Engeland en Amerika, waar zij groeiende belangstelling genieten, al eerder onder nomen. Maar in Amsterdam is men gaan indelen volgens een tevoren bepaalde poli tieke indeling, overeenkomend met de partij-richtingen in de Tweede Kamer zij het niet met de aantallen zetels. Dat heeft men in Haarlem niet gedaan en dat lijkt mij heel verstandig. Men heeft onaf hankelijk denken der jeugd willen bevor deren door haar niet tevoren aan georga niseerde politieke meningen te binden, in de verwachting dat op den duur wel schei dingslijnen zullen blijken. Laat men zich maar niet haasten met die scheidingslijnen. Het wil mij voorkomen dat de inleiders in de eerste tijd vooral tot taak zullen hebben, het wezen der demo cratie te belichten en daaromtrent verhel derende gedachtenwisseling te houden. Want zoals sinds de bevrijding al meerma len op deze plaats is betoogd, hapert het in ons land erg aan begrip daarvan, ook bij de jeugd. De oorlogstijd met de uitwerking van een Nazi-bezetting heeft het demo cratisch besef in ons land geschaad en ver zwakt. Ons onderwijs is er niet op berekend, de jeugd erin op te voeden en zelfs de theorie der staatsinrichting wordt maar in beperkte mate, bij enkele schooltypen, onderwezen. Een Jeugdparlement zal, om vragen van de tijd met winst te kunnen bespreken, in de eerste plaats goed dienen te begrijpen in welk kader deze vragen aan de orde worden gesteld, hoe zij worden behandeld, langs welke wegen men ze tot oplossing kan brengen in een samenleving, die de vertegenwoordigers van verschil lende overtuigingen samenbrengt om ge zamenlijk het landsbelang te dienen. Want dat kenmerkt het landsparlement, waaraan de regering verantwoording voor haar be leid heeft af te leggen, en dat beslist over voorgestelde wettelijke maatregelen. Ik hoop dat jeugdparlementen veel goeds zullen kunnen bijdragen tot begrip bij de jeugd van het wezen en de Werking der parlementaire democratie, een begrip dat zich niet bepaalt tot de kennis van wette- lijke formuleringen maar zich uitbreidt tot de practijk, tot de gebruiken zoals die in de 1 menselijke verhoudingen zijn gegroeid. Er zullen wel ouderen zijn, die jeugd parlementen als een lichtelijk aanmatigen de en opgeschroefde nieuwe mode zien. Maar dat lijkt mij een verkeerd inzicht. De parlementaire democratie belichaamt de beste vorm van menselijke samenwer king in de grootst mogelijke vrijheid, die de mensheid kent. Maar zij is tevens de moeilijkste bewindsvorm. Dat men de jeugd daartoe moet opvoeden is goed, maar tot dusver niet stelselmatig verwezenlijkt. Dat. de jeugd zelf het initiatief neemt om er zich toe op te voeden is beter. Dat zij zich daarbij traint in overleg en dispuut maar ook in de omgang met mensen uit andere levenssfeer dan de eigene, met andere moeilijkheden en andere inzichten, moet goede gevolgen hebben. Het is goed om het respect voor de mede mens en voor zijn eerlijke overtuiging, ook als die een andere dan de onze is, vroeg te ontwikkelen. Tenslotte heeft de democratie vooral behoefte aan mensen die eer), andere mening dan hun eigene niet alleen 'kunnen verdragen zonder zich meteen beledigd te voelen of kwaad weg te lopen, maar die er bovendien met belangstelling kennis van nemen en haar overwegen, haar toetsend aan hun eigen gedachten over het onder werp. Waartoe onbevangenheid de jeugd misschien wel het best in staat stelt. De jeugd-parlementariërs zullen overi gens ervaren dat als. men over een moeilijk onderwerp wil meepraten dat meer eist dan het bijwonen van een vergadering: het noopt tot voorbereiding: tot het zich beter op de hoogte stellen van feiten en omstan digheden niet alleen, maar ook tot verder gaande zelfstudie: tot lezen en nadenken. Allemaal winst. En ook kan men van zo'n jeugdparlement verwachten dat het vele jongeren zal hel pen om him gedachten logisdh en in hel dere vorm tot uitdrukking te brengen, dat het hun de moed zal bijbrengen om in een groot gezelschap op te staan en rustig en met zelfvertrouwen het woord te voeren, dat zij erbij leren zullen zich naar de regefls en gebruiken van het vergaderen te gedra gen. Er zitten dus wel degelijk veel goede mogelijkheden in zo*n jeugdparlement. Het zal, zoals alle .nieuwe ondernemingen, in de aanvang wel wat moeite hebben om zijn eigen weg en zoiets als een eigen sfeer te vinden, maar als het eerst eens een jaar bestaan heeft zal wel blijken dat er voor de leden, die het trouw blijven, winst in hun leven bij te behalen is. Een winst, die niet in geld bestaat en zich niet in cijfers laat weergeven, maar die daarom vooral niet minder belangrijk is en die op den duur de gemeenschap ten goede zal komen. R. P. Franse zóne nog apart Een woordvoerder van de Franse dele gatie bij de UNO heeft categorisch het be richt tegengesproken, dat Frankrijk zijn goedkeuring heeft gehecht aan dc fusie der Franse bezettings-zöne van Duitsland. Bidault zal op de conferentie der ministers van Buitenlandse Zaken kennis nemen van de Britse en Amerikaanse opvattingen en vooral van de financiële aspecten. Slechts daarna zal Frankrijk een beslissing om trent een fusie nemen. Re Friese landbouwtentoonstelling in Leeu warden is door ruim 106.000 personen bezocht, voor Friesland een recordcijfer. Het bezoek uit het buitenland heeft alle verwachtingen over troffen. ARABISCHE WERELD ROERT ZICH: De politieke commissie der Arabi sche Liga heeft op een bijeenkomst te Sofar (Libanon) een resolutie aange nomen oni alle mogendheden, die steun verlenen aan de aanbevelingen van de commissie der UNO voor Palestina economisch en cultureel te boycotten. Tevens werd besloten, dat de Palestijnse Arabieren zelf een guerilla zullen leiden, in het bijzonder nu de Arabische hoge commissie van Palestina zich bereid heeft verklaard om 100.000 strijders aan te werven. Leden-staten van de Aragische Liga zul len hulp verlenen- in de vorm van man schappen, materiaal en geld eri de zorg voor gewonden en vluchtelingen op zich nemen. Op verschillende plaatsen zullen speciale opleidingscentra voor de onder grondse oorlog worden gevormd en in de gehele Arabische wereld zullen collectes worden gehouden ter bevordering van een „heilige oorlog". In Marokko. „Istiqlal", de onafhankelijkheidspartij van Marokko, heeft aan Trygve Lie, secre taris-generaal der UNO, een memoran- düm doen toekomen, dat door de commis sie voor de vrijheid van Noord-Afrika ter publicatie aan de pers is verstrekt. „De overheersing van Frankrijk in Ma rokko moet onmiddellijk eindigen en een democratische staat, geleid door de sultan Sidi Mohamed Ben Soessef, moet in Ma rokko worden uitgeroepen", aldus luidt de voornaamste inhoud van dit memorandum. Arabisch leger bij Damascus? Reuters correspondent te Cairo meldt, dat volgens niet bevestigde berichten in de nabijheid van Damascus een Arabisch leger ter verdediging van Palestina wordt gevormd, dat reeds 45.000 man sterk is. Volgens het Arabische weekblad Rose El Joesef, heeft in Syrië een algemene mo bilisatie plaats sinds het verschijnen van de rapporten van de commissie der UNO. voor Palestina. Irakse officieren zijn te Damascus aangekomen. Steeds komen groepen jonge mannen uit de Libanon, Irak, Transjordanië en Palestina, die dienst willen nemen. De meeste opleidingsoffi cieren komen uit Egypte. Volgens het eerder genoemde weekblad wil Fawzi El Kawoekdji, de leider der Palestijnse Ara bieren. die het bevel over deze strijdkrach ten zou voeren, onder niemand anders vechten dan onder Aziz El Masri Pasja, de vroegere inspecteur-generaal van het Egyptische leger. El Masri is, aldus Reu ters correspondent, een van de bekwaam ste strategen, die Egypte voortgebracht heeft. Hij is in 1945 uit een Egyptisch con centratiekamp ontslagen, waar hij was ge vangen gezet omdat hij in 'het begin van de oorlog een poging gedaan heeft om naar Duitsland te vliegen. El Kawoekdji heeft een groot gedeelte van de oorlog in Duits land doorgebracht. In 1936 riep hij zijn stamgenoten in Palestina tot „de heilige oorlog" op tegen Engeland. Baas boven baas. Volgens het Sovjet-Russische blad „Vetsjernaya Moskwa" heeft de vrouw van ccn Mongoolse boer een vijf ling ter wereld gebracht. Het zijn 3 jongens en 2 meisjes. Dit is de eerste vijfling in de Sovjet-Unie. Moeder en kinderen maken het goed. Een Chinese vrouw in de provincie Hn- pei heeft het leven geschonken aan een achtling, allen jongens, aldus meldt de Chinese krant „Sjen Pao". Eén der kinde ren is overleden, de overige zeven verheu gen zich in een perfecte gezondheid. De.,.Dudok de Wit" van de N.ZJi. Redding- maatschappij te Zandvoort is Zaterdag voor een oefentocht uitgevaren, nadat de Marine het gebied voor de kust mijnen-vry had verklaard en haar toestemming had gegeven voor het oefenen met de boot. Gruweldaad in concentratie kamp Vught berecht Levenslang tegen Kafja S. geëist De procureur-generaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam heeft levens lange gevangenisstraf geëis* tegen de thans 23-jarige dienstbode Catharina Maria S., die „Aufseherin" is geweest in de vrouwen afdeling van het concentratiekamp Vught en die door de vrouwelijke gevangenen wegens haar onmenselijk optreden gehaat werd als geen ander. In Januari 1944 hadden de vrouwen in haar midden een verraadster ontdekt en haar het haar afgeknipt. Als strafmaatregel werden op 15 Januari 1944 negentig vrouwen in twee kleine cel len geperst. „Katja", zoals de „Aufseherin" genoemd werd, stond er lachend bij. De volgende dag, toen de deuren werden ge opend. strompelden slechts veertig vrou wen naar buiten. De anderen waren dood, bewusteloos of waanzinnig. De veertig vrouwen werden door Katja in een andere cel gestopt en opnieuw vier en twintig uur op dezelfde onmenselijke manier opgeslo ten. Thans, nu Katja zich voor deze gruwel daden had te verantwoorden, wist zij op de vragen van de president niets anders te zeggen dan „Ik kan het mij niet herinne ren". De procureur-fiscaal noemde haar een dierlijk wezen, dat op schandalige manier is opgetreden. Hij eiste, rekening houdend met haar jeugd, levenslange gevangenis straf. Op 10 October volgt de uitspraak. De consulaire commissie is klaar De zes consuls te Batavia hebben heden hun onderzoek beëind'gd met een bespre king van 2 uren met Nederlandse militaire en burgerlijke leidende autoriteiten te Ba tavia. Zij bespraken hierbij „bepaalde as pecten" van hun onderzoek. Luitenant-generaal Spoor was heden aanwezig toen de consuls de Nederlanders eenzelfde lijst voorlegden als zij de vorige week aan de republikeinse autoriteiten tc Djokja hebben overhandigd. De vragen, die zowel schriftelijk als mondeling gesteld werden, betroffen militaire, economische en algemene aspecten van het geschil. De consulaire commissie is begin Sep tember begonnen met informaties in te winnen voor haar rapport betreffende het nakomen van de order om het vuren te staken. India wil in de Veiligheidsraad Naar te Lake Success van gezaghebbende zijde wordt vernomen, zal het nieuwe do minion India naar een zetel in de Veilig heidsraad dingen. In gewoonlijk welingelichte kringen wer den India's kansen echter gering geacht, daar de meerderheid der stemmende groe pen blijkbaar heeft besloten om Canada, Argentinië en Tsjecho-Slowakije te kiezen op de plaats van de uittredende leden: Australië, Brazilië en Polen. Scheerzeep en huishoudzeep In de bonnenlijst, welke Donderdag ge publiceerd wordt, zal een bon voor scheer zeep worden opgenomen. Voorts worden bonnen voor huishoud zeep aangewezen. Kinderen uit de D- en E- groep krijgen dubbele rantsoenen huis houdzeep Gewapend conflict tussen India en Pakistan niet onmogelijk De „Hindoestan Times", het blad van de congrespartij, dat over het algemeen de in zichten van dc vicc-minister-prcsident weer geeft, houdt ernstig rekening met de moge lijkheid van een gewapend conflict tussen India en Pakistan en maakt de balans op van de militaire strijdkrachten der ,beide dominions. n een heftige aanval op de „voorgegeven bestuurders van Pakistan" stelt het blad de in India gebleven Mohammedanen voor als agenten van een nieuwe vijfde colonne van een vreemde mogendheid. Het blad trekt eveneens de loyaliteit in twijfel van dc Engelse officieren en func tionarissen, die in dienst van de regering van India zijn gebleven. Het blad dringt verder aan op de vorming van een Hindoe- leger, de aanstelling van politieke commis sarissen in het leger en het burgerlijk be stuur en verklaart tenslotte, dat persvrij heid alleen toekomt aan landen, welke po litiek meer geschoold zijn dan India op het ogenblik. Gandhi's visie. Gandhi heeft gezegd, dat India en Pa kistan hun geschil in onderling overleg moesten oplossen en indien dit faalde, zou den moeten overgaan tot arbitrage. Mocht Bnen op deze wijze niet tot een overeenstemming komen, dan zou de enig overblijvende mogelijkheid een oorlog zijn. Gandhi zeide verder, dat er in een staat, waar hij aan het hoofd zou staan, geen po litie of militaire macht zou zijn. India's antwoord. Daar Pakistan een beroep op de domi nions heeft gedaan inzake de moeilijkheden in Voor-lndië. heeft India de Britse domi nions een uiteenzetting van eigen stand punt gegeven. De inhoud van India's mede deling is nog niet bekend. Op de vraag in sommige diplomatieke kringen geuit wat Pakistan in feite wenst worden verschillende antwoorden gegeven. Men acht het ten eerste mogelijk, dat Pa kistan met zijn actie de „zenuwenoorlog" tegen India voortzet. In de tweede plaats acht men het mogelijk, dat Pakistan het probleem aan het oordeel van het gemene best wil onderwerpen en aldus tot een op lossing hoopt te geraken. Tenslotte imeent men, dat Pakistan wel licht de steun van de andere dominions wil hebben, voordat de zaak voor de UNO wordt gebracht. Joegoslaven maken Triest onveilig Naar van gealliëerde zijde wordt bekend gemaakt, heboen de Joegoslavische autori teiten op 17 September 5 leden van de ci viele politie van het vrije gebied Triëst, die zich in de nabijheid der Joegoslavische grens hadden begeven, gearresteerd. Bureau van politie te Haifa opgeblazen Het hoofdbureau van politie te Haifa is heden door Joodse verzetslieden opgebla zen, waarbij 7 Britse en Arabische politie agenten en een Arabische burger om het leven kwamen. 30 politie-agenten en 17 burgers werden gewond, van wie 3 politie agenten ernstig. Vier Joden werden in hechtenis genomen. Internationale plannen Actie voor wereldregering Henry Usborne, Labourlid van het Engel se parlement en secretaris van de Engelse parlementscommissie voor een wereldre gering, heeft bekend gemaakt, dat hij een bezoek zal brengen aan Amerika om de steun» der bevolking aldaar te verkrijgen voor een federale wereldregering. Usborne, die van oordeel is, dat de orgaT, nisatie der UNO de vrede niet zal kunnen handhaven, heeft aan de pers verklaard, dat het plan tot het vestigen van een we reldregering de verkiezing in verschillende landen noodzakelijk maakt van volksverte genwoordigers in een wereldpaxlement, dat als enig® over strijdkrachten en atoom energie. over een wereldbank en de voed selproducten der gehele wereld zou moeten beschikken. Usborne voegde er aan toe, dat de actie voor een wereldregering in België, Neder land, Frankrijk, Duitsland, Zweden en De nemarken reeds bemoedigende resultaten heeft bereikt. Economische eenheid Churchill's beweging voor een Verenigd Europa heeft een verklaring uitgegeven, waarin het programma voor economische actie, voorgesteld door de conferentie der 16 landen over het aanbod van Marshall, met instemming wordt begroet. De verkla ring is ondertekend door Churchill, voor zitter van de Engelse, Herriot, voorzitter van de-Franse commissie der beweging, en van Zeeland, voorzitter van de Europese Economische Bond. Volgens deze verklaring .leidt het pro gramma „Europa" langs de enig mogelijke weg tot herstel. De beweging voor een Ver enigd Europa vertrouwt, dat het niet al leen als een middel om tijdelijk Ameri kaanse hulp te verkrijgen zal worden be schouwd, maar eerder als een eerste stap naar het ontvouwen van een veel stout moediger plan voor een progressieve en blijvende verbetering van het leven en de hulpbronnen van het continent. In de ver klaring wordt de hoop uitgesproken op een permanente internationale samenwerking. Belgische bezwaren tegen Ruhr-plan De Belgische regering heeft in een offi cieel schrijven aan de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Bevin, kennis gegeven van haar standpunt ten aanzien van de Brits-Amerikaanse voorstellen betreffende de toekomst van de mijnen in het Ruhr gebied, zoals eerder deze maand te Washington opgesteld. De Belgische rege ring stelt zich in dit schrijven duidelijk critisch tegenover het voorstel, de verant woordelijkheid voor het beheer van de mijnen in Duitse handen te stellen, ook al zouden de mijnen aan Brits-Amerikaanse controle onderworpen blijven. De critiek is gebaseerd op het geloof, dat een en ander zou resulteren in een gevaarlijke concen tratie van macht in Duitse handon. Evdh- als de Nederlandse en Franse regering is 'ook de Belgische bedacht op waarborging van Belgisch eigendom in het Ruhrgebied; zij zou de voorkeur geven aan een regeling, waarbij de mijnen, waarvan de meerder heid der aandelen in Belgisch eigendom is, door Belgen beheerd worden. De Belgische verklaring bevat echter geen suggestie om het Br its-Amerikaans contröle-liehaam uit te breiden met vertegenwoordigers van de regeringen van Frankrijk, België, Luxem burg en Nederland. Nu van Franse, Belgische en Nederlandse zijde de standpunten zijn toegelicht en de regering van Luxemburg niet van plan is een speciaal memorandum over dit onder werp aan te bieden, verwacht men dat spoedig imet de uitvoering van het te Washington opgestelde plan een aanvang zal worden gemaakt. Rangeerder verongelukt De 30-jarige ongehuwde Hoogoven- rangeerder J. Res uit Castricum werd Zondagmiddag bij een botsing tussen twee locomotieven zo ernstig gewond, dat hij na aankomst in het Rode Kruisziekenhuis overleed. Het woord is aan Carel Vosmaer: Het is zwakheid niet te ver trouwen; wie waarlijkjperk is, Afghanistan erkent repoeblik I Volgens „Antara" maakt radio Singapore bekend, dat de heer Rasjidi. dc gezant van de republiek Indonesia te Cairo, de offi ciële mededeling van de regering van Af ghanistan ontving, dat deze staat de rege ring van de republiek Indonesia erkent. Vooraanstaande Amerikanen naar Joegoslavië genodigd Byrnes, de vroegere minister van Bui tenlandse Zaken van Amerika, Morgen- than, dc vroegere minister van Financiën Stassen., de mogelijke republikeinse candidaat voor het Amerikaanse president schap. benevens drie andere vooraan staande Amerikanen, zijn door de Joego slavische regering uitgenodigd voor een bezoek aan Joego-Slavie, teneinde persoon lijk de waarheid inzake de „Joegoslavische bedreiging van Griekenland" te onder zoeken. Arrestaties in Bulgarije duren voort Drie personen, die genoemd zijn tijdens het proces van de terechtgestelde voor malige Bulgaarse oppositie-leider Petchof, zijn in hechtenis genomen, aldus meldt het Joegoslavische persbureau Tan joeg uit Sofia. Tot hen behoort de voormalige Bul gaarse oppositieafgevaardigde Tomtsjo Tanef. Zij worden beschuldigd van het verstrekken van zekere inlichtingen aan een vreemde mogendheid. Morgen wordt een proefvaart op zee gemaakt De „Willem Ruys". het nieuwe vlagge- schip van de Rotterdamse Lloyd en tot dus verre het grootste na-oorlogse schip, dat in de vaart komt, is thans vrijwel vol tooid. De „Willem Ruys" is na de „Nieuw Amsterdam" het grootste Nederlandse schip. Het meet 21.500 bruto registerton en heeft een waterverplaatsing van 22.700 ton. Met de bouw werd reeds in 1939 bij de maatschappij „De Schelde" in Vlis- singen begonnen. Tijdens de oorlog werd met de bouw geen haast gemaakt, daar men wilde voorkomen, dat de Duitsers het schip in gebruik zouden nemen. Zondagmorgen vroeg heeft men het zee kasteel van de binnenhaven naar de bui tenhaven verhaald. Dit was geen gemak kelijk werk, daar het 194 meter lange en 25 meter brede gevaarte onder andere een vrij smalle sluis moest passeren. Niette genstaande de straffe wind gelukte deze manoeuvre in recordtijd. Met drie sleep- De „Willem Ruys" voor dc smalle sluis. boten aan de achter- -en twee aan de voorsteven werd dc „Ruys" achterwaarts door de sluis getrokken. In de buitenhaven werd het schip gekeerd, waarna het op de rede van Vlissingon voor anker ging. Vandaag hebben technici de diverse in strumenten en installaties van de „Willem Ruys" gecontroleerd. Morgen zal het schip zee kiezen om te manoeuvreren, machines en navigatie-instrumenten te beproeven en daarna de „volle krachtproef" te nemen. Deze z.g. werftocht, wel te onderscheiden van de technische proefvaart, welke eerst in de tweède helft van November zal ge schieden wanneer het schip geheel klaar is, gaat in Zuidelijke richting. Naar alle waarschijnlijkheid zal de „Willem Ruys" Donderdag of Vrijdag naar Rotterdam komen, waar het schip aan de kade van de Rotterdamse Lloyd verder zal worden in gericht. Na de werftocht zal de '„Willem Ruys" enige dagen in het droogdok gaan bij de werf „Wilton-Feijenoord" waar men de laatste hand zal leggen aan het onder water-gedeelte van het schip. Valse dollar-bron in Frankrijk gevonden Dc Franse politie heeft in de omstre ken van Marseille twee belangrijke clan destiene drukkerijen met ultra-moderne uitrusting gevonden, benevens 2.800.000.000 frs. aan valse dollars. Zoals bekend is gedurende vele maanden in Duitsland en de V.S. een zeer groot aantal valse biljetten van vijftig en hon derd dollar in omloop. Langdurige naspo ringen van de Franse politie, geholpen ■door twee Amerikaanse collega's, hebben geleid tot het vinden van de bron. Een twaalftal personen is gearresteerd. Deze personen hadden een uitgebreide voorraad wapenen in hun bezit, omvat tende automatische en andere wapenen en munitie. Het onderzoek wordt voortgezet en zal waarschijnlijk tot nieuwe ontdek kingen in Parijs leiden. U.N.O. moet bezuinigen Eenstemmigheid over noodzaak tot minder uitgaven De Nederlandse afgevaardigde in de be grotingscommissie der UNO, de heer Bur ger, heeft een uitvoerige rede gehouden over de nieuwe begroting der UNO. Het feit, dat de zetel der UNO in de V.S. is gevestigd en de contributies in dollars moeten worden betaald, plaatst Nederland en andere landen voor zeer ernstige moei lijkheden, aldus de heer Burger. Hij be toogde met nadruk, dat geen uitgaven zouden worden goedgekeurd, die niet di rect de organisatie en haar doelstellingen ten goede zouden komen. De Nederlandse gedelegeerde achtte het twijfelachtig of de bouw van het nieuwe hoofdkwartier in Manhattan onder het hoofd „essentiële internationale activiteit" moest worden gerekend. Hij was tenslotte van oordeel, dat de organen der UNO geen punten op de agenda zouden moeten plaatsen, die niet bepaald dringend waren of vergade ringen beleggen, die evengoed zouden kunnen worden uitgesteld. De Belgische afgevaardigde Lebeau stelde voor in de begroting 1948 het be drag van 27 millioen doller niet te over schrijden. hoewel de secretaris-generaal het op 39 millioen had geraamd. Ook hij drong er op aan. dat men zich tot de noodzakelijke activiteit zou beperken. De UNO zou zich alleen moeten concentreren op de handhaving van de vrede, de veilig heid, het herstel en de organisatie van het economische leven. Hij beval de vorming aan van een commissie voor de „planning" van het werk der UNO en vermijding van uitgaven. De Belgische voorstellen wer den door de afgevaardigden van Neder land, Frankrijk, Groot-Brittannië en Polen gesteund. Reuter voegt er nog aan toe. dat de Sovjet-Unie en Groot-Brittannië aange drongen hebben op beperking van de uit gaven der UNO. De Sovjet-Russische af gevaardigde stemde in met het Britse voorstel, de begroting te verlagen tot 30 millioen dollar. Tevens stelde hij voor de gelden voor het werkkapitaal tot 10 mil lioen dollar te beperken. Hij steunde nog maals het Britse standpunt toen hij ver klaarde, dat 6 millioen dollar voor het voor lichtingsbureau te veel was en 4 millioen voldoende zou zijn. Treinbotsing bij Zwolle Zes gewonden Zaterdagmiddag is dc sneltrein uit Am sterdam, weike' om 14.11 uur in Zwolle moet aankomen, bij het station Zwolle in botsing gekomen met een rangerende lo comotief. De beide locomotieven ontspoor den. Zes treinreizigers werden gewond; drie moesten naar een ziekenhuis worden overgebracht. De materiele schade was be trekkelijk gering. Des avonds omstreeks negen uur waren de sporen vrijgemaakt. FOUTIEVE PRIJS VOOR „FOÜTBANDEN". Naar aanleiding van het onderzoek, dat door de Prijscontrole ingesteld is naar het verkopen van z.g. „foutbanden" door de ondervakgroep Brood bakkerij deelt deze ondervakgroep mede, dat zij de le den, welke deze banden ontvingen, niet heeft benadeeld. Het bedrag, dat door het niet inhouden van de korting te veel be taald zou zijn, wordt gebruikt tot dekking der distributiekosten en voor een moge lijke contributieverlaging. De betrokken bakkers en de ambtenaren van de Prijscontrole stellen zich echter op het stdndpunt, dat de ondervakgroep niet het recht had, de volle prijs van gave fietsbanden in rekening te brengen voor „foutbanden", waarop zij zelf 30 pet. re ductie kreeg en die uitsluitend tegen ge reduceerde prijs verkocht mogen worden. PRESTATIECIJFERS DER MIJNWERKERS. De huidige prestatie per ondergrondsé dienst van de Nederlandse mijnwerker be draagt ongeveer 65 procent van de gemiddelde prestatie in de jaren 1935/1938. Bij deze vergelijking moet in het oog ge houden worden, dat in het jaren 1935'!936 op de meeste mijnen Zaterdags niet werd gewerkt. Vergelijkt men de huidige presta ties met 1938 dan liggen deze op ongeveer 70 procent van de vooroorlogse. Met ingang van 5 October zal 's morgens een extra trein Haarlem—Amsterdam rijden. Deze vertrekt om 8.05 uur uit Haarlem. Aan komst Amsterdam S.ZO uur WISSELEND BEWOLKT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Aanvankelijk tijdelijk vrij krachtige, later wat afnemende wind tussen West en Noord-West Wisselende bewolking met enkele buien. Koeler des nachts. 3# September: Zon op 6.37 uur. onder 18.22 uur Maan op 18.48 uur. onder 6.28 uur (Volle maan)

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1